FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Rečna flotila

Go down 
+33
PORUCNIK
Ica Nina
paketije
darko006
laniko
zastavnik
alex 68
semsudin
LUPE44
mornar71
013gonzo
vladimir
Braco
Minolovac
COKZ
mura
tomerc
Mikula 67
Denis Jovičić
SveJug
Max Blitz
Stazio
Georg540505
ZAGORAC
HogarViking
Rodic Zeljko
Matrix
vlade021
Gringo
mgalic2
alexandar
purger
Kaplar M
37 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime30.09.11 11:32


Treba istaći da je pod JRM bila i rečna flotila sa komandom u Novom Sadu. Imali su jedinice u gotovo svim većim mestima na Dunavu i identične uniforme kao "pravi mornari"... takođe je postojala i jedinica JRM u Ohridu, a danas se zove Ezerska (jezerska) četa i u sastavu je Armije republike Makedonije.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime01.10.11 21:07

Kaplare vrlo interesantan podatak,znači ročna vojska služila je u riječnoj mornarici.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime01.10.11 21:20

purger (citat):
Kaplare vrlo interesantan podatak,znači ročna vojska služila je u riječnoj mornarici.

Obuka je svima bila u Puli u centru JRM, a oficiri su imali mornaričke činove (poručnik korvete... kapetan fregate itd)
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: recna ratna flota   Rečna flotila Icon_minitime02.10.11 22:21

jako lepa i zanimljiva tema kaplare Exclamation ali steta sto nema ljudi da nam malo isprica neke stvari jer i ovako je tesko naci
podatke o recnoj floti jna.ja se secam da mi je neko od ljudi koje poznajem pricao da je sluzio u tom rodu ali kao za
inat ne mogu da se setiim ko Question potrudicu se da se setim ...... Smile
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime03.10.11 7:48

aleksandar obradovic (citat):
jako lepa i zanimljiva tema kaplare Exclamation ali steta sto nema ljudi da nam malo isprica neke stvari jer i ovako je tesko naci
podatke o recnoj floti jna.ja se secam da mi je neko od ljudi koje poznajem pricao da je sluzio u tom rodu ali kao za
inat ne mogu da se setiim ko Question potrudicu se da se setim ...... Smile

Naziv je bio Rečna flotila ... to je formacijski manja jedinica od flote.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime03.10.11 9:26

Kaplar M (citat):
aleksandar obradovic (citat):
jako lepa i zanimljiva tema kaplare Exclamation ali steta sto nema ljudi da nam malo isprica neke stvari jer i ovako je tesko naci
podatke o recnoj floti jna.ja se secam da mi je neko od ljudi koje poznajem pricao da je sluzio u tom rodu ali kao za
inat ne mogu da se setiim ko Question potrudicu se da se setim ...... Smile

Naziv je bio Rečna flotila ... to je formacijski manja jedinica od flote.

o sory kaplare....svakako u pravu si....bitno je da si mogao da razumes post Wink
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime03.10.11 12:50

Ajmo samo nastavite baš gorim od želje da se javi neko iz tog roda vojske.
Imam osjećaj da im je bilo dobro Very Happy

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime03.10.11 18:09

purger (citat):
Ajmo samo nastavite baš gorim od želje da se javi neko iz tog roda vojske.
Imam osjećaj da im je bilo dobro Very Happy

Jedino su mogli nastradati od komaraca kada navale sa obale... Sve ostalo im je sigurno bilo dobro.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime03.10.11 21:03

aleksandar obradovic (citat):
Kaplar M (citat):
Naziv je bio Rečna flotila ... to je formacijski manja jedinica od flote.

o sory kaplare....svakako u pravu si....bitno je da si mogao da razumes post Wink

Obradoviću, vidim da si iz Loznice... Da li ti je poznat slučaj kada se jedan momak iz tvog grada (ne bih da spominjem ime, razumećeš) utopio u reci Korani u Karlovcu. To je bilo u leto 1984.g., vojska se organizovano kupala i došlo do te nesreće. Ja sam u Karlovcu bio na obuci a taj momak je iz našeg bataljona. Sećam se da mu je otac bio na radu u Iraku i da smo se svi sledili u kasarni kada je došao kolima unutar kruga. Toliko tuge na jednom mestu, bilo je teško izdržati...
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime03.10.11 21:24

kao kroz maglu se secam da se taj slucaj desio........skoro da smo generacija.......ja sam 2godine stariji i ako je iz grada
sigurno da sam ga znao.bilo je slucajeva nesrecnih,jedan moj skolski je isto nastradao u velikoj moravi...neka im je prosto
svima odakle god da su i ko god da su bili....o pojedinostima ovog slucaja ajmo na PP.jer i mene interesuje
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime03.10.11 22:24

Kaplar M (citat):
purger (citat):
Ajmo samo nastavite baš gorim od želje da se javi neko iz tog roda vojske.
Imam osjećaj da im je bilo dobro Very Happy

Jedino su mogli nastradati od komaraca kada navale sa obale... Sve ostalo im je sigurno bilo dobro.

jedino komarci, a to je nista za uzivanje na reci(a gde je voda tu je i pecanje) Wink Wink Wink
nego da se vratimo na temu.....skroz malo ima podataka o recnoj flotili za vreme postojanja jna.ja sam bar nasao vrlo malo materijala.ali sam na NETu naisao na zanimljiv podatak.radi se o komandnom recnom brodu "KOZARA"(cini mi se da je to sada
skolski brod,i nalazi se u recnoj flotili vojske srbije) koji je bio najbolji recni brod jna.naime, brod je napravljen 1939.godine u
Regensburgu u Nemackoj ,za potrebe Wehrmachta.posle rata je ostao u sastavu jna.....uradjeno ie 6 takvih brodova ,prezivela
su 2 koji su jos u upotrebi.zanimljivo je to da je za vreme rata koristen za redovne patrole,
a uvece za "podizanje morala,odmor,i relaksaciju vojske" Smile
Dodajem da je oldtajmer "kozara" imao prvobitno ime "krimhild",i posle kapitulacije Nemacke,postao je brod-kasarna "Oregon" u sastavu Americke vojske u Regensburgu,a zatim je koristen i kao restoran hotel,sto se primeti po unutrasnjem izgledu.U 9.mesecu 1960.godine stigao je u zemlju tako sto je zamenjen za tertni brod.


aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 07.10.11 23:27; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime04.10.11 7:54

Akvatorijum Đerdapskog jezera ja prepun potonulih brodova nemačke flotile... Tu se vodila jedna od najvećih bitaka krajem II sv. rata. Saveznički bombarderi su tom rutom išli u akcije bombardovanja naftnih polja u Rumuniji, pa je dolazilo do sukoba velikih razmera. I danas je velikim brodovima ponekad teško da prođu određena mesta kada padne nivo Dunava, upravo zbog tih potonulih brodova koji nikada nisu izvađeni.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime04.10.11 15:38

Kaplar M (citat):
Akvatorijum Đerdapskog jezera ja prepun potonulih brodova nemačke flotile... Tu se vodila jedna od najvećih bitaka krajem II sv. rata. Saveznički bombarderi su tom rutom išli u akcije bombardovanja naftnih polja u Rumuniji, pa je dolazilo do sukoba velikih razmera. I danas je velikim brodovima ponekad teško da prođu određena mesta kada padne nivo Dunava, upravo zbog tih potonulih brodova koji nikada nisu izvađeni.

da..da...A gde su i oni iz 1.sv .rata.Kao zanimljivost evo da kazem da je u donjem toku Dunava,ovde na nasim prostorima,
porinut prvi recni ratni brod jos davne 1915.godine, i zvao se "JADAR".Naravno i Austrougarska je imala tada najjacu recnu ratnu flotilu.
Ovo spominjem kao zanimljivost ,verujem da nije probilo okvire pravila Exclamation Smile a tice se recnih ratnih brodova.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime04.10.11 16:50

Dapače Obradoviću vjerovatno je to bio i razlog postojanja rječne mornarice JNA(mislim na tvoj navod austrougarske mornarice) iako stvarno vrlo malo ili možda bolje rečeno ništa nisam znao o tom rodu vojske do ove teme.
Granice za vrijeme Austrougarske bile su bitno drukčije. Za vrijeme Jugoslavije sa puno manje plovnog puta u samim vodenim granicama.
Sa velikim zanimanjem pratim ovu temu,baš neobično nakon toliko godina čuti za tako nešto affraid

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime04.10.11 22:20

drago mi je purgeru da se i tebi svidja tema.Verovatno zbog toga sto sam rodjen i odrastao na reci isto tako mi se dopada tema
i jos jednom pozdrav i bravo za kaplara koji je otvorio cheers
vec sam rekao da je vrlo malo podataka o recnoj ratnoj flotili za vreme jna(ne znam zasto) pa onda pisimo ono sto znamo, sto smo culi ,procitali, dok nam se ne javi neki "pravi mornar" Wink
sad vezano za onaj prethodni post razmisljam ovako:Svi znamo gde su bile granice Austrougarske do 1.sv.rata.Tada prakticno nije na ovim prostorima ni postojala druga ratna mornarica osim carske.Posle rata ,i par godina iza toga je osnovana Jugoslovenska Kraljevska Ratna Mornarica i od tada postoji plovni put koji je odredjen granicama, i nije se menjao ni tada ,ni za vreme jna ,ni posle raspada jna.Ja imam podatak da taj plovni put iznosi 969kilometara, i kanal DTD, i Jezerski odred na Ohridu, za vreme JNA
(to je podatak Vojske Srbije)
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re.Recna flotila, ...o monitorima   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 19:27

MONITORI(monitor-latinska rec,u vojnoj terminologiji znaci:manji ubojni brod za operacije uz morsku obalu,recni ubojni brod,manji oklopni ratni brod za plitke vode)
Prvi monitor je izgradjen1862.god. u Americi za vreme gradjanskog rata po projektu ERICSSONA, i nosio je naziv MONITOR.te otuda i naziv ovih brodova.Ovim se pojavila ta nova klasa zeleznog oklopljenog ratnog broda.NA nasim prostorima,su se pojavili kao udarna snaga Recne ratne flotile(RRF) Austrougarske,a prvi je sagradjen u Budimpesti na samom kraju 19.veka.Do Prvog svetskog rata Austrougarska je imala 8 a krajem rata 10 monitora.Nakon raspada Austrougarske Monarhije,kompletna flota je trebala da se preda novonastaloj Kraljevini SHS i primopredaja je izvrsena 31.10.1918. u Puli.Recnoj ratnoj flotili su dostavljena 4 monitora:"Elres","Temes","Bosna"i "Enns", koji su u Recnoj flotili KSHS dobili nazive "Morava", "Sava", "Vardar" i "Drava".
Monitori "Sava" i "Morava" su bili starijeg tipa i za pogonsko gorivo su koristili ugalj, a "Vardar" i "Drava" su bili savremenije gradjeni i koristili su loz-ulje i naftu.Bili su to brodovi deplasmana do 600tona,dugi od 60-80metara,siroki 10-12 metara,gaza 1.3-1.7 metara,oklopljeni(kule i korita,palube 20-25mm i boka 40-50mm),brzine 15-24km-h, naoruzani sa 1-3 haubice od 120mm i dvocevnim topom od 66mm. study
nadam se da ce ovo malo istorije biti zanimljivo za procitati Smile
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 19:51

Nagradni vikend za Aleksandra! Exclamation

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 21:06

purger (citat):
Nagradni vikend za Aleksandra! Exclamation

Znaci u subotu i nedelju nema logovanja na forum Wink Wink  Wink
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 21:18

aleksandar obradovic (citat):
purger (citat):
Nagradni vikend za Aleksandra! Exclamation

Znaci u subotu i nedelju nema logovanja na forum Wink Wink  Wink

Beži kući za vikend bi mogo snjeg zapast  lol!

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re;Recna flotila   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 21:33

Vec sam spomenuo da je i mene uvek privlacila Recna ratna flotila ,ali zaista podataka iz vremena JNA ,ima vrlo ,vrlo malo.Zato evo jos jednog zanimljivog istorijskog podatka,zanimljivog i neobicnog kad vec nema jos uvek mornara.
Raspored brodova Kraljevske Jugoslovenske Ratne Mornarice na dan 05.aprila 1941.godine.
Recna flotila:
Komandni brod "Cer"u Novom Sadu
1.grupa monitora('Vardar i "Sava") u Dubovcu
1.minersko barazna grupa-monitor "Drava", remorker "Sabac", 2 minolovca i 1 transportni brod u Bezdanu
2.minersko barazna grupa-monitor "Morava" u Staroj Kanjizi, R21 i transportni brod "Senta"
3.minersko barazna grupa-remorker "Sisak", 2 minolovca i transportni brod u Sremskim Karlovcima
4.minersko barazna grupa-remorker ,2 minolovca i transportni brod u Smederevu
Komanda sektora Djerdap-remorker i 2 transportna broda u Tekiji, remorker i dva transportna broda u Donjem Milanovcu
Ohrid-brodovi "Strazar" i "Granicar"...

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 21:37

Vala, ovde kod mene kako je, daj Boze da ne padne santa
lol!
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 21:51

Jeli neko ikada vidio bilo kakav brod JNA na rječnim plovnim putevima?
Jeli postojala kakva rječna luka za te brodove?
Mornar u Beogradu,Sisku,.....(osim na redovnom odsustvu negdje iz Splita,Boke.... Smile )

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 22:05

Ma kako da ne...Ja sam ih vidjao ostalo mi je u secanju ,dok sam bio manji klinac , kad odem na pecanje na Savu u Sremsku Mitrovicu...Patrolirali su.A posto se interesujem za ovo znam da su bila tri glavna pristanista.Novi sad, gde je bila i komanda cini mi se ,Beograd i Sabac.Posade su naravno osim oficira cinili i mornari .....masinisti ,vezisti, nisandzije na art.orudjima....
Secam se da je moj deda imao druga koji je davno ,svakako, sluzio u Recnoj flotili.I secam se malo prica i dozivljaja koje je spominjao.Najcesce kako su jednom prilikom pomagali jednom ribaru u BG da izvuce MORUNU koju je ulovio ,od "DVESTA KILA" Wink
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 22:10

[You must be registered and logged in to see this image.]

Eto ovo bi trebao biti znak riječne mornarice JNA

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 22:16

aleksandar obradovic (citat):
Ma kako da ne...Ja sam ih vidjao ostalo mi je u secanju ,dok sam bio manji klinac , kad odem na pecanje na Savu u Sremsku Mitrovicu...Patrolirali su.A posto se interesujem za ovo znam da su bila tri glavna pristanista.Novi sad, gde je bila i komanda cini mi se ,Beograd i Sabac.Posade su naravno osim oficira cinili i mornari .....masinisti ,vezisti, nisandzije na art.orudjima....
Secam se da je moj deda imao druga koji je davno ,svakako, sluzio u Recnoj flotili.I secam se malo prica i dozivljaja koje je spominjao.Najcesce kako su jednom prilikom pomagali jednom ribaru u BG da izvuce MORUNU koju je ulovio ,od "DVESTA KILA" Wink

Deda i njegov frend očigledno su bili pravi bečari i ribolovci Very Happy
Nego moruna je?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 22:36

Moruna lat (Huso huso), slatkovodna riba naseljava vode Kaspijskog jezera Crnog i Azovskog mora.Ima je i u Sredozemnom moru i njegovim slivovima.Ima podataka da su teske od 1500-1900kg i duge 9 metara a zive vise od 100godina.Do izgradnje DJerdapa lovili su je u Srbiji najvise u okolini Beograda.Meso ukusno od ikre se pravi kavijar.A cuj sad i ovo.
Morune rekorderi!
1. U 17 veku , u Beogradu bilo je obilje ribe najvece ulovljene morune dostizale su duzinu i do 6m. Zemunski ucitelj Todorovic zapisao je da je neki zemunski ribar 3. marta 1793.god. ulovio morunu koja je ociscena od creva bila teska 528 oka 9 (preko 700kg).
2. Ribar Grujin Aleksandar iz Starih Banovaca loveci ribu na mestu zvanom Sprud preko puta Starih Banovaca ulovio je 26. juna 1973god. u 8 i 30h morunu dugacku 3,5m , i tesku 282kg, ovu morunu je uhvatio loveci mrezom metnicom (gruntkarnom) po dnu dnu dugackom 200m.
Mnogo je pisanih i ne pisanih dokumenata i prica o lovu morune. Cesto volim da prelistam literaturu i popricam o ovoj temi.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 22:49

Odoh malo proguglat glede morune Very Happy

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime06.10.11 23:07

Ovo neces naci na google
Cak i posle pregradjivanja Dunava u Djerdapu ribari su uspevali da uhvate morunu. To su sigurno bile ribe koje su ostale pre pregradjivanja u Dunavu. Alas Dragoljub Mrvos-Raja uhvatio je u Dunavu kod Krcedina 24.juna 1976.godine Morunu tesku 75kg , i dugu skoro 2m . Moruna je uhvacena metlicom po dnu. Ovo je treci slucaj od pregradjivanja Dunava , zapisanog lova morune.
Joooooj ,ja zaboravio skroz na OT.... affraid Purgeru ,Purgeru......sta bude Wink
lol!
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
mgalic2


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 695
ČLAN OD: : 2009-08-02

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime07.10.11 7:48

Tek preko 2 metra je OT. Cool
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime07.10.11 15:10

Vidim iz prethodnih postova da ipak nisam u pravu... Naziv je rečna flota a ne flotila kako sam mislio.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime07.10.11 15:47

mgalic2 (citat):
Tek preko 2 metra je OT.  Cool

super generale.....znaci kilaza nije bitna Wink Wink  Wink
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime07.10.11 15:54

Kaplar M (citat):
Vidim iz prethodnih postova da ipak nisam u pravu... Naziv je rečna flota a ne flotila kako sam mislio.

Ma nije ni bitno toliko kaplare.Procita se i jedno i drugo.Mada je po meni pravi naziv Flotila. Vojska Srbije ima Recnu Ratnu Flotilu.
Najvaznije je da si ti otvorio divnu temu i da se nadamo da ce nam se pridruziti mornari. A do tada..........bice postova cheers
da i za vreme jna je bio naziv Recna Ratna Flotila
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime07.10.11 17:02

Evo, da i ja dam jedan mali prilog ovim tvojim informacijama... postojala je jedinica u Velikom Gradištu i imala nekoliko patrolnih čamaca. To je bila granična patrolna služba jer je Dunav delio SFRJ i Rumuniju. Njihov komandir se zvao Boris, a probaću da saznam šta je bio po činu. Danas je (tako kažu) penzioner i vreme provodi pecajući.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime07.10.11 23:41

Nisam ni sumljao da bi nešto drugo trebao da radi nego da peca u penziji lol!
I meni je to san Laughing

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime07.10.11 23:54

[You must be registered and logged in to see this image.]


evo to je "kozara" komandni brod Recne flotile JNA, a sada skolski brod u Vojsci Srbije......neverovatno ali i posle vise od 70god. izgleda dobro

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 9:28

aleksandar obradovic (citat):
evo to je "kozara"komandni brod Recne flotile JNA, a sada skolski brod u Vojsci Srbije......neverovatno ali i posle vise od 70god. izgleda dobro

Je li to brod koji je za vreme II svetskog rata bio bordel?
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 10:28

da,da....pogledaj na 1.stranici uradio sam ispravku -dodatak, imao je jos neke namene.A pre nekoliko godina je radjena generalka i remont u Apatinu.Ima namenu kao sto sam rekao,kazu da je "utegnut",sredjen i opremljen,izgleda"strava" Smile
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 17:46

purger (citat):
Nisam ni sumljao da bi nešto drugo trebao da radi nego da peca u penziji lol!
I meni je to san Laughing

Generale, to je san svih nas. međutim, život nas vodi putevima koje obično nismo planirali.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 19:10

Tako to obično ide No

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 21:34

Ma ne dajte se vas dvojica, tu smo mi generacija , u nekoliko godina, jos cemo se mi ribe napecati ako Bog da, a o penziji i ne sanjam.Treba se boriti da covek radi dok je ziv Wink

lol! lol!  lol!
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 21:53

Evo jos malo podataka o dva broda."Kozara" i "Galeb", u stvari zanimljivosti koje su me iznenadile.....
"Kozara" ima pogonsku grupu od dva dizel motora snage 2x294KS sa utroskom goriva od 127.5kg/h.Jos uvek ispravni i funkcional ni originalni motori DEUTZ iz 1939.godine.,jedini koji danas postoje Exclamation Predstavnici nemackog proizvodjaca dizel motora KHD DEUTZ,nudili su da ugrade motore novog tipa, u zamenu za ove , danas vec vredne muzejske eksponate.
"Galeb"-analogna prica(mada ne znam u kakvom stanju je danas), pre par godina su na njemu bili originalni motori FIAT iz 1938.godine.,takodje jedini preziveli ovog tipa.Ljudi iz Torina su nudili da bez nadoknade ugrade nove motore, u zamenu za stare koje bi izlozili u svom muzeju. Exclamation
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 21:57

aleksandar obradovic (citat):
Evo jos malo podataka o dva broda."Kozara" i "Galeb", u stvari zanimljivosti koje su me iznenadile.....
"Kozara" ima pogonsku grupu od dva dizel motora snage 2x294KS sa utroskom goriva od 127.5kg/h.Jos uvek ispravni i funkcional ni originalni motori DEUTZ iz 1939.godine.,jedini koji danas postoje Exclamation Predstavnici nemackog proizvodjaca dizel motora KHD DEUTZ,nudili su da ugrade motore novog tipa, u zamenu za ove , danas vec vredne muzejske eksponate.
"Galeb"-analogna prica(mada ne znam u kakvom stanju je danas), pre par godina su na njemu bili originalni motori FIAT iz 1938.godine.,takodje jedini preziveli ovog tipa.Ljudi iz Torina su nudili da bez nadoknade ugrade nove motore, u zamenu za stare koje bi izlozili u svom muzeju. Exclamation

Pa zato oni toliko i troše goriva!!!
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime08.10.11 22:41

E sada moram dodati sledece.....da ne bude da sam pisao neistine."Kozara " je jos uvek u Apatinu u zavrsnoj fazi remonta.
I opet zanimljivost...Naisao sam na potpuno oprecnu cinjenicu o "bordelu".Jedan od poznavalaca Recne ratne flotile, tvrdi da je 1939 kad je sagradjen dobio ime "Krimhild" po Nibelungskoj princezi te otuda i insinuacije posle rata da je bio bordel.Izgradjen je kao komandni brod i brod baza i dobar deo vremena je proveo u Odesi, kao komandno mesto komandanta za Dunav, Dnjepar i Crno more u toku 2.sv.rata. Dve verzije pa birajte.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime11.10.11 21:31

aleksandar obradovic (citat):
Vec sam spomenuo da je i mene uvek privlacila Recna ratna flotila ,ali zaista podataka iz vremena JNA ,ima vrlo ,vrlo malo.Zato evo jos jednog zanimljivog istorijskog podatka,zanimljivog i neobicnog kad vec nema jos uvek mornara.
Raspored brodova Kraljevske Jugoslovenske Ratne Mornarice na dan 05.aprila 1941.godine.
Recna flotila:
Komandni brod "Cer"u Novom Sadu
1.grupa monitora('Vardar i "Sava") u Dubovcu
1.minersko barazna grupa-monitor "Drava", remorker "Sabac", 2 minolovca i 1 transportni brod u Bezdanu
2.minersko barazna grupa-monitor "Morava" u Staroj Kanjizi, R21 i transportni brod "Senta"
3.minersko barazna grupa-remorker "Sisak", 2 minolovca i transportni brod u Sremskim Karlovcima
4.minersko barazna grupa-remorker ,2 minolovca i transportni brod u Smederevu
Komanda sektora Djerdap-remorker i 2 transportna broda u Tekiji, remorker i dva transportna broda u Donjem Milanovcu
Ohrid-brodovi "Strazar" i "Granicar"...

E,ovo je zanimljivo... Nisam znao da je i pred II svetski rat bila mornarička jedinica u Ohridu. Mislio sam da je formiranjem jedinica JNA nakon oslobođenja nastala ta formacija.

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime11.10.11 21:44

Moze biti i da je "promaklo"....Meni je bilo cudno da je uopste bilo ovoliko brodova u Recnoj Mornarici pred rat ,pa sam zato i stavio podatak.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime13.10.11 8:19

aleksandar obradovic (citat):
Moze biti i da je "promaklo"....Meni je bilo cudno da je uopste bilo ovoliko brodova u Recnoj Mornarici pred rat ,pa sam zato i stavio podatak.

Reci mi, odakle vadiš ove podatke. Meni je tema rečne flotile veoma interesantna, pa bih voleo opširnije da pročitam?
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime13.10.11 19:14

Pa evo da ti kazem,dosta me interesuje istorija ovih prostora pogotovo od pocetka 20.veka pa do kraja 2.sv.rata.Imam dosra literature o tome te odatle sve ovo. Na pretrazivacu ukucaj PALUBA , i proceprkaj naci ces forum, momci su skupili more podataka i o ostalim rodovima vojske, videces jako dobro.Ali sve u svemu Recna flotila je skroz slabo zastupljena.U Beogradu si aktiviraj se, pa do pristanistamalo prosvrljaj.Vidis oni slepovi su mi jako zanimljivi ali nigde nista, jedino price,malo sam nesto nasao ali sve u svemu sitno.Znas o kojim slepovima pricam.Isto zanimljivo, ljudi su ziveli i radili na njima ceo zivot se vozeci, deca su isla u skolu sa njih to im je bio dom.Pre rata ih je isto bilo mnogo .....Pozz Pricacemo.... Smile
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime13.10.11 20:34

aleksandar obradovic (citat):
Pa evo da ti kazem,dosta me interesuje istorija ovih prostora pogotovo od pocetka 20.veka pa do kraja 2.sv.rata.Imam dosra literature o tome te odatle sve ovo. Na pretrazivacu ukucaj PALUBA , i proceprkaj naci ces forum, momci su skupili more podataka i o ostalim rodovima vojske, videces jako dobro.Ali sve u svemu Recna flotila je skroz slabo zastupljena.U Beogradu si aktiviraj se, pa do pristanistamalo prosvrljaj.Vidis oni slepovi su mi jako zanimljivi ali nigde nista, jedino price,malo sam nesto nasao ali sve u svemu sitno.Znas o kojim slepovima pricam.Isto zanimljivo, ljudi su ziveli i radili na njima ceo zivot se vozeci, deca su isla u skolu sa njih to im je bio dom.Pre rata ih je isto bilo mnogo .....Pozz Pricacemo.... Smile

Ma jasno mi je da je je Dunav zajedno sa Savom prepun istorije, ali tematika vezana za ovaj Forum je ograničena na period delovanja JNA, a upravo za taj period ima veoma malo informacija. Upravo od nekih "lađara" sam čuo informaciju da je i u Velikom Gradištu bila jedinica Rečne flotile i "neki komandir Boris" i to je to. Nadam se da ću imati neku zanimljivu informaciju i poneku sliku u narednim danima.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime13.10.11 23:19

Slazem se da je "tematika vezana za ovaj Forum ogranicena na period delovanja JNA" .....ali ako sve budemo gledali i trazili bukvalno tako necemo uraditi nista.Neke teme ,kao sto je i ova, trebe da se gledaju sire i da se obradjuju svi periodi jer tako mozemo dobiti vrlo zanimljive i dobre informacije i saznanja.Svakako u okviru pravila Foruma....
Jesi li nasao sta Question pozz
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Rečna flotila Icon_minitime14.10.11 21:12

Evo gotovo slucajno naidjoh na podatak, vrlo zanimljiv, ima veze sa Recnom flotilom, a radi se o verovali ili ne RECNIM RONIOCIMA JNA.
Obuka ronilaca je vrsena u 82.pomorskom centru koji je bio u Splitu pa u Kumboru,i to je prakticno bila specijalna jedinica za posebne namene(vrlo cenjena dok je postojala), a odatle su recni ronioci isli u 93.recni centar u Novom Sadu gde su nastavljali obuku i prilagodjavali se recnom ronjenju.Kazu da je obuka bila vrlo teska, malo ljudi je prolazilo,i samo psihofizicka pripremljenost i volja su doprinosili da ljudi postanu recni ronioci.Recna struja , neprozirnost vode,i jos neke stvari su cinile ronjenje mnogo tezim nego na osnovnoj obuci u moru.
Prvi zaron recnih ronilaca JNA registrovan u ronilackom dnevniku, izveden je 01.06.1972. u organizaciji 93. Recnog centra Recne ratne flotile.
neka se nadje i ovaj podatak..... Smile
Na vrh Go down
Sponsored content





Rečna flotila Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rečna flotila   Rečna flotila Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Rečna flotila
Na vrh 
Stranica 1/12Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Riječna ratna flotila USA na rijeci Mekong u Vijetnamu

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Ratna mornarica-
Idi na: