FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 MUZIL - PULA

Go down 
+95
goran9030
Brkakougar
anves
dunja963
Zoran I
Berač šparuga na utvrdama
PT104
BojanPla
Bucko1812
drzarkoff
Anubis
Janez125
KORISNIK
IGORP
arcibald01
POOPVIĆ ZORAN
PORUCNIK
Kiki Lončar
Medobrunda
smcagic
Milan Vranješ
Ica Nina
bosancerosss
Prodanici.1
alojzij
Mad Max
MIODRAG Mikovanovic
Habek88KL
ROBIS
goncz
Giovanni Damjanović
rock83
Scorpio
podmornicar
boror
almanaha
bije
jazbac
VP 5053
mornar53klasa
mariborcan
Radivoj
Vojnik Graničar
Suljić Irfan
tomerc
bog
Mornar971
Kuhar-Debar.
tunelski
Kuhar1
boban.stojanov
teo31
neven64
Gringo
pera84
Zoran Francuski
kulja
ercov54
Edyklasa43
Mikoyan
more6
dtm215
HogarViking
blackbarry
komodor
pukovnik
darko d
miro-miro
dejan-deki
milutins
bajapedja
janeztrdi
Matrix
mornar71
bojnik
Max Blitz
Stazio
dpuric
Jozo Trklja
flexi
SveJug
missar
jure
alexandar
ZAGORAC
jun91 osijek
jesen
stole
mgalic2
purger
Ivanm
dragan koja
BUNKERMAN
szlatko
Spyra
99 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
AutorPoruka
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2445
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime05.10.20 19:57

LEPI SPOMINI

Ob obisku prijatelja Vladota iz Izole leta 1978 je nastala ta fotografija vojaške ladje raketaša v Puli.


[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                                                     Št. 307 leta 1978 v Puli
Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime20.10.20 17:49

Zoran I (citat):
LEPI SPOMINI
Ob obisku prijatelja Vladota iz Izole leta 1978 je nastala ta fotografija vojaške ladje raketaša v Puli.
Št. 307 leta 1978 v Puli
Pozdrav Zorane.
Ovo na fotografiji nije Pula.
To može biti Koper/Kopar (pogled iz istočne luke prema Gažonu)
ili
Split (pogled iz južne obale prema Klisu)
ili
?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime20.10.20 18:52

Zoran I (citat):
LEPI SPOMINI
Ob obisku prijatelja Vladota iz Izole leta 1978 je nastala ta fotografija vojaške ladje raketaša v Puli.
Št. 307 leta 1978 v Puli
Berač šparuga na utvrdama (citat):
Pozdrav Zorane.
Ovo na fotografiji nije Pula.
To može biti Koper/Kopar (pogled iz istočne luke prema Gažonu)
ili
Split (pogled iz južne obale prema Klisu)
ili
?
Šparoga, jesi li ikada bio na Klisu, kod Klisa, pored Klisa.!? Suspect
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime21.10.20 10:56

Vojnik Graničar (citat):

Berač šparuga na utvrdama (citat):
Pozdrav Zorane.
Ovo na fotografiji nije Pula.
To može biti Split (pogled iz južne obale prema Klisu)
Šparoga, jesi li ikada bio na Klisu, kod Klisa, pored Klisa.!? Suspect
Pozdrav Vojnik Graničar.
Fotografija koju je Zoran priložio nikako nije Pula, a kako sam jahtom obišao čitavu slovensku i hrvatsku obalu onda me luka i obližnje brdo, na fotki, podsjetilo na Kopar i Split.
Ispravi me ako sam pogriješio.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime21.10.20 21:50

Berač šparuga na utvrdama (citat):
Pozdrav Zorane.
Ovo na fotografiji nije Pula.
To može biti Split (pogled iz južne obale prema Klisu)
Vojnik Graničar (citat):
Šparoga, jesi li ikada bio na Klisu, kod Klisa, pored Klisa.!? Suspect
Berač šparuga na utvrdama (citat):
Pozdrav Vojnik Graničar.
Fotografija koju je Zoran priložio nikako nije Pula, a kako sam jahtom obišao čitavu slovensku i hrvatsku obalu onda me luka i obližnje brdo, na fotki, podsjetilo na Kopar i Split.
Ispravi me ako sam pogriješio.
Takvih brda oko splita nema, ima planina ali ni približno nije ovako ravna i šumovita.
Pogotovo područje oko Klisa.
Evo kako izgleda pogled iz ratne luke "Lora".
Klis je desno još nekoliko kilometara.
I onakvog pošumljenoga ravnog brda nema nigdje u blizini.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime22.10.20 10:13

Max Blitz (citat):
Pozdrav Tunelski i dobrodošao na forum!

Poslikaj i postavi, već ćemo komentirati tko se čega sjeti, lakše će bit uz slike....
Pozdrav,
ja imam jako puno slika sa Muzila, išla sam čak kroz tunel 200 m pod zemljom gdje se nalazi top, dolje su bile i spavaone, međutim, imam problem nikako da postavim slike.
Pozdrav

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime22.10.20 10:14

Moja naslovna slika je slika crkvice iznad početka lukobrana, sve je zaraslo u šikaru, teško da bi netko mogao i doći sa neke druge strane.

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime22.10.20 12:41

dunja963 (citat):

Pozdrav,
ja imam jako puno slika sa Muzila, išla sam čak kroz tunel 200 m pod zemljom gdje se nalazi top, dolje su bile i spavaone, međutim, imam problem nikako da postavim slike.
Pozdrav

Što se tiče člana foruma Max Blitz-a njega nema na forumu, generali sa foruma su ga naljutili pa je mislim privremeno otišao.

A što se tiče slika, tek si se registrirao 22.10.2020. god. tako da ćeš morati sačekati nekih 7-8 dana i tek tada ćeš moći postavljati slike.
Za sada e možeš.
Takvo je pravilo.
Glupa izgleda ali je tako.
Uglavnom rado očekujemo tvoje slike iz JNA. Shocked


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 23.10.20 11:30; prepravljeno ukupno 1 puta

dunja963 voli ovaj upis

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime23.10.20 11:02

dunja963 (citat):
Pozdrav,
ja imam jako puno slika sa Muzila, išla sam čak kroz tunel 200 m pod zemljom gdje se nalazi top, dolje su bile i spavaone, međutim, imam problem nikako da postavim slike.
Moja naslovna slika je slika crkvice iznad početka lukobrana, sve je zaraslo u šikaru, teško da bi netko mogao i doći sa neke druge strane.
Pozdrav dunja963.
Tvoja naslovna slika nije slika crkvice iznad početka lukobrana.
To je ruševina obalne bočne topničke bitnice Punta Kompare.
Zbunila te sličnost prednje fasade sa onom pokraj kanjona na Verudeli.

No, ni pulski arheolozi nisu znali namjenu te ruševine kada su 2012. napravili "ARHEOLOŠKO REKOGNOSCIRANJE PODRUČJA MUZIL U PULI".
Na stranici 27. su, ispod fotke te ruševine, napisali "Uvala Smokvica, građevina nepoznate namjene".

[You must be registered and logged in to see this image.]

U knjizi Pulska kruna 2 (iz 2008.), na str 144. piše da je izgrađena između 1908. i 1914. te da je bila opremljena sa 4 topa od 7 cm.
Moje je mišljenje da je izgrađena kao zamjena za obalnu bočnu topničku bitnicu Val de Figo koja je izgrađena 1906., a srušena koju godinu kasnije, prilikom gradnje lukobrana.

Muzil Elaborat od Pulske grupe (iz 2009.) je pak imenuje obalna baterija Kumpar.

U knjizi Festung Pola (iz 2003.), na str 131 piše da je flankierbatterien Cap Compare, a ranije flankierbatterien Val Figo, osigurala zatvaranje luke s juga. Navodi se da je 1914. imala 4 topa L/42:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Nakon raspada Austro-Ugarske talijanska vojska ju je preimenovala u batteria Capo Compare:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Njezina posljednja fotografija u aktivnom stanju datira kada su saveznici fotografirali bombardiranje Pule 1945.
Na nižoj fotki vidljiv je i put koji vodi do nje od utvrde Marie Louise:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Smatram da je JNA, u fazi čišćenja te ruševine nakon 1947., uklonila čitavo naoružanje i od tada je objekt napušten i prepušten propadanju.
Pored topničke bitnice Punta Kompare nedavno sam fotografirao čahuru, pretpostavljem da je iz doba JNA:

[You must be registered and logged in to see this image.]

dunja963 pišeš da je sve zaraslo u šikaru i teško da bi netko mogao i doći sa neke druge strane.
Može se doći obalnim putem (iz smjera lukobrana) ili kroz šikaru iz pravca utvrde Marie Louise.

- - - - -

Pišeš da si išla kroz tunel 200 m pod zemljom gdje se nalazi top, dolje su bile i spavaone.
To je ukopana topnička bitnica Muzil, koja je nastala kao 5. faza proširenja utvrde Muzil.
Prvo je napravljena kružna utvrda (1855., po Pulska kruna 2, odnosno 1830. po Festung Pola).
U drugoj fazi je izgrađena topnička bitnica (1878.) na nasipima do utvrde.
U priloženoj fotki vidi se kružna utvrda koja je sa tri strane zaštićena obrambenim nasipom, a na četvrtoj strani je obranjena tambur dvorom:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Najzanimljiviji predmet koji sam pronašao na topničkoj bitnica, na nasipima, je sredstvo za detoksikaciju kože (jmh) iz 1942., a koji je koristila Wehrmacht. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Trećom fazom je dovršena kazamatirana topnička bitnica (1884.) čija je unutrašnjost slična
utvrdi Verudela (tu je sada akvarij), a koja je izgrađena dvije godine ranije. Fotka:
[You must be registered and logged in to see this image.]

O četvrtoj fazi nisam našao pisane tragove.
Riječ je o sklopu bunkera i rovova.
Pretpostavljam da je iz doba Kraljevine Italije:
[You must be registered and logged in to see this image.]

A o petoj fazi postoje oprečna mišljenja. Bivši oficir JNA rekao mi je da je tu ukopanu topničku bitnicu napravila njemačka vojska 1944.
U knjizi Istra 1941-1947 Mario Mikolić je napisao da su ukopane građevine gradili Puljani koje je njemačka vojska prisilno angažirala.
No, forumaš Bunkerman rekao mi da je tu bitnicu izgradila JNA. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Od brojnih topova kojima je u 140 godina (1852.-1992.) bio opremljen ovaj kompleks fortifikacija, najveći je bio L/35 od 15 cm. Sa šest takvih topova raspolagala je kazamatirana topnička bitnica 1914. godine. Ranije je kružna utvrda imala 22 manja topa, a u doba JNA je ukopana bitnica imala 4 topa od 9 cm. No, šest topova od 9 cm bilo je raspoređeno i na kružnoj utvrdi i topničkoj bitnici na nasipima 1914.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Tko pročita Muzil Elaborat od Pulske grupe pomisliti će da je postojala i šesta faza. Na 70. stranici te studije piše:
"Ispod tvrđave iskopani su tuneli u kojima su bile smještene morske mine i torpeda, namijenjeni polaganju minskih prepreka. U torpednoj radionici obavljane su pripreme za ukrcaj na brodove."
Takvo što postoji ispod utvrde Marie Louise, ali ne i ispod utvrde Muzil i njezine 3 bitnice.

Ispod ukopane topničke bitnice Muzil nalaze se uklesane kockaste rupe veličine 10 x 10 x 10 metara, a koje su djelom uronjene u moru. Nalaze se ispod rovova za topove.
Forumaš Bunkerman otkrio mi je da su te rupe u stijenama napravljene kako bi se u njima razbijali valovi kada puše jako jugo te kako more ne bi udaralo u bunkere s ljudstvom i naoružanjem.

U moru ispod obalne bitnice uočio sam, prilikom ronjenja, cijev topa 9 cm koju je izrezala JNA prije odlaska iz Pule.
Tu je i jedan odbačen, a nikada ispaljen topnički projektil.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Inače, alternatori u toj ukopanoj bitnici su engleske proizvodnje i datiraju iz "march 1955.". Ventilatori su jugoslavenske/hrvatske proizvodnje (Tv. ventilacionih uređaja ZG, Elektrokovina i Tv. alatnih strojeva Prvomajska ZG), a na jednom piše da izgrađen 1954.
Po tome se dade zaključiti da je bitnica opremljena i osposobljena u doba JNA.

Dok alternatori i ventilatori u tunelima na Smokvici (druga strana Muzila, nedaleko bitnice Punta Kompare, a ispod utvrde Marie Louise) datiraju iz doba fašističke Kraljevine Italije.

Zanimljivo je kako su kružna utvrda i obrambeni nasip iz prve i druge faze, topnička bitnica iz treće faze, bunkeri i rovovi iz četvrte faze te ukopana topnička bitnica iz pete faze povezani podzemnim skrivenim hodnikom - poternom. Foto poternoma između obrambenog nasipa iz druge faze i topničke bitnice iz treće faze:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rezime. Tamno crvena fleka je kružna utvrda (1. faza). Žuta je topnička bitnica na obrambenom nasipu (2. faza). Svijetlo crvena je kazamatirana topnička bitnica (3. faza). Narančasta je sklop bunkera i rovova (4. faza). Zelena je ukopana topnička bitnica (5. faza). Plavo je more.
[You must be registered and logged in to see this image.]


dunja963, ako želiš stručno vođenje po Muzilu, javi se privatnom porukom u inbox.
Sada ima tamo puno gljiva. Ljeti mi je fora proučavati podvodne objekte, a na proljeće u berbu šparuga. Meni je prelijepo šetati se na području koje je poput neistraženog muzeja na otvorenom.

Vojnik Graničar (citat):
Takvih brda oko splita nema, ima planina ali ni približno nije ovako ravna i šumovita.
Pogotovo područje oko Klisa.
I onakvog pošumljenoga ravnog brda nema nigdje u blizini.
Hvala na ispravku.

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
anves
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2021-02-26
M(j)esto Ljubljana

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime26.02.21 16:44

Habek88KL (citat):
Pozdrav svima ..bio sam "septembarac" 1987....88 kLASA ...VES kuhar.. 6 bataljun ..kod kapetana Zorana Radenković ... svima pozdrav a "klasići" neg mi se jave

..u 12 mj su nas poslali u prekomandu ..ja sam završio u Divuljama, za na PS 12 ( Spasilac) kao kuhar i kantinjer ( intendant)

Pozdrav,

i ja sam bio septembarac, mornar kuvar u 1 četi 6 bataljona u MNC Muzil, došao sam tek 20.9.87 ujutro pošto sam sa kolegama iz Maribora s kojima smo bili regrutovani u Puli  tek malo pred ponoč stigao u kasarno Karlo Rojc jer smo popodne malo išli po gradu in nešto pojeli i popili. Moj komandir voda je bio Zastavnik Mujo Hadžienfendič koji je bio odličan čovek. A komandir čete kapetan Z. Radenkovič Picko s kojim sam imao kasnije neke  čudne frke ali pustimo sad to. Posle kuvarske obuke ostao sam nekim slučajem u četi kao kino operater i prikazivao vojničko nastavne filme na 16 mm traku u nastavnoj učionici u susednoj zgradi a ostalo vreme bio sam u četi 1/6. U januaru 88 sam dobio čak i čin razvodnika. Sečam se puno prigoda (u četi, straži, vojnički marš na Banjole na streljište, logorovanje u šatorima na Muzilu.....) ali se detaljno ne sečam svih onih s kojima sam bio u četi od septembra 87-88 samo koje pojedince ali bi koristio ovu priliku, da sve lepo pozdravim a možda se me ko i priseča.

Andrej V. Very Happy

ROBIS and Berač šparuga na utvrdama vole ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime28.02.21 19:46

Evo opet malo Muzila
Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime28.02.21 19:49

[You must be registered and logged in to see this image.]

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime01.03.21 9:25

Pozdrav dunja963. Dobar kadar si zabilježila. Kako nisi ništa napisala o lokalitetu koji si fotkala dozvoli da opišem par riječi. Fotkano je s nasipanog platoa na Smokvici, a preciznije rečeno to je rt Kompare. To je prostor ovog crvenog kruga:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Mala povijest lokaliteta koja će možda potakniti nekog bivšeg vojnika da nadopuni moje bilješke:
1906. - na tom mjestu izgrađena je obalna bočna topnička bitnica Val de Figo (uvala Smokvica).
1908.-1914. - ta bitnica je uništena jer je tu izgrađena lučica isprepletena uskotračnom prugom koja je vodila do podzemnog skladišta ugljena. Jedan od dva ulaza u to skladište vidljiv je na desnom djelu fotke od dunja963. Lijevo je nadzemno skladište. Istovremeno je zgrađena obalna bočna topnička bitnica Punta Kompare koja je uništena nakon anglo-američkog bombardiranja 1945. To je ona koju je dunja963 objavila kao svoj avatar. No, na novoj fotki od dunja963 nalazi se na rubnom desnom djelu.
1947.-1991. - ostaci neraspakiranih remena za motor i drugih djelova motora upućuju da se tim nadzemnim skladištem koristila i JNA u vremenu dok je bila u Puli.

dunja963 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2445
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime04.03.21 0:36

PUNTA CHRISTO

Utvrda Punta Christo nudi brojne tajne
Unutra so prastari potpisi vojnika, a u planu je otvaranje pizzerija i craft odeljenja u puškarnicama


Utvrda Punta Christo u Štinjanu zadnjih godinu dana intenzivno je čišćena i minule nedjelje oko 1.200 ljudi ju je razgledavalo nakon što je u punom sjaju otkrila svoje godinama skriveno podzemlje.

Zaslužni za očuvanje i uređivanje su članovi Udruge prijatelja obalne utvrde Punta Christo, koji su i organizirali nedjeljni razgled.

- O utvrdi nas desetak brinemo već 22 godine. Održavamo je, čistimo od raslinja, čuvamo. Kako nas je većina u ugostiteljstvu, kojem protekla godina nije bila naklonjena, iskoristili smo vrijeme i krenuli čistiti podzemlje utvrde u kojem se nekad, duboko pod zemljom, čuvalo topovsko streljivo, priča nam Dalibor Dabić, predsjednik Udruge i zaljubljenik u austrougarsku baštinu.

Brojne su podzemne prostorije godinama bile nedostupne, pune smeća i raznog materijala. Marljivo ih čisteći, iz njih su članovi Udruge odnijeli tone i tone materijala. No, sve se isplatilo, napominje Dabić, kada su one počele otkrivati svoje dugo godina skrivene tajne. Tako nam, primjerice, u jednom od hodnika pokazuje u kamen urezane potpise austrougarskih vojnika koji su ovdje služili.
Entuzijastični i ohrabreni obavljenim poslom, krenuli su odmah i u čišćenje kanala te sada, u proljeće, odlučili sugrađanima pokazati što su sve učinili u godinu dana.

- Napravili smo jako puno posla: očistili smo tunele, zatrpane prostorije, počeli s postavljanjem ograde, osvijetlili smo Forticu, izvana pa sve do tunela, postavili brojna vrata, a trenutno smo u fazi čišćenja kanala oko tvrđave, navode nam iz Udruge, pozivajući Puljane da dođu vidjeti kako fort izgleda i narednih vikenda. Napominju da još ne znaju kada će točno utvrda biti otvorena za posjete pa svima savjetuju da prate njihovu Facebook stranicu (Fort Punta Christo) za točne informacije.
U razgovoru o budućnosti utvrde, koja je većini poznata kao mjesto održavanja Outlook i Dimension festivala, Dabić nam navodi kako za sada ne planiraju ugošćavati velike partije, već im je ideja, u suradnji s istarskim umjetnicima, napuniti hodnike utvrde izložbama i umjetnošću.

- Voljeli bismo, a to su za sada tek planovi, ovdje otvoriti i pizzeriju i kafić da se ljudi kada dođu u razgledavanje mogu okrijepiti, zadržati i uživati u jedinstvenom pogledu koji utvrda pruža na pulski lukobran i brijunsko otočje, a da četiri puškarnice budu posvećene craft pivima, rakijama i drugim domaćim proizvodima, priča nam Dabić o svojim vizijama kako utvrdi i nakon festivala udahnuti život. Dodaje da im je u planu tijekom ljeta postaviti izložbu "Punta Christo - nikad viđeno" koja će prikazati razne faze gradnje utvrde.

Podsjetimo, tvrđava Punta Christo sagrađena je sredinom 19. stoljeća na istoimenom poluotoku u blizini Štinjana, na ulazu u pulski zaljev i nasuprot Nacionalnom parku Brijuni. Bila je najveća i najjača obalna utvrda Carskog i kraljevskog tvrđavnog topništva Austro-Ugarske Monarhije. Položaj utvrde, na 45 metara nadmorske visine, odredio je i njezinu ulogu zaštite zapadnog morskog prilaza i južnog ulaza u Fažanski kanal koji je bio rezervno sidrište austrougarske flote. Nakon Drugog svjetskog rata tvrđava je napuštena.

Tvrđava se prostire se na više od deset tisuća četvornih metara. Odvaja je duboki obrambeni rov preko kojeg vode tri ulaza, u unutrašnjosti se nalaze tri dvorišta iz kojih je moguće ući u podzemne prostorije ove fascinantne građevine.
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                              Utvrda Punta Christo
[You must be registered and logged in to see this image.]
   V organizaciji Outlooka je leta 2018 tam nastopilo preko 80 glasbenih skupin
[You must be registered and logged in to see this image.]
                 Pomembni člani združenja v sredini predsednik Dalibor Dabić

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime04.03.21 21:49

Zoran I (citat):
Nakon Drugog svjetskog rata tvrđava je napuštena.
Hvala Zoran I što si prenio članak iz Glasa Istre i linkove ostalih medija koji su to pisali.
Novinarka Glasa Istre je napisala netočnost da je napuštena nakon Drugog svjetskog rata.
O tome da se intenzivno koristila i nakon 1945. pisao sam na ovom forumu.

link gdje smo o tome pisali:
[You must be registered and logged in to see this link.]
čitanje započnite od posta gorana9030 - 26.10.2020., 21:51h

p.s.

Zoran I - predlažem da ubuduće o štinjanskoj utvrdi pišeš u rubrici "Vojni objekti - strogo čuvane tajne" ili "Pula - Katarina, mornarička pešadija". Pisanje ili prenošenje informacija o tome nikako ne spada u temu o Muzilu jer se Punta Christo na Muzilu ne nalazi.
Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime05.03.21 7:03

Jutro..Berac sparuga kada budes iduci put htio na Muzil, javi se, makar mi posalji  na postu..sparuge su pocele i idealna prilika eto da se nadjemo i da mi pokazes Muzil
Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime14.03.21 18:48

dunja963 (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovo lijevo nadzemno skladište s fotke dunja963 (na Punta Kompare, do lukobrana) krije jedan detalj koji nisam zatekao nigdje drugdje. Naime, to je jedni objekt (za kojeg ja znam) u kojem je sačuvana parola iz doba fašističke Italije i iz komunističke Jugoslavije. Na unutarnjem istočnom zidu crvenom bojom, na ćirilici, napisano je “ŽIVEO DRUG TITO ”, ispod crvene petokrake. Na unutarnjem južnom zidu je pomoću šablona ispisano crnim slovima “LA PATRIA QUESTE ARMI A TE AFFIDA..." (domovina ovo oružje tebi povjerava ...) 
Vidljivo je kako je JNA obojila tu poruku talijanske vojske, a HV obojila poruku JNA. Vrijeme je izbrisalo prekrivenu bijelu boju i sada imamo relikte komunizma i fašizma u jednoj maloj prostoriji:
[You must be registered and logged in to see this image.]
ostaci neraspakiranih remena za motor i drugih djelova motora upućuju da se tim nadzemnim skladištem koristila i JNA u vremenu dok je bila u Puli.
[You must be registered and logged in to see this image.]
A sada nešto sasvim drugo, kamene stepenice koje od nikuda vode nigdje. Usred guste šume na Muzilu mogu se pronaći stepenice iz doba Austro-Ugarske koje su vodile do objekta koji je nastradao u anglo-američkom bombardiranju Muzila. Stepenice su sačuvane. Fotkano u panoramskom modu da vidite kako nigdje nema tragova civilizacije osim tih stepenica:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime30.03.21 19:17

[You must be registered and logged in to see this image.]
Napokon pronadjena "dolina suza" na Muzilu

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime31.03.21 11:15

Inače, ta se uvala do 1947. zvala Brancorso, a nakon toga se zove Jamica.
Dolina suza je naziv padine koja povezuje tu uvalu sa poligonom na vrhu brda.
[You must be registered and logged in to see this image.]
- - -
Meni je zanimljv put od te uvale do zgrade zapovjedništva. Naime, put je popoločen položajima nekadašnje protuzračne obrane. A položaji protuzračne obrane bili su i u redu iznad, i u onom redu još iznad i u još jednom redu iznad. Taj put i položaji topova (mali krugovi) vidljivi su i na Google satelitskom snimku koji prilažem u nastavku, a nalazi se unutar crvenih crta:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2445
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime16.04.21 20:52

KASARNA PBB SERGEJ MAŠERA

Danes ob 11. uri je bilo v organizaciji Pomorskega Muzeja Sergej Mašera iz Pirana zelo zanimivo predavanje preko aplikacije Zoom o življenju poročnika bojnega broda Sergeja Mašere. Jutri bo namreč 80.let od dogodkov v Boki Kotorski, ko sta Sergej Mašera in Milan Spasić rastrelila rušilec Zagreb. Po Sergeju Mašeri se imenuje tudi kasarna v Puli.

VABILO

Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran
vas vljudno vabi
 
na obeležitev 80. obletnice aprilskih dogodkov v Boki Kotorski in smrti narodnega heroja Sergeja Mašere 17. aprila 1941,
 
ki bo potekala prek spletne platforme ZOOM
 
v petek, 16. aprila 2021 ob 11. uri,
na tej [You must be registered and logged in to see this image.] povezavi 
 
O poročniku bojne ladje in narodnem heroju Sergeju Mašeri, o njegovem življenju, pomenu ter trajnem zapisu v slovensko pomorsko in vojaško zgodovino ter o aprilskih dogodkih in njihovem spominjanju bodo spregovorili:
 
* direktor Pomorskega muzej »Sergej Mašera« Piran Franco Juri,
* vodja Urada za družbene dejavnosti Občine Piran Matej Knep,
* kapitan  bojne ladje Boris Geršak, obrambni ataše Republike Slovenije v Črni  gori,
* kontraadmiral v pokoju Renato Petrič,
* režiser in scenarist Radovan Čok
* muzejska svetnica dr. Nadja Terčon.
 
 Predstavitev bo snemana in objavljena na spletni strani in FB-profilu Pomorskega muzeja Piran.
 Prisrčno vabljeni!

[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this image.]
     Poročnik bojnega broda in narodni heroj Sergej Mašera

[You must be registered and logged in to see this image.]
Častna straža pri spomeniku narodnemu heroju in poročniku bojnog broda Sergej Mašera



                        Izguba bojnih ladij Kraljevine Jugoslavije v aprilskih dogodkih

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime03.05.21 12:30

Muzil jučer... sve je krenulo s ovom najavom objavljenom na Facebook stranici pulske grupe Čopor!:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Rezultat - u posjet Muzilu stiglo 140 Puljana i drugih stanovnika Istre:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovako je bilo pred ulazom u bivše vojno područje koje već 200 godina nije dostupno civilima:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Čekalo se u redu pred utvrdom Maria Louisa:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Djeca, žene i umirovljenice su bili najčešći posjetitelji... Na donjoj fotki vidimo ih na Smokvici, pred lukobranom:
[You must be registered and logged in to see this image.]
..."Idu čete Puležana" od Smokvice prema Fiželi:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Neki novi "gušteri" s Muzila:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Prva i druga brigada pulske vojske, u punom sastavu, postrojena pred generalom Nerom:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Piknik na "jednorogu" (ili "đavoljem rogu"):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovakve ljepote na Muzilu vojnik je vidio samo jednom - prilikom prisege (a ne mislim na cvijeće):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Gdje su ona dobra stara vremena kada su pašteta i SDO/CSO-1 bili glavni obrok na vojnom terenu?
[You must be registered and logged in to see this image.]
U uvali Jamica/Brancorso (podno Doline suza) - počela je sezona kupanja:
[You must be registered and logged in to see this image.]
...a tko nije skupljao školjke u moru, sakupljao je plastiku na plaži. Molim obratiti pažnju na outfit ovog lijevog sakupljača plastike:
[You must be registered and logged in to see this image.]
I zaključak (BRAVO za organizatore):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Završna misao:
goran9030, 17.4.2021., privatna poruka: (citat):
Siguran sam da bi se mogla napraviti krasna tura po ovim utvrdama i kasarnama uz dobrog vodiča. Nisu svi turisti zainteresirani samo za natapanje u moru. Ovi objekti bi se mogli koristiti i za razne evente. Možda bi se netko volio vjenčati u ovakvom (ali uljuđenom) prostoru. Mogla bi se snimiti neka serija igrana ili dokumentarna. Ma, to je neprocjenjivo blago. Kamo sreće da moje Đakovo ima samo stoti dio toga. Već bismo imali organizirane izletničke ture Smile
Berač šparuga na utvrdama, 30.4.2021., post: (citat):
23.4.2017. nisam mogao pristupiti tvrđavi gdje inače berem šparuge (utvrda Ovina ili Obalna kazamatirana poligonalna topnička bitnica Lovina/Ovina) jer je Netflix snimao seriju.

28.4.2017. u berbi šparuga zatekao sam na cerimoniju vjenčanja na bivšem vojnom području (pored Monte Cope/Kope).

Pouka ovog posta:
pazi što ti piše goran9030 jer bi se to moglo ostvariti ;-)
2.5.2021. u berbi šparuga na Muzilu zatekao kolonu Istr(ij)ana, s vodičima, kako razgledavaju utvrde i vojno područje.

Ono što mi je goran9030 napisao 17.4.21., ostvarilo se u svega 15 dana!
I snimanje serije na utvrdi, i vjenčanje i tura uz vodiče.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: 03.05.21 17:52; prepravljeno ukupno 7 puta

Zoran I voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime03.05.21 13:03

Sve je ovo bilo predivno, naime bila sam se pozdraviti sa Borisom na Muzilu, jesi bio tamo?

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime03.05.21 15:51

dunja963 (citat):
Sve je ovo bilo predivno, naime bila sam se pozdraviti sa Borisom na Muzilu, jesi bio tamo?
Jučer u 14:30h ručali (šparuge+rižoto+rajčice) u stanu, pa kako se ženi i kćerki nije išlo u berbu šparuga otišao sam do Muzila na sat vremena.
Došao u 15:05h do topničke bitnice Muzil. Čujem u daljini glasove. Djeca i žene bili su najglasniji. Ajde, rekoh, bit će par obitelji u obilasku Muzila. Kad ono... masa ljudi ide u koloni. Bez razmaka i bez maski.

Ja sam nastavio svoju šetnju izvan njihove rute i sreo još jednog berača. Zaključili smo da je nama bolje ovako - samostalno se kretati. U 16:30h krenuo prema doma s punom vrećom šparuga.

Ja se ne bih mogao uklopiti u takvu masu. Trenutno sam u fazi da mjerim debljinu vijka na položajima topova. Shvatio da u knjigama o pulskim utvrdama nije svugdje točno navedeno iz kojeg je razdoblja neki položaj topa. Ok. točno stoji što je napravila A-U do 1918., ali razdoblje nakon toga nema dovoljno podataka. Prema debljini vijka znam što je iz doba A-U (5 cm) ili iz doba fašističke Kraljevine Italije (2-3 cm). Bilježim i promjer prihvata topa i točan položaj. To je ono što me sada zanima, a možda po ljeti ću biti u sasvim nekom drugom istraživačkom duhu.

Da zanimaju me i drugi neobični predmeti koje sam pronašao. No, o tome sam obavjestio pulski Povijesni i pomorski muzej te im odnio ono što ih zanima. U posljednje vrijeme nalazim i puno eksplodiranih i neeksplodiranih projektila - izvan vojnih područja. Bit će posla i za stručnjake za razminiranje.
Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime03.05.21 15:58

Samo me nemoj plasiti, ja i prijateljica cemo sada otici tamo u 4.30..javi se na 0989327217 ako budes tamo..pozz

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime03.05.21 16:12

flower
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1556
ČLAN OD: : 2015-01-15

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime03.05.21 20:08

dunja963 (citat):
Samo me nemoj plasiti, ja i prijateljica cemo sada otici tamo u 4.30..javi se na 0989327217 ako budes tamo..pozz
O pa ovo poziv za vidjenje, evo i broj za poziv, pa i prijateljica da bude svedok susreta....masala...
Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime26.05.21 16:24

Druga tura po Muzilu u organizaciji pulske udruge Čopor! održana je u nedjelju, 23. svibnja 2021.

Ovakvu gužvu pred kapijom (ulaz u vojno područje) ne pamtim od vojničkih dana ili od prisege kada su dolazile obitelji/prijatelji ročnika. Inače, bio je najavljen dolazak 200 Puljana, a došlo ih je 120:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ruta je bila ista kao i prošli put.
Točka 1 - stolarska radionica iz doba A-U
Točka 2 - nadzemne fortificirane građevine iz doba A-U - kompleks Mussil (Muzil)
Točka 3 - podzemna topnička bitnica iz doba JNA
Točka 4 - poligon za pješake, nogometno igralište iz doba JNA
Točka 5 - putem Doline suza do uvale Jamica
Točka 6 - putem Doline suza preko A-U fortificiranog položaja Sv. Ivan do JNA spavaonica iz 1959.
Točka 7 - zgrada zapovjedništva iz doba Kraljevine Italije
Točke 8 i 9 - A-U utvrda Maria Louisa
Točka 10 - lukobran iz doba A-U
Točka 11 - luka Smokvica iz doba A-U
Točka 12 - ukopano skladište podvodnih mina iz doba A-U
Točka 13 - luka Fižela iz doba A-U
[You must be registered and logged in to see this image.]
Danas ljepotica 90-60-90, a nekada JNA top od 9 cm u ukopanoj topničkoj bitnici:
[You must be registered and logged in to see this image.]
U kazamatima JNA ukopane bitnice fotkane poruke: "DEVASTACIJA BUNKERMAN ODJEBI!"
Nakon što je očistio taj prostor Bunkerman nije zaslužio takvu poruku!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Iz ukopanog skladišta podvodnih mina iz doba A-U:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Zamišljam razgovor: "halo mama prije 1 km napustila sam obalu. ne plivam, ne plovim, ne ronim, ne letim... pogodi gdje sam?"
[You must be registered and logged in to see this image.]
Članovi "Čopora! su ponovno bili vrijedni i sakupili vreće smeća na Muzilu:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Treći obilazak Muzila najavili za srpanj 2021.

Zoran I voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime01.06.21 11:53

Berač šparuga na utvrdama (citat):
Druga tura po Muzilu u organizaciji pulske udruge Čopor! održana je u nedjelju, 23. svibnja 2021.
Članovi "Čopora! su ponovno bili vrijedni i sakupili vreće smeća na Muzilu:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nakon 9 dana zatekao sam vreće smeće razbacane ispred bivše spavaonice. Vjerojatno se divljač zaigrala. Ponovno ih stavio na jedan kup:[You must be registered and logged in to see this image.]

 - - -

A sada nešto posve drugo.

Vanjski kamini (peći za grijanje s otvorenim ložištem) su uobičajeni u turističkim kampovima, kraj vikendica, kraj kuća na selu ili u naseljima izvan centra grada... No, njih se ne očekuje pronaći u vojnim zonama, a na Muzilu (vojni poluotok već 200 godina) ima čak 4 vanjska i jedan unutarnji:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Kamin u crvenom krugu (s crvenim krugom).
Širina otvora 153 cm, visina 73 cm, a dubina 143 cm.
Najveći (i vjerojatno najstariji) od svih kamina smješten je između položaja gdje je nekada bio kružni toranj San Giovanni/Sv. Ivan (iz 1836.) i dežurane/stražarnice (iz 1959.). Područje je to puno ostataka građevina koje su uništene tijekom bombardiranja za vrijeme Drugog svjetskog rata. Stoga, nije poznato je li kamin izgrađen u doba SFRJ ili ranije.

Kamin u narančastom krugu (s narančastim krugom).
Širina otvora 150 cm, visina 65 cm, a dubina 97 cm.
Drugi najveći nalazi se na području između spavaonica (iz 1959.) i kamenoloma Smokvica (iz 1910.). I na tom području je puno ruševina koje su nastale tijekom bombardiranja za vrijeme Drugog svjetskog rata. Nije poznato je li kamin izgrađen u doba SFRJ ili ranije.

Kamin u žutom krugu (s žutim krugom).
Širina otvora 103 cm, visina 70 cm, a dubina 70 cm.
Nalazi se na području Smokvice, a gdje je bio kamenolom 1910. godine. Nije poznato je li kamin izgrađen u doba SFRJ ili ranije.

Kamin u plavom krugu (s plavim krugom).
Širina otvora 74 cm, visina 96 cm, a dubina 94 cm.
Nalazi se iza spavaonica u luci Fižela. Nije poznato je li kamin izgrađen u doba SFRJ ili ranije.

Kamin u bijelom krugu (s bijelim krugom).
Širina otvora 84 cm, visina 62 cm, a dubina 122 cm.
Ovaj najmlađi kamnin jedini je unutarnji i nalazi se u časničkom restoranu (iz 1973.), a koji je smješten pored zgrade zapovjedništva (iz 1939.).

Ovaj u narančastom krugu je u "strateškom" okruženju:
~100 m od kantine za vojnike (iz 1970-ih)
~160 m od časničkog restorana (iz 1973.) gdje je "bijeli" kamin.
~200 m od kuhinje s menzom (iz 1960-ih)

I ovaj u crvenom krugu je u "strateškom" okruženju:
~130 m od kantine za vojnike (iz 1970-ih)
~300 m od časničkog restorana (iz 1973.) gdje je "bijeli" kamin.
~150 m od kuhinje s menzom (iz 1960-ih)

- - -

Pitanja za bivše vojnike JNA:
- Ako znate kada su kamini izgrađeni - napišite.
- Kojom prilikom su se koristili? (npr. na Dan republike, Praznik rada, Dan JNA, Dan boraca, prije premještaja/odlaska klase...)
- Što se u njima peklo/roštiljalo? (ćevapi, ražnjići, kremendle, janjetina, peka...)
- Sjeća li se itko kakve anegdote u vezi tih kamina?
(je li pekao zapovjednik ili vojnik, je li se pilo vino ili pivo, ...)
- Pa nije valjda da su se potrudili izgraditi ih, u njima spremali hranu, a sada da se nitko ničega ne sjeća?
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime18.09.21 0:58

Na danasnji dan 18.09.1990  stigao  vozom iz Beograda u Pulu na odsluzenje vojnog roka  . U vozu  se upoznao sa jos jednim regrutom iz Bosne i tako zajedno lutali Pulom od  6 ujutru  , bili i u kafic Mate Parlova i negde oko 12 h  javili se u kasarnu Karlo Rojc  , vise decka iz Bosne nisam ni video i zaboravio sam kako se zove . U Rojcu puno regruta sa svih strana sedeli i lezali ceo dan u spavaonama pricali viceve upoznavali se i tek  kasno  popodne ili predvece kupanje i šišanje pa zaduzivanje uniformi i ostalog i tek oko ponoci prebacivanje u kasarnu Sergej Masera poznatu kao Muzil.  Nista ne znas ni gde ides ni sta ce biti  nemas straha ali ima neki cudan osecaj neizvesnosti i nekog uzbudjenja i tek posle desetak dana sve te slike od prvog dana ti se slože i znas sve kako je bilo .

goran9030 and drzarkoff vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime18.09.21 6:06

Podsjetio si me na moje putovanje u Pulu - također željeznicom. 
Ja sam se naputovao - ako se dobro sjećam - od Strizivojne/Vrpolja do Pule za nekih 11 sati. Ti si imao još jedan dobar komad puta prije mene Smile
Neke od usputnih stanica: Slavonski Brod, Zagreb, Dobova, Zidani Most, Ljubljana, Divača, Kanfanar...
I na većini gužva i galama, svirka i pjesma. Ulaze (polu)pijani regruti. 
Upoznajemo se, grlimo se, razmjenjujemo rakiju, pitamo za vojnu poštu - i iz čitave te priče sam u svojoj kasarni kasnije naišao tek na dvojicu. I to smo se jedva prepoznali Smile

_________________
In medias (t)res...

flexi and Herr Schatzi vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Herr Schatzi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2021-12-26
M(j)esto Pula

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime29.12.21 20:14

Dobar Vam dan,
Zna li netko jel se može ući u "tajni" tunel (poternom) u utvrdi Muzil.
Srdačan pozdrav i Svima sve najbolje Wink
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime29.12.21 21:44

Pozdrav i tebi. 
Odgovor na tvoje pitanje ti najbolje može dati tvoj sugrađan Berač šparuga na utvrdama. 
Znam da u Puli postoji još dvoje ili troje istraživača tunela, ali ne znam ih osobno.

_________________
In medias (t)res...

Herr Schatzi voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
mornar sinj
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2022-04-25

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime25.04.22 21:47

Max Blitz (citat):
Muzil, 90 klasa 1988.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Muzil, mart 1988....kuvar Cool

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Shomy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2022-04-30

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime07.05.22 12:35

Spyra (citat):
Bio na obuci na Muzilu, 04.08.1985.-26.10.1985, kuvar.
Brate i ja..Prvo na Muzilu,pa posle ostao u novoformiranoj kuhinji u K.Rojc.Nas 5,6..Bilo dobro.Izlasci,koncerti u Uljaniku..Vojna policija se snabdevala kod nas,tako da nas u gradu samo pozdrave.Od zanimljivosti:Na obuci u Rojcu su bili upućivani košarkaši reprezentacije.U mojoj smeni bili F.Arapovic,Radović...Arapovic (zakačio ga radni vod na obuci-1 nedelja,mi je brisao paucinu u kuhinji,visok jbg...pred dolazak GINE i admirala-kako se zvao tadašnji načelnik generalštaba. Znam da je 100ak sa obuke otišlo na brodove,podmornice,ostrva..nas par "srecnika" je ostalo u Puli!Nosim lepe uspomene iz Pule.Bili smo i u odkomandi par nedelja u Barbarigi..pozdrav za sve klasice avgustovske klase v.p.1159 koji su bili zadnja klasa koja je služila 15 mes.(ha,ha,ha,kakve smo srece)Vidim da je Rojc pretvoren u Gradski  kult.centar(drago mi je),a Muzil pošto je netaknut,valjda hoće da "turistički razviju",čitaj prodaju strancima...kako god,još jednom lep pozdrav za sve prip.rat. mornarice  i druge.
P.S.Jos osećam miris mora i borova ujutro sa jutarnje gimnastike i trčanja do one uvale(gde je bila "zabranjena zona"..

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Shomy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2022-04-30

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime07.05.22 12:36

Shomy-Zemun.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Shomy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2022-04-30

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime07.05.22 12:43

Evo tek sad vidim ovo i "ulazim u fotose ".Prvi put vidim ponovo poznate obrise kasarne,coskove,staze...nostalgija..Jutarnje trčanje i gimnastika, miris mora i borova.
Hvala.
Da li neko zna,sracse planira sa Muzilom?
Voleo bi da još jednom posetim Pulu.
Pozz.iz Zemuna.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime07.05.22 13:14

Shomy (citat):
Shomy-Zemun.
Dobro nam došao na forum. 
Ako imaš nekih svojih fotografija iz vremena vojnog roka koje želiš podijeliti sa ostalim forumašima, a i onima koji će to kasnije biti - samo naprijed. 
Isto tako, slobodno se pridruži i na ostalim temama. Ako ti je nešto nejasno nemoj se ustručavati da pitaš. Možeš to u postu, a i u PP. 
Što se Pule tiče, siguran sam da ćeš prije ili kasnije doći da obiđeš svoje kasarne kao što smo i mi drugi. Vidjet ćeš razliku u odnosu na ono vrijeme kad si bio vojnik, ali vjeruj mi po mom iskustvu - sve se to prebriše onog trenutka kad zakoračiš na poznato mjesto i udahneš onaj isti miris mora. 
salutiranje

_________________
In medias (t)res...

Shomy voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Shomy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2022-04-30

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime07.05.22 15:51

Nadam se.Drug,koji je"služio"u Katerini je prošlog leta,ispunio želju, na povratku u Kragujevac je sa sinovima i snajkama posetio Pulu(bio par dana),I poslao fotke,zaista devastirane kasarne,msm da je bila u fazi rusenja

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime10.05.22 1:25

Ako je riječ o "Katarini", onda na ovom forumu možeš pogledati dosta slika na temi koja je posvećena toj kasarni. 
Ona je sada u velikoj rekonstrukciji i tamo bi nakon završetka trebao biti veliki turistički kompleks. 
Uglavnom, o pulskim kasarnama je mnogo pisao i fotografirao forumaš Berač šparuga na utvrdama, a također je ogroman prilog dala i naša Dunja. 
Do one toliko spominjane Korone, bio sam više puta u Puli i svaki puta sam odvojio pola sata za posjet Katarini. 
Imaš onu poznatu pjesmu "Ko se jednom napije vode sa Baš-čaršije..." i ona kaže da se Sarajevu uvijek vraćaš. Ja sam se u Puli napio i vode i piva (buzetsko), pa me nekako uvijek vuče neka nostalgija da obnovim tu vlagu s vremena na vrijeme Very Happy

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
terra.croatia
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2022-08-03

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: video sa muzila   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime22.08.22 6:43

Pozdrav!
Uzeo sam si malo vremena te napravio par videa sa Muzil bio sam na lukobranu,fort muzil te potkop.
Nadam se da sam pogogao bar malo nekom vratiti sječanja sa ovog prostora..
ukoliko imate želju da snimim nešto posebno za Vas, samo pišite bit će mi zadovoljstvo!

evo linkova videa:

Potkop:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

lukobran:

[You must be registered and logged in to see this link.]

fort Musil:

[You must be registered and logged in to see this link.]

fort Marija Luise:

[You must be registered and logged in to see this link.]

goran9030, apatinus and terra.croatia vole ovaj upis

Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime06.10.22 15:46

Na današnji dan 6 .10.1990 zakletva u kasarni pbb Sergej Masera popularno zvana Muzil 100 klasa MNC

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime06.10.22 16:15

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime06.10.22 16:21

Na prethodnoj fotografiji zakletvu potpisuje mornar Ante Milošević iz Kotora, Ja sam iza drugi u prvom redu jedino meni žica na kapi malo kriva 😀

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
mornar53klasa
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-07-28
M(j)esto Ljubljana

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime23.11.22 7:51

mornar53klasa (citat):
Evo došlo i mojih 38 godina, kad sam prvi put stigao na Muzil - 53. klasa, RM - lahka protiv avionska artiljerija. Na muzilu smo u to doba bili tri i pol mjesece, a onda prekomanda negdje oko 24. marta 78 godine. Večinom sa Galebom prema jugu. Ja sam dobio prekomandu na Vargarolu, na DTM - 228. Jer je bio brod u Boki Kotarskoj (a Galeb je več odplovio) nas je šest guštera iz Pule odputovalo avtobusom za Boku, gde smo stigli sledečeg dana poslije podne. U Hercegnovom nas je na avtobuskoj stanici pričekao čuveni (u to vreme) stari vodnik I. klase Mate i nekoliko starih mornara, koji su nas pratili na brod. Naravno, jedini crnogorac koji je bio u našoj grupi, Zoran, odmah iz avtobusa je samovoljno otišao kuči, i za nekoliko dana ga vratila policija, pa se tek onda naš brod kompletnom posadom, nakom tjedan dana, vratio u Pulu - prva velika plovidba za guštere na brodu...
Evo brzo idu godine, sad je več 45 godina (bilo je 10.11.2022).
Ljeti sam svake godine puno u Puli, ponekad i zimi, jer imam  tamo (u Bunarini) svoju malu brodicu, 
ostao sam mornar za uvijek. 
Ali nikad  više nisam bio na Muzilu (samo ga gledam iz mora....), koliko znam ne dozvoljava se prolaz.
Pozdrav svima. JR

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime23.11.22 10:02

To da godine lete znamo svi. Jedino što se one na nama ne primjete, još smo mi mladi  cheers cheers cheers
A što se Muzila tiče, ako si u blizini sa brodicom ne bi ti trebalo predstavljati problem da staneš uz obalu. 
Mislim da bi Berač i Dunja bolje znali o regulaciji ulaska/izlaska za Muzil i okolne objekte. 
Prvi puta kad sam dolazio na Katarinu, također je bila zatvorena kapija, ali i dalje postoje one stare "rupe" u ogradi pa sam prošao. Nakon toga sam bio već više puta i jednostavno uđem i nikoga ne pitam za dozvolu ako je kapija otvorena. Uostalom, ima dovoljno šetača pa jedan više ili manje nije problem Smile

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Sponsored content





MUZIL - PULA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL - PULA   MUZIL - PULA - Page 10 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
MUZIL - PULA
Na vrh 
Stranica 10/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 Similar topics
-
» Muzil VP1159
» MUZIL SLIKE DANAS
» Muzil 87. klasa 1987/88
» MUZIL SLIKE DANAS
» Aerodrom Pula (vojno civilni)

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Ratna mornarica-
Idi na: