FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Izviđači u JNA

Go down 
+27
S52JT
salkomusic23
more6
slavonski brod
KODRIČ
Pero™
Gringo
BEOGRAD
semsudin
lacoš
PORUCNIK
ZAGORAC
panon
damjan 72
6330/2
pukovnik
mmm
vladimir
East&West
Matrix
dinosaurus
dpuric
zastavnik
Schvabo
Stazio
Max Blitz
Patrick
31 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
Patrick


BROJ POSTOVA: : 564
ČLAN OD: : 2010-04-11
DOB : 53

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSat Jun 09, 2012 10:11 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 3:40 pm

Patrick (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Uz ovu fotografiju, mogu se zajedno naći i ove:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Rus voli ovaj upis

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 7:51 pm

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Kada su Amerikanci bombardovali Gadafija '86 formirali smo nekakvu borbenu grupu (interventni vod), tada su nam dali ovakva maskirna odjela, nosila su se preko uniforme.
Malo smo se "šepurili" u njima po kasarni jer su izgledala modernije od naših kaki-mornarskih uniformi. geek

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 7:57 pm

Stazio (citat):
Kada su Amerikanci bombardovali Gadafija '86 formirali smo nekakvu borbenu grupu (interventni vod), tada su nam dali ovakva maskirna odjela, nosila su se preko uniforme.
Malo smo se "šepurili" u njima po kasarni jer su izgledala modernije od naših kaki-mornarskih uniformi. geek

Interesantno mi je kako smo mi skakali na svaku takvu stvar u svijetu sa podizanjem borbene gotovosti. Kao da smo jedva čekali da nas netko iz vana napadne. I da se onda izvlači kojekakva nova i štatigajaznam oprema. Shocked Cool
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeWed Feb 13, 2013 8:22 pm

Max Blitz (citat):
Stazio (citat):
Kada su Amerikanci bombardovali Gadafija '86 formirali smo nekakvu borbenu grupu (interventni vod), tada su nam dali ovakva maskirna odjela, nosila su se preko uniforme.
Malo smo se "šepurili" u njima po kasarni jer su izgledala modernije od naših kaki-mornarskih uniformi. geek

Interesantno mi je kako smo mi skakali na svaku takvu stvar u svijetu sa podizanjem borbene gotovosti. Kao da smo jedva čekali da nas netko iz vana napadne. I da se onda izvlači kojekakva nova i štatigajaznam oprema.  Shocked  Cool

Možeš misliti koji je uticaj na "međunarodna i unutrašnja vojna dešavanja" imala moja borbena grupa na ostrvu Korčula, opremljena "tamićem" koji pali na guranje. jocolor
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeTue Feb 19, 2013 2:50 am

Stazio (citat):
Kada su Amerikanci bombardovali Gadafija '86 formirali smo nekakvu borbenu grupu (interventni vod), tada su nam dali ovakva maskirna odjela, nosila su se preko uniforme. Malo smo se "šepurili" u njima po kasarni jer su izgledala modernije od naših kaki-mornarskih uniformi. geek

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ilustraciju smo 'posudili' s teme 'Garnizon JNA Požarevac'. Very Happy


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Thu May 29, 2014 1:39 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: izvidjaci u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeWed Feb 20, 2013 12:48 am


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na slici piše: izviđači.......... Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Izvidjaci u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 1:58 am

Pozdravljam sviju, 

Mene zanima koja je bila kompletna oprema izvidjackih jedini u JNA. Htio bi da je kompletiram. Zato mi trebaju malo detaljnije informacije, pa bi zamolio one koji su sluzili u navedenom rodu da mi malo pomognu.  Very Happy 

Zanima me sve, od odjece, opreme, naoruzanja i eventualno neke dodatne opreme. 


Hvala.  Very Happy 



Pozdrav.  pionir
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 10:01 am

Zavisi na koje izviđače misliš. Postojali su izviđači u pešadiji, izviđači u artiljeriji i ABH izviđači. Dalje , u pešadiji su bili i alpinistički izviđači, pošto su planinske jedinice bile deo pešadije. Svaki od njih su imali specifičnu opremu, koja je odgovarala njihovoj nameni.
Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 11:07 am

Mislio sam na pjesadiske izvidjace.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 11:19 am

Na zalost mogu da pomognem kod odrednice > artiljerijski izvidjac
Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 11:27 am

Pa moze i Art. izvidjaci  Very Happy. Bas me zanima koja je njihova oprema. Jeli velika razlika izmedu Pjesadiskih i artiljeriskih izvidjaca?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 11:49 am

Oprema je u principu bila standardna oprema za pešadijske jedinice,ne znam šta te tačno zanima ali recimo ovako...
Uniforma je bila '87 standardna sa tom razlikom što smo u RR magacinu imali i maskirne navlake...letnja i zimska...
Svi do jednog smo dužili AP sa preklopnim kundakom,kožni RAP,ašovčić...
Takodje u magacinu smo imali opremu za I.G. vreće za spavanje,PRC uredjaje,karte,šifrarnike,bidone za vodu...
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 12:10 pm

Oprema art.izvidjaca

- Komplet maskirnih navlaka (letnja, zimska)
-Artiljerijski durbin
-Artiljerijska busola
-Artiljerijski dvogled
-Rucna busola
-Sitometar
-Kurvimetar
-Prubor za UV 
-Topografska karta 1>50 000 i 1>25 000
-Blok za skiciranje
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 2:19 pm

Schvabo (citat):
Pa moze i Art. izvidjaci  Very HappyBas me zanima koja je njihova oprema. Jeli velika razlika izmedu Pjesadiskih i artiljeriskih izvidjaca?

Iz slike u tvom avataru se puno toga vidi.
Kolega dinosaurus i dpurić su dosta toga opisali samo mi se čini da su kod pješadijskih bili jedan koji je dužio PM,jedan snajper opet ovisno o formaciji jedinice,namjeni izviđačkog zadatka,godini u kojoj je služio i.t.d...

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 2:35 pm

Matrix (citat):
Schvabo (citat):
Pa moze i Art. izvidjaci  Very HappyBas me zanima koja je njihova oprema. Jeli velika razlika izmedu Pjesadiskih i artiljeriskih izvidjaca?

Iz slike u tvom avataru se puno toga vidi.
Kolega dinosaurus i dpurić su dosta toga opisali samo mi se čini da su kod pješadijskih bili jedan koji je dužio PM,jedan snajper opet ovisno o formaciji jedinice,namjeni izviđačkog zadatka,godini u kojoj je služio i.t.d...
 
Možda bi to pitanje mogao da pojasni neko od kolega oficira...istina je da sam na pojedinim temama pročitao da su izvidjači imali različito naoružanje..
Siguran sam da smo mi u Prizrenu svi dužili AP sa preklopnim kundakom..
Iz PM nismo imali gadjanje a za snajper mislim da je bilo...

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 5:29 pm

Naveo sam >OPREMA jer je takvo pitanje bilo.
NAORUZANJE je bilo manje vise standardno (U art. nije bilo snajperista po formaciji) u odeljenju je bio 1 PM ostalo AP
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 10:08 pm

Alpinistički izviđači su pored ostale standardne oprema imali još i po dva glavna i 4 pomoćna užeta, cepin, alpinističke cipele, tzv tolminke (standardne vojničke čizme nisu pogodne za alpinistiku), planinski ranac umesto standardnog borbenog ranca i transportne vreće, 10 klinova, 6 garabina.
U zimskim uslovima još su bile skije sa štapovima, krplje i dereze.
Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 11:26 pm

Hvala na informacijama  Smile ! 

Znaci standardna oprema kao i pjesadija. Uniforma, opasac, uprtaci sa standardnom opremom... rap, asov, bajonet..., izuzimam art. i alp. izvidjace.

Mene sad jos zanima dali su izvidjaci imali posebne ranceve u MOL dezenu ili su koristeni standardni borbeni ranci? Jesul bile neke dodatne navlake za ranceve? Jel bilo na opasacu jos nekih dodatnih tobica za dvogled i slicno...?

Kako je izgledao raspored opreme prilikom nosenja MOL odjela, posto na odjelu imaju dva posebna otvora. Jedan kako dzep na dugmad sa desne strane i jedan kao poklopac sa velikim otvorom ispod sa ljeve strane. 


Na mom avataru vidim da nosi AP sa preklopnim, RUP-3 i ZRAKov dvogled. Al ostatak opreme ne mogu nigdje naci. Zato me i zanima sta se nosilo ispod MOLa i dali se nosio ranac ili borbeni ranac.  bounce  Very Happy
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 11:46 pm

Standardni borbeni ranac,uredjaj je bio RUP-33,...a ispod leve ruke nosila se zaštitna maska...tako da je to bio pristup do nje verovatno.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeThu Jan 30, 2014 11:54 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeFri Jan 31, 2014 12:04 am

Schvabo što se tiče ašovčića,bar u moje vreme se razlikovao od pešadijskog u tome što se rastavljao iz 3 dela i stajao u znatno manjoj futroli....
Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeFri Jan 31, 2014 12:38 am

Da, znam na koji mislis. Komplet metalni asov savijen u dva zgloba. Drska je u obliku trougla i sklapa se u torbicu koja je velicine lopatice.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeFri Jan 31, 2014 12:43 am

Tačno tako
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeFri Jan 31, 2014 7:56 am

Taj ašovčić se počeo uvoditi umesto onog američkog sa drvenom drškom negde od '85 ili '86 godine.
Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeFri Jan 31, 2014 11:31 pm

A nije bilo vise nikakvih dodatnih torbivca za opremu niti dodatnih maskirnih presvlaka za borbeni ranac? Jel se dvogled nosio na vratu ili je i za njega bila futrola? Koliko je bilo RUPovki u vodu i jel je nosio samo vezista ili cak i vodnik... ili ko vec?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSat Feb 01, 2014 12:28 am

Schvabo (citat):
A nije bilo vise nikakvih dodatnih torbivca za opremu niti dodatnih maskirnih presvlaka za borbeni ranac? Jel se dvogled nosio na vratu ili je i za njega bila futrola? Koliko je bilo RUPovki u vodu i jel je nosio samo vezista ili cak i vodnik... ili ko vec?
 
Probaću da ti pomognem,imaj u vidu da sam samo bio na odsluženju vojnog roka u tom rodu...
 
Koliko znam nije bila maskirna presvlaka za ranac,jedino za šlem i ruke..Dvogled se nosio oko vrata,a nosio ga je komandir ''izvidjačke grupe'' koji je po činu mogao biti i desetar.
 
Što se tiče radio uredjaja...Izvidjačka grupa imala je u sastavu veziszu koji je prvo završio obuku u četi veze a zatim vraćen u izvidjače.On je bio zadužen za PRC uredjaj kojim je I.G.opremljena...
Rup 33 se koristio za neke druge zadatke...recimo u obuci koja se odvijala na granici.
 
Postavljaj slobodno pitanja koja te interesuju jer na forumu ima i bivših oficira koji imaju preciznija objašnjenja...

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSat Feb 01, 2014 12:38 am

Schvabo, ako te još nešto zanima,pitaj druže..
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSat Feb 01, 2014 1:41 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Schvabo ako može pomoći..

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSat Feb 01, 2014 1:52 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 02, 2014 12:00 am

Dinosauruse hvala ti puno druze Very Happy!!! Prva slika mi je poznata i tu koliko mogu prepoznat ovaj lijevi ima torbu na ledima i izgleda kao da ima MOL navlaku pa sam zato pitao jel bilo nekih dodatnih navlaka za ranceve. 

A ova druga slika mi je ne poznata, hvala puno ako imas jos nekih bilo bi drago imati autenticne uzore. 

Sta me jos zanima je vreca sa MOL odjelom kad se slozi jel se ona nosila preko ramena za opasacem ili je bila u Pinzgaueru ili Kampanjoli? Predpostavljam da se nije uvjek direktno izlazilo sa obucenim odjelom iz kasarne?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 02, 2014 11:44 am

Schvabo...Za vreme koje smo provodili u kasarni ta uniforma je bila smeštena u R.R.zajedno sa svom opremom.Niko od nas nije posebno zaduživao već je bila u posedu Izvidjačke jedinice.
Znači da smo u zavisnosti od situacije,silazili u magacin i uzimali opremu koja je potrebna.

Sada si me podsetio da je uniforma bila spakovana u vreće,tako da je moguće da je ta vreća korišćena za maskiranje ranca..

Navlaka je bila predvidjena samo za izvršavanje predvidjenih zadataka,tako da se pri redovnim uzbunama u kasarni nije oblačila.

Pri odlasku na terene smo je zaduživali i bila je deo lične opreme,a terena je bilo jako puno,jer obuka u Izvidjačkoj jedinici traje svih 12 meseci

Probaću da nadjem još neku sliku i nadam se da ćemo ti pomoći..

Bilo je situacija kada smo i z kasarne pod uzbunom kretali u toj uniformi..to su bile uzbune vezane za našu jedinicu i u cilju uvežbavanja onoga za šta smo bili predvidjeni u tom delu države

I jedna dopuna...komandir Izvidjačke grupe nosio je i standardnu zelenu,platnenu torbicu u kojoj su bile topografske karte,razgovornici i šifrarnici


dinosaurus: komentar modifikovan dana: Mon Feb 03, 2014 12:23 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 02, 2014 3:04 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Schvabo u pravu si za navlaku za ranac

Rus voli ovaj upis

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 02, 2014 4:02 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeMon Feb 03, 2014 11:42 pm

Hvala puno na pomoci, da vec ste mi dosta pomogli  Very Happy ! 

Mislio sam da svako vojnik sluzi svoju vrecu sa uniform kao licnu opremu koju mora imati uvjek na dohvat ruke, kao svoj borbeni i cizme... hehe. To sam mislio posto na vreci ima kajs koji se mota oko vrece kad se pakuje ali se moze zategnuti kao naramenica i na vreci imaju dva jezika kroz koji se moze provuci opasac ka nositi kao RAP za okvirove. 
Zato sam pomislio da nije mozda to licna oprema koju je Izvidjacka jedinica zaduzivala. 

A na ovoj gornjoj slici ovaj nosi neki veci ranac, nije onaj standardni borbeni. Ako ga neko moze prepoznat samo na osnovu naramecia to bi bilo super, no nije to toliko ni vazno posto sumnjam da je autenticna oprema izvidjaca posto si Dinosauruse rekao da se nosio samo borbeni...! 

Jos jedna sitnica, jel se gas maska uvjek nosila ili je bilo i iznimke? Predpostavljam da je bila poprilicno nezgodna pod MOL odjelom  stražar ?!

Hvala na slika, samo naprijed ako ima jos negdje  Very Happy  Embarassed
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeTue Feb 04, 2014 12:12 am

Da,za gornju sliku verujem da je u pitanju možda neka prezentacija navlake,izvidjač verovatno nije jer se vidi drveni kundak,a mi smo dužili sa preklopnim..
Ranac deluje veći ali imaj u vidu da se na dnu vezivalo šatorsko krilo...

Gas maska je bila obavezna,i najviše je smetala od sve opreme ali nije bilo dozvoljeno da se recimo nosi uz nogu kao što je sada slučaj..Postojala su stroga pravila kako i na kom mestu se nosila oprema..

Drago mi je ako smo ti od pomoći...pitaj i odgovoriće se na sve što te zanima
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeTue Feb 04, 2014 12:35 am

dinosaurus (citat):
Da,za gornju sliku verujem da je u pitanju možda neka prezentacija navlake, izvidjač verovatno nije jer se vidi drveni kundak...
 
Gornja slika je snimljena u novije vrijeme (zastava je neodgovarajuća).  Very Happy
Tako da puška nije mjerodavna za ocjenu. 
 
Druga slika je s ispitivanja navlaka od tajveka (tyvek) [You must be registered and logged in to see this link.] , krajem 80-tih.
Ta navlaka bi služila praktično za jednokratnu upotrebu i nije usvojena.
 
Schvabo, prođi i ove teme, svašta smo već napisali:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeFri Feb 07, 2014 2:27 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Maskirno dvodijelno odijelo zimsko MOZ M69


[You must be registered and logged in to see this image.]

MOZ M69 i način kako se priručnim sredstvima maskira tenk amfibija PT-76


[You must be registered and logged in to see this image.]

Maskirno dvodijelno odijelo ljetno MOL M69


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Sun Jun 01, 2014 10:24 pm; prepravljeno ukupno 1 puta

Rus voli ovaj upis

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSat Feb 08, 2014 12:33 am


_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik

Rus voli ovaj upis

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 6:50 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Izviđači iz Požarevca u maskirnim uniformama M-89 tijekom obuke 1989/90.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 11:28 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Vreća za spavanje

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 5:22 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 5:29 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 5:37 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 5:40 pm

Mislim da je MOL-M69 bila jako jednostavnija i praktičnija za izviđače.Brzo si je mogao smotati u vrlo mali "paketić",nije bila kruta i nisi se osjećao nekako "vezano" dok bi radio izvjesne vježbe.Najviše mislim na kretanje i eventualno brzo prebacivanje ili trčanje.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 5:43 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 5:51 pm

Matrix (citat):
Mislim da je MOL-M69 bila jako jednostavnija i praktičnija za izviđače.Brzo si je mogao smotati u vrlo mali "paketić",nije bila kruta i nisi se osjećao nekako "vezano" dok bi radio izvjesne vježbe.Najviše mislim na kretanje i eventualno brzo prebacivanje ili trčanje.

Da u pravu si...uz gornju sliku MOL navlake stoji da je M69,
Koliko se sećam pakovana je u vrečicu koja se inače koristila za prekrivanje borbenog ranca(koliko se ja sećam)...
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 5:53 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Deo opreme I.G.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 6:03 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Gumena puška koja se koristila u obuci plivanja

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitimeSun Feb 09, 2014 6:08 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedan od uredjaja veze koji je koristila I.G.


dinosaurus: komentar modifikovan dana: Sun Feb 09, 2014 6:30 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content





Izviđači u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Izviđači u JNA
Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Beograd Topčider
» Kranj - izviđači
» Kasarna 'Maršal Tito' - Masline, Titograd 80-ih...
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)
» Tuzla 90/91 izviđači

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
VOJNA PLATFORMA
 :: Kopnena vojska
-
Idi na: