FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 JNA šifre - Željava

Go down 
3 posters
AutorPoruka
sabola
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2016-04-18

JNA šifre - Željava Empty
KomentarNaslov komentara: JNA šifre - Željava   JNA šifre - Željava Icon_minitime18.04.16 10:37

Pozdrav,

pronašao sam knjigu kodova sa zanimljivim datumima pa ako mi netko može pomoći u identifikaciji. Ne poznajem građu pa ne mogu prepoznati radi li se o provjeri veze i je li je ona rađena unutar objekta, objekt s radio čvorištem na Plješivici ili kontrola sa zrakoplovima...
ako netko ima iskustva u radu s takvim šiframa, molim za pomoć!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Hvala unaprijed!
Na vrh Go down
balango
Gušter
Gušter
balango


BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-08-09
DOB : 61
M(j)esto Vrbas Vojvodina

JNA šifre - Željava Empty
KomentarNaslov komentara: Re: JNA šifre - Željava   JNA šifre - Željava Icon_minitime24.04.16 21:06

Radi se o rtg (radiotelegrafskom ) dnevniku veze sa upravog rtg centra ( radio stanice ) . Imena tj nazivi stanice kao sto su foca , kosovo i sl su tajni nazivi ucesnika u radio mrezi prilikom javljanja fonijom ( glasom ) a dok su knp7 , fun3 , be56 i sl.rtg sifre radio stanica . Skracenica "de" oznacava "ovde" a skracenica "qrk" oznaku cujnosti ili pitanje o cujnosti veze ukoliko iza sebe ima upitnik  . Ovako je makar bilo pocetkom osamdesetih za vreme moje sluzbe u JNA kao veziste sa polozenom II klasom radiotelegrafije . Dosta slicnih , odnosno veliku vecinu skracenica su imali i ameterski radiotelegrafisti prilikom uspostave veze . pozdrav
Na vrh Go down
sabola
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2016-04-18

JNA šifre - Željava Empty
KomentarNaslov komentara: Re: JNA šifre - Željava   JNA šifre - Željava Icon_minitime30.04.16 21:25

Hvala puno na odgovoru. Tko je sve uključen u ovakav oblik provjere s obzirom na to da su kodirane? Je li je to bila provjera unutar objekta ili recimo između komande i logističke baze, radio-relejnog čvorišta sa zapovjednim tornjem, tornja sa zrakoplovima ili je to standardna procedura provjere veza u radiostanicama? Pitam zbog toga što je recimo u vrijeme preleta Rudolfa Perešina kratko zatišje i neredovito javljanje s rupom od 2 sara za razliku od ostalih javljanja u tom razdoblju koja su bila svakih sat ili češće...
Na vrh Go down
balango
Gušter
Gušter
balango


BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-08-09
DOB : 61
M(j)esto Vrbas Vojvodina

JNA šifre - Željava Empty
KomentarNaslov komentara: Re: JNA šifre - Željava   JNA šifre - Željava Icon_minitime01.05.16 21:12

Koliko vidim radi se standardnoj proveri veze izmedju radio stanica unutar mreze ( koje i o kakvim se ucesnicima radi neznam ) ali s obzirom da sam se sa ovom materijom sretao pre vise od 30 godina nisam 100% siguran . Skracenice dosta dobro pamtim ali za ostalo bas i nisam siguran ali koliko me secanje sluzi radi se o dnevniku veze upravne radio stanice ali o ostalim ucesnicima nemogu nista vise reci jer me pomalo izdaje secanje a i samo na osnovu ovih podataka koje vidim to je ipak malo teze , bar za mene . Ovakve rtg provere veze smo u moje vreme radili na svaka 3 sata ali je to zavisilo od vrste mreze , znacaja i podrucja rada ( veza pri avijaciji , mornarici , komandnim mestima itd ) .  Toliko pozdrav
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

JNA šifre - Željava Empty
KomentarNaslov komentara: Re: JNA šifre - Željava   JNA šifre - Željava Icon_minitime20.08.20 10:12

Vezano za šifre, htio bih dodati da sam tijekom redovitog služenja vojnog roka 1987/88 u JNA u Gospiću ( a bio sam radio-telegrafista II klase), to su bile standardne šifre iz dnevnika centra veze. Bio sam i sam na CV jedno vrijeme za posredničkim stolom i jedno vrijeme na 400-tki, gdje smo radili provjeru i uspostavu veze svaka 3 sata. Prošlo je dosta vremena ali slažem se u potpunosti sa kolegama da se prilikom glasovnog pozivanja koristili tajni nazivi pojedinih mjesta, komandi, centara, baza i sl. ( npr. Gospić je bio Smolensk, Herceg je bio Karlovac i sl.,a radio telegrafski saobraćaj je imao kratice ugl. od nekoliko slova slova ili brojčanih oznaka).
Toliko koliko se sjećam.
Pozdrav
Na vrh Go down
Sponsored content





JNA šifre - Željava Empty
KomentarNaslov komentara: Re: JNA šifre - Željava   JNA šifre - Željava Icon_minitime

Na vrh Go down
 
JNA šifre - Željava
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Aerodrom Željava (Klek) 117 LaPuk
» Aerodrom Zeljava Nekad i sada

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: RZ i PZO / RV i PVO-
Idi na: