FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 INŽENJERIJA

Go down 
+38
vojnik 84
karaulac
milutins
voja64
bežigrad
SveJug
vargas
013gonzo
Djida
Dino-Priboj
Pero™
stari FAZAN
Mikula 67
josip
boyan64
saban
hawk
vladimir
sasa staza
lacoš
Jozo Trklja
dpuric
stanislavk
semsudin
East&West
bojnik
miler
zastavnik
Boske
Stazio
Max Blitz
pukovnik
oficir s ruzom
Puky
simostanic
Kaplar M
Patrick
inzenjerac
42 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
inzenjerac
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 23
ČLAN OD: : 2011-02-05
DOB : 61
M(j)esto skopje,makedonija

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime05.02.11 22:14

Evo nekoliko teme za razgovor u ovu temu

-pionirci
-pontonjerci
-masinci-masinska inzenjerija
-najveci inzenjerski centar za obuku vojnika,podoficira,oficira...
-dan roda inzenjerije
moze da ovu temu moderatori otvore kao zasebnu ,a ovo sto sam naveo da budu pod teme iste.
Na vrh Go down
inzenjerac
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 23
ČLAN OD: : 2011-02-05
DOB : 61
M(j)esto skopje,makedonija

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime12.03.11 23:47

Dan roda Inzenjerije u JNA odbelezavao se svake godine 7.03.Tog dana davne 1983 u Kninu gde sam sluzio vojnik rok odrzana je svecena programa u kojoj su ucestvovali vojnici,voeni orgestar,mozda i omladinci sa skolama u gradu(ne mogu se setiti).u vecernim satima u restoranu doma JNA odrzana je i proslava gde su se delili znacke,nagradna otsustva kako i unapredjena staresina u vecim cinova.
Vec sledeceg dana cela inzenjerija napusta kasarnu u gradu,stara vojska sa celom mehanizacijom,kako i mlada vojska,odlaze na teren iznad grada gde ostaju do kraja jeseni kada se zavrsava gragjrviinska sezona.Gore na terenu su dolazili mladi vojnici u aprilskoj,julsku,a i od tamu su se stari vojnici skidali i odlazili u civilstvo...
Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
Patrick


BROJ POSTOVA: : 564
ČLAN OD: : 2010-04-11
DOB : 53

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Praznici SFRJ    INŽENJERIJA Icon_minitime13.03.11 6:57

inzenjerac (citat):
Dan roda Inzenjerije u JNA odbelezavao se svake godine 7.03.Tog dana davne 1983 u Kninu gde sam sluzio vojnik rok odrzana je svecena programa u kojoj su ucestvovali vojnici,voeni orgestar,mozda i omladinci sa skolama u gradu(ne mogu se setiti).u vecernim satima u restoranu doma JNA odrzana je i proslava gde su se delili znacke,nagradna otsustva kako i unapredjena staresina u vecim cinova.
Vec sledeceg dana cela inzenjerija napusta kasarnu u gradu,stara vojska sa celom mehanizacijom,kako i mlada vojska,odlaze na teren iznad grada gde ostaju do kraja jeseni kada se zavrsava gragjrviinska sezona.Gore na terenu su dolazili mladi vojnici u aprilskoj,julsku,a i od tamu su se stari vojnici skidali i odlazili u civilstvo...
Praznici SFRJ

01. siječnja – Nova godina (slavio se 1. i 2. siječnja)
01. svibnja – Praznik rada (slavio se 1. i 2. svibnja)
09. svibnja – Dan pobjede
04. srpnja – Dan boraca
29. studenog – Dan republike (slavio se 29. i 30. studenog a ako je jedan od ta dva datuma bio nedjelja slavio se i u ponedjeljak)



Republički praznici

SR BiH
27. srpnja – Dan Ustanka
25. studenog – Prvo zasjedanje ZAVNOBiH

SR Crna Gora
13. srpnja – Dan ustanka

SR Hrvatska
27. srpnja – Dan ustanka

SR Makedonija
02. kolovoza - Ilinden
11. listopada – Dan ustanka

SR Slovenija
27. travnja – Osnivanje OF
22. srpnja – Dan ustanka
01. studenog – Dan Mrtvih

SR Srbija
07. srpnja – Dan ustanka



Značajniji datumi

15. 01. – Dan vozača
01. 02. – Dan računovodstvenih i financijskih radnika
15. 02. – Dan Titovog fonda za stipendiranje
20. 02. – Dan zaštite spomenika kulture Jugoslavije
01. 03. – Tjedan borbe protiv raka
07. 03. – Dan inženjerskih jedinica JNA
08. 03. – Međunarodni dan žena
17. 03. – Svjetski dan pomorstva
21. 03. – Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije
21. 03. – Međunarodni dan invalida
23. 03. – Međunarodni dan meteorologa
27. 03 – Svjetski dan kazališta
01. 04. – Dan omladinskih radnih akcija
02. 04. – Međunarodni dan dječje knjige
07. 04. – Međunarodni dan zdravlja
08. 04. – Svjetski dan Roma
14. 04. – Dan inženjera i tehničara
15. 04. – Dan željezničara
17. 04. – Dan Narodne tehnike
19. 04. – Dan estradnih radnika Jugoslavije
20. 04. – Osnivanje socijalističke radničke partije Jugoslavije (komunista) 1919. godine
08. 05. – Međunarodni dan Crvenog križa
12. 05. – Svjetski dan medicinskih sestara
13. 05. – Dan službe sigurnosti
18. 05. – Međunarodni dan muzeja
21. 05. – Dan ratnog zrakoplovstva protuzračne obrane JNA
25. 05. – Titov rođendan – dan mladosti
05. 06. – Dan zaštite čovjekove okoline
14. 06. – Dan kovača
20. 06. – Dan civilne zaštite
27. 06. – Dan samoupravljača
16. 07. – Dan tenkista JNA
20. 07. – Dan atomsko – biološko – kemijske obrane JNA
23. 07. – Dan penzionera
15. 08. – Dan graničara JNA
01. 09. - Dan nesvrstanosti
08. 09. – Međunarodni dan opismenjivanja
09. 09. – Dan ustanka u Istri i Slovenskom primorju
10. 09. – Dan ratne mornarice, pomorstva i riječnog brodarstva
--. 09. – (treći utorak u rujnu) međunarodni dan mira
15. 09. – Dan konjičkih jedinica JNA
26. 09. – Dan vezista JNA
27. 09. – Dan vatrogasaca Jugoslavije
--. 10. – (prvi pon. u listopadu) Međunarodni dječji dan
05. 10. – Dan Balkana
07. 10. – Dan artiljerije JNA
10. 10. – Dan metalaca
10. 10. – Dan SKOJ-a
12. 10. – Dan pronalazača
16. 10. - Svjetski dan hrane
24. 10. – Dan UN-a
29. 10. – Dan novinara Jugoslavije
31. 10. - Svjetski dan štednje
07. 11. – Obljetnica Oktobarske socijalističke revolucije 1917. godine
10. 11. – Dan artiljerisko – raketnih jedinica protuzračne obrane JNA
16. 11. – Dan Auto-moto saveza Jugoslavije (AMSJ)
17. 11. – Svjetski dan nepušenja
29. 11. – Međunarodni dan solidarnosti sa palestinskim narodom
10. 12. – Dan prava čovjeka
15. 12. – Dan esperantske knjige
22. 12. – Dan JNA
27. 12. – Dan pionira Jugoslavije

Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
Patrick


BROJ POSTOVA: : 564
ČLAN OD: : 2010-04-11
DOB : 53

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Mile vs Tranzicija - Praznici    INŽENJERIJA Icon_minitime13.03.11 7:00

inzenjerac (citat):
Dan roda Inzenjerije u JNA odbelezavao se svake godine 7.03.Tog dana davne 1983 u Kninu gde sam sluzio vojnik rok odrzana je svecena programa u kojoj su ucestvovali vojnici,voeni orgestar,mozda i omladinci sa skolama u gradu(ne mogu se setiti).u vecernim satima u restoranu doma JNA odrzana je i proslava gde su se delili znacke,nagradna otsustva kako i unapredjena staresina u vecim cinova.
Vec sledeceg dana cela inzenjerija napusta kasarnu u gradu,stara vojska sa celom mehanizacijom,kako i mlada vojska,odlaze na teren iznad grada gde ostaju do kraja jeseni kada se zavrsava gragjrviinska sezona.Gore na terenu su dolazili mladi vojnici u aprilskoj,julsku,a i od tamu su se stari vojnici skidali i odlazili u civilstvo...



Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 59
M(j)esto Belgrade

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime23.07.11 12:50

E, ja sebe ne mogu svrstati na "pravo" mesto... Bio sam u pionirskom vodu, ali kroz obuku osposobljen za kompresorske masine i alatke.
To bi bio nekakav "mix" pionirske i masinske inzinjerije. Question
( Ko razume , shvatice Very Happy , VES 11709)
Na vrh Go down
simostanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2012-07-24

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime29.08.12 16:40

Puky (citat):
Dan inženjerije OS RH  Wink
 
 
OVO JE FORUM BIVSIH PRIPADNIKA JNA, A 1993 JNA NEPOSTOJI

Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
Patrick


BROJ POSTOVA: : 564
ČLAN OD: : 2010-04-11
DOB : 53

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime29.08.12 18:35

simostanic (citat):
Puky (citat):
Dan inženjerije OS RH  Wink

OVO JE FORUM BIVSIH PRIPADNIKA JNA, A 1993 JNA NEPOSTOJI
 
Slažem se u potpunosti,biće uklonjeno uskoro.
Na vrh Go down
Puky
Gušter
Gušter
Puky


BROJ POSTOVA: : 29
ČLAN OD: : 2012-08-15

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime09.09.12 20:55

Patrick (citat):
simostanic (citat):
Puky (citat):
Dan inženjerije OS RH  Wink

OVO JE FORUM BIVSIH PRIPADNIKA JNA, A 1993 JNA NEPOSTOJI

Slažem se u potpunosti,biće uklonjeno uskoro.
 
Sorry, isprika svima koji su se osjetili povrijeđeni postom i linkom s youtube-a. Činilo mi se zanimljivom, noooooo ......
Potpuno se slažem s komentarima i molim admine, da obrišu i sve komentare posta o "Dani inženjerije OS RH" kao što su obrisali i sam post (na što nemam primjedbi), ali je da prostite glupo da stoje komentari, a ne zna se o čemu  lol!
 
Ne žalosti me  što je post uvrijedio neke, žalosti me što nije sve, ali neka, ..... admini što se čeka? "Naređenja se ne komentiraju, nego izvršavaju!"

_________________
Ja ne postojim! Ja sam bivši!
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime12.01.13 19:41

dajte jos fotografija iz mekusja..normalno sadasnjih
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime17.01.13 21:07

Da malo obogatimo temu početcima inžinjerije ne iz JNA ali je vezana za prostore bivše države. Radi se o oficiru K und K Monarhije koji je prilikom aneksije Bosne i Hercegovine vodio dnevnik od 1876 - 1879 godine. Pravi mali inžinjerijski priručnik. Evo par fotki tog rariteta:

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime28.01.13 12:10

pukovnik (citat):
Da malo obogatimo temu početcima inžinjerije ne iz JNA ali je vezana za prostore bivše države. Radi se o oficiru K und K Monarhije koji je prilikom aneksije Bosne i Hercegovine vodio dnevnik od 1876 - 1879 godine. Pravi mali inžinjerijski priručnik.

A-U Monarhija je bila poznata kao uređena država, prema brojnim kriterijima, koja je stalno nešto gradila. Vjerojatno je ovako napisan inženjerijski dnevnik rezultat ne samo propisa, nego i osobne pedantnosti i stučnosti oficira koji ga je vodio.

Bio sam u Kumboru 1987.g. u mornarici, a mornari koji nisu spavali na brodovima su dijelili zgradu sa jednom inženjerijskom jedinicom. S njima inače nismo imali nikakve formacijske veze (oni su bili SMB), osim što smo se družili onako, u slobodno vrijeme. Ne sjećam se službenog imena te jedinice, kao ni broja VP.
Negdje prije ljeta 1987.g. ta jedinica je počela iskopavati mislim kanal za vodu do nekih sela ili zaselaka na suprotnoj strani Kumbora, od Pristana, pa prema brdu, do Zabrđa ili Mitrovića (ovo pretpostavljam).
Sve ručno, s krampovima i lopatama, bez mehanizacije, ne znam je li bilo miniranja, mislim da je nešto.
Oni su to kopali mjesecima svaki dan, tko je tamo bio na odsluženju vojnog roka Kumbor mu nije ostao u lijepom sjećanju.
Stvarno su se ti momci naradili, svaka im čast. Mi smo ih svaki dan odvozili i dovozili barkasom u kasarnu i iz nje. I vozili im ručak i što je sve trebalo.
Pitanje za Stazija i SekiCeta: Ako ne znate sad, pitajte nekoga dolje u Boki, što je vojska kopala 1987.g. kod Pristana. Siguran sam da ćemo vrlo precizan odgovor dobiti vrlo brzo! Very Happy

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime28.01.13 13:08

Tih godina, tačnije 1980, dovedena je voda iz sliva Trebišnjice u HN, vodovod Plat - H.Novi. Voda je iz Kumbora podmorskim cjevovodom dovedena u Pristan i najverovatnije se radilo o proširenju infrastrukture za potrebe vojske i lokalnih stanovnika. Zato je angažovana inžinjerija kumborskog garnizona, a zašto su tako kopali, morali bi se raspitati kod nekoga ko je za to bio nadležan u vojsci. Smile
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-28
DOB : 60
M(j)esto Austrija

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime02.02.13 2:21

Nije bilo neuobičajeno da vojska obavlja te poslove na takav način. U mom rodnom kraju su tako ukopavali nekakav debeli kabel (mislim da su to radili za PTT). Dubina kanala je bila 1,5 m i znam da su imali dnevnu normu, pričao sam s njima. Bilo je to negdje u prvoj polovici 80-tih i znam da su tog ljeta na taj način iskopali trasu između Kiseljaka i Busovače, to je nešto više od 20-tak km! Doduše možda je ukupna duljina trase bila i znatno veća ali ja mogu govoriti samo za ovu dionicu za koju sam siguran.
Mislim da su tvrtke sa JNA pogađale ovakve poslove jer je to bila vrlo jeftina opcija (JNA je imala besplatnu radnu snagu, jedini trošak je bio prijevoz od kasarne i natrag).

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime10.02.13 3:26

[You must be registered and logged in to see this image.]
Što je ovo?
Shocked
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime10.02.13 9:42

Ovo je rovokopač, inžinjerijska mašina namenjena da olakša i ubrza utvrđivanje na ravničarskom zemljištu.
Posle ovog rovokopača samo je trebalo utvrditi ivice rovova, iskopati mesta za pojedina oruđa i malo počistiti dno rova od zemlje koja padne iza mašine.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime12.02.13 14:44

Nije baš inženjerija, nego pitomci SVŠ Sarajevo na radnoj akciji:

[You must be registered and logged in to see this image.]

P.S. Saša, pogledaj onaj rovokopač ne postu ranije? Jesi li kad vidio takvo nešto? Meni izgleda odlično!! Very Happy
Da ga poželiš imat u dvorištu doma! Very Happy

Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 252
ČLAN OD: : 2012-03-06
DOB : 59
M(j)esto Pirot

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 15:23

U leto 1988godine na jednoj vojnoj vežbi usled nedostatka vozača uputili su me u inžinjerijsku četu i tamo sam vozio kamion FAP 2026 i vukao sam neki minopolagač.Otišli smo na neku poljanu i tu smo postavljali protivtenkovske mine.Kako se kamion kretao, jedan vojnik je bio na minopolagaču i pravio njime brazdu u zemlji dok su druga dvojica spustali mine u brazdu.Iza su kasnije išli mineri i postavljali upaljače i pokrivali mine ( mada ih je sam minopolagač dosta pokrivao ).Koliko se sećam za kratko vreme smo ih postavili dosta ( teren je bio dosta povoljan jer je bila neka livada ). Interesuje me da li minopolagač pripada jedinicama inžinjerije ili nekim drugim jedinicama.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 15:44

U kopnenoj vojsci to je inženjerijski stroj namijenjen za polaganje protuoklopnih mina ili izradu protutenkovskih minskih polja, u sastavu Inženjerijskih postrojbi.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2558
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 15:45

miler (citat):
Interesuje me da li minopolagač pripada jedinicama inžinjerije ili nekim drugim jedinicama.

Osnovna namena inžinjerije je obezbeđenje kretanja svojim snagama i zaprečavanje kretanja neprijateljskim snagama. Jedan od načina zaprečavanja kretanja neprijatelju je i miniranje terena, tako da minopolagač pripada inžinjerijskim jedincama.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 252
ČLAN OD: : 2012-03-06
DOB : 59
M(j)esto Pirot

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 15:48

Hvala vam .
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 16:11

miler (citat):
U leto 1988godine na jednoj vojnoj vežbi usled nedostatka vozača uputili su me u inžinjerijsku četu i tamo sam vozio kamion FAP 2026 i vukao sam neki minopolagač.Otišli smo na neku poljanu i tu smo postavljali protivtenkovske mine.Kako se kamion kretao, jedan vojnik je bio na minopolagaču i pravio njime brazdu u zemlji dok su druga dvojica spustali mine u brazdu.Iza su kasnije išli mineri i postavljali upaljače i pokrivali mine ( mada ih je sam minopolagač dosta pokrivao ).Koliko se sećam za kratko vreme smo ih postavili dosta ( teren je bio dosta povoljan jer je bila neka livada ). Interesuje me da li minopolagač pripada jedinicama inžinjerije ili nekim drugim jedinicama.

bojnik (citat):
U kopnenoj vojsci to je inženjerijski stroj namijenjen za polaganje protuoklopnih mina ili izradu protutenkovskih minskih polja, u sastavu Inženjerijskih postrojbi.

Mislili ste na ovako nešto? Ili je ovo dosta starije.... (Slika je na 'Minama' već...) Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 252
ČLAN OD: : 2012-03-06
DOB : 59
M(j)esto Pirot

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 19:15

Upravo to, u kamionu su bile mine koje su se spustale vođicom u zemlju.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 20:28

Meni je onaj rovokopač sa prethodne stranice zakon!
Tko je vidio takvo nešto uživo? Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2558
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 22:49

[You must be registered and logged in to see this image.]

Max, mornarica ima minolovac, a KoV minočistač. A ono čudo od rovokopača ne verujem da je neko video u radu. Ja sam video na otpadu. Very Happy

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime27.02.13 22:54

Ima i mornarica svoje minopolagače. Wink
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime28.02.13 0:40

East&West (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Max, mornarica ima minolovac, a KoV minočistač. A ono čudo od rovokopača ne verujem da je neko video u radu. Ja sam video na otpadu. Very Happy

Lijepa slika kolega no bitno je naglasiti da se sekcija za razminiranje nije mogla montirati na svaki tenk isto kao ni dozerski uređaj. U sastavu oklopnog bataljona je bila i desetina ili vod inžinjerije koja je u svom sastavu dužila i prevozila na kamionima tri dozerska uređaja (na svaku četu po jedan a služili su za brzo ukopavanje i izradu tenkovskih zaklona) te tri sekcije za razminiranje. Lanac koji vidite između sekcija na sebi ima čelični kalem (popularno zvan pasija kost) koji se kotrlja i aktivira protupješadijske mine. Na tenku su obavezno zatvoreni svi lukovi. Prilikom nailaska na minu sekcije ju aktiviraju i dižu se u zrak uslijed detonacije koliko im dopuštaju čelična užad kojima su (između ostalog) pričvršćene za tenk te ponovo padaju na zemlju. Nakon određenog broja aktiviranih PT mina sekcije se moraju mijenjati jer se oštećuju. Tenk normalno može bojno djelovati svim naoružanjem osim što mu je smanjena manevarska sposobnost i veće je opterećenje motora. Uglavnom vrlo stresno ali i neponovljivo iskustvo. Na slici dolje možete vidjeti kako to izgleda u živo jer sam za potrebe snaga UN-a vršio određena razminirananja. Priprema i slika za uspomenu pred izvršenje zadaće (major kanadskog bataljona, ciljać Brkić, moja malenkost i vozać Bogović dok poslužitelj negdje "zuji").

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime28.02.13 0:44

To je stvarno stresno, vrijedi li za PT mine ovaj dodatak?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime28.02.13 0:50

Stazio (citat):
To je stvarno stresno, vrijedi li za PT mine ovaj dodatak?

Ako misliš na "pasiju kost" NE. Ona aktivira samo protupješačke nagazne i potezne mine. Da je stresno stvarno JE jer kod svake aktivacije PT mine sekcije skaču ali se i tenk trese pa ti u podsvjesti prolazi ono "sad je gotovo". Uglavnom moraš imati dobre živce, biti smiren i koncentriran na ono što radiš pa sve prođe tako da imaš o ćemu poslije pričati.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime28.02.13 1:03

To mogu razumjeti kada je hitno, zar nije bilo drugog načina nego tako?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime28.02.13 17:07

Stazio (citat):
To mogu razumjeti kada je hitno, zar nije bilo drugog načina nego tako?

Je ali je ovaj najbrži, najsigurniji i najjednostavniji.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime19.03.13 5:01

zastavnik (citat):
pukovnik (citat):
Osim njih onda treba spomenuti i tenk za razminiranje, pa tenk nosač mosta i razviti raspravu tipa pripada li to u oklopništvo ili inžinjeriju.

Tenk za razminiranje kao posebno vozilo mislim da ne postoji. Na standardni tenk se dodavao uređaj za razminiranje, koji je tenk gurao ispred sebe. Takav tenk se potpom zvao "tenk - čistač mina", a sam uređaj se zove Uređaj za otvaranje prolaza u minskom polju.
Tenk nosač mosta je inžinjerijska mašina.
pukovnik (citat):
U njihovom sastavu je bio i tenk nosač mosta (TNM MT-55A) koji je za razliku od TZI imao dva člana posade i nikakvo formacijsko naoružanje osim onoga što je imala posada.

Tenk nosač mosta MT-55A

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime19.03.13 5:22

U sastavu oklopnih i mehaniziranih brigada nalazila se i specijalna verzija tenka - mostopolagača MT-55A, izrađena na osnovi T-55A, koja je predviđena za ofenzivno premošćivanje manjih vodenih prepreka ili protutenkovskih rovova. Riječ je o tenku mostopolagaču, koji je od 1971.g. nabavljan iz tadašnje Čehoslovačke. Svaki oklopni bataljon je dobio po jedan ovakav tenk.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Tenk nosač mosta MT-55A je modificiran i specijalno uređen tenk MT-55A, bez kupole i naoružanja. On je opremljen mostom i uređajima koji omogućuju polaganje mosta preko prepreke i smještaj mosta natrag na oklopno tijelo tenka nosača mosta.
Ovi uređaji se sastoje iz:
— mehanizma za polaganje mosta, koji osigurava polaganje (postavljanje, lansiranje) i smještaj (podizanje) mosta;
— hidrauličnog uređaja, koji pokreće mehanizam za polaganje mosta;
— električnog uređaja, za automatsko polaganje i smještaj mosta;
— pogona pumpi hidrauličnog uređaja, i
— oslonaca, na kojima leži most kada se nalazi smješten na oklopnom tijelu tenka nosača mosta.

study
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime19.03.13 11:32

Na ovoj zadnjoj slici do TNM (bez mosta) lijepo vidiš podesivu stopu za reguliranje dubine ulaska noža u zemlju sklopljenu u neradni bočni položaj i ralicu M67 montiranu na TZI. Usput ove skalamerije sa desne strane TNM su ti povjesni primjerak sanitetskih kolica za prevoz ranjenika.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime19.04.13 4:44

[You must be registered and logged in to see this image.]
Što je na slici? M-74...

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 57
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime19.04.13 17:07

Djeluje impresivno taj tenk nosac mosta koji kao sto je kazano sluzio za premoscivanje manjih rijeka kao i protutenkovskih rovova.Sluzio sam vojni rok u drugoj vojnoj oblasti Nis u kasarni Prokuplje koja je imala neke veze sa jednom inzinjerijskom kasarnom u Nisu i kada su izvodili neku vjezbu vecih razmjera na prelazku rijeke Juzna Morava.Pontoni su dovozeni na nekim labudicama i spustani na rijeku gdje su ih vojnici osposobljeni za to sklapali u jednu cjelinu tj.pontonski most.Na kraju vjezbe prelazak tenkova preko rijeke. Moja pozadinska jedinica sa svojim vozilima je bila tu ali po nekom drugom zadatku.Pozdrav za sve inzinjerce JNA.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime21.04.13 14:11

semsudin (citat):
Djeluje impresivno taj tenk nosac mosta koji kao sto je kazano sluzio za premoscivanje manjih rijeka kao i protutenkovskih rovova.Sluzio sam vojni rok u drugoj vojnoj oblasti Nis u kasarni Prokuplje koja je imala      neke  veze sa jednom inzinjerijskom kasarnom u Nisu i kada su izvodili neku vjezbu vecih razmjera na prelazku rijeke Juzna Morava.Pontoni su dovozeni na nekim labudicama i spustani na rijeku gdje su ih vojnici osposobljeni za to sklapali u jednu cjelinu tj.pontonski most.Na kraju vjezbe prelazak tenkova preko rijeke.  Moja pozadinska jedinica sa svojim vozilima je bila tu ali po nekom drugom zadatku.Pozdrav za sve inzinjerce  JNA.

Misliš u drugoj armiji ili drugoj armijskoj oblasti. Vojne oblasti su formirane 1988 i bile su 3 :prva u Beogradu - formirana od 1. i 7. armijske oblasti, treća u Skopju (kasnije u Nišu -  '92 od marta do oktobra, kada je rasformirana) - formirana od 2. i 3. armijske oblasti; i peta u Zagrebu - formirana od 5. i 9. armijske oblasti, do 01.12.'91, kada je preseljena u Sarajevo i preimenovana u drugu vojnu oblast. Postojala je jedno kratko vreme i četvrta vojna oblast u Podgorici. Sve vojne oblasti rasformirane su u drugoj polovini '92 godine
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 57
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime21.04.13 15:46

Kolega ja govorim o vremenu 86-87 godina kada su se bas tako zvale ili ih mi vojnici zvali.Koliko je meni poznato zvale su se ovako redom . -prva beogradska -druga niska -treca skopska -peta zagrebacka -sedma sarajevska -deveta ljubljanska -i bili su mornaricki sektori Dosao u LJubljanu u devetu armijsku oblast na obuku a otisao u Prokuplje u prekomandu u drugu vojnu oblast.Ovo sto navodis je bilo kasnije kad je ukinuta deveta armijska oblast i kad su bile samo tri i cini mi se da su se zvala vojista.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime21.04.13 15:59

semsudin (citat):
Kolega ja govorim o vremenu 86-87 godina kada su se bas tako zvale ili ih mi vojnici zvali.Koliko je meni poznato zvale su se ovako redom . -prva beogradska -druga niska -treca skopska -peta zagrebacka -sedma sarajevska -deveta ljubljanska -i bili su mornaricki sektori Dosao u LJubljanu u devetu armijsku oblast na obuku a otisao u Prokuplje u prekomandu u drugu vojnu oblast.Ovo sto navodis je bilo kasnije kad je ukinuta deveta armijska oblast i kad su bile samo tri i cini mi se da su se zvala vojista.

Zdravo Šemsudine!
Imaš na temi, počev od zadnjeg posta na ovoj stranici:

[You must be registered and logged in to see this link.]

dosta dobro naveden ustroj JNA u posljednjim godinama postojanja, preneseno iz izvora. I bilo bi dobro razgovor o tome nastaviti tamo, jer je ovdje 'Inženjerija'. Very Happy

Na vrh Go down
Gost
Gost




INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime30.04.13 8:53

Ima li nekog iz pontonjerije
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime25.05.13 5:59

[You must be registered and logged in to see this image.]

Spajanje amfibijske skele GSP nosivosti 60 t
Na vrh Go down
stanislavk
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 100
ČLAN OD: : 2013-04-29
DOB : 57
M(j)esto Pula

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime25.05.13 9:18

Prvi put vidim tu amfibijsku skelu .... mi smo to radili od dva članka , a pokretao ju je remorker...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime25.05.13 15:28

To je ova skela, sastoji se iz dva dijela, lijevog i desnog:


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime25.05.13 23:01

[You must be registered and logged in to see this image.]

Rovokopač BTM-3, na šasiji gusjeničara AT-T (teški artiljerijski tegljač), mase 31.6 tona mogao je po satu iskopati 265-1120 metara rovova (dubine do 1.5m, širine 70 cm) ovisno o vrsti zemljišta. Snaga motora 415 KS.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime14.07.13 17:58

a gde su mineri
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime14.07.13 19:22

oficir s ruzom (citat):
a gde su mineri

U Vasim komentarimam na ovoj i drugim temama postavljate samo pitanja a o sebi skoro da nista niste ni rekli (doduse niste ni obavezni) niti ste dali neki suvisli komentar, Vase delovanje na forumu se moze posmatrati kao spamovanje tako da vam ovom prilikom izricem OPOMENU!
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime14.07.13 21:46

Majke vam inženjerijske je li ova mrcina ikad igdje iskopala ijedan rov?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime16.07.13 23:43

[You must be registered and logged in to see this image.]
 MDK-2M, kopač zaklona, mase 28 t, max. brzina 35km/h. Širina zaklona 3.5 m, dubina 3.4 m, 200 m2 materijala na sat.

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
BAT-M, dozer mase 27.5 t, izrada privremenog puta 1.5-10 km/h, iskop zemljišta do 200 m2 na sat.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime16.07.13 23:48

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime18.07.13 8:39

Max Blitz (citat):
MDK-2M, kopač zaklona, mase 28 t, max. brzina 35km/h. Širina zaklona 3.5 m, dubina 3.4 m, 200 m2 materijala na sat.

BAT-M, dozer mase 27.5 t, izrada privremenog puta 1.5-10 km/h, iskop zemljišta do 200 m2 na sat.
 
Jesli li možda mislio 200 m3, nekako mi logičnije zbuči nego  200 m2. Količina materijala se meri u m3, a površina u m2, samo mi je brojka od 200m3 malo prevelika.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime18.07.13 11:56

zastavnik (citat):
Jesli li možda mislio 200 m3, nekako mi logičnije zvuči nego  200 m2. Količina materijala se meri u m3, a površina u m2, samo mi je brojka od 200m3 malo prevelika.
 
Da, mislio sam kubika, znači m3, krivo sam napisao.
Količina je velika, vjerojatno je to maksimalna vrijednost na najpogodnijem terenu.
Na vrh Go down
Sponsored content





INŽENJERIJA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA Icon_minitime

Na vrh Go down
 
INŽENJERIJA
Na vrh 
Stranica 1/7Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Inženjerija Štip 7036/24 kapetan Holik Boris
» VA - Inžinjerija Karlovac - Mekušje

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
VOJNA PLATFORMA
 :: Kopnena vojska
-
Idi na: