FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 21.08.17 14:22
Prvi kopneni sukob na Guadalcanalu - bitka na rijeci Tenaru 21. kolovoza 1942.
Osim zračnim i pomorskim snagama Japanci su na američko iskrcavanje odmah reagirali i upućivanjem na Guadalcanal kopnenih snaga. Zapovjednik japanske 17. armije u Rabaulu general Harukichi Hyakutake imao je glavninu svojih snaga angažiranu na Novoj Gvineji. Stoga je pojačanja za Guadalcanal trebalo dopremiti morskim putem iz drugih dijelova pacifičkog i dalekoistočnog ratišta. S vremenom su na Guadalcanal dopremljene grupa Ichiki, brigada Kawaguchi, regimenta Aoba, divizija Sendai i na kraju 38. divizija od koje je samo manji dio stigao na otok. Tome treba dodati i druge manje jedinice različitih specijalnosti.
Prvo japansko pojačanje koje je stiglo na Guadalcanal, jer je bilo najbliže, bila je Ichiki grupa, borbena skupina iz sastava 28. pješadijske regimente kojom je zapovijedao pukovnik Kiyonao Ichiki. Ova regimenta nalazila se na otoku Guam i upravo je bila ukrcana na brodove radi povratka u Japan, no kada su brodovi isplovili stigla je vijest o američkom iskrcavanju na Guadalcanal pa su preusmjereni u Truk.
Prvi dio Ichiki grupe jačine 916 vojnika iskrcan je razaračima noću 18. kolovoza kod rta Taivu istočno od američkog mostobrana. To upućuje na zaključak da su Japanci namjeravali pritisnuti mostobran sa dvije strane. Valja naglasiti da su Japanci podcijenili snagu američke obrane - general Hyakutake bio je uvjeren da se na Guadalcanalu nalazi nekih 2.000 do 3.000 Amerikanaca, dok ih je stvarno bilo 11.000. Osim toga su Japanci nakon spektakularnih i munjevitih pobjeda u prvim mjesecima rata bili zahvaćeni sindromom koji je admiral Chūichi Hara nazvao ''pobjednička bolest'' (senshoubyou) - bili su uvjereni da im u svijetu nema ravnih, a naročito loše mišljenje su imali o borbenim sposobnostima europskih i američkih vojnika. Ubrzo će im to podcjenjivanje prisjesti.
General Hyakutake zapovijedio je Ichikiju da pričeka s napadom dok ne stigne ostatak njegove regimente i da se ne upušta u frontalne juriše. Međutim je Ichiki učinio upravo suprotno - odlučio je da napadne odmah i zauzme aerodrom Henderson Field. Skupinu od oko 100 vojnika ostavio je kao zaštitnicu kod rta Taivu, dok je s glavninom od 800 vojnika krenuo prema američkom mostobranu, utaborio se na 14 km od američkih prednjih linija i pripremao napad.
Amerikanci su preko obavještajne službe među domaćim stanovništvom i jedne svoje patrole pravodobno saznali za dolazak Japanaca i general Vandegrift priredio im je doček. Zadatak zaustavljanja japanskog napada dobila je 1. marinska regimenta (1st Marines) pod zapovjedništvom pukovnika Cliftona Catesa. Marinci su se rasporedili kod ušća rijeka Tenaru i Ilu, u području zvanom Alligator Creek, priredili obrambene položaje i čekali. Obrana je pojačana haubicama 75 mm te s 5 lakih tenkova M3 Stuart koji su imali pripremljenu šrapnelsku municiju.
Clifton Cates kao general USMC - The United States Marine Corps:
Noću 21. kolovoza došlo je do legendarne bitke na rijeci Tenaru (zapravo u međurječju Tenaru i Ilu), u kojoj su marinci uz vlastite gubitke od 44 poginula pobili gotovo sve japanske napadače, njih oko 770. Samo tridesetak ih je uspijelo pobjeći prema rtu Taivu i donijeti vijest o porazu. Među poginulima je bio i sâm pukovnik Ichiki. Prema nekim izvorima stradao je od minobacačke paljbe, a prema drugima počinio je takozvani sepuku - ritualno samoubojstvo zbog sramote poraza.
Ishod bitke na rijeci Tenaru učvrstio je moral vojnicima 1. marinske divizije, ali je i opomenuo Japance da su podcijenili snagu mornaričke pješadije USA. Neki od japanskih visokih zapovjednika tražili su da se preispita svrsishodnost taktike takozvanih banzai juriša, masovnih pješačkih napada uz urlike koji bi trebali utjerati strah u kosti protivniku, naročito ako se napadaju dobro pripremljeni položaji. No banzai taktika primjenjivana je do kraja rata.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 25.08.17 14:50
SSSR i Ujedinjeno Kraljevstvo započeli su s invazijom na Iran 25. kolovoza 1941. Ciljevi su bili osigurati izvore nafte u Iranu kao i osigurati koridor kako bi Britanci mogli slati ratni materijal u SSSR, koji im je bio saveznik u ratu protiv Njemačke. Smatrali su da sam šah Reza Pahlavi (otac poznatijeg Mohammeda Reze Pahlavija koji je zbačen u revoluciji 1979.) simpatizira Njemačku. Sovjeti su za napad angažirali tri armije s više od 1000 tenkova, kao i kaspijsku flotu. Napadu je prethodilo snažno zračno bombardiranje iranskih vojnih baza, ali i nekih civilnih meta. S lakoćom su okupirali sjeverozapadni Iran (Iranski Azerbajdžan) i zatim krenuli prema središnjem dijelu zemlje. U međuvremenu su britanske snage izvršile pomorsku invaziju jugozapadnog dijela zemlje (pokrajina Huzestan). Nadmoćna britanska flota je bez gubitaka razbila iransku. Britanci, uključujući snage iz Indije, iskrcali su se i bez većih borbi zauzeli pokrajinu. Otpor Iranaca efektivno je skršen u svega 3 do 4 dana, a Britanci i Sovjeti izgubili su manje od 100 vojnika. Vojska koju je šah dugo vremena pažljivo gradio raspala se bez pružanja ozbiljnog otpora, djelomično zbog toga što su neki generali potajno prešli na britansku stranu. Šah je bio toliko ljut da je vrhovnog zapovjednika oružanih snaga istukao štapom, poderao mu oznake činova i umalo ustrijelio (ovo posljednje spriječio je njegov sin). Započeo je pregovore sa Saveznicima te je prihvatio njihov zahtjev da iz države protjera sve njemačke poslanike i savjetnike, ali ih nije želio izručiti. Pregovori su se stoga oduljili, a Nijemci su za to vrijeme pobjegli preko granice u tada neutralnu Tursku. Sovjeti su potom krenuli osvojiti Teheran, pa je šah prisiljen na abdikaciju u korist sina, a Iran je ostao pod savezničkom okupacijom do 1946. godine. Tijekom rata stanovništvo države trpjelo je velike nestašice hrane i drugih osnovnih potrepština. U nekim je gradovima došlo do nereda, ali nije bilo oružanog otpora. Iran je priznat kao država članica UN-a, a 1943. je u njemu održana poznata Teheranska konferencija, na kojoj su se sastali vrhovni saveznički vođe Staljin, Churchill i Roosevelt.
Sovjetski tenk u Tabrizu, u iranskoj pokrajini Istočni Azerbajdžan
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 08.09.17 3:34
8. rujna 1943. službeno je obznanjeno da je Kraljevina Italija kapitulirala u Drugom svjetskom ratu. U to su se vrijeme britanske i ostale savezničke trupe već iskrcavale u južnoj Italiji i pripremale se za prodor prema sjeveru. Učestali talijanski porazi na svim frontama i anglo-američko iskrcavanje na Siciliju 1943. (gdje gotovo da i nisu naišli na ozbiljan otpor), okrenuli su na sastanku Velikog fašističkog vijeća 25. srpnja 1943. većinu kolega predsjednika vlade Benita Mussolinija protiv njega te mu je kralj Viktor Emanuel III. oduzeo mandat. Utemeljena je nova vlada pod predsjedanjem maršala Pietra Badoglia, a na kraljevu zapovijed Mussolini je uhićen i interniran u jedan hotel na planini Gran Sasso d'Italia, odakle su ga 12. rujna 1943. oslobodili njemački padobranci predvođeni SS pukovnikom Ottom Skorzenyjem. Italija je bila saveznik Njemačke, no nakon pada Mussolinijeve fašističke vlade bilo je samo pitanje vremena kad će se Talijani odreći Hitlera. Nijemci su imali plan vojnog zauzimanja Italije u slučaju da promijeni stranu, pa je situacija bila neizvjesna i osjetljiva. Badoglio je pristao na predaju Saveznicima jer mu je general Eisenhower zaprijetio napadom 500 bombardera na Rim. No Badoglio u strahu nije obavijestio o tome Hitlera, nego su on i kralj spakirali kovčege i odmah sljedećeg dana pobjegli iz Rima na sam jug Italije u grad Brindisi na peti talijanske čizme. Talijanski su građani bili zbunjeni, jer više nisu znali na čijoj su strani. Nijemci su brzo reagirali i zauzeli veliki dio Italije, uključujući Rim pa su Saveznici u sljedećim mjesecima morati voditi teške borbe kako bi potisnuli njemačku vojsku iz Italije. Istovremeno su se Talijani podijelili na dvije struje, dio njih pristupio je obnovljenoj talijanskoj vojsci ili partizanima na strani Saveznika, a drugi se borio za Talijansku Socijalnu Republiku, Mussolinijevu novu državu u sjevernoj Italiji. Nakon proglašenja talijanske kapitulacije poništeni su Rimski ugovori kojima je 1941. Dalmacija bila prepuštena Italiji. U stvarnosti su tada glavnu riječ u upravljanju Dalmacijom imali Nijemci, a dio njenog teritorija kontrolirali su partizani (NOVJ).
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 12.09.17 6:12
Bitka za Edsonov greben 12.-14. rujna 1942.
Nakon kopnene bitke na rijeci Tenaru i pomorsko-zračne bitke kod Istočnih Solomonovih otoka obje strane užurbano su se pripremale za nastavak operacija na Guadalcanalu. Amerikancima je uspjelo u kratkom roku dovršiti aerodrom Henderson Field, koji je već 20. kolovoza primio prve avione - 19 bombardera Dountless i 12 lovaca Wildcat iz zrakoplovstva USMC - The United States Marine Corps. Ubrzo će taj broj biti značajno pojačan, između ostalog i avionima USAAF i US Navy.
Također je zapovjednik 1. marinske divizije general Alexander Vandegrift pojačao mostobran s oko 1.500 vojnika iz Tulagija i Gavutua. Između ostalih pristigli su 1. bataljon marinskih rejdera (1st Raiders) pod zapovjedništvom potpukovnika Merrita Edsona i padobranski bataljon.
Japancima je pak postalo jasno da im treba više kopnenih trupa, pa su na otok učestalo slali pojačanja. Najčešće su za prijevoz trupa i materijala koristili razarače, ponekad lake krstarice, a za prijevoz većeg broja vojnika i teške terete transportne brodove i matice za hidroavione (koji su imali potrebne dizalice). Nakon što bi noću iskrcali trupe i materijal brodovi bi usput bombardirali američki mostobran. Ove japanske akcije marinci su zvali Tokyo Express.
U pravilu je premoć u području Guadalcanala danju bila u rukama američkog zrakoplovstva, a noću japanskih lakih pomorskih snaga.
Između 29. kolovoza i 4. rujna Japanci su kod rta Taivu iskrcali brigadu ''Kawaguchi'' i još neke manje jedinice, tako da su s ostacima Ichiki grupe japanske snage na tom području brojale oko 5.000 vojnika. U istom razdoblju Japanci su iza rijeke Matanikau zapadno od američkog mostobrana također iskrcali pojačanje od oko 1.000 vojnika. Zapovjedništvo nad snagama zapadno od američkog mostobrana preuzeo je pukovnik Akinosuke Oka, a nad svim japanskim snagama na Guadalcanalu general Kyotake Kawaguchi.
Dne 8. rujna 1. bataljon marinskih rejdera izveo je desantni prepad na japansko uporište Tasimboko nedaleko rta Taivu. Dio Japanaca je pobijen i dio se razbježao u džunglu, dok su rejderi otkrili veliko skladište municije, hrane i drugih ratnih potreba. Ono što nisu mogli ponijeti uništili su i vratili se morskim putem na mostobran. Po količini zatečenih zaliha i zaplijenjenim dokumentima Amerikanci su zaključili da se na otoku nalazi neka nova velika japanska jedinica i da neposredno predstoji novi napad na mostobran. Pitanje je bilo samo: gdje?
General Vandegrift bio je uvjeren da će napad ponovo uslijediti kod ušća rijeke Tenaru i stoga je koncentrirao obranu na tom području. Međutim, zapovjednik bataljona rejdera potpukovnik Edson skrenuo mu je pažnju na jedan greben duljine 900 m na južnoj strani mostobrana koji je bio neka vrsta prirodnog pristupa iz džungle prema aerodromu Henderson Field. Prognozirao je da će Japanci napasti na tom mjestu, a jednako mišljenje imao je i operativni oficir 1. marinske divizije pukovnik Gerald Thomas. Kako nisu uspjeli uvjeriti generala Edson i Thomas su ga nagovorili da na onaj greben rasporedi rejdere i padobrance, tobože radi odmora. Čim su stigli na greben Edson je zapovijedio vojnicima da pripreme obrambene položaje.
Japanski napad započeo je 12. rujna u 21 h 30 m, točno na mjestu gdje su predvidjeli Edson i Thomas. U napadu je sudjelovalo oko 3.000 japanskih vojnika dok je položaje branilo 840 Amerikanaca. Okršaj koji je dobio ime Bitka za Edsonov greben (The Battle of Edson's Ridge) ili Bitka za krvavi greben (The Battle of the Bloody Ridge) trajao je dvije noći i jedan dan. Unatoč nepovoljnom odnosu snaga rejderi i padobranci uspjeli su obraniti položaje i natjerati Japance na povlačenje. Japanski gubici na samom grebenu iznosili su 700-850 poginulih, dok ih je veliki broj poumirao od rana tokom povlačenja kroz dužnglu na zapad prema rijeci Matanikau. Amerikanci su imali 59 poginulih i 204 ranjena.
Nakon poraza u bici za Edsonov greben Japanci su shvatili da Guadalcanal postaje glavno bojište i da bi se na njemu mogao odlučiti i rezultat čitavog rata na Pacifiku. Stoga su privremeno obustavili ofenzivu na Novoj Gvineji i uputili na Guadalcanal nova pojačanja, a na otok je premješteno i zapovjedništvo 17. armije na čelu s generalom Hyakutake. Odlučujuća kopnena bitka će uslijediti u listopadu.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 14.09.17 9:47
Diverzija u Glavnoj pošti u Zagrebu 14. rujna 1941.
Potkraj ljeta 1941. CK KPH je odlučio izvesti diverziju na glavnoj telefonskoj centrali u Zagrebu, u zgradi Glavne pošte u Jurišićevoj ulici. Akcijom je rukovodio sekretar CK KPH Rade Končar, a diverziju je organizirao sekretar partijske ćelije u Glavnoj pošti poštanski činovnik Vilim Galjer.
Tehnički plan diverzije izradili su TT mehaničari Slavko Markon i Josip Čuljat. Eksploziv će se postaviti na nekoliko najosjetljivih mjesta u automatskoj centrali, u dvorani s visokofrekventnim uređajima, na razdjelniku i na samim kabelskim glavama u podrumu. Sve će biti povezano preko električnih releja žicom i priključeno s jedne strane na izvor napajanja, akumulatorsku bateriju automatske centrale, a s druge na određeni telefonski priključak. Izabran je telefon broj 72-96 u stanu profesorice Olge Milčinović, uz koji je dežurao Nikola Rupčić. Dizanjem slušalice tog broja uključiti će se lokalni strujni krug i izazvati eksplozija.
Markon i Čuljat uredili su da dobiju službu noću 13. na 14. rujna, a na mjestu dežurne telefonistice bila je Nada Galjer. Uz njih se nalazio i jedan njemački vojnik, no njega su se riješili tako da su ga opili rakijom i uspavali. Pred jutro su dovršili posao i po unaprijed dogovorenom planu zajedno s Galjerom smješteni su u vlak za Karlovac i u selu Sjeničaku sastali se s partizanima. Galjer je poginuo u selu Šturliću kod Slunja 15. svibnja 1942., dok su ostali sudionici diverzije preživjeli rat. Vilim Galjer je 1953. proglašen za narodnog heroja.
Točno u 12:30 sati 14. rujna Rupčić je podigao slušalicu telefona 72-96 i izazvao eksploziju. Od eksplozije je na mjestu poginuo redarstveni pristav Ivan Škunca, dok su pet policijskih agenata, dva njemačka vojnika i jedan oficir ranjeni. Nitko od poštanskih službenika ili građana nije stradao. Preko radija je upućen poziv poštanskim službenicima da se odmah jave na radna mjesta, a za onima koji se nisu javili izdana je tjeralica.
Diverzija je prouzročila veliku materijalnu štetu na telefonskim uređajima Glavne pošte Zagreb i prekid telefonskih veza s Bečom, Berlinom, Beogradom, Odesom i Sofijom. Telefonska centrala je popravljana sedam mjeseci. No od materijalne štete bio je puno značajniji moralni efekt akcije - i naizgled mirni i sigurni Zagreb bio je dio fronte Drugog svjetskog rata.
Dan 14. rujna obilježavao se do 1990. godine kao Dan PTT radnika Jugoslavije.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 17.09.17 9:54
Nedostižni most ili saveznički zračni desant u Nizozemskoj 17. rujna 1944.
Nakon proboja iz Normandijskog mostobrana i uništenja njemačke 7. armije i glavnine 5. oklopne armije kod Falaisea u kolovozu 1944. snage Saveznika su progonile ostatke njemačkih trupa kroz Francusku i Belgiju. Njemačka vojska na zapadu našla se u kaosu i gotovo bezglavom bijegu, da bi se fronta privremeno stabilizirala zbog teškoća Saveznika u opskrbi.
Bez obzira na privremeni zastoj savezničke snage su se pripremale za nastavak prodora prema njemačkoj granici i u teritorij Njemačke.
Obostrane pripreme, planovi i snage
Glavni zapovjednik savezničkih snaga u zapadnoj Europi general Dwight Eisenhower u početku je planirao nastavak napredovanja na širokoj fronti i ovlastio je trupe da, u nastavku progona njemačke vojske za koju se činilo da je u potpunom rasulu, forsiraju rijeku Rajnu kod Kölna, Bonna, Koblenza, Mannheima, Mainza i Karlsruhea. Međutim su teškoće u opskrbi i pojačani njemački otpor osujetili tako ambiciozan plan.
Tada je zapovjednik 21. grupe armija Bernard Montgomery, koji je 1. rujna unaprijeđen u čin feldmaršala, iznio smjeli plan prodora preko donjeg toka Rajne u Nizozemskoj što bi dovelo savezničke trupe najkraćim putem u područje Ruhra i omogućilo završetak rata već 1944. godine.
Problem je bio u tome što je trebalo svladati nekoliko velikih vodenih zapreka - rijeke Rajnu i Maas (Meuse) te neke umjetne kanale. Montgomeryjev plan je predviđao zauzimanje ključnih točaka uz pomoć zračnodesantnih trupa koje bi formirale svojevrsni ''tepih'' duž autoceste broj 69, uz koju bi prodirale oklopno-mehanizirane snage. Spuštanje zračnodesantnih snaga dobilo je ime operacija Market (tržnica) a prodor kopnenih snaga operacija Garden (vrt).
Savezničke snage koje će sudjelovati u operaciji Market-Garden bile su u sastavu 21. grupe armija pod zapovjedništvom Montgomeryja. Za operaciju MARKET predviđena je glavnina 1. zračnodesantne armije (First Allied Airborne Army) generala Lewisa Breretona:
·britanska zračnodesantna divizija (general Roy Urquhart) - zona desanta Arnhem
·poljska samostalna zračnodesantna brigada (general Stanislav Sosabowski) - zona desanta Arnhem
·82. zračnodesantna divizija USA (general James Gavin) - zona desanta Grave i Nijmegen
·101. zračnodesantna divizija USA (general Maxwell Taylor) - zona desanta Eindhoven, Son i Veghel
Zadatak zračnodesantnih snaga bio je zauzeti šest ključnih mostova preko vodenih zapreka - preko kanala Wilhelmina kod Sona, preko kanala Zuid-Wilhelms kod Veghela, preko rijeke Maas kod Gravea, preko kanala Maas - Waal, preko rijeke Waal (glavni tok Rajne) kod Nijmegena i preko rijeke Nederrijn (sjeverni tok Rajne) kod Arnhema. Vojnicima američke 504. padobranske regimente zacijelo nije bila ugodna spoznaja da će se spuštati kod mjesta koje se zove Grave, jer riječ grave na engleskom znači grob.
Operaciju GARDEN izvesti će britanski XXX. korpus pod zapovjedništvom generala Briana Horrocksa s Gardijskom oklopnom divizijom te 43. i 50. pješadijskom divizijom.
Glavnina Nemačkih snaga stacioniranih zapadno od Rajne bila je pod zapovjedništvom feldmaršala Gerda von Rundstedta kao vrhovnog zapovjednika njemačkih snaga na zapadu (Oberbefehlshaber West). Rundstedtu je bila neposredno podčinjena Grupa armija B (Heersgruppe B) feldmaršala Walthera Modela u sastavu:
·II. SS oklopni korpus pod zapovjedništvom SS obergruppenführera Wilhelma Bittricha (9. SS oklopna divizija Hohenstaufen, 10. SS oklopna divizija Frundsberg, Kampfgruppe von Tettau, Kampfgruppe Kraft i Kampfgruppe Henke)
·15. armija pod zapovjedništvom generala Gustava-Adolfa von Zangena s LXVIII. korpusom (2 pješadijske i 1 obalna divizija), LXXXV. korpusom (3 pješadijske divizije), LXXXVI. korpusom 2 pješadijske divizije, 1 oklopna brigada i 1 padobranska regimenta) te XII. SS korpus (3 pješadijske divizije)
·padobranska armija pod zapovjedništvom generala Kurta Studenta s 1. i 2. padobranskim korpusom i 86. korpusom
Njemačke jedinice su bile divizije, korpusi i armije samo na papiru, jer se uglavnom radilo o ostacima trupa koje su se borile u Francuskoj ili o na brzinu prikupljenim svježim snagama.
Među njemačkim jedinicama ključnu ulogu, kako se kasnije pokazalo, imao je II. SS oklopni korpus. Ovaj korpus je stigao pod Modelovo zapovjedništvo 5. rujna. Korpus je u ranijim bitkama pretrpio teške gubitke i bio je sveden na manje od trećine svog formacijskog sastava. Stoga je raspoređen u pozadinu, iza obrambene linije, u zonu gdje se nije očekivala nikakva borbena aktivnost - u Nijmegen i Arnhem. Pri tome je 9. SS oklopna divizija Hohenstauffen imala predati svoje tenkove i drugo teško oružje 10. SS oklopnoj diviziji dok je sama trebala biti prevezena u Njemačku radi obnove i popune. Zapovjednik 9. SS oklopne divizije oberturmbannführer Walter Harzer za svaki slučaj je zadržao dio oklopnih vozila u sastavu divizije i u punoj borbenoj spremnosti, što je imalo značajnog utjecaja na dalji razvoj događaja.
Po završetku operacije Market-Garden pojavila se sumnja da je savezničke planove Nijemcima odao nizozemski pustolov, član pokreta otpora i dvostruki agent Christiaan Lindemans zvani King Kong, čime se objašnjavalo prisustvo 2. SS oklopnog korpusa na mjestu gdje nije bilo očekivano. Lindemans je uhapšen od Britanaca i podvrgnut ispitivanju, ali mu izdaja nikada nije dokazana.
Zračni desanti i početni uspjeh
Saveznički napad je započeo u nedjelju 17. rujna. Bio je to prvi zračni desant Saveznika izveden po dnevnoj svjetlosti. Zračna flota je bila impresivna - preko 1.400 transportnih aviona, preko 300 bombardera RAF-a za vuču jedrilica i preko 3.000 jedrilica, od kojih šezdesetak teških jedrilica tipa Hamilcar koje su prevozile džipove i laku artiljeriju.
Toga dana u Velikoj Britaniji se slavio Dan bitke za Britaniju i građani su, ugledavši na nebu golemu zračnu flotu, u početku pomislili da je riječ o proslavi no ubrzo je postalo jasno da zračnodesantne trupe lete prema europskom kontinentu. Iza druge obale kanala La Manche general Student, zapovjednik 1. padobranske armije, vidjevši svojim očima savezničku zračnu armadu uzviknuo je: - Bože, da sam ovo bar jednom imao na raspolaganju!
Zahvaljujući lijepom vremenu i relativno slaboj PZ obrani desanti su izvedeni kao po udžbeniku, a velika većina padobranaca spustila se u krugu od 1.000 m od predviđenog mjesta.
Spuštanje padobranaca 82. zračnodesantne divizije kod Gravea:
Operacija je u početku obećavala brzi uspjeh. Na jugu je 101. zračnodesantna divizija bez poteškoća zaposjela mostove koji su joj dodijeljeni kao ciljevi i ubrzo se spojila s prednjim dijelovima Horrocksovog XXX. korpusa. Dalje prema sjeveru 82. zračnodesantna divizija je zauzela most kod Gravea, ali je propustila na vrijeme zauzeti most kod Nijmegena koji su ubrzo zaposjele SS trupe. Osim toga padobranci su spušteni samo na južnoj strani mosta, a frontalni juriš preko mosta je bio neizvediv. Stoga je 82. divizija morala pričekati dolazak XXX. korpusa s čamcima za prijelaz rijeke. Poslijepodne 20. rujna bataljon padobranaca pod zapovjedništvom majora Juliana Cooka forsirao je Waal u 27 desantnih čamaca pod žestokom njemačkom paljbom, pri čemu nije bilo dovoljno vesala pa su mnogi vojnici veslali kundacima pušaka. Na drugu obalu ih je stigla samo polovica, ali su ubrzo dobili pojačanja. Zbog paklenog dočeka od strane Nijemaca Amerikanci su ovaj pothvat nazvali Little Omaha (asocijacija na plažu Omaha pri iskrcavanju u Normandiji).
Nijemci su morali napustiti most koji je zauzet u 18.30 sati.
Na krajnjem sjeveru je britanska 1. zračnodesantna divizija spuštena u predviđene zone između Arnhema i Oosterbeeka. Zona desanta je bila udaljena od mosta u Arnhemu 10-13 km, stoga je bilo nužno djelovati brzo i zauzeti most na prepad, za što je predviđena izvođačka jedinica na džipovima. Međutim, malobrojni Nijemci su se brzo snašli i blokirali ulaze u grad. Do mosta je stigao samo bataljon od 600 padobranaca pod zapovjedništvom potpukovnika Johna Frosta, koji je napredovao uz obalu Rajne. Frost je zaposjeo nekoliko kuća na sjevernoj strani mosta i čekao pojačanje.
Nijemcima je ubrzo postalo jasno što se događa i feldmaršal Model je odmah reagirao prikupljanjem snaga i organiziranjem protunapada oklopnim i pješadijskim jedinicama. Nijemci su vršili pritisak sa tri strane - sa sjevera, iz smjera Utrechta i iz šume Reichswald. Autocesta broj 69 je dobila ime Hell's Highway (paklena autocesta). Osim toga napredovanje XXX. korpusa je bilo ometano masom oduševljenih Nizozemaca, naročito u Eindhovenu.
Dok su Saveznici na drugim mjestima uspjeli osigurati zadane objekte Britancima je u Arnhemu od početka krenulo naopako. U prvom valu spustila se samo polovica 1. zračnodesantne divizije dok je spuštanje ostatka divizije moralo biti odgođeno zbog magle. Radio-stanice su bile nepouzdane što je iznimno otežalo održavanje veze. General Urquhart je na neko vrijeme nestao (ostao je odsječen u jednoj kući u Arnhemu) pa je zapovjedništvo nad divizijom preuzeo brigadir Philip Hicks.
Najteže je bilo Frostovom bataljonu koji je ostao odsječen kod sjeverne strane mosta. Već drugog dana operacije, 18. rujna, njemački 9. SS oklopnoizviđački bataljon pokušao je prijeći most sa južne strane i napasti Britance na sjevernoj strani, ali je odbijen uz velike gubitke. U borbi je poginuo i zapovjednik bataljona SS-hauptsturmführer Viktor Gräbner.
Nijemcima je bilo jasno da nema koristi od frontalnih pješadijskih napada na Frostov položaj pa su se odlučili na bombardiranje artiljerijom, minobacačima i tenkovskim topovima. Britanci su uporno branili položaj sve do 21. rujna kada su ostali bez municije. Poginuo je 81 pripadnik bataljona dok ih je veliki broj bio ranjen, među njima i Frost. Preživjeli su se predali. Gubici Nijemaca nisu točno utvrđeni, ali je poznato da su neke njihove jedinice prijavile 50% gubitaka.
U međuvremenu se i ostatak 1. zračnodesantne divizije našao pod teškim pritiskom njemačkih oklopnih i pješadijskih snaga. Zapovjedno mjesto divizije je smješteno u hotelu Hartenstein u Oosterbeeku odakle je koordinirano djelovanje jedinica. Pokušaji proboja do Frostovog bataljona kod mosta su propali i divizija se našla u borbi za vlastiti opstanak. Pod sve težim napadima Nijemaca i artiljerijskom paljbom oko 3.600 preživjelih padobranaca 1. divizije formiralo je mostobran kod Oosterbeeka, a dolazak 1. poljske padobranske brigade generala Sosabowskog - koja je spuštena 21. rujna kod Driela južno od obale Rajne - nije donio nikakvo olakšanje.
Iako je 1. zračnodesantna divizija uspješno odbijala njemačke napade pritisak artiljerijske paljbe postao je neizdrživ, a kako je plan za osvajanje mosta propao donijeta je odluka o evakuaciji preživjelih snaga divizije na južnu obalu. Evakuacija je - ironično - dobila naziv Operation Berlin. U 22 sata 25. rujna britanski i kanadski inženjerci počeli su prevoziti padobrance preko Rajne i do jutra evakuirali njih 2.400. Oko 300 ih je ostavljeno na drugoj obali da štite mostobran i oni su se kasnije predali Nijemcima. U Arnhemu i Oosterbeeku 1. zračnodesantna divizija izgubila je oko 1.500 poginulih i oko 6.400 zarobljenih, od kojih je jedna trećina bila ranjena.
Operacija Berlin je označila kraj operacije Market-Garden.
Podaci o obostranim gubicima su kao i obično nepotpuni i nepouzdani, pa se navode oni koji su najčešće spominjani. Ukupni gubici Saveznika procjenjuju se na 15.000-17.000 poginulih, ranjenih i nestalih (zarobljenih), 88 tenkova i 144 transportna aviona, a gubici Nijemaca na 3.000-13.000 poginulih, ranjenih i nestalih, 30 tenkova i samohodnih topova i 160 aviona.
Smjela ideja brzog prodora prema Ruhru uz korištenje zračnodesantnih snaga na kraju nije donijela očekivani rezultat - Saveznici nisu uspjeli zauzeti jedan ključni most preko Rajne. Sa operativnog stajališta napad je pretrpio neuspjeh, koji ipak nije ozbilnije narušio Montgomeryjevu reputaciju kao vojskovođe. Taktički poraz u zoni Arnhema može se dobrim dijelom pripisati i nesretnim okolnostima - magli koja je spriječila pravodobnu dopremu pojačanja u Arnhemu i neočekivanoj pojavi njemačkih oklopnih snaga u najbližoj okolici.
Za stanovnike okupiranog dijela Nizozemske nastupili su teški dani. Nijemci su blokirali dovoz hrane pa je nastupila takozvana gladna zima (Hongerwinter) od koje je prema procjenama pomrlo oko 18.000-22.000 Nizozemaca. Njemačke trupe u Nizozemskoj kapitulirale su tek 5. svibnja 1945.
Most u Arnhemu stoji i danas, a u čast sudionika operacije Market-Garden nosi ime Johna Frosta:
Godine 1974. poznati britanski publicist i novinar Cornelius Ryan napisao je knjigu pod naslovom A Bridge Too Far (Nedostižni most), posvećenu operaciji Market-Garden. Knjiga je poslužila kao podloga za scenarij istoimenog filma, ratnog superspektakla snimljenog 1977. u režiji Richarda Attenborougha. Film je okupio glumačku kremu tog vremena - Dirk Bogarde (Browning), Sean Connery (Urquhart), Edward Cox (Horrocks), Gene Hackman (Sosabowski), Anthony Hopkins (Frost), Ryan O'Neal (Gavin), Paul Maxwell (Taylor), Hardy Krüger (Harmel), Maximilian Schell (Bittrich), Wolfgang Preiss (von Rundstedt), James Caan (narednik Dohun), Elliott Gould (pukovnik Sink), Michael Caine (potpukovnik Vandeleur), Robert Redford (major Cook), Laurence Olivier (dr. Spaander), Liv Ullmann (Kate ter Horst) i mnogi drugi.
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 27.09.17 2:23
27. rujna 1669. završila je najduža opsada u povijesti ratovanja kada su Mlečani nakon 21 godinu konačno predali Osmanlijama svoje posljednje uporište na otoku Kreti. Posljednja utvrda bila je Kandija, danas Heraklion, najveći grad i upravno središte grčkog otoka Krete. Mlečani su po tom gradu i cijeli otok nazivali Kandija. Opsada je započela 1. svibnja 1648., a rat između Mletačke Republike i Osmanskog Carstva koji je tada trajao, naziva se Kandijski rat. Pjesnik lord Byron usporedio je opsadu Kandije s grčkom opsadom Troje u mitskim vremenima. Otok Kreta bio je najbogatiji i najvažniji mletački posjed u Sredozemlju. Turci su ga napali 1644. godine i do 1648. uspjeli su osvojiti veći dio otoka i doći do glavnog grada Kandije. Na kraju je na otok došao sam turski veliki vezir Fazil Ahmed-paša Ćuprilić, sin velikog vezira Mehmed-paše Ćuprilića. Osvajače su te završne napadačke operacije koštale čak 70.000 života te još 38.000 lokalnih Krećana i robova koji su morali kopati rovove i tunele ispod gradskih zidina. Kandijski rat bjesnio je i u Dalmaciji. Osmanlije su zaprijetili Zadru i Splitu, te opsjedali Šibenik. Međutim, na kraju su na dalmatinskom bojištu Mlečani imali više sreće nego na Kreti. Uspjeli su odbiti napadače, osvojiti Klis, Knin i većinu dalmatinskog zaleđa. Na kraju je mirovnim ugovorom 1669. Venecija u zaleđu dobila toliko teritorija da je njen dalmatinski posjed utrostručen. Time je na neki način nadoknadila gubitak Krete.
Sheme s pojedinostima o osmanlijskim rovovima i rudnicima i venecijanskim protudjelovanjima u Kandiji, tadašnji vojni analitičar Johann Bernhard Scheither, 1672.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 06.10.17 0:36
6. listopada 1977. izveden je prvi let prototipa sovjetskog lovca MiG-29. Prvi zrakoplovi u operativnu uporabu ušli su u lipnju 1983., a zapadnoj javnosti prvi je put demonstriran tijekom posjeta Finskoj 2. srpnja 1986. Postao je jednim od najuspješnijih proizvoda sovjetske i ruske vojne industrije te ga je nabavilo više od 30 zemalja diljem svijeta. Primjerke MiG-29 nabavile su i oružane snage SAD, a u NATO-u je dobio kodno ime Fulcrum (uporište, oslonac). Nastao je kao odgovor na američke lovce F-15 i F-16 te je kao takav prvotno bio namijenjen borbi protiv protivničkih zrakoplova. Proizvodi se još i danas u Ruskoj Federaciji i to kao lovac za mnoge namjene, od postizanja zračne premoći do lovačko-bombarderskih akcija. Razvijene su i mornaričke varijante namijenjene polijetanju s nosača. Zanimljivo je da je SFRJ bila prva europska država izvan SSSR-a koja je nabavila MiG-29 (16 kom), a do danas ih je proizvedeno više od 1600.
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 06.10.17 16:10
Početak Četvrtog arapsko-izraelskog rata 6. listopada/oktobra 1973.
Na današnji dan prije 44 godine započeo je Četvrti arapsko-izraelski rat, poznat i kao Listopadski/Oktobarski i Yom-Kippurski rat. Vođen je od 6. do 25. listopada 1973. između Izraela s jedne strane te Egipta i Sirije s druge strane. Rat su pokrenuli Arapi s namjerom da pokrenu takozvano ''bliskoistočno pitanje'' s mrtve točke i osiguraju povrat teritorija koji je Izrael okupirao u Trećem Arapsko-izraelskom ratu ili Šestodnevnom ratu lipnja 1967. Nakon teškog poraza 1967. i neuspjeha da se arapsko-izraelski spor riješi diplomatskim putem predsjednici Egipta Anwar Al Sadat i Sirije Hafez Al Assad dogovorili su zajedničku vojnu akciju u cilju oslobađanja okupiranih teritorija. U pripremi oružanih snaga za rat obje zemlje imale su izdašnu vojnu i tehničku pomoć SSSR.
Egipat i Sirija su tokom šest godina (od 1967.) opskrbljeni velikom količinom oružja i opreme od strane SSSR-a i zemalja Varšavskog pakta, između ostalog i neklim koje ranije nisu imali - tenkovima T-62, borbenim vozilima pješadije BMP-1, raketnim PZO sustavima SA-3, SA-6 i SA-7, samohodnim PZO topovima ZSU 23-4 i PT raketama AT-3 i RPG-7. Upravo ove posljednje odigrati će veliku ulogu tokom rata 1973., a naročito u početnom razdoblju.
Da bi prenijeli ratne operacije na okupirani Sinajski poluotok Egipćani su se morali suočiti s velikim problemima, od kojih je prijelaz Sueskog kanala sâm po sebi bio najmanji. Za to su imali dovolljno inžinjerijskog materijala - čamaca, skela i pontonskih mostova. Glavni problem je bio izraelska obrana druge obale, a ona je obuhvaćala sustav utvrda poznat kao Bar-Lev linija (po generalu Haimu Bar-Levu, načelniku generalštaba, koji ju je dao izgraditi). Linija se protezala duž čitave obale Sueskog kanala na strani Sinaja, a sastojala se od 22 utvrde i 35 otpornih točaka. Liniju je štitio pješčani nasip visine 18 m. Iz utvrda su u kanal provede cijevi kroz koje bi se u slučaju egipatskog napada ispustila nafta i zatim zapalila. Utvrde i otporne točke zaposjele su pješadijske jedinice, dok su u pozadini na udaljenosti 12-15 km bile raspoređene oklopne snage.
Egipćani su probleme prijelaza preko Sueskog kanala riješili na vrlo dovitljiv način. Noću 5. na 6. listopada 1973. njihovi ljudi-žabe začepili su sve otvore cijevi koje su trebale ispustiti naftu. Još originalnije je bilo riješenje problema pješčanog nasipa. Naime, da bi se tenkovi i druga vozila mogli prebaciti na Sinaj trebalo je napraviti otvore u nasipu. Pokusi su pokazali da eksploziv nije djelotvoran, ali da vodene crpke pod jakim pritiskom mogu napraviti takve otvore u relativno kratko vrijeme. Egipćani su od jedne njemačke tvrtke kupili 150 jakih vodenih crpki, pod izgovorom da im trebaju za natapanje polja oko Asuana.
Točno u 14 sati 6. listopada 1973., u vrijeme kada su Izraelci bili kod kuća ili u sinagogama slaveći najveći židovski praznik Yom Kippur, Egipat i Sirija pokrenuli su napad. Egipćani su otvorili paljbu iz oko 2.000 artiljerijskih oružja, a samo u prvoj minuti na izraelske položaje ispaljeno je 10.500 granata i mina različitih kalibara. Artiljerijska priprema u dva vatrena naleta trajala je ukupno 53 minute. Istodobno je Sueski kanal preletjelo 220 egipatskih aviona koji su napali ciljeve u dubini Sinaja.
Istodobno s artiljerijskom i zračnom pripremom egipatske trupe su počele prelaziti Sueski kanal. Izraelski otpor je bio relativno slab (Bar-Lev liniju je držala samo jedna nepotpuna pješadijska brigada) pa su i gubici bili mali. U roku od tri sata Egipćani su na drugoj obali imali već 32.000 vojnika, a tokom noći prebacili su preko pontonskih mostova oko 850 tenkova. Egipćani su računali da će se ubrzo suočiti s protunapadom izraelskih oklopnih snaga, stoga su prvi jurišni valovi pješadije bili su naoružani PT oružjima AT-3 i RPG-7.
Bar-Lev linija nije ispunila svrhu jer su je egipatske trupe pregazile već prvog dana. Idućeg dana su nastavile s čišćenjem pojedinih utvrda i otpornih točaka, a glavne snage prodrle su u dubinu Sinaja oko 5 kilometara.
Prve izraelske reakcije na egipatsko forsiranje Sueskog kanala bile su smušene, brzoplete i neefikasne. Glavnina izraelskog zrakoplovstva i oklopnih snaga bila je orijentirana prema Golanskoj visoravni, gdje su oružane snage Sirije pokrenule masovni napad oklopnim snagama na slabo branjene položaje. Za Izrael je Golanska fronta bila doslovce pitanje opstanka, jer tamo nije bilo strateške dubine prostora - ako fronta bude probijena sirijske snage će ući u sjeverni dio izraelskog teritorija.
Manji dio izraelskog zrakoplovstva bio je angažiran već prvog dana rata u pokušajima napada na egipatske prijelaze preko Sueskog kanala i na mostobrane na Sinaju, ali s vrlo malo uspjeha i uz velike gubitke od egipatske PZO. Stoga su glavnu ulogu u odbijanju napada trebale odigrati oklopne snage raspoređene u dubini teritorija, a koje su se u početku sastojale od 252. oklopne divizije i 14. oklopne brigade. Dok su glavne snage IDF bile još u procesu mobilizacije zapovjednik Južnog vojišta, general Shmuel Gonen, zapovijedio je da se izvede protunapad oklopnim snagama na egipatske mostobrane na Sinaju. Ono što je Izraelce iznenadilo nije bio samo početak rata nego i sasvim novi protivnik koga su imali pred sobom - ni blizu nalik onome kojeg su 1967. s lakoćom porazili, a kako će se pokazati i jako podcijenili.
Početni izraelski protunapadi završili su neuspjehom i golemim gubicima u tenkovima - do 9. listopada uništeno ih je oko 500. Primjerice, 8. listopada jedna brigada izraelske 162. oklopne divizije sa 75 tenkova napala je položaje egipatske 2. pješadijske divizije i upala ravno u dobro pripremljenu stupicu. Zapovjednik 2. divizije general Hassan Abu Saad ukopao je svoje trupe i rasporedio ih u obliku potkove u čijem dnu su bili tenkovi, a borbeni poredak pješadije bio je gusto zasićen PT oružjima. Također su organizirane pokretne grupe lovaca tenkova s raketama RPG-7 i AT-3 koji su trebali zaći Izraelcima za leđa. Egipćani su pustili izraelske tenkove da se približe Sueskom kanalu na samo 800 metara udaljenosti, gdje ih je dočekala paljba iz tenkova. Nakon toga su u borbu ušla PT oružja i rezultat je bio masakr - Egipćani su uništili preko 50 tenkova i još 8 zaplijenili netaknute. Među zarobljenicima je bio i potpukovnik Asaf Yaguri, u očitom stanju duševnog sloma, koji je idućih dana na arapskim TV stanicama bio ''maneken'' početnih izraelskih poraza na Sinaju.
Između ostalih na izraelskoj strani je tih dana poginuo i general Abraham Mandler, zapovjednik 252. oklopne divizije. Stradao je 13. listopada od egipatske artiljerijske paljbe, a navodno su locirali njegov položaj prisluškivanjem radio-komunikacija.
Dne 10. listopada 1973. general Gonen je smijenjen s dužnosti zapovjednika Južnog vojišta. Nacionalna komisija osnovana poslije rata radi utvrđivanja odgovornosti zbog izraelske nepripremljenosti za Yom-Kippurski rat (nazvana Agranat komisija po svom predsjedniku, sucu vrhovnog suda Shimonu Agranatu) utvrdila je da je Gonen ''propustio izvršiti svoju dužnost na odgovarajući način i snosi najveću odgovornost za opasnu situaciju u kojoj su se našle izraelske trupe''. Na dužnosti zapovjednika Južnog vojišta Gonena je zamijenio general Haim Bar-Lev, koji je pozvan u aktivnu službu iz mirovine.
Smjerovi egipatskog napada i početni raspored izraelskih oklopnih rezervi:
Punom mobilizacijom vojske i koncentracijom oklopnih jedinica Izrael je uspostavio ravnotežu na obje fronte. U početku je glavna pozornost posvećena Golanskoj visoravni, gdje su izraelske oklopne jedinice potpuno porazile sirijske i krenule u protunapad u smjeru Damaska. U tom kritičnom trenutku sirijski predsjednik Hafez al Assad obratio se egipatskom predsjedniku Sadatu zahtjevom da se odmah poduzme velika ofenziva na Sinaju kako bi se smanjio pritisak na Siriju. Tada je Sadat izdao zapovjed za masovni napad oklopno-mehaniziranim snagama u smjeru strateški važnih prolaza Mitla i Ghidi. Načelnik generalštaba general Saad al Shazly usprotivio se tom napadu jer bi egipatske trupe morale napustiti zaštitni ''kišobran'' raketnih sustava PZO. Njegovo upozorenje na posljedice nije imalo učinka. S obzirom na pokret egipatskih snaga 14. listopada je došlo do najveće bitke oklopnih snaga u Yom-Kippurskom ratu. Oko 800 do 1.000 egipatskih tenkova sukobilo se sa oko 700-750 izraelskih. Bez zaštite PZO i inferiorni prema izraelskim tenkovima M-60 i Centurion egipatski T-55 i T-62 pretrpjeli su velike gubitke - oko 200 do 250 prema 40 na izraelskoj strani.
Neutraliziranjem egipatskih oklopnih snaga Izrael je dobio mogućnost preuzimanja inicijative na Sinajskoj fronti. Zahvaljujući podacima dobivenim od strategijskog izviđačkog aviona USAF SR-71 otkriven je slabo branjeni prostor na spoju između egipatske 2. i 3. armije u području Velikih gorkih jezera. Tu su Izraelci noću 15. na 16. listopada prešli Sueski kanal i prenijeli ratne operacije na tlo Egipta.
Masakr sirijskih oklopnih snaga - Golanska visoravan
Golanska visoravan je plato vulkanskog prijekla na krajnjem zapadu Sirije omeđen sa sjevera planinom Hermon i libanonskom granicom, sa juga rijekom Yarmuk i sa zapada brdskim lancem koji se strmo spušta u dolinu rijeke Jordan, dok se na istoku prostire sve do Damaska. Ima iznimnu stratešku važnost zbog kontrole riječnih tokova od životnog značenja za Izrael i Jordan. Golanska fronta bila je posebno kritična za Izrael jer za razliku od Sinaja ovdje nije bilo strateške dubine teritorija. Bilo bi dovoljno da masa sirijskih snaga prijeđe nekoliko desetaka kilometara i prodre na teritorij Izraela - a to se zamalo i dogodilo.
Jedan od izraelskih oficira predvidio je sirijski napad dva tjedna prije nego je počeo. Bio je to pukovnik Avigdor Ben-Gal, zapovjednik 7. oklopne brigade na Golanskoj visoravni. Međutim, njegova upozorenja nisu ozbiljno shvaćena i čak su ga neki proglasili ''luđakom''.
Sirijski napad započeo je 6. listopada 1973. u 14 sati zračnim napadom sa stotinjak aviona i artiljerijskom pripremom koja je trajala oko 50 minuta. U napadu je sudjelovalo 5 sirijskih divizija - 5., 7. i 9. u prvoj liniji te 1. i 3. u rezervi. Jačina sirijske vojske procjenjuje se na 150.000 vojnika, 1.200 tenkova T-54, T-55 i T-62, 800-900 oklopnih transportera BTR-50, BTR-60 i BTR-152 i oko 600 topničkih oružja. Na izraelskoj strani spremne su bile samo 7. oklopna brigada i 188. rezervna oklopna brigada sa stotinjak tenkova Sho't Kal Alef (izraelska verzija tenka Centurion) i Magach (modificirani tenkovi M-48 Patton).
Egipatsko-sirijski napad u neočekivano vrijeme izazvao je uzbunu u Izraelu. Rezervisti su se ne čekajući na poziv počeli javljati u svoje jedinice, gdje je u početku vladala prilična konfuzija. Mnogi vojnici i oficiri su samoinicijativno uzimali oklopna vozila i kretali u bitku,
Sirijski generalštab računao je da Izraelu treba 48 sati do pune mobilizacije oružanih snaga, do kada će cilj operacije biti postignut. Unatoč teškom terenu i protutenkovskim zaprekama sirijske oklopne snage su postupno napredovale u tri smjera, a najopasniji je bio prodor u dolinu rijeke Jordan prema strateški važnom mostu Benot Ya'aqov (Gesher Benot Ya'aqov). Sirijski prodor je pobudio strah u Izraelu, a Golanska visoravan je proglašena za ''frontu opstanka''.
Bitka oklopnih snaga na Golanskoj visoravni trajala je puna četiri dana. Za Izraelce su se najopasnijima pokazali tenkovi T-62 s topovima kalibra 115 mm i infracrvenim uređajima za noćnu borbu, kakve izraelski tenkovi nisu imali. Međutim, prevladala je bolja kvaliteta izraelskih tenkovskih posada i bolja taktika. Sirijski tenkovi su bili nagomilani pred protutenkovskim jarcima, a Izraelci su ih gađali s višeg položaja i uništavali jednog za drugim tenkovskim topovima 105 mm. Područje najveće tenkovske bitke i najvećih sirijskih gubitaka Izraelci su nazvali Dolina suza (Valley of Tears, hebrejski Emek HaBakha).
U četverodnevnim borbama Sirija je izgubila oko 800 tenkova, od čega oko 300 u Dolini suza. Izrael je izgubio 60-80 tenkova. Time su stvoreni uvjeti za izraelski protunapad u kojem je zauzet dodatni teritorij Sirije iza linije razdvajanja iz 1967. godine. Izraelske snage su zaustavljene na 40 km od Damaska, dijelom zahvaljujući intervenciji jedne iračke oklopne divizije i jordanske oklopne brigade. Ove snage, zajedno sa preostalim sirijskim, izvele su protunapad kojim je fronta stabilizirana. Sirijski predsjednik Assad planirao je za 23. listopada protunapad kojim bi izbacio Izraelce sa sirijskog teritorija, ali je odustao nakon vijesti da je Egipat prihvatio prekid vatre na južnoj fronti.
Poslije rata izraelske snage povukle su se na raniju liniju razdvajanja čime je stvoren status quo ante bellum. U međuprostor su smještene vojne snage United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF) koje i danas nadziru granicu između Izraela i Sirije.
Početni sirijski napad (lijevo) i izraelski protunapad (desno), grafički prikaz:
Prodor izraelske vojske na zapadnu obalu Sueskog kanala
U početnom razdoblju rata razvoj događaja nije išao na ruku Izraelcima. Egipatsko forsiranje Suseskog kanala i lako osvajanje utvrđene Bar-Lev linije potpuno ih je iznenadilo, a vojna snaga i vještina Egipćana zaprepastila. Početne reakcije izraelske vojske na Sinaju bile su smušene, brzoplete i neefikasne te je do 9. listopada u bezglavim protunapadima izgubila preko 500 tenkova. U Izraelu je stanje bilo na rubu panike jer nitko nije očekivao tako opasnu prijetnju od protivnika koji je s lakoćom poražen u Šestodnevnom ratu 1967. godine. Stanje se donekle popravilo otklanjanjem sirijske prijetnje i nakon što je 10. listopada dužnost zapovjednika Južnog bojišta preuzeo general Haim Bar-Lev.
Izraelski general Ariel Sharon predlagao je već 9. listopada, nakon što je Sirija poražena na Golanskoj visoravni, prenošenje operacija na zapadnu obalu Sueskog kanala. Toga dana je izviđačka grupa oklopne brigade pukovnika Amnona Reshefa otkrila prazan prostor između egipatskih 2. i 3. armije u području Deversoira na sjevernom rubu Velikog gorkog jezera, što je potvrdio i izvještaj izviđačkog aviona USAF. Načelnik generalštaba general David Elazar i general Bar-Lev složili su se da je to idealno mjesto za protunapad, ali su ih zabrinjavale jake egipatske oklopne rezerve iza druge obale kanala. Problem su im riješili sami Egipćani, koji su te rezerve premjestili na Sinaj gdje su velikim dijelom stradale u bici 14. listopada. Ipak su Egipćani imali još uvijek dovoljno tenkova, artiljerije i vojnika da budu opasan protivnik i da forsiranje Sueskog kanala bude visokorizičan pothvat.
U sastavu izraelskih snaga za forsiranje kanala bile su 143. oklopna divizija (general Ariel Sharon), 162. oklopna divizija (general Abraham Adan) i 252. oklopna divizija (general Kalman Magen). U sastavu egipatskih snaga u širem području Deversoira bile su 21. oklopna divizija (general Ibrahim Oraby), 16. pješadijska divizija (general Abd Rab el-Nabi Hafez) i 25. oklopna brigada. Između linija 2. i 3. egipatske armije ostavljen je prazan prostor duljine 35 km. Egipćani su smatrali da taj prostor ne treba braniti jer je iza njega prirodna zapreka, Veliko gorko jezero, a područje je bilo izvan efikasnog dometa egipatskih PZO projektila. Izraelci su nakon odbijanja egipatskog tenkovskog napada poslali 15. listopada u tom smjeru tri oklopne divizije. Sharonova 143. oklopna divizija pojačana 243. padobranskom brigadom imala je zadaću osigurati mostobran s obje strane kanala, a 162. i 252. oklopna divizija su kroz tako stvoreni prolaz imale izvesti prodor na drugu stranu, u pozadinu egipatske vojske, te zatim skrenuti prema jugu i odsjeći egipatsku 3. armiju na Sinaju.
Noću 15. na 16. listopada 750 izraelskih padobranaca prešlo je gumenim čamcima Sueski kanal sjeverno od Velikog gorkog jezera. Uskoro im se pridružilo nekoliko tenkova i oklopnih transportera, od kojih su neki prevezeni skelama dok su neki bili amfibijski - zaplijenjeni sovjetski PT-76 i BTR-60. Po prelasku kanala izraelski padobranci nisu naišli na nikakav otpor i odmah su počeli uništavati sve što je predstavljalo vojnu vrijednost, od položaja PZO projektila do skladišta i opskrbnih konvoja. Uništenje velikog broja PZO položaja stvorilo je rupu u egipatskom protuzračnom sustavu i omogućilo aktivno djelovanje izraelskom zrakoplovstvu bez velikog rizika. Do jutra je 20 tenkova i 7 oklopnih transportera pod zapovjedništvom pukovnika Haima Ereza prodrlo 12 km daleko od kanala i opustošilo sve oko sebe. Egipćani su bili potpuno iznenađeni i nisu pružali spomena vrijedan otpor sve do 17. listopada, kada su uputili u protunapad 23. oklopnu brigadu. Erezova grupa je taj protunapad uz pomoć zrakoplovstva uspjela odbiti.
U međuvremenu su Izraelci postavili pontonski most preko Sueskog kanala i počeli s masovnim prebacivanjem oklopnih snaga na drugu obalu Istodobno je Sharonova 143. oklopna divizija vodila teške borbe na osiguranju bokova nastupajućih kolona. Iznimno žestoke borbe vođene su u području takozvane Kineske farme na istočnoj obali kanala nedaleko mjesta izraelskog prijelaza (riječ je o istraživačkom poljoprivrednom centru za koji su opremu donirali Japanci, a Izraelci su ga pogrešno označili na vojnim kartama kao ''kinesku farmu''). Da bi osigurali koridor do mjesta prijelaza Izraelci su 16. listopada napali Kinesku farmu i ukopanu egipatsku pješadiju. Egipćani nisu odmah shvatili prave izraelske namjere. Smatrali su da je napad usmjeren na desni bok mostobrana 2. armije, stoga su i odgovarajuće reagirali. Da su odmah prepoznali opasnost spriječili bi prodor Izraelaca na drugu obalu Sueskog kanala, jer su za to imali dovoljno snaga. Ali su pružili otpor kakav Izraelci nisu očekivali. Bitka za Kinesku farmu trajala je tri dana i bila je iznimno žestoka, uz visoke obostrane gubitke. U samo jednom sukobu egipatski pješaci su protuoklopnim projektilima RPG-7 i granatama RPG-43 uništili 27 izraelskih tenkova. Egipćani su u bitku uključili i zrakoplovstvo pa su jurišni avioni Su-7 uništili kod sela al-Galaa' veliki broj tenkova i drugih oklopnih vozila. Jedna izraelska oklopna brigada izgubila je 16. listopada 70 od 97 svojih tenkova.
Borbe su se odvijale i na drugim mjestima na prilazima Sueskom kanalu. Iako prave namjere Izraelaca još nisu bile poznate (Egipćani su zaključili da je prelazak kanala samo diverzioni manevar kako bi se otklonila pažnja od napada na desni bok 2. armije) general Shazly je 16. listopada zapovijedio protunapad na izraelske oklopne snage iz dva smjera. Sa sjevera je imala napasti 21. oklopna divizija, a sa juga 25. oklopna brigada opremljena tenkovima T-62. Protunapad nije bio međusobno koordiniran i završio je katastrofom - 21. oklopna divizija izgubila je preko 50 tenkova i morala se povući, dok je 25. oklopna brigada praktično uništena - izgubila je 86 od 96 tenkova i sve oklopne transportere.
Pod udarom je bilo i samo mjesto prijelaza Sueskog kanala. Egipćani su gađali pontonske mostove artiljerijom i jurišnim avionima, pa čak i helikopterima koji su ispuštali bačve s napalmom. Mostovi su više navrata oštećeni i popravljani. Također su Egipćani potopili više skela zajedno s tenkovima koje su prevozili. Ali to nije omelo Izraelce da ostvare svoj plan i prenesu težište ratnih operacija zapadno od Sueskog kanala.
Izraelski tenkovi Centurion prelaze Sueski kanal preko pontonskog mosta:
Egipćani su postali svjesni ozbiljnosti izraelskog prodora tek 18. listopada. Toga dana su Sovjeti pokazali Sadatu satelitske snimke položaja i rasporeda izraelskih snaga. Sadat je odmah pozvao Shazlyja i zapovijedio mu da procijeni situaciju i preuzme neposrednu kontrolu nad vojnim snagama i aktivnostima zapadno od Sueskog kanala. Egipatski predsjednik više nije vjerovao svojim vojnim zapovjednicima na terenu. Shazly je potvrdio da se zapadno od kanala nalazi najmanje jedna izraelska oklopna divizija i zatražio da se odmah sa Sinaja premjesti glavnina oklopnih snaga u područje izraelskog prodora. Sadat je taj zahtjev odlučno odbio i zaprijetio Shazlyju vojnim sudom.
General Shazly je bio u to vrijeme vjerojatno najsposobniji egipatski vojni strateg. Upravo on je bio glavni planer uspješnog forsiranja Sueskog kanala i prodora na Sinaj. Shazly je u planiranju ratnih operacija imao na umu i mogući nepovoljan razvoj događaja, stoga je zadržao jaku oklopnu rezervu zapadno od Sueskog kanala. Ta je rezerva dobrim dijelom potrošena u besmislenom i politički motiviranom napadu na Sinaju 14. listopada, ali je ostalo više nego dovoljno tenkova i drugih oklopnih vozila da se parira prodoru Izraelaca. Političkom odlukom ostavljeni su na pogrešnoj obali kanala.
Egipat je odao priznanje Shazlyju tek 2011. godine nakon svrgavanja predsjednika Mubaraka. Između ostalog po njemu je imenovana autocesta Kairo - Ismailija koju su izgradili vojni inženjerci, a TV kuća Aljazeera objavila je 2013. dokumentarni film o njegovom životu i vojničkoj karijeri. Objavio je dvije knjige - ''Prelazak Sueskog kanala'' i ''Arapske vojne mogućnosti''. U predgovoru prve knjige zapisao je: ''Pisao sam s oklijevanjem, žaljenjem i bijesom. Kada spominjem bijes, on je prije svega usmjeren prema predsjedniku Sadatu. Razumljivo je zašto sam, nakon što sam kao vojnik cijeli život služio svoju zemlju i svoj narod, oklijevao uzeti pero u ruke i za čime žalim. Ali je to na kraju bila moja neizbježna obaveza''.
U međuvremenu su Izraelci, unatoč stalnim egipatskim napadima na pontonske mostove pri čemu je poginulo preko 100 izraelskih inženjeraca, prebacili na zapadnu obalu glavne snage tri oklopne divizije. Egipatske snage iza zapadne obale kanala bile su relativno slabe i raštrkane, mnogi vojnici su se predavali bez borbe, ali su na mnogim mjestima pružali jak otpor. Također je vrlo aktivno djelovalo izraelsko ratno zrakoplovstvo, sada oslobođeno straha od egipatskih PZO baterija jer su ih oklopne snage većinom uništile. Sharonova 143. oklopna divizija krenula je 18. listopada u napad na Ismailiju, ali je u četverodnevnoj bici pretrpjela poraz. Istodobno je Adanova 162. oklopna divizija krenula na jug u smjeru Sueza i odsjekla egipatsku 3. armiju na Sinaju, dok je Magenova 252. oklopna divizija upućena na zapad u smjeru Kaira.
Egipatski predsjednik Sadat je shvatio kako je vrijeme da se zatraži prekid borbenih djelovanja. U svojim memoarima je zapisao: - Bilo je jasno da smo u ratu ne samo s Izraelom nego i Amerikom (aluzija na velike isporuke oružja i najsuvremenije opreme Izraelu od strane USA tokom rata). - Vijeće sigurnosti UN je 22. listopada donijelo Rezoluciju broj 338, sastavljenu dogovorom USA i SSSR, kojom se od zaraćenih strana traži trenutačno obustavljanje vojnih operacija i početak pregovora. Prekid vatre je službeno nastupio navečer 22. listopada po lokalnom vremenu. Nekoliko minuta prije nastupa prekida vatre Egipćani su lansirali nekoliko projektila zemlja-zemlja tipa SCUD - bila je to prva borbena upotreba ovog oružja - na ciljeve pod kontrolom izraelske vojske i između ostalog pogodili jedan opskrbni konvoj, pri čemu je poginulo 7 izraelskih vojnika.
Kako je u to vrijeme već bio mrak nije bilo moguće nadzirati prekid vatre pomoću satelita. Stoga su zaredali incidenti uz međusobno optuživanje obiju strana za povredu prekida vatre. Ono što je sigurno jest pokušaj egipatske 3. armije da probije blokadu (koji su Izraelci zaustavili) i izraelski lokalni napadi na više mjesta. Stručnjak za Bliski Istok William Quandt, u to vrijeme član Vijeća za nacionalnu sigurnost USA, kasnije je ustvrdio: - Bez obzira tko je ispalio prvi hitac Izrael je bio taj koji je napredovao iza linija od 22. listopada.
Kršenje prekida vatre od strane Izraela odrazilo se i na širem međunarodnom planu te je opasno ugrozilo odnose USA i SSSR-a. Na večer 24. listopada sovjetski vođa Leonid Brežnjev uputio je dramatično pismo predsjedniku USA Richardu Nixonu s upozorenjem na ponašanje Izraelaca i zahtjevom da dvije supersile zajednički osiguraju prekid vatre ''silom i bez odlaganja''. Ako se USA ne pridruže, stajalo je u pismu, ''SSSR će poduzeti potrebne korake za jednostranu akciju''. Pismo nije bilo isprazna prijetnja - Sovjeti su mobilizirali i u južnom dijelu SSSR koncentrirali 7 zračnodesantnih divizija te jake zračne snage.
Nixon je u to vrijeme bio nesposoban za aktivno djelovanje. Afera Watergate ga je toliko uzdrmala da je bio duševno rastrojen i permanentno pijan, stoga je opunomoćio savjetnika za nacionalnu sigurnost Henry Kissingera da djeluje u njegovo ime. Kissinger je odmah sazvao sastanak najodgovornijih državnih dužnosnika, kojem su prisustvovali između ostalih ministar obrane James Schlesinger, direktor CIA-a William Colby i šef osoblja Bijele kuće general Alexander Haig. Prema zajedničkom dogovoru upućen je u predsjednikovo ime odgovor Brežnjevu u kojem se otklanja mogućnost zajedničkog djelovanja i preporuča suzdržano ponašanje. Također je upućeno pismo Sadatu sa zahtjevom da odustane od traženja sovjetske pomoći i prijetnjom vojne intervencije USA. Istodobno je pripravnost oružanih snaga USA podignuta na razinu DEFCON 3.
Sovjeti su razumjeli poruku. DEFCON 3 značio je prijetnju općim nuklearnim ratom i to je bilo najopasnije razdoblje u odnosima dviju supersila još od Kubanske krize. Sovjetska strana je odmah detektirala podizanje pripravnosti oružanih snaga USA, a predsjednik države Nikolaj Podgorni je komentirao: - Tko bi rekao da se USA mogu tako lako zastrašiti. - Premijer Aleksej Kosigin i šef KGB Jurij Andropov složili su se u zaključku da nema smisla riskirati Treći svjetski rat zbog Egipta i Sirije, što je na kraju bio i službeni stav sovjetskog rukovodstva.
Prije nastupanja novog prekida vatre Izraelci su poduzeli još jedan ofenzivni korak, koji su pravdali tumačenjem da se ''vojne akcije koje su započete prije prekida vatre mogu voditi do kraja''. General Gonen upitao je Adana može li u roku dva do dva i pol sata, prije jutra i početka prekida vatre, zauzeti grad Suez. Adan je odgovorio da može, a Gonen mu je rekao: - Ako to bude Beersheba idi, a ako bude Staljingrad ne idi (aluzija na bitku za Beershebu koju su Izraelci s lakoćom dobili u ratu 1948. godine i na ulične borbe u Staljingradu).
Izraelski generali su se ovaj put prevarili u računu. Očekivali su da će se preostali egipatski vojnici predati i da će njihove trupe ući u grad u paradnom poretku. Nastupanje je vodila oklopna brigada pukovnika Aryeha Kerena, a na čelu je bilo 7 zaplijenjenih egipatskih oklopnih transportera BTR-60. Izraelska kolona je ušla u grad i na trgu Al-Arba'een upala u zasjedu egipatskih vojnika i lokalne milicije naoružane ručnim PT lanserima RPG-7 i granatama RPG-43. Pripadnici milicije Ibrahim Suleiman i Mohamed Sarhan uništili su tenk i oklopni transporter, a nakon toga su se na trgu našli i drugi borci s protuoklopnim oružjem. Izraelska kolona je zastala i odmah je bila izložena jakoj paljbi s obje strane ulice. Izraelci su se uspaničili i napuštali vozila skrivajući se po kućama, gdje su ih Egipćani progonili uz borbu prsa o prsa i veliki dio pobili. Istodobno su vojnici egipatske 19. divizije zaustavili izraelsko tenkovsko pojačanje kod džamije Sidi Al-Arba'een i prisilili ga na povlačenje. Da spase napadnutu kolonu Izraelci su u grad poslali padobransku brigadu pukovnika Yosi Yoffea, ali je i ona upala u stupicu pri čemu je ranjen i sâm Yoffe. U 14 sati Gonen je izdao zapovjed Adanu: - Izlazite van! Izvijestite o izvršenju u roku od deset minuta. Van! - Povlačenje je dijelom izvedeno kroz glavnu ulicu, a dijelom duž obale Sueskog zaljeva
Bitka za grad Suez nije za Izraelce bila baš Staljingrad, ali su iz nje izašli propisno razbijenog nosa - izgubili su najmanje 80 poginulih i 120 ranjenih vojnika, te 40 tenkova. Gubici na egipatskoj strani nisu poznati.
Pripadnici lokalne milicije u Suezu s raketnim lanserima RPG-7:
Točni gubici obiju strana još nisu pouzdano utvrđeni. Što se tiče ukupnih gubitaka oružanih snaga Izrael je izgubio između 2.500 i 2.800 poginulih, 1.063 tenka i 407 drugih oklopnih vozila. Arapska strana izgubila je između 8.000 i 18.000 poginulih, oko 2.300 tenkova, neutvrđen broj drugih oklopnih vozila i 19 brodova. Što se tiče zrakoplovstva, prema službenim izraelskim podacima IAF je u Yom Kippurskom ratu izgubilo ukupno 102 borbena aviona, od kojih 32 F-4 Phantom, 53 A-4 Skyhawk, 11 Mirage III i 6 Super Mystere. IAF je izgubilo i 53 poginula pilota. Također, prema službenim izraelskim podacima u zračnim borbama su srušena 172 arapska aviona uz vlastiti gubitak između 5 i 21 aviona.
Drugi pak izvori navode brojku od ukupno 387 uništenih izraelskih aviona. Arapska strana nije objavila službene podatke o gubicima vlastitih zračnih snaga. Procjenjuje se da je Egipat izgubio između 235 i 242 aviona, a Sirija između 135 i 179. Neki pak izvori procjenjuju ukupne gubitke arapskog zrakoplovstva (uključeni i Jordan, Irak, Maroko i Libija) između 341 i 514 aviona.
Iako je Izrael uspio zaustaviti arapski napad cijena koja je plaćena u Yom Kippurskom ratu bila je vrlo visoka za tako malu zemlju. Građani Izraela bili su zaprepašteni opasnošću pred kojom se našla njihova zemlja i velikim gubicima - i tražili su odgovornost. Stoga je poslije rata pokrenuta istraga, nakon koje su predsjednica vlade Golda Meir i ministar obrane Moshe Dayan morali otići sa svojih položaja. Sporazumom o primirju određeno je da egipatske trupe mogu ostati u ograničenom pojasu istočno od Sueskog kanala, a Izraelci će se povući sa područja zapadno od kanala. Poslije rata se često postavljalo pitanje: tko je zapravo pobijedio? Zvuči na prvi pogled paradoksalno, ali pobijedile su obje strane. Ratni cilj Egipta bio je pomaknuti bliskoistočno pitanje sa mrtve točke i povratiti vojnim putem ''makar pojas od jednog centimetra na sinajskoj obali Sueskog kanala'', što im je i uspjelo. Izrael je ukupno ostvario taktičku pobjedu, doduše uz visoku cijenu, a na strateškoj razini osigurao je - sporazumom u Camp davidu - mir s najopasnijim protivnikom u arapskom svijetu.
Yom-Kippurski rat je donio više iskustava i pobudio više polemika nego bilo koji drugi oružani sukob poslije Drugog svjetskog rata. Među vojnim analitičarima pojavila se, između ostalog, teza da je vrijeme tenkova prošlo jer su se pokazali vrlo osjetljivim na jednostavna i jeftina PT oružja u rukama pješaka. Glavni argument za takav zaključak bili su golemi gubici u tenkovima na obje strane, a kod Izraelaca naročito od PT oružja AT-3 i RPG-7. Vojni stručnjaci su pak bili drugog mišljenja. Prije svega, naknadne analize pokazale su da većinu gubitaka u tenkovima nije nanijelo ni pješadijsko oružje ni zrakoplovstvo već protivnički tenkovi - naročito sa izraelske strane. I drugo, veliki izraelski gubici od pješadijskog PT oružja bili su posljedica ishitrenih protunapada bez artiljerijske i zračne potpore, a ona bi neutralizirala PT obranu i značajno smanjila gubitke. Umjesto odricanja od tenkova kao oružja njihovi korisnici - Izrael prije svih - su se opredijelili za jačanje paljbene moći i naročito oklopne zaštite. Tako je IDF svoje tenkove M-48 i M-60 opremio dodatnim oklopom, a tako opremljeni tenkovi su dobili ime Magach.
Temeljem ratnih iskustava Izrael je razvio vlastiti tenk pod imenom Merkava, koji se danas smatra jedinstvenim dizajnom u svijetu oklopnog oružja i jednim od najboljih suvremenih tenkova. Uz veliku vatrenu moć posebna pažnja je posvećena preživljavanju u borbi i sigurnosti posade, zbog čega je žrtvovana brzina u odnosu na oklopnu zaštitu. Jedna od osobitosti ovog tenka je da je motor stavljen u prednji dio kako bi apsorbirao pogotke PT raketa i topovskih granata, a posadi je omogućeno da u slučaju potrebe napusti vozilo i kroz stražnji dio.
I jedan dodatak: Zvika Greengold
Jedna od najuzbudlivijih epizoda Yom-Kippurskog rata zbila se 6. i 7. listopada 1973. i u njoj se posebno istakao kapetan Zvika Greengold, najveći među tenkovskim asovima poslije Drugog svjetskog rata. Ovdje se epizoda prepričava u skraćenom obliku prema osobnom svjedočenju glavnog aktera. U 14 sati 6. listopada Zvika je bio u svojem domu u kibucu Lohamei Hagettaot. Kada su iznad naselja preletjeli avioni IAF shvatio je da se nešto događa, upalio je radio i saznao da je počeo rat. Odmah je obukao vojničku uniformu i odvezao se autostopom do baze svoje ratne jedinice. Tamo nije bilo nikoga od nadređenih, pa je preko radio uređaja s jednog polugusjeničara stupio s njima u vezu i tražio dopuštenje da preuzme zapovjedništvo nad svojom starom tenkovskom četom. Nakon dobivene suglasnosti požurio je do raskrižja Nafah na Golanskoj visoravni i zatekao četiri oštećena tenka koje su mehaničari nastojali osposobiti. Nekoliko tenkova bilo je u borbi na prednjoj liniji. Zvika je putem radija oko 21 sat javio da ima jedinicu spremnu za borbu i dobio je kodno ime Zvika's Force. Izraelski tenkisti, do guše upleteni u borbu, radovali su se dolasku pojačanja koje će ih spasiti ne sluteći da Zvika ima samo dva oštećena tenka Sho't Kal Alef.
Zvika je pak bio uvjeren da su izraelski tenkovi zaustavili napredovanje Sirijaca i da će sutradan sve biti okončano. Nije znao da su stotine sirijskih tenkova već prošle kroz prednje izraelske položaje i da je izgledalo kako ih ništa ne može zaustaviti. Sa svoja dva tenka Zvika je pažljivo krenuo naprijed i kod jednog raskrižja vidio prvi sirijski tenk, a iza njega je nadiralo mnoštvo drugih. Zvika je uništio čelni tenk i javio zapovjedniku drugog Centuriona: ''Radi isto što i ja''.
U međuvremenu se putem radija javio zapovjednik brigade i žalio se da ostaje bez municije i rezervi, te pitao Zviku koliko tenkova ima. Zvika je odgovorio da ne smije reći brojno stanje radi prisluškivanja, ali da je njegova situacija prilično loša.
Nakon što im je uništen i drugi tenk Sirijci su upalili reflektore i pokušali otkriti tko ih gađa. U međuvremenu je pridošlo još nekoliko izraelskih tenkova, od kojih je jedan bio oštećen. Zvika's Force se primakla da zaštiti oštećeni tenk i odjednom su sva tri pogođena. Sirijski tenkovi su i dalje pristizali i razvila se očajnička borba protiv izrazito premoćnog protivnika. ''Oni su imali čitavu oklopnu diviziju, ali nisu znali kako se boriti'' - pričao je Zvika poslije rata. On sâm je svojim tenkom mijenjao položaje i odmah nakon ispaljene granate premjestio se na drugo mjesto. U zoru je stiglo pojačanje od nekoliko tenkova, ali to nije ni izdaleka bilo dovoljno. Zvika se nadao potpori iz zraka, no umjesto toga je vidio kako sirijske PZO rakete ruše dva Skyhawka. Zatim je sirijsko topništvo otvorilo paljbu, a tenkovi su krenuli u masovni napad. Izgledalo je kako ih ništa ne može spriječiti da izbiju na most Benot Ya'aqov i prodru u sjeverni dio Izraela.
Zvika ih je nekako zadržavao dok mu tenk nije opet pogođen i onesposobljen, a vozač je doživio šok, istrčao iz tenka i pobjegao u nekom polugusjeničaru. U posljednji čas stigla je izraelska oklopna kolona sa sjevera, a i Zvika's Force je pojačana s nekoliko tenkova, pa su Sirijci uhvaćeni u unakrsnu paljbu i zaustavljeni.
Zvika je sa svojom malom skupinom - često i samo jednim tenkom - vodio borbu punih trideset sati. Svojim tenkom je uništio najmanje 20 (po nekim izvorima čak 40-60) sirijskih tenkova, a sâm je promijenio nekoliko tenkova jer mu je prethodni bio onesposobljen. Bio je izranjavan, opečen i premoren. U jednom trenutku je skinuo šljem i rekao: ''Ne mogu više''.
Poslije rata Zvika Greengold je bio jedan od sedmorice pripadnika izraelskih oružanih snaga koji su dobili najviše izraelsko odlikovanje za podvige u ratu Itur HaGvura (orden za hrabrost).
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 07.10.17 4:33
7. listopada 1571. dogodila se Bitka kod Lepanta, u sklopu Ciparskog rata (1570.-1573.), kad su se pomorske snage Osmanskog Carstva sukobile s flotom Svete lige u vodama oko grada Lepanta u Korintskom zaljevu u istočnom Jonskom moru u Grčkoj. Snage Svete lige isplovile su iz luke u Messini, a uključivale su 150 galija Mletačke Republike, 79 španjolskih galija, 12 galija Papinske države, te đenovsko brodovlje i snage malteških vitezova. U bitci je sudjelovalo šest hrvatskih galija (Cres, Krk, Rab, Šibenik, Trogir, Hvar), jedna galija iz Kopra i jedna iz Kotora. I grad Zadar je poslao galiju, ali je zarobljena u vodama Krfa prije nego što se uspjela priključiti glavnini flote. U spomen na bitku u Hvaru se i danas čuva 'Zvir', pramčani ukras pulena s hvarske galije koja je sudjelovala u bitci, dok se u Trogiru čuva pijetao, pulena s turskog broda koju su Trogirani donijeli kao trofej. Kršćanska je flota stavljena pod zapovjedništvo španjolskog admirala Don Juana Austrijskog, brata španjolskoga kralja Filipa II., a uz njega je bio Marcantonio Colonna kao general papinske flote. S druge strane flotom je zapovijedao admiral Mehmet Ali. Kršćansku koaliciju potakao je papa Pio V. kako bi pomogao gradu Famagosti na Cipru, pod opsadom Osmanskog Carstva. U kršćanskoj su floti na lijevom krilu bili mletačke galije pod zapovjedništvom Agostina Barbariga. U središtu su bili španjolski brodovi Don Juana Austrijskoga, preostale mletačke galije pod vodstvom Sebastiana Veniera, te papinski brodovi pod zapovjedništvom Marcantonija Colonne. Zdesna su flotu završavali đenovski brodovi s admiralom Gianandreom Doriom. Nasuprot njima, Osmanlije je na desnom krilu predvodio admiral Mehmet Sorak, u sredini Mehmet Ali, a slijeva Uluč Ali. Završna bitka (treća po redu i najteža) zaključena je premoćnom pobjedom Svete lige, zahvaljujući spretnom manevru za koji povjesničari još ne znaju je li bila riječ o smišljenom potezu ili pukom slučaju. Naime, đenovski su brodovi u jednom trenutku napustili bojište i zaplovili prema otvorenom moru. Nije jasno je li to bilo iz straha ili kao plod genijalne zamisli. Na povratku, udarili su turske snage s boka koje su uspjele spasiti manje od polovice flote, a poraz je označio kraj njihove premoći na istočnom Sredozemlju. Uz to, bila je to i posljednja bitka vođena galijama, tj. brodovima na vesla. Za vrijeme bitke kršćanske su snage osvojile zapovjedni brod protivnika, a suprotno volji Don Juana, turskom je admiralu odsječena glava i izložena na jarbolu španjolskog zapovjednog broda. Time je znatno smanjen moral protivničkih snaga, što je ubrzalo okončanje bitke. U četiri poslijepodne tursko je brodovlje napustilo bojište. U ovoj najvećoj pomorskoj bitci nakon bitke kod Akcija 31. pr. Kr. poginulo je oko 25.000 turskih vojnika, 5.000 je zarobljeno, a potopljeno 80 brodova. Tom prilikom je oslobođeno 10.000 kršćanskih galijota-veslača. Kršćani su imali oko 7.700 poginulih i 7.800 ranjenih uz 15-20 izgubljenih brodova. Pobjedi su pridonijele i teško osvojive i snažno naoružane mletačke galije, ali i nadmoćno osobno naoružanje. Kršćanski su vojnici već koristili arkebuze, prvo vatreno oružje, dok su protivnici još bili naoružani lukom i strijelom. Ova je bitka bila prva velika pobjeda kršćanske vojske protiv Osmanskog Carstva, te je imala i osobitu psihološku važnost. Ipak, pobjednici nisu uspjeli u potpunosti iskoristiti svoju premoć zbog nedovoljnog jedinstva svojih snaga. Osmansko Carstvo počelo je odmah s obnovom svoje flote i završilo je u šest mjeseci, no ipak je izgubilo kontrolu nad morima, a osobito nad zapadnim Sredozemljem. Na istoku je ipak osvojilo Cipar. To je bila zadnja bitka u kojoj su se koristili brodovi bez jedara. Kršćani su svoju pobjedu pripisali zagovoru Blažene Djevice Marije, a papa Pio V. odredio je da se u spomen na tu bitku svake godine 7. listopada slavi spomen Blažene Djevice Marije od Krunice. Jedan od poznatijih sudionika ove bitke bio je i španjolski pisac Miguel de Cervantes, koji je u njoj i ranjen.
Bitka kod Lepanta, renesansni slikar Fernando Bertelli 1572.
Brkakougar Podporučnik
PV BROJ POSTOVA: : 1557 ČLAN OD: : 2015-01-15
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 07.10.17 9:42
U to vreme Kiparskog rata (1570-1573) veliki vezir Turske bio je Mehmed Pasa Sokolovic, na polozaju od 1565 do 1579.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 14.10.17 3:37
14. listopada 1962. započela je jedna od najopasnijih nuklearnih kriza u povijesti (Kubanska kriza) kada je američki avion za izviđanje Lockheed U-2 snimio sovjetske raketne baze na Kubi. Rakete su bile tipa SS-4 (sovjetska oznaka R-14 Dvina), naoružane nuklearnom bojnom glavom jačine od 1 do 2,3 megatona. Imale su domet od preko 2000 km, što je značilo da su lako mogle doseći velik dio teritorija SAD-a. Maksimalna brzina bila im je preko 9200 km/h, dakle mogle su pogoditi američke ciljeve u vrlo kratkom roku. To je Sovjetima davalo izrazitu stratešku prednost, jer su sada mogli uništiti ciljeve u SAD-u brže nego što je Amerika mogla uzvratiti napad. Sljedećeg dana po snimanju CIA je analizirala fotografije i uočila rakete, a narednog dana obaviješten je predsjednik Kennedy. Kubanska raketna kriza je počela i svijet se 13 dana nalazio na rubu nuklearnog rata. Na kraju su ipak prevagu odnijele hladne glave. Sovjeti su maknuli svoje rakete s Kube, a SAD su obećale da neće izvršiti invaziju Kube. Iako to dugo vremena nije izašlo u javnost, Amerikanci su se obvezali i da će maknuti svoje nuklearne rakete iz Turske.
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 21.10.17 17:50
Prva borbena upotreba raketa brod-brod: potapanje razarača Eilat 21. listopada/oktobra 1967.
Protubrodski navođeni projektili pojavili su se već u Drugom svjetskom ratu, a prvi su ih koristili Nijemci na Mediteranu kao radio-navođene bombe Henschel Hs 293 i Fritz X. Ova oružja su se pokazala uspješnima jer su potopila ili teško oštetila četrdesetak plovnih jedinica, između ostalih i najnoviji talijanski bojni brod Roma.
Na prijelazu iz pedesetih u šezdesete godine XX. stoljeća glavnu borbenu snagu malih ratnih mornarica činili su razarači, fregate, torpedni čamci i poneka podmornica. Uglavnom je bila riječ o plovilima iz Drugog svjetskog rata. U to vrijeme SSSR je prednjačio u razvoju tehnologije raketnih protubrodskih projektila, a prve platforme za njihovo lansiranje su bili bombarderi. No Sovjeti su provodili pokuse i s raketama brod-brod kojima su opremili svoje krstarice i razarače. Također su dizajnirali i mala brza plovila veličine torpednog čamca koja su mogla ponijeti 2-4 protubrodska projektila, a nazvani su raketnim čamcima (ракетный катер). Potencijal raketnog protubrodskog oružja prepoznat je i na Zapadu pa je započet razvoj prve generacije projektila brod-brod.
Ratna mornarica EGIPTA je neposredno pred Šestodnevni rat 1967. nabavila iz SSSR-a 8 primjeraka raketnih čamaca tipa 183R Komar (183Р Комар). U Sovjetskom Savezu su ova plovila zvana ракетный катер. Standardna istisnina iznosila je 62 tone, a maksimalna brzina 44 čvora. Naoružanje su činila 2 lansera raketnih projektila brod-brod P-15 Termit i dvocijevni PZO top 2M-3M kalibra 25 mm.
Projektil P-15 Termit (П-15 Термит) NATO oznake SS-N-2 Styx imao je u varijanti A koju je koristio Egipat težinu od 2.600 kg i domet od 40 km, a navođenje na cilj je bilo aktivno radarsko. Težina bojne glave je bila cca 500 kg.
Ratna mornarica IZRAELA je bila skromna i glavnu snagu su predstavljala 3 razarača britanskog porijekla iz Drugog svjetskog rata, od kojih je jedan bio zaplijenjen od Egipta u ratu 1956. godine. Razarač Eilat je izgrađen 1944. godine u brodogradilištu Cammel Laird u Birkenheadu kao HMS Zealous, jedan od 16 britanskih razarača klase Z. U srpnju 1956. prodan je Izraelu i uvršten u flotu kao INS Eilat, te je zajedno s brodom-blizancem INS Yaffo (ex HMS Zodiac) bio najjači brod izraelske ratne mornarice. Standardna istisnina broda iznosila je 1.700 tona i vršna brzina 37 čvorova. Naoružanje su činila 4 topa QF 4.5-inch Mk I kalibra 113 mm, 5 PZO topova Bofors kalibra 40 mm i 8 torpednih cijevi kalibra 533 mm (koje su uklonjene tokom službe u Izraelu).
U Šestodnevnom ratu 5.-10. lipnja 1967. glavna uloga - i ratna slava - pripala je izraelsklom ratnom zrakoplovstvu i kopnenim snagama, dok mornarica nije postigla spomena vrijedne uspjehe. Završetak rata nije donio prekid borbenih aktivnosti jer je uslijedilo razdoblje takozvanog Rata iscrpljivanja (War of Attrition, 1967.-1970.). izraelska ratna mornarica nametala je svoje prisustvo patroliranjem duž obale okupiranog Sinajskog poluotoka i međunarodnim vodama sjeverno od obale Egipta.
Razarač Eilat isplovio je iz pomorske baze Ashdod 20. listopada 1967. i patrolirao u međunarodnim vodama nedaleko egipatske luke Port Said, ne sluteći da ulazi u pripremljenu zasjedu. Popodne 21. listopada razarač se nalazio 14 nautičkih milja od egipatske obale, da bi u 17h 32min u njegovom smjeru bio lansiran projektil SS-N-2 Styx. Projektil je bio primijećen i zapovjednik razarača Yitzchak Shushan zapovijedio je otvaranje paljbe i manevar izbjegavanja, ali bez uspjeha - Styx je pogodio sredinu broda i razorio kotlarnicu. Dok se posada borila s požarom, dvije minute kasnije lijevi bok razarača je pogodio drugi projektil. Pogoci su prouzročili velike ljudske žrtve i gotovo prepolovili razarač, koji je ostatak posade jedva održavao na vodi. Zapovjednik Shushan je u 19h 25min uspio uspostaviti radio-vezu s nekom vojnom stanicom na Sinaju i zatražio najžurniju pomoć.
U 19h 44min razarač je pogodio treći Styx i Shushan je zapovijedio napuštanje broda. Četvrti projektil je eksplodirao u vodi i prouzročio dodatne žrtve među članovima posade koji su plivali oko broda (splavi za spašavanje su bile uništene ranijim pogocima). Eilat je potonuo u 20.00h na 13,6 nm sjeverozapadno od Port Saida, a od 199 članova posade 47 je poginulo i 91 ranjen.
Potapanje razarača navođenim raketnim projektilima sa raketnih čamaca označilo je jednu od prekretnica u pomorskom ratovanju, jer se pokazalo da minijaturna plovila s modernim naoružanjem predstavljaju opasnost i za najveće brodove. Gubitak razarača Eilat samo je ubrzao planirani proces modernizacije izraelske ratne mornarice, koja se odrekla velikih brodova u korist malih brzih raketnih topovnjača naoružanih projektilima brod-brod vlastite proizvodnje tipa Gabriel.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 21.10.17 18:58
Stanko1 (citat):
Ratna mornarica EGIPTA je neposredno pred Šestodnevni rat 1967. nabavila iz SSSR-a 8 primjeraka raketnih čamaca tipa 183R Komar (183Р Комар). Popodne 21. listopada razarač se nalazio 14 nautičkih milja od egipatske obale, da bi u 17h 32min u njegovom smjeru bio lansiran projektil SS-N-2 Styx.
Postoji / postojala je teorija na temelju OBK (osnovne brodske knjige) upitne vjerodostojnosti, da izraelski razarač Eilat nije potopio raketni čamac tipa Komar (odnosno dva jer su ispaljene četiri rakete), već raketni čamac tipa Osa I (Projekt 205), i to konkretno RČ-305 'Žikica Jovanović-Španac', koji se kasnije nalazio u JRM. Jedan bivši starješina JRM tvrdio je da je vidio OBK RČ-305 kad je došao iz SSSR-a u kojoj je navedeno potapanje Eilata. Tako ispada da taj raketni čamac nije kupljen 'ganc' novi u SSSR-u već je prethodno bio u RM Egipta. Rekao bih da je ova teorija prije produkt želja da jest tako bilo. Nesumljivo je da je pojava ovih malih ubojitih raketnih plovnih jedinica značila kraj za klasično naoružane ratne brodove koji su mogli biti uništeni s velike udaljenosti, praktički bespomoćni bez obzira koliko imali topova i kojih kalibara. Interesantno je i da je navedeni RČ-305 Crna Gora 2007. godine prodala RM Egiptu (vratio se natrag?) pod oznakom 649, uz još četiri upotrebljiva raketna čamca tipa Osa I bivše JRM.
RČ-305 (s novom brojčanom oznakom 649) repariran je i prodan u Egipat 2007.
pucflek Vodnik
BROJ POSTOVA: : 447 ČLAN OD: : 2016-02-26
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 25.10.17 7:50
Proboj kod Kobarida bila je jedna od važnijih bitaka Prvog svjetskog rata.Talijanska vojska je utrpjela ogromne gubitke, velik broj zarobljenih i velik broj oduzete opreme. Talijanska vojska uživala je u brojnim uspjesima oko Soče, međutim, nijedna od tih pobjeda nije bila značajna. Njemački vojni zapovjednici su se zabrinuli da ne izgube svog južnog saveznika, a i zapovjednik austrougarskih snaga Arz von Straussenberg je zatražio podršku. Talijanski zapovjednik Luigi Cadorna nije znao za njemačku podršku austro-ugarskoj vojsci. Nijemci su se odlučili na masovni napad na jug, na grad Kobarid, na najslabiju točku u talijanskoj liniji. Talijani su inače imali brojniju vojsku u odnosu na njemačke napadače, 41 divizija naspram 31. Napad je počeo 24.listopada 1917. Njemački napadači u potpunosti su iznenadili Talijane. Cadorna je naredio zapovjedniku obrane grada Kobarid da uspostavi obrambenu liniju, međutim, zapovjednik obrane grada, odlučio se na protu-napad. Odlučio se na veliku agresiju, što će platiti velikim neuspjehom i ogromnim gubicima.
Do kraja dana, njemački borci napredovali su 25 kilometara naprijed. Drugi njemački napadi dalje od Kobarida bili su manje uspješni. Napad na Kobarid bacio je cjelokupnu talijansku vojsku na koljena. Talijani su, u pokušaju da se obrane, povlačili vojnike i postavljali ih na druga mjesta obrambene linije u cilju da zaustave druge napade, no time su samo pomagali njemačko-austrougarsko napredovanje. Do 30. listopada, talijanska vojska odbačena je do rijeke Tagliamento. Nijemci postali su žrtve svog vlastitog uspjeha. Njihovo brzo i daleko napredovanje u prostor Italije bio je prebrz i predug, toliko da je linija opskrbe bila previše rastegnuta. Nijemci nisu uspjeli pokrenuti udar na povlačeću talijansku vojsku, i to je Talijanima dalo mogućnost povlačenja do rijeke Piave. Bitka za Kobarid i naknadno povlačenje, imali su velik utjacaj na talijansku vojsku. Talijani su izgubili 300 000 vojnika, a od tih 300 000 zarobljenih je bilo 270 000 koji su držani kao ratni zarobljenici. Skoro svi topovi su bili zarobljeni od strane Nijemaca i Austrougara. Saveznici su Talijanima poslali 11 divizija u pomoć, šest francuskih i pet britanskih.
u bitci je sudjelovao i njemački niži časnik Erwin Rommel
jozl52 Stariji vodnik I klase
PV BROJ POSTOVA: : 788 ČLAN OD: : 2016-09-07 DOB : 72 kočevje
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 25.10.17 12:19
na kratko o Erwinu Rommlu::
Rommel je bil eden od najbolj spoštovanih nemških feldmaršalov druge svetovne vojne. Bil je poveljnik Nemškega afriškega korpusa in je bil znan tudi kot »Puščavska lisica«. Vzdevek si je prislužil s taktično zelo dobrimi vojaškimi operacijami v Severni Afriki; po mnenju mnogih velja za najboljšega generala druge svetovne vojne v puščavskem bojevanju.[7] Da bi ustavil zavezniško invazijo na Normandijo, je bil pozneje postavljen za poveljnika nemških sil. Rommel ni znan le po svojih izjemnih vojaških operacijah, ampak tudi po prizanesljivem ravnanju z ujetniki, saj namreč ni ubogal Hitlerjevega neposrednega ukaza, naj takoj ustrelijo vse zajete komandose.[8] Znan je tudi po svoji posredni vpletenosti v atentat na Hitlerja, zaradi česar je bil pozneje, še pred koncem vojne, prisiljen narediti samomor.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 21.11.17 0:59
U američkoj zrakoplovnoj bazi Wright-Patterson kod Daytona (savezna država Ohio), 21. studenog 1995. parafiran je Daytonski sporazum, što je naziv za Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, nakon pregovora između delegacija BiH, Hrvatske i SR Jugoslavije (na čelu s A. Izetbegovićem, F. Tuđmanom i S. Miloševićem), vođenih od 1. studenog 1995. pod nadzorom SAD-a i međunarodne kontaktne skupine. Definirao je uvjete mirovnog sporazuma, službeno potpisanog u Elizejskoj palači u Parizu, 14. prosinca 1995., a Francuska je čuvar originala Daytonskog sporazuma. Potpisnici Općeg okvirnog sporazuma su, prema redoslijedu potpisivanja, za Republiku BiH Alija Izetbegović, za Republiku Hrvatsku dr. Franjo Tuđman i za Saveznu Republiku Jugoslaviju Slobodan Milošević. Potpisivanju su svjedočili i to potvrdili svojim potpisima, prema redoslijedu potpisivanja, za Predsjedništvo Europske unije Felipe Gonzalez, za Francusku Republiku Jacques Chirac, za Saveznu Republiku Njemačku Helmut Kohl, za Rusku Federaciju Viktor Černomirdin, za Ujedinjeno Kraljevstvo John Major i za SAD William Bill Clinton. Najveći uspjeh je što je njime okončan rat, podržao je suverenost BiH, geopolitički je odredio entitete u BiH (Federacija BiH i R. Srpska) i predvidio međunarodne snage za provedbu sporazuma (IFOR). Uz opći tekst sadržava i dodatne sporazume (anekse) za različita vojna, politička i društvena pitanja (aneks 4 je Ustav BiH) kojima je regulirano djelovanje IFOR-a i međunarodne policije (posebno i snaga NATO-a), nadgledanje razoružanja, razgraničenje entiteta (uz arbitražu za područje Brčkog), raspisivanje izbora, povratak izbjeglica i raseljenih, unaprjeđivanje ljudskih prava, osnivanje javnih poduzeća, rješavanje sporova među entitetima, očuvanje nacionalnih spomenika i dr.
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 30.11.17 9:51
Pomorska bitka kod Tassafaronge 30. studenog/novembra 1942.
Tokom šestomjesečnih borbi za Guadalcanal zbilo se nebrojeno mnogo sukoba pomorskih snaga. Od toga je bilo šest velikih bitaka, a posljednja se zbila kod rta Tassafaronga 30. studenog 1942.
Japanski problemi s opskrbom
Poslije poraza u bici kod Guadalcanala Japanci su odustali od slanja velikih brodova, kako ratnih tako i transportnih, u ovo područje - prije svega zbog američke lokalne premoći u zraku zahvaljujući Cactus Air Force na aerodromu Henderson Field. Također su odustali od slanja pojačanja kopnenim snagama te su se ograničili samo na najnužniju ospkrbu postojećih trupa. Zbog opasnosti od zračnih napada Japanci su opskrbu mogli izvoditi jedino noću i to lakim pomorskim snagama. U početku, do kraja studenog, koristili su u tu svrhu podmornice. Svake noći po jedna podmornica dopremila bi na Guadalcanal 20-30 tona hrane, municije, lijekova i ostalog nužnog materijala, što je bilo otprilike u okviru jednodnevnih potreba. To se pokazalo nedovoljnim, tim prije što je dio iskrcanog materijala stradavao u američkim zračnim napadima. Kod Japanaca je nastupila kronična oskudica hrane pa neke jedinice u prednjim linijama nisu dobivale hranu i po 4-5 dana. Čak su i vojnici na pozadinskim mjestima dobivali 30% od uobičajenih dnevnih obroka. Takvo stanje je bilo neodrživo i Japanci su morali potražiti neko drugo rješenje. I došli su na originalnu ideju - sa svih strana prikupili su veliku količinu praznih bačava za gorivo i mazivo koje su očistili i pretvorili u nepromočive plivajuće posude. U njih su stavljali hranu, municiju, lijekove i ostali nužni materijal, ostavljajući dovoljno zraka da bačve zadrže plovnost. Međusobno su ih vezali u skupine, ostavljajući jedan kraj slobodnim da se može prihvatiti s motornog čamca. Po japanskom planu, svake četvrte noći počevši od 30. studenog skupina razarača natovarenih s 1.000-1.500 posuda zaplovila bi punom brzinom prema Guadalcanalu. U blizini rta Tassafaronga približili bi se obali i pobacali posude u more, a oni sa obale poslije bi ih skupljali čamcima. Nakon toga razarači bi bez zadržavanja i punom brzinom krenuli u povlačenje, kako bi do jutra odmaknuli iz područja američke zračne premoći. Dne 30. studenog iz Buina na otoku Bouganville isplovila je skupina od 8 razarača, od kojih je 6 bilo natovareno s ukupno 1.100 posuda. Skupinom je zapovijedao kontraadmiral Raizo Tanaka, jedan od izrazito sposobnih japanskih mornaričkih zapovjednika. Stigavši pred Guadalcanal, u visini Tassafaronge Tanaka se približio obali i započeo s izbacivanjem posuda. Njegovi razarači plovili su u zmijolikoj koloni, a jedan od njih - Takanami - bio je istaknut lijevo sprijeda kako bi na vrijeme dojavio eventualnu opasnost.
Amerikanci su znali da Japanci opet pripremaju neku smicalicu i odlučili su to spriječiti. I kada je Tanaka sa svojim razaračima plovio prema Guadalcanalu s druge strane, iz baze Espiritu Santo, približavala se američka 67. operativna eskadra pod zapovjedništvom kontraadmirala Carletona Wrighta s teškim krstaricama USS Minneapolis, USS Northampton, USS Pensacola i USS New Orleans, lakom krstaricom USS Honolulu i 6 razarača. Amerikanci su ne samo bili neusporedivo premoćniji u odnosu snaga nego su imali još jednu prednost - radarski uređaj, zahvaljujući kojem su mogli prvi primijetiti protivnika i nametnuti mu bitku na način kako njima odgovara. Dakle postojali su preduvjeti da japanski razarači budu uništeni, međutim događaji su tekli drukčije.
Američki brodovi primijetili su Japance putem radara s udaljenosti od oko 29.000 m i admiral Wright krenuo je u napad. Skupinu od 4 čelna razarača uputio je da otplove punom brzinom naprijed i izvedu bočni torpedni napad, dok je krstarice prestrojio iz kolone u borbeni poredak stupnja ulijevo i zapovijedio da se pripreme za paljbu. Napad američkih razarača nije imao nikakav učinak jer se predugo oklijevalo s izdavanjem zapovjedi za lansiranje torpeda. U međuvremenu su japanski razarači iz pramčanog prešli u krmeni sektor, tako da su torpeda lansirana iz nepovoljnih kuteva i svi su promašili. Kada su se torpeda približila ciljevima krstarice su otvorile paljbu na japanski istaknuti razarač Takanami. Premda iznenađeni, Japanci su reagirali munjevito i Tanaka je zapovijedio da se odmah izvede torpedni protunapad. Pri tome je posebno zanimljivo da Japanci uopće nisu vidjeli protivnika već su kao ciljne točke koristili bljeskove topova s američkih krstarica.
Japanski torpedo Type 93 Long Lance, najbolji torpedo II. SR:
Unatoč tome, kao i razmjerno velikoj udaljenosti, uspjeh protunapada bio je izvanredan - od pet američkih krstarica čak četiri su dobile teške torpedne pogotke. Zapovjedni brod admirala Wrighta krstarica Minneapolis i krstarica Northampton dobile su svaka po dva torpeda, a krstarice Pensacola i New Orleans po jedan. Jedino je krstarica Honolulu brzim manevrom uspjela izbjeći torpeda. Kako je napisao američki mornarički oficir i povjesničar Samuel Morrison, ''krstarice su bile očerupane kao mehaničke patke u šatoru nekog cirkusa''. Nakon što je deklasirao američku eskadru admiral Tanaka sa svojim razaračima bez smetnji se povukao na Shortlandske otoke, ostavljajući jedino uništeni Takanami.
Krstarici Northampton nije bilo spasa i Amerikanci su je morali napustiti. Ostale pogođene krstarice unatoč teškim oštećenjima spašene su, ali su bile dugo vremena izvan flote. U akciju su se ponovo vratile potkraj 1943. godine i sudjelovale u američkom pomorskom desantu na atol Tarawa. U bici kod Tassafaronge Japanci su, premda neusporedivo slabiji u odnosu snaga i k tome iznenađeni, postigli briljantnu taktičku pobjedu zahvaljujući boljoj uvježbanosti za noćnu borbu i vrlo dobrom vođenju. Samuel Morrison ističe da je Tanaka bio sjajan i da nije počinio ni jednu pogrešku. Amerikanci su pak kompromitirali svoj - inače dobar - borbeni plan oklijevanjem u lansiranju torpeda i vrlo lošim artiljerijskim gađanjem (npr. krstarica Honolulu je prijavila ''uništenje jednog razarača'', da bi se pokazalo kako je zapravo pucala na olupinu transportnog broda stradalog u bici kod Guadalcanala). Zanimljiv je komentar bitke od strane sâmog Tanake. Poslije rata je čuo da ga Amerikanci hvale, međutim u razgovoru s američkim povjesničarima otklonio je tu počast. Skromni Tanaka je zasluge za uspjeh pripisao svojim posadama i njihovoj dobroj uvježbanosti i taktičkoj disciplini. Za Amerikance je pak rekao da su stradali zbog vlastitog lošeg gađanja i naglasio da je njegova strana imala pri svemu i puno sreće. Taktička pobjeda u bici kod Tassafaronge na kratko je Japancima vratila moral i dala im krila, pa se Imperijalni generalštab zanosio planiranjem nove pomorske operacije velikih razmjera kojom bi se u jednom zamahu na Guadalcanal poslalo novo pojačanje od 2 kopnene divizije, uz podršku cjelokupne japanske flote. Međutim od toga nije bilo ništa jer se energično usprotivila ratna mornarica, koja je u dotadašnjem toku rata pretrpjela tolike gubitke da ih više nije mogla nadoknaditi - za razliku od Amerikanaca, koji su ne samo popunjavali gubitke već su svoje pomorske snage višestruko pojačali.
I za kraj jedna zanimljivost. Među preživjelima sa krstarice Northampton, koji su nekoliko sati plivali u vodi dok ih nije spasio jedan razarač, bio je i radio operater (radioman 3rd class) Jason Robards. Poslije rata je postao poznati kazališni i filmski glumac, dobitnik dvije nagrade Oscar za sporedne uloge u filmovima ''Svi predsjednikovi ljudi'' (1976.), a drugog za film ''Julia'' (1977.). Naša publika ga također pamti po ulogama u filmovima ''Pat Garrett & Billy the Kid'' i ''Dan poslije''.
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2848 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 16.12.17 16:22
BITKA ZA ARDENE
Na današnji dan leta 1944 so Nemci začeli ardensko bitko, s katero so želeli spremeniti potek druge svetovne vojne. Takrat so izgubili 220.000 vojakov, zavezniki pa 77.000.
Ardenska ofenziva znana tudi kot bitka v izboklini (angleško: Battle of the Bulge) ali pa kot zadnji Blitzkrieg je bila zadnja večja nemška ofenziva na zahodni fronti s katero so želeli Nemci premagati zavezniško armado in se prebiti do Anwerpna. Ofenziva katere kodno ime je bilo Straža na Renu (Wacht am Rhein), se je začela 16. decembra 1944 v zgodnjih jutranjih urah. Napad nemške vojske je zavezniške čete popolnoma presenetil zato so se bile te prisiljene umakniti ali pa predati. Nemško napredovanje pa ni trajalo dolgo, proti koncu decembra 1944 in v začetku januarja 1945 so zavezniki proti nemški armadi, ki je bila izmučena zaradi številnih bitk, izvedli številne protinapade tako, da je bila 25. januarja 1945 frontna črta spet tam kjer se je nemška ofenziva začela. Izgube so bile na obeh straneh izredno visoke; Američani so izgubili okoli 90.000 vojakov in 800 tankov, Nemci pa kar 100.000 vojakov in 700 tankov.
[You must be registered and logged in to see this image.] Potek napada nemške vojske od 16. do 25.decembra 1944
[You must be registered and logged in to see this image.] Nemški vojaki napredujejo skozi gozd
[You must be registered and logged in to see this image.] Mrtvi ameriški vojaki blizu kraja Malmedy, potem, ko so jih iz neznanega razloga postrelili nemški vojaki
[You must be registered and logged in to see this image.] Boji so potekali v hudih razmerah
[You must be registered and logged in to see this image.] Nemški tank zamaskiran kot ameriški tank
[You must be registered and logged in to see this image.] Tudi novi nemški tanki King Tiger niso bili dovolj okretni za gozdno področje, pričelo jim je zmanjkovati goriva, medtem so zavezniki dobili še dodatne enote in pomoč ter končno začeli preokret v svojo korist
[You must be registered and logged in to see this image.] Ameriška pehota odhaja na položaje
[You must be registered and logged in to see this image.] Boji ameriškega 290 polka v svežem snegu blizu Amoninsa v Belgiji
[You must be registered and logged in to see this image.] Načrt poteka zavezniškega protinapada
[You must be registered and logged in to see this image.] Legendarni film "Battle of the Bulge" iz leta 1965
Zoran I: komentar modifikovan dana: 17.12.17 11:50; prepravljeno ukupno 15 puta
Sloba1 Podpukovnik
PM VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 6775 ČLAN OD: : 2014-12-21 DOB : 61 Petrovaradin
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 16.12.17 21:08
Zoran I (citat):
BITKA ZA ARDENE
Na današnji dan leta 1944 so Nemci začeli ardensko bitko, s katero so želeli spremeniti potek druge svetovne vojne. Takrat so izgubili 220.000 vojakov, zavezniki pa 77.000.
Ardenska ofenziva znana tudi kot bitka v izboklini (angleško: Battle of the Bulge) ali pa kot zadnji Blitzkrieg je bila zadnja večja nemška ofenziva na zahodni fronti s katero so želeli Nemci premagati zavezniško armado in se prebiti do Anwerpna. Ofenziva katere kodno ime je bilo Straža na Renu (Wacht am Rhein), se je začela 16. decembra 1944 v zgodnjih jutranjih urah. Napad nemške vojske je zavezniške čete popolnoma presenetil zato so se bile te prisiljene umakniti ali pa predati. Nemško napredovanje pa ni trajalo dolgo, proti koncu decembra 1944 in v začetku januarja 1945 so zavezniki proti nemški armadi, ki je bila izmučena zaradi številnih bitk, izvedli številne protinapade tako, da je bila 25. januarja 1945 frontna črta spet tam kjer se je nemška ofenziva začela. Izgube so bile na obeh straneh izredno visoke; Američani so izgubili okoli 90.000 vojakov in 800 tankov, Nemci pa kar 100.000 vojakov in 700 tankov.
[You must be registered and logged in to see this image.] Potek napada nemške vojske od 16. do 25.decembra 1944
[You must be registered and logged in to see this image.] Boji so potekali v hudih razmerah
Ovo su bili poslednji trzaji Rajha
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 27.12.17 19:50
Sloba1 (citat):
Ovo su bili poslednji trzaji Rajha
Na zapadnom frontu da, ali ne i u ratu. Posljednja velika njemačka ofenziva bila je u Mađarskoj u proljeće 1945., a nosila je ime ''Proljetno buđenje'' (Unternehmen Frühlingserwachen). Njemačke namjere su bile napredovati s obje strane Blatnog jezera, poraziti sovjetske trupe iz sastava 3. ukrajinskog fronta i izbiti na Dunav. Borbe su vođene od 6. do 16. ožujka/marta 1945. i u njima su Nijemci pretrpjeli poraz.
Njemački plan napada (Plattensee = jezero Balaton):
Na današnji dan, 4. siječnja/januara 2013., u Moskvi je u 95. godini preminuo Jevgenij Pepeljajev, sovjetski pilot-lovac i zračni as. Prema podacima koje je potvrdila američka strana u Korejskom ratu je srušio ukupno 14 aviona USAF i USMC - 10 F-86 Sabre i po jedan F-84 Thunderjet, F-80 Shooting Star, RF-80 Shooting Star i F-9 Panther. Aktivno vojno angažiranje SSSR u Korejskom ratu ostalo je desetljećima pod velom tajnovitosti, iako su Amerikanci tvrdili da su uvatili razgovore ''pilota koji govore ruski''. SSSR formalno nije sudjelovao u ratu, premda je upućivao obilnu materijalnu pomoć Sjevernoj Koreji i Kini. Nakon protuofanzive snaga UN i prijetnje da potpuno okupiraju Sjevernu Koreju, krajem 1950., politički vrh SSSR odlučio je aktivno pomoći Sjevernokorejcima vojnom silom. U tu svrhu na kopnu su poslužili Kinezi, dok su na premoć UN u zračnom prostoru odlučili parirati slanjem jedne zrakoplovne lovačke divizije opremljene tada najnovijim lovcima MiG-15. Sovjetski lovci bazirani su kod grada Antunga u Mandžuriji. Oznake na avionima prebojane su u kineske, piloti su se izvan baza smjeli kretati samo u civilnim odijelima, a za potrebe borbenih letova zapovijeđeno im je da komuniciraju samo na kineskom ili korejskom jeziku. U tu svrhu organizirani su im i kratki tečajevi. Ubrzo se pokazalo da to ne funkcionira i da je zbog takvog komuniciranja izgubljeno nekoliko aviona i pilota. A Amerikanci su pak registrirali razgovore u zraku gdje piloti pričaju na kineskom i psuju na ruskom. Stoga su sovjetski piloti počeli ignorirati zapovjed i međusobno razgovarati na ruskom. Pojava MiG-15 iznad Sjeverne Koreje zatekla je saveznike s juga nespremnima. Njihovi mlažnjaci F-80 Shooting Star, F-84 Thunderjet i britanski Gloster Meteor pokazali su se nedoraslima u zračnoj borbi s MiG-15, a i bombarderi B-29 Superfortress postali su žrtvama čudnih aviona sa strelastim krilima. Stoga su Amerikanci u najvećoj žurbi premjestili iz USA na aerodrom Kimpo kod Seoula svoj 4. lovački wing (zrakoplova regimenta) s tada najmodernijim lovcima F-86 Sabre. MiG-15 i Sabre bili su približno ravnopravni protivnici - MiG je bio nešto pokretljiviji, bio je lakši i brži u penjanju i imao je jače naoružanje (1 top kalibra 37 mm i 2 topa 23 mm), dok je Sabre imao radarski nišanski uređaj, bio je brži u obrušavanju i imao je veću gustinu paljbe iz 6 mitraljeza kalibra 12,7 mm. Valjda dodati da sovjetski piloti tada nisu imali anti-g odijela što je njihove uspjehe u zračnim borbama činilo još vrijednijim. Kasnije su obje strane obilato pojačale svoje lovačke snage. SSSR je opskrbio Kinu i Sjevernu Koreju lovcima MiG-15, a svoje vlastite snage pojačao je na čitav lovački korpus. Amerikanci su pak dopremili još nekoliko wingova F-86 Sabre. Područje intenzivne aktivnosti sovjetskih lovaca južno od rijeke Yalu Amerikanci su nazvali ''Aleja Migova'' (Mig Alley).
Odgovor na pitanje tko je bio najveći zračni as Korejskog rata dugo vremena je bio nepoznanica. Sve do raspada SSSR Sovjeti su tajili svoje sudjelovanje u ratu. Imali su, dakako, svoju vlastitu evidenciju i po njoj je najveći as bio Nikolaj Sutjagin s 22 priznate zračne pobjede. No podaci o zračnim pobjedama su u pravilu proturječni i često nepouzdani. Ponekad je riječ o ''pretjerivanju u dobroj vjeri'' (overclaim in good faith), a ponekad i o pripisivanju gubitka drugim uzrocima poput PZO paljbe sa zemlje ili udesa u letu ili slijetanju. Sovjetski piloti su pak imali i dodatni motiv za pretjerivanje - novčanu nagradu za svaki srušeni avion. Kada se tome doda i relativno primitivna kamera koja je registrirala pogotke, mnogim sovjetskim pilotima je pripisivan veći broj pobjeda od stvarno postignutih. Tako američki podaci o gubicima potvrđuju Sutjaginu 13 zračnih pobjeda. Na američkoj strani najvećim asom se smatra Joseph McConnell s 16 priznatih zračnih pobjeda, dok ih je stvarno postigao 13. Danas je nesporno da je najveći zračni as Korejskog rata bio pukovnik Jevgenij Pepeljajev kome su Amerikanci potvrdili 14 zračnih pobjeda.
Pepeljajev u civilnom odijelu u kineskom gradu Antung:
Pepeljajev je završio pilotsku školu 1938. godine i kvalificirao se za pilota-lovca. Bio je raspoređen na Daleki Istok i unatoč višekratnim molbama za premještaj na frontu nije sudjelovao u zračnom ratu protiv Njemačke. Poslije rata je letio na mlaznom avionu Lavočkin La-15 da bi 1949. prešao na MiG-15. Njegovo vrijeme za borbu je došlo početkom 1951. kada je njegova 196. lovačka regimenta premještena u Antung u Mandžuriji radi sudjelovanja u Korejskom ratu. Svoju prvu žrtvu, F-86 Sabre kojim je pilotirao poručnik Milton Nelson, srušio je 20. svibnja/maja 1951., a posljednju, F-86 Sabre kojim je pilotirao poručnik Vernon Wright, 15. siječnja 1952. Službeno mu je priznato 19 zračnih pobjeda, od kojih su Amerikanci potvrdili 14. Pepeljajev je povučen sa ratišta u studenom/novembru 1952. i imenovan za zamjenika zapovjednika 15. gardijske lovačke divizije u Orelu. Kasnije je bio pokusni pilot na novim avionima, između ostalih MiG-17 i Jak-25. Letačku karijeru je završio 1961. na avionu Suhoj Su-9, kada je zbog zdravstvenih problema izgubio mogućnost letenja. Umirovljen je 1973. godine.
Godine 1995., nakon što je sudjelovanje sovjetskih pilota u Korejskom ratu konačno i službeno objelodanjeno, Pepeljajev je bio pozvan kao gost u američku Maxwell Air Force Base u državi Alabama, gdje su ga dočekali srdačno kao živu legendu i uključili u Kuću slavnih (Hall of Fame). Godine 2000. objavio je knjigu uspomena pod naslovom ''Migovi protiv Sejbrova'' (Миги против Сейбров)., a 2004. je sudjelovao u dokumentarnoj emisiji TV kanala History Channel pod imenom ''Battlestations'', posvećenoj avionu MiG-15. Upitan u čemu je tajna njegovog uspjeha kao pilota-lovca odgovorio je: ''U zračnoj bici, koja traje oko 20 minuta, vrebaš trenutak oklijevanja svog protivnika. Dovoljna je sekunda ili dvije i dobio si bitku''.
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2848 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 18.01.18 17:55
EUGENE BURTON ELY
Na današnji dan leta 1911 je Eugene Burton Ely pristal na ladji USS Pennsylvania, ki je bila zasidrana v San Franciscu. To je bil prvi pristanek letala na ladji.
[You must be registered and logged in to see this image.] Prvi pristanek letala s fiksnimi krili na letalonosilki USS Pennsylvania 18.januarja 1911
[You must be registered and logged in to see this image.] Eugene Burton Ely je vzletel iz letalonosilke USS Birmingham, Hampton Roads, Virginia, 14. novembra 1910
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 27.02.18 7:50
Potapanje nosača aviona USS Langley 27. veljače/februara 1942.
USS Langley je bio prvi nosač aviona ratne mornarice USA. Izgrađen je 1911. godine kao pomoćni brod za transport ugljena USS Jupiter, a u nosač aviona konvertiran je 1920. godine. Dobio je ime Langley po pioniru američkog zrakoplovstva Samuelu Langleyu. Langley je imao standardnu istisninu od 14.000 tona i vršnu brzinu 15 čvorova, a naoružanje su činila 4 topa kalibra 127 mm. Nosio je do 36 aviona. Nakon uvođenja u flotu nosača aviona USS Saratoga i USS Lexington te izgradnje novih nosača klase Yorktown postao je nepotreban i 1937. je konvertiran je u nosač hidroaviona.
Brod za transport ugljena USS Jupiter 1913. godine:
U Drugom svjetskom ratu Langley je upućen u Australiju kako bi sudjelovao u obrani teritorija ugroženih japanskim napadima. Dne 27. veljače 1942., dok je prevozio 32 aviona P-40 Warhawk na Javu u pratnji razarača USS Edsall i USS Whipple, napadnut je kod Tjilatjapa formacijom od 16 japanskih bombardera Mitsubishi G4M Betty iz mornaričke jedinice Takao Kōkūtai. Prva dva naleta je uspio izbjeći, ali je u trećem pogođen sa 6 bombi i morao je biti napušten. Nakon toga su ga potopili razarači torpedima kako ne bi pao u ruke Japanaca.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 28.02.18 8:08
Početak bitke za Javu 28. veljače/februara 1942.
U početnoj fazi Drugog svjetskog rata Japan je serijom kombiniranih operacija okupirao veliki dio jugoistočne Azije, a 10. siječnja/januara 1942. napao je i Nizozemsku Istočnu Indiju (Nederlandsch-Indië), danas Indoneziju. Nakon iskrcavanja na Sumatri na red je 28. veljače došao i glavni otok Java. Za iskrcavanje na Javu Japanci su odredili 16. armiju pod zapovjedništvom generala Hitoshi Imamure s 2. i 46. divizijom te nekoliko manjih samostalnih jedinica, ukupno 34.000 vojnika i oko 100 lakih tenkova. Na strani Saveznika (American-British-Dutch-Australian Command - ABDACOM) Javu je branilo oko 25.000 nizozemskih vojnika iz sastava Koninklijk Nederlands Indisch Leger s 1., 2. i 3. divizijom pod zapovjedništvom generala Heina Ter Poortena, 5.500 Britanaca, 3.000 Australaca i 750 Amerikanaca. Na papiru je odnos snaga bio približno jednak, međutim glavninu nizozemskih kolonijalnih trupa činili su loše uvježbani indonezijski vojnici.
Preludij bitke za Javu zbio se na moru 27. veljače, kada su japanske desantne konvoje pokušale presresti pomorske snage ABDACOM-a pod zapovjedništvom nizozemskog kontraadmirala Karela Doormana. U bici u Javanskom moru Japanci su potopili nizozemske krstarice HNLMS Java i HNLMS De Ruyter i 3 razarača, a dan kasnije u Sundskom prolazu australsku krstaricu HMAS Perth i američku krstaricu USS Houston. Time je put japanskom iskrcavanju na Javu bio otvoren.
Japanci su iskrcali desante na tri mjesta - u zaljevu Bantam kod Meraka, kod Eretan Wetana i kod Kragana. Iako su savezničke snage na pojedinim mjestima pružale jak otpor Japanci su postupno napredovali i zauzimali strateške točke na otoku. Nakon što je položaj postao beznadan general Ter Poorten objavio je 8. ožujka/marta u 9:00 sati obustavu otpora. Istog popodneva potpisao je u Bandungu kapitulaciju pred generalom Imamurom.
Japanski vojnici nakon iskrcavanja u zaljevu Bantam:
Bitka za Javu donijela je Saveznicima još jedan u nizu teških poraza u početnom razdoblju Drugog svjetskog rata. Nizozemska Istična Indija (Indonezija) ostala je pod japanskom okupacijom sve do završetka rata.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 05.03.18 6:53
Početak zračne bitke za Ruhr 5. ožujka/marta 1943.
U zračnom ratu iznad Europe 1939.-1945. značajno mjesto zauzima takozvana Bitka za Ruhr (The Battle of the Ruhr), vođena od 5. ožujka/marta do 31. srpnja/jula 1943. godine. Riječ je o seriji od 43 zračna napada bombarderima britanskog RAF-a i u manjoj mjeri USAAF na 26 prioritetnih ciljeva u njemačkim industrijskim gradovima u području Ruhra. U Ruhru je bila koncentrirana glavnina njemačke ratne proizvodnje, između ostalih tvornice Krupp u Essenu i Rheinmetal-Borsig u Düsseldorfu te 10 tvornica sintetičkog goriva.
Zračna bitka za Ruhr započela je 5. ožujka 1943. kada su 442 bombardera Vickers Wellington, Handley Page Halifax, Short Stirling i Avro Lancaster napala Essen. Glavni ciljevi kampanje bili su industrijski gradovi Essen, Duisburg, Dortmund, Düsseldorf, Wuppertal, Krefeld, Bochum, Kóln, Oberhausen, Gelsenkirchen, Mülheim, Remscheid i Huls. Tokom operacije neki gradovi su bombardirani više puta, a najmasovniji napadi su bili na Essen 3./4. travnja s 956 bombardera, Dortmund 23./24. svibnja s 826 bombardera, Düsseldorf 11./12.lipnja s 783 bombardera, Wuppertal 29./30. svibnja s 719 bombardera i Krefeld 21./22. lipnja s 705 bombardera. Tokom Bitke za Ruhr bombarderi RAF-a su izveli ukupno 18.506 borbenih letova uz gubitak 718 aviona i oko 5.000 poginulih i nestalih članova posada. Gubici USAAF nisu poznati, dok se broj poginulih Nijemaca procjenjuje na 21.000. Od gradova je najteže stradao Essen, na koji su bombarderi RAF-a tokom rata bacili ukupno 36.429 tona bombi. Intenzitet bombarderske kampanje primorao je Nijemce da značajno pojačaju protuzračnu obranu, tako da je u srpnju 1943. broj teških PZO topova kalibra 88, 105 i 128 mm u području Ruhra premašio 1.000, a broj lakih PZO topova iznosio je 1.500. Također je na raspolaganju bilo 550 noćnih lovaca. Zbog iznimno jake koncentracije protuzračne obrane bombarderske posade RAF-a su Ruhr sarkastično zvale ''sretna dolina'' (Happy valley) i ''dolina bez povratka'' (Valley of no return).
Bitka za Ruhr bila je uspjeh Saveznika jer su spriječili planirano veliko povećanje ratne proizvodnje, uključivo tenkove i borbene avione. Samo gubitak u proizvodnji čelika iznosio je 400.000 tona, a razaranja koja je pretrpjela industrija pojedinih dijelova oružanih sustava dovela je do takozvane ''krize sub-komponenti'' (Zulieferungskrise). Za obnovu razorenih industrijskih objekata Nijemci su morali povući i dio radnika sa gradnje Atlantskog bedema.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 08.03.18 10:53
Početak vojnog angažiranja kopnenih snaga USA u Južnom Vijetnamu, Da Nang 8. ožujka/marta 1965.
Na današnji dan 8. ožujka 1965. na obali kod južnovijetnamskog grada Da Nanga iskrcala se prva borbena kopnena jedinica oružanih snaga USA - 9. brigada mornaričke pješadije (9th Marine Expeditionary Brigade) pod zapovjedništvom brigadnog generala Fredericka Karcha, jačine 3.500 vojnika. Marinci su dopremljeni desantnim brodovima USS Henrico, USS Union i USS Vancouver. Zadatak marinaca bio je da preuzmu osiguranje zračne baze USAF u Da Nangu.
Marinci su sa velikih desantnih brodova prekrcani na manja plovila koja su ih dopremila do mjesta iskrcavanja. Na obali ih je dočekalo mnoštvo južnovijetnamskih muškaraca i žena bučnom dobrodošlicom, pa se ''desant'' pretvorio u neočekivani spektakl. General William Westmoreland, zapovjednik američkih vojnih savjetnika u Južnom Vijetnamu, bio je zatečen i zgrožen takvim cirkusom jer je bio izričito naredio da se iskrcavanje izvede oprezno i bez ceremonija.
Za vrijeme rata u Vijetnamu broj američkih vojnika doseći će brojku od 543.000.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 11.03.18 21:22
11. ožujka 1917. britanske su vojne snage osvojile Bagdad, dotadašnje osmansko uporište. Radilo se o predzadnjoj godini Prvog svjetskog rata, a britansko se osvajanje Bagdada dogodio u sklopu njihovog napredovanja na bojištu u Mezopotamiji. Na čelu pobjedničkih britanskih snaga bio je general Sir Frederick Stanley Maude, koji je do Bagdada prodro iz Perzijskog zaljeva dolinom rijeke Tigris. Bagdad je branila vojska Osmanskog Carstva predvođena Halil-pašom. Stanovnici Bagdada su navodno britanske trupe dočekali s entuzijazmom. Iz Bagdada je general Sir Frederick Stanley Maude od tada vladao gotovo cijelom Mezopotamijom, no već je iste godine ondje preminuo zarazivši se kolerom, koju je po nekim navodima dobio pijući neprokuhano mlijeko. Preminuo je u Bagdadu u istoj zgradi u kojoj je godinu i pol ranije preminuo njemački feldmaršal barun Colmar von der Goltz. Goltz je ujedno bio i maršal u vojsci Osmanskog Carstva, poznat kao Goltz-paša (Njemačka i Osmansko Carstvo bili su saveznici u Prvom svjetskom ratu). 1534. sultan Sulejman II. Veličanstveni osvojio je Irak i pretvorio ga u pokrajinu Osmanskog Carstva, a potpuno uključivanje Iraka u Osmansko Carstvo proveo je guverner Midhat-paša (1869–72). Zbog bogatih nalazišta nafte, već potkraj 19. st. borile su se za političku i gospodarsku prevlast u Iraku Velika Britanija i Njemačka. Njihov sukob zaoštrio se pošto je Njemačka 1902. dobila koncesiju za izgradnju pruge Berlin–Bagdad. Međutim, Njemačka je 1911. morala odustati od izgradnje pruge Bagdad–Basra, a 1914. prepustila je Britancima i Perzijski zaljev. Za Prvog svjetskog rata, njemačka vojska pomagala je od 1915. do 1917. osmanske akcije protiv Britanaca, koji su, uz pomoć iračkoga kralja Faisala I. te T. E. Lawrencea, u ožujku 1917. osvojili Bagdad, a nakon primirja u Mudrosu (30.10.1918.) i naftonosno područje Mosula. Na međunarodnoj konferenciji u San Remu (25.04.1920.) Irak je pretvoren u mandatno područje Velike Britanije, a potom ugovorom u Sèvresu 10.08.1920. bio je odvojen od Turske. Protiv britanske uprave već je iste godine izbio veliki ustanak nakon kojega su Britanci izmijenili oblik svoje kolonijalne uprave u Iraku: uspostavljena je privremena vlada koja je 23.08.1921. proglasila Irak ustavnom monarhijom na čelu s vladarom iz hašemitske dinastije, kraljem Faisalom I. (1921–33). On je 1925. proglasio prvi irački ustav. Liga naroda priznala je 1925. zahtjev Iraka na područje do tada turskog Mosula. Ugovorom sklopljenim 30.06.1930. u Bagdadu, Velika Britanija ukinula je mandatni status Iraka i priznala njegovu državnu neovisnost, no zadržala je političku, ekonomsku i vojnu prevlast u zemlji.
General Sir Frederick Stanley Maude ulazi u Bagdad
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 17.03.18 0:13
16. ožujka 1802. osnovana je Vojna akademija Sjedinjenih Američkih Država u West Pointu u saveznoj državi New York, oko 80 km sjevernije od grada New Yorka, te se prostire na površini od 65 km². Mjesto današnje akademije za izgradnju utvrde odredio je general George Washington. Nacrt je dizajnirao Tadeusz Andrzej Kosciuszko 1778., a G. Washington je West Point smatrao jednim od strateški najvažnijih mjesta na cijelom kontinentu. Predsjednik Thomas Jefferson potpisao je dokument kojim se osniva akademija 16. ožujka 1802, a otvorena je 4. srpnja 1802. Nadzornik akademije 1817.-1833., pukovnik Sylvanus Thayer, poznat je kao otac West Pointa. Povisio je standarde, uveo vojnu disciplinu i isticao časno ponašanje. U prvoj polovici 19. stoljeća, kadeti koji su završavali West Point bili su odgovorni za izgradnju cesta, željeznica, pomorskih luka i općenito prometa u SAD-u. Predsjednik Lyndon Baines Johnson je 1964. povećao broj kadeta s 2.529 na 4.417. Danas je broj polaznika oko 4.000. Vojna akademija u West Pointu poznata je po odličnom obrazovanju i čvrstoj stezi, a diplomci dobivaju vojni čin potporučnik u vojsci SAD. Moraju služiti minimalno 5 godina u aktivnoj službi i 3 godine u vojnoj rezervi. Moto akademije je Dužnost, čast, domovina! (Duty, Honor, Country!) Akademija je proizvela mnoge slavne američke generale (Robert E. Lee, George S. Patton, Douglas MacArthur, W. T. Sherman, George Armstrong Custer, Norman Schwarzkopf), dva predsjednika (Ulysses S. Grant i Dwight D. Eisenhower), 18 astronauta i 74 dobitnika Medalje časti (Medal of Honor). Trenutni načelnik Združenog stožera američkih oružanih snaga general Martin Dempsey također je završio West Point. Diplomanti West Pointa imaju pravo nositi poznati prsten s grbom Akademije. Slova USMA kratica su za United States Military Academy (Vojna akademija Sjedinjenih Američkih Država). Od onih koji su pohađali West Point, ali su izbačeni, može se spomenuti poznatog pisca Edgara Allana Poea.
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 17.03.18 20:14
Selo Son My, poznatije kao My Lai je bilo dio Juznog Vijetnama u provinciji Quang Ngai, koja je vazila za tvrdavu komunistickog NLF - Viet Conga. Americka vojska je od obavjestajaca dobila pogresne podatke, da so selo zauzeli Vijetkongovci i u My Lai je 16.3. 1968 godine poslana C (Charlie) ceta prvog bataljuna 20. pjesadijske divizije (kapetan Ernest Medina; ceta Charlie je u Vijetnam dosla kraj 1967 godine, a u samo tri mjeseca je vec palo 40 njezinih vojnika, ostalo ih je jos stotinjak).
Zadatak: neprijatelje, simpatizere Vijetkonga i selo unistiti. Na predvece napada je izdata komanda da se ubiju svi neprijatelji. Navodno svi neduzni civili najkasnije u sedam ujutro odlaze iz sela na posao ili pijacu. Ostaju tako samo vojnici Juznog Vijetnama. Kad je u zoru ceta C upala u selu nisu pronasli niti jednog vojnika, samo djecu, zene i starce i tri komada starog oruzja. Za porucnika Williama Calleyja bilo je to dovoljno. Iako se nekoliko vojnika pobunilo, poceo se masakr. Silovanja, ubijanje, unistavanje stoke i hrane, trovanje vode u bunarima i paljenje koliba. Rezultat: 504 ubijenih, od toga 182 zena (17 trudnih) in 173 djece, (56 mladih od jedne godine). I jedan americki vojnik, koji je sam sebe upucao u nogu.
Prvi koji se ostro pobunio na kraju samom bio je pilot helikoptera Hugh Thompson s posadom, kojem je uspjelo spasiti nekoliko ranjenih i bjezecih civila i prebaciti ih u bolnicu. Medu mrtvima nije pronasao ili vidio niti jednog muskarca primjernog za vojnika. Prijavio je dogadanje u My Laiu kao nepotrebna ubojstva. Nadredeni su operaciju proglasili za uspjesno, a Thompsona su prisilili da cuti. Kapetan Medina i ceta Charlie su primili pohvale i cestitke. Magazin Stares and stripes je pisao u uspjesnoj cjelodnevnoj akciji u kojoj je ubijenih 128 komunista.
A godinu dana kasnije je ipak vijest procurila. Vojnik Ron Ridenhour, koji nije sudjelovao u pokolju, je sve razotkrio u intervjuu nezavisnom novinaru Associated Pressya Seymouru Hershu. Ali tek nakon sto njegova pisma nisu nalijetala na nikakav odziv, ni u Pentagonu, State Departmentu, nisu odgovorili ni Nixon i nekoliko kongresnika.
Protesti protiv rata su ojacali i zbog pritiska javnosti se ide u pretragu. Vodio ju je general William Peers. Nakon 14 tjedana objavili su konacni izvjestaj, da se zbog pokolja i prikrivanje dokaza o pokolju osudi 28 oficira. Sudili su cetrnaestorici, a zatvorsku kaznu je dobio samo porucnik William Calley, za mnoge mala, neduzna zrtva. I on je prvo dobio dozivotni zatvor, skratili su mu ga prvo na 20, a kasnije na 10 godina. Odsjedio je tri godine kucnog pritvora, Nixon ga je poslalo pravo u kucni pritvor na prvi dan odsude. Nikad se nije osjecao krivim, kaze, izvrsavao je naredenja. Upornom Hughu Thompsonu (bio je vise izdajica, nego heroj u ocima velikog broja Amerikanaca, zbog cega je pao u teske depresije, dobivao je i prijetnje smrcu) su tek 1998 godine podijelili najvise americko vojnicko odlikovanje za posebnu hrabrost. Htjeli su mu ju dati tek tako, u tisini. Thompson se ponovo pobunio, htio je da se njemu i njegovoj posadi podjeli priznanje na ocima javnosti. Vojnicima iz My Lai nikad nije oprostio
Ronald Haeberle, vojnicki fotograf, koji je tog dana pratio cetu Charlie kao fotoreporter, je 2009 godine priznao, da je unistio veliku vecinu fotografija, koje je snimio za cas pokolja. Ostavio je samo fotografije vec ubijenih ljudi, lezecih na tlu. Jedan od istrazitelja bio je i tada 31-godisnji Colin Powell. SAD su o to vrijeme imale u Vijetnamu vec skoro 500.000 vojnika, a to ih je kostalo dvije milijarde dolara mjesecno. U Vijetnamu je palo 58.000 americkih vojnika, a 303.000 je bilo ranjenika. Procjena je da je trecina americkih vojnika vec bila ovisnih od droga.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 19.03.18 8:39
Početak operacije Iraqi Freedom 19. ožujka/marta 2003.
Međunarodna vojna koalicija predvođena Amerikancima izvela je u proljeće 2003. godine invaziju i okupaciju bliskoistočne države Irak, s ciljem rušenja režima Saddama Husseina. Operacija je dobila ime Iračka sloboda (Iraqi Freedom). Koliko je ova ''zračno-tenkovska demokratizacija'' imala međunarodnopravni legitimitet i koliko je usrećila Iračane i čitav svijet poznato je svima, a rat u Iraku još uvijek traje.
Obostrani planovi i snage
Glavni zapovjednik udruženih snaga KOALICIJE bio je američki general Tommy Franks, a zapovjednik kopnenih snaga (Coalition Forces Land Component Command) general David McKiernan.
Snage su bile raspoređene u tri glavne formacije: - 1. marinska ekspedicijska snaga (I. Marine Expeditionary Force) pod zapovjedništvom generala Jamesa Conwaya s 1. marinskom divizijom, 2. marinskom ekspedicijskom brigadom i britanskom 1. oklopnom divizijom - 5. korpus pod zapovjedništvom generala Williama Wallacea s 3. i 4. mehaniziranom te 82. i 101. zračnodesantnom divizijom - snage za specijalne operacije (Special Operations Command Central) pod zapovjedništvom generala Johna Mulhollanda sa 173. zračnodesantnom brigadom, 4. i 10. skupinom specijalnih snaga Ukupno su kopnene snage brojale 148.000 američkih, 45.000 britanskih, 2.000 australskih, 1.300 španjolskih i 200 poljskih vojnika. Na strani Koalicije bilo je i oko 70.000 pripadnika kurdske milicije. Snage Koalicije raspolagale su s 800 tenkova M-1 Abrams i 120 britanskih tenkova Challenger, preko 600 borbenih vozila pješadije M-2/M-3 Bradley i 150 britanskih borbenih vozila pješadije Warrior, te preko 700 borbenih aviona.
Snage Koalicije su u invaziji Iraka 2003. primijenile ratnu doktrinu pod imenom Shock and Awe (šok i strahopoštovanje), baziranu na primjeni goleme vatrene moći i spektakularnoj demonstraciji snage s ciljem da se paralizira neprijatelj na bojištu i uništi njegova volja za borbu. Uz to su se planeri operacije opredijelili za ''hvatanje zmije za glavu'' - izravno napredovanje glavninom kopnenih snaga prema glavnom iračkom gradu Baghdadu duž glavnih komunikacija. Prema planu je 5. korpus imao napredovati na lijevom krilu preko Al Najafa i Karbale, a 1. marinska ekspedicijska snaga na desnom krilu preko An Nasiriyaha i Al Kuta. Britanska 1. oklopna divizija dobila je zadaću da zauzme najveću iračku luku Basru, a 173. zračnodesantna brigada da na sjeveru zauzme Kirkuk. Jedan od prvih operativnih ciljeva je bio zaštita naftonosnih polja. IRAČKE oružane snage su bile značajno slabije nego u Zaljevskom ratu 1991. godine, ali su još uvijek bile respektabilan protivnik. Brojčano stanje kopnene vojske procjenjuje se na 375.000, od čega 75.000 u elitnoj republikanskoj gardi. U sastavu kopnene vojske su bile 3 oklopne, 3 mehanizirane i 11 pješadijskih divizija raspoređenih u 5 korpusa: - 1. korpus kod Kirkuka - 2. korpus kod Diyale - 3. korpus kod Nasiriyaha - 4. korpus kod Amaraha - 5. korpus kod Mosula U naoružanju je bilo 2.500 tenkova (većinom zastarjelih), 1.500 borbenih vozila pješadije BMP-1 i BMP-2 i 2.000 artiljerijskih oružja kalibra preko 100 mm, te 300 borbenih aviona.
Jedna od specifičnosti ovog rata bila je praksa da novinari budu povedeni zajedno s trupama u oklopnim transporterima i borbenim vozilima pješadije, a zvali su ih embedded journalists (''ugrađeni novinari''). Ovu neobičnu praksu jedan od dužnosnika iz vojnog establishmanta USA objasnio je dosjetkom: - Bolje je da ih imamo unutra pa da pišaju van, nego da ih ostavimo vani pa da pišaju unutra (misli se na kritičke izvještaje o vojsci).
Jedan od embedded novinara s vojnicima USA kod borbenih vozila M-2 Bradley:
Predsjednik USA George W. Bush priopćio je 17. ožujka 2003. javni ultimatum Saddamu Husseinu da zajedno sa sinovima Udayem i Qusayjem u roku od 48 sati napusti Irak ili će uslijediti rat. Odgovora nije bilo i uslijedila je invazija iračkog teritorija. Operacija Iraqi Freedom je započela 19. ožujka zračnim napadima na ključne ciljeve u Baghdadu i okolici, a posebno su ciljani objekti za koje se vjerovalo da se u njima krije Saddam (što se pokazalo netočnim).
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 19.03.18 8:44
Umjesto tenkova Saddamovi fedajini - bitka za Nasiriyah
U Iraku su se trupe Koalicije susrele s neočekivanim protivnikom - milicijom u civilnoj odjeći koji su sebe zvali Saddamovi fedajini (Fidā'iyyū Saddām). Ove paravojne trupe je organizirao Saddamov sin Uday Hussein, a bile su naoružane automatskim oružjem i protutenkovskim bacačima RPG-7. Pripadnici ove milicije bili su fanatici i spremni da se bore do kraja bez obzira na žrtve. Jedan od prvih ciljeva kopnenih snaga koalicije bio je grad Nasiriyah, važno raskrižje cesta sa strateški važnim mostovima na rijeci Eufrat i Saddamovom kanalu. Američka 3. divizija je zaobišla grad sa zapada i zauzela obližnji aerodrom, dok je zadaća zauzimanja grada pala u dužnost 1. marinskoj diviziji. Ulazak u grad počeo je nesretno za Amerikance. Opskrbni konvoj 3. divizije je 23. ožujka zabunom ušao u grad ispred marinaca, dočekan u zasjedi i uništen pri čemu je poginulo 12 vojnika i 6 zarobljeno. Istog dana su marinci ušli u Nasiriyah s namjerom da što prije zauzmu mostove preko Eufrata i Saddamovog kanala, ali su naišli na žestoki otpor Iračana - pretežno fedajina. Čelni bataljon je zauzeo most na Eufratu i podijelio se u dva dijela - jedan je krenuo obilaznim putem uz istočni rub grada, drugi glavnom gradskom prometnicom, a cilj je bio most na Saddamovom kanalu. Oklopna vozila su se istočno od grada zaglibila u terenu raskvašenom od kiše, a oba dijela su zapala u jaku paljbu automatskog oružja i ručnih raketnih bacača RPG-7. Napadnute marince spasila je intervencija oklopnih snaga koje su potisnule Iračane, zauzele most i odmah nastavile prodor prema Baghdadu. U međuvremenu su borbe u gradu nastavljene sve do 29. ožujka. Ukupni gubici Amerikanaca u bici za An Nasiriyah bili su 33 poginula (od čega 9 od takozvana ''prijateljske paljbe'' - u napadu jurišnog aviona A-10 Thunderbolt na oklopni transporter), 60 ranjenih i 15 uništenih borbenih i neborbenih vozila.
Amfibijski oklopni transporter AAV-7 1. marinske divizije uništen u bici za Nasiriyah:
Snage američkog 5. korpusa napredovale su na lijevom krilu s ciljem napada na Baghdad sa istoka. Na prvi jaki otpor naišle su 24. ožujka u Najafu, a grad i okolicu branile su snage iračke Republikanske garde i fedajini. Prije napada Amerikanci su odlučili ''omekšati'' obranu masovnim udarima borbenih helikoptera AH-64 Apache, ali je njihov napad zbog jake PZ obrane bio neuspješan. Zračni napad je ponovljen idućeg dana, a izvedeni su i masovni artiljerijski udari. Bitka za Najaf je okončana nakon žestokih borbi tek 4. travnja/aprila. U bici su Amerikanci imali 4 poginula i 2 nestala (zarobljena), a izgubili su 2 tenka M-1 Abrams, 1 borbeno vozilo pješadije M-2 Bradley, 1 srušeni i 31 oštećeni helikopter AH-64 Apache. Gubici Iračana procjenjuju se na 780 poginulih i oko 100 tenkova i drugih vozila. Idući važan cilj 5. korpusa bila je Karbala, gdje se nalazio prolaz (Karbala Gap) širine dvadesetak milja između rijeke Eufrat i jezera Razazah, a također i strateški važan most preko Eufrata. Područje su branile 2 divizije Republikanske garde, koje su trpjele velike gubitke u zračnim napadima. U dvodnevnoj bici Amerikanci su 6. travnja zauzeli Karbalu i nastavili napredovanje prema Baghdadu. U bici kod Karbale Amerikanci su izgubili 13 poginulih, 1 tenk M-1 Abrams, 1 borbeno vozilo pješadije M-2 Bradley, 1 avion FA-18 Hornet i 1 helikopter UH-60 Black Hawk. Gubici Iračana procjenjuju se na 250 poginulih uz veliki broj uništenih oklopnih i drugih vozila.
Bitka za Basru
Zadaća osvajanja najveće iračke luke Basre pripala je Britancima. U području Basre većinu čini stanovništvo šiitske vjere koje je u Saddamovom režimu bilo ugnjetavano, stoga se očekivalo da će trupe Koalicije biti dočekane dobrodošlicom i da će se šiiti dići na ustanak. Međutim, događaji su tekli drugačije. U Zaljevskom ratu 1991. godine šiiti su podigli ustanak računajući da će trupe Koalicije ući u Irak i svrgnuti režim Saddama Husseina. Umjesto toga su pretrpjeli surovu represaliju režima, koju je predvodio general Ali Hassan Abd al-Majid poznat po nadimku Chemical Ali (Kemijski Ali - koristio je kemijsko oružje protiv Kurda). Taj isti Chemical Ali je 2003. godine predvodio obranu Basre. Stoga je šiitsko stanovništvo ovog puta bilo suzdržano unatoč propagandi koja ih je pozivala na ustanak. Prvi cilj Britanaca je bio lučki grad Umm Qasr. Tu su naišli na neočekivano jak otpor pa je napredovanje prema Basri teklo sporo. Zapovjednik 1. britanske oklopne divizije general Robin Brims bio je dovoljno oprezan da ne ulazi u stupicu gradskih borbi i zatražio je intenzivnu potporu iz zraka. Avioni USAF bombardirali su zgradu partije Ba'ath za koju se vjerovalo da se u njoj nalazi Chemical Ali, ali je rezultat bio 17 ubijenih civila. U borbama oko Basre Britanci su vodili svoju najveću tenkovsku bitku nakon Drugog svjetskog rata i uništili 14 iračkih tenkova bez vlastitih gubitaka. Basra je zauzeta nakon dva tjedna žestokih borbi.
Britanski vojnik i borbeno vozilo Warrior na prilazima Basri:
Osvajanjem Karbale Amerikanci su imali otvoren put prema Baghdadu. Grad je branilo oko 45.000 vojnika Republikanske garde i fedajina. Prema planu je 3. divizija 5. korpusa imala zauzeti aerodrom Saddam International Airport, a 1. marinska divizija je imala ući u grad sa jugoistoka. Prethodnica 3. divizije je 3. travnja bez poteškoća zauzela aerodrom i potpuno iznenadila tamošnje iračke snage, ali se ubrzo suočila s jakim otporom. U međuvremenu je 1. marinska divizija osvojila most Diyala i omogućila tenkovima da uđu u Baghdad.
Borbe u Baghdadu su okončane 12. travnja definitivnom američkom pobjedom i rušenjem režima Saddama Husseina koji je pobjegao u nepoznatom smjeru. Otkriven je 13. prosinca/decembra 2003. u selu Ad Dawr, izveden pred irački sud i 30. prosinca 2006. obješen. U bici za Baghdad Amerikanci su izgubili 34 poginula, 2 tenka M-1 Abrams, 17 vozila i 1 avion A-10 Thunderbolt. Gubici Iračana procijenjeni su na 1.700 do 2.300 poginulih vojnika i fedajina. U vrijeme uličnih borbi u Baghdadu irački ministar informacija i glasnogovornik vlade Mohammed Saeed al-Sahhaf, poznat kao Baghdad Bob i Comical Ali (komični Ali, igra riječi i aluzija na Chemical Alija), održavao je jednu od konferencija za medije. Tvrdio je da su napadači uništeni ili otjerani i da u blizini Baghdada nema ni jednog Amerikanca, iako se u dvorani jasno čula buka tenkovskih gusjenica i paljba iz različitih oružja na manje od kilometra udaljenosti.
Baghdad Bob je i danas popularna meta sprdanja u medijima:
U borbenim operacijama u invaziji Iraka snage Koalicije su imale 196 poginulih, od čega 139 Amerikanaca, 33 Britanca i 24 Kurda. Gubici iračke vojske i fedajina procjenjuju se na 13.500 do 45.000 poginulih, a gubici civilnog stanovništva na 3.200 do 7.300 poginulih. U operaciji Iraqi Freedom snage koalicije uspješno su obavile zadaću zahvaljujući prednosti u suvremenoj tehnologiji, paljbenoj moći i apsolutnoj premoći u zraku.
Invazija na Irak je postigla svoj neposredni cilj - rušenje režima Saddama Husseina i uspostavljanje nove vlasti. Međutim je pravi rat u Iraku tek počeo, ovoga puta između iračkih vlasti i koalicijskih vojnih snaga s jedne strane i pristaša Saddamovog režima i različitih muslimanskih frakcija s druge strane. Taj rat još uvijek traje i odnio je neusporedivo više žrtava od operacije Iraqi Freedom.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 27.03.18 8:09
Desantni prepad komandosa na Saint Nazaire 27. ožujka/marta 1942.
Dne 28. ožujka 1942. Britanci su izveli operaciju kodnog imena Chariot, desantni prepad na luku i pomorsku bazu Saint Nazaire u Francuskoj. Glavni cilj prepada je bio suhi dok ''Normandie'' (danas Forme Ecluse ''Louis Joubert''), tada najveći u svijetu. Dok je dobio ime po velikom prekooceanskom putničkom brodu koji je u njemu građen. Duljina doka je 350, širina 50 metara, a pokretna vrata od čelika debela su 11 metara. Količina vode koju može primiti je 260.000 m3.
Britanci su imali dobre razloge da onesposobe dok ''Normandie'' - bio je jedini suhi dok koji je mogao primiti bojni brod klase Bismarck. Nesretni Bismarck je gotovo sigurno namjeravao uploviti u Saint Nazaire radi popravka oštećenja koja mu je zadao HMS Prince of Wales u Danskom prolazu. Putem je zaglavio, no njegov blizanac Tirpitz je i dalje predstavljao potencijalnu prijetnju kao fleet-in-being tj. samim svojim postojanjem. Uništenjem doka ''Normandie'' Britanci bi uskratili mogućnost servisiranja Tirpitza na Atlantiku i time odvratili Nijemce od ideje da opet pokušaju krstarički rat velikim bojnim jedinicama.
Britanske i njemačke pripreme, planovi i snage
Suhi dok ''Normandie'' mogao se onesposobiti jedino uništenjem bar jednih od pokretnih vrata. Zračnim napadima to se nije moglo postići, stoga je vrata trebalo razoriti na neki drugi način. Britanci su došli na originalnu ideju - upotrijebiti jednu od plovnih jedinica, a u tu svrhu je žrtvovan razarač HMS Campbelltown, bivši USS Buchanan. Riječ je o jednom od 50 zastarjelih američkih razarača klase Wickers, koje su Amerikanci 1940. godine ustupili Velikoj Britaniji u zamjenu za neke mornaričke i zračne baze.
U okviru priprema za operaciju Chariot, desantni prepad na Saint Nazaire, Campbelltown je povučen iz flote i upućen na adaptiranje za planiranu operaciju. Sa broda su uklonjena dva dimnjaka kako bi ličio na njemačku torpiljarku klase Raubvogel, uklonjeni su topovi kalibra 102 mm i torpedne cijevi, na pramcu je instaliran top kalibra 76 mm, a na palubi 8 topova kalibra 20 mm. Također je paluba zaštićena dodatnim oklopnim pločama radi zaštite od njemačke paljbe na prilazima doku. Sa broda je skinuta sva nepotrebna oprema, a pri dnu pramčanog dijela smještene su 4,5 tone eksploziva. Upaljači su podešeni za odgodu eksplozije na rok od 8 sati. Posadom od 75 ljudi zapovijedao je kapetan korvete (lieutenant-commander) Stephen Beattie. U napadu će sudjelovalti ukupno 611 ljudi, od kojih 265 komandosa i 346 pripadnika Royal Navy. Komandosi su probrani iz jedinica 1, 3, 4, 5, 6, 9 i 12 Commando, te upućeni u Burntisland u Firth of Forthu na specijalizirani trening u rušenju lučkih instalacija. Royal Navy će ustupiti 19 plovnih jedinica - Campbelltown, motorne topovnjače, torpedne čamce i patrolne čamce uz zaštitu razarača HMS Tynedale i HMS Atherstone, dok će podmornica HMS Sturgeon služiti kao vodič kroz plićake i druge zapreke. Za zapovjednika kopnenih snaga određen je potpukovnik Charles Newman, a pomorskih snaga kapetan fregate (commander) Robert Ryder. Za zapovjedni brod određena je motorna topovnjača MGB 314.
Prilagodba Campbelltowna za napad, vide se dodatne oklopne ploče na bokovima:
U Saint Nazaireu se nalazilo oko 5.000 njemačkih vojnika, većinom iz sastava obalne obrane. Glavninu snaga činila je 22. mornarička protuzračna regimenta (Marine-Flak-Regiment 22) s 43 topa kalibra 20 i 40 mm, koji su mogli djelovati i protiv ciljeva na vodi i kopnu. Prilaze luci sa mora branio je 280. mornarički artiljerijski divizion (280. Marineartillerie-Bataillon) s 28 topova kalibra od 75 do 280 mm. U luci se nalazilo i nekoliko manjih pješadijskih jedinica, a po obližnjim selima je bila raspoređena 333. pješadijska divizija koja je branila sektor između Saint Nazairea i Lorienta. Ratna mornarica je imala u estuariju Loire jedan razarač, jedan minolovac i jedan naoružani remorker i u luci 4 manja broda za neposrednu obranu. U lučkom bazenu je bilo usidreno 10 minolovaca, dok su se u doku ''Normandie'' nalazila dva tankera.
Zapovjednik Marine-Flak-Regiment 22 Karl-Konrad Mecke:
Oko 23:30 h 27. ožujka 62 bombardera Armstrong-Whitworth Whitley i Vickers Wellington napala su Saint Nazaire kako bi Nijemce otjeralo u skloništa dok se desantna flotila približava luci. Nijemci su osvijetlili desantni konvoj i ispalili nekoliko granata, na što su Britanci poslali signal sa zahtjevom na ''obustavu paljbe na prijateljske brodove''. Time su dobili dovoljno vremena da iskrcaju komandose na obalu, dok se Campbelltown u 01:34 h 28. ožujka punom brzinom zaletio u vrata doka i zaglavio se na njima. Istodobno su napadajne skupine skupine komandosa krenule prema svojim ciljevima. Neki su dosegnuti i demolirani eksplozivom, a neki nisu zbog jake njemačke paljbe. Oko 100 komandosa našlo se opkoljeno i pružali su otpor dok su imali municije, a onda su se morali predati. Petorica su uspjela pobjeći i domoći se Španjolske, odakle su se vratili u Veliku Britaniju. Preostale snage su se povukle, progonjene njemačkom obalnom artiljerijom i torpednim čamcima. U Britaniju su se uspjela vratiti samo 3 patrolna čamca - ML 160, ML 307 i ML 443. Eksplozivni naboj na Campbelltownu detonirao je u podne 28. ožujka. Dok je potpuno uništen i onesposobljen do kraja rata, a poginulo je svih 40 Nijemaca i civila koji su se zatekli na brodu. Procjenjuje se da je eksplozija ukupno pobila preko 300 ljudi. Neposredno pred eksploziju Campbelltowna njegov zarobljeni zapovjednik Beattie je bio ispitivan od strane jednog njemačkog mornaričkog oficira. Nijemac je slavodobitno izjavio da ''popravak doka neće dugo trajati'' kada je uslijedila detonacija. Beattie se nasmiješio i rekao Nijemcu: ''Mi nismo baš tako glupi kako ste mislili''.
Razarač Campbelltown na vratima doka prije eksplozije: [You must be registered and logged in to see this image.]
U Britaniju se vratilo samo 228 sudionika operacije Chariot. Poginulo ih je 169, dok je 215 zarobljeno. Također su izgubljeni razarač Campbelltown, jedna motorna topovnjača, jedan torpedni čamac, 13 patrolnih čamaca, jedan bombarder Armstrong Whitworth Whitley i jedan lovački avion Bristol Beaufighter. Nijemci su izgubili preko 360 poginulih, dva tankera, dva remorkera i dva bombardera Junkers Ju-88. Desantni prepad na Saint Nazaire smatra se najhrabrijim i unatoč gubicima najuspjelijim podvigom takve vrste u povijesti - The Greatest Raid of All. Čak 89 sudionika prepada dobilo je odlikovanja, od kojih 5 Viktorijin križ (Victoria Cross) - najveće britansko odlikovanje za podvige u ratu.
Desantni prepad na Saint Nazaire, grafički prikaz:
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 27.03.18 16:38
Osmanski osvajač Ahmed-paša okupio je 1530. veliku vojsku od oko 10.000 vojnika s namjerom da osvoji Poljičku Republiku koja je obuhvaćala područje istočno od Splita, točnije od Žrnovice do Blata na Cetini i Omiša te od mora do Zamosorja. Poljička Republika svoju neovisnost čuvala je još od 13. stoljeća. Mila Gojsalić bila je djevojka iz sela Kostanja u Dalmatinskoj zagori. Paša ju je oteo i u svom taboru silovao. Da bi se osvetila, ona je 27. ožujka zapalila skladište baruta u osmanskom taboru. Poginuli su i ona i paša i mnogi njegovi časnici. Ostatak osmanske vojske bio je tako zbunjen da su ih Poljičani iznenada napali i uspjeli poraziti, a svoju Republiku uspjeli su sačuvati do 1807. kada je njihov otpor slomio francuski maršal Marmont. Mili Gojsalić u čast održava se u Kostanju svake godine manifestacija Dani Mile Gojsalić. Na susretu klapa dodjeljuje se kip nazvan po njoj za promidžbu dalmatinske baštine. I danas u tom selu žive Gojsalići. 2006. godine u Kostanju osnovana je Udruga "Poljička junakinja Mila Gojsalić". Uređena je kuća Mile Gojsalić, u kojoj su pohranjeni zapisi i dokumenti iz 16. stoljeća. Njenu skulpturu iznad Omiša izradio je kipar Ivan Meštrović. O njoj je pisao i August Šenoa, a Jakov Gotovac je 1951. skladao operu Mila Gojsalića.
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 27.03.18 16:58
Nadam se da mi neće biti zamjerena mala digresija. U Kostanju sam bio 2004. godine, kada sam obišao Poljičku republiku (bar dio uz glavnu cestu). U Kostanju sam imao prilike razgovarati s mještanima pa sam, između ostalog, od njih saznao da lokalnom poduzeću pripada i krčma ''Kostanjac'' u zagrebačkoj Palmotićevoj ulici (nažalost je više nema). Dok sam radio u PTT zgradi u Jurišićevoj tamo smo često slavili plaću uz kuhani buncek i kuhani jezik.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 28.03.18 11:12
Katastrofa talijanske flote kod rta Matapana 28. ožujka/marta 1941.
U veljači 1941. godine u Meranu je održana konferencija najviših talijanskih i njemačkih mornaričkih oficira. Talijansku stranu predvodio je novoimenovani zapovjednik Regia Navale admiral (ammiraglio) Arturo Riccardi, a njemačku zapovjednik Kriegsmarine veliki admiral (grossadmiral) Erich Raeder. Na sastanku se raspravljalo o pomorskim pitanjima vezanim uz Sredozemno more, a naročito o aktivnijem djelovanju talijanske ratne mornarice koja se nije baš proslavila u prvoj godini rata. Nakon Merana Talijani su odlučili ofanzivno djelovati u istočnom Sredozemlju kako bi prekinuli potpunu dominaciju Britanaca u tom području i ugrozili njihove komunikacije između Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike prema Grčkoj (Italija je bila u ratu s Grčkom od 28. listopada 1940.). Sredinom ožujka 1941. admiral Riccardi odobrio je operativni plan po kojem je flota imala izvesti prepad na britanske komunikacije u širem području otoka Krete. Sukladno planu, noću 26. ožujka iz Napulja je isplovio najnoviji talijanski bojni brod Vittorio Veneto u pratnji 4 razarača, na kojem se nalazio osobno zapovjednik operativne flote admiral (Ammiraglio di squadra) Angelo Iachino.
Mussolini u posjetu ratnoj mornarici. Iza njega drugi slijeva ammiraglio Arturo Riccardi:
U pokret su također stavljene i druge jake snage talijanske ratne mornarice - iz Messine 3. divizija krstarica (zapovjednik Ammiraglio di divisioneLuigi Sansonetti) s teškim krstaricama Trieste, Trento i Bolzano i 3 razarača; iz Taranta 1. divizija krstarica (zapovjednik Ammiraglio di divisioneCarlo Cattaneo) s teškim krstaricama Zara, Pola i Fiume i 4 razarača; iz Brindisija 8. divizija krstarica (zapovjednik Ammiraglio di divisioneAntonio Legnani) s lakim krstaricama Duca Degli Abruzzi i Giuseppe Garibaldi i 2 razarača. Sve ove talijanske snage sastale su se u Jonskom moru na poziciji 60 nm jugoistočno od Calabrie i krenuli kao udružena eskadra u područje operacija. Talijanski plan predviđao je djelovanje flote u dvije skupine. Admiral Cattaneo s 1. divizijom krstarica imao se odvojiti i samostalno uploviti u Kretsko more, dok je glavnina pod Iachinom imala djelovati južno od Krete. Ukoliko do pozicije koja je bila određena meridijanom otoka Gaudo ne bi naišle na neprijatelja obje skupine imale su se vratiti i sastati se južno od Matapana (Matapan ili grčki Tainaron, Ταίναρον, je južni rt Peloponeza). Plan je također predviđao suradnju flote i njemačkog i talijanskog ratnog zrakoplovstva. Zadatak zračnih snaga bio je izviđati 26. ožujka britanske pomorske baze u Aleksandriji i zaljevu Suda na Kreti, 27. ožujka područje kroz koje će proći obje skupine, a 28. ožujka komunikaciju Aleksandrija - Kasos. Istog dana, 28. ožujka, zrakoplovstvo je imalo bombardirati britanske zračne baze na Kreti i na grčkom kopnu. Na izričiti zahtjev admirala Iachina, tokom djelovanja u području Krete flotu je trebalo bez prekida štititi iz zraka talijansko lovačko zrakoplovstvo iz baza na Rodosu i Dodekanezu. Da bi se osigurala što bolja suradnja između flote i zrakoplovstva planirano je i održavanje jedne zajedničke vježbe. Tokom plovidbe kroz Jonsko more 27. ožujka eskadru je imala nadletjeti skupina bombardera X. korpusa Luftwaffe sa Sicilije radi uvježbavanja u međusobnom prepoznavanju i razmjeni signala. Međutim, ova vježba je otkazana zbog lošeg vremena nakon čega je Iachino odustao od djelovanja u dvije skupine i odlučio je udruženim snagama cjelokupne eskadre pretražiti područje između Krete i afričke obale. (U tekstu se sve odluke - zbog jednostavnosti prikaza - pripisuju admiralu Iachinu, međutim on je bio u stalnoj vezi sa zapovjedništvom Regia Marina u Rimu odakle je dobivao i neke informacije, upute i naloge) Britanci su znali za dolazak talijanske flote. Rano prijepodne 27. ožujka hidroavion za daleka izviđanja Short Sunderland iz baze u Patrasu otkrio je talijanske brodove, točnije 3. diviziju krstarica admirala Sansonettija kao prethodnicu, na poziciji 80 nm istočno od Sicilije i o tome odmah poslao izvještaj. Tek trideset godina poslije rata objelodanjeno je da je ovaj izviđački let zapravo bio varka. Britanci su znali da Talijani planiraju ofenzivnu akciju još prije nego su brodovi uopće isplovili zahvaljujući najstrože čuvanoj tajni Drugog svjetskog rata, sustavu za dešifriranje radio poruka pod imenom Ultra. Izviđački avion su poslali da bi simulirali otkrivanje iz zraka i na taj način zaštitili tajnost Ultre. Glavnina britanske Sredozemne flote (Mediteranean Fleet) - bojni brodovi HMS Warspite, HMS Valiant i HMS Barham, nosač aviona HMS Formidable i 9 razarača - nalazila se u Aleksandriji. Osim toga Britanci su u istočnom Sredozemlju imali još jednu skupinu brodova. Nakon talijanskog napada na Grčku detaširali su u Pirej eskadru krstarica pod zapovjedništvom viceadmirala Henryja Pridham-Wippela s lakim krstaricama HMS Orion, HMS Ajax, HMAS Perth i HMS Gloucester i 4 razarača. Popodne 27. ožujka zapovjednik Sredozemne flote admiral Andrew Cunningham zapovijedio je svojim posadama da brodove stave pod paru, dok je sâm izašao na kopno u civilnoj odjeći i s opremom za golf kako bi se prevarili talijanski i njemački agenti. Čim je pao mrak, u najvećoj tajnosti Cunningham se vratio na svoj zapovjedni brod Warspite i sa cjelokupnom flotom isplovio ususret Talijanima. Također je zapovijedio admiralu Pridham-Wippelu da se sa svojim brodovima pridruži glavnini 28. ožujka južno od Krete. Da bi Talijane navukli u stupicu Britanci su improvizirali i lažni konvoj pod oznakom AG-9, koji je tobože trebao ploviti iz Aleksandrije u Pirej. Na izmaku noći 27. na 28. ožujka talijanska eskadra napuštala je Jonsko more i približavala se otoku Kreti. Čim je svanulo jutro, po zapovjedi admirala Iachina sa bojnog broda Vittorio Veneto i krstarice Bolzano lansiran je po jedan izviđački hidroavion radi pretraživanja područja ispred eskadre.
Zapovjednik Sredozemne flote admiral Andrew Cunningham:
Hidroavion sa Vittorio Veneta otkrio je brodove admirala Pridham-Wippela koji su upravo prošli kroz Kiterski tjesnac i kretali se ususret svojoj glavnini. Talijanska prethodnica, 3. divizija krstarica admirala Sansonettija, požurila je za Britancima i otvorila na njih paljbu, ali zbog velike udaljenosti i mutnog obzorja nije postignut ni jedan pogodak. Britanci se nisu ni upuštali u borbu već su žurili prema svojoj glavnini, jedino je krstarica Gloucester na začelju povremeno ispalila salvu iz krmenih topova kako bi Talijane držala na odstojanju. Talijanima u to vrijeme nije bilo poznato gdje se nalazi Sredozemna flota. Po svim podacima koje su imali trebala je biti u Aleksandriji. Također su Talijani imali krivu predodžbu o stvarnoj snazi Sredozemne flote. Prema informaciji Luftwaffe dva bojna broda su bila onesposobljena u zračnim napadima na Aleksandriju (zbog toga su Talijani poslali samo jedan bojni brod, koji bi bio superioran eventualnom britanskom protivniku), što je bilo netočno. Isto tako Talijani su imali informaciju da je oštećeni nosač aviona HMS Illustrious otplovio kroz Sueski kanal u Indijski ocean, ali nisu znali da je istim putem iz suprotnog smjera stigao novi nosač Formidable.
Eskadra admirala Cunninghama ipak je na vrijeme primijećena i to u dva navrata. Nedaleko Aleksandrije opazila ju je jedna talijanska podmornica. Međutim, kako zapovjednik podmornice nije bio obaviješten o planu operacije nije smatrao potrebnim javiti što je vidio. Sredozemnu flotu također je primijetio jedan izviđački avion sa Rodosa, međutim zbog krivo dojavljene pozicije i smjera plovidbe Iachino je zaključio da je zapravo riječ o njegovim brodovima. Admiral Iachino je ipak odlučio da ne ulazi predaleko u područje britanske zračne premoći, tim prije što je izostala zaštita lovačkim avionima sa Rodosa i Dodekaneza. Stoga je zapovijedio Sansonettiju da se vrati i da pokuša namamiti britanske krstarice na talijansku glavninu. I zaista, čim je Sansonetti okrenuo u protukurs za njim su krenuli i brodovi admirala Pridham-Wippela držeći se na granici optičke vidljivosti ali izvan dometa topova. Poslije nekog vremena Britanci su se iznenada našli pod udarom topova bojnog broda Vittorio Veneto, koji je otvorio paljbu s udaljenosti od 25.000 m. Kako se u borbu vratio i Sansonetti britanske krstarice našle su se u vrlo opasnom položaju, pritisnute s dvije strane od premoćnog protivnika. Stoga je Pridham-Wippel zapovijedio polaganje dimne zavjese i povlačenje prema jugoistoku, no njegove brodove iz kritičnog položaja spasio je tek britanski zračni napad. Naime, obaviješten od admirala Pridham-Wippela o pojavi talijanskih brodova admiral Cunningham zapovijedio je napad torpednim avionima s nosača Formidable. Piloti su imali zapovjed napasti krstarice admirala Sansonettija, no kako su primijetili talijansku glavninu po vlastitoj inicijativi napali su bojni brod Vittorio Veneto. Zauzetost Talijana manevriranjem za izbjegavanje zračnog napada omogućio je brodovima Pridham-Wippela da se izvuku iz opasnog položaja i upute se prema glavnini Sredozemne flote. Osim što je spasio krstarice zračni napad nije donio drugog učinka jer je zapovjednik Vittorio Veneta kapetan Giuseppe Sparzani vještim manevrima izbjegao sva torpeda, ali je učvrstio admirala Iachina u odluci da prekine operaciju i vrati eskadru u baze. Time je završena prva faza bitke kod Matapana poznata kao boj kod otoka Gaudo (Action of Gaudo) i započela je druga faza: progon talijanske eskadre.
Vittorio Veneto za vrijeme paljbe po britanskim krstaricama:
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 28.03.18 11:17
Progon
Dok je Talijanima bilo dosta borbe Britancima nije bilo na kraj pameti ispustiti iz šaka ovako zamašni plijen. U tom trenutku međusobna udaljenost dviju eskadri iznosila je oko 65 nm i postupno se povećavala zbog veće brzine talijanskih brodova. Jedini način da se Talijanima nametne bitka bio je da im se smanji brzina, a to se moglo postići zračnim napadima. Stoga je admiral Cunningham zapovijedio novi val napada torpednih aviona s nosača Formidable, a ujedno je pozvao u pomoć i avione RAF-a iz baza na Kreti i na grčkom kopnu. Za razliku od Talijana, koji su imali kompliciranu i dugotrajnu proceduru dobivanja potpore iz zraka zbog čega je obično kasnila nekoliko sati, a ponekad i sasvim izostala, britanski admiral na moru bio je ovlašten u svako doba zatražiti i dobiti pomoć RAF-a u realnom vremenu. Prvi napadi koje su izveli avioni s kopnenih aerodroma nisu imali rezultata, međutim napad torpednih aviona Fairey Albacore s nosača Formidable u 15 h 10 m donio je preokret. Jedan torpedo pogodio je bojni brod Vittorio Veneto u krmu, zbog čega se on na kratko zaustavio i zatim nastavio plovidbu smanjenom brzinom od 17 čvorova.
Talijansko povlačenje sada se pretvorilo u bijeg i admiral Iachino reorganizirao je svoju eskadru. Admiralu Legnaniju dao je slobodu manevra da s 8. divizijom krstarica samostalno otplovi u Brindisi, dok je admiralima Cattaneu i Sansonettiju zapovijedio da zaštite Vittorio Veneto. Očekujući nove napade iz zraka Iachino je - kao prvi u povijesti ratova na moru - uveo takozvani protuavionski poredak kakav će se kasnije, u nešto drugačijem obliku, učestalo koristiti naročito na Pacifiku. U središtu rasporeda nalazio se bojni brod Vittorio Veneto sa po dva razarača na svakom boku kao neposredno osiguranje, dok su krstarice i razarači 1. i 3. divizije ploveći u po dvije usporedne kolone formirali jaku protuzračnu zaštitu oko admiralskog broda. Zahvaljujući tome novi britanski zračni napad torpednim avionima s nosača Formidable, izveden u 19 h 30 m, bio je dočekan spremno. Zbog vrlo guste i jake protuzračne paljbe britanski avioni nisu se uspjeli probiti do središta talijanskog rasporeda već su torpeda lansirali na krstarice 1. divizije. Nakon završetka zračnog napada Iachino je bio zadovoljan jer njegov zapovjedni brod nije primio nove pogotke, a kako mu je brzina u međuvremenu podignuta na 22 čvora bilo je je izgledno da će eskadra uspjeti izmaći britanskoj potjeri. Međutim, neko vrijeme nakon zračnog napada Iachina su izvijestili da admiral Cattaneo s krstarice Zara šalje poruku da je krstarica Pola iz njegove divizije dobila torpedni pogodak u strojarnicu, izgubila pogon i već daleko zaostala. Ujedno je Cattaneo tražio suglasnost da u pomoć Poli pošalje dva razarača. No Iachino je donio drugačiju odluku: u pomoć Poli krenuti će kompletna 1. divizija. Ovu odluku, zbog koje će kasnije biti kritiziran, Iachino je pravdao činjenicom da je krstarica Pola dragocjeni brod talijanske ratne mornarice i da za njezino tegljenje i zaštitu dva razarača ne bi bila dovoljna. I tako su, sada već po mraku, u pomoć Poli krenule krstarice Zara i Fiume i razarači Vittorio Alfieri, Giosuè Carducci, Alfredo Oriani i Vincenzo Gioberti. Ono što nisu znali ni Iachino ni Cattaneo bila je činjenica da prema Poli otprilike s iste udaljenosti, samo s druge strane, plovi kompletna britanska Sredozemna flota. Talijanski admirali tada su već znali da su Britanci na moru ali nisu znali njihov točni položaj, a najmanje su slutili da su tako blizu (pretpostavljali su da je Sredozemna flota na najmanje dvostrukoj udaljenosti nego je stvarno bila).
Admiral Cunningham bio je obaviješten o uspješnom zračnom napadu i torpednom pogotku na jednom velikom talijanskom brodu. Čak se smatralo - pogrešno - da je to opet bio Vittorio Veneto. U svakom slučaju Cunnigham je ispravno zaključio da Talijani jedan veliki i dragocjeni brod neće ostaviti bez zaštite, stoga je svojim posadama zapovijedio najviši stupanj borbene pripravnosti. Da izbjegne iznenađenje uputio je u samostalno izviđanje flotilu razarača pod zapovjedništvom kapetana bojnog broda Philipa Macka. Razarači su u mraku opazili sjenu krstarice Pola i primijetili da je ona nepomična, obavijena gustim dimom koji je kuljao iz strojarnice, a topovi su joj bili u takozvanom osnovnom položaju što je značilo da brod nije spreman za borbu. Istodobno, nešto sjevernije u borbenom poretku brazde ili kolone plovila je glavnina Sredozemne flote. Na čelu kolone bio je zapovjedni brod admirala Cunnighama bojni brod Warspite, a iza njega Valiant, Formidable i Barham. Oko 22 h 20 m na radaru Valianta primijećena je kolona nepoznatih brodova u plovidbi iz tzv. protukursa. Gotovo istodobno brodovi su primijećeni i vizuelno noćnim durbinima sa bojnog broda Warspite. Bilo je jasno da to mogu biti samo talijanski brodovi i admiral Cunningham je smjesta reagirao - nosaču aviona Formidable zapovijedio je da odmah napusti formaciju i da se udalji, a bojnim brodovima je zapovijedio da otvore paljbu. Ono što je zatim uslijedilo nije bila pomorska bitka nego ulazak Talijana u stroj za mljevenje mesa. Ne samo da su bili neusporedivo slabiji u odnosu snaga (16 topova 203 mm prema 24 topa 381 mm) nego nisu ni slutili kako jaki protivnik se nalazi u neposrednoj blizini. U trenutku otvaranja paljbe međusobna udaljenost je bila vrlo mala (Britanci su odmjerili 34 stotine ili 3.400 m), tako da je već od prve salve bojnog broda Warspite od 6 granata njih 5 završilo u cilju. Bila je to krstarica Zara, koja je doslovce u tren oka pretvorena u zapaljenu ruševinu. Na isti način, paljbom sa Valianta, stradala je i krstarica Fiume. Nakon što su obje krstarice u samo nekoliko salvi uništene admiral Cunningham zapovijedio je povlačenje bojnih brodova, jer se bojao da ne bi u mraku i gužvi postali metama torpednih napada. Talijanski razarači 1. divizije bili su jednako zatečeni naglim razvojem događaja, ali su ipak reagirali. Doduše jedan od njih (Gioberti) odmah je napustio bojište, dok su ostala tri pokušala torpedni protunapad. U tome su ih spriječili Britanci koji su topovima i torpedima potopili dva razarača, dok se treći unatoč oštećenjima uspio povući. Admiral Cunningham s glavninom flote krenuo je zatim u Aleksandriju, ostavljajući razarače kapetana Macka da završe posao. Razarači HMS Jervis i HMS Nubian torpedima su dokrajčili agoniju krstarice Zara, dok je krstarica Fiume potonula već ranije usljed gubitka stabiliteta zbog prodora vode u trup. Preostala je još samo krstarica Pola, koja je i dalje stajala po strani nepomična i nesposobna za borbu. Kako i dalje nije pokazivala agresivne namjere razarači HMS Havock i HMAS Stuart pristali su uz njezine bokove i Britanci su iskrcali prizni odred. Prizor koji su zatekli na palubi zapanjio je Britance jer su vidjeli ljude koji su bili potpuno goli i potpuno pijani. Naime, nakon torpednog pogotka u zračnom napadu dio posade je bez ikakve zapovjedi poskakao u more. Kada je postalo jasno da krstarica neće potonuti ti ljudi su se vratili na brod i poskidali mokru odjeću, a bolničari su im dali alkoholna pića da se ugriju. Ovaj egzotičan prizor Britanci su itekako iskoristili u propagandne svrhe. Britanci su u prvo vrijeme pomišljali da Polu privežu i odvuku u Aleksandriju kao ratni plijen, ali su odustali jer se bližilo jutro a time i opasnost od zračnih napada. Stoga su zapovijedili posadi da se prekrca na razarače, a usput su poskidali nekoliko lakih protuzračnih topova Breda koji su im dobro došli za njihove potrebe. Nakon što se posljednji Talijan prekrcao razarači su torpedima poslali Polu na dno i krenuli za glavninom svoje flote. Time je završena treća i posljednja faza bitke kod Matapana poznata kao noćni boj (Night Action).
U međuvremenu, dok se odvijala noćna drama kod rta Matapana, talijanska glavnina pod admiralom Iachinom plovila je Jonskim morem prema Tarantu, sada već u sigurnosti jer su Britanci odustali od dalje potjere. Čitavu noć Iachino je iščekivao bilo kakvu vijest od admirala Cattanea, no sve što je stiglo od 1. divizije bila je kratka radio poruka razarača Oriani koji je javljao samo to da se vraća u bazu. Puno zlokobnije djelovala je poruka Sredozemne flote na radio kanalu za hitne slučajeve na moru gdje se Talijane pozivalo da na označenu poziciju pošalju bolnički brod. Za prave razmjere katastrofe Iachino je saznao tek u Tarantu, gdje se sa svojim brodovima usidrio 29. ožujka. U zapovjedništvu mornaričke baze pokazali su mu vijest koju je netom objavio londonski BBC, a kojom se javljalo da je Sredozemna flota protekle noći potopila krstarice Zara, Fiume i Pola i razarače Carducci i Alfieri. Ubogi Iachino morao se iste večeri javiti u Rim, u Palazzo Venezia, gdje su ga dočekali osobno Mussolini i uz njega admiral Riccardi i šef pomorskih operacija admiral Inigo Campioni. U ne baš ugodnom razgovoru Iachino se branio tvrdnjom da je glavni uzrok katastrofe u potpunom izostanku izviđanja i općenito potpore iz zraka, u čemu je dobrim dijelom bio u pravu. Na rezultat bitke utjecala je i pogreška admirala Cattanea u rasporedu brodova. Vodio je kolonu s dvije krstarice na čelu i razaračima na začelju, umjesto da ih pošalje naprijed u izviđanje jer su razarači u talijanskoj mornarici jedini bili koliko-toliko osposobljeni za noćne akcije. Krstarica Pola svakako bi bila izgubljena, možda bi stradao i neki od razarača, ali bi dvije krstarice bile spašene. Bitka kod Matapana bila je najveća pomorska bitka na Sredozemnom moru u Drugom svjetskom ratu, ujedno i najteži poraz talijanske ratne mornarice. Osim potopljenih tri teške krstarice i dva razarača Talijani su na neko vrijeme izgubili i kapitalni brod Vittorio Veneto koji je morao na popravak u brodogradilište, a oštećen je i razarač Oriani. U bici je poginulo 2.300 talijanskih mornara i oficira, među njima i admiral Carlo Cattaneo. Oko 800 zarobili su ili spasili Britanci (nekoliko preživjelih spasili su Grci, a jedan od njih je bio poručnik Vito Sansonetti - sin admirala Sansonettija) dok je 160 brodolomaca spasio bolnički brod Gradisca. Sve što su Britanci izgubili u bici kod Matapana bio je jedan torpedni avion.
Oštećenje na bojnom brodu Vittorio Veneto snimljeno u brodogradilštu:
Katastrofa kod Matapana uzdrmala je moral talijanske ratne mornarice do te mjere da se ona nikada više do kapitulacije Italije, pa čak ni u okolnostima koje su bile iznimno povoljne (primjerice kod britanske evakuacije iz Grčke i Krete), više nije usudila djelovati na tako velikim udaljenostima od vlastitih baza. Talijani su iz ovog poraza izvukli i jednu pouku - da im trebaju nosači aviona i mornaričko zrakoplovstvo. Stoga je izdana zapovijed za konverziju dva velika putnička broda u nosače aviona. Tako je brod Roma prekršten u Aquila i adaptiran za novu ulogu. Iako Talijani nisu imali nikakvih iskustava s nosačima aviona Aquila je na kraju ispao sasvim dobar brod. Pred kapitulaciju Italije bio je praktično dovršen, ali nikada nije postao operativan. Saveznički bombarderi oštetili su ga u bazi La Spezia, a poslije rata je izrezan.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 29.03.18 9:10
William Calley proglašen krivim za masakr u selu My Lai, 29. ožujka/marta 1971.
William Laws Calley rodio se 1943. godine u Miamiju (Florida). Poslije završene srednje škole pokušao se upisati na Palm Beach Junior College, ali nije prošao na prijemnom ispitu. Nakon toga se zaposlio na različitim poslovima (nigdje nije ostao dugo). Između ostalog radio je kao hotelski momak, perač suđa, prodavač, osiguravatelj i kondukter na željeznici. Godine 1966., na putu iz San Francisca u Miami, automobil mu se pokvario u gradu Albuqerque, New Mexico, gdje se prijavio u američku vojsku. Nakon devet tjedana obuke u Fort Benningu i osam tjedana u Fort Lewisu primljen je u školu za oficire (Officer Candidate School). Školu je završio kao 51. u rangu i 7. rujna 1967. promaknut je u čin potporučnika. Dodijeljen je 11. pješadijskoj brigadi na Havajima, koja se upravo spremala za raspored u Južni Vijetnam kao dio divizije Americal.
Kao zapovjednik voda Calley u najmanju ruku nije bio cijenjen. Nadređeni oficiri opisivali su ga kao ''jedva prosječnog'', a vojnici iz njegovog voda u Vijetnamu tvrdili su da je bio nerazborit i nesnalažljiv, te da nije znao ni čitati zemljopisne karte i koristiti kompas. Neki od vojnika čak su ustvrdili da je bio toliko omražen da su potajno razgovarali o tome da ga ubiju. William Calley došao je na zao glas u javnosti nakon masakra što su ga američki vojnici počinili u vijetnamskom selu My Lai 16. ožujka 1968. Pobijeno je između 347 i 504 nenaoružanih stanovnika ovog sela, u velikoj većini žene, djeca i starci. Mnoge od žrtava bile su prethodno seksualno zlostavljane i podvrgnute fizičkoj i psihičkoj torturi. Američke vojne vlasti pokušale su zataškati ovaj ''incident''. U tome je sudjelovao i tadašnji major Colin Powell, kasniji šef Združenog generalštaba oružanih snaga USA. No, zahvaljujući nekolicini vojnika koji su odbili pucati u civile i kasnije uputili pisma na nadležne adrese (uključivo predsjednika USA) s opisom događaja, kao i pilotu helikoptera koji je evakuirao malobrojne preživjele civile, vijest o masakru doprla je do samog vrha američih civilnih i vojnih vlasti.
Američku javnost prvi je o masakru u selu My Lai izvijestio novinar Seymour Hersh 12. studenog 1969. Tada je pokrenuta službena istraga, a ukupno 26 pripadnika oružanih snaga USA bilo je optuženo za zločinačko postupanje prema civilnom stanovništvu. Međutim, jedino je Calley bio osuđen zbog ubojstva civila. Na suđenju pred vojnim sudom za ratni zločin porota sastavljena od šest oficira, od kojih su petorica služila u Vijetnamu, proglasila je 29. ožujka 1971. Calleya krivim za ubojstvo 22 civila. Presuda od 31. ožujka 1971. glasila je: doživotna robija s teškim radom u vojnom zatvoru Fort Leavenworth. Nakon presude uslijedile su žestoke reakcije, u ogromnoj većini protiv presude. Guverner Georgije i kasniji američki predsjednik Jimmy Carter pozvao je građane Georgije da tjedan dana voze automobile s upaljenim svjetlima u znak prosvjeda; guverner Indiane pozvao je građane da izvjese zastave na pola koplja; također su javno prosvjedovali guverneri država Utah i Mississippi; vlasti država Arkansas, Kansas, Texas, New Jersey i South Carolina tražile su pomilovanje; guverner Alabame George Wallace posjetio je Calleya u zatvoru i izravno zatražio pomilovanje od predsjednika Nixona. Američka javnost bila je podijeljena, iako je od preko 5.000 telegrama koji su prispjeli u Bijelu kuću odnos bio 100:1 u korist Calleya. Mnogi Amerikanci smatrali su da je krug odgovornih puno veći i da je Calley poslužio kao tzv. scape goat (žrtveni jarac). Predsjednik Nixon je dva dana nakon izricanja presude naredio da se Calley premjesti u kućni pritvor u kasarni Fort Benning. Na kraju je Calley, umjesto doživotne robije, odslužio samo tri i pol godine zatvora. U svijetu su se pojavili brojni novinski članci, vezani uz Vijetnamski rat, s pitanjem: koliko još ima poručnika Calleya?
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 30.03.18 7:10
Tajne zračnog napada na Nürnberg 30. ožujka/marta 1944.
Noću 30. na 31. ožujka 1944. britanski RAF Bomber Command je izveo veliki zračni napad na Nürnberg. Ova zračna akcija je bila jedna od najkontroverznijih u Drugom svjetskom ratu, prije svega zbog golemih gubitaka koje je pretrpio RAF - 94 od 796 bombardera ili 12% od angažiranih snaga. Već sama priprema napada pobudila je sumnju i pa negodovanje kod zapovjednika bombarderskih vingova. Ruta koja je određena za prilaz cilju vodila je iznad najjače branjenih područja u Njemačkoj. Ali oko toga nije bilo rasprave jer se zapovjed mora izvršiti. Daleko ozbiljnija bila je otvorena i smišljena prijevara bombarderskih posada vezano uz vremenske uvjete. Iako su podaci zračnog meteo-izviđanja najavljivali vedru noć s jakom mjesečinom posadama je najavljeno da će imati visoku oblačnost, idealnu za skrivanje od noćnih lovaca. Nijemci su znali za dolazak britanskih bombardera, a vrlo vjerojatno i za cilj napada. Pripremljeno je gotovo 300 noćnih lovaca Bf-110, Me-410, Me-109, FW-190 i Ju-88, a već iznad belgijske obale započeo je masakr bombarderske formacije - za manje od sat vremena srušena su 82 bombardera. Jedan od preživjelih avijatičara RAF-a kasnije je to slikovito opisao: ''Nije nam bila potrebna navigacija, mogli smo se orijentirati po bakljama od srušenih aviona na zemlji''.
Ruta bombarderske formacije u prilazu Nürnbergu i u povratku:
U prilazu Nürnbergu bombarderi RAF-a su naišli na nisku oblačnost koja je zaklonila cilj, dok su bombarderi po mjesečini za lovce bili vidljivi ''kao muhe na čistom bijelom stolnjaku''. Zbog niske naoblake većina bombi za označavanje ciljeva, koje su bacili laki bombarderi Mosquito, nestala je u oblacima pa napad nije nanio toliko štete kakva bi se očekivala od tako velike bombarderske formacije. Po njemačkom službenom izvještaju srušene su ili teže oštećene tri tvornice s 96 industrijskih zgrada, uništeno je 198 stambenih objekata i 3.800 oštećeno, prekinute su željezničke linije, a ljudski gubici su iznosili 133 poginula i 412 ranjenih. Luftwaffe je od obrambene paljbe bombardera izgubila deset lovaca - 4 Ju-88, 3 Me-109, 2 FW-190 i jedan Bf-110. Britanski avijatičari koji su preživjeli napad bili su bijesni i vikali su po povratku: ''Znali su da dolazimo!''. Jesu li? To je jedna od tajni koje će, po svemu sudeći, ostati zakopane u labirintima drugih misterija britanske obavještajne sekcije MI-6. Formalno nepostojeće, ali tako efikasne da je Nijemce i njihove saveznike propisno vukla za nos i izravno utjecala na mnoge presudne događaje u Drugom svjetskom ratu. Britanci su već na početku rata pohvatali neke njemačke špijune i pretvorili ih u dvostruke agente (najpoznatiji su bili ''Brutus'' i ''Garbo''). Neki ozbiljni analitičari - nipošto oni iz teorije zavjera - posložili su mozaik i došli su do zaključka da je jedan od tih dvostrukih agenata, čitati MI-6, unaprijed obavijestio Nijemce o zračnom napadu na Nürnberg. Zašto? Da bi se u očima Nijemaca sačuvala i učvrstila vjerodostojnost tog istog agenta, koji će svoju glavnu ulogu tek odigrati u pripremi i izvođenju desanta na europsku obalu. Drugim riječima Britanci su svjesno žrtvovali stotine avijatičara da bi u budućnosti spasili stotine tisuća, a možda i nekoliko milijuna ljudi. U takvoj interpretaciji naprosto je bila riječ o svojevrsnom ''ekonomiziranju'' ljudskim životima. Surovom ali i opravdanom, što su jasno pokazali kasniji događaji. Stvarna pozadina nesretnog zračnog napada na Nürnberg vjerojatno neće nikada biti otkrivena.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 03.04.18 19:42
3. travnja 1596. umro je Sinan-paša Topojani, osmanski vojskovođa i državnik koji je bio veliki vezir Osmanskog Carstva u doba Bitke kod Siska 1593. godine. U Turskoj je poznat i kao Kodža Sinan-paša (tur. Koca Sinan Paşa). Rodio se u Topojanu u Albaniji vjerojatno oko 1520. godine, a pokopan je u Istanbulu blizu Velike tržnice (Grand Baazar). Sinan-paša bio je veliki vezir u pet navrata, u razdoblju između 1580 i 1596. godine, a na tom položaju je i umro. U prva tri mandata bio je veliki vezir u službi sultana Murata III. (unuka Sulejmana Osvajača), a u posljednja dva u službi Mehmeda III. (sina i neposrednog nasljednika Murata III.) Imao je vojnih uspjeha, no velik je poraz Osmansko Carstvo doživjelo u Bitki kod Siska 1593. godine, kad je poginuo Hasan-paša Predojević kao i mnogi osmanski vojnici. U toj je krvavoj bitki poginuo i sultanov rođak Mehmed-beg. U Srbiji je Sinan-paša poznat po tome što je 1594. dao spaliti posmrtne ostatke Svetog Save (Rastko Nemanjić, 1169. - 1236.) kao kaznu za banatski ustanak Srba 1594. godine. Spaljivanje svečevih relikvija obavljeno je javno na području današnjeg Beograda.
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 04.04.18 13:13
Gašpar Alapić, plemić i ban, poznat po sudjelovanju u gušenju Seljačke bune, umro je 4. travnja 1584. na svom vlastelinstvu u Vukovini kod Velike Gorice, u turopoljskom kraju, na strateškom mjestu preko kojeg se s juga i jugoistoka moglo pristupati Zagrebu. Bio je hrvatski vojskovođa koji se u više navrata borio protiv Osmanlija. U vrijeme opsade Sigeta 1566. Nikola Šubić Zrinski imenovao ga je svojim zamjenikom. Alapić je bio među ratnicima koji su izvršili proboj iz Sigeta, a bio je i jedan od rijetkih preživjelih u tom okršaju, ali je zarobljen. Otkupio ga je Nikolin sin Juraj Zrinski za relativno malu sumu, navodno jer je bio grbav i obučen kao običan vojnik pa Osmanlije nisu shvatili o kome je riječ. Godine 1573. imenovan je banskim namjesnikom te je na toj funkciji zapovijedao plemičkoj vojsci koja je ugušila poznatu Seljačku bunu porazivši seljačke postrojbe kod Kerestinca, Mokrica i u odlučujućoj bitki kod Stubičkih Toplica. Prema narodnoj predaji Alapić je sa zarobljenim seljacima postupao nemilosrdno. Godine 1574. postao je i hrvatskim banom, pri čemu mu je kolega bio dotadašnji ban i biskup Juraj Drašković, koji je kasnije imenovan i kardinalom. Alapić je banske službe razriješen 1578. na vlastiti zahtjev. (Većina hrvatskih banova iz razdoblja najžešćih osmanskih napada pokušavala se riješiti te dužnosti, jer je ona predstvaljala veći trošak nego korist). Pokopan je u pavlinskoj crkvi u Remetama na obroncima Medvednice, uz svoga oca.
Slovenski glumac Lojze Rozman (1930-1997) kao Gašpar Alapić u filmu Seljačka buna (1975.)
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 06.04.18 22:31
Sjedinjene Američke Države 6. travnja 1917. objavile su rat Njemačkom Carstvu i time ušle u Prvi svjetski rat na strani sila Antante (Francuske, Rusije i Ujedinjenog Kraljevstva). Objava rata izglasana je na zajedničkoj sjednici obaju domova (Senata i Zastupničkog doma) američkog Kongresa u zgradi Capitola u američkom glavnom gradu Washingtonu. Članovi Kongresa objavili su rat na traženje američkog predsjednika Woodrowa Wilsona zbog njemačkih podmornica koje su potapale američke civilne brodove. (Američki predsjednici ne mogu sami formalno objavljivati ratove, nego je za to potrebna rezolucija Kongresa.) Ulazak SAD u rat na strani Antante imao je iznimno snažan utjecaj na daljnji tijek sukoba. Iako neiskusni u novom načinu ratovanja, američki su vojnici bili svježi te im, za razliku od europskih suboraca, borbeni moral nije bio narušen godinama rovovskog ratovanja. Antantine su se snage uz to mogle osloniti na velik industrijski potencijal SAD. Među manjinom članova Kongresa koji su glasovali protiv objave rata bila i prva žena izabrana u Kongres, Jeannette Rankin. Ona je, kao odlučan pacifist, kasnije glasovala i protiv ulaska u rat s Japanom 1941. godine, nakon napada na Pearl Harbour. (Tada je bila i jedina članica Kongresa koja je glasovala protiv objave rata Japanu.)
Predsjednik Wilson pred Kongresom objavljuje raskid svih veza s Njemačkom i ulazak SAD u Prvi svjetski rat
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 07.04.18 6:46
Posljednja plovidba bojnog broda Yamato 7. travnja/aprila 1945.
Bojni brodovi klase Yamato bili su najveći brodovi tog tipa i najveći ratni brodovi ikada izgrađeni sve do pojave nosača aviona na nuklearni pogon USS Enterprise 1961. godine. Brodovi standardne istisnine 65.000 tona i brzine 27 čvorova bili su naoružani s po 9 topova kalibra 460 mm - najveći kalibar ikada postavljen na brodove - u 3 trocijevne kule, a pomoćno oružje je činilo 6 topova kalibra 155 mm, 24 topa 127 mm, 162 PZO topa 25 mm i 4 mitraljeza 13,2 mm. Debljina oklopnog pojasa iznosila je 410 mm, oklopa palube 200-226 mm i oklopa glavnih kula do 650 mm. U klasi su bila predviđena četiri broda od kojih su Yamato i Musashi dovršeni kao bojni brodovi i uvršteni u flotu 1942. godine, dok je Shinano tokom gradnje preinačen u nosač aviona. Četvrti brod pod oznakom 111 dovršen je samo 30% kada je gradnja obustavljena. Musashi je potopljen 24. listopada/oktobra 1944. u Sibuyanskom moru, u pomorskoj bici kod Leyte, od aviona sa američkih nosača Task Force 58 pogocima 19 torpeda i 17 bombi. Shinano je potopljen 29. studenog/novembra 1944. torpedima sa podmornice USS Archerfish, dok je Yamato dočekao 1945. godinu i završne borbe na prilazima Japanu.
Amerikanci su 1. travnja/aprila 1945. izveli pomorski desant na otok Okinawa u arhipelagu Ryū Kyū, kao pripremu za planiranu invaziju japanskih matičnih otoka. Japanci su taj napad očekivali i izradili su nekoliko varijanti obrambenih planova. Prema planu Ten-gō (Plan ''Nebesa'') predviđeno je isplovljavanje ostataka japanske flote radi pomoći obrani kopnenih snaga. Neki japanski admirali protivili su se takvoj operaciji tvrdeći da je riječ o uzaludnom žrtvovanju ljudskih života, brodova i dragocjenog goriva. Operacija se ipak morala izvesti, navodno na zahtjev samog imperatora Hirohita koji je tražio da mornarica pomogne kopnenim snagama. Od ostatka ostataka nekada moćne japanske ratne mornarice sastavljena je eskadra s bojnim brodom Yamato, lakom krstaricom Yahagi i 8 razarača.Eskadrom je zapovijedao viceadmiral (kaigun-chūshō) Seiichi Itō, a Yamatom kontraadmiral (kaigun-shōshō) Kōsaku Aruga (bojnim brodovima uobičajeno su zapovijedali oficiri u činu kapetana bojnog broda, no u ratnoj mornarici Japana neki su bili u činu kontraadmirala - npr. na bojnim brodovima Musashi, Mutsu, Nagato i Hyūga).
Brodovi su isplovili iz sidrišta Tokuyama u 16:00 h 6. travnja. Bilo je to planirano jednosmjerno putovanje - Yamato je imao goriva samo za plovidbu do Okinawe, ne i za povratak. Predviđeno je da se brod nasuče i puca iz topova po Amerikancima dok ne potroši municiju ili dok ne bude uništen. Istog dana japansku eskadru su primijetile i neko vrijeme slijedile podmornice USS Threadfin i USS Hackleback, a ujutro 7. travnja počeli su je pratiti izviđački hidroavioni PBM Mariner. Zapovjednik 5. flote admiral Raymond Spruance naredio je zapovjedniku operativne eskadre za bombardiranje (Gunfire and Covering Support Group - Task Force 54) kontraadmiralu Mortonu Deyu da odmah krene u susret japanskoj eskadri i da je napadne. Deyo je odmah zaplovio prema Japancima, a na raspolaganju je imao više nego dovoljnu snagu od 10 bojnih brodova, 11 krstarica i 30 razarača. Deya je preduhitrio viceadmiral Marc Mitscher, zapovjednik operativne eskadre nosača aviona (Task Force 58), koji je oko 10:00 h poslao u napad skupinu od 400 bombardera SB2C Helldiver i TBF Avenger te lovaca F6F Hellcat i F-4U Corsair sa nosača USS Hornet, USS Bennington, USS Belleau Wood, USS San Jacinto; USS Essex, USS Bunker Hill, USS Hancock i USS Bataan. Admirala Spruancea je obavijestio tek nakon što su avioni uzletjeli.
Tada je Spruance zapovijedio Deyu da krene sa šest bojnih brodova - USS New Jersey, USS South Dakota, USS Wisconsin, USS Missouri, USS Massachusetts i USS Indiana - bojnim krstašima USS Alaska i USS Guam, 5 krstarica i 21 razaračem kako bi presreo i uništio japansku eskadru ako preživi zračne napade. Ali nije bilo potrebe za intervencijom površinskih snaga. Prvi američki avioni pojavili su se nad eskadrom u 12:32 h. Japanski brodovi nisu imali zaštitu u zraku i bili su prepušteni sâmi sebi, te su počeli ploviti cik-cak i pucati na avione iz svih oružja, uključivo topove 460 mm sa Yamata koji su imali specijalne rasprskavajuće PZO granate. Prva je stradala krstarica Yahagi koja je pogođena s najmanje 7 torpeda i 12 bombi, te je potonula u 14:05 h. Yamato je nastavio beznadnu borbu s valovima američkih aviona. Već do trećeg napada bio je pogođen s 11 torpeda i najmanje 15 bombi. Američki torpedni avioni posebno su ciljali lijevi bok broda, kako bi prouzročili prevrtanje. U 14:20 h Yamato se prevrnuo i počeo tonuti, a u 14:23 h došlo je do eksplozije municije. Detonacija se čula čak u 200 km udaljenoj Kagoshimi, a gljivasti oblak visine 6 km bio je vidljiv sa udaljenosti od 160 km.
Japanci su izgubili Yamato, Yahagi i 4 razarača uz oko 4.000 poginulih mornara i oficira, među kojima su bili i admirali Itō i Aruga. Amerikanci su izgubili 10 aviona i 12 poginulih avijatičara. Bilo je to posljednje isplovljavanje japanskih ratnih brodova u borbenu akciju - ono malo preostalih brodova dočekalo je kraj rata u lukama i na sidrištima, a većinom su uništeni u američkim zračnim napadima.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 09.04.18 6:06
Njemačko osvajanje Danske i Norveške - operacija Weserübung 9. travnja/aprila 1940.
Dne 9. travnja 1940. godine prekinut je takozvani Sitzkrieg (sjedeći rat, lažni rat) na zapadu Europe. Njemačka je pripremala napad na Francusku, Belgiju, Nizozemsku i Luksemburg, ali je prije toga odlučila osvojiti skandinavske zemlje Dansku i Norvešku. Posebni značaj imala je Norveška radi osiguranja prijevoza željezne rude iz Švedske preko Narvika i kao potencijalna baza za lakši izlazak njemačkih brodova i podmornica na Atlantik. Prvi planovi rađeni su još u prosincu 1939. godine, a temeljiti plan je dovršen u veljači 1940. Teškoće vezane uz Norvešku bile su goleme jer je trebalo zaposjesti planinsku zemlju koja se proteže smjerom sjever-jug u duljini od 2.500 km, uz to ''pred nosom'' premoćne britanske ratne mornarice. Plan je dobio ime Weserübung (vježba Weser) i sadržavao je dva dijela - Weserübung Nord za osvajanje Norveške i Weserübung Süd za osvajanje Danske. Za zapovijedanje kopnenim snagama je određen general Nikolaus von Falkenhorst koji je imao iskustva u ratovanju u arktičkim uvjetima. Navodno je bio toliko zatečen ovim zadatkom da je u nekoj knjižari kupio Baedekerov turistički vodič kako bi se detaljnije upoznao sa zemljama koje će napasti.
Operacija Weserübung Süd jedva je vrijedna spomena. Danci su preko obavještajne službe saznali na vrijeme za njemački napad, ali su odustali od obrane. Kao mala zemlja s više nego skromnim oružanim snagama ionako ne bi imala izgleda pred tako jakim susjedom bez strane pomoći, tim prije što je najveći dio teritorija - poluotok Jutland - naslonjen na njemačku granicu i kao ravnica idealan za oklopne snage. Glavni grad København zauzeo je jedan jedini njemački bataljon, koji se krio u usidrenom teretnom brodu u luci. Simbolični otpor Danaca trajao je samo dva sata i u njemu je poginulo 16 danskih vojnika. Kralj Christian X. izrazio je Nijemcima divljenje na njihovim vojničkim uspjesima, a za uzvrat mu je dopušteno da zadrži svoju osobnu gardu. Za razliku od Danske, Norveška se u operaciji Weserübung Nord pretvorila u značajno bojište - prvo u Europi nakon Sitzkriega na zapadu.
Weserübung Nord - obostrane pripreme, planovi i snage
Zbog izduženosti teritorija i planinskog karaktera zemljišta frontalni napad na Norvešku sa nekog mostobrana nije dolazio u obzir - trebalo je zauzeti ključne točke poput luka i aerodroma, a zatim postupno dopremati pojačanja i razvijati operacije u dubinu. Odlučeno je da se desantnom sa mora zauzmu Oslo, Kristiansand, Bergen, Trondheim i Narvik, a zračnim desantom aerodromi Fornebu kod Osla i Sola kod Stavangera. Također će se sa mora zauzeti i dvije kablovske stanice sa kojih su vodile podmorske komunikacije prema Velikoj Britaniji - Arendal i Egersund. Za operaciju Weserübung Nord angažirana je cjelokupna njemačka ratna mornarica, a pomorske operacije nadzirati će zapovjednik operativne flote (Flottenscheff) admiral Alfred Saalwächter.
Njemačke pomorske snage raspoređene su u nekoliko operativnih skupina: ·Desantna skupina OSLO - Teške krstarice Blücher i Lützow, laka krstarica Emden, 3 torpiljarke i 8 minolovaca s 2.000 vojnika
·Desantna skupina KRISTIANSAND/ARENDAL - Laka krstarica Karlsruhe, 3 torpiljarke, 7 torpednih čamaca i matični brod za torpedne čamce Tsingtau s 1.100 vojnika ·Desantna skupina EGERSUND - 5 minolovaca sa 150 vojnika ·Desantna skupina BERGEN - Školska krstarica Bremse, matični brod za torpedne čamce Karl Peters i 5 torpednih čamaca s 1.900 vojnika ·Desantna skupina TRONDHEIM - Teška krstarica Admiral Hipper i 4 razarača s 1.700 vojnika ·Desantna skupina NARVIK - bojni brodovi Scharnhorst i Gneisenau i 10 razarača s 2.000 vojnika U međuvremenu su Britanci i Francuzi planirali operaciju pod nazivom Wilfred radi miniranja plovnog puta u norveškim teritorijalnim vodama, kao i Plan R-4 po kojem je trebalo okupirati Narvik radi sprečavanja transporta željezne rude iz Švedske u Njemačku. Za to su pripremljene i odgovarajuće snage - bojni krstaš HMS Renown, laka krstarica HMS Birmingham, 1 minopolagač i 16 razarača od kojih je većina nosila mine. Također su u pomorsku bazu Rosyth upućene krstarice HMS Berwick, HMS York, HMS Devonshire i HMS Glasgow da ukrcaju trupe Royal Lincolnshire Regiment za slučaj da bude potrebna kopnena operacija. Britanski brodovi isplovili su iz svojih baza 5. travnja. Međutim, Nijemci su bili brži.
Napad
Neposredno pred napad norveškim vlastima je uručen ultimatum sa zahtjevom za kapitulaciju pred njemačkim trupama koje dolaze ''da zaštite Norvešku od Engleza''. Kralj Haakon VII. odlučno je odbio ultimatum i nagovijestio norveškoj vladi da će abdicirati u slučaju ako se prihvate njemački zahtjevi. Kralj je ostao u Norveškoj uz svoje trupe i vladu sve do evakuacije 7. lipnja iz luke Tromsö, krstaricom Devonshire.
Za napad na OSLO Nijemci su osim mornaričkih pripremili i zračnodesantne jedinice, koje će zauzeti aerodrom Fornebu. Zadaća njemačkih vojnika bila je da zaposjednu norvešku prijestolnicu i uhvate ili ubiju kralja i članove vlade. Zaljev Oslofjord je dugačak i bio je branjen utvrdama i obalnom artiljerijom. Njemačka eskadra uspjela je proći uz vanjsku bateriju Horten bez smetnji, no kada je ušla u tjesnac Drøbak (Drøbaksundet) događaji su se odvijali drugačije. Tamo se nalazila utvrda Oscarsborg s topovima kalibra 280 mm i lanserima torpeda. Mala i na brzinu prikupljena norveška posada pružila je otpor, a cilj je bila krstarica Blücher. Pogođena s nekoliko topovskih granata i dva torpeda Blücher se prevrnula i potonula. Stradalo je između 600 i 800 Nijemaca, dok se preostalih 1.400 spasilo plivanjem do obale. Tu ih je zarobila mala norveška jedinica, no veliki dio njemačkih vojnika uspio se razbježati, izbiti na cestu i uputiti se u Oslo. Ostali njemački brodovi morali su se vratiti i iskrcati trupe na udaljenom mjestu. Time je osigurano dovoljno vremena da norveški kralj i vlada napuste glavni grad.
Desanti u KRISTIANSANDU, ARENDALU, EGERSUNDU i BERGENU izvedeni su bez većih poteškoća. Na povratku iz Kristiansanda krstaricu Karslruhe potopila je podmornica HMS Truant. Skupina za TRONDHEIM imala je u plovidbi prema cilju 8. travnja neočekivani susret s britanskim razaračem HMS Glowworm. Ovaj razarač bio je u potrazi za jednim nestalim mornarom kada je naišao na njemačku eskadru. Nakon kratke razmjene paljbe i neuspjelog lansiranja torpeda Glowworm se zaletio u krstaricu Admiral Hipper i potonuo uz gubitak 109 od 146 članova posade. Krstarica je zadobila lakše oštećenje trupa i prodor vode koji je ubrzo zaustavljen. Njemački brodovi uplovili su u Trondheim predstavljajući se kao britanski i bez većih teškoća zauzeli luku.
Udar HMS Glowworm u krstaricu Admiral Hipper, prikaz:
Najgore su se Nijemci proveli kod najudaljenijeg cilja - NARVIKA. Bojni brodovi Scharnhorst i Gneisenau pod zapovjedništvom viceadmirala Günthera Lütjensa imali su zadaću krstariti zapadno od Narvika, kako bi spriječili eventualnu akciju britanske flote. I imali su priliku voditi prvu bitku između bojnih jedinica u Drugom svjetskom ratu, poznatu kao sukob kod Lofotskih otoka (Action off Lofoten) 9. travnja 1940. Njemačke bojne brodove otkrila je eskadra viceadmirala Williama Whitwortha s bojnim krstašem Renown i 9 razarača. Unatoč nepovoljnom odnosu snaga (6 topova 381 mm prema 18 topova 280 mm) i činjenici da je Renown u odnosu na klasu Scharnhorst bio zastarjeli brod, admiral Whitworth je bez oklijevanja zapodjenuo bitku. U međusobnoj razmjeni paljbe oštećena su oba njemačka broda, a na Gneisenau su privremeno onesposobljene obje prednje topovske kule. Admiral Lütjens odlučio se na povlačenje i zahvaljujući superiornoj brzini povećavao udaljenost, a Renown je na kraju morao prekinuti progon zbog snježne mećave i vjetra od 10 bofora.
Njemački razarači susreli su na ulazu u Narvik dvije stare norveške obalne oklopnjače - Norge i Eidsvold. Norvežani su zapriječili ulaz i dok su trajali pregovori oba su potopljena torpedima. Razarači su u Narviku iskrcali 2.000 vojnika 3. planinske divizije (3 Gebirgs-Division), a zatim se rasporedili po fjordu. Britanci su 10. travnja izveli prvi protuudar - u Narvik je upućena flotila razarača (2nd Destroyer Flotilla) s razaračima HMS Hardy, HMS Hotspur, HMS Havock, HMS Hunter i HMS Hostile. Flotilom je zapovijedao komodor Bernard Warburton-Lee. U kratkoj i žestokoj bici potopljeni su njemački razarači Wilhelm Heidkamp i Anton Schmidt, dok su još tri razarača bila oštećena. Britanci su izgubili razarače Hunter i Hardy, dok je oštećeni Hotspur bio spašen. U bici su poginula oba zapovjednika sukobljenih strana - komodor Warburton-Lee i njemački komodor Friedrich Bonte. Britanski razarači su presreli u povlačenju njemački transportni brod Rauenfels koji je prevozio municiju za 3. planinsku diviziju i potopili ga. Prava Nemeza stigla je Nijemce 13. travnja, kada se pojavila eskadra viceadmirala Williama Whitwortha s bojnim brodom HMS Warspite i 9 razarača. Warspite i razarači potopili su sve preostale njemačke brodove, a vojnici 3. planinske divizije ostali su u Narviku s nedovoljno municije čekajući eventualni protudesant. On je ubrzo i usljedio - 14. travnja Britanci su se iskrcali u nedalekom Harstadu, a s juga se pridružila norveška 6. divizija. U međuvremenu su i Nijemcima stigla pojačanja - preživjeli mornari sa potopljenih razarača, trupe spuštene i zraka i vojnici koji su stigli preko teritorija neutralne Švedske maskirani kao medicinsko osoblje. Saveznici su uspjeli izbaciti Nijemce iz Narvika i potisnuti ih prema švedskoj granici gdje su se uporno branili sve do norveške kapitulacije. Zapovjednik 3 Gebirgs-Division general Eduard Dietl odlikovan je za uspješno vođenje bitke Viteškim križem.
Odgovor Britanaca bio je brz i u početku efikasan - potopljeni su njemački razarači u Narviku i krstarica Karlsruhe, a 10. travnja mornaričkim avionima u luci Bergen i krstarica Königsberg. To je bio prvi brod takve veličine koji je potopljen iz zraka u Drugom svjetskom ratu. Britanci su pokušali potopiti i krstaricu Admiral Hipper u Trondheimu topovima sa bojnog broda Warspite, ali je krstarica uspjela na vrijeme isploviti iz luke i povući se u Njemačku.
Saveznici su izveli i protunapad kopnenim snagama u namjeri da zauzmu Trondheim. Dne 12. travnja iskrcali su prethodnicu svojih trupa u maloj luci Andalsnes južno od Trondheima, a 14. travnja trupe u luci Namsos sjeverno od grada. Usljedile su borbe na kopnu koje su trajale do početka lipnja 1940. Okončane su porazom Norvežana i povlačenjem kopnenih snaga Saveznika, dobrim dijelom zbog njemačke premoći u zraku. Uz to je 10. svibnja započeo njemački napad na Francusku i zemlje Beneluxa, pa je donesena odluka da se Norveška napusti. Norveške oružane snage kapitulirale su 10. lipnja, a vlast u zemlji je preuzeo pronjemački političar Vidkun Quisling. Njegovo će prezime ostati u povijesti zapisano kao sinonim za izdajicu svoje zemlje i naroda, a Norvežani u domovini i egzilu nastavili su borbu na strani Saveznika sve do kraja rata. Za vrijeme norveške kampanje Saveznici su angažirali velike flotne snage - bojne brodove HMS Resolution, HMS Rodney, HMS Valiant i HMS Warspite, bojne krstaše HMS Renown i HMS Repulse, nosače aviona HMS Ark Royal, HMS Furious i HMS Glorious, teške krstarice HMS Berwick, HMS Devonshire, HMS Effingham, HMS Suffolk i HMS York, 17 lakih krstarica (od kojih 2 francuske - Emile Bertin i Montcalm) i veliki broj razarača i drugih manjih brodova. Prilikom povlačenja iz Norveške nosač aviona Glorious u pratnji razarača HMS Acasta i HMS Ardent plovio je u Britaniju najkraćim putem i doživio nesreću da naiđe na bojne brodove Scharnhorst i Gneisenau. Ono što je usljedilo nije bila pomorska bitka već vježba artiljerijskog gađanja na pokretne ciljeve - sva tri britanska broda su potopljena uz gubitak 1.519 poginulih mornara i oficira. Ukupni gubici Nijemaca u norveškoj kampanji bili su oko 3.700 poginulih i nestalih, te oko 1.600 ranjenih vojnika i mornara. U materijalnim gubicima najteže je stradala Kriegsmarine koja je izgubila 1 tešku i 2 lake krstarice, 10 razarača, 6 podmornica, 2 torpiljarke, 15 torpednih čamaca i minolovaca i 21 transportni brod, uz određeni broj oštećenih brodova. Gubici Luftwaffe procjenjuju se od 90 do 240 aviona. Na strani Saveznika - Velike Britanije, Francuske, Norveške i Poljske - gubici su iznosili oko 5.700 poginulih, ranjenih i nestalih, 1 nosač aviona, 2 krstarice, 9 razarača, 3 podmornice i preko 100 aviona. Kompletna norveška ratna mornarica je potopljena ili zaplijenjena, kao i 70 trgovačkih brodova. Na britanskoj strani račun za neuspjeh je platio admiral Charles Forbes, zapovjednik Domovinske flote (Home Fleet), a na njegovo mjesto je postavljen admiral John Tovey. Da su Saveznici reagirali pravodobno i efikasnije rezultat norveške kampanje je lako mogao biti potpuno drugačiji. Na kraju su Nijemci zaposjeli čitavu Norvešku i držali je u svojim rukama sve do kapitulacije 9. svibnja 1945.
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 12.04.18 16:28
Paljba na tvrđavu Fort Sumter - početak Američkog građanskog rata 12. travnja/aprila 1861.
Fort Sumter je utvrda u zaljevu Charlestona, Južna Karolina. Gradnja je počela 1829. godine, ali do secesije Južne Karoline nije bila do kraja dovršena. U utvrdi se 1861. godine nalazila mala posada vojske Unije od 85 vojnika pod zapovjedništvom majora Roberta Andersona. Fort Sumter je imao 60 topova ali premalo ljudi da njima rukuju, a osim toga utvrda je bila predviđena za obranu sa mora - ne sa kopna. Upravo imenovani zapovjednik vojske Konfederacije general Pierre Beauregard imao je na raspolaganju 47 artiljerijskih oružja raznih vrsta i kalibara i 6.000 ljudi.
Beauregard je 11. travnja uputio Andersonu ultimatum zahtijevajući predaju. Anderson je odbio i artiljerija Konfederacije je bombardirala utvrdu puna 34 sata. S obzirom na odnos snaga i nemogućnost dopreme pojačanja i opskrbe garnizon Unije se predao 13. Travnja, a vojnici su pušteni da odu na sjever. Za vrijeme bombardiranja stanovnici Charlestona su slavili i nazdravljali pićem početku rata, nesvjesni što ih čeka u iduće četiri godine. Danas je na mjestu utvrde spomen-područje Fort Sumter National Monument
Stanko1 Podporučnik
JM JM PV BROJ POSTOVA: : 1905 ČLAN OD: : 2013-02-24 DOB : 75 Zagreb
Naslov komentara: Re: KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti 17.04.18 7:40
Kapitulacija kraljevine Jugoslavije 17. travnja/aprila 1941.
Aprilski rat 1941. godine trajao je samo 11 dana i završen je kapitulacijom kraljevine Jugoslavije u Beogradu 17. travnja. Rat je praktično odlučen u nekoliko prvih dana izbijanjem njemačkih oklopnih snaga iz Bugarske na jugoslavensko-albansku granicu i općim rasulom kraljevske vojske. Kralj Petar II. i vlada generala Simovića evakuirani su avionima u Grčku. Prije bijega Simović je 14. travnja imenovao armijskog generala Danila Kalafatovića, komandanta pozadine, za načelnika štaba Vrhovne komande i opunomoćio ga za vođenje pregovora o primirju.
Kalafatović je po uputi generala Simovića pokušao ostvariti što povoljnije i časnije uvjete kapitulacije. Prve pregovore s komandantom njemačke 2. armije generalom Maximilianom Freiherrom von Weichsom vodio je u Beogradu divizijski general Mihailo Bodi, komu je predočen zahtjev za bezuvjetnom kapitulacijom. General Bodi se vratio u Sarajevo i obavijestio Kalafatovića o njemačkom zahtjevu. U Beograd su nakon toga otputovali divizijski general Radivoje Janković i bivši ministar vanjskih poslova Aleksandar Cincar-Marković i 17. travnja potpisali kapitulaciju.