FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Zapisi sa mojih putovanja

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
AutorPoruka
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 7:23

Nastavak sa prethodne stranice

Ova građevina je vrijedna posebnog osvrta:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 9BafQ3m
 
Riječ je o jedinom ostatku stare srednjovjekovne utvrde, izgrađene kao središnja točka obrane granice prema Sutli. Prema povijesnim dokumentima najstariji vlasnici grada bili su ugarsko-hrvatski kraljevi. Godine 1347. vlasnik grada Krapine bio je kralj Ludovik I. Anžuvinac, a zatim ga je kralj Sigismund Luksemburški darovao grofu Hermanu Celjskom. Nakon toga su se redali novi vlasnici - slavonski ban Jan Vitovec, kralj Matija Korvin i njegov nezakoniti sin Ivaniš, zatim Đuro od Brandenburga, ban Petar Keglević, kralj Rudolf II. i ban Ivan Drašković. U vrijeme njegovog banovanja u Krapini je zasjedalo pet hrvatskih Sabora - 1598., 1599., 1600., 1605. i 1607. U ovom gradu je umro Tomo Bakač Erdödy, pobjednik nad Turcima u bici pod Siskom 1593. godine. Posljednji gospodari grada Krapine bile su obitelji Lichtenberg i Ottenfels. Barun Franjo Ottenfels je 1919. godine darovao zgradu gradu Krapini. Od 1994. godine na području srednjevjekovnog grada Krapina izvode se arheološka istraživanja.
 
Barun Franjo Ottenfels:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 MrL8Dv2
 
Najstariji sakralni objekt u Krapini - crkva Svete Katarine i samostan franjevaca Provincije svetih Ćirila i Metoda iz 1641. godine:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 HfsAeFe
 
Najpoznatija krapinska crkva je crkva Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu, građena od 1750. do 1761. godine. Jedna je od najljepših baroknih crkava u ovom dijelu Hrvatske. Do nje nisam stigao, pa slijedi slika s jakim zumom:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 5Km3IhX
 
Krajnja točka moje hodnje prema zapadu. U muzej nisam ulazio, posjetio sam ga prethodne godine:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 GHEBmOv
 
O ovom mjestu vrijedi napisati nekoliko riječi. Godine 1899. arheolog i paleontolog Dragutin Gorjanović-Kramberger (1856.-1936.) otkrio je u plitkoj polušpilji u brijegu Hušnjakovo ostatke pračovjeka iz doba neandertalaca. Homo Krapiniensis se ubrzo pročuo u svijetu. Nalazište je jedno od najbogatijih te vrste i sadrži blizu 900 kostiju sedamdesetak osoba starosti između 3 i 27 godina, a također su pronađeni i ostaci brojnih izumrlih životinja - špiljskog medvjeda, pragoveda, mamuta, vuka, Merckovog nosoroga, svisca i drugih. Također je pronađeno oko 300 predmeta od kalanoga kamena poput batića, strugala, šiljaka, grebala, noževa, pila i svrdala koji pripadaju arheološkom razdoblju srednjega paleolitika. Starost nalaza procjenjuje se na 130.000 godina. U blizini nalazišta nalazi se Muzej krapinskih neandertalaca s bogatom zbirkom nalaza.
 
Dragutin Gorjanović-Kramberger:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 PGuiTEs
 
Obitelj krapinskog pračovjeka, rekonstrukcija:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 TC9LRIQ
 
Muzej krapinskih neandertalaca, detalj:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Xon0FSe
 
Svima koje put nanese u Krapinu preporučam da posjete Muzej krapinskih neandertalaca jer je doživljaj neopisiv - uz arheološko-paleontološke ostatke Homo Krapiniensisa muzej nudi obilje drugih informacija i doživljaja.

SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:45

S mojim Kanađanima po Hrvatskoj, rujan/septembar 2017.
 
Moja najbliža rodbina po ocu, osim starijeg brata koji je Zagrepčanin, rođena je i živi u Kanadi. Često međusobno kontaktiramo, a ponekad se i posjećujemo. Ove godine nas je posjetio sin pokojnog bratića Billa koji se zove Dan i premda mi je neka vrsta nećaka mlađi je od mene samo nekoliko godina. Od nedavno je i on penzioner, a u mirovinu je otišao kao šef policijske stanice u Bancroftu, Ontario, u činu staff sergeant. Sa suprugom Sue i još jednim kanadskim bračnim parom uživao je u čarima Dubrovnika, Splita, Zadra, Plitvičkih jezera i Rastoka. Njihovi suputnici su otišli na svoju stranu, a Sue i Dan posljednjih tjedan dana boravka u Hrvatskoj proveli su u našem društvu u Zagrebu.
 
Sue i Dan na Rastokama u Slunju:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 MBbU7UE
 
Moja kćer je 2012. boravila u Kanadi i iskušala je nekoliko minuta boravka u buksi u Bancroftu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 JowC7FO
 
Obiteljske fotografije ću naravno izostaviti, a ovo je Danmobil - Audi unajmljen via rent-a-car:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 QRgYtOP
 
21. rujna: Hrvatsko Zagorje
 
Prvo odredište bila je Krapina, pa sam uhvatio jedan motiv iz ovog lijepog gradića:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NvyYPXG
 
Obišli smo muzej Homo krapiniensisa, no kako je fotografiranje unutra zabranjeno iz muzeja samo dvije sličice:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 URryq2R
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 RgW8sMD
 
Iduće odredište je bio Veliki Tabor uz zadržavanje na dvije usputne lokacije. Putem smo snimali ljepote zagorskih pejsaža:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 D8jIgAk
 
Putem ćemo skrenuti do ovog objekta:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 CBUsNsh
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:46

Iznad sela Vinagora, na vrhu istoimenog brda (kota 404), nalazi se barokna crkva Svete Marije od Pohoda sagrađena 1708. godine. U njoj se nalaze kapele Svetog Roka i Svetog Florijana u obliku cilindričnih kula, tako da čitav sklop djeluje kao utvrda:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 2Of8Oqb
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Hyoue5i
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Eflwp6e
 
Naš cilj u daljini:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Aq2PgfN
 
Ali ćemo prije toga u Grešnu Goricu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Q0aBwMH
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 7hO2nPj
 
Nakon upravo epske borbe uspio sam svladati ovu pečenku:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 5r0Pf4x
 
Gazda drži domaće i divlje životinje pa smo ih obišli. Najprije patuljasti jarčić i njegova kozica:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 ZvIm6Vy
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:47

Umiljata životinja se voli maziti, naročito ako misli da joj nosim nešto za jelo:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VtoZRqz
 
Srndać i njegova družica:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NTGx1ix
 
Veliki Tabor izbliza:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 CgY6XBG
 
Iduće i konačno odredište prije povratka u Zagreb bio je Kumrovec. Uz ovog čovjeka ću se uvijek slikati:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 WQNcLaf
 
Rodna kuća:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Y1kr2ur
 
Našim Kanađanima pokazali smo Etno selo u Kumrovcu, koje im se iznimno dopalo:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 F9fcNic
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VEcHlMD

SveJug, Zoran I and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:48

22. rujna: malo Zagreba
 
Lijep i sunčan dan proveli smo u šetnji Zagrebom, mahom Gornjim gradom, uz vožnju uspinjačom koja je za naše Kanađane bila prava atrakcija. Kako iz Zagreba imamo više nego dovoljno slika stavljam samo nekoliko meni zanimljivih motiva.
 
Automobili na električni pogon za pokupiti još nešto love od brojnih turista:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 FIucn2Q
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 9K7Ui2Y
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 UhNvR1f
 
Kad već prolazimo Radićevom evo i zgrade iz koje sam otišao u mirovinu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Ja3ksS2
 
Kanadski policajac i hrvatska policija:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 RvBviNV
 
23. rujna: Istra
 
Naši gosti su već čuli da je Istra predivan dio Hrvatske, a uz to i pristupačan autocestom za jednodnevni izlet, pa smo ih poveli u Pulu. Na povratku ćemo svratiti u Motovun gdje ćemo i ručati.
 
Hit the road:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 1ksC4nj
 
Dan mi je ispričao dosjetku iz putovanja od Budimpešte do Zagreba (tu su uzeli rent-a-car i odmaglili na Jadran, a k nama će doći na povratku). Putovali su s prijateljima i to vlakom. Nakon što su prešli granicu Dan je rekao: - Look through window, there must be Stanko somewhere taking pictures (gledajte kroz prozor, mora da je Stanko tu negdje i snima)! Laughing Oni znaju preko Facebooka da sam lutajući railfan.
 
Blizu smo odredišta:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Y6ldDtR
 
I evo nas kod simbola grada Pule:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Nmj4uR0

SveJug and Zoran I vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:51

Veličanstvena građevina zaslužuje više od jedne slike:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 YdGkpC6
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 XeMaQoU
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 BgD9zUM
 
S nećakinjom Oljom i Sue krenuo sam u obilazak drugih znamenitosti Pule, dok su moj buraz i Dan ostali u hladovini kafića na korzu. Putem sam hvatao meni zanimljive motive:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 QqBKHfM
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 BSfM8WR
 
Jedna od znamenitosti Pule su zidine:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 7kgDYrp
 
Slavoluk Sergijevaca ili Zlatna vrata:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 CcsyE6I
 
Slavni pisac irskog porijekla James Joyce (1882.-1941.) živio je neko vrijeme u Puli i ovo mu je spomenik:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 TOEiZ5x

SveJug and Zoran I vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:52

Iz gradskih ulica:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 CMrWmA6
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 9ooCPJF
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NjsxXRL
 
Bazilika Svete Marije:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Z9Jcc3L
 
Forum:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 FqMV6PE
 
Augustov hram, izgrađen između 2. godine p.n.e. i 14. godine n.e.:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Z6z8w37
 
Agripinina kuća:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 TBg2Ltc
 
Crkva i samostan Svetog Franje iz XIV. stoljeća:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NG0YQ2r
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:53

Put nas je dalje vodio na Kaštel ili Mletačku utvrdu, a uz nju se nalazi Malo rimsko kazalište:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 PWSA9Hg
 
Jedna panorama grada Pule:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 SPXzAZc
 
Kaštel koji su izgradili Mlečići 1630. godine:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 N2YA7Y5
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 8cdrrI6
 
Toliko iz Pule, a sada put pod noge pa u Motovun:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Ib3zpl2
 
Nekoliko slika iz gradića Motovun:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 M0kHUgC
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 PlsjKGi
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 BsSgWDn

Zoran I voli ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime28.12.21 9:53

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 TXAu2YR
 
Pogled iz Motovuna je fantastičan:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 4fHJwT4
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 LiUI6Ub
 
I za kraj - kud će suza neg' na oko:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 AjPLQfj

Zoran I voli ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime13.01.22 15:48

Tragovima željezničke pruge Banova Jaruga - Garešnica - Bjelovar, 10. rujna/septembra 2016.
 
Nas ljubitelje željeznice ne zanima samo ''živi'' promet nego volimo i tražiti tragove pruga i željezničkih objekata koji više nisu u funkciji. Tako se ekipa željezničkih arheologa u kojoj smo bili Nenad, Ranko, Zdenko, Herman i ja uputila 10. rujna 2016. u istraživanje ostataka nekadašnje željezničke pruge Banova Jaruga - Garešnica - Bjelovar. U stvarnosti je riječ o dvije pruge koje su se ''dodirnule'' samo na dvije godine, od 1966. do 1968. Nekadašnja pruga broj 91 Bjelovar - Garešnica otvorena je 1913. i ukinuta 1968. godine, dok je pruga Banova Jaruga - Garešnica otvorena 1966. kao industrijska pruga bez putničkog prometa i ukinuta je potkraj XX. stoljeća.
 
Pruga Bjelovar - Garešnica (označena sivom bojom) na karti Vojnogeografskog zavoda iz 1958. godine:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Mbpk7cg
 
Vozni red na pruzi Bjelovar - Garešnica, godina nepoznata:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 OzwgFbC
 
Putovali smo automobilom, a polazna točka istraživanja bila je Banova Jaruga:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 RNBMyrh
 
Desno za Lipovljane i Novsku, lijevo za Daruvar i Viroviticu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 4LwMoAm
 
Mjesto gdje se od pruge za Daruvar odvaja(la) pruga za Garešnicu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 SiMI6qz
                                                                
Andrijin križ je pao u depresiju zbog nedostatka željezničkog prometa:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 GRBb586
 
Ostali su tek tragovi:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 9ZjWqol
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 SZ50Ymf
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime13.01.22 15:49

Per aspera ad astra, ili pofureni koprivama do tragova pruge
 
U selu Međurić skrenuli smo lijevo, na cestu prema Garešnici. Naravno da smo cijelim putem vrebali tragove pruge, a podosta toga i našli. Džungla koja skreće lijevo je nasip nekadašnje pruge:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 HHokJ6l
 
Nekadašnji ŽCPR ili željezničko-cestovni prijelaz:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Z7JmoK4
 
Željeznički most preko rijeke Ilove, zemljopisne granice Slavonije i Središnje Hrvatske:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NxY5nH2
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 HeB8Sra
 
Po našim spoznajama tu bi trebao biti nekadašnji kolodvor Kaniška Iva. I evo jednog artefakta i to u vrlo sumnjivom okruženju:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 2IXvL0y
 
Od svih ruševina željezničke infrastrukture koje sam imao priliku obići, a bilo ih je mnogo, ova je bila najopakija. To je toliko zaraslo u vegetaciju da je bilo nemoguće prići do samih objekata. Zdenko i ja smo se nekako probili relativno blizu i to kroz niske grane, šiblje, trnje i svekolike druge zapreke biljnog porijekla. Osobno sam posebno pazio na trnje i paukove mreže, ali sam si uspio pofuriti lakat na koprive. Ipak, isplatilo se jer smo nešto uhvatili iz relativne blizine, a eventualni krpelji su isprani tuširanjem po povratku:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Pss78Fk
 
Na putu nam se našao i ribnjak Poljana sa svojom malom željeznicom (koja još uvijek radi):
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VdlJgXE
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 95ZzXMf
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime13.01.22 15:50

Sada smo već sasvim blizu Garešnice, a putem smo naišli na bivši željeznički most preko rječice Garešnica:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 H4gygSR
 
Od Garešnice do Pavlovac-Dražice: uz malo motanja do ciljeva
 
Sada slijedi meni osobno najzanimljiviji dio trase, pruga Garešnica - Bjelovar koja je bila u javnom prometu od 1913. do 1968. godine.
 
Bivši kolodvor Garešnica danas:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Z88y0LB
 
Nekoliko riječi o ovom mjestu. Garešnica je naselje sa statusom grada u Središnjoj Hrvatskoj, u Bjelovarsko-Bilogorskoj županiji. Prema popisu iz 2011. godine područje grada s 23 naselja brojalo je 10.472 stanovnika, od kojih u samoj Garešnici 3.784. Prema legendi ime naselja je nastalo u vrijeme provale Mongola, kada su stanovnici na uzvisinama postavljali straže. U slučaju opasnosti straža bi zapalila vatru kao upozorenje stanovništvu, a od gareži tih vatri nastalo je ime Garešnica.
Garešnica se prvi put spominje 1257. kao središte istoimene županije. Godine 1277. spominje se u povelji kojom je kralj Ladislav IV. Kumanac zagrebačkomu biskupu Timoteju potvrdio neke posjede kraj Garešnice. God. 1334. utemeljena je crkvena župa svete Marije. Nakon pada grada Garića 1544. dio stanovništva pobjegao je pred Osmanlijama. Godine 1578. Garešnica je ušla u sastav Slavonske krajine, a preustrojem iz 1746. potpala je pod Križevačku regimentu. Godine 1871. ušla je u sastav Hrvatske.
Najpoznatiji Garešničani su glumac Zvonimir Ferenčić (1925.-1998.), pjevač Ivo Robić (1923.-2000.) i projektni menadžer svemirske ekspecicije Apollo 11 Milojko Vucelić ili Mike Vucelic (1930.-2012.).
 
Zvonimir Ferenčić:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Wc4MFVV
 
Ivo Robić:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 X06F9Fp
 
Milojko Vucelić:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 483h5og
 
Kolodvor Garešnički Brestovac smo uspjeli promašiti, iako se svojedobno vidio sa ceste. Možda je zgrada srušena ili pregrađena? Tko će ga znati... Nastavili smo potragu za stajalištem Zdenčac, a sve što smo našli bilo je ovo na slici. Jasno se vidi dio ceste koji je naknadno preliven asfaltom, zasigurno nekadašnji ŽCPR (stajalište nažalost nismo našli):
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 O97XZ1e
 
Puno više sreće smo imali sa stajalištem Palešnik. Po meni, to je bio najvrijedniji ulov dana. A sve je počelo od ovog praga:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 3ossQwf
 
Zgrada je relativno dobro očuvana s obzirom na protok vremena:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 AMNN057
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime13.01.22 15:51

Slijedila je potraga za stajalištem Hercegovac-Trnovitica i ta nam je zadala najviše muka. Prema zemljovidu stajalište se nalazilo otprilike na pola puta između sela Hercegovac i Velika Trnovitica. Stoga smo u Hercegovcu skrenuli sa glavne ceste i uputili se prema Velikoj Trnovitici. Putem smo otvorili svih deset očiju i tražili bilo kakav trag pruge i stajališta. Na kraju smo otkrili samo jedno sumnjivo mjesto, a to je ovaj ''hupser'' ili nadvišenje na cesti. Kasnije se pokazalo da smo bili na pravom tragu i da je nedaleko bivšeg ŽCPR bilo stajalište:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 A3qha21
 
Tražeći prugu i stajalište završili smo u Velikoj Trnovitici, odakle smo uz pomoć lokalnog stanovništva i preko loših cesta dobauljali do ovog mjesta:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NhTl4vi
 
Nema sumnje - bivši kolodvor i rasputnica Pavlovac-Dražica. Tu je jedan krak pruge skretao ulijevo prema Grubišnom Polju i Bastajima (danas Maslenjača), dok je drugi vodio prema Garešnici:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 F48NruE
 
Trasa pruge prema Garešnici:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 EDWs7wT
 
Bivše službeno mjesto Pavlovac-Dražica danas je u privatnom vlasništvu, a kako je istaknuto upozorenje na oštru psinu ograničili smo se tek na usputnu snimku:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VrKEmnY
 
Lagani nastavak i kraj
 
Nakon kratke vožnje izbili smo iz Pavlovca na glavnu cestu Daruvar - Bjelovar. Tu je već bilo puno lakše jer smo ovuda već prolazili na jednoj davnoj ekspediciji.
 
Prošli smo pokraj bivšeg stajališta Česma (primijećeno, ali ne i slikano zbog gustog prometa na cesti). Slijedeće odredište je bio Veliki Grđevac, gdje smo ponovo učinili digresiju i skrenuli u dječji park ''Mato Lovrak'' da razgledamo Vlak u snijegu bez snijega:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 0KTABnW
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 RQqq9Ms
 
Spustili smo se i do nekadašnjeg kolodvora Veliki Grđevac, koji je danas u privatnom vlasništvu i skladište je kojekakve krame:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 QIkm48X
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime13.01.22 15:53

Nekadašnja kolska vaga:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Wx4xJJ3
 
Iz Velikog Grđevca trasa pruge skreće prema Bilogori, a tamo se nalazi nekadašnji kolodvor Velika Pisanica:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VgnOfb7
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Xq16sft
 
Iduće službeno mjesto je bio kolodvor Bulinac, no kako smo ga već ranije obišli odlučili smo ga ostaviti po strani i potražiti stajalište Severin. Naravno da smo ga našli:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 JyXaeRv
 
Još ima tragova pruge:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 OYd2MT5
 
Stajalište Kokinac nam je bilo izvan ruke pa smo ga zaobišli, ali nismo propustili kolodvor Galovac - prvo službeno mjesto od Bjelovara:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 HeXp6xm
 
Sad smo već blizu Bjelovara, a ovo je željeznički most na potoku Bjelovacka:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 6wVoLNJ
 
Kraj ekspedicije - kolodvor Bjelovar:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 G3ZV2CM
 
I mali komentar za kraj. Pruge Bjelovar - Garešnica nema više od pola stoljeća. Ono što su ''vjekovni ugnjetači'' Mađari izgradili mi smo odavno dokusurili. Ali tragova ipak ima i pobuđuju nostalgiju za vremenima dima i pare. U Bjelovaru i oko njega nešto se šuška da bi prugu trebalo obnoviti, trasa je uglavnom još uvijek prohodna, no živi bili i vidjeli.
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime14.01.22 6:21

Carpe Diem: Lepavina, 3. lipnja/juna 2017.
 
Lepavina je jedna od onih željezničkih lokacija koje railfanovi i drugi putnici doživljavaju gotovo isključivo iz vlaka, kao jedno od brojnih službenih mjesta u prolazu. I ja sam puno puta prošao kroz kolodvor na svojim putovanjima, najčešće za Sombor via Osijek. Na tlo kolodvora stupio sam samo jednom, a to je bilo krajem srpnja/jula 1966. na povratku sa izviđačkog taborovanja u Virovitici. Naš vlak je čekao križanje pa smo nâs nekolicina izašli iz vagona da malo protegnemo noge. Već je pao mrak i vidjela se samo zgrada kolodvora s natpisom Lepavina - Лепавина (nikad čuo).
Prošlost smo dakle apsolvirali pa se vratimo u XXI. stoljeće. Pri odabiru destinacije našao sam se u, hajmo reći, dvije neprilike. Prva je bila presjedanje na autobus zbog radova na pruzi Dugo Selo - Križevci, zbog čega ću putem izgubiti nešto vremena. Ali je bilo dovoljno rezervi, gotovo tri sata na raspolaganju u Lepavini, pa nije strašno. Druga je bila vremenska prognoza, AccuWeather najavljuje ''nekoliko pljuskova i jakih grmljavinskih nevremena''. No idem makar sjekire padale. Na kraju od te silne grmljavine nije bilo ništa više od nekoliko kumulusa kao ukrasa obzorja.
Na putovanju do odredišta udaljenog cca 80 km od mojeg Vrapča i natrag promijenio sam čak 8, slovima osam, prijevoznih sredstava: vlak-vlak-autobus-vlak, pa u povratku vlak-autobus-vlak-vlak. Da se čovjeku zamanta u glavi. Sretna je okolnost da nije bilo gužvi i da su sva prometala bila klimatizirana, stoga se na udobnost putovanja ne mogu potužiti.
 
Moje odredište:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 2LYCA4m
 
Odmah sam se suočio s nepredviđenim problemom koji me pratio cijelo vrijeme boravka u Lepavini - invazijom nekih crnih mušica koje su oblijetale oko mene u oblaku. U jednom trenutku sam ih na majici nabrojio dvadesetak. Zavlačile su se ispod okovratnika i ulazile mi i u uši. Valjda su mislile da je moja žuta majica suncokret ili uljana repica.
 
Ovo je jedan primjerak te napasti.
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 X3B16kI
 
Lepavina se nalazi na zapadnom obodu planine Bilogore, koju Lepavinski prijevoj razdvaja od planine Kalnik a prijevoj Đulovac od Papuka. Bilogora je niska planina duga 80 km koja razdvaja Podravinu od Lonjsko-čazmanske zavale. Najviši vrh zove se Rajčevica ili - pazi sad - Stankov vrh i nalazi se relativno blizu, na području općine Sokolovac. Visok je 309 m/nm.
Stankov vrh nije dobio ime po meni Laughing nego po koprivničkom planinaru Stanku Šafaru.
 
Dva pogleda na pitomu Bilogoru:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 ShaN3cC
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 ESGh2cf
 
Rajčevica ili Stankov vrh, snimka sa web stranice PD ''Runolist''. U mlađim danima uputio bih se do njega:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Pmxa4SN
 
Sa kolodvora samo tri fotografije:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 W6f1tut
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 RF43Usz
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NmE65lf
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime14.01.22 6:23

Lepavina kao naselje ne nudi bogzna kakve atrakcije - niz kuća uz državnu cestu D41 Križevci - Koprivnica, nekoliko pokrajnjih uličica/cestica i to je to. Selo pripada općini Sokolovac u Koprivničko-križevačkoj županiji, a u popisu stanovništva 2011. godine imalo je okruglih 200 stanovnika.
Porijeklo imena Lepavina je prema legendi vezano uz ugarsko-hrvatskog kralja Belu IV. Navodno se Bela, napuštajući grad Kalnik u vrijeme provale Mongola, zaustavio u selu kojem je poklonio crkveni toranj pa je selo dobilo ime Carevdar (od carev dar). U idućem selu dočekali su ga dobrim vinom pa je selo dobilo ime Lepavina (od lepa vina). U trećem selu pozvan je u lov na sokolove pa je selo dobilo ime Sokolovac, a u četvrtom mu je pozlilo od obilja hrane i pića pa je selo dobilo ime Velika Mučna (od velika muka).
Drugih izvora o porijeklu imena Lepavina nema, pa preostaje osloniti se na staru legendu. Pitam se zašto se Bela pretrpavao jelom i pićem kad mu je škodio, ali je u svemu zanimljivo da imena iz starih priča danas nose četiri službena mjesta na pruzi - redom Carevdar, Lepavina, Sokolovac i Mučna Reka..
 
Bela IV:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VcHYHK4
 
Nekoliko slika iz naselja:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 KiLVru2
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NBcgibD
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 QMYmyY9
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 UhtRJ4T
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 7do0NKL
 
Ovaj lokalitet ću svakako posjetiti:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 5q1FNUy
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 HCqErin
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime14.01.22 6:24

Na ovom križu je nekakav natpis, nažalost nečitljiv:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 HxFA9GM
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Ov6ZsLL
 
I eto me kod drugog cilja. Dok selo sâmo po sebi ne nudi ništa zanimljivog u neposrednoj okolici, ispod padina Bilogore i na kilometar udaljenosti od kolodvora, nalazi se lokacija koju sam svakako htio posjetiti - pravoslavni manastir Lepavina.
 
Manastirska crkva Vavedenja Presvete Bogorodice:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 LbQqQWu
 
Prema zapisu iz starog lokalnog ljetopisa manastir Lepavina je podignut oko 1550. godine, ubrzo po osnivanju prvih srpskih naselja u ovom kraju. Kao njegov osnivač spominje se monah iz manastira Hilandara Jefrem Vukodabović, kome se uskoro pridružilo još nekoliko monaha. Veliki manastirski kompleks izgrađen je u razdoblju od 1636. i 1642. godine, a barun Johannes Galler je u rujnu/septembru 1642. potvrdio manastiru pravo vlasništva svih posjeda koje su mu podarili seljaci. Potkraj 1692. i početkom 1693. godine u Lepavini je boravio pećki patrijarh Arsenije III. Crnojević, koji je okupljao narod i propovijedao u manastiru te odlazio u posjete okolnim krajiškim vojvodama, što je podiglo ugled manastira. Pravoslavci iz Varaždinskog generalata uspjeli su 1734. godine dobiti dozvolu za pravoslavnog episkopa sa sjedištem u Lepavini. Međutim, zbog perifernog položaja Lepavine konačno sjedište pravoslavne episkopije postao je Severin, dok je episkopija dobila naziv Lepavinsko-severinska eparhija. Sadašnja manastirska crkva Vavedenja Presvete Bogorodice (kod katolika Predstavljanje djevice Marije) izgrađena je u stilu baroka 1753. godine.
Povijest manastira Lepavina obilježena je burnim događajima i brojnim sukobima. Manastir su 1557. opljačkali i razorili Turci, monasi su sudjelovali u buni križevačkog velikog suca Osmokruhovića, a zbog sporova s grkokatolicima ubijen je na pragu manastirske crkve iguman Kodrat. Najteže trenutke manastir je pretrpio u vrijeme Drugog svjetskog rata. Odmah po okupaciji monasi su pohapšeni i odvedeni u logor gdje je jeromonah Joakim Babić ubijen, a ostali su protjerani u Srbiju. Manastir je 27. listopada 1943. bombardiran od njemačkog zrakoplovstva pri čemu su manastirske zgrade gotovo potpuno razrušene, a crkva i manastirska zgrada teško su oštećeni. U dijelu zgrade koji je izbjegao rušenje ostao je sačuvan dio manastirske knjižnice. Poslije rata je u manastiru živio otac Simeon Sakulj, koji ga je djelomično obnovio i vratio otuđeno blago. Zalaganjem zagrebačko-ljubljanskog mitropolita Jovana Pavlovića, koji je 1977. postao poglavar eparhije, manastir je polako vraćao nekadašnji sjaj i važnost. U obnovi manastira sudjelovali su Svjetsko vijeće crkava, Evangelistička mladež iz Würtemberga i vjernici Evangelističke crkve iz Stuttgarta.
Među kulturno-povijesnim blagom manastira ističe se ikona Presvete Bogorodice Lepavinske, nastala početkom XVI. stoljeća, kojoj se pripisuju čudotvorne iscjeliteljske moći. Također valja spomenuti ikone svetog Simeona Nemanje i svetog Save, te ikonu Vavedenja Presvete Bogorodice, koje su izrađene u Lepavini 1647. godine. Pored ikonografskih spomenika naročitu vrijednost predstavljaju stare rukopisne i tiskane knjige, a među najstarije spadaju dva evanđelja iz XIII. i XIV. stoljeća.
Danas je manastir Lepavina stjecište brojnih hodočasnika, kako pravoslavnih tako i katoličkih, što mu daje veliki ekumenski značaj.
 
Manastir:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 1b9iuGV
 
U vrijeme mog posjeta manastiru u toku je bilo bogosluženje u crkvi pa se nisam dulje zadržavao. Bilo je i hodočasnika, a na parkiralištu ispred manastira bilo je nekoliko automobila.
Lepavinu kao jedno od odredišta odabrao sam već prije nekoliko mjeseci, pa sam u međuvremenu tražio po internetu informacije - između ostalog - i o manastiru. Moram reći da me prilično fascinirao iguman (poglavar) arhimandrit Gavrilo (Vučković), poznat kao ''internet duhovnik'' jer je unatoč poodmakloj dobi obilato koristio ovaj oblik komunikacije. Imao je i vlastiti profil na Facebooku. Nažalost je preminuo 12. travnja 2017. godine.
 
Otac Gavrilo na laptopu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 ApAK5m3
 
Otac Gavrilo s monasima uz čudotvornu ikonu Presvete Bogorodice Lepavinske:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 En9VXG9
 
Došlo je vrijeme za povratak:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 8K645uE
 
S obzirom na uobičajeno puževe brzine vlakova HŽ-a ovaj kuriozitet vrijedi zabilježiti, dionica je Vojakovački Kloštar - Majurec:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 MK24Z24
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime14.01.22 14:13

Sevnica 20. prosinca/decembra 2019.
 
Iz kasice-prasice iscurilo je nešto eurića, taman dovoljno za povratnu vožnju putničkim vlakom Dobova - Sevnica i(n) obratno. Sve prognoze vremena i vremenske napovedi najavljivale su pretežno sunčan dan s umjerenom naoblakom i relativno visoku temperaturu za ovo doba godine, pa zašto to ne iskoristiti.
Kod putovanja vlakom u Sloveniju imam jedan problemčić. Moje domicilno željezničko stajalište Sutla nalazi se na cca 1 km od državne granice, ali bi za vožnju vlakom morao na istok do Glavnog kolodvora u Zagrebu (25 km) pa natrag na zapad. Stoga sam išao pješice do 3 km udaljene Dobove gdje ću sjesti na vlak.
Taman sam izašao iz slovenskog pograničnog sela Rigonce i završio s psovanjem matere psima koji su lajali na mene kada se zaustavio neki automobil, a vozač - potpuno nepoznat čovjek - me pozvao da uđem i vozim se s njim. Ljubazni gospodin je rekao da je iz Brestanice i čudom se čudio otkud ja znam da se ona nekada zvala Rajhenburg. I tako sam se kraljevski udobno dovezao sve do kolodvora Dobova.
 
Ni jedna prognoza/napoved nije najavila ovako hudu magluštinu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 FcUeQuO
 
Stižem na odredište:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 AlflB8W
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 KG3MyKp
 
Iz kolodvora samo nekoliko slika:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 H9KDCOb
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 BitoZi1
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Oy9wnXp
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 WgMXsEJ
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Y8BNsUW
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime14.01.22 14:14

Sevnica je grad i sjedište općine u slovenskoj Posavskoj regiji s 4.500 stanovnika (2019.). Osim matičnog naselja obuhvaća još i mjesne zajednice (krajevna skupnost) Blanca, Dolnje Brezovo, Boštanj, Krmelj, Loka pri Zidanem Mostu, Primož, Studenec, Šentjanž, Tržišče i Zabukovje.
 
Sevnica na Google Earthu:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 JGmFQpd
 
Sevnica se prvi put spominje u pisanim dokumentima 1275. godine pod njemačkim imenom Liehtenwalde. Pravo trgovišta dobila je 1322. godine, pravo održavanja sajmova 1513., a pravo godišnjeg sajma stoke 1783. Godine 1866. tu je otvorena prva čitaonica u slovenskom Posavju. Naselje i okolica tokom stoljeća teško su stradavali od kuge, požara, turskih provala i seljačkih ustanaka, a u Drugom svjetskom ratru većina slovenskog stanovništva je protjerana od Nijemaca.
Sevniški grad se prvi put spominje 1309.godine kao Castellum Lichtenwald, ali se pretpostavlja da je izgrađen još u vrijeme biskupa Konrada I. von Abensberga (1106.-1147.). Tokom stoljeća bio je između ostalog u vlasništvu salzburške nadbiskupije i plemićkih obitelji Auersperg, Drašković, Keglević i Rebenburg, te na kraju Karla Ausserera i grofice Matilde Zinneberg. Poslije Drugog svjetskog rata je nacionaliziran i nastanjen izbjeglicama, a posljednjih desetljeća se postupno obnavlja. Danas je pod zaštitom kao spomenik lokalnog značaja (nepremični spomenik lokalnega pomena).
U velikoj Hrvatsko-slovenskoj seljačkoj buni Ilija Gregorić je 5. veljače 1573. s vojskom od 600 seljaka došao pod grad na putu prema Radeču i Celju. Zakupnik grada barun Boltežar Lamberg je pogostio seljake hranom i pićem i time spasio grad od pljačke i uništenja.
 
Sevniški grad, foto Robert Penič:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 BSpYE6F
 
Svakako najpoznatija osoba vezana uz Sevnicu je Melania Trump rođena Knavs, fotomodel i donedavno prva dama USA. Rođena je u Novom Mestu, a djetinjstvo i mladost provela je u Sevnici.
 
Melania Trump, službena fotografija (Official photo)
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 7xNdG9Q
 
Krećem u šetnju gradićem, a ovo je pogled sa nadvožnjaka/mosta na prugu u smjeru Ljubljane:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 IK3CWqp
 
Sava sa mosta uzvodno...
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 EmzAG3m
 
… i nizvodno:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 G1rlpRO
 
Cestovni most:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 4tNsc5y
 
Željeznički most na pruzi Sevnica - Trebnje:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 PqVDN2c
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime14.01.22 14:15

Boštanj, župna crkva Povišanje Svetog križa:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VGejP6l
 
Nekoliko razglednica Sevnice:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 DZ6Chlt
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Ueq6Nuj
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 WOp6U75
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 YcpD1S8
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 JJJrilw
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 AwHIoDb
 
Prije povratka još jedan željeznički motiv - putnički vlak iz Trebnja:
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 WeAzVUO

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime11.03.23 13:23

''Pehot na drugem tiru, umakni se s proge'' - Brestanica 9. ožujka/marta 2023.
 
Na mogući upit ''koji te vrag nosi tamo?'' preventivni odgovor glasi: ma gdje bio uvijek ću naći i prenijeti nešto zanimljivo za sebe, vjerojatno i za neke druge. A Brestanica nudi podosta toga za pokazati i opisati. Stoga krenimo na put. Vrijeme je bilo točno prema prognozi, udrobljeno - malo sunca, malo oblačnosti, a toplo iznad prosjeka za ovo doba godine.
 
Nakon pješačenja od 3 km preko bivše granice dolazim do željezničke polazne točke:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 ZSLzMce
 
Lokomotiva odmara na jutarnjem suncu:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 2pOop48
 
Neki grafiteri su intimno ugroženi:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 4PGtEo9
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Gj2kvYg
 
Moj Stadler je spreman za put:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 8qnhyca
 
Prvi put se vozim na katu vlaka, djeluje mi kao da sam u avionu:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 F9JlJ3O
 
Nakon 16 minuta brze i udobne vožnje stižem na odredište:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 9gmnbCD
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 1pxf5AE
 
Brestanica je međukolodvor na pruzi broj 10 državna meja - Dobova - Zidani Most - Ljubljana, na kilometarskom položaju 471,8. Od susjednog kolodvora Krško u smjeru Dobove udaljen je 4 km, a od kolodvora Blanca u smjeru Ljubljane 6 km. Najveća dopuštena brzina vlakova kroz kolodvor je 50 km/h. Brestanica zapravo ima dva službena mjesta, a drugo je Brestanica Tovorna na kilometarskom položaju 471,0.


Stanko1: komentar modifikovan dana: 11.03.23 13:33; prepravljeno ukupno 1 puta

SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime11.03.23 13:26

Stiže Siemens Desiro iz Ljubljane za Dobovu:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VnIn8ab
 
Detalj iz čekaonice za putnike:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 0bZnDMK
 
Krenuo sam niz kolodvor da fotografiram meni zanimljive detalje:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 OjISUOx
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 7fQ0Vpc
 
U jednom trenutku čuo se razglas: ''Pehot na drugem tiru, umakni se s proge''. Bilo mi je odmah jasno da se naredba odnosi na moju malenkost. Ipak sam produžio još nekoliko minuta da uhvatim bar poneki dodatni motiv:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 0ZYMvfL
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 DX34BBn
 
Nisam se htio bosti s rogatim i krenuo sam natrag cestom koja prolazi neposredno uz prugu. Šteta, bilo je još toga za registrirati, recimo pretovarnu rampu na kojoj je bilo balvana očito pripremljenih za transport. Putem sam naišao na ovaj tunel:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VykBm4p
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 9M9nztW

SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime11.03.23 13:27

Ovdje me uz cestu dočekao prometnik u prilično živčanom gardu. Sasuo je paljbu na mene, a nakon uvodne bujice riječi - koje zbog brzine govora nisam razumio - pitao me jesam li željezničar. Odgovorio sam da sam ljubitelj željeznice na što je on nastavio sa svojim glasnim prijekorima. Inače dosta dobro razumijem slovenski ali sam ukapirao jedino da mu je ton za oktavu viši nego je preporučljivo za moj stupanj tolerancije. Nisam mogao procijeniti pravi li se važan ili je samo revan službenik koji provodi strogi red i disciplinu. Već mi je bilo na vrh jezika da mu odbrusim ''najprije nauči odgovoriti na dobar dan pa onda dijeli lekcije'', ali sam odustao. Nisam tip koji vidi korist u svađi, na tuđem sam terenu, a za ovakve se ne isplati otvarati usta. Na kraju sam razumio samo zabranu da isto ponovim. - Nigdar več! - zaprijetio je. Človek, ne jezi se ...
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 BOPL7jE
 
Osim željeznice mene uvijek zanimaju i drugi lokalni sadržaji pa sam se uputio u šetnju kroz naselje.
Brestanica, do 1952. Rajhenburg, je naselje ispod planine Bohor u Posavskoj regiji, općina Krško, s 920 stanovnika (2020.). Naselje i okolica spadaju među najstarije u slovenskim krajevima. Pronađeni su arheološki nalazi iz prapovijesti, a uz naselje je prolazila rimska cesta Neviodunum - Celeia koja je kod Brestanice prelazila Savu. Još i danas su vidljivi ostaci nekadašnjeg rimskog mosta. Prvi pisani spomen naselja datira iz 838. godine kada ga je grofu Salachonu darovao slavenski knez Pribina, a ime grada Rajhenburg pojavljuje se prvi put u zapisima iz 895. godine. Naselje pod gradom dobilo je 1322., zajedno sa Sevnicom, prava trgovišta čime je postalo obrtno-trgovačko središte šireg područja pod Bohorom. U Drugom svjetskom ratu Nijemcu su svibnja 1941. u Rajhenburgu uredili koncentracioni logor za preseljenje stanovništva, iz kojega je u progonstvo otišlo 45.000 Slovenaca.
 
Brestanica, snimka iz satelita:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Rvepy8V
 
Uz Brestanicu se vezana i neka istaknuta imena, od kojih su najpoznatiji protestant, književnik i pedagog Adam Bohorič (1524.-1598.) i glumica Olga Kacjan (1952.).
 
Adam Bohorič:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 3e7Z1hW
 
Olga Kacjan:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 FrfoR58
 
U maloj Brestanici ima puno znamenitosti, a jedna od njih je Spodnji grad Turn na ušću rječice Brestanice u Savu koji je sastavni dio gradskog kompleksa Rajhenburga. Pretpostavlja se da je izgrađen u XII. ili XIII. stoljeću, a prvi put se spominje u pisanim dokumentima 1346. godine. Vjeruje se da su ga izgradili vitezovi Rajhenburški. Zovu ga i Flisov grad po jednom od posljednjh vlasnika. Kao vlasnici spominju se Viljem Brestaniški, Hans iz Gradenegga, vitez Rajnpreht, obitelj Langenmantl, obitelj Attems, obitelj Globočnik, Janez Flis i Srečko Lenart. Poslije Drugog svjetskog rata koristi se za stanovanje. Objekt je klasificiran kao spomenik lokalnog značaja.
Uz Spodnji grad Turn vezana je i legenda o dvojici posvađane braće, vitezova Rajhenburških. Jedan je imao u vlasti gornji grad, drugi donji, a oba su bila međusobno spojena podzemnim tunelom. Obojica braće su istodobno ustrijelila jedan drugoga i tako su nestali zadnji potomci obitelji Rajhenburških.
 
Spodnji grad Turn:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 WexYvum
 
No glavna atrakcija Brestanice je dvorac (grad) Rajhenburg. Nisam nažalost imao vremena popeti se do njega, a svakako ga vrijedi posjetiti:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 FTQDcbG
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 DLaeGx2
 
Grad Rajhenburg se prvi put spominje u ispravi od 29. rujna 895. godine i smatra se najstarijim gradom u Sloveniji. Izgrađen je na brijegu nadmorske visine 241 m. Porušen je prilikom upada Mađara u Posavinu, a obnovio ga je 1126. salzburški nadbiskup Konrad I. Spominje se 1309. pod imenom Reichenburch. Između 1141.i 1570. godine bio je u vlasništvu obitelji Reichenburški, a zatim obitelji Welzer. U vrijeme Hrvatsko-slovenske seljačke bune 1573. grad je pošteđen razaranja i pljačke jer su vlasnici darovali seljačkoj vojsci živežne namirnice. Od 1579. vlasnik je bio barun Volkart Eghk, a nakon njega Alexander Paradaiser, plemić Franz Gall Gallenstein, barun Vid-Jakob Moscon, barun Leopold Curti, Karl Reising, grof Hanibal Heister, grofovi Attemsi i još pet nepoznatih vlasnika. Godine 1884. grad i posjed kupio je redovnik iz Lyona Gabriel Giraud i prepustio ga na upravljanje francuskim trapistima, koji su grad pretvorili u samostan Marijinega odrešenja. Bio je to jedan od samo tri samostana trapista u međuratnoj kraljevini Jugoslaviji, uz onaj u Banja Luci i u Zemuniku kod Zadra. Samostan je djelovao do Drugog svjetskog rata kada su ga zaposjeli Nijemci i pretvorili ga u koncentracioni logor i ženski vojni zatvor. Danas je grad obnovljen i pretvoren u muzejski prostor, a za posjetitelje je otvoren 2012. godine. Osim muzejskih izložaka nudi suvenirnicu, prodavaonicu čokolade i restoran, kao i najam prostora. Ima status spomenika kulture od državnog značaja
 
Salzburški nadbiskup Konrad I:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 FTCIyUw

SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime11.03.23 13:29

Grad Rajhenburg, Georg Matthäus Vischer, Topographia Ducatus Stiriae, Graz 1681:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 WCm7zwk
 
Samostan trapista u Rajhenburgu, fotografija iz 1927. godine:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 DvtjQnb
 
Most na Savi koja je ovdje jezero radi nedaleke hidroelektrane:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 AbG9uZf
 
Dvije slike sa mosta:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 5o1JBRC
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 VHVQWHU
 
Uputio sam se u šetnju do naselja koje se razvuklo duž rječice Brestanice:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 YU17bVA
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 MQTt2Od
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 TS32Bcg

SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime11.03.23 13:30

Nekadašnja župna crkva sveteg Petra in Pavla izgrađena je na temeljima romaničke crkve iz XII. ili XIII. stoljeća, a današnji konačni oblik je dobila 1896. godine. Ima status spomenika kulture lokalnog značaja:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 GwdcGAY
 
Župna crkva župe Brestanica, bazilika Lurške Matere Božje, izgrađena je od 1908. do 1914. godine u neoromaničkom slogu. Najveći je sakralni objekt u Posavju i jedan od najvećih u Sloveniji:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Fxm3oFp
 
Crkva sveteg Boštjana potječe još iz XIII. stoljeća, a današnji izgled dobila je 1792. godine:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 NFynkM7
 
Još tri foto impresije iz Brestanice:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 7jD5kwi
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 PC79F5t
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 XGFmr7z
 
Došlo je vrijeme da se vratim na kolodvor. Izgleda da je onaj živčani prometnik dobio komplekse od moje pojave. Nakon što sam prešao na južni peron da čekam vlak za povratak doviknuo mi je: ''Kam greste?''. Valjda je mislio da opet spremam neku subverziju. Odgovorio sam ''u Dobovu'' i izgleda da ga je taj odgovor zadovoljio. I tako smo se nas dvojica, na obostrano zadovoljstvo, riješili jedan drugoga.
 
Prije mog vlaka stiže Stadler iz Dobove za Ljubljanu:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 JR5aBDH
 
I evo me opet u Dobovi:
 
Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 2Wcl5bs
 
Ponovo slijedi pješačenje od 3 km preko granice do kuće. Izračunao sam da sam tog dana ukupno propješačio cca 12 km. Neloše za čovjeka moje životne dobi, a jedan ugodan dan više.

pera84, SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zapisi sa mojih putovanja   Zapisi sa mojih putovanja - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Zapisi sa mojih putovanja
Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Zapisi o ratnim brodovima i ratovanju na vodi
» Zapisi o vojnim letjelicama i ratovanju u zraku
» Zapisi o oklopnim vozilima i ratovanju oklopnih snaga
» POSTOJNA JUN '91.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: ADMINISTRACIONA PLATFORMA :: HORIZONTI-
Idi na: