FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Na današnji dan

Go down 
+20
goran9030
Zoran I
vladimir
pera84
Vojnik Graničar
vojniks
Brkakougar
mirko bratuš
dpuric
arcibald01
Sloba1
PORUCNIK
semsudin
Max Blitz
IgorK
MLVODNIK
puc(f)lek
Stanko1
jozl52
VBČ
24 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 22  Next
AutorPoruka
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime12.10.20 10:47

Paula Preradović – autorica austrijske himne (1887.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Književnica Paula Preradović, unuka znamenitog pjesnika Petra Preradovića, rodila se 12. listopada 1887. godine. Mnogima u Hrvatskoj nije poznata činjenica da je upravo Paula Preradović napisala tekst današnje austrijske državne himne. Ta se himna zove Land der Berge, Land am Strome (hrv. Zemljo gora, zemljo na rijeci), a glazba za nju uzeta je iz jedne skladbe pripisane slavnom Wolfgangu Amadeusu Mozartu. Danas je austrijska državna himna zapravo jedna od rijetkih u svijetu čiji je tekst napisala ženska osoba.


Paula Preradović rodila se u Beču, ali je dobar dio djetinjstva i mladosti provela u Puli. Naime, ondje je njen otac (sin Petra Preradovića) služio kao austrougarski mornarički časnik (Pula je bila glavno zapovjedno središte Austrougarske mornarice).
Među djelima Paule Preradović nalaze se Dalmatinski soneti (njem. Dalmatinische Sonette), kao i roman Djetinjstvo na moru (njem. Kindheit am Meer) u kojem se prisjećala svog djetinjstva u Puli. Paulin otac Dušan bio je veliki hrvatski rodoljub te je u tom duhu odgajao i svoju kćer. Gotovo sva njezina prozna djela, a i neka pjesnička, uzeta su iz hrvatske prošlosti. Prvu pjesničku zbirku, Südlicher Sommer (hrv. Južno ljeto) posvetila je svome pradjedu, djedu i ocu.

Paula se udala za austrijskog povjesničara i novinara Ernsta Moldena, a jedno je vrijeme živjela i u Kopenhagenu. Tijekom Drugog svjetskog rata živjela je u Beču, gdje su je 1945. godine uhitili nacisti zbog sudjelovanja u pokretu otpora. Umrla je u Beču 1951. godine u 64. godini.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime12.10.20 10:51

Kristofor Kolumbo otkrio Novi svijet (1492.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kristofor Kolumbo raspolagao je s tri broda na svom prvom putovanju: Santa Maria (najveći brod), Pinta i Santa Clara (s nadimkom Niña prema vlasniku Juanu Niñu). Iz Španjolske su doplovili prvo na Kanarske otoke, a zatim se otisnuli na zapad. Od Kanarskih otoka plovili su preko oceana svega 5 tjedana dok nisu ugledali kopno. Prvi ga je ugledao Rodrigo de Triana, koji je stražario na Pinti, u 2 sata ujutro i odmah je probudio ostatak posade vikanjem. Pucnjem su obavijestili Kolumba. On je kasnije tvrdio da je sam ugledao svjetla na obali nekoliko sati ranije, čime si je osigurao doživotnu mirovinu, koju su španjolski kralj i kraljica obećali prvoj osobi koja ugleda kopno.


Otok koji su ugledali pripada otočju Bahami. Kolumbo ga je prozvao San Salvador (hrv. Sveti spasitelj), no danas nije točno poznato o kojem se otoku radilo. Otok koji se danas zove San Salvador nazvan je tako 1925. pod nedokazanom pretpostavkom da je upravo to bio prvi otkriveni otok. Domoroci koje je Kolumbo tamo zatekao bili su miroljubivi i prijateljski raspoloženi. Nisu imali učinkovitog oružja, pa je Kolumbo u svoj dnevnik zapisao da bi ih sve mogao pokoriti sa svega 50 ljudi.
Na svoje drugo putovanje Kolumbo je poveo čak 17 brodova i oko 1200 ljudi. To pokazuje da je otkriće Novog svijeta u Europi dočekano s velikim entuzijazmom. Dana 12. listopada slavi se u SAD-u Columbus day, a i u drugim američkim državama slave se blagdani vezani uz otkriće Amerike.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime12.10.20 10:54

Rat zbog Jenkinsovog uha (1748.)

[You must be registered and logged in to see this image.]
Dana 12. listopada odigrala se posljednja značajna bitka u Ratu zbog Jenkinsovog uha. Taj rat neobična imena započeo je 1739. godine između dviju velikih svjetskih pomorskih sila – Velike Britanije i Španjolske. Povod ratu bio je incident u kojem je jedan španjolski časnik zarobio britanski brod i odrezao kapetanu tog broda uho. Ozlijeđeni britanski kapetan zvao se Robert Jenkins i po njegovom odrezanom uhu rat je dobio ime Rat zbog Jenkinsovog uha.

Španjolski časnik zvao se Julio León Fandiño. Zaustavio je Jenkinsov brod zbog sumnje za krijumčarenje. Bio je grub i naredio da se kapetana Jenkinsa veže za jarbol. Osobno je primio Jenkinsa za lijevo uho i odsjekao mu ga mačem. Zatim je rekao Jenkinsu da kaže britanskom kralju da će tako i njemu (kralju) odsjeći uho ako ga zatekne da krijumčari.
Jenkins je sačuvao odrezani komadić uha i odnio ga u Englesku. Pokazao je taj komad uha britanskom parlamentu na sjednici zastupničkog doma (navodno ga je sačuvao ukiseljenog kao za zimnicu). Taj dokazni materijal mogao je poslužiti kao povod za rat. I doista, rat je počeo i potrajao čak 9 godina. U ratu je stradalo oko 29.500 osoba, a izgubljena su 593 broda.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2830
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime12.10.20 16:08

GENERALNA SKUPŠČINA OZN & NIKITA HRUŠČOV


Na današnji dan leta 1960 je Nikita Hruščov s čevljem tolkel po mizi med zasedanjem generalne skupščine OZN-a in tako protestiral proti razpravi o odnosu Sovjetske zveze do držav vzhodne Evrope.

Razbijamo mite: Ne, Hruščov nikoli ni tolkel s čevlji po mizi v Združenih narodih

Nikita Hruščov je bil eden od najoriginalnejših sovjetskih voditeljev, ki ga pomnimo po čudnih izjavah, vzkipljivosti in neobičajnih gestah, vendar v resnici le ni šel tako daleč, da bi tolkel s čevlji po govorniškem odru ali mizi na generalni skupščini OZN. Pojasnjujemo, od kje se je vzel ta mit.

Zgodba gre takole: 12. oktobra 1960 je bil Hruščov na generalni skupščini OZN ogorčen zaradi besed filipinskega delegata Lorenza Sumulonga, ki je imel govor. Začel je tolči s čevljem po govornici, da bi izrazil svoje jezno neodobravanje njegovih besed. Celo obstaja fotografija, na kateri Hruščov maha s tem čevljem. Toda zdi se, da je fotografija ponarejena. In res je. Kaj se je zares zgodilo?

Lakaj imperialistov

Da, skupščina je bila res napeta in živčna. Leta 1960 je 17 afriških kolonij razglasilo neodvisnost in o tem so na široko razpravljali na zasedanju. Še ena vroča tema je bila madžarska revolucija 1956 in sovjetska invazija.

Ozračje je bilo naelektreno. Namestniku romunskega zunanjega ministra Eduard Mezincescu so zaradi njegovega obnašanja izključili mikrofon, predsedujoči skupščini Frederick Boland pa je toliko tolkel s kladivcem, da se je to zlomilo.

Predstavniki zahodnih držav so kritizirali Sovjetsko zvezo in njeno politiko do Madžarske. Potem je beseda prešla k afriškim kolonijam in Hruščov je nastopil s čustvenim govorom, v katerem je okrcal imperialistične države – »kolonizatorje«. Potem je na sceno stopil vodja filipinske delegacije Lorenzo Sumulong in namignil, da je bila tudi ZSSR država-kolonizatorka. »Ljudstvom vzhodne Evrope in drugod so vzeli pravico do svobodnega izkoriščanja svojih državljanskih in političnih svoboščin, lahko bi rekli, da jih je Sovjetska zveza pogoltnila.«

Ročna ura ni zdržala udarcev

Besede so Hruščova močno razbesnele. Hitro je šel na govorniški oder in rekel, da je Sumulong bedak, marioneta, lakaj, da se prilizuje ameriškemu imperializmu, in še marsikaj drugega. Ko pa je Sumulong nadaljeval z napadi na komunistični režim, je sovjetski voditelj spet zahteval besedo, vendar je bil ignoriran. Potem pa …

Osebni tolmač Hruščova Viktor Suhodrev je pisal, da je generalni sekretar CK KPSS začel udarjati s pestjo po mizi, da bi pritegnil pozornost predsedujočega Bolanda, zatem pa dejal: »Udaril sem s pestjo in ura se je ustavila. Prekleto, še uro sem pokvaril zaradi tega priliznjenca.«

Kakovostni in tesni nemški čevlji

Kako se je ta čevelj pojavil na mizi? Eden od uslužbencev, ki so skrbeli za varnost na skupščini, se spominja, da je Hruščovu nekdo pomotoma stopil na nogo in mu sezul čevelj. Hruščov se ni mogel nagniti pod mizo in ha obuti, zato ga je kar odložil na mizo. Isto različico zgodbe je povedal tudi njegov sin Nikita, ki je bil tam prav tako prisoten.
Novinar Timesa James Feron je zapisal: »Kolikor se jaz spomnim, Hruščov ni tolkel s čevljem. Dvignil je čevelj s tal, pomahal z njim in ga odložil na mizo, ni pa z njim tolkel.«

Nekdanji fotoreporter pri Life John Loengard je prepričan, da Hruščov ni tolkel po mizi s čevljem, je pa to hotel narediti. On je zapisal: »Hruščov je segel dol, vzel desni čevelj s tal in ga postavil na mizo. Delegatom Združene arabske republike, ki so sedeli preko vrste, je s prazno roko pokazal, da bo naslednjič res udaril s čevljem. Prepričan sem, da smo vsi fotoreporterji in kamermani samo čakali, da posnamemo Hruščova, kako tolče s čevljem po mizi. Na koncu pa si je samo nazaj obul čevelj in odšel. Nihče od nas ne bi zamudil takšnega posnetka, to ne bi bilo profesionalno. Ta stvar se ni zgodila.«

Nemški novinar Walter Heinkels je pisal, je čevljar iz mesta Pirmasens opazil ta čevelj v časopisu in zatrdil, da je njegov. Zahodna Nemčija je v ZSSR izvozila 30.000 parov obutev, od tega 2.000 parov plitkih kakovostnih moških čevljev. Povsem mogoče je, da je en par prišel v roke samemu Hruščovu, državnemu voditelju.
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                                Nikita Hruščov z fotomontažo in brez fotomontaže

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                               Originalna slika brez čevlja

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                Nikita Hruščov in fotomontaža s čevljem

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                 Nikita Hruščov s čevljem na njegovi mizi in Andrej Gromiko na desni

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2830
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 9:20

FELIX BAUMGARTNER

Na današnji dan leta 2012 je avstrijski pustolovec Felix Baumgartner uspešno prestal skok z višine 39.045 metrov in pristal vzhodno od mesta Roswell v ameriški zvezni državi Nova Mehika. 43-letnik je s tem podrl nekaj rekordov.

Baumgartner je po okrog 4 minutah in 22 sekundah padanja proti Zemlji presegel rekord najvišjega in najhitrejšega prostega padca, ob tem pa tudi rekord najvišjega poleta človeka z balonom.
In najpomembneje: prebil je zvočni zid. Med skokom iz kapsule z višine 39.045 metrov je dosegel najvišjo hitrost 1.342 km/h.


[You must be registered and logged in to see this image.]
                              Felix Baumgartner je pri prostem padu z višine 39.043 metrov dosegel hitrost 1.342 km/h

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 9:23

Da da..to sam pratio. Nevjerojatan podvig..čudesno
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 9:41

Ne bi mene tamo dobili... nema tih novaca ili slave.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 9:43

Pa Felixu je sigurno nešto bilo plaćeno..nema šanse da je skočio tek onako...doduše..imaš ti pravo...ni mene ne bi dobili tek tako..morali bi me gurnuti..sam ne bih išao ni u ludilu
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 9:49

Oooo, mene bi prvo morali opiti da budem kao balvan, pa da me bace uz nekog padobranskog auto pilota - ako to uopće postoji. 
Međutim, umnožak moje mase i gravitacije dao bi sigurno još spektakularnije ubrzanje i probijanje zvučnog zida u letu, a kasnije i probijanje kineskog zida na 5-6 mjesta pri prizemljenju.

_________________
In medias (t)res...

PORUCNIK and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 9:53

E, baš si me nasmijao do suza sa ovim komentarom..pazi ovo nije kutak za viceve, premda ja mislim da je to bilo ozbiljno od tebe
Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:01

- 1982. godine u Beogradu na liniji Kalemegdan-Slavija pušten u saobraćaj prvi tramvaj na konjsku vuču
- 1895. car Franjo Josip I svečano otvorio zgradu HNK u Zagrebu
- 1927. rođen čuveni britanski glumac Sir Roger Moore, poznat po ekranizaciji agenta 007 Jamesa Bonda
- 1941. Nijemci u Kraljevu strijeljali 6.000 civila
- 1944. Rommel izvršio samoubojstvo na kojeg je bio prisiljen zbog sudjelovanja u puču protiv Hitlera
- 1964. Nobelovu nagradu za mir dobio M.L. King
- 2018. godine umrla naša poznata glumica Milena Dravić

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:03

Doktor Živago (citat):
E, baš si me nasmijao do suza sa ovim komentarom..pazi ovo nije kutak za viceve, premda ja mislim da je to bilo ozbiljno od tebe
Pa recimo da ova tema ima veze sa povješću i onda moj odgovor može ući u (koliko-toliko) smiješnu stranu povijesti Wink

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:06

Osnovano prvo ministarstvo obrazovanja u povijesti – 1773.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Dana 14. listopada 1773. godine osnovano je prvo ministarstvo obrazovanja u svjetskoj povijesti. Dogodilo se to u Poljskoj, što je dokaz da je nekada Istočna Europa znala biti ispred Zapada po naprednosti svojih institucija. Zapanjujuće je da je SAD dobio ministarstvo obrazovanja tek 1979. godine, punih 206 godina nakon Poljske!
Prvi čovjek na čelu novoosnovanog poljskog ministarstva obrazovanja bio je princ Michał Jerzy Poniatowski, katolički biskup i brat tadašnjeg poljskog kralja Stanisława Augusta Poniatowskog. Glavnu ulogu u organiziranju ministarstva i čitavog poljskog obrazovnog sustava imao je cijenjeni katolički svećenik Hugo Kołłątaj. On je bio svećenik naprednih prosvjetiteljskih pogleda i smatran je jednim od najvećih umova svoga vremena. Važna osoba u ministarstvu bio je i Pierre Samuel du Pont de Nemours, tajnik poljskog kralja, koji se onamo doselio iz Francuske. 

Poljsko ministarstvo obrazovanja raspolagalo je s oko 1.600 osnovnih škola i 74 srednje škole, a bilo je nadređeno dvama slavnim sveučilištima: Sveučilištu u Krakowu i Sveučilištu u Vilniusu. Treće veliko sveučilište, ono u Lavovu, Poljska je nažalost izgubila nakon njene prve podjele 1772. godine.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:10

Theodore Roosevelt ranjen u atentatu, ali je svejedno održao govor – 1912.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Dana 14. listopada 1912. godine ranjen je u atentatu nekadašnji američki predsjednik Theodore Roosevelt. Taj je atentat osobito zanimljiv po tome što Roosevelt, unatoč ranjavanju, nije odustao od toga da održi planirani govor. Govorio je čak 90 minuta, dok mu je krv iz rane tekla na košulju.
Atentat je izveo John Flammang Schrank, vlasnik lokalnog saluna u gradu Milwaukeeju, gdje je tog dana Roosevelt održavao predizborni govor. Nisu u potpunosti razjašnjeni razlozi koji su Schranka naveli na taj potez, no on je proglašen mentalno poremećenim i do kraja života boravio je zatim u umobolnici.

Metak koji je pogodio Roosevelta zaustavio se u prsima, prodrijevši oko 76 milimetara duboko ispod kože. Kao iskusan lovac, Roosevelt je odmah nakon ranjavanja ispravno zaključio da mu metak nije prodro u pluća, jer bi inače iskašljavao krv. Zbog toga se odlučio održati govor. 
U vrijeme atentata, Roosevelt je u odijelu nosio kutiju za naočale i primjerak svog govora, na čak 50 stranica. Metak je prošao kroz metalnu kutiju za naočale i kroz listove govora, napravivši rupu. Moguće je da je usporavanje metka pri prolasku kroz te predmete spasilo Rooseveltu život. Liječnici su kasnije zaključili da bi metak bilo opasnije kirurški vaditi nego ostaviti u tijelu. Tako je Roosevelt do kraja života nosio taj metak u prsima.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:13

Bitka kod Hastingsa – normansko osvajanje Engleske (1066.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Znamenita Bitka kod Hastingsa u kojoj je normanski vojvoda Vilim Osvajač porazio vojsku engleskog kralja Harolda II. (poznatog i kao Harold Godwinson) dogodila se 14. listopada 1066. godine. Bitka kod Hastingsa bila je jedna od prekretnica u europskoj povijesti, jer je nakon pobjede Vilima Osvajača u Engleskoj zavladala normanska vladajuća klasa, koja je zatim uvelike oblikovala sudbinu te zemlje i europske politike u narednim stoljećima. Također u europskoj ratnoj povijesti nakon ove bitke počinje era vitezova na konjima.


Nakon smrti kralja Edvarda III. Ispovjednika englesko prijestolje je ostalo ispražnjeno. Vilim je bio jedan od pretendenata, a kada je za kralja proglašen tada najmoćniji engleki velikaš Harald prijestolje je odlučio osvojiti silom. Skupio je vojsku i doplovio u Englesku. Harald, koji je niti mjesec dana ranije porazio vikinge na sjeveru zemlje, krenuo mu je u susret. Trupe engleskog kralja imale su bolji strateški položaj uoči same bitke. Naime, nalazile su se ukopane na povišenom tlu, brdu Selnac oko 11 kilometara od grada Hastingsa, pa su Normani morali jurišati uzbrdo. 
Engleske postrojbe sastojale su se gotovo isključivo od pješaka, a napadači su osim s pješacima raspolagali i znatnim brojem oklopnjenih konjanika – vitezova i strijelaca. Harold je raspolagao s 6.300 vojnika, dok ih je Vilim imao oko 6.000. Engleske su se trupe na početku solidno držale, no na kraju su se spustile s povišenog tla u nizinu u potjeru za Normanima, što je bila strateška pogreška. Bitku, koja je trajala od jutra do večernjih sati, na kraju je odlučio siloviti juriš normanske oklopljene konjice prevođene samim Viliamom. Pri kraju bitke ubijen je i kralj Harold II., nakon čega su se obezglavljene engleske postrojbe razbježale. Računa se da je na obje strane poginulo oko 2.000 ljudi.

Ovom pobjedom i pogibijom engleskog kralja Vilimu je otvoren put prema prijestolju. Već na Božić te godine Vilim Osvajač je okrunjen za engleskog kralja. Anglosasi su nastavili pružati orpor još desetljećima nakon bitke, ali su naposljetku Normani uspjeli učvrstiti vlast i skršiti svaki otpor.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:15

Početak Kubanske raketne krize (1962.)

[You must be registered and logged in to see this image.]Missile installations at Guanajay, Cuba. This was the first image of an Intermediate Range Ballistic Missile (IRBM) site under construction in Cuba. Guanajay, in western Cuba near Havana, is about 270 miles from Miami, Fl, and only 130 miles from Key West, Fl. (U.S. Air Force photo)

Dana 14. listopada 1962. započela je jedna od najopasnijih nuklearnih kriza u povijesti. Naime, toga je dana američki avion za izviđanje tipa U-2 snimio prve fotografije sovjetskih raketnih baza na Kubi. Rakete su bile tipa SS-4 (sovjetska oznaka R-14 Dvina), naoružane nuklearnom bojnom glavom jačine od 1 do 2,3 megatona. Imale su domet od preko 2000 km, što je značilo da su lako mogle doseći velik dio teritorija SAD-a.


Maksimalna brzina bila im je preko 9200 km/h, dakle mogle su pogoditi američke ciljeve u vrlo kratkom roku. To je sovjetima davalo izrazitu stratešku prednost, jer su sada mogli uništiti ciljeve u SAD-u brže nego što je Amerika mogla uzvratiti napad. Sljedećeg dana po snimanju CIA je analizirala fotografije i uočila rakete, a narednog dana obaviješten je predsjednik Kennedy. Kubanska raketna kriza je počela. Svijet se 13 dana nalazio na rubu nuklearnog rata. Na kraju su ipak prevagu odnijele hladne glave. Sovjeti su maknuli svoje rakete s Kube, a vođe SAD-a obećale su da neće izvršiti invaziju Kube. Iako to dugo vremena nije izašlo u javnost, Amerikanci su se usto obvezali da će maknuti svoje nuklearne rakete iz Turske.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:16

Prvi put službeno probijen zvučni zid – 1947.

[You must be registered and logged in to see this image.]




Dana 14. listopada 1947. godine prvi je put zrakoplovom službeno probijen zvučni zid tj. brzina od 1 Macha. To je učinio slavni pilot Charles Chuck Yeager, koji je time postao jedan od najpoznatijih ljudi u čitavoj povijesti zrakoplovstva. Letio je u raketnom zrakoplovu Bell X-1, a nije poletio s tla, nego je zajedno sa zrakoplovom ispušten iz bombardera Boeing B-29 Supertvrđava (engl. Superfortress). Pilot Chuck Yeager svom je zrakoplovu X-1 dao nadimak Glamorous Glennis prema vlastitoj supruzi. 
U Drugom svjetskom ratu Chuck Yeager bio je letački as. Oborio je više od deset njemačkih zrakoplova, uključujući pet u jednom jedinom danu. Kasnije je Yeager dospio i do čina brigadnog generala u Američkom ratnom zrakoplovstvu (USAF).

Zanimljivo je da je Yeager dva dana uoči svog povijesnog leta slomio dva rebra pri padu s konja. Budući da nije htio propustiti let, prikrio je tu ozljedu, otišavši veterinaru umjesto liječniku. Na dan leta osjećao je takvu bol da nije mogao ni zatvoriti vrata zrakoplova samostalno. Ipak, kao što je spomenuto, uspješno je pri tom letu probio brzinu zvuka, na visini od oko 13.700 metara.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime14.10.20 10:19

Bitka kod Jene i Auerstädta – Napoleonova pobjeda nad Pruskom – 1806.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dana 14. listopada 1806. odigrala se Bitka kod Jene i Auerstädta, svojevrsna dvojna bitka u kojoj je Francuska pod vodstvom Napoleona Bonapartea pobijedila združenu prusku i sasku vojsku. Bitka je imala veliku povijesnu važnost jer je tom pobjedom Bonaparte praktički bacio Prusku na koljena (već krajem istog mjeseca trijumfalno je ušao u osvojeni Berlin). Mjesta Jena i Auerstädt međusobno su udaljena oko dvadeset kilometara, što znači da se bitka vodila na vrlo širokom području.


Oba se ta naselja nalaze u današnjoj njemačkoj saveznoj pokrajini Tiringiji, a u razdoblju Napoleonskih ratova Jena je pripadala vojvodstvu Sachsen-Weimar (ministar na dvoru vladara te države bio je znameniti Johann Wolfgang Goethe), dok je Auerstädt bio na graničnom području s Izbornom Kneževinom Saskom.
Napoleon je u Bitki kod Jene i Auerstädta raspolagao sa četiri korpusa, predvođena njegovim vjernim maršalima (maršal Lannes predvodio je Peti korpus, maršal Soult Četvrti korpus, maršal Ney Šesti korpus, a maršal Augereau Sedmi korpus). Francuskom konjicom zapovijedao je maršal Murat, koji je ujedno bio Napoleonov šogor (suprug Napoleonove sestre Caroline Bonaparte), a kasnije je postao i kraljem Napulja. Sjeverno od glavnine Napoleonovih snaga nalazio se i francuski Treći korpus, pod zapovjedništvom maršala Davouta. Taj se maršal, kako bi došao u pomoć glavnini francuskih snaga, suprotstavio čitavoj jednoj pruskoj armiji kod Auerstädta, pobijedivši više od dvostruko nadmoćnije neprijatelje. Za to je kasnije nagrađen titulom vojvode od Auerstädta (franc. Duc d’Auerstaedt).

Na poraženoj pruskoj strani borili su se u Bitki kod Jene i Auerstädta neki znameniti njemački vojskovođe: Gebhard von Blücher, Carl von Clausewitz, August Neidhardt von Gneisenau i Gerhard von Scharnhorst.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime15.10.20 16:52

Strijeljana plesačica Mata Hari (1917.)

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mata Hari je bilo umjetničko ime Margarethe Geertruide Grietje Zelle, nizozemske egzotične plesačice. Ona je za vrijeme Prvog svjetskog rata optužena da je špijunirala za Nijemce.

Optužbe protiv nje iznijele su francuska i britanska obavještajna služba. Jedan od navodnih dokaza bila je specijalna tinta koja je pronađena u njenoj sobi, a koja je u to doba bila inkriminirajuća. Ona je, međutim, tvrdila da je tu tintu koristila kao šminku.
Proglašena je krivom i strijeljana 15. listopada 1917. godine. Ostao je misterij je li doista bila špijunka. Moderni dokazi po svemu sudeći upućuju na to da je ipak bila nevina.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime15.10.20 16:56

Žena koja je potajno vladala SAD-om – 1872.

[You must be registered and logged in to see this image.]



Dana 15. listopada 1872. godine rođena je žena koja je u vrijeme predsjedničkog mandata svog supruga imala zacijelo najveću moć od svih Prvih dama SAD-a. Naime, Edith Wilson bila je supruga znamenitog američkog predsjednika Woodrowa Wilsona (jedini američki predsjednik koji je bio doktor znanosti). Kad je Wilson 1919. godine doživio težak moždani udar, ostao je paraliziran i gotovo potpuno onesposobljen. Njegova supruga tu je činjenicu zatajila od javnosti. U suradnji s njegovim liječnikom i tajnikom, ona je zavarala praktički cijelu naciju tvrdnjama da predsjednika moždani udar nije teško pogodio. U stvarnosti je predsjedničke poslove uvelike vodila ona, zajedno sa spomenutim suradnicima. Wilsona su čak namještali za fotografiranje, tako da se ne vidi njegova paraliziranost, pa je takve fotografije dobivala javnost.
Takvo stanje potrajalo je gotovo jednu i pol godinu, sve do kraja Wilsonovog mandata (bio mu je to drugi mandat, a prvi je u cijelosti odradio prije udara). Zanimljivo je da je Edith Wilson bila potomak znamenite indijanske princeze Pocahontas. Bila je gotovo 16 godina mlađa od Woodrowa Wilsona, a nadživjela ga je za više od 40 godina. Za cijelu prijevaru oko stvarnog zdravstvenog stanja predsjednika Wilsona saznalo se u javnosti tek nakon njegove smrti.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime15.10.20 17:22

Pronacistička Stranka strelastog križa preuzela vlast u Mađarskoj – 1944.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dana 15. listopada 1944. godine pronacistička Stranka strelastog križa preuzela je vlast u Mađarskoj. Naime, u prethodnom dijelu Drugog svjetskog rata vlast u Mađarskoj držao je Miklós Horthy, nekadašnji austrougarski admiral, koji je isprva bio u savezništvu s Hitlerom, no s vremenom se udaljio od nacista. Hitler je odlučio smijeniti Horthyja, zbog čega je organizirana akcija specijalnih postrojbi koja je otela Horthyevog sina. I doista, Miklós Horthy, pod prijetnjom da mu sin bude ubijen, potpisao je svojevrsnu abdikaciju u korist Ferenca Szálasija, vođe pronacističke Stranke strelastog križa (mađ. Nyilaskeresztes Párt). Ta je stranka osnovana još 1935. godine, a bila je uvelike inspirirana Hitlerovom Nacionalsocijalističkom njemačkom radničkom strankom (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei – NSDAP).
Za razliku od Horthyjevog režima koji je bio blag prema mađarskim Židovima, vlast Stranke strelastog križa donijela je sa sobom odvođenje Židova u logore i pripremu njihovog uništenja. Premda su Ferenc Szálasi i njegova Stranka strelastog križa na vlasti bili samo nešto više od pet mjeseci, uspjeli su izvršiti velik zločin nad mađarskom židovskom populacijom. Szálasi je smaknut 1946. godine u Budimpešti.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime15.10.20 17:34

Zanimljivo - baš na isti dan, samo sa 18 godina razlike...


Prvi pokušaj prijelaza Atlantskog oceana zračnim brodom – 1910.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dana 15. listopada 1910. godine izveden je prvi pokušaj prijelaza Atlantskog oceana zračnim brodom. Radilo se o zračnom brodu America izrađenom u Francuskoj za američkog istraživača i novinara Waltera Wellmana. 
America je napustila Atlantic City na obali New Jerseyja i uputila se na pokušaj prijelaza Atlantika. Ipak, ubrzo su se pojavili problemi. Kondenzirana voda na vanjskoj strani zračnog broda toliko ga je otežala da je bilo teško postići željenu visinu. Nakon 38 sati leta motori su otkazali, navodno zbog pijeska koji je ušao u njih. Nakon prijeđenih otprilike 2.200 kilometara pomoć je zatražena od parobroda Trent, kojeg su iz zračnog broda ugledali zapadno od Bermude. Posada je napustila zračni brod i u čamcu za spašavanje dokopala se parobroda. Srećom, nitko nije stradao, a zanimljivo je da ostaci napuštenog zračnog broda America nikada više nisu pronađeni (vjerojatno su potonuli na dno Atlantskog oceana).




Prvi let Grafa Zeppelina preko Atlantskog oceana (1928.)


[You must be registered and logged in to see this image.]

Dana 15. listopada 1928. godine zračni brod Graf Zeppelin dovršio je svoj prvi let preko Atlantskog oceana. Radilo se o letu koji je započeo u njemačkom gradu Friedrichshafenu na obali Bodenskog jezera, a završio u bazi Lakehurst u SAD-u, oko 80 kilometara južno od New Yorka i 60 kilometara istočno od Philadelphije.


Graf Zeppelin prešao je tijekom tog putovanja gotovo 10.000 kilometara u 111 sati i 44 minute, što znači da mu je prosječna brzina bila oko 89 kilometara na sat. Graf Zeppelin započeo je svoj radni vijek u rujnu iste godine, tako da mu je spomenuto transatlantsko putovanje bilo jedno od prvih uopće. Jedna od putnica na letu preko oceana bila je i britanska aristokratkinja Lady Hay Drummond-Hay, koja je djelovala i kao novinarka.
Zračni brod imao je luksuznu opremu, koje je uključivala i specijalni porculan. Ipak, let nije prošao bez nezgoda, jer se nad oceanom poderala pokrovna tkanina zračnog broda. Posada je u zraku izvršila nužne popravke i nastavila put, tako da je let sretno okončan. 

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime16.10.20 9:40

- Danas je svjetski dan hrane ( kraj toliko gladnih, čovjek se mora zapitati?)
- 1923. osnovana kompanija Walt Disney od istoimenog velikana
- 1940. ustanovljen Varšavski geto
- 1953. izašao prvi broj Večernjih novosti
- 1793. ubijena Maria Antoaneta, kćerka carice Marije Terezije
- 1982. umro Jakov Gotovac hrvatski kompozitor i dirigent ( skladao operu Ero s onoga svijeta)
- 1982. umro Mario del Monako, talijanski operni pjevač
- 2007. poginuo Toše Proeski, makedonski pjevač

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime16.10.20 18:45

Zagreb dobio Hitnu pomoć – 1909.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Preteča institucije kojoj mnogi Zagrepčani doslovce duguju život,Hitna pomoć, osnovana je 16. listopada 1909. godinepod imenomDruštvo za spasavanje. Inicijativu za osnutak ovog humanitarnog društva pokrenuo jeEmilij pl. Laszowski, znameniti povjesničar i veliki meštar Braće hrvatskog zmaja, a neposredan povod bio je jedan tragičan događaj.
Naime, 13. rujna iste godine služavkaKatarina Hedrich okliznula se perući prozor i pala na pločnik s II. kata u ulici Prilaz 23. (današnji Prilaz Gjure Deželića) Služavka je, u očekivanju pomoći, brzo izdahnula, a njeno tijelo prevezeno je u bolnicu tek 10 sati nakon događaja, kako su tadašnji mediji sarkastično pisali.  Laszowski, koji je tuda prolazio, bio je užasnut agonijom nesretne žene kao i svojomi nemoći i prisutnih da joj pruže pomoć.
 Laszowskije sazvao veliki zborBraće hrvatskog zmaja, u svratištuTri gavrana, kojemu su prisustvovali mnogi poznati liječnici, lijekarnici i drugi ugledni građani. Na tom je zboru gradski fizik (tadašnji naziv za liječnika) dr. Milan Figatner obrazložio potrebu Društva za spasavanje te je apelirao na pojedince i ustanove da se angažiraju u prikupljanju sredstava.  Prisutni su podržali Laszowskog u ovoj važnoj ideji i upustili se u njeno realiziranje. Za prvog predsjednika Društva izabran je grof Milan Kulmer, a Laszowski je bio tajnik.
Društvo je službeno započelo s radom 1910. godine sa sjedištem na Savskoj cesti. Prva kola preteče Hitne pomoći bile su dvije kočije s konjskom zapregom, a zaposlena su četiri sanitarna pomoćnika. Svremenom je opremljenost Hitne rasla, pa je postajala sve sposobnijom spašavati živote.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime16.10.20 23:41

Taj je događaja pada nesretne sluškinje opisan u Krležinu romanu "Gospoda,Glembajevi" pa i kasnije u istoimenom filmu. S tom razlikomsto u filmu nije sluškinja nego gladna mlada žena koja je od Glembajevih trazila milostinju

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime17.10.20 10:32

Zahvaljujem se na dopuni. Uvijek je dobro saznati nešto novo Smile

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2830
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime19.10.20 19:46

ALFRED DREYFUSS

Na današnji dan leta 1859 se je rodil Alfred Dreyfus, ki je bil obsojen izdaje. Na obsodbo se je z odprtim pismom, imenovanim Obtožujem, odzval pisatelj Emile Zola.

Afred Dreyfus je bil francoski generalštabni častnik židovskega rodu. Zaposlen je bil na francoskem obrambnem ministrstvu. Leta 1894 so proti njemu vložili obtožnico, ker naj bi Nemčiji izdajal vojaške skrivnosti in sodišče je odločilo, da je kriv. Obsojen je bil na dosmrtno ječo na Hudičevem otoku. Že leta 1896 se je polkovnik Picquart, šef obveščevalnega oddelka, prepričal, da je Dreyfus nedolžna žrtev pravega vohuna, majorja Esterhazyja. Romanopisec Emile Zola je na Clemenceaujevo pobudo v časopisnem članku z naslovom J'Accuse (Obtožujem) sodnike obtožil, da so pri razsodbi upoštevali ukaze obrambnega ministrstva. Primer so izkoristili nacionalisti, militaristi in rojalisti, na drugi strani pa republikanci, socialisti in nasprotniki klerikalizma. Dreyfusovo nedolžnost sta dokazala samomor majorja Henreyja (1898) in Esterhazyjevo priznanje, da je on pravi vohun. Vrhovno sodišče je od vojske zahtevalo obnovitev postopka (1899) in ob ponovnem sojenju je vojaško sodišče odločilo, da je Dreyfus »kriv z olajševalnimi okoliščinami«. Predsednik republike ga je pomilostil, njegovo ime pa je bilo dokončno oprano šele leta 1906, ko je lahko znova stopil v vojaško službo. Dogodek je vplival na okrepitev in večjo enotnost politične levice, zmanjšal pa se je vpliv vojske. Nasprotniki klerikalizma so dobili široko podporo in leta 1905 so v Franciji rimokatoliško cerkev ločilo od države. Dreyfus je bil glavna žrtev afere Dreyfus.

REHABILITACIJA

12.julija leta 1906 je francosko vrhovno sodišče oprostilo in rehabilitiralo Alfreda Dreyfussa. Zaradi domnevne izdaje vojaških skrivnosti Nemcem je bil obsojen na dosmrtno izgnanstvo. Dejanski krivec major Marie Chales Esterhazy je bil izsleden leta 1896. Dreyfuss je Francijo pripeljal v hudo notranjepolitično krizo, ki je oživila protisemitizem.

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                                Alfred Dreyfuss

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                     Degradacija Alfreda Dreyfussa

[You must be registered and logged in to see this image.]
Pismo romanopisca Emile Zola predsedniku zaradi dejanj državnega in vojnega vrha zaradi prikrivanje resnice o Alfredu Dreyfusu saj
je bilo vse več indicev o njegovi nedolžnosti, med drugim je polkovnik Picquart odkril, da so ga obsodili zaradi falsificiranega dokumenta.
         Članek J’accuse je bila prava medijska bomba saj je časopis izšel in bil razgrabljen v neverjetni nakladi 300.000 izvodov

[You must be registered and logged in to see this image.]
Slavni francoski romanipisec Emile Zola je zaradi bjegovega zavzemanja za resnico na koncu končal na sodišču, kjer je dobil 1 leto
zaporne in denarne kazni, poleg tega pa jebil izbrisan iz popisa Legije časti ter postal čez noč osovražen kot izdajalec Alfred Dreyfus

[You must be registered and logged in to see this image.]
                           Emile Zola je moral s svojo družino zaradi javnega linča in zapora za nekaj časa zbežati v Anglijo
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:12

Australski Hrvat nestao pri susretu s NLO-om – 1978.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dvadesetogodišnji Frederick Valentich neobjašnjivo je nestao dok je pilotirao Cessnom 182L uz australsku obalu 21. listopada 1978. godine. Valentich je bio hrvatskog porijekla, no živio je od rođenja u Australiji. Kobnog dana poletio je sam s aerodroma u Melbourneu i uputio se prema King Islandu, otoku koji se nalazi otprilike na pola puta između južne australske obale i Tasmanije.
Valentich je poletio u 18:19 navečer, a oko 19:06 prijavio je kontroli leta u Melbournu nepoznatu letjelicu u svojoj blizini. Kontrolor je odgovorio da na tom mjestu nema nikakvog prijavljenog zrakoplova. Valentich je letjelicu opisao kao veliki zrakoplov osvijetljen s 4 svjetla za slijetanje. Nije mu mogao ustanoviti tip, no rekao je da je zrakoplov proletio velikom brzinom oko 300 metara iznad njega.

Kontrolor ga je zamolio da procijeni veličinu nepoznatog zrakoplova. Valentich je odgovorio da letjelica ima blistavu metalnu površinu i zeleno svjetlo na njoj. Uslijedila je tišina od 28 sekundi, nakon čega je Valetich javio da je letjelica nestala. Nakon još 25 sekundi tišine, javio je da mu se letjelica opet približava iz drugog smjera. U 19:12 Valentich je prijavio da mu se motor na Cessni čudno ponaša. Uslijedila je kratka tišina, nakon koje je pilot javio da letjelica sad lebdi iznad njega i da se ne radi o zrakoplovu. Uslijedilo je 17 sekundi neidentificirane buke, poput metalnog strugajućeg zvuka, a zatim je izgubljen svaki kontakt s mladim pilotom.
Nikada kasnije nije pronađen niti trag od Valenticha i njegove Cessne. Ufolozi događaj objašnjavaju time da je on zajedno s avionom otet od strane vanzemaljaca. Što se doista dogodilo nemoguće je reći.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:20

Pomorska bitka kod Trafalgara – 1805.

[You must be registered and logged in to see this image.]




Engleski admiral Horatio Nelson ušao je u mornaricu još kao 12-godišnjak. Pomorske bitke ostavile su na njemu neizbrisive ožiljke. Tako je 1797. izgubio oko u sukobu kod Calvija, a 1801. desnu ruku kod Tenerifa. Sljedeće godine razorio je Napoleonovu flotu u bitki kod Nila, uz egipatsku obalu. Za svoje dotadašnje uspjehe proglašen je britanskim lordom, a zatim i vikontom. Dobio je i titulu vojvode od Brontéa od napuljskog kralja. U bitki kod Trafalgara, koja se odvijala 21. listopada 1805. godine, Britanci su imali 27 brodova, a Francuzi potpomognuti Španjolcima 33.
Nelson je bio poznat po svojim originalnim strategijama u bitkama. Tako je i kod Trafalgara, umjesto da postupi kako je bilo za očekivati i napadne s brodovima u jednoj liniji, on ih je podijelio na dvije paralelne linije. Za vrijeme bitke nalazio se na palubi svog admiralskog broda Victory. Taj je brod bio tipični predstavnik moćnih linijskih brodova prvog razreda tog vremena. Imao je 104 topa, istisninu od 3.500 tona i otprilike 850 članova posade. Za izradu je upotrijebljeno gotovo 6000 hrastovih stabala. Hrastov trup je bio debeo 60 cm na liniji vode. Vrh glavnog jedra nalazio se na 62.5 metara visine, a jedrilje je ukupno zapremalo 5.440 četvornih metara. Nelson je za vrijeme bitke neustrašivo stajao na palubi i upravljao flotom, premda su oko njega prolijetala topovska i puščana zrna.

U 13 sati i 15 minuta pogodio ga je neprijateljski metak. Ušao mu je u tijelo kroz rame, probio pluća i oštetio kralježnicu. Odnijeli su ga u potpalublje, gdje je za tri sata u bolovima umro. Posljednje riječi su mu bile: “Sada sam zadovoljan. Hvala Bogu da sam izvršio svoju dužnost.” Britanska je pobjeda bila potpuna. U bitki nisu izgubili ni jedan jedini brod, dok su Francuzi izgubili 19. Francuski zapovjednik admiral Villeneuve zarobljen je. Zauvijek je otklonjena mogućnost Napoleonove invazije na Englesku.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:23

Alfred Nobel – pripadnik najbogatije naftaške obitelji u Ruskom Carstvu (1833.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dana 21. listopada 1833. godine rođen je Alfred Nobel, švedski izumitelj i poduzetnik. Rodio se u švedskom glavnom gradu Stockholmu, u kući udaljenoj samo 700 metara od kraljevskog dvorca u Stockholmu. Otac mu se zvao Immanuel Nobel, a majka Andriette rođ. Ahlsell.


Alfred Nobel imao je tri brata koja su doživjela odraslu dob: Roberta, Ludviga i Emila Oskara. Najmlađi je brat, spomenuti Emil Oskar, poginuo pri eksploziji nitroglicerina u očevoj tvornici. Preostala dva brata, Robert i Ludvig (oba starija od Alfreda), osnovala su u Ruskom Carstvu naftnu kompaniju Braća Nobel (poznatu i pod kraticom BraNobel), u kojoj je i Alfred imao manji udio. Ta je kompanija iskorištavala naftne izvore kod Bakua, današnjeg glavnog grada Azerbajdžana. Uoči početka Oktobarske revolucije kompanija BraNobel bila je najveća naftna kompanija u Ruskom Carstvu, a i jedna od najvećih na svijetu.
Alfred Nobel prijavio je preko 350 patenata, a postao je poznat po eksplozivu. Neki su tvrdili da je do tog izuma došao slučajno, no on je tvrdio da je eksploziv rezultat dugotrajnih istraživanja. Afred Nobel od svog je razmjerno malog udjela u dionicama ostvario velik prihod, koji je dijelom otišao na znamenitu Nobelovu nagradu. Ostali njegovi prihodi uvelike su potjecali od prodaje eksploziva i oružja. Alfred Nobel preminuo je 1896. godine, u 64. godini, kao posljednji preživjeli od braće Nobel.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:24

- 21.10.Dan sjećanja na srpske žrtve u Drugom svj. ratu
- 1520. Fernando Magellan otkrio moreuz, koji će se kasnije po njemu i prozvati
- 1941. Nijemci u Kragujevcu strieljali 7000 civila, među kojima i učenike Kragujevačke gimnazije
- 1833. rođen Alfred Nobel, švedski kemičar i izumitelj

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:34

KRVAVA BAJKA: JEDNA OD NAJTUŽNIJIH PESAMA, ROĐENA IZ KRAGUJEVAČKE TRAGEDIJE


[size=50][You must be registered and logged in to see this image.][/size]

Na današnji dan 1941. godine, nemački okupatori izvršili su odmazdu u Kragujevcu,
 streljavši na hiljade stanovnika tog grada i njegove okoline, među kojima i par stotina dece.
[You must be registered and logged in to see this image.]
ŠUMARICE, 21. OKTOBAR 1941
Legendarna srpska pesnikinja Desanka Maksimović napisala je pesmu “Krvava bajka”posvećenu kragujevačkim đacima, 
koja je svakako jedna od najtužnijih koje je stradanje srpskog naroda iznedrilo.

“Bilo je to u nekoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu,
umrla je mučeničkom smrću
četa đaka u jednom danu.



Iste su godine svi bili rođeni,
isto su im tekli školski dani,
na iste svečanosti
zajedno su vođeni,
od istih bolesti svi pelcovani
i svi umrli u istom danu.



Bilo je to u nekoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu
umrla je junačkom smrću
četa đaka u istom danu.



A pedeset i pet minuta pre smrtnog trena
sedela je u đačkoj klupi
četa malena i iste zadatke teške
rešavala: koliko može
putnik ako ide peške…
i tako redom.



Misli su im bile pune i po sveskama u školskoj torbi
besmislenih ležalo je bezbroj
petica i dvojki.
Pregršt istih snova
i istih tajni
rodoljubivih i ljubavnih
stiskali su u dnu džepova.
I činilo se svakom
da će dugo
da će vrlo dugo
trčati ispod svoda plava
dok sve zadatke na svetu
ne posvršava.



Bilo je to u nekoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu
umrla je junačkom smrću
četa đaka u istom danu.



Dečaka redovi celi uzeli se za ruke
i sa školskog zadnjeg časa
na streljanje pošli mirno
kao da smrt nije ništa.
Drugova redovi celi
istog časa se uzneli
do večnog boravišta.”

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:37

Doktore, pokušao sam te nadopuniti jer znam da ne možeš objavljivati slike i tekstove. 
Ovaj događaj u Kragujevcu je ipak zaslužio da ne bude samo kratka crtica Sad


p.s. 
Krvava bajka je pjesma koju je srpska pjesnikinja Desanka Maksimović napisala 1941. godine 
nakon što je čula detalje pokolja koje su njemačke okupacijske snage izvele u Kragujevcu, 
odnosno kako je žrtva pokolja bio cijeli razredi gimnazijalaca. Pjesma je objavljena tek nakon završetka Drugog svjetskog rata.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:41

Svakako prihvaćam, a Desanka Maksimović je bila moja omiljena književnica. Napisala je o tom događaju prekrasnu pjesmu koju si ti naveo. Kakve životinje su bili ti Nijemci, tko to može shvatiti šta je bilo u glavama tih ljudi.
Prestrašno Sad Sad Sad

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:49

Ta pjesma je svojevremeno, dok sam ja išao u školu bila dio nastavnog programa. 
Osim Kragujevca, slično se desilo i u Kraljevu i zaista mi nije jasno kako to netko u svojoj glavi, kakva god ona bila može uopće smisliti i narediti takvo što. 
Na žalost, ti događaji nisu bili jedini, pa je od tada pa i puno godina kasnije bilo previše ponavljanja. 
Kao da jedan Kragujevac nije bio dovoljan
I ne bih se složio sa usporedbom sa životinjama, "čovjek" može napraviti ono što niti jedna životinja ne bi niti pomislila. Možda se zato i razlikujemo od životinja, na čast životinjama.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:49

Ta pjesma je svojevremeno, dok sam ja išao u školu bila dio nastavnog programa. 
Osim Kragujevca, slično se desilo i u Kraljevu i zaista mi nije jasno kako to netko u svojoj glavi, kakva god ona bila može uopće smisliti i narediti takvo što. 
Na žalost, ti događaji nisu bili jedini, pa je od tada pa i puno godina kasnije bilo previše ponavljanja. 
Kao da jedan Kragujevac nije bio dovoljan
I ne bih se složio sa usporedbom sa životinjama, "čovjek" može napraviti ono što niti jedna životinja ne bi niti pomislila. Možda se zato i razlikujemo od životinja, na čast životinjama.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime21.10.20 11:56

goran9030 (citat):
Ta pjesma je svojevremeno, dok sam ja išao u školu bila dio nastavnog programa. 
Osim Kragujevca, slično se desilo i u Kraljevu i zaista mi nije jasno kako to netko u svojoj glavi, kakva god ona bila može uopće smisliti i narediti takvo što. 
Na žalost, ti događaji nisu bili jedini, pa je od tada pa i puno godina kasnije bilo previše ponavljanja. 
Kao da jedan Kragujevac nije bio dovoljan
I ne bih se složio sa usporedbom sa životinjama, "čovjek" može napraviti ono što niti jedna životinja ne bi niti pomislila. Možda se zato i razlikujemo od životinja, na čast životinjama.
Slažem se da je bilo previše ponavljanja, a životinje su mi ni krive ni dužne prvo pale na pamet..eto..ispričavam se životinjama

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2830
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime23.10.20 23:16

NEWYORŠKA BORZA

Na današnji dan leta 1929 so se po nenehnem padanju vrednosti delnic od septembra na newyorški borzi začeli prvi znaki panike.

Črnemu četrtku, pisal se je 24. oktober 1929, je na newyorški borzi sledil črni petek. Ko je v nedeljo zvečer že kazalo na normalizacijo razmer, sta udarila še črna ponedeljek in torek in kmalu je bilo na dlani: Združene države Amerike in kmalu zatem (z redkimi izjemami) ves svet je tako rekoč čez noč zajela do tedaj najhujša, celo desetletje trajajoča gospodarska kriza. Mnogi, ki so na začetku poslovno nadvse prijaznega leta 1929 svoje prihranke nepremišljeno oplemenitili z ugodnimi krediti in drugimi ugodnostmi, ki so jih ponujali borzni posredniki, ter preko razumnih meja kupovali delnice dobičkonosnih družb, so na mah ostali brez premoženja. Vrhunec »razvratnega« kupčevanja z delnicami je bil dosežen 3. septembra, ko je borzni indeks Dow Jones dosegel rekordno vrednost 381,7 točke, a se je sladko blagostanje, zgrajeno na trhlih temeljih, po zlomu newyorške borze sesulo kot hišica iz kart.

Nato pa se je borzni trg začel nevarno majati, predvsem zaradi špekulacij, da bo država uvedla strog carinski zakon. V dneh pred črnim četrtkom so se obdobja velikih prodaj hitro menjala s kratkimi obdobji vse višjih cen in izterjav. 24. oktobra leta 1929 je Dow Jones za kratek čas celo presegel septembrski rekord, nato pa se je zatreslo in vlagatelji so skušali na ta dan prodati 12,9 milijona delnic.

Na Wall Streetu je zavladala panika. Sestali so se bančni magnati, med drugim šef banke Morgan Thomas Lamont, šef banke Chase National Albert Wiggin in predsednik National City Bank of New York Charles Mitchell, ki so podpredsednika borze Richarda Whitneyja pooblastili, da z njihovim denarjem kupuje delnice po povišani ceni, najprej v jeklarski industriji. S podobno taktiko so zaustavili paniko leta 1907 in delovala je tudi tokrat, vendar le začasno.

Izhoda iz krize ni bilo

Sledila sta namreč črni ponedeljek, ko je Dow Jones padel za 13 odstotkov, in črni torek, ko je izgubil še dodatnih 12 odstotkov vrednosti. Rekord v trgovanju z delnicami na ta dan ni bil presežen vse do leta 1968. Finančni velikani, vključno z družino Rockefeller, so skušali ponoviti ukrep bančnikov, vendar to ni delovalo in v tednu dni je borzna izguba znašala 30 milijard dolarjev.
Dow Jones je tako do 13. novembra padel na vrednost 198,60 točke, potem pa je začela njegova vrednost spet naraščati in do 17. aprila 1930 se je povzpel nazaj na vrednost 294,07 točke. Nekaj časa se je nato relativno dobro držal, a začel nato spet počasi drseti. 8. julija 1932 je tako dosegel rekordno nizko raven 20. stoletja, to je 41,22 točke, ali 89 % manj od rekordnih višav septembra 1929, kamor je nazaj "prilezel" šele 23. novembra 1954.

Glavni ali edini vzrok depresije?

Dogodki v oktobru leta 1929 veljajo za začetek velike gospodarske recesije, ki je zajela ves svet in bila eden izmed povodov za začetek druge svetovne vojne, saj so Nemci, razočarani zaradi poraza v prvi svetovni vojni in oslabljeni zaradi krize, pripeljali na oblast Adolfa Hitlerja.
Zgodovinarji se sicer še vedno prepirajo, ali je bil borzni zlom pred 91 leti glavni ali edini krivec za gospodarsko depresijo. Borzni padec na primer ni bil tako velik, kot na "črni ponedeljek" leta 1987, ko je Dow Jones v enem dnevu izgubil 22,6 % svoje vrednosti. Vendar pa se strinjajo, da je bil vsaj začetek dogodkov, ki so privedli v depresijo, zaradi katere je lahko potem Hooverjev naslednik Franklin Delano Roosevelt izvedel nekaj reform finančne industrije in skozi znani program "New Deal" Američanom zagotovil vsaj minimalno zvezno pokojnino.

Zavladala je panika, imetniki delnic so v upanju, da ohranijo vsaj delček resničnega in prividnega premoženja, te skušali prodati po smešno nizkih cenah, a je bilo bankrotirancev iz ure v uro več, strmoglavo pa je naraslo tudi število samomorov. Borzno dogajanje izpred 91 let je posredno privedlo tudi do velikih političnih sprememb v Nemčiji in posledično do druge svetovne vojne. Začetek zloma so precej obširno spremljali tudi slovenski mediji.

Polom na Newyorški borzi

Zaradi izredno visokih tečajev delnic, naraščajoče napetosti na denarnem trgu in popuščanja industrijske delavnosti je zadnje dni prišlo na newyorški borzi do poloma. Tečajne izgube onih efektov, ki kotirajo na borzi, so v par dneh dosegle okrog 5 milijard dolarjev (260 milijard Din). V četrtek so se na borzi odigravale panične scene in je bilo tekom 2 in pol ure prodanih 10 milijonov delnic. Padec efektnih tečajev je neugodno vplival tudi na žitni trg.
Jutro, 26. oktobra 1929

Panika na borzi

Pri novem polomu na včerajšnji borzi so se cene nekaterim akcijam znižale od $5 do $47.
Konsorcij bank, ki je bil priskočil tekom poloma zadnji četrtek na pomoč je zopet poslal svoje zastopnike v pisarno Morgan & Co.
Posvetovali so se dolgo časa, v javnost pa niso dali nobene izjave. (...)
Nov polom je prišel povsem nepričakovano, ker se je splošno domnevalo, da je trg stabiliziran in da so likvidacije dosegle svoj konec.
V resnici se je pa nabralo tekom prejšnjega tedna dosti naročil za prodajo kljub pomirjujočim izjavam bankirjev, narodnih voditeljev in predsednika Hooverja.
Glas naroda, 29. oktobra 1929

Posledice poloma na borzi

Že včeraj smo poročali o naglem padanju efektnih tečajev na newyorški borzi, ki je povzročilo pravo paniko. Ta polom je bil iz mnogih ozirov neizogiben. Že leto dni traja na newyorški borzi mrzlična špekulacija z delnicami, ki je tečaje teh papirjev privedla do take višine, da je rentabilnost v delnice naloženega kapitala padla na nekaj odstotkov. Spekulacija je absorbirala vedno večje kapitale, kar je imelo za posledico naglo dviganje obrestne mere, ki je ponovno prekoračila 10%. Newyorška Federal Reserve Bank je z vsemi razpoložljivimi sredstvi skušala preprečiti tako nesmiselno dviganje tečajev. Ponovno je že dvignila diskont, kar pa ni imelo zaželjenega uspeha.(…)
Enako so padle tudi obveznice drugih držav. Seveda je v takem položaju prenehala tudi vsaka možnost najetja posojil v Ameriki. Emisije posojil, zlasti za Evropo, so zaradi tega letos padle na minimum. Nasprotno, Evropa je celo pomagala financirati špekulacijo s tem, da je zaradi visoke obrestne mere nalagala kratkoročno svoja razpoložljiva denarna sredstva v Ameriki, kar je imelo za posledico, da je nastopila napetost tudi na zapadnoevropskih denarnih tržiščih, predvsem pa v Angliji.(…)
Polom na newyorški borzi bo torej Evropi prej ali slej gotovo prinesel koristi, kajti evropske države bodo v bodoče pri ugodnejših tečajih in v večjem obsegu lahko pokrivale svoje kreditne potrebe v Ameriki.
Jutro, 27. oktobra 1929

30 milijard dolarjev izgubljenih

Newyork, 30. oktobra. Včerajšnje izgube na newyorški borzi so mnogo večje, kakor pa se je prvotno domnevalo. Po zanesljivih vesteh znašajo glasom snočne bilance ne samo eno, marveč 14 milijard dolarjev, kakršna vsota ni bila zabeležena še na nobeni borzi niti v času največjih povojnih polomov. Vse kaže, da padanje tečajev še ne bo tako kmalu prenehalo. (…) Lastnikov delnic se je polastila tolika panika, da prodajajo delnice za vsak denar, kar izključuje vsako stabilizacijo tečaja. Banke tudi nimajo toliko gotovine, da bi mogle z nakupi dvigniti tečaj papirjev.
Najbolj so seveda prizadeti mali ljudje. Neštevilni mali špekulanti so uničeni in štedljivci, ki so vlagali svoje težko prihranjene dolarje na borzi, so oropani sadov svojega mnogoletnega truda in dela. Med temi malimi delničarji vlada največji obup in samomori so strahovito naraščali.
Od početka padanja tečajev pa do danes znašajo izgube nad 30 milijard, pri čemur pa ne gre samo za izgube na tečajih, marveč v visokem odstotku za efektivne izgube na narodnem premoženju. (…)
Slovenski narod, 30. oktobra 1929

Konec borzne panike v New - Yorku

Newyork, 31. oktobra. Situacija na newyorški borzi je postala nevzdržna. Vsi znaki kažejo, da ne bo mogoče ustaviti neprestanega padanja tečajev drugače, kakor da borzo za nekaj časa zapro. O tem koraku, ki predstavlja zadnji izhod iz skrajno mučnega položaja in ki bi seveda ne ostal brez posledic za ameriško narodno gospodarstvo, je včeraj skoraj vso noč razpravljal upravni odbor Federal Reserve Board v navzočnosti zakladnega ministra Melona.(…)
Na indirektno pobudo vlade so se velebanke še enkrat odločile za intervencijo na borzi in kakor se zdi, se jim je v zadnjem trenutku, ko je bila zatvoritev borze že več ali manj sklenjena stvar, posrečilo ustaviti nadaljno padanje tečaja potom velikih nakupov. (…) Po povprečni cenitvi je nad 100.000 malih vlagateljev izgubilo vse svoje premoženje.(...)
Slovenski narod, 31. oktobra 1929

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                               Množica ljudi zbranih pred borzo

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                                         Delnice na Wall Streetu so strmoglavile

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                          Na začetku velik optimizem potem pa velika depresija


                                         Borzni zlom Newyorške borze leta 1929



                                            Začetek velike desetletne depresije

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime26.10.20 22:18

Obračun kod O.K. Corrala – 1881.

[You must be registered and logged in to see this image.]


U gradiću Tombstone u Arizoni odigrao jedan od najpoznatijih obračuna u povijesti Divljeg zapada 26. listopada 1881. godine. Sukobile su se dvije skupine, koje su se borile za prevlast u Tombstoneu. Jednu su sačinjavali predstavnici zakona – braća Earp (Wyatt, Morgan i Virgil) te Doc Holliday, a drugu njihovi neprijatelji kauboji – braća Clanton i braća McLaury.
O.K. Corral je bilo ograđeno mjesto za konje u tom gradiću (O.K. je kratica za Old Kindersley). Revolveraški obračun se zapravo dogodio oko šest ulaza dalje od Corrala, pa bi točniji naziv bio obračun u blizini O.K. Coralla. Pucnjava revolverima trajala je svega 30-ak sekundi.

Ispaljeno je oko trideset metaka. Frank i Tom McLaury ubijeni su, kao i Billy Clanton. Morgan i Virgil Earp te Doc Holliday su ranjeni. Ike Clanton, vođa bande kauboja, zbog kojeg je ponajviše i došlo do obračuna, pobjegao je neozlijeđen još prije nego je pucnjava počela. Povukao se na svoj ranč i odustao od borbe za prevlast nad gradićem.
U svakom slučaju ovaj obračun ostao je zabilježen kao jedan od mitskih događaja na Divljem zapadu.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2830
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime29.10.20 21:41

MILOŠ ŠOŠKIĆ

Na današnji dan leta 1941 se je rodil nekdanji nogometaš in trener Miloš Šoškić. Kariero je začel pri Trepči iz Obiliča, leta 1965 pa prišel k Olimpiji. V Ljubljani je igral vse do leta 1975, v prvi jugoslovanski ligi je zbral 288 nastopov.
Kasneje je postal športni direktor Olimpije, potem pa je vodil Olimpijo, Ljubljano, Muro, Rudar, Primorje in Korotan.
Najbolj se je izkazal v sezoni 1989/90, ko je Olimpijo pripeljal v 1. jugoslovansko ligo. Takrat so za zmaje igrali Džoni Novak, Gregor Židan in Jani Pate.

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                            Miloš Šoškić na finalu Europa Cup 1 leta 1966

[You must be registered and logged in to see this image.]
    Olimpija 1970/71 Stojijo, L-R: Gugolj, Milevoj, Škorić, Oblak, Pejović, Klampfer,Rogić, Popadić, Glišić, Popivoda, Škulj, Hočevar
                                                Čepijo L-R: Šoškić, Srbu, Đorlev, Ameršek, Bečejac, Golec, Hacler, Čeh

[You must be registered and logged in to see this image.]
   Miloš Šoškić je vodil veliko klubov Olimpijo, Ljubljano, Muro, Rudar, Primorje in Korotan

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                          Miloš Šoškić praznuje častljivih 79 let

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime31.10.20 10:37

Zanimljiva crtica iz (još) jedne od bogatih i cijenjenih zemalja kojima težimo. Zanima me, da li postoji iti jedna zemlja zapadnog svijeta koje su nam uzor, a koja se nije obogatila na ljudskoj patnji i krvi???




Švedska kompanija za trgovinu robljem iz Afrike (1786.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dana 31. listopada 1786. godine osnovana je Švedska zapadnoindijska kompanija (šved. Svenska Västindiska Kompaniet) namijenjena kolonijalnoj eksploataciji područja kojeg su Europljani nekoć nazivali Zapadnom Indijom (šire karipsko područje). Kompanija je dobila karipski otok Saint Barthélemy, smješten otprilike između Djevičanskog otočja i Antigve.


Na otoku Saint Barthélemy glavno naselje nazvano je Gustavia prema tadašnjem vladajućem švedskom kralju Gustavu III. iz dinastije Holstein-Gottorp. Ime Gustavia zadržao je taj grad do danas, premda Švedska više ne posjeduje otok Saint Barthélemy (danas pripada Francuskoj). 
Šveđani su u okviru Švedske zapadnoindijske kompanije organizirali trgovinu robljem iz Afrike. Radilo se o uvozu robova iz afričkih područja na Karibe, gdje se njima zatim trgovalo (ondje su uglavnom korišteni za rad na plantažama). Ropstvo je u Švedskoj i njenim kolonijama ukinuto tek 1847. godine.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime31.10.20 12:00

Ubijena Indira Gandhi – 1984.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Indira Gandhi, indijska premijerka i kći Jawaharlala Nehrua, ubijena je 31. listopada 1984. godine od strane dvojice svojih tjelohranitelja Sikha. To se dogodilo kao posljedica akcije indijske vojske protiv Sikha, za vrijeme njihovog vjerskog blagdana. Tu akciju je naredila Indira Gandhi, a sastojala se od prodora u prostor Zlatnog hrama, najsvetijeg mjesta Sikha, gdje su oni navodno masovno skupljali oružje.
[size=32]Sikhi su takvu akciju smatrali svetogrđem i zato su odlučili ubiti premijerku. Tjelohranitelji su je upucali kad je prolazila kroz vrata koja su čuvali. Tada je trebala imati intervju s glumcem Peterom Ustinovom, koji je snimao dokumentarni film.  Navodno su ispucali preko 30 metaka. Obojica su se predala. Jedan je ubijen od strane ostalih stražara, a drugi je osuđen na smrt i obješen.[/size]

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime31.10.20 12:22

Zašto Karl Marx i komunisti nisu voljeli bana Josipa Jelačića? – 1849.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Dana 31. listopada 1849. vojska pod zapovjedništvom hrvatskog bana Josipa Jelačića i austrijskog feldmaršala kneza Alfreda von Windisch-Grätza ugušila je revoluciju u glavnom gradu Habsburške Monarhije – Beču. To je bio jedan od razloga zašto je Karl Marx imao negativno mišljenje o Jelačiću. Naime, Jelačić je prethodno bio gušio i mađarsku revoluciju, a sad je, eto, ugušio i revoluciju u Beču i to u korist konzervativnih načela. Marxovo loše mišljenje o Jelačiću preuzela je i Komunistička partija Hrvatske, što je u konačnici dovelo do uklanjanja spomenika banu na glavnom zagrebačkom trgu.
Jelačić je pri gušenju revolucije bio dio trojke glavnih vojnih zapovjednika. Osim njega, bili su u trojki spomenuti feldmaršal Windisch-Grätz, kao i slavni feldmaršal grof Radetzky (poznat po Radetzky-maršu Johanna Straussa). Njih trojica su postali tako slavni, da su vojnici Monarhije na svoje mačeve dali ispisivati slova WIR (kratica za Windisch-Grätz, Iellachich, Radetzky). Riječ Wir na hrvatskom znači mi.

Radetzky je gušio revoluciju u Italiji, Jelačić u Mađarskoj i Beču, a Windisch-Grätz je poznat po osobito nasilnom gušenju revolucije u Češkoj (naredio je bombardiranje Praga). Na kraju je revolucija doista ugušena u svim dijelovima monarhije i pobijedila su konzervativna monarhistička načela. Ipak, vladajuća dinastija, na čelu s mladim Franjom Josipom, uvidjela je da su reforme nužne. Sljedećih 10-ak godina obilježilo je uvođenje reformi odozgo (za razliku od revolucije koja je to pokušala odozdo).

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime31.10.20 12:25


[size=41]Austrougarska ratna flota predana Narodnom vijeću SHS – 1918.

[/size]
[You must be registered and logged in to see this image.]


Dana 31. listopada 1918. godine Austrougarska ratna flota predana je Narodnom vijeću SHS-a (Države Slovenaca, Hrvata i Srba). Učinjeno je to odredbom austrougarskog vladara Karla Habsburškog, kako bi se izbjeglo padanje flote u ruke neprijateljskih sila. Naime, Austro-Ugarska je u Prvom svjetskom ratu bila poražena pa se očekivalo da će njena ratna flota biti konfiscirana od strane sila  pobjednica.
Car i kralj bl. Karlo Habsburški potpisao je odluku kojom se 31. listopada austrougarska ratna mornarica, zajedno sa svim utvrdama i lukama, trebala predati Narodnom vijeću SHS-a, a to je vijeće navedenu odluku prihvatilo. Da bi se pojačao dojam, čak je organizirana i svečana primopredaja u Puli, i to na brodu Viribus Unitis (bojni brod koji je pripadao najvećoj klasi ratnih brodova sagrađenih za vrijeme Austro-Ugarske).

Primopredaju je obavio poznati admiral Miklós Horthy, posljednji zapovjednik Austrougrske mornarice, a kasniji dugogodišnji regent Mađarske. Zapovjedništvo nad flotom preuzeo je od Horthyja hrvatski mornarički časnik Janko pl. Vuković Podkapelski, kojem je dodijeljen admiralski čin. Nažalost, talijanski su diverzanti već iste noći poduzeli akciju u kojoj su potopili brod Viribus Unitis. Brod je potonuo u rano jutro 1. studenog, a tada je poginuo i spomenuti admiral Janko pl. Vuković Podkapelski.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime31.10.20 12:29

1922 – Benito Mussolini postao je talijanski premijer zakonitim putem

[You must be registered and logged in to see this image.]


Dana 31. listopada 1922. godine Benito Mussolini službeno je postao talijanski premijer. To je postigao pomoću poznatog Marša na Rim s kraja listopada 1922. godine, koji je potaknuo kralja Viktora Emanuela III. da Mussolinija imenuje novim premijerom. Ipak, zanimljivo je da je time Mussolini zapravo došao na čelo vlade zakonitim putem, koji je bio u skladu s tadašnjim talijanskim ustavom. Dakle, Marš na Rim zapravo nije bio puč ili revolucija, u kojem bi se na nasilan način uzelo vlast.
Kao novi šef vlade, Mussolini je dobio naslov koji je na talijanskom glasio Presidente del Consiglio dei ministri (hrv. predsjednik Vijeća ministara). U svojoj je vladi on ujedno obavljao i funkcije ministra vanjskih i unutarnjih poslova. Na mjestu ministra vanjskih poslova ostao je čak sedam godina, sve do 1929. godine.

Pogledajmo sastav prve Mussolinijeve vlade: ministar financija bio je fašist Alberto De Stefani. Ministar rata bio je general Armando Diaz, španjolskog podrijetla, koji je nakon Prvog svjetskog rata dobio aristokratsku titulu Duca della Vittoria (hrv. vojvoda od Pobjede), a dobio je i čin maršala. Ministar pošta bio je Giovanni Antonio Colonna di Cesarò, potomak ugledne plemićke obitelji Colonna.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime02.11.20 21:51

Francuski ratni brodovi uplovili u višku i komišku luku – 1914.

[size=32]Dana 2. studenog 1914. godine za vrijeme Prvog svjetskog rata francuski brodovi uplovili u luke gradova Visa i Komiže. To je bio dio pokušaja sila Antante da blokiraju Jadransko more, kako iz njega ne bi mogli izaći austrougarski brodovi. Francuski vojnici su na današnji dan u komiškoj i viškoj luci zapalili nekoliko skladišta i zatim otišli. Francuska flota nastavila je s blokadom Jadrana.[/size]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime02.11.20 22:00

Praizvedba omiljene opere Ero s onoga svijeta (1935.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedna od najpoznatijih i najomiljenijih hrvatskih opera Ero s onoga svijeta libretista Jakova Gotovca, praizvedena je 2. studenog 1935. godine u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Od praizvedbe opera ne silazi s repertoara naših nacionalnih kazališnih kuća, a u svijetu je izvođena na više od stotinu opernih pozornica. 


Rad na skladanju Ere Gotovac je započeo u listopadu 1932. godine i radio ju je u tri faze do svibnja 1935. Na zagrebačkoj praizvedbi dirigirao je sam autor i već tad se vidjelo da je djelo naišlo na odobravanje publike, što su potvrdile i mnogobrojne kasnije reprize.
Ero s onoga svijeta komična je opera u tri čina, a libreto je napisao književnik Milan Begović. Gotovac i Begović su glazbenu i tekstovnu osnovu za operu našli u folkloru narodnih skupina, od folklora Zagore (završno kolo) do kosovskih djevojačkih pjesama iz Gnjilana (početni zbor djevojaka Duni mi, duni, lađane).

Glavni lik opere i pokretač radnje je Mića, mladić iz bogate seoske obitelji Dalmatinske Zagore. Dok pokušava pronaći djevojku kojom bi se oženio, na majčin savjet, prikazuje se kao siromah. Predstavlja se kao Ero, s onoga svijeta, jer želi biti siguran da ga odabranica Đula iskreno voli. Iako je mnoge prevario, na kraju mu je sve oprošteno i on dobije djevojku koju ljubi.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime02.11.20 22:02

goran9030 (citat):
Praizvedba omiljene opere Ero s onoga svijeta (1935.)

[size=40][You must be registered and logged in to see this image.]
[/size]
Jedna od najpoznatijih i najomiljenijih hrvatskih opera Ero s onoga svijeta libretista Jakova Gotovca, praizvedena je 2. studenog 1935. godine u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Od praizvedbe opera ne silazi s repertoara naših nacionalnih kazališnih kuća, a u svijetu je izvođena na više od stotinu opernih pozornica. 

Rad na skladanju Ere Gotovac je započeo u listopadu 1932. godine i radio ju je u tri faze do svibnja 1935. Na zagrebačkoj praizvedbi dirigirao je sam autor i već tad se vidjelo da je djelo naišlo na odobravanje publike, što su potvrdile i mnogobrojne kasnije reprize.
Ero s onoga svijeta komična je opera u tri čina, a libreto je napisao književnik Milan Begović. Gotovac i Begović su glazbenu i tekstovnu osnovu za operu našli u folkloru narodnih skupina, od folklora Zagore (završno kolo) do kosovskih djevojačkih pjesama iz Gnjilana (početni zbor djevojaka Duni mi, duni, lađane).
Glavni lik opere i pokretač radnje je Mića, mladić iz bogate seoske obitelji Dalmatinske Zagore. Dok pokušava pronaći djevojku kojom bi se oženio, na majčin savjet, prikazuje se kao siromah. Predstavlja se kao Ero, s onoga svijeta, jer želi biti siguran da ga odabranica Đula iskreno voli. Iako je mnoge prevario, na kraju mu je sve oprošteno i on dobije djevojku koju ljubi.
Predivna opera. Uvijek je rado poslušam

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime02.11.20 22:10

Nisam znao da ti se sviđa ozbiljna glazba. 
Imaš jednu temu u kojoj objavljujem o tome.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2830
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime03.11.20 19:17

AYRTON SENNA DA SILVA


Na današnji dan leta 1991 je Ayrton Senna zmagal na dirki formule ena za VN Avstralije. Zaradi močnega dežja je bila dirka skrajšana in so jo končali že po 14 krogih. To je bila najkrajša dirka v zgodovini formule ena. Točke so šteli le polovično.

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                       Ayrton Senna na McLaren Honda MP4/6

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                             Na drugem mestu je končal Nigel Mansell na Williams FW

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                     Na tretjem mestu je končal Gerhard Berger na McLaren Honda MP4/6

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                    Na najkrajši dirki Formule 1 v Australiji so delili polovične točke



                                  Najkrajša dirka Formule 1 v zgodovini

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Na današnji dan - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Na današnji dan   Na današnji dan - Page 11 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Na današnji dan
Na vrh 
Stranica 11/22Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 22  Next
 Similar topics
-
» Na današnji dan
» KALENDAR-vojno-politički događaji iz bliže i dalje prošlosti
» SVAŠTARA

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: RAZNO
-
Idi na: