FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Thu Oct 14, 2021 6:43 am
THEODORE ROOSVELT - TEDDY
Na današnji dan leta 1912 je med predsedniško kampanjo v Milwaukeeju, Wisconsin, predsednika Theodora Roosevelta ustrelil lastnik točilnice William Schrank. Kljub sveži rani in krogli v telesu je Roosevelt dokončal svoj govor. Kot je pozneje povedal, je kot izkušen lovec vedel, da krogla ni prebila pljuč, saj bi drugače izkašljeval kri.
Od 1. januarja 1899 do 31. decembra 1900 je bil 36. guverner New Yorka, od 4. marca 1901 do 14. septembra 1901 je bil 25. podpredsednik ZDA in od 14. septembra 1901 do 4. marca 1909 pa 26. predsednik ZDA.
Roosevelt je bil v času nastopa svojega mandata najmlajši ameriški predsednik do zdaj – imel je 42 let in 322 dni. Čeprav je bil rojen v New Yorku, je dolgo časa živel na Divjem zahodu, zato so mu tudi nadeli vzdevek Prvi kavboj v Beli hiši. Po njem so poimenovani tudi plišasti medvedki, ki se jim v angleščini reče teddy bear.
Leta 1906 je kot prvi Američan prejel Nobelovo nagrado, za svoja prizadevanja pri pogajanjih v rusko-japonski vojni.
MEDALJA ČASTI
Zaradi očitne galantnosti in neustrašnosti, ki mu ogrozi življenje med dolžnostjo, se je podpolkovnik Theodore Roosevelt 1. julija 1898 v bližini Santiaga de Cube v Republiki Kubi odlikoval s pogumom in drzno držal do San Juan Hill. Podpolkovnik Roosevelt, ki je popolnoma zanemaril svojo osebno varnost in ga je spremljalo le štiri ali pet mož, je povedel obupan in odmeven napad na hrib San Juan in spodbudil svoje čete, naj nadaljujejo napad z uničenjem sovražnikovega ognja na odprtem podeželju. Ko se je soočil s hudim sovražnikovim ognjem, je pokazal izjemen pogum v napada in prvi prišel do sovražnikovih jarkov, kjer je s pištolo hitro ubil enega od sovražnikov, s čimer so njegovi možje lahko nadaljevali napad. Njegovo vodstvo in hrabrost sta spremenili tok v bitki za hrib San Juan. Izjemno junaštvo in predanost podpolkovnika Roosevelta sta v skladu z najvišjimi tradicijami vojaške službe in odražata veliko zaslugo njega samega, njegove enote in vojske ZDA.
[You must be registered and logged in to see this image.] Za izjemen pogum 1. julija 1898 je Theodor Roosvelt dobil medaljo časti [You must be registered and logged in to see this image.] Theodor Roosvelt je bil tudi velik naravovarstvenik [You must be registered and logged in to see this image.] Theodore Roosvelt kot 26. predsednik ZDA [You must be registered and logged in to see this image.] Theodore Roosvelt Teddy je bil prvi predsednik ZDA, ki je bil leta 1906 na uradnem diplomatskem obisku v tujini v Panami, kjer je opazoval gradnjo Panamskega prekopa [You must be registered and logged in to see this image.] Letalonosilka USS Theodore Roosvelt
goran9030 voli ovaj upis
Doktor Živago Pukovnik
VZ VZ PV BROJ POSTOVA: : 13028 ČLAN OD: : 2020-07-15 DOB : 57 Vinkovci
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Sun Oct 17, 2021 8:56 pm
18.10. - Svjetski dan kravate - simbol Hrvata koji nosi čitav svijet
Naime, kao izvorni hrvatski proizvod kravata se raširila Evropom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj, a prije se nosila kao rubac oko vrata vojnika koji su se borili na strani Francuza u Tridesetogodišnjem ratu od 1618-1648. Francuzi su već samo i po sebi narod koji voli modne detalje, te je mladi franc. kralj Luj IV počeo nositi kravatu sa samo sedam godina, i na taj način odredio modni standard svih franc.plemića. Ovaj odjevni predmet se tada nosio A la Croate ( na hrvatski način), a što je postao korijen franc. riječi cravate. Nakon toga, cijeli svijet usvaja nošenje kravate...
goran9030 voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Oct 18, 2021 6:40 am
TEST INTELIGENTNOSTI
Na današnji dan leta 1911 je umrl francoski psiholog in izumitelj prvega uporabnega testa inteligentnosti Alfred Binet. Njegov prvotni načrt pri sestavi lestvice je bilo ugotavljanje, kateri učenci in študentje potrebujejo pomoč pri učenju. Skupaj s sodelavcem Theodorjem de Simonom je objavil popravke testa v letih 1908 in 1911. Po njegovi smrti je testa popravil še Lewis M. Terman z univerze Stanford leta 1916. Ta popravek testa, ki ga imenujemo Stanford-Binetov inteligenčni test, bolj znan kot IQ-test, še vedno uporabljamo pri ugotavljanju IQ-ja.
Rezultati - klasifikacija I-Q:
* 130 in več - Zelo visok rezultat * 115 - 130 - Visok rezultat * 85 - 115 - Povprečno * 70 - 85 - Pod povprečjem * manj kot 70 - Nizek rezultat
Zoran I: komentar modifikovan dana: Mon Oct 18, 2021 8:14 am; prepravljeno ukupno 13 puta
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Oct 18, 2021 6:43 am
Što bi plavuša rekla kad su je pitali koliki joj je IQ: IQ? Nemam ja to...
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
Sloba1 Podpukovnik
PM VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 6767 ČLAN OD: : 2014-12-20 DOB : 61 Petrovaradin
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Oct 18, 2021 5:17 pm
1932. – U Beogradu je otvoren Kolarčev narodni univerzitet, zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca, koji je u tu svrhu testamentom zaveštao ogromnu svotu od oko 50.000 dukata. Zdanje Kolarčevog univerziteta projektovao je srpski arhitekta Petar Bajalović.
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Oct 18, 2021 8:30 pm
PETAR II. PETROVIĆ NJEGOŠ
Na današnji dan leta 1851je umrl največji črnogorski pesnik Petar Petrovič Njegoš. Kot vladika je opeval stoletne boje svojega ljudstva za svobodo. Njegovo najpomembnejše delo je Gorski venec, v katerem je opeval svojo domovino. Petar Petrovič Njegoš se je izobraževal v Cetinjskem samostanu, kjer si je pridobil vsestransko izobrazbo, ki mu je koristila tudi pozneje, ko je prevzel položaj vladike. Vladika, cerkveni in posvetni poglavar, je Petrovič postal že pri 17 letih. Kljub mladosti je veljal za dobrega vladarja, ki mu je uspelo pomiriti prepire med posameznimi plemeni.
Njegova dela veljajo za ena najpomembnejših v črnogorski književnosti. Njegoš je bil poleg rimskega papeža, ki je bil tudi poglavar cerkvene države, zadnji evropski vladar, ki je združeval posvetno in cerkveno oblast. V obdobju južnoslovanske nacionalne romantike je v treh letih (1845–1847) zasnoval in spisal črnogorsko trilogijo: najprej filozofsko-religiozni spev Luč mikrokozmosa, nato zgodovinski dramski poskus Lažni car Šćepan Mali ter zgodovinsko panliterarno poemo Gorski venec.
GORSKI VENEC
Ena najbolj branih južnoslovanskih pesnitev vseh časov je nastala leta 1846 na Cetinju in je po štiridesetih letih prevedena v sodoben slovenski jezik. Travmatično jedro tega »zgodovinskega dogajanja s konca 17. stoletja« je simbolizirano s fiktivnim dogodkom. Nič ne kaže na to, da bi se grozljiv osrednji dogodek pesnitve – »iztrebljenje poturčencev«, pokol, v katerem naj bi pravoslavni Črnogorci pobili svoje sonarodnjake, ki so sprejeli islam, in porušili njihove svete stavbe – resnično zgodil. Kot zgodovinska fikcija se je pojavil v 19. stoletju, malo preden je Njegoš napisal to pesnitev, o njem pa govori tudi črnogorska ljudska pesem.
[You must be registered and logged in to see this image.] Vladika Petar II.Petrovič Njegoš [You must be registered and logged in to see this image.] Edina znaša Njegoševa fotografija, ki jo je Anastas Jovanović poleti 1851 posnel malo pred smrtjo
Petar Petrović Njegoš, Gorski Vijenac - I.deo
Petar Petrović Njegoš, Gorski Vijenac - II.deo
Doktor Živago voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Wed Oct 27, 2021 10:43 am
LOU REED
Na današnji dan je v 72. letu umrl Lou Reed, ustanovitelj skupine Velvet Underground, vpliven tekstopisec in kitarist, ki je imel ključno vlogo pri sooblikovanju zadnjega pol stoletja rocka. Danes velja za očeta indierocka, predhodnika panka in new wava ter večine alternativnih rockovskih glasbenih gibanj sedemdesetih in osemdesetih.
Za glasbeno legendo je bila usodna odpoved jeter, je za New York Times potrdil njegov zdravnik Charles Miller, ki ga je iz bolnišnice v Clevelandu odpustil, ko je bilo jasno, da mu medicina ne more več pomagati. "Storili smo vse, kar je bilo mogoče. Boril se je vse do zadnjega trenutka. Še v zadnji uri pred smrtjo je delal vaje iz taj čija, poskušal ostati močen in se boriti." Pevec je umrl doma, v New Yorku, obdan z najbližjimi.
Vitalizem ni zmagal
Znano je, da je Reed še maja letos prestal presaditev jeter - a kljub temu je še junija pomirjujoče zagotavljal, da se po posegu počuti "krepkejšega kot kdaj koli" in se veseli vrnitve na oder. "Poosebljam zmagoslavje sodobne medicine, fizike in kemije," je takrat zapisal v izjavi za javnost. (Že mesec dni pozneje je za spletno publikacijo The Talkhouse recenziral novi album Kanyeja Westa, Yeezus - in ga, mimogrede, zelo pohvalil.)
"Konec šestdesetih je z Velvet Undergroundom neposrednost življenja na ulici zlil z elementi evropske glasbene avantgarde, združil lepoto in hrušč, obenem pa v rokenrol poezijo vnesel novo lirično iskrenost," je v svoji osmrtnici Reedu zapisal Rolling Stone. "Kot samostojni umetnik je bil v zadnjih 40 letih nemirna, inventivna osebnost, kameleonski in nepredvidljiv glasbenik, ki je svoje oboževalce izzival na vsakem koraku. Glama, panka in alternativnega rocka si brez njegovega vpliva ne moremo niti predstavljati." "En akord je v redu," je nekoč izjavil in pri tem namigoval na svoj asketski pristop k igranju kitare. "Dva akorda sta izzivanje, pri treh imaš pa že opravka z džezom."
Skupina, ki je spustila avantgardo v rokenrol
Lou Reed je zaslovel v 60. v vlogi pevca kultne zasedbe The Velvet Underground, katere menedžer je bil sloviti umetnik Andy Warhol. Po razpadu skupine je Reed zgradil uspešno solokariero, v kateri je izdal 20 studijskih albumov in sodeloval s številnimi drugimi uglednimi izvajalci. Njegova žena je bila umetnica performansa in eksperimentalna umetnica Laurie Anderson (2012 je v okviru EPK-ja nastopila v Mariboru).
30 tisoč iztočnic za nove skupine
Britanski glasbeni kritik Lester Bangs je nekoč kategorično zapisal, da se "moderna glasba začne z Velveti", Brian Eno pa je leta 1984 v nekem intervjuju na glas razmišljal takole: "Zadnjič sem se pogovarjal z Loujem Reedom in povedal mi je, da so Velvet Underground v prvih petih letih prodali 30 tisoč izvodov svojega prvenca. Mislim, da je vsakdo, ki je kupil katerega od tistih 30 tisoč primerkov, začel svoj lasten bend." Kot se pionirskim izdelkom rado primeri, se tudi album The Velvet Underground and Nicoob izidu leta 1967 ni kaj prida prodajal, a 45 let pozneje ima kot verjetno prvi art-rock album nesporno mesto v zgodovini glasbe; brez njega morda nikoli ne bi - vsaj v današnji obliki - dobili Davida Bowieja, Roxy Music, Siouxsie and the Banshees, Jesus and Mary Chain in drugih zasedb, za katere so bili Velvet Underground ključen, celo formativen vpliv. Lou Reed je s svojimi sugestivnimi besedili vodil v boemski svet warholovskega New Yorka, kjer so vladale trde droge in spolna svoboda. 45 let pozneje to morda ni več tako šokantno, je pa še vedno hipnotično privlačno. Pri tehtanju zgodovinskega pomena albuma bi se bilo treba vrniti v leto 1965, čas, ko so v Veliki Britaniji Beatli dekleta spravljali v ekstazo s poppopevčicami tipa Yesterday in Ticket to Ride. Takrat enkrat je v New Yorku Lou Reed, študent književnosti, ki se je posvetil pisanju besedil, spoznal avantgardnega glasbenika Johna Cala in začel z njim pisati pesmi. Ustanovila sta zasedbo The Primitives in jo pozneje preimenovala v The Warlocks.
Zares proti toku pa je vse skupaj začelo pluti šele, ko sta spoznala še Andyja Warhola. Popartist je leta 1966 skupino, ki sta se ji do takrat priključila še kitarist Sterling Morrison in bobnarka Moe Tucker - zdaj so že bili The Velvet Underground -, najel za svojo "hišno skupino", ki naj bi spremljala njegov "multimedijski projekt" Exploding Plastic Inevitable. Velvet Underground, ki so v Warholu med drugim našli tudi finančnega sponzorja za svoje eksperimentiranje, so tako dobili tudi primerno avantgardno vizualno podlago za svoj zvok. "Andy je na nas predvajal svoje filme," se je pozneje spominjal Reed. "Oblečeni smo bili v črno, da se je film dalo videti na nas. Ampak saj smo tako ali tako nosili črnino."
Popolni mecen
"S tem, da je bil Andy Warhol, nam je omogočil, da smo lahko ostali zvesti sami sebi," je pozneje o producentski vlogi umetnika, ki o ustvarjanju glasbe ni vedel ničesar, razmišljal Reed. "Nekako je v resnici bil producent, saj je služil kot dežnik, ki je odbijal vse napade v obdobju, ko še nismo bili dovolj veliki, da bi napade prenesli ... Ker je bil naveden kot producent, smo lahko preprosto vkorakali v studio in počeli, kar smo hoteli, pa nam ni nihče ugovarjal. Seveda Andy ni vedel ničesar o produkciji, ampak saj mu ni bilo treba. Samo sedel je tam in včasih rekel: "Ooooh, to je fantastično." In tehnik se je seveda strinjal: Da, pa je res fantastično, ali ne?"." Iz sodelovanja je leta 1967 zrasel danes antologijski "Banana album", za katerega je tri pesmi odpela nemška Warholova muza in pozneje tudi pevka Nico. Warholovo naslovnico z nalepko banane je spremljalo navodilo "Počasi olupi in poglej" (ne pa tudi recimo ime benda ali naslov albuma).
Beatniki, preliti v glasbo
Album je v oči bodel tudi zaradi svojega eksplicitnega tematiziranja "tabutem", kot so mamila, prostitucija, sadomazohizem in spolna odklonskost. Pesem I'm Waiting for the Man opisuje protagonistovo čakanje na "šus", Venus in Furs je skoraj dobeseden povzetek romana iz 19. stoletja, ki se ukvarja s sadomazohizmom, Heroin pa najbrž podrobnejše tematske razlage niti ne potrebuje. Reed, ki je napisal večino besedil, se teh tem ni loteval zato, da bi pritegoval pozornost. Sam je bil silen oboževalec avtorjev, kakršni so bili Raymond Chandler, William S. Burroughs in Allen Ginsberg, in ni mogel razumeti, zakaj se podobnih tematik ne bi dalo prenesti v rokenrol: "To so stvari, o katerih beremo. Zakaj jih torej ne bi poslušali? Za nameček pride še v spremstvu rocka." Tudi naslednji trije albumi skupine - od predhodnika še bolj grobi White Light/White Heat(1968), folkovsko obarvani, nežni The Velvet Underground(1969) in Loaded(1970) - so bili v svojem času prav tako spregledani. Čeprav je zadnji nastal v obdobju, ko je Reed skupino že zapuščal, sta na njem vseeno klasiki Rock & Roll in Sweet Jane, ki sta le še zacementirali status Velvet Undergrounda kot morda najvplivnejše ameriške skupine vseh časov.
Svet končno opazi Transformer
Po razhodu z "Velveti" je Reed leta 1970 odpotoval v Veliko Britanijo in - v skladu s svojo nepredvidljivo ustvarjalno muzo - posnel soloprvenec, na katerem so ga spremljali člani progresivnega benda Yes. A resnični preboj med zvezde je pomenil šele njegov naslednji album, Transformer iz leta 1972, pod katerega se je kot producent podpisal David Bowie. Singel Walk On the Wild Side, obujanje spominov na Warholovo Tovarno, je kljub aluzijam na oralni seks postal radijska uspešnica, skladbo Satellite of Love pa so pozneje prirejali številni, med drugim tudi U2.
"Moje sranje je vredno več kot tuji diamanti"
V naslednjih letih je presenetil z vsako novo izdajo: Berlin (1973) je bil konceptualna rockovska opera o nesrečnem paru, Sally Can’t Dance(1974) je njegov najbolje prodajani soloalbum, Metal Machine Music(1975) pa je bil eksperimentalni projekt, ki ga je založba RCA promovirala kot "avantgardno klasično glasbo". Za svojo "shizofreno" karierno pot se ni nikoli opravičeval: "Moje sranje je vredno več kot tuji diamanti," je pripomnil v nekem intervjuju. "Če kaj, pa Lou zna najti nove načine, da se poserje na ljudi," je takrat zapisal eden izmed njegovih kritikov, Robert Christgau.
Po ekscesih sedemdesetih
Reedova dvoumna, seksualno obarvana celostna podoba in groteskna zloraba drog sta bila v sedemdesetih legendarni. Ekscesom, ki ga kljub vsemu niso spravili pod rušo, se je v osemdesetih deloma odpovedal. Album The Blue Mask(1982), ki ga ima stroka za najboljšega po Transformerju, je navdihnil njegov zakon s Sylvio Morales; dve leti pozneje je s ploščkom New Sensationszavil v bolj komercialne vode, leta 1989 pa desetletje sklenil z New Yorkom, šopkom politično kritičnih pesmi. Leta 1991 je v sodelovanju s Calom ustvaril glasbeni poklon Warholu, Songs For Drella, še tri leta pozneje pa so se The Velvet Underground znova zbrali in uspešno odigrali niz koncertov po Evropi.
21. stoletje: od newagea do Metallice
Nekdaj hedonistični rocker je v prvem desetletju novega tisočletja postal goreč privrženec taj čija - a če se je umiril njegov življenjski slog, pa zato glasbeno ni zaspal na lovorikah. Leta 2005 je izdal dvojni album The Raven, ki ga je navdihnila poezija Edgarja Allana Poeja, dve leti pozneje pa plošček ambientalne glasbe Hudson River Wind Meditations. Nazadnje se je o njem veliko pisalo leta 2011, ko so kritiki neusmiljeno raztrgali Lulu, eksperimentalni album, ki je nastal v sodelovanju z Metallico.
"Vedno sem bil prepričan, da v mediju rokenrola lahko narediš neverjetno veliko stvari, in da lahko v rockovsko pesem spraviš tudi resno pisanje, če znaš to nekako narediti tako, da ob tem ne izgubiš ritma. Okrog stvari, o katerih sem pisal, ne bi bilo takega cirkusa, če bi se pojavile v knjigi ali filmu." Lou Reed
"Niti najmanj me ne zanima, kaj imajo kritiki povedati o čemer koli. Zanima me, ali je všeč meni. Pišem zase." Lou Reed je bil znan po svoji nastrojenosti proti novinarjem in kritikom
"Urejenemu umu smrt ne pomeni drugega kot naslednjo veliko dogodivščino." Lou Reed iz knjižice albuma Metal Machine Music
[You must be registered and logged in to see this image.] Lou Reed in John Cale sta vložila tožbo proti Fundaciji Andyja Warhola, češ da nezgrešljivo naslovnico njihovega albuma z banano uporabljajo brez njihovega dovoljenja. Fundacija se brani, da skupina ne obstaja že štirideset let in da je podoba zdaj že javna last [You must be registered and logged in to see this image.] Za hitro seznanjanje z Reedovo glasbo v roke vzemite album NYC Man - The Collection, na katerem je zbranih njegovih 31 največjih uspešnic, ki jih je sam ali s skupino Velvet Underground ustvaril med letoma 1967 in 2003 [You must be registered and logged in to see this image.] V obdobju Velvet Undergrounda so Reedovi brez kompromisni opisi newyorške boemske scene, prepleteni z jasnimi aluzijami na mamila in sadomazohizem, šli lirično veliko dlje kot denimo Rolling Stonesi in druge skupine tistega časa [You must be registered and logged in to see this image.] Še junija je Reed izjavil, da se po presaditvi jeter, ki mu je rešila življenje, počuti "krepkejšega kot kdaj koli" in se veseli vrnitve na oder [You must be registered and logged in to see this image.] Pesem Perfect Day je mlajša generacija spoznala tudi po zaslugi priredbe, ki jo je za BBC v dobrodelne namene posnel "Band Aid" večine leta 1997 najbolj znanih britanskih izvajalcev.
Lou Reed - Perfect Day
Lou Reed - Sweet Jane
The Killers - Tranquilize ft.Lou Reed
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Nov 02, 2021 4:58 am
Okrutno srce ruskog reformatora: Sestru i suprugu je zatočio u samostan, a vlastitog sina dao mučiti i pogubiti!
Dana 2. studenog 1721. godine, Petar I. Aleksejevič (1672. – 1725.) proglašen je imperatorom, čime je dobio carsku titulu poteklu iz zapadnjačke tradicije. Ranije su, naime, ruski vladari nosili titulu cara, koja u ruskom jeziku više odgovara europskom pojmu kralja. Tek je Petar Veliki bio prvi car u europskome imperijalnom smislu. Ovaj vladar, poznatiji kao Petar Veliki, uistinu je bio kompleksna ličnost. Surovi razvratnik visok gotovo dva metra, mrkog pogleda, čeličnih mišića i kratkog fitilja istodobno je bio prosvjetitelj, zaljubljenik u umjetnost i jedan od najvećih reformatora svoga vremena. Nekoliko zanimljivosti o ovom ruskom caru;
1. Na tron je zasjeo kao desetogodišnjak, a zbiljsku vlast je preuzeo sedam godina kasnije, uklonivši regenta, vlastitu sestru Sofiju Aleksejevnu: siroticu je doživotno dao zatvoriti u samostan.
2. Shvativši koliko je njegova zemlja nazadna, 1697. se zaputio na europsku turneju. Lukavi vladar je incognito, prerušen u trgovca, posjetio Nizozemsku, Englesku, Sasku, Češku i Austriju, proučavajući prilike u tim zemljama. Kako bi modernizirao Rusiju, odlučio je “prepisivati” od zapadnjaka, istaknuvši se kao korjeniti reformator društvenog, gospodarskog i kulturnog života. Vješt diplomat, dalekovidan političar te moćan vojskovođa, Rusiju je uveo među europske velesile. Jedna od reformi odnosila se na izgled njegovih podanika – uveo je porez na brade!
3. Znatiželjan po prirodi, izučavao je astronomiju, zoologiju, brodogradnju, inženjerstvo i arhitekturu, uzimao satove crtanja i graviranja, a opuštao se zidanjem, izradom namještaja i uređivanjem vrtova. Uz to je virtuozno svirao nekoliko instrumenata, kovao oružje te gotovo bezbolno vadio zube podanicima. Bio je prvi igrač biljara u Rusiji te autor prvog bontona u zemlji.
4. Koliko je bio napredan, toliko je bio okrutan. Kmetove je gušio golemim nametima te silio na služenje u vojsci i obavljanje javnih radova, zbog čega su tisuće njih umrle od iscrpljenosti i gladi. Smrtne kazne je dosuđivao a da ne trepne, a s vremena na vrijeme je znao oteti sjekiru iz ruke krvnika te vlastoručno skratiti osuđenika za glavu. Ni prema bližnjima nije bio nježan. Na prvu suprugu je, kad mu je dosadila, primijenio provjereni recept, slanje u samostan, a sina Alekseja, kojeg je optužio za kovanje urote, osudio je na smrt. Mladić nije doživio službeno pogubljenje: umro je od posljedica stravičnog mučenja kojem je bio podvrgnut u zatvoru i koje je također naredio njegov dragi tatica. Osobitu maštovitost pokazao je prilikom kažnjavanja druge supruge Katarine Aleksejevne – dekapitirao je muškarca za kojeg je, bez stvarnog dokaza, posumnjao da “švrlja” s caricom, da bi potom “preljubnicu” natjerao da njegovu odrubljenu glavu drži u spavaćoj sobi, konzerviranu u staklenci!
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Sun Nov 14, 2021 10:07 pm
Jeste li čuli za porajmos? Ova riječ, koja se prevodi kao “propast”, u ušima Roma odjekuje jednakom strahotom kao riječ holokaust u ušima Židova. Iza ovoga bezdušnog koncepta stajao je Heinrich Himmler (1900. – 1945.), možda najbrutalniji nacistički zločinac. “Židovi su poput ušiju. Moramo ih istrijebiti, to je pitanje čistoće”, govorio je organizator genocida nad Židovima, jedan od najmoćnijih ljudi Trećeg Reicha. Kasnije, na red su došli i drugi “nearijci”. U vrijeme dolaska nacista na vlast, broj Roma u Njemačkoj bio je relativno neznatan, pa je privlačio tek povremenu pažnju vlasti, u vidu ograničenja kretanja osoba bez stalnog prebivališta. Izmjenom Nürnberških zakona 1935. godine, zabrane koje su se odnosile na Židove proširene su i na Rome, kojima je oduzet status njemačkih državljana. Primjerice, brakovi između Roma i “arijaca” stavljeni su izvan zakona.
U travnju 1940. Himmler naređuje preseljenje 2.500 njemačkih Roma na područje okupirane Poljske. Hans Frank, koji je vodio nacističku upravu Poljske, tražio je da ih se prestane slati na njegov teritorij i predložio da se “romsko pitanje” riješi na drugi način. Riješio ga je, na svoj način, agilni Himmler. Da s Romima treba postupiti jednako kao sa Židovima, šef zloglasna SS-a, kojem je Hitler tepao kao svome “odanom Heinrichu”, naredio je na današnji datum, 15. studenog 1943. godine. Odluka o njihovom slanju u koncentracijske logore dobila je racionalizaciju iz dva kuta: s jedne strane, okarakterizirani su kao inferiorna rasa, s druge se ukazivalo na njihovo asocijalno ponašanje, odnosno sklonost kriminalu. Kao takvi, u logorima su bili prisiljeni nositi zelene trokutaste oznake, kojima su obilježavani teški prijestupnici, ili one smeđe, kao asocijalni pojedinci. Katkad su uz to dobivali i slovo “Z”, što je bila kratica riječi “Zigeuner” odnosno “Cigani”.
Kakav ih je tretman očekivao u Auschwitzu i ostalim logorima, svima je znano. Spomenut ćemo samo podatak da je dr. Mengele upravo romsku djecu najradije birao kao subjekte svojih monstruounih eksperimenata. Nesretni mališani namjerno su bili izlagani zaraznim bolestima, sa svrhom “znanstvenog progresa”, a potom likvidirani injekcijama fenola, što je olakšavalo provođenje obdukcije. Zbog neorganiziranosti romskih skupina, ovaj genocid slabije je dokumentiran od holokausta. Procjenjuje se da su nacisti i njihovi kolaboracionisti tijekom Drugoga svjetskog rata pobili između 500.000 i milijun i pol Roma. Za to nemilosedno istrebljenje katkad se koristi i pojam Samudaripen, koji znači “masovno ubijanje”. Dan Samudaripena obilježava se 2. kolovoza, u sjećanje na ubojstvo 2.897 Roma u Auschwitzu tog datuma 1944. godine.
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
Sloba1 Podpukovnik
PM VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 6767 ČLAN OD: : 2014-12-20 DOB : 61 Petrovaradin
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Nov 15, 2021 11:29 am
Zlatko Kranjčar i u najmlađim danima bio je lice za naslovnice. Da je živ danas bi proslavio 65. rođendan.
PM VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 6767 ČLAN OD: : 2014-12-20 DOB : 61 Petrovaradin
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Fri Nov 19, 2021 9:21 pm
Светски дан детета или Међународни дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана.
Doktor Živago voli ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Nov 29, 2021 1:17 am
Dana 29. studenog1943. održano je drugo zasjedanje AVNOJ-a, na kojem je AVNOJ (Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije) proglašen vrhovnim zakonodavnim i izvršnim tijelom naroda Jugoslavije. Zasjedanje je održano u Jajcu, u nazočnosti 142 delegata. Povodi zasjedanju bili su Saveznički uspjesi na više bojišta, uključujući kapitulacija Italije, istiskivanje snaga Osovine iz Afrike te uspješne kontraofenzive Crvene armije na Istočnom bojištu.
Riječ je o drugom zasjedanju jer se prvo dogodilo 1942. u Bihaću, gdje je stvorena osnova za ustrojavanje političkog predstavničkog tijela antifašističkih snaga na prostoru Jugoslavije, a detalje oko utemeljenja nove države i njenih predstavničkih tijela trebalo je dogovoriti upravo na drugom zasjedanju u Jajcu. U Jajcu su se okupila najvažnija tijela partizanskog pokreta uključujući Vrhovni štab NOV i POJ te Centralni komitet KPJ. Iako su partizani već tri mjeseca držali Jajce, strahovali su od mogućeg zračnog napada, pa je zasjedanje ograničeno na jednu noć, s 29. na 30. studeni, te su sva svjetla bila prigušena. Zasjedanje je održano u zgradi nazvanoj Dom kulture, koja je izvorno služila kao sjedište društva Sokol, a tijekom rata kao njemačka kasarna.
Okupile su se delegacije iz svih krajeva Jugoslavije (osim Makedonije jer se nisu uspjeli probiti kroz neprijateljske linije), a hrvatsku je predvodio Vladimir Bakarić. Tadašnji predsjednik AVNOJ-a bio je (naš Đakovčan) dr. Ivan Ribar, kojem su nedugo prije poginula oba sina (Ivo Lola i Jurica). Vrata doma bila su otvorena za sve, ali se svakoga pri ulazu temeljito pretresalo. Govore je održalo ukupno 44 delegata uključujući Ivana Ribara, Tita i Borisa Kidriča.
Odlučeno je da će se Jugoslavija ustrojiti federalno, kao “državna zajednica ravnopravnih naroda”. AVNOJ je konstituiran kao zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo Jugoslavije, a uspostavljen je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ) kao privremeno tijelo preko kojeg AVNOJ ostvaruje izvršnu funkciju. Kralju Petru II. zabranjen je povratak u zemlju, a izbjegličkoj kraljevskoj vladi u Londonu oduzeto je pravo zastupanja zemlje u inozemstvu sve do kraja rata, kad je predviđen referendum o uređenju nove države. Titu su dodijeljeni naslov maršal Jugoslavije te funkcija predsjednika i povjerenika za narodnu obranu. Usto je odlučeno da će se Istra, Rijeka, Kvarner, Zadar, Cres, Lošinj, Lastovo i Palagruža vratiti Hrvatskoj, a dio Slovenskog primorja koji je pod talijanskom vlašću Sloveniji.
_________________ In medias (t)res...
Zoran I and Doktor Živago vole ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Nov 29, 2021 1:22 am
I Švicarska je imala svoj Građanski rat sličan američkom (1847.)
Švicarski građanski rat, poznat i pod nazivom Sonderbundski rat, završio je 29. studenog 1847. godine. Čitava je stvar prilično malo poznata u europskoj povijesti, ali je zapravo vrlo zanimljiva jer podsjeća na Građanski rat između Sjevera i Juga u SAD-u, koji je započeo svega 14 godina kasnije.
Do Švicarskog građanskog rata došlo je kad su katolički kantoni osnovali poseban savez – tzv. Sonderbund – da zaštite svoje interese od centralizacije vlasti u Švicarskoj. Sonderbund je formiralo 7 katoličkih kantona – Schwyz, Uri, Unterwalden, Lucerne, Fribourg, Valais i Zug. Ti su kantoni značajni po tome što su Schwyz, Uri i Unterwalden zapravo bili prajezgra osnivanja Švicarske stoljećima ranije. U Švicarskoj su osim tih 7 postojala još dva katolička kantona, ali oni nisu pristupili Sonderbundu. Još dva druga kantona ostala su neutralna u sukobu, a svi ostali kantoni – njih 15 protestantskih – usprotivili su se Sonderbundu, a zatim ga i napali vojnom silom.
Scenarij je bio sličan onome iz Američkog građanskog rata – manjina saveznih jedinica želi se odvojiti jer ne prihvaća politiku većine. Većina zatim vojnom silom sprečava secesiju (odvajanje). U švicarskom slučaju – politika koju je nametala većina protestantskih kantona bilo je veće centraliziranje vlasti, na račun autonomije pojedinih kantona. Katolički kantoni na to nisu htjeli pristati i od tuda formiranje secesionističkog Sonderbunda.
Kao i u američkom slučaju – većina je odnijela vojnu pobjedu nad manjinom. Naime, protestantskih 15 kantona napalo je vojskom Sonderbund sa silom od oko 100.000 ljudi. Za manje od mjesec dana katolički Sonderbund bio je poražen. Sretna okolnost bila je u tome što je u cijelom ratu stradalo manje od stotinu ljudi, dok su u Američkom građanskom ratu ukupni ljudski gubitci premašivali brojku od 650.000 mrtvih, ali je i trajao četiri godine.
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Nov 29, 2021 9:09 am
GRAHAM HILL
Ko se omenja družina Hill, je potrebno povedati, de se je na današnji dan leta 1975 letalo Piper Aztek, ki ga je pilotiral Graham Hill, zaradi razmer slabe vidljivosti in megle zaletelo pri letališču Elstree v Herthfordshireu.
Z dvakratnim svetovnim prvakom Formule 1 (1962, 1968) , zmagovalcem 24 ur LeMansa (1972) , 5 kratnim zmagovalcem (1963, 1964, 1965, 1968, 1969) na GP MonteCarlo in leta (1966) 500 milj Indianapolisa, edinim nosilcem Triple Crown. Z nim so potovali team manager Ray Brimble, mehanika Tony Alcock in Terra Richards, eden najbilj nadarjenih dirkačev Tony Brise (Embassy Racing With Graham Hill) in konstruktor Andy Smallman. Preživela sta samo dva mehanika, ki sta ostala na tleh. Za moštvo Embassy Racing With Graham Hill je bil to konec.
Ves material je kupil Walter Wolf, ki je ustanovil moštvo iz treh strani Williams, Hesketh in Hill. Celotna družina Hill je šla v stečaj zaradi izplačanih odškodnin, ker samo letalo ni bilo niti registrano in niti zavarovano. Sin Damon Hill je potreboval kar dvajset let da je uspel rehabilitirati družinsko ime in z malo sreče je uspel kot dober dirkač, dokler leta 1996 ni postal Svetovni prvak z Williams-Renault v Formuli 1. Ko je končno v Goodwoodu leta 2005 vozil dirkalnik Hill Gh2, ki ni uspel nikoli dirkati v Formuli 1, v spomin na očeta Grahama, dirkača Tony Brise in tragično usodo moštva Formule 2, ki je imelo pogoje za velike uspehe, ki so se žal zaključili s tragično letalsko nesrečo.
[You must be registered and logged in to see this image.] Graham Hill na Embassy Lola T370 na dirki Velike Britanije 1974 [You must be registered and logged in to see this image.] Graham Hill na zadnji dirki v Montecarlu leta 1975 s Hill Gh1 [You must be registered and logged in to see this image.] Strahovita nesreča letala Piper Aztec, ki ga je v gosti megli pilotiral Graham Hill [You must be registered and logged in to see this image.] V tragični usodi se je končala pot moštva Embassy Racing With Graham Hill [You must be registered and logged in to see this image.] Damon Hill premierno v Goodwoodu z Hill Gh2 leta 2005
Zoran I: komentar modifikovan dana: Mon Nov 29, 2021 8:16 pm; prepravljeno ukupno 3 puta
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Nov 29, 2021 11:31 am
Francuski kralj Filip IV. Lijepi, koga se smatra odgovornim za ukidanje poznatog Reda vitezova templara, iznenada je umro 29. studenog 1314. godine. Filip je sedam godina ranije zapovijedio uhićenje templara u svom kraljevstvu, a također je i utjecao na tadašnjeg papu Klementa V. da ukine Templarski red. Taj papa bio je po narodnosti Francuz i preselio je papinsko sjedište iz Rima u Avignon (tzv. Avignonsko sužanjstvo). Budući da se Avignon nalazio unutar Francuske, kralj Filip IV. imao je znatan utjecaj na papu koji je 1312. ukinuo red.
Kraljev napad na templare bio uzrokovan činjenicom da im je bio dužan mnogo novaca. U nemogućnosti da vrati dug, odlučio ih je uništiti, optuživši ih za herezu, sodomiju te mnoge druge zločine. Posljednji veliki meštar templara – slavni Jacques de Molay mučen je i spaljen na lomači usred Pariza, u ožujku 1314. godine.
Već mjesec dana nakon spaljivanja de Molaya, papa je umro, što je izazvalo glasine o tome da je veliki meštar na lomači prokleo one koji su ukinuli Templarski red. Postoje neki izvještaji da je de Molay doista pri smaknuću naveo da će “Bog osvetiti njegovu smrt”. Kralj Filip IV umro je u dobi od samo 46 godina, svega 8 mjeseci nakon smaknuća de Molaya. Moždani udar pogodio ga je za vrijeme lova. Nadalje, sva tri kraljeva sina umrla su u kratkom roku jedan za drugim (nazivaju ih i Prokleti kraljevi – franc. Les Rois Maudits). Time je izumrla loza kralja Filipa IV. Lijepog u muškom koljenu.
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
IgorK Razvodnik
PV BROJ POSTOVA: : 203 ČLAN OD: : 2016-02-15
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Nov 29, 2021 11:54 am
Prijenos područja Louisiane iz španjolskog u francusko vlasništvo službeno je izvršen 30. studenog 1803. godine na svečanosti u New Orleansu. Radilo se o golemom području u Sjevernoj Americi od otprilike 200.000.000 hektara zemljišta, gotovo kao pola površine današnje Europske unije. Danas se na tom području nalazi desetak američkih saveznih država – Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas, Nebraska, te dijelovi Minnesote, Sjeverne Dakote, Južne Dakote, Louisiane, Novog Meksika, Teksasa, Montane, Wyominga i Colorada.
Glavni čovjek u Francuskoj u to je doba bio Napoleon Bonaparte. Njegova Francuska priskrbila si je teritorij u Sjevernoj Americi time što je izvršila pritisak na Španjolsku da joj ga preda (kasnije je Napoleonov brat postao i španjolski kralj). Samo mjesec dana nakon spomenutog primanja Louisiane u svoje vlasništvo Francuska je taj teritorij prenijela na SAD. Naime, Amerikanci su kupili od Napoleonove Francuske to područje i time praktički udvostručili teritorij svoje mlade države.
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: xyz Mon Dec 06, 2021 9:11 am
EKSPLOZIJA V HALIFAXU
Eksplozija v Halifaxu (angleško The Halifax Explosion) je bila katastrofalna pomorska nesreča, ki se je zgodila 6. decembra 1917 zjutraj v pristanišču kanadskega mesta Halifax. V ožini Narrows, ki povezuje zgornje pristanišče z zalivom Bedford Basin, sta se zaletela norveški parnik SS Imo in francoska tovorna ladja SS Mont-Blanc, ki je prevažala visokoeksploziven material.
Ob tem je na Mont-Blancu izbruhnil požar, ki je vžgal tovor, to pa je povzročilo orjaško eksplozijo, ki je opustošila celoten mestni predel Richmond. Vse do iznajdbe jedrskega orožja je bila to najmočnejša umetna eksplozija v zgodovini,[1] v kateri se je sprostilo za približno 2,9 kilotone TNT (12.000 GJ) energije.[2]
Zaradi neposrednega udara in padajočih razbitin ter posredno požarov in rušenja stavb je umrlo približno 2.000 ljudi, še 9.000 naj bi bilo ranjenih.[3] Eksplozija je zbrisala skoraj vse zgradbe v krogu 800 metrov, vključno s celotno sosesko Richmond v neposredni bližini.[4] Udarni val je lomil drevesa, krivil železne tračnice, rušil zgradbe, nasedal ladje in razmetal ostanke SS Mont-Blanc več kilometrov daleč. V celotnem Halifaxu ni ostalo célo skoraj nobeno okno, veliko škode pa je bilo tudi v mestu Dartmouth na drugi strani pristanišča. Cunami, ki je nastal zaradi premika ogromne količine vode, je poleg tega uničil tradicionalno naselje staroselcev ljudstva Mi'kmaq, ki so živeli na bližnjem območju Tufts Cove.
Akcijo pomoči prizadetim so zagnali praktično takoj in kmalu so bile napolnjene vse bolnišnice v bližnji okolici. Še isti dan so pričeli prihajati reševalni vlaki iz ostalih delov Nove Škotske ter Novega Brunswicka, vlake iz bolj oddaljenih delov države in severovzhoda Združenih držav Amerike pa je ustavil snežni vihar. Kmalu po katastrofi so začeli graditi začasna prebivališča za številne, ki so v njej ostali brez domov. Sodna preiskava je pokazala na krivdo posadke Mont-Blanca, kasneje pa so, po pritožbi, ugotovili tudi odgovornost posadke druge ladje, vendar za nesrečo na koncu ni bil kaznovan nihče. Na eksplozijo zdaj spominja več spomenikov v tem delu pristanišča in drugod po mestu. [You must be registered and logged in to see this link.]
VINCE COLEMAN
Eden od junakov tragedije v Halifaxu je 6. decembra 1917 postal železniški dispečer Vince Coleman, ki je delal na železniški postaji v neposredni bližini lokacije, kjer je eksplodiralo.
Coleman je bil eden redkih prebivalcev Halifaxa, ki so vedeli, kakšen tovor prevaža SS Mont-Blanc. Po tem, ko je goreča francoska ladja nasedla ob pomolu št. šest, je začel vlakom, ki so prihajali v Halifax, po telegrafu pošiljati sporočila, naj se ustavijo. Najverjetneje je rešil nekaj sto življenj, saj bi moral ob 8.55, torej devet minut pred eksplozijo, na železniško postajo prispeti hitri vlak s 300 potniki.
Coleman je sporočila pošiljal vse do eksplozije, v kateri je izgubil življenje. Danes se po njem imenuje eden od trajektov, ki plujejo iz Halifaxa.
[You must be registered and logged in to see this image.] Halifax okoli leta 1900 pogled iz zvonika [You must be registered and logged in to see this image.] To je domnevno ena najpozneje odkritih fotografij dogajanja v Halifaxu usodnega 6.decembra 1917. Nastala naj bi le 30 sekund po kolosalni eksploziji, posneli so jo iz raziskovalne ladje CSS Acadia [You must be registered and logged in to see this image.] Fotografija je bila posneta takoj po eksploziji iz razdalje približno 4500 metrov [You must be registered and logged in to see this image.] Opustošenje v Halifaxu dva dni po eksploziji, pogled proti Dartmouthu, ob sosednji obali je vidna nasedla ladja Imo [You must be registered and logged in to see this image.] Ladja Mont Blanc krivec za kolosalno eksplozijo pluje proti Halifaxu [You must be registered and logged in to see this image.] Nasedla ladja SS Imo ob obali Dartmoutha po eksploziji [You must be registered and logged in to see this image.] Mestna razstaviščna zgradba. Zadnje truplo umrlega v eksploziji so našli tu leta 1919 [You must be registered and logged in to see this image.] Posledice eksplozije: samostan sv. Jožefa na križišču ulic Göttingen in Kaye [You must be registered and logged in to see this image.] Delavci čistijo ruševine na postaji North Street
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
Sloba1 Podpukovnik
PM VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 6767 ČLAN OD: : 2014-12-20 DOB : 61 Petrovaradin
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Fri Dec 10, 2021 10:01 pm
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Dec 20, 2021 8:16 am
Sloba1 (citat):
1932. – U Beogradu je otvoren Kolarčev narodni univerzitet, zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca, koji je u tu svrhu testamentom zaveštao ogromnu svotu od oko 50.000 dukata. Zdanje Kolarčevog univerziteta projektovao je srpski arhitekta Petar Bajalović.
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Dec 20, 2021 9:22 am
Ma daj Brko... pa nećemo valjda o sitnicama
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Dec 20, 2021 10:36 pm
DAVORKA RUČEVIĆ - KASANDRA
V hrvaških medijih je odjeknila vest, da je v 55. letu umrla Davorka Ručević, bolj znana pod umetniškim imenom Kasandra, ki je bila v 90. letih ena glavnih in najuspešnejših predstavnic hrvaške dance scene. Veljala je za odlično pevko, razpon njenega glasu je obsegal kar štiri oktave.
Umrla je že v začetku decembra, informacija o tem pa je v javnost prišla šele zdaj. Vzrok njene smrti za zdaj ni znan, sicer pa je glasbenica v zadnjih desetletjih živela od javnosti in odrov odmaknjeno življenje.
Pevka, katere hiti so se v 90. letih razlegali tudi po plesiščih slovenskih diskotek, se v javnosti ni pojavila skoraj 15 let.
Kasandro je na prizorišče plesnega popa, priljubljene glasbene zvrsti 90. let, izstrelila uspešnica Nisi ti jedini na svijetu, ki jo je izdala leta 1993.
Leto pozneje je med drugim izdala pesem I've Got A Feeling, za katero je posnela videospot, ki je veljal za dotlej najdražjega v hrvaški produkciji.
Le štiri leta po začetku glasbene kariere pa se je Kasandra nehala ukvarjati z glasbo in se umaknila iz javnega življenja. Nazadnje so jo v javnosti videli leta 2007, krožile so govorice, da je hudo bolna, v težkem finančnem položaju in da živi v na pol porušeni zgradbi nekje na območju Zagreba. [You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this image.] Davorka Ručević - Kasandra [You must be registered and logged in to see this image.] Ivana Banfić, Davorka Ručević - Kasandra, Senna M, Danijela Trbović
Nisi Ti Jedini Na Svetu
Kazna
Kasandra - Sladoled
Davorka Ručević - Kasandra - In Memoriam
Zoran I: komentar modifikovan dana: Mon Dec 20, 2021 10:58 pm; prepravljeno ukupno 12 puta
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
VBČ KONTRA ADMIRAL
SP FS JM BROJ POSTOVA: : 15063 ČLAN OD: : 2009-04-30
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Mon Dec 20, 2021 10:38 pm
VZ VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2963 ČLAN OD: : 2013-12-19
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 2:34 am
Zoran I (citat):
DAVORKA RUČEVIĆ - KASANDRA
V hrvaških medijih je odjeknila vest, da je v 55. letu umrla Davorka Ručević, bolj znana pod umetniškim imenom Kasandra, ki je bila v 90. letih ena glavnih in najuspešnejših predstavnic hrvaške dance scene. Veljala je za odlično pevko, razpon njenega glasu je obsegal kar štiri oktave.
Življenje na sceni naredi svoje. Škoda da ni napisala spomine. Bilo bi zanimivo brati, še bolj zanimivo pa kdo vse bi se v knjigi pojavil. Od politikov, športnikov in drugih naprej. Sicer pa je pred leti hrvaška manekenka ne napisala svoje spomine. Osebe ni imenovala s pravim imenom, dalo pa se je hitro ugotoviti za koga gre. Sem prebral prvo knjigo, drugo pa še ne.
Doktor Živago voli ovaj upis
VBČ KONTRA ADMIRAL
SP FS JM BROJ POSTOVA: : 15063 ČLAN OD: : 2009-04-30
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 2:59 am
VZ VZ PV BROJ POSTOVA: : 13028 ČLAN OD: : 2020-07-15 DOB : 57 Vinkovci
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 3:24 am
Bolje bi za sve bilo da se nije rodio,ali tako je kako je. To se vise ne da popraviti.
SveJug Kapetan I klase
VZ Medalja za VZ PV BROJ POSTOVA: : 4341 ČLAN OD: : 2012-12-15 Svedska
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 4:09 am
Neko je obozavao druga Staljina, neko Gospodina Hitlela, itd.....
Kako se kaze: Svako vreme nosi svoje breme, ili?
_________________ Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
PORUCNIK Pukovnik
NA VZ VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 10461 ČLAN OD: : 2014-08-01 DOB : 62 Bijelo Polje
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 6:08 am
VBČ (citat):
Na današnji dan se rodio drug Staljin.
I zato se Dan JNA slavi 22.12.
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
Brkakougar Podporučnik
PV BROJ POSTOVA: : 1557 ČLAN OD: : 2015-01-14
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 7:47 am
PORUCNIK (citat):
VBČ (citat):
Na današnji dan se rodio drug Staljin.
I zato se Dan JNA slavi 22.12.
Sve je tako, evo i ovu Ruskinju stavise na naslovnicu foruma....ciljano nema sta...
Brkakougar Podporučnik
PV BROJ POSTOVA: : 1557 ČLAN OD: : 2015-01-14
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 7:55 am
goran9030 (citat):
Ma daj Brko... pa nećemo valjda o sitnicama
Mislim da si u pravu, da su kojim slucajem sacuvani i deponovani u danasnje vreme bez kamate vredeli bi oko 20.000.000,ooE...a kada se malo bolje razmisli pa to i nisu neke pare....
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 9:50 am
Doktor Živago (citat):
Bolje bi za sve bilo da se nije rodio,ali tako je kako je. To se vise ne da popraviti.
Nikad se ne zna. Možda bi bilo još gore. Npr. da je umjesto Staljina (nepostojećeg) na njegovo mjesto došao Berija. Ili da je isplivao neki sasvim treći i još veći negativac...
_________________ In medias (t)res...
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 9:54 am
Brkakougar (citat):
goran9030 (citat):
Ma daj Brko... pa nećemo valjda o sitnicama
Mislim da si u pravu, da su kojim slucajem sacuvani i deponovani u danasnje vreme bez kamate vredeli bi oko 20.000.000,ooE...a kada se malo bolje razmisli pa to i nisu neke pare....
I tada je nastala ova pjesma...
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
Doktor Živago Pukovnik
VZ VZ PV BROJ POSTOVA: : 13028 ČLAN OD: : 2020-07-15 DOB : 57 Vinkovci
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 10:57 am
Uvijek sam volio Jovu i sedmoricu mladih!
goran9030 voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 11:43 am
PRVA PROLETERSKA BRIGADA
Na podlagi odloka Politbiroja KPJ je Vrhovni štab NOPOJ21. decembra 1941 ustanovil 1. proletarsko narodnoosvobodilno udarno brigado. Brigado je sprva (poleg štaba in prištabnih enot) sestavljalo pet bataljonov: 1. črnogorski, 2. črnogorski, 3. kragujevški, 4. kraljeviški in 5. šumadijski bataljon; pozneje so brigadi dodali še 6. beograjski bataljon.
Prvotno je Politbiro nameraval ustanoviti brigado, katero bi sestavljali izbrani najboljši partizani iz vseh narodnosti Jugoslavije, a to nikoli ni bilo realizirano[1]. Tako je Tito še v začetku januarja 1942 zahteval, da se v brigado pošlje 300 najboljših borcev iz Hrvaške, a to se ni nikoli zgodilo[2]. Brigada je tako predstavljala močno mobilno rezervno enoto Vrhovnega štaba NOPOJ[3].
Brigadni ognjeni krst je potekal med 22. in 23. decembrom istega leta, ko se je brigada na področju Gaočića in Mioča spopadla s sovražnikom; partizanom je uspelo zajeti 124 italijanskih vojakov. V spomin na bitko je bil po vojni uveden spominski dan[4].
Poveljnik: Koča Popović Politični komisar: Filip Kljajić - Fića
[You must be registered and logged in to see this image.] Vrhovni poveljnik Tito pri pregledu 1. proletarske udarne brigade v Bosanskem Petrovcu aprila 1942
[You must be registered and logged in to see this image.] Borci tretjega bataljona Prve proletarske brigade v Foči 5.marca 1942 [You must be registered and logged in to see this image.] Koča Popović i Danilo Lekić Španac, prvi i drugi komandant brigade [You must be registered and logged in to see this image.] Zastava in odlikovanja Prve proletarske brigade v Vojnem muzeju v Beogradu [You must be registered and logged in to see this image.] Odlikovanja Prve proletarske brigade v Vojnem muzeju v Beogradu - red narodnega heroja, red narodne osvoboditve, red partizanske zvezde in red bratstva in enotnosti
[You must be registered and logged in to see this image.] Seznam 10.148 imen borcev Prve proletarske brigade [You must be registered and logged in to see this image.] Seznam 10.148 imen borcev Prve proleterske brigade
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
VBČ KONTRA ADMIRAL
SP FS JM BROJ POSTOVA: : 15063 ČLAN OD: : 2009-04-30
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Tue Dec 21, 2021 12:23 pm
PORUCNIK (citat):
VBČ (citat):
Na današnji dan se rodio drug Staljin.
I zato se Dan JNA slavi 22.12.
Da, datum osnutka je izabran zbog voljenog druga Staljina, pa onda potom pomaknut na dan kasnije, zbog mrskog druga Staljina
_________________ Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Zoran I and Doktor Živago vole ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Wed Dec 22, 2021 11:02 am
22.DECEMBER - DAN JLA
Praznik dan JLA je bil uveden 20. oktobra 1947 na ukaz Vrhovnega poveljnika oboroženih sil in ministra narodne obrambe Josipa Broza - Tita.
BIVŠI VOJNICI JNA SE SRELI POSLE 35 GODINA!
Srbi, Makedonci, Slovenci zapevali: Mi smo artiljerci, armija nas zvala, da čuvamo granice i Tita maršala!
A ONDA IZNENAĐENJE PREKO SKAJPA...
VOJNA pošta 5266/4. Skoplje. Kasarna "Maršal Tito", jedna od najvećih u SFRJ. Tog avgusta 1984. stiglo je dvadesetak "guštera", budućih protivavionaca iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Uz prethodnu januarsku klasu, ukupno 50 vojnika u bateriji zajedno je odbrojavala 457 dana, koliko je tada trajao vojni rok, pišu Večernje novosti. A onda, kada se sretnu dva druga iz vojske, lako se pokrene lavina sećanja na dane provedene u maslinastoj uniformi. Ali kad se okupi gotovo cela klasa, posle više od tri decenije, potpuno je nesvakidašnji događaj. Tako je nedavno bilo u Ravnom Gaju kod Kragujevca. Isti vojnici, samo 35 godina kasnije! Dragan Ćulafić, klasa avgust 1984, pomislio je da bi to bila sjajna ideja, pa je posle višemesečnog istraživanja, "kopanja" po imenicima i obilaženja gradova širom stare Jugoslavije, pronašao četrdesetak adresa i kontakt-telefona drugova sa kojima je služio vojsku u Skoplju! Uspeo je da ih okupi na druženju u šumadijskom restoranu. Uz priču i pesmu proveli su nezaboravno veče i čvrsto obećali jedni drugima da će se druženje nastaviti. - Sa nekoliko prijatelja iz vojske nisam ni gubio kontakt. Povremeno bismo se čuli, pa i viđali. Pomislio sam kako bih voleo da saznam šta je sa ostalima, kako im sada ide u životu, kakvi su ljudi postali - priča Ćulafić. - I prošlog marta počeo sam da prikuljpam kontakte i redom da zovem. Napravio sam spisak od 65 ljudi, sa 40 sam kontaktirao, četvorica su umrla, a neki nisu mogli da dođu, ili nisu hteli, smatrajući pojedine granice nepremostivim. Kako je pronalazio jednog po jednog drugara, slikao bi se sa njim, a fotografije slao svima u grupu koju je napravio. Polako je odziv bivao sve veći i konačno je dogovoren susret. Kako Dragan kaže, bio je to uzbudljiv i emotivan susret. Neki od bivših vojnika postali su dede, neki se tek oženili, neki su postali profesori, neki direktori. Ali, svima je bilo lako da se vrate i vojničke dane, i nastave kao da se to prijateljstvo nikada nije prekidalo. A stigli su i Ljuben Uparčeski iz Velestova kod Ohrida, Vlado Stoilov iz Gornjeg Podloga kod Kočana, Đura iz Sevojna, iz Slovenije Šuen Franc... - Tražio sam ih i kada sam zbog posla bio u prilici, putovao kroz Negotin, Ub, Kragujevac... Kad bih polaѕio na letovanje svraćao sam u Skoplje da vidim Krsta Najdenkoskog, a u povratku sa mora, i na Ohrid da pronađem Ljubena Uparčeskog... Pričali su o svemu, smejali se, a sve se orilo od "Mi smo artiljerci, armija nas zvala, da čuvamo granice i Tita maršala". - Bilo je prelepo, obećali smo čvrsto da ćemo ovo ponoviti, samo na drugom mestu - priča naš sagovornik. - Veliki aplauz dobio je naš prijatelj Albanac sa Kosova, kada se javio iz Kanade preko skajpa. Dokazao je da je veliki šmeker i ponosan sam na na tu našu klasu i na drugarstvo koje smo sačuvali. Takva vojska se više ne služi, a ni takvi odnosi, nažalost, više ne postoje. Franc iz Slovenije je presrećan što je došao, a njegova poruka to najbolje potvrđuje: - Divno je bilo, hvala na ovome, vraćam se i dok putujem ponovo preživljavam sve što sam doživeo. I oči mi rose. Ne smemo stati ovde. 22.10.2019 Kurir.rs/Novosti/B. Caranović [You must be registered and logged in to see this link.]
Vrhovni komandant Josip Broz Tito in Komandant I.Proleterske brigade Koča Popović
Oborožitev JLA leta 1989 brez upoštevanja orožja v rezervi [You must be registered and logged in to see this image.] Po 35 letih so se ponovno srečali V.P. 5266/4. Skoplje. Kasarna "Maršal Tito" [You must be registered and logged in to see this image.] ZZB Dravograd se še vedno spominja Dan JLA
vladimir and goran9030 vole ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Sat Jan 01, 2022 4:31 am
€URO
Na današnji dan leta 2002 je približno 300 milijonov Evropejcev in Evropejk v rokah prvič držalo povsem novo valuto, evro. Državljani in državljanke od Lizbone do Helsinkov in Aten so lahko na lokalnih bankomatih dvignili evrske bankovce, opravili nakupe z evrskimi kovanci in potovali v tujino brez menjave valute.
Zamenjava 12 nacionalnih valut z evrom je bila edinstven dosežek v zgodovini: Evropska centralna banka je do 1. januarja 2002 natisnila več kot 15 milijard evrskih bankovcev in približno 52 milijard kovancev.
Evro je kot nadaljnji element širitve enotnega trga skupaj s prostim gibanjem oseb, programom študentskih izmenjav Erasmus in odpravo stroškov gostovanja v EU postal eden najbolj oprijemljivih dosežkov evropskega povezovanja.
Toda na globlji ravni je evro tudi zrcalo evropske identitete, simbol povezovanja ter porok za stabilnost in blaginjo v Evropi.
Kot finančni ministri in ministrice ter člani in članice evropske komisije, ki usmerjamo gospodarsko politiko evrskega območja, se skupaj oziramo na zadnjih 20 let in razmišljamo o prednostnih nalogah, ki bodo zaznamovale prihodnost naše skupne valute.
Evro je v svojih prvih dveh desetletjih nedvomno veliko prestal. Njegove začetke je spremljalo veliko navdušenje, evro pa je postal druga najbolj razširjena valuta na svetu. Naša skupna valuta tudi danes ostaja zelo priljubljena – približno 80 odstotkov državljanov in državljank meni, da je evro dober za EU – evrsko območje po prvotnih 11 članicah zdaj zajema 19 držav, pred vrati vstopa pa so nove države. Toda na tej poti je bilo treba premagati veliko ovir. Že vse od začetka so projekt spremljali tudi skeptični glasovi.
Po dobrem desetletju obstoja se je med državami članicami in institucijami razširilo spoznanje, da prvotna zasnova evra ne vključuje sredstev za zoperstavljanje pretresom svetovne finančne krize in kasnejše državne dolžniške krize. Temu sta zato sledili reforma okvira upravljanja evrskega območja in vzpostavitev skupnega podpornega mehanizma za države v finančnih težavah in skupnega nadzornega sistema za evropske banke: rešitev je torej treba iskati v boljšem usklajevanju in tesnejšem povezovanju.
S premagovanjem teh prvih kriz je evro končno dozorel in okrepil svojo mednarodno vlogo. Ob sedanji pandemiji se je tudi pokazalo, kako dragocene so bile pridobljene izkušnje: s tem, ko je meje niso zadržale, je postalo tudi bolj očitno, kako globoko seže naša medsebojna odvisnost in kako trdna je naša enotnost. Ko je postalo jasno, kakšna je razsežnost krize zaradi covida-19, smo se nanjo odzvali z veliko hitrejšimi, odločnejšimi in bolj usklajenimi političnimi ukrepi kot med prejšnjimi pretresi. Z obstoječimi davčnimi in socialnimi sistemi je bilo mogoče ublažiti gospodarske posledice krize, EU pa je kot dopolnilo podporni monetarni politiki Evropske centralne banke sprejemala odločitve za zaščito življenj in možnosti preživljanja, kakršnih pred tem še ni bilo. S tem skupnim odzivom je bila vzpostavljena shema finančne pomoči Sure, ki je pripomogla k zaščiti približno 31 milijonov delovnih mest, še bolj prelomen pa je načrt okrevanja za Evropo – Next Generation EU.
Z usklajenim odzivom in uvajanjem cepiv proti covidu-19 smo pripomogli, da si je evrsko območje hitro opomoglo od gospodarskih posledic pandemije. Poleg tega smo si s finančno in likvidnostno podporo prizadevali omejiti tveganje dolgoročne škode, da bi lahko naša gospodarstva hitro nadomestila zaostanek.
Prihodnjih 20 let
V prvih 20 letih evra smo dosegli veliko, vendar nas čaka še precej dela. Iti moramo v korak z inovacijami in utrjevati mednarodni pomen evra. Ta mora biti kos izzivom digitalne dobe. Zato podpiramo tekoče delo Evropske centralne banke v zvezi z digitalno obliko naše valute. Hkrati je treba še okrepiti evrsko območje. Kljub trdnim temeljem našega evropskega bančnega sistema si moramo še naprej prizadevati, da bi okrepili našo bančno unijo ter sprostili nove priložnosti za okrevanje gospodarstva in rast. Enako velja za naše kapitalske trge: sprejeti moramo odločne ukrepe za izboljšanje pretoka zasebnih naložb in prihrankov po enotnem trgu, da bi podjetjem, tudi malim in srednjim, zagotovili nujno potrebno financiranje in ustvarili nove zaposlitvene priložnosti. Raven naložb je že dolgo prenizka. Potrebujemo obsežne in trajnostne naložbe v naše prebivalstvo, infrastrukturo in institucije. Skupaj z odgovornimi proračunskimi politikami in prispevkom zasebnega sektorja bo imel instrument Next Generation EU ključno vlogo pri številnih potrebnih reformah in naložbah. To je najboljša pot za spodbujanje potenciala rasti, izboljšanje življenjskega standarda in reševanje ključnih izzivov, s katerimi se srečuje človeštvo.
Zagotoviti moramo tudi fiskalno vzdržnost, saj se naše prebivalstvo stara. Ob pregledu skupnih proračunskih pravil moramo fiskalne in gospodarske politike evrskega območja oblikovati tako, da bodo v spremenjenem okolju ustrezale svojemu namenu in bodo kos izzivom prihodnosti. Naša skupna valuta je edinstven kolektivni dosežek in dokaz enotnosti, na kateri je utemeljena naša Unija.
Medtem ko svet okreva od pandemije, moramo s skupnimi prizadevanji in viri izkoristiti priložnosti, ki jih prinaša hitra digitalizacija sveta, in obvladati podnebno krizo. Države same ne morejo rešiti nobenega od teh vprašanj. Evro je dokaz, kaj vse je mogoče doseči s sodelovanjem. Naj v prihodnjih 20 letih postane simbol naše zavezanosti bogati, trajnostni in vključujoči prihodnosti za prihodnje generacije. Mag. Andrej Šircelj, minister za finance, Paschal Donohoe, predsednik Evroskupine, Valdis Dombrovskis, izvršni podpredsednik evropske komisije, Komisarja Paolo Gentiloni in Mairead McGuinness ter vsi finančni ministri in ministrice evrskega območja. [You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this image.] Evropska komisija je obliko € predstavila javnosti 12.decembra 1996 [You must be registered and logged in to see this image.] Znak € v različnih oblikah pisav
goran9030 voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Fri Jan 07, 2022 12:00 pm
SIDNEY POITIER
Na današnji dan leta 2022 je v 95. letu starosti umrl Sidney Poitier, prvi temnopolti igralec, ki je v zgodovini podelitve oskarjev prejel zlati kipec za glavno moško vlogo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zaigral je v več kot 60 filmih. Vselej se je zavzemal za pravice temnopoltih, pogosto je igral osebnosti, ki so jih zaznamovale medrasne napetosti.
Sidney Poitier je imel državljanstvo ZDA in Bahamov, novico o igralčevi smrti je sporočila vlada Bahamov, piše AFP. Rodil se je v Miamiju, odraščal pa na Bahamih, pozneje delal v ameriški vojski, od leta 1946 pa je bil član gledališča American Negro Theater. Po debiju na Broadwayu je prvo filmsko vlogo odigral leta 1950 v filmu Josepha L. Mankiewicza No Way Out in kmalu postal prva temnopolta filmska zvezda.
Prvega oskarja je osvojil leta 1964, častnega oskarja pa leta 2002
Prvič je bil za oskarja za glavno vlogo nominiran v filmu Beg v verigah Stanleyja Kramerja iz leta 1958, njegovi vlogi v filmih Ugani, kdo pride na večerjo (1967), ki ga je prav tako režiral Kramer, in To Sir, with Love (1967) režiserja Jamesa Clavella pa sta bili takrat prelomnici pri razbijanju socialnih pregrad med temnopoltim in belim prebivalstvom v ZDA. Prvega oskarja je nato osvojil leta 1964 za film Lilije na polju v režiji Ralpha Nelsona. Veliko je igral še v 70. letih, manj v 80., v 90. pa se je pojavljal predvsem na televiziji. Preizkusil se je tudi kot režiser, med uspešnejšimi filmi velja omeniti Stir Crazy (1980).
Leta 2002 je prejel častnega oskarja. Akademija je v obrazložitvi nagrade zapisala, da gre za igralca, ki je v svoji karieri nanizal izjemne vloge ter briljiral z unikatno prezenco. Nagrajen je bil za izredno igro in edinstveno pojavnost na filmskih platnih ter za predstavljanje filmske industrije z dostojanstvom, slogom in inteligenco.
V zadnjem obdobju ni bil več tako dejaven v igranju, se je pa velikokrat pojavil kot podeljevalec oskarjev in zlatih globusov.
[You must be registered and logged in to see this image.] Sydney Poitier je bil večkrat nominiran za oskarja [You must be registered and logged in to see this image.] "Ker je bila pot do sem dolga, sem zahvalo seveda dolžan nešteto ljudem ...", je začel Sidney Poitier svoj zahvalni govor, ko je leta 1964 postal prvi temnopolti igralec za z oskarjem za glavno vlogo, in nato poimensko naštel nekaj sodelavcev pri filmu Lilije na polju [You must be registered and logged in to see this image.] Leta 2009 je prejel predsedniško medaljo svobode, ki je najvišje civilno odlikovanje ZDA [You must be registered and logged in to see this image.] Na družabnih dogodkih ga je pogosto spremljala najmlajša izmed šestih hčera, Sydney Tamila, ki je prav tako zapisana igralstvu
Doktor Živago voli ovaj upis
Doktor Živago Pukovnik
VZ VZ PV BROJ POSTOVA: : 13028 ČLAN OD: : 2020-07-15 DOB : 57 Vinkovci
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Thu Jan 13, 2022 11:53 pm
JOSIP BROZ TITO
Na današnji je dan, 14. siječnja/januara 1953. godine Josi Broz Tito postao predsjednik Jugoslavije i to je bio sve do svoje smrti!
Zoran I and goran9030 vole ovaj upis
jozl52 Stariji vodnik I klase
PV BROJ POSTOVA: : 788 ČLAN OD: : 2016-09-07 DOB : 72 kočevje
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Fri Jan 14, 2022 8:19 am
Na današnji dan se rodio drug Staljin.
sem nekje prebral ali slišal je rekel tavarišč josip vasirionovć - staljin, jekleni, čelićni: ima čalavjek ima probljem, nema čalavjek, njet prabljem..., res globoka misel..., to je to..., a veste kako je nastalo ime staljin...
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Fri Jan 14, 2022 11:00 am
Pa nečiji je morao biti, pa mu je tako dopalo da bude staljin
p.s. da dopunim: svojevremeno se pričala anegdota da je u neko vrijeme u rodnom gradu J. Visarionoviča na baušteli radio neki Bosanac koji se prezivao Staljo. I bio jako omiljen i uslužan. E sad, ako laže priča, lažem i ja
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago voli ovaj upis
Zoran I Poručnik
NA VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2842 ČLAN OD: : 2015-01-02 Izola
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Sat Jan 15, 2022 7:55 am
JOSIP VANDOT
Na današnji dan leta 1884 se je v Kranjski Gori rodil mladinski pisatelj Josip Vandot, oče priljubljenega lika Kekca.
Kot železniški uradnik je služboval v več slovenskih krajih, po upokojitvi pa se je naselil v Mariboru. Od tam so ga Nemci leta 1941 z družino pregnali na Hrvaško, tri leta pozneje pa je bil med bombardiranjem Slavonskega Broda ubit.
Čeprav je kot pesnik sodeloval v osrednjih slovenskih revijah, je veliko bolj znan kot pisec mladinskih povesti na podlagi ljudskega izročila, postavljenih v gorenjski visokogorski svet.
Njegovo najbolj znano literarno delo je trilogija mladinskih planinskih zgodb, v katere kot glavnega junaka postavi desetletnega fantiča z imenom Kekec. Prva od Kekčevih zgodb, Kekec na hudi poti, je izšla leta 1918, druga, Kekec na volčji sledi, leta 1922 in tretja, Kekec nad samotnim breznom, leta 1924.
Napisal je še mnogo drugih krajših povesti, črtic in pesmi. Ves čas pregnanstva je zapisoval tudi vtise o trpljenju, ki ga je prestajal skupaj z družino. Precej rokopisov so mu leta 1941, ko so okupirali mesto Maribor, zasegli Nemci.
[You must be registered and logged in to see this image.] Josip Vandot [You must be registered and logged in to see this image.] Po Vandotovi zgodbi so posneli 3 filme o Kekcu, Kekec leta 1951 [You must be registered and logged in to see this image.] Srečno Kekec iz leta 1963 [You must be registered and logged in to see this image.] Kekčeve ukane iz leta 1969 [You must be registered and logged in to see this image.] Razglednica Kranjske Gore iz leta 1960, kjer so posneli večino filma
Kekec - Dobra volja je najbolja
goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Sat Jan 15, 2022 10:25 am
Sa zadovoljstvom sam pročitao gornji post. Gledao sam sve filmove o Kekecu (moram priznati da mi se uvijek više sviđala Mojca ), ali nisam niti znao niti razmišljao o tome tko je to napisao. Josip Vandot je prilično nepoznat, čak ga niti u školi nismo spominjali kada smo radili slovensku književnost. Neopravdano je zaboravljen. Zorane, hvala za informaciju i nešto novo što sam saznao.
_________________ In medias (t)res...
Doktor Živago Pukovnik
VZ VZ PV BROJ POSTOVA: : 13028 ČLAN OD: : 2020-07-15 DOB : 57 Vinkovci
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Sat Jan 15, 2022 10:35 am
Svaka čast Zoranu..nisam znao za ovaj podatak. Ja sam obožavao Kekeca i Mojcu..
goran9030 Podpukovnik
NA VZ PV BROJ POSTOVA: : 7506 ČLAN OD: : 2015-03-20 DOB : 58 Đakovo
Naslov komentara: Re: Na današnji dan Sat Jan 15, 2022 11:29 am
A neće da može - ja sam prvi napisao da sam obožavao Mojcu. Eto tebi Kekec