FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"

Go down 
5 posters
AutorPoruka
Tonka
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2022-02-03

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime23.01.24 21:48

Pozdrav i ispričavam se na kasnom javljanju!
I kao prvo čestitke na reaktivaciji foruma!

Svako toliko sam mislila javiti se, i osjećala odgovornost da ispunim obećanje, ali napisati izvještaj konferencije mi ne pada lako, pošto smo se dotakli puno različitih tema i podtema, a i diskusije su se kretale u raznoraznim smjerovima. No svejedno ću pokušati ukratko, makar okvirno:

Dakle, za neupućene: radi se o konferenciji koja je održana u Historijskom muzeju u Sarajevu u sklopu izložbe „Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali“ ovog ljeta, 2023.. U pripremama sam bila u kontaktu s nekim članovima foruma i obećala sam dojaviti rezultate. Pa evo napokon :-)

Prvi dan konferencije bio je posvećen JNA i vojnom korištenju obalnog prostora, a drugi dan se bavio turizmom na istoj toj obali za vrijeme Jugoslavije i njegovoj transformaciji do danas.

Program prvog dana:
30.08.2023., Odmor i obrana na Jadranskoj obali – vojska

13:00–13:15 Uvod u konferenciju, Anamarija Batista i Antonia Dika

13:15–14:00 Antonia Dika, Univerzitet za umjetnost i dizajn Linz: Vojska na obali u doba mira, Karta je karta je karta je karta

14:00–14:45 Tanja Petrović, Institut za studije kulture i sjećanja ZRC SAZU, Ljubljana: Vojska, gradovi, vojni gradovi

14:45–15:30 Zoran Torbica, osnivač Facebook grupe JRM: JRM u srcu i na Fejsbuku

15:30–16:00 Pauza

16:00–16:45 Svetlana Janković, magistar nauka iz oblasti odbrane, bezbednosti i zaštite, potpukovnica u penziji: Žene u vojsci

16:45–17:30 Slavica Stamatović Vučković, Arhitektonski fakultet, Univerzitet Crne Gore: Transformacija ex-militarnih zona u Crnoj Gori: Porto Montenegro u Tivtu

17:30–18:15 Vjekoslav Gašparović, arhitekt: Prenamjena vojnog u turističko zemljište – istarska iskustva

Prvo izlaganje je bilo moje, na temu vojske na obali u doba mira, a tu sam predstavila moje dosadašnje istraživanje i instalaciju „Karta je karta je karta je karta: Lošinj, Brijuni, Kumbor, Šepurine, Lastovo, Vis“, koja je bila prikazanu u sklopu izložbe. Osvrnula sam se na problematiku prikupljanja pouzdanih i kvalitetnih informacija na temu JNA, nedostupnost arhivske građe, etc. Spomenula sam i da su online forumi, pogotovo ovaj ovdje, i socijalni mediji općenito, bitne (ako ne i najbitnije) riznice znanja.

Tanja Petrović je tematizirala utjecaj vojne prisutnosti na društveni, kulturni i ekonomski život grada, s posebnim fokusom na Pulu. Sagledala je paralelnost vojske i lokalnog stanovništva, ulogu vojnika u gradskoj svakodnevnici, ali i odnos prema vojnom (i industrijskom) građevinskom nasljeđu danas.

Zoran Torbica, osnivač facebook grupe JRM - Jugoslovenska ratna mornarica, prenio nam je njegova iskustva s aktivacijom sjećanja na internetu, te obrazložio njegove osobne razloge i motivacije za osnivanje te grupe, koja danas broji skoro 20.000 članova.

Bivša oficirka Svetlana Janković je tematizirala poziciju žena u vojsci kroz godine, te usporedila situacije u različitim državama. U naknadnoj diskusiji otvorilo se pitanje na koje nismo uspjeli dokučiti pouzdan odgovor, a to je zašto je služenje dobrovoljnog vojnog roka za žene u JNA ukinuto nakon samo dvije godine, tj. zašto je uopće inicijalno pokrenuto.

Arhitektica Slavica Stamatović Vučković prezentirala nam je transformaciju Tivatskog Arsenala, Remontnog zavoda Sava Kovačević, u današnje luksuzno turističko naselje s marinom za megajahre Porto Montenegro. U kontekstu crnogorskih primjera transformacija vojnih zona, u koje spada i bivša Kumborska kasarna, diskutirali smo o ulogama i odgovornostima vezanim za obalni prostor i pomorsko/morsko dobro. Čiji su to prostori, tko bi trebao o njima odlučivati, itd.?
(O fenomenu morskog/pomorskog dobra je u okviru drugog dana konferencije detaljno referirala arhitektica Dinka Pavelić.)

Na kraju intenzivnog konferencijskog dana arhitekt Vjekoslav Gašparović nam je prenio njegova iskustva bavljenja vojnom baštinom i bivšim vojnim prostorima u Istri. Dočarao nam je višeslojne pokušaje, ali i prepreke, spašavanja tih bitnih prostora za grad Pulu i njene stanovnike od monofunkcionalne namjene i privatizacije.

Diskusije nakon svih izlaganja su se vrtile u raznim zanimljivim smjerovima i teško mi ih je prenjeti ukratko, ali ako nekoga neka od tema zanima detaljnije, neka mi se slobodno javi ovdje ili preko privatne poruke!

Jedan od meni bitnih zaključaka konferencije je da se jako jako malo pouzdano zna o nastanku i izgradnji vojnih zona JNA, meni posebno zanimljive teme, ali i o njihovom korištenju, tj. o ičemu vezanim za JNA. S time se potvrđuje važnost ovog ovdje foruma i sličnih platformi razmjena iskustva koje u tom kontekstu djeluju kao rijetki i jedinstveni „arhivi“ znanja. Svaka čast na tome!

splico70, Kukuriku and Zoran I vole ovaj upis

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime24.01.24 1:15

Pozdrav Tonka.
Poprilično sam neupućen,nisam niti znao o održavanju te konferencije u gradu na Miljacki.
Za početak jedno pitanje?
Ko je bio organizator i pokrovitelj konferencije?
Hvala unapred

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

splico70 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Tonka
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2022-02-03

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime24.01.24 10:04

milutins (citat):
Pozdrav Tonka.
Poprilično sam neupućen,nisam niti znao o održavanju te konferencije u gradu na Miljacki.
Za početak jedno pitanje?
Ko je bio organizator i pokrovitelj konferencije?
Hvala unapred

Pozdrav!

Konferencija je bila dio završnog programa spomenute izložbe "Pogled u daljinu" u Historijskom muzeju BiH. Organizatorice smo bile kolegica Anamarija Batista i ja, pod pokroviteljstvom Univerziteta za umjetnost i dizajn iz Linza i Akademije likovnih umjetnosti iz Beča, a u suradnji sa Historijskim muzejom BiH u Sarajevu. Na izložbi su prezentirani rezultati našeg istraživanja koje se bavilo vojnom i turističkom izgradnjim na Jadranskoj obali (u periodu od cca. 1945. do 1990. godine) i utjecajima tih dvaju korištenja na lokalnu zajednicu (ukratko). Uz to, izloženi su umjetnički radovi iz sagledanog vremenskog perioda koji se bave tim temama/fenomenima, a i novi umjetnički radovi izrađeni posebno za izložbu.

Nisam sigurna mogu li se ovdje postavljati linkovi, ako može, evo ih par
[You must be registered and logged in to see this link.]
ili
[You must be registered and logged in to see this link.]

splico70, Kukuriku and Zoran I vole ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Izložba "Pogled u daljinu"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime24.01.24 18:01

Pozdrav Tonka.

Hvala na izvještaju. Nama je zadovoljstvo ako vam je Forum BPN JNA mogao poslužiti u cilju prikupljanja korisnih informacija za pomenute projekte. Takodjer se osobno zahvaljujem na pozivu da ispred Foruma BPN JNA sudjelujem na konferenciji, što nažalost zbog poslovnih obveza nije funkcioniralo. 

Otvaram evo zasebnu temu o Izložbi i Konferenciji, gdje se bude moglo i više saznati o tome.
Svi linkovi, slike i video zapisi su dobrodošli.

_________________
Bit će ovo sve dobro!

splico70 and Tonka vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime24.01.24 19:02


_________________
Bit će ovo sve dobro!

splico70, Kukuriku and Zoran I vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime24.01.24 19:06


_________________
Bit će ovo sve dobro!

splico70, Kukuriku and Zoran I vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime24.01.24 20:17

...

Intervju Tonka - VBČ, pred Konferenciju u ljeto 2023:

Kako je došlo do ideje za otvaranje Foruma bivših pripadnika nekadašnje JNA?

Ideja se rodila 2009 godine. U to vrijeme postojali su forumi i platforme za sve i svašta, tako i za neke vojske u novonastalim državama, ipak nije bilo platforme za bivše pripadnike JNA. Stoga je ta ideja realizirana 01.05.2009, što se kasnije pokazalo dobrim datumom, jer u mnogim zemljama je taj dan praznik, pa se članstvo na dan obljetnice foruma moglo okupiti u većem broju.

Je li od početka bio velik odaziv? Jesu li postojali tada slični forumi i jeste li Vi bili aktivni u nekima?

Odaziv je bio više nego očekivan, a kako je već navedeno, sličnih foruma nije bilo. Forum bivših pripadnika nekadašnje JNA je bio prvi i jedini takve vrste.

Jeste li imali posebna očekivanja otvaranjem foruma i jesu li ista ispunjena?

Naravno da se ima odredjenih očekivanja u bilo kakav projekt da se krene. Temeljna očekivanja jesu bila ispunjena.
A, ta temeljna očekivanja su bila da se nekadašnji pripadnici JNA mogu slobodno okupiti na jednom mjestu koje je rezervirano samo za njih, potom da mogu slobodno razmjeniti sjećanja i dojmove iz toga vremena, i na koncu da se mogu i sresti u živo nakon svih tih godina koje su prošle. Očekivanje koje nije ili nije u potpunosti ispunjeno je to da će nekako najviše članova biti iz Bosne i Hercegovine te Makedonije. Upravo se desilo suprotno, i iz ove dvije zemlje je došao nekako najmanji odziv. Nasuprot tomu, očekivanje da će iz Hrvatske i Slovenije biti najmanje članova, se takodjer nije obistinilo. Iz Hrvatske smo imali fantastičan odaziv, takodjer i iz Slovenije.

Podnaslov "Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања ..." je po meni jako poetičan i "iz prve" ukazuje na podršku različitosti. Pretpostavljam da postoje druge platforme koje nisu tako inkluzivne. Imate li Vi iskustva ili usporedbu s nekim drugim platformama sličnog sadržaja?

Zaista ne! Forum BPN JNA nije imao uzora u bilo kojoj drugoj platformi, i razvijao se zasebno u "svijet za sebe". Stoga je u mnogo čemu odudarao od drugih foruma i platforma. Moto foruma da Svatko ima pravo na sjećanje, ohrabrivalo je članove da slobodno pišu o tome dobu i o dijelu svoje mladosti.  
U nekim sredinama, osobito tamo gdje se JNA nije baš proslavila u vrijeme raspada SFRJ, nije bilo popularno pričati o istoj. No, koncept foruma je bio takav da je to bio forum bivših pripadnika koji su služili u JNA, a ne forum JNA kao takve. Osim toga, nakon što smo definirali da JNA smatramo svejugoslavenskom do momenta kad je Predsjedništvo SFRJ naložilo povlačenje iste iz Slovenije, to nam je širom otvorilo vrata za recimo članstvo iz Hrvatske. Nakon toga datuma tj. 18.07. 1991 sve ono što se dešavalo i dogadjali u kojima je sudjelovala nominalna JNA, za nas nisu bili tema. 

Imate li uvid ako su članovi (bili) povezani i u realnom ili samo u virtualnom svijetu?

Mogi od članova su virtualno povezani, a neki od njih su se i sreli, tako da su nastala nova poznanstva i priljateljstva, na što smo posebno ponosni. Osobito kad se ima u vidu da su to ljudi koji se prije foruma uopće nisu poznavali, da potječu i različitih podneblja i država, te su različitih narodnosti.
Većina od njih je aktivno sudjelovala u prošlome ratu, odnosno bili su na suprotnim stranama. Ipak, to ih nije priječilo da se nadju i razmijene uspomene.

Što je razlog zatvaranju foruma?

Glavni razlog zatvaranja je nepostojanje adekvatne administracije koja bi uspješno vodila forum. Neki od članova su zbog osobnih razloga morali prekinuti s radom, neki su se bili zasitili, neki su imali neka druga očekivanja i planove. Sve je to ljudski i za razumjeti.

Meni, a vjerujem i drugim zainteresiranima, je forum jako vrijedan izvor informacija po pitanju vojnih instalacija na prostorima Jugoslavije. Čula sam da se i turistički vodiči military tura na Visu informiraju preko foruma, što je jako vrijedno, jer su se ranije širile razne neistinite priče i mitovi.
Posebnost je što forum okuplja ljude koji su stvarno upoznati s određenim lokacijama i članovi međusobno ispravljaju nepreciznosti sjećanja pojedinca. Mislite li da bi se sadržaji foruma mogli koristiti / preurediti / prenamjeniti u znanstveno-informativne svrhe ili bi se to protivilo kodeksu foruma?

Forum je i nakon zatvaranja ostao vidljiv, poredostalog i zbog toga. Masa je korisnih informacija koje se mogu i trebaju rabiti.


Imate li Vi ideje kako sačuvati sakupljeno znanje za budućnost, tj. mislite li da je bitno da se nešto od toga prenese novim generacijama?

Moramo biti realni - biološki sat nitko ne može zaustaviti. Generacije koje su služile JNA, a s njima i neka autentična znanja će se vremenom sve više osipati. Dok, ono što je zapisano, ipak ostaje. Stoga jeste velika šteta da je forum morao biti zatvoren, ipak ostaje nada da će prije ii kasnije netko doći s nekim održivim konceptom za njegovo ponovno otvaranje.

VBČ (Vojnik bez čina)

_________________
Bit će ovo sve dobro!

splico70, Kukuriku, Zoran I and Tonka vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
splico70
Desetar
Desetar
splico70


BROJ POSTOVA: : 267
ČLAN OD: : 2009-09-13

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime25.01.24 8:59

Sve pohvale. Šteta što se za ovako dobru stvar sazna tek kada prođe. Da sam znao ranije, došao bih do Sarajeva. U medijima nije bilo ništa o tome. Ali zato kad nastupa Prijovićka svi mediji trube. No

Kukuriku and Tonka vole ovaj upis

Na vrh Go down
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime25.01.24 16:14

VBČ (citat):



Što je razlog zatvaranju foruma?

Glavni razlog zatvaranja je nepostojanje adekvatne administracije koja bi uspješno vodila forum. Neki od članova su zbog osobnih razloga morali prekinuti s radom, neki su se bili zasitili, neki su imali neka druga očekivanja i planove. Sve je to ljudski i za razumjeti.


Visoka diplomatija! lol!

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz

milutins voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime16.03.24 22:21

Intervju Tonka - Zagorac, pred Konferenciju u ljeto 2023:


Kako je došlo do ideje za otvaranje Foruma nisam upoznat. Forum je otvoren u svibnju 2009g., a ja sam postao član u veljači 2012g. Čisto slučajno, po internetu sam pretraživao podatke o graničarima i "nabasao" na Forum.

Kad sam se učlanio na svim temama je bilo podosta komentara i članstvo je bilo aktivno u opisu službovanja i događanja svih vrsta za vrijeme njihovog službovanja.
Mišljenja sam da je odaziv i interes bio velik, koji je po mom mišljenju negdje oko 2016-2017 počeo lagano opadati.

Neka posebna očekivanja nisam imao osim da vidim kako je bilo u pojedinim periodima službovanja prvenstveno na karaulama i centrima za obuku. Nadao sam se da će se u raspravama pojaviti i oni koji su službovali u moje vrijeme, što se nije dogodilo.Bilo je nešto rasprava onih koji su službovali prije i poslije mene.Osim vojničkih tema, na ostalima nisam bio posebno aktivan.

Bilo je i sada je sličnih foruma u kojim nisam, niti sada sudjelujem.

Podnaslov "Sva(t)ko ima pravo na sjećanja" za mene je više kao suštinski dio pravila ponašanja na forumu, što neki članovi nisu razumjeli ili nisu željeli razumjeti. Pritom mislim i na neke članove ondašnje administracije.

Bilo je vidljivo da su neki članovi povezani i u realnom svijetu, što putem komunikacije preko e-maila, a i osobnim poznanstvima.To je bilo osobito vidljivo kad je dolazilo do sukoba mišljenja pojedinih članova pa i administracije. Neki su osobna poznanstva objavili i na forumu.

Meni je osobno žao što je forum zatvoren, ali sam svjestan da forum ne može funkcionirati na način "OVLASTI MENI, ODGOVORNOSTI TEBI". Takav način razmišljanja i djelovanja pojedinih članova administracije doveo je do zatvaranja foruma, što je velika šteta za normalne članove.

Forum kao takav je vrijedan izvor informacija osobito vojne tematike.
Meni osobno bi poslužio kao vrijedan izvor u pisanju knjige eventualnog naslova "VOJSKA NEKADA I VOJSKA SADA", pošto sam bio i pripadnik HV od 1991godine (5.bojna 1A gardijske brigade i 7. gardijske brigade). Naravno da od pisanja knjige neće biti ništa, zdravlje, godine i tako to....

Jedini pravi način prijenosa za budućnost je da forum živi bez ideoloških predznaka.
Koliko lijepih, konstruktivnih, živopisnih i vrijednih opisa raznih događaja i situacija ima na ovom forumu, čudo jedno.

Ja nisam član jer sam volio JNA ili ondašnju ideologiju, nego zato jer sam se putem foruma vratio u dio svoje mladosti koje više nema niti će je biti. Tako sam se ponašao kao običan član i kao nekadašnji član administracije. Samo sjećanja. Na ovom forumu je ispisana povijest mnogih mladosti.

Član bivše administracije: Zagorac

_________________
Bit će ovo sve dobro!

Kukuriku voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime16.03.24 23:27

Poprilično korektan je Zagorac u ovom intervjuu.
I što je bitno iskren.Nisam bio sudionik prestanka rada foruma iz razloga većini vas znanih.
Takodje nisam bio ni sudionik raspada JNA i SFRJ.
Za sve ove godine fbpnjna je vodjen poprilično dobro,bez nekih značajnijih zamjerki,veoma je pregledan i ima hiljade kvalitetnih komentara,fotografija.
Treba imati u vidu da su protekli dogadjaji iz 90 ih uticali na sve nas,mnogi su bili i akteri svih tih dešavanja,vjersko gradjanskog rata.
Lično nisam vjerovao da će forum trajati toliko dugo.
Izgleda da je fbpnjna doživeo sudbinu ex yu.
Zašto je to tako vi znate bolje od mene.
Pohvala Zagorcu.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

Kukuriku voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime17.03.24 11:46

Posve korektno i od tebe da na takav način ocijeniš rad foruma kroz sve ove godine, iako si nažalost bio jedan od najviše sankcioniranih članova. To pokazuje osobu bez pretjerane sujete i ogorčenosti.

_________________
Bit će ovo sve dobro!

Kukuriku voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime17.03.24 14:00

Danas sam poprilično zauzet oko pokladne fešte.
Daću opsežnu opservaciju fbpnjna kroz sve ove godine.
Jesam dosta vremena proveo baniran ali i tada sam bio na forumu to jest pratio forum,čitao vaše komentare. Mogao sam se registrovati sa druge IP adrese,pod drugim imenom. Nisam,mislim da bi to bilo nisko sa moje strane,a bio bi i nekakva kopija samog sebe.
Kopija i ako je dobra uvijek je lošija od originala.
Tu je akcenat,upravo u ovoj konstataciji.
Slijedi opširan osvrt.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime17.03.24 14:01

Zagorac i Puric su zive legende foruma, bez kojih ga danas ne bi bilo. Dva najveca gospodina negdasnje administracije.

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz
Na vrh Go down
Sponsored content





Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"   Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali" Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Izložba "Pogled u daljinu - Odmor i obrana na Jadranskoj obali"
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Godišnji odmor ili samo odmor
» SVAŠTARA
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» zirovnica
» Znanstveni pogled na religiju

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: DUHOVNA NADGRADNJA
-
Idi na: