FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk

Go down 
+54
PORUCNIK
Sloba1
transporter
E77NN
East&West
sarentica
sarics
flexi
Jozo Trklja
BEOGRAD
mirko bratuš
dinosaurus
Vojnik vozač
M.No
miran cvilak
Maks1969
ТРЕЋЕПОЗИВАЦ
ZAGORAC
SveJug
Kemo Specijalac
Senka 2857
saban
Pero™
LupusREBEL
dpuric
Protupožarac
janeztrdi
lacoš
zastavnik
istrijan71
pukovnik
kapija
Slatky
miler
oficir s ruzom
bojnik
Boske
Max Blitz
Stazio
croato
missar
Vojnik Graničar
vladimir
mlinar
zagi
purger
mad-max
pera84
alexandar
jelen pivo
Matrix
BUNKERMAN
vojnik s
muza
58 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime11.12.12 18:55

Malo ironično kad se vidi koja je godina ali što je tu je  lol!

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime14.12.12 23:15

Željava je moja opsesija.  Još jedan iz  jata  , da protegne krila.... Laughing
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 194
ČLAN OD: : 2012-12-08

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime16.12.12 23:18

Ova diorama u skali 1/72 uradjena je u "cetiri" ruke ( maketu MiG 21 f 13 i figure uradio je prijatelj Fabio, ja sam se pobrinuo oko ostatka diorame ).
Tek po zavrsetku posla smo posjetili "rupu" te i sami uvidjeli vlastite propuste i promasaje.

[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 

[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 

[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Pozdrav, croato
P.S.U pripremi jos jedna . . .

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime16.12.12 23:26

Prelijepo king
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime16.12.12 23:56

croato (citat):
Tek po zavrsetku posla smo posjetili "rupu" te i sami uvidjeli vlastite propuste i promasaje.

Kakve propuste? Ovo mi izgleda kao umjetnost. A, da, čuo sam da pravi maketari vole obratiti pažnju na svaku, pa i najmanju sitnicu. Što vam je bio predložak? Neke slike? Very Happy
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 194
ČLAN OD: : 2012-12-08

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime17.12.12 19:09

Max Blitz (citat):
croato (citat):
Tek po zavrsetku posla smo posjetili "rupu" te i sami uvidjeli vlastite propuste i promasaje.

Kakve propuste? Ovo mi izgleda kao umjetnost. A, da, čuo sam da pravi maketari vole obratiti pažnju na svaku, pa i najmanju sitnicu. Što vam je bio predložak? Neke slike? Very Happy

E pa sad, nemoj mene s pravim maketarima mjesati da se ljudi ne naljute . . .
Ako ti nije tesko, zaviri malo na
[You must be registered and logged in to see this link.]
ima par slika po kojima smo radili, ali racunaj da je avion u drugom planu - zelja nam je bila predstaviti objekt, stoga sve ostalo je "popratni" materijal Wink Sam sajt je pun slika i filmica koje smo koristili tokom izrade
croato

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime17.12.12 21:46

Hvala! Svaka čast, divim se. Ja sam u životu davno sastavio jedan MIG-15 i jedan Concorde iz onih plastičnih dijelova u kutiji, za djecu da se malo igraju. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime17.12.12 22:13

Max Blitz (citat):
Hvala! Svaka čast, divim se. Ja sam u životu davno sastavio jedan MIG-15 i jedan Concorde iz onih plastičnih dijelova u kutiji, za djecu da se malo igraju. Very Happy

Meni je kao klincu bila želja da kupim onaj veliki komplet za sastavljanje francuskog nosača aviona ali je bila preko mog džeparca pa sam se zadovoljio sa "Iljušinom" i "Messershmitt-om" iz mnogo manjih kutija.  Embarassed
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-28
DOB : 59
M(j)esto Austrija

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime17.12.12 22:34

Zanimljiv hobi i zaista lijepo urađeno. Svaka čast!

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime18.12.12 10:48

hajde drugovi neka se otvori post: "Hoby - maketarstvo - militarija", tako nekako, mislim iz gore viđenog bilo bi zanimljivo, jer ovo je fenomenalno.Svaka čast maketarima, ja sam oduvijek želio izraditi maketu Bismarka, ima je za kupiti, ali mi je to sada u drugome planu, previše sam zaglavio sa medaljama i odlikovanjima.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime18.12.12 10:57

bojnik (citat):
hajde drugovi neka se otvori post: "Hoby - maketarstvo - militarija", tako nekako, mislim iz gore viđenog bilo bi zanimljivo, jer ovo je fenomenalno.Svaka čast maketarima, ja sam oduvijek želio izraditi maketu Bismarka, ima je za kupiti, ali mi je to sada u drugome planu, previše sam zaglavio sa medaljama i odlikovanjima.

Slažem se ali neka croato ima "čast" da otvori temu.  cheers
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime18.12.12 11:20

Pa normalno, idemo Croato ovo ti je borbena zadaća.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 194
ČLAN OD: : 2012-12-08

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime18.12.12 18:13

bojnik (citat):
Pa normalno, idemo Croato ovo ti je borbena zadaća.

Drugovi vojnici, zbor !
Nova tema je otvorena pa da pocnemo . . .
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Jos jednom hvala na ukazanoj casti
croato

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime29.12.12 3:06

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Pretpostavljam da je ovo odeljenje za servisiranje "nebeskih ptica" ...

cheers

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime11.02.13 1:50

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime11.02.13 2:04

Radarski položaj (RP) Plješevica
Vrh planine Plješevica - Gola Plješevica, nadmorska visina 1648 m.
Ovdje je kao primarni radar bio instaliran britanski radar Marconi S-600, koji je sa dometom od 400km mogao nadgledati zračni prostor većeg dijela Italije, Austrije i Mađarske. Sekundarni radar je bio CD-2 koji je bio vezan na S-600.
Ovdje su također, u sklopu S-600, bili instalirani i radari S-645M i S-654D koji su mogli raditi zasebno ili skupno.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Član Predsjedništva SFRJ Dragutin Zelenović u posjetu Goloj Plješevici 1989.g.


Sami radari su bili zaštićeni polarnim radarskim kupolama zbog surovih vremenskih uvjeta koji često vladaju na Plješevici.
Te kupole - 'lopte' su se mogle vidjeti jasno iz Bihaća i štitile su radar od nakupljanja leda i naleta vjetrova.
Bile su promjera ~18m i ~6m, a bile su izgrađene na betonskoj podlozi od trokutastih elemenata izrađenih od duraluminija (posebna legure aluminija) i presvučenih višeslojnim platnom impregriranom epoksidnom elastičnom smolom. Takva konstrukcija je mogla izdržati nalete vjetra do 200km/h.
U sastavu radarske stanice bila je i kabina automatizacije S-5014B sa računalom LOCUS 16 koji je omogućavao automatsku i poluautomatsku obradu podataka kao i slanje obrađenih podataka u operativne centre. LOCUS 16 je bio uvezan sa digitalno-frekvencijskim šifratorom (rad ljudi sa instituta Mihajlo Pupin iz Beograda) tako da je bilo moguće izvršiti 6 automatskih-neovisnih navođenja lovačke avijacije na različite ciljeve u zraku. Opremu za navođenje su imali avioni koji su bili stacionirani na aerodromu Željava. Sve to skupa nekad je bilo dio jedinstvenog sistema VOJIN (Vazdušno Osmatranje, Javljanje I Navođenje) PVO JNA.
Smještaj osoblja koje je sve to opsluživalo je bio organiziran u 3-katnoj armirano betonskoj zgradi koja se vidi iz Korenice na HR strani. Postoji i podzemni dio koji se ne vidi izvana. Sastojao se od stacionarnog čvorišta veze (direktno ispod zgrade) do kojega je vodilo 100-njak stepenica podzemnim hodnikom. Jedan krak podzemnog hodnika je vodio do samih radara i energetske dvorane. Također je postoji i jedan vanjski ulaz sa ceste kojim se skraćuje dolazak u sami objekt što je posebno važno u zimskim uvjetima pri nemogućem vremenu. Čvorište veze se sastojalo od velike dvorane sa uređajima, energetske dvorane, bolnice sa više kreveta predviđene za rad u ratnim uvjetima, rezervoara za gorivo, kuhinje sa blagavonicom predviđene za ratne uvjete i prostorije za odmor posade. Sve je bilo klimatizirano i zaštićno od nuklearnog udara.
study
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime11.02.13 3:34

[You must be registered and logged in to see this image.]


Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime11.02.13 21:03

Sve ovo pogledao više puta i ako bude zdravlja i opet ću.Koliko god prolazio svim tim tunelima,pričao sa starim stanovnicima,sa prijateljima koji su tu služili uvijek nešto fali,uvijek kad šetaš po Željavi ilil gore po tunelima na Plješevici uvijek je neko pitanje u zraku.Vjerovatno će tako i ostati a pisao sam dosta u jednoj zaključanoj temi o Željavi(valjda će se otključati jer je neprijatelj odavno ušutkan) a jedan od mojih postova je išao Obradoviću u obrazloženje o toj nekoj tajnosti,kodeksu časti bivših pripadnike Željave pa evo moj stari post ako se nekom čita lol!

Priče kao priče,da su prilikom gradnje ubijani i civili i vojnici,da su oficiri dolazili zavezanih očiju i.t.d. padaju u vodu.Svi koji su tamo radili i službovali imali su ono čega danas više nema a ako ga ima to je rijetkost - Kodeks Časti i dan danas ih većina šuti jer su
bili ponosni što su radili u objektu za čiju se pravu funkciju jako malo znalo sve tamo do '83 godine,Ameri,Rusi,Englezi,Francuzi i ostali su skoro do samog kraja mislili da je to samo jedan vojni aerodrom sa sletno-poletnim pistama i par hangara ukopanih u Plješevicu najveće dužine 50 metara i ništa više.Oficiri,tehničko osoblje su bili ljudi koji su većinom stanovali u Bihaću i Korenici i živili su životom poput drugih i narod je znao da rade na Željavi ali ih nikad nisu pitali što tamo ima - jednostavno su to smatrali jednim od vojnih aerodroma a priče su nastajale kao i uvijek.Svi koji su radili na Željavi ipak su imali jedan veliki probni test i nešto slično zavjetu šutnje mada im to nije trebalo iz već mojih navedenih razloga.Naravno da imam i dan danas prijatelje koji su radili na Željavi,vjerovatno nisi čitao da je kod mene ovo ljeto bio bivši pilot MIG-a 21 koji je službovao na Željavi i onako u šali svašta čujem ali nikad do kraja,bio je kod mene zajedno sa aktivnim Francuskim pilotom (njegovog kolegu) kojeg smo napili kao devu i bilo je tu svega .Taj pilot je sa Željave otišao u Rusiju ili ondašnji SSSR na specijalizaciju ili kako bih ja to nazvao kako su i oni zvali - TOP GUN,vrhunski piloti koji su sudjelovali na svjetskim akrobacijama gdje je bivša Juga konstantno bila u vrhu sa SuperGalebovima birani su za doškolovavanje za MIG-29 koje je bivša Juga kupila i koji su trebali biti novi udarni avion bivšeg zračnog prostora ali..također poznajem tehničkog osoblja kojeg ima i na ovoj snimci i stavio ju je u originalu njegov sin nakon puno godina nagovaranja - također mi uvijek kaže - imao sam svoju smjenu,svoju dužnost,posao i išao sam po Željavi gdje su me slali,radio sam u njoj(i jedno vrijeme u kasarni kod Ličkog Petrovca) previše godina a ne znam skoro ništa osim par krakova kraj glavnog tunela u kojem sam proveo najviše vremena(krajem '90 zarobljen i odveden u S.Mitrovicu-razmjenjen 'početkom '92) ovo se nije odnosilo samo na njega zato što je iz Hrvatske jer su sa njim odgulili i njegovi frendovi iz Bosne,Srbije i Slovenije
koji su tad već pomagali nekim pilotima u pokušaju bijega i usprkos svemu tome i danas o Željavi razmišljaju samo pozitivno. mogao bih ovako pisati danima ali postajem dosadan samom sebi jer sve što pišem je istina i jednog dana će netko ovo potkrijepiti činjenicama..slike ću ovih danakao i neke snimke pomalo stavljati jer sam se danas čuo sa dosta frendova pa su rekli
da stavljam one bez datuma a ako netko misli da su skinute od nekud možda stavim i sliku gdje promatram "mozak" na Terminalu

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime12.02.13 23:14

Sa aerodroma Željava:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime12.02.13 23:34

Vrhovni Komandant među čuvarima našeg neba..

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime12.02.13 23:53

Istina - evo ga! Very Happy
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime13.02.13 3:03

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime13.02.13 3:04

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime14.02.13 0:34

KRATKI ISTORIJAT AERODROMA

Početak izgradnje aerodroma Željava vezan je za daleku 1948. godinu, kada se počelo sa izborom i iznalaženjem mikrolokacija
za pozicioniranje ovog velikog aerodromskog kompleksa. Izgradnja je, zajedno sa projektovanjem, trajala sve do 1968. godine
i ta se godina ujedno smatra i godinom izgradnje. Te godine je sa aerodroma Pleso u Zagrebu preleteo čitav 117. lovački avijacijski
puk (LAP) na aerodrom Željava kod Bihaća.Konkretna gradnja aerodroma je počela 1956. godine, a da bi aerodrom zbog Ruske
invazije na Čehoslovačku proradio 1968. godine. Radovi su se intenzivno nastavili do 1978. godine. Pouzdano se zna da je
aerodrom finansiran sredstvima međunarodne banke koja je sredstva odobrila za izgradnju puteva u SFRJ. Radovi su koštali oko
4 milijarde US dolara.

Najveći deo poslova je obavio beogradski PLANUM, koja je bila tada, a i sada je, vojna građevinska firma. Skupa s njima su bili
i njihovi kooperanti, kao što je TEMPO i ostale firme. Inače, oznaka Vojne Pošte na aerodromu Željava je bila 4868, sto je označavalo,
simbolično, početak prvih radova i putanje u funkciju aerodroma. Deo radova na bazi obavila je firma POMGRAD. Aerodrom Željava
je građen do 1968. godine, kada je svečano otvoren i pušten u rad. Samo je nedostatak finansijskih sredstava odugovlačio vremenski
rok završetka radova na ovom grandioznom projektu.

Nakon 24 godine postojanja i rada, 1992. godine ovaj div od aerodroma je dignut u vazduh eksplozivom, čije detonacije su trajale više sati.

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime15.02.13 2:36

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

LOKACIJA

Ceo aerodrom je zauzimao prostor devet puta četiri kilometra, od čega je jedan deo na teritoriji Republike Bosne i Hercegovine,
a drugi na teritoriji Republike Hrvatske. Konfiguracija planine Plješevice, a naročito njenog vrha, pružila je dobru mogućnost za
protivvazdušnu zaštitu podzemnog objekta,kao i čitavog aerodroma. Uz poletno-sletne staze na potplješevičkom platou, u utrobi planine
Plješivice, sagrađen je pravi grad koji je bio dobro zaštićen i od atomskih udara. Četiri velika ulaza ili, kako ih je ljudstvo zvalo "rupe",
godinama su od očiju znatiželjnika skrivale u to vrijeme superčuvanu "vojnu tajnu".

Glavni ulaz je bio ulaz dvojka pod kontrolom Vojne Policije uz obavezne propusnice, ostali ulazi su bili branjeni od po jednog vojnika
na straži u svakom useku. Ulaz četvorka je najdalje pregledna i blindirana vrata su dosta dalje od ulaza, a posle ide u blagom luku ravno
do spoja prema ulazu trojka.Posle pancirnih vrata ulaza broj 4 na levom zidu galerije nalazi se udubina za smeštaj kontejnera za razvijanje
LORAP filmova. Zatim su hidraulicka, pancirna vrata i hodnik prema zvezdi, a desno ambulanta, te učionica 352. iae, a levo je pilotski
restoran i restoran za tehnicare.Prvi hodnik iz zvezde se proteže desno, a zatim se redaju wc, fotografske prostorije, spremište ruskih
R.D.N. kontejnera i LORAP kontejnera i opreme, tamna komora, oružari 352. iae i na kraju hodnika, dešifranti. Levi hodnik je komanda
352. iae. gde su još i prostorije OC, pilotske učionice 124, 125lae., te padobranske sekcije. Desnom stranom galerije proteže se povišeni
plato, od blindiranih vrata do kraja, sa sanducima opreme i pribora za avione, bakovima (podtrupni ili podkrilni rezervoar), lanserima i
topovima. U manjim udubinama desno nalazila se vatrogasna oprema. Sredinom galerije prolazio je kanal pokriven pločama. Od ulaza
četvorka do kraja 352. iae, galerija je duga oko 750 metara i široka 12 metara. Galerija 124. lae. je šira gde su avioni bili u cik-cak
rasporedu. Kod skladišta kerozina na ulazu trojka postoji mogućnost nestabilnosti, navodno je tu bilo problema kod gradnje zbog
premošćivanja podzemnih pukotina i vodotoka, noću se mogao čuti šum vode.
U objekat su ugrađeni cisterna za kerozin džinovskih veličina, sistem za klimatizaciju, cevovodi za kerozin i postrojenja za vlastiti
energetski sistem. Svi podzemni prostori za njih su bili osvetljeni i klimatizirani sa mogućnošću konstantnog održavanja podnošljive
temperature od 22C stepena i vlažnosti vazduha zbog isparavanja kerozina.

Vazduhoplovna tehnička radionica je impozantna "rupa u rupi" koja je ujedno najviši i najširi deo objekta. Ispod VTR je i najveća
rupa ispod rupe. Skoro ceo VTR je samo ploča iznad ambisa. U toj galeriji se moglo vršiti održavanje 1., 2., 3. stepena. Kompletna
meteorološka služba i kontrola leta bile su smeštene u bunkerima podignutim iznad piste nekih 60-ak metara i ukopane u planinu,
prostor veličine oko 70 kvadratnih metara do kojeg se stizalo liftom. Betonski zidovi su debeli 2 metra sa najboljom markom cementa
i armaturom. Pošto se drastično promenio način vođenja rata, zadnjih godina razmišljalo se o modernizaciji aerodroma da bi se mogli
nabaviti i avioni MIG-29, međutim počelo se više razmišljati o merama uništenja objekta. Pet godina pre rata u Sloveniji, pojačani su
sistemi za miniranje objekta KLEK kako se zvao podzemni deo Željave. Podzemni kompleks tunela i galerija ukupne dužine 2,7 km.
projektovan je i dimenzioniran tako da može, na čuvanje od raketnog i atomskog udara, primiti između 60 i 80 supersoničnih aviona
MIG-21. Istovremeno, taj je podzemni svet pružao sve mogućnosti preživljavanja: imao je sopstvenu radionicu za popravku aviona,
magacin za smeštaj rezervnih delova aviona i opreme, kao i za smeštaj i sigurno čuvanje i tehničko održavanje bitnih zaliha, tada
izuzetno bogate palete oružja koje je avion MIG-21 nosio.



missar: komentar modifikovan dana: 03.03.13 21:12; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime17.02.13 14:44

e to je bilo vrijeme
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime18.02.13 2:34

Avioni u galeriji podzemnog aerodroma.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 15:49

Nekad nisam siguran koji je koji aerodrom, pa sam pomislio da je ovo gore 'Slatina' Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]
A s kojeg je ovo aerodroma, može li netko reći........ (nije ni toliko važno)....... Very Happy



Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.02.13 20:47; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 20:38

Citat :
Max
Missar, mislim da je ovo gore aerodrom 'Slatina' što si postavio, razlika je u lampama na stropu, na Željavi su bile viseće lampe, koliko sam primijetio.....

Missar je stavio dobru sliku.Ovo je Zeljava. Smile
Zeljava je karakteristicna po svojoj "rupi" , ulazu ,koji je radjen namenski za jednu vrstu aviona odnosno mig-21 koji ima jedan vertikalni stabilizator!
Bilo je najava da ce inzenjerija i tehn.sluzbe revidirati otvor i za mig-29, ali nije se stiglo do toga!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 20:45

aleksandar obradovic (citat):
Missar je stavio dobru sliku.Ovo je Zeljava. Smile
Zeljava je karakteristicna po svojoj "rupi" , ulazu ,koji je radjen namenski za jednu vrstu aviona odnosno mig-21 koji ima jedan

OK!! Prihvaćam kritiku i ispravak! Very Happy

Lampe me nekad zbunjuju.... Rolling Eyes

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 21:25

Max Blitz (citat):
Nekad nisam siguran koji je koji aerodrom, pa sam pomislio da je ovo gore 'Slatina' Very Happy

Max, nije gore Slatina, to je Željava, ali ako si ti u pitanju , slažem se da bude što god ti hoćeš.. Laughing
U svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo. cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 21:29

missar (citat):
Max, nije gore Slatina, to je Željava, ali ako si ti u pitanju , slažem se da bude što god ti hoćeš.. Laughing
U svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo.

Hvala ti Missar! Very Happy
Stavljam dosta slika, fulat ću barem 10%, ali ste vi tu da ispravite! Laughing cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 21:35

Evo još jedne, izašli malo na sunce..... Laughing cheers

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 194
ČLAN OD: : 2012-12-08

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 22:21

Mala ispravka: na ulazu broj jedan je pred rat zapocelo prosirivanje "zavjese"; tako oslabljena je potpuno unistena u eksploziji.
Samo vi nastavite sa slikama, njih nikada dovoljno . . .
kruno
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 22:24

Ovaj video je na temi s maketama, a mjesto mu je i ovdje:




Naš vrijedni član Kruno izrađuje maketu aviona, Djeda Mraza i djece! Very Happy
Je li i mogao letjeti ovako išaran? Very Happy


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 24.02.13 23:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 194
ČLAN OD: : 2012-12-08

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime24.02.13 22:52

Ne vidim zasto ne bi bio u letnom stanju - bio je samo isaran  Very Happy
Ova shema Kleka je malo detaljnija ( poklon clanova zeljava-lybi )
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
A evo i poneka moja . . .
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 

[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
I mala uspomena iz "rupe"
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
kruno

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime25.02.13 17:50

croato (citat):
Mala ispravka: na ulazu broj jedan je pred rat zapocelo prosirivanje "zavjese"; tako oslabljena je potpuno unistena u eksploziji.
Samo vi nastavite sa slikama, njih nikada dovoljno . . .

kruno

Tek sad vidio onaj prethodni Obradovićev post.U pravu si za ulaz i proširivanje.Gledam tvoje slike,dobre su a i poznate su mi,dobiješ p.p. samo nastavi sa fotkama  Wink

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime25.02.13 22:52

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Pronašao sam podatak da su svi Mig-ovi imali upisan petocifreni evidencioni broj, na repu iznad zastave.
MIG-21f-13   eb:  225xx  1962-1964g.;        MIG-21PfM    eb:  227xx  1967-1968g.;       MIG-21M eb:  228xx  1970g.
MIG-21MF   eb:  228xx  1975g. ;       MIG-21bis  eb: 171xx  1977-1979g.  
 
cheers

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime26.02.13 21:51

Lepo Admirale missar... Very Happy
Dodacu da na slici vidimo mig 21f-13(Type 74)Fishbed-C--(L-12).Najstariji , nasao sam podatak da su u naoruzanju bili do 1980!
Ev.br od 22501 – 22541, znaci 41komad.Na Zeljavi su cak mislim bili do kraja 2 komada,nisu leteli ali kazu da su sto posto bili tehnicki iispravni.

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime26.02.13 22:13

aleksandar obradovic (citat):
Lepo Admirale missar... Very Happy
Dodacu da na slici vidimo mig 21f-13(Type 74)Fishbed-C--(L-12).Najstariji , nasao sam podatak da su u naoruzanju bili do 1980!
Ev.br od 22501 – 22541, znaci 41komad.Na Zeljavi su cak mislim bili do kraja 2 komada,nisu leteli ali kazu da su sto posto bili tehnicki ispravni.

Hvala Generale  aleksandar, podatak za  e.v.  22532 od 29.10.1964. 204lap/125lae-117lap/83lap ,otpisan 15.07.1981. Kakva
"karijera".  Mislim da je završio u muzeju.

cheers

Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 252
ČLAN OD: : 2012-03-06
DOB : 58
M(j)esto Pirot

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime27.02.13 15:44

Aprila 1985godine sam sa četvoricom svojih kolega vozača iz kasarne Luščić u Karlovcu upučen 10dana u otkomandu u kasarnu 27.juli u Bihaću.Iz Karlovca smo prevezli neki materijal, bili tri dana u kasarni u Bihaću a sedam dana sa kuvarima na terenu.Iz Bihaća smo krenuli prrema selu Vedro polje i nastavili put aerodroma Željava.Na nekoliko stotina metara od ulaza (mislim da je bila rupa broj 4 ) u kompleks aerodroma ( ispred se jasno videla rampa ), skrenili smo levo i naišli na objekat gde je vojska čuvala ovce.U blizini tog objekta smo se ulogorili i tu je na terenu spremana hrana koju sam ja vozio u kasarnu.Bili smo smešteni u podnožju brda gde se nalazila kupola sa radarom.
Pokušao sam da nađem to mesto na guglu ali nisam mogao da se snađem, pa molim za malu pomoć.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime27.02.13 21:46

miler (citat):
Pokušao sam da nađem to mesto na guglu ali nisam mogao da se snađem, pa molim za malu pomoć.

Aerodrom Željava se nalazi iznad Bihaća, malo udesno prema granici sa Hrvatskom. Lako ćeš naći. Laughing
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

pozdrav cheers

Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 252
ČLAN OD: : 2012-03-06
DOB : 58
M(j)esto Pirot

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime27.02.13 22:00

Pronašao sam ja na guglu i Bihać i Vedro polje i aerodrom Željava, ali ne mogu pronaći mesto tj objekat u kome je vojska u to vreme čuvala ovce.Tu su se nalazila nekoliko objekata koliko se ja sećam.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk    Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime27.02.13 22:27

miler (citat):
Pronašao sam ja na guglu i Bihać i Vedro polje i aerodrom Željava, ali ne mogu pronaći mesto tj objekat u kome  je vojska u to vreme čuvala ovce.Tu su se nalazila nekoliko objekata koliko se ja sećam.

Izvinjavam se ,pogrešno sam razumeo. Teško ćeš to naći preko Google Earth-a, pitanje šta je od objekata ostalo čitavo i prepoznatljivo.
Jedino da odeš lično na "teren" i pokušaš naći. Komplikovano ali možda da rezultat.... Laughing
cheers
Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 252
ČLAN OD: : 2012-03-06
DOB : 58
M(j)esto Pirot

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime28.02.13 12:05

Čitao sam po raznim postovima da u slučaju posete tom terenu mogu nastati razne komplikacije ali bez obzira na to postoji mogučnost da posetim Karlovac, Slunj i Bihać i nadam se da ću imati malo sreće ( sreća prati hrabre ). U svakom slučaju hvala lepo.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime28.02.13 19:13

miler (citat):
Čitao sam po raznim postovima da u slučaju posete tom terenu mogu nastati razne komplikacije ali bez obzira na to postoji mogučnost da posetim Karlovac, Slunj i Bihać i nadam se da ću imati malo sreće ( sreća prati hrabre ). U svakom slučaju hvala lepo.

Nemaš nikakvih problema prilikom obilaska samo se prije toga obavezno prijaviti Bosanskoj policiji.Govorim o Bosanskoj strani jer je pristupačnija i zbog samog terena nego sa Hrvatske strane.Ako pogledaš kartu bude ti jasnije a tu smo i pisali dosta toga [You must be registered and logged in to see this link.] .Što se tiče ostalih gradova koje si nabrojao također se ne brini jer se najbitnije nekom javiti nego kasnije objašnjavati.Isto imaš i objašnjenje u temi Bosna i Hercegovina o Terminalu goriva u Pokoju - pogledaj i ako te još nešto zanima slobodno pitaj,pozdrav.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (klek) 117LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime28.02.13 20:18

[You must be registered and logged in to see this image.]

ENERGENTI

Kerozin je transportovan cevovodima iz bihaćkih perifernih naselja Pokoj i Orljani gde su čitava brda prepravljena u podzemne rezervoare,
naročito brdo Grabež koje je bilo jako dobro čuvano. Cevovod je bio dužine 10 kilometara, a cevi promera 50 cm. Skladišta eksploziva su
bila stacionirana u perifernim naseljima Vedro Polje, Grabež, i Račić, a skladište aviobombi kod Ripča.

SPOLJAŠNJA INFRASTRUKTURA

Spolja se nalazilo pet pista, od kojih su dve bile poletno-sletne, sa dimenzijama za sletanje i najvećih transportnih aviona. Tu su se nalazile
i tri stajanke za avione na otvorenom gde je danonoćno spreman bio dežurni par aviona čija je svrha bila presretanje neprijateljskih letelica
u vazdušnom prostoru SFRJ.
Kamenolom koji se nalazi na bosanskoj strani je iz vremena izgradnje aerodroma.
Parking za zaposlene se nalazio 100 m pre izlaza 4 dolazeći iz pravca Baljevca, a triangl je bio skoro 500m dalje i na njemu nikome nije
bilo dozvoljeno parkiranje osim APA-ma koje su služile za zapuštanje dežurne pare.Na trianglu se drumski saobraćaj kontrolisao pomoću
saobraćajnih znakova, oznaka na putu i semafora.
Na ulazu kod Baljevca sa bosanske strane se nalazila rampa i stražarsko mesto br.1 gde se sve uredno legitimisalo, a stotinjak metara dalje
je bilo stražarsko mesto br.2 sa leve strane puta.
Tu se nalazio magacin opreme LARP-a, kao i njihova oruđa i oružja (topovi 3x20mm, "Boforsi" 40mm, BRDM-ovi sa "STRELOM 1M", te radari
"ŽIRAFA" na FAP-ovoj šasiji (troosovinac).

Pored stražara, tu su se još nalazili od 20.00-08.00 službeni psi (nemački ovčari). Dalje putem kada se krene prema pistama i ulazima
u podzemni kompleks, sa desne strane se nalazila "stražara" u kojoj je bila posada koju su sačinjavali 6 stražara,kerovođa, zamenik
komandira straže i komandir straže. Stražara je bila u "žici", a pre izgradnje aerodrome, tu je bila škola.
Putem od kućice na samom ulazu, a koji je vodio suprotno od aerodroma se stizalo do "Lovačkog doma", lepo uređene kuće u kojoj je bio
vojnik-domaćin koji se starao o istoj. Tu su se gostili VIP gosti, npr. tadašnji komandant RV i PVO general Anton Tus, zatim komandant
5. vazduhoplovnog korpusa general Ljubomir Bajić, jednom i predsednik predsedništva SFRJ g. Zelenović. Objekat nije bio obezbeđen.
"Gosti" bi stizali nenadano subotom popodne helikopterom Mi-8, te bi se vraćali sutradan uveče.

Na nekih 300 do 500 metara od lovačke kuće nalazilo se uređeno pešadijsko strelište. Tu se vršilo redovno pešadijsko gađanje po planu i
programu, kao i uvežbavanje starešina za armijska takmičenja u streljaštvu. Na kraju radnog vremena, vojni autobusi su bili parkirani stotinak
metara od "triangla" prema Baljevcu odakle su odvozili zaposlene u Bihać. Svaka letačka jedinica je imala svoj autobus u slučaju noćnog
letenja ili kasnijeg povratka u grad kojima su upravljali civilni vozači poznati po savlađivanju vožnje u zimskim uslovima.
cheers


missar: komentar modifikovan dana: 28.02.13 21:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime28.02.13 21:06

Svaka čast admirale. cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime28.02.13 21:34

Stazio (citat):
Svaka čast admirale. cheers

Služimo narodu, druže Generale !!!!
cheers
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime02.03.13 1:54

117.lovacki avijacijski puk
OFICIRI

Po mirnodopskoj formaciji, puk je imao 280 ljudi: oficira................76 mlađih oficira.....121 vojnika...............85 Od navedenog broja,
oficira 64 su po mirnodopskoj formaciji piloti, s tim što je popunjenost sa pilotima 62 ili 97%. Puk po ratnoj formaciji ima 520 ljudi,
od toga 95 pilota. Pored dve eskadrile po mirnodopskoj formaciji, u slučaju mobilizacije puku se pretpočinjava 129. lae iz 185.lbao, a
koja je u miru vršila obuku pitomacu na aerodromu Pula. U naoružanju puka u miru nalazilo se 30 aviona, od toga 25 L-17 i 5 dvoseda.

[You must be registered and logged in to see this image.]

VOJNICI

Uloga vojnika u 117.lap-u je bila da opslužuju avione pre, za vreme i posle letenja, kao i da obavljaju neke poslove u podzemnom objektu
kao što su dežurstva, održavanja higijenskih uslova u galerijama, prostorijama za boravak i slično. Što se tiče poslova oko letenja, vojnik
117. lap-a je imao nekoliko privilegija u odnosu na druge vojnike u drugim rodovima: Nikada nisu nosili kape na stajanci, niti van nje, čak
ni u kasarni, pa čak ni u gradu. Ko je hteo mogao ju je nositi, ali na stajanci izričito NE, jer može da se desi da prilikom zapuštanja aviona
ili dok radi motor, kapa bude usisana u usisnik aviona Nikada nisu pozdravljali starešine, ni na stajanci, ni u kasarni, dok u gradu to jesu
činili (iz čistog poštovanja). Izuzetak je bio komandant aerodroma i komandanti eskadrila Vojnik na Željavi u 117. LAP-u imao je radno
vreme od 7-14 časova ako je dnevno letenje. Ako je noćno letenje, onda su bili slobodni ceo dan do predveče. Za vreme letenja radili su
udarnički, a posle je sledio zasluženi odmor. Nije bio mali broj vojnika koji su odlazili petkom uveče kući i vraćali se u ponedeljak ujutro.
Dozvole za izlazak u grad mogle su se dobiti bez ikakvih problema, ali je, kao i svim vojnicima, bilo slađe pobeći kroz “žicu”.
Vojnici 117. LAP-a su uvek bili prvi na doručku, ručku i večeri Najvažnija privilegija se zvala propusnica za “rupu". Mnogi su odslužili vojni
rok u kasarni, a da nisu mogli ni prići "rupi" Sam posao vojnika u danu kada su bile letačke aktivnosti izgledao je ovako: Posle doručka u
kasarni, odlazalo se u sobe po lične stvari (cigarete i razne sitnice), te pravac u autobuse koji su ih odvozili do ulaza u podzemni objekat.

U podzemnom objektu je svaka eskadrila imala svoju galeriju gde su bili smešteni avioni, a svaka galerija učionice za svoj tehnički sastav i
još poneku prostoriju za razne alate. Po dolasku u podzemni objekat, komandant tehničkog sastava je izdavao plan rada pre, za vreme i
posle letenja raspoređujući vojnike i tehničare. Vrše se pripreme za izvlačenje aviona iz podzemnog objekta.Sklanjaju se posude sa
kerozinom ispod aviona (jer kerozin kaplje iz aviona kada su parkirani na par otvora ispod), skidaju se zaguške sa usisnika, kače se rude
i avioni se, jedan po jedan, izvlače na stajanke. Jedan ili dva vojnika išli su za mehaničarom i tegljačem u akumulatorsku sobu da natovare
akumulatore koji se pred poletanje ubacuju u letelice. Na stajanci su se vršile razne provere, ubacivali su se akumulatori, vojnici su zatvarali
razne kapotaže na avionima koji su otvarani od strane tehničara radi raznih provera.
Kada je pilot proverio stanje aviona i ušao u kabinu, počinje zapuštanje motora.Tada vojnik uzima sa "ape" kabl sa naponom, kači ga na
avion i čeka znak od mehaničara kada treba da ga izvuče iz priključka. Kada motor dostigne odrađeni broj obrtaja izvlači se napajanje.
To je bio jedan od težih poslova, jer stradaju bubne opne ukoliko osoblje nije bilo zaštićeno "antifonima".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tokom trajanja leta, vojnici nisu imali nekog posla. Ako je lepo vreme stajali su na stajanci ili su sedeli do linka na dežurnoj pari gde je bila
smeštena i kantina. Pri povratku aviona na stajanku, vojnici su kačili rudu na prednji točak vraćajući avion na njegovo mesto na stajanci i
parkiraju ga guranjem unatrag. Potom su stizale cisterne sa kerozinom kojim su točili kerozin u avion.Na kraju letenja, vojnici su postavljali
zaguške na usisnike, kačili avione na tegljače i zatim ih uvlačili u podzemni objekat. Potom su postavljali posude za prikupljanje kerozina
ispod letelica. Od težih poslova smatrani su servisi kao što su menjanje guma ili servis kočnica. Najteže je bilo kada su bojeva gađanja,
tada je posao vojnika avio-oružara bio izuzetno mukotrpan: ubacivanje municije, kačenje bombi, podvešavanje raketa, punjenje lansera,
a onda na kraju čišćenje lansera, topova, i vađenje municije - prljavo i naporno.Jedan od najtežih poslova vojnika 117. LAP-a bilo je
čišćenje podzemnog objekta: prvo bi piljevinom pokupili masnoće i ostale tekućine sa poda, zatim bi sledilo pranje pod deterdžentom i na
kraju glancanje od kojeg se kasnije moglo ogledati o pod.

Na Željavi je bio stacioniran Lovački 117. avijacijski puk koji je imao 2 eskadrile aviona presretača, a delovala je i 352. izviđačka eskadrila
koja je elektronski izviđala po Italiji, Albaniji, Austriji i Mađarskoj. Često je preletano i preko državne granice mada nije bilo potrebno pošto
su avioni bili opremljeni opremom za koso izviđanje i snimanje ukoso za oko 200 km. Mig 29 nije mogao ući u objekat, ali pred sam rat je
ulaz 125. eskadrile bio preuređen tako da se avion tipa MIG 29 mogao uvući. Nije bilo udesa da se repom zakači prolaz jer je na betonu
bila crta po kojoj se avion morao šlepati. Na Željavi su, u poslednjim danima funkcionisanja, bile stacionirane dve lovačke (124,125) i jedna
izviđačka eskadrila (352) koja je u svom sastavu imala i 8 jastebova koji su stajali napolju na stajanci ispred 4. ulaza, jer zbog razmaha krila
nisu mogli biti uvučeni u objekat. Avioni UTVA-66 bile su parkirane levo od izlaza br.1 (gledano iz rupe) između piste i VOA, pored sanduka
sa motorima i duvača. Aerodrom je bio na kratko “ugostio” i par letelica MIG-23 iračkih oznaka koji su se tu zadesili preletom iz Zagreba gde
su bili na remontu u Vazduhoplovnom-Remontnom Zavodu “ZMAJ”. Obzirom da je UN uvela sankcije Iraku na uvoz svakog oružja, letelice
su ostale u SFRJ, a danas se nalaze konzervirani ispred Muzeja Vazduhoplovstva u Surčinu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

cheers
Na vrh Go down
Sponsored content





Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk   Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
Na vrh 
Stranica 3/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Aerodrom Zeljava Nekad i sada
» JNA šifre - Željava
» Aerodrom Udbina
» Aerodrom Glamoč
» Aerodrom Niš v.p.8927 83/84

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: RZ i PZO / RV i PVO-
Idi na: