FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Oklopno mehanizovane jedinice

Go down 
+64
posavljak
Arif Kendić
ianmarkk
croato
tepsic
feniks48
tenkista 19891
Miran Samec
Mikula 67
zwrkan
Zemce
hawk
hezekija
mjesec
dpuric
transporter
013gonzo
195.ič
Brkakougar
čato
Stanko1
zile54
Srdjan Radovanov
M.No
Dino-Priboj
ŠOKAC
lizard
Zemunac
strela
SveJug
alexandar
ultimax
Meki
East&West
lacoš
zastavnik
vladimir
Stazio
Max Blitz
bojnik
janeztrdi
bvp
flado
Boske
Fiume
Profa
purger
Bogart
KeleOMJ
Patrick
pukovnik
ZAGORAC
T-55
palestinac
Borgo
jun91 osijek
zk 10
Matrix
Gringo
veroljub
mgalic2
Kapetan D.S
Marduk
Srdjan Avramov
68 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime21.02.14 20:44

Iz malo dalje prošlosti:


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba
Dino-Priboj


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 156
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 53
M(j)esto Svedska,Turska

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime07.03.14 22:49

Ja kao pionirska inzinjerija,a sluzio sam u 1. gardijskoj proleterskoj mehaniziranoj brigadi u Beogradu (kasarna "4. juli" na Voždovcu, VP 1552).
Mada nesto sada kad razmislim nisam posebno dozivljavo da sam bio u mehanizovanoj brigadi posto nikada nismo imali neke zajednicke vjezbe.
Uglavnom smo se drzali naseg bataljona(inzinjerijije).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime07.07.14 18:45

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
M.No
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2014-07-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime30.07.14 13:07

u oklopno mehanizovanim jedinicama ima mnogo vozila ja c navesti jedno od njih /BVP borbeno vozilo pjesadije sluzi za neutralisanje jedinica  u 1 mahu pokreta.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime30.07.14 13:10

Bože spasi naše duše. Shocked  Rolling Eyes

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 432
ČLAN OD: : 2013-12-16

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime30.07.14 13:43

Bar kod mene, je u svakoj četi oklopne jedinice-tenkisti, postojao kamion obično TAM 150ka, kao po logici mehanizovan deo jedinice, s tim da je to oklopnjacima pripadalo za potrebe čete, te su i tenkisti to vozili, u ovom slučaju ja, povremeno spram potreba. Plus redovno tenk. Paviljon do mog bila je mehanizovana četa.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime30.07.14 17:19

Sama logika govori da u oklopnim ili bilo kojim jedinicama moraju postojati prateća vozila,od saniteta,ABHO,cisterne i.t.d. a to su naravno kamioni svih namjena a moraju i biti prisutna manja vozila zbog zapovjednog kadra..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime30.07.14 22:56

Matrix (citat):
Sama logika govori da u oklopnim ili bilo kojim jedinicama moraju postojati prateća vozila,od saniteta,ABHO,cisterne i.t.d. a to su naravno kamioni svih namjena a moraju i biti prisutna manja vozila zbog zapovjednog kadra..

Ma dovoljno je pogledati materijalnu formaciju oklopno-mehaniziranog bataljona pa da vidiš hrpu točkaša. Svaka četa kamion a o pozadinskom osiguranju da ne govorim, sanitet dva vozila, tehničari radione ZIL, cisterne za gorivo, cisterna za dekontaminaciju ljudstva i tehnike, inžinjerijsko odjeljenje tri vozila, kampanjola k-danta bataljona, kuharski vod......

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime01.08.14 1:23

pukovnik (citat):
Ma dovoljno je pogledati materijalnu formaciju oklopno-mehaniziranog bataljona pa da vidiš hrpu točkaša. Svaka četa kamion a o pozadinskom osiguranju da ne govorim, sanitet dva vozila, tehničari radione ZIL, cisterne za gorivo, cisterna za dekontaminaciju ljudstva i tehnike, inžinjerijsko odjeljenje tri vozila, kampanjola k-danta bataljona, kuharski vod......

Samo sam sugerirao Mister Nou sa Pajperom u Manausu da je nepotrebno razglabati o tako kristalno jasnim stvarima  Wink

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime01.08.14 10:31

Matrix (citat):
Samo sam sugerirao Mister Nou sa Pajperom u Manausu da je nepotrebno razglabati o tako kristalno jasnim stvarima  Wink

Sve jasno kompa. Very Happy

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
zile54
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2014-10-20
DOB : 69
M(j)esto Beograd

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime22.10.14 20:34

Bogart (citat):
veroljub (citat):
sta fali oklopnoj pesadiji to se tako zove ja bejah u osjeku 89/90

Ja sam cuo iskljucivo za naziv mehanizovana pesadija, ali u vojnoj terminologiji se koristi i naziv oklopna pesadija, mada zvuci cudno.  Very Happy

Kad sam ja bio na odsluženju vojnog roka u JNA, davne 1977-78. u Prvoj oklopnoj brigadi u Vrhnici, mehanizovana pešadija, se zvala streljačka pešadija, VES 11101....
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime24.10.14 10:32

mehanizovana pešadija je vrsta pešadije koja koristi oklopne transportere za svoje pokrete i dejstvo i nije isto što i streljačka pešadija. Streljačka pešadija se najčešće prevozi motornim vozilima opšte namene ili ide pešice (valjda je zato pešadija Wink ), a u borbi isključivo pešice.
O tome smo raspravljali na temi pešadija.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime24.10.14 15:48

zastavnik (citat):
mehanizovana pešadija je vrsta pešadije koja koristi oklopne transportere za svoje pokrete i dejstvo i nije isto što i streljačka pešadija. Streljačka pešadija se najčešće prevozi motornim vozilima opšte namene ili ide pešice (valjda je zato pešadija Wink ), a u borbi isključivo pešice.
O tome smo raspravljali na temi pešadija.

Upravo tako. BVP ima tri stalna člana posade i ukrcni dio pješaštva koji se po tome i naziva mehanizirana pješadija. Oni se uvježbavaju posebno u ukrcaju i iskrcaju iz BVP-a (točno se zna redosljed ulaska i izlaska) te taktičkim radnjama i suradnji sa stalnom posadom BVP-a jer na vježbama i u borbenim uvjetima oni štite BVP a on im svojim naoružanjem (topom i raketama) osigurava potporu ako negdje "zapnu".

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime24.10.14 23:21

a prage, kako se one uklopise u formaciju kad im tu nije bilo mesto?
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime25.10.14 9:42

Vidim da se ovdje spominju i tenkovi & oklopna vozila iz II. SR, pa ću se ukratko osvrnuti na neka iskustva mog oca iz vremena početaka partizanskih ''oklopnih snaga''.
Pokojni stari je bio po kvalifikaciji vozač svega što se kreće po cesti vlastitim pogonom. Kada su partizani šutirali Talijane po Lici početkom 1942. zaplijenili su i nekoliko lakih tenkova - točnije rečeno tanketa - Fiat-Ansaldo L-3 i tako je stari postao jedan od prvih vozača tenkova u NOB.
 
Fiat-Ansaldo L-3:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Tanketa Fiat-Ansaldo L-3 nije bila ozbiljno oružje. Talijani su je izmislili za rastjerivanje uličnih demonstranata, a ne za pravu borbu. Težila je oko 3 tone i bila je naoružana s dva mitraljeza kalibra 8 mm. Zapravo je bila opasnija za posadu nego za protivnika, jer su pogoci puščanim i mitraljeskim zrnima otkidali komadiće oklopa s unutarnje strane i ranjavali posadu.
Stari je imao jedan gadan doživljaj prilikom napada na Udbinu 1942. Kod uspona cestom prema Udbini ''oni sa U'' su izveli protunapad i odbacili pješadiju koja je pratila tanketu. Stari je pokušao krenuti u ''rikverc'', ali je motor zatajio. Pričao je da je skoro napunio gaće kada je čuo ''one sa U'' kako se penju po tanketi i traže mjesto gdje da ubace ručnu bombu. Spasio ga je partizanski protunapad.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime25.10.14 11:40

Stanko 1 svaka cast + od mene
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime26.11.14 3:51

pukovnik (citat):
jun91 osijek (citat):
pukovniče itekako može granata u cev,svaka čast što ti prosipaš ovde podatke i da si ko mali lexikon ali nemoj lupetat da je nemoguće!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Poštovani, prva stvar koju morate naučiti na forumu je da nikad ne znate tko je sa druge strane tipkovnice i koliko je star pa izbjegavajte neprimjeren riječnik jer ja nisam nikoga vrijeđao. Dozvolit ću si malu digresiju bez zle namjere, godinu koju ste Vi naveli kao početak služenja vojnog roka sam ja doćekao kao rezervni kapetan I klase OMJ i na dužnosti zamjenika k-danta oklopnog bataljona pa stoga mislim da o tenku podosta toga znam (što se kasnije dešavalo desilo se iskljućivo mojom odlukom i po mojoj savjesti). Borbene komplete sam Vam naveo jer oćito da ih neznate (moguće i da se ne sjećate) ali prvenstveno poradi drugih članova koje ti podatci možda interesiraju. U postu o podvodnoj obuci sam jasno rekao da sam prošao i ratno iskustvo (punih pet godina u tenku kao zapovjednik oklopne bojne/ bataljona) i da ne želim o tome polemizirati. Ova tema koliko ja razumijem odnosi se na OMJ JNA (dakle služenje redovnog vojnog roka i podrazumjeva mirnodobsko stanje i obuku). Naravno da stane granata i u cijev, ali kada ste to prilikom popune tenka i uradili. Nikada, obzirom da može doći do slučajnog opaljenja i imati teške dalekosežne posljedice kako za posadu tenka (jer trzaj zadnjaka topa može teško ozlijediti pa čak i usmrtiti k-dira ili poslužitelja) tako i za one gdje ta granata bude pala. Recite mi, kada ste bili (ako ste) na bojnom gađanju tenkom za vrijeme služenja vojnog roka (koje je sastavni dio borbene obuke i ocjenjivao se rad i postupci posade tenka) da li ste sa polazne linije pa do linije otvaranja paljbe vozili sa granatom u cijevi i kojom (jer ne znate što morate gađati) ili ste punili top tek po uočavanju cilja i dobivenoj zapovjedi od k-dira tenka. Ratno stanje je nešto sasvim različito od mirnodobske obuke i tada se neka pravila ne poštivaju (ili bar ne dosljedno) jer se u takvim uvjetima radi o preživljavanju.

Nikada čuo za funkciju zamjenika komandanta OKBat.. Znaš zašto ? Jer i tenka nije imao nit ga je bilo.. Jedino,  da si išao pehaka ili su te primili u BTR-50.
Što se tiće pak rezervnih oficira ovako najsloženijega VES-a ,  moram ti kazati , da i oni sa akademijom nisu bili bog zna šta sigurni na mirnodopskom bojnom polju, kamoli ratnome. Svi su imali osjećaj za odgovornost prema vrijednosti tehnike , tako da su gledali samo , da se ne ućini šteta na vozilima i u strahu od toga,  jih je misaono  blokiralo.
Evo ti zgode . Kad komletan bataljon promaši  svaki sa po 3 granate sa gađanjem i komandira , metu u pokretu , tenk u pokretu na 2km a da komandant ne zaustavi gađanje , bar na polovini , ako već nije bio u stanju , da isproba točnost odnosno stvarnu daljinu gađanja sa probnom granatom , kad to ne ućine ni k ćeta onda znaš kakovi su bili. Pa ja sam imao kao nišanđija dužu obuku od vas stažista.
Daljina je bila 1600m i sve granate su išle preko. Ja sam bio u vozilu veze i beležio pogodke a i sa strane gledao udaranje granata i došao do zakljućka,  da to nije 2km. Kao zadnji sam ušao u tenk snizio daljinar za 200m i tukao prvu u spoj , drugu u zemlju a treću još pola tenka niže u zemlju i postigao tricu i komandat . skoro sam skoćio na njega , od negdje je dojurijo znajući za krah a ćujši za postignuta moja tri , nije bio u stanju da kaže 7 dana nagradnoga ! Istoga trena mi je bilo žao,  što sam samoiniciativno snizio daljinomer. A drugi slućaj imao sam sa stažistom , koji nije bio u stanju komandovati tenkom u kriznoj situaciji okretanja na bok na bojnome gađanju.
Jedini koji je bio sposoban u brigadi , bio je kap.1.kl Aleksandar Manijak , koji je bio inspektor GINE i nemoj se zavaravaš sa istim ćinom , jer je bio dva puta degradiran , a imao je  završenu našu i Rusku  akademiju. On nas je nadzirao i svakome tumaćio gdje i kako je pogrešio u prostorsnome  kretanju po bojištu. A šokirao sam i njega na provjeri , sa postignutim vremenom od 10.5 sekundi za rastavljenje tenkovskoga zatvaraća. Pogledaj u ruske tablice za tu radnju pa javi .
Obrisao recenicu sa neprimerenim komentarom - dp


dpuric: komentar modifikovan dana: 26.11.14 12:32; prepravljeno ukupno 3 puta (Reason for editing : greške)
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime26.11.14 10:18

To što Vi niste čuli ne znači i da nije postojalo. Predlažem da uzmete knjigu formacije oklopnog bataljona pa proučite. Što se tiće pehaka ili primanja u BTR 50 opet potvrđuje Vaša neznanje jer zamjenik k-danta okb je formacijski bio u BTR-u. Glede rastavljanja zatvarača topa i Vašeg respektabilnog rezultata navedite (ne trebate poimenično) grupe i broj dijelova u svakoj grupi i dali je zatvarać bio na stolu pred tenkom ili ste ga vadili iz tenka. Evo i mala pomoć: dijelovi za zapinjanje, dijelovi za okidanje, dijelovi za spriječavanje prijevremenog okidanja.... .

Obrisao recenicu kao odgovor na neprimereni komentar - dp

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime26.11.14 12:57

pukovnik (citat):
To što Vi niste čuli ne znači i da nije postojalo. Predlažem da uzmete knjigu formacije oklopnog bataljona pa proučite. Što se tiće pehaka ili primanja u BTR 50 opet potvrđuje Vaša neznanje jer zamjenik k-danta okb je formacijski bio u BTR-u. Glede rastavljanja zatvarača topa i Vašeg respektabilnog rezultata navedite (ne trebate poimenično) grupe i broj dijelova u svakoj grupi i dali je zatvarać bio na stolu pred tenkom ili ste ga vadili iz tenka. Evo i mala pomoć: dijelovi za zapinjanje, dijelovi za okidanje, dijelovi za spriječavanje prijevremenog okidanja.... .

Obrisao recenicu kao odgovor na neprimereni komentar - dp

Zahvaljujem gospodine generale. salutiranje

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime26.11.14 21:35

Prijatelju moj , pa fino sam ti rekao , da nikada nisam vidio tenk zam. kom-OKBat. i vidiš da sam i pogodio , da si mogao sjediti jedino u BTR , ništa ne radeći , dok šef ne  pogine. 
Što se tiće na konaćnoj proveri znanja , postavljen sam od strane ćete za te zadatke. Nisam znao koju radnju ću morati da radim , to sam saznao tek od Kap 1.kl Manijaka -GINA ,kad sam se popeo kod njega na tenk. Zadatak rastavljanje tenkovskoga zatvaraća u tenku , a zatvarać je bio u topu . Zadatak je završen , kad iz njega izvadiš SVE sastavne delove, znaći vađenje iz topa sa napinjanjem poluge , vađenje ručke za nošenje , otvaranje sa kljućem poklopca udarne igle , pa sa rukom u pravoj poziciji vađenje osovine koja drži okidač , možda ima još šta , ja zaboravio . Ako se dobro sećam iz ruskih tablica koju mi je pokazao i koja su vremena potrebna za koju ocjenu i mislim, da je bilo za odlićan 1 min. Kad mi je rekao sad , štopericu je stavio na ceradu i poćeo prićati sa komandirom ćete na tenku  a kako su se ga svi oficiri strašno bojali , nije se moj osudio , da mu kaže , neka uzme natrag štopericu u ruke , jerbo bit će gotovo za tren. Vojska je kasnije prićala, da kad sam viknuo gotovo , skoćio je prema ceradi i skoro mu je štoperica ispala iz ruku , prije nego je uspio nju zaustaviti. Kad sam izašao , ovo je moj najvažniji događaj u JNA , zadržao me na tenku u srdaćnome razgovoru jedno 5 minuta , što nije doživeo  ni jednan  oficiru , da se mu on prijateljski obrati , nego samo kad jih je ispred nas svih peglao,  ko zgužvane pantalone.   Zašto sam ja postavljen za tu proveru? Zato što sam držao sve rekorde u sklapanju i sastavljanju M48, M57 za njega se još sjećam komplet  14.5 sek , dobošara, mitraljeza -posuđivao ga od pešadije i PAP-ovke. I sve ostale radnje na tenku su bile u mom vlasništvu.  Nisam imao ćitav vojni rok komandira tenka, pa je posada sama trenirala radnje. Nastava nam je trajala 13.5 meseci , onda znaš,  da nam je bilo dosadno ponavljati iste stvari , pa smo se u garaži takmićili između sebe , ko brži u pojedinim radnjama. Držali smo i menjanje članka gusenice , pa fiksiranje kanala Radia itd. Moja posada je držala i rekord na izlaženju na prinudni izlaz , jer sam ja najbrže vrteo rućno kupolu za 90°, što smo opet ponovili na proveri znanja pred njim ,  samo smo malo kiksali u zauzimanju položaja ispod tenka, po njegovoj kasnijoj primedbi. A da radi se o T55A , a bio sam i u tvom 55B kao i igrali karte u BTR .


čato: komentar modifikovan dana: 26.11.14 21:43; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : greška)
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 67
M(j)esto BG

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime12.02.15 0:12

pukovnik (citat):
Brkakougar (citat):
Oklopna brigada u Jaski ok brigada, da li mozda neko zna zasto je trideset prva oklopno mehanizovana brigada u Dugom Selu slabija brigada? Ljudstvo, tehnika?

Niža klasifikacija, manja mirnodobska popunjenost, slabija tehnika......

Preneto iz teme o Jastrebarskom. Predlažem da se ovde nastavi.

Jaskanska je bila 4. oklopna,  varaždinska je bila 32. mehanizovana, a u Bjelovaru je bila 265. mehanizovana brigada.
Oklopno mehanizovane jedinice u Dugom Selu su menjale podčinjenost; jedno vreme u sastavu  32. K, potom 10. K (zagrebačkog).
Pukovnik može potvrditi, demantovati ili dopuniti.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik


East&West: komentar modifikovan dana: 12.02.15 19:19; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime12.02.15 9:05

Na znam da li ovde ima nešto o tome, ali evo da dam načelno formacije oklopno-mehanizovanih jedinica:
- oklopna (tenkovska brigada) 3-5 tenkovskih bataljona, 1 oklopni bataljon
- oklopno-mehanizovana brigada 2-4 tenkovska bataljona, 1-2 mehanizovana bataljona
- mehanizovana brigada 3-5 mehanizovanih bataljona, 1 oklopni bataljon

- tenkovski bataljon - 3 tenkovske čete (ukupno 31 tenk, 2 OT)
- oklopni bataljon - 2 tenkovske čete, 1 mehanizovana četa (20 tenkova, 11 OT)
- mehanizovani bataljon - 3 mehanizovane čete (32 OT)

Naravno, pored ovih jedinica u brigadama su još bile i samohodne artiljerijske i ARJ PVO jedinice, zatim inžinjerija, veza, ABHO i pozadinske jedinice (tehnička, intendantska i sanitetska služba).
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1556
ČLAN OD: : 2015-01-15

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime12.02.15 16:16

Ok, '84 i '85 brigada je imala  2 oklopna bataljona, mehanizovanu cetu brigade koja je formacijski bila duplo veca od mehanizovane cete u oklopnom bataljonu, i naravno ostali divizioni, cete i vodovi, kako je naveo drud Zastavnik. Kasnije je doslo do podele brigadade i do konacnog raspada i gasenja iste.
Na vrh Go down
195.ič
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Formacija OMJ JNA   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 11:36

Pozdrav svim članovima Foruma!

Da li netko zna ratnu organizacijsko-formacijsku strukturu meh. čete na OT M60, varijanta sa  7 POLK 9K11 "Maljutka" i 6 BsT 82 mm (period 1985-1990)?

Starija ratna formacija mč OT M60 iz 1981. ima ukupno ljudi 131, 3 OT M60PB sa BsT 82 mm i 7 OT M60P. U komandi mč postojalo je odjeljenje POLK 9K11 sa 2 POLK 9K11 "Maljutka".

Do kakvih je promjena došlo u novijoj varijanti ratne formacije nakon 1985? Da li je smanjeno brojno stanje ljudstva u mo i mv? Po formaciji iz 1981 mo ima 13 ljudi:a)posadu čine 4 člana i b) ukrcni dio ima 9 ljudi. Da li su krajem 80-ih maljutke ugrađene na OT M60 slično kao i na BVP M80?

Kako je izgledala organizacijska strukutra meh. pukova/1.pgmd prije nego su preformirani u meh. brigade?
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 13:10

na ot-60 nisam video maljutke samo BST I Brownig 12.7 , bvp M-80 je imao maljutke. gadjanje  maljutkom sam vezbao samo na trenanzeru.
Na vrh Go down
195.ič
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 13:51

Opšta taktika iz 1988. godine, izdanje CVTŠ KoV JNA, u pregledu osnovnih karakteristika nekih oklopnih vozila u OMJ OS SFRJ navodi se da je OT M60 naoružan sa BsT 82 mm (3 u četi) i nema mitr. 12,7 mm te nosi oznaku M60 P, dok je na 7 OT ugrađen prenosni sistem POVR 9K11.

Starija formacija (ratna) navodi da su samo 2 maljutke 9K11 u organskom sastavu mč.

Javlja se i problem brojnog stanja mč! Da li je smanjen broj ljudi u mo i mv?


195.ič: komentar modifikovan dana: 15.02.15 13:55; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
195.ič
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 13:52

195.ič (citat):
Opšta taktika iz 1988. godine, izdanje CVTŠ KoV JNA, u pregledu osnovnih karakteristika nekih oklopnih vozila u OMJ OS SFRJ navodi se da je OT M60 naoružan sa BsT 82 mm (3 u četi) i nema mitr. 12,7 mm te nosi oznaku M60 P, dok je na 7 OT ugrađen prenosni sistem POVR 9K11.

Starija formacija (ratna) navodi da su samo 2 maljutke 9K11 u organskom sastavu mč.

Javlja se i problem brojnog stanja mč! Da li je smanjen broj ljudi u mo i mv?
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1556
ČLAN OD: : 2015-01-15

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 15:08

Mehanizovana ceta oklopnog bataljona sa 3 voda. svaki od njih sa po 3 odeljenja, odeljenje jedan
 BVP-M80. BVP-i su bili naoruzani sa dve Maljutke 9M14M, topom 20mm i PM-om 12,7mm.
Koliko se secam tako je bilo '84 i '85 godine.
Na vrh Go down
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1958
ČLAN OD: : 2014-08-16
DOB : 73
M(j)esto Beograd

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 16:17

Brkakougar (citat):
Mehanizovana ceta oklopnog bataljona sa 3 voda. svaki od njih sa po 3 odeljenja, odeljenje jedan
 BVP-M80. BVP-i su bili naoruzani sa dve Maljutke 9M14M, topom 20mm i PM-om 12,7mm.
Koliko se secam tako je bilo '84 i '85 godine.
Mislio si dva lansera za Maljutke a ne dve Maljutke zar ne?  bounce
Mi obični raketaši smo imali po kutiju / lanser sa Maljutkom a u BVP ih je bilo sigurno više!

_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam 
Što se ostaloga tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1556
ČLAN OD: : 2015-01-15

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 16:37

Da da, mislio sam na BVP-u nosac sa dva lansera za maljutke.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 18:14

Brkakougar (citat):
Mehanizovana ceta oklopnog bataljona sa 3 voda. svaki od njih sa po 3 odeljenja, odeljenje jedan
 BVP-M80. BVP-i su bili naoruzani sa dve Maljutke 9M14M, topom 20mm i PM-om 12,7mm.
Koliko se secam tako je bilo '84 i '85 godine.

Evo slike BVP M80 pa ako netko može da mi objasni gdje se nalazi PM 12,7mm. Koliko ja znam (a mislim da znam) BVP M80 je od naoružanja imao dva lansera POVRS 9M14M "Maljutka" (NATO oznaka AT-3 SAGGER), topom M55 20mm (osnovno naoružanje) kojim djeluje po ciljevima na zemlji do 1500m a na ciljeve u zraku djeluje do 1000m. Polje djelovanja po elevaciji je od -5 do +65 stupnjeva a po pravcu 360 stupnjeva. Desno od topa smješten je mitraljez M86 PKT kalibra 7,62 mm (smatra se sekundarnim naoružanjem) koji se načelno koristi za gađanje pojedinačnih ciljeva na daljini 600 m, odnosno grupnih ciljeva udaljenih do 800 m. Protivoklopna vođena raketa 9M14M koristi se za gađanje na daljinama od 500 do 3000 metara. Vođenje rakete je ručno, a kumulativna bojeva glava probija 400 mm homogenog čeličnog oklopa. U borbenom kompletu se nalaze ukupno 4 projektila. Ukrcni dio posade može djelovati streljačkim naoružanjem iz vozila kroz 8 puškarnica (po tri na bokovima i dvije na zadnjoj strani BVP-a). Pred raspad SFRJ pojavila se modernizirana inačica BVP-a označena M-80AK. Na vozilo je ugrađena kupola "Vidra" sa stabiliziranim topom M86 kalibra 30 mm, spregnutim mitraljezom 7,62 mm, dva lansera za poluautomatski vođenu inačicu rakete Maljutka (9M14MP1), četiri bacača dimnih kutija i novom dnevno-noćnom nišanskom spravom.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 20:24

Protuoklopna vođena raketa 9M14M Maljutka (NATO oznaka AT-3 SAGGER) i BVP M-80.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1556
ČLAN OD: : 2015-01-15

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 20:56

Spregnuti mitraljez PKT-12,7mm nalazio se sa desne strane topa, sa njim se moglo dejstvovati rucno, odnosno elektronskim komandama i mehanicki noznim okidacem, tako i za top. uglavnom na gadjanju koristio se mehanicki okidac (nozna papucica). 
Moja greska sto sam napisao PM. 
Vas strucni opis pukovnice pozdravljam, ali ja sam i pucao iz tog mitraljeza, zasto je bio 12,7mm zaista ne znam.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 21:47

Brkakougar (citat):
Spregnuti mitraljez PKT-12,7mm nalazio se sa desne strane topa, sa njim se moglo dejstvovati rucno, odnosno elektronskim komandama i mehanicki noznim okidacem, tako i za top. uglavnom na gadjanju koristio se mehanicki okidac (nozna papucica). 
Moja greska sto sam napisao PM. 
Vas strucni opis pukovnice pozdravljam, ali ja sam i pucao iz tog mitraljeza, zasto je bio 12,7mm zaista ne znam.

Greška je i PM i PKT 12,7 mm jer takvo oružje nikada nije bilo ugrađeno na BVP M80. Osnovna inačica tog mitraljeza je PK (univerzalni mitreljez) iz kojega su kasnije proizašli modeli PKM (modernizirani), PKMS (na stalku odnosno postolju), PKMSN (sa optičkim nišanom) i PKT (tenkovski koji je zamijenio SGMT mitraljeze). Svi su rađeni u kalibru 7.62 x 54mmR. Jedini mitraljezi kalibra 12,7 mm koji su korišteni u postrojbama oklopništva su Browning (12,7 x 99mm), DŠK (12,7 x 108mm) i NSV (12,7 x 108mm) te jugo verzija NSV poznata kao M87. Jedino je na izviđačkom BRDM bio ugrađen još teži mitraljez KPVT 14,5mm. I još jedan kuriozitet vezano uz 12,7mm mitraljeze u oklopništvu. Browningov metak si mogao ispaliti iz DŠK i NSV mitraljeza ali ne i obrnuto a ako si kojim slučajem izgubio ručicu za zapinjanje mitraljeza mogao si to uraditi sa danceom čahure.

No da sad ne istjerujemo mak na konac neka bude kako ti kažeš.

_________________
Semper Fidelis


pukovnik: komentar modifikovan dana: 15.02.15 21:50; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
195.ič
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime15.02.15 21:47

Opšta taktika iz 1988. godine, izdanje CVTŠ KoV JNA, u pregledu osnovnih karakteristika nekih oklopnih vozila u OMJ OS SFRJ navodi se da je OT M60 naoružan sa BsT 82 mm (3 u četi) i nema mitr. 12,7 mm te nosi oznaku M60 P, dok je na 7 OT ugrađen prenosni sistem POVR 9K11.

Starija formacija (ratna) navodi da su samo 2 maljutke 9K11 u organskom sastavu mč.

Javlja se i problem brojnog stanja mč! Da li je smanjen broj ljudi u mo i mv?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime03.03.15 16:53

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime09.06.15 16:52

OSIJEK 88. U SASTAVU MČ NALAZILO SE 10 OT M60. 3 SA UGRAĐENIM BsT- om ( DRUGO ODJELJENJE U SVAKOM VODU), I 6 OT-a SA MALJUTKAMA. NE SJEĆAM SE ŠTO JE BILO U OT-u K.O. POSADA OT-a: VOZAČ, RADIOFONISTA, NIŠANDŽIJA PAM-a, K-DIR ODJELJENJA, 2 STRIJELCA, 2 PUŠKOMITRALJEZCA, OPERATOR I POMOĆNIK ILI NIŠANDŽIJA I POMOĆNIK ZA BsT. NAZIV JEDINICE: MEHANIZIRANA ČETA. NE SJEĆAM SE DA SMO KORISTILI POJAM OKLOPNA. MEHANIZIRANA SAMO KAD SE IDE NA POLIGON NABRĐE,ONDA DO ĐAKOVA VLAKOM A DALJE PJEŠICE
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime09.06.15 21:20

[You must be registered and logged in to see this link.] Pisanje citavog sadrzaja posta velikim slovima u internet saobracaju nije pristojno a samim tim i na vecini foruma nedozvoljeno (to je kao da vicete na sagovornika). S toga prilagodite gtaficki prikaz Vasih postova uobicajenim pravilima internet komunikacije.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime09.06.15 22:36

Prihvaćam kritiku i ispričavam se svima. Nisam baš nešto internetski pismen, tako da mi je ovo prva informacija o tome. Forom pratim na mobitelu pa vIse puta imam tehnicke teškoće sa pisanjem slanjem i ostalim. Još jednom se ispricavam svima i pozdravljam sve clanove foruma.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
mjesec
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-04-30

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime16.07.15 0:29

Svim BPN OMJ sretan njihov dan:tnk:
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-09-02

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime02.09.15 17:51

Pozdrav svima, nadam se da forum nije mrtav.
Svakako mi je drago da sam naleteo na ovaj forum.
Poceo sam da tragam za nekim podacima o davno zaboravljenom BOV-u i maljutkama.

Elem.
Sluzio sam u B.Topoli, '92-'93. imao TT podatke o vozilu (BOV-84) i raketi u malom prstu, cak sam i bio privilegovan da gadjam sa vozila raketom.. i razneo metu, naravno Smile..sad sve zaboravio.

Pozdravljam sve.

Neka secanja zive Wink
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime03.09.15 9:59

[You must be registered and logged in to see this link.], dobro dosao na forum. Na zalost vreme Vaseg sluzenja vojnog roka ne potpada pod vreme postojanja JNA onako kako je to pravilima foruma regulisano. Stoga se mozete ukljuciti u rad forma striktno se pridrzavajuci pravila i ne komentarisati dogadjaje posle jula 1991. godine.
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-09-02

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime04.09.15 20:00

OK
Vreme mog sluzenja sam pomenu uzgred zeleci da objasnim odakle interesovanje za oklopne jedinice i maljutku konkretno.
Vreme je proslo a znanja izbledela.
Jasna su mi pravila foruma i nije mi ni palo na pamet da bilo sta komentarisem sem samog orudja i rakete.

BTW, neko je vec u predjsnjim postovima pitao da li je neko gadjao iz maljutke i kakva su iskustva sto me je i navelo da se registrujem i pisem.
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-09-02

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime04.09.15 20:01

Pritom mozda nisam bio previse konkretan.
Gadjao sam maketu, naravno Smile
Na vrh Go down
hawk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2010-02-05

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime27.09.15 11:19

Da li netko može  malo pojasniti formaciju mehaniziranog odjeljenja na OKLOPNIM TRANSPORTERIMA M 60 P i M 60 PB u periodu od 1987. do 1990. godine?

Zanimaju me POLK sistemi 9K11 "Maljutka"! Da li su te MALJUTKE bile postavljene na šasiju OT M 60 P ili su se kompleti prevozili s poslugom u samom oklopnom transporteru? 

Da li je svako odjeljenje u mehaniziranom vodu OT M 60 imalo je 10 (deset) ili 11 (jedanaest) ljudi ukupno što je za 3 ili 2 čovjeka manje nego u starijim formacijama iz 70-ih i prve polovice 80-ih godina. Po starijoj formaciji iz 1981. godine mehanizirano odjeljenje OT M 60 P trebalo je imati sljedeći sastav: ukupno 13 (trinaest) ljudi:
a) posada:
-vozač = pištolj (pi)
-radiofonist-mitraljezac = aut. puška (apu)
-nišandžija PAM = pi
-zamj. K-dira = apu
b) ukrcni dio: 
-K-dir odjeljenja = apu
-strijelac = apu 
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-puškomitraljezac = pm (puškomitraljez)
-puškomitraljezac = pm
-nišandžija na RB = pi, RB M 57 (ručni bacač)
-nišandžija na RB = pi, RB M 57

Inače svaki BVP M 80 imao na šasiji ugrađen PO sistem "Maljutka" (dvošinski).
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime27.09.15 21:02

POLK 9 K 11 nije ugrađen na šasiju OT M 60.Radi se o "koferu" koji na leđima nosi poomoćnik operatora, a operator nosi uređaj za ispaljivanje i navođenje rakete. Sama raketa se nalazi u koferu na kojem su šine za lansiranje. Kofer se rastavlja na pola, a

polovica sa lanserom se nabija sa zemljom i ukopava u zeemlju.Zbog toga pom. operatora duži ašovčić dok operator ne. Njih dvojica ne spadaju u stalne članove posade.Posadu OT sam opisao u 8 komentara u natrag i koliko vidim nema zam. k-dira i 2 strijelca, a umjesto RB uveden je BsT.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime27.09.15 22:47

Upravo tako. Operator prilikom ispaljenja raketom upravlja preko đojstika 9S415 smještenog na lansirnom pultu putem mikro kabela a sama raketa ima žiroskop koji joj osigurava stabilnost leta jer se ona rotira oko svoje osi 8,5 puta u sekundi. Ukoliko je cilj udaljen do 1000 metara operator može voditi projektil i golim okom dok preko te udaljenosti koristi periskop 9Sh16 sa uvečanjem od 8 puta. Najveći nedostatak POLK 9K11 je taj što se prilikom ispaljenja dizala velika prašina (što je ponekad djelovalo demaskirajuće) a znalo se dogoditi da i operater prilikom lansiranja projektila (uglavnom zbog nepažnje i nepravilnog postavljanja u borbeni položaj) bude opečen njenim plamenom. Taj sistem se ugrađivao na borbena vozila kao i na helikoptere (uglavnom na Gazele) ali nikada nije bio ugrađen na OT M60.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Zemce
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2015-07-18

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Pozdrav svima koje se secjam ..    Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime08.10.15 13:45

VES. Operator nisandzija na BVP M-80. Prvi PGMPOAD. Prvi bataljon, prva ceta, 3 vod .. Komandant kasarne Potpukovnik Kljaic. Glavni i opsani operativec neke posebne sluzbe [You must be registered and logged in to see this image.] - stari vodnik Jurleka Viktor .. Pa zatim Komantant Bataljona Savo Nikolic, Komandir cete Mitev Manoil - pa Stojko Dragutin. Ostali oficiri i podoficiri na koje se secjam porucnik Matosevic (od koga sam dobio shamarcinu na Pasuljanske livade zbog nege greske u trenitku gagjanja BVP-om), zatim vodnik Zubrecki Atila, Kapetan Petelinsek Vilibald [You must be registered and logged in to see this image.] Zastavnik Saraginovski Todor .. Kapetan Kaplarevic - artiljerac o kome cu da ispricam pricu sa Supljeg kamena. Bila je to ona hladna zima 1985 kad nam je smena zakasnila zbog promena klase, ali i zbog velikog snega i bili smo tamo citavih 30 dana - celog januara. Pao je takav sneg ,,majko moja,, znam da nam je voda promrzla i da smo topili sneg .. ponestalo nam shecera, nismo imali drva za ogrev i grijali se jaglenom koi je zbog vlage onako strasno dimio .. pa smo morali ici u secu drveca..Ma cirkus [You must be registered and logged in to see this image.]  Komantir smene je bio neki vodnik stazista koji i sam nezadovolajn ostavio sve onako malo raskalasano .. Nismo se bilo obrili i posteno oprali vec dugo vreme i mislim da znam na sta smo licili kad je onako niotkud najavljen dosao da nas obigje Kapetan Kaplarevic (bio je taj dan valjda dezurni oficir?!). Lepo se postrolili i onaj ko ga je upoznao zna vec sta sledi .. [You must be registered and logged in to see this image.] ,,Sta je ovooo, na sta ovo liciii .. Nemamo vode- kaze vodnik .. Ma kurac nemate, uzima snjeg u ruke i pokazuje urlajuci - evo jeee, pa sledi komanda za minut da ste uzeli pribore i da ste se vratili. Znali smo sta nas ceka. Poregjali se opet u stroj i na njegovu komandu se brijali: ,,Uzmi snjeg - trljaj lice - brijanjeeee,, ..[You must be registered and logged in to see this image.] Sta reci, bilo smo krivi. A nije bilo danasnjih pena za brijanje jbg. Ipak pozrdavljam to vreme i moju klasu...Imam puno fotografija na koje se rado navracam.
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-09-02

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime09.10.15 18:47

koristan link za sve operatere i one koji zele da sanznaju vise.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Zemce
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2015-07-18

Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime09.10.15 20:19

Smile Citam svoje napisano i svakiput se divim na ono I PGMPOAD ... Jebote brate kako to zvuci kad se onako vojnicki izgovori .. Onako mangupski. Cinilo mi se onda, a jos i danas da su tamo sluzili sve mangupi nalik Ramboa i njegovih momaka  Laughing Slusajte (mislim ko ne zna znacaj tog akronima) ..Znaci imate: Prvi PESADISKI GARDISKI MOTORIZOVANI PROTIV OKLOPNI ARTILERISKI DIVIZION - Sve brate u jedno i to PRVI .. Smile Nazalost nakon nekoliko godina ono prvi malo im doslo glave. Znate da zalim zbog toga i kad svaki put kad vidim makar i male iskrice izmegju bratskih naroda meni je bas onako krivo .. Sto volim sto smo nekad bili prvi ..
Na vrh Go down
Sponsored content





Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Oklopno mehanizovane jedinice - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Oklopno mehanizovane jedinice
Na vrh 
Stranica 4/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Topčider 83/84, VP: 9234/2 1.izviđačka četa, 1.proleterske mehanizovane divizije,1.Armije
» Planinske jedinice u JNA
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: