FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Oklopno mehanizovane jedinice

Go down 
+64
posavljak
Arif Kendić
ianmarkk
croato
tepsic
feniks48
tenkista 19891
Miran Samec
Mikula 67
zwrkan
Zemce
hawk
hezekija
mjesec
dpuric
transporter
013gonzo
195.ič
Brkakougar
čato
Stanko1
zile54
Srdjan Radovanov
M.No
Dino-Priboj
ŠOKAC
lizard
Zemunac
strela
SveJug
alexandar
ultimax
Meki
East&West
lacoš
zastavnik
vladimir
Stazio
Max Blitz
bojnik
janeztrdi
bvp
flado
Boske
Fiume
Profa
purger
Bogart
KeleOMJ
Patrick
pukovnik
ZAGORAC
T-55
palestinac
Borgo
jun91 osijek
zk 10
Matrix
Gringo
veroljub
mgalic2
Kapetan D.S
Marduk
Srdjan Avramov
68 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1958
ČLAN OD: : 2014-08-16
DOB : 73
M(j)esto Beograd

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime09.10.15 22:00

Zemce (citat):
Smile Citam svoje napisano i svakiput se divim na ono I PGMPOAD ... Jebote brate kako to zvuci kad se onako vojnicki izgovori .. Onako mangupski. Cinilo mi se onda, a jos i danas da su tamo sluzili sve mangupi nalik Ramboa i njegovih momaka  Laughing Slusajte (mislim ko ne zna znacaj tog akronima) ..Znaci imate: Prvi PESADISKI GARDISKI MOTORIZOVANI PROTIV OKLOPNI ARTILERISKI DIVIZION - Sve brate u jedno i to PRVI .. Smile Nazalost nakon nekoliko godina ono prvi malo im doslo glave. Znate da zalim zbog toga i kad svaki put kad vidim makar i male iskrice izmegju bratskih naroda meni je bas onako krivo .. Sto volim sto smo nekad bili prvi ..
A u rezervi sam bio k-dir I RPOB u sastavu MPOAD  bounce 
nije baš dugačko kao tvoje ali 
Prva Raketna Protiv Oklopna baterija, 
Mešovitog Protiv Oklopnog Artiljerijskog Diviziona.

_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam 
Što se ostaloga tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti


013gonzo: komentar modifikovan dana: 09.10.15 23:09; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : ispravka slovne greške)
Na vrh Go down
Zemce
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2015-07-18

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime09.10.15 23:04

013gonzo (citat):
Zemce (citat):
Smile Citam svoje napisano i svakiput se divim na ono I PGMPOAD ... Jebote brate kako to zvuci kad se onako vojnicki izgovori .. Onako mangupski. Cinilo mi se onda, a jos i danas da su tamo sluzili sve mangupi nalik Ramboa i njegovih momaka  Laughing Slusajte (mislim ko ne zna znacaj tog akronima) ..Znaci imate: Prvi PESADISKI GARDISKI MOTORIZOVANI PROTIV OKLOPNI ARTILERISKI DIVIZION - Sve brate u jedno i to PRVI .. Smile Nazalost nakon nekoliko godina ono prvi malo im doslo glave. Znate da zalim zbog toga i kad svaki put kad vidim makar i male iskrice izmegju bratskih naroda meni je bas onako krivo .. Sto volim sto smo nekad bili prvi ..
A u rezervi sam bio k-dir I RPOB u sastavu MPOAD  bounce 
nije baš dugačko kao tvoje ali 
Prva Raketna Protiv Oklopna baterija, 
Mešovitog Protiv Oklopnod Artiljerijskog Diviziona.
Smile Ma nije uopshte za potcenjivanje ... Samo da je moglo jos ona svrzna rec ,, us sastavu,, da se nekako uklopi u sistemu, bas bi bilo bolje od ovo moje proleterko i rambovsko ..
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: ???   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime08.12.15 20:00

jun91 osijek (citat):
čini mi se da sam ukapirao kako ide! ako naleti vamo neki moj gene nek mi pise,bio sam u palači laslovu ernestinovu tenju 5530/33
jel to 1. ili 2. oklopni 12.mbr? vodenik -kdat bataljona?
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: .....   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime08.12.15 20:01

jun91 osijek (citat):
jun 91-92 omj osijek bela kasarna
koji bataljon-četa?
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: ;-))   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime09.12.15 18:08

jun91 osijek (citat):
jun 91-92 omj osijek bela kasarna
onda si bio u 1.mb...da li na OT ili T55?
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: ;-))   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime09.12.15 18:17

hawk (citat):
Da li netko može  malo pojasniti formaciju mehaniziranog odjeljenja na OKLOPNIM TRANSPORTERIMA M 60 P i M 60 PB u periodu od 1987. do 1990. godine?

Zanimaju me POLK sistemi 9K11 "Maljutka"! Da li su te MALJUTKE bile postavljene na šasiju OT M 60 P ili su se kompleti prevozili s poslugom u samom oklopnom transporteru? 

Da li je svako odjeljenje u mehaniziranom vodu OT M 60 imalo je 10 (deset) ili 11 (jedanaest) ljudi ukupno što je za 3 ili 2 čovjeka manje nego u starijim formacijama iz 70-ih i prve polovice 80-ih godina. Po starijoj formaciji iz 1981. godine mehanizirano odjeljenje OT M 60 P trebalo je imati sljedeći sastav: ukupno 13 (trinaest) ljudi:
a) posada:
-vozač = pištolj (pi)
-radiofonist-mitraljezac = aut. puška (apu)
-nišandžija PAM = pi
-zamj. K-dira = apu
b) ukrcni dio: 
-K-dir odjeljenja = apu
-strijelac = apu 
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-puškomitraljezac = pm (puškomitraljez)
-puškomitraljezac = pm
-nišandžija na RB = pi, RB M 57 (ručni bacač)
-nišandžija na RB = pi, RB M 57

Inače svaki BVP M 80 imao na šasiji ugrađen PO sistem "Maljutka" (dvošinski).
RB M57 su izbačeni iz naoružanja OT,a RRb zolja ubačen. također je svaki OT koji nije imao BsT imao je polk 9k11. 88 i 89 godine promjenjen je ustroj mehaniziranih i oklopnih postrojbi. čete su imale 13 OT,BVP i 13 tenkova. u meh.bataljunu su bile 2 mč i tenkovska četa,a u oklponom bataljunu 2 tč i 1 mč. dakle 27t i 13 ot,ili 27ot i 13 t.u meh vodovima je bio 1 OT s bst,ostali s polk-om.

također se u samovozne haubice 122mm gvozdik uguralo polk 9k11 i to po 4 kompleta u bateriju!
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: ...   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime09.12.15 18:21

zwrkan (citat):
hawk (citat):
Da li netko može  malo pojasniti formaciju mehaniziranog odjeljenja na OKLOPNIM TRANSPORTERIMA M 60 P i M 60 PB u periodu od 1987. do 1990. godine?

Zanimaju me POLK sistemi 9K11 "Maljutka"! Da li su te MALJUTKE bile postavljene na šasiju OT M 60 P ili su se kompleti prevozili s poslugom u samom oklopnom transporteru? 

Da li je svako odjeljenje u mehaniziranom vodu OT M 60 imalo je 10 (deset) ili 11 (jedanaest) ljudi ukupno što je za 3 ili 2 čovjeka manje nego u starijim formacijama iz 70-ih i prve polovice 80-ih godina. Po starijoj formaciji iz 1981. godine mehanizirano odjeljenje OT M 60 P trebalo je imati sljedeći sastav: ukupno 13 (trinaest) ljudi:
a) posada:
-vozač = pištolj (pi)
-radiofonist-mitraljezac = aut. puška (apu)
-nišandžija PAM = pi
-zamj. K-dira = apu
b) ukrcni dio: 
-K-dir odjeljenja = apu
-strijelac = apu 
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-puškomitraljezac = pm (puškomitraljez)
-puškomitraljezac = pm
-nišandžija na RB = pi, RB M 57 (ručni bacač)
-nišandžija na RB = pi, RB M 57

Inače svaki BVP M 80 imao na šasiji ugrađen PO sistem "Maljutka" (dvošinski).
RB M57 su izbačeni iz naoružanja OT,a RRb zolja ubačen. također je svaki OT koji nije imao BsT imao je polk 9k11. 88 i 89 godine promjenjen je ustroj mehaniziranih i oklopnih postrojbi. čete su imale 13 OT,BVP i 13 tenkova. u meh.bataljunu su bile 2 mč i tenkovska četa,a u oklponom bataljunu 2 tč i 1 mč. dakle 27t i 13 ot,ili 27ot i 13 t.u meh vodovima je bio 1 OT s bst,ostali s polk-om.

također se u samovozne haubice 122mm gvozdik uguralo polk 9k11 i to po 4 kompleta u bateriju!
no oklopni tj tenkovski bataljuni u motoriziranim-pješačkim brigadama su ostali na 10 tenkova u četi tj 31 u bataljunu.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime09.12.15 22:11

zwrkan (citat):
zwrkan (citat):
hawk (citat):
Da li netko može  malo pojasniti formaciju mehaniziranog odjeljenja na OKLOPNIM TRANSPORTERIMA M 60 P i M 60 PB u periodu od 1987. do 1990. godine?

Zanimaju me POLK sistemi 9K11 "Maljutka"! Da li su te MALJUTKE bile postavljene na šasiju OT M 60 P ili su se kompleti prevozili s poslugom u samom oklopnom transporteru? 

Da li je svako odjeljenje u mehaniziranom vodu OT M 60 imalo je 10 (deset) ili 11 (jedanaest) ljudi ukupno što je za 3 ili 2 čovjeka manje nego u starijim formacijama iz 70-ih i prve polovice 80-ih godina. Po starijoj formaciji iz 1981. godine mehanizirano odjeljenje OT M 60 P trebalo je imati sljedeći sastav: ukupno 13 (trinaest) ljudi:
a) posada:
-vozač = pištolj (pi)
-radiofonist-mitraljezac = aut. puška (apu)
-nišandžija PAM = pi
-zamj. K-dira = apu
b) ukrcni dio: 
-K-dir odjeljenja = apu
-strijelac = apu 
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-puškomitraljezac = pm (puškomitraljez)
-puškomitraljezac = pm
-nišandžija na RB = pi, RB M 57 (ručni bacač)
-nišandžija na RB = pi, RB M 57

Inače svaki BVP M 80 imao na šasiji ugrađen PO sistem "Maljutka" (dvošinski).
RB M57 su izbačeni iz naoružanja OT,a RRb zolja ubačen. također je svaki OT koji nije imao BsT imao je polk 9k11. 88 i 89 godine promjenjen je ustroj mehaniziranih i oklopnih postrojbi. čete su imale 13 OT,BVP i 13 tenkova. u meh.bataljunu su bile 2 mč i tenkovska četa,a u oklponom bataljunu 2 tč i 1 mč. dakle 27t i 13 ot,ili 27ot i 13 t.u meh vodovima je bio 1 OT s bst,ostali s polk-om.

također se u samovozne haubice 122mm gvozdik uguralo polk 9k11 i to po 4 kompleta u bateriju!
no oklopni tj tenkovski bataljuni u motoriziranim-pješačkim brigadama su ostali na 10 tenkova u četi tj 31 u bataljunu.

To je zato što JNA nije nikada promjenila trojnu formaciju vezano uz oklopništvo. Tri tenka u vodu - tri voda u četi - plus tenk k-dira čete = 10 tenkova. Tri čete u bataljonu = 30 tenkova - plus tenk k-danta bataljona = 31 tenk.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime10.12.15 21:13

nije promjenila 3rojnu formaciju?????  okopne i meh brigade su imale 4 oružja-tenka.bvp.ot u vodu. u pješačkim i mot brigadama je ostala formacija 3 .
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime10.12.15 21:38

zwrkan (citat):
nije promjenila 3rojnu formaciju?????  okopne i meh brigade su imale 4 oružja-tenka.bvp.ot u vodu. u pješačkim i mot brigadama je ostala formacija 3 .

U kojoj vojsci. Govorimo o JNA a ne o VS koja ima 53 tenka u bataljonu koji je usput i najveća oklopna formacija podređen k-di brigade KoV.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: ;-))....?????   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 6:48

pukovnik (citat):
zwrkan (citat):
nije promjenila 3rojnu formaciju?????  okopne i meh brigade su imale 4 oružja-tenka.bvp.ot u vodu. u pješačkim i mot brigadama je ostala formacija 3 .

U kojoj vojsci. Govorimo o JNA a ne o VS koja ima 53 tenka u bataljonu koji je usput i najveća oklopna formacija podređen k-di brigade KoV.
još uvijek je ovo forum ex JNA-a ne vojske ko zna koje i čije. dakle riječ je o JNA !
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 9:18

Možete li potkrijepiti svoju tvrdnju postavljanjem sheme organizacione karte/ustroja/formacije jedne takve postrojbe iz JNA a da bude vidljiva brojčanost, izuzimajući pritom 1.gardijsku proletersku oklopno mehaniziranu brigadu jer ona JE imala po četiri tenka u vodu ali je po tom pitanju bila i specifična kao jedina.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: ...   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 15:37

pukovnik (citat):
Možete li potkrijepiti svoju tvrdnju postavljanjem sheme organizacione karte/ustroja/formacije jedne takve postrojbe iz JNA a da bude vidljiva brojčanost, izuzimajući pritom 1.gardijsku proletersku oklopno mehaniziranu brigadu jer ona JE imala po četiri tenka u vodu ali je po tom pitanju bila i specifična kao jedina.
nije postojala oklopno mehanizirana brigada. bila je ili mehanizirana ili oklopna. i sve oklopne i sve mehanizirane brigade su imale 4 tenka ili 4 BVP-a u vodu,a bojma /meh/ je imala 2 meh satnije ,1 tenkovsku i Mbb 120....oklopna 2 tenkovske i jednu meh satniju.

meh brigada je imala 2 meh bataljuna i 2 oklopna. oklopna brigada je imala 3 oklopna bataljuna i mehanizirani bataljun.

motorizirane i pješačke brigade su zadržale po 3 tenka-OT u vodu i imale 3 satnije u okb ili mb. Inače je moje vojno mišljenje da su pješačke brigade s OKB ili okb i mb-dakle 3 pješačka bataljuna i okb ili 2 pješačka bataljuna i oklponi i meh bataljun najvrijednije postrojbe. naravno ovdje nisam spominjao postojbe borbene potpore-topništvo,PZO,inž....... granata
Na vrh Go down
mjesec
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-04-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 17:14

Slazem se sa zwrkanovom tvrdnjom da je krajem 80 ih vrsen preustroj tenkoskih jedinica,samo sto ja mislim da su cete brojale 12 tenkova.
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 17:44

mjesec (citat):
Slazem se sa zwrkanovom tvrdnjom da je krajem 80 ih vrsen preustroj tenkoskih jedinica,samo sto ja mislim da su cete brojale 12 tenkova.
je je...u pravu si....komandir čete se vozija na bicikli...ili je ima tenk-oz-bvp....a? i nemaš se šta slagat ili ne-slaži;-)).....ja ne mislim,ja znam pa onda napišem! točka.točak.kotač.kolo. lol!
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 17:50

preustroj-preformacija je rađena 88-89-90 godina. i tenkovske/mehanizirane čete u sastavu oklopnih i mehaniziranih brigada imaju 3 voda s 4 desetine-4 vozila tipa tenk ili transporter...dakle 12 i još 1 kdira čete. u bataljunu su bile 2 čete tenova i 1 č Ot-BVP. dakle 26 T u 2 čete i 1 tenk kdanta bataljuna,a zamjenik na BTR-u 50 s sredstvima veze. za meh bataljun obratan broj.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 18:31

Ustroju oklopno-mehaniziranih postrojbi na sjednici Vojnog savjeta SSNO, planiranoj za 27.travanj 1990. godine poklonjena je velika pozornost i na njoj je konačno riješeno to važno pitanje. Prijedlog, dostavljen 17. travnja, razmatrao je dvije inačice organizacijsko-ustrojbene dogradnje oklopnih i mehaniziranih brigada.
 
Prva inačica bila je postojeća, oklopna brigada s 3 oklopna i 1 mehaniziranim bataljunom odnosno 104 tenka i 61 borbenim vozilom pješaštva (BVP) ili oklopnim prevožnjakom (OP) i mehanizirana brigada s 2 oklopna i 2 mehanizirana bataljuna odnosno s 83 tenka i 82 BVP (OP). Prema toj inačici bataljuni su bili trojnog tipa, s 3 tenka u tenkovskom, odnosno tri BVP u mehaniziranom vodu. U tenkovskoj četi 10 tenkova i u mehaniziranoj četi 10 BVP. Oklopni bataljun s tri tenkovske i jednom mehaniziranom četom imao je 41 borbeno vozilo, od čega 31 tenk i 10 BVP.

Prema drugoj inačici, razmatran je tenkovski vod s 4 tenka i mehanizirani vod s 4 BVP. Takva tenkovska četa imala bi 13 tenkova, a mehanizirana 13 BVP. Oklopni bataljun s dvije čete tenkova i mehaniziranom četom imao bi ukupno 40 borbenih vozila, od čega 27 tenkova i 13 BVP.

 Isti je omjer bio kod mehaniziranog bataljuna. Takav bataljun “A” klasifikacije imao bi, za razliku od prve inačice, u uporabi svu borbenu tehniku. Oklopna brigada bi zadržala ustroj s 3 oklopna i 1 mehaniziranog bataljuna ali s 95 tenkova i 66 BVP (OP), a mehanizirana također 2 oklopna i 2 mehanizirana bataljuna s 81 tenkom i 80 BVP (OP).
Izvor: 
SVA MORH – K-da 5. VO: SSNO, GŠ OS SFRJ, I uprava, DT Br. 11-1 od 17. 4. 1990., Komandi 5. vojne oblasti, Radni materijal za sednicu Vojnog saveta. 
Prihvaćena je druga inačica. Što će reći da je preustroj oklopa napravljen neposredno pred raspad bivše države i nije u potpunosti proveden (bar ne na teritoriju RH).

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 18:42

12.mbr u Osijeku/ 2.mb i POtrd u Našicama/ je preustrojena tijekom 1990.godine. 4 T ili 4 OT u vodu.
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 18:52

preustroj je išao po nekom planu-ali,ali....tenkovi u Jaski ,ni sjećam se viće jesu li T72 ili M84 su trebali iz 4.okbr ići u 12.mbr-radi formiranja tenkovskih četa u meh.bataljunima. pošto su bili u jako lošem stanju i nekompletni RAPovi-3.dan primopredaje se odustalo. a tenkove t55 su dovezli u 1. i 2. mb iz Zenice! pošto u Zenici nije bilo tenkova nije mi poznato porijeklo tih tenkova.
Znam da je mtbr u Brčkom imala 2 okb i 1 okb je otišao u 10.br u Mostaru.
isto tako je iz Dugog Sela išao mb i okb u 211.pbr Knin. a ne iz 1.VO-kako se navodi. mb i okb su iz sastava 31.okp. ostatak 31.puka ,zajedno s 140.pbr formiraju 140.mbr u zg-vojarnaMT i DS.
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 19:24

di si bija u JNa.a di posli?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 20:02

zwrkan (citat):
di si bija u JNa.a di posli?

Ako Vam to nešto u životu znači možemo prijeći na privatne poruke. Rolling Eyes

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 21:24

zwrkan (citat):
preustroj je išao po nekom planu-ali,ali....tenkovi u Jaski ,ni sjećam se viće jesu li T72 ili M84 su trebali iz 4.okbr ići u 12.mbr-radi formiranja tenkovskih četa u meh.bataljunima. pošto su bili u jako lošem stanju i nekompletni RAPovi-3.dan primopredaje se odustalo. a tenkove t55 su dovezli u 1. i 2. mb iz Zenice! pošto u Zenici nije bilo tenkova nije mi poznato porijeklo tih tenkova.
Znam da je mtbr u Brčkom imala 2 okb i 1 okb je otišao u 10.br u Mostaru.
isto tako je iz Dugog Sela išao mb i okb u 211.pbr Knin. a ne iz 1.VO-kako se navodi. mb i okb su iz sastava 31.okp. ostatak 31.puka ,zajedno s 140.pbr formiraju 140.mbr u zg-vojarnaMT i DS.


Pisali smo već davno o jednoj karti preustroja a kako vidim da si upućen u dosta toga a i na toj karti je nedostajalo dosta toga iako je tu kartu mogao svatko raditi evo i tebi pitanje koje sam tad tamo postavio:Što je sa Benkovačkom vojarnom/kasarnom i njezinim tadašnjim Oklopno-Mehaniziranim Bataljunom(kako se navodilo do tad i poslije) i od kud su došli '88 novi tenkovi te formacijski prateći oklopnjaci i više nije bio Bataljun.Drugo,Knin je također ranije dobio tenkove i formacijske prateće oklopnjake nego iz Dugog Sela.Za tenkove u Jaski si u pravu,lijep pozdrav i nadam se da će tema ići u normalnom tonu jer je sam preustroj večini još nepoznanica a ima i tema gdje smo dosta pisali o tome samo-stalo se..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.12.15 21:58

zwrkan (citat):
preustroj je išao po nekom planu-ali,ali....tenkovi u Jaski ,ni sjećam se viće jesu li T72 ili M84 su trebali iz 4.okbr ići u 12.mbr-radi formiranja tenkovskih četa u meh.bataljunima. pošto su bili u jako lošem stanju i nekompletni RAPovi-3.dan primopredaje se odustalo. a tenkove t55 su dovezli u 1. i 2. mb iz Zenice! pošto u Zenici nije bilo tenkova nije mi poznato porijeklo tih tenkova.
Znam da je mtbr u Brčkom imala 2 okb i 1 okb je otišao u 10.br u Mostaru.
isto tako je iz Dugog Sela išao mb i okb u 211.pbr Knin. a ne iz 1.VO-kako se navodi. mb i okb su iz sastava 31.okp. ostatak 31.puka ,zajedno s 140.pbr formiraju 140.mbr u zg-vojarnaMT i DS.

Zwrkan vidim spomenuo si primopredaju tenkova u Jaski. Dali si bio tamo 89-te u siječnju ili veljači. Bili smo tamo nas 4-5 vojnika, ppor. Hoti, i vodnik iz 2-ge mč. Rikić ako se dobro sjećam. Bili smo tri dana i vratili se neobavljena posla .Mislim da se radilo o T-55.
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime12.12.15 20:46

Naravno da sam tada bija u 12.mbr u Osijeku. uz vas su išla i 2 tenkovska mehaničara i tenkovski električar;-))....a načelnik tehničke službe, 20ak godina ranije je radio u jaski;-))......

što se tiče oklopa u 180.mtbr u Benkovcu....znam da je s Visa i iz Pule-Pazina skupljeno tenkova T34 za okb. ti tenkovi T34 su kasnije / preformacija 180.mtbr u 92.mtbr VRSK/ su završili u 3.pešadijskoj brigadi VRSK.
Pored preformacije 211. pbr u 211.mtbr i dobivanja okb i mb,okb koji je bio u sastavu 211.br a bio je lociran u benkovcu,operativno se potčinjava 180.mtbr.
početkom rata u 9.K se šalje okb iz 10.mtbr Mostar i okb iz NC B.Luka.
početkom ratnih djelovanja na Šibensko-Sinjskom pravcu opoerativna je 211.mtbr s okb iz B.Luke dok na Biogradskom_Zadarskom pravcu operativna je 180.mtbr s okb T55 i okb s T34....ali mislim da su oba bataljuna bila krnja glede broja tenkova tj mislim da nisu imali 30,već 20 tenkova u bataljunima.
međutim-pored same nejasne formacije tih okb,vjerovatno se mixalo s tipovima tenkova,tako da se u isto vrijeme na malom prostoru pojavljuju T34,T55,T72 i M84!
No bez obtira na sve,vatrenu moć i taktiku ali i obučenost posada,OMJ u ratnim djelovanjima su se pokazale skoro pa nikakve. Pravu vrijednost su pokazala pješačke-motorizirane brigade ...dakle 3 pj.bataljuna i okb,ili 2 pj.bataljuna 1 mb i 1 okb-uz ostale postrojbe PO,PZO,inž,log....moje mišljenje;-))
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime12.12.15 21:07

dakle u Benkovcu je bila 180.mtbr i POpuk. također je bija okb 211.pbr iz Knina. Taj okb 211.br je bija pridodan 180.mtbr / T55/. okb s T34 je organski u sastavu 180.mtbr,a kasnije u sastavu 3.pbr VRSK,a okb ex 211.br postaje organski dio ex180.mtbr tj 92.mtbr VRSK.
U sastavu 211.pbr nije nikada korišten okb . ali uz 211.pbr djelovao je okb iz Mostara i okb iz B.luke.
ali dosta se mixalo s tim tenkovima na području Kninskoga Kopusa.
Jer na različitim mjestima su bili raznovrsni tenkovi. No broj tenkova T34 se tijekom rata povećao. uništenih-ali potpuno uništenih,i i zarobljenih na cesti u Srbu.....min broj T34 je 40 komada!
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime12.12.15 21:12

transporter (citat):
zwrkan (citat):
preustroj je išao po nekom planu-ali,ali....tenkovi u Jaski ,ni sjećam se viće jesu li T72 ili M84 su trebali iz 4.okbr ići u 12.mbr-radi formiranja tenkovskih četa u meh.bataljunima. pošto su bili u jako lošem stanju i nekompletni RAPovi-3.dan primopredaje se odustalo. a tenkove t55 su dovezli u 1. i 2. mb iz Zenice! pošto u Zenici nije bilo tenkova nije mi poznato porijeklo tih tenkova.
Znam da je mtbr u Brčkom imala 2 okb i 1 okb je otišao u 10.br u Mostaru.
isto tako je iz Dugog Sela išao mb i okb u 211.pbr Knin. a ne iz 1.VO-kako se navodi. mb i okb su iz sastava 31.okp. ostatak 31.puka ,zajedno s 140.pbr formiraju 140.mbr u zg-vojarnaMT i DS.

Zwrkan vidim spomenuo si primopredaju tenkova u Jaski. Dali si bio tamo 89-te u siječnju ili veljači. Bili smo tamo nas 4-5 vojnika, ppor. Hoti, i vodnik iz 2-ge mč. Rikić ako se dobro sjećam. Bili smo  tri dana i vratili se neobavljena posla .Mislim da se radilo o T-55.
jesi bija u 1.mb ili u poz bataljunu u čTod-radionici?
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime12.12.15 21:58

zwrkan (citat):
transporter (citat):
zwrkan (citat):
preustroj je išao po nekom planu-ali,ali....tenkovi u Jaski ,ni sjećam se viće jesu li T72 ili M84 su trebali iz 4.okbr ići u 12.mbr-radi formiranja tenkovskih četa u meh.bataljunima. pošto su bili u jako lošem stanju i nekompletni RAPovi-3.dan primopredaje se odustalo. a tenkove t55 su dovezli u 1. i 2. mb iz Zenice! pošto u Zenici nije bilo tenkova nije mi poznato porijeklo tih tenkova.
Znam da je mtbr u Brčkom imala 2 okb i 1 okb je otišao u 10.br u Mostaru.
isto tako je iz Dugog Sela išao mb i okb u 211.pbr Knin. a ne iz 1.VO-kako se navodi. mb i okb su iz sastava 31.okp. ostatak 31.puka ,zajedno s 140.pbr formiraju 140.mbr u zg-vojarnaMT i DS.

Zwrkan vidim spomenuo si primopredaju tenkova u Jaski. Dali si bio tamo 89-te u siječnju ili veljači. Bili smo tamo nas 4-5 vojnika, ppor. Hoti, i vodnik iz 2-ge mč. Rikić ako se dobro sjećam. Bili smo  tri dana i vratili se neobavljena posla .Mislim da se radilo o T-55.
jesi bija u 1.mb ili u poz bataljunu u čTod-radionici?
Bio u 1. mb, 3-ća mč, kdir Vlajko Vidović.
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime13.12.15 21:21

S Vidovićem i Rikićem sam bio jako dobar.
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime11.01.16 0:11

U Knin su došli tenkovi T-55A i to od broja 18223-18232, koji su bili 1969g novi novcijati u sastavu 2b. 2oć SOB Jastrebarsko . Odakle su jih pak dovukli krajem 1990g ili poćetkom 1991g u Knin neznam .al mislim da ne iz Jaske , jer su ih sa istom jednom  labudicom brzo dovukli ! Možda iz Benkovca ?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime15.01.16 7:48

Za vas koji ste upuceni, poznato?

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime15.01.16 22:45

SveJug (citat):
Za vas koji ste upuceni, poznato?  SveJug, imaš + od mene za za ovaj podatak. Za raspored većine jedinica nisam znao. Da li ovaj raspored prije ili poslije  preustroja o kojem se govorilo, i da li ovaj raspored znači da je najveća opasnost od napada  prijetila iz pravca Mađarske i Rumunjske?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime16.01.16 17:55

čato (citat):
U Knin su došli tenkovi T-55A i to od broja 18223-18232, koji su bili 1969g novi novcijati u sastavu 2b. 2oć SOB Jastrebarsko . Odakle su jih pak dovukli krajem 1990g ili poćetkom 1991g u Knin neznam .al mislim da ne iz Jaske , jer su ih sa istom jednom  labudicom brzo dovukli ! Možda iz Benkovca ?

Iz Benkovca sigurne ne jer su i Benkovac i Knin popunjavani iz sasvim drugog pravca.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime16.01.16 17:59

SveJug (citat):
Za vas koji ste upuceni, poznato?

[You must be registered and logged in to see this image.]


O ovoj mapi smo raspravljali prije dvije godine.Apsolutno nema veze sa novim tj. zadnjim preustrojem.Čak i da je ovo prava mapa a ne nečija crtačka mašta opet fali puno toga..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Mikula 67
Podporučnik
Podporučnik
Mikula 67


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
BROJ POSTOVA: : 1546
ČLAN OD: : 2013-12-22
DOB : 57
M(j)esto Šabac

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime16.01.16 18:12

Mapa verovatno nije dobra, matori mi je bio tenkista i to u Vršcu (na mapi nema) isto tako je
bilo tenkista i u Šapcu (takođe na mapi nema)...

_________________
Koliko god bila varljiva, nada služi barem tome da nas ugodnim putem vodi do kraja života.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime16.01.16 18:31

Mikula 67 (citat):
Mapa verovatno nije dobra, matori mi je bio tenkista i to u Vršcu (na mapi nema) isto tako je
bilo tenkista i u Šapcu (takođe na mapi nema)...



U pravu si Mikula,večini je dovoljno baciti oko.Kažem da je ova mapa prvo nepotpuna što se tiče i gradova a tako i OMB-a i da ju je napravio netko za neke sasvim čudne potrebe ukidajući veliku večinu postojećih,kakav napad iz pravca Mađarske ili Rumunjske.Pa ni '68 karta nebi i nije izgledala sigurno ovako..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: mapa   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 15:29

ova mapa savršeno odgovara stanju 90-91.godine,osim što u Dugom selu nije bila 31.mbr već se spojila s 140.mtbr i formirala 140.mbr!
što se tiče oklopništva-bilo je okb i mb u sastavu motoriziranih i pješačkib brigada-otuda zabuna kako nisu svi garnizoni navedeni. navedeni su matični garnizoni za oklopne i za mehanizirane brigade. ali nisu recimo za motorizirane-a one su imale barem 1 okb,neke i 2 okb-a, ili po 1 okb i 1 mb!
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:10

zwrkan (citat):
ova mapa savršeno odgovara stanju 90-91.godine,osim što u Dugom selu nije bila 31.mbr već se spojila s 140.mtbr i formirala 140.mbr!
što se tiče oklopništva-bilo je okb i mb u sastavu motoriziranih i pješačkib brigada-otuda zabuna kako nisu svi garnizoni navedeni. navedeni su matični garnizoni za oklopne i za mehanizirane brigade. ali nisu recimo za motorizirane-a one su imale barem 1 okb,neke i 2 okb-a, ili po 1 okb i 1 mb!

Onako iz iskustva vidim da si vjerovatno bio VL pa mi pojasni ovo boldano i ponovo pogledaj kartu pa osim Dugog Sela objasni nevidljive a tad postojeće i dobro popunjene Oklopne i Mehanizirane koje su i prešle 2 OKB-a paralelno sa 1 MB-om..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:18

pa karta tj mapa-uneseni su podatci o lokaciji oklopnih i mehaniziranih brigada. recimo motorizirana brigada u Brčkom je imala 2 okb, u Mariboru 2 okb, u Mostaru okb i meh  bataljun-ali nisu unesene jer nisu oklopne ni mehanizirane brigade-nego su tada bile motorizirane.
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: .....   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:21

ili te možda buni slučaj kao u Karlovcu.....2 okb i 1 mb-ali iz 3 raličite brigade! po 1 okb iu karlovačke i gospićke brigade,a meh.bataljun iz sastava 4.okbr iz jaske.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:29

zwrkan (citat):
ili te možda buni slučaj kao u Karlovcu.....2 okb i 1 mb-ali iz 3 raličite brigade! po 1 okb iu karlovačke i gospićke brigade,a meh.bataljun iz sastava 4.okbr iz jaske.

Evo pomalo i stižemo do nekih objašnjenja,usput ajd pojasni već spominjani Benkovac i Knin(Gospić znam)mada kako god okreneš sama mapa je u doba kad je rađena i tko ju je radio ako ju je radio skup stručnjaka totalno besmislena.Baci oko i na samu BIH-a te Makedoniju a potom Srbiju.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:32

što ti nije jasno???? pa oklopni i mehanizirani bataljuni su bili i u sastavu pjeških brigada i oni nisu uneseni u mapu. unesene su oklopne i mehanizirane brigade. ne kužim što ti nije jasno????
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:35

zwrkan (citat):
što ti nije jasno???? pa oklopni i mehanizirani bataljuni su bili i u sastavu pjeških brigada i oni nisu uneseni u mapu. unesene su oklopne i mehanizirane brigade. ne kužim što ti nije jasno????

Upravo ovo što si napisao a neke su već itekako tad prešišale bataljune i imali vrlo malo veze sa pješačkim brigadama..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:41

i te kako su imale veze i spadale u te brigade. i sam rat je pokazao da su bile obostrano najbolje brigade!
3 pješačka bataljuna i oklopni bataljun-temelj svih gardijskih brigada. isti ustoj imala je kninska i benkovačka brigada. definitivno najsposobnije brigade.
oklopne su čisti promašaj.

ja sam u Šibeniku....ti?
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:52

zwrkan (citat):
i te kako su imale veze i spadale u te brigade. i sam rat je pokazao da su bile obostrano najbolje brigade!
3 pješačka bataljuna i oklopni bataljun-temelj svih gardijskih brigada. isti ustoj imala je kninska i benkovačka brigada. definitivno najsposobnije brigade.
oklopne su čisti promašaj.

ja sam u Šibeniku....ti?



Da samo se to odnosi na HV i VRSK pa odlazimo u nepotrebne godine koje nisu za forum.
44,5 km na zmorac od tebe.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zwrkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 57
ČLAN OD: : 2011-07-20

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 20:57

pa mtbr se odnosi i na JNA. gmtbr zauzela vukovar, mtbr zauzela Petrinju, mtbr deblokirala Logorište u Karlovcu i došla na Turanj,mtbr na ulazu u Zadar,mtbr harala Šibenskim krajem....nigdi nijedna meh a kamoli okbr nije polučila takve uspjehe.  najbolja kombinacija rodova!
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime18.01.16 21:06

zwrkan (citat):
pa mtbr se odnosi i na JNA. gmtbr zauzela vukovar, mtbr zauzela Petrinju, mtbr deblokirala Logorište u Karlovcu i došla na Turanj,mtbr na ulazu u Zadar,mtbr harala Šibenskim krajem....nigdi nijedna meh a kamoli okbr nije polučila takve uspjehe.  najbolja kombinacija rodova!


Opet odlazimo u nepotrebno.Od nabrojanih gradova večinom su sve išle prvo oklopom(prva od gluposti) a tek onda ovim nabrojanim.Oklop se pokazao bez pješaštva totalno neučinkovit odmah u startu i zato se oteglo puno toga planiranog a neke koji si naveo nikad nisu ni sprovedene u cjelosti a neke ni približno.
Od mene za ratnu tematiku dosta,ostalo možemo na p.p.
Lijep poozdrav.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime20.01.16 21:26

Upozoravam clanove foruma na ovoj temi da se klone neprikladnih sadrzaja koji se odnose na sukobe ili njihove pocetke na tlu bivse SFRJ!!!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime14.02.16 20:51

Američke samohotke M36 Jackson (90 mm), negdje u Sloveniji...
Sporazumom o vojnoj pomoći Jugoslaviji, (1951 - 1957), u početku tog perioda JNA je primila 399 samohodnih oruđa M36, od čega je manji broj bio verzija M36B1.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Miran Samec
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2016-03-07
DOB : 65
M(j)esto Žalec

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime08.03.16 19:50

T-55 (citat):
jun91 osijek (citat):
Druže T-55 dali se sećaš koliko granata stane u tenk? Eto malo da te čačnem....... Razz Very Happy

Ha ha, ma nema šanse da se sjetim Smile
Mislim da stane 24 il 25.
Na vrh Go down
Miran Samec
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2016-03-07
DOB : 65
M(j)esto Žalec

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime08.03.16 19:58

mjesec (citat):
Slazem se sa zwrkanovom tvrdnjom da je krajem 80 ih vrsen preustroj tenkoskih jedinica,samo sto ja mislim da su cete brojale 12 tenkova.
Mi smo imali u četi 78/79 samo 6 tenkova T-55. Na Crvenom krstu u Nišu.
Na vrh Go down
Sponsored content





Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 5 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Oklopno mehanizovane jedinice
Na vrh 
Stranica 5/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Topčider 83/84, VP: 9234/2 1.izviđačka četa, 1.proleterske mehanizovane divizije,1.Armije
» Planinske jedinice u JNA
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: