FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'

Go down 
+80
srdic
tovariš
bladika
Artiljerac1990
Damir Clay
Splicho
deki sd
R.S.
sheksi
blaf
goran man
Sini
vojnik 87-88
tonci
Robit
lastmi
Zeljko Mitrich
Piba71
aleksandar.al
RobiR
Zurkolomac
stažo1
vatrogasac
zimonjicjovo
feniks48
zastavnik
Osječanin13
rakogor
Vozac OTM60
bestrzajac2
Pam-Pam
vlada1
mjesec
bivsipripadnikjna
milan djordjevic
nelkan
transporter
Mostarac_juni'89
garaj
Civil
Jukio
nitrowinja
marčlj
GSZN
dpuric
sapkon
kobi
sisko8868
izvidjac 90/91
ZAGORAC
ivanino
ristovski_sk
Štule
MilanVranjes
2tc 2okb
Popara
pajo55
Boske
Max Blitz
bojnik
Ahmet Smajilbasic
SveJug
flado
Panic
rega
Zmajček
Zorge
BAKI
bokios
VBČ
jun91 osijek
Mali
veroljub
zwrkan
vladimir
malena
Marduk
purger
mgalic2
kompas
84 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime21.04.15 22:15

Pozdrav Milane. Sjećam se oficira koje si spomenuo osim kap. Antića, u moje vrijeme bio je tamo kap. Milija Ilić, a Gorjup je bio poručnik ako se dobro sjećam.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime21.04.15 22:45

Eto,ja sam u raketnoj bateriji bio 1984/85 g. U to vreme,Miroslav Jovanović je bio poručnik,i bio komandir komandnog voda.Komandir raketne je bio kap.Juranović Zoran,a komandiri topovaca na ''pragama'' 30mm/2 su bili kap.Ilić i kap.Antić.Obojica su imali problem sa napredovanjem u službi (kap.Antić je morao da ''preskoči'' redovno unapređenje,zbog odnosa prema vojnicima (koliko znam ne u Osijeku,već na prethodnoj dužnosti),a kap.Ilić je imao lošu ocenu u službi-jbga,alkohol).Por. Jovanović je takođe po pitanju odnosa prema vojnicima bio ''sumnjiv'',i on je, s vremena na vreme, iskazivao ''mučiteljske'' osobine,a jedno dvaput je bilo baš gusto kada su žrtve jedva iznele živu glavu (u oba slučaja sam bio neposredni svedok).Inače,sa sigurnošću tvrdim,da iako je završio VA ARJ u Zadru,nije bio raketaš u duši i nije se razumeo u 9M31M i vozilo BRDM sa opremom.Igrao je na Akademiji rukomet i u tom sportu je bio baš dobar.Rodom je bio iz Beograda i to je voleo da ističe. Inače,zanima me gde su bili 1986 ili kasnije ,kap. Zoran Juranović i por.Vinko Menkovski,kao i major Žarković,u vreme moje službe komandant ARJ PVO diviziona.

tovariš voli ovaj upis

Na vrh Go down
milan djordjevic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-04-21
DOB : 56
M(j)esto Ub

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime22.04.15 15:47

eh drago mi je da sam cuo vas dvoicu evo kako stoje stvari boris jeste posle dobio cin porucnika al kad je dosao 86 bio je potporucnik sto se tice ostalih ovako stoje stvari da u pravu si jednom baterijom praga je komandovao kapetan prve klase antic vezano za njega mogu reci da 90 kad je poceo rat bio je na tvu izvestaj sa ratista i u jednom trenutku prikazuju BTR 60 inace vozilo u kome sam proveo vojni rok i u njemu kapetana antica inace to je izvestaj bio iz vukovara iz kasarne gde smo vozili BTR na proveru ispravnosti i povezivanjem sa radarom , takodje si u pravu i za kapetana prveklase ilica njega sam zaboravio on je bio komandir druge baterije praga . sto se tice komandanta diviziona bio je kad sam ja otisao medjutim posle nekog vremena otisao je on i komandant kasarne gde stvarno neznam znam da je tu duznost posle preuzeo major kovacevic ona je bio i komandant kasarne i diviziona do kraja mog vojnog roka naravno zaboravio sam pomenuti da u to vreme u raketnoj bateriji su bili i zastavnik gal i vodnik makedonac al imena se nemogu setiti . sto se tice jos antica evo neceg sto se secam jedne letnje veceri je bilo haous u spavaoni pa se nismo pokrivali cebetom samo plahtom antic je bio dezurni kasarne posto nam je bilo vruce naterao nas je da se skinemo goli i tako spavamo naravno ujutro je isao na raport ' sto se tice ostalih aktivnosti evo jedne zanimljivosti dal je istinita to ne mogu potvrditi jer smo tako culi od drugih vojnika u pitanju je podzemni magacin cepin pricalo se da je tu cela straza bila pobijena osim komandira straze koji je dosao u kasarnu u osjek i prijavio sta se desilo kazu da ga je na pisti ubio dezurni oficir jer je napustio strazarsko mesto inace iz nekih mojih izvora u cepinu su bile i rakete za pvo koje su se vozile na granicu sa madjarskom a i prica se da je ispod bilo od nauruzanja sve duplo kao i u kasarni samim tim sto vojnici nisu smeli ulaziti u kaponire vec je oficir uvozio kamione u kaponire znaci da je mozda i istina tamo smo bili jednom cistili krug i po mom misljenju tesko da je bilo sta od toga istina mada ne mogu tvrditi stoposto jer smo bili ograniceni u kretanju unutar objeta. ako se jos neceg setim napisacu mada je to bio lep i poucan deo mog zivota imam mnogo prijatelja raznih nacionalnosti i drago mi je sto je tako
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6179
ČLAN OD: : 2011-01-25

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime23.04.15 8:02

neproverene price nisu za forum.pisi samo o onome sto sigurno znas iz prve ruke
Na vrh Go down
milan djordjevic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-04-21
DOB : 56
M(j)esto Ub

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime23.04.15 15:58

imam jedno pitanje imam slike iz vojske da li smem da ih stavim ili moram da ih prepravljam kako se nebi videla lica sto je stvarno glupo jer da mi nisu bili prijatelji nebih se ni slikao sa njima a mozda ih neko prepozna pa dodjem do informacija kako da ih kontaktiram
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6179
ČLAN OD: : 2011-01-25

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime23.04.15 23:14

mislim da moze. jedan + za dobrodoslicu na forum.
Na vrh Go down
nelkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-03-12
DOB : 59
M(j)esto Velika Plana

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 13:22

Sluzio u Osijeku, u beloj kasarni, od novembra 1984, do decembra 1985. Bio u raketrnoj bateriji Kapetana Juranovica- Kepija ili Napoleona, tako smo ga zvali. Bio sam u komandnom odeljenju, a od starijih vojnika, u istom odeljenju je bio Ibrahimi Danjoli, kao vozac. Pri dolasku sam zatekao sledece vojnike: Ruzic Edina Labin, Trandafilovic Bratislava Nis, Sulejmani Ramiza Kosovo, Zunjic Jovana Zemun, Kapikul Dragana - Fudo , Visoko, Becir Hadzovic Ulcinj, Marinkovic Rajko  iz Zvornika, .... Ne secam se vise ali cu napisati, ako se setim.
 Samnom u klasi su bili Risimovic Bratislav Beograd, Zrinjanin  Damir Zapresic, Slobodan Pinosava (Avala), Joco iz Orasija (Bosna), Hasan Azir Skopje. Kasnije su nam iz Capljine stigla dva vozaca , Momcilo (Siokolac Jagodina) I Goran Stankovic iz Nisa. Vodnik stazista Vrabec Igor iz Kopra.
 Klasa koju smo obucavali i ostala za nama su sacinjavali sledeci vojnici: Aleksandar Jankovic Beograd, Rocek Branko Hrvatska,  Rakic Miodrag Uzice, Jagus Stevo Koprivnica, Dumanic Edi Split, Kun Zoltan Kikinda, Kasnije stigao vozac iz Capljine Birovljev Branko Sremska Mitrovica.
Neka mi oproste “drugovi” vojnici, sto se nisam setio svih, ipak je proslo 30 godina.
 Vodnik se cini mi se prezivao Jovanovski.
 Niko nije pomenuo porucnika Menkovski Vinka.
Komandir mi je bio zastavnik Vrtaca Veljko.


nelkan: komentar modifikovan dana: 03.05.15 21:16; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
bivsipripadnikjna
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 17:28

milane    javise   goranu    adamovicu  i   posaljimi   tvoj    broj      zajednosmo    sluzili   86-87  u   istom    vodu    kod   potporucnika    gorjup   borisa
Na vrh Go down
bivsipripadnikjna
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 17:32

Uklonjeno u skladu sa propisima o zastiti licnih podataka. Telefone i adrese clanova foruma dostavljati preko pp
Na vrh Go down
milan djordjevic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-04-21
DOB : 56
M(j)esto Ub

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime02.05.15 22:08

posalji mi na pp telefon njegov broj , ma kako se nesecam zajedno smo bili prvih 6 meseci u komandnom vodu kod borisa  inace je iz kragujevca nekad davno sam se cuo sa njim al se telefoni pogubili
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime03.05.15 0:04

nelkan (citat):
Sluzio u Osijeku, u beloj kasarni, od novembra 1984, do decembra 1985. Bio u raketrnoj bateriji Kapetana Juranovica- Kepija ili Napoleona, tako smo ga zvali. Bio sam u komandnom odeljenju, a od starijih vojnika, u istom odeljenju je bio Ibrahimi Danjoli, kao vozac. Pri dolasku sam zatekao sledece vojnike: Ruzic Edina Labin, Trandafilovic Bratislava Nis, Sulejmani Ramiza Kosovo, Zunjic Jovana Zemun, Kapikul Dragana - Fudo , Visoko, Becir Sacirovic Ulcinj, Marinka iz Zvornika, ne secam se prezimena. Ne secam se vise ali cu napisati, ako se setim.
 Samnom u klasi su bili Risimovic Bratislav Beograd, Zrinjanin  Damir Zapresic, Slobodan Pinosava (Avala), Joco iz Orasija (Bosna), Hasan Azir Skopje. Kasnije su nam iz Capljine stigla dva vozaca , Momcilo (Siokolac Jagodina) I Goran Stankovic iz Nisa. Vodnik stazista Vrabec Igor iz Kopra.
 Klasa koju smo obucavali i ostala za nama su sacinjavali sledeci vojnici: Rocek Branko Hrvatska,  Rakic Miodrag Uzice, Jagus Stevo Koprivnica, Dumanic Edi Split, Kun Zoltan Kikinda, Kasnije stigao vozac iz Capljine Birovljev Branko Sremska Mitrovica.
Neka mi oproste “drugovi” vojnici, sto se nisam setio svih, ipak je proslo 30 godina.
 Vodnik se cini mi se prezivao Jovanovski.
 Niko nije pomenuo porucnika Menkovski Vinka.
Komandir mi je bio zastavnik Vrtaca Veljko.
Kako sam ja aprilska klasa 1984.,iz koje su neki pobrojani da ti malko dopunim sećanje: Marinković Rajko iz Vlasenice-Bosna,pa onaj momak iz Grobnika kod Rijeke,bio je desetar u drugom vodu i Otašević iz Nikšića.Vinko Menkovski se po mojim saznanjima devedesetih godina demobilisao i odselio za Švajcarsku.Ako si iščitao topic vidiš da sam pre tvog dolaska,avgusta 984.otišao u otkomandu u Dom JNA.Kako si bio u komandnom odeljenju,verovatno se ne sećaš da sam pretposlednjeg dana svog roka,početkom marta 1985.godine seo za trenažer operatora sistema,kojim je rukovodio st.vodnik I kl.Stjepan Gal.Šest i po meseci nakon što sam poslednji put pre toga hvatao zahvat i davao potrebno preticanje,imao sam 100 % učinak na trenažeru (pa me Gal zezao dajući
 mi nemoguće lansiranje - dve u dolasku na cilj koji leti prema meni preko 2,5 maha (ne bi trebalo da može ni jedna,ali ja sam jednu uspeo).Ovo samo govori da su raketaši imali ''strašnu''obuku - na dva bojeva lansiranja u Zemuniku,oba pogotka (drugo lansiranje u avgustu 1984.g. izvršio je desetar Radošević Mladen iz Pule),a kontejneri raketa koje su lansirane su se čuvale sa odgovarajućim graviranim podacima u bateriji.U toj posadi u kojoj je Radošević bio operator,Žunić je bio vozač a por.Menkovski komandir odeljenja.
Na vrh Go down
nelkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-03-12
DOB : 59
M(j)esto Velika Plana

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime03.05.15 17:13

Desetar iz Rijeke, se zvao Zlatan ...
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime04.05.15 8:42

Da,da ... Zlatan.Bili smo krevet do kreveta u spavaoni.Pričao mi je o moto trkama u Grobničkom polju,staza mu je bila pored roditeljske kuće.Inače.još i sledeće:treba da je bio u bateriji,kao vozač i Hadžović iz Bara,ako se nije skinuo pre vašeg dolaska.On je otpočeo služenje roka u Komandnom vodu kod por.Jovanovića (aprilska klasa 1984.g.),i negde u julu se zapio u gradu sa još jednim vojnikom iz Komandnog voda (rimovala su im se prezimena -Madžović se prezivao taj drugi),zakasnili su sa povratkom,te ih je pokupila vojna policija i stavila u pritvor.Hadžović je imao sreću jer je po kazni premešten u raketnu bateriju (a znaš kako vozači prođu u raketnoj,''gušteri'' su do poslednjeg dana roka) dok je Madžovića por.Jovanović ''sačekao'' na Nabrđu.Prvo mu je dao da sam nosi sanduk sa municijom (25 kg),pa mu dao otrove (da stavi gas masku),pa pošto je bio (naravno) zaostao za kolonom,terao ga ''trčećim korakom'' i kada se ovaj srušio od nedostatka vazduha i iscrpljenosti,počeo da ga šutira (čizmama,bio je teren),pa kada je ovaj počeo da rida,izvadio i repetirao pištolj na ovoga.Nas nekoliko je namerno zaostajalo za kolonom,da se nađemo u blizini,i jedva smo smirili por.Jovanovića.Ja sam bio stariji po godinama od većine ostale vojske,a sa por.Jovanovićem vršnjak,a kako sam bio i dobar sportista i najbolji raketaš u klasi, bio sam uticajan,te smo nekako uspeli da ga odvojimo od onog nesrećnika.Madžović verovatno nosi traume od vojske i tog događaja naročito,a tu sam i video da por.Jovanović ''nije baš u svako ćoše''.Sa mnom lično imao je dobar odnos,zbog sporta
i vojničke spremnosti,ali uvek sam bio oprezan.
Na vrh Go down
nelkan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-03-12
DOB : 59
M(j)esto Velika Plana

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime04.05.15 17:39

Zlatan Čop!
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime05.05.15 8:03

nelkan (citat):
Zlatan Čop!
Ha,ha bravo,tako je!Sve čestitke za podsećanje.
Na vrh Go down
bivsipripadnikjna
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime12.05.15 14:03

milane   nadjime   na   fejsu    goran   adamovic   kragujevac
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime13.05.15 8:11

nelkan (citat):
Sluzio u Osijeku, u beloj kasarni, od novembra 1984, do decembra 1985. Bio u raketrnoj bateriji Kapetana Juranovica- Kepija ili Napoleona, tako smo ga zvali. Bio sam u komandnom odeljenju, a od starijih vojnika, u istom odeljenju je bio Ibrahimi Danjoli, kao vozac. Pri dolasku sam zatekao sledece vojnike: Ruzic Edina Labin, Trandafilovic Bratislava Nis, Sulejmani Ramiza Kosovo, Zunjic Jovana Zemun, Kapikul Dragana - Fudo , Visoko, Becir Hadzovic Ulcinj, Marinkovic Rajko  iz Zvornika, .... Ne secam se vise ali cu napisati, ako se setim.
 Samnom u klasi su bili Risimovic Bratislav Beograd, Zrinjanin  Damir Zapresic, Slobodan Pinosava (Avala), Joco iz Orasija (Bosna), Hasan Azir Skopje. Kasnije su nam iz Capljine stigla dva vozaca , Momcilo (Siokolac Jagodina) I Goran Stankovic iz Nisa. Vodnik stazista Vrabec Igor iz Kopra.
 Klasa koju smo obucavali i ostala za nama su sacinjavali sledeci vojnici: Aleksandar Jankovic Beograd, Rocek Branko Hrvatska,  Rakic Miodrag Uzice, Jagus Stevo Koprivnica, Dumanic Edi Split, Kun Zoltan Kikinda, Kasnije stigao vozac iz Capljine Birovljev Branko Sremska Mitrovica.
Neka mi oproste “drugovi” vojnici, sto se nisam setio svih, ipak je proslo 30 godina.
 Vodnik se cini mi se prezivao Jovanovski.
 Niko nije pomenuo porucnika Menkovski Vinka.
Komandir mi je bio zastavnik Vrtaca Veljko.
Malo bliže o mojim klasićima: Marinković Rajko je iz Vlasenice,bavio se karateom,braon pojas,Ibrahim Haki Danjoli iz Gnjilana,završio Fakultet organizacionih nauka u Beogradu,,Sulejmani Ramiz je godinama pre služenja u JNA živeo i radio u Švajcarskoj (konobar,Cirih) pa se vratio samo da odsluži JNA,bio sam uveren da je Kapikul iz Sarajeva,ali izgleda grešim,završio ekonomski fakultet,radio kao profesor u srednjoj Ekonomskoj školi,Zlatan Čop iz Grobnika kod Rijeke,automehaničar po zanimanju,Ružić Edin je došao prekomandom iz Čapljine kao vozač,Trandafilović Bratislav kako si i naveo je iz Niša,Bećir Hadžović iz Ulcinja,prekomandovan po kazni iz Komandnog voda diviziona,ali sjajan momak.Klasa ispred moje,a nama bili desetari : Ivezić Ranko iz Konjica (komandni vod),Talić Nenad iz Lukavca kod Tuzle ( komandir I vod,II odeljenje),Radošević Mladen iz Pule (komandir II vod,II odeljenje),Umihanić Osman iz Tuzle (komandir III vod,II odeljenje) - iz te klase je i Žunjić Jovan iz Zemuna,Keržič Zoran-Kiza iz Beograda,ćata Rukavina Borivoje iz Beograda (sin gen. Rukavine),Otašević Marjan iz Nikšića,Cvetanoski Dobre iz Kumanova,a zatekao sam i januarca 1983. Šundo Borivoja iz Sarajeva.Klasa oktobaraca 1983. je u vojnićkom smislu bila osetno bolja nego moja (mlađi momci,devetnaestogodišnjaci, koji su većinom služili kadrovski rok u sistemu 12 + 3).U toj klasi mlađi vodnik-stažista ) - komandir III voda je bio Arkar Ciril iz Ljubljane (i ostasmo prijatelji i posle JNA) danas profesor na Mašinskom fakultetu u Ljubljani.
Na vrh Go down
bokios
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.05.15 8:54

[You must be registered and logged in to see this link.]

Evo jedan video o bivšoj kasarni sada studenskom kampusu.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.05.15 14:03

Pozdrav kolega Bokios, jesi li ti iz Osijeka?
Na vrh Go down
bokios
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.05.15 14:38

Jesam, inače sam iz Osijeka. Nekad sam stanovao 5 minuta od kasarne Wink. Sada sam trenutno radi posla odsutan.
Na vrh Go down
mjesec
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-04-30

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime16.05.15 8:59

Sa koje strane?Do V.I.Č. ili bolnice?
Na vrh Go down
bokios
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.05.15 8:19

Preko puta bolnice...vijenac Murse.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime19.05.15 12:47

SJEĆA LI SE NETKO RASPOREDA STRAZARSKIH MJESTA U KASARNI, I DEŽURNOG VODA?
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime20.05.15 13:43

transporter (citat):
SJEĆA LI SE NETKO RASPOREDA STRAZARSKIH MJESTA U KASARNI, I DEŽURNOG VODA?
 Po mom sećanju bilo je devet stražarskih mesta,a sećam se ovako: stražarsko mesto br. 1 na ulazu u Kasarnu ''Milan Stanivuković'',br.2. ugao kasarne ''M.Stanivuković'' desno od glavnog ulaza,do fabrike ''OLT'' (valjda se tako zvala),stražarsko mesto br. 3 duž zida prema Vukovarskoj ulici,iza hangara sa vojnom tehnikom PVO diviziona,stražarsko mesto br. 4 kod KPS prema Vukovarskoj ulici,stražarsko mesto br. 5 kod otvorenog hangara sa tenkovima,stražarsko mesto br. 6 kod kapije iz Kasarne ''Slavonske brihgade'' prema Vukovarskoj,stražarsko mesto br. 7 na kapiji Kasarne ''Slavonske brigade'',br. 8. kod Komande Brigade i stražarsko mesto br. 9 kod kapije ambulante prema Ul.Cara Hadrijana. E sad,koliko sam zaribao sa sećanjem, videćemo... ispravljajte me.
Dežurni vod - ne znam šta je to,u vreme mog služenja nije ga bilo.Bila su,koliko znam, sledeća dežurstva: vod Straže. dežurna četa Vojne policije, dežurna jedinica PVO (baterija ili vod: kada je na dežurstvu artiljerija bila je baterija, a kada su bili raketaši bio je vod)-tačan naziv za njihovo dežurstvo je dežurni na vatrenom položaju, dežurni oficiri operative (brigade i jedinica ranga divizion-bataljon,dežurni oficiri kasarne i dežurni vojnici po jedinicama ranga četa-baterija,jedan dežurni PPZ-ejac i ne znam za druge vrste dežurstava.Davala se katkad i posebna straža na izdvojenim lokacijama (Čepin) ali mislim da su tamo stražu davale sve jedinice brigade stacionirane u Osijeku (pa i iz Crvene kasarne).Pozadinska četa je imala svoje rasporede po smenama, koliko znam oni nisu imali dežurstva.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime20.05.15 15:02

Dežurni vod je bio sastavljen od nekih 30- tak vojnika iz više jedinica. Prave svrhe voda se ne sjećam, a koliko mi je poznato najviše ga je davao 1 MB. Vod je imao smjene na 7 dana, posebnu spavaonu i posebno skladišteza municiju.Spavaona i skladiste su se mjenjale. Pripadnici voda uvijek su morali biti u čizmama i oprtačima, a na opasaču su nosili stalno nož od AP., a imali su prednost za jelo odmah iza straže.To je po meni bio najveći + voda.Komandir je uvijek bio drugi obično su to bili vodnici ili st vod.. Vod je imao obuku zasebno a uzbune su bile česte.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime21.05.15 22:18

U VEZI STRAŽARSKIH MJESTA OVOG KOD HANGARA SA TENKOVIMASE NE SJEĆAM , ILI SE MOŽDA RADI O HANGARU U OBLIKU SLOVA 'L' U KOJEM SU BILE SAMOHODNE HAUBICE I VBR-ovi OD MAD-a, NA UGLU KASARNE SL. BRIGADA PREMA VUKOVARSKOJ ULICI ? NEZNAM DALI JE DOŠLO DO NEKE REORGANIZACIJE STRAŽARSKIH MJESTA , U MOJE VRIJEME JE POSTOJALO JEDNO U TVRĐI. MISLIM DA JE BILO BR.8 ILI 9. NE SJECAM SE. NALAZILO SE NA ULICI U OBLIKU SLOVA 'L' ,TU JE BILA STRAŽARSKA KUĆICA SA POLJSKIM TELEFONOM, KOJI JE JEDNOM BIO 'MAZNUT' OD STRANE NEKOG OFICIRA KOJI JE TU PROLAZIO I VIDIO DA NEMA STRAŽARA.OVAJ JE ODŠETAO KROZ PROLAZ PREMA DRAVI DA VIDI LJEPŠI SPOL NA KUPANJU.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime22.05.15 7:51

GSZN (citat):
transporter (citat):
SJEĆA LI SE NETKO RASPOREDA STRAZARSKIH MJESTA U KASARNI, I DEŽURNOG VODA?
 Po mom sećanju bilo je devet stražarskih mesta,a sećam se ovako: stražarsko mesto br. 1 na ulazu u Kasarnu ''Milan Stanivuković'',br.2. ugao kasarne ''M.Stanivuković'' desno od glavnog ulaza,do fabrike ''OLT'' (valjda se tako zvala),stražarsko mesto br. 3 duž zida prema Vukovarskoj ulici,iza hangara sa vojnom tehnikom PVO diviziona,stražarsko mesto br. 4 kod KPS prema Vukovarskoj ulici,stražarsko mesto br. 5 kod otvorenog hangara sa tenkovima,stražarsko mesto br. 6 kod kapije iz Kasarne ''Slavonske brihgade'' prema Vukovarskoj,stražarsko mesto br. 7 na kapiji Kasarne ''Slavonske brigade'',br. 8. kod Komande Brigade i stražarsko mesto br. 9 kod kapije ambulante prema Ul.Cara Hadrijana. E sad,koliko sam zaribao sa sećanjem, videćemo... ispravljajte me.
Dežurni vod - ne znam šta je to,u vreme mog služenja nije ga bilo.Bila su,koliko znam, sledeća dežurstva: vod Straže. dežurna četa Vojne policije, dežurna jedinica PVO (baterija ili vod: kada je na dežurstvu artiljerija bila je baterija, a kada su bili raketaši bio je vod)-tačan naziv za njihovo dežurstvo je dežurni na vatrenom položaju, dežurni oficiri operative (brigade i jedinica ranga divizion-bataljon,dežurni oficiri kasarne i dežurni vojnici po jedinicama ranga četa-baterija,jedan dežurni PPZ-ejac i ne znam za druge vrste dežurstava.Davala se katkad i posebna straža na izdvojenim lokacijama (Čepin) ali mislim da su tamo stražu davale sve jedinice brigade stacionirane u Osijeku (pa i iz Crvene kasarne).Pozadinska četa je imala svoje rasporede po smenama, koliko znam oni nisu imali dežurstva.

Jeste, nama u tehnicki vod su dolazili pesadinci iz Koprivnice koji su isli negde na strazu po nedelju dana. Pisao sam o tome negde ovde na forumu.

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime22.05.15 7:54

transporter (citat):
U VEZI STRAŽARSKIH MJESTA  OVOG  KOD HANGARA SA TENKOVIMASE NE SJEĆAM , ILI SE MOŽDA RADI O HANGARU U OBLIKU SLOVA 'L' U KOJEM SU BILE SAMOHODNE HAUBICE I VBR-ovi OD  MAD-a, NA UGLU  KASARNE  SL. BRIGADA PREMA VUKOVARSKOJ ULICI ? NEZNAM DALI JE DOŠLO DO NEKE REORGANIZACIJE STRAŽARSKIH MJESTA , U MOJE VRIJEME JE POSTOJALO JEDNO U TVRĐI. MISLIM DA JE BILO BR.8 ILI 9. NE SJECAM SE.  NALAZILO SE NA ULICI U OBLIKU SLOVA  'L' ,TU JE BILA STRAŽARSKA KUĆICA SA POLJSKIM TELEFONOM, KOJI JE JEDNOM BIO 'MAZNUT' OD STRANE NEKOG OFICIRA KOJI JE TU PROLAZIO I VIDIO DA NEMA STRAŽARA.OVAJ JE ODŠETAO KROZ PROLAZ PREMA DRAVI DA VIDI LJEPŠI SPOL NA KUPANJU.

 Mi iz crvene smo tamo imali neke magacine ali straza u tvdju scratch , ne ja se toga ne secam.

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime22.05.15 9:04

transporter (citat):
U VEZI STRAŽARSKIH MJESTA  OVOG  KOD HANGARA SA TENKOVIMASE NE SJEĆAM , ILI SE MOŽDA RADI O HANGARU U OBLIKU SLOVA 'L' U KOJEM SU BILE SAMOHODNE HAUBICE I VBR-ovi OD  MAD-a, NA UGLU  KASARNE  SL. BRIGADA PREMA VUKOVARSKOJ ULICI ? NEZNAM DALI JE DOŠLO DO NEKE REORGANIZACIJE STRAŽARSKIH MJESTA , U MOJE VRIJEME JE POSTOJALO JEDNO U TVRĐI. MISLIM DA JE BILO BR.8 ILI 9. NE SJECAM SE.  NALAZILO SE NA ULICI U OBLIKU SLOVA  'L' ,TU JE BILA STRAŽARSKA KUĆICA SA POLJSKIM TELEFONOM, KOJI JE JEDNOM BIO 'MAZNUT' OD STRANE NEKOG OFICIRA KOJI JE TU PROLAZIO I VIDIO DA NEMA STRAŽARA.OVAJ JE ODŠETAO KROZ PROLAZ PREMA DRAVI DA VIDI LJEPŠI SPOL NA KUPANJU.

Stražarskih mesta se sećam zbog procedure smene straže.Odeljenje straže nikada,bar za vremena mog služenja,nije napuštalo kasarnski krug,tako da stražarsko mesto u Tvrđi,ako je i postojalo kao stražarsko mesto, nije potpadalao pod kasarnsku stražu.Ovo iz prostog razloga što mi je teško zamislivo da naoružana vojska, sa bojevom municijom, šetka kroz gra,a i smena straže bi trajala predugo.Inače,jeste bila kućica sa dežurnim vojnikom (ili stražarem) na ulazu '' u Stacionar '' samo što sam ja uverenja da to nije bilo zbog Stacionara,već zbog Komande Brigade koja je bila stacionirana u objektima gde i Stacionar (a tu je bila i VGO - vojna građevinska organizacija,starešina kapetan I kl. Sokrat).Ta Brigada se popunjavala 100 % iz rezerve, samo je najviši komandni kadar bio iz aktivnog oficirskog sastava.Koliko se sećam,objekat Stacionara je bio obojen svetlo plavom bojom,a svi ostali objekti,u koje se ulazilo iz dvorišta oker-žutom.E,u tim oker žutim objektima je bila Komanda te brigade,VGO i možda još nešto.Komandant te Brigade,je u vreme 1984/85 g. bio p.puk. Tomica Marković,koji je bio i najbolji kuglaš u KK ''Partizan''klubu kojem su matične prostorije i dvostazna kuglana bili u Domu JNA.
Stražarsko mesto br. 5 - ono u otvorenom hangaru kod tenkova i druge tehnike sam lako upamtio po događaju sa por. Jovanovićem koji sam ranije opisao (ono kada je u pripremi Voda straže za preuzimanje dužnosti (dan ranije ) zatekao stražara da čvrsto spava na ''haubi'' tenka. Tog nesrećnika je desetar Drobnjak (kasnije unapređen u mlađeg vodnika) jedva spasao besa por. Jovanovića ,ali nije mogao da ga spreči da ga razoružanog,sa repetiranim pištoljem uperenim u leđa,lično sprovede u pritvor (uz povremeno šutiranje u donji deo leđa).
Stražarska mesta su bila tako postavljena da je svaki stražar sa svoje stražarske staze moralo da vidi stražare levo i desno od sebe.Donekle su bila izuzetak stražarska mesta na ulazima u kasarnu,ali i njihova staza je zalazila u unutrašnjost kruga,a odatle su mogla da se vide dva susedna stražarska mesta.
I na kraju setio sam se još jednog vojnika-raketaša iz oktobarske klase 1983 - Ranđelović Novice,kojeg smo zvali Papričica,negde iz okoline Leskovca.On (zbog ukupnosti) i onaj Keržič - Kiza (zbog krajnje indolentnog odnosa prema obavezama) su bili večite mete - dežurni krivci za sve.Kiza je inače bio nezainteresovan za bilo šta osim muzike (a i to samo pasivno - da sluša) ali, Papričicu sam uspešno ''popalio'' da tokom nekog ''baterijskog '' fudbala u kojem su učešće uzeli por. Menkovski i kap.Juranović,ovog poslednjeg čestito išutira po nogama (bio nam se nešto zamerio,ne ozbiljno,ali zajebavao nas je).Tako se Papričica ,iako se kap.Juranović ''oslobodio'' lopte,zaleteo u njega,pa ga otkinuo po inače,tankim nožicama.Kepi ga je ukorio,onako,kao ''sportski''kako je ovaj neobično ''žustar'',a Paričica, praveće se ''blesav'' odgovorio ''Druže kapetane,lopta je okrugla,ne se znaje,fudbal je to'' uz naš gromoglasan smeh.Posle drugog starta ''ljutog'' Papričice,koji nije imao veze sa igrom, Napoleon se povukao sa bojišta,ne bi li sačuvao svoje noge,na koje se ''Papričica'' bio baš ustremio.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime26.05.15 20:22

SJEĆAM SE DA SU STRAZARSKA MJESTA NA PRIJAVNICAMA KASARNA M. STANIVUKOVIĆ I SL. BRIGADEI KAPIJA KOD SPOMEN PARKA BILA IZVAN ŽICE. STRAŽA JE PRILIKOM SMJENE IZLAZILA VAN KRUGA NA PRIJAVNICI SL. BRIGADA , DALJE NASTAVLJALA IZVAN ŽICE, ALI UZ ŽICU, DO PRIJAVNICE U M.STANIVUKOVIĆ ITU ULAZILA U KRUG. STRAŽARA U TVRĐI JE RAZVODIO K-DIR STRAŽE DOK JE KASARNSKU STRAZU RAZVODIO RAZVODNIK STRAZE, PA NIJE BILO NEKOG VELIKOG GUBLJENJA VREMENA
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime29.05.15 8:44

U vreme kada sam ja služio , a to je bilo 1984/85,mislim (a nisam baš 100 % siguran) da vod straže nije hodao spoljnom stranom žice između ulaza u ''S.brigade'' i ''M.Stanivukovića'' već unutrašnjom stranom, kasarnskim krugom,pored zgrade Komande brigade,pa pored glavne zgrade ''M.Stanivukovića'' Prvo se vršila zamena na stražarskom mestu br. 1 (ulaz u ''M.Stanivuković'').Stražara u Tvrđi u sastavu kasarnske straže nije bilo sigurno,pa me zanima o kojem periodu pamtiš da ga je bilo.Koliko znam,pravilo je bilo da ni komandir straže nije smeo da napušta vod straže,odnosno,iz voda straže nije smelo da bude nikakvog udaljajavanja.Ako se sećaš ili ako ih je bilo u vreme tvog služenja,uzbune za stražu.Tada ''odmordžije'' idu u pripremu,a priprema se trčećim korakom razvodi na udvajanje stražarskih mesta,dok Komandir straže čeka dalja naređenja.Uzbuna za stražu,ako je deo provere,ide na štopericu,pa se sve radi trčećim korakom (Pravilo je bilo,da priprema ne može da krene na udvajanje,dok ''odmordžije'' ne budu u opremi, minimalna tolerancija je postojala).Posebna zajebancija je kada se to desi noću,a uvek se davala kada neko od stražara ispali hitac).Pucanja na straži je bilo,osim u prilikama kada se neko od stražara ''igra'',prilikom ''upada'' u kasarnski krug,a to se često događalo u leto 1984 (pisao sam o tome,one krađe goriva iz hangara sa tehnikom) kada stražar puca u znak upozorenja (uvis).
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime29.05.15 12:56

1988/89. STRAZARSKO MJESTO U TVRĐI JE POSTOJALO,STRAZARIO SAM TAMO NISAM SIGURAN
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime29.05.15 13:13

NASTAVAK PRETHODNOG KOMENTARA- NISAM SIGURAN ZA RAZVOĐENJE ALI JE RAZVOĐEN NEZAVISNO O KASARNSKOJ STRAŽI, NEGDJE U ISTO VRIJEME. NISAM SIGURAN DA LI JE BILO STALNO STRAZARSKO MJESTO ILI JE ZAVISILO OD VARIJANTE STRAZE KAO I STRAŽ. MJESTA NA PRIJAVNICAMA, ZAKOJA MISLIM DA SU BILA VIŠE U NOĆNIM SATIMA. STRAŽAR NA ST. MJESTU BR.1 KOLIKO SE SJEĆAM JE RAZVOĐEN POSLJEDNJI IZ SMJENE. VOLIO BIH DA SE JAVI JOS NETKO, U VEZI STRAŽE
Na vrh Go down
kobi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-08-16
DOB : 62
M(j)esto stip makedonija

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime30.05.15 21:06

Ako ima neko iz generacije 1981/1982 izvidjaci -neka se javi. Gde ste generacijo.Bela kasarna
Na vrh Go down
kompas
Gušter
Gušter
kompas


BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2011-06-19

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime31.05.15 22:16

kao sto sam i prije napisao klasa 1985(decembar)-1986.izvidjaci 5530/2.Potsetilo me ovo oko straze.Negde pred 10 Aprila 1986 smo davali pojacanu straza u kasarni.Uselili smo u objekat gde su bili strazari.Moje strazarsko mesto je bilo od vlez kasarne pa duz zgdare izvidjaca do druge kapije gde smo izlazili u slucaju uzbune.Bilo je naporno zato sto se davalo recimo 2 sata straza,4 sata spavas,pa jedan sat pripravnost,pa opet dva sata straza i sve tako jedno 10 dana.Vec treceg dana mi se sve pomesalo kad je dan kad je noc.Da skratim.Bili smo opomenuti da svake godine oko 10 aprila ima incidenata na kasarnu.Trazili su od nas besprekornost i odlucnost u svakom pogledu i pridrzavanju vojnickih pravila.Jos nije izaslo sunce a grad je vec bio u teskom smogu,od druge strane je bila fabrika mislim MIO standart,vidljivost oko 20 metara...dvizenje mi je bilo iskljucivo u ne istom vremensko terminu(sa malim pauzama,brzo ili sporo kretanje) od drveta do drveta.Odjednom sam cuo zvuk vozila ali od magle i smoga ne su se videla ali sam se po zvuku orientisao i locirao.Auto je stalo.Cuo kako se otvara vrata i druga vrata i nekoliko kratkih reci koi nisam razumeo.Vidim samo senke i covek kako se priblizava prema meni i ogradi kasarne i kako u ruci nosi neki paket,dok drugi covek ide prema meni ali odokolo od leve strane kako bih bio u ukrstenom pravcu.Reagovao sam tako sto zauzeo poziciju iza jedno drvo i da mogu dvoje da pratim i pri tom automatska puska mi se nasla u sekund u ruke...Silnim tonom sam viknuo STOJ....ali covek sa kutijom nije stao vec produzio prema meni...primetio sam dugi mantil i kozene rukavice...dok drugi je pokusavao da zaobidje i dogje mi sa moje leve strane...STOJ PUCACU i Repetirao sam AP...stao je..stao je i drugi covek...Naredio sam mu da se spoje jedan do drugi kako bih mogao da ih oboje vidim...Tada se covek oglasio i rekao..Ne pucaj,nosim male macice i nemam ih kome dati,dozvoli da ih bacim u kasarni vojska ce ih hraniti...Odbio sam i zapovedao da ne prica i da odma se odaleci od mene i kasarne...Povukli su se a u trenutku povlacenja bacio paket sa macica u kasarni.Brzo su pobegli sa lica mesta automobilom.Bilo je to sekund dva kad eto nisam preuzeo nesto drugo i nastane belaja.Potrazio pojacanje i za dva minuta su dosli..ispricao a digla se cela straza i udvostrucilo strazare.Sve je proslo OK ali narednih dana primetio sam da jedan kapetan boravio u kontejner i celo mesto oko njega bukvalno milimetar po milimetar.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime09.06.15 12:02

9. 6. 1989. 000 -NEMA VIŠE. NEGDJE U OVO VRIJEME POLAKO SMO SE OPRAŠTALI UZ RUNDU PIĆA, I ODLAZILI SVAKO U SVOM PRAVCU. IZA NAS JE OSTALA ZAJEDNO PROVEDENA GODINA DANA , A PRED NAMA NOVA STRANICA U ŽIVOTU. OD TADA JE PROŠLO 26.GOD. NEŠTO JE OSTALO U SJEĆANJU, NEŠTO JE IZBLIJEDILO, A ŽIVOT IDE DALJE...
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.06.15 9:18

Ove vrućine me podsetiše na paklene letnje dane 1984.godine.Te 1984.godine je bilo na redu drugo bojevo lansiranje rakete na poligonu u Zemuniku kod Zadra.Prethodno je bilo 1980.godine - uspešno, a posada koja je izvršila lansiranje je dobila kultni oreol u jedinici.Dakle,lansira se jedna raketa svake četvrte godine,a od uspeha tog jednog lansiranja meri se kvalitet rada u jedinici,a i svašta nešto drugo je u opticaju - vanredna unapređenja za pojedine oficire,novčane nagrade,odsustva....Svi su debelo zainteresovani za uspeh.Samom lansiranju prethodi provera taktičko-operativne spremnosti posade (spretnost,veština,znanje,brzina,procena situacije...) na poligonu u Nevesinju.Sve na štopericu,a odlično je samo ako je posada brža za tridesetak i više posto od vremena predviđenih za pojedine radnje u Pravilu upotrebe sistema.E,sad se vraćamo u Osijek:počinju pripreme.Kandidati za lansiranje moja malenkost iz aprilske klase 1984.g. i desetar Radošević Mladen iz oktobarske 1983.g.
Zvezda upekla,u hladu preko 35 stepeni Celzijusovih,a na suncu ne pitaj- u oklopnom vozilu valjda preko 60 stepeni.Znam da smo morali da pazimo da ne dodirujemo rukom vozilo jer su se stvarale opekotine,već samo na kratko,na dodir i sklanjaš ruke.U vozilu-pakao. Prevođenje sistema i praćenje cilja je uz priličnu upotrebu fizičke snage,pa kada se još radi na štopericu.... Znam da mi je spoljna strana džepa poligonke bila potpuno mokra posle 15 sekundi u vozilu.Menjali smo se na 2 minuta,toliko je moglo da se izdrži.Više niko nije vodio računa o tome da smo od znoja bivali potpuno mokri bezbroj puta u toku dana.A kupanje samo dvaput nedeljno.... Ogugla se na štroku od samoga sebe.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime16.06.15 8:29

Vrućina,bezbrojno znojenje svakog dana, a sa hodnika kasarne,kroz prozor pogled pada na dravsku plažu....delovala nam je tako nestvarno,blizu a opet nedohvatljivo.To sa vrućinom u oklopima je stvarno bilo na granici izdržavanja...ali,bila je i jedna gora stvar,o njoj se na topicu već pisalo: komarci. Bezbrojni, krvoločni ,strašni.... Opisaću večernje dežuranje na ''vatrenom položaju'',to večernje odgovara periodu od 20 h do 22 h,kada su krvopije najaktivnije....Iz one okolne trave izleću u eskadrilama.Kada se zažmuri,i nasumično,u bilo kom trenutku zapljesne rukama,između dlanova ostane nekoliko spljeskanih primeraka:kap u  nadirućem okeanu.Vrućina je i uveče,ali komarci.....I onda,patentiran je izum za dežurnog: navuče se vetrovka bez uloška (???!!!),šake se zaguraju u rukave (leva šaka u desni rukav,a desna u levi - kao Kinezi ) na lice se stavi gas maska sa koje se skine cedilo,a kapa se prevrne da bude dvostruko duža i natuče na glavu,reveri vetrovke se zadignu,a pod kapu,sa potiljačne strane glave,podvuče se raširena vojnička maramica,kao pustinjska marama,i na kraju se čuči tako da peševi vetrovke dodiruju tlo,da nesreća ni tuda ne može.I tako dva sata,kao vanzemaljci preživljavamo najezdu.U kasnijim smenama se ''komanči'' malo smire,pa je lakše...Autani i slične drangulije su se naravno koristili,ali to nije moglo da pomogne.
Kako su pripadnici moje jedinice uvek bili hronično teško neispavani (jednom sam čak maršovao i spavao),pristupalo se ilegalnom popodnevnom spvanju u učionici: ko na tronošcu,oslonjen o klupu,ko negde u ćošku,ali bilo je jedno mesto koje je bilo najcenjenije:imali smo neku komodu u učionici,sa nožicama od četrdesetak santimetara,ispod koje smo držali rančeve sa pomoćnom opremom.Taman je ostajalo prostora da se čovek uglavi između tih rančeva i poda komode: sa leđne strane rančevi,sa jedne bočne zid,sa gornje drveni pod komode... i onda,komarci mogu da te jedu samo sa jedne bočne strane,a to je priznaćete,ipak podnošljivo....A i ta neispavanost: verovali ili ne, za sve vreme vojnog roka,samo sam jedno popodne zakačio krevet (a i to u dok sam bio u Domu JNA),tog dana sam dao krv,petstotina kubika,i niti jednom povezao četiri sata sna,čak ni u Domu JNA.Moji klasići su maštali da kad dobiju izlaz u grad, odu u hotel i naspavaju se. Naravno,kada se stvarno izađe,malo je drugačije,ali vala bilo je i onih koji su baš tako - u hotel,klopa,tuširanje i spavanje,do povratka.Kada sam bio ''domac'' dođe mi devojka u posetu,dobijem izlaz subotu i nedelju,ali, ko tad da spava...
Na vrh Go down
vlada1
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-06-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime19.06.15 20:06

decembarska klasa 90/91
intedanska(pozadinac)
ako ima neko iz te klase nek se jave
pozdrav
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime19.06.15 20:43

Na današnji dan 1988. stigao sam u Osijek da odgulim "dug prema državi". Ugledam kasarnu, priđem vojniku na prijavnici, pokažem poziv a on mi reče ovo ti je crvena i da ja moram do bijele i objasni mi kako. Nešto kasnije slijedeći dobivene upute , za oko mi zapne veliki transparent "DOBRO NAM DOŠLI MLADI DRUGOVI" i pomislim: to jje to. Govorilo se da sa druge strane transparenta piše "Ala smo vas za.....i" ili nešto u tom stilu.
Na vrh Go down
bokios
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-18

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime21.06.15 20:13

Ovaj tjedan sam u Osijeku, pa ako ima netko posebnih želja što se tiče nekih fotografija nek mi se javi Wink
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime23.06.15 13:39

bokios (citat):
Ovaj tjedan sam u Osijeku, pa ako ima netko posebnih želja što se tiče nekih fotografija nek mi se javi Wink

Drugar, imas + za tvoju ponudu. [You must be registered and logged in to see this image.]

A sto se info tice, sve sto je iz Osijeka a pogotovo o crvenoj kasarni, je za mene interesantno.

Pozdrav

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Pam-Pam
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2015-07-15

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.07.15 14:48

Pozdrav ! Služio sam 90/91 dec. OMJ kod KIK Đorđević , poručnik Čavkušić , SV Trifunović i mislim SV Martin Ivan ili sl. Volio bi da se javi neki gene i malo mi osvježi sjećanja !
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime15.07.15 22:43

Pozdrav kolega Pam- Pam i dobro dosao. Da li je st. vod. Trifunović Živorad? On je u moje vrijeme jun 88- 89 bio u mojoj četi, kod kap. Vidovića, pa ga prebacili u izviđače kod por. Čavkušić Envera, i vidim da su zajedno premješteni u pješadiju. Znaš li ko je od oficira bio kod kap.Vidovića tvoje vrijeme?
Na vrh Go down
Pam-Pam
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2015-07-15

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime16.07.15 15:35

Pozdrav Transporter ! Da Živorad zvani Žika haha !! Nemogu se sjetiti kap. Vidovića ali se sjećam Đorđevića i Dekić Ilije a ostalih jako slabo ! Nisam siguran ni za svoju VP , mislim 5530/10 ili nešto slično !
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime16.07.15 22:49

U moje vrijeme kap. Đorđević (zvan Đoko) bio je komandir 2- ge MČ, VP 5530/5. Ja sam bio treća /6. Dekića onda nije bilo, mislim da je bio u Slav. brigadama u OKB.
Na vrh Go down
Pam-Pam
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2015-07-15

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime17.07.15 19:00

Transporter sve se izmijenilo . Čava i Žika su bili u pješadiji kod nas a poslije i Dekić ! Mislim čak i poručnik Hoti ! Slabo se sjećam ostalih osim onog ppuk. doktora i majora Lončara a ostalo sve u magli !
Na vrh Go down
bestrzajac2
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2014-05-30
DOB : 53
M(j)esto SLAVONIJA-RH

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime18.07.15 14:11

nema više u osijeku ni jedne vojarne iliti kasarne, poslije rata su se sve koristile dok se hva nije polako demobilizirao i prebacio u gradove prema unutrašnjosti, tako da je u tzv. bijeloj sada građevinski faks u izgradnji, poljoprivredni gotov, od strane olta naprVLJEN NOVI DOM ZA STUDENTE, ove zgrade prema dravi su uglavnom ostale ali se koriste za iste svrhe- odjeli sveučilišta, međunarodna , elektrotehnički ako se ne varam itd
ukopi za prage (mislim da su njih tamo pred napad stavili) su porušeni, nema nogometnog igrališta jer se tamo neš treba graditi ali radovi stoje zbog iskopa (restauracije i sl.) kantina je obnovljena i na istom mjestu, većina hangara porušena i ostalo samo neš malo prema kožnoj bolnici tj. hutlerovoj itd.
sve zgrade koje se koriste su renovirane iznutra
crvena vojarna je zatvorena tj. ulaz samo za djelatnike sveučilišta i fakuleta a mislim da su tamo kemija-biologija ili tako neš (nisam siguran) i to je uređeno većim djelom, a onaj dio kod tvrđe se isto za neš koriati al neznam zašto i isto preuređeno dobrim djelom
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Hoti Gani je bio meni k-dir voda.Spomenuo si majora Lončara. U moje vrijeme bio je ppuk. Lončar Dušan zamjenik k- danta brigade puk Šebenika. Da li se radi o istoj osobi?    Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime19.07.15 14:55

Pam-Pam (citat):
Transporter sve se izmijenilo . Čava i Žika su bili u pješadiji kod nas a poslije i Dekić ! Mislim čak i poručnik Hoti ! Slabo se sjećam ostalih osim onog ppuk. doktora i majora Lončara a ostalo sve u magli !
Na vrh Go down
Vozac OTM60
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-09-10

Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Vozac OTM60   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime10.09.15 20:05

Poz Svima koliko vas ima pogotovo pozdravljam Staresine i  vojnike iz Moje Nekadasnje kasarne  Milan Stanivukic VP 5530/15 
 Jasam Generacija 90/91 znaci 25.12.1990 decembarska klasa meni toliko drago da vidim nesto ovako i pogotovo puno pozdravljam Admin-a
Jedino stvar koji moram reci da sam sanjao sa otvorenim ocima bilo to  u vojnim danima, Secam se  Poligon C  , Cepin  , itd ......   ja imam dosta stvari da kazem za to vreme  i lepe i lose , ali samo jedno moram da kazem najiskrenije od dnu duse, kad sam stupio u JNA ima sam punih 18 god nisam znao kako i sta , u toj vreme bio sam jako drustven i iskren prema svim mojim drugare i staresine druzio se sa svima tako sam vaspitan ne treba gledati sta i koje sta je , znam da sam izgubio druga u toj vreme pokojni Urosevic Zvonimir , a neznam sa jos dvoje koje dan danas trazim njih Pandrc Dejan /Kraljevo/ i  Stefanovic Dejan iz /Smederevo/ ja bi vas molio ko zna nesto za mojih drugovi nek se javljaju  slobodno , sada  samo da ispominjem   pocinjem od 
 
Desetar- Bevcic Klaudija
Desetar - Arben Neziri
Desetar - DJole (spira su ga zvali)

Komandir Voda  Zastavnik ( ne secam se ime bio ogroman krupan)
 
imali smo i jos jednog novog PPorucnika mlad samo sto zavrsio Vojnu akademiju  zvali su  GLISTA

Komandir Cete   Kapetan  Gani Hoti

Komandant bataljona bio Major  ( ne secam se ime  bio mozda 160 cm odpriliketako)   Pandrc Dejan bio ngegov vozac BTR 

datum 04.04 .1991  Napusteli smo kasarnu ........
  voleo bi da citam i da  znam  jos lepi stvari za Bjelu Kasarnu Osijek Nezaboravljeni  ......    poz iz Canade

Ilija mlinar voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'   Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković' - Page 6 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'
Na vrh 
Stranica 6/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Izvidjaca Ceta Osijek 1990-1991 , Bijela Kasarna - Milan Stanivukovic
» Osijek - Crvena kasarna
» Kragujevac VP 9166 komanda puka
» Novo Mesto, kasarna Milan Majcen 1988/89
» Vojno skladište Čepin VP 5530 Osijek 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: