FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 VJERA I VJERSKE LITURGIJE

Go down 
+35
ZAGORAC
Lala Basaid
Dinko
hadzija68
Jozo Trklja
Mostarac
mirko bratuš
semsudin
pukovnik
BEOGRAD
pera84
Zemce
Srdjan Radovanov
PORUCNIK
013gonzo
alexandar
gerard ford
Zoran Francuski
Mandarin Stari
lili hop
vladimir
bojnik
Matrix
SveJug
Stazio
VBČ
purger
KIKIRIKI
Marduk
dinosaurus
East&West
dpuric
Max Blitz
milutins
lacoš
39 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Next
AutorPoruka
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4379
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 63

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 16:57

Mozda bi bilo najpravilnije reci da mi pratimo taj julijanski kalendar kao deo tradicije.Covjek ima potrebe za tradicijom onoliko koliko je vezan za korijene.Ja npr,za bozic kitim badnjak ali i NG jelku.Vecina gostiju koji dolaze kod mene treci dan bozica na porodicnu slavu Sv Stefana budu odusevljeni tim okicenim badnjakom.
Moj deda po majci je taj dan slamom kitio stabla sljiva,valjda da bolje rode.Nije ti se on mnogo razumio u religiju i pravoslavlje,kada sam ga upitao zasto to radi odgovorio mi je "valja se tako"-znaci deo tradicije,nazvao bih to "bastenski folklor" Very Happy

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 17:04

Razmišljao sam........ moguće da bih da živim na drugom kraju svijeta i ja koji put posjetio Hrvatski dom ili katoličku crkvu gdje se okupljaju Hrvati, vjerojatno da.... ali bih bio promatrač, nekako nema poriva bit kolovođa u 'organizaciji događaja'....

A stalno živjet kod kuće... privuku te razne druge ponude...... Smile
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4379
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 63

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 17:33

Bash tako Max.Mi koji smo daleko od zavicaja nemamo sirok izbor ponuda u vezi odrzavanja niti sa starim krajem,obicaja i tradicije.Zato su nam crkve ovdje ne samo vjerske ustanove nego i kulturne,sportske isl.
Lako je odrzati crkvu u starom kraju,male su obaveze prema svesteniku.Ovdje je to sasvim "drug par opanaka" sto bi rekao moj zemljak Pera.
U mojoj lokalnoj crkvi troskovi na mjesecnom nivou su $27 000.
Manje vise iz budgetskih razloga prinudjeni smo da u nase aktivnosti ubacimo sto vise proslava,slava,svetkovina,piknika,krstenja,vjencanja i td.
Naravno da budget punimo i prodajom svijeca,tasa,prilogom sa ikona,trebama-znaci onim tradicionalnim izvorima finansiranja crkvenog zivota.
Ipak je to nedovoljno.
Kod katolika i protestanata(barem ovdje)je drugacije-clan si crkve i odredjeni % od plate ide direktno na crkveni racun.
Kod nas nema kolovodje,postoji upravni odbor crkvenoskolske opstine koji se brine o svim crkvenim aktivnostima,budgetom i td.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7557
ČLAN OD: : 2011-01-25

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 19:27

ovde u Svedskoj sam  prvi put cuo za verski praznik tri kralja. slavi se dva dana kada su tri kralja otisla da se poklone isusu. zna li neko nesto vise o ovome
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4379
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 63

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 19:47

Pisalo se o tome ranije.Vjerovatno ce ti Gerard Ford dati opsirno objasnjenje,ekvivalent tome u pravoslavlju je bogojavljenje.Po Grguru je to 6 januar,na nasu badnjicu.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 19:57

vladimir (citat):
ovde u Svedskoj sam  prvi put cuo za verski praznik tri kralja. slavi se dva dana kada su tri kralja otisla da se poklone isusu. zna li neko nesto vise o ovome
milutins (citat):
Po Grguru je to 6 januar...

Da, blagdan Sveta tri kralja (06.01) je neradni dan u Hr.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1636
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 19:58

milutins koliko Noć vještica  predstavlja Američku duhovnost i stil života?Bundeva,metla,svijeća i te okultne fore?
Tri kralja su kršćanski blagdan,jednak kod svih osim u datumu.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4379
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 63

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 20:28

gerard ford (citat):
milutins koliko Noć vještica  predstavlja Američku duhovnost i stil života?Bundeva,metla,svijeća i te okultne fore?
Tri kralja su kršćanski blagdan,jednak kod svih osim u datumu.
Pisao sam o noci vjestica ranije,kolega pera84 je imao takodje dobar post u vezi toga.
Vec sam napisao da se kod katolika vijest o rodjenju Isusa naziva 3 kralja a kod nas bogojavljenje i pada 20 janura po Grguru.
Isto se proslavlja/svetkuje-vijest o rodjenju Isusa Hrista.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1636
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 20:35

milutins (citat):
gerard ford (citat):
milutins koliko Noć vještica  predstavlja Američku duhovnost i stil života?Bundeva,metla,svijeća i te okultne fore?
Tri kralja su kršćanski blagdan,jednak kod svih osim u datumu.
Pisao sam o noci vjestica ranije,kolega pera84 je imao takodje dobar post u vezi toga.
Vec sam napisao da se kod katolika vijest o rodjenju Isusa naziva 3 kralja a kod nas bogojavljenje i pada 20 janura po Grguru.
Isto se proslavlja/svetkuje-vijest o rodjenju Isusa Hrista.
To je kod kršćana pohod mudraca!Dakle Basltazar,Melkior i Gašpar idu se pokloniti!

.o metli i bundevi  me zanima,vidim da ovo baš i  ne razumiješ! Crying or Very sad
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4379
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 63

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 20:41

Dobro,idu se pokloniti-znaci javljeno je o rodjenju -znaci bogojavljenje.
Metla,bundeva,svijece unutra,noc vjestica?Drugi najkomercijalizovaniji praznik/blagdan u USA.Ja ga ne slavim,to je kod nas Sv Luka.
Jedina moja veza sa tim je da stavim bundevu ispred vrata na stepeniste i poslije zena napravi dobru pitu od toga.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1636
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 21:00

milutins (citat):
Dobro,idu se pokloniti-znaci javljeno je o rodjenju -znaci bogojavljenje.
Metla,bundeva,svijece unutra,noc vjestica?Drugi najkomercijalizovaniji praznik/blagdan u USA.Ja ga ne slavim,to je kod nas Sv Luka.
Jedina moja veza sa tim je da stavim bundevu ispred vrata na stepeniste i poslije zena napravi dobru pitu od toga.


lol!

To je pita od tikve za našega milutunsa!
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4379
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 63

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 21:12

Gerard odoh ja na slavu u Pensilvaniju,zenin rodjak proslavlja danas porodicnu slavu Sv Vasiliju.Njegova supruga je izuzetno dobra osoba,katolkinja iz Zagorja.U pocetku kada su dosli u USA i poceli slaviti nije bila narocito vjesta,normalno drugi obicaji i treba se privici na to.Kod nas je obicaj da domacica na slavi sa kadionicom okadi kucu i sve goste.Ja sam pre par godina bio malo zakasnio,ipak vozim oko 200 km do njih.
Ona nosi kadionicu i rece mi "Milutine pre nego sto uzmes koljivo da te "odimim"-svima je to bilo simpaticno.
Odoh ja.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 21:16

gerard ford (citat):
milutins (citat):
Dobro,idu se pokloniti-znaci javljeno je o rodjenju -znaci bogojavljenje.
Metla,bundeva,svijece unutra,noc vjestica?Drugi najkomercijalizovaniji praznik/blagdan u USA.Ja ga ne slavim,to je kod nas Sv Luka.
Jedina moja veza sa tim je da stavim bundevu ispred vrata na stepeniste i poslije zena napravi dobru pitu od toga.


lol!

To je pita od tikve za našega milutunsa!
U mom selu takvu pitu zovu tikvanik i prilicno je popularna u sezoni.
Inace, vjerujem da  "noc vjestica" nema nikakvo religijsko utemeljenje u hriscanstvu, bez obzira na popularnost u Ameriuci, asve vise, bome, i u Evropi...

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 21:22

PORUCNIK (citat):
Inace, vjerujem da  "noc vjestica" nema nikakvo religijsko utemeljenje u hriscanstvu, bez obzira na popularnost u Ameriuci, a sve vise, bome, i u Evropi...

All Hallows' Eve (Halloween) je starokeltska (europska) pretkršćanska svetkovina.

Sad je iskomercijalizirana (kao i Božić) i predstavlja dobru zabavu kome se to sviđa, a kome se ne sviđa, ima pravo da mu se ne sviđa. Smile
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1636
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 21:52

PORUCNIK (citat):
gerard ford (citat):
milutins (citat):
Dobro,idu se pokloniti-znaci javljeno je o rodjenju -znaci bogojavljenje.
Metla,bundeva,svijece unutra,noc vjestica?Drugi najkomercijalizovaniji praznik/blagdan u USA.Ja ga ne slavim,to je kod nas Sv Luka.
Jedina moja veza sa tim je da stavim bundevu ispred vrata na stepeniste i poslije zena napravi dobru pitu od toga.


lol!

To je pita od tikve za našega milutunsa!
U mom selu takvu pitu zovu tikvanik i prilicno je popularna u sezoni.
Inace, vjerujem da  "noc vjestica" nema nikakvo religijsko utemeljenje u hriscanstvu, bez obzira na popularnost u Ameriuci, asve vise, bome, i u Evropi...
 milutins man I don't want da te učim anymore ..evo ti.. Smile

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 23:41

0% Islanđana mlađih od 25 vjeruje da je Bog stvorio svijet...

Na Islandu se događa stalna sekularizacija društva - broj vjernika u konstantnom je padu i sada je na 61.1 posto. No, situacija među mladima je prilično riješena.

Naime, anketa koju je provela Islandska etička humanistička udruga nije pronašla niti jednu osobu mlađu od 25 godina koja vjeruje u priču o stvaranju svijeta zapisanu u Bibiliji. Skoro 94 posto pripadnika iste dobne skupine vjeruje da je svijet stvoren Velikim praskom, a ostali ili nemaju mišljenje ili smatraju da je moglo do toga doći na neki drugi način. No, nitko od njih stvaranje svijeta ne smatra božjim djelom.


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeThu 14 Jan 2016 - 23:56


Isprani mozgovi.

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeFri 15 Jan 2016 - 7:33

Max Blitz (citat):
vladimir (citat):
ovde u Svedskoj sam  prvi put cuo za verski praznik tri kralja. slavi se dva dana kada su tri kralja otisla da se poklone isusu. zna li neko nesto vise o ovome
milutins (citat):
Po Grguru je to 6 januar...

Da, blagdan Sveta tri kralja (06.01) je neradni dan u Hr.

Zar se to ne zove Bogojavljanje kod pravoslavne vere?

Inace se secam da je pop u rodno selo na taj dan isao po kucama i vrsio osvecenje. Posle toga je pak sa kredom napisao inicijale tri kralja na unutrasnju stranu ulaznih vrata.

Ovako:

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeFri 15 Jan 2016 - 10:44

Vrlo zanimljivo ali da li im je to vrlina ili mana mislim na Islanđane?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeFri 15 Jan 2016 - 12:25

Max Blitz (citat):
Večernja molitva (povečerje) episkopalnih/anglikanskih primasa (iz svijeta) u katedrali u Canterburyu.
Anglikanski primasi (nadbiskupi) se međusobno ne slažu oko određenih doktrinarnih i moralnih točaka (homoseksualnost, žene biskupice i sl), a sastanak je organiziran od strane duhovnog vođe - Nadbiskupa Canterburyskog, i trajat će do ovog petka. Primasi imaju prilike razgovarati međusobno i vidjeti može li se jedinstvo Crkve održati i pod kojim uvjetima.

Koga zanima, u tekstu u linku je objašnjeno što se dogodilo i koji su zaključci sastanka u Canterburyju. Odnosi unutar Anglikanske zajednice u svijetu i inače nisu tako jednostavni, jer ne postoji strogi piramidalni ustroj....

[You must be registered and logged in to see this image.]

....na sastanku primasa izglasana je suspenzija Episkoalnoj crkvi  u Americi (TEC) u trajanju od tri godine jer su usprkos Lambetskoj odluci  1.10. redili osobe koje su u homoseksualnom braku te su mijenjali liturgiju vjenčanja kako bi je prilagodili homoseksualnim parovima.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ovaj dio je zanimljiv jer se tiče određenog broja vjernika u RH:
- Anglikanska crkva Sjeverne Amerike (ACNA) (neovisna provincija od Episkopalne crkve) je ravnopravna provincija i jedina Anglikanska crkva u SAD koja ima pravo ekumenskog djelovanja u ime Anglikanske zajednice. Protestantska reformirana kršćanska crkva u RH je ponosna na svoga primasa - preuzvišenog Foleya Beacha, na svoju provinciju ACNA (kojoj po Reformiranoj episkopalnoj crkvi pripada), te na hrabre primase unutar GAFCON-a (Konferencija za globalnnu budućnost anglikanizma).

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeFri 15 Jan 2016 - 13:23


Jao, koje blamaže!

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeFri 15 Jan 2016 - 13:32

VBČ (citat):
Jao, koje blamaže!

Hm, zašto to misliš?
Malo je teško upratiti organizaciju Angikanske zajednice u svijetu, ali u ovom slučaju su sjeli, nešto razgovarali, a jednom manjem dijelu zajednice su dali tri godine da 'još razmisli'.
Nije bilo velikih svađa i rascjepa koji se ne mogu ponovo 'spojiti'.
Po meni sve vrlo kulturno.

Ili možda mislš da su svi anglikanci trebali prihvatiti smjer u kojem je krenula Episkopalna crkva u Americi (TEC)?

Ova TEC može nastavit kako je krenula, ali neće više bit dio zajednice niti će sudjelovat u zajedničkim tijelima, neće nitko nikoga "proklet i spalit na lomači".
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 0:59

Tako je to bilo u prošlosti:

15.1.1907. – Dvanaestog prosinca velika skupina ljudi prolazila je pulskim ulicama protestirajući protiv konkordata koji je sklopljen između Austrije i Vatikana (1855.).
U jednom trenu Giacomo Cumar (17 godina) uzviknuo je "Abbasso preti!" ("Dolje svećenici!"). Protiv Kumara je podnesena kaznena prijava i na današnji dan kažnjen je s 20 kruna kazne ili 3 dana zatvora.

15.1.1909. – Miho Kliman iz Vidulini, Istra (51 g) kažnjen je za 6 tjedana zatvora (od toga 3 tjedna na isposničkoj hrani) jer je 4 rujna u svojoj kući psovao Boga i Djevicu Mariju, te dizao ruke i pokazivao roge prema nebu.

(S fb K.u.K. Pula)
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1636
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 12:25

..anglikanci blagoslivaju istospolne  brakove?
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 12:27

gerard ford (citat):
..anglikanci blagoslivaju istospolne  brakove?

Ne svi. Crkva je podjeljena oko toga.

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 13:01

gerard ford (citat):
..anglikanci blagoslivaju istospolne  brakove?

Anglikance u svijetu, bolje reći Anglikansku zajednicu čini više Crkvi koje se razlikuju i po drugim stvarima, koje nisu toliko 'značajne' (kao ova kad je homoseksualnost u pitanju).

Ima tu dosta materijala za čitanje i proučavanje o njihovim odnosima, nije jednostavno.
Nadbiskup Cantenburyja jest duhovni vođa, ali nema ni približne ovlasti kao npr. Papa.
Njihovi primasi se nalaze i dogovaraju, ali odluke nisu obvezujuće, već u slučaju neslaganja kao npr. što je navedeno, pojedina Crkva može više ne bit član te zajednice, ali nema 'klasičnog' izdvajanja i stvaranja 'sekti' kako inače poznajemo.... tako to shvaćam.

Odnosno (valjda) može bit i sekti, ali sve u svemu - liberalniji su.

Inače, čeka ih još jedna značajna tema, zaređivanje žena (i biskupice) kakvu imaju npr. luterani, ali oni nisu dio Angikanske zajednice.
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 13:30



Je li valjana apostolska sukcesija koja ide preko biskupica?

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 13:47

Ne mogu shvatit zbog čega svaka diskusija o mnogim temama uvijek završi na homoseksualcima, što nas sve privlači tome izgleda s obzirom da ovdje uglavnom nastupa muška populacija da smo svi pritajeni homo.
Pa zar u religijama svijeta nema važnjih stvari od toga
Osvrnut ću se samo na jedan maloprijašnji komentar gdje se navodi blagosivanje istospolnih brakova.
Nijedna religija ozbiljna naravno neće nikad blagoslovit nego će podnosit ili tolerirat takav međuljudski odnos.
Jer tolerancija je čin podnošenja i prihvaćanja a blagoslov je čin vrhunskog odobravanja i to je to.
Ja sam sa ovim završio ovu temu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 13:48

VBČ (citat):
Je li valjana apostolska sukcesija koja ide preko biskupica?

[You must be registered and logged in to see this link.]

E, radi se upravo o toj Episkopalnoj crkvi u SAD koja je zbog ređenja osoba koje su u homoseksualnom braku i sklapanja takvih brakova, sad pod suspenzijom na tri godine.
O ženama se ovaj prošli tjedan nije raspravljalo u Canterburyju, a morat će i to proć.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 13:51

Jozo Trklja (citat):
Ne mogu shvatit zbog čega svaka diskusija o mnogim temama uvijek završi na homoseksualcima.....

A jbg, o tome su raspravljali anglikanci prije koji dan.... nismo im mi zadali tu temu... Very Happy
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:01

Ma dobro malo se zaj......
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:17

Sad anglikance u SAD ima pravo predstavljati Anglikanska crkva Sjeverne Amerike (ACNA) (koja je bila konzervativniji dio Episkopalne crkve, odnosno njena neovisna provincija).

Protestantska reformirana crkva u RH je dio ove ACNA.
(Buni malo njihov naziv 'protestantska', a već ranije sam prenosio neke vijesti o nima rekavši da su to 'američki' anglikanci.
Iako u RH vjernici i svećenici nisu (etnički) Amerikanci.
Nadbiskup im Amerikanac i u SAD je.... Zbog malog boja vjernika i župa za sad ne može bit i nadbiskup iz RH, ali je to moguće u budućnosti.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1636
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:17

Jozo Trklja (citat):
Ne mogu shvatit zbog čega svaka diskusija o mnogim temama uvijek završi na homoseksualcima, što nas sve privlači tome izgleda s obzirom da ovdje uglavnom nastupa muška populacija da smo svi pritajeni homo.
Pa zar u religijama svijeta nema važnjih stvari od toga
Osvrnut ću se samo na jedan maloprijašnji komentar gdje se navodi blagosivanje istospolnih brakova.
Nijedna religija ozbiljna naravno neće nikad blagoslovit nego će podnosit ili tolerirat takav međuljudski odnos.
Jer tolerancija je čin podnošenja i prihvaćanja a blagoslov je čin vrhunskog odobravanja i to je to.
Ja sam sa ovim završio ovu temu.
..možeš ti završit temu,nitko ti ne brani.Ja mislim da crkva koja kroz sakrament vjenčanja  blagoslivlja istospolne brakove nije Kristova crkva nego Sotonska zajednica jer ,,muško i žensko,, stvori i Krist im pred oltarom  u sakramentu viječanja daje vrlo logično  poslanje!.,,Plodi te se i množite i svu zemlju napunite,,
Oprostite mi na ,,talibanstvu,, ali sam tu..barem ja tako mislim , da zastupam trajne i provjerene  vrijednosti,ili u suprotnom ako mi se to uskrati ne moram biti .
Nije problem tolerirati ih.Problem je da u današnje vrijeme  ta sitna hrpica svojom voljom  sterilnih i bolesnih jedinki ima u medijima više prostora nego ljudi koji  kroz rađanje i djecu žele dati prostora životu bilo koje nacije i vjere bili,jer svaki život nije naša zasluga nego Božiji dar!Bok se kroz ljude i život  objavljuje u beskrajnoj različitosti i niti jedna osoba od prvog do posljednjeg Adama nije ista.Svi smo originali nastali u planovima Apsolutnog bića!
Jozo Trklja!!


gerard ford: komentar modifikovan dana: Sat 16 Jan 2016 - 14:24; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:20

Max Blitz (citat):
Sad anglikance u SAD ima pravo predstavljati Anglikanska crkva Sjeverne Amerike (ACNA) (koja je bila konzervativniji dio Episkopalne crkve, odnosno njena neovisna provincija).

Protestantska reformirana crkva u RH je dio ove ACNA.
(Buni malo njihov naziv 'protestantska', a već ranije sam prenosio neke vijesti o nima rekavši da su to 'američki' anglikanci.
Iako u RH vjernici i svećenici nisu (etnički) Amerikanci.
Nadbiskup im Amerikanac i u SAD je.... Zbog malog boja vjernika i župa za sad ne može bit i nadbiskup iz RH, ali je to moguće u budućnosti.

Ja uistinu više ne mogu upratiti kod anglikanaca i episkopalaca, tko je tko, tko koga zastupa, tko koga zaredjuje, jesu li biskupice ok ili ne,
tko je gay tko nije. clown

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:27

VBČ (citat):
Ja uistinu više ne mogu upratiti kod anglikanaca i episkopalaca, tko je tko, tko koga zastupa, tko koga zaredjuje, jesu li biskupice ok ili ne,
tko je gay tko nije. clown

Very Happy
Zainteresiralo me to pa sam zadnja dva-tri dana čitao jer je bila hrpa vijesti na netu (ali ne i na našim portalima.)
Također sam poslao par upita velečasnom A.Pehliću (iz Protestantske reformirane crkva u RH), i ovo što navodim mi je on zapravo objašnjavao. Smile
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:28


A je li njegova Crkva dio ove ACNA-e?

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:36

VBČ (citat):
A je li njegova Crkva dio ove ACNA-e?

Upravo tako, naveo sam u prethodnom postu.

Da bi stvar bila još zanimljivija ova suspendirana Episkopalna (anglikanska ) crkva je od prije u zajednici s Evangeličkom luteranskom crkvom u Americi i Starokatoličkom crkvom, a do zaređenja žena za svećenike, imala je posebne odnose s pravoslavnim crkvama. Very Happy


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Sat 16 Jan 2016 - 14:39; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:38


Zar ti nisi prije pisao da je velečasni Pehlić luteranac? scratch

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:41

VBČ (citat):
Zar ti nisi prije pisao da je velečasni Pehlić luteranac?

Ne, navodio sam da su 'američki' anglikanci, a i mene je bunilo da se zovu Protestantska reformirana crkva.
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:42

Max Blitz (citat):
VBČ (citat):
Zar ti nisi prije pisao da je velečasni Pehlić luteranac?

Ne, navodio sam da su 'američki' anglikanci, a i mene je bunilo da se zovu Protestantska reformirana crkva.

Aha, vjerojatno sam i ja iz naziva Crkve izveo da su luteranci. No vidi ti sad toga: Anglikanci u RH. Zanimljivo!

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:46

Pitao sam vlč. Pehlića i za britansku kraljicu, rekao je da je nadležna samo za teritorij Ujedinjenog kraljevstva po pitanju Anglikanske crkve.
Iako je formalno svjetovni poglavar puno više zemalja.


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Sat 16 Jan 2016 - 14:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:46

Ali to onda znači da i Crkva velečasnog Pehlića sklapa istospolne brakove?

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:47

VBČ (citat):
Ali to onda znači da i Crkva velečasnog Pehlića sklapa istospolne brakove?

Ne, baš suprotno, oni su dio ove konzervativnije ACNA.
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:49


A tko zastupa sad ove suspendirane episkopalce?

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:54

VBČ (citat):
A tko zastupa sad ove suspendirane episkopalce?

Koliko sam shvatio, problem je u jednom njihovom biskupu koji je i u istospolnom braku, a to je onda valjda dokaz da je pravi homseksualac jer postoje takve čini.  Smile

Cijela stvar je na 'čekanju' od tri godine, ti suspendirani episkopalci ne mogu sudjelovat u radu Anglikanske zajednice, a mogu bit tako crkva 'sama za sebe'.

Trebali bi razriješit spornog biskupa i prestat sklapat istospolne brakove pred oltarom, pa će bi vraćeni u Zajednicu.
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:57


A mogu jednostavno ući u uniju s luterancima koji dijele ista uvjerenja po tomu pitanju.

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 14:59

VBČ (citat):
A mogu jednostavno ući u uniju s luterancima koji dijele ista uvjerenja po tomu pitanju.

Very Happy
Naveo također malo ranije - podatak iz linka koji si ti stavio - "Da bi stvar bila još zanimljivija ova suspendirana Episkopalna crkva je od prije u zajednici s Evangeličkom luteranskom crkvom u Americi i Starokatoličkom crkvom, a do zaređenja žena za svećenike, imala je posebne odnose s pravoslavnim crkvama."
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14543
ČLAN OD: : 2009-05-01

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 15:02

Max Blitz (citat):
VBČ (citat):
A mogu jednostavno ući u uniju s luterancima koji dijele ista uvjerenja po tomu pitanju.

Very Happy
Naveo također malo ranije - podatak iz linka koji si ti stavio - "Da bi stvar bila još zanimljivija ova suspendirana Episkopalna crkva je od prije u zajednici s Evangeličkom luteranskom crkvom u Americi i Starokatoličkom crkvom, a do zaređenja žena za svećenike, imala je posebne odnose s pravoslavnim crkvama."

Jesi ti to naveo ali to znači samo da su u euharistijskom zajedništvu! Odnosno da se mogu jedni kod drugih pričešćivat.
Unija je nešto drugo i znači organizacijsko crkveno povezivanje.

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 15:06

VBČ (citat):
Unija je nešto drugo i znači organizacijsko crkveno povezivanje.

Ok, ali cijela Angikanska zajednica onda nije ta vrst Unije.

To jest crkveno povezivanje im je labavo, to jest ne znam više ni sam.... Very Happy
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitimeSat 16 Jan 2016 - 16:12

Katolici, Pravoslavci, Anglikanci, Marokanci......trla baba lan.

Ova ucenja, ona ucenja....okacite macki o rep.

$$$$$$

Sve se vrti samo oko jedne stvari. Evo primjer iz moje najuze okoline.
U St. Louisu od 1880-e postoji poljska rimokatolicka crkva, St. Stanislaus Kostka. U sastavu biskupije u St Louisu. S tom razlikom sto je imala (i jos uvijek ima) svoj "upravni odbor", "savjet" nazovite ga kako hocete. Koji osim savjetodavne uloge upravlja i crkvenim finansijama. Sve dok jednom novopostavljenom aribiskupu nije palo na pamet da zatrazi od crkve da sve svoje pare (nekih desetak miliona) preda na upravljanje biskupiji, a savjet samo zadrzi savjetodavnu ulogu. Crkva se zalila Vatikanu, ovi naravno odbacili zalbu a crkva odbila da savije siju. Momentalno je ekskomunicirana, svecenik povucen na drugu duznost a biskup zatrazio da se crkvena imovina preda i proda, i parohija raspusti. Posle zestokih protesta parohijana biskupija se povukla, mlad svecenik je dosao iz druge biskupije (koja je onda njega suspendovala i proglasila "antihristom i Sotoninom slugom") i crkva je nastavila da radi, sada kao samostalna. Arhibiskup je upozorio vjernike da cine "smrtni grijeh" ako svjesno prime sakramente od svestenika koji je optuzen (i naravno osudjen) za shizam.
Citav spor (da skratim pricu) je na kraju zavrsio i pred sudom (civilnim) koji je presudio da kontrolu nad finansijama ima crkva a ne biskupija. Posle toga bilo je pokusaja od strane arhibiskupa da se nadje nekakav dogovor ali su svi predlozi odbaceni i trenutno parohija je u pregovorima da se pridruzi Episkopalnoj Crkvi.
Na vrh Go down
Sponsored content





VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   VJERA I VJERSKE LITURGIJE - Page 9 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
VJERA I VJERSKE LITURGIJE
Na vrh 
Stranica 9/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Next
 Similar topics
-
» VJERA I VJERSKE LITURGIJE
» Vjera i JNA
» Vjera i financije
» Vjerske usluge
» Primjer vjerske tolerancije

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: DUHOVNA NADGRADNJA
-
Idi na: