FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+30
humka83
SiniZkk
013gonzo
zeljoni
tomerc
lacoš
vladimir
BEOGRAD
halo 92
Gringo
arcibald01
Saša Nikolić
flexi
SveJug
East&West
milutins
vargas
mirko bratuš
mijo iz pg
ado1
zokika
Kemo Specijalac
purger
Nik
Max Blitz
miran cvilak
Vojnik Graničar
Pero™
šepa
ZAGORAC
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Next
AutorPoruka
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime28.11.14 15:21

Graničaru hvala na priči.Samo me interesira šta je takvog što ne bi smelo biti na karauli BILO?
A nakon 23 godine danas sam poslao ovo vlastniku.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime28.11.14 19:19

halo 92 (citat):

E *ebiga, taman sam očekivao da ćeš na kraju reći "...a onda sam ih na polasku pitao da li su videli i šupu baba Katarine".
To bi bila prava scena.
U trenutku bi svi zanemeli, "čula" bi se neprijatna tišina, pogledi bi se polako uprli u komandira Radoja.
Mislim da bi njegova reakcija bila vrlo, vrlo zanimljiva.
O baba Katarini i da ne govorim.
Laughing Laughing Laughing
Nitko od nas JNA graničara zbog toga skrivanja stvari iz karaule "Ceršak" nije izdao komandira karaule Spasković Radoja.
Svi smo mi u karauli imali neki svoj interes kako komandir karaule tako i mi graničari.
Slikovito kazano komandir karaule "Ceršak" kad nas ne bi zatekao na zasjednom mjestu na kojem smo trebali biti, kad bi se opili, kada bi se u selu potukli, kada bi nekoga izvrijeđali, kada se ne bi ponašali u skladu sa JNA pravilima, on nas je mogao slobodno prijaviti nadležnima u graničnom odsjeku u Mariboru i nama bi sljedila kazna.
JNA je poznavala za vojnike kaznu pritvora ili prekomandu (ne znam da li je još bilo nekakvih JNA kazni).
I mi bi bili sretni kada nas on nije prijavio i kada nismo kažnjeni.
Zato smo mi imali interes da o njemu nikome ništa ne govorimo što je radio u karauli i van karaule.
Kao naprimjer.
Nas nekoliko graničara je angažirao da mu istovaramo ciglu iz kamiona ispred njegove kuće, sjekli smo drva, kopali smo sa istočnoj strani odgovornosti karaule "Ceršak" na jednom riječnom otoku (adi) pijesak, da je ponekada iz sela došao pijan, da se je znao posvađati sa vojnicima i to bi baš on pokrenuo svađu....
A sve to nabrojano nije njemu išlo u prilog jer bi i on tada bio vjerojatnom kažnjen od svojih pretpostavljenih.
O tome nikada nitko od njegovih pretpostavljenih nije znao.
Dobro njemu, dobro nama.
Svi smo bili živi, zdravi i sretni.!
Danas se takvih događanja sjetim sa osmjehom na licu.
A u ono vrijeme kada bi izbio neki problem nije mi baš bilo svejedno.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime28.11.14 19:43

miran cvilak (citat):
Graničaru hvala na priči.
Samo me interesira šta je takvog što ne bi smelo biti na karauli BILO?
A nakon 23 godine danas sam poslao ovo vlastniku.

I ovo se vrlo rijetko događa.
Nakon 23 godine, skriven u radio prijemniku, nakon tolike razdaljine, nakon onih zbivanja, Vesko se ipak vraća kući.!
Šteta što nećemo doznati kako je karaula "Ceršak" prestala postojati.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
tomerc
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 227
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime28.11.14 21:04

Nestale su slike iz prve teme

_________________
Potpis editiran od strane administracije (ovo nije mjesto za romane!)
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime28.11.14 22:25

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Graničaru hvala na priči.
Samo me interesira šta je takvog što ne bi smelo biti na karauli BILO?
A nakon 23 godine danas sam poslao ovo vlastniku.

I ovo se vrlo rijetko događa.
Nakon 23 godine, skriven u radio prijemniku, nakon tolike razdaljine, nakon onih zbivanja, Vesko se ipak vraća kući.!
Šteta što nećemo doznati kako je karaula "Ceršak" prestala postojati.

I na kraju nisi napisao šta je bilo sakriveno u šupi baba Katarine. Okolo-naokolo, ali o sadržaju korpi nikako?! Sada ti JNA ne može ništa, slobodno napiši.
Na pločicama imaš Veskovu adresu, eto prilike da saznaš kako je završila karaula.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime29.11.14 9:24

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Graničaru hvala na priči.
Samo me interesira šta je takvog što ne bi smelo biti na karauli BILO?
A nakon 23 godine danas sam poslao ovo vlastniku.

I ovo se vrlo rijetko događa.
Nakon 23 godine, skriven u radio prijemniku, nakon tolike razdaljine, nakon onih zbivanja, Vesko se ipak vraća kući.!
Šteta što nećemo doznati kako je karaula "Ceršak" prestala postojati.


Pa priča oko tih pločica nije bila baš tako jednostavna kako se čini-
Naime te pločice su bile kod mog druga,koji je u međuvremenu dok sam ja na Face booku čekao odgovor veska, Umro. I rodbina je celu njegovu kolekciju militarija (koja nije bila baš mala) prodala raznim ljudima-kolekcionarima. I sada je bilo potrebno pronači čoveka koji je imao u stvarima koje je kupio i te pločice.I kad ga pronađoh Pederčina je hteo imati za te pločice koje nemaju nikakve kolekcionarskevrednosti, 20 eur.
Ja sam mislio da če mi ih dati za koje pivo pa da iznenadim veska,ali nije išlo. I tako je vesko svoje pločice (koje je mogao dobiti Džabe da se javio dok je bio moj kolega još živ) skupo platio.Ali mi kaže da za takvu uspomenu posle toliko godina nije teško dati te novce.Obečao mi je da kada ih dobije,da mi pošalje sliku sa pločicama oko vrata.Ako dozvoli stavit ću je ovde.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime30.11.14 11:02

miran cvilak (citat):

Pa priča oko tih pločica nije bila baš tako jednostavna kako se čini.
Naime te pločice su bile kod mog druga, koji je u međuvremenu dok sam ja na Face booku čekao odgovor veska umro.
I rodbina je celu njegovu kolekciju militarija (koja nije bila baš mala) prodala raznim ljudima-kolekcionarima.
I sada je bilo potrebno pronači čoveka koji je imao u stvarima koje je kupio i te pločice.
I kad ga pronađoh Pederčina je hteo imati za te pločice koje nemaju nikakve kolekcionarske vrednosti, 20 eur.
Ja sam mislio da če mi ih dati za koje pivo pa da iznenadim veska, ali nije išlo.
I tako je vesko svoje pločice (koje je mogao dobiti Džabe da se javio dok je bio moj kolega još živ) skupo platio.
Ali mi kaže da za takvu uspomenu posle toliko godina nije teško dati te novce.
Obečao mi je da kada ih dobije, da mi pošalje sliku sa pločicama oko vrata.
Ako dozvoli stavit ću je ovde.
Ma zamisli ti kolekcionara, odmah on hoće unovčiti JNA suvenir.
Nemoj da taj kolekcionar pročitao ovo što si napisao o njemu, jer tek si onda nadrljao.!
A mogao sam mu ja prodati i svoje JNA dnevnike i još neke stvarčice koje sam sa sobom ponio kući, vjerojatno i to ima neku kolekcionarsku vrijednost.!?
Ha ha ha ha ha ha....
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 18:20

miran cvilak (citat):
Graničaru hvala na priči.
Samo me interesira šta je takvog što ne bi smelo biti na karauli BILO?

A nakon 23 godine danas sam poslao ovo vlastniku.
Miran.
Nije to priča.
To je istinit događaj.
Zasada sam ja jedini živi svjedok tog događaja.
Možda se još netko javi od te generacije 1988/1989 koji su to isto vidjeli.
Volio bi da nam o tome nešto kaže i tadašnji skladištar vojnik Radmanović Stanoje koji je sudjelovao u tome iznošenju stvari (ako je preživio događanja u BiH).
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 18:24

halo 92 (citat):

I na kraju nisi napisao šta je bilo sakriveno u šupi baba Katarine.
Okolo-naokolo, ali o sadržaju korpi nikako?!
Sada ti JNA ne može ništa, slobodno napiši.

Na pločicama imaš Veskovu adresu, eto prilike da saznaš kako je završila karaula.
Halo 92.
Znam ja da JNA nema od 1991 godine i da mi sada ne mogu ništa.
I evo danas sam uhvatio malo vremena da vam otkrijem dio te tajne.

A što se tiče graničara Veska.!?
Mislim da ga ovdje nećemo dočekati.
Izgleda da njega ne zanima ni JNA ni ovaj forum.
Ima on neke svoje razloge.!!!???
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 18:38

[You must be registered and logged in to see this image.]

ŠTO JE 18.4.1989. GODINE SKRIVENO IZ KARAULE „CERŠAK“ V.P. 5457

Što je komandir karaule „Ceršak“ dana 18.4.1989. godine u jutarnjim satima sakrio kod kontrole iz Graničnog odsjeka Maribor.
Problem je u tome što ja nisam sudjelovao u tom skrivanju stvari.
U podrum karaule „Ceršak“ je išao samo komandir karaule i skladištar - magacioner.
Samo njih dvojica su u tome sudjelovali i nitko više.
Kada bi se bar javio tadašnji naš skladištar - magacioner Srbin vojnik Radmanović Stanoje, on je bio porijeklom iz Bosne i Hercegovine mislim da je živio negdje oko Banja Luke.
Komandir karaule se je očito držao taktike što manje graničara i svjedoka manje problema.
Volio bi i ja danas saznati što su njih dvojica sve iznijeli iz podruma karaule „Ceršak“.
Nitko od nas graničara nije imao hrabrosti njih dvojicu kontrolirati što pakiraju, iznose i sakrivaju.
Ali…….
Da ih ne bi ometali i nadzirali u pakiranju i iznošenju stvari iz karaule „Ceršak“, komandir karaule Spasković Radoje nas je to jutro zaposlio sa uređivanjem okoliša i karaule za dolazak kontrole iz Graničnog odsjeka iz Maribora.

(U ovakvim plastičnim pekarskim korpama za kruh su iznosili stvari)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kada su skladištar - magacioner i komandir karaule izlazili iz karaule, vidio sam da se je u jednoj od tih plastičnih košara za kruh nalazila i ova naprava.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na Internetu sam pronašao da je naziv te naprave: „Artiljerijski durbin“  kojeg je koristila JNA.
Njega sam dobro vidio i zapamtio.
Virio je iz te košare.
Također sam vidio da je među iznijetim stvarima bilo i novih (nekorištenih) bilježnica.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Također je bilo i olovka….

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nažalost drugih stvari se ne mogu sjetiti.
Uglavnom sve je to smješteno i zaključano u drvarnicu naše susjede bake Katarine Kauc.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zeljoni
Džomba
Džomba
zeljoni


BROJ POSTOVA: : 180
ČLAN OD: : 2014-11-12
DOB : 56
M(j)esto Novi Sad

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 19:26

Sklanjali su kao i ja na tavanu , tongue Very Happy
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 19:30

Vojnik Graničar (citat):
...

Razičarao sam se u tvog komandira, od svega on krije trice i kučine, sveske i olovke (?!). Komandir je malo kraduckao, kako voli da kaže jedan srpski ministar. Za durbin razumem, to je bila roba koje se mogla lepo unovčiti, pogotovo u Austriji, ali olovke i sveske, kome to treba. Ipak je trebalo da onu komisiju priupitaš da li su svraćali kod baba Katarine u šupu. Ekipa u sastavu Radoje i Stanoje bi se oduzela. Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 19:32

Tvoj komandir se samo uklopio u sliku starešinskog kadra bivše JNA, koju sam ovde nekoliko puta izneo.
Na vrh Go down
zokika
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 607
ČLAN OD: : 2013-10-10
DOB : 66
M(j)esto SG - SLO

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 21:32

Pa gledajte malo šire. U to vreme su se počeli upotrebljavati kompjuteri i štampači. O tome bi mogao više reči 013gonzo.
I mi smo u kancerariju dobili jedan 286 i štampač.
A ovo što se tu sakrivali (mislim na olovke i sveske) mi smo zvali "jednoiglični štampač". Pa verovatno neko isto tako mislio, pa sklonio..... scratch scratch
Na vrh Go down
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1958
ČLAN OD: : 2014-08-16
DOB : 73
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime03.12.14 21:43

zokika (citat):
Pa gledajte malo šire. U to vreme su se počeli upotrebljavati kompjuteri i štampači. O tome bi mogao više reči 013gonzo.
I mi smo u kancerariju dobili jedan 286 i štampač.
A ovo što se tu sakrivali (mislim na olovke i sveske) mi smo zvali "jednoiglični štampač". Pa verovatno neko isto tako mislio, pa sklonio..... scratch scratch
jeste da su se tada počeli da koriste 286'ce i 9'to iglični štampači bez memorije, 
pa se za word dokument ili tada popularni WordStar svaki red "provlačio" iz 4 (četiri) puta.

Tada '89 godine u januaru je CK SKJ raspisao konkurs za nabavku računarske opreme po republičkim 
komitetima i ja sam ih obilazio da snimim šta se gde radi i da dam predlog za ceo sistem.

Normalno i to su bile 286'ce ali sa laserskim štampačima koji su koštali otprilike 8. do 12. hiljada maraka
a sami računari oko 2 do 3 hiljade. bounce

_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam 
Što se ostaloga tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime04.12.14 23:55

Zanimljiva priča vojnik graničar , ali šta bi to moglo da bude sklonjeno kod bake Katarine Hauc  jedino što za sada zaključujem iz priče da je zastavnik imao izuzetno veliko poverenje u baku Katarinu i vojnika Stanoja ili da nije imao prevelikog izbora , neznam zašto ti vojnik graničar ili neki drugi vojnik niste pitali Stanoja ili ste se plašili njega ili da vas ne otkuca kod zastavnika za raspitivanje o tom dogadjaju
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime06.12.14 11:41

[You must be registered and logged in to see this image.]


Evo da prekinem malo priču o sakrivanju stvari na karauli,mada me interesira šta su to krili,a to može sada reči samo jedan svedok jer ostale dvojice više nema. A za taj zadatak da se ga pronađe mogli bismo zadužiti vojnika graničara. Ja sam pronašao veska koji je danas nakon puno godina primio svoje pločice.


miran cvilak: komentar modifikovan dana: 06.12.14 12:36; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime06.12.14 11:44

Šta mi to uradi sa slikom? Što ju je stislo.Ako neko zna molim da je popravi.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime06.12.14 12:38

miran cvilak (citat):
Šta mi to uradi sa slikom? Što ju je stislo.Ako neko zna molim da je popravi

[You must be registered and logged in to see this image.]


Popravljeno
U ovakvim slucajevima (portrait)  treba staviti dimenzije slike obrnuto, tj 600 x800.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime06.12.14 12:39

Hvala Kemo,ja napravih 800 x 600
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime06.12.14 21:27

[You must be registered and logged in to see this image.]

miran cvilak (citat):

Evo da prekinem malo priču o sakrivanju stvari na karauli,mada me interesira šta su to krili, a to može sada reči samo jedan svedok jer ostale dvojice više nema.
A za taj zadatak da se ga pronađe mogli bismo zadužiti vojnika graničara.
Ja sam pronašao Veska Ostojića koji je danas nakon puno godina primio svoje pločice.

Ovo je za rubriku vjerovali ili ne.
Što su te identifikacijske pločice od Veska Ostojića sve prošle, gdje su bile i kako su na kraju završile.!!!
Bravo Miran Cvilak.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
tomerc
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 227
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime06.12.14 23:57

Vojnik Graničar (citat):


ŠTO JE 18.4.1989. GODINE SKRIVENO IZ KARAULE „CERŠAK“ V.P. 5457

Što je komandir karaule „Ceršak“ dana 18.4.1989. godine u jutarnjim satima sakrio kod kontrole iz Graničnog odsjeka Maribor.
Problem je u tome što ja nisam sudjelovao u tom skrivanju stvari.
U podrum karaule „Ceršak“ je išao samo komandir karaule i skladištar - magacioner.
Samo njih dvojica su u tome sudjelovali i nitko više.
Kada bi se bar javio tadašnji naš skladištar - magacioner Srbin vojnik Radmanović Stanoje, on je bio porijeklom iz Bosne i Hercegovine mislim da je živio negdje oko Banja Luke.
Komandir karaule se je očito držao taktike što manje graničara i svjedoka manje problema.
Volio bi i ja danas saznati što su njih dvojica sve iznijeli iz podruma karaule „Ceršak“.
Nitko od nas graničara nije imao hrabrosti njih dvojicu kontrolirati što pakiraju, iznose i sakrivaju.
Ali…….
Da ih ne bi ometali i nadzirali u pakiranju i iznošenju stvari iz karaule „Ceršak“, komandir karaule Spasković Radoje nas je to jutro zaposlio sa uređivanjem okoliša i karaule za dolazak kontrole iz Graničnog odsjeka iz Maribora.

(U ovakvim plastičnim pekarskim korpama za kruh su iznosili stvari)



Kada su skladištar - magacioner i komandir karaule izlazili iz karaule, vidio sam da se je u jednoj od tih plastičnih košara za kruh nalazila i ova naprava.



[You must be registered and logged in to see this image.]

Na Internetu sam pronašao da je naziv te naprave: „Artiljerijski durbin“  kojeg je koristila JNA.
Njega sam dobro vidio i zapamtio.
Virio je iz te košare.
Također sam vidio da je među iznijetim stvarima bilo i novih (nekorištenih) bilježnica.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Također je bilo i olovka….

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nažalost drugih stvari se ne mogu sjetiti.
Uglavnom sve je to smješteno i zaključano u drvarnicu naše susjede bake Katarine Kauc.

Najava raspleta kao kod indijske serije, a na kraju - corak.
Ocekivao sam nesto stvarno ozbiljno, a ovo mi je nekako bezveze, bezazleno

Sve u svemu, ako je to najgore sto je sklanjao - on je jos dobar

P.S.
Radi mentalne gimnastike evo malo mogucih objasnjenja:

Mozda je samo sklanjao otpad koji je tu drzao kao sto svi kad im dolaze gosti posklanjaju stvari koje nisu bas reprezentativne (a nosi je napolje jer ovi gosti znaju i da otvore vrata ormara i zavire ispod tepiha).
A olovke i biljeznice su mogle biti i njegove privatne pa ih je tu drzao da mu ne prave guzvu kuci jer  karaula je imala vise prostora nego njegova kuca

_________________
Potpis editiran od strane administracije (ovo nije mjesto za romane!)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime12.12.14 9:02

šepa (citat):

Možda sam propustio nešto u priči o ID pločicama, ali da li je Vesko objasnio kako su završile u starom radio aparatu i zašto?
Šepa.
Nisi ništa propustio.!
Vesko Ostojić se očito nema namjeru ovdje javiti niti će nam svojim riječima opisati - objasniti kako je sakrio identifikacijske pločice.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime22.12.14 19:02

halo 92 (citat):

Razičarao sam se u tvog komandira, od svega on krije trice i kučine, sveske i olovke (?!).
Komandir je malo kraduckao, kako voli da kaže jedan srpski ministar.
Za durbin razumem, to je bila roba koje se mogla lepo unovčiti, pogotovo u Austriji, ali olovke i sveske, kome to treba.
Ipak je trebalo da onu komisiju priupitaš da li su svraćali kod baba Katarine u šupu.
Ekipa u sastavu Radoje i Stanoje bi se oduzela.
Laughing Laughing Laughing
Halo 92.
Kada bi ih izdao u tome trenutku mislim da za mene više ne bi bilo mjesta u karauli "Ceršak".
Mrzio bi me i komandir karaule "Ceršak" i skladištar (magacioner) a vjerojatno i drugi graničari.
Meni bi jedio preostalo tražiti da me prebace na neku drugu karaulu ili da me povuku u granični vod u Maribor u kasarnu "Tone Tomšič".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zeljoni
Džomba
Džomba
zeljoni


BROJ POSTOVA: : 180
ČLAN OD: : 2014-11-12
DOB : 56
M(j)esto Novi Sad

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime23.12.14 14:39

Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

Razičarao sam se u tvog komandira, od svega on krije trice i kučine, sveske i olovke (?!).
Komandir je malo kraduckao, kako voli da kaže jedan srpski ministar.
Za durbin razumem, to je bila roba koje se mogla lepo unovčiti, pogotovo u Austriji, ali olovke i sveske, kome to treba.
Ipak je trebalo da onu komisiju priupitaš da li su svraćali kod baba Katarine u šupu.
Ekipa u sastavu Radoje i Stanoje bi se oduzela.
Laughing Laughing Laughing
Halo 92.
Kada bi ih izdao u tome trenutku mislim da za mene više ne bi bilo mjesta u karauli "Ceršak".
Mrzio bi me i komandir karaule "Ceršak" i skladištar (magacioner) a vjerojatno i drugi graničari.
Meni bi jedio preostalo tražiti da me prebace na neku drugu karaulu ili da me povuku u granični vod u Maribor u kasarnu "Tone Tomšič".
E tu bi se tek usrećio hehe, Nego jesu li oni po odlasku komisije uzeli te stvari i vratili ih  u karaulu , ili je zastavnik osmatrao komšiluk sa onim dvogledom hehe
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime23.12.14 20:10

Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

Razičarao sam se u tvog komandira, od svega on krije trice i kučine, sveske i olovke (?!).
Komandir je malo kraduckao, kako voli da kaže jedan srpski ministar.
Za durbin razumem, to je bila roba koje se mogla lepo unovčiti, pogotovo u Austriji, ali olovke i sveske, kome to treba.
Ipak je trebalo da onu komisiju priupitaš da li su svraćali kod baba Katarine u šupu.
Ekipa u sastavu Radoje i Stanoje bi se oduzela.
Laughing Laughing Laughing
Halo 92.
Kada bi ih izdao u tome trenutku mislim da za mene više ne bi bilo mjesta u karauli "Ceršak".
Mrzio bi me i komandir karaule "Ceršak" i skladištar (magacioner) a vjerojatno i drugi graničari.
Meni bi jedio preostalo tražiti da me prebace na neku drugu karaulu ili da me povuku u granični vod u Maribor u kasarnu "Tone Tomšič".

To što bi te mrzeo komandir ne vidim da je neki problem, mi ionako nismo bili tamo da bi nas neko voleo ili mrzeo.
Što se tiče magacionera, možda bi mu pao kamen sa srca, jer ne verujem da je on nešto ostavljao u magacinu.
A ostala vojska bi se slatko smejala.
Ti bi kao savestan vojnik možda dobio koji dan nagradnog odsustva, a mislim da bi pre komandir zaglavio prekomandu nego ti.
Naravno, ja se samo malo šalim, to sebi niko častan ne bi dozvolio da cinkari.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime24.12.14 19:18

zokika (citat):
Pa gledajte malo šire.
U to vreme su se počeli upotrebljavati kompjuteri i štampači.
O tome bi mogao više reči 013gonzo.
I mi smo u kancerariju dobili jedan 286 i štampač.

A ovo što se tu sakrivali (mislim na olovke i sveske) mi smo zvali "jednoiglični štampač".
Pa verovatno neko isto tako mislio, pa sklonio..... scratch scratch

Zokika.
Gledaš malo preširoko.
Takva tehnologija (kompjuteri i štampači) nama u karauli nije bila potrebna u to vrijeme.
Karaula je imala 30-ak ljudi i nije tu bilo nečega što bi zahtjevalo da imamo kompjutor i štampač.
Sve što je bilo potrebno za karaulu "Ceršak" se moglo napisati olovklom u 15-ak minuta od strane onoga tko je za to bio zadužen.
To je bio posao skladištar-magacionera.
Tako da ta varijanta otpada.
To skrivanje od strane komandira karaule je imalo neku drugu pozadinu.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime27.12.14 13:31

013gonzo (citat):

Jeste da su se tada počeli da koriste 286'ce i 9'to iglični štampači bez memorije,
pa se za word dokument ili tada popularni WordStar svaki red "provlačio" iz 4 (četiri) puta.

Tada 1989 godine u januaru je CK SKJ raspisao konkurs za nabavku računarske opreme po republičkim
komitetima i ja sam ih obilazio da snimim šta se gde radi i da dam predlog za ceo sistem.


Normalno i to su bile 286'ce ali sa laserskim štampačima koji su koštali otprilike 8. do 12. hiljada maraka
a sami računari oko 2 do 3 hiljade. bounce

[You must be registered and logged in to see this image.]

013gonzo.
Možda je CK SKJ te 1989 godine raspisao natječaj za nabavku kompjuterske opreme.
Ali sumnjam da je do kraja postojanja karaule "Ceršak" do 3.7.1991 išta od te opreme dopremljeno u karaulu.
A i to možemo lako provjeriti.
Na forumu imamo člana Mirana Cvilaka koji je na prvi dan prestanka postojanja karaule "Ceršak" ušao u karaulu te je imao prilike vidjeti sve uređaje koji su bili postavljeni u karauli.
Tako će mo saznati da li je ikakav kompjuter bio na raspolaganju graničarima JNA.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime30.12.14 11:11

Vojnik Graničar (citat):
013gonzo (citat):

Jeste da su se tada počeli da koriste 286'ce i 9'to iglični štampači bez memorije,
pa se za word dokument ili tada popularni WordStar svaki red "provlačio" iz 4 (četiri) puta.

Tada 1989 godine u januaru je CK SKJ raspisao konkurs za nabavku računarske opreme po republičkim
komitetima i ja sam ih obilazio da snimim šta se gde radi i da dam predlog za ceo sistem.


Normalno i to su bile 286'ce ali sa laserskim štampačima koji su koštali otprilike 8. do 12. hiljada maraka
a sami računari oko 2 do 3 hiljade. bounce

[You must be registered and logged in to see this image.]

013gonzo.
Možda je CK SKJ te 1989 godine raspisao natječaj za nabavku kompjuterske opreme.
Ali sumnjam da je do kraja postojanja karaule "Ceršak" do 3.7.1991 išta od te opreme dopremljeno u karaulu.
A i to možemo lako provjeriti.
Na forumu imamo člana Mirana Cvilaka koji je na prvi dan prestanka postojanja karaule "Ceršak" ušao u karaulu te je imao prilike vidjeti sve uređaje koji su bili postavljeni u karauli.
Tako će mo saznati da li je ikakav kompjuter bio na raspolaganju graničarima JNA.



Kaki bre kompjutori,nije bilo tamo ništa sem telefona,jednog radia ,TV indukcijski telefon . Ali sam čuo da je na karauli Šentilj bio jedan kompjutor,ali ga nisam video,tako da je i to možda samo priča.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime30.12.14 19:58

013gonzo (citat):

Jeste da su se tada počeli da koriste 286'ce i 9'to iglični štampači bez memorije,
pa se za word dokument ili tada popularni WordStar svaki red "provlačio" iz 4 (četiri) puta.
Tada 1989 godine u januaru je CK SKJ raspisao konkurs za nabavku računarske opreme po republičkim
komitetima i ja sam ih obilazio da snimim šta se gde radi i da dam predlog za ceo sistem.

Normalno i to su bile 286'ce ali sa laserskim štampačima koji su koštali otprilike 8. do 12. hiljada maraka
a sami računari oko 2 do 3 hiljade. bounce

[You must be registered and logged in to see this image.]
miran cvilak (citat):

Kaki bre kompjutori, nije bilo tamo ništa sem telefona, jednog radia ,TV indukcijski telefon.
Ali sam čuo da je na karauli Šentilj bio jedan kompjutor, ali ga nisam video, tako da je i to možda samo priča.

013gonzo.
Evo riješili smo i ovu enigmu u kompjuterizaciju JNA karaula od strane CK SKJ.!
Nisam ni mislio da bi jedna mala karaula mogla dobiti jedan (u to vrijeme) savremenu uređaj kao što je kompjuter.
Mi smo u karauli imali problema (nedostatke i neispravnosti) i sa običnom tehnikom a kamoli da nam daju te 1989 godine kompjutere.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime31.12.14 8:01

Vojnik Graničar (citat):
013gonzo (citat):

Jeste da su se tada počeli da koriste 286'ce i 9'to iglični štampači bez memorije,
pa se za word dokument ili tada popularni WordStar svaki red "provlačio" iz 4 (četiri) puta.
Tada 1989 godine u januaru je CK SKJ raspisao konkurs za nabavku računarske opreme po republičkim
komitetima i ja sam ih obilazio da snimim šta se gde radi i da dam predlog za ceo sistem.

Normalno i to su bile 286'ce ali sa laserskim štampačima koji su koštali otprilike 8. do 12. hiljada maraka
a sami računari oko 2 do 3 hiljade. bounce

[You must be registered and logged in to see this image.]
miran cvilak (citat):

Kaki bre kompjutori, nije bilo tamo ništa sem telefona, jednog radia ,TV indukcijski telefon.
Ali sam čuo da je na karauli Šentilj bio jedan kompjutor, ali ga nisam video, tako da je i to možda samo priča.

013gonzo.
Evo riješili smo i ovu enigmu u kompjuterizaciju JNA karaula od strane CK SKJ.!
Nisam ni mislio da bi jedna mala karaula mogla dobiti jedan (u to vrijeme) savremenu uređaj kao što je kompjuter.
Mi smo u karauli imali problema (nedostatke i neispravnosti) i sa običnom tehnikom a kamoli da nam daju te 1989 godine kompjutere.
Ma nisu dali kompjutere da nebi pisali komentare na FBPN JNA
Na vrh Go down
zeljoni
Džomba
Džomba
zeljoni


BROJ POSTOVA: : 180
ČLAN OD: : 2014-11-12
DOB : 56
M(j)esto Novi Sad

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime31.12.14 11:57

šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
013gonzo (citat):

Jeste da su se tada počeli da koriste 286'ce i 9'to iglični štampači bez memorije,
pa se za word dokument ili tada popularni WordStar svaki red "provlačio" iz 4 (četiri) puta.
Tada 1989 godine u januaru je CK SKJ raspisao konkurs za nabavku računarske opreme po republičkim
komitetima i ja sam ih obilazio da snimim šta se gde radi i da dam predlog za ceo sistem.

Normalno i to su bile 286'ce ali sa laserskim štampačima koji su koštali otprilike 8. do 12. hiljada maraka
a sami računari oko 2 do 3 hiljade. bounce

[You must be registered and logged in to see this image.]
miran cvilak (citat):

Kaki bre kompjutori, nije bilo tamo ništa sem telefona, jednog radia ,TV indukcijski telefon.
Ali sam čuo da je na karauli Šentilj bio jedan kompjutor, ali ga nisam video, tako da je i to možda samo priča.

013gonzo.
Evo riješili smo i ovu enigmu u kompjuterizaciju JNA karaula od strane CK SKJ.!
Nisam ni mislio da bi jedna mala karaula mogla dobiti jedan (u to vrijeme) savremenu uređaj kao što je kompjuter.
Mi smo u karauli imali problema (nedostatke i neispravnosti) i sa običnom tehnikom a kamoli da nam daju te 1989 godine kompjutere.
Ma nisu dali kompjutere da nebi pisali komentare na FBPN JNA
Hehehe tek onda nebi bilo nikoga na granici .
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime31.12.14 13:54

šepa (citat):
Ma nisu dali kompjutere da nebi pisali komentare na FBPN JNA.
Tko bi smio u ono vrijeme ovakve stvari pisati i o državi i o JNA.!
Ako nas ne bi razapeli onda bi sigurno završili u nekom tadašnjem poznatom zatvoru.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime31.12.14 13:58

zeljoni (citat):
He he he tek onda nebi bilo nikoga na granici .
Na granicu se znalo ne ići i u ono vrijeme bez obzira bilo ili nebilo kompjutora u karauli "Ceršak".!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zeljoni
Džomba
Džomba
zeljoni


BROJ POSTOVA: : 180
ČLAN OD: : 2014-11-12
DOB : 56
M(j)esto Novi Sad

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime31.12.14 14:43

Vojnik Graničar (citat):
zeljoni (citat):
He he he tek onda nebi bilo nikoga na granici .
Na granicu se znalo ne ići i u ono vrijeme bez obzira bilo ili nebilo kompjutora u karauli "Ceršak".!
Mislim da bi imao posla i preki sud Very Happy , ma uživajte danas i sretno vam novo leto graničari moji , drunken Very Happy santa
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime02.01.15 20:50

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):
Ma nisu dali kompjutere da nebi pisali komentare na FBPN JNA.
Tko bi smio u ono vrijeme ovakve stvari pisati i o državi i o JNA.!
Ako nas ne bi razapeli onda bi sigurno završili u nekom tadašnjem poznatom zatvoru.
U tom slučaju ja bih završio možda i kod kuće, jer je i tada a i danas jedan od najpoznatijih zatvora bio u Zenici (Zenica blues), izgrađen je u Austro-ugarskoj i radi sve do danas, i tvrde da do danas iz njega niko nije pobjegao.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime09.01.15 18:46

tomerc (citat):

Najava raspleta kao kod indijske serije, a na kraju - corak.
Ocekivao sam nesto stvarno ozbiljno, a ovo mi je nekako bezveze, bezazleno
Sve u svemu, ako je to najgore sto je sklanjao - on je jos dobar
P.S.
Radi mentalne gimnastike evo malo mogucih objasnjenja:
Mozda je samo sklanjao otpad koji je tu drzao kao sto svi kad im dolaze gosti posklanjaju stvari koje nisu bas reprezentativne (a nosi je napolje jer ovi gosti znaju i da otvore vrata ormara i zavire ispod tepiha).
A olovke i biljeznice su mogle biti i njegove privatne pa ih je tu drzao da mu ne prave guzvu kuci jer  karaula je imala vise prostora nego njegova kuca
Tomerc.
Za bolje priće pročitaj neki dobar kriminalistički roman.

Život graničara u jednoj maloj karauli ne spada u tu kategoriju gdje netko sakriva mitraljeze, miniciju, bestrzajne topove, eksploziv itd...
A ova tvoja "gimnastika" je slaba.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime13.01.15 9:45

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

miran cvilak (citat):

Evo da prekinem malo priču o sakrivanju stvari na karauli,mada me interesira šta su to krili, a to može sada reči samo jedan svedok jer ostale dvojice više nema.
A za taj zadatak da se ga pronađe mogli bismo zadužiti vojnika graničara.
Ja sam pronašao Veska Ostojića koji je danas nakon puno godina primio svoje pločice.

Ovo je za rubriku vjerovali ili ne.
Što su te identifikacijske pločice od Veska Ostojića sve prošle, gdje su bile i kako su na kraju završile.!!!


Bravo Miran Cvilak.!






Evo šta Vesko kaže za pločice,kako su po njemu završile u radiju.:

Pošto sam duži maltene sve u prostoriji gde je bio vešeraj imao sam radni sto na njemu je bio radio na njemu su bile pločice vjerovatno u onoj gužvi da je neko gurno sto i da su opale odozgo na oklopu su bili otvori, a nisam soguran da je i poleđina radija bila otvorena zaštita nije bila pričvršćena.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime13.01.15 10:05

Vojnik Graničar (citat):
tomerc (citat):

Najava raspleta kao kod indijske serije, a na kraju - corak.
Ocekivao sam nesto stvarno ozbiljno, a ovo mi je nekako bezveze, bezazleno
Sve u svemu, ako je to najgore sto je sklanjao - on je jos dobar
P.S.
Radi mentalne gimnastike evo malo mogucih objasnjenja:
Mozda je samo sklanjao otpad koji je tu drzao kao sto svi kad im dolaze gosti posklanjaju stvari koje nisu bas reprezentativne (a nosi je napolje jer ovi gosti znaju i da otvore vrata ormara i zavire ispod tepiha).
A olovke i biljeznice su mogle biti i njegove privatne pa ih je tu drzao da mu ne prave guzvu kuci jer  karaula je imala vise prostora nego njegova kuca
Tomerc.
Za bolje priće pročitaj neki dobar kriminalistički roman.

Život graničara u jednoj maloj karauli ne spada u tu kategoriju gdje netko sakriva mitraljeze, miniciju, bestrzajne topove, eksploziv itd...
A ova tvoja "gimnastika" je slaba.

Postojala je priča da se preko karaula "valja" (švercuje) sve i svašta. U vreme kada sam ja bio u vojsci, najtraženija roba su bili kafa, mali i malo veći kuhinjski aparati, auto delovi, džins odeća itd. Navodno, švercom su se uglavnom bavili "domaći" uz blagoslov i podršku komandira karaula. Lično znam za jednog vojnika iz Aleksinca koji je švercovao kafu, a kružila je priča da je za nekoliko meseci na karauli zaradio brdo para. Shodno tome, nemoj da se čudiš našem razočarenju što su se u šupu one babe odnele trice i kučine, tj. sveske i olovke.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime13.01.15 11:46

halo 92 (citat):

Postojala je priča da se preko karaula "valja" (švercuje) sve i svašta.
U vreme kada sam ja bio u vojsci, najtraženija roba su bili kafa, mali i malo veći kuhinjski aparati, auto delovi, džins odeća itd.
Navodno, švercom su se uglavnom bavili "domaći" uz blagoslov i podršku komandira karaula.
Lično znam za jednog vojnika iz Aleksinca koji je švercovao kafu, a kružila je priča da je za nekoliko meseci na karauli zaradio brdo para.
Shodno tome, nemoj da se čudiš našem razočarenju što su se u šupu one babe odnele trice i kučine, tj. sveske i olovke.
Halo 92.
Što misliš dok sam ja bio graničar u karauli "Ceršak" 1988 - 1989 godine koliko smo uhvatili švercera koji su pokušali ilegalno preko granične linije unijeti u Jugoslaviju (kako ti kažeš) sa najtraženijom robom kavom, mali i veliki kućanskim aparatima, auto dijelovima i odjećom.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime13.01.15 13:54

Vojnik Graničar (citat):

Halo 92.
Što misliš dok sam ja bio graničar u karauli "Ceršak" 1988 - 1989 godine koliko smo uhvatili švercera koji su pokušali ilegalno preko granične linije unijeti u Jugoslaviju (kako ti kažeš) sa najtraženijom robom kavom, mali i veliki kućanskim aparatima, auto dijelovima i odjećom.!?

Ne znam, a ne bih ni da nagađam. Ja o tim švercerima nisam ni govorio, već o švercu u kome su učestvovali vojska i ljudi sa malograničnim dozvolama. Da ne bude zabune, ne mislim na vojsku u celini već samo na pojedince. Pošto se to uvek provlačilo kroz svaku priču među vojskom, zato sam i postavio takvo pitanje, koliko ste bili sa tim upoznati dok ste bili na karaulama.
Uzgredbudirečeno, skrivati nekoliko svezaka i olovaka o vojne kontrole, u najmanju ruku zvuči smešno. Verujem da vi niste znali šta se krije u tim nosiljkama, jer niste imali prilike da to vidite, ali mislim da je u njima bilo nešto mnogo vrednije i mnogo opasnije po komandira karaule od par svezaka i olovaka. Takvo objašnjenje ipak malo vređa elementarnu inteligenciju.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime13.01.15 20:41

miran cvilak (citat):

Evo šta Vesko kaže za pločice,kako su po njemu završile u radiju.

Pošto sam duži maltene sve u prostoriji gde je bio vešeraj imao sam radni sto na njemu je bio radio na njemu su bile pločice vjerovatno u onoj gužvi da je neko gurno sto i da su opale odozgo na oklopu su bili otvori, a nisam soguran da je i poleđina radija bila otvorena zaštita nije bila pričvršćena.  
Znači Vesko nije imao namjeru da ih sakrije u radio prijemnik nego su identifikacijske pločice slučajno upale u radio prijemnik.!
Eto i tu enigmu smo riješili.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime14.01.15 21:42

miran cvilak (citat):

Evo šta Vesko kaže za pločice,kako su po njemu završile u radiju.

Pošto sam duži maltene sve u prostoriji gde je bio vešeraj imao sam radni sto na njemu je bio radio na njemu su bile pločice vjerovatno u onoj gužvi da je neko gurno sto i da su opale odozgo na oklopu su bili otvori, a nisam soguran da je i poleđina radija bila otvorena zaštita nije bila pričvršćena.

Miran.
Ovo što si sada napisao otkrio si mi jednu važnu stvar o Vesku Ostojiću.
On je od tadašnjeg komandira karaule bio imenovan kao magacioner tj. (skladištar) u karauli "Ceršak".
A ovo je bila njegova soba.

[You must be registered and logged in to see this image.]

U toj sobi je spavao skladištar, soba je imala jedan krevet, u sobi je bila mašina za pranje veša, također je tu bio i deterdžent za pranje veša, ispod njegova kreveta se nalazio te 1988/1989 godine JNA IC dvogled.
Taj JNA IC dvogled je izgledao baš ovako sa kovčegom u kojem je stajao.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Vesko Gdje je IC dvogled završio.!?
Što ste uradili sa njim.

U toj sobi je skladištar također bio zadužen da piše veliku debelu bilježnicu (knjigu) patrola, zasjeda, straže, dežurstava, itd...
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime19.01.15 20:24

Graničaru taj je dvogled-nočni je zavrpšio kod mene,a kada sam ga razdužio neznam kde je otišo Very Happy Question
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime19.01.15 20:30

miran cvilak (citat):
Graničaru taj je dvogled-nočni je zavrpšio kod mene, a kada sam ga razdužio neznam kde je otišo Very Happy Question
Vjerojatno je ovaj JNA noćni dvogled završio kod nekoga "kolekcionara", ha ha ha ha ha...
Kao i Veskove pločice.!
Samo mi reci jesi li ga ikada upotrebljavao.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime20.01.15 10:59

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Graničaru taj je dvogled-nočni je zavrpšio kod mene, a kada sam ga razdužio neznam kde je otišo Very Happy Question
Vjerojatno je ovaj JNA noćni dvogled završio kod nekoga "kolekcionara", ha ha ha ha ha...
Kao i Veskove pločice.!
Samo mi reci jesi li ga ikada upotrebljavao.!?
Jesam u izviđanju terena,ali nije bio neznam šta.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime20.01.15 11:05

Daleko nazad kada smo pričali o graničnim kamenovima imao si pravo graničariu.Pamčenje ti je odlično ,jer pored kamena 40.01 ima još jedan pomočni o kome si ti pisao.Sada kada je "zima" i nema zelenila može se videti.[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime20.01.15 18:53

[You must be registered and logged in to see this image.]

Vojnik Graničar (citat):

Vjerojatno je ovaj JNA noćni dvogled završio kod nekoga "kolekcionara", ha ha ha ha ha...
Kao i Veskove pločice.!
Samo mi reci jesi li ga ikada upotrebljavao.!?
miran cvilak (citat):
Jesam u izviđanju terena, ali nije bio neznam šta.
Miran.
Evo našao sam na internetu da je naziv za taj dvogled: "pasivno ručni vojni dvogled 4x80" a proizvodio se u tvornici "Zrak Sarajevo".
Komandir karaule "Ceršak" Spasković Radoje nikada nam ga nije dao da ga koristimo.
Iako bi nam na zasjednom mjestu "Rupa" kod graničnog kamena 45 - sekcija 8, mogao dosta koristiti.
Zbog guste šume tamo se noću slabo vidjelo.
A na tom zasjednom mjestu smo naj više uhvatili ilegalnih prelaznika.
Čak nam nije o tom JNA "pasivnom ručnom dvogledu" nikada tijekom graničarske obuke ništa ni govorio da postoji u karauli.
Tako da o njegovim karakteristikama i upotrebi te 1988 - 1989 godine nismo ništa ni znali.
Tijekom čitavog mog graničarskog vojnog roka bio je u aluminijskom kuferu u sobi koju je koristio magacioner ispod njegovog kreveta.

U vezi tog dvogleda ću ti poslati jednu poruku.

A sad kad sam kod te sobe od magacionera da ti i ovo kažem.
Taj dvogled mi je prvi put pokazao 1988 godine tadašnji magacioner on je bio Slovenac i zvao se Marijan Bevk.
Otkuda je taj čovjek točno ne znam.
Magacioner je sam spavao u toj sobi i da mu je to bila naj bolja strana.
Kad se uđe u sobu krevet je bio sa lijeve strane a mašina za pranje veše sa desne strane.
Ali loša strana te sobe je bila ta što se u tu sobu sakupljao prljavi veš, držao se i slagao čisti veš, u toj sobi se čuo rad mašine i osjetilo se isparavanje iz nje, osjetio se miris praška za pranje veša.
A koliko se takva sobica svidjela Vesku Ostojiću baš bi volio znati njegovo mišljenje.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime20.01.15 19:23

[You must be registered and logged in to see this image.]

miran cvilak (citat):

Daleko nazad kada smo pričali o graničnim kamenovima imao si pravo graničariu.
Pamčenje ti je odlično ,jer pored kamena 40.01 ima još jedan pomočni o kome si ti pisao.

Sada kada je "zima" i nema zelenila može se videti.
Miran.
Jesi vidio kako me komandir karaule Spasković Radoje naučio da i nakon 26 godina pamtim, pozicije i značenja graničnih kamenova koji su na području odgovornosti karaule "Ceršak", ha ha ha ha.....!
Morali smo svi ispred njega utvrđivati pravila graničarske službe.
Ako ne bi zadovoljili kriterije on bi nas vratio nazad u Maribor u kasarnu "Tone Tomšič" kao "robu sa greškom".!

Gledam ovo lišće na slici i sjetih se da mi je tada 1988 - 1989 godine bio gušt šetati šumom i vrhom čizme namjerno razbacivati-podizati-šuškati po ovom lišću.
A danas sam u gradu gdje nema ni "L" od lišća ni "Š" od šume.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime20.01.15 19:34

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Daj mi objasni ovu sliku.
Ili se meni čini ili se ovaj granični pojas i dan danas čisti od raslinja.
Gledam ovu lijevu stranu koja je skoro zarasla i ovu desnu koja je čista od raslinja.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 9 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 9/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: