FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Bileća ŠRO

Go down 
+79
varga
Sloba1
Stažo1009
88klasa
Zoran I
Jakob Trček
Vila Izvor
Zoransezovem
bakovaca
madona
Zmago 86 klasa
Бадивук .A.
alexandar
Dado1970
kajla
osamdesetosma
Čerpis
bilećanac
gostilj
ACA- ŠOK
drago1
Franciskovic
titec
ngc2392
posavljak
PORUCNIK
MRĐA
goja71
Nosac postolja M53
Latko
RatkoP.
mirko bratuš
Goran67
trigo
Gorštak
Slobodansto
kalman58
Pera-Sopot
BUMBAR
Jozo Trklja
jagssi
zlato
pukovnik
East&West
Srdjan Radovanov
Stanko1
SveJug
more6
Ax
jezda
Shando
bossanceros104
J Možina
bugmenot2013
Surogat
semsudin
ZAGORAC
humka83
lacoš
cena
dpuric
Zemunac
Maric
winner215
Stazio
Max Blitz
nikman
Gringo
missar
broj osam
saban
кокаколакид
Xanadu
šepa
monac
jelen pivo
Prašinar
topi024
ludi slovenac
83 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
ludi slovenac
Gušter
Gušter
ludi slovenac


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-24

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime03.08.11 1:36

Dole kamen gore nebo Bileća bog te jebo

Stomak tanji kurac manji muda veča to su ti Bileća

Onaj koji je bio ko ja u Šro Bileća če se setit tih stihova.

yggypoop voli ovaj upis

Na vrh Go down
topi024
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2011-08-15

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime15.08.11 17:55

ludi slovenac (citat):
Dole kamen gore nebo Bileća bog te jebo

Stomak tanji kurac manji muda veča to su ti Bileća

Onaj koji je bio ko ja u Šro Bileća če se setit tih stihova.

tooo care i OJ BILECO GRADE RODILO TI GROZDJE :-)

Na vrh Go down
Prašinar
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2011-10-17

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime17.10.11 21:51

Jao, Bileća... Još uvijek se sjećam svakog kamena u okolini, a naročito Avtovca gdje smo izvodili razne vježbe.

Moja malenkost bila je jubilarna, 100. klasa, i služio sam od septembra 1989. do čini mi se marta iduće godine, kada sam dobio prekomandu u Zagreb.

Drugi bataljon, treća četa, četvrti vod...

Komandir čete kapetan Francišković Zoran, komandiri odjeljenja vodnici Rebše Andrej, Haris Smriko i izvjesni Mirković. Komandira voda se ne sjećam, ali znam da je bio zaj*ban prilično Smile

Interesantno je da su formacijski u Bileći komandiri vodova bili poručnici, a četa kapetani, dok su u "običnim" kasarnama kapetani uglavnom komandovali bataljonima, a poručnici četama.

I da dodam još jedan "bilećki" stih: Oj Bilećo, ne treba ti kiše, pitomci te znojem natopiše Smile

Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik
jelen pivo


BROJ POSTOVA: : 459
ČLAN OD: : 2011-10-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime18.10.11 15:33


Komandir čete kapetan Francišković Zoran
Do skora je bio u Loznickoj kasarni,dok je postojala,zavrsio je generalstabnu skolu i u Beogradu je ako te interesuje
Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik
jelen pivo


BROJ POSTOVA: : 459
ČLAN OD: : 2011-10-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime10.12.11 9:47

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik
jelen pivo


BROJ POSTOVA: : 459
ČLAN OD: : 2011-10-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime10.12.11 9:54

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik
jelen pivo


BROJ POSTOVA: : 459
ČLAN OD: : 2011-10-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime14.12.11 9:34

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik
jelen pivo


BROJ POSTOVA: : 459
ČLAN OD: : 2011-10-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime22.12.11 11:47

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
monac
Gušter
Gušter
monac


BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2012-05-30
M(j)esto Labin

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Bileća 3/2-2 100ta klasa    Bileća ŠRO Icon_minitime31.05.12 11:25

pozdrav svima koji se prepoznaju na ovim fotografijama

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: stažo   Bileća ŠRO Icon_minitime31.05.12 17:49

Prašinar (citat):
Jao, Bileća... Još uvijek se sjećam svakog kamena u okolini, a naročito Avtovca gdje smo izvodili razne vježbe.

Moja malenkost bila je jubilarna, 100. klasa, i služio sam od septembra 1989. do čini mi se marta iduće godine, kada sam dobio prekomandu u Zagreb.

Drugi bataljon, treća četa, četvrti vod...

Komandir čete kapetan Francišković Zoran, komandiri odjeljenja vodnici Rebše Andrej, Haris Smriko i izvjesni Mirković. Komandira voda se ne sjećam, ali znam da je bio zaj*ban prilično Smile

Interesantno je da su formacijski u Bileći komandiri vodova bili poručnici, a četa kapetani, dok su u "običnim" kasarnama kapetani uglavnom komandovali bataljonima, a poručnici četama.

I da dodam još jedan "bilećki" stih: Oj Bilećo, ne treba ti kiše, pitomci te znojem natopiše Smile

Haris Smriko je moj radni kolega u Zenici ako te interesuje samo javi

Na vrh Go down
Xanadu
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2012-06-13
M(j)esto Ljubljana

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime21.06.12 23:34

ludi slovenac (citat):
Dole kamen gore nebo Bileća bog te jebo

Stomak tanji kurac manji muda veča to su ti Bileća

Onaj koji je bio ko ja u Šro Bileća če se setit tih stihova.

Itaq,kako bi lahko pozabil?..

Na vrh Go down
кокаколакид
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2012-08-14

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime14.08.12 20:44

Када бих поново ишао у војску, бирао бих искључиво "ону Билећу". Иако је обука била напорна, често и затупљујућа, мора се признати да се знао ред и распоред, и да им је крајњи производ био високе светске класе. Јбт није било официра а да није био ко струна, већ сви од ком касарне, пук по чину, па до најобчнијег војника спремни за велике физичке напоре. Једном када је била узбуна, ком касарне је ставио шлем, борбени ранац и са својим штабом отишао на зборно место. То се ретко виђало осим у Билећи. Био сам и када је ГИНА прошла, а доживео обилазак нач. ГШ ЈНА.

Она двојица са заставом, слика је из 1987, тада обојица пп, командири водова у 3. чети ( командир чете кап Сулејман Кољчаку ), 2. батаљона ( комадант бат је био кап 1кл, не сећам се имена ). Леви је Францисковић, мислим да је био тад ком 2. вода, десни је Стојановски, командир 4. вода.

Слика са четворицом официра, слика је са почетка окт 1987, заклетва 86 класе питомаца ШРО, први с десна је пп Стојановски, до њега пп Францисковић

Она бела зграда на слици је ресторан, је ли тако?

ШРО у Билећи је имала два школска батаљона, са по 4 чете и у њима по 4 вода. 1. батаљон је регрутовао јунску и децембарску непарну класу, 2. батаљон септембарску и мартовску, парну класу. Ово је било бар када је рок трајао 1 год, а обука 6 месеци.

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime04.09.12 15:54

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
broj osam
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2012-09-05
DOB : 53

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime08.09.12 20:54

Prašinar (citat):
Jao, Bileća... Još uvijek se sjećam svakog kamena u okolini, a naročito Avtovca gdje smo izvodili razne vježbe.

Moja malenkost bila je jubilarna, 100. klasa, i služio sam od septembra 1989. do čini mi se marta iduće godine, kada sam dobio prekomandu u Zagreb.

Drugi bataljon, treća četa, četvrti vod...

Komandir čete kapetan Francišković Zoran, komandiri odjeljenja vodnici Rebše Andrej, Haris Smriko i izvjesni Mirković. Komandira voda se ne sjećam, ali znam da je bio zaj*ban prilično Smile

Interesantno je da su formacijski u Bileći komandiri vodova bili poručnici, a četa kapetani, dok su u "običnim" kasarnama kapetani uglavnom komandovali bataljonima, a poručnici četama.

I da dodam još jedan "bilećki" stih: Oj Bilećo, ne treba ti kiše, pitomci te znojem natopiše Smile

I ja sam bio 100.klasa.Mislim,da smo bili u istom vodu.Bio je drugi bataljon,druga četa (četvrti druge),četvrti vod! Ja sam bio u drugom odelenju ,k-dirje bio Saša Mirković iz Prokuplja.
K-dir voda bio je por.Zoran Terzić.

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileča ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime08.09.12 22:11

Dobro nam došao , broj osam Very Happy Very Happy
pozz cheers
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime23.11.12 17:30

To te ja pitam.....[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
nikman
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2011-08-23
DOB : 65

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime27.11.12 8:40

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime27.11.12 13:40

nikman (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]

Ma mi smo staromodni, hoćemo i da se to ovdje prepriča.... Pusti fejs..... to je za klince.. Very Happy
Na vrh Go down
nikman
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2011-08-23
DOB : 65

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime27.11.12 20:05

Nema se šta prepričati tu se svakodnevno okuplja nekoliko stotina bilećanaca iz cijelog svijeta uključujući i bivše starješine. Ako igdje možeš naći nekoga koga si poznavao onda je to na ta dva profila.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime27.11.12 22:25

nikman (citat):
Nema se šta prepričati tu se svakodnevno okuplja nekoliko stotina bilećanaca iz cijelog svijeta uključujući i bivše starješine. Ako igdje možeš naći nekoga koga si poznavao onda je to na ta dva profila.

Hvala, ali... Ma, što se nema za prepričat!? Onda bi svi postovi mogli bit puni samo linkova na fejs... Ne može samo tako! No Exclamation Hoćemo priče i tu! Iz prve ruke od bivših stažista. Šta je fejs bolji od nas.....


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.11.12 15:34; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
nikman
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2011-08-23
DOB : 65

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime28.11.12 11:57

Duge su to i zanimljive priče, ali vidjet ću da nešto napišem ovih dana, link sa fb sam stavio isključivo radi onih koji bi ponovo susreli nekoga od klasića i starješina a to su jedina mjesta gdje su na okupu u velikom broju.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime28.11.12 15:28

Ovdje isto imamo puuuno vremena i puuuno slobodnog mjesta na ovom forumu. Samo izvolite drugovi... i dobro došli tko se još nije ulogirao... Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime29.11.12 1:25

Ima li na forumu koji "stažo" iz Bileće "avgustovac 85"?
Na vrh Go down
winner215
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2012-12-30

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Bileća 1983/1984   Bileća ŠRO Icon_minitime30.12.12 1:21

Poštovani

Dali ima možda neko na ovom foromu, da mi pomogne. Spremam iznenađenje za rodjendan. Tražim sve što se tiče Bileče 1983/84 godine. Moj otac je služijo rok ovog vremena.
Ako ima ko poznanje ili slike, možda šta drugo.

Hvala

Na vrh Go down
Maric
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-01-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime06.01.13 22:18

Pozdrav svim pitomcima PSRO od Marica 49. klasa 75./76. god.
Ima li koga iz iste klase (2/1-2)?
Na vrh Go down
Maric
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-01-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime09.01.13 8:10

Hteo sam postaviti neke slike ali nemam jos prava...

Evo ljudi koji su bili samnom u vodu. 49. klasa, 2. bataljon, 1. ceta, 2. vod
Arzensek Franc - Store, Sl,
Bogdanovic Mile - Leskovac, Sr,
Bogojevic Stanko - Grabovac, Sr,
Bradanovic Goram -Split, Hr,
Cetkovski Krste - Prilep, Mk,
Djordjevic Ljubisa - Nis, Sr,
Gagic Ilija - Obrovac, Hr,
Grujic Vukmir - Podgorica, CG
Tafe Iballi - Shtimlje, Kosovo, Sr,
Jovanovic Zoran - Vladicin Han, Sr,
Jovanovic Ivan - Pozarevac, Sr,
Kovacevic Mico - Srbac, RS,
Krka Mise - Sinj, Hr,
Milosevic Srba - Zagubica, Sr,
Milentijevic Ranko - Novi Pazar, Sr,
Mrkic Mile - Veliki Zdenci, Hr,
Novak Zvonko - Roka, Sl,
Papuckoski Lazo - Skoplje, Mk,
Dinko Peric - Imotski, Hr,
Petrovic Branimir - Loznica, Sr,
Poljak Josip - Djurdjenovac, Hr,
Prpic Ivica - Karlovac, Hr,
Rabuza Stanko - Lasko, Sl, (+)
Rakic Miodrag - Sedlare, Sr,
Ragib Sinanovic - Zenica, BiH,
Trkulja Zdravko - Bosanska Gradiska, RS,
Valni Franjo - Grubisno polje, Hr,
Vidmar Dusan - Ljubljana, Hr,
Vouk Stanko - Osijek,Hr.

komandant bataljona M. Ljubicic,
komanfir cete Ivan Matokovic,
komandir voda Dragan Mileusnic

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime09.01.13 10:09

Pozdrav kolega "stažo", dobro došao na forum. cheers
Na vrh Go down
Maric
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-01-06

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime09.01.13 10:32

Pozdrav, pozdrav i hvala na dobrodoslici!
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime09.01.13 10:41

Dok ti se ne javi neko od kolega iz Bileće (znam da imaju svoju facebook stranicu), priključi nam se na drugim temama. sunny
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime19.07.13 10:35

Pozdrav za sve pitomce SROP Bileca 100. klasa
Bio sam 1. vod 2. cete 2.pb
KV kap Nikola Guzina
KC kap Zoran Franciskovic
KB major Vinko Markovski
Komadant skole puk Miljko Radosevic


Zemunac: komentar modifikovan dana: 19.07.13 10:44; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : dopuna)
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime19.07.13 13:01

Dobro došao Zemunac. cheers 
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime19.07.13 14:07

Hvala na dobrodoslici. Napisao bih kako sam ja doziveo ovu skolu zivota.
Prvo moram reci da me je nagovorio otac koji je i nasao vezu u TO Zemun. Znaci u Bilecu preko veze.Njegova preporuka za to je bila "Na vezbi vojska spava na patosu ili slami a oficiri u krevetu".
Pre poziva su bile i moralno -politicke provere.Trazili su misljenje od omladinske organizacije u skoli(moj drug bio predsednik) i iz mesne zajednice. Secam kad je neki penzioner ,prvoborac dolazio kod moje babe na razgovor. Mozete misliti kako su bila nakicena oba misljenja.

Nasa klasa je bila 100. jubilarna (septembar 1989) i najbrojnija . Bilo je 600 pitomaca , 3 cete, 12 vodova po 50 nas. U spavaonici 25 duplih kreveta + 3 obicna za vodnike.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime19.07.13 22:19

Najteža ŠRO, možda i najteža obuka u JNA uopšte. Bio sam u ŠRO RM, skoro dvije krajnosti koje se  ne mogu upoređivati, kod nas je više potencirana škola a manje klasična obuka. Ostale ŠRO su bile negdje između ali ipak mnogo lakše od Bileće. Very Happy

dusnes01@gmail.com ne voli ovaj upis

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime22.07.13 15:18

Pre nego sto nastavim, dotakao bih se malo puta i doceka. Putovao sam vecernjim vozom od Beograda do Niksica. Bilo je dosta regruta. Nadjoh jednog koji je isto isao u Bilecu. Voz je zakasnio toliko da nam je jutarnji bus otisao. Tu saznadosmo da za Bilecu imaju 3 polaska dnevno. Sledeci tek za 6 h oko 2-3 popodne. Mi gladni. Nadjosmo neku kafanu u centru da jedemo. Vratismo se kod autobuske i tu neka deca igrala basket i kroz razgovor sa njima ,prodje vreme.
Dodje i vreme rucku,odose deca kuci, ali se posle 5 minuta jedan vrati i rece: Zovu vas mama i tata na rucak.
Nas bilo sramota ali smo ipak otisli.
Ovo necu nikada zaboraviti.
Dolazak u Bilecu posle ne bas kratke voznje po crnogorskim selima, dosta makadama. Na stanici ceka vodnik, ne dozvoljava da idemo ka gradu, skuplja nas i odvodi u kasarnu.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime23.07.13 22:49

Vec kod kapije smo utihnuli. Vise se niko nije salio. Strah i trema su odradili svoje. Bili smo u velikoj neizvesnosti sta nas sve ceka.Odvedose nas kod nekog oficira( verovatno bezbednjaka) koji je malo razgovarao sa nama dok je drugi pretresao torbe sa ono malo stvari sto smo poneli. Nekima nadjose alkohol, nekima britvice,čakije a meni knjigu o Ljubi Zemuncu. '' Sta je ovo a? '' . Rekoh: pa knjiga, otac mi poklonio. Zavrsi se ovo dobro, uz moje obecanje da cu knjigu vratiti kad moji dodju na zakletvu. Tako je i bilo, a nisam stigao ni da je pogledam. Tih prvih dana smo zaduzili uniformu posle prvog kupanja(sledece je bilo tek za 20tak dana pred zakletvu), šišanje gde se onaj vojnik izivljao nad pojedincima. Najvise smo boravili u spavaonicama gde su nas ucili namestanje kreveta i kaseta. Taman ga napravis a ml. vodnik ga ,uz obavezno dranje ,razbaca pa opet ispocetka. Postojale su 2 vrste kreveta, sa sperplocom i novim kockama duseka-milina za namestanje i zatezanje i oni drugi sa federima i starim kockama koje ni bog ne bi zategao. Ovi drugi su bili udobniji za spavanje.
Secate li se onog dzaka-vrecice u koji smo strpali civilku? Ne znam kako su drugi roditelji to doziveli a moja majka je 2 dana plakala kao da me nikad vise nece videti.
Ne smem da izostavim pozarsva i redarstva kao i pakovanje stvari u hodniku narocito satorskog krila. Tih dana sa nama su bili samo ml. vodnici, Mozda zvuci neverovatno, ali mi u vodu nismo odmah znali da su oni staze i da su i oni ovo isto prozivljavali pre 6 meseci.Bili su jako strogi i nije bilo komunikacije osim sluzbene vojnicke. Kada smo saznali , malo su se odnosi olabavili pa se lakse disalo.a i mi smo bili opusteniji .Kako je vise odmicala obuka tako su i oni postajali blazi i umereniji sa povremenim zutim minutama.
KV se pojavio nesto kasnije ,doslo je i zaduzenje naoruzanja i pocela je i prava nastava.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime24.07.13 5:54

[You must be registered and logged in to see this image.]
Slika s neta - možda se netko prepozna....

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime24.07.13 7:23

Na svu tu nasu muku nove sredine,novi ljudi disciplina. privikanja, jos su nas docekale porcije i kazan. 100. kl. Je 2 meseca tako jela pod nastresnicom gde se cistilo naoruzanje. A mi smo mislili da je to normalno i da je tako u vojci. Niko nam nije spominjao restoran ,vodnici su mogli da nam kazu o cemu se radi ali nisu. Sigurno su tada znali sta se desava. Mnogi su zaradili stomacne probleme zbog loseg pranja porcija ,neki su uzimali samo 1 jelo bez supe i salate da bi manje prali. Dobijali smo malo deterdzenta a prali smo prstima i cetkicom za zube. Uvek je ostajalo malo hrane oko one nitne u metalnoj porciji. Strasno.
A onda kad se otvorio restoran kao da nas je sunce ogrejalo. Nema vise pranja, jedes za stolom u zatvorenom. Koliko malo treba da bi covek bio srecan bar u trenutku.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime25.07.13 20:17

Pre nastave bih dotakao zakletvu tj svecanu obavezu kako se to tad zvalo. Mnogima niko nije dosao. Daleko i nema se para. Meni su dosli roditelji i sestra. Izvukli smo jos jednog pitomca ( Drago iz Maribora) mog dobrog druga. Ceo dan smo svi bili zajedno u Dubrovniku. Napokon malo opustanja od Bilece. Mi smo otisli na prenociste a Drago se vrati u kasarnu uvece.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime25.07.13 21:21

Moj brat je za vreme boravka u Bileci izasao u grad samo posle zakletve.I za sest meseci nijednom.  (Kaze*Koji cu klinac u grad kada vojsku mogu da gledam i ovde u kasarni*).Morao sam mu priznati da bi retko ko to mogao izdrzati.
Na vrh Go down
cena
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-07-25

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime25.07.13 22:48

Zdravo drugovi!
06.01.1984 moj prvi dan v Bileći.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime25.07.13 23:26

Ja sam u grad isao kad god sam mogao tj dobio dozvolu,da bi se najeo i na telefon u postu
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime26.07.13 11:11

cena, dobrodosao na forum!
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime26.07.13 14:09



yggypoop voli ovaj upis

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime26.07.13 14:42

Bileća 07.10.89. Zakletva
Na slici su moji drugovi koje sam spominjao u postovima Milan(iz voza) , Drago i moja malenkost

[You must be registered and logged in to see this image.]

dusnes01@gmail.com ne voli ovaj upis

Na vrh Go down
cena
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-07-25

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime26.07.13 20:01

Hvala
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime27.07.13 14:07

Na slici su 1. (moj) i 2. pitomački vod ,2.pč,2pb  100kl  07.10.89.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Zoran I voli ovaj upis

Na vrh Go down
cena
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-07-25

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime27.07.13 15:57

77-78 klasa javi se
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime29.07.13 13:13

Skolovanje tj obuka je bila iz 3 semestra( dvomesecja). Ovo su datumi dobijanja cinova:
Pit. Razvodnik 21.11.89.
Pit. Desetar 26.01.90.
Pit. Ml. Vodnik 08.03.90.
Vidi se da je drugi deo bio najduzi a i najtezi . Tada su neki odustali i otisli u prekomandu ( iz neparnih klasa,jun i decembar, bi presli u skolsku cetu ) kao razvodnici. Cini mi se 4-5. Ja koliko znam na njih nije vrsen direktan pritisak da napuste skolu ,vec su sami trazili da odu jer nisu mogli vise da izdrze ili psihicki ili fizicki. Ocene i nisu bile toliko presudne. Svi su znali bar nesto za provlacenje. A i pricalo se da ko izdrzi do kraja taj i zavrsi.Tako je i bilo, niko nije pao na zavrsnom ispitu pred komisijom.
Od predmeta smo imali(ako se sve setim) :
SO strojeva obuka
NNG naoruzanje sa nastavom gadjanja
POV politicko obrazovanje i vaspitanje
Rad sa ljudima
VT vojna topografija
Fizicko
TO /TT takticka obuka sa teorijom taktike
 Tu su bili jos veza,abho,inzenjerija, PVO, OMJ,bezbednost,strane armije.
Mislim da je to sve.
Gradivo je bilo obimno, kazu da na akademiji ovo rade 2 godine a mi 5 meseci.Nastava je izvodjena u kabinetima ili na poligonu i terenu. Neka predavanja su bila i u velikoj sali.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime29.07.13 21:40

Bileća je kao što reće Zemunac jedna od najtežih šlkola sa obukom, a naravno je da je trebalo i moralo biti tako jel ipak ste bili rukovodeći kadar koji je ndrapao od onih viših a i od onih manjih tako da je fakat bilo najteže biti stažo vodnik uz ponavljam dosta tešku školu sa obukom.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime30.07.13 14:43

Starešine 2.pč 2.pb 89/90

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Sponsored content





Bileća ŠRO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Bileća ŠRO
Na vrh 
Stranica 1/6Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Bileća 83
» bileča 90 102 klasa

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA
 :: SR BOSNA I HERCEGOVINA
-
Idi na: