Rijeka Mekong izvire na platou Tibeta i protječe kroz šest država - Kinu, Burmu (Myanmar), Laos, Tajland, Kambodžu i Vijetnam. Duga je 4.350 km i po tome je sedma u Aziji i dvanesta u svijetu. Mekong je veoma važan plovni put - za morske brodove manje tonaže plovan je sve do Pnom Penha, a uzvodno za riječne brodove sve do vodopada Khone u Laosu. Lokalna plovidba održava se i na području uzvodno od vodopada.
Mekong u području Indokine:
Deltasto ušće nalazi se na krajnjem jugu Vijetnama:
U Vijetnamskom ratu područje delte rijeke Mekong bilo je jedno od žarišta i zona najintenzivnije aktivnosti južnovijetnamske gerile koju su Amerikanci zvali Vijetkong. Eskalacijom rata u Vijetnamu pokazala se potreba pojačane kontrole plovnog puta i priobalja, za što su Amerikanci morali ustrojiti posebnu mornaričku skupinu pod imenom Pokretne riječne snage - Mobile Riverine Force. Prvi kontingent stigao je u deltu Mekonga 7. siječnja/januara 1967., a jedinica je počela djelovati u svibnju/maju iste godine.
Amblem Mobile Riverine Force:
Šezdesetih godina USA su imale - kao i danas - najjaču u svijetu ratnu mornaricu otvorenog mora (blue water navy) i snage za zaštitu priobalja (green water navy), ali s mornaricom za unutrašnje vode tj. riječnom i jezerskom ratnom flotilom (brown water navy) nisu stajali baš najbolje. Stoga su za potrebe rata u Vijetnamu morali pribjeći adaptacijama postojećih plovila. Velike desantne brodove za tenkove (Landing Ship Tanks - LST) preuredili su za matične brodove, brodove radionice i brodove-kasarne, dok su desantne jurišne čamce tipa LCM-6 pretvorili u brodove za borbenu namjenu. Većina tih brodova pretvorena je u svojevrsne ploveće oklopne transportere za pješadiju, dok ih je 24 dobilo teško naoružanje i nazvani su monitorima (monitors) - popularno river battleships. Kombinacije naoružanja bile su različite - haubica 105 mm, minobacači 81 mm. topovi 40 mm i 20 mm, strojnice 12,7 mm i bacači plamena. Zbog dodatnog oklopa i naoružanja brzina monitora bila je maksimalno 8,5 čvorova.
LCM-6 pregrađen u monitor, presjek:
Neki od LCM-6 imali su ugrađenu platformu za helikoptere:
Također su masobno korišteni patrolni čamci, koji su projektirani specijalno za rat u Vijetnamu. Uglavnom su korištena dva tipa: manji s 4 člana posade, mitraljezima 12,7 mm i 7,62 mm, bacačem granata 40 mm i brzinom 28,5 čvorova, te veći s 5 članova posade, topom 20 mm i mitraljezom 12,7 mm, brzine 16 čvorova.
Za potporu djelovanju na rijekama US Navy je formirala ploveću riječnu bazu (Mobile Riverine Base) na ušću rijeke Mekong, a kod mjesta Đồng Tâm izgradila je kopnenu bazu (Dong Tam Base Camp) s uzletištem koje su koristili uglavnom transportni avioni C-130.
Ploveća riječna baza na Mekongu:
Ploveću bazu činila su
- 4 ploveća broda-kasarne (APB): Benewah (APB-35), Colleton (APB-36), Mercer (APB-39) i Nueces (APB-40)
- 1 desntni brod za tenkove (LST): Vernon County (LST-1161)
- 5 specijalno adaptiranih matičnih brodova za riječne ratne brodove i čamce (ARL): Satyr (ARL-23), Sphinx (ARL-24), Askari (ARL-30), Indra (ARL-37) i Krishna (ARL-38)
- 1 barža-kasarna (APL): APL-26
- 2 lučka remorkera (YTB)
- 1 brod za polaganje mreža (AN)
- 1 poloveća dizalica (YD-220)
Brod-kasarna USS Colleton 1968. godine: