FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+29
mirko bratuš
humka83
Matrix
SveJug
Pero™
miran cvilak
Stazio
kaplar
Max Blitz
Boske
missar
nerona
warpaint
Profa
FOSIL
purger
dixi
šepa
Mateo Žižić
Kemo Specijalac
pera84
ZAGORAC
Nik
graničar šentilj
vladimir
Gringo
alexandar
jelen pivo
Vojnik Graničar
33 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next
AutorPoruka
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime12.08.13 22:08

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo i ove slike.
"POZOR MEJA".
Mada mislim da na ovoj ploči fali jedan dio teksta.
A mene zanima gdje si ovo pronašao.?
Na kojoj je udaljenosti ona postavljena od granice.
 
Ta ti je tabla na zasednom mestu VIS i neko je reč DRŽAVNA prekrio i dodao reč NI- NIJE!
 
A za one palice sa AUT zastavom neznam zašto su ih austrijancci postavili tek posle odlaska graničara JNA.A jednu onu iz Al imam  i ja kuči,dobar material,a dužina oko 2m Smile

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime12.08.13 22:10

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Danas , na putu ka Rupi.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Listao sam slike koje si mi poslao i naišao sam na ovu.
Mislim da bi iza ovoga grmlja moglo biti zasjedno mjesto "Rupa".
Tamo iza na oko 50-ak metara mora biti jedan čistina ili kako li se u narodu kaže "ledina" (ukoliko nije zarasla u šumu).
Vidim sa desne strane ovaj brežuljak po kojem smo i mi šetali kada nismo imali pametnijeg posla.
Iza tog brežuljka je strmina koja vodi prema bunkerima koji su na području odgovornosti karaule "Šentilj".
Samo je ovo sada sve zaraslo.
Prije bi vidjeli kada bi šumski miš protrčao, a sada se ni čovjek ne vidi.
 
Tačno tako graničaru,sečanje ti je odlično!! Nemam šta da dodam :?

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Zasjedno mjesto "Rupa"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime12.08.13 22:16

miran cvilak (citat):
Tačno tako graničaru, sečanje ti je odlično!! Nemam šta da dodam :?
 

Miran.
Kada te put ponovno odvede do ovoga mjesta slikaj mi sve uokolo počevši od onog žbunja pa tamo nadalje.!!!
Želim vidjeti baš zasjedno mjesto "Rupa".
Ono je na vrhu ovog uzvišenja sa desne strane (iznad strelice).
Nije naređenje ali kada budeš.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime12.08.13 22:20

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Tačno tako graničaru, sečanje ti je odlično!! Nemam šta da dodam :?
Miran.
Kada te put ponovno odvede do ovoga mjesta slikaj mi sve uokolo počevši od onog žbunja pa tamo nadalje.!!!
Želim vidjeti baš zasjedno mjesto "Rupa".
Ono je na vrhu ovog uzvišenja sa desne strane (iznad strelice).
Nije naređenje ali kada budeš.!!!
 
 
Pa naravno da ču sledeći put to napraviti.A što nisi rekao pre? juče sam bio tamo!

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični pojas   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime12.08.13 22:39

miran cvilak (citat):
Pa naravno da ču sledeći put to napraviti.
A što nisi rekao pre?
Juče sam bio tamo!
 

Iznenadiš me.
Napadneš granični pojas čas sa istočne strane čas sa zapadne strane.
Nebi te četa graničara uhvatila.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Znakovi graničnog pojasa u Sloveniji   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime13.08.13 9:00

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Jugoslavija protiv Slovenije 1:0
 
Za vrijeme komunističke Jugoslavije a iste takve i vojske nije nikome palo na pamet da dođe u 100 metarski granični pojas pa da precrtava i dopisiva po službenom znakovlju te države.
Jugoslavija je držala do svojih znakova, isticala ih je tamo gdje je trebalo i gdje nije trebalo.
Tko je bio protiv tih znakova bio je protiv države.
A za takve je bilo malo mjesta u toj državi.
Ili si se trebao pokoriti ili si morao otići.
Evo postavio sam slike znaka koji se je nalazio u graničnom pojasu karaule "Ceršak" kad sam i ja bio u JNA 1988 / 1989 godine sa usporedbom znaka koji se danas nalazi u graničnom pojasu sada bivše karaule "Ceršak".
Takve stvari su bile kažnjivi u ono vrijeme a mislim da su kažnjive i sada samo onda smo mi sprovodili zakon po šumama pa nikome nije padalo na pamet da se sa nama igra za razliku kao danas kada tamo nema nikoga.
Kada sam već ovo spomenuo sjetih se da još nešto pitam Mirana.
Da li tko u ovo vrijeme od Slovenske policije ili vojske prođe graničnim pojasom ili je to prepušteno na milost i nemilost.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Poginuli u graničnom pojasu.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime13.08.13 9:09

miran cvilak (citat):
Ali su neki tu hrabrost platili životom.
Bilo je to nede 1985 kada sam jš živeo u Ceršaku u onoj kuči kod tvornice.
Usred noči probudilo me pucanje.bilo je daleko al ipak me probudilo.
Onda još nisam imao kola pa sam svako jutro išao peške u ceršak (2 km) peške na avtobus za Maribor kde sam radio.
I tog jutra nekde oko 4.35 ja krenem prema avtobusnoj stanici.
Ali kada sam došao do portirnice tvornice Ceršak,tamo puno kola,milicija ,prva pomoč neka vojna kola i puno ljudi.
I kada prolazim vidim na vagi (na kojoj su vagali koliko je ko starog papira dovezo u tvornicu) verovetno več 2 leša ,jer su bili pokriveni belim plahtama.
Zvanično nikada posle nisam čuo što se te noči dešavalo,niti se nikad nije čulo da je neko poginuo one noči.
 


Mislim da bi o ovome događaju trebalo nešto pitati Slavicu Spasković ili Dušana Spaskovića.
Siguran sam da je njihov otac Radoje Spasković o tome nešto govorio kada je došao kući.
Jer to se ne događa baš svaki dan.
A događaj je bio negdje oko 3-4 godine prije nego sam ja došao u karaulu "Ceršak".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Austrijski granični stup   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime13.08.13 9:16

miran cvilak (citat):
Ta ti je tabla na zasednom mestu VIS i neko je reč DRŽAVNA prekrio i dodao reč NI- NIJE!
A za one palice sa AUT zastavom neznam zašto su ih austrijancci postavili tek posle odlaska graničara JNA.
A jednu onu iz Al imam  i ja kuči, dobar material, a dužina oko 2m Smile
 


Ne znaju austrijanci sa kim imaju posla, he he he he
Je li bar nečemu služi tj aluminijski stup ili je kod kuće ono čisto kao trofej iz graničnog pojasa.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime13.08.13 12:21

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Jugoslavija protiv Slovenije 1:0

Za vrijeme komunističke Jugoslavije a iste takve i vojske nije nikome palo na pamet da dođe u 100 metarski granični pojas pa da precrtava i dopisiva po službenom znakovlju te države.
Jugoslavija je držala do svojih znakova, isticala ih je tamo gdje je trebalo i gdje nije trebalo.
Tko je bio protiv tih znakova bio je protiv države.
A za takve je bilo malo mjesta u toj državi.
Ili si se trebao pokoriti ili si morao otići.
Evo postavio sam slike znaka koji se je nalazio u graničnom pojasu karaule "Ceršak" kad sam i ja bio u JNA 1988 / 1989 godine sa usporedbom znaka koji se danas nalazi u graničnom pojasu sada bivše karaule "Ceršak".
Takve stvari su bile kažnjivi u ono vrijeme a mislim da su kažnjive i sada samo onda smo mi sprovodili zakon po šumama pa nikome nije padalo na pamet da se sa nama igra za razliku kao danas kada tamo nema nikoga.
Kada sam već ovo spomenuo sjetih se da još nešto pitam Mirana.
Da li tko u ovo vrijeme od Slovenske policije ili vojske prođe graničnim pojasom ili je to prepušteno na milost i nemilost.
 
 
Više je sve bez ikakvih kontrola sa obe strane

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime13.08.13 12:22

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Ali su neki tu hrabrost platili životom.
Bilo je to nede 1985 kada sam jš živeo u Ceršaku u onoj kuči kod tvornice.
Usred noči probudilo me pucanje.bilo je daleko al ipak me probudilo.
Onda još nisam imao kola pa sam svako jutro išao peške u ceršak (2 km) peške na avtobus za Maribor kde sam radio.
I tog jutra nekde oko 4.35 ja krenem prema avtobusnoj stanici.
Ali kada sam došao do portirnice tvornice Ceršak,tamo puno kola,milicija ,prva pomoč neka vojna kola i puno ljudi.
I kada prolazim vidim na vagi (na kojoj su vagali koliko je ko starog papira dovezo u tvornicu) verovetno več 2 leša ,jer su bili pokriveni belim plahtama.
Zvanično nikada posle nisam čuo što se te noči dešavalo,niti se nikad nije čulo da je neko poginuo one noči.
Mislim da bi o ovome događaju trebalo nešto pitati Slavicu Spasković ili Dušana Spaskovića.
Siguran sam da je njihov otac Radoje Spasković o tome nešto govorio kada je došao kući.
Jer to se ne događa baš svaki dan.
A događaj je bio negdje oko 3-4 godine prije nego sam ja došao u karaulu "Ceršak".
 
 
mislim da ih nemamo pravo o tome ispitivati!!

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime13.08.13 12:26

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Ta ti je tabla na zasednom mestu VIS i neko je reč DRŽAVNA prekrio i dodao reč NI- NIJE!
A za one palice sa AUT zastavom neznam zašto su ih austrijancci postavili tek posle odlaska graničara JNA.
A jednu onu iz Al imam  i ja kuči, dobar material, a dužina oko 2m Smile
Ne znaju austrijanci sa kim imaju posla, he he he he
Je li bar nečemu služi tj aluminijski stup ili je kod kuće ono čisto kao trofej iz graničnog pojasa.!?
 
 
 
Nije trofej ,služi kod kuče kao neki nosač.Šteta trebao sam uzeti više kad su još bile tamo he he he

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Stara slika komandira karaule Spasković Radoja i graničara JNA   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime14.08.13 11:58

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Zahvaljujući Slavici Spasković (kćerki predzadnjeg komandira karaule Ceršak Spasković Radoja) Miran Cvilak je došao i do ove slike.
Slika je jako interesantna.
Šteta što ovaj forum nema mogućnost postavljanja slika u većim dimenzijama.
Na njoj sam vidio puno stvari koje ja nisam doživio dok sam bio u graničnim jedinicama JNA.
Bolje pogledajte sliku sami pa će te zapaziti koje su razlike između ovih graničara i graničara kakve ste viđali na Forumu Bivših Pripadnika Nekadašnje JNA.
Na slici se među graničarima vidi i moj komandir karaule "Ceršak" Spasković Radoje.
Gdje je slika slikana nije mi poznato.
Uokolo nema baš nečega po čemu bi se to dala pogoditi.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime14.08.13 12:10

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Zahvaljujući Slavici Spasković (kćerki predzadnjeg komandira karaule Ceršak Spasković Radoja) Miran Cvilak je došao i do ove slike.
Slika je jako interesantna.
Šteta što ovaj forum nema mogućnost postavljanja slika u većim dimenzijama.
Na njoj sam vidio puno stvari koje ja nisam doživio dok sam bio u graničnim jedinicama JNA.
Bolje pogledajte sliku sami pa će te zapaziti koje su razlike između ovih graničara i graničara kakve ste viđali na Forumu Bivših Pripadnika Nekadašnje JNA.
Na slici se među graničarima vidi i moj komandir karaule "Ceršak" Spasković Radoje.
Gdje je slika slikana nije mi poznato.
Uokolo nema baš nečega po čemu bi se to dala pogoditi.
Ono što ja vidim je da je ovaj graničar prvi s lijeva sa puškom o desno rame, naoružan PAP-ovkom a toga u naše vrijeme nije bilo na granici, i čini mi se da ima više starijih vojnika bar sudeći po stomacima heheheh, u moje vrijeme večina vojnika je imala 19 godina. Ja sam 26.11.1988.godine u Kasarni Tone Tomšić napunio 19. godina
A zar nije ovo onaj tvoj krug gdje je bila strelica za obilježavanje putanje aviona.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime15.08.13 7:02

šepa (citat):
Ono što ja vidim je da je ovaj graničar prvi s lijeva sa puškom o desno rame, naoružan PAP-ovkom a toga u naše vrijeme nije bilo na granici,
 
 
Tako je on nosi pušku PAP M-59/66 "Papovka".
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Te puške 1988/1989 godine nije bilo u graničnim jedinicama.

 
Također taj vojnik nosi i "fišeklije".
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
I toga nije bilo u graničnim jedinicama JNA.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime15.08.13 9:38

Pogrešne fišeklije na slici - te su za M48. a ove su za PAP

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: M48 ili PAP M-59/66   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime15.08.13 15:27

zastavnik (citat):
Pogrešne fišeklije na slici - te su za M48.
A ove su za PAP.
 

A onda je li taj vojnik nosi pušku M48 ili PAP M-59/66.!?
Mada ja mislim da je "Papovka" jer M48 nije imala tromblonski nastavak.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime15.08.13 15:33

Vojnik Graničar (citat):
zastavnik (citat):
Pogrešne fišeklije na slici - te su za M48.
A ove su za PAP.
A onda je li taj vojnik nosi pušku M48 ili PAP M-59/66.!?
Mada ja mislim da je "Papovka" jer M48 nije imala tromblonski nastavak.!!!

Ja mislim da slici i jesu ove duže fišeklije, mislim da se vide ove nitne koje služe kao zakačka, dok su kod M48 ispod fišeklije i ne mogu se vidjeti.A možda ipak jeste M48. Pogledaj trećeg vojnika sa desne strane koji stoji, on ima nož za pojasom, nož Papovke se ne nosi i ne skida sa puške, i još mislim da se na njegovoj desnoj nozi vidi cijev automata, ne znam godinu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Spasković Radoje sa graničarima.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime15.08.13 18:56

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Je li tko primijetio da ovaj prvi što stoji ima one stare čizme pješadinke.
Njih sam 1988 godine u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 ... vidio da ih nose samo dva desetara iz moje 2 čete.
A ovaj zadnji što stoji nosi kombinezon, za razliku od ovog prvog što stoji koji nisi običnu uniformu, na njemu je interesantan jedan detalj a to je da na opasaču nosi tri one kako li ve već zovu gajke, dvije vise jedna je okrenuta prema gore.
To ima i vojnik koji se nalazi iznad psa.
Društvo je šaroliko.
Kombinezon, zimska uniforma, neki u košuljama, jedino je kuhar u onome u čemu mora da i bude ....

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime15.08.13 22:17

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Onaj levi vojnik ima sigurno PAPovku,a druga dvojica(oobkruženi plavom) imaju avtomate M-56.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime16.08.13 12:59

šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
zastavnik (citat):
Pogrešne fišeklije na slici - te su za M48.
A ove su za PAP.
A onda je li taj vojnik nosi pušku M48 ili PAP M-59/66.!?
Mada ja mislim da je "Papovka" jer M48 nije imala tromblonski nastavak.!!!
Ja mislim da slici i jesu ove duže fišeklije, mislim da se vide ove nitne koje služe kao zakačka, dok su kod M48 ispod fišeklije i ne mogu se vidjeti.A možda ipak jeste M48. Pogledaj trećeg vojnika sa desne strane koji stoji, on ima nož za pojasom, nož Papovke se ne nosi i ne skida sa puške, i još mislim da se na njegovoj desnoj nozi vidi cijev automata, ne znam godinu.
 

 
Nisam komenatrisao fišeklije na vojniku, nego one prikazane uz sliku PAP-ovke.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Krađa drva u graničnom pojasu.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime17.08.13 3:02

miran cvilak (citat):
Više je sve bez ikakvih kontrola sa obe strane.

Miran kada si ovo spomenuo da te i ovo pitam.
Kada je granični pojas bez ikakve kontrole sa obje strane da li sada ima onih koji kradu drva tj. pilaju drva i nose ih svojoj kući.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime17.08.13 10:02

Nama više kontrole državnih organa,ali sada se ljudi-vlastnici šuma međusobno kontroliraju,i kazne su ako te uhvate veče nega da bi stvari kupio.Tako da neznam riskira li neko sa krađom.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Graničari pilaju drva za ogrijev   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime17.08.13 20:58

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Miran.
Znaš li da smo mi graničari iz karaule "Ceršak" kod zasjednog mjesta "Rupa" u graničnom pojasu 1988/1989 godine sa komandirom karaule Spasković Radojom pilali drva za grijanje zimi.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Stara slika JNA graničara   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime18.08.13 8:32

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Evo još jedan detalj sa ove stare slike JNA graničara.
Vidio sam da ovi što nose kombinezone na JNA opasaču imaju ove 3 gajke ili kako li se već zovu.
Interesantno je da su prva i zadnja okrenute prema dolje dok je srednja okrenuta prema gore.
Zna li netko koja je namjena ove tri gajke i čemu je služila ova koja je okrenuta prema gore.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime18.08.13 16:23

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Danas na rupi,više Šentiljski teren.Ko je od vas tu zaboravio Ašovčić???Smile

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
I nagradno pitanje,ko pogodi može na letovanje do vojnika graničara he he he .Šta je to?

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
soj Šentiljskog i Ceršaškog terena.Izgleda da Šentiljski Vodnik Vojinović-Fiks nije bio strog kao spale oko pisanja po drveču.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA ašovčić   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime19.08.13 6:46

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Miran.
Ima jedan problem sa ovim JNA ašovčićem isto kao i sa tim što smo sa komandirom karaule pilali drva za ogrijev kod zasjednog mjesta "Rupa".!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime19.08.13 11:38

Vojnik Graničar (citat):
Miran.
Ima jedan problem sa ovim JNA ašovčićem isto kao i sa tim što smo sa komandirom karaule pilali drva za ogrijev kod zasjednog mjesta "Rupa".!?

Koji problem ????? Question Question
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime19.08.13 12:17

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Po ovome ste bili na terenu svaki drugi ili treči dan? Graničaru do kojeg dana pre skidanja ste išli na teren.Ovaj je još deset dana pre skidanja bio na terenu ?

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime19.08.13 13:10

Pitanje nije za mene ali ipak, mi smo skoro do zadnjeg dana išli na teren, zapravo kako nam zapalo, kad smo bili đobe išli smo na 3-4 dana.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime19.08.13 17:28

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Graničaru ove dve zgrade bi trebao prepoznati!!!!

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Drva za ogrijev u karauli Ceršak   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 6:55

Vojnik Graničar (citat):
Miran.
Ima jedan problem sa ovim JNA ašovčićem isto kao i sa tim što smo sa komandirom karaule pilali drva za ogrijev kod zasjednog mjesta "Rupa".!?
 
miran cvilak (citat):
Koji problem ????? Question Question 
 
 
DRVA ZA LOŽENJE VATRE - OGRIJEV
 
Evo malo sam prelistao JNA graničarski dnevnik da bi se podsjetio ovog borbenog zadatka kojeg smo dobili od komandira karaule „Ceršak“ zastavnika I klase Spasković Radoja.
Jedna od poslova koje su imali pripadnici graničnih jedinica JNA je bila i sječa  drva za loženje vatre tj. ogrjev.  
Po naredbi komandira karaule taj borbeni zadatak smo strateški obavili u graničnom pojasu  kod zasjednog mjesta „Rupa“.
Napad na stabla smo vršili sa sjekirama koje sam dana 20.01.1989. god. u jutro sa komandirom karaule odnio u „Tovarnu lepenke Ceršak“ da nam ih radnici u tvornici naoštre da bi bile ubojitije.
Borbeni zadatak sjeća stabala je bio izvođen dana:
21.01.1989. subota, sjekli smo drva tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“,
31.1.1989. utorak, drva smo sjekli tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“, borbenom zadatku je prisustvovao i komandir karaule Spasković Radoje koji je za bolje raspoloženje graničnih jedinica JNA u ovom vrlo važnom borbenom zadatku donio nam je  i vina,
01.02.1989. srijeda, sjekli smo drva tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“,
02.02.1989.   četvrtak, sjekli smo drva tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“,
05.02.1989. nedjelja , uz nadzor komandira karaule Spasković Radoja sjekli smo drva kod zasjednog mjesta „Rupa“.
8.2.1989.  srijeda , tokom jutra otišli kod zasjednog mjesta „Rupa“ gdje smo tovarili drva na prikolicu traktora.
Drva koja smo utovarili i koja su krenula krenula prema mjestu Ceršak nikada nisu stigla u krug karaule „Ceršak“.
 
Znanja radi.
Kuhar u karauli "Ceršak" koji je pripremao hranu u kuhinji on je to činio sa pećima na struju, nije bilo plina ni peći na drva.
U podrumu karaule je bila peć pomoću koje smo grijali vodu za kupanje i zimi za grijanje radijatora.
Ali tu peć smo ložili sa ugljenom.
Ugljena je bilo toliko da ga je bilo za 5 zima a ne za jednu.
Tko se je te 1989 godine grijao drvima koje su sjekle granične jedinice JNA iz karaule „Ceršak“ u 100 metarskom graničnom pojasu kod zasjednog mjesta „Rupa“, he he he he he …….
 
Miran, možda jednom kod zasjednog mjesta "Rupa" pronađeš našu izgubljenu sjekiru.
Izgubljena je ja južne strane zasjednog mjesta "Rupa".
Onda svima kaži ovdje su sa njom borbene zadatke provodile granične jedinice JNA iz karaule "Ceršak".


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 20.08.13 20:59; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA ašovčići u karauli Ceršak   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 7:33

miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Danas na rupi, više Šentiljski teren.
Ko je od vas tu zaboravio Ašovčić ???Smile
 
 
Miran.
Ovaj ašovčić koji je zahrđao i koji je bez drvene ručice nije iz karaule "Ceršak".
Svi graničari u karauli su na zaduženju imali najmodernije ašovčiće koje je JNA imala na raspolaganju.
Ovakve.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Ovaj ašovčić kojeg si ti pronašao kod zasjdnog mjesta "Rupa" su sigurno iz Maribora iz neke od kasarni donijeli vojnici koji su bili na ispomoći graničarima iz karaule "Ceršak".
 
Ja sam kod zasjednog mjesta "Rupa" izgubio lisice za vezivanje ilegalnih prelaznika, tako da nema toga što vojnik ne može izgubiti u šumama mjesta Ceršaka.
A kada smo kod tih modernih i nemodernih JNA ašovčića iz karaule "Ceršak", samo znanja radi nismo ih nikada 1988/1989 godine nosili na teren jer nije bilo potrebe.
 
Moj jedan JNA ašovčić sa drvenom ručicom je ostao skriven u podnožju brda Pohorja kod Maribora.
Tu gdje sam ga ja namjerno sakrio mislim da je on istrunuo a ne zahrđao.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Pošta u mjestu Ceršak   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 7:56

miran cvilak (citat):
Graničaru ove dve zgrade bi trebao prepoznati!!!!
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Miran.
Prva kuća je pošta ili kako se kaže poštanski ured u mjestu Ceršak.
Tu smo dolazili po poštu i telefonirati.
Telefonska govornica je bila ako se ne varam sa desne strane pošte.
 
Ali zato se ove kuće ne mogu sjetiti.!?
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Nju sam izgubio iz sjećanja.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Što je Miran Cvilaš pronašao u graničnom pojasu karaule Ceršak   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 8:09

miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

I nagradno pitanje, tko pogodi može na letovanje do vojnika graničara he he he .
Šta je to?
 

Ovo je pitanje za Zagorca i Šepu.
Da vidim što njihovo oko sokolovo ovdje vidi.
Kada sam ja vidio ovu sliku znao sam što je to.
To je Miran Cvilak pronašao u šumama graničnog pojasa karaule "Ceršak".!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 8:23

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
A druga kuća je bila na drugoj strani odmah do pošte i to je bila druga gostiona u Ceršaku.U njoj su bili vojnici dobrodošli jer je bila gazdarica munjena na uniforme.Ali je bilo za vas opasno piti u njoj ,jer je tamo više puta bio i vaš komandir.

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 8:24

Vojnik Graničar (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Miran.
Ima jedan problem sa ovim JNA ašovčićem isto kao i sa tim što smo sa komandirom karaule pilali drva za ogrijev kod zasjednog mjesta "Rupa".!?
miran cvilak (citat):
Koji problem ????? Question Question 
DRVA ZA LOŽENJE VATRE - OGRIJEV

Evo malo sam prelistao JNA graničarski dnevnik da bi se podsjetio ovog borbenog zadatka kojeg smo dobili od komandira karaule „Ceršak“ zastavnika I klase Spasković Radoja.
Jedna od poslova koje su imali pripadnici graničnih jedinica JNA je bila i sječa  drva za loženje vatre tj. ogrjev.  
Po naredbi komandira karaule taj borbeni zadatak smo strateški obavili u graničnom pojasu  kod zasjednog mjesta „Rupa“.
Napad na stabla smo vršili sa sjekirama koje sam dana 20.01.1989. god. u jutro sa komandirom karaule odnio u „Tovarnu lepenke Ceršak“ da nam ih radnici u tvornici naoštre da bi bile ubojitije.
Borbeni zadatak sjeća stabala je bio izvođen dana:
21.01.1989. subota, sjekli smo drva tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“,
31.1.1989. utorak, drva smo sjekli tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“, borbenom zadatku je prisustvovao i komandir karaule Spasković Radoje koji je za bolje raspoloženje graničnih jedinica JNA u ovom vrlo važnom borbenom zadatku donio nam je  i vina,
01.02.1989. srijeda, sjekli smo drva tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“,
02.02.1989.   četvrtak, sjekli smo drva tokom jutra kod zasjednog mjesta „Rupa“,
05.02.1989. nedjelja , uz nadzor komandira karaule Spasković Radoja sjekli smo drva kod zasjednog mjesta „Rupa“.
8.2.1989.  srijeda , tokom jutra otišli kod zasjednog mjesta „Rupa“ gdje smo tovarili drva na prikolicu traktora.
Drva koja smo utovarili i koja su krenula krenula prema mjestu Ceršak nikada nisu stigla u krug karaule „Ceršak“.

Znanja radi.
Kuhar u karauli "Ceršak" koji je pripremao hranu u kuhinji on je to činio sa pećima na struju, nije bilo plina ni peći na drva.
U podrumu karaule je bila peć pomoću koje smo grijali vodu za kupanje i zimi za grijanje radijatora.
Ali tu peć smo ložili sa ugljenom.
Ugljena je bilo toliko da ga je bilo za 5 zima a ne za jednu.
Tko se je te 1989 godine grijao drvima koje su sjekle granične jedinice JNA iz karaule „Ceršak“ u 100 metarskom graničnom pojasu kod zasjednog mjesta „Rupa“, he he he he he …….

Miran, možda jednom kod zasjednog mjesta "Rupa" pronađeš našu izgubljenu sjekiru.
Izgubljena je ja južne strane zasjednog mjesta "Rupa".
Onda svima kaži ovdje su sa njom borbene zadatke provodile granične jedinice JNA iz karaule "Cršak".
 
 
Bitno je da su drva završila u Ceršaku he he he

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 8:28

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
A tu je bila vaša čuvena telefonska govornica,iz koje ste se javljali kući.Sada u vreme mobitela nije više potrebna pa je bila srušena.

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 11:10

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

I nagradno pitanje, tko pogodi može na letovanje do vojnika graničara he he he .
Šta je to?
Ovo je pitanje za Zagorca i Šepu.
Da vidim što njihovo oko sokolovo ovdje vidi.
Kada sam ja vidio ovu sliku znao sam što je to.
To je Miran Cvilak pronašao u šumama graničnog pojasa karaule "Ceršak".!?
Meni izgleda kao ventilacioni otvor na onom bunkeru ili nešto slično tome.Ispod ove ploče vidim otvore a premalo je za puškarnicu, znači ventilacija.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA i drva za ogrijev   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 21:08

miran cvilak (citat):
Bitno je da su drva završila u Ceršaku he he he
Drugi su se te zime grijali našim drvima.
I nitko da nam zahvali na uloženom trudu.
Ako ništa drugo bar nam je gazda donio vina da se napijemo.
Ali ostaje i dalje pitanje čija smo drva u toj šumi posjekli, rekli bi kod mene "Čija majka crnu vunu prede", he he he he
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime20.08.13 22:58

Druže Vojniče Graničaru... pa mi smo bili NARODNA armija. Ne samo da smo branili onu zemlju, nego smo i pomagali narodu. (za razliku od novih profesonalaca koji su u Aziji).

Pomagao sam i ja seljacima iz okoline, ako je neko tražio pomoč. Nisam ni tražio neku veliku uslugu za to, samo da mi prođe vreme. I da, jednom sam i jednoj baki cepao drva.

Pred kraj zime nestalo nam je drva za potpalu, pa smo išli u jedan zabačeni deo šume što nije bio od nikog. Imali smo uz put prema granici nekoliko kubika soženih drva, ali komandir nije dozvolio da bilo šta uzmemo, jer je to bilo od jednog od seljaka.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime21.08.13 8:54

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Bitno je da su drva završila u Ceršaku he he he
Drugi su se te zime grijali našim drvima.
I nitko da nam zahvali na uloženom trudu.
Ako ništa drugo bar nam je gazda donio vina da se napijemo.
Ali ostaje i dalje pitanje čija smo drva u toj šumi posjekli, rekli bi kod mene "Čija majka crnu vunu prede", he he he he
 
 
Verovatno ničija ustvari drva od svih nas-DRŽAVNA.Verovatno ste to radili za kakvog komandirovog druga ili možda i za njega SmileVery Happy Very Happy

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime21.08.13 8:56

šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

I nagradno pitanje, tko pogodi može na letovanje do vojnika graničara he he he .
Šta je to?
Ovo je pitanje za Zagorca i Šepu.
Da vidim što njihovo oko sokolovo ovdje vidi.
Kada sam ja vidio ovu sliku znao sam što je to.
To je Miran Cvilak pronašao u šumama graničnog pojasa karaule "Ceršak".!?
Meni izgleda kao ventilacioni otvor na onom bunkeru ili nešto slično tome.Ispod ove ploče vidim otvore a premalo je za puškarnicu, znači ventilacija.
 
 
Šepa ideš na odmor u Split he he he
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA - d.o.o JNA - d.d.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime21.08.13 21:29

Pero™ (citat):
Druže Vojniče Graničaru... pa mi smo bili NARODNA armija.
Ne samo da smo branili onu zemlju, nego smo i pomagali narodu.
(za razliku od novih profesonalaca koji su u Aziji).

Pomagao sam i ja seljacima iz okoline, ako je neko tražio pomoč.
Nisam ni tražio neku veliku uslugu za to, samo da mi prođe vreme.
I da, jednom sam i jednoj baki cepao drva.

Pred kraj zime nestalo nam je drva za potpalu, pa smo išli u jedan zabačeni deo šume što nije bio od nikog. Imali smo uz put prema granici nekoliko kubika soženih drva, ali komandir nije dozvolio da bilo šta uzmemo, jer je to bilo od jednog od seljaka.
 
Pero™.
Nema veze.
Bitno je da sam i ja pridonio da se komandir karaule sa svojom obitelji te godine ugrije u svojoj kući.
Ne tražim ja za to neko odlikovanja i priznanja.
Takvo je vrijeme bilo i tako se radilo.
Samo sam želio da prikažem kakva je bila tada ta JNA.
Nema toga tko nije nešto preko te JNA iskoristio na ovaj ili onaj način.
Šteta što JNA nije imala svoj pravi naziv kao "JNA - d.o.o." ili "JNA - d.d.".
Mislim da bi to više odgovaralo.
Da sam i ja bio komandir karaule i ja bi to uradio.
Zašto ne.
Kud ćeš jeftinije radne snage.
Angažiraš ih kad te volja i koliko te volja i zašto te volja.
Doneseš im malo vina i svi sretni (osim mene koji ga ne volim i ne pijem ni danas).
Evo dok sam ovo pisao sjetih se koliko bi u ono vrijeme (1988-1989) zbog ovakvog pisanja o toj JNA dobio zatvora, he he he...
 
Ima toga još samo to moram potražiti u dnevniku.
Imam još i zaostataka koje dugujem za Mirana.
Ima toliko zanimljivosti ali otom potom.....
Nije ovaj forum za jedan dan...
Evo jedne od stvari o kojima ću pisati.
Nekidan sam je pronašao u dnevniku.
Kako izgleda kada se posvađa komandir karaule i vojnik.
Da stvar bude gora posvadi se komandir karaule koji je Srbin i vojnik koji je Albanac, a tako se stvar iskomplicirala i prije te svađe da to nije bilo normalno....

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Odmor za JNA nagradno pitanje   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime21.08.13 21:34

miran cvilak (citat):
Šepa ideš na odmor u Split he he he
 

Šepa.
Dolazi na more.
Bio sam danas na kupanju u 17:50 sati i more je još toplo.
Ludi turista još ima ali ne tako puno.
Kada oni uđu u more odmah ga zamute i treba mu nekoliko dana da se razbistri, he he he he...
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime22.08.13 9:04

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Šepa ideš na odmor u Split he he he
 
Šepa.
Dolazi na more.
Bio sam danas na kupanju u 17:50 sati i more je još toplo.
Ludi turista još ima ali ne tako puno.
Kada oni uđu u more odmah ga zamute i treba mu nekoliko dana da se razbistri, he he he he...
 

 
Kaže Šepa dolazi na more, a onda kaže ludi turista još ima, hahahhah, pa ti sad dođi. Od ponedeljka 26.08. sam na godišnjem odmoru, ko zna možda ti dođem zamutit more kod Splita koje je tamo ionako prljavo i mutno. Ove godine sam mislio južnije. Ali ako spustite cijene možda se dogovorimo, hehehe.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime23.08.13 16:10

šepa (citat):
Kaže Šepa dolazi na more, a onda kaže ludi turista još ima, hahahhah, pa ti sad dođi.
Od ponedeljka 26.08. sam na godišnjem odmoru, ko zna možda ti dođem zamutit more kod Splita koje je tamo ionako prljavo i mutno.
Ove godine sam mislio južnije.
Ali ako spustite cijene možda se dogovorimo, hehehe.
 

Kakvi smo mi to turisti kad smo živili u istoj državi, isti jezik govorili, iste pare koristili, ista himna svirala, ista vojska bila, na isto more išli, isti predsjednik bio, ista pravila važila za sve.
Ovdje su svi turisti koji nisu sa naših prostora, a mi smo domaći.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Zgrada pošte u Ceršaku.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime23.08.13 16:51

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Miran.
Gledajući ovu sliku pošte u mjestu Ceršak, primjetio sam jedan detalj  na slici koji me je podsjetio na jedan događaj koji se dogodio u karauli "Ceršak".
Potrudit ću se da ti o tome nešto napišem sutra.
Naslov će biti "Kako je umro drug Tito u karaulu Ceršak".
Sudionici događaja su komandir karaule Spasković Radoje i jedan dio nas graničara.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Kako je umro drug Tito u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime24.08.13 7:00

KAKO JE UMRO DRUG TITO U KARAULI „CERŠAK“.!?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Gledajući ovu sliku pošte koja se nalazi u mjestu Ceršak na krovu pošte sam vidio ove zvučnike koje vjerojatno služe za uzbunjivanje ljudi zbog prirodne ili ratne opasnosti.
Volio bi da me Miran opovrgne ali ovih zvučnika nije bili tu 1988/1989 godine.
Uglavnom to me je podsjetilo na ovaj događaj koji ću vam sad ispričati.


Jugoslaviju su sačinjavale 6 republika i 2 autonomne pokrajine.
Na tom prostoru su bite 3 vjere, katolici, muslimani i pravoslavci.
Toliko različitosti je bilo od republike do republike a kako ne bi bilo od čovjeka do čovjeka.
Jugoslaviju je 4. svibnja 1980. godine u Ljubljani, u 15:05 sati napustio zauvijek njezin doživotni predsjednik Josip Broz Tito.
Kada je Tito umro, na prostoru Jugoslavije svatko mu je na svoj način odavao počast.
Tko više tko manje.
Netko na ovakav a netko na onakav način.


Dana 04.05.1989. godine, četvrtak, ja sam bio graničar JNA u karauli „Ceršak“.
Komandir karaule je bio zastavnik I klase Spasković Radoje.
On kao komandir karaule i kao podoficir JNA je držao do druga Tita i svega onoga što je on učinio za Jugoslaviju kao i za sve narode Jugoslavije.
Nakon što smo tog jutra odradili sve što smo isplanirali za taj dan Spasković Radoje nas je odveo u učionicu te nam je održao kratko predavanje kako je prije točno 9 godina umro velikan Jugoslavije.
O tome kako je drug Tito zaslužan za slobodu svih naroda na prostoru Jugoslavije, kako se borio protiv neprijatelja, kako je osnovao komunističku partiju Jugoslavije, kao se je osnovala JNA, kako su ga poštovali mnogi državnicu svijeta, kako se može svatko školovati, kako može svatko imao posao, kako mu za sve to moramo biti zahvalni…..
I onda kada nam je sve to ispričao naredio je da se svi koji se nalaze u karauli postrojimo ispred karaule gdje ćemo odati počast  tome velikanu svih naroda i narodnosti Jugoslavije.
I tako mi iziđemo ispred karaule oko 15:00 sati da odamo počast drugu Titu.
Postrojili smo se ispred karaule od betonskog rova prema kapiji, tako da smo bili okrenuti prema zastavi koja je bila na istočnoj strani kruga.
I tako mi tu stojimo i čekamo.
Dolazi Spasković Radoje i komanduje mirno, na desno ravnaj se, mirno….
I sad se ništa više ne dešava.
Kad čekamo što sada, gdje je zapelo…
Kako se odaje počast drugu Titu u JNA nitko od nas nije znao.!?
Od jednom u krugu „Tvarne Lepenke Ceršak“  u 15:05 sati se pali sirena koja se koristila u slučaju neke opasnosti prirodne ili ratne, a koja je ovom prilikom označavala vrijeme kada je drug Tito umro te je sirena svirala oko 1 minute.
Spasković Radoje tada komanduje mirno.
Svi stali u stav mirno i ni makac više, samo treperimo.
Kada je sirena odsvirala svojih 60 sekundi, Spasković Radoje kao pravi podoficir u stavu mirno glasno se obraća nama graničarima iz karaule „Ceršak“ sa riječima: „Neka je vječna hvala i slava drugu Titu“ .
Mi graničari koji smo stajali također u stavu mirno u stroju gledamo komandira karaule, on gleda nas….
Od jednom komandir karaule rastvori širom oči i klima glavom..
Nitko od nas ne zna što to komandir karaule želi da nam kaže tim klimanjem glave…
Muk sa njegove strane, muk sa naše strane.
Kad od jednom ponovno se oglasi komandir karaule Spasković Radoje i kaže glasno: „Recite  slava mu“.
Od nas 10-15 koliko nas je bilo u stroju čulo se je da mu je 3-4 odgovorilo sa „Slava mu“.
Tu se je vidilo da dolaze druga vremena,  da dolaze nove generacije, dolaze ljudi kojima Josip Broz Tito više ništa ne znači, da tu više nema poštovanja prema ličnosti koja je palila i žarila prostorom Jugoslavije, da polako ali sigurno Jugoslavija puca po šavovima.
Tako je za mnoge umro drug Tito u karauli „Ceršak“.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 24.08.13 18:49; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Telefonska govornica u mjstu Ceršak   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime24.08.13 7:33

miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

A tu je bila vaša čuvena telefonska govornica, iz koje ste se javljali kući.
Sada u vreme mobitela nije više potrebna pa je bila srušena.
 

Kako je rekao Miran,  u doba mobitela kome više treba telefonska govornica.
Ona je nama tada bila jedina veza sa svim republikama i pokrajinama bivše Jugoslavije.
Najjednostavnija i naj brža komunikacija sa svojima kući.
I zbog toga postavljam jednu sliku koja je nastala početkom 7 mjeseca 1991 godine, mada nije bog zna kakva ali radi se baš o teflonskoj govornici iz koje smo se mi graničari iz karaule "Ceršak" javljali svojim kućama.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime24.08.13 19:11

Vojnik Graničar (citat):
KAKO JE UMRO DRUG TITO U KARAULI „CERŠAK“.!?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Gledajući ovu sliku pošte koja se nalazi u mjestu Ceršak na krovu pošte sam vidio ove zvučnike koje vjerojatno služe za uzbunjivanje ljudi zbog prirodne ili ratne opasnosti.
Volio bi da me Miran opovrgne ali ovih zvučnika nije bili tu 1988/1989 godine.
Uglavnom to me je podsjetilo na ovaj događaj koji ću vam sad ispričati.


Jugoslaviju su sačinjavale 6 republika i 2 autonomne pokrajine.
Na tom prostoru su bite 3 vjere, katolici, muslimani i pravoslavci.
Toliko različitosti je bilo od republike do republike a kako ne bi bilo od čovjeka do čovjeka.
Jugoslaviju je 4. svibnja 1980. godine u Ljubljani, u 15:05 sati napustio zauvijek njezin doživotni predsjednik Josip Broz Tito.
Kada je Tito umro, na prostoru Jugoslavije svatko mu je na svoj način odavao počast.
Tko više tko manje.
Netko na ovakav a netko na onakav način.


Dana 04.05.1989. godine, četvrtak, ja sam bio graničar JNA u karauli „Ceršak“.
Komandir karaule je bio zastavnik I klase Spasković Radoje.
On kao komandir karaule i kao podoficir JNA je držao do druga Tita i svega onoga što je on učinio za Jugoslaviju kao i za sve narode Jugoslavije.
Nakon što smo tog jutra odradili sve što smo isplanirali za taj dan Spasković Radoje nas je odveo u učionicu te nam je održao kratko predavanje kako je prije točno 9 godina umro velikan Jugoslavije.
O tome kako je drug Tito zaslužan za slobodu svih naroda na prostoru Jugoslavije, kako se borio protiv neprijatelja, kako je osnovao komunističku partiju Jugoslavije, kao se je osnovala JNA, kako su ga poštovali mnogi državnicu svijeta, kako se može svatko školovati, kako može svatko imao posao, kako mu za sve to moramo biti zahvalni…..
I onda kada nam je sve to ispričao naredio je da se svi koji se nalaze u karauli postrojimo ispred karaule gdje ćemo odati počast  tome velikanu svih naroda i narodnosti Jugoslavije.
I tako mi iziđemo ispred karaule oko 15:00 sati da odamo počast drugu Titu.
Postrojili smo se ispred karaule od betonskog rova prema kapiji, tako da smo bili okrenuti prema zastavi koja je bila na istočnoj strani kruga.
I tako mi tu stojimo i čekamo.
Dolazi Spasković Radoje i komanduje mirno, na desno ravnaj se, mirno….
I sad se ništa više ne dešava.
Kad čekamo što sada, gdje je zapelo…
Kako se odaje počast drugu Titu u JNA nitko od nas nije znao.!?
Od jednom u krugu „Tvarne Lepenke Ceršak“  u 15:05 sati se pali sirena koja se koristila u slučaju neke opasnosti prirodne ili ratne, a koja je ovom prilikom označavala vrijeme kada je drug Tito umro te je sirena svirala oko 1 minute.
Spasković Radoje tada komanduje mirno.
Svi stali u stav mirno i ni makac više, samo treperimo.
Kada je sirena odsvirala svojih 60 sekundi, Spasković Radoje kao pravi podoficir u stavu mirno glasno se obraća nama graničarima iz karaule „Ceršak“ sa riječima: „Neka je vječna hvala i slava drugu Titu“ .
Mi graničari koji smo stajali također u stavu mirno u stroju gledamo komandira karaule, on gleda nas….
Od jednom komandir karaule rastvori širom oči i klima glavom..
Nitko od nas ne zna što to komandir karaule želi da nam kaže tim klimanjem glave…
Muk sa njegove strane, muk sa naše strane.
Kad od jednom ponovno se oglasi komandir karaule Spasković Radoje i kaže glasno: „Recite  slava mu“.
Od nas 10-15 koliko nas je bilo u stroju čulo se je da mu je 3-4 odgovorilo sa „Slava mu“.
Tu se je vidilo da dolaze druga vremena,  da dolaze nove generacije, dolaze ljudi kojima Josip Broz Tito više ništa ne znači, da tu više nema poštovanja prema ličnosti koja je palila i žarila prostorom Jugoslavije, da polako ali sigurno Jugoslavija puca po šavovima.
Tako je za mnoge umro drug Tito u karauli „Ceršak“.
 
Ovo što si napisao o pucanju Jugoslavije po šavovima u to vrijeme više je nego tačno. Sjetio sam se situacije koja se desila na Špičniku 28.06.1989. a to je otprilike mjesec i pol nakon tvog odlaska kući. Tog dana se odigrao čuveni govor Slobodana Miloševića na Gazimestanu, televizija je direktno prenosila a atmosfera na karauli je bila nekako mučna. Vojnici Srpske nacionalnosti su gledali prijenos i bili u nekakvom nacionalnom deliriju, vojnici Albanci su se skupili u jednu spavaonicu u šaputali na Albanskom i to je ukupno više od 2/3 vojnika, a mi ostali još nismo bili svjesni šta se događa. Na kraju prijenosa iz trpezarije izlazi vojnik Matić Saša iz Zrenjanina i (urlajući kao onaj "Crni" iz serije "Sivi dom") u hodniku karaule zaurla "gdje ste Šiptari majku vam jebem". Svi smo bili u šoku, barem ova preostala trećina a atmosfera je bila užasna. Od tog dana ništa više nije bilo isto.

Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 18 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 18/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.
» Karaula 'Sladki Vrh'

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: