FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor

Go down 
+9
miran cvilak
Mirko Stojanovic
Nik
SasaK
Vojnik Graničar
šepa
halo 92
Kemo Specijalac
SiniZkk
13 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue May 05, 2015 9:02 am

šepa (citat):
..ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran..
SiniZkk (citat):

Šepa, kako ćete nas vidjeti kada vi sa Špičnika niste ni dolazili do spoja već ste hvatali "krivine"? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy lol!
Jaoooo koja uvreda za Šepu i njegovu karaulu "Špičnik".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue May 05, 2015 6:37 pm

SiniZkk (citat):
šepa (citat):
..ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran..
Šepa, kako ćete nas vidjeti kada vi sa Špičnika niste ni dolazili do spoja već ste hvatali "krivine"? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy lol!
Hahahahaha, pa ima istine u tome, ali rekli su nam ovdje je kraj dalje ne idite jer jedanput u dvije godine na spoj dođu oni sa Flandera pa bi ih mogli iznenaditi  lol! . Mislim da je kraj rejona bio ovdje kako sam ga obilježio ali ko zna možda je neko pomjerao kamenje  Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue May 05, 2015 6:57 pm

Mirko Stojanovic (citat):
SiniZkk.Najverovatnije da je to to zasedni mesto i cini mi se da je sa leve strane bila kuca pored asvaltne ceste.Sepa, nikada se kod kamena 369 patrole nisu susrele osim a kao nije dogovor za susret
Tačno, bila je kuća nekoliko metara od moje šljive Very Happy. Jednom sam u zasjedi na tom mjestu nakratko zaspao (15-20 min) Very Happy . U zasjedi  sam bio sa još dvojicom graničara, ali njih sam rasporedio dosta  dalje od sebe, nismo imali nikakavu komunikaciju,  a jedan graničar je,  mislim, bio na mjestu  gdje kolege sa  Špičnika nisu dolazile Very Happy Very Happy Very Happy . Bio je najvjerovatnije jun mjesec, jer su sa moje lijeve strane bili kukuruzi nekih metar visine. Noć je bila prohladna,zemlja takođe,  skinuo sam vjetrovku i pokrio se njome. RAP sam nekako namjestio  ispod sebe, žuljao je, ali bar nisam direktno "uvlačio vlagu" Very Happy iz tla. U tih dvadesetak minuta približio mi se jež iz kukuruza i kako je frktao i disao, ja sam u buđenju već vidio ilegalca kako me "kolje". Very Happy Ostalo je neutvrđeno ko se koga više uplašio kad sam se trgnuo sa puškom na gotovs Very Happy . Imao sam sličnu situaciju sa srnom na lijevom reonu, samo tada nisam zaspao već me nije osjetila i približila se blizu. Tek tada sam saznao zašto se u križaljkama (ukrštene riječi) na pitanje "plašljiva šumska životinja" odgovara sa "srna". Uvijek sam se pitao zašto to nije "zec" jer se u narodu kaže "plašljiv kao zec", a ne  plašljiv kao srna.
Kada se srna uplaši, čak i kad pobjegne poprilično daleko možete čuti kako uplašeno diše i pušta čudne zvuke. Sad,ne znam da li je to osobina srne ili srndaća, ali gotovo da možete čuti kako im srce lupa. Ne pretjerujem zaista.


SiniZkk: komentar modifikovan dana: Tue May 05, 2015 7:19 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue May 05, 2015 7:13 pm

šepa (citat):
SiniZkk (citat):
šepa (citat):
..ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran..
Šepa, kako ćete nas vidjeti kada vi sa Špičnika niste ni dolazili do spoja već ste hvatali "krivine"? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy lol!
Hahahahaha, pa ima istine u tome, ali rekli su nam ovdje je kraj dalje ne idite jer jedanput u dvije godine na spoj dođu oni sa Flandera pa bi ih mogli iznenaditlol! .
Vjerovatno vam je komandir rekao da oni "legionari" sa Flandera pucaju prije nego što viknu "STOJ!"-neće vam dati vremena da  dokažete da ste graničari sa Špičnika. Pametnije je da se držite podalje od 369/IX Very Happy Very Happy Very Happy
Ja imam teoriju, za koju nemam nikakvo utemeljenje, da su nas naši komandiri kod upoznavanja reona ostavili u zabludi gdje je spoj. Tačnije, da su makar jednoj strani karaule ukazali da je spoj par gr.kamenova bliže i to  iz preventivnih razloga. Zamisli situaciju da je zaista jedna od patrola u zasjedi, a da patrola s druge karaule osjeti da se nešto tu miče i pomisli da su ilegalci, teroristi i sl. Još ako se u tu priču uključi strah, onda bi tu svega moglo biti. Činjenica je da smo mi rasporede patrola dostavljali na 92, i da su oni to vjerovatno pratili, te da bi možda sugerisali ako se podudare vrijemena na spoju, ali kako sam već napisao, ja sam imao dogovorene susrete sa graničarima obe susjedne karaule, podesili smo vrijeme, pa nas niko nije upozorio.
Jer, kako objesniti situaciju da je malo ko imao priliku da se susretne sa graničarima sa susjednih karaula. Toliko patrola, toliko godina, pa zajebali  smo (ups!) i zakon vjerovatnoće Very Happy Ne znam šta o ovoj mojoj čudnoj teoriji misle Mirko, Vojnik Graničar, odnosno svi ostali graničari.
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue May 05, 2015 7:40 pm

78-79 god. koliko se secam mi smo samo isli do kamena 369 ipregledali tragove nismo imali zasedno mesto,a u samoj zgradi milicije i carine imali smo prostoriju velicine 1m sa 2m gde nam je bio telefon.U toj prostoriji je jos bio i jedan kancelarijski sto stari normalno bez stolica.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue May 05, 2015 8:48 pm

Mirko Stojanovic (citat):
78-79 god. koliko se secam mi smo samo isli do kamena 369 ipregledali tragove nismo imali zasedno mesto,a u samoj zgradi milicije i carine imali smo prostoriju velicine 1m sa 2m gde nam je bio telefon.U toj prostoriji je jos bio i jedan kancelarijski sto stari normalno bez stolica.
Tačno tako, hvala Mirko. Evo i još jednog argumenta zašto smo "jadnog rumuna", koga sam pominjao u ranijim komentarima vodili u milicijsku stanicu, ne da ga "nosimo" do karaule...
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-21
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 4:56 am

SiniZkk (citat):
Vjerovatno vam je komandir rekao da oni "legionari" sa Flandera pucaju prije nego što viknu "STOJ!"-neće vam dati vremena da  dokažete da ste graničari sa Špičnika. Pametnije je da se držite podalje od 369/IX Very Happy Very Happy Very Happy
Ja imam teoriju, za koju nemam nikakvo utemeljenje, da su nas naši komandiri kod upoznavanja reona ostavili u zabludi gdje je spoj. Tačnije, da su makar jednoj strani karaule ukazali da je spoj par gr.kamenova bliže i to  iz preventivnih razloga. Zamisli situaciju da je zaista jedna od patrola u zasjedi, a da patrola s druge karaule osjeti da se nešto tu miče i pomisli da su ilegalci, teroristi i sl. Još ako se u tu priču uključi strah, onda bi tu svega moglo biti. Činjenica je da smo mi rasporede patrola dostavljali na 92, i da su oni to vjerovatno pratili, te da bi možda sugerisali ako se podudare vrijemena na spoju, ali kako sam već napisao, ja sam imao dogovorene susrete sa graničarima obe susjedne karaule, podesili smo vrijeme, pa nas niko nije upozorio.
Jer, kako objesniti situaciju da je malo ko imao priliku da se susretne sa graničarima sa susjednih karaula. Toliko patrola, toliko godina, pa zajebali  smo (ups!) i zakon vjerovatnoće Very Happy Ne znam šta o ovoj mojoj čudnoj teoriji misle Mirko, Vojnik Graničar, odnosno svi ostali graničari.

Ovo me je podstaklo da tebi i ostalim graničarima postavim jedno pitanje: da li ste imali uputstva kako da postupite u situaciji ako se nalazite kod posleddnjeg graničnog kamena na svom reonu, a vidite da na udaljenosti od recimo 50 ili 100 metara, prelazi ilegalni prelaznik na delu reona susedne karaule? Da li ste imali uputstvo da li da ulazite na reon druge karaule i hvatate ilegalca, da samo obavestite svog dežurnog, ili da obavestite dežurnog susedne karaule?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Susretanje graničara   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 9:19 am

SiniZkk (citat):
Ja imam teoriju, za koju nemam nikakvo utemeljenje, da su nas naši komandiri kod upoznavanja reona ostavili u zabludi gdje je spoj.
Pa za ovo mogu da kažem da moj komandir karaule "Ceršak" zastavnik I klase Spasković Radoje nas graničare nikada nije doveo u zabludu gdje je spoj karaula "Ceršak" - "Šentilj" i "Ceršak" - "Sladki Vrh".
Znali smo točno gdje je spoj.
Citat :

Zamisli situaciju da je zaista jedna od patrola u zasjedi, a da patrola s druge karaule osjeti da se nešto tu miče i pomisli da su ilegalci, teroristi i sl.
Još ako se u tu priču uključi strah, onda bi tu svega moglo biti.
Ovo nisam nikada pokušavao.
Kada padne mrak da dođem do graničara iz karaule "Šentilj" koji su na zasjednom mjestu "Ježevi" koje je nekih 100 metara zračne linije udaljeno od našeg zasjednog mjesta "Rupa".
To je bio rizik.
Mada kada bi mi baš nešto zatrebalo onda bi svjetlio baterijskom lampom ili bi ih na vrijeme dozivao da znaju da im se približavam.
Citat :

Činjenica je da smo mi rasporede patrola dostavljali na 92, i da su oni to vjerovatno pratili, te da bi možda sugerisali ako se podudare vrijemena na spoju, ali kako sam već napisao, ja sam imao dogovorene susrete sa graničarima obe susjedne karaule, podesili smo vrijeme, pa nas niko nije upozorio.
Pitam se da li su karaule u graničnom odsjeku Maribor putem induktorskog telefona dostavljale na "92" lozinke i odzive za sve karaule iste ili je svaka karaula po svome izmišljala.!?
Citat :
Jer, kako objesniti situaciju da je malo ko imao priliku da se susretne sa graničarima sa susjednih karaula.
Eto i ja sam jedan od tih rijetkih graničara koji je susreo graničare sa obje susjedne karaule "Šentilj" i karaule "Sladki Vrh".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 9:58 am

Vojnik Graničar (citat):
Pa za ovo mogu da kažem da moj komandir karaule "Ceršak" zastavnik I klase Spasković Radoje nas graničare nikada nije doveo u zabludu gdje je spoj karaula "Ceršak" - "Šentilj" i "Ceršak" - "Sladki Vrh".
Znali smo točno gdje je spoj.
Pa i svi mi smo uvjereni da smo tačno znali gdje je spoj! Ali da li smo? Evo npr. nama je spoj na desnom rejonu bio g.k.369/IX. I mi smo uvjereni da smo znali gdje je taj g.k. Ali ja nikada nisam otišao do tog g.k. i pogledao oznaku. Uostalom, ja sam rekao da za teoriju nemam utemeljenje, samo iznosim pretpostavku. Very Happy Evo pitanja za Flander i Špičnik-jeste li svojim okom pročitali 369/IX?
Citat :
Mada kada bi mi baš nešto zatrebalo onda bi svjetlio baterijskom lampom.
A oni su naprosto znali da to svijetle ovi sa Ceršaka-ko bi drugi svjetluckao u noći Very Happy Very Happy Very Happy
Citat :
Pitam se da li su karaule u graničnom odsjeku Maribor putem induktorskog telefona dostavljale na "92" lozinke i odzive za sve karaule iste ili je svaka karaula po svome izmišljala.!?
Koliko se sjećam, dostavljane su. Jedan od razloga za to jeste i mogući susret patrola dvije susjedne karaule.
Citat :
Eto i ja sam jedan od tih rijetkih graničara koji je susreo graničare sa obje susjedne karaule "Šentilj" i karaule "Sladki Vrh".
Tako je-jedan si od rijetkih Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


SiniZkk: komentar modifikovan dana: Wed May 06, 2015 10:07 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 10:05 am

halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
Vjerovatno vam je komandir rekao da oni "legionari" sa Flandera pucaju prije nego što viknu "STOJ!"-neće vam dati vremena da  dokažete da ste graničari sa Špičnika. Pametnije je da se držite podalje od 369/IX Very Happy Very Happy Very Happy
Ja imam teoriju, za koju nemam nikakvo utemeljenje, da su nas naši komandiri kod upoznavanja reona ostavili u zabludi gdje je spoj. Tačnije, da su makar jednoj strani karaule ukazali da je spoj par gr.kamenova bliže i to  iz preventivnih razloga. Zamisli situaciju da je zaista jedna od patrola u zasjedi, a da patrola s druge karaule osjeti da se nešto tu miče i pomisli da su ilegalci, teroristi i sl. Još ako se u tu priču uključi strah, onda bi tu svega moglo biti. Činjenica je da smo mi rasporede patrola dostavljali na 92, i da su oni to vjerovatno pratili, te da bi možda sugerisali ako se podudare vrijemena na spoju, ali kako sam već napisao, ja sam imao dogovorene susrete sa graničarima obe susjedne karaule, podesili smo vrijeme, pa nas niko nije upozorio.
Jer, kako objesniti situaciju da je malo ko imao priliku da se susretne sa graničarima sa susjednih karaula. Toliko patrola, toliko godina, pa zajebali  smo (ups!) i zakon vjerovatnoće Very Happy Ne znam šta o ovoj mojoj čudnoj teoriji misle Mirko, Vojnik Graničar, odnosno svi ostali graničari.

Ovo me je podstaklo da tebi i ostalim graničarima postavim jedno pitanje: da li ste imali uputstva kako da postupite u situaciji ako se nalazite kod posleddnjeg graničnog kamena na svom reonu, a vidite da na udaljenosti od recimo 50 ili 100 metara, prelazi ilegalni prelaznik na delu reona susedne karaule? Da li ste imali uputstvo da li da ulazite na reon druge karaule i hvatate ilegalca, da samo obavestite svog dežurnog, ili da obavestite dežurnog susedne karaule?
Sigurno smo dobili uputstva za postupanje u takvim situacijama. Ali, naravno ne sjećam se tačno. Very Happy Mislim da smo imali pravo i obavezu da "sakupljamo" ilegalce i sa susjednih karaula Very Happy.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-21
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 11:02 am

SiniZkk (citat):
Pa i svi mi smo uvjereni da smo tačno znali gdje je spoj! Ali da li smo?

Mogu samo da potvrdim da su poruke, koje su slate sa karaula na "92", bile takve da su patrole išle od karaule do spoja sa susednom karaulom. Lično sam to nebrojeno puta upisivao u knjigu i označavao bojama po geografskoj karti. Mislim da bi već neko od vojnika primetio da se jedna verzija šalje kao izveštaj, a druga saopštava vojnicima u patroli. Pre verujem da su vojnici sami, tokom vremena, skraćivali reon da više nisu znali gde je kraj, već su nasumice određivali sebi dužinu reona. Laughing
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-21
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 11:05 am

SiniZkk (citat):
Sigurno smo dobili uputstva za postupanje u takvim situacijama. Ali, naravno ne sjećam se tačno. Very Happy Mislim da smo imali pravo i obavezu da "sakupljamo" ilegalce i sa susjednih karaula Very Happy.

Misliš, ali nisi siguran, voleo bih da saznam šta kažu i drugi graničari?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 6:33 pm

SiniZkk (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Pa za ovo mogu da kažem da moj komandir karaule "Ceršak" zastavnik I klase Spasković Radoje nas graničare nikada nije doveo u zabludu gdje je spoj karaula "Ceršak" - "Šentilj" i "Ceršak" - "Sladki Vrh".
Znali smo točno gdje je spoj.
Pa i svi mi smo uvjereni da smo tačno znali gdje je spoj! Ali da li smo? Evo npr. nama je spoj na desnom rejonu bio g.k.369/IX. I mi smo uvjereni da smo znali gdje je taj g.k. Ali ja nikada nisam otišao do tog g.k. i pogledao oznaku. Uostalom, ja sam rekao da za teoriju nemam utemeljenje, samo iznosim pretpostavku. Very Happy Evo pitanja za Flander i Špičnik-jeste li svojim okom pročitali 369/IX?


Citat :
Mada kada bi mi baš nešto zatrebalo onda bi svjetlio baterijskom lampom.
A oni su naprosto znali da to svijetle ovi sa Ceršaka-ko bi drugi svjetluckao u noći Very Happy Very Happy Very Happy
Citat :
Pitam se da li su karaule u graničnom odsjeku Maribor putem induktorskog telefona dostavljale na "92" lozinke i odzive za sve karaule iste ili je svaka karaula po svome izmišljala.!?
Koliko se sjećam, dostavljane su. Jedan od razloga za to jeste i mogući susret patrola dvije susjedne karaule.
Citat :
Eto i ja sam jedan od tih rijetkih graničara koji je susreo graničare sa obje susjedne karaule "Šentilj" i karaule "Sladki Vrh".
Tako je-jedan si od rijetkih Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Bio sam više puta kod kamena 369/IX  a do njega je još trebalo malo prošetati cestom prema Juriju od mjesta koje sam ja označio kao spoj, nalazi se pored same ceste. Teško je reći zašto smo se rijetko ili nikako susretali sa patrolama sa susjedne Karaule, malo smo hvatali krivine a i nije uvijek bilo u dnevnoj zapovjesti da se ide do kraja, možda jedna ili ni jedna dnevno
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 6:40 pm

halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
Pa i svi mi smo uvjereni da smo tačno znali gdje je spoj! Ali da li smo?

Mogu samo da potvrdim da su poruke, koje su slate sa karaula na "92", bile takve da su patrole išle od karaule do spoja sa susednom karaulom. Lično sam to nebrojeno puta upisivao u knjigu i označavao bojama po geografskoj karti. Mislim da bi već neko od vojnika primetio da se jedna verzija šalje kao izveštaj, a druga saopštava vojnicima u patroli. Pre verujem da su vojnici sami, tokom vremena, skraćivali reon da više nisu znali gde je kraj, već su nasumice određivali sebi dužinu reona. Laughing
Tačno tako, uglavnom je u rasporedu patrola stajalo da se ide do spoja. I patrole su bile u potpunosti upoznate dokle treba da idu, nisu postojale dvije verzije! Ja sam samo iznio čudnu teoriju da postoji mogućnost da su nam komandiri objasnili da je spoj 50 m bliže nego što je realno bio i rekli dalje nema-tu je spoj, tu je zadnji g.k.našeg reona. Moram priznati da i meni to nije baš prihvatljiva teorija, vjerovatno nije bilo tako, ali samo sam razmišljao o mogućem odgovoru na pitanje kako to da smo se iznimno rijetko susretali sa graničarima susjednih karaula.
Ali kako tvoja zadnja rečenica odgovara realnom stanju na terenu, vrlo je moguće da je to razlog. Very Happy Very Happy Very Happy Skraćivali smo rejon, ponekad i za polovinu Very Happy Very Happy Very Happy .
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeWed May 06, 2015 7:03 pm

šepa (citat):
halo 92 citat:Pre verujem da su vojnici sami, tokom vremena, skraćivali reon da više nisu znali gde je kraj, već su nasumice određivali sebi dužinu reona. [You must be registered and logged in to see this image.]
Još kad bolje pogledam ovu kartu, onda sam sve više ubijeđen da је halo 92 u pravu što se tiče našeg skraćivanja rejona. Very Happy Na spoj bi samo bacili pogled i to sa pristojne udaljenosti lol! .
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Dolazak do zasjednog mjesta noću.!?   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeThu May 07, 2015 8:10 am

Vojnik Graničar (citat):
Mada kada bi mi baš nešto zatrebalo onda bi svjetlio baterijskom lampom.
SiniZkk (citat):
A oni su naprosto znali da to svijetle ovi sa Ceršaka-ko bi drugi svjetluckao u noći Very Happy Very Happy Very Happy
SiniZkk.
Pa ne znam koliko ste vi iz karaule "Jožica Flander" imali iskustva sa zasjedama, ilegalcima i pucnjavom i kretanjem noću u graničnom pojasu.
Ali mogu ti reći ako nisi znao.
Ja sam imao prilike uhvatiti 17 ilegalnih prelaznika u graničnom pojasu.
Što je naj više od moje klase te 1988/1989 godine u karauli "Ceršak".
Imao sam prilike na zasjednom mjestu dočekati i kontrole iz graničnog odsjeka Maribor.
I onda SiniZkk da te pitam.
Što misliš koliko sam puta iz puškomitraljeza pucao na pripadnike JNA koji bi mi došli u kontrolu noću u granični pojas na zasjedno mjesto (recimo) "Rupa".!?
Nikada.!!!
I oni bi znali svijetliti baterijskom lampom dok bi mi se približavali.
U graničnim jedinicama JNA su postojala pravila oko upotrebe vatrenog oružja.
Ako si se držao tih pravila onda budi siguran da ne bi bilo problema.
Procedura zaustavljanja, lozinke, odzivi itd...
Naj kasnije da sam se i odlučio otići do zasjednog mjesta "Ježevi" koje je na području odgovornosti karaule "Šentilj" imao sam samo jedan put i ako bi išao tim putem do graničara iz karaule "Šentilj" onda bi im došao sa leđa.
Tako kada bi se i oni približavali meni na zasjedno mjesto "Rupa" i oni bi meni došli s leđa.
Svatko normalan i pri zdravoj pameti kad bi čuo dozivanje i vidio svjetlo baterijske lampe i znao bi da su to graničari sa susjednog zasjednog mjesta iz susjedne karaule.
Nikada nisam imao prilike uhvatiti ilegalnog prelaznika koji je pokušavao ilegalno prijeći državnu granicu s upaljenom baterijskom lampom a naročito da su noću bili glasni da ih svi uokolo čuju.

Evo ti karta područja.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Crveni krug je karaula "Šentilj".
Žuta zvjezdica - zasjedno mjesto "Ježevi" područje odgovornosti karaule "Šentilj".
Crvena zvjezdica - zasjedno mjesto "Rupa" područje odgovornosti karaule "Ceršak".
Žute isprekidane crte - puteljak kojim smo mi dolazili do graničara na zasjednom mjestu "Ježevi".
Crvena isprekidane crte - smjer kretanja ilegalnih prelaznika i smjeru zasjednog mjesta "Ježevi" i "Rupa".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeThu May 07, 2015 6:38 pm

Vojnik Graničar (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Mada kada bi mi baš nešto zatrebalo onda bi svjetlio baterijskom lampom.
SiniZkk (citat):
A oni su naprosto znali da to svijetle ovi sa Ceršaka-ko bi drugi svjetluckao u noći Very Happy Very Happy Very Happy
SiniZkk.
Pa ne znam koliko ste vi iz karaule "Jožica Flander" imali iskustva sa zasjedama, ilegalcima i pucnjavom i kretanjem noću u graničnom pojasu.
Ali mogu ti reći ako nisi znao.
Ja sam imao prilike uhvatiti 17 ilegalnih prelaznika u graničnom pojasu.
Što je naj više od moje klase te 1988/1989 godine u karauli "Ceršak".
Imao sam prilike na zasjednom mjestu dočekati i kontrole iz graničnog odsjeka Maribor.
I onda SiniZkk da te pitam.
Što misliš koliko sam puta iz puškomitraljeza pucao na pripadnike JNA koji bi mi došli u kontrolu noću u granični pojas na zasjedno mjesto (recimo) "Rupa".!?
Nikada.!!!
I oni bi znali svijetliti baterijskom lampom dok bi mi se približavali.
U graničnim jedinicama JNA su postojala pravila oko upotrebe vatrenog oružja.
Ako si se držao tih pravila onda budi siguran da ne bi bilo problema.
Procedura zaustavljanja, lozinke, odzivi itd...
Naj kasnije da sam se i odlučio otići do zasjednog mjesta "Ježevi" koje je na području odgovornosti karaule "Šentilj" imao sam samo jedan put i ako bi išao tim putem do graničara iz karaule "Šentilj" onda bi im došao sa leđa.
Tako kada bi se i oni približavali meni na zasjedno mjesto "Rupa" i oni bi meni došli s leđa.
Svatko normalan i pri zdravoj pameti kad bi čuo dozivanje i vidio svjetlo baterijske lampe i znao bi da su to graničari sa susjednog zasjednog mjesta iz susjedne karaule.
Nikada nisam imao prilike uhvatiti ilegalnog prelaznika koji je pokušavao ilegalno prijeći državnu granicu s upaljenom baterijskom lampom a naročito da su noću bili glasni da ih svi uokolo čuju.

Evo ti karta područja.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Crveni krug je karaula "Šentilj".
Žuta zvjezdica - zasjedno mjesto "Ježevi" područje odgovornosti karaule "Šentilj".
Crvena zvjezdica - zasjedno mjesto "Rupa" područje odgovornosti karaule "Ceršak".
Žute isprekidane crte - puteljak kojim smo mi dolazili do graničara na zasjednom mjestu "Ježevi".
Crvena isprekidane crte - smjer kretanja ilegalnih prelaznika i smjeru zasjednog mjesta "Ježevi" i "Rupa".
Pa dobro druže, samo sam se šalio, nema razloga da se ljutiš! Ne sumnjam da si bio dobar graničar i da ste dobro obavljali posao. Iskrene čestitke na posvećenosti službi, rezultatima i  svim ilegalnim prelascima koje ste uspjeli spriječiti. Ja sam se takođe trudio da sve obavljam po P.S., i prije vojske i za vrijeme služenja i sada. Cijenio sam i cijenim odgovorno ponašanje i profesionalizam. Prošlo je puno godina od tada, mislio sam da na ovom forumu ima prostora za malo opušteniju priču, poneko drugarsko "bockanje", ali bez ikakvih loših namjera.Zbog toga sam "svetluckao", a ne zbog namjere da sad nešto provociram. Vjeruj salutiranje


SiniZkk: komentar modifikovan dana: Thu May 07, 2015 10:21 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-21
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeThu May 07, 2015 7:15 pm

SiniZkk (citat):
Pa dobro druže, samo sam se šalio, nema razloga da se ljutiš! Ne sumnjam da si bio dobar graničar i da ste dobro obavljali posao. Iskrene čestitke na posvećenosti službi, rezultatima i  svim ilegalnim prelasima koje ste uspjeli spriječiti. Ja sam se takođe trudio da sve obavljam po P.S., i prije vojske i za vrijeme služenja i sada. Cijenio sam i cijenim odgovorno ponašanje i profesionalizam. Prošlo je puno godina od tada, mislio sam da na ovom forumu ima prostora za malo opušteniju priču, poneko drugarsko "bockanje", ali bez ikakvih loših namjera.Zbog toga sam "svetluckao", a ne zbog namjere da sad nešto provociram. Vjeruj salutiranje

Ma on samo koristi priliku dok se ne pojavi neko sa Šentilja na forumu. Oni su bili šampioni u hvatanju ilegalaca, Ceršak i Špičnik su se uvek borili za srebrnu medalju. Laughing
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeThu May 07, 2015 7:26 pm

halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
Pa dobro druže, samo sam se šalio, nema razloga da se ljutiš! Ne sumnjam da si bio dobar graničar i da ste dobro obavljali posao. Iskrene čestitke na posvećenosti službi, rezultatima i  svim ilegalnim prelasima koje ste uspjeli spriječiti. Ja sam se takođe trudio da sve obavljam po P.S., i prije vojske i za vrijeme služenja i sada. Cijenio sam i cijenim odgovorno ponašanje i profesionalizam. Prošlo je puno godina od tada, mislio sam da na ovom forumu ima prostora za malo opušteniju priču, poneko drugarsko "bockanje", ali bez ikakvih loših namjera.Zbog toga sam "svetluckao", a ne zbog namjere da sad nešto provociram. Vjeruj salutiranje

Ma on samo koristi priliku dok se ne pojavi neko sa Šentilja na forumu. Oni su bili šampioni u hvatanju ilegalaca, Ceršak i Špičnik su se uvek borili za srebrnu medalju. Laughing
A mi s Flandera uhvatili jednog ili dvojicu i to nakon dužeg perioda "gladnih godina" Smile I to "nesretne rumune"! I još dobili sve pohvale i aplauze!!! Šmrc,šmrc Smile
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeThu May 07, 2015 10:24 pm

A ovi s Ceršaka  se samo spuste u rupu i beru ih kao kruške. čovječe, pa oni su nabrali više ilegalaca nego mi puževa Smile .O Šentilju da i ne govorimo!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeFri May 08, 2015 6:31 pm

SiniZkk (citat):

Pa dobro druže, samo sam se šalio, nema razloga da se ljutiš!
Nisam se naljutio.
Nego sam želio objasniti onima koji će ovo čitati a ne znaju kako smo pravili zasjede i kako se to radilo pa da ih tvoj tekst ne dovede do neke zabune i da na kraju ispadne da je to što si ti rekao baš tako.
Citat :
Ne sumnjam da si bio dobar graničar i da ste dobro obavljali posao.
Iskrene čestitke na posvećenosti službi, rezultatima i  svim ilegalnim prelascima koje ste uspjeli spriječiti.
Da sam baš bio dobar graničar ne bih baš rekao.
Bilo je dana kad nisam ni izišao iz karaule u zasjedu zbog kiše, snijega, hladniće itd....
Riskirao sam pa što bude.
Citat :
Prošlo je puno godina od tada, mislio sam da na ovom forumu ima prostora za malo opušteniju priču, poneko drugarsko "bockanje", ali bez ikakvih loših namjera.
Zbog toga sam "svetluckao", a ne zbog namjere da sad nešto provociram.
Vjeruj
Nisam nigdje ni rekao da provociraš.!
Nastavljamo dalje za iste pare.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Hvatanje ilegalnih prelaznika.   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeFri May 08, 2015 6:40 pm

halo 92 (citat):

Ma on samo koristi priliku dok se ne pojavi neko sa Šentilja na forumu.
Oni su bili šampioni u hvatanju ilegalaca, Ceršak i Špičnik su se uvek borili za srebrnu medalju. Laughing
Karaula "Šentilj" je bila na udaru.
Imali su naj veći granični prelaz tako da je i za očekivati da će imati i naj više pokušaja ilegalnih prelazaka državne granice.
Karaula "Špičnik" je bila daleko od graničnog prelaza Šentilj oni granični prelaz nisu mogli ni vidjeti.
Karaula "Ceršak" u kojoj sam ja bio je bila dosta blizu graničnog prelaza Šentilj, od zasjednog mjesta "Rupa" pa do graničnog prelaza bilo je oko 200-250 metara zračne linije.
Noću dok bi bio u zasjedi čuli smo viku ljudi na graničnom prelazu, brujanje vozila, itd...
Tako da je bilo i za očekivati da graničari iz karaule "Šentilj" dobio "zlatnu medalju" za hvatanje ilegalnih prelaznika.
I zaslužili su.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-21
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeSat May 09, 2015 3:15 am

Vojnik Graničar (citat):
Karaula "Šentilj" je bila na udaru.
Imali su naj veći granični prelaz tako da je i za očekivati da će imati i naj više pokušaja ilegalnih prelazaka državne granice.
Karaula "Špičnik" je bila daleko od graničnog prelaza Šentilj oni granični prelaz nisu mogli ni vidjeti.
Karaula "Ceršak" u kojoj sam ja bio je bila dosta blizu graničnog prelaza Šentilj, od zasjednog mjesta "Rupa" pa do graničnog prelaza bilo je oko 200-250 metara zračne linije.
Noću dok bi bio u zasjedi čuli smo viku ljudi na graničnom prelazu, brujanje vozila, itd...
Tako da je bilo i za očekivati da graničari iz karaule "Šentilj" dobio "zlatnu medalju" za hvatanje ilegalnih prelaznika.
I zaslužili su.

Mislim da je Šentilj bio jedinstvena karaula u bivšoj Jugi, uz možda još samo nekoliko sličnih karaula. Retke su bile karaule pored toliko prometnog graničnog prelaza, kakav je bio Šentilj. Na svim karaulama o kojima ovde pričamo, Flander, Ceršak, Špičnik i ostale, bilo je "hvatanja krivina", što je nama na "92" bilo jasno iz razgovora sa ljudima sa tih karaula, ali jedino sa Šentilja nikada nisam čuo od naših kolega graničara da neko nije otišao u zasedu ili patrolu. Utoliko mi je žao što na forumu nema nekog graničara sa Šentilja da ispriča svoju priču i priču o toj karauli
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Provala u skladište karaule "Šentilj".   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeSun May 10, 2015 6:19 am

halo 92 (citat):

Mislim da je Šentilj bio jedinstvena karaula u bivšoj Jugi, uz možda još samo nekoliko sličnih karaula.
Retke su bile karaule pored toliko prometnog graničnog prelaza, kakav je bio Šentilj.
Na svim karaulama o kojima ovde pričamo, Flander, Ceršak, Špičnik i ostale, bilo je "hvatanja krivina", što je nama na "92" bilo jasno iz razgovora sa ljudima sa tih karaula, ali jedino sa Šentilja nikada nisam čuo od naših kolega graničara da neko nije otišao u zasedu ili patrolu.
Utoliko mi je žao što na forumu nema nekog graničara sa Šentilja da ispriča svoju priču i priču o toj karauli.
Karaula "Šentilj".
Bilo ih je ovdje na forumu samo su brzo došli i još brže otišli.
Volio bi ih i ja pitati kako na primjer, što je bilo sa onim slučajem kada su provalili u skladište karaule "Šentilj" te 1988/1989 godine.
Kako se je ta afera završila.!?
Ovu informaciju sam dobio od jednog graničara koji je prošetao od zasjednog mjesta "Ježevi" područje odgovornosti karaule "Šentilj" do zasjednog mjesta "Rupa" područje odgovornosti karaule "Ceršak".
Tu sam ga imao prilike pitati još neke stvari o karauli "Šentilj".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeSat Jun 13, 2015 11:57 am

šepa (citat):
SiniZkk (citat):
Mirko Stojanovic (citat):
Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na desnom rejonu postojale su dvije dominantne tačke, jedna se označavala sa "VIS" i bila je otprilike na sredini rejona. Na samom visu, na najvišoj tački bio je postavljen granični kamen-zaboravio sam oznaku. Idući dalje, patrolnom stazom prema graničnom prelazu Jurij dominirala je "KOTA", na koju je , kako sam već rekao, uspon bio težak. Spuštanjem sa kote izlazilo se prema graničnom prelazu Jurij, odnosno spoju. E sad tu jeste s desne strane puta bilo zasjedno mjesto. Čini mi se da nam je komandir govorio da je na tom mjestu u nekoj od ranijih generacija, graničar ubio ilegalnog prelaznika. Valjda je bila frka da li je tijelo nesretnog ilegalca bilo u okviru 100 m, bukvalno su metri bili u pitanju. Iz tog razloga ja sam tu pravio zasjedno mjesto, ali s lijeve strane puta, bila je neka šljiva ili jabuka, pa sam se tu zavlačio. Drugi vojnik iz patrole  bio je dalje, iza jedne okuke. Sad, nisam siguran da mislimo na isto mjesto,vjerovatno i ne,  jer meni naziv ribizle ne zvuči poznato???... A možda su ribizle do mog dolaska bile posječene Very Happy
Možete li da se sjetite na kolikoj udaljenosti od prelaza Jurij je bio spoj sa Špičnikom. Na Juriju sam prelazio granicu kao civil prije služenja JNA ali za vrijeme provedeno na Špičniku nisam dole bio. Naša patrola se završavala spuštanjem niz par stotina metara dugačku strminu, na samom kraju je na Austrijskoj strani uz graničnu liniju bila kuća, i došli bi do ceste koja je dolazila sa Jurija, ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Šepa, molim te pošalji mi link na ovu kartu da malo prošetam rejonom.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 7:24 pm

SiniZkk (citat):
šepa (citat):
SiniZkk (citat):
Mirko Stojanovic (citat):
Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na desnom rejonu postojale su dvije dominantne tačke, jedna se označavala sa "VIS" i bila je otprilike na sredini rejona. Na samom visu, na najvišoj tački bio je postavljen granični kamen-zaboravio sam oznaku. Idući dalje, patrolnom stazom prema graničnom prelazu Jurij dominirala je "KOTA", na koju je , kako sam već rekao, uspon bio težak. Spuštanjem sa kote izlazilo se prema graničnom prelazu Jurij, odnosno spoju. E sad tu jeste s desne strane puta bilo zasjedno mjesto. Čini mi se da nam je komandir govorio da je na tom mjestu u nekoj od ranijih generacija, graničar ubio ilegalnog prelaznika. Valjda je bila frka da li je tijelo nesretnog ilegalca bilo u okviru 100 m, bukvalno su metri bili u pitanju. Iz tog razloga ja sam tu pravio zasjedno mjesto, ali s lijeve strane puta, bila je neka šljiva ili jabuka, pa sam se tu zavlačio. Drugi vojnik iz patrole  bio je dalje, iza jedne okuke. Sad, nisam siguran da mislimo na isto mjesto,vjerovatno i ne,  jer meni naziv ribizle ne zvuči poznato???... A možda su ribizle do mog dolaska bile posječene Very Happy
Možete li da se sjetite na kolikoj udaljenosti od prelaza Jurij je bio spoj sa Špičnikom. Na Juriju sam prelazio granicu kao civil prije služenja JNA ali za vrijeme provedeno na Špičniku nisam dole bio. Naša patrola se završavala spuštanjem niz par stotina metara dugačku strminu, na samom kraju je na Austrijskoj strani uz graničnu liniju bila kuća, i došli bi do ceste koja je dolazila sa Jurija, ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Šepa, molim te pošalji mi link na ovu kartu da malo prošetam rejonom.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Jednostavno instaliraj Google earth pa možeš i da letiš rejonom.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Jun 15, 2015 10:27 am

šepa (citat):
SiniZkk (citat):
šepa (citat):
SiniZkk (citat):
Mirko Stojanovic (citat):
Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na desnom rejonu postojale su dvije dominantne tačke, jedna se označavala sa "VIS" i bila je otprilike na sredini rejona. Na samom visu, na najvišoj tački bio je postavljen granični kamen-zaboravio sam oznaku. Idući dalje, patrolnom stazom prema graničnom prelazu Jurij dominirala je "KOTA", na koju je , kako sam već rekao, uspon bio težak. Spuštanjem sa kote izlazilo se prema graničnom prelazu Jurij, odnosno spoju. E sad tu jeste s desne strane puta bilo zasjedno mjesto. Čini mi se da nam je komandir govorio da je na tom mjestu u nekoj od ranijih generacija, graničar ubio ilegalnog prelaznika. Valjda je bila frka da li je tijelo nesretnog ilegalca bilo u okviru 100 m, bukvalno su metri bili u pitanju. Iz tog razloga ja sam tu pravio zasjedno mjesto, ali s lijeve strane puta, bila je neka šljiva ili jabuka, pa sam se tu zavlačio. Drugi vojnik iz patrole  bio je dalje, iza jedne okuke. Sad, nisam siguran da mislimo na isto mjesto,vjerovatno i ne,  jer meni naziv ribizle ne zvuči poznato???... A možda su ribizle do mog dolaska bile posječene Very Happy
Možete li da se sjetite na kolikoj udaljenosti od prelaza Jurij je bio spoj sa Špičnikom. Na Juriju sam prelazio granicu kao civil prije služenja JNA ali za vrijeme provedeno na Špičniku nisam dole bio. Naša patrola se završavala spuštanjem niz par stotina metara dugačku strminu, na samom kraju je na Austrijskoj strani uz graničnu liniju bila kuća, i došli bi do ceste koja je dolazila sa Jurija, ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Šepa, molim te pošalji mi link na ovu kartu da malo prošetam rejonom.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Jednostavno instaliraj Google earth pa možeš i da letiš rejonom.
Imam instaliran i Google Earth i sve što treba, već sam "šetao" po raznim krajevima.Problem je  što  sam lijen da ukucavam koordinate Very Happy , te sam htio da samo kliknem i izađem na kartu Very Happy Very Happy Very Happy . Nešto nalik na ovo što sam postavio za lokaciju svoje karaule:  [You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Jun 15, 2015 10:45 am

[You must be registered and logged in to see this link.]

evo linka...30 sekundi potrebno i za trazenje lokacije, i za copy paste, i za pisanje posta Smile
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Jun 15, 2015 12:44 pm

Kemo Specijalac (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]

evo linka...30 sekundi potrebno i za trazenje lokacije, i za copy paste, i za pisanje posta
Eh sad, ko zna za nega vrijedi 30 sekundi Very Happy Meni je link izum bez premca!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Kao i uvijek, tvoji  savjeti i pomoć su od izuzetnog značaja!!!! Uvijek budan i spreman za pomoć! Hvala!
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Jun 15, 2015 6:50 pm

SiniZkk (citat):
Kemo Specijalac (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]

evo linka...30 sekundi potrebno i za trazenje lokacije, i za copy paste, i za pisanje posta
Eh sad, ko zna za nega vrijedi 30 sekundi Very Happy Meni je link izum bez premca!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Kao i uvijek, tvoji  savjeti i pomoć su od izuzetnog značaja!!!! Uvijek budan i spreman za pomoć! Hvala!
Imam jedno pitanje za tebe. Na slici se vidi da graničnu liniju od Jurija do spoja prati i "traka" nekakvog zelenila. Možeš li mi pojasniti o čemu se radi, da li je to bio i neki potok uz liniju pa je i rastinje jače, ne mogu da se sjetim.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue Jun 16, 2015 12:38 pm

šepa (citat):
SiniZkk (citat):
Kemo Specijalac (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]

evo linka...30 sekundi potrebno i za trazenje lokacije, i za copy paste, i za pisanje posta
Eh sad, ko zna za nega vrijedi 30 sekundi Very Happy Meni je link izum bez premca!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Kao i uvijek, tvoji  savjeti i pomoć su od izuzetnog značaja!!!! Uvijek budan i spreman za pomoć! Hvala!
Imam jedno pitanje za tebe. Na slici se vidi da graničnu liniju od Jurija do spoja prati i "traka" nekakvog zelenila. Možeš li mi pojasniti o čemu se radi, da li je to bio i neki potok uz liniju pa je i rastinje jače, ne mogu da se sjetim.
Jeste, tu je potok, tačnije rijeka Pesnica (ako se ne varam). U to vrijeme ja nisam uspio "ukačiti" kako i kuda ona teče lol! . Imao sam utisak  da kuda god da krenem, bio blizu ili daleko od karaule-naletim na Pesnicu. Very Happy U blizini graničnog prelaza Jurij je više ličila na manji potočić, nego na rijeku u pravom smislu te riječi.Nadam se da me sjećanje ne vara. Pokušao sam prošetati reonom, ali Google nije snimio puteve blizu granice niti sa jedne strane. Tek malo u Austriju neposredno nakon graničnog prelaza, a  na SLO teritoriji sve usmimljeno osim puta pored granice iza Jurija,  odnosno puta kojim smo se kretali prema spoju. Izgleda da je i pored brisanja granica u EU, sama granica ostala i dalje pod nekom velom. Ni  karaule nije moguće vidjeti, nekako se put (street wiew) završi 50-100 metara prije. Slučajno?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeTue Aug 14, 2018 6:55 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Svim pripadnicima karaule "Jožica Flander" - Gaj , sretan 15.08.2018 dan graničara JNA.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
gsmpro
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2020-03-08

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeSun Mar 08, 2020 12:13 pm

Sluzio sam na ovoj karauli 90/91  I tada se zvala Jozica Flander, a za mestane poznata kao Gaj nad mariborom.
Komandir zastavnik Rangelov... ime sam zaboravio.
Bio sam kerovodja.
 Na karauli su bila dva vucijaka pod imenima Remo i Brik ...Remo je bio dugodlaki.
Nagradnih 7 dana za uhvacena 42.ilegalca u grupi od jedanputa ..(desni reon) (igrom slucaja) ... bili su to Turci.
Predavali smo ih u policijsku stanicu na prelazu kod free shopa.
Kapija jeste original,ograde nije bilo.
Komsija iznad karaule zvao se Franc...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeSun Mar 08, 2020 10:46 pm

gsmpro (citat):
Sluzio sam na ovoj karauli 90/91  I tada se zvala Jozica Flander, a za mestane poznata kao Gaj nad mariborom.
Komandir zastavnik Rangelov... ime sam zaboravio.
Bio sam kerovodja.
 Na karauli su bila dva vucijaka pod imenima Remo i Brik ...Remo je bio dugodlaki.
Nagradnih 7 dana za uhvacena 42.ilegalca u grupi od jedanputa ..(desni reon) (igrom slucaja) ... bili su to Turci.
Predavali smo ih u policijsku stanicu na prelazu kod free shopa.
Kapija jeste original,ograde nije bilo.
Komsija iznad karaule zvao se Franc...
Dobar si.
Svaka čast.
I zaslužio si nagradu.
42 ilegalna prelaznika od jednom.!!! Shocked
Je li bio dan ili noć kad se to dogodilo.


Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
BDD
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2021-04-18

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Najnovije slike   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Oct 24, 2022 1:21 am

Pozdrav svima koji ste jos zivi Smile Vidim da odavno nije bilo nekakve aktivnosti pa da vas osvezim malo:)
najnovije slike sa Karaule "Jozice Flander":
Nista nije kao sto je bilo...#

[You must be registered and logged in to see this image.]

SveJug and oficir s ruzom vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-15
M(j)esto Svedska

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Oct 24, 2022 1:48 am

BDD (citat):
Pozdrav svima koji ste jos zivi Smile Vidim da odavno nije bilo nekakve aktivnosti pa da vas osvezim malo:)
najnovije slike sa Karaule "Jozice Flander":
Nista nije kao sto je bilo...#

[You must be registered and logged in to see this image.]
Dobro dosao na foru. 
Poseta nekadanjom objektu gde si sluzio? A interesatno i reg tablica auta.  Smile

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Feb 13, 2023 10:10 am

Evo, poslije više od sedam godina zimskog sna od kada sam otvorio stranicu ove karaule i prestao sa objavama,  došlo vrijeme i da se ja ponovo javim [You must be registered and logged in to see this image.] . Za početak, zahvaljujem gsmpro i BDD na javljanju i postavljanju fotografija. Opet probudilo uspomene.


SiniZkk: komentar modifikovan dana: Mon Feb 13, 2023 10:30 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Feb 13, 2023 10:21 am

gsmpro (citat):
Sluzio sam na ovoj karauli 90/91  I tada se zvala Jozica Flander, a za mestane poznata kao Gaj nad mariborom.
Komandir zastavnik Rangelov... ime sam zaboravio.
Bio sam kerovodja.
 Na karauli su bila dva vucijaka pod imenima Remo i Brik ...Remo je bio dugodlaki.
Nagradnih 7 dana za uhvacena 42.ilegalca u grupi od jedanputa ..(desni reon) (igrom slucaja) ... bili su to Turci.
Predavali smo ih u policijsku stanicu na prelazu kod free shopa.
Kapija jeste original,ograde nije bilo.
Komsija iznad karaule zvao se Franc...
Komandir se zvao Vasil Rangelov. Brik je bio mlad njemački ovčar u vrijeme kad sam ja služio na karauli, a stari je u međuvremenu uginuo od starosti. U mojim ranijm komentarima možeš pročitati lična iskustva sa granice. Volio bih da mi kažeš kod kog graničnog kamena na desnom rejonu ste pohvatali ilegalce. Dodatno, volio bih da napišeš da li su i u vaše vrijeme bili svinjci ispod karaule i neke prepreke koje smo mi napravili za treniranje Brika (bila je neka greda i par drugih improvizovanih prepreka. I da li vas je st.vodnik Rangelov tjerao da šišate stabla jabuka jer smo ih mi podobrano masakrirali-ostalo tek  par grana po stablu lol!
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitimeMon Feb 13, 2023 10:28 am

BDD (citat):
Pozdrav svima koji ste jos zivi Smile Vidim da odavno nije bilo nekakve aktivnosti pa da vas osvezim malo:)
najnovije slike sa Karaule "Jozice Flander":
Nista nije kao sto je bilo...#

[You must be registered and logged in to see this image.]
Iskrena zahvala na fotografijama, kako već rekoh bude sjećanja na te dane. Sve je manje-više isto, samo nas nema Very Happy . Kada, i ako budeš u prilici volio bih da napraviš i par fotografija ispod karaule, dakle kada se uđe na kapiju, sa lijeve strane  je teren značajno niži i tu su bili svinjci i još neke prepreke. Čisto sumnjam da je od toga bilo šta ostalo, ali eto, nekako bih volio da imam slike svega toga. Još jednom pohvala za odlične fotografije, a za ovo što sam napisao samo ako bude prilike, nije neophodno.
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor
Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: