FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'

Go down 
+81
goran9030
srdic
tovariš
bladika
Artiljerac1990
Damir Clay
Splicho
deki sd
R.S.
sheksi
blaf
goran man
Sini
vojnik 87-88
tonci
Robit
lastmi
Zeljko Mitrich
Piba71
aleksandar.al
RobiR
Zurkolomac
stažo1
vatrogasac
zimonjicjovo
feniks48
zastavnik
Osječanin13
rakogor
Vozac OTM60
bestrzajac2
Pam-Pam
vlada1
mjesec
bivsipripadnikjna
milan djordjevic
nelkan
transporter
Mostarac_juni'89
garaj
Civil
Jukio
nitrowinja
marčlj
GSZN
dpuric
sapkon
kobi
sisko8868
izvidjac 90/91
ZAGORAC
ivanino
ristovski_sk
Štule
MilanVranjes
2tc 2okb
Popara
pajo55
Boske
Max Blitz
bojnik
Ahmet Smajilbasic
SveJug
flado
Panic
rega
Zmajček
Zorge
BAKI
bokios
VBČ
jun91 osijek
Mali
veroljub
zwrkan
vladimir
malena
Marduk
purger
mgalic2
kompas
85 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
pajo55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2013-02-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.02.15 0:36

GSZN (citat):
Kao što sam napisao negde do novembra 1984.g. Dom JNA i Komanda Divizije su bili evidentirani (kao jedno mesto) na koje se dovozi hrana za sva tri obroka dnevno.Kamionče-furgon je tako hranu razvozio na desetak - petnaest mesta (ako se sećaš,recimo,bila je neka manja jedinica RV i PVO (otprilike 30-40 ljudi) stalno stacionirana u posebnom objektu,koliko se sećam bio je negde na putu za Cecu (Poligon C),pa se njima nosila hrana,pa na ekonomiju, i tako redom,kažem ukupno negde 10-15 mesta.Više se ne sećam tačno razloga,znam da je napravljen neki problem (možda smo uzeli manjerke namenjene za nekog drugog ),tek od novembra 1984.g. posada Doma JNA (tako je uredio načelnik Doma JNA i oficir zadužen za dežurstva u Komandi Divizije) je tri puta dnevno odlazila u Crvenu kasarnu sa manjerkama po klopu.Nosili smo dva nosača sa po tri ili četiri male manjerke (ono na sprat,jedna na drugu).Pošto smo bili,jel' te,povlašćeni,mi smo u restoran Crvene kasarne ulazili često i pre dežurnog oficira,dvadesetak minuta pre nego što vojska ulazi na obed.Bilo je dana kada nas je mrzelo da dođemo (posebno nedeljom),jer smo imali brojne mogućnosti za snalaženje (od sopstvene kuhinje do okolnih pekara,prodavnica i restorana). Naravno da se i Crvene kasarne sećam vrlo dobro,u to vreme tamo su bile uglavnom tehničke službe.Možda još neko,ali ovi su mi padali u oči.Vojnički sastav u Domu JNA se evidentirao prema svojim osnovnim jedinicama (trojica smo bili iz ''Milana Stanivukovića'',Vlada i Jantol iz ABHO čete i ja iz Diviziona ARJ PVO i jedan iz ''Slavonskih brigada'' - Uroš iz HAD-a),a u Domu JNA smo bili u otkomandi (tako su dežurni po osnovnim jedinicama prijavljivali brojno stanje).Bukvice su bile kod nas i osnovna oprema (RR je ostala u osnovnim jedinicama i lično naoružanje).Mi smo nosili samo ratnu-svečanu uniformu i cipele.Negde,krajem oktobra 1984.g. (posle posete saveznog sekretara SSNO admirala flote Mamule )počelo se sa formiranjem vojničkog orksetra u Domu JNA ,ali ti vojnici su se vraćali na hranu i spavanje u matične jedinice (bilo ih je od 5 do 7).Taj orksetar je nastupao u restoranu Doma JNA.I tu ima vrlo zanimljivih stvari,o njima će drugi put.
mjesec dana sam bio kao kurir u komandi divizije i primao hranu i dijelio oficirima,u oktobru 1984,pa do crvene kasarne svaki dan po posteljinu ,namjestiti krevete 4 komada za dežurne,posao iz snova ,svaki dan u gradu,radilo se do 19 sati i onda do 10 u gradu vanredna dozvola koju mi je sredio kap Ikl tanović goran pravi lik.
Na vrh Go down
pajo55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2013-02-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.02.15 0:50

evo nakon dugo vremena da se javim pošto vidim ima ovdje dosta gentusa,prije več napisano ali da ne tražite,augustovac'84 u prvoj tenkovskoj prvi okb kod kap Ikl dekić ilije ako se tko sjeća njega,pa dedović sulejman,kom bat simić gmitar,ovih se vaših još sjećam,gengo i kompanija,eto za sada lijepi pozdrav i pitajte ako vas što zanima i ako budem znao odgovor.
definitivno najljuća zima u mome životu,kasarska straža oko božića -24 te noći najgora smjena od 04-06 srce puca davali smo 2 sata ,sjećam se onoga ugljena koji nikako nismo mogli ni cijepati a nije niti gorio,zato mast za parkete po njemu i papuče peć se tresla koliko je gorjelo,pa tereni;nabrđe,brčko,manjača,banja luka,karlovac,derventa,.....straža u čepinu u onoj bagremovoj šumi je bilo na bilione komaraca a svi gladni,kerovođa je bio moj gene iz pješadije slovenac iz ljubljane mlakar imena se ne sjećam eto toliko za sada pa se čujemo...............
Na vrh Go down
pajo55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2013-02-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.02.15 0:56

sisko8868 (citat):
kompas (citat):
pozdrav sisko8868...ti si bio u izvidzackoj ceti?Kapetan Zemanic je bio mali po rast ali pravi atleta i bio komandir I vod tenkiste 1985-1986.Jas sam se skinuo u decembru 1986.Dali je bio i komandir II voda izvidzaca Jure Culjak?Lazukic Pero je bio komandir cete.

Pozdrav kompas, jeste kap.Zemanic je bio komandir cete mehanizovane pesadije, u prvom vodu je bio st. vodnik Milosevic Rodoljub,u drugom mladji vodnik tesic Zoran,a u trecem vodnik Markovic. Komandant bataljona puk. Valent Matesic, ako se ne varam.Kasnije ga zamenio puk. Petkovic. Ne secam se za izvidjace. salutiranje
Valent matešić otišao u mirovinu 1985 naslijedio ga je major simić gmitar to ti je bio prvo OKB
Na vrh Go down
pajo55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2013-02-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.02.15 1:10

nitrowinja (citat):
E pa kolege (ili drugovi vojnici) eto i mene da se pridruzim. Ja sam decembarska klasa 90' . VP 5530 / 33 .Vidim da mi je ovde i pajtos i cete  ( 2tc 2okb). Drago mi je sto ste se potrudili da nam slikama i snimcima osvezite secanja. Bilo je svacega . Pogotovo sto smo bili ekipa iz cele YU pa je bilo mnogo dobrog zezanja . A i izlasci ( ono malo sto smo tada mogli) su bili za pamcenje. Imam i danas u vojnoj knjizici zalepljen na zadnjoj strani odstampan spisak 10 objekata koje mi kao NISMO smeli da obilazimo ( Max,Licka kapa itd). Naravno u svakom smo popili bar po jednu haha. I stvarno je bila disciplina kod nas (u odnosu na neke druge kasarne) . Negde su u 7h ustajali. Mi smo bili vec na dorucku u to vreme. Pominju se i neki oficiri i podoficiri. Neki su bili ljudi i face ,a neki ... Meni je prvi nadredjeni bio kap. Boricic. On je negde u maju ili junu 91'sam trazio prekomandu u Sarajevo i otisao. Posle mi je komandir cete bio kap Taskov Dragisa ( Tasko). Komandir voda mi je bio pok Gainov Gavrica . Covek je bio ljudina . Koliko smo se samo puta napili kod njega u kancelariji . U pesadijskoj ceti se secam Cavkusica i Hoti Ganija. Komandir naseg OKB-a je bio major Nenad Vodenik,zamenici kap1k Petkovic i kap 1k Djordjevic ( covek sa slemom ulazio u tenk,smejala se cela ceta). Zastavnik Nedjo ( njega je Bora Konj prvi pozdravljao kad se sretnu na pisti).Bezbednjak por Penzes ( taj je bio pravi bezbednjak). Kap Pirke iz MAD-a  itd itd. Citava plejada likova. I naravno Sneza iz kantine mmmmm. Svi su bili zaljubljeni u nju haha. Toliko za pocetak od mene Smile
'84-'85 je gavrica bio u II vodu prve tč prvog okb,imaš pravo kakav je to ČOVJEK bio,išao sam kod njega doma na ručak nekada nedjeljom,dobio je sina te godine.zajedno smo na terenima bili,bio sam kaplar kod njega,on je bio šef a ja predradnik kada se gradila streljana na pampasu,na žalost nije više sa nama,poginuo je u tenju jula '91.JBG..
Na vrh Go down
pajo55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2013-02-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.02.15 1:16

GSZN (citat):
Kasarnu ''Milan Stanivuković'' pamtim pre svega po besprekornoj disciplini (samo je četa ABHO odskakala po ''kaubojštini'' ali oni nisu pripadali brigadi,već su bili vezani direktno za komandu divizije,pa njima puk.Cvetković nije bio komandant).Disciplina se ogledala u izvrsnoj fizičkoj i mentalnoj spremnosti,te obučenosti vojnika,vojničkom ponašanju i držanju,besprekornosti opšteg izgleda i stanja opreme,do ponašanja prilikom izlazaka u grad i roka povratka u jedinicu.Naravno,bilo je pojedinačnih iskakanja i incidenata,ali se to oštro kažnjavalo.Recimo,bekstvo u grad je bilo mislena imenica,a ilegalni odlazak van Osijeka - nemoguća misija.Puk. Cvetković je znao da se ''šunja'' po kasarni i ''iskače'' pred oficire i vojnike i ako im oprema slučajno ne bi bila u besprekornom stanju sledilo je ''ribanje'' urlanjem, a oficire je umeo da ''lupi'' po plati.Onako,opšti utisak imam,kada uporedim režim koji je vladao u ''Mianu Staivukoviću'' i ''Slavonskim brigadama'' sa režim iz vojničkih priča većine osoba koje poznajem,stičem utisam da je disciplina bila skoro pa kao u Gardi.U ''Slavonskim brigadama'' je bila i četa vojne policije,što je imalo svoje posledice.Međutim,sve zajedno gledano,mišljenja sam da je takav način služenja vojnog roka izvrsna stvar u formiranju ličnosti čoveka.Nekako,popravi se red u glavi i čovek se samodisciplinuje.
istina Cvele je bio gad,a u moje vrijeme je bezbednjak mislim bio boro konj,zločesti lik kao iz crtanog filma,ličio je na taličnog toma samo sa šapkom.
slažem se dril je bio na visini,fizička sprema na visini...............
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime19.02.15 8:12

Iako je 1984.godina u svakom pogledu daleka prošlost,podsetio bih na neke bezbednosne probleme koji su opterećivali život u kasarnama ''Milan Stanivuković'' i ''Slavonske brigade'',odnosno,prilike u kojima su se bezbednjaci iz Komande brigade posebno isticali.Prva stvar je bila relativno benigne prirode : tokom noći,lokalni osiječki dripci su preskakali zid kasarne (u zoni stražarskog mesta 5 ,koliko se sećam) i dovlačili se do otvorenog hangara-nadsrešnice sa vojnom tehnikom (tenkovi i kamioni) i krali naftu iz tehnike.Prespu u metalne 25-litarske kanistere i onda natrag preko zida i tako svaku drugu noć.Stražar bi moralo da ih primeti,ali često je znao da se zavuče među tenkove i drema. Postojala je opasnost da se naglo probudi,uplaši i ''razvuče'' po kradljivcima,iako pravilo stražarske službe zahteva drugačije.Koliko se sećam,dugo se lečio ovaj problem.Inače,dežurni na VP je ''komandovao'' reflektorskim osvetljenjem nad delom kruga gde su hangari i smanjivao noćno osvetljenje ako ometa vizuelno osmatranje vazdušnog prostora. Drugi bezbednosni problem je bio vezan za starešinski kadar albanske nacionalnosti koji je leta 1984.g,počeo da se izdvaja i samoizoluje što je kontekstu tadašnjih političkih događaja u zemlji izazivalo sumnje.Krenuli su bezbednjaci da zovu na razgovore i starešine i vojnike te nacionalnosti,što je kod nekih od njih, pak, izazivalo revolt.Do mog odlaska iz JNA taj problem je bio aktuelan,a posebna opreznost se izražavala za vreme terenskih aktivnosti.Bio je i treći problem - alkohol među starešinama.Neki su pravili ozbiljne
''pizdarije'' - tako se to ''stručno'' zvalo u to vreme,naročito za vreme dežurstava u kasarni,kada se nosila bojeva municija.Neću da imenujem nikoga,mada je jedan od njih,oficir, napravio baš veliko ''sranje'',dobio je zabranu napredovanja u službi 4 godine.Sa druge strane,nekima da bi bili ''ludnuti'' nije trebalo nikakvo pomagalo - to ime je bilo prirodno.Nije uvek bilo lako sačuvati glavu sa takvima.
Na vrh Go down
Civil
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-02-22
DOB : 64
M(j)esto Osijek

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime22.02.15 21:03

Dobra večer i pozdrav svima na ovom forumu.
Na vrh Go down
garaj
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-03-03

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Hvala Boki za divne fotke.Vratio si me 25 godina zivota unazad.Pozdrav iz Kovačice.   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime03.03.15 23:38

bokios (citat):
Obećane slike za GSZN 

Bivša kasarna Milan Stanivuković:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
garaj
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-03-03

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime03.03.15 23:55

Bela kasarna Osijek.Septembar 1989.Izvidjačka četa.Por Čavkušić,p-por Simić Radenko,st.vodnik Jurak.
Nekoliko dana i onda 6 meseci Tuzla,kasarna Husinske bune.Kapetan Nikolic komandir čete.
Pa mesec dana obuke skijanja na Jahorini i ponovo Osijek.Do septembra 1990.
Sve sjajni drugari,ljudi,braća.Na žalost sa svima izgubio kontakt.
Ko se ovoga seti neka se javi.
Pozdrav svima.
Na vrh Go down
Mostarac_juni'89
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-03-06

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime06.03.15 12:39

Hvala na slikama garaj :-)
Sto ste ono vi bili prebaceni u Tz. Sad me posjeti na to, ali ne mogu nikako se sjetiti razloga. Poz od Mostarca
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime06.03.15 18:32

pogresno Embarassed

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!


SveJug: komentar modifikovan dana: 06.03.15 18:39; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime06.03.15 18:37

Mostarac_juni'89 (citat):
Hvala na slikama garaj :-)
Sto ste ono vi bili prebaceni u Tz. Sad me posjeti na to, ali ne mogu nikako se sjetiti razloga. Poz od Mostarca

Mostarac dobro nam dosao!

Slike nije postavio garaj vec bokios! On je iz Osijeka i rado nam pomaze sa raznim zeljama i molbama. Verujem da ce i tebi rado pomoci ako imas neku zelju, volju. Smile 

Rado nam opisi tvoje dozivljaje iz tvog vremena i rado postavi neku fotku ako imas.

Pozdrav salutiranje

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
garaj
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-03-03

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime06.03.15 20:33

Mostarac_juni'89 (citat):
Hvala na slikama garaj :-)
Sto ste ono vi bili prebaceni u Tz. Sad me posjeti na to, ali ne mogu nikako se sjetiti razloga. Poz od Mostarca
Nisu to moje slike.Ja sam ih samo prosledio.Okačio ih je drugar iz Osijeka.
A prekomandovani smo u Tuzlu verovatno radi završetka obuke.
Jer posle 6 meseci koliko nam je trajala obuka,svi smo ponovo vraćeni za Osijek.
Na vrh Go down
Mostarac_juni'89
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-03-06

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime08.03.15 18:57

Znam da ste vraceni bili :-) bili smo poslije skupa do juna onda :-)
Na vrh Go down
Mostarac_juni'89
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-03-06

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime08.03.15 19:01

Hvala na dobro doslici SveJug, pozdrav i tebi i ostalima. Mislim da imam nekoliko sa Vidare ( obuke ljetne kod Gradacca) i par iz kasarne. Rado cu ih ubrzo postaviti ( ako budem znao :-)
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime11.03.15 21:29

Evo opet mene sa još dve pričice,obe se tiču funkcije osmatrača vazdušnog prostora/dežurnog na VP u kasarni.Pošto je raketna baterija PVO najčešće davala dežurstvo-jedan vod (dva BRDM sa lanserima), nas pripadnike baterije koji nismo bili desetari jer smo mlađa klasa ,najčešće je kačila ova dužnost koja se daje u istim vremenskim intervalima kao i straža,samo nema pripreme.U stražarskoj kućici (da podsetim,ona pored fudbalskog stadiona,do restorana) bila su dva poljska telefona,jedan za vezu sa dežurnim oficirom operative brigade i drugi sa komandom baterije,jedan običan vojnički dvogled i lista,koja se svaka tri dana menjala,sa predviđenim koridorima i vremenima najavljenih letova vojnih letilica.Iskreno ,mnoge od tih preleta niko nije video (možda radaristi),ali mi vizuelno uglavnom ne. Postojala je obaveza dežurnog,ako slučajno ugleda neku vojnu letilicu,a taj let nije u listi najavljenih, da telefonom obavesti dežurnog operative.E,meni se zalomio jedan takav let.Pošto je na VP dosadno,i pošto izbleneš sve što bi moglo da se izblene onim dvogledom (okolne zgrade),počneš malo da njime šaraš po nebu.I ja tako ugledam kako se,kroz oblake,po inače oblačnom danu,uspinje nenajavljeni ''orao''.Naravno,najviše da bih zezao dežurnog oficira operative,ja zgrabim telefon i raportiram podatke o letu sa koridorima i pravcem leta (prema onim oznakama,kao časovnik, koje su bile na VP).Oficir počne da muca (najčešće nisu imali pojma odakle se javljamo,valjda su tamo u kancelariji dežurnog operative imali pet šest telefona),u stilu,pa kakva je sad procedura, šta da radim i slično,a ja mu kažem da mora da upiše javljane i prijavu u knjigu dežurstva.On upiše,a ja sutradan dobijem pohvalu i prekoredni izlazak u grad zbog revnosne službe.Inače,posle sam saznao od jednog mlađeg oficira iz radarske službe,da je taj ''orao'' često nenajavljen doletao sa mostarskog aerodroma, jer je pilot,pukovnik po činu, imao prijateljicu u Osijeku,pa bi joj nadletao zgradu i mahnuo krilima. Rekao mi je još da je taj pukovnik-pilot bio nešto posebno nagrađivan i imao poseban status (a bio je i komandant eskadrile) pa je tako mogao da ima ''svoje'' letačke rute. Drugi događaj je bio baš čudan. Letnja,izuzetno vedra noć,moja smena od 02,00 do 04,00.Negde pola sata po otpočinjanju smene, pojavi se na nebu ono što obično nazivamo, NLO. Nejasnih ivica,jarkog svetla,velikom brzinom se kreće po nebu,ali ni dvogledom ne može da se razazna ništa preciznije od onog jarkog svetla.Pratio sam ga pogledom desetak minuta,a telo se naglo približi (uveća se drastično odraz na nebu) čas se udalji,pa pređe sa moje desne strane skroz na levu,i tako redom.Da ne bih u sopstvenim očima bio ludnut,pozovem dežurnog požarca iz auto parka da dođe i on da pogleda,pa onda stražara sa stražarskog mesta kod tenkova - svi vidimo isto. I trajalo je to šaranje po nebu već sat vremena, kada sam opet odlučio da se malo zezam i pozovem dežurnog operative, da javim.Naravno,probudio sam ga iz sna.Raportiram ja najbolje što umem,ali ovaj se snašao i pita me : ''Jel' nas napadaju ?'' Ja.šta ću, kažem ''Ama,ne,ali....''Nije mi dao da završim,kaže mi :''Slušaj,prati situaciju,pa ako slete ili nas napadnu,ti mi javi,ali pre toga nemoj više da me obaveštavaš '' . ''Gle,mudrice'' kažem ja sebi, ''zeznuo me,a hteo ja njega malo''. Istina,imao sam povod da zovem,ali glavno je bilo da mi bude manje dosadno.Elem,tek ''NLO'' je špartao do kraja moje smene,a kad mi je došla zamena (bio je to razvodnik Otašević,iz Nikšića) pokažem mu taj ''NLO'',gleda,vrti i on glavom začuđeno... Dvadesetak minuta kasnije počelo je već da zori,a sutra mi je rekao da ga je objekat ''zezao'' sve dok se nije potpuno razdanilo.Prijavimo mi ujutru sve to starešinama (a i da ''pokrijem'' ono zvanje dežurnog operative) ,oni zatraže izveštaj od radarskog osmatranja-ma jok,ništa.Osta to tako,pomalo nejasno i starešinama (da li ih, može biti, ne zajebavamo) i nama,šta je to u stvari bilo. A da je bilo,bilo je, brate,kao pola punog noćnog meseca - ne može da se pomeša ni sa čim,bar meni poznatim.Mnogo se brzo kretalo i menjalo pravac tako naglo,sa oštrim uglovima,kako ne može ni jedna letilica-bar to bi trebalo da znamo,kao neki protivavionci smo.Raspitivao sam se kod ostalih, niko iz te dve klase, sa kojima sam služio rok, nije imao slično iskustvo.A siguran sam,da je bilo i mnogo drastičnijih iskustava sličnog karaktera,na drugim mestima.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime06.04.15 21:10

Pozdrav svima, novi sam na forumu apratim ga vec neko vrijeme.Jun 88/89 VP 5530/6 kod kap. Vidovica. treca MC.Ako ima neko iz tog vremena nek se javi.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2743
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime06.04.15 21:24

Dobrodošao na Forum, kolega Transporter, budi strpljiv već će se netko naći od klasića. lol!

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime06.04.15 22:48

u moje vrijeme k- dant brigade je bio puk. Sebenik, tu je bio ako se dobro sjecam major Kovacevic, pa major Stosic k-dant naseg bataljona a u njemu tri meh.cete iminobacacka baterija. U ceti uz kap. Vidovica bili su st.vod.Trifunovic, pred kraj 88 prebacen u izvidjace,a dosao je ppor. Hoti Gani.Jos je tu bio i vod. Stojkovic. Raspored u zgradi:- prizemlje desno dezurni i komanda bat.lijevo MBB. 1 kat:-desno 2-gaMC. lijevo 2-gaMC. i dio prve MC. Drugi kat desno 3-ca MC. a lijevo glavnina prve. 3 -ci kat LSARD :-( prage i rakketna;-). Ako sam nesto promasio neka me neko ispravi. Sjecam se jos dosta oficira, ali i vojnika iz ostamlih jedinica pa ako nekog nesto interesira tu sam.Zahvaljujem svima na objavljenim slikama.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime12.04.15 18:33

Bojniče Hvala na dobrodošlici!
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2743
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime12.04.15 22:25

transporter (citat):
Bojniče Hvala na dobrodošlici!
sa vremena na vrijeme prošetam bivšom vojarnom, onako kada sam u OS da ubijem dosadu i malo se podsjetim.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
nelkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-03-12
DOB : 59
M(j)esto Velika Plana

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime13.04.15 8:52

GSZN (citat):
Da se i ja prijavim,sa specifičnostima: Generacija 1984/85 AR PVO divizion,komandant major Žarković,a u okviru njega raketna baterija kmandir kap/kap I kl. Z.Juranović-Napoleon,komandni kadar por.Vinko Menkovski,stariji vodnik I kl. Stjepan Gal,zastavnik Veljko Vrtača.Naravno,sve prošao,od ''Cece'' do Čepina.Od avgusta 1984.sam bi u otkomandi u Domu armije u Osijeku sve do otpusta,marta 1985.Pošto sam,kao ''domac'' imao punu slobodu špartanja gradom 24 h bilo mi je osobito zanimljivo.Posebno pamtim burek u Tvrđi , ''Lovački rog'',Studentski dom preko puta Doma armije i Dom železničara,a imao sam i sopstvenu kafanu - restoran Doma JNA.
Kapikul Konjic?
 Ekavica je u pitanju, mora da je Dule ?
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime13.04.15 21:38

Da li je nekom poznato da smo pocetkom 89-te nas par vojnika i oficira odputovali u Jastrebarsko zbog preuzimanja tenkova za nas bataljon. Ali to je propalo jer tenkovi nisu bili kompletni tj.falilo je dosta djelova prema popisu pa smo se za 2-3 dana vratili neobavljena posla
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.04.15 17:24

molim kolegu Veroljuba posto smo sluzili u istoj jedinici da se javi.
Na vrh Go down
milan djordjevic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-04-21
DOB : 57
M(j)esto Ub

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime21.04.15 19:17

Pozdrav svima znam da kasnim mnogo sa prijavljivanjem na forum , Sluzio sam u beloj kasarni prvih 6 meseci u komandnom vodu kod popporucnika Boris Gorjup a ostatak u raketnoj bateriji kod kap; Miroslava Jovanovic zvanog  megafon u to vreme je bio kom. kasarne cini mi se major Dobrislav Kovacevic naravno u divizionu su bile jos dve baterije praga kod kapetana prve klase Antic Miroslava . ja sam bio generacija 86\87 god voleo bih da nadjem jos neke ljude ovde posto ih na fejsu nema ako vas sta interesuje pitajte
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime21.04.15 22:15

Pozdrav Milane. Sjećam se oficira koje si spomenuo osim kap. Antića, u moje vrijeme bio je tamo kap. Milija Ilić, a Gorjup je bio poručnik ako se dobro sjećam.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime21.04.15 22:45

Eto,ja sam u raketnoj bateriji bio 1984/85 g. U to vreme,Miroslav Jovanović je bio poručnik,i bio komandir komandnog voda.Komandir raketne je bio kap.Juranović Zoran,a komandiri topovaca na ''pragama'' 30mm/2 su bili kap.Ilić i kap.Antić.Obojica su imali problem sa napredovanjem u službi (kap.Antić je morao da ''preskoči'' redovno unapređenje,zbog odnosa prema vojnicima (koliko znam ne u Osijeku,već na prethodnoj dužnosti),a kap.Ilić je imao lošu ocenu u službi-jbga,alkohol).Por. Jovanović je takođe po pitanju odnosa prema vojnicima bio ''sumnjiv'',i on je, s vremena na vreme, iskazivao ''mučiteljske'' osobine,a jedno dvaput je bilo baš gusto kada su žrtve jedva iznele živu glavu (u oba slučaja sam bio neposredni svedok).Inače,sa sigurnošću tvrdim,da iako je završio VA ARJ u Zadru,nije bio raketaš u duši i nije se razumeo u 9M31M i vozilo BRDM sa opremom.Igrao je na Akademiji rukomet i u tom sportu je bio baš dobar.Rodom je bio iz Beograda i to je voleo da ističe. Inače,zanima me gde su bili 1986 ili kasnije ,kap. Zoran Juranović i por.Vinko Menkovski,kao i major Žarković,u vreme moje službe komandant ARJ PVO diviziona.

tovariš voli ovaj upis

Na vrh Go down
milan djordjevic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-04-21
DOB : 57
M(j)esto Ub

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime22.04.15 15:47

eh drago mi je da sam cuo vas dvoicu evo kako stoje stvari boris jeste posle dobio cin porucnika al kad je dosao 86 bio je potporucnik sto se tice ostalih ovako stoje stvari da u pravu si jednom baterijom praga je komandovao kapetan prve klase antic vezano za njega mogu reci da 90 kad je poceo rat bio je na tvu izvestaj sa ratista i u jednom trenutku prikazuju BTR 60 inace vozilo u kome sam proveo vojni rok i u njemu kapetana antica inace to je izvestaj bio iz vukovara iz kasarne gde smo vozili BTR na proveru ispravnosti i povezivanjem sa radarom , takodje si u pravu i za kapetana prveklase ilica njega sam zaboravio on je bio komandir druge baterije praga . sto se tice komandanta diviziona bio je kad sam ja otisao medjutim posle nekog vremena otisao je on i komandant kasarne gde stvarno neznam znam da je tu duznost posle preuzeo major kovacevic ona je bio i komandant kasarne i diviziona do kraja mog vojnog roka naravno zaboravio sam pomenuti da u to vreme u raketnoj bateriji su bili i zastavnik gal i vodnik makedonac al imena se nemogu setiti . sto se tice jos antica evo neceg sto se secam jedne letnje veceri je bilo haous u spavaoni pa se nismo pokrivali cebetom samo plahtom antic je bio dezurni kasarne posto nam je bilo vruce naterao nas je da se skinemo goli i tako spavamo naravno ujutro je isao na raport ' sto se tice ostalih aktivnosti evo jedne zanimljivosti dal je istinita to ne mogu potvrditi jer smo tako culi od drugih vojnika u pitanju je podzemni magacin cepin pricalo se da je tu cela straza bila pobijena osim komandira straze koji je dosao u kasarnu u osjek i prijavio sta se desilo kazu da ga je na pisti ubio dezurni oficir jer je napustio strazarsko mesto inace iz nekih mojih izvora u cepinu su bile i rakete za pvo koje su se vozile na granicu sa madjarskom a i prica se da je ispod bilo od nauruzanja sve duplo kao i u kasarni samim tim sto vojnici nisu smeli ulaziti u kaponire vec je oficir uvozio kamione u kaponire znaci da je mozda i istina tamo smo bili jednom cistili krug i po mom misljenju tesko da je bilo sta od toga istina mada ne mogu tvrditi stoposto jer smo bili ograniceni u kretanju unutar objeta. ako se jos neceg setim napisacu mada je to bio lep i poucan deo mog zivota imam mnogo prijatelja raznih nacionalnosti i drago mi je sto je tako
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6983
ČLAN OD: : 2011-01-25

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime23.04.15 8:02

neproverene price nisu za forum.pisi samo o onome sto sigurno znas iz prve ruke
Na vrh Go down
milan djordjevic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-04-21
DOB : 57
M(j)esto Ub

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime23.04.15 15:58

imam jedno pitanje imam slike iz vojske da li smem da ih stavim ili moram da ih prepravljam kako se nebi videla lica sto je stvarno glupo jer da mi nisu bili prijatelji nebih se ni slikao sa njima a mozda ih neko prepozna pa dodjem do informacija kako da ih kontaktiram
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6983
ČLAN OD: : 2011-01-25

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime23.04.15 23:14

mislim da moze. jedan + za dobrodoslicu na forum.
Na vrh Go down
nelkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-03-12
DOB : 59
M(j)esto Velika Plana

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 13:22

Sluzio u Osijeku, u beloj kasarni, od novembra 1984, do decembra 1985. Bio u raketrnoj bateriji Kapetana Juranovica- Kepija ili Napoleona, tako smo ga zvali. Bio sam u komandnom odeljenju, a od starijih vojnika, u istom odeljenju je bio Ibrahimi Danjoli, kao vozac. Pri dolasku sam zatekao sledece vojnike: Ruzic Edina Labin, Trandafilovic Bratislava Nis, Sulejmani Ramiza Kosovo, Zunjic Jovana Zemun, Kapikul Dragana - Fudo , Visoko, Becir Hadzovic Ulcinj, Marinkovic Rajko  iz Zvornika, .... Ne secam se vise ali cu napisati, ako se setim.
 Samnom u klasi su bili Risimovic Bratislav Beograd, Zrinjanin  Damir Zapresic, Slobodan Pinosava (Avala), Joco iz Orasija (Bosna), Hasan Azir Skopje. Kasnije su nam iz Capljine stigla dva vozaca , Momcilo (Siokolac Jagodina) I Goran Stankovic iz Nisa. Vodnik stazista Vrabec Igor iz Kopra.
 Klasa koju smo obucavali i ostala za nama su sacinjavali sledeci vojnici: Aleksandar Jankovic Beograd, Rocek Branko Hrvatska,  Rakic Miodrag Uzice, Jagus Stevo Koprivnica, Dumanic Edi Split, Kun Zoltan Kikinda, Kasnije stigao vozac iz Capljine Birovljev Branko Sremska Mitrovica.
Neka mi oproste “drugovi” vojnici, sto se nisam setio svih, ipak je proslo 30 godina.
 Vodnik se cini mi se prezivao Jovanovski.
 Niko nije pomenuo porucnika Menkovski Vinka.
Komandir mi je bio zastavnik Vrtaca Veljko.


nelkan: komentar modifikovan dana: 03.05.15 21:16; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
bivsipripadnikjna
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 17:28

milane    javise   goranu    adamovicu  i   posaljimi   tvoj    broj      zajednosmo    sluzili   86-87  u   istom    vodu    kod   potporucnika    gorjup   borisa
Na vrh Go down
bivsipripadnikjna
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 17:32

Uklonjeno u skladu sa propisima o zastiti licnih podataka. Telefone i adrese clanova foruma dostavljati preko pp
Na vrh Go down
milan djordjevic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-04-21
DOB : 57
M(j)esto Ub

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 22:08

posalji mi na pp telefon njegov broj , ma kako se nesecam zajedno smo bili prvih 6 meseci u komandnom vodu kod borisa  inace je iz kragujevca nekad davno sam se cuo sa njim al se telefoni pogubili
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime03.05.15 0:04

nelkan (citat):
Sluzio u Osijeku, u beloj kasarni, od novembra 1984, do decembra 1985. Bio u raketrnoj bateriji Kapetana Juranovica- Kepija ili Napoleona, tako smo ga zvali. Bio sam u komandnom odeljenju, a od starijih vojnika, u istom odeljenju je bio Ibrahimi Danjoli, kao vozac. Pri dolasku sam zatekao sledece vojnike: Ruzic Edina Labin, Trandafilovic Bratislava Nis, Sulejmani Ramiza Kosovo, Zunjic Jovana Zemun, Kapikul Dragana - Fudo , Visoko, Becir Sacirovic Ulcinj, Marinka iz Zvornika, ne secam se prezimena. Ne secam se vise ali cu napisati, ako se setim.
 Samnom u klasi su bili Risimovic Bratislav Beograd, Zrinjanin  Damir Zapresic, Slobodan Pinosava (Avala), Joco iz Orasija (Bosna), Hasan Azir Skopje. Kasnije su nam iz Capljine stigla dva vozaca , Momcilo (Siokolac Jagodina) I Goran Stankovic iz Nisa. Vodnik stazista Vrabec Igor iz Kopra.
 Klasa koju smo obucavali i ostala za nama su sacinjavali sledeci vojnici: Rocek Branko Hrvatska,  Rakic Miodrag Uzice, Jagus Stevo Koprivnica, Dumanic Edi Split, Kun Zoltan Kikinda, Kasnije stigao vozac iz Capljine Birovljev Branko Sremska Mitrovica.
Neka mi oproste “drugovi” vojnici, sto se nisam setio svih, ipak je proslo 30 godina.
 Vodnik se cini mi se prezivao Jovanovski.
 Niko nije pomenuo porucnika Menkovski Vinka.
Komandir mi je bio zastavnik Vrtaca Veljko.
Kako sam ja aprilska klasa 1984.,iz koje su neki pobrojani da ti malko dopunim sećanje: Marinković Rajko iz Vlasenice-Bosna,pa onaj momak iz Grobnika kod Rijeke,bio je desetar u drugom vodu i Otašević iz Nikšića.Vinko Menkovski se po mojim saznanjima devedesetih godina demobilisao i odselio za Švajcarsku.Ako si iščitao topic vidiš da sam pre tvog dolaska,avgusta 984.otišao u otkomandu u Dom JNA.Kako si bio u komandnom odeljenju,verovatno se ne sećaš da sam pretposlednjeg dana svog roka,početkom marta 1985.godine seo za trenažer operatora sistema,kojim je rukovodio st.vodnik I kl.Stjepan Gal.Šest i po meseci nakon što sam poslednji put pre toga hvatao zahvat i davao potrebno preticanje,imao sam 100 % učinak na trenažeru (pa me Gal zezao dajući
 mi nemoguće lansiranje - dve u dolasku na cilj koji leti prema meni preko 2,5 maha (ne bi trebalo da može ni jedna,ali ja sam jednu uspeo).Ovo samo govori da su raketaši imali ''strašnu''obuku - na dva bojeva lansiranja u Zemuniku,oba pogotka (drugo lansiranje u avgustu 1984.g. izvršio je desetar Radošević Mladen iz Pule),a kontejneri raketa koje su lansirane su se čuvale sa odgovarajućim graviranim podacima u bateriji.U toj posadi u kojoj je Radošević bio operator,Žunić je bio vozač a por.Menkovski komandir odeljenja.
Na vrh Go down
nelkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-03-12
DOB : 59
M(j)esto Velika Plana

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime03.05.15 17:13

Desetar iz Rijeke, se zvao Zlatan ...
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime04.05.15 8:42

Da,da ... Zlatan.Bili smo krevet do kreveta u spavaoni.Pričao mi je o moto trkama u Grobničkom polju,staza mu je bila pored roditeljske kuće.Inače.još i sledeće:treba da je bio u bateriji,kao vozač i Hadžović iz Bara,ako se nije skinuo pre vašeg dolaska.On je otpočeo služenje roka u Komandnom vodu kod por.Jovanovića (aprilska klasa 1984.g.),i negde u julu se zapio u gradu sa još jednim vojnikom iz Komandnog voda (rimovala su im se prezimena -Madžović se prezivao taj drugi),zakasnili su sa povratkom,te ih je pokupila vojna policija i stavila u pritvor.Hadžović je imao sreću jer je po kazni premešten u raketnu bateriju (a znaš kako vozači prođu u raketnoj,''gušteri'' su do poslednjeg dana roka) dok je Madžovića por.Jovanović ''sačekao'' na Nabrđu.Prvo mu je dao da sam nosi sanduk sa municijom (25 kg),pa mu dao otrove (da stavi gas masku),pa pošto je bio (naravno) zaostao za kolonom,terao ga ''trčećim korakom'' i kada se ovaj srušio od nedostatka vazduha i iscrpljenosti,počeo da ga šutira (čizmama,bio je teren),pa kada je ovaj počeo da rida,izvadio i repetirao pištolj na ovoga.Nas nekoliko je namerno zaostajalo za kolonom,da se nađemo u blizini,i jedva smo smirili por.Jovanovića.Ja sam bio stariji po godinama od većine ostale vojske,a sa por.Jovanovićem vršnjak,a kako sam bio i dobar sportista i najbolji raketaš u klasi, bio sam uticajan,te smo nekako uspeli da ga odvojimo od onog nesrećnika.Madžović verovatno nosi traume od vojske i tog događaja naročito,a tu sam i video da por.Jovanović ''nije baš u svako ćoše''.Sa mnom lično imao je dobar odnos,zbog sporta
i vojničke spremnosti,ali uvek sam bio oprezan.
Na vrh Go down
nelkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-03-12
DOB : 59
M(j)esto Velika Plana

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime04.05.15 17:39

Zlatan Čop!
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime05.05.15 8:03

nelkan (citat):
Zlatan Čop!
Ha,ha bravo,tako je!Sve čestitke za podsećanje.
Na vrh Go down
bivsipripadnikjna
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime12.05.15 14:03

milane   nadjime   na   fejsu    goran   adamovic   kragujevac
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime13.05.15 8:11

nelkan (citat):
Sluzio u Osijeku, u beloj kasarni, od novembra 1984, do decembra 1985. Bio u raketrnoj bateriji Kapetana Juranovica- Kepija ili Napoleona, tako smo ga zvali. Bio sam u komandnom odeljenju, a od starijih vojnika, u istom odeljenju je bio Ibrahimi Danjoli, kao vozac. Pri dolasku sam zatekao sledece vojnike: Ruzic Edina Labin, Trandafilovic Bratislava Nis, Sulejmani Ramiza Kosovo, Zunjic Jovana Zemun, Kapikul Dragana - Fudo , Visoko, Becir Hadzovic Ulcinj, Marinkovic Rajko  iz Zvornika, .... Ne secam se vise ali cu napisati, ako se setim.
 Samnom u klasi su bili Risimovic Bratislav Beograd, Zrinjanin  Damir Zapresic, Slobodan Pinosava (Avala), Joco iz Orasija (Bosna), Hasan Azir Skopje. Kasnije su nam iz Capljine stigla dva vozaca , Momcilo (Siokolac Jagodina) I Goran Stankovic iz Nisa. Vodnik stazista Vrabec Igor iz Kopra.
 Klasa koju smo obucavali i ostala za nama su sacinjavali sledeci vojnici: Aleksandar Jankovic Beograd, Rocek Branko Hrvatska,  Rakic Miodrag Uzice, Jagus Stevo Koprivnica, Dumanic Edi Split, Kun Zoltan Kikinda, Kasnije stigao vozac iz Capljine Birovljev Branko Sremska Mitrovica.
Neka mi oproste “drugovi” vojnici, sto se nisam setio svih, ipak je proslo 30 godina.
 Vodnik se cini mi se prezivao Jovanovski.
 Niko nije pomenuo porucnika Menkovski Vinka.
Komandir mi je bio zastavnik Vrtaca Veljko.
Malo bliže o mojim klasićima: Marinković Rajko je iz Vlasenice,bavio se karateom,braon pojas,Ibrahim Haki Danjoli iz Gnjilana,završio Fakultet organizacionih nauka u Beogradu,,Sulejmani Ramiz je godinama pre služenja u JNA živeo i radio u Švajcarskoj (konobar,Cirih) pa se vratio samo da odsluži JNA,bio sam uveren da je Kapikul iz Sarajeva,ali izgleda grešim,završio ekonomski fakultet,radio kao profesor u srednjoj Ekonomskoj školi,Zlatan Čop iz Grobnika kod Rijeke,automehaničar po zanimanju,Ružić Edin je došao prekomandom iz Čapljine kao vozač,Trandafilović Bratislav kako si i naveo je iz Niša,Bećir Hadžović iz Ulcinja,prekomandovan po kazni iz Komandnog voda diviziona,ali sjajan momak.Klasa ispred moje,a nama bili desetari : Ivezić Ranko iz Konjica (komandni vod),Talić Nenad iz Lukavca kod Tuzle ( komandir I vod,II odeljenje),Radošević Mladen iz Pule (komandir II vod,II odeljenje),Umihanić Osman iz Tuzle (komandir III vod,II odeljenje) - iz te klase je i Žunjić Jovan iz Zemuna,Keržič Zoran-Kiza iz Beograda,ćata Rukavina Borivoje iz Beograda (sin gen. Rukavine),Otašević Marjan iz Nikšića,Cvetanoski Dobre iz Kumanova,a zatekao sam i januarca 1983. Šundo Borivoja iz Sarajeva.Klasa oktobaraca 1983. je u vojnićkom smislu bila osetno bolja nego moja (mlađi momci,devetnaestogodišnjaci, koji su većinom služili kadrovski rok u sistemu 12 + 3).U toj klasi mlađi vodnik-stažista ) - komandir III voda je bio Arkar Ciril iz Ljubljane (i ostasmo prijatelji i posle JNA) danas profesor na Mašinskom fakultetu u Ljubljani.
Na vrh Go down
bokios
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.05.15 8:54

[You must be registered and logged in to see this link.]

Evo jedan video o bivšoj kasarni sada studenskom kampusu.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.05.15 14:03

Pozdrav kolega Bokios, jesi li ti iz Osijeka?
Na vrh Go down
bokios
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.05.15 14:38

Jesam, inače sam iz Osijeka. Nekad sam stanovao 5 minuta od kasarne Wink. Sada sam trenutno radi posla odsutan.
Na vrh Go down
mjesec
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime16.05.15 8:59

Sa koje strane?Do V.I.Č. ili bolnice?
Na vrh Go down
bokios
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.05.15 8:19

Preko puta bolnice...vijenac Murse.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime19.05.15 12:47

SJEĆA LI SE NETKO RASPOREDA STRAZARSKIH MJESTA U KASARNI, I DEŽURNOG VODA?
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime20.05.15 13:43

transporter (citat):
SJEĆA LI SE NETKO RASPOREDA STRAZARSKIH MJESTA U KASARNI, I DEŽURNOG VODA?
 Po mom sećanju bilo je devet stražarskih mesta,a sećam se ovako: stražarsko mesto br. 1 na ulazu u Kasarnu ''Milan Stanivuković'',br.2. ugao kasarne ''M.Stanivuković'' desno od glavnog ulaza,do fabrike ''OLT'' (valjda se tako zvala),stražarsko mesto br. 3 duž zida prema Vukovarskoj ulici,iza hangara sa vojnom tehnikom PVO diviziona,stražarsko mesto br. 4 kod KPS prema Vukovarskoj ulici,stražarsko mesto br. 5 kod otvorenog hangara sa tenkovima,stražarsko mesto br. 6 kod kapije iz Kasarne ''Slavonske brihgade'' prema Vukovarskoj,stražarsko mesto br. 7 na kapiji Kasarne ''Slavonske brigade'',br. 8. kod Komande Brigade i stražarsko mesto br. 9 kod kapije ambulante prema Ul.Cara Hadrijana. E sad,koliko sam zaribao sa sećanjem, videćemo... ispravljajte me.
Dežurni vod - ne znam šta je to,u vreme mog služenja nije ga bilo.Bila su,koliko znam, sledeća dežurstva: vod Straže. dežurna četa Vojne policije, dežurna jedinica PVO (baterija ili vod: kada je na dežurstvu artiljerija bila je baterija, a kada su bili raketaši bio je vod)-tačan naziv za njihovo dežurstvo je dežurni na vatrenom položaju, dežurni oficiri operative (brigade i jedinica ranga divizion-bataljon,dežurni oficiri kasarne i dežurni vojnici po jedinicama ranga četa-baterija,jedan dežurni PPZ-ejac i ne znam za druge vrste dežurstava.Davala se katkad i posebna straža na izdvojenim lokacijama (Čepin) ali mislim da su tamo stražu davale sve jedinice brigade stacionirane u Osijeku (pa i iz Crvene kasarne).Pozadinska četa je imala svoje rasporede po smenama, koliko znam oni nisu imali dežurstva.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime20.05.15 15:02

Dežurni vod je bio sastavljen od nekih 30- tak vojnika iz više jedinica. Prave svrhe voda se ne sjećam, a koliko mi je poznato najviše ga je davao 1 MB. Vod je imao smjene na 7 dana, posebnu spavaonu i posebno skladišteza municiju.Spavaona i skladiste su se mjenjale. Pripadnici voda uvijek su morali biti u čizmama i oprtačima, a na opasaču su nosili stalno nož od AP., a imali su prednost za jelo odmah iza straže.To je po meni bio najveći + voda.Komandir je uvijek bio drugi obično su to bili vodnici ili st vod.. Vod je imao obuku zasebno a uzbune su bile česte.
Na vrh Go down
Sponsored content





Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'
Na vrh 
Stranica 5/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Izvidjaca Ceta Osijek 1990-1991 , Bijela Kasarna - Milan Stanivukovic
» Osijek - Crvena kasarna
» Kragujevac VP 9166 komanda puka
» Novo Mesto, kasarna Milan Majcen 1988/89
» UROŠEVAC / FERIZAJ kasarna Milan Zečar 1990/91

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA
 :: SR HRVATSKA
-
Idi na: