FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Planinske jedinice u JNA

Go down 
+32
PORUCNIK
semsudin
hawk
Lešinar
terrra
mirko bratuš
lacoš
M.No
hadžija1968
vargas
muflon
Pero™
dpuric
Xanadu
luka
missar
ZAGORAC
SveJug
East&West
alexandar
pukovnik
Boske
Stazio
Max Blitz
bane59
zastavnik
warpaint
monac
kuvar iz Dretelja
ppsupercop
roker
antote
36 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
antote
Džomba
Džomba
antote


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 111
ČLAN OD: : 2009-05-02
DOB : 57
M(j)esto SLO

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Alpinističko izviđački vodovi   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Jun 06, 2009 5:39 am

U ovom topiku očekujemo iskustva izviđača (obuka, doživljaji, vežbe, ...).

Mi smo obično u vežbama glumili "PLAVE" Suspect , to jest neprijatelje.

Tipični raspored i oprema:
- komandir odeljenja (specialka, busola, dvogled, ...)
- vezista (kratkovalovna radiostanica PRC320)
- snajperista (M76)
- ostali AP M70AB2 (preklopni kundak, nož)
- ovisno od zadatka RBHO detektori i zaštita
- letno/zimsko maskirno odelo
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 62
ČLAN OD: : 2009-06-09
DOB : 56
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 4:50 am

U mene je rodjak bio negdje u Sloveniji nekakav planinar, nisu imali uniforme kao mi one "normalne" nego nekakve sa carapama do koljena, uglavnom nije htio da ide na odsustvo jer ga bilo sramota tako da putuje, interesuje me da li je to stvarno istina, trebali su da imaju nekakvu izlaznu garderobu...
Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba
antote


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 111
ČLAN OD: : 2009-05-02
DOB : 57
M(j)esto SLO

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: uniforme   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 5:22 am

tako je - alpinske uniforme imale su krače pantalone, malo ispod koljena, jače čizme (mi tome kažemo "gojzar" - planinska obuča sa jačim đonom i prednji i zadnji deo modifikovan za vezivanje skija). Uz to su se nosile ćarape do koljena. kapa je isto bila planinska. U mom krajevima nije bilo sramotno nositi takvu obuću i odeću - pa ti to sada moraš da znaš, ako si u švajcarskoj lol!

Za malo više informacija pogledaj link:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 126
ČLAN OD: : 2009-05-04
DOB : 70
M(j)esto kraljevo

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: uniforma planinaca   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 7:17 am

U mom kraju uniforme za ponos:

1.Garda
2.Vazdušno desantne jedinice/Padobranci
3.Planinsaka pešadija-alpinci i mornarica podjednako

Samo su mogli da se stide oni koji nisu služili vojsku.
Najprezreniji su bili simulanti/zabušanti koji su sabotirali odlazak u vojsku...
Bila su to neka druga,savim druga vremena....

Xanadu voli ovaj upis

Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 62
ČLAN OD: : 2009-06-09
DOB : 56
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 7:34 pm

antote (citat):
tako je - alpinske uniforme imale su krače pantalone, malo ispod koljena, jače čizme (mi tome kažemo "gojzar" - planinska obuča sa jačim đonom i prednji i zadnji deo modifikovan za vezivanje skija). Uz to su se nosile ćarape do koljena. kapa je isto bila planinska. U mom krajevima nije bilo sramotno nositi takvu obuću i odeću - pa ti to sada moraš da znaš, ako si u švajcarskoj lol!

Za malo više informacija pogledaj link:

[You must be registered and logged in to see this link.]


hahaha ja sam se posle vojske odmah vratio nazad u CH ali sam cuo da nije htio da ide na odsustvo upravo zbog te uniforme, ono kuci svi ocekuju vojnika u uniformi a on dodje tamo u nekakvim kratkim pantolama lol!

a znam kako planinari izgledaju - mislim ovi civilni Very Happy

Na vrh Go down
kuvar iz Dretelja
Gušter
Gušter
kuvar iz Dretelja


BROJ POSTOVA: : 13
ČLAN OD: : 2010-11-10
DOB : 51
M(j)esto Kranj

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: brdsko-planinska pešadija   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 09, 2011 4:02 am

poceo sam u bohinjskoj beli kao brdsko planinska pa isao za brcko pa posle dretelj-capljina
Na vrh Go down
monac
Gušter
Gušter
monac


BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2012-05-30
M(j)esto Labin

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Alpska uniforma   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeThu May 31, 2012 11:50 am

Stojim ja na kolodvoru i čekam vlak za Ljubljanu ,obučen onako u alpsku uniformu (namjerno sam išao doma tako obučen da doma vide ) malo dalje od mene stoje dvoje starijih ljudi i pričaju nešta svoje .Čujem ja kako pričaju o mojoj uniformi i kako to izgleda .reče jedan " Da nema petokraku zvjezdu na kapi nebi znalo kojoj vojsci pripada ovaj vojnik ."

Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2009-05-13
DOB : 52

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Jun 30, 2012 11:47 pm

Posto sam iz Bleda, a kasarna Bohinjska Bela je otprilike 10 minuta udaljena pouzdano mogu tvrditi, da su vojnici iz doticne kasarne (brdsko-planinska jedinica), za izlazak u grad koristili iste uniforme kao ostala kopnena vojska.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeThu Dec 06, 2012 10:50 am

Za Bohinjsku Belu ne znam, ali u Tolminu su vojnici imali dva kompleta planinske uniforme - jedan čojani za svakodnevni rad i obuku i jedan od istog materijala kao uniforma M-77 za izlaske u grad ( mislim da se zvala uniforma planinska M-79). Starešine su pored toga zadržavale uniformu M-77 koju su zaduživali na kraju školovanja, ali prilikom prekomanda iz planinske jedinice nisu mogli sa sobom poneti planinsku uniformu u drugu jedinicu.
Na vrh Go down
bane59
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2012-12-19

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeThu Dec 20, 2012 12:14 am

Pozdrav svima po drugi put danas

I ja sam bio pripadnik 345 alpsko planinske brigade Kranj.

Uniforma je stvarno bila drugacija od ostale vojske, a ja sam bio u intendantskoj sluzbi pa sam tu uniformu nosio samo nekih 20 -tak dana dok smo bili u Tolminu na pesadijskoj obuci.
Mi smo posle u Kranju medju prvima dobili ove nove maskirne uniforme za oficire, a ja sam kao pripadnik int.sluzbe dobio jednu.
Kako sam sa Kosova, nisam koristio redovno odsustvo, sta da ga koristim treba mi 4 dana za put ostala mi je u pamcenju jedna neverovatna situacija sa uniformom i kapom sa zel.stanice u zagrebu
kad sam putovao na vikend kod mojih u Gorski kotar (Ogulin)
Ali otom potom
Ovom prilikom pozdravljam sve iz VP 1098 Kranj intendantska ceta (generacija novembar 1984 -85)
A sada pozdrav svim bivsim pripadnicima JNA

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Jan 12, 2013 10:56 am

aleksandar obradovic (citat):
A znate li da je postojala i zastitna maska za konja......MZK-JNA...Znate li o tome nesto Wink Evo i slicice Wink


[You must be registered and logged in to see this image.]

Kako da ne, morao sam obučiti vojsku da im stavlje te maske. To ste trebali videti...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Jan 12, 2013 11:10 am

zastavnik (citat):

Kako da ne, morao sam obučiti vojsku da im stavlje te maske. To ste trebali videti...

Koliko bi te maske za konje zaista bile učinkovite u borbenim djelovanjima i kako im se kontrolirala ispravnost?
Jesu li konjma puštani pravi bojni otrovi? Surprised
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Jan 12, 2013 11:18 am

Max Blitz (citat):
zastavnik (citat):

Kako da ne, morao sam obučiti vojsku da im stavlje te maske. To ste trebali videti...

Koliko bi te maske za konje zaista bile učinkovite u borbenim djelovanjima i kako im se kontrolirala ispravnost?
Jesu li konjma puštani pravi bojni otrovi? Surprised

Ne znam za konje ali mi smo na obuci probali sa suzavcem, ko se zezao sa maskom nije dobro prošao. Rolling Eyes
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-27
DOB : 59
M(j)esto Austrija

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Jan 12, 2013 11:44 am

zastavnik:

Citat :
Kako da ne, morao sam obučiti vojsku da im stavlje te maske. To ste trebali videti..

Koliko dugo je mogao konj preživjeti pod tom maskom? Jedan sat možda?

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2009-05-13
DOB : 52

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Jan 12, 2013 7:44 pm

Iako je nasa ceta duzila 10 konja, sa njima u smislu obuke skoro pa i nismo radili. Tako da nikad nismo stavljali zastitnu opremu na njih. I bolje. Po meni, gubitci na nasoj strani bi bili znacajni. Barem 1/3 cete bi zavrsila u stacionaru Smile
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 1:30 am

warpaint, gde si bio i koje godine.

Nismo ni mi svim konjima stavljali maske. Bila su dva koji su bili vrlo mirni i podnosili su takvu "torturu".
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2009-05-13
DOB : 52

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 1:58 am

Delnice, 90/91
"Nasi" konji su uglavnom stajali u stali, jeli i s.ali. Stavljanje samara vec je bilo poprilicno adrenalinsko (tako za konje, kako i za 99% vojnika, koji su se uglavnom plasili konja), kamoli nesto ozbiljnije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 2:21 am

Max Blitz (citat):
zastavnik (citat):

Kako da ne, morao sam obučiti vojsku da im stavlje te maske. To ste trebali videti...

Koliko bi te maske za konje zaista bile učinkovite u borbenim djelovanjima i kako im se kontrolirala ispravnost?

Može li mi netko ipak odgovoriti i na ovo gornje pitanje, čisto teoretski.... Very Happy
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-27
DOB : 59
M(j)esto Austrija

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 3:21 am

Max Blitz:

Citat :
Može li mi netko ipak odgovoriti i na ovo gornje pitanje, čisto teoretski.... Very Happy

Pitaš konja je li sve u redu i ako on kimne glavom onda jeste a ako zanjišti onda nešto ne štima albino

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 3:44 am

Boske (citat):
Max Blitz (citat):

Može li mi netko ipak odgovoriti i na ovo gornje pitanje, čisto teoretski.... Very Happy

Pitaš konja je li sve u redu i ako on kimne glavom onda jeste a ako zanjišti onda nešto ne štima albino

Very Happy Dobar odgovor, ali mene zaista zanima stvarno....
Valjda će netko i malo stručnije reći, zezanje je uvijek dobro došllo.... Like a Star @ heaven
Nisu valjda konji u ratu bili baš samo tako potrošna roba.... kako kad u kojem ratu u povijesti. Question
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-27
DOB : 59
M(j)esto Austrija

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 4:10 am

Pa najčešće su konji bili rezervna hrana u ratovima. Kad nema ništa konja u kazan a municiju i oružje koje je on nosio na vojnička leđa i idemo dalje. Kad opet naiđu kroz neko selo uhvate ili zaplijene novog konja i tako u krug.

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 4:24 am

Boske (citat):
Pa najčešće su konji bili rezervna hrana u ratovima. Kad nema ništa konja u kazan a municiju i oružje koje je on nosio na vojnička leđa i idemo dalje. Kad opet naiđu kroz neko selo uhvate ili zaplijene novog konja i tako u krug.

Sve je to ok, i znamo.
Bit ću dosadan sad, ali gdje su u toj priči maske za konje?
Imaju li nove vojske u svijetu neke 'ultramoderne' i tehnički bolje maske za konje? Što je s vojnim psima po tom pitanju?
Možda je sve ovo skupa za neku drugu temu, a možda i ne. Very Happy
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2009-05-13
DOB : 52

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 5:00 am

Posto mogu reci da znam ponesto o konjima, mnogo sumnjam da bi te maske mogle efikasno da se koriste. Kao prvo, konj koji nije obucen da je nosi (a to se ne postigne bas za 5 minuta), često je sklon panici dok mu je se stavlja a i poslije, dok je nosi, pa je samim tim opasan tako i po sebe kako i po "vlastitu" zivu silu. Kao drugo, zastitna maska, kako vecina nas jako dobro zna, znacajno smanjuje sposobnost unosa vazduha u pljuca, pa se time postize opet panika kod konja a i bitno smanjena sposobnost rada. A kao trece, cisto sumnjam, da maska moze efikasno zluziti i potpuno mirnom konju. Tesko da se sve moze namestit tako, da ne dolazi do kontaminacije iz vazduha.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 5:19 am

warpaint (citat):
Posto mogu reci da znam ponesto o konjima, mnogo sumnjam da bi te maske mogle efikasno da se koriste. Kao prvo, konj koji nije obucen da je nosi (a to se ne postigne bas za 5 minuta), često je sklon panici dok mu je se stavlja a i poslije, dok je nosi, pa je samim tim opasan tako i po sebe kako i po "vlastitu" zivu silu. Kao drugo, zastitna maska, kako vecina nas jako dobro zna, znacajno smanjuje sposobnost unosa vazduha u pljuca, pa se time postize opet panika kod konja a i bitno smanjena sposobnost rada. A kao trece, cisto sumnjam, da maska moze efikasno zluziti i potpuno mirnom konju. Tesko da se sve moze namestit tako, da ne dolazi do kontaminacije iz vazduha.

Hvala ti Warpaint, tako sam htio da netko odgovori, znači sve to s maskama za konje je jedna obična farsa ili samo za specijalno obučene i dresirane konje. A i to je upitno i teško moguće, kao što si i rekao. Možda su neke nove tehnologije dovele do suvremenijih rješenja. Sumnjam da Rusi ili Amerikanci nisu nešto smislili....(možda i Kinezi). Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 6:35 am

warpaint, ti si bio u brdskoj pešadiji, vama konji i nisu značili toliko, ali ja sam bio u planinskoj (alpskoj) brigadi i nama su konji dosta značili. Tamo gde smo mi išli nije bilo ni teoretske šanse da se koristi bilo koje vozilo,čak ni kampanjola.
Naravno, nismo mi maltretirali konje sa tim maskama, ali su bile čisto tu da znamo da postoje, a i ponekad se vežablo na ta dva konja koji su bili dresirani da ih dobro podnose i ne paniče kad im stavimo na glavu. Inače, naši konji su redovno osedlavani i izvodili smo kondicione marševe svake druge nedelje.
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2009-05-13
DOB : 52

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 6:58 am

Znam zastavnice, inace sam rodom iz krajeva, gde si ti sluzio Wink
A istini na volju, ja sam sluzio u "nekim drugim" vremenima, svasta se vec desavalo, pa sam vise od pola vojnog roka proveo izvan kasarne. Tako da se i nasa obuka verovatno prilagodjavala situaciji i planovima, koje su imali sa nama.
Ne vidim inace razloga, zasto bi brdska pesadija trebala biti obucena u npr ukrcavanju i iskrcavanju iz helikoptera (u borbenim uslovima)...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 8:42 am

zastavnik (citat):
Naravno, nismo mi maltretirali konje sa tim maskama, ali su bile čisto tu da znamo da postoje, a i ponekad se vežablo na ta dva konja koji su bili dresirani da ih dobro podnose i ne paniče kad im stavimo na glavu. Inače, naši konji su redovno osedlavani i izvodili smo kondicione marševe svake druge nedelje.

Ne znam izbjegavate li odgovor, ali maske su vama znači služile za što?
Da znate da postoje i da ih stavljate na dva mirna konja zbog ispunjavanja forme, a ne sadržaja. I da netko može upisati u opis radnih zadataka da vrši obuku stavljanja maski na konje. Jesu li maske bile ispravne i kako ste to znali? I Boske je ranije pitao koliko je konj uopće mogao izdržati pod maskom? Čemu maske ako ne bi poslužile svrsi, zaista ne razumijem.

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Jan 13, 2013 10:40 am

Moj drugar Viktor se ne slaže sa upotrebom zaštitne maske ali je lud za smokijem. Wink

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Feb 09, 2013 2:53 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Kakva je ovo jedinica?
Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Feb 09, 2013 9:36 pm

Ovo su padobranci na obuci u skijanju, negde na Kopaoniku.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSat Feb 09, 2013 11:42 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
A ovo?

pedja71 voli ovaj upis

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 1:01 am

Ovo su pripadnici nekog od alpsko-izviđačkih vodova u poprečnom savladavanju strmog nagiba zimi. Ovo bi lako moglo biti negde u okolini Kranjske gore.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 1:16 am

zastavnik (citat):
Ovo su pripadnici nekog od alpsko-izviđačkih vodova u poprečnom savladavanju strmog nagiba zimi. Ovo bi lako moglo biti negde u okolini Kranjske gore.

Ovo mi izgleda prilično zahtjevan zadatak koji nije za svakoga. Odnosno ne za bilo koje ročnike.
I slika je dosta stara. Kakav je to bio tip vojnika? I inače alpinisti u životu? Ili su ovo oficiri.....
Je li se i kasnije obavljala ovakva, po meni teška i opasna obuka? Question
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 4:49 am

U alpsko-izviđačke vodove regrutovali su se alpinisti iz civilstva i pripadnici gorske službe spasavanja. Zadatak je itekako težak i opasan, zato su napred išli iskusni alpinisti koji su postavljali osiguranje da bi oni iza njih bezbednije prošli. I ja sam kao starešina u planinskoj brigadi prošao deo te obuke.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 7:37 am

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Kakva je ovo jedinica?
Very Happy
 
He,he a na nogama imaju ovo slikano u mom dvorištu. Ostalo mi od nekad i bilo mi žao uništiti. Cool
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 8:15 am

Pukovnice, imas dobar i verujem vrlo kvalitetan "raritet" iz vremena JNA .

Jesu li ELAN...?! Wink
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 10:34 am

aleksandar obradovic (citat):
Pukovnice, imas dobar i verujem vrlo kvalitetan "raritet" iz vremena JNA .

Jesu li ELAN...?! Wink

Da a vezovi Trenta Bovec.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 67
M(j)esto BG

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 11:56 am

pukovnik (citat):
aleksandar obradovic (citat):
Pukovnice,  imas dobar i verujem vrlo kvalitetan "raritet" iz vremena JNA .

Jesu li ELAN...?! Wink

Da a vezovi Trenta Bovec.
 
Ti nas kolega svako toliko vremena prijatno iznenadiš nekim komadom iz  tvoje kolekcije. Sad još da na tavanu nađeš i gojzerice Alpina Žiri. Tolminke što kažu  "Kranjci" cheers

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 12:09 pm

....I pelerinu i kapu, pa ce biti PUKOVNIK-DIMNJACAR...... Very Happy ...sala-mala Wink
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeSun Feb 10, 2013 1:23 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Wed May 28, 2014 3:17 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeTue Feb 12, 2013 10:31 pm

aleksandar obradovic (citat):
....I pelerinu i kapu, pa ce biti PUKOVNIK-DIMNJACAR...... Very Happy ...sala-mala Wink

Obzirom na negativnu ocenu ovog komentara, postoji mogucnost da ju je dao pukovnik!
U slucaju da je tako, ovim javljanjem zelim javno da se izvinim pukovniku ukoliko ga je komentar na neki nacin povredio!
Moja namera je bila da se samo nasalim bez da ikoga vredjam ili budem neumesan!
Pozdrav.... Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 1:16 am

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ova slika nema direktne veze sa temom jer to nisu vojnici planinci, sto se vidi po titovci ispod maskirne uniforme. Ovo su izviđači na zimskoj obuci ili granična patrola na rejonu u toku zime.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 2:39 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Pripada li ova fotografija na temu? Very Happy


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Wed May 28, 2014 3:20 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-15
M(j)esto Svedska

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 2:59 am

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Pripada li ova fotografija na temu? Very Happy
 
Ovaj na sliku ima prave slalom cokule i skije, uporedjenjo sto je pukovnik postavio na prethodnu stranu.  Exclamation

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 4:17 am

Slika ne pripada uz ovu temu, jer je na slici pitomac VA na zimskom gađanju. A ovo čime gađa je PM M-84.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 4:28 am

zastavnik (citat):
Slika ne pripada uz ovu temu, jer je na slici pitomac VA na zimskom gađanju. A ovo čime gađa je PM M-84.

OK!!!
Hvala na objašnjenju.
Htio bih naglasiti da ne izmišljam toplu vodu što se tiče postavljanja slika. Naime, uobičajeno je na drugim (uglednim) vojnim forumima da fotografije postave razni forumaši bez većih objašnjenja i onda ostali komentiraju tko što zna. I razvije se tako zanimljiva diskusija. I onda bude i grešaka, naravno, čak i više nego na ovom našem forumu!!!
A ruku na srce, nisu nam ni nazivi tema baš uvijek precizni....
Slike JNA sa stranih sajtova su uz vrlo malo ili nimalo objašnjenja i nitko se previše zbog toga ne uzbuđuje. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeFri Feb 22, 2013 2:16 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovo je vjerojatno prethodnica brigade koja se kasnije zvala 345. planinska brigada Kranj pri 31. mariborskom korpusu..... Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Wed May 28, 2014 4:04 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeFri Feb 22, 2013 2:26 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Thu Feb 06, 2014 3:14 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeFri Mar 08, 2013 8:37 am

zastavnik (citat):
Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ova slika nema direktne veze sa temom jer to nisu vojnici planinci, sto se vidi po titovci ispod maskirne uniforme. Ovo su izviđači na zimskoj obuci ili granična patrola na rejonu u toku zime.
 
Ne, nisu graničari,dva PM-a u sastavu jedne patrole  No  to 82/83 nije moglo proći,barem ne tamo gdje sam ja bio.

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Alpinističko izviđački vodovi   Planinske jedinice u JNA Icon_minitimeFri Mar 08, 2013 8:49 am

ZAGORAC (citat):
Ne, nisu graničari,dva PM-a u sastavu jedne patrole  No  to 82/83 nije moglo proći,barem ne tamo gdje sam ja bio.

Evo šta znači prisustvo jednog iskusnog graničara. Zagorac ,lepo je videti te na forumu i čitati tvoje komentare.
Prave, vojničke. Dobro došao.  Very Happy
pozdrav cheers

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Planinske jedinice u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Planinske jedinice u JNA   Planinske jedinice u JNA Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Planinske jedinice u JNA
Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
» Oklopno mehanizovane jedinice
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: