FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+30
humka83
SiniZkk
013gonzo
zeljoni
tomerc
lacoš
vladimir
BEOGRAD
halo 92
Gringo
arcibald01
Saša Nikolić
flexi
SveJug
East&West
milutins
vargas
mirko bratuš
mijo iz pg
ado1
zokika
Kemo Specijalac
purger
Nik
Max Blitz
miran cvilak
Vojnik Graničar
Pero™
šepa
ZAGORAC
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Pucanje u graničnom pojasu.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime19.05.15 20:38

miran cvilak (citat):
Hteo sam reči,  da je svakoga ko je bio normalan bila  prpa iči na granični pojas, zbog naoružanih graničara.
Pre tebe graničaru, više se puta noču čulo pucanje sa granice, pa sada ti idi tamo Smile Smile  
Ha ha ha ha....
Ma daj Miran nemoju mi reći da smo mi graničari pucali u graničnom pojasu.
To ti se činilo, ha ha ha ha....
Mislim da sam ja naj više potrošio metaka od moje klase.
A ako se ne varam i od klase prije moje i klase poslje mene.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime20.05.15 9:38

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Hteo sam reči,  da je svakoga ko je bio normalan bila  prpa iči na granični pojas, zbog naoružanih graničara.
Pre tebe graničaru, više se puta noču čulo pucanje sa granice, pa sada ti idi tamo Smile Smile  
Ha ha ha ha....
Ma daj Miran nemoju mi reći da smo mi graničari pucali u graničnom pojasu.
To ti se činilo, ha ha ha ha....
Mislim da sam ja naj više potrošio metaka od moje klase.
A ako se ne varam i od klase prije moje i klase poslje mene.

Ti si tamo pucao koju godinu,a mi smo pucanje slušali od rođenja Very Happy Very Happy  pa te sada pitam dali bi ti išao na mom mestu na graničnu crtu???
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Ilegalni prelaženje SFRJ granice.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime20.05.15 18:35

miran cvilak (citat):
Ti si tamo pucao koju godinu, a mi smo pucanje slušali od rođenja Very Happy Very Happy  pa te sada pitam dali bi ti išao na mom mestu na graničnu crtu???
Miran.
Ima jedna razlika između mene i ljudi koji su živjeli uz granični pojas kao i ilegalnih prelaznika.
Ljudi koji su živjeli uz granični pojas su znali otprilike gdje je granica.
Znali su da je tu naoružana vojska.
Od tih stanovnika uz granicu poneko je znao gdje se mi nalazimo.
Ljudi koji su živjeli uz granicu su se plašili naoružanih graničara, pa nisu prilazili graničnom pojasu naročito noću, danju kako tako.

Eh sad, da li su svi ilegalni prelaznici znali da granicu SFRJ čuva vojska to ne znam.
Ali ti ilegalni prelaznici nisu znali gdje je granični pojas tj. gdje je granica SFRJ kao i gdje se mi nalazimo.

Ali ja sam znao kako se granica osiguravala.
Znao sam kao ilegalno preći državnu granicu a da te JNA graničari ne uhvate.
Tako da bi meni bilo puno puno lakše to izvesti nego svima gore navedenim.

Znaš što bi me jedino moglo iznenaditi.!?
Vojske koja se ne pridržava rasporeda patrola i zasjeda pa da ih ne sretnem negdje gdje ne bi trebali biti, ha ha ha ha ha......
Ali uz veliku pažnju i dobro osmatranje svatko ima šanse ilegalno preći državnu granicu.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zeljoni
Džomba
Džomba
zeljoni


BROJ POSTOVA: : 180
ČLAN OD: : 2014-11-12
DOB : 56
M(j)esto Novi Sad

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime20.05.15 23:22

A ta vojska smo bili mi , granični vod . Strah granicu čuva , nikad se nezna ko te posmatra iz senke ili mraka .
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični vod na terenu karaule "Ceršak".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime21.05.15 12:29

zeljoni (citat):
A ta vojska smo bili mi , granični vod.
Strah granicu čuva
, nikad se nezna ko te posmatra iz senke ili mraka.
Vas iz graničnog voda nigdje na vidiku.
Samo ste prošli preko terena karaule "Ceršak" i otišli ste prema karauli "Šentilj".
Nikada niste došli da postavite zasjede na našem terenu.
Od vas nije bilo straha, ha ha ha ha....
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zeljoni
Džomba
Džomba
zeljoni


BROJ POSTOVA: : 180
ČLAN OD: : 2014-11-12
DOB : 56
M(j)esto Novi Sad

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime21.05.15 22:08

Niste vi znali da vas gledamo i pazimo na vas, bili smo kao senka , hehe , strah i trepet . No Šentilj je mnogo "prometniji" i zahtevniji  od vašeg reona gde ste bili dovoljni sami sebi. Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični vod u ispomoći.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime22.05.15 23:46

zeljoni (citat):
Niste vi znali da vas gledamo i pazimo na vas, bili smo kao senka , hehe , strah i trepet.
No Šentilj je mnogo "prometniji" i zahtevniji  od vašeg reona gde ste bili dovoljni sami sebi. Very Happy
Tu nema rasprave.
Naravno da je karaula "Šentilj" trpila najjači udar ilegalnih prelaznika.
Tako da se nebi ni čudio da ste im pomagali u patrolama i zasjedama.

Eto da se zna da smo i mi iz karaule "Ceršak" dobijali ispomoć.
Nama su došli JNA izviđači.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime23.05.15 0:28

[quote="Vojnik Graničar"
Nama su došli JNA izviđači.![/quote]

Sta su radili izvidjaci na granici? Pomagali vama u duznostima, imali deo obuke, ili nesto trece?

Oni su jedini u Kadetnici (pre toga u Klavori) nosili maskirne uniforme, imali BRDM vozila...

Imali jako zahtevnu obuku, disciplinu, i stroge komandire (posebno komandira cete).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA izviđači u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime29.05.15 19:30

Vojnik Graničar (citat):
Nama su došli JNA izviđači.!
Kemo Specijalac (citat):

Sta su radili izvidjaci na granici?
Pomagali vama u duznostima, imali deo obuke, ili nesto trece?
Oni su jedini u Kadetnici (pre toga u Klavori) nosili maskirne uniforme, imali BRDM vozila...
Imali jako zahtevnu obuku, disciplinu, i stroge komandire (posebno komandira cete).
Specijalac.!
JNA izviđači su nam poslani kad je izbio problem sa Slovencem koji je ilegalno prebacivao ljude preko državne granice i kojeg je trebalo riješiti za sva vremena.
Događaji su vezani jedan za drugi.
Počelo je sa tim Slovencem koji je ulazio u granični pojas.
Onda je bio problem sa nemirima u A.P. Kosovo.
Pa su obavještajne službe bivše države nam dostavile informaciju da nam se približava naoružana teroristička grupa.
E onda su nam u ispomoć došli JNA izviđači.
O tome drugom prilikom imam ti još zaostataka riješiti..
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Incident u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime08.06.15 5:46

Nastavak sa stranice 33: [You must be registered and logged in to see this link.]

I N C I D E N T   U   K A R A U L I   „C E R Š A K“

Incident u karauli "Ceršak" je izazvao vojnik koji je na slici označen brojem 5.
On se zove Fazliu i bio je Albanac iz A.P. Kosova.
Pošto je moja brižna obitelj bacila jednu bilježnicu sa podacima vojnika nisam siguran da li mu je to ime ili prezime.

[You must be registered and logged in to see this image.]

A sve je krenulo ovako.

Dana 16.01.1989.godine, ponedjeljak.
Lozinka za današnji dan je bila (Poligonka – Prozor).
Jutros je u karaulu „Ceršak“ ljut došao komandir karaule Spasković Radoje.
Odmah sa ulaznih vrata karaule je počela njegova dernjava kako da se dva lava bore za komad mesa.
Što se dogodilo.
Vojnik Pijanić ( na slici označen brojem 10) je bio na vikendu kući, te je telefonom zvao kući komandira karaule Spasković Radoju da mu prijavi incident u karauli „Ceršak“.
Pijanić je prijavio komandiru karaule Spaskoviću Radoji da je vidio kako je vojnik Fazliu bacio na pod radio vlasništvo JNA te da  se je isto razbilo.
Da bi Fazliu prekrio to razbijanje radija istoga je sakrio u potkrovlje karaule „Ceršak“.

(Ovako je izgledao taj radio uređaj koji je bio u karauli "Ceršak" a isti je bio vlasništvo JNA.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Međutim nije računao da će ga vojnik Pijanić izdati.
Tada komandir karaule šalje dežurnog da iz potkrovlja karaule spusti na hodnik 1 kata karaule razbijeno radio.
Ja sam bio tu u hodniku kada je dežurni karaule „Ceršak“ iz potkrovlja karaule dobio razbijeni radio uređaj.
Radio je sa vanjske strane bio malo oštećen tj. onaj vanjski oklop je na jednom kutu puknuo, dok je iz radio uređaja sa stražnje strane ispala sva njegova elektronika.
Radio više nije mogao raditi.
Čitavom karaulom se čulo deranje komandira karaule kako će zvati vojnu policiju i kako će vojnik Fazliu poslati u komandu pa u zatvor, kako će mu produžiti vojsku, kako će platiti nastalu štetu….
Fazliu je stajao na hodniku karaule i branio se da je radio slučajno palo na pod i razlilo se.
Fazliu je radio razbio jer mu je dosadilo slušati na vijestima o Albanskim teroristima, krijumčarenju oružja za Albance, o intervencijama RSUP-a na Kosovu, nemirima, demonstracijama i tom slično.
I tako se ja (na slici pod brojem 17) u toj dernjavi spreman da krenem na zasjedno mjesto „Žbun“.
A onda dolazi komandir karaule do mene i kaže mi da neću ići u zasjedu već da se spremim jer ću sa vojnikom Fazliu ići u komandu graničnog odsjeka kod potpukovnika Zdravka Cverlina.
I tako se spremim ja i Fazliu i autobusom pravac u Maribor u kasarna „Tone Tomšič“.
Kad smo došli u kasarnu „Tone Tomšič“ krenuli smo u potragu po katovima komande tražit potpukovnika Zdravka Cverlina.
Našli smo ga u jednoj velikoj sobi sa južne strane komande, nisam siguran je li bio 2 ili 3 kat.
Ta soba je vjerojatno bila za sastanke jer je u sobi bio veliki jajoliki stol za kojim je moglo sjediti oko 15-ak osoba.
Stol je bio okrenut u smjeru istok – zapad.
Poslije one dernjave u karauli „Ceršak“ koju je priredio komandir karaule Spasković Radoje, pitao sam se što li će se sada dogoditi vojniku Fazliu.
Fazliu je mudro šutio i čekao sudbinu.
Nisam ni ja znao što će se dogoditi.
Da li će doći vojna policija, hoće li u zatvor, hoće li biti dernjava….
Kad smo objasnili koji je razlog zašto smo došli mislio sam da će ga potpukovnik Zdravko Cverlin razapeti.
Onda potpukovnik Zdravko Cverlin bio je nešto u poslu, (pun stol nekakvih papira) traži od vojnika Fazliu da u gradu Mariboru kupi isti novi radio.
I onda hajdemo put pod noge i tražiti po Mariboru novi stari radio.
Znao sam da se takvi radio uređaji više nisu proizvodili i da je ovo traženje uzaludno.
Tehnika je odavno napredovala, proizvodili su se radio kasetofoni, manji moderniji uređaji  itd…
I tako mi lutamo gradom a da ni sami više nismo znali kud i što tražiti.
Nismo ni znali  gdje se u gradu Mariboru prodaju takvi elektrouređaji.
Kad smo se izmorili i naravno kad nismo pronašli novi stari radio uređaj vratili smo se u kasarnu „Tone Tomšič“.
I opet traži potpukovnika Zdravka Cverlina.
Objašnjavamo mu da se takvi radio uređaji više ne proizvode te da su sada moderniji uređaji u prodaji.
Potpukovnik Zdravko Cverlin nas gleda mrko i traži od nas da odemo do pošte da Fazliu nazove telefonom kući da mu njegova obitelj pošalje 50 miliona dinara da plati razbijeni radio uređaj.
I tako Fazliu iz pošte zove svoju obitelj na Kosovu da mu pošalju novce za razbijeni radio uređaj.
Kad smo to obavili krenuli smo ne obavljena posla nazad u karaulu „Ceršak“.
Kad smo došli u karaulu kao nagrada što sam vanredno bio u gradu Mariboru dočekala me zasjeda na zasjednom mjestu „Rupa“ od 13:45 sati pa do 18:00 sati te od 01:45 sati pa do 06:00 sati ja i vojnik Shabani Iljaz.
Da stvar bude gora iz komande graničnog odsjeka u kontrolu nam poslali kapetana Milu Milića koji nam je došao u kontrolu oko 02:30 sati ujutro.
A onda se i to iskompliciralo, opisano ovdje:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime08.06.15 7:52

Vojnik Graničar (citat):
Nastavak sa stranice 33: [You must be registered and logged in to see this link.]

I N C I D E N T   U   K A R A U L I   „C E R Š A K“

Incident u karauli "Ceršak" je izazvao vojnik koji je na slici označen brojem 5.
On se zove Fazliu i bio je Albanac iz A.P. Kosova.
Pošto je moja brižna obitelj bacila jednu bilježnicu sa podacima vojnika nisam siguran da li mu je to ime ili prezime.

[You must be registered and logged in to see this image.]

A sve je krenulo ovako.

Dana 16.01.1989.godine, ponedjeljak.
Lozinka za današnji dan je bila (Poligonka – Prozor).
Jutros je u karaulu „Ceršak“ ljut došao komandir karaule Spasković Radoje.
Odmah sa ulaznih vrata karaule je počela njegova dernjava kako da se dva lava bore za komad mesa.
Što se dogodilo.
Vojnik Pijanić ( na slici označen brojem 10) je bio na vikendu kući, te je telefonom zvao kući komandira karaule Spasković Radoju da mu prijavi incident u karauli „Ceršak“.
Pijanić je prijavio komandiru karaule Spaskoviću Radoji da je vidio kako je vojnik Fazliu bacio na pod radio vlasništvo JNA te da  se je isto razbilo.
Da bi Fazliu prekrio to razbijanje radija istoga je sakrio u potkrovlje karaule „Ceršak“.

(Ovako je izgledao taj radio uređaj koji je bio u karauli "Ceršak" a isti je bio vlasništvo JNA.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Međutim nije računao da će ga vojnik Pijanić izdati.
Tada komandir karaule šalje dežurnog da iz potkrovlja karaule spusti na hodnik 1 kata karaule razbijeno radio.
Ja sam bio tu u hodniku kada je dežurni karaule „Ceršak“ iz potkrovlja karaule dobio razbijeni radio uređaj.
Radio je sa vanjske strane bio malo oštećen tj. onaj vanjski oklop je na jednom kutu puknuo, dok je iz radio uređaja sa stražnje strane ispala sva njegova elektronika.
Radio više nije mogao raditi.
Čitavom karaulom se čulo deranje komandira karaule kako će zvati vojnu policiju i kako će vojnik Fazliu poslati u komandu pa u zatvor, kako će mu produžiti vojsku, kako će platiti nastalu štetu….
Fazliu je stajao na hodniku karaule i branio se da je radio slučajno palo na pod i razlilo se.
Fazliu je radio razbio jer mu je dosadilo slušati na vijestima o Albanskim teroristima, krijumčarenju oružja za Albance, o intervencijama RSUP-a na Kosovu, nemirima, demonstracijama i tom slično.
I tako se ja (na slici pod brojem 17) u toj dernjavi spreman da krenem na zasjedno mjesto „Žbun“.
A onda dolazi komandir karaule do mene i kaže mi da neću ići u zasjedu već da se spremim jer ću sa vojnikom Fazliu ići u komandu graničnog odsjeka kod potpukovnika Zdravka Cverlina.
I tako se spremim ja i Fazliu i autobusom pravac u Maribor u kasarna „Tone Tomšič“.
Kad smo došli u kasarnu „Tone Tomšič“ krenuli smo u potragu po katovima komande tražit potpukovnika Zdravka Cverlina.
Našli smo ga u jednoj velikoj sobi sa južne strane komande, nisam siguran je li bio 2 ili 3 kat.
Ta soba je vjerojatno bila za sastanke jer je u sobi bio veliki jajoliki stol za kojim je moglo sjediti oko 15-ak osoba.
Stol je bio okrenut u smjeru istok – zapad.
Poslije one dernjave u karauli „Ceršak“ koju je priredio komandir karaule Spasković Radoje, pitao sam se što li će se sada dogoditi vojniku Fazliu.
Fazliu je mudro šutio i čekao sudbinu.
Nisam ni ja znao što će se dogoditi.
Da li će doći vojna policija, hoće li u zatvor, hoće li biti dernjava….
Kad smo objasnili koji je razlog zašto smo došli mislio sam da će ga potpukovnik Zdravko Cverlin razapeti.
Onda potpukovnik Zdravko Cverlin bio je nešto u poslu, (pun stol nekakvih papira) traži od vojnika Fazliu da u gradu Mariboru kupi isti novi radio.
I onda hajdemo put pod noge i tražiti po Mariboru novi stari radio.
Znao sam da se takvi radio uređaji više nisu proizvodili i da je ovo traženje uzaludno.
Tehnika je odavno napredovala, proizvodili su se radio kasetofoni, manji moderniji uređaji  itd…
I tako mi lutamo gradom a da ni sami više nismo znali kud i što tražiti.
Nismo ni znali  gdje se u gradu Mariboru prodaju takvi elektrouređaji.
Kad smo se izmorili i naravno kad nismo pronašli novi stari radio uređaj vratili smo se u kasarnu „Tone Tomšič“.
I opet traži potpukovnika Zdravka Cverlina.
Objašnjavamo mu da se takvi radio uređaji više ne proizvode te da su sada moderniji uređaji u prodaji.
Potpukovnik Zdravko Cverlin nas gleda mrko i traži od nas da odemo do pošte da Fazliu nazove telefonom kući da mu njegova obitelj pošalje 50 miliona dinara da plati razbijeni radio uređaj.
I tako Fazliu iz pošte zove svoju obitelj na Kosovu da mu pošalju novce za razbijeni radio uređaj.
Kad smo to obavili krenuli smo ne obavljena posla nazad u karaulu „Ceršak“.
Kad smo došli u karaulu kao nagrada što sam vanredno bio u gradu Mariboru dočekala me zasjeda na zasjednom mjestu „Rupa“ od 13:45 sati pa do 18:00 sati te od 01:45 sati pa do 06:00 sati ja i vojnik Shabani Iljaz.
Da stvar bude gora iz komande graničnog odsjeka u kontrolu nam poslali kapetana Milu Milića koji nam je došao u kontrolu oko 02:30 sati ujutro.
A onda se i to iskompliciralo, opisano ovdje:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Trebali ste doći na Špičnik jer mi smo imali ovakav identičan radio. Ali jedva da je "hvatao" neku stanicu.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime08.06.15 21:00

Vojnik Graničar (citat):


[You must be registered and logged in to see this image.]

Zanimljiva sličica. Sedamnaest vojnika i jedan civil. Pošto je jedino civil naoružan, izgleda kao da zarobio ovu sedamnaestoricu vojnika. Laughing
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime08.06.15 22:28

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedan ovakav, u ispravnom stanju, bio je u nekom cosku vojnickog kluba u Kadetnici. proizvod EI Elektronska industrija Nis, stari model bez kasetofona

Jos najmanje jedan je sigurno bio u Spomen sobi u Kadetnici (odeljenju preko puta vojnickog kluba u samoj kasarni, u kojoj je, osim elemenata spomen sobe bilo svega i svacega na temu vojnickog kluba ... starih rashodovanih kutija od ozvucenja, starih delova fotolaboratorija, i jos puno stvari bezimenih i sa imenom).

Verovatno je neki visak tog i takvog radija bio i u razglasu i klubu u kasarni Tone Tomsic.

U slucaju nehoticnog (ili delom hotimicnog) loma ili kvara, mi smo se snalazili tako sto smo od 2-3 uredjaja u kvaru, sklopili jedan ispravan; uz veliku pomoc vojnika majstora Andrica ili nekog iz mladjih klasa koji je bio vest sa srafcigerom i lemilicom. I to uz odobrenje zastavnika Bjelice i kasnije civila Spasojevica, upravnika VK. Bez dranja, raporta, i slicnog...obe strane su bile uvek toliko razumne da spasavaju posledice (tj da sprava proradi i bude korisna), nego da istrazuju uzroke.

Sto u vasem slucaju nije bio slucaj.

Tako da se sve moglo razumno zavrsiti. Od 2-3 neispravna komada bi se u ceti tehnickog odrzavanja lepo sklopio 1 ispravan; i sve to zaobilaznim putevima i bez pisanja trebovanja...ali, sta je tu je, bilo pa proslo.


Pitanje je samo iz kog razloga je vojnik Pijanic cinkario Fazliua? Da li je njegova skrivena duznost bila da bude "oci i usi" komandira karaule, ili je imao nesto licno sa tim vojnikom i hteo da mu napakosti?

Kako ste saznali da je on cinkario?

Je li posle toga palo cebovanje, ili neki drugi vid odmazde za "pevanje" ?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Incident u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime08.06.15 23:06

Kemo Specijalac (citat):

Jedan ovakav, u ispravnom stanju, bio je u nekom cosku vojnickog kluba u Kadetnici, proizvod EI Elektronska industrija Nis, stari model bez kasetofona.
Jos najmanje jedan je sigurno bio u Spomen sobi u Kadetnici (odeljenju preko puta vojnickog kluba u samoj kasarni, u kojoj je, osim elemenata spomen sobe bilo svega i svacega na temu vojnickog kluba ... starih rashodovanih kutija od ozvucenja, starih delova fotolaboratorija, i jos puno stvari bezimenih i sa imenom).
Verovatno je neki visak tog i takvog radija bio i u razglasu i klubu u kasarni Tone Tomsic.
U slucaju nehoticnog (ili delom hotimicnog) loma ili kvara, mi smo se snalazili tako sto smo od 2-3 uredjaja u kvaru, sklopili jedan ispravan; uz veliku pomoc vojnika majstora Andrica ili nekog iz mladjih klasa koji je bio vest sa srafcigerom i lemilicom.
I to uz odobrenje zastavnika Bjelice i kasnije civila Spasojevica, upravnika VK.
Bez dranja, raporta, i slicnog...obe strane su bile uvek toliko razumne da spasavaju posledice (tj da sprava proradi i bude korisna), nego da istrazuju uzroke.
Sto u vasem slucaju nije bio slucaj.
Tako da se sve moglo razumno zavrsiti.
Od 2-3 neispravna komada bi se u ceti tehnickog odrzavanja lepo sklopio 1 ispravan; i sve to zaobilaznim putevima i bez pisanja trebovanja...ali, sta je tu je, bilo pa proslo.
Pitanje je samo iz kog razloga je vojnik Pijanic cinkario Fazliua?
Da li je njegova skrivena duznost bila da bude "oci i usi" komandira karaule, ili je imao nesto licno sa tim vojnikom i hteo da mu napakosti?
Kako ste saznali da je on cinkario?
Je li posle toga palo cebovanje, ili neki drugi vid odmazde za "pevanje" ?

U sobi za razglas kasarne "Tone Tomšič" nisam nikada bio.
Tako da ne znam kakvih je tamo bilo uređaja za puštanje glazbe preko razglasa.
Opet u karauli "Ceršak" nije bilo kako ti kažeš "šrafcigera i lemilica" i nije bilo nikoga tko se je bavio elektronikom da bi takvu operaciju mogao izvesti.
Šteta što se ovdje ne javi bivši graničar Vesko iz Crne Gore da ga pitam da li je tko naknadno popravio taj radio uređaj ili je u njegovoj sobi stajao samo kao ukras.

Naj žalosnije ni radio stanice koje bi trebali nositi na teren, kad su se pokvarile nitko nije nosio na popravak.
Mogu ti slobodno reći kao da nikoga nije bilo briga.
A tako bi nam dobro došle u patrolama i zasjedama.

Zašto je vojnik Pijanić cinkao vojnika Fazliua.
Jednostavno međunacionalna netrpeljivost te da kod komandira karaule ostavi dojam poštenog graničara.
Nešto drugo ne vidim.
Da je Fazliu bio pošten mogao je sam prijaviti da je "slučajno razbio radio" ovako ga je sakrio i mislio da to neće nitko saznati.
I ja sam se sam iznenadio kada su iz potkrovlja karaule spustili na hodnik 1 kata razbijeni radio.

Kako smo saznali da je Pijanić prijavio Fazliua.
Rekao nam je komandir karaule da ga je zvao telefonom od kuće.
Nakon toga nitko se nije osvećivao ni Pijaniću ni fazliuu.
Gledajući pošteno Pijanića je to pošteno prijavio da nebi netko drugi nedužan nastradao.

(Ako se ne varam mislim da je Fazliu prezime, nažalost imena se ne mogu sjetiti).
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Radio u karauli "Špičnik"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime08.06.15 23:15

šepa (citat):
Trebali ste doći na Špičnik jer mi smo imali ovakav identičan radio.
Ali jedva da je "hvatao" neku stanicu.
Eeeeh Šepa.
Koliko ste vi iz karaule "Špičnik" bili daleko od civilizacije da ni radio signal nije mogao doći do vas, ha ha ha ha ha....
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Naoružani Jager Florijan ispred karaule "Ceršak"    Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime08.06.15 23:20

halo 92 (citat):

Zanimljiva sličica.
Sedamnaest vojnika i jedan civil.
Pošto je jedino civil naoružan, izgleda kao da zarobio ovu sedamnaestoricu vojnika. Laughing
Taj civil se zove Jager Florijan.
U njega je komandir karaule Spasković Radoje imao veliko povjerenje a bili su i prijatelji.
On je jedini iz mjesta Ceršak koji je mogao ući u granični pojas bez posebne dozvole i nitko od vojnika ga nije ni kontrolirao ni dirao.

A kad si kod oružja, što misliš koji je vojnik (pod kojim brojem) tada bio na straži.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime09.06.15 0:14

Vojnik Graničar (citat):
Taj civil se zove Jager Florijan.
U njega je komandir karaule Spasković Radoje imao veliko povjerenje a bili su i prijatelji.
On je jedini iz mjesta Ceršak koji je mogao ući u granični pojas bez posebne dozvole i nitko od vojnika ga nije ni kontrolirao ni dirao.

A kad si kod oružja, što misliš koji je vojnik (pod kojim brojem) tada bio na straži.!?

Bila su dvojica, pod rednim brojevima 5 i 10, odnosno vojnici Fazliju i Pijanić. Pušku, naravno nisu smeli da imaju zbog mogućnosti osvete, zato ju je uzeo civil od posebnog poverenja komandira karaule?! Laughing
Iskreno govoreći, čitajući ovo što si napisao o incidentu, to pomalo liči na pozorišnu grotesku , kojoj pisac nije umeo da napiše kraj. Jednostavno, nestalo mu inspiracije u odsudnom momentu. Sve što si opisao je toliko besmisleno da prosto ne mogu da poverujem da se radi o odraslim ljudima, uz to još i vojnicima. 1.vojnik Fazliju razbija radio, jer ne može više da na vestima sluša o dešavanjima na Kosovu i Metohiji i sakriva polomljeni radio na tavan, da ga ne bi kaznio komandir karaule, kao da mu je radio kriv što su vesti loše po njega?! Uz to, niko od vojnika se nije upitao da li je taj Fazliju uopšte normalan, jer se moglo desiti da mu se ne sviđa priča nekog od vojnika i da ga upuca. Njega bi takođe odneo na tavan? 2. Kako je moguće da je to primetio samo jedan vojnik, a da ostali nisu? Zar ostali nisu slušali taj isti radio i zar nisu primetili da ga nema? Ako su saznali o čemu je reč, zašto nisu svi reagovali? 3. Vojnik Pijanić ćuti o događaju dok je u karauli (e ovo je poseban biser) i koristi priliku da se javi telefonom komandiru karaule sa  odsustva i da ispriča o događaju. I komandir karaule  uzima kao normalno da mu se vojnici javljaju sa odsustva i prijavljuju jedni druge za razne gluposti koje čine njemu iza leđa. Umesto da sačeka povratak Pijanića sa odsustva, da obadvojicu odvede kod sebe u kancelariju i ispita o čemu se radi, on pred celim strojem pravi "predstavu". Ako nije bio sposoban sam da reši takvu budalaštinu, mogao je da traži savet od nekog nadređenog. Iole sposobniji oficir bi i jednom i drugom "iščupao uši", do kraja vojnog roka bi odrađivali sav "prljav" posao po karauli, a ne bi imali ni jedan dan bez patrole, zasede ili straže.  Posle dve nedelje bi Fazliju svako jutro napamet izgovarao vesti sa Kosova i Metohije i to sa osmehom na licu, a Pijanić bi se zavetovao na večno ćutanje.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime09.06.15 17:17

halo 92 (citat):

Bila su dvojica, pod rednim brojevima 5 i 10, odnosno vojnici Fazliju i Pijanić.
Pušku, naravno nisu smeli da imaju zbog mogućnosti osvete, zato ju je uzeo civil od posebnog poverenja komandira karaule?! Laughing
Iskreno govoreći, čitajući ovo što si napisao o incidentu, to pomalo liči na pozorišnu grotesku , kojoj pisac nije umeo da napiše kraj.
Jednostavno, nestalo mu inspiracije u odsudnom momentu.
Sve što si opisao je toliko besmisleno da prosto ne mogu da poverujem da se radi o odraslim ljudima, uz to još i vojnicima.
1.vojnik Fazliju razbija radio, jer ne može više da na vestima sluša o dešavanjima na Kosovu i Metohiji i sakriva polomljeni radio na tavan, da ga ne bi kaznio komandir karaule, kao da mu je radio kriv što su vesti loše po njega?!
Uz to, niko od vojnika se nije upitao da li je taj Fazliju uopšte normalan, jer se moglo desiti da mu se ne sviđa priča nekog od vojnika i da ga upuca.
Njega bi takođe odneo na tavan?
2. Kako je moguće da je to primetio samo jedan vojnik, a da ostali nisu?
Zar ostali nisu slušali taj isti radio i zar nisu primetili da ga nema?
Ako su saznali o čemu je reč, zašto nisu svi reagovali?
3. Vojnik Pijanić ćuti o događaju dok je u karauli (e ovo je poseban biser) i koristi priliku da se javi telefonom komandiru karaule sa  odsustva i da ispriča o događaju. I komandir karaule  uzima kao normalno da mu se vojnici javljaju sa odsustva i prijavljuju jedni druge za razne gluposti koje čine njemu iza leđa.
Umesto da sačeka povratak Pijanića sa odsustva, da obadvojicu odvede kod sebe u kancelariju i ispita o čemu se radi, on pred celim strojem pravi "predstavu".
Ako nije bio sposoban sam da reši takvu budalaštinu, mogao je da traži savet od nekog nadređenog.
Iole sposobniji oficir bi i jednom i drugom "iščupao uši", do kraja vojnog roka bi odrađivali sav "prljav" posao po karauli, a ne bi imali ni jedan dan bez patrole, zasede ili straže.
Posle dve nedelje bi Fazliju svako jutro napamet izgovarao vesti sa Kosova i Metohije i to sa osmehom na licu, a Pijanić bi se zavetovao na večno ćutanje.
Halo 92.
Ne mogu ti pomoći.
Ovo je pisao život, tu nema filmskog scenarija u kome je zanimljiv početak, sredima i kraj.
Ovo nije film "Karaula".
Ovo je stvarnost.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime10.06.15 0:08

Vojnik Graničar (citat):
Halo 92.
Ne mogu ti pomoći.
Ovo je pisao život, tu nema filmskog scenarija u kome je zanimljiv početak, sredima i kraj.
Ovo nije film "Karaula".
Ovo je stvarnost.

Jasno mi je da se ovo dogodilo u stvarnom životu i baš zato mi je neverovatno da se odrasli ljudi ponašaju ovako nerazumno i neprofesionalno.  Činjenica je da recimo ti nisi mogao odbiti naređenje da vodiš Fazlijua, kao ni naređenje da šetaš gradom u potrazi za radioaparatom, ali su i jedno i drugo naređenje potpuno besmisleni. To možda govori samo koliko su starešine u tim godinama pred raspad SFRJ izgubile kompas. Takve brljotine starešina se nisu mogle desiti sedam-osam godina ranije, dok sam ja bio te JNA, a da ne govorim o godinama pre, sedamdesetim ili šezdesetim. Uništavanje imovine je bio ozbiljan prestup, pogotovo ako je učinjen iz obesti, što je ovde slučaj, i sumnjam da bi se završio bez zatvora. O javljanju telefonom sa odsustva neću ni da govorim, to je smejurija svoje vrste.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Izlazak u grad iz karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime10.06.15 19:49

halo 92 (citat):

Jasno mi je da se ovo dogodilo u stvarnom životu i baš zato mi je neverovatno da se odrasli ljudi ponašaju ovako nerazumno i neprofesionalno.
Činjenica je da recimo ti nisi mogao odbiti naređenje da vodiš Fazlijua, kao ni naređenje da šetaš gradom u potrazi za radioaparatom, ali su i jedno i drugo naređenje potpuno besmisleni.
To možda govori samo koliko su starešine u tim godinama pred raspad SFRJ izgubile kompas.
Takve brljotine starešina se nisu mogle desiti sedam-osam godina ranije, dok sam ja bio te JNA, a da ne govorim o godinama pre, sedamdesetim ili šezdesetim. Uništavanje imovine je bio ozbiljan prestup, pogotovo ako je učinjen iz obesti, što je ovde slučaj, i sumnjam da bi se završio bez zatvora.
O javljanju telefonom sa odsustva neću ni da govorim, to je smejurija svoje vrste.
U svemu onome lošemu što sam prije napisao ima i nečega dobroga.
A to je da mi je tom svojom ludošću vojnik Fazliu omogućio moj prvi izlazak iz karaule "Ceršak" u grad Maribor.
Da nije bilo tog događaja komandir karaule me nikada ne bi pustio u grad osim da sam odglumio da me nešto boli...
Ali ta gluma u karauli "Ceršak" znači da te netko od vojnika koji su slobodni mora mjenjati na straži, patroli i zasjedi.
A sa tim se baš nije za zajebavati.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Kako je samo jedan vojnik primjetio razbijeni radio vlasništvo JNA   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime13.06.15 11:05

halo 92 (citat):

Bila su dvojica, pod rednim brojevima 5 i 10, odnosno vojnici Fazliju i Pijanić.
Pušku, naravno nisu smeli da imaju zbog mogućnosti osvete, zato ju je uzeo civil od posebnog poverenja komandira karaule?! Laughing
Iskreno govoreći, čitajući ovo što si napisao o incidentu, to pomalo liči na pozorišnu grotesku , kojoj pisac nije umeo da napiše kraj.
Jednostavno, nestalo mu inspiracije u odsudnom momentu.
Sve što si opisao je toliko besmisleno da prosto ne mogu da poverujem da se radi o odraslim ljudima, uz to još i vojnicima.
1.vojnik Fazliju razbija radio, jer ne može više da na vestima sluša o dešavanjima na Kosovu i Metohiji i sakriva polomljeni radio na tavan, da ga ne bi kaznio komandir karaule, kao da mu je radio kriv što su vesti loše po njega?!
Uz to, niko od vojnika se nije upitao da li je taj Fazliju uopšte normalan, jer se moglo desiti da mu se ne sviđa priča nekog od vojnika i da ga upuca.
Njega bi takođe odneo na tavan?
2. Kako je moguće da je to primetio samo jedan vojnik, a da ostali nisu?
Zar ostali nisu slušali taj isti radio i zar nisu primetili da ga nema?
Ako su saznali o čemu je reč, zašto nisu svi reagovali?
3. Vojnik Pijanić ćuti o događaju dok je u karauli (e ovo je poseban biser) i koristi priliku da se javi telefonom komandiru karaule sa  odsustva i da ispriča o događaju.
I komandir karaule  uzima kao normalno da mu se vojnici javljaju sa odsustva i prijavljuju jedni druge za razne gluposti koje čine njemu iza leđa.
Umesto da sačeka povratak Pijanića sa odsustva, da obadvojicu odvede kod sebe u kancelariju i ispita o čemu se radi, on pred celim strojem pravi "predstavu".
Ako nije bio sposoban sam da reši takvu budalaštinu, mogao je da traži savet od nekog nadređenog.
Iole sposobniji oficir bi i jednom i drugom "iščupao uši", do kraja vojnog roka bi odrađivali sav "prljav" posao po karauli, a ne bi imali ni jedan dan bez patrole, zasede ili straže.
Posle dve nedelje bi Fazliju svako jutro napamet izgovarao vesti sa Kosova i Metohije i to sa osmehom na licu, a Pijanić bi se zavetovao na večno ćutanje.
Pošto ne znaš tko je bio na straži na slici, hajde da danas ti odgovorim na ovo tvoje pitanje pod rednim brojem 2.

Kažeš: "Kako je moguće da je to primetio samo jedan vojnik, a da ostali nisu?".
Što sad tu ima čudno.
Nisam ni ja znao da je vojnik Fazliu razbio radio prijemnik sve dok u karauli nije došao komandir karaule Spasković Radoje.
Tek kad je počela dernjava po karauli doznao sam što se dogodilo.
Moraš shvatiti da je u karauli uvijek neko falio, netko je bio na vikendu, redovnom, straži, patroli, zasjedi, dežurni, požarni, netko je spavao, netko je bio izvan karaule radio u vrtu, čistio oko karaule, čistio oko svinja itd....
Jednostavno ne možeš uvijek biti na svakom mjestu i gledati tko što radi.
Ima jedna izreka u narodu koja kaže "Prigode beru jagode".
Za razbiti ovaj radio prijemnik vlasništvo karaule "Ceršak" i JNA ne treba puno truda.
To je elektronika, koju drže vijci i jedan malo jači udarac naravno da će u njemu nešto puknuti.
Da li je Fazliu želio ispred svojih Albanaca ispasti kao neki frajer-faca pa je razbio radio prijemnik ne znam, oni kad bi se odvojili od nas oni bi razgovarali Albanski tako da ih nisi mogao razumjeti.
Već sam jednom napisao da sam namjerno ušao u sobu u kojoj su se oni okupili ali je jedan vojnik Albanac kojem je prezime Emini (na slici pod brojem 18) on me je prijateljski zamolio da iziđem iz sobe dok oni razgovaraju.
Tako sam izišao i nisam se naljutio.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime13.06.15 19:55

Vojnik Graničar (citat):
Pošto ne znaš tko je bio na straži na slici, hajde da danas ti odgovorim na ovo tvoje pitanje pod rednim brojem 2.

Kažeš: "Kako je moguće da je to primetio samo jedan vojnik, a da ostali nisu?".
Što sad tu ima čudno.
Nisam ni ja znao da je vojnik Fazliu razbio radio prijemnik sve dok u karauli nije došao komandir karaule Spasković Radoje.
Tek kad je počela dernjava po karauli doznao sam što se dogodilo.
Moraš shvatiti da je u karauli uvijek neko falio, netko je bio na vikendu, redovnom, straži, patroli, zasjedi, dežurni, požarni, netko je spavao, netko je bio izvan karaule radio u vrtu, čistio oko karaule, čistio oko svinja itd....
Jednostavno ne možeš uvijek biti na svakom mjestu i gledati tko što radi.
Ima jedna izreka u narodu koja kaže "Prigode beru jagode".
Za razbiti ovaj radio prijemnik vlasništvo karaule "Ceršak" i JNA ne treba puno truda.
To je elektronika, koju drže vijci i jedan malo jači udarac naravno da će u njemu nešto puknuti.
Da li je Fazliu želio ispred svojih Albanaca ispasti kao neki frajer-faca pa je razbio radio prijemnik ne znam, oni kad bi se odvojili od nas oni bi razgovarali Albanski tako da ih nisi mogao razumjeti.
Već sam jednom napisao da sam namjerno ušao u sobu u kojoj su se oni okupili ali je jedan vojnik Albanac kojem je prezime Emini (na slici pod brojem 18) on me je prijateljski zamolio da iziđem iz sobe dok oni razgovaraju.
Tako sam izišao i nisam se naljutio.

Ovo za stražu, naravno da ne znam ko je bio na straži, malo sam se šalio da su na straži bili Fazliu i Pijani(ć). Laughing
Za radio, pa naravno da je čudno da niko ne primeti da nema radija. Ispada da je samo Fazliju slušao radio?! Razumem da ga je samo jedan vojnik (Pijanić) video da razbija radio, ali nemoguće da niko od ostale vojske ne primeti da radija uopšte nema. Posebno ako je taj radio bio uključen veći deo dana. Prosto se primeti da nešto nedostaje na šta si već bio navikao, kao recimo muzika u karauli, koja se čula stalno preko tog radija. Zar niko od vojske nije glasno pitao gde je radio?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Tko je stražar ispred karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime13.06.15 22:07

[You must be registered and logged in to see this image.]

Vojnik Graničar (citat):
Pošto ne znaš tko je bio na straži na slici.....
halo 92 (citat):
Ovo za stražu, naravno da ne znam ko je bio na straži, malo sam se šalio da su na straži bili Fazliu i Pijani(ć). Laughing
Tko je bio na straži ispred karaule "Ceršak" u trenutku slikavanja.

Samo jedan detalj na slici otkriva tko je to jutro u tom trenutku bio na straži kod karaule "Ceršak".
Onaj tko je bio na straži morao je imati rap.
Na slici se vidi vojnik pod brojem 15 kome je ime i prezime Milojević Predrag iz Jagodina - Srbija (ispod broja 15) se vidi da je na vojniku remen od rapa.
Interesantno je da ova puška nije njegova.
On je trebao otići u karaulu na 1 kat po svoj puškomitraljez ali pošto smo se trebali slikati on je uzeo pušku od stražara koji je tada bio ispred karaule i išao se slikati sa tom puškom.
A ja (pod brojem 17) sam ga nagovorio da pušku da ovome civilu Jager Florijanu.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime13.06.15 23:28

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Vojnik Graničar (citat):
Pošto ne znaš tko je bio na straži na slici.....
halo 92 (citat):
Ovo za stražu, naravno da ne znam ko je bio na straži, malo sam se šalio da su na straži bili Fazliu i Pijani(ć). Laughing
Tko je bio na straži ispred karaule "Ceršak" u trenutku slikavanja.

Samo jedan detalj na slici otkriva tko je to jutro u tom trenutku bio na straži kod karaule "Ceršak".
Onaj tko je bio na straži morao je imati rap.
Na slici se vidi vojnik pod brojem 15 kome je ime i prezime Milojević Predrag iz Jagodina - Srbija (ispod broja 15) se vidi da je na vojniku remen od rapa.
Interesantno je da ova puška nije njegova.
On je trebao otići u karaulu na 1 kat po svoj puškomitraljez ali pošto smo se trebali slikati on je uzeo pušku od stražara koji je tada bio ispred karaule i išao se slikati sa tom puškom.
A ja (pod brojem 17) sam ga nagovorio da pušku da ovome civilu Jager Florijanu.

A gde je drugi stražar?
Kako ste vi uopšte čuvali stražu na Ceršaku? Kažeš da je ovaj Jagodinac stražar, a on ima samo RAP, nema pušku (puškomitraljez), kako čuva stražu bez puške? Dok on "čuva" stražu puškomitraljez mu stoji odložen na I spratu karaule?! Shocked A drugi stražar bez pogovora daje svoju pušku drugome za slikanje, koja na kraju završi u rukama civila?! Shocked   I šta bi bilo da je ovaj civil slučajno proveravao da li je puška zakočena, kao onaj lovac u filmu "Ko to tamo peva"? Ili da je  hteo da gađa vazduh, kao Laki u "Maratoncima"? Šta se dešavalo kada naiđe neko nepoznat, šta su stražari radili bez puške? Vikali "upomoć", ili "uzbuna", pošto su bez oružja jedino mogli da viču? Ko je mogao najjače da viče, taj bi bio određen za stražara? Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Straža kod karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime14.06.15 6:45

halo 92 (citat):

A gde je drugi stražar?
Kako ste vi uopšte čuvali stražu na Ceršaku?
Kažeš da je ovaj Jagodinac stražar, a on ima samo RAP, nema pušku (puškomitraljez), kako čuva stražu bez puške?
Dok on "čuva" stražu puškomitraljez mu stoji odložen na I spratu karaule?! Shocked
A drugi stražar bez pogovora daje svoju pušku drugome za slikanje, koja na kraju završi u rukama civila?! Shocked
I šta bi bilo da je ovaj civil slučajno proveravao da li je puška zakočena, kao onaj lovac u filmu "Ko to tamo peva"?
Ili da je  hteo da gađa vazduh, kao Laki u "Maratoncima"?
Šta se dešavalo kada naiđe neko nepoznat, šta su stražari radili bez puške?
Vikali "upomoć", ili "uzbuna", pošto su bez oružja jedino mogli da viču?
Ko je mogao najjače da viče, taj bi bio određen za stražara? Laughing
"Jagodinac" Predrag Milojević (pod brojem 15) je preuzeo stražu (e sad se ne mogu sjetiti možda od vojnika pod brojem 14 - Branislav Pecarski) koga je zamijenio i od njega je uzeo njegovu pušku i njegov rap.
Da je otišao po svoj puškomitraljez i rap na 1 kat karaule propustio bi ovo slikavanje.
Koji drugi stražar.!?
Daj mi nađi neku karaulu na prostoru bivše Jugoslavije koja je imala dva stražara.!?
Svaka karaula je imala samo jednog stražara kod karaule tako i karaula "Ceršak".

Vodim da se voliš drugima izrugivati i sa drugima se sprdati pa ću ti za ovo što si napisao vratiti istom mjerom: "e ovo je poseban biser", "to pomalo liči na pozorišnu grotesku".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime14.06.15 10:31

Vojnik Graničar (citat):
"Jagodinac" Predrag Milojević (pod brojem 15) je preuzeo stražu (e sad se ne mogu sjetiti možda od vojnika pod brojem 14 - Branislav Pecarski) koga je zamijenio i od njega je uzeo njegovu pušku i njegov rap.
Da je otišao po svoj puškomitraljez i rap na 1 kat karaule propustio bi ovo slikavanje.
Koji drugi stražar.!?
Daj mi nađi neku karaulu na prostoru bivše Jugoslavije koja je imala dva stražara.!?
Svaka karaula je imala samo jednog stražara kod karaule tako i karaula "Ceršak".

Vodim da se voliš drugima izrugivati i sa drugima se sprdati pa ću ti za ovo što si napisao vratiti istom mjerom: "e ovo je poseban biser", "to pomalo liči na pozorišnu grotesku".

Jedino kome se izrugujem i sprdam na forumu su starešine bivše JNA i njihova nesposobnost, glupost i bahato ponašanje, kao i sama organizacija, uglavnom loša, bivše JNA. Vojnicima se ne izrugujem, eventualno komentarišem neku glupost koju su uradili i ništa više. Ti si samo hroničar zbivanja. Mogu samo da se našalim na neku tvoju nepreciznost u pisanju, ali se niti izrugujem niti sprdam sa tim. Ako ti šalu tumačiš kao izrugivanje ili sprdnju, to ćemo lako rešiti, neću komentarisati tvoje pisanje i biće sve u redu.
Ovo si ti napisao, citiram:
"Onaj tko je bio na straži morao je imati rap.
Na slici se vidi vojnik pod brojem 15 kome je ime i prezime Milojević Predrag iz Jagodina - Srbija (ispod broja 15) se vidi da je na vojniku remen od rapa.
Interesantno je da ova puška nije njegova.
On je trebao otići u karaulu na 1 kat po svoj puškomitraljez ali pošto smo se trebali slikati on je uzeo pušku od stražara koji je tada bio ispred karaule i išao se slikati sa tom puškom."

Dakle, prvo si napisao da je na straži mogao biti vojnik sa RAP-om (Jagodinac), a onda napišeš da je on (taj stražar) uzeo pušku od stražara(?!), koji je tada bio ispred karaule?! I onda kažeš da ja prosipam "bisere"?!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime14.06.15 15:13

halo 92 (citat):

Jedino kome se izrugujem i sprdam na forumu su starešine bivše JNA i njihova nesposobnost, glupost i bahato ponašanje, kao i sama organizacija, uglavnom loša, bivše JNA.
Vojnicima se ne izrugujem, eventualno komentarišem neku glupost koju su uradili i ništa više.
Ti si samo hroničar zbivanja.
Mogu samo da se našalim na neku tvoju nepreciznost u pisanju, ali se niti izrugujem niti sprdam sa tim.
Ako ti šalu tumačiš kao izrugivanje ili sprdnju, to ćemo lako rešiti, neću komentarisati tvoje pisanje i biće sve u redu.
Ovo si ti napisao, citiram:
"Onaj tko je bio na straži morao je imati rap.
Na slici se vidi vojnik pod brojem 15 kome je ime i prezime Milojević Predrag iz Jagodina - Srbija (ispod broja 15) se vidi da je na vojniku remen od rapa.
Interesantno je da ova puška nije njegova.
On je trebao otići u karaulu na 1 kat po svoj puškomitraljez ali pošto smo se trebali slikati on je uzeo pušku od stražara koji je tada bio ispred karaule i išao se slikati sa tom puškom."
Dakle, prvo si napisao da je na straži mogao biti vojnik sa RAP-om (Jagodinac), a onda napišeš da je on (taj stražar) uzeo pušku od stražara(?!), koji je tada bio ispred karaule?! I onda kažeš da ja prosipam "bisere"?!

Da pitaš te starješine one bi rekle obrnuto.
Rekli bi da smo mi vojnici nesposobni, bahati, da mi pametujemo, da smo ne školovani, itd...
Našli bi nam 100 primjedbi da smo gori od njih.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime14.06.15 15:54

Vojnik Graničar (citat):

Da pitaš te starješine one bi rekle obrnuto.
Rekli bi da smo mi vojnici nesposobni, bahati, da mi pametujemo, da smo ne školovani, itd...
Našli bi nam 100 primjedbi da smo gori od njih.

Verujem da bi bilo tako. Međutim, argumenti baš i ne idu njima u prilog. Razlika je  u tome što su oni bili odgovorni, a ne vojska i za to su bili debelo plaćeni (visoka plata, stanovi) i imali su velikih privilegija u odnosu na ostale građane (posao za žene, posebna odmarališta zatvorenog tipa, posebne medicinske ustanove zatvorenog tipa, obezbeđen poseban prevoz, itd.).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Tko je na straži ispred karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime14.06.15 19:27

halo 92 (citat):

Dakle, prvo si napisao da je na straži mogao biti vojnik sa RAP-om (Jagodinac), a onda napišeš da je on (taj stražar) uzeo pušku od stražara(?!), koji je tada bio ispred karaule?!
I onda kažeš da ja prosipam "bisere"?!
Nekoliko trenutaka prije nego smo se trebali slikati netko je bio na straži ispred karaule "Ceršak".
Tko je od vojnika tada bio na straži ispred karaule stvarno se ne mogu sjetiti, možda vojnik pod brojem 14 Branimir Pecarski.
I sada straža se mijenja kao i u kasarni.
Trebao bi to obaviti dežurni karaule, odvesti i jednog i drugog do grudobrana prazniti puške provjeriti, puniti pušku, predati stražarsku dužnost o tome koliko ima vojnika na terenu, kad se vračaju sa terena itd....
Međutim to traje dugo.
U tom trenutku smo se trebali slikati ispred karaule.
Vojnik Milojević Predrag je trebao otići na 1 kat karaule i uzeti svoj rap i puškomitraljez i zamijeniti stražara ispred karaule.
A stražar koga on mjenja je trebao svoje oružje vratiti u karaulu na 1 kat.
Ali bi onda zbog toga propustili slikavanje.
On je (Milojević Predrag) da bi to sve to skratio uzeo pušku i rap od stražara kojeg je trebao zamijeniti i došao se sa nama slikati.
Samo on ima preko prsiju kožni remen od rapa i taj remen ga "izdaje" da je on u tom trenutku stražar ispred karaule "Ceršak".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 7:53

Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

Dakle, prvo si napisao da je na straži mogao biti vojnik sa RAP-om (Jagodinac), a onda napišeš da je on (taj stražar) uzeo pušku od stražara(?!), koji je tada bio ispred karaule?!
I onda kažeš da ja prosipam "bisere"?!
Nekoliko trenutaka prije nego smo se trebali slikati netko je bio na straži ispred karaule "Ceršak".
Tko je od vojnika tada bio na straži ispred karaule stvarno se ne mogu sjetiti, možda vojnik pod brojem 14 Branimir Pecarski.
I sada straža se mijenja kao i u kasarni.
Trebao bi to obaviti dežurni karaule, odvesti i jednog i drugog do grudobrana prazniti puške provjeriti, puniti pušku, predati stražarsku dužnost o tome koliko ima vojnika na terenu, kad se vračaju sa terena itd....
Međutim to traje dugo.
U tom trenutku smo se trebali slikati ispred karaule.
Vojnik Milojević Predrag je trebao otići na 1 kat karaule i uzeti svoj rap i puškomitraljez i zamijeniti stražara ispred karaule.
A stražar koga on mjenja je trebao svoje oružje vratiti u karaulu na 1 kat.
Ali bi onda zbog toga propustili slikavanje.
On je (Milojević Predrag) da bi to sve to skratio uzeo pušku i rap od stražara kojeg je trebao zamijeniti i došao se sa nama slikati.
Samo on ima preko prsiju kožni remen od rapa i taj remen ga "izdaje" da je on u tom trenutku stražar ispred karaule "Ceršak".
Remen od RAP-a nije bio kožni nego upleteni remen sivomaslinaste boje, tako da mislim da je ovo uprtač.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 9:46

šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

Dakle, prvo si napisao da je na straži mogao biti vojnik sa RAP-om (Jagodinac), a onda napišeš da je on (taj stražar) uzeo pušku od stražara(?!), koji je tada bio ispred karaule?!
I onda kažeš da ja prosipam "bisere"?!
Nekoliko trenutaka prije nego smo se trebali slikati netko je bio na straži ispred karaule "Ceršak".
Tko je od vojnika tada bio na straži ispred karaule stvarno se ne mogu sjetiti, možda vojnik pod brojem 14 Branimir Pecarski.
I sada straža se mijenja kao i u kasarni.
Trebao bi to obaviti dežurni karaule, odvesti i jednog i drugog do grudobrana prazniti puške provjeriti, puniti pušku, predati stražarsku dužnost o tome koliko ima vojnika na terenu, kad se vračaju sa terena itd....
Međutim to traje dugo.
U tom trenutku smo se trebali slikati ispred karaule.
Vojnik Milojević Predrag je trebao otići na 1 kat karaule i uzeti svoj rap i puškomitraljez i zamijeniti stražara ispred karaule.
A stražar koga on mjenja je trebao svoje oružje vratiti u karaulu na 1 kat.
Ali bi onda zbog toga propustili slikavanje.
On je (Milojević Predrag) da bi to sve to skratio uzeo pušku i rap od stražara kojeg je trebao zamijeniti i došao se sa nama slikati.
Samo on ima preko prsiju kožni remen od rapa i taj remen ga "izdaje" da je on u tom trenutku stražar ispred karaule "Ceršak".
Remen od RAP-a nije bio kožni nego upleteni remen sivomaslinaste boje, tako da mislim da je ovo uprtač.



Šepa mislim da nisi u pravu

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 11:39

miran cvilak (citat):
šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

Dakle, prvo si napisao da je na straži mogao biti vojnik sa RAP-om (Jagodinac), a onda napišeš da je on (taj stražar) uzeo pušku od stražara(?!), koji je tada bio ispred karaule?!
I onda kažeš da ja prosipam "bisere"?!
Nekoliko trenutaka prije nego smo se trebali slikati netko je bio na straži ispred karaule "Ceršak".
Tko je od vojnika tada bio na straži ispred karaule stvarno se ne mogu sjetiti, možda vojnik pod brojem 14 Branimir Pecarski.
I sada straža se mijenja kao i u kasarni.
Trebao bi to obaviti dežurni karaule, odvesti i jednog i drugog do grudobrana prazniti puške provjeriti, puniti pušku, predati stražarsku dužnost o tome koliko ima vojnika na terenu, kad se vračaju sa terena itd....
Međutim to traje dugo.
U tom trenutku smo se trebali slikati ispred karaule.
Vojnik Milojević Predrag je trebao otići na 1 kat karaule i uzeti svoj rap i puškomitraljez i zamijeniti stražara ispred karaule.
A stražar koga on mjenja je trebao svoje oružje vratiti u karaulu na 1 kat.
Ali bi onda zbog toga propustili slikavanje.
On je (Milojević Predrag) da bi to sve to skratio uzeo pušku i rap od stražara kojeg je trebao zamijeniti i došao se sa nama slikati.
Samo on ima preko prsiju kožni remen od rapa i taj remen ga "izdaje" da je on u tom trenutku stražar ispred karaule "Ceršak".
Remen od RAP-a nije bio kožni nego upleteni remen sivomaslinaste boje, tako da mislim da je ovo uprtač.



Šepa mislim da nisi u pravu

[You must be registered and logged in to see this link.]
Mirane u naše vrijeme na karauli smo dužili ovakve siguran sam da niko nije imao kožni.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 11:58

šepa (citat):
miran cvilak (citat):
šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

Dakle, prvo si napisao da je na straži mogao biti vojnik sa RAP-om (Jagodinac), a onda napišeš da je on (taj stražar) uzeo pušku od stražara(?!), koji je tada bio ispred karaule?!
I onda kažeš da ja prosipam "bisere"?!
Nekoliko trenutaka prije nego smo se trebali slikati netko je bio na straži ispred karaule "Ceršak".
Tko je od vojnika tada bio na straži ispred karaule stvarno se ne mogu sjetiti, možda vojnik pod brojem 14 Branimir Pecarski.
I sada straža se mijenja kao i u kasarni.
Trebao bi to obaviti dežurni karaule, odvesti i jednog i drugog do grudobrana prazniti puške provjeriti, puniti pušku, predati stražarsku dužnost o tome koliko ima vojnika na terenu, kad se vračaju sa terena itd....
Međutim to traje dugo.
U tom trenutku smo se trebali slikati ispred karaule.
Vojnik Milojević Predrag je trebao otići na 1 kat karaule i uzeti svoj rap i puškomitraljez i zamijeniti stražara ispred karaule.
A stražar koga on mjenja je trebao svoje oružje vratiti u karaulu na 1 kat.
Ali bi onda zbog toga propustili slikavanje.
On je (Milojević Predrag) da bi to sve to skratio uzeo pušku i rap od stražara kojeg je trebao zamijeniti i došao se sa nama slikati.
Samo on ima preko prsiju kožni remen od rapa i taj remen ga "izdaje" da je on u tom trenutku stražar ispred karaule "Ceršak".
Remen od RAP-a nije bio kožni nego upleteni remen sivomaslinaste boje, tako da mislim da je ovo uprtač.



Šepa mislim da nisi u pravu

[You must be registered and logged in to see this link.]
Mirane u naše vrijeme na karauli smo dužili ovakve siguran sam da niko nije imao kožni.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Još sam se malo poigrao ovom fotografijom, pa evo ruka vojnika 15 je oslonjena na lijevo koljeno vojnika 14, a na natkoljenici vojnika 15 je RAP, da li kožni ne znam

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 17:31

Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

A gde je drugi stražar?
Kako ste vi uopšte čuvali stražu na Ceršaku?
Kažeš da je ovaj Jagodinac stražar, a on ima samo RAP, nema pušku (puškomitraljez), kako čuva stražu bez puške?
Dok on "čuva" stražu puškomitraljez mu stoji odložen na I spratu karaule?! Shocked
A drugi stražar bez pogovora daje svoju pušku drugome za slikanje, koja na kraju završi u rukama civila?! Shocked
I šta bi bilo da je ovaj civil slučajno proveravao da li je puška zakočena, kao onaj lovac u filmu "Ko to tamo peva"?
Ili da je  hteo da gađa vazduh, kao Laki u "Maratoncima"?
Šta se dešavalo kada naiđe neko nepoznat, šta su stražari radili bez puške?
Vikali "upomoć", ili "uzbuna", pošto su bez oružja jedino mogli da viču?
Ko je mogao najjače da viče, taj bi bio određen za stražara? Laughing
"Jagodinac" Predrag Milojević (pod brojem 15) je preuzeo stražu (e sad se ne mogu sjetiti možda od vojnika pod brojem 14 - Branislav Pecarski) koga je zamijenio i od njega je uzeo njegovu pušku i njegov rap.
Da je otišao po svoj puškomitraljez i rap na 1 kat karaule propustio bi ovo slikavanje.
Koji drugi stražar.!?
Daj mi nađi neku karaulu na prostoru bivše Jugoslavije koja je imala dva stražara.!?
Svaka karaula je imala samo jednog stražara kod karaule tako i karaula "Ceršak"

Vodim da se voliš drugima izrugivati i sa drugima se sprdati pa ću ti za ovo što si napisao vratiti istom mjerom: "e ovo je poseban biser", "to pomalo liči na pozorišnu grotesku".


Daj mi nađi neku karaulu na prostoru bivše Jugoslavije koja je imala dva stražara.!?


Vojnik Granicar, nebi ulazio u detalje vaseg dijaloga ali htio sam samo izdvojiti ovaj dio kaj se tice strazara, na arauli Yuma GO Gevgelija su bila dva strazara, u moje vrijeme posle neznam a mogu mozda potvrditi mladji granicar.i
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 19:29

[You must be registered and logged in to see this image.]


Danas sam išao pute Veska Ostojića (bela strelica) Tako sam ga ja nazvao jer se krije iz toga jako zanimljiva priča.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 19:31

[You must be registered and logged in to see this image.]


Prošao sam pored stabla koje su srušili DAbrovi.Jeli Graničaru u vaše vreme bilo dabrova na Muri?
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 19:34

[You must be registered and logged in to see this image.]


A ovo je uz kanal postavio neki ribar ,da ne pokisne.U vaše vreme tamo se nije smelo pecati ribu.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 19:43

[You must be registered and logged in to see this image.]

Prošao sam pored potočiča,a iznad njega (strelica) vi ste išli na Rupu.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 19:46

[You must be registered and logged in to see this image.]


Prošao pored nekadašnje brane (izpod bunkera)
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 19:56

[You must be registered and logged in to see this image.]


Prošao pored...graničar če kazati koji je to kamen,i nakon jedno 50o metara morao se vratiti jer su Austrijanci pre mesta Strass nešto prekopali.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 20:05

miran cvilak (citat):
Prošao sam pored stabla koje su srušili Dabrovi.Jeli Graničaru u vaše vreme bilo dabrova na Muri?

Opa!
Ne znam 100% za SLO, no u Hrvatskoj su bili izumrli (prije više od 100 god.), pa se populaciju obnovilo puštanjem (nekoliko desetaka) jedinki natrag u prirodu uvezenih iz Njemačke, prije 20-tak god.

Možda su to ti.
(Najverojatnije, kako piše u članku.)

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Kožni rap u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 23:05

šepa (citat):
Remen od RAP-a nije bio kožni nego upleteni remen sivomaslinaste boje, tako da mislim da je ovo uprtač.
miran cvilak (citat):

Šepa mislim da nisi u pravu.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Miran evo od mene jedan plusić za pronalazak kožnog JNA rapa.
Ma pusti ti Šepu što on piše.
On misli da kako je bilo u njega u karauli "Špičnik" da je tako bilo na svakoj karauli.
Ja sam tek ovdje na F.B.P.N. JNA vidio koliko je ta JNA bila različita od opreme, uniformi, naoružanja itd....
Evo ovo je baš prilika da vaj pokažem još jednu sliku iz karaule "Ceršak" koji internet još nije vidio.
Na toj slici će se vidjeti da je Miran u pravu a da je Šepa u krivu.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime15.06.15 23:52

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime16.06.15 20:28

šepa (citat):
Remen od RAP-a nije bio kožni nego upleteni remen sivomaslinaste boje, tako da mislim da je ovo uprtač.
miran cvilak (citat):

Šepa mislim da nisi u pravu.
[You must be registered and logged in to see this link.]
šepa (citat):

Mirane u naše vrijeme na karauli smo dužili ovakve siguran sam da niko nije imao kožni.

[You must be registered and logged in to see this image.]
halo 92 (citat):
.................

Šepa, Šepa, Šepa.....
Ovo važi i za tebe Halo 92.
Ako ne vjerujete mene onda ponekad poslušajte starijeg od sebe kao našega Miran Cvilak.
Osim toga moraš znati da je Miran Cvilak ulazio u karaulu "Ceršak".........
Da puno ne pametujem čitajući ovdje na F.B.P.N. JNA o toj JNA sam sve i svašta pročitao.
Uglavnom vidio sam da ne ničemi ne trebam čuditi.
Sve je moguće i sve je nemoguće.
Tako i rapovi u kojima su se držali okviri za puške.
Evo imate tu čast prvi na internetu vidjeti ovu sliku ispred karaule "Ceršak" slikana je 22.12.1988. godine oko 10:00 sati.
Nažalost ne mogu se sjetiti tog civila, kako mu je ime i prezime.
Ali ako ikada ovo bude čitao i vidio ovu sliku, mogu mu zahvaliti ovim putem što mi je ovu sliku omogučio za uspomenu do kraja života.
Evo vašega "RAP-a nije bio kožni nego upleteni remen sivomaslinaste boje".
Tako Šepa uzalud tvoje istraživanje.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime16.06.15 22:55

Rizikovaću da opet budem pogrešno shvaćen sa tvoje strane. Dvema slikama RAP-a koje sam postavio hteo sam da pokažem da s etakvih RAP-pova sećam, a da kožne nisam imao priliku da vidim. Čak i RAP za puškomitraljez M53 (7,62 mm)  koji sam dužio dvadeset dana, nije bio od kože, već od platna. Na slici koju si objavio ja uopšte ne vidim jasno da se ovde radi o RAP-u za pušku M70 i puškomitraljez M72. Pošto nije teško na google-u pronaći sve i svašta, da li možeš da pronađeš takav RAP kao na slici, ali da bude vidljiviji? I da se razumemo, uopšte ne osporavam tvoju tvrdnju da je bio kožni RAP, samo hoću da kažem da ja to ne vidim dovoljno jasno.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Kožni rapovi u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime16.06.15 23:55

halo 92 (citat):

Rizikovaću da opet budem pogrešno shvaćen sa tvoje strane.
Dvema slikama RAP-a koje sam postavio hteo sam da pokažem da se takvih RAP-pova sećam, a da kožne nisam imao priliku da vidim.
Čak i RAP za puškomitraljez M53 (7,62 mm)  koji sam dužio dvadeset dana, nije bio od kože, već od platna.
Na slici koju si objavio ja uopšte ne vidim jasno da se ovde radi o RAP-u za pušku M70 i puškomitraljez M72.
Pošto nije teško na google-u pronaći sve i svašta, da li možeš da pronađeš takav RAP kao na slici, ali da bude vidljiviji?
I da se razumemo, uopšte ne osporavam tvoju tvrdnju da je bio kožni RAP, samo hoću da kažem da ja to ne vidim dovoljno jasno.
Halo 92.
Jasnije slike od ove nemam.
Bitno je da sam vam pokazao da su postojali i kožni rapovi u karauli "Ceršak".
A ovo što kažeš da su postojali rapovi za pušku M70 i puškomitraljez M72.
Ovako.
U karauli "Ceršak" su postojali rapovi od kože i rapovi da citiram našega Šepu a da ja ne izmišljam neki drugi naziv "upleteni remen sivomaslinaste boje" tj. od platna.
Nikada nitko od nas u karauli "Ceršak" nije komentirao je li ovo rap za pušku ili rap za puškomitraljez.
Mi nismo imali JNA knjige - pravilnike - ili već kako se kaže iz kojih smo mogli pročitati kakvih sve vrsta ima rapova i koji rapovi pripadaju kome oružju.
Kad sam došao u karaulu zadužio sam taj puškomitraljez i taj rap.
Niti sam ja koga pitao je li ovaj rap stvarno pripada ovome puškomitraljezu ili nekom drugom oružju.
Uzeo sam ono što su mi dali i sa tim rapom sam proveo čitavi vojni rok.
Evo dok sam ovo pisao sjetih se da sam i u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" dužio puškomitraljez ali se ne mogu sjetiti koji sam imao rap tj. da li je bio kožni ili platneni.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime17.06.15 0:19

Pomenuo sam te dve vrste naoružanja jer su RAP-ovi za njih isti. Kao i tvoja generacija, tako i moja nije imala neku stručnu literaturu ili pravilnike da bi upoznali kakvih sve RAP-ova ima, ali moja generacija je služila vojsku u vreme kada smo tek "izlazili" iz puškomitraljeza M53 i puške M48. Tada se to naoružanje povlačilo iz upotrebe, a smenjivale su ih poluautomatske puške, popularne PAP-ovke, automatske puške i puškomitraljezi M72. Za svu tu malu galeriju oružja mi smo bili u prilici da koristimo i razni rezervni alat i pribor, kao i torbice u kojima se to nosilo. Tako smo naučili kakvih sve RAP-ova ima. Dakle, sticajem okolnosti, a ne iz stručne literature.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime17.06.15 14:08

U Mariboru sam 87/88 duzio ovakav RAP uz automatsku pusku sa drvenim kundakom:


[You must be registered and logged in to see this image.]

Platnenih rapova sa slika se ne secam, tj nisam ih video nigde do sad...cak ni kod izvidjaca, koji su se u celoj opremi razlikovali od svih (maskirne uniforme, preklopni kundak, noz, itd).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Rapovi u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime17.06.15 19:43

Kemo Specijalac (citat):
U Mariboru sam 87/88 duzio ovakav RAP uz automatsku pusku sa drvenim kundakom:
Platnenih rapova sa slika se ne secam, tj nisam ih video nigde do sad... cak ni kod izvidjaca, koji su se u celoj opremi razlikovali od svih (maskirne uniforme, preklopni kundak, noz, itd).
Specijalac evo jedan plusić za ovaj kožni rap.
Vjerojatno se radi o istome kojeg sam i ja dužio.
Kad pogledam sliku ovaj moj je imao na remenu kod mjesta gdje se spaja sa rapom dvije zakovice, vjerojatno su ga u JNA učvrstili sa tim zakovicama jer se odšio.
Zašto nije bilo više tih kožnih rapova, vjerojatno je JNA napokon shvatila da je proizvodnja takvih rapova preskupa pa je počela uvoditi ove sivomaslinaste platnene.
Mislim da su neke životinje odahnile kad su za to saznale, ha ha ha ha....
A u svijetu je bilo i puno modernijih načina na koje su se mogli nostiti okviri za puške.
Samo u JNA se sve to sporo mjenjalo.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime18.06.15 12:54

Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):

Rizikovaću da opet budem pogrešno shvaćen sa tvoje strane.
Dvema slikama RAP-a koje sam postavio hteo sam da pokažem da se takvih RAP-pova sećam, a da kožne nisam imao priliku da vidim.
Čak i RAP za puškomitraljez M53 (7,62 mm)  koji sam dužio dvadeset dana, nije bio od kože, već od platna.
Na slici koju si objavio ja uopšte ne vidim jasno da se ovde radi o RAP-u za pušku M70 i puškomitraljez M72.
Pošto nije teško na google-u pronaći sve i svašta, da li možeš da pronađeš takav RAP kao na slici, ali da bude vidljiviji?
I da se razumemo, uopšte ne osporavam tvoju tvrdnju da je bio kožni RAP, samo hoću da kažem da ja to ne vidim dovoljno jasno.
Halo 92.
Jasnije slike od ove nemam.
Bitno je da sam vam pokazao da su postojali i kožni rapovi u karauli "Ceršak".
A ovo što kažeš da su postojali rapovi za pušku M70 i puškomitraljez M72.
Ovako.
U karauli "Ceršak" su postojali rapovi od kože i rapovi da citiram našega Šepu a da ja ne izmišljam neki drugi naziv "upleteni remen sivomaslinaste boje" tj. od platna.
Nikada nitko od nas u karauli "Ceršak" nije komentirao je li ovo rap za pušku ili rap za puškomitraljez.
Mi nismo imali JNA knjige - pravilnike - ili već kako se kaže iz kojih smo mogli pročitati kakvih sve vrsta ima rapova i koji rapovi pripadaju kome oružju.
Kad sam došao u karaulu zadužio sam taj puškomitraljez i taj rap.
Niti sam ja koga pitao je li ovaj rap stvarno pripada ovome puškomitraljezu ili nekom drugom oružju.
Uzeo sam ono što su mi dali i sa tim rapom sam proveo čitavi vojni rok.
Evo dok sam ovo pisao sjetih se da sam i u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" dužio puškomitraljez ali se ne mogu sjetiti koji sam imao rap tj. da li je bio kožni ili platneni.!?
Ja se ne sječam da sam u kasarni "Tone Tomšić" vidio kožni rap, a što se tiče karaule Špičnik znam sigurno da takvi nisu postojali na karauli. E sad otkud vama na Ceršaku takvi ne znam, mislim da su dijelovi opreme napravljeni od kože u pravilu bili starije izrade, teži za nošenje i rukovanje i polako potiskivani iz upotrebe u JNA.
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 12 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 12/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: