FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 100 godina od početka 1.svjetskog rata

Go down 
+30
alexandar
zastavnik
pukovnik
arcibald01
miro81
013gonzo
pera84
halo 92
zokika
vladimir
East&West
Mister Havana
Pero™
Matrix
dpuric
flexi
Stazio
Minolovac
ianmarkk
croato
semsudin
BEOGRAD
bojnik
Kurirček Jovica
dinosaurus
Max Blitz
mirko bratuš
ZAGORAC
Gringo
lacoš
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime27.11.14 21:10

[You must be registered and logged in to see this image.]

Avstro-ogrski vojak

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime03.12.14 20:05

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ko so vojaki na fronti v 1. vojni  imeli čas,so izdelovali tudi take stvari,da so pozabili
na vse trpljenje in grozote.
(Slikano skozi steklo.)

Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime03.12.14 23:28

Kansas City, muzej 1. svjetskog rata.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1958
ČLAN OD: : 2014-08-16
DOB : 73
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.12.14 14:35

Telegram o objavi rata Srbiji upućen 28.07.1914 od strane grofa Bertholda Srpskoj Kraljevskoj Vladi, 
koji je primila Ružica Petrović Crepić, p.t. činovnik Beogradske direkcije sa njenim parafom.

[You must be registered and logged in to see this image.]


slika Ružice Petrović Cerić

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam 
Što se ostaloga tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.12.14 22:59

Iako je tema jako opširna ali i vrlo zanimljiva gledano iz današnje perspektive a ne iz đačkih dana kad se više učilo o II Sv.ratu i NOB-u pokušaču se malo više uključiti jer je meni taj povijesni dio bio uvijek zanimljiv.Ima puno razloga za to jer je upravo tad nastao neki novi poredak,nestajanja velikih sila,tadašnjih odnosa protivničkih snaga pa kasnije i istih na suprotnim stranama kao i nastanak već navedenih preteča današnjih oružja i oruđa kao i ratnih brodova,podmornica te ratnog zrakoplovstva/avijacije.Između svega dosta ću se bazirati na ratna zbivanja u Jadranskom i Sredozemnom moru pa dalje kako bude.Nadam se da će se uskoro uključiti kolega Minolovac(a nadam se i Stazio) kao i ostali jer kako sam već podavno napisao tema o I. Sv.ratu je puna preteča raznih oružja i oruđa kao i svega što se vrlo brzo pokazalo u novom vihoru koji je zadesio svijet u II Sv.ratu uz izranjanje nove sile koja je tijekom ovog rata izvukla sve inovacije,strateške pravce,nemoći i slabosti nekadašnjih protivnika a usput usavršila sve ono što su svi ostali izmislili.Za početak ću dati par natuknica o događajima,ratnim vođama i manje poznatim malim ratnicima,brodovima,podmornicama,brodogradilištima,zemljopisnim i strateškim uvjetima i utvrdama na Jadranu.

Početak i kraj Viribus Unitisa.
Admiral Anton Haus(Tolmin 13.06.1851-Pula 08.02.1917) zapovjednik Austrougarske Mornarice te i glavni zapovjednik Savezničkih pomorskih snaga.Od 1913 do svoje smrti 1917 na palubi Viribus Unitisa.
Bitka kod Otranta.
Dardanelska operacija.
Pobuna mornara u Boki veljača/februar 1918.
Poraz i povlačenje Srbije i Crne Gore na Krf 1916,prebačaj na Solunsko bojište/ratište i "Grčko pitanje".
Szent Istvan.
Britanska podmornica E 11.
Lov na Goebena
Jadranske operacije od listopada/oktobar do prosinca/decembra 1914.
Već spomenuti Dimitrije Konjević.
Brodogradilišta u Jadranu.
Njemački podmornički rat ma Sredozemlju i protumjere Antante.
Brodski i obalni topovi.
Toliko za sad jer samo iz ovoga se može puno toga napisati,pozz.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 136
ČLAN OD: : 2015-01-08
DOB : 62
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime11.03.15 21:01

Max Blitz (citat):
Feldmaršal Borojević, citat:

"Kad bih imao moć, cijelom čovječanstvu bih nametnuo disciplinu i prisilio ga na zajednički rad. Vidjeli bi uspjehe koji bi morali biti stotinu puta veći od sadašnjih. Samo autoritet i disciplina mogu vezati vojnike uz njihove boje, uz njihovu dužnost. Jednako je i što se tiče čovječanstva općenito."



Prava vojničina, nema šta.
Al' ne bih mu bio žena i djeca, takvi se i po doma malo izgube u ponašanju.  Smile

Pa mozda nisi sasvim u pravu. Pravedni autaritet i disciplina nikad nisu bili losi.(pa i u JLA ili porodici)! flower

Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
miro81
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 136
ČLAN OD: : 2015-01-08
DOB : 62
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime11.03.15 21:10

Max Blitz (citat):
Feldmaršal Borojević, citat:

"Kad bih imao moć, cijelom čovječanstvu bih nametnuo disciplinu i prisilio ga na zajednički rad. Vidjeli bi uspjehe koji bi morali biti stotinu puta veći od sadašnjih. Samo autoritet i disciplina mogu vezati vojnike uz njihove boje, uz njihovu dužnost. Jednako je i što se tiče čovječanstva općenito."



Prava vojničina, nema šta.
Al' ne bih mu bio žena i djeca, takvi se i po doma malo izgube u ponašanju.  Smile

A ja mislim,da bez autoriteta i discipline u ratu nema nista! Pa moralo je biti to i u JNA i porodici!:-) flower

Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
miro81
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 136
ČLAN OD: : 2015-01-08
DOB : 62
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime11.03.15 21:23

Kurirček Jovica (citat):
Max Blitz (citat):
lacoš (citat):
Kolega i kod mene u HR o tome se gotovo ništa nije govorilo i pisalo.U školi se to spomenulo samo onako,usput,bilo i prošlo.

Budite malo realni, ne znam što bi vi da se u SFRJ govorilo o I svj. ratu.

Max,

Kad razmišljam o AU i o tome, kako su nas učili o tome, da je to bila "tamnica naroda" ne mogu pa da ne pomislim i na činjenicu, da je moj djed u toj tamnici naroda mogao da položi zakletvu na svom maternjem (slovenskom) jeziku, u kojem mu je i komandovano.

Moj otac i ja služili smo u JNA. Jezik zakletve kao i komandni jezik nije nam bio naš maternji jezik.

Strinjam se s Teboj-evo Ti moj plus za voljo in izkrenost! flower

Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime11.03.15 21:29

Max Blitz (citat):
miro81 (citat):
Prava vojničina, nema šta.
Al' ne bih mu bio žena i djeca, takvi se i po doma malo izgube u ponašanju.  Smile

Pa mozda nisi sasvim u pravu. Pravedni autaritet i disciplina nikad nisu bili losi.(pa i u JLA ili porodici)!

Taman posla doma postrojavat obitelj kao u kasarni.... No

Ili ono značajno prelaženje prstom po namještaju ima li trunčica prašine gdje... ili strogi dnevni ritam kad se što radi... ili....  bio je od jedne moje frendice otac oficir takav po doma, navikli su se, ali  ...bokte...

Uglavnom, moje mišljenje je - NE!! Smile

Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 136
ČLAN OD: : 2015-01-08
DOB : 62
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime12.03.15 21:32

ianmarkk (citat):
mirko bratuš (citat):
Možno.Lahko so posledice udara strele,lahko je pa tudi vandalizem.

Imaš pravo ali meni više izgleda ko vandalizam, a zašto i zbog čega? (res se mi zdi nenavadno, da nekdo poškoduje spomenik mrtvim, ampak nekaj procentov folka je gnoj; no niti za gnoj niso)

To si lepo povedal,evo Ti +! flower

Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
miro81
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 136
ČLAN OD: : 2015-01-08
DOB : 62
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime12.03.15 21:37

ianmarkk (citat):
halo 92 (citat):
Dodao bih jednu anegdotu, koja je više vezana za kraj I sv.rata i mislim da je zanimljiva pre svega forumašima iz Slovenije. Prepričavam je kako sam je čuo pre mnogo godina u nekoj emisiji na tv. Dakle, I sv. rat je završen i počinje otimačina oko teritorija. Italija, koja je u sred rata promenila stranu, po nekoj svojoj logici pokušala je zauzeti Ljubljanu i time staviti "šapu" na Sloveniju. U isto vreme iz zarobljeništva iz Austrije se u Srbiju vraćalo oko 1000 srpskih vojnika, ratnih zarobljenika, među kojima je najstariji po činu bio poručnik Švabić (rođak, mislim da su rekli otac, ali nisam siguran,  političkog rukovodioca iz vremena SFRJ, Mihaila Švabića), koji je da ironija bude veća, imao jednu drvenu nogu. Znajući da su Italijani krenuli ka Ljubljani, Slovenci zamole Švabića da pregovara sa Italijanima. Naravno, Švabić uputi depešu italijanskoj vojsci da se ne igraju glavom jer je srpska vopjska već stala u odbranu Slovenije, što on svojim prisustvom svedoči. Naravno Italijani su se našli u čudu kako je srpska vojska uspela da tako brzo stigne do Ljubljane, ali nisu imali "tri čiste" da nastave dalji prodor.

Učili smo mi o tom Švabiću u gimnaziji kod istorije, istina je to  Very Happy

Pa ima v Ljubljani i Svabiceva ulica u Trnovem! flower

Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime12.03.15 22:02

Jedno od moćnih artiljerijskih oruđa u 1.svjetskom ratu su bili MERZERI pretače minobacača.
Merzer je bio artiljerijsko oruđe kratke cijevi vrlo velikog kalibra.Početna brzina zrna je bila mala.
Oruđe gađa ubacnom putanjom kao minobacač.Koristio se je za djelovanje protiv utvrđenih objekata
 i žive sile dobro ukopane u zaklone.Njemačka je imala pred rat 4 vrste kalibara merzera
 210,280,305,i 420mm dok je vojska Austrougarska još 1911 u naoružanje uvela merzer 305 mm
 koji je mogao da probije čeličnu kupolu od 150mm na daljini od 8000 metara.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na slici vidimo Austrougarski merzer na položaju kalibar 305mm.Masa oruđa 20 830kg
Krajnji domet 12 200metara,početna brzina zrna 448m/sek,masa projektila 384 kg.

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime13.03.15 7:00

Još da dodam merzer je bio firme Škoda, kao i većina austrougarskih topova. Ipak sam ja škodoljubac bounce
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime13.03.15 20:00

Minolovac (citat):
Još da dodam merzer je bio firme Škoda, kao i većina austrougarskih topova. Ipak sam ja škodoljubac bounce

Drago mi je da si se ubacio iako se semsudin dobro sjetio merzera.Škoda tad i poslije je bila jedna od najboljih proizvođača a sama Čehoslovačka vojna industrija vrh,pa nije Hitler bezveze uzeo sve od inžinjera do sve i jednog novog nacrta,takvi su i danas od Zbrojovke pa dalje..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime13.03.15 20:22

Na Kalemegdanu postoji jedan primerak.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime13.03.15 21:03

halo 92 (citat):
Dodao bih jednu anegdotu, koja je više vezana za kraj I sv.rata i mislim da je zanimljiva pre svega forumašima iz Slovenije. Prepričavam je kako sam je čuo pre mnogo godina u nekoj emisiji na tv. Dakle, I sv. rat je završen i počinje otimačina oko teritorija. Italija, koja je u sred rata promenila stranu, po nekoj svojoj logici pokušala je zauzeti Ljubljanu i time staviti "šapu" na Sloveniju. U isto vreme iz zarobljeništva iz Austrije se u Srbiju vraćalo oko 1000 srpskih vojnika, ratnih zarobljenika, među kojima je najstariji po činu bio poručnik Švabić (rođak, mislim da su rekli otac, ali nisam siguran,  političkog rukovodioca iz vremena SFRJ, Mihaila Švabića), koji je da ironija bude veća, imao jednu drvenu nogu. Znajući da su Italijani krenuli ka Ljubljani, Slovenci zamole Švabića da pregovara sa Italijanima. Naravno, Švabić uputi depešu italijanskoj vojsci da se ne igraju glavom jer je srpska vopjska već stala u odbranu Slovenije, što on svojim prisustvom svedoči. Naravno Italijani su se našli u čudu kako je srpska vojska uspela da tako brzo stigne do Ljubljane, ali nisu imali "tri čiste" da nastave dalji prodor.

Ja, pa še več podobnih pravljic se je vrtelo na različnih TV kanalih. Povprečen poznavalec zgodovine tistega časa pa bi vam lahko povedal, da Italijanov vendarle ni bilo tako za pocenjevati. Res niso bili  rojeni vojaki, da pa bi se ustrašili pisma (brzojavke) nekega starčka z leseno nogo, ki je bil po činu samo poročnik. To pa je že preveč.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime13.03.15 23:01

[You must be registered and logged in to see this image.]

Najteži merzer ikad napravljen-Karl razvijen u dvije verzije kalibra 540 i 615mm,obje su bile vozne na specijalnim gusjeničkim vozilima,ukupne mase na borbenom položaju 124 tone,krajnji domet 6800 metara,početna brzina zrna 200m/s,masa projektila 2200kg,probojnost 2.5metara armiranog betona.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 11:07

arcibald01 (citat):
halo 92 (citat):
Dodao bih jednu anegdotu, koja je više vezana za kraj I sv.rata i mislim da je zanimljiva pre svega forumašima iz Slovenije. Prepričavam je kako sam je čuo pre mnogo godina u nekoj emisiji na tv. Dakle, I sv. rat je završen i počinje otimačina oko teritorija. Italija, koja je u sred rata promenila stranu, po nekoj svojoj logici pokušala je zauzeti Ljubljanu i time staviti "šapu" na Sloveniju. U isto vreme iz zarobljeništva iz Austrije se u Srbiju vraćalo oko 1000 srpskih vojnika, ratnih zarobljenika, među kojima je najstariji po činu bio poručnik Švabić (rođak, mislim da su rekli otac, ali nisam siguran,  političkog rukovodioca iz vremena SFRJ, Mihaila Švabića), koji je da ironija bude veća, imao jednu drvenu nogu. Znajući da su Italijani krenuli ka Ljubljani, Slovenci zamole Švabića da pregovara sa Italijanima. Naravno, Švabić uputi depešu italijanskoj vojsci da se ne igraju glavom jer je srpska vopjska već stala u odbranu Slovenije, što on svojim prisustvom svedoči. Naravno Italijani su se našli u čudu kako je srpska vojska uspela da tako brzo stigne do Ljubljane, ali nisu imali "tri čiste" da nastave dalji prodor.

Ja, pa še več podobnih pravljic se je vrtelo na različnih TV kanalih. Povprečen poznavalec zgodovine tistega časa pa bi vam lahko povedal, da Italijanov vendarle ni bilo tako za pocenjevati. Res niso bili  rojeni vojaki, da pa bi se ustrašili pisma (brzojavke) nekega starčka z leseno nogo, ki je bil po činu samo poročnik. To pa je že preveč.

Ni meni ta prića baš ne "drži vodu".

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 13:48

[You must be registered and logged in to see this image.]


_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 13:53

East&West (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

What a Face
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 14:17

Max Blitz (citat):
East&West (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

What a Face

Šta je sporno??

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 14:21

East&West (citat):
Šta je sporno??

Granice po Londonskom ugovoru iz 1915., zato se i ratovalo 1991.-1995.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 14:26

Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Šta je sporno??

Granice po Londonskom ugovoru iz 1915., zato se i ratovalo 1991.-1995.


Ili si nešto pomešao ili ja ne poznajem dovoljno istoriju, što bi rekao jedan neaktivni general: Prosvetli me Smile

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik


East&West: komentar modifikovan dana: 14.03.15 14:43; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 14:42

Prilagam link na katereme je nekaj več napisano o polkovniku Švabiću, med drugim tudi zgoraj prilepljen govor ljubljanskega metropolita, znanega po svojih provokativnih govorih.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Predlagam pa tudi, da s tem temo o Švabiću zaključimo, smo namreč na splozkem terenu, pustimo zgodovinarjem, da na podlagi dejstev in dokazov ugotovijo kako je bilo. Vse kar se tukaj gremo je  "baba čula, baba rekla"
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 14:53

arcibald01 (citat):
Predlagam pa tudi, da s tem temo o Švabiću zaključimo, smo namreč na splozkem terenu, pustimo zgodovinarjem, da na podlagi dejstev in dokazov ugotovijo kako je bilo. Vse kar se tukaj gremo je  "baba čula, baba rekla"

Se strinjam.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 15:14

Povijest mi je previše draga ali povijest s naših prostora previše zamorna i uvijek vodi k neželjenom.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 17:04

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ostaline vojaške kapele na Krasu.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 17:08

[You must be registered and logged in to see this image.]

Med vojno

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 18:04

mirko bratuš (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Med vojno

Mirko moram te po ne znam koji put pohvaliti što zbog uvijek ugodnih slika na različitim temama a i zbog korektnosti na forumu.Ne znam dali su drugi primjetili tvoj dosadašnji rad a ja te mogu kao i do sad nagraditi samo jednim +.Uvijek su tihi ljudi poput tebe ostajali sa strane ali ih se uvijek uvažavalo kad zaškripi,lijep pozdrav.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime14.03.15 18:49

Kaj naj drugega rečem....hvala.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime16.03.15 2:03

Spomenik Kanadjanma poginulim u WWI. Dva manja stuba su dodatak za poginule u WWII. Kanadjani su proporcionalno broju stanovnika imali prilicno velike zrtve u oba  rata.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime16.03.15 16:44

[You must be registered and logged in to see this image.]

Plošča z imeni verjetno zaposlenih v bližnji bolnišnici.
Nanaša se na kapelo na strani 12.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime16.03.15 16:50

[You must be registered and logged in to see this image.]

Bolnišnica št...

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime16.03.15 17:46

BEOGRAD (citat):
Spomenik Kanadjanma poginulim u WWI. Dva manja stuba su dodatak za poginule u WWII. Kanadjani su proporcionalno broju stanovnika imali prilicno velike zrtve u oba  rata.

Na žalost istina koju su samo Spielberg i Hanks uspjeli širim masama dokazati kroz serije i filmove jer se Kanađane u školama malo i ništa spominjalo za oba rata.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime17.03.15 4:04

Matrix (citat):
Na žalost istina koju su samo Spielberg i Hanks uspjeli širim masama dokazati kroz serije i filmove jer se Kanađane u školama malo i ništa spominjalo za oba rata.

Kanadjani su u oba rata podneli velike zrtve, zarad zastite interesa britanske imperije. Cudnovato, gotovo da nema negativnih osecanja prema tome.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime17.03.15 4:14

BEOGRAD (citat):
Kanadjani su u oba rata podneli velike zrtve, zarad zastite interesa britanske imperije. Cudnovato, gotovo da nema negativnih osecanja prema tome.

Kanada je još uvijek britanski dominion, nema predsjednika, već je državni poglavar britanska kraljica koju predstavlja generalni guverner.
I Kanađanima je to sasvim u redu.  Smile


Kanadska zastava do 1965.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime17.03.15 4:22

Max Blitz (citat):
Kanada je još uvijek britanski dominion, nema predsjednika, već je državni poglavar britanska kraljica koju predstavlja generalni guverner.
I Kanađanima je to sasvim u redu.  Smile

Samo sto se struktura stanovnistva zadnjih 30tak godina znacajno promenila. Rekao bih da su danas anglosaksonci manjina , medjutim uspeli su da i ostalima nametnu to posebno osecanje prema "matici". Tako danas imas gomilu Kanadjana koji vuku poreklo iz Istocne Evrope, a Britaniju uvazavaju kao "maticu". Bice interesantno kako novi talas useljenika iz Azije gleda na celu stvar, posto oni zadnjih desetak godina cine veliku vecinu emigranata.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime21.03.15 20:13

[You must be registered and logged in to see this image.]


HISTORIJA Sjećanje na jedan od najvećih i najkrvavijih sukoba u Prvom svjetskom ratu

100 godina od Bitke na Galipolju

[You must be registered and logged in to see this image.]

Navršilo se 100 godina od Galipoljske bitke vođene na istoimenom turskom poluotoku koju su 1915. godine započele združene britanske i francuske snage u namjeri da zauzmu Istanbul i tako uspostave kontrolu nad strateški važnim moreuzima Bosfor i Dardanele. Ona danas slovi za jednu od najvećih i najkrvavijih bitaka koje su se odigrale u Prvom svjetskom ratu. 
Pokušaj neuspješan
- Dardanelska operacija, koja je podrazumijevala djelovanje savezničkih morskih i kopnenih snaga, vođena je od 19. februara 1915. do 9. januara 1916. godine. Cilj tih operacija bio je zauzimanje moreuza i Carigrada, izbacivanje Osmanskog carstva iz rata i uspostava pomorske veze sa saveznicom Rusijom.
 Ideja zauzimanja Dardanela i Carigrada pojavila i prije izbijanja rata, a 29. oktobra 1914. godine, kad je njemačko-osmanska eskadra napala baze i brodove ruske Crnomorske flote, i 15-ak dana kasnije Osmansko carstvo ušlo u rat na strani centralnih sila, problem forsiranja Dardanela na neki način je postao predmet savezničkih konkretnih planova. 
 
- Političko vodstvo sila Antante,  Francuske, Velike Britanije i Rusije, nastojalo je da uspješno izvedenom dardanelskom akcijom osigura pomorsku vezu s Rusijom, kojom bi se savezničke države snabdijevale žitom i naftom, a ruska armija ratnim materijalom.
Jedan od ciljeva operacije bilo je i oslobađanje britanskih trgovačkih brodova, ukupne nosivosti oko 350.000 bruto registarskih tona, koji su ostali zarobljeni u Crnom moru. Operaciju je organizirao Vinston Čerčil (Winston Churchill), tada prvi lord britanskog admiraliteta.
Misija je bila loše isplanirana, a vojska nedovoljno naoružana, pa je pokušaj savezničkih snaga bio neuspješan i u bici je poginula, kako se procjenjuje 131000 vojnika dok je ranjenih bilo 262000.


Poznata i kao Bitka kod Čanakalea

Bitka je u Turskoj poznata i kao Bitka kod Čanakalea (prema gradu Čanakale na južnoj azijskoj strani Dardanela), dok se u američkim izvorima zove Dardanelski pohod. U Francuskoj, Australiji i na Novom Zelandu bitka se zove Galipoli. 
O bici je snimljeno nekoliko filmova, od kojih je „Galipolje“, australskog reditelja Pitera Vira (Peter Weira) zasigurno najpoznatiji.

 

Komemorativna ploča iz 1934.

„Vi, junaci koji ste prolili krv i izgubili živote, sada ležite u tlu prijateljske zemlje i zato počivajte u miru. Mi ne pravimo razliku između Johnnieja i Mehmeta koji leže jedan pokraj drugoga u našoj zemlji. Vi, majke koje ste poslale sinove iz dalekih zemalja, obrišite suze. Vaši sinovi sada počivaju u miru u našim srcima. Izgubivši živote na ovom tlu, oni su postali i naši sinovi“, riječi su prvog predsjednika Republike Turske Kemala Ataturka uklesane na komemorativnoj ploči u zaljevu Ansak, postavljenoj 1934. godine u čast vojnicima poginulim u Galipoljskoj bici.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime21.03.15 21:23

Gledali davno u kinu mada tad nam i nije bilo baš sve razumljivo ali film je kod kritike prošao odlično a naravno kod Engleza najlošije.Da je ovaj film snimio Spielberg ili Cameron e onda bi bila druga priča.


                                             

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime21.03.15 22:19

semsudin (citat):
„Vi, junaci koji ste prolili krv i izgubili živote, sada ležite u tlu prijateljske zemlje i zato počivajte u miru. Mi ne pravimo razliku između Johnnieja i Mehmeta koji leže jedan pokraj drugoga u našoj zemlji. Vi, majke koje ste poslale sinove iz dalekih zemalja, obrišite suze. Vaši sinovi sada počivaju u miru u našim srcima. Izgubivši živote na ovom tlu, oni su postali i naši sinovi“, riječi su prvog predsjednika Republike Turske Kemala Ataturka uklesane na komemorativnoj ploči u zaljevu Ansak, postavljenoj 1934. godine u čast vojnicima poginulim u Galipoljskoj bici.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime22.03.15 2:19

Cercil je bio poznat kao ocajan strateg. U sledecem ratu, ponovo je zagovarao iskrcavanje na Balkan, samo sto te predloge niko nije uzimao za ozbiljno.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime24.03.15 21:26



Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime28.03.15 20:04

[You must be registered and logged in to see this image.]

Grob pod Rombonom.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime02.04.15 21:35

[You must be registered and logged in to see this image.]

Visoko v gorah.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime10.04.15 19:56

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime10.04.15 19:59

[You must be registered and logged in to see this image.]


Строј припадника Прве српске ескадриле на летелишту Вертекоп код Солуна


dinosaurus: komentar modifikovan dana: 10.04.15 20:07; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime10.04.15 20:04

Ne bi te puno koštalo da si dodao i riječ-dvije na zadnje dvije slike... Smile
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime10.04.15 20:08

Evo popravio sam malo,za prvu nemam pojma gde je slikano Smile
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime11.04.15 8:48

dinosaurus (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Možda ova slika i nema veze sa I SR, jer mi se čini da je osoba u prvom planu kralj Aleksandar I Karađorđević.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime11.04.15 11:48

zastavnik (citat):
Možda ova slika i nema veze sa I SR, jer mi se čini da je osoba u prvom planu kralj Aleksandar I Karađorđević.

A da nastavimo u Kvizu znanja?

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Sponsored content





100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
100 godina od početka 1.svjetskog rata
Na vrh 
Stranica 4/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Revolucionarna oružja Prvog svjetskog rata
» Zapisi o oklopnim vozilima i ratovanju oklopnih snaga
» Srednja vojna škola KoV
» Antiratne pesme iz vremena vietnamskog rata.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Vojna Historija / Vojna Povijest / Војна историја-
Idi na: