FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor

Go down 
+9
miran cvilak
Mirko Stojanovic
Nik
SasaK
Vojnik Graničar
šepa
halo 92
Kemo Specijalac
SiniZkk
13 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 12:09

SiniZkk (citat):
Šta bi? Nije baš nešto zanimljiva prethodna priča kad nema komentara? Very Happy Dobro, evo još jedan "laki komad":
- Vraćajuće se sa zadatka jedna patrola je "nabrala" punu kesu puževa.I dok sam se ja sablažnjavao da su i puževi jedu,  Very Happy oni su zamolili  kuvara da to spremi. Regularna večera je već bila završena, a kuvar je započeo sa pripremom puževa. Sam postupak se odužio, ali vremenom se počeo kuhinjom širiti prijatan miris. Vojnici koji su trebali krenuti u patrolu (21 ili 22 sata) su zamolili  da  sačekaju, jer nisu htjeli propustiti priliku da probaju takve delicije. Ja sam bio pomoćnik dežurnog ili tako nešto, nevoljno sam se složio, kao da sam naslutio mogući problem. Uglavnom to se odužilo, ali konačno je kuvar servirao puževe spremljene sa jajima. Iako sam bio ubijeđen da neću, nisam odolio iskušenju i probao sam. Ma šta probao-jeo sam kao lud, jer je bilo izuzetno ukusno! Very Happy Odjednom, kad sam se vratio u dežurnu sobu, čujem napolju snažan glas "STOJ!, KO IDE?", a ubrzo zatim i "RUKE UVIS!!!?". Pogledam kroz prozor i nazirem u mraku vojno vozilo i stražara. Shvatim da je kontrola i tada nastupa frka. Patrola koja je trebalo da je davno na terenu ne zna kud bi,razmišljaju  da se sakriju u učionicu ili ugljanu, tj kotlovnicu,  vojnici koji su bili još obučeni uskaču u krevete i pokrivaju se do grla. Kuvar trpa po ćoškovima tacne na kojima je spremio puževe, a ja šta ću-kapu na glavu, pušku na rame i napolje. A napolju nadrealan prizor. Stražar, jedan jako dobar i miran vojnik-albanac sa Kosova, preblijedio, zamuckuje ali i drži na nišanu (pod)oficira JNA (ne sjećam se je li bio kapetan ili zastavnik), a ovaj drži ruke u vazduhu. Nije "pogodio" lozinku!!!Pored je kampanjola i vozač, mislim da su prišunjali sa ratnim svjetlima na vozilu, ali ne mogu da tvrdim. Ja u panici, ne znam šta će biti kad uđu u karaulu, u glavi mi slike patrole u ugljani, sebe u zatvoru itd. Uglavnom, kažem, "Spustite ruke druže...čin), stajem mirno i predajem raport. Kao sve ok, patrola desno na reonu tu i tu... Ulaze oni u karaulu i provjeravaju sve. Ovi moji banditi sve sredili, ali ako zaviri pod šporet ili gdje su već gurnuli masnu tepsiju ko zna? A ako uhvate patrolu...?Uglavnom, sutradan je čitav granični odsjek brujao kako je stražar na karauli ispravno postupio, što je i oficir unio u knjigu zapažanja, kako je sve na našoj karauli odlično i za sve pohvale itd. Izgleda da je pomenuti oficir bio malo pod "gasom", tako da je ili zaboravio lozinku, ili je možda bio  negdje u kafani, pa samoinicijativno odlučio da obiđe par karaula, da opravda svoje odsustvo iz garnizona. Ko zna? Ipak ne samo da nije maltretirao, nego na sva zvona pohvalio stražara!
Dešavali su se ovakvi slučajevi i kojekakvi ispadi vjerujem na svim karaulama. Sve se odvijalo kao na traci i te svakodnevne patrole, zasjede danju noću, po kiši snijegu suncu, čini mi se da smo ponekad prosto tražili načina kako da razbijemo tu monotoniju sa nekim prekršajem ili ispadom onako da se priča, a bogami bilo je nekad i težih ispada, pisao sam na stranici karaule Špičnik o tome. Sjetio sam se jedne priče koju sam čuo na Špičniku a vezano za karaulu Flander. Jedan od drugova Kurtović Pašo (na žalost nije više među živima) pričao je a komandir je to potvrdio da je njegov brat služio ranije na Flanderu i da je u njegovoj klasi vojnik poginuo ispred karaule prilikom redovnog brojanja municije. Da li ti je poznato to ili se desilo poslije
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 12:37

šepa (citat):
Da li ti je poznato to ili se desilo poslije
Kao kroz maglu se sjećam neke priče o tome..Mislim da je poslije toga došao naš komandir karaule, odnosno bilo je prije. Nisam siguran,  a s obzirom da su u sljedećoj klasi na karaulu došli neki momci iz mog grada, malo ću se raspitati za to, a i za sve ono što sam zaboravio, jer smo bili par mjeseci zajedno gore.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Zasjedna mjesta karaule "Ceršak">   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 13:11

SiniZkk (citat):

Oh, pa naravno da smo imali zasjede. Very Happy
Najčešća mjesta su bila  na gk 99/X, zatim praktično na spoju sa karaulom Špičnik, poslije graničnog prelaza Jurij i na lijevom reonu par mjesta. Zaboravio sam oznake gk.
Bilo je još par, ali smo ih oslovljavali sa brojem gk, a nismo imali simpa nazive tipa "Rupa" kao na karuli Ceršak Very Happy .
Imali smo VIS i KOTU, ali nismo uglavnom tu bili u zasjedama, nego smo u dnevnim zapovjedima imali obavezu dužeg zadržavanja na tim mjestima.
Vratiću se kasnije na to. a sad par događaja....
SinZkk.
Polako, ima dana.
Nije sada ratno stanje pa da se sve mora na brzinu odraditi i ti ispričati i ja pitati i ti opet odgovoriti.
Zanimljivo mi je ovo da su zasjedna mjesta na području odgovornosti karaule "Ceršak" imala svoja imena.
Očito tvoji komandiri karaule "Jožica Flander" nisu imali inspiracije za davanje takvih imena.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo su zasjedna mjesta na zapadnom području odgovornosti karaule "Ceršak".
1. Most
2. Dol
3. Sedlo
4. Žbun
5. Ugao
6. Vis
7. Rupa

8. Ježevi
Ježevi je zasjedno mjesto karaule "Šentilj" ono je bilo udaljeno oko 100 metara zračne linije od zasjednog mjesta "Rupa" područje odgovornosti karaule "Ceršak".
Često smo dolazili u posjatu jedni drugima u na zasjedna mjesta.
Mada je to bilo zabranjeno.
Znam da je karaula "Šentilj" imala također zasjedno mjesto kojeg su zvali "Plač" ali gdje je njegova pozicija ne znam.
Pretpostavljam da je negdje zapadno od karaule tj. u smjeru karaule "Špičnik".
Žuti krug je mjesto na kojem je izgrađena JNA osmatračnica, mada je to bilo sve drugo a ne osmatračnica, to je bio pravi bunker.
Žuta strelica je pozicija karaule "Ceršak".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 13:21

Vojnik Graničar (citat):
Očito tvoji komandiri karaule "Jožica Flander" nisu imali inspiracije za davanje takvih imena
Prije svega druže vojniče, divim se tvom poznavanju gografskih karti. Iskreno, svaka čast da si pronašao i označio sva mjesta! Ja sam, kao što znaš imao problema i karaulu da nađem na karti! Very Happy Ali, kao što reče, polako, napredovaću i ja. Zaista se ne sjećam da su postojali nazivi za stalna zasjedna mjesta. Postojali su neki termini za mjesta gdje se obraćala posebna pažnja pažnja, duže zadržavanje i ponekad zasjeda i nazivani su  imenima vlasnika imanja ili kuća : Žvab, Žgur, Pajtler, te drugi pojmovi: Austrijska kuća, zatim goografski "Kota...." Vis..Eto, nečeg se i sjetih... Very Happy
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 13:36

SiniZkk, tko je formacijski obavljao dužnosti zkk,dežurnog i pomoćnika dežurnog karaule?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Hvatanje ilegalnog prelaznika na području karaule "Jožica Flander"   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 13:36

Evo u ovome događaju me zanima ovo.

Citat :
Što se tiče zanimljivih događaja, svako onaj tko je bio na karauli zna da ih je bilo napretek.
I teških, loših iskustava i događaja, ali i onih drugih.
Za neke, nisam siguran da li je pametno i sada da ih objelodanjujem (mada nije bilo ništa drastično), ali ipak evo dva "laka komada":
JNA više nama.
Ne trebaš se bojati da će ti vojna policija JNA pokucati na vrata zbog toga što ste tada radili u karauli "Jožica Flander".
Više nema ni te države koji ste trebali čuvati.
Citat :
I stvarno smo sve patrole i zasjede radili po P.S. (manje-više Very Happy )
Da tako je bilo i na svim karaulama bivše države manje više.
Citat :
Uglavnom, zove me jedno jutro policija iz mjesta Jurij, da je naša patrola uhvatila nekog (jadnog) Rumuna u ilegalnom prelasku.
I da neko odgovoran treba da dođe da potpiše zapisnik.
Ovo mi nikako nije jasno kako je vaša patrola završila u policijskoj stanici ustvari u Milicijskoj stanici.
Mi smo svakoga ilegalnog prelaznika dovodili u karaulu nikada ga nismo direktno vodili Miliciji.
Milicija je uvijek dolazila u karaulu po njih i u karauli se sve odigravalo tj. primopredaja.
Citat :
Meni ga bilo žao, a i ja se izgubio, ne znam šta treba da radim, došao sam sam, naša patrola ga predala i otišla.
Vojnici ostavili u Milicijskoj stanici ilegalnog prelaznika a on na rukama ima JNA licice.
Nema šanse da je neki ilegalni prelaznik iz karaule "Ceršak" otišao sa našim lisicama u stanicu Milicije.
Bar milicija ima lisica i ključeva za otvaranje tih lisica.
Svaka naša patrola je imala i ključ i lisice.
A onda jednog dana ja jedne izgubio na terenu.
Mislim da je to bilo od zasjednog mjesta Rupa do zasjednog mjesta Ježevi.
Citat :
U svakom slučaju dobili smo pohvalu za ovaj pothvat, bio je to prvi ilegalac nakon nekoliko godina koji je uhvaćen na našoj karauli.
Zanima me ova pohvala kako ti kažeš.
Kako je to izgledalo.
Tko vas je pohvalio, koga su pohvalili i na koji način.!?
Iz ovoga teksta se ništa ne da zaključiti.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 23.04.15 19:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Zasjedna mjesta karaule "Jožica Flander".   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 13:48

Vojnik Graničar (citat):
Očito tvoji komandiri karaule "Jožica Flander" nisu imali inspiracije za davanje takvih imena
SiniZkk (citat):
Prije svega druže vojniče, divim se tvom poznavanju gografskih karti.
Iskreno, svaka čast da si pronašao i označio sva mjesta!

Ja sam, kao što znaš imao problema i karaulu da nađem na karti! Very Happy
Ali, kao što reče, polako, napredovaću i ja.
Zaista se ne sjećam da su postojali nazivi za stalna zasjedna mjesta.
Postojali su neki termini za mjesta gdje se obraćala posebna pažnja pažnja, duže zadržavanje i ponekad zasjeda i nazivani su  imenima vlasnika imanja ili kuća : Žvab, Žgur, Pajtler, te drugi pojmovi: Austrijska kuća, zatim goografski "Kota...." Vis..
Eto, nečeg se i sjetih... Very Happy
SiniZkk
Pazi jednu stvar.
100% sam siguran za pozicije zasjednih mjesta Most, Dol, Rupa, Ježevi, Osmatračnica, pozicija karaule "Ceršak".
A za zasjedna mjesta Sedlo, Žbun, Ugao, Vis, teško je to pogoditi iz satelita.
Ta zasjedna mjesta su u sred šume, kad ovako gledaš nema neke posebne oznake kojim bi baš pogodio to zasjedno mjesto, možda mogu faliti za 50 do maksimalno 70 metara.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 14:13

Vojnik Graničar (citat):
SiniZkk (citat):

Oh, pa naravno da smo imali zasjede. Very Happy
Najčešća mjesta su bila  na gk 99/X, zatim praktično na spoju sa karaulom Špičnik, poslije graničnog prelaza Jurij i na lijevom reonu par mjesta. Zaboravio sam oznake gk.
Bilo je još par, ali smo ih oslovljavali sa brojem gk, a nismo imali simpa nazive tipa "Rupa" kao na karuli Ceršak Very Happy .
Imali smo VIS i KOTU, ali nismo uglavnom tu bili u zasjedama, nego smo u dnevnim zapovjedima imali obavezu dužeg zadržavanja na tim mjestima.
Vratiću se kasnije na to. a sad par događaja....
SinZkk.
Polako, ima dana.
Nije sada ratno stanje pa da se sve mora na brzinu odraditi i ti ispričati i ja pitati i ti opet odgovoriti.
Zanimljivo mi je ovo da su zasjedna mjesta na području odgovornosti karaule "Ceršak" imala svoja imena.
Očito tvoji komandiri karaule "Jožica Flander" nisu imali inspiracije za davanje takvih imena.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo su zasjedna mjesta na zapadnom području odgovornosti karaule "Ceršak".
1. Most
2. Dol
3. Sedlo
4. Žbun
5. Ugao
6. Vis
7. Rupa

8. Ježevi
Ježevi je zasjedno mjesto karaule "Šentilj" ono je bilo udaljeno oko 100 metara zračne linije od zasjednog mjesta "Rupa" područje odgovornosti karaule "Ceršak".
Često smo dolazili u posjatu jedni drugima u na zasjedna mjesta.
Mada je to bilo zabranjeno.
Znam da je karaula "Šentilj" imala također zasjedno mjesto kojeg su zvali "Plač" ali gdje je njegova pozicija ne znam.
Pretpostavljam da je negdje zapadno od karaule tj. u smjeru karaule "Špičnik".
Žuti krug je mjesto na kojem je izgrađena JNA osmatračnica, mada je to bilo sve drugo a ne osmatračnica, to je bio pravi bunker.
Žuta strelica je pozicija karaule "Ceršak".
"Plač" je spoj Špičnika i Šentilja i mi smo imali zasjede na tom mjestu ali je nama bilo veoma daleko tako da ako je patrola trajala 5 sati uobičajeno na tom rejonu uz najveći napor mogli smo se zadržati samo sat vremena jer nam je čak i kroz dubinu teritorije van patrolne staze trebalo 2 sata pješačenja u jednom smjeru. Šentilj je u blizini spoja imao malogranični prelaz na kojem sam bio jedanput, a naše mjesto stotinjak metara dalje je bilo "mračno kao u grobu" u rupi između strmog vinograda i šume, bilo je omraženo kod nas, kad te tamo pošalje to je bila kazna.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 14:24

šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
SiniZkk (citat):

Oh, pa naravno da smo imali zasjede. Very Happy
Najčešća mjesta su bila  na gk 99/X, zatim praktično na spoju sa karaulom Špičnik, poslije graničnog prelaza Jurij i na lijevom reonu par mjesta. Zaboravio sam oznake gk.
Bilo je još par, ali smo ih oslovljavali sa brojem gk, a nismo imali simpa nazive tipa "Rupa" kao na karuli Ceršak Very Happy .
Imali smo VIS i KOTU, ali nismo uglavnom tu bili u zasjedama, nego smo u dnevnim zapovjedima imali obavezu dužeg zadržavanja na tim mjestima.
Vratiću se kasnije na to. a sad par događaja....
SinZkk.
Polako, ima dana.
Nije sada ratno stanje pa da se sve mora na brzinu odraditi i ti ispričati i ja pitati i ti opet odgovoriti.
Zanimljivo mi je ovo da su zasjedna mjesta na području odgovornosti karaule "Ceršak" imala svoja imena.
Očito tvoji komandiri karaule "Jožica Flander" nisu imali inspiracije za davanje takvih imena.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo su zasjedna mjesta na zapadnom području odgovornosti karaule "Ceršak".
1. Most
2. Dol
3. Sedlo
4. Žbun
5. Ugao
6. Vis
7. Rupa

8. Ježevi
Ježevi je zasjedno mjesto karaule "Šentilj" ono je bilo udaljeno oko 100 metara zračne linije od zasjednog mjesta "Rupa" područje odgovornosti karaule "Ceršak".
Često smo dolazili u posjatu jedni drugima u na zasjedna mjesta.
Mada je to bilo zabranjeno.
Znam da je karaula "Šentilj" imala također zasjedno mjesto kojeg su zvali "Plač" ali gdje je njegova pozicija ne znam.
Pretpostavljam da je negdje zapadno od karaule tj. u smjeru karaule "Špičnik".
Žuti krug je mjesto na kojem je izgrađena JNA osmatračnica, mada je to bilo sve drugo a ne osmatračnica, to je bio pravi bunker.
Žuta strelica je pozicija karaule "Ceršak".
"Plač" je spoj Špičnika i Šentilja i mi smo imali zasjede na tom mjestu ali je nama bilo veoma daleko tako da ako je patrola trajala 5 sati uobičajeno na tom rejonu uz najveći napor mogli smo se zadržati samo sat vremena jer nam je čak i kroz dubinu teritorije van patrolne staze trebalo 2 sata pješačenja u jednom smjeru. Šentilj je u blizini spoja imao malogranični prelaz na kojem sam bio jedanput, a naše mjesto stotinjak metara dalje je bilo "mračno kao u grobu" u rupi između strmog vinograda i šume, bilo je omraženo kod nas, kad te tamo pošalje to je bila kazna.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 14:34

Termin Plač je i meni poznat, čini mi se da smo i mi "jezdili" po Plaču. Da ga niste postavili na vaše karaule, zakleo bih se da je bio u nadležnosti naše karaule. Uostalom, Plač-Svečina su, čini mi se pripadali Zgornjoj Kungoti, a to i jeste bila adresa naše karaule?
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 14:53

ZAGORAC (citat):
SiniZkk, tko je formacijski obavljao dužnosti zkk,dežurnog i pomoćnika dežurnog karaule
Zamjenika komandira  birao je komandir karaule. Obično su bila dva desetara na karaulama i on je birao ljepšeg, milijeg, boljeg,  sposobnijeg  ili jednostavno-srcu mu bližeg Very Happy Very Happy Very Happy . Šalim se naravno, bilo je situacija da kad bivši ZKK odsluži rok, imenuje se  stariji desetar (starija generacija), preklapalo se.Ali bilo je i situacija da od dvojice desetara  iste klase, naprosto izabere jednog prema nekim svojim kriterijumima.Kao što sam već pisao, meni to upravljanje ljudima nikako nije išlo,ne umijem komandovati, pokušavm ljudski, a kad ljudi shvate da si blage naravi, tolerantan, da nećeš nikome naškoditi, ma kakav on bio- to se ne tumači kao dobrota već kao slabost i onda udri!!! Uvijek sam odbijao ili pokušavao da eskiviram takve ponude, ali sudbina je i tada, a i kasnije u civilstvu uglavnom odlučivala drugačije. Ja nisam htio da idem ni na kurs za desetara (znaš ono-grebatori), ali situacije je bila da je nedostajalo desetara na granici, pa je gotovo pola našeg voda moralo da ide na kurs. Ko  god je imalo bio "u svijet" što bi naš narod rekao (imalo vrijedio), prošao je kurs.
 Dužnosti dežurnog, i pomoćnika su obavljali desetari, ali i neki bolji vojnici, mislim  čak i da su vojnici koji su dužili PM, bili su pomoćnici dežurnog. Dnevne zapovjesti patrola i zasjeda je uglavnom sačinjavao ZKK. Bilo je i karaula gdje su desetari bili komandiri karaula, odnosno nisu imali aktivnog podoficira JNA za komandira. U našoj generaciji je to bila, čini mi se, karaula Brezovnik. Tamo je desetar bio komandir.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 15:22

Vojnik Graničar (citat):
Vojnik Graničar
Citat :
JNA više nama.
Ne trebaš se bojati da će ti vojna policija JNA pokucati na vrata zbog toga što ste tada radili u karauli "Jožica Flander".
Više nema ni te države koji ste trebali čuvati.
Znam, naravno da se ne bojim. Ali nekako sam oprezan u postavljanju slika ili imenovanja ljudi bez njihove saglasnosti. Možda pretjerujem u tome, vjerovatno, ali takav sam  Very Happy . Moguće je da ću navesti i te neke "spornije" događaje.
Citat :
Ovo mi nikako nije jasno kako je vaša patrola završila u policijskoj stanici ustvari u Milicijskoj stanici.
Mi smo svakoga ilegalnog prelaznika dovodili u karaulu nikada ga nismo direktno vodili Miliciji.
Milicija je uvijek dolazila u karaulu po njih i u karauli se sve odigravalo tj. primopredaja.
Mjesto na kojem je uhvaćen ilegalac je bilo u neposrednoj blizini graničnog prelaza Jurij-dakle na spoju,na kraju našeg desnog reona. Ne znam da li je tako i bilo naređeno da se predaju u policijsku stanicu ako ih tu "uhvate", ali je bilo gotovo nemoguće voditi ga na karaulu, jer je to toliko težak put preko brda i dolina da je to bio sasvim logičan izbor. Moguće je i da je policija došla na lice mjesta, jer je graničar pucao u vazduh, ne znam, ali vjeruj mi da je bilo tako. Vođa patrole je bio vojnik iz Bosanskog Novog, Emir. I mi smo imali naredbu da ih dovedemo na karaulu i obavijestimo komandira, ali niti je bilo komandira (na godišnjem), a i da je bio, mjesto na kom je uhvaćen bi vjerovatno opet diktiralo ovaj način. Samo jedna ispravka, mislim da je Emir iz stanice zvao karaulu da ja dođem dolje ili je obaviještan granični odsjek iz policije, a ne direktno policija ili je neko iz patrole saznao pa javio, ne mogu da se sjetim stvarno. Mislim da mi je neko od kolega sa karaule prenio tu informaciju, ali kako je informacija došla na karaulu-naprosto ne znam.
Citat :
Nema šanse da je neki ilegalni prelaznik iz karaule "Ceršak" otišao sa našim lisicama u stanicu Milicije.
Bar milicija ima lisica i ključeva za otvaranje tih lisica.
Ovaj je ostavljen sa našim lisicama i bez našeg ključa. Na kraju je policajac donio svoj ključ i otključao ga,mislim da su ključevi bili univerzalni i da je jedan ključ mogao otključati sve lisice.
Citat :
Zanima me ova pohvala kako ti kažeš.
Kako je to izgledalo.
Tko vas je pohvalio, koga su pohvalili i na koji način.!?
Iz ovoga teksta se ništa ne da zaključiti.
Pa i nema šta reći, osim javne pohvale.Komandir je (kada se vratio) bio ponosan. Ipak je to bio uspjeh. Kad već nismo uhapsili ilegalca teroristu, valja i Rumun Very Happy poslije dužeg vremena. Kad nema kiše, dobar je i grad (tuča) Very Happy . Pomenuti graničar je jednom i pucao u zrak kad se nije htio zaustaviti čovjek koji živi u graničnom pojasu, takođe oko Jurija. Kad se pomenuti u selu žalio komandiru kako je doživio neugodnost, on mu je rekao. "Čuj odavno nisam dobio ovako dobru generaciju iz Celja-oni su kao  LEGIONARI. Kasnije smo se zajebavali na račun ove izjave, a i pomenutog vojnika smo često prozivali "ovaj naš legionar".


SiniZkk: komentar modifikovan dana: 23.04.15 15:37; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 15:33

Vojnik Graničar (citat):
"Plač" je spoj Šentilja i Špičnika
Termin Plač je i meni poznat, čini mi se da smo i mi "jezdili" po nekakvom  Plaču. Da ga niste postavili na vaše karaule, zakleo bih se da je bio u nadležnosti naše karaule. Uostalom, Plač-Svečina su, čini mi se pripadali Zgornjoj Kungoti, a to i jeste bila adresa naše karaule?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Dežurni karaule u karauli "Jožica Flander"   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 20:06

SiniZkk (citat):

Zamjenika komandira birao je komandir karaule. Obično su bila dva desetara na karaulama i on je birao ljepšeg, milijeg, boljeg, sposobnijeg ili jednostavno-srcu mu bližeg Very Happy Very Happy Very Happy . Šalim se naravno, bilo je situacija da kad bivši ZKK odsluži rok, imenuje se stariji desetar (starija generacija), preklapalo se.Ali bilo je i situacija da od dvojice desetara iste klase, naprosto izabere jednog prema nekim svojim kriterijumima.Kao što sam već pisao, meni to upravljanje ljudima nikako nije išlo,ne umijem komandovati, pokušavm ljudski, a kad ljudi shvate da si blage naravi, tolerantan, da nećeš nikome naškoditi, ma kakav on bio- to se ne tumači kao dobrota već kao slabost i onda udri!!! Uvijek sam odbijao ili pokušavao da eskiviram takve ponude, ali sudbina je i tada, a i kasnije u civilstvu uglavnom odlučivala drugačije. Ja nisam htio da idem ni na kurs za desetara (znaš ono-grebatori), ali situacije je bila da je nedostajalo desetara na granici, pa je gotovo pola našeg voda moralo da ide na kurs. Ko god je imalo bio "u svijet" što bi naš narod rekao (imalo vrijedio), prošao je kurs.
Dužnosti dežurnog, i pomoćnika su obavljali desetari, ali i neki bolji vojnici, mislim čak i da su vojnici koji su dužili PM, bili su pomoćnici dežurnog. Dnevne zapovjesti patrola i zasjeda je uglavnom sačinjavao ZKK. Bilo je i karaula gdje su desetari bili komandiri karaula, odnosno nisu imali aktivnog podoficira JNA za komandira. U našoj generaciji je to bila, čini mi se, karaula Brezovnik. Tamo je desetar bio komandir.
Ovo je interesantno kako se u tvojoj karauli "Jožica Flander" birali dežurni karaule i pomoćni dežurni.
Kakve veze ima to što netko ima na zaduženje puškomitraljez M72 B1 da bi bio dežurni ili pomoćni dežurnog u karauli.!?

[You must be registered and logged in to see this image.]

U mojoj je karauli bio vojnik koji je bio dežurni karaule a imao je pušku M70 AB2.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Po toj logici ovaj vojnik iz karaule "Ceršak" (Shabani Iljaz) nikada nebi mogao biti dežurni ili pomoćnik dežurnog karaule "Ceršak".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 21:35

Vojnik Graničar (citat):
SiniZkk (citat):

Zamjenika komandira birao je komandir karaule. Obično su bila dva desetara na karaulama i on je birao ljepšeg, milijeg, boljeg, sposobnijeg ili jednostavno-srcu mu bližeg Very Happy Very Happy Very Happy . Šalim se naravno, bilo je situacija da kad bivši ZKK odsluži rok, imenuje se stariji desetar (starija generacija), preklapalo se.Ali bilo je i situacija da od dvojice desetara iste klase, naprosto izabere jednog prema nekim svojim kriterijumima.Kao što sam već pisao, meni to upravljanje ljudima nikako nije išlo,ne umijem komandovati, pokušavm ljudski, a kad ljudi shvate da si blage naravi, tolerantan, da nećeš nikome naškoditi, ma kakav on bio- to se ne tumači kao dobrota već kao slabost i onda udri!!! Uvijek sam odbijao ili pokušavao da eskiviram takve ponude, ali sudbina je i tada, a i kasnije u civilstvu uglavnom odlučivala drugačije. Ja nisam htio da idem ni na kurs za desetara (znaš ono-grebatori), ali situacije je bila da je nedostajalo desetara na granici, pa je gotovo pola našeg voda moralo da ide na kurs. Ko god je imalo bio "u svijet" što bi naš narod rekao (imalo vrijedio), prošao je kurs.
Dužnosti dežurnog, i pomoćnika su obavljali desetari, ali i neki bolji vojnici, mislim čak i da su vojnici koji su dužili PM, bili su pomoćnici dežurnog. Dnevne zapovjesti patrola i zasjeda je uglavnom sačinjavao ZKK. Bilo je i karaula gdje su desetari bili komandiri karaula, odnosno nisu imali aktivnog podoficira JNA za komandira. U našoj generaciji je to bila, čini mi se, karaula Brezovnik. Tamo je desetar bio komandir.
Ovo je interesantno kako se u tvojoj karauli "Jožica Flander" birali dežurni karaule i pomoćni dežurni.
Kakve veze ima to što netko ima na zaduženje puškomitraljez M72 B1 da bi bio dežurni ili pomoćni dežurnog u karauli.!?

[You must be registered and logged in to see this image.]

U mojoj je karauli bio vojnik koji je bio dežurni karaule a imao je pušku M70 AB2.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Po toj logici ovaj vojnik iz karaule "Ceršak" (Shabani Iljaz) nikada nebi mogao biti dežurni ili pomoćnik dežurnog karaule "Ceršak".
Very Happy Znaš, ostalo mi nekako da su vojnici koji su dužili PM  po automatizmu bili pomoćnici. I nisam se uspio sjetiti da li je kod nas neko ko nije bio desetar ili vlasnik PM uopšte imao šansu da bude pomoćnik. Žao mi je ako se ne sjećam dobro ili ako iznosim pogrešne informacije, ali nekako mi se tako urezalo. Dok ovo pišem razmišljam da to i nema nekog (nikakvog) smisla...Tako da Šabani vjerovatno ako je dužio AP nije mogao, ali da je bio desetar, onda svakako -DA. Uostalom ZKK prije mene je bio desetar sa Kosova, zvao se Đem. Čini se da se njegovo ime na albanskom pisalo Xheme ili tako nekako. Bio je strašno dobar i plemenit čovjek. I dobar ivojnik.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 22:16

SiniZkk (citat):
ZAGORAC (citat):
SiniZkk, tko je formacijski obavljao dužnosti zkk,dežurnog i pomoćnika dežurnog karaule
Zamjenika komandira  birao je komandir karaule. Obično su bila dva desetara na karaulama i on je birao ljepšeg, milijeg, boljeg,  sposobnijeg  ili jednostavno-srcu mu bližeg Very Happy Very Happy Very Happy . Šalim se naravno, bilo je situacija da kad bivši ZKK odsluži rok, imenuje se  stariji desetar (starija generacija), preklapalo se.Ali bilo je i situacija da od dvojice desetara  iste klase, naprosto izabere jednog prema nekim svojim kriterijumima.Kao što sam već pisao, meni to upravljanje ljudima nikako nije išlo,ne umijem komandovati, pokušavm ljudski, a kad ljudi shvate da si blage naravi, tolerantan, da nećeš nikome naškoditi, ma kakav on bio- to se ne tumači kao dobrota već kao slabost i onda udri!!! Uvijek sam odbijao ili pokušavao da eskiviram takve ponude, ali sudbina je i tada, a i kasnije u civilstvu uglavnom odlučivala drugačije. Ja nisam htio da idem ni na kurs za desetara (znaš ono-grebatori), ali situacije je bila da je nedostajalo desetara na granici, pa je gotovo pola našeg voda moralo da ide na kurs. Ko  god je imalo bio "u svijet" što bi naš narod rekao (imalo vrijedio), prošao je kurs.
 Dužnosti dežurnog, i pomoćnika su obavljali desetari, ali i neki bolji vojnici, mislim  čak i da su vojnici koji su dužili PM, bili su pomoćnici dežurnog. Dnevne zapovjesti patrola i zasjeda je uglavnom sačinjavao ZKK. Bilo je i karaula gdje su desetari bili komandiri karaula, odnosno nisu imali aktivnog podoficira JNA za komandira. U našoj generaciji je to bila, čini mi se, karaula Brezovnik. Tamo je desetar bio komandir.

Izgleda da je kod vas na karauli lako moglo da se desi i da onaj Rumun bude dežurni, ili u najgorem slučaju pomoćnik dežurnog. Sreća da ga je patrola odvela u policijsku stanicu, a ne na karaulu. Laughing Laughing Laughing  Čitam ovo što pišeš i slatko se smejem. Kada sam došao prvi dan u vojsku i kada su mi odredili da idem u kasarnu koja obučava vojsku za graničare, svi su me gledali sažaljivo, u stilu "auuu brate, ala si ti na*ebao", a kada uporedim ovo što pišeš, samo mogu da konstatujem da su se oni strašno za*ebali, jer su se graničari na karaulama ludo zabavljali. Zamisli samo šta si nam ti ovde napisao, patrola uhvati ilegalnog prelaznika (Rumuna, of kors) i umesto da ga odvade u karaulu kako to nalažu Pravila službe, oni ga odvedu u policiju, jer ko će da tegli čak do karaule kada je policijska stanica mnogo bliža. Policija pozove karaulu da dođe komandir karaule, da potpiše zapisnik. Međutim, komandir karaule pobegao na godišnji odmor, jer ko će da dreždi u karauli 24 sata dnevno, zbog pojačanog obezbeđenje granice jer je  Univerzijada. U nedostatku komandira karaule, na potpisivanje zapisnika odlazi njegov zamenik, koji je desetar sa kursa, a zamenik je postao ne zbog toga što je on to hteo ili bio bolji od drugog desetara, već je komandir karaule zamenika birao po sistemu "eci peci pec, ti si mali zec...", pa ko ispadne. Kada je zapisnik potpisan i onaj mučenik Rumun konačno dočakao da ga oslobode lisica, da može bar da piša k`o čovek, pojavi se problem gde je ključ od lisica. Kao što i dolikuje svakom vojniku JeNeA, a to je da bude snalažljiv ti, kao komandir karaule,  predložiš svom kolegi iz policije komandiru stanice na granici, da to obavite drvcetom  šibice?! Komandir policijske stanice sa granice se u trenutku uhvati čvrsto za sto da ne padne od iznenađenja i kada se malo pribrao i došao sebi ipak izvadi svoj ključ i oslobodi mučenog Rumuna (ovde si možda propustio da nam kažeš da li ti je komandir policijske stanice uzeo podatke iz civilstva, za svaki slučaj?). Da slika bude kompletna, za sve ovo vi još dobijete i pohvalu?! Ja samo mogu da zaključim da je prava sreća što ste hvatali jednog ilegalnog prelaznika u nekoliko godina, zamisli da ste ih hvatali svaki dan, koja bi vojska kupovala tolike šibice. Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 22:54

halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
ZAGORAC (citat):
SiniZkk, tko je formacijski obavljao dužnosti zkk,dežurnog i pomoćnika dežurnog karaule
Zamjenika komandira  birao je komandir karaule. Obično su bila dva desetara na karaulama i on je birao ljepšeg, milijeg, boljeg,  sposobnijeg  ili jednostavno-srcu mu bližeg Very Happy Very Happy Very Happy . Šalim se naravno, bilo je situacija da kad bivši ZKK odsluži rok, imenuje se  stariji desetar (starija generacija), preklapalo se.Ali bilo je i situacija da od dvojice desetara  iste klase, naprosto izabere jednog prema nekim svojim kriterijumima.Kao što sam već pisao, meni to upravljanje ljudima nikako nije išlo,ne umijem komandovati, pokušavm ljudski, a kad ljudi shvate da si blage naravi, tolerantan, da nećeš nikome naškoditi, ma kakav on bio- to se ne tumači kao dobrota već kao slabost i onda udri!!! Uvijek sam odbijao ili pokušavao da eskiviram takve ponude, ali sudbina je i tada, a i kasnije u civilstvu uglavnom odlučivala drugačije. Ja nisam htio da idem ni na kurs za desetara (znaš ono-grebatori), ali situacije je bila da je nedostajalo desetara na granici, pa je gotovo pola našeg voda moralo da ide na kurs. Ko  god je imalo bio "u svijet" što bi naš narod rekao (imalo vrijedio), prošao je kurs.
 Dužnosti dežurnog, i pomoćnika su obavljali desetari, ali i neki bolji vojnici, mislim  čak i da su vojnici koji su dužili PM, bili su pomoćnici dežurnog. Dnevne zapovjesti patrola i zasjeda je uglavnom sačinjavao ZKK. Bilo je i karaula gdje su desetari bili komandiri karaula, odnosno nisu imali aktivnog podoficira JNA za komandira. U našoj generaciji je to bila, čini mi se, karaula Brezovnik. Tamo je desetar bio komandir.

Izgleda da je kod vas na karauli lako moglo da se desi i da onaj Rumun bude dežurni, ili u najgorem slučaju pomoćnik dežurnog. Sreća da ga je patrola odvela u policijsku stanicu, a ne na karaulu. Laughing Laughing Laughing  Čitam ovo što pišeš i slatko se smejem. Kada sam došao prvi dan u vojsku i kada su mi odredili da idem u kasarnu koja obučava vojsku za graničare, svi su me gledali sažaljivo, u stilu "auuu brate, ala si ti na*ebao", a kada uporedim ovo što pišeš, samo mogu da konstatujem da su se oni strašno za*ebali, jer su se graničari na karaulama ludo zabavljali. Zamisli samo šta si nam ti ovde napisao, patrola uhvati ilegalnog prelaznika (Rumuna, of kors) i umesto da ga odvade u karaulu kako to nalažu Pravila službe, oni ga odvedu u policiju, jer ko će da tegli čak do karaule kada je policijska stanica mnogo bliža. Policija pozove karaulu da dođe komandir karaule, da potpiše zapisnik. Međutim, komandir karaule pobegao na godišnji odmor, jer ko će da dreždi u karauli 24 sata dnevno, zbog pojačanog obezbeđenje granice jer je  Univerzijada. U nedostatku komandira karaule, na potpisivanje zapisnika odlazi njegov zamenik, koji je desetar sa kursa, a zamenik je postao ne zbog toga što je on to hteo ili bio bolji od drugog desetara, već je komandir karaule zamenika birao po sistemu "eci peci pec, ti si mali zec...", pa ko ispadne. Kada je zapisnik potpisan i onaj mučenik Rumun konačno dočakao da ga oslobode lisica, da može bar da piša k`o čovek, pojavi se problem gde je ključ od lisica. Kao što i dolikuje svakom vojniku JeNeA, a to je da bude snalažljiv ti, kao komandir karaule,  predložiš svom kolegi iz policije komandiru stanice na granici, da to obavite drvcetom  šibice?! Komandir policijske stanice sa granice se u trenutku uhvati čvrsto za sto da ne padne od iznenađenja i kada se malo pribrao i došao sebi ipak izvadi svoj ključ i oslobodi mučenog Rumuna (ovde si možda propustio da nam kažeš da li ti je komandir policijske stanice uzeo podatke iz civilstva, za svaki slučaj?). Da slika bude kompletna, za sve ovo vi još dobijete i pohvalu?! Ja samo mogu da zaključim da je prava sreća što ste hvatali jednog ilegalnog prelaznika u nekoliko godina, zamisli da ste ih hvatali svaki dan, koja bi vojska kupovala tolike šibice. Laughing Laughing Laughing
Lijepo si ti to iskarikirao, ali u svakom slučaju, baš si me nasmijao Very Happy Very Happy Very Happy . Koja pravila službe su nalagala da nesretne rumune vodamo po vascijeli dan po reonu do karaule? Još da mu srce stane od straha kad ga uvedemo u šumu, pa da ga nosimo na leđima Very Happy I šta, kao vojni bezbednjaci bi mu usmjerili lampu u oči da prizna kako je ustvari terorista Very Happy . Logičan izbor  za jadnog rumuna bio je -najbliža policijska stanica (da ne kažem milicija ili po SLO milica Very Happy ). I mislim da se nije kosilo sa P.S. koja su važila za granicu...A možda je i naš Emir išao sistemom "eci-peci-pec" pa ispala milica, a ne karaula Very Happy . Tvrdim da nije pogriješio!
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 23:49

SiniZkk (citat):
Koja pravila službe su nalagala da nesretne rumune vodamo po vascijeli dan po reonu do karaule?

Pa da upozna reon karaule u kojoj bi možda mogao biti dežurni. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime23.04.15 23:57

halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
Koja pravila službe su nalagala da nesretne rumune vodamo po vascijeli dan po reonu do karaule?

Pa da upozna reon karaule u kojoj bi možda mogao biti dežurni. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
E, pa ne može. Morali bi ga prvo unaprijediti u čin desetara. A prema pravilima koja su važila na karauli J.Flander  trebalo bi da ima sreće u igri eci-peci. Very Happy Ili u najmanju ruku da zaduži PM Very Happy. Jer na karauli JF nisi mogao sa AP  (neovisno da li si imao M70, M70 A,  B,  AB,  A1,  AB1, ili AB2 verziju) biti pomoćnik Very Happy . A PM su dužili samo prave vojničine i zato su imali privilegiju biti pomoćnikom! Very Happy
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime24.04.15 12:15

SiniZkk (citat):
ZAGORAC (citat):
SiniZkk, tko je formacijski obavljao dužnosti zkk,dežurnog i pomoćnika dežurnog karaule
Zamjenika komandira  birao je komandir karaule. Obično su bila dva desetara na karaulama i on je birao ljepšeg, milijeg, boljeg,  sposobnijeg  ili jednostavno-srcu mu bližeg Very Happy Very Happy Very Happy . Šalim se naravno, bilo je situacija da kad bivši ZKK odsluži rok, imenuje se  stariji desetar (starija generacija), preklapalo se.Ali bilo je i situacija da od dvojice desetara  iste klase, naprosto izabere jednog prema nekim svojim kriterijumima.Kao što sam već pisao, meni to upravljanje ljudima nikako nije išlo,ne umijem komandovati, pokušavm ljudski, a kad ljudi shvate da si blage naravi, tolerantan, da nećeš nikome naškoditi, ma kakav on bio- to se ne tumači kao dobrota već kao slabost i onda udri!!! Uvijek sam odbijao ili pokušavao da eskiviram takve ponude, ali sudbina je i tada, a i kasnije u civilstvu uglavnom odlučivala drugačije. Ja nisam htio da idem ni na kurs za desetara (znaš ono-grebatori), ali situacije je bila da je nedostajalo desetara na granici, pa je gotovo pola našeg voda moralo da ide na kurs. Ko  god je imalo bio "u svijet" što bi naš narod rekao (imalo vrijedio), prošao je kurs.
 Dužnosti dežurnog, i pomoćnika su obavljali desetari, ali i neki bolji vojnici, mislim  čak i da su vojnici koji su dužili PM, bili su pomoćnici dežurnog. Dnevne zapovjesti patrola i zasjeda je uglavnom sačinjavao ZKK. Bilo je i karaula gdje su desetari bili komandiri karaula, odnosno nisu imali aktivnog podoficira JNA za komandira. U našoj generaciji je to bila, čini mi se, karaula Brezovnik. Tamo je desetar bio komandir.

To ti je valjda ostalo od obuke, onaj koji je dužio PM(najčešće M53) je bio zamjenik zapovjednika odjeljenja. Wink
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime24.04.15 13:18

ZAGORAC (citat):
SiniZkk (citat):
ZAGORAC (citat):
SiniZkk, tko je formacijski obavljao dužnosti zkk,dežurnog i pomoćnika dežurnog karaule
 Dužnosti dežurnog, i pomoćnika su obavljali desetari, ali i neki bolji vojnici, mislim  čak i da su vojnici koji su dužili PM, bili su pomoćnici dežurnog.

To ti je valjda ostalo od obuke, onaj koji je dužio PM(najčešće M53) je bio zamjenik zapovjednika odjeljenja. Wink
Vrlo moguće-hvala Zagorac! Ja nisam ni tvrdio zasigurno da vojnici sa AP nisu bili pomoćnici, ali tako mi nekako ostalo u sjećanju  za PM, a moguće i snajperiste.I dok ne saznam pouzdano, ostajem pri tome da AP nije imao šansu Very Happy Činjenica je da sam  u svojim komentarima nekim istinitim događajima svjesno dodavao notu humora, ali sasvim je sigurno da su postojali jasno definisani kriterijumi i za izbor desetara i ZKK i pomoćnika, tj. da se to i nije nije baš dešavalo stihijski i bez jasnih pravila. Istovremeno, nije ni tačno da su  samo tzv. grebatori dobijali činove i sl. Mada, zaista je bilo i dosta takvih, ljudi koji su gotovo uzivali da maltretiraju. Svi mi koji smo služili JNA, smo sigurno imali iskustva sa takvima. Ovim ne želim da promovišem sebe kao nekog ko je bio suprotno tome, oni koji su služili sa mnom-znaju! I znaju da to nisam volio i želio.
Pokušavao odbiti-jesam, objašnjavao, ali ako ne prođe, nije nuđen izbor. A koliko će i da li će mi neko vjerovati, nije ni važno. Ali u svakom slučaju jako mi je drago mi je da su na moje šaljive priče kolege odgovorile u istom tonu- baš su me razveselili i volio bih da se nastave, da još malo zahuktamo na isti način. Gore je bila prilično ozbiljna priča, a brojne  naše "krivine" i osmisljavanje odupiranja strogom P.S, su pomogle da to lakše prođemo i da nam sve to ostane u lijepom sjećanju.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime24.04.15 22:44

SiniZkk (citat):
Vrlo moguće-hvala Zagorac! Ja nisam ni tvrdio zasigurno da vojnici sa AP nisu bili pomoćnici, ali tako mi nekako ostalo u sjećanju  za PM, a moguće i snajperiste.I dok ne saznam pouzdano, ostajem pri tome da AP nije imao šansu Very Happy  Činjenica je da sam  u svojim komentarima nekim istinitim događajima svjesno dodavao notu humora, ali sasvim je sigurno da su postojali jasno definisani kriterijumi i za izbor desetara i ZKK i pomoćnika, tj. da se to i nije nije baš dešavalo stihijski i bez jasnih pravila. Istovremeno, nije ni tačno da su  samo tzv. grebatori dobijali činove i sl. Mada, zaista je bilo i dosta takvih, ljudi koji su gotovo uzivali da maltretiraju. Svi mi koji smo služili JNA, smo sigurno imali iskustva sa takvima. Ovim ne želim da promovišem sebe kao nekog ko je bio suprotno tome, oni koji su služili sa mnom-znaju! I znaju da to nisam volio i želio.
Pokušavao odbiti-jesam, objašnjavao, ali ako ne prođe, nije nuđen izbor. A koliko će i da li će mi neko vjerovati, nije ni važno. Ali u svakom slučaju jako mi je drago mi je da su na moje šaljive priče kolege odgovorile u istom tonu- baš su me razveselili i volio bih da se nastave, da još malo zahuktamo na isti način. Gore je bila prilično ozbiljna priča, a brojne  naše "krivine" i osmisljavanje odupiranja strogom P.S, su pomogle da to lakše prođemo i da nam sve to ostane u lijepom sjećanju.

Postojalo je više faza u prevaspitavanju uvlakača/grebatora. Prva faza je počinjala sa sitnim pod*ebavanjem, ako to ne daje rezultat, onda se prelazilo na "level 2", sklanjanje pribora za brijanje recimo, ili nešto slično tome, "level 3" je "miniranje kreveta", a u fazi "level 4" je radilo ćebe. Ćebe se pokazalo kao izuzetno uspešna vaspitna sprava u vojsci , pa su se često preskakale uvodne faze i odmah se išlo na "level 4", posle čega ide "game over".
Inače, tačno je da je u odeljenju pešadije prvi nišandžija PM bio zamenik komandira odeljenja.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime25.04.15 0:27

halo 92 (citat):
SiniZkk (citat):
Vrlo moguće-hvala Zagorac! Ja nisam ni tvrdio zasigurno da vojnici sa AP nisu bili pomoćnici, ali tako mi nekako ostalo u sjećanju  za PM, a moguće i snajperiste.I dok ne saznam pouzdano, ostajem pri tome da AP nije imao šansu Very Happy  Činjenica je da sam  u svojim komentarima nekim istinitim događajima svjesno dodavao notu humora, ali sasvim je sigurno da su postojali jasno definisani kriterijumi i za izbor desetara i ZKK i pomoćnika, tj. da se to i nije nije baš dešavalo stihijski i bez jasnih pravila. Istovremeno, nije ni tačno da su  samo tzv. grebatori dobijali činove i sl. Mada, zaista je bilo i dosta takvih, ljudi koji su gotovo uzivali da maltretiraju. Svi mi koji smo služili JNA, smo sigurno imali iskustva sa takvima. Ovim ne želim da promovišem sebe kao nekog ko je bio suprotno tome, oni koji su služili sa mnom-znaju! I znaju da to nisam volio i želio.
Pokušavao odbiti-jesam, objašnjavao, ali ako ne prođe, nije nuđen izbor. A koliko će i da li će mi neko vjerovati, nije ni važno. Ali u svakom slučaju jako mi je drago mi je da su na moje šaljive priče kolege odgovorile u istom tonu- baš su me razveselili i volio bih da se nastave, da još malo zahuktamo na isti način. Gore je bila prilično ozbiljna priča, a brojne  naše "krivine" i osmisljavanje odupiranja strogom P.S, su pomogle da to lakše prođemo i da nam sve to ostane u lijepom sjećanju.

Postojalo je više faza u prevaspitavanju uvlakača/grebatora. Prva faza je počinjala sa sitnim pod*ebavanjem, ako to ne daje rezultat, onda se prelazilo na "level 2", sklanjanje pribora za brijanje recimo, ili nešto slično tome, "level 3" je "miniranje kreveta", a u fazi "level 4" je radilo ćebe. Ćebe se pokazalo kao izuzetno uspešna vaspitna sprava u vojsci , pa su se često preskakale uvodne faze i odmah se išlo na "level 4", posle čega ide "game over".
Inače, tačno je da je u odeljenju pešadije prvi nišandžija PM bio zamenik komandira odeljenja.
A zašto zamjenik  nije mogao biti vojnik sa AP  kad su već komandiri odjeljenja dužili AP? I zašto bi onda bilo apsurdno i zašto se mnogi čude kad sam pomenuo da su (prema mom sjećanju)  na našoj karauli vojnici sa PM bili pomoćnici? Očogledno da je taj PM imao neku posebnu ulogu u JNA? Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime25.04.15 0:57

SiniZkk (citat):
A zašto zamjenik  nije mogao biti vojnik sa AP  kad su već komandiri odjeljenja dužili AP? I zašto bi onda bilo apsurdno i zašto se mnogi čude kad sam pomenuo da su (prema mom sjećanju)  na našoj karauli vojnici sa PM bili pomoćnici? Očogledno da je taj PM imao neku posebnu ulogu u JNA? Very Happy Very Happy Very Happy

U jednom pešadijskom odeljenju imaš dvojicu nišandžija PM i nekoliko strelaca sa AP. Dok sam bio na obuci, jedno odeljenje je imalo deset vojnika, plus desetar kao komandir odeljenja. Postojao je prvi nišandžija PM, na čelu odeljenja i drugi nišandžija PM na začelju. U slučaju da je komandir odeljenja bio sprečen da komanduje odeljenjem, njegovu ulogu preuzima prvi nišandžija PM. Moja pretpostavka je da je to najlakše rešenje da se ne bi vojnici u odeljenju pobili ko će da vodi odeljenje. Sećam se da su nama objašnjavali da u slučaju da su sve starešine sprečene da vode odeljenje/vod/četu, onda komandu preuzima vojska i to redosledom po odeljenjima i vodovima. To u prevodu znači da bi, u slučaju potrebe, četom komandovao prvi nišandžija, prvog odeljenja, prvog voda. Pošto je to u mojoj četi bila moja malenkost, umeli smo se često zezati na tu temu.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime25.04.15 8:26

[You must be registered and logged in to see this link.]
Do ovog tornja na Plaču imala je pristojnost karaula Šentilj.Prema tome da je sledeča karaula bila Špičnik,Plač je bio pod njenom kontrolom.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Oficir - podoficir zaboravio lozinku   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 14:32

SiniZkk (citat):
Dobro, evo još jedan "laki komad":
- Vraćajuće se sa zadatka jedna patrola je "nabrala" punu kesu puževa.I dok sam se ja sablažnjavao da su i puževi jedu,  Very Happy oni su zamolili  kuvara da to spremi. Regularna večera je već bila završena, a kuvar je započeo sa pripremom puževa. Sam postupak se odužio, ali vremenom se počeo kuhinjom širiti prijatan miris. Vojnici koji su trebali krenuti u patrolu (21 ili 22 sata) su zamolili  da  sačekaju, jer nisu htjeli propustiti priliku da probaju takve delicije. Ja sam bio pomoćnik dežurnog ili tako nešto, nevoljno sam se složio, kao da sam naslutio mogući problem. Uglavnom to se odužilo, ali konačno je kuvar servirao puževe spremljene sa jajima. Iako sam bio ubijeđen da neću, nisam odolio iskušenju i probao sam. Ma šta probao-jeo sam kao lud, jer je bilo izuzetno ukusno! Very Happy Odjednom, kad sam se vratio u dežurnu sobu, čujem napolju snažan glas "STOJ!, KO IDE?", a ubrzo zatim i "RUKE UVIS!!!?". Pogledam kroz prozor i nazirem u mraku vojno vozilo i stražara. Shvatim da je kontrola i tada nastupa frka. Patrola koja je trebalo da je davno na terenu ne zna kud bi,razmišljaju  da se sakriju u učionicu ili ugljanu, tj kotlovnicu,  vojnici koji su bili još obučeni uskaču u krevete i pokrivaju se do grla. Kuvar trpa po ćoškovima tacne na kojima je spremio puževe, a ja šta ću-kapu na glavu, pušku na rame i napolje. A napolju nadrealan prizor. Stražar, jedan jako dobar i miran vojnik-albanac sa Kosova, preblijedio, zamuckuje ali i drži na nišanu (pod)oficira JNA (ne sjećam se je li bio kapetan ili zastavnik), a ovaj drži ruke u vazduhu. Nije "pogodio" lozinku!!!Pored je kampanjola i vozač, mislim da su prišunjali sa ratnim svjetlima na vozilu, ali ne mogu da tvrdim. Ja u panici, ne znam šta će biti kad uđu u karaulu, u glavi mi slike patrole u ugljani, sebe u zatvoru itd. Uglavnom, kažem, "Spustite ruke druže...čin), stajem mirno i predajem raport. Kao sve ok, patrola desno na reonu tu i tu... Ulaze oni u karaulu i provjeravaju sve. Ovi moji banditi sve sredili, ali ako zaviri pod šporet ili gdje su već gurnuli masnu tepsiju ko zna? A ako uhvate patrolu...?Uglavnom, sutradan je čitav granični odsjek brujao kako je stražar na karauli ispravno postupio, što je i oficir unio u knjigu zapažanja, kako je sve na našoj karauli odlično i za sve pohvale itd. Izgleda da je pomenuti oficir bio malo pod "gasom", tako da je ili zaboravio lozinku, ili je možda bio  negdje u kafani, pa samoinicijativno odlučio da obiđe par karaula, da opravda svoje odsustvo iz garnizona. Ko zna? Ipak ne samo da nije maltretirao, nego na sva zvona pohvalio stražara!

SiniZkk
Nasmija me ovim događajem.
Ovo je zanimljivo.
Oficir ili podoficir sa rukama u zraku dok u njega uperenu pušku drži stražar ispred karaule "Jožica Flander".
Eeeee ovo nisam imao prilike doživjeti u karauli "Ceršak".
Sada kad ovo čitam razmišljam možda je taj oficir-podoficir namjerno rekao da je zaboravio lozinku da vidi kakva je reakcija stražara i dežurnog karaule u takvoj situaciji.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Dežurni karaule - pomoćnik dežurnog karaule i puškomitraljez   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 14:49

SiniZkk (citat):

A zašto zamjenik  nije mogao biti vojnik sa AP  kad su već komandiri odjeljenja dužili AP?
I zašto bi onda bilo apsurdno i zašto se mnogi čude kad sam pomenuo da su (prema mom sjećanju)  na našoj karauli vojnici sa PM bili pomoćnici?
Očogledno da je taj PM imao neku posebnu ulogu u JNA?
Very Happy Very Happy Very Happy
[You must be registered and logged in to see this image.]

Zaboravio sam ti reći da sam i ja u karauli "Ceršak" bio zadužen sa puškomitraljezom M72 B1.
I bio sam dežurni karaule i pomoćnik dežurnog karaule.
I išao u patrole.
I išao u zasjede.
I po danu.
I po noći.
I nisam baš vidio da sam (kako ti kažeš) "imao neku posebnu ulogu" bio sam jedan među jednakima.
Dežurni i pomoćnici dežurnog u karauli "Ceršak" su bili i oni koji su imali automatske puške sa drvenim kundakom i sa preklapajućim kundakom, snajperisti i puškomitraljezi.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Patrola u karauli - kontrola ispred karaule.   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 14:54

SiniZkk (citat):
Dobro, evo još jedan "laki komad":
- Vraćajuće se sa zadatka jedna patrola je "nabrala" punu kesu puževa.I dok sam se ja sablažnjavao da su i puževi jedu,  Very Happy oni su zamolili  kuvara da to spremi. Regularna večera je već bila završena, a kuvar je započeo sa pripremom puževa. Sam postupak se odužio, ali vremenom se počeo kuhinjom širiti prijatan miris. Vojnici koji su trebali krenuti u patrolu (21 ili 22 sata) su zamolili  da  sačekaju, jer nisu htjeli propustiti priliku da probaju takve delicije. Ja sam bio pomoćnik dežurnog ili tako nešto, nevoljno sam se složio, kao da sam naslutio mogući problem. Uglavnom to se odužilo, ali konačno je kuvar servirao puževe spremljene sa jajima. Iako sam bio ubijeđen da neću, nisam odolio iskušenju i probao sam. Ma šta probao-jeo sam kao lud, jer je bilo izuzetno ukusno! Very Happy Odjednom, kad sam se vratio u dežurnu sobu, čujem napolju snažan glas "STOJ!, KO IDE?", a ubrzo zatim i "RUKE UVIS!!!?". Pogledam kroz prozor i nazirem u mraku vojno vozilo i stražara. Shvatim da je kontrola i tada nastupa frka. Patrola koja je trebalo da je davno na terenu ne zna kud bi,razmišljaju  da se sakriju u učionicu ili ugljanu, tj kotlovnicu,  vojnici koji su bili još obučeni uskaču u krevete i pokrivaju se do grla. Kuvar trpa po ćoškovima tacne na kojima je spremio puževe, a ja šta ću-kapu na glavu, pušku na rame i napolje. A napolju nadrealan prizor. Stražar, jedan jako dobar i miran vojnik-albanac sa Kosova, preblijedio, zamuckuje ali i drži na nišanu (pod)oficira JNA (ne sjećam se je li bio kapetan ili zastavnik), a ovaj drži ruke u vazduhu. Nije "pogodio" lozinku!!!Pored je kampanjola i vozač, mislim da su prišunjali sa ratnim svjetlima na vozilu, ali ne mogu da tvrdim. Ja u panici, ne znam šta će biti kad uđu u karaulu, u glavi mi slike patrole u ugljani, sebe u zatvoru itd. Uglavnom, kažem, "Spustite ruke druže...čin), stajem mirno i predajem raport. Kao sve ok, patrola desno na reonu tu i tu... Ulaze oni u karaulu i provjeravaju sve. Ovi moji banditi sve sredili, ali ako zaviri pod šporet ili gdje su već gurnuli masnu tepsiju ko zna? A ako uhvate patrolu...? Uglavnom, sutradan je čitav granični odsjek brujao kako je stražar na karauli ispravno postupio, što je i oficir unio u knjigu zapažanja, kako je sve na našoj karauli odlično i za sve pohvale itd. Izgleda da je pomenuti oficir bio malo pod "gasom", tako da je ili zaboravio lozinku, ili je možda bio  negdje u kafani, pa samoinicijativno odlučio da obiđe par karaula, da opravda svoje odsustvo iz garnizona. Ko zna? Ipak ne samo da nije maltretirao, nego na sva zvona pohvalio stražara!
SiniZkk.
Preskoći mi u ovoj prići naj glavniji detalj.
Gdje je bila patrola.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 17:27

Vojnik Graničar (citat):
SiniZkk (citat):
Dobro, evo još jedan "laki komad":
- Vraćajuće se sa zadatka jedna patrola je "nabrala" punu kesu puževa.I dok sam se ja sablažnjavao da su i puževi jedu,  Very Happy oni su zamolili  kuvara da to spremi. Regularna večera je već bila završena, a kuvar je započeo sa pripremom puževa. Sam postupak se odužio, ali vremenom se počeo kuhinjom širiti prijatan miris. Vojnici koji su trebali krenuti u patrolu (21 ili 22 sata) su zamolili  da  sačekaju, jer nisu htjeli propustiti priliku da probaju takve delicije. Ja sam bio pomoćnik dežurnog ili tako nešto, nevoljno sam se složio, kao da sam naslutio mogući problem. Uglavnom to se odužilo, ali konačno je kuvar servirao puževe spremljene sa jajima. Iako sam bio ubijeđen da neću, nisam odolio iskušenju i probao sam. Ma šta probao-jeo sam kao lud, jer je bilo izuzetno ukusno! Very Happy Odjednom, kad sam se vratio u dežurnu sobu, čujem napolju snažan glas "STOJ!, KO IDE?", a ubrzo zatim i "RUKE UVIS!!!?". Pogledam kroz prozor i nazirem u mraku vojno vozilo i stražara. Shvatim da je kontrola i tada nastupa frka. Patrola koja je trebalo da je davno na terenu ne zna kud bi,razmišljaju  da se sakriju u učionicu ili ugljanu, tj kotlovnicu,  vojnici koji su bili još obučeni uskaču u krevete i pokrivaju se do grla. Kuvar trpa po ćoškovima tacne na kojima je spremio puževe, a ja šta ću-kapu na glavu, pušku na rame i napolje. A napolju nadrealan prizor. Stražar, jedan jako dobar i miran vojnik-albanac sa Kosova, preblijedio, zamuckuje ali i drži na nišanu (pod)oficira JNA (ne sjećam se je li bio kapetan ili zastavnik), a ovaj drži ruke u vazduhu. Nije "pogodio" lozinku!!!Pored je kampanjola i vozač, mislim da su prišunjali sa ratnim svjetlima na vozilu, ali ne mogu da tvrdim. Ja u panici, ne znam šta će biti kad uđu u karaulu, u glavi mi slike patrole u ugljani, sebe u zatvoru itd. Uglavnom, kažem, "Spustite ruke druže...čin), stajem mirno i predajem raport. Kao sve ok, patrola desno na reonu tu i tu... Ulaze oni u karaulu i provjeravaju sve. Ovi moji banditi sve sredili, ali ako zaviri pod šporet ili gdje su već gurnuli masnu tepsiju ko zna? A ako uhvate patrolu...? Uglavnom, sutradan je čitav granični odsjek brujao kako je stražar na karauli ispravno postupio, što je i oficir unio u knjigu zapažanja, kako je sve na našoj karauli odlično i za sve pohvale itd. Izgleda da je pomenuti oficir bio malo pod "gasom", tako da je ili zaboravio lozinku, ili je možda bio  negdje u kafani, pa samoinicijativno odlučio da obiđe par karaula, da opravda svoje odsustvo iz garnizona. Ko zna? Ipak ne samo da nije maltretirao, nego na sva zvona pohvalio stražara!
SiniZkk.
Preskoći mi u ovoj prići naj glavniji detalj.
Gdje je bila patrola.!?
Odgovor ću najbolje izreći u sljedećem: Kad se konačno završila agonija i kad je kontrola napustila karaulu i kad su se svi koji spavaju naglo "probudili", priđe mi jedan vojnik i kaže. Trebalo je da mu predaš raport sa: !Druže kapetane (zastavniče), patrola je u ugljani, ostali vojnici peku puževe Very Happy " Dakle, patrola se sakrila u kotlovnicu, bio je jednim poluzidom odvojen prostor u koji se odlagao ugalj, koji smo zvali ugljana
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 17:31

Vojnik Graničar (citat):


SiniZkk
Nasmija me ovim događajem.
Ovo je zanimljivo.
Oficir ili podoficir sa rukama u zraku dok u njega uperenu pušku drži stražar ispred karaule "Jožica Flander".
Eeeee ovo nisam imao prilike doživjeti u karauli "Ceršak".
Sada kad ovo čitam razmišljam možda je taj oficir-podoficir namjerno rekao da je zaboravio lozinku da vidi kakva je reakcija stražara i dežurnog karaule u takvoj situaciji.
Mi se poslije svega nismo mogli oteti utisku da je on ipak bio malo pod "gasom", a da je situaciju htio da predstavi kako je to učinio namjerno, želeći  da provjeri kako će stražar reagovati. Ali, sve opcije dolaze u obzir.
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 17:36

Vojnik Graničar (citat):
SiniZkk (citat):

A zašto zamjenik  nije mogao biti vojnik sa AP  kad su već komandiri odjeljenja dužili AP?
I zašto bi onda bilo apsurdno i zašto se mnogi čude kad sam pomenuo da su (prema mom sjećanju)  na našoj karauli vojnici sa PM bili pomoćnici?
Očogledno da je taj PM imao neku posebnu ulogu u JNA?
Very Happy Very Happy Very Happy
[You must be registered and logged in to see this image.]

Zaboravio sam ti reći da sam i ja u karauli "Ceršak" bio zadužen sa puškomitraljezom M72 B1.
I bio sam dežurni karaule i pomoćnik dežurnog karaule.
I išao u patrole.
I išao u zasjede.
I po danu.
I po noći.
I nisam baš vidio da sam (kako ti kažeš) "imao neku posebnu ulogu" bio sam jedan među jednakima.
Dežurni i pomoćnici dežurnog u karauli "Ceršak" su bili i oni koji su imali automatske puške sa drvenim kundakom i sa preklapajućim kundakom, snajperisti i puškomitraljezi.
Sve nabrojano je radio i i naš graničar zadužen sa PM. I nije imao nikakvih privilegija.Uostalom, sve nabrojane dužnosti sam i ja izvršavao i prije i nakon što sam postao ZKK. Znači nisam bio amnestiran od bilo čega.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 22:42

Pa vi ste se zaista ludi zabaljali. U pola noći spremate puževe, a patrola odlaže odlazak na reon da ne bi propustila priliku da proba specijalitet?! U sve to se umeša i oficir, kome je vrhunac zabave, kada se napije, da ide po karaulama i da za*ebava vojsku. Laughing
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime26.04.15 23:52

halo 92 (citat):
Pa vi ste se zaista ludi zabaljali. U pola noći spremate puževe, a patrola odlaže odlazak na reon da ne bi propustila priliku da proba specijalitet?! U sve to se umeša i oficir, kome je vrhunac zabave, kada se napije, da ide po karaulama i da za*ebava vojsku. Laughing
Otprilike tako Very Happy ! Rekao sam da mi  je na kraju taj period na granici ipak ostao u lijepoj uspomeni. Ali uz sve te zaj...ancije, bilo i dosta napora, patnje, patrola, straža, zasjeda.. Kiše, snijega od 2 metra,smrzavanja. Pa i straha u nekim situacijama. Ali, kao i sve u životu-prođe!
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime27.04.15 8:01

miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]
Do ovog tornja na Plaču imala je pristojnost karaula Šentilj.Prema tome da je sledeča karaula bila Špičnik,Plač je bio pod njenom kontrolom.
Ovaj toranj nikad nisam vidio, mislim da je ipak malo dublje na teritoriji Šentilja a ne na spoju rejona.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime27.04.15 10:10

šepa (citat):
miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]
Do ovog tornja na Plaču imala je pristojnost karaula Šentilj.Prema tome da je sledeča karaula bila Špičnik,Plač je bio pod njenom kontrolom.
Ovaj toranj nikad nisam vidio, mislim da je ipak malo dublje na teritoriji Šentilja a ne na spoju rejona.


Šepa taj toranj ti nisi mogao videti,jer je postavljen tek posle 91. Zamisli u vaše vreme na granici toranj visok 30 metara sa kojeg se u lepom vremenu vidi kilometre daleko i to za obične ljude ??? Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime27.04.15 12:34

miran cvilak (citat):
šepa (citat):
miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]
Do ovog tornja na Plaču imala je pristojnost karaula Šentilj.Prema tome da je sledeča karaula bila Špičnik,Plač je bio pod njenom kontrolom.
Ovaj toranj nikad nisam vidio, mislim da je ipak malo dublje na teritoriji Šentilja a ne na spoju rejona.


Šepa taj toranj ti nisi mogao videti,jer je postavljen tek posle 91. Zamisli u vaše vreme na granici toranj visok 30 metara sa kojeg se u lepom vremenu vidi kilometre daleko i to za obične ljude ??? Very Happy Very Happy
AHAHHAHA, već sam se zabrinuo da će svi reći da sam toliko spavao na granici da nisam vidio toranj visok 10-15 metara
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime27.04.15 13:00

šepa (citat):
miran cvilak (citat):
šepa (citat):
miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]
Do ovog tornja na Plaču imala je pristojnost karaula Šentilj.Prema tome da je sledeča karaula bila Špičnik,Plač je bio pod njenom kontrolom.
Ovaj toranj nikad nisam vidio, mislim da je ipak malo dublje na teritoriji Šentilja a ne na spoju rejona.


Šepa taj toranj ti nisi mogao videti,jer je postavljen tek posle 91. Zamisli u vaše vreme na granici toranj visok 30 metara sa kojeg se u lepom vremenu vidi kilometre daleko i to za obične ljude ??? Very Happy Very Happy
AHAHHAHA, već sam se zabrinuo da će svi reći da sam toliko spavao na granici da nisam vidio toranj visok 10-15 metara
Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA osmatračnica.   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime28.04.15 18:36

šepa (citat):
AHAHHAHA, već sam se zabrinuo da će svi reći da sam toliko spavao na granici da nisam vidio toranj visok 10-15 metara.
Šepa Šepa...
I ja pomislih da si u putu negdje zaspao i da do kraja reona nikada nisi ni došao.!
A ja mislim da i ti nisi mogao noć prespavati sa mislima """Pa kako 30 metara visoku JNA osmatračnicu nisam mogao vidjeti""", ha ha ha ha ...
Evo jedan plusić što si ipak bio budan.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime29.04.15 7:47

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):
AHAHHAHA, već sam se zabrinuo da će svi reći da sam toliko spavao na granici da nisam vidio toranj visok 10-15 metara.
Šepa Šepa...
I ja pomislih da si u putu negdje zaspao i da do kraja reona nikada nisi ni došao.!
A ja mislim da i ti nisi mogao noć prespavati sa mislima """Pa kako 30 metara visoku JNA osmatračnicu nisam mogao vidjeti""", ha ha ha ha ...
Evo jedan plusić što si ipak bio budan.
Odmah mi prođe kroz glavu šta bi bilo da je kap. Milič imao ovo na raspolaganju, ne bi bilo spavanja na desnom rejonu, bilo bi sve po PS-u
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime30.04.15 17:06

U moje vreme bilo je zasedno mesto u ribizlama,a to je sa Visa kad se krene prema Juriju cim se izadje na asvalt oko 100m sa desne strane
,
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime30.04.15 17:09

SiniZzk kad si krenuo prema Juriju posle poziva milicije mogao si ici i preko Lipnika kraci je put
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Kapetan Mile Milić u graničnom pojasu.   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime01.05.15 7:27

šepa (citat):

Odmah mi prođe kroz glavu šta bi bilo da je kap. Milič imao ovo na raspolaganju, ne bi bilo spavanja na desnom rejonu, bilo bi sve po PS-u.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Šepa ne izazivaj vraga.
Kod kapetana Mile Milića nikad nisi bio siguran gdje će doći.
Vidiš da je i na ovoj stranici ostavio svoj potpis da je vidio što si pisao, ha ha ha ha...
Sumnjam da bi kapetan Mile Milić imao toliko vremena da nadgleda jednu patrolu da li patroliraju granicom.
Tako ne bi nikada obišao čitavi granični odsjek Maribor.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime01.05.15 18:40

Mirko Stojanovic (citat):
SiniZzk kad si krenuo prema Juriju posle poziva milicije mogao si ici i preko Lipnika kraci je put
Tako je, postojao je kraći i lakši put kojim se izlazilo na Jurij, ali zaboravio sam kako se zvala ta prečica (moguće Lipnik?). U pravilu je u dnevnim zapovjestima patrola pisalo da se ide preko kote (mislim kota 503). Ali uglavnom su patrole (kad bi išle do kraja d.reona) zaobilazile kotu i išle ovim putem. Iako kota 503 ne zvuči baš "previsoko" bio je to relativno naporan uspon, jer se kretalo iz znatno niže tačke, a i uspon je bio okomit. Na samoj koti su bili zasađeni vinogradi....Nezaboravno iskustvo, naročio kad je bio snijeg Very Happy
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime01.05.15 18:47

Mirko Stojanovic (citat):
U moje vreme bilo je zasedno mesto u ribizlama,a to je sa Visa kad se krene prema Juriju cim se izadje na asvalt oko 100m sa desne strane
,
Nisam skontao, da li kad se spustiš i ideš cestom iza graničnog prelaza prema spoju ili...?
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime01.05.15 20:20

Ne, cim se krene od karaule desno koliko se secam i zaobidje se kota tako da je dosta udaljeno od patrolne staze i nama je bilo zabranjeno tamo ici
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime01.05.15 20:24

Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime04.05.15 8:13

Mirko Stojanovic (citat):
Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na desnom rejonu postojale su dvije dominantne tačke, jedna se označavala sa "VIS" i bila je otprilike na sredini rejona. Na samom visu, na najvišoj tački bio je postavljen granični kamen-zaboravio sam oznaku. Idući dalje, patrolnom stazom prema graničnom prelazu Jurij dominirala je "KOTA", na koju je , kako sam već rekao, uspon bio težak. Spuštanjem sa kote izlazilo se prema graničnom prelazu Jurij, odnosno spoju. E sad tu jeste s desne strane puta bilo zasjedno mjesto. Čini mi se da nam je komandir govorio da je na tom mjestu u nekoj od ranijih generacija, graničar ubio ilegalnog prelaznika. Valjda je bila frka da li je tijelo nesretnog ilegalca bilo u okviru 100 m, bukvalno su metri bili u pitanju. Iz tog razloga ja sam tu pravio zasjedno mjesto, ali s lijeve strane puta, bila je neka šljiva ili jabuka, pa sam se tu zavlačio. Drugi vojnik iz patrole  bio je dalje, iza jedne okuke. Sad, nisam siguran da mislimo na isto mjesto,vjerovatno i ne,  jer meni naziv ribizle ne zvuči poznato???... A možda su ribizle do mog dolaska bile posječene Very Happy
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime05.05.15 7:42

SiniZkk (citat):
Mirko Stojanovic (citat):
Greska u komentaru.ribizle su kada sidjes sa visa na cestu i krenes prema prelazu sa desne strane.Od samog izlaska na cestu oko100m desno gore
,
Na desnom rejonu postojale su dvije dominantne tačke, jedna se označavala sa "VIS" i bila je otprilike na sredini rejona. Na samom visu, na najvišoj tački bio je postavljen granični kamen-zaboravio sam oznaku. Idući dalje, patrolnom stazom prema graničnom prelazu Jurij dominirala je "KOTA", na koju je , kako sam već rekao, uspon bio težak. Spuštanjem sa kote izlazilo se prema graničnom prelazu Jurij, odnosno spoju. E sad tu jeste s desne strane puta bilo zasjedno mjesto. Čini mi se da nam je komandir govorio da je na tom mjestu u nekoj od ranijih generacija, graničar ubio ilegalnog prelaznika. Valjda je bila frka da li je tijelo nesretnog ilegalca bilo u okviru 100 m, bukvalno su metri bili u pitanju. Iz tog razloga ja sam tu pravio zasjedno mjesto, ali s lijeve strane puta, bila je neka šljiva ili jabuka, pa sam se tu zavlačio. Drugi vojnik iz patrole  bio je dalje, iza jedne okuke. Sad, nisam siguran da mislimo na isto mjesto,vjerovatno i ne,  jer meni naziv ribizle ne zvuči poznato???... A možda su ribizle do mog dolaska bile posječene Very Happy
Možete li da se sjetite na kolikoj udaljenosti od prelaza Jurij je bio spoj sa Špičnikom. Na Juriju sam prelazio granicu kao civil prije služenja JNA ali za vrijeme provedeno na Špičniku nisam dole bio. Naša patrola se završavala spuštanjem niz par stotina metara dugačku strminu, na samom kraju je na Austrijskoj strani uz graničnu liniju bila kuća, i došli bi do ceste koja je dolazila sa Jurija, ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
SiniZkk
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 98
ČLAN OD: : 2015-03-30

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime05.05.15 18:59

šepa (citat):
..ali nikada nisam sreo vojnike sa Flandera.Mislim da je zadnji kamen bio 369/IX ali nisam siguran..
Šepa, kako ćete nas vidjeti kada vi sa Špičnika niste ni dolazili do spoja već ste hvatali "krivine"? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy lol!
Na vrh Go down
Mirko Stojanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2014-07-19
DOB : 67
M(j)esto Velika Plana sr Srbija

Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime05.05.15 21:06

SiniZkk.Najverovatnije da je to to zasedni mesto i cini mi se da je sa leve strane bila kuca pored asvaltne ceste.Sepa, nikada se kod kamena 369 patrole nisu susrele osim a kao nije dogovor za susret
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor   Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Jožica Flander"-Gaj G.O.Maribor
Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Kapunar' - granični odsek Maribor

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: