FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor

Go down 
+9
miran cvilak
Mirko Stojanovic
Nik
SasaK
Vojnik Graničar
šepa
halo 92
Kemo Specijalac
SiniZkk
13 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Jozica Flander   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 14:54

Prije svega, pozdrav svim bivšim graničarima. Služio sam na karauli "Jožica Flander" (vidim da se kasnije zvala Gaj), genaracija septembar 1986/1987. Nisam primijetio da se još neko javio, ko je služio na pomenutoj karauli. Volio bih da vidim fotografije karaule danas, ukoliko ih neko ima.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 17:09

SiniZkk, pozdrav, i dobrodosao na Forum JNA.

Prvi si sa karaule "Jožica Flander", tako da ocekuj dosta pitanja kolega sa okolnih karaula, granicnog voda, i nas ostalih.

A mozes i otvoriti zasebnu temu o tvojoj karauli, tako su ti vece sanse da se neko javi. A

Ukoliko si bio na obuci u Melju, imas nekoliko tema o kasarni Tone Tomsic - Melje.

ps. je li ovo Zkk u tvom nicku znaci "Zamenik komandira karaule" ?
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 17:39

Kemo,hvala!
Bio sam na obuci u Celju, a zatim smo u januaru 1987. godine došli na karaulu. Pored toga bili smo i par sedmica (koliko se sjećam) na dodatnoj obuci u Mariboru . Moram priznati da su neka sjećanja izblijedjela, moguće je i da sam ih mehanizmom regresije potisnuo u zaborav. Poznati su mi nazivi kasarni u Mariboru, u svim sam bio nekim povodom, ali se ne sjećam u kojoj sam bio na dodatnoj obuci.
I da, ovo Zkk jeste zamjenik komandira karaule-sva imena za registraciju su već bila zauzeta, pa sam morao nešto dodati Very Happy I nije to nešto što sam želio. niti volio- u krajnjoj liniji nisam stvoren za rukovođenje, ali eto, sudbina, vjeruj.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 18:40

SiniZkk (citat):
Prije svega, pozdrav svim bivšim graničarima. Služio sam na karauli "Jožica Flander" (vidim da se kasnije zvala Gaj), genaracija septembar 1986/1987. Nisam primijetio da se još neko javio, ko je služio na pomenutoj karauli. Volio bih da vidim fotografije karaule danas, ukoliko ih neko ima.

Dobrodošao na forum.
Oko imena karaule u kojoj si bio inače ovde vlada mala pometnja, kao što si i sam konstatovao, imala je barem dva imena. Pokušao sam se prisetiti imena te karaule dok sam bio u vojsci i nisam baš siguran za ime iz vremena 80/81. Jedino što sam siguran to je da se u to vreme nije zvala "Jožica Flander". Ime "Gaj" mi je još nekako i poznato, ali mislim da je ona imala još neki naziv, pre ova dva. Da li barem znaš od kada nosi taj naziv "Jožica Flander"?
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: ime   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 19:29

halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
Prije svega, pozdrav svim bivšim graničarima. Služio sam na karauli "Jožica Flander" (vidim da se kasnije zvala Gaj), genaracija septembar 1986/1987. Nisam primijetio da se još neko javio, ko je služio na pomenutoj karauli. Volio bih da vidim fotografije karaule danas, ukoliko ih neko ima.

Dobrodošao na forum.
Oko imena karaule u kojoj si bio inače ovde vlada mala pometnja, kao što si i sam konstatovao, imala je barem dva imena. Pokušao sam se prisetiti imena te karaule dok sam bio u vojsci i nisam baš siguran za ime iz vremena 80/81. Jedino što sam siguran to je da se u to vreme nije zvala "Jožica Flander". Ime "Gaj" mi je još nekako i poznato, ali mislim da je ona imala još neki naziv, pre ova dva. Da li barem znaš od kada nosi taj naziv "Jožica Flander"?
Ne znam, otkad je to ime. U vrijeme dok sam služio nismo ni znali da se ranije zvala drugačije. Pouzdano je da se u naše vrijeme zvala Jožica Flander. Komandir je bio st. vodnik Vasil Rangelov. Živio je u Zg.Koungoti. S obzirom da sam se tek uključio na forum, pokušaću "evocirati uspomene" i povući iz zaborava što mogu, te pokašati prikupiti koji podatak.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 20:11

SiniZkk (citat):
halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
Prije svega, pozdrav svim bivšim graničarima. Služio sam na karauli "Jožica Flander" (vidim da se kasnije zvala Gaj), genaracija septembar 1986/1987. Nisam primijetio da se još neko javio, ko je služio na pomenutoj karauli. Volio bih da vidim fotografije karaule danas, ukoliko ih neko ima.

Dobrodošao na forum.
Oko imena karaule u kojoj si bio inače ovde vlada mala pometnja, kao što si i sam konstatovao, imala je barem dva imena. Pokušao sam se prisetiti imena te karaule dok sam bio u vojsci i nisam baš siguran za ime iz vremena 80/81. Jedino što sam siguran to je da se u to vreme nije zvala "Jožica Flander". Ime "Gaj" mi je još nekako i poznato, ali mislim da je ona imala još neki naziv, pre ova dva. Da li barem znaš od kada nosi taj naziv "Jožica Flander"?
Ne znam, otkad je to ime. U vrijeme dok sam služio nismo ni znali da se ranije zvala drugačije. Pouzdano je da se u naše vrijeme zvala Jožica Flander. Komandir je bio st. vodnik Vasil Rangelov. Živio je u Zg.Koungoti. S obzirom da sam se tek uključio na forum, pokušaću "evocirati uspomene" i povući iz zaborava što mogu, te pokašati prikupiti koji podatak.
Mi smo je 1988/89 jednostavno zvali "Flander", i mene je bunio ovaj naziv "Gaj" sa spiska karaula, njega nisam čuo na Špičniku. Pozdrav i dobrodošlica sad su povezane 4 karaule u nizu, Flander-Špičnik-Šentilj-Ceršak
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Karaule JNA - Slovenija   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 20:47

šepa (citat):

Mi smo je 1988/89 jednostavno zvali "Flander", i mene je bunio ovaj naziv "Gaj" sa spiska karaula, njega nisam čuo na Špičniku.
Pozdrav i dobrodošlica sad su povezane 4 karaule u nizu, Flander-Špičnik-Šentilj-Ceršak
Šepa, Šepa, Šepa...
Da nisi malo falio.!?
Na ovu si zaboravio.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Karaula "SLADKI VRH" prva karaula sa istočne strane karaule "Ceršak".!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Flander   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 22:26

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):

Mi smo je 1988/89 jednostavno zvali "Flander", i mene je bunio ovaj naziv "Gaj" sa spiska karaula, njega nisam čuo na Špičniku.
Pozdrav i dobrodošlica sad su povezane 4 karaule u nizu, Flander-Špičnik-Šentilj-Ceršak
Šepa, Šepa, Šepa...
Da nisi malo falio.!?
Na ovu si zaboravio.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Karaula "SLADKI VRH" prva karaula sa istočne strane karaule "Ceršak".!
Eh, da! Naš desni rejon (oko gr.kamena 369, sekcija 10 čini mi se), par kilometara iza graničnog prijelaza Jurij, se spajao sa rejonom karaule Špičnik. Lijevi rejon se spajao sa karaulom Nikola Hećimović. Oba reona su bila zaj....ana. Lijevi je išao uglavnom kroz gustu šumu, dobro  urađena patrolna staza, danju lijepo, priroda, izvori, potok ispod, ujedno granica.Znao sam ponekad sam ići u patrolu (nisam bio neki junak, ali...) Very Happy. Ali noću, braco, kao u tunelu, ne vidi se na 5 cm ništa, što dalje ideš, sve je veća frka. Rijetki su išli do kraja (spoja) za takvog vremena. Desni je bio planinarenje, uzbrdo-nizbrdo, kad se tome doda veliki snijeg te zime (vjerovatno svake zime), hladnoća, kiše koje su nas šibale po rejonu.... "Kultni kamen" je bio sredina naša dva rejona, 99/10, mnogi su ga istetovirali na ramenu..
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime30.03.15 23:16

O karauli Jozica Flander (Gaj nad Mariborom) se ovde na forumu najmanje zna.

SiniZkk, mozes li da odredis bar priblizno mesto gde se karaula nalazila?

Ovde imas dobru polaznu osnovu, linkove na mape podrucja:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 1:18

SiniZkk (citat):
"Kultni kamen" je bio sredina naša dva rejona, 99/10, mnogi su ga istetovirali na ramenu..

Sledeci tvoju pricu i istrazujuci topografsku kartu tog podrucja, naisao sam na ovu oznaku koja je na slici zaokruzena...X/99

[You must be registered and logged in to see this image.]

Suvise slicno da ne bi bilo istinito Smile , a i otprilike odgovara sredini podrucja Gaj nad Mariborom.

Ta tacka se nalazi na ovoj lokaciji na toj karti: [You must be registered and logged in to see this link.]

Pogledaj okolo, mozda ce ti se neki toponimi uciniti poznatim...a i moci ces nam reci gde je tvoja karaula (bar otprilike) bila u odn. na date tacke, da bi je "locirali" .

a na "obicnim" Google mapama, ta tacka se nalazi ovde:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: 99/10   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 8:06

Kemo, svaka čast-to je to, gk 99 sekcija 10! Ja sam locirao karaulu na google maps i ostalim kartama na netu na osnovu tvojih postavki,  ali nisam u potpunosti siguran, slike su   nejasne, pa ne bih da se "brukam". Very Happy Ne bih želio da mi kolege sa granice utvrde da sam fulao Very Happy .
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 15:41

SiniZkk (citat):
Kemo, svaka čast-to je to, gk 99 sekcija 10!
Ja sam locirao karaulu na google maps i ostalim kartama na netu na osnovu tvojih postavki,  ali nisam u potpunosti siguran, slike su   nejasne, pa ne bih da se "brukam". Very Happy
Ne bih želio da mi kolege sa granice utvrde da sam fulao Very Happy .
Jaoooo SiniZkk.
Kako zaboravi poziciju karaule.
A kad smo kod karaule "Jožica Flander" imaš li neki graničarsku sliku da nam je postaviš ovdje.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: zaboravio   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 17:46

Vojnik Graničar (citat):
SiniZkk (citat):
Kemo, svaka čast-to je to, gk 99 sekcija 10!
Ja sam locirao karaulu na google maps i ostalim kartama na netu na osnovu tvojih postavki,  ali nisam u potpunosti siguran, slike su   nejasne, pa ne bih da se "brukam". Very Happy
Ne bih želio da mi kolege sa granice utvrde da sam fulao Very Happy .
Jaoooo SiniZkk.
Kako zaboravi poziciju karaule.
A kad smo kod karaule "Jožica Flander" imaš li neki graničarsku sliku da nam je postaviš ovdje.
Very Happy Very Happy Very Happy I mene je sramota.... Dezorjentisan sam, topografija mi nije najjača strana Very Happy . Siguran sam 99% za lokaciju, ali ja sam neki glupi perfekcionista, pa dok ne pridodam i ovaj 1%  ne postavljam mapu. Mislim da će to biti brzo, samo da dobijem malo više slobodnog vremena za istraživanje. Imam nekih fotografija, ali nisu mi trenutno pri ruci, postaviću to u narednih 10-ak dana maksimalno.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 17:50

SiniZkk (citat):
Eh, da! Naš desni rejon (oko gr.kamena 369, sekcija 10 čini mi se), par kilometara iza graničnog prijelaza Jurij, se spajao sa rejonom karaule Špičnik. Lijevi rejon se spajao sa karaulom Nikola Hećimović. Oba reona su bila zaj....ana. Lijevi je išao uglavnom kroz gustu šumu, dobro  urađena patrolna staza, danju lijepo, priroda, izvori, potok ispod, ujedno granica.Znao sam ponekad sam ići u patrolu (nisam bio neki junak, ali...) Very Happy. Ali noću, braco, kao u tunelu, ne vidi se na 5 cm ništa, što dalje ideš, sve je veća frka. Rijetki su išli do kraja (spoja) za takvog vremena. Desni je bio planinarenje, uzbrdo-nizbrdo, kad se tome doda veliki snijeg te zime (vjerovatno svake zime), hladnoća, kiše koje su nas šibale po rejonu.... "Kultni kamen" je bio sredina naša dva rejona, 99/10, mnogi su ga istetovirali na ramenu..

E sada ste i mene zainteresovali za ovu priču. Molim te, pojasni malo zašto je kamen 99/X bio kultni kamen, da li zato što je bio najbliži karauli, ako nije koji je kamen bio najbliži karauli (ako se sećaš), da li je možda taj kamen (99/X) bio levo ili desno od karaule (ka Hećimoviću ili ka Špičniku), u odnosu na taj kamen gde je po tebi trebalo da bude karaula?
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 17:55

Kemo Specijalac (citat):
...

Svaka čast za mapu. Najbolja mapa koju sam video, naravno posle one na kojoj sam upisivao kretanje graničara kod telefona "92".
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 18:12

SiniZkk (citat):
ali ja sam neki glupi perfekcionista, pa dok ne pridodam i ovaj 1%  ne postavljam mapu.

posalji meni pribliznu lokaciju na PP, i onda ce Bili iskopati pravu i tacnu lokaciju Smile
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: 99/X   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 18:16

Uh, gdje me nađe Very Happy . Pomenuti kamen je bio sredina dva reona, dakle razdvajao je desni reon od lijevog, mada je to u praksi značilo početak desnog reona. Ovo iz razloga što smo na lijevi reon išli nekih 1,5 km putem (bilo je i privatnih kuća na početku reona), a zatim se ulazilo u šumu koja je postajala džunglom što se dalje išlo Very Happy . U svakom slučaju patrolna staza lijevog reona  je bila odlična, dovoljno široka, prosječena, iznad staze brda, ispod potok. Nekoliko puta sam na oba reona susretao  austrijske finance (nešto kao granična policija) koji su kako je to već neko naveo, djelovali po dubini i samo povremeno (rijetko)  izlazili do same granice. 99/X je nekako ostao u sjećanjima kao najznačajniji kamen, ali pored toga je bilo još značajnih mjesta na koja se posebno obraćala pažnja, neke kote i visovi i neka tipična mjesta za ilegalni prelaz, ali g.k. na tim mjestima sam (nećete vjerovati)-ZABORAVIO Very Happy Very Happy Very Happy. Ali prisjetiću se svega, nadam se, samo da navijem mozak na te dane...
99/X  je ujedno i bio najbliži karauli, od njega se u principu kretalo na desni reona, odnosno od tih nekoliko početnih na d.reonu


SiniZkk: komentar modifikovan dana: 02.04.15 18:23; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: ok   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 18:18

Kemo Specijalac (citat):
SiniZkk (citat):
ali ja sam neki glupi perfekcionista, pa dok ne pridodam i ovaj 1%  ne postavljam mapu.

posalji meni pribliznu lokaciju na PP, i onda ce Bili iskopati pravu i tacnu lokaciju Smile
Važi Kemo, neću imati vremena danas, ali u narednih par dana ću  locirati mjesto gdje mislim da je. Ako fulam, ne zamjeri Very Happy . Hvala druže!!!!
Na vrh Go down
SasaK
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-09-10

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime02.04.15 21:08

Rangelov je izgleda zavrsio na albanskoj granici,karaula Gorozup.Imas na youtube dokumentarac sa njim
kucaj karaula Gorozup ili operacija strela,videces vodnika.
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik
Nik


BROJ POSTOVA: : 225
ČLAN OD: : 2012-01-12

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime03.04.15 13:16

Evo ja sam nesto iskopao sa neta u vezi sa karaulom Jožica Flander.


Clanak iz novina 1981.god.
Nekad bilo!


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 0:11

Nik (citat):
...

Ne znam povodom kog praznika je ovo organizovano, jer  3. septembar nije bio nikakav graničarski, vojnički, a ni državni praznik. Ceo tekst je i inače malo čudan, bez imena komadira karaule, bez imena predsednika opštine, zatim ne sećam se da je bio problem doći do bilo koje karaule "dajcom", a kamoli "vojničkim džipom" (predpostavljam da su u pitanji ili "pincgauer" ili "kampanjola"). Ovo "Polona" stvarno ne znam na koga/šta se odnosi?! U celoj priči nešto ne štima. Te godine proslava Dana graničara nije održana jer je 15.avgust, kada se taj dan inače obeležava, bio dan žalosti zbog smrti člana Predsedništva SFRJ Stevana Doronjskog (o cirkusu koji je tom prilikom nastao u komandi GO već sam pisao na drugoj temi).
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 0:28

SiniZkk (citat):
Uh, gdje me nađe Very Happy . Pomenuti kamen je bio sredina dva reona, dakle razdvajao je desni reon od lijevog, mada je to u praksi značilo početak desnog reona. Ovo iz razloga što smo na lijevi reon išli nekih 1,5 km putem (bilo je i privatnih kuća na početku reona), a zatim se ulazilo u šumu koja je postajala džunglom što se dalje išlo Very Happy . U svakom slučaju patrolna staza lijevog reona  je bila odlična, dovoljno široka, prosječena, iznad staze brda, ispod potok. Nekoliko puta sam na oba reona susretao  austrijske finance (nešto kao granična policija) koji su kako je to već neko naveo, djelovali po dubini i samo povremeno (rijetko)  izlazili do same granice. 99/X je nekako ostao u sjećanjima kao najznačajniji kamen, ali pored toga je bilo još značajnih mjesta na koja se posebno obraćala pažnja, neke kote i visovi i neka tipična mjesta za ilegalni prelaz, ali g.k. na tim mjestima sam (nećete vjerovati)-ZABORAVIO Very Happy Very Happy Very Happy. Ali prisjetiću se svega, nadam se, samo da navijem mozak na te dane...
99/X  je ujedno i bio najbliži karauli, od njega se u principu kretalo na desni reona, odnosno od tih nekoliko početnih na d.reonu
Ako sam dobro orijentisan tvoj desni rejon je spoj sa lijevim Špičnika, ne mogu da se sjetim broja kamena na spoju mislim da bi mogao biti 263/IX, od njega dalje je vodila cesta do Jurija i bilo je ravno dalje ne znam.Tu me jedanput čekao kapetan Milič Mile i nije dočekao.Na cijelom našem lijevom rejonu je bilo kuća i vinograda i poznato srce Slovenije. Interesantno da ja nikada nisam sreo graničare sa Flandera na našem spoju
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 0:35

halo 92 (citat):
Ne znam povodom kog praznika je ovo organizovano, jer  3. septembar nije bio nikakav graničarski, vojnički, a ni državni praznik. Ceo tekst je i inače malo čudan, bez imena komadira karaule, bez imena predsednika opštine, zatim ne sećam se da je bio problem doći do bilo koje karaule "dajcom", a kamoli "vojničkim džipom" (predpostavljam da su u pitanji ili "pincgauer" ili "kampanjola"). Ovo "Polona" stvarno ne znam na koga/šta se odnosi?! U celoj priči nešto ne štima. Te godine proslava Dana graničara nije održana jer je 15.avgust, kada se taj dan inače obeležava, bio dan žalosti zbog smrti člana Predsedništva SFRJ Stevana Doronjskog (o cirkusu koji je tom prilikom nastao u komandi GO već sam pisao na drugoj temi).

Proverio sam , te godine je 15.08 bila subota.

Kako kazes, zbog dana zalosti nisu odrzane proslave na karaulama povodom Dana Granicara.

Posedujem i ostatak ovih novina, tako da sam procitao i okolne tekstove. Uglavnom brigadirske price za zidne novine.

Evo ga:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Radi se o poseti brigadira sa omladinske radne akcije "Slovenske Gorice '81". Polona, Ljiljana "in jaz", tj i pripovedacica, su brigadirke sa te radne akcije.  
Verovatno se zbog dana zalosti poseta dogodila sutra, tj u nedelju, i manje zvanicno a vise kao druzenje i igra.

a 03.09 je datum izlaska lista.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 1:04

Kemo Specijalac (citat):

Proverio sam , te godine je 15.08 bila subota.

Kako kazes, zbog dana zalosti nisu odrzane proslave na karaulama povodom Dana Granicara.

Posedujem i ostatak ovih novina, tako da sam procitao i okolne tekstove. Uglavnom brigadirske price za zidne novine.

Evo ga:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Radi se o poseti brigadira sa omladinske radne akcije "Slovenske Gorice '81". Polona, Ljiljana "in jaz", tj i pripovedacica, su brigadirke sa te radne akcije.  
Verovatno se zbog dana zalosti poseta dogodila sutra, tj u nedelju, i manje zvanicno a vise kao druzenje i igra.

a 03.09 je datum izlaska lista.

Pošto sam u to vreme bio tamo, sumnjam da se ovo uopšte desilo.  Možda je to trebalo da se desi, ali pošto je sam događaj propao, šteta da se "baci" prostor na zidnom novinama koji je već bio planiran. (Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer).
Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik
Nik


BROJ POSTOVA: : 225
ČLAN OD: : 2012-01-12

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 1:45

@ Kemo Specijalac rekao si apsolutno sve sto sam ja hteo da kazem.Clanak sa slike je bas iz tih novina. Smile 
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 2:32

halo 92 (citat):
Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer).

Ma daleko bilo Alhajmera Smile

jednostavno se ne mozemo setiti svih stvari nama manje bitnih iz tako dalekih vremena.

a i jos jedan clan koji je bio pre tebe se slaze u nazivu karaule:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Mirko Stojanovic (citat):
Pozdrav svim granicarima bivse JNA. Zovem se Mirko Stojanovic iz Bgd,Na karauli Jozica Flander bio od 05.06.1978 do 26.03. 1979 god.Komandir karaule bio Branko Lazarevski,a kom granicnog odseka Zivota Rendulic.Komanda kao i granicni i pozadinski vod bili u kasarni Vojvoda Misic.

tako da si jednostavno prevideo ili zaboravio naziv...kakav Alchajmer, mladi smo mi jos za njega Smile


Ja sam u JNA proveo svega 1 dan na jednoj karauli, i do kraja zivota se necu setiti na kojoj, a kamoli njenog imena... i ne pomisljam na Alhajmera, daleko ga bilo Smile
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 10:50

Kemo Specijalac (citat):
halo 92 (citat):
Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer).

Ma daleko bilo Alhajmera Smile

jednostavno se ne mozemo setiti svih stvari nama manje bitnih iz tako dalekih vremena.

a i jos jedan clan koji je bio pre tebe se slaze u nazivu karaule:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Mirko Stojanovic (citat):
Pozdrav svim granicarima bivse JNA. Zovem se Mirko Stojanovic iz Bgd,Na karauli Jozica Flander bio od 05.06.1978 do 26.03. 1979 god.Komandir karaule bio Branko Lazarevski,a kom granicnog odseka Zivota Rendulic.Komanda kao i granicni i pozadinski vod bili u kasarni Vojvoda Misic.

tako da si jednostavno prevideo ili zaboravio naziv...kakav Alchajmer, mladi smo mi jos za njega Smile


Ja sam u JNA proveo svega 1 dan na jednoj karauli, i do kraja zivota se necu setiti na kojoj, a kamoli njenog imena... i ne pomisljam na Alhajmera, daleko ga bilo Smile

Na toj karauli sam i ja proveo jedan dan, dok je trajao moj obilazak granične linije pre početka rada na "92". Čak mi i ime komandira karaule zvuči dosta poznato, ali se tog imena karaule ne bih setio ni pod batinama. Jedino me teši što sam se setio naziva ostalih karaula, tako da 12 od 13 i nije tako loše. Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 12:12

halo 92 (citat):

Pošto sam u to vreme bio tamo, sumnjam da se ovo uopšte desilo.
Možda je to trebalo da se desi, ali pošto je sam događaj propao, šteta da se "baci" prostor na zidnom novinama koji je već bio planiran.
(Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer).
Halo 92, možda si ti zaboravio kako se zvala karaula "Jožica Flander" zato je SiniZkk zapamtio kako mu je ime karaule u kojoj je bio.
Mada je zaboravio njenu točnu lokaciju.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime04.04.15 16:10

Vojnik Graničar (citat):
Halo 92, možda si ti zaboravio kako se zvala karaula "Jožica Flander" zato je SiniZkk zapamtio kako mu je ime karaule u kojoj je bio.
Mada je zaboravio njenu točnu lokaciju.

Mnogo je lakše da se čovek priseti raznih detalja kada ima još ljudi na forumu koji su u njegovo vreme bili u GO Maribor. Sve što on zaboravi uvek postoji mogućnost da  ga neko drugi podseti. U rasponu od 1978. godine do 1984. (ako sam dobro pratio) jedino sam ja prijavljen na forumu, a da sam bio u GO Maribor i to dosta otežava da se prisetim mnogih stavri. Ne znam da li se i vama ostalima dešava da nešto zaboravite kao da nikada niste čuli za to, ili kao da za vas to nije postojalo. Evo, meni se to desilo sa nazivom karaule "Jožica Flander". Čak sam pokušavao da iz nekih moždanih fajlova izvučem samo naziv "Flander", jer smo mi skraćivali imena karaula ("Alfons Šarh" je bio samo "Šarh", na primer), ali me ni to nije podstaklo da mi se čini poznatim.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: flander   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime06.04.15 7:56

Citat :
Šepa:Interesantno da ja nikada nisam sreo graničare sa Flandera na našem spoju
Ja sam se sreo sa graničarima i našeg lijevog (Špičnik) i desnog (N.Hećimović) reona na spoju, ali su to bili dogovoreni susreti sa kolegama sa kojima sam bio na obuci u Celju. Početkom maja 1987. godine je pismo namijenjeno meni, slučajno završilo na Špičniku, pa smo uskladili  patrole da se nađemo na spoju. Bilo je kasno, možda negdje oko 22 sata, sjećam se da nisam mogao dočekati da dođem na karaulu, već sam se privukao objektu na graničnom prelazu Jurij i pod svjetlom koje je dopiralo sa prozora iz neke kućice (objekta) na graničnom prelazu pročitao pismo. Neko od putnika iz autobusa koji je tu čekao mi je dao konzervu austrijskog piva o,5.litara. U povratku nas je uhvatila strašna oluja, kiša nas je šibala, prst se nije vidio pred okom, klizali smo i padali po  reonu, baš smo naj...li te noći. Inače nije bilo tih susreta graničara sa susjednih karaula, iako se  u rasporedima patrola uglavnom pisalo da se ide do spoja. Moguće da je to namjerno rađeno, tj. kad su nam komandiri karaula objašnjavali reon i govorili dokle da idemo, da nas nisu ni doveli do zadnjeg kamena već samo pokazali, a rekli da ne idemo dalje,  da bi se smanjila mogućnost da se u nekoj mrkloj noći susretnemo i  greškom zapucamo jedni na druge.
Kao što sam već rekao bio sam na karauli Jožica Flander (ne sjećam se naziva Gaj) i kao što se vidi iz teksta novina iz 1981. godine i onog što je Mirko koji je služio 1978. godine napisao i tada se zvala J.Flander. Takođe se ne sjećam ni naziva  Veliki Boč.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: flander_gaj   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime06.04.15 8:10

Citat :
Halo 92:Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer
Bila je ploča sa nazivom karaule "Jožica Flander", mislim i da imam jednu fotografiju na kojoj se vidi. Postaviću je (nisu mi sada dostupne). Znači,  ostaje mi da postavim kartu sa tačnom lokacijom karaule i fotografije-čim budem imao više slobodnog vremena, riješiću. I zahvaljujući ovom forumu, čvrstog sam opredjeljenja da ponovo posjetim karaulu-nadam se da ću ostvariti.....
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime06.04.15 20:58

SasaK (citat):
Rangelov je izgleda zavrsio na albanskoj granici,karaula Gorozup.Imas na youtube dokumentarac sa njim
kucaj karaula Gorozup ili operacija strela,videces vodnika.
Saša, nisam našao Rangelova (ili nisam pažljivo odgledao) na  dokumentarcu koji pominješ. Našao sam kratki video zapis gdje on objašnjava situaciju na karauli, ali u pitanju je karaula Goden? Nije se puno promijenio za tih, u to vrijeme 12 godina.
Na vrh Go down
SasaK
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-09-10

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime07.04.15 0:14

Da,pogresio sam na Godenu je bio,malo se pojavljuje u videu,bas to sto si gledao.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime07.04.15 1:22

SiniZkk (citat):

Kao što sam već rekao bio sam na karauli Jožica Flander (ne sjećam se naziva Gaj) i kao što se vidi iz teksta novina iz 1981. godine i onog što je Mirko koji je služio 1978. godine napisao i tada se zvala J.Flander. Takođe se ne sjećam ni naziva  Veliki Boč.

Oko naziva karaula:

Spiskovi sa nazivima karaula u  koje sam ja postavljao na temama, poticu sa Wikipedije. Evo jednog od tih spiskova:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ovi spiskovi su (verovatno) deo necijeg tamosnjeg obavestajnog rada u vreme 90/91, i nisu spiskovi zvanicnih naziva karaula kojima je nazive davala JNA. Uglavnom su izvedeni iz najblizeg mesta i kraja kome je karaula teritorijalno pripadala.

Dosta karaula je imalo i zvanicni i nezvanicni naziv. Zvanicni je obicno bio ime nekog borca, neke znacajne licnosti, ili partizanske jedinice, i njega je davala JNA Negde su se sluzili zvanicnim nazivom, negde nezvanicnim (Nikova karaula Vic), negde je taj naziv bio isti (Cersak, Sentilj, Spicnik). Do zvanicnih naziva je teze doci na internetu, uglavnom kroz price bivsih granicara.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: mapa   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime09.04.15 7:36

Postavljam lokaciju graničnog kamena X/99, i vjerovatnu lokaciju karaule "Jožica Flander". 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime09.04.15 7:48

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime09.04.15 7:58

SiniZkk (citat):
Postavljam lokaciju graničnog kamena X/99, i vjerovatnu lokaciju karaule "Jožica Flander". 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ako je ovo lokacija karaule onda je najbliža udaljenost do granične linije velika, možda se sječaš kolika je ta udaljenost bila. Ne znam da li je uopšte karaula morala biti locirana u graničnom pojasu, Špičnik je bio, najbliža tačka je malogranični prelaz Špičnik u neposrednoj blizini, bio sam na Šentilju i oni su bili takoreći na granici, ne znam za ostale karaule.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime09.04.15 9:04

Uh, nisam siguran-i meni se malo učinila predaleko. Ipak, uzimajući u obzir da naša karaula i nije bila baš blizu granične linije, ovo je moguća lokacija. Karaula je bila na značajno višoj nadmorskoj visini od prikazanog gran.kamena, udaljenost  vazdušnom linijom možda oko 500 m, putem par km.Naravno, nisam siguran,-moguće je da griješim i za udaljenosti i za lokaciju karaule. Ali otići ću kad-tad ponovo tamo pa utvrditi stvarno stanje. Cool
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime09.04.15 14:52

SiniZkk (citat):
Uh, nisam siguran-i meni se malo učinila predaleko. Ipak, uzimajući u obzir da naša karaula i nije bila baš blizu granične linije, ovo je moguća lokacija. Karaula je bila na značajno višoj nadmorskoj visini od prikazanog gran.kamena, udaljenost  vazdušnom linijom možda oko 500 m, putem par km.Naravno, nisam siguran,-moguće je da griješim i za udaljenosti i za lokaciju karaule. Ali otići ću kad-tad ponovo tamo pa utvrditi stvarno stanje. Cool
Izgleda malo nevjerovatno ali ovako bi se patrola dobro napješačila prije nego uopšte dođe do granice, pa tek onda patrola, da ne pričamo o korištenju oružja. 

A evo ti fotografija sa malograničnog prelaza Špičnik prema karauli, pa sam procjeni udaljenost od granične linije

[You must be registered and logged in to see this image.]
Žuti objekat je karaula
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime09.04.15 16:28

šepa (citat):
SiniZkk (citat):
Uh, nisam siguran-i meni se malo učinila predaleko. Ipak, uzimajući u obzir da naša karaula i nije bila baš blizu granične linije, ovo je moguća lokacija. Karaula je bila na značajno višoj nadmorskoj visini od prikazanog gran.kamena, udaljenost  vazdušnom linijom možda oko 500 m, putem par km.Naravno, nisam siguran,-moguće je da griješim i za udaljenosti i za lokaciju karaule. Ali otići ću kad-tad ponovo tamo pa utvrditi stvarno stanje. Cool
Izgleda malo nevjerovatno ali ovako bi se patrola dobro napješačila prije nego uopšte dođe do granice, pa tek onda patrola, da ne pričamo o korištenju oružja. 

A evo ti fotografija sa malograničnog prelaza Špičnik prema karauli, pa sam procjeni udaljenost od granične linije

[You must be registered and logged in to see this image.]
Žuti objekat je karaula
E pa kolega, nije nam svima granični kamen bio na 5 metara od karaule Very Happy. Nahodali smo se momački.... Very Happy
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime10.04.15 7:30

SiniZkk (citat):
šepa (citat):
SiniZkk (citat):
Uh, nisam siguran-i meni se malo učinila predaleko. Ipak, uzimajući u obzir da naša karaula i nije bila baš blizu granične linije, ovo je moguća lokacija. Karaula je bila na značajno višoj nadmorskoj visini od prikazanog gran.kamena, udaljenost  vazdušnom linijom možda oko 500 m, putem par km.Naravno, nisam siguran,-moguće je da griješim i za udaljenosti i za lokaciju karaule. Ali otići ću kad-tad ponovo tamo pa utvrditi stvarno stanje. Cool
Izgleda malo nevjerovatno ali ovako bi se patrola dobro napješačila prije nego uopšte dođe do granice, pa tek onda patrola, da ne pričamo o korištenju oružja. 

A evo ti fotografija sa malograničnog prelaza Špičnik prema karauli, pa sam procjeni udaljenost od granične linije

[You must be registered and logged in to see this image.]
Žuti objekat je karaula
E pa kolega, nije nam svima granični kamen bio na 5 metara od karaule Very Happy. Nahodali smo se momački.... Very Happy
Heheheheheh, recimo da je ovaj bio tangenta, zato su drugi bili 12 kilometara dalje, svi smo se mi nahodali Smile
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime11.04.15 16:49

Ovo jeste satelitski snimak FLANDERA
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime11.04.15 20:16

Mirko Stojanovic (citat):
Ovo jeste satelitski snimak FLANDERA
Mirko,
ja sam postavio snimak i prilično sam siguran da je to karaula. Ipak, ja sam  čovjek koji, ako  u nešto nisam siguran 100%, ne tvrdim da je tako.
Za par dana postaviću neke fotografije dok sam služio na Flanderu. Da nisi i ti bio graničar na "J.Flander" ili...?
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime12.04.15 10:58

Da bio sam na Flanderu od 05.6.78 do 26.03.79 god.kom. karaule bio zastavnik Lazarevski Branko
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: foto   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime14.04.15 19:20

halo 92 (citat):
(Meni i dalje to ime "Jožica Flander" ne zvuči poznato, još kada čujem da je tamo u to vreme bila i ploča na samoj karauli, počinjem da sumnjam da me posećuje čika Alchajmer)
Postavljam jednu od fotografija sa karaule. U gornjem lijevom uglu vidi se dio ploče, na kojoj, koliko se sjećam, bio i izliveni lik Jožice Flander.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime14.04.15 20:41

Idem sutra tamo,pa uveče stavljam slike.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime14.04.15 21:13

miran cvilak (citat):
Idem sutra tamo,pa uveče stavljam slike.
Evo ga.
Miran Cvilak sutra kreće u akciju osvajanja karaule "Jožica Flander" - Gaj - granični odsjek Maribor.
Miran do sada si osvojio karaule Ceršak, Šentilj, Špičnik, a sada će pasti i Jožica Flander.!
Čekamo slike sa mjesta događaja.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: yeah   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime14.04.15 22:19

miran cvilak (citat):
Idem sutra tamo,pa uveče stavljam slike.
Mirane,
svaka čast. Radujem se tome!!! Hvala puno!!!
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime15.04.15 20:52

Do kraja 1980 godine je sigurno je bila Jozica Flander jer je tada  komandir karaule zastavnik Branko Lazarevski otisao upenziju i verovatno sa novim komandirom i novo ime
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime15.04.15 21:00

Evo održao sam reč.Stavit ču slike bez nekog redosleda ,i čekam komentare.A posle ču reči nešto o karauli danas.

[You must be registered and logged in to see this image.]

BDD voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor
Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: