FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)

Go down 
+25
Stazio
Gringo
missar
purger
stari FAZAN
humka83
milutins
Nikola-lav
oficir s ruzom
dražen
duci64
ercov54
emir
šepa
miran cvilak
SveJug
Max Blitz
ćato2
alexandar
dojran
kukulje
Pero™
lacoš
ZAGORAC
Vojnik Graničar
29 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20
AutorPoruka
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 18, 2014 8:56 pm

ZAGORAC (citat):
Nisu šapnuli,kad su došli, nisu ni mogli odma preko rampe dok nismo obavijestili Gavru i komandu u
Debru.
Drugovi pukovnici,podpukovnici,major i dva kik-a čekali su više od sat vremena,nije im bilo dozvoljeno
napuštanje pinca i kamiona,pratnja je pišala uz kamione.
To sam već spominjao na stranicama prvog dijela teme.
Šteta što se ne javi netko tko je u tome sudjelovao pa da veli nekoliko riječi,zanimljivo je ,a bilo bi dobro da
ne moram sve sam.
To što smo im tada uradili je neponovljivo,pukovnik gleda kako se predaje raport vodniku a ne njemu.
I nije samo to,moja malenkost nije dozvolila da se doslovno ne pomaknu više od sat vremena.
Što je još interesantnije,dotični pukovnik je u svibnju 82" na Krivolaku polagao za generalski čin, a u to vrijeme sam i ja bio sudionik tog "cirkusa" na Krivolaku.
Ja sam mislio da nije položio kad sam ga vidio na Drenku,kasnije sam saznao da nije dobio formacijski raspored
i nije službeno promoviran u general-majora.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSun Oct 19, 2014 11:12 am

Zagora i mi smo tako radili, dok je bila komanda. Ali posle, kad nije bilo nikoga od aktivnih starešina, a sve se odnosilo na stažista, koji nije imao avtoritetu, sve se razpustilo. Jednog jutra straža nije radila svoj posao i iznenadili so cjelo karaulo. Dok je stražar pozvao sve koji su još spavali, kontrola je več bila izpred rampe. A posle je bilo sve drugčije. Znaš sam da je na karauli bilo svih nacionalnost i vojnici, koji su slušali i poštovali avtoritet a neki niso za to. Ja, kuhar i nekoliko drugova je radilo svoj posao dalje, zbog nas samih, jer ipak granica je tu, a neki niso radili ništa.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSun Oct 19, 2014 7:06 pm

konjevodac (citat):
Zagora i mi smo tako radili, dok je bila komanda. Ali posle, kad nije bilo nikoga od aktivnih starešina, a sve se odnosilo na stažista, koji nije imao avtoritetu, sve se razpustilo. Jednog jutra straža nije radila svoj posao i iznenadili so cjelo karaulo. Dok je stražar pozvao sve koji su još spavali, kontrola je več bila izpred rampe. A posle je bilo sve drugčije. Znaš sam da je na karauli bilo svih nacionalnost i vojnici, koji su slušali i poštovali avtoritet a neki niso za to. Ja, kuhar i nekoliko drugova je radilo svoj posao dalje, zbog nas samih, jer ipak granica je tu, a neki niso radili ništa.
Ako je dolazilo vozilo,bilo je vidljivo na onom zavoju iznad sela Drenak.
Od tog zavoja je bila lagana nizbrdica prema Drenku,a prema Modriču je bilo baš jako nizbrdo.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeMon Oct 20, 2014 8:02 am

konjevodac (citat):
 Znaš sam da je na karauli bilo svih nacionalnost i vojnici, koji su slušali i poštovali avtoritet a neki niso za to. Ja, kuhar i nekoliko drugova je radilo svoj posao dalje, zbog nas samih, jer ipak granica je tu, a neki niso radili ništa.

Bez obzira na sve, ti opiši čega se sjećaš,koliko je tko nosio streljiva na rejon i slično.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeMon Oct 20, 2014 2:08 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

konjevodac, ovo je dio patrolne staze koji nije zarastao.
Možeš prepoznati gdje je to?
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 8:36 am

Neznam, kdje bi to bilo.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 11:09 am

konjevodac (citat):
Neznam, kdje bi to bilo.
A ovo?


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 11:17 am

Kolega koliko vidim konjovodac je služio u 12 mjesecu.Stavi mu neku zimsku sliku Laughing

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 11:49 am

milutins (citat):dojran (citat):ZAGORAC (citat):aleksandar obradovic (citat):....pohorje91na vezi.......bilo je tehn. problema...prijem!!! [You must be registered and logged in to see this image.][size=14]
..ovdje Pohorje 9 prijem... 1-0-0-prijem...(što je značilo da treba ostati i dalje na rejonu do opoziva)

Nije li bilo 0-0-1 pa dalje ......?
Bas tako dojran,mi smo pocinjali od 001.
Moja karaula Stari Dojran je bila "Bosna",straza,patrola,rejonska straza i zaseda su bili adam1,adam2,adam3 i adam 4.
Jedne prilike momak,zaseda na rejonu, poslao mi poruku "Bosna"ovdje adam 4 primi signal 007.Ja kao ZKK sam nocu dezurao na vezi.
U prevodu bi bilo imamo mrtvih i ranjenih,a on u stvari bio dzomba,brojao 007.To njegovo zezanje je izazvalo pravu uzbunu.
[/size]
 
 
0-0-1 =što ima novog na rejonu?
0-0-0 =stanje redovno!
2-1-2 =vratiti se odmah na karaulu!
Za 1-0-0 sam več rekao,ostalih šifri se ne sječam točno. ranjen prvi ili drugi pratioc,poginuli,ranjen službeni pas,ubijen,idi dubinskom stazom,radi po procjeni i zanemari
pisanu zapovjed prije polaska....prošlo 30 ljeta,možda se sjetim još koje šifre.



Možda se sjeti ovoga?
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 12:00 pm

lacoš (citat):
Kolega koliko vidim konjovodac je služio u 12 mjesecu.Stavi mu neku zimsku sliku Laughing
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 12:01 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 12:02 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 12:12 pm

Neznam dali je več neko to pital,ali što znači znak E na stupu?

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 1:52 pm

lacoš (citat):
Neznam dali je več neko to pital,ali što znači znak E na stupu?
Ja se ne sjećam, tel.broj koji imam od "Gavre" više se ne koristi.
Pokušati ću preko člana strumiks ponovno uspostaviti kontakt.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 8:26 pm

lacoš (citat):
Neznam dali je več neko to pital,ali što znači znak E na stupu?

Mislim da se radi o serijama.
Vjerojatno svaka serija (A,B,C,D,E,F.....) ima određeni broj graničnih kamenova.
Kada se ispuca jedna serija stavi se drugo slovo i brojevi idu ispočetka, 1,2,3,4,5.....
Kod mene na karauli "Ceršak" umjesto slova koji označavaju seriju stavili su rimske brojeve.
Područje odgovornosti karaule "Ceršak" imali su dvije serije tj. VII i VIII.
Ova serija VIII počinje od broja 1.
Tj. to bi slikovita kazano izgledalo ovako.
Mislim da sam odgovorio točno.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 21, 2014 9:24 pm

kakav problem?, pa valda u spanjolskoj je taj gr. kamen, ja znam kaj to znaci al da cujem vas granicare stare
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 202
ČLAN OD: : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeWed Oct 22, 2014 12:01 am

Bas bi bilo interesantno da nam granicari koji su cuvali more objasne kako su izgledali njihovi granicni kamenovi.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeWed Oct 22, 2014 7:44 am

ZAGORAC (citat):
lacoš (citat):
Neznam dali je več neko to pital,ali što znači znak E na stupu?
Ja se ne sjećam, tel.broj koji imam od "Gavre" više se ne koristi.
Pokušati ću preko člana strumiks ponovno uspostaviti kontakt.

Vjerojatno je to uređeno međudržavnim sporazumima, zašto baš E neznam.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeWed Oct 22, 2014 9:31 am

ZAGORAC (citat):
ZAGORAC (citat):
lacoš (citat):
Neznam dali je več neko to pital,ali što znači znak E na stupu?
Ja se ne sjećam, tel.broj koji imam od "Gavre" više se ne koristi.
Pokušati ću preko člana strumiks ponovno uspostaviti kontakt.

Vjerojatno je to uređeno međudržavnim sporazumima, zašto baš E neznam.
Dali je bilo stupova koji su imali na sebi oznaku SFRJ?

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeWed Oct 22, 2014 9:49 am

lacoš (citat):
Dali je bilo stupova koji su imali na sebi oznaku SFRJ?

SFRJ su imali svi kameni u zoni naše odgovornosti (na ćirilici)
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeWed Oct 22, 2014 10:03 am

ZAGORAC (citat):


SFRJ su imali svi kameni u zoni naše odgovornosti (na ćirilici)
Čitao sam malo o tome u zoni između Italije i SFRJ.
Tamo ta slova označavaju sektor.
Ko je i kako odabirao oznake sektora,to neznam scratch

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeThu Oct 23, 2014 8:09 pm

Nešto sam našao. Prevod može preko Googla



Mejna črta je točno določena linija, ki deli dve sosednji državi in se označuje z mejnimi
kamni, ponekod se še pojavljajo mejne piramide. Ob mejni črti poteka namišljena vertikalna
ravnina, ki predstavlja pravo mejo, do katere neka država uveljavlja svojo suverenost, ta pa se
potrjuje z mednarodnimi dogovori (Talevski, 1997). Mejna črta mora biti jasno in vidno
označena. Nekako osnovno pravilo, ki velja pri sami postavitvi mejnih obeležij, je to, da se
od določenega mejnega kamna vidita oba sosednja kamna oziroma, da obeležja niso
oddaljena za več kot 200 metrov. Meja Republike Makedonije s sosednjimi državami je
označena z mejnimi kamni (glavni in pomožni), stebri, in mejnimi tablami. Označevanje
meje na vodnih površinah poteka z mejnimi bojami (navadne in svetlee). Pri označevanju
mejne črte se opravlja tudi oštevilčevanje mejnih kamnov. Glavni mejni kamni so označeni
s številkami od 1 do n, pomožni mejni kamni in ostale mejne oznake, ki se postavljajo med
dva glavna mejna kamna, pa se enako označujejo s števili od 1 do n, vendar pa so ti v
imenovalcu; npr. m. k. št. 143/2. Mejne kamne in ostala obeležja bi morala mešana komisija
na vsakih 5 let natančno pregledati in po potrebi tudi zamenjati. Ponavadi se člani mešane
komisije, sestavljene iz članov obeh mejnih držav, dogovorijo, da bo ena država pregledovala
kamne z lihimi števili druga pa mejne kamne s sodimi števili (Talevski, 1997).

POLITIČNOGEOGRAFSKA ANALIZA MEJA MAKEDONIJE  (diplomsko delo DENIS DOBLŠEK,2012)
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeThu Oct 23, 2014 8:19 pm

U Sloveniji a i u ostalim državama ima o označivanju mejnih znamenja poseban zakon u kom se predvidi pravilnik o označivajnju meje ( granice) i na koji način je ta granica označena.  naprimer ( [You must be registered and logged in to see this link.] ) . Isto je bilo i za vreme Jugoslavije više o tom piše u diplomskod delu Doblšek(  [You must be registered and logged in to see this link.] ) a najviše u gradivu.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeFri Oct 24, 2014 8:47 pm

Zagorac, dali ste vi na granico iznosili signalni pištolj  „M57“. Mi smo imali s tim pištoljem jedno zanimljivo anekdotu.

Kolega iz Šibenika je posle dolazka iz rejona u noči s drugim kolegom zaigrao igru OK CORRAL. Igrala sta, ko če prije povuči pištolj ali moj Šibenik je zaboravio, da ima u pištolju signalni naboj. Pobedio je i upucao u njega. Srečom, ga je pogodio u stomak a raketa se odbila na pod, kdje se je aktivirala. U to vreme smo spavali. Kad se čuo pucanj smo bili 100 posto ubeđeni, da smo napadnuti. Upucani je vrištao, raketa gorela u hodniku, sve je bilo u dimu, a mi panika. Znate, oružje je bilo na hodniku a mi u spavaonama. Neki so iztrčali preko prozora da bi  se dokopali oružja, a niko nije pokušao u hodnik. Pravi šok. Neki so se sakrili izpod kreveta. Srečom, panika je završila kad su naj stražari ubedili, da nismo napadnuti.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeFri Oct 24, 2014 10:40 pm

konjevodac (citat):
Zagorac, dali ste vi na granico iznosili signalni pištolj  „M57“. Mi smo imali s tim pištoljem jedno zanimljivo anekdotu.

Kolega iz Šibenika je posle dolazka iz rejona u noči s drugim kolegom zaigrao igru OK CORRAL.
Igrala su, ko če prije povuči pištolj ali moj Šibenik je zaboravio, da ima u pištolju signalni naboj.
Pobedio je i upucao u njega.
Srečom, ga je pogodio u stomak a raketa se odbila na pod, kdje se je aktivirala.
U to vreme smo spavali.
Kad se čuo pucanj smo bili 100 posto ubeđeni, da smo napadnuti.
Upucani je vrištao, raketa gorela u hodniku, sve je bilo u dimu, a mi panika.
Znate, oružje je bilo na hodniku a mi u spavaonama.
Neki so iztrčali preko prozora da bi  se dokopali oružja, a niko nije pokušao u hodnik.
Pravi šok.
Neki so se sakrili izpod kreveta.
Srečom, panika je završila kad su naj stražari ubedili, da nismo napadnuti.
Konjevodac.
Ovo je pravi graničarski događaj, ha ha ha ha....
Od mene sutra imaš jedan + za ovu priću.
Zanima me je li graničar kojeg je raketa pogodila u stomak bio ozljeđen ili mu nije bilo ništa.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 25, 2014 2:06 pm

Srečom nije bio jako ozljeđen. Na stomaku je imao velik hematom. Krvario nije. Svi smo bili uplašani, da nije slučajno ozljeđen iznutra. Srečom nije bio. Za dva dana je bio sav u modricama. Zbog njegove rane mu nismo dali, da izlazi na granicu.

Drug problem je bio, šta uraditi zbog izpaljene rakete i na podu hodnika nastala je manja šteta zbog vatre na raketi.

Moram priznati, da nikad u životu nisam takom brzinom izkočio kroz prozor. Da je to neko snimao, ni "Chuck" Norris nebi bio brži  pirat


A najviše o svega,  tad je cela karaula bila jedno, niko nije ništa ocinkario.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 25, 2014 5:43 pm

konjevodac (citat):

Srečom nije bio jako ozljeđen.
Na stomaku je imao velik hematom.
Krvario nije.

Svi smo bili uplašani, da nije slučajno ozljeđen iznutra.
Srečom nije bio.
Za dva dana je bio sav u modricama.
Zbog njegove rane mu nismo dali, da izlazi na granicu.
Drug problem je bio, šta uraditi zbog izpaljene rakete i na podu hodnika nastala je manja šteta zbog vatre na raketi.
Moram priznati, da nikad u životu nisam takom brzinom izkočio kroz prozor.
Da je to neko snimao, ni "Chuck" Norris nebi bio brži  pirat
A najviše o svega,  tad je cela karaula bila jedno, niko nije ništa ocinkario.

Konjevodac.
Kažeš da nitko ništa nije odcinkao komandiru karaule.
A kako ste opravdali manjak rakete za pištolj.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 25, 2014 7:58 pm

konjevodac (citat):
Zagorac, dali ste vi na granico iznosili signalni pištolj  „M57“. Mi smo imali s tim pištoljem jedno zanimljivo anekdotu.

Kolega iz Šibenika je posle dolazka iz rejona u noči s drugim kolegom zaigrao igru OK CORRAL. Igrala sta, ko če prije povuči pištolj ali moj Šibenik je zaboravio, da ima u pištolju signalni naboj. Pobedio je i upucao u njega. Srečom, ga je pogodio u stomak a raketa se odbila na pod, kdje se je aktivirala. U to vreme smo spavali. Kad se čuo pucanj smo bili 100 posto ubeđeni, da smo napadnuti. Upucani je vrištao, raketa gorela u hodniku, sve je bilo u dimu, a mi panika. Znate, oružje je bilo na hodniku a mi u spavaonama. Neki so iztrčali preko prozora da bi  se dokopali oružja, a niko nije pokušao u hodnik. Pravi šok. Neki so se sakrili izpod kreveta. Srečom, panika je završila kad su naj stražari ubedili, da nismo napadnuti.

Nismo ga nosili,ništa nam ne bi značio.
Valjda znaš kakav je bio teren na rejonima 1 i 2. Što bi mi to vidjeli u šumi pomoću ispaljene bijele rakete?
U slučaju opasnosti ne bi nam ni pomoglo ispaljivanje crvene.
Nosili smo sredstva veze i potpuni borbeni komplet streljiva.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 25, 2014 8:04 pm

konjevodac (citat):
Zagorac, dali ste vi na granico iznosili signalni pištolj  „M57“. Mi smo imali s tim pištoljem jedno zanimljivo anekdotu.

Kolega iz Šibenika je posle dolazka iz rejona u noči s drugim kolegom zaigrao igru OK CORRAL. Igrala sta, ko če prije povuči pištolj ali moj Šibenik je zaboravio, da ima u pištolju signalni naboj. Pobedio je i upucao u njega. Srečom, ga je pogodio u stomak a raketa se odbila na pod, kdje se je aktivirala. U to vreme smo spavali. Kad se čuo pucanj smo bili 100 posto ubeđeni, da smo napadnuti. Upucani je vrištao, raketa gorela u hodniku, sve je bilo u dimu, a mi panika. Znate, oružje je bilo na hodniku a mi u spavaonama. Neki so iztrčali preko prozora da bi  se dokopali oružja, a niko nije pokušao u hodnik. Pravi šok. Neki so se sakrili izpod kreveta. Srečom, panika je završila kad su naj stražari ubedili, da nismo napadnuti.
Panika?Što je radio dežurni?
Svaka čast onima koji su iskakali kroz prozor,ali ako su mislili da su napadnuti kud van bez oružja?
Ove što su se sakrili ispod kreveta i dalje ste slali na rejon i stražu?
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 25, 2014 10:55 pm

Več sam napisao, da nije bilo nikoga od aktivnih na karauli. Dežurni je bio vojnik, koji je sve to osmatrao.  Što se tiče iznošenja signalnog pištolja je po moje bilo bez veze, ali neki so ipak voljeli  oružje, pa makar to bio signalni pištolj. Signalna pištolja sta bila dva i mogao jih je uzeti bilo kdo. Nalazila sta se u šoškama kod ostalog oružja na karauli.

A oni drugovi, što su se sakrili izpod kreveta nisu imali nikakve sankcije od ostalih, sem, da smo se svi posle, kad se je sve smirilo i nije bilo neke štete, veselo nasmijali. Pa znate, stari smo bili 18, 19 a poneki max 25 godina. Nema tu neka hrabrost, u mladosti si sve radio na brzinu, onako spontano.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 25, 2014 10:59 pm

Kako opravdati izpaljeni metak? Koliko ja znam, niko nije to spominjao. Kad je došla velika kontrola kraju oktobra 84. več je bilo dosta pizdarija, pa i ta je išla u taj sklop.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSat Oct 25, 2014 11:08 pm

Drugovi, kad te usred noči probudi hitac, pa na hodniku, kdje je tvoje oružje sve sija od blistave svetlosti, uz to galama i jauk, tad drugovi nema puno razmišljanja. Ili pod krevet i čekati, ko če ulaziti kroz krata ili preko prozora na slobodu i " u boj" . To je to.

Sad kad više od 20 g. radim za državu, i u to vreme sam doživio mnogo težkih, pa po životu opasnih situacija, još uvjek vidim, da čovek reagira nagonski, osim tih pojedinaca, koji so trenirani i u tim situacijama umejsto nagonski, reagiraju školsko.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSun Oct 26, 2014 8:20 pm

Za godinu i pol,dosta toga se promijenilo na Drenku...
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeSun Oct 26, 2014 8:34 pm

konjevodac, koliko ste streljiva nosili na rejon?
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeMon Oct 27, 2014 11:09 pm

Na rejon se nosilo borbeni komplet. Znači 30 kom. na AK-47 ili Zastava M70, borbeni komplet 4 x 30 kom. 7,62 x 39 mm. Snajperista je nosio jedan ili dva kompleta cca 50 kom. 7.9 mm.

Snajper se nosio večinoma po danu. 

Nosio se radio, dvogled i jedne lisice. Lisice su se nosile isto kao kod vas( spreda na kaišu - opasaču). Vođa patrulje je imao beležnicu, kdje je eventualno zapisao zanimlive stvari - novo naurožanje ALbanske vojske, nova oprema..... ali kakve spremembe na granici ( kopanje brisnog pojasa, košnja trave... događanje u vasi Trebishte)
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeMon Oct 27, 2014 11:15 pm

Od uniforme se nosilo:

dolazak na karaulo 07.03.1984 kdje je bilo cca 50 cm snega -

[You must be registered and logged in to see this image.]

Noču se nosila bunda.

Uniforma je bila ista kao u tvoje vreme Zagorac. Za nekoliko godina kasnije stigla je nova uniforma - planinska.
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeMon Oct 27, 2014 11:22 pm

Zanima me kako ste u zimi krčili put na granici. Koliko ljudi je bilo tad na rejonu. Jer kad se stvorilo veliki metež, je bilo potrebno zgaziti sneg za patruljiranja. Na podlagi izvještaja vojnika, kosi su dolazili iz rejona, sam pisao dnevno zapovjet tako, da smo slali po 5 vojnika na rejone. Dvojica su gazili spreda, trojica su hodali izza njih, pa su se po potrebi izmenjivali.  Jel to bila praksa i tvoje vreme. Ipak si ti bio na granici cjelu zimu 1982/1983.

A kako so te teškoče rešavali na drugim karaulama?
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 28, 2014 7:41 am

konjevodac (citat):
 



Noču se nosila bunda.


Bundu je u moje vrijeme po potrebi nosio samo stražar kod karaule.
Na rejon bunde nismo nosili.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 28, 2014 8:21 am

konjevodac (citat):
Zanima me kako ste u zimi krčili put na granici. Koliko ljudi je bilo tad na rejonu. Jer kad se stvorilo veliki metež, je bilo potrebno zgaziti sneg za patruljiranja. Na podlagi izvještaja vojnika, kosi su dolazili iz rejona, sam pisao dnevno zapovjet tako, da smo slali po 5 vojnika na rejone. Dvojica su gazili spreda, trojica su hodali izza njih, pa su se po potrebi izmenjivali.  Jel to bila praksa i tvoje vreme. Ipak si ti bio na granici cjelu zimu 1982/1983.

A kako so te teškoče rešavali na drugim karaulama?
Na rejon su uvijek išla trojica,dvojica(samo danju) onda kad se ranija generacija skinula a "gušteri" još nisu došli ili nisu bili spremni za rejon(obuka 7 dana).
Kad su bili veliki nanosi išli smo kuda je bilo moguće,najčešće graničnom linijom. Najviše snijega je bilo od onog šumskog puta gdje si se slikao pa prema E-25/6, a nanosa kad se izašlo iz šume kod E-26/8 pa do E-27.U većini slučajeva kad je bio veliki snijeg  kod desetarovog groba bi skrenuli na graničnu liniju.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 28, 2014 9:10 am

[You must be registered and logged in to see this link.]
Gušter
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this link.]

Broj komentara: 9
REPUTACIJA: 0
Član od: 2012-03-05

[You must be registered and logged in to see this image.]
Naslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)   [You must be registered and logged in to see this image.]Mon Mar 05, 2012 10:32 pm




Pozdrav granicarima sa Drenka. Ja sam sluzio 1977. godine. Mi smo komandiru karaule Angelovski Bogdanu i nadenuli ime Gavrilo. Vidim da je kasnije skraceno u Gavro. Negde sam procitao da je Bogdan otisao sa nase karaule, cini se u Bitolu. 
Mi smo tada lozili svuda drva (nismo imali centralno grejanje), a preko leta ni vodu u karauli. Kada si hteo da se okupas, morao si Brnju povesti na izvor i doneti vodu u kantama.
Za vreme moje sluzbe smo imali dva psa (Car i Rex). Car je bio mnogo pametniji od Rex-a ali je imao 7 godina. Jedan je od retkih koji je otisao u penziju a nije uspavan.
Ja sam sinoc preko neta slucajno nasao ovaj forum. Drago mi je da se podsetim karaule i vojnickih dana. [You must be registered and logged in to see this image.]


Gdje je šerif sa Drenka? scratch
Na vrh Go down
konjevodac
Razvodnik
Razvodnik
konjevodac


BROJ POSTOVA: : 206
ČLAN OD: : 2014-10-12
M(j)esto Celje-Laško

Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitimeTue Oct 28, 2014 9:59 pm

Na bundo sam mislio, onu sa slike. Za stražu je bila drugčija bunda, jel tako. Jer stražari so bili više statični pa su trebali toplijo odjeću.

Mi smo isto išli na teren, dokle se došlo po snegu. Ali kaj je bio veliki sneg smo slali po pet vojnika, da su zgazili put. Posle je bilo lakše, kad je bio put več izgažen.

-------

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)   Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme) - Page 20 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)
Na vrh 
Stranica 20/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20
 Similar topics
-
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
» Karaula Drenak 82/83 (prvi dio teme)
»  Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (peti dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (prvi dio teme)

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: