FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Religija i društvo

Go down 
+12
Brkakougar
Doktor Živago
alexandar
Sloba1
arcibald01
vladimir
PORUCNIK
pucflek
pera84
VBČ
gerard ford
Max Blitz
16 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime13.03.17 19:26

Ruska pravoslavna crkva službeno je zatražila uklanjanje posmrtnih ostataka Vladimira Iljiča Lenjina s Crvenog trga u Moskvi, priopćio je danas Sveti arhijerejski sinod u povodu stote obljetnice revolucionarnih previranja u Rusiji.
'Uklanjanje ostataka jednog od najvećih mučitelja 20. stoljeća i rušenje njegovih spomenika moglo bi biti jedan od simbola pomirenja ruskog naroda', navodi se u priopćenju u kojem se dodaje kako bi slično trebalo postupiti i s nazivima gradova, oblasti i ulica...


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime13.03.17 22:23

Lenjin...

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime13.03.17 22:39

gerard ford (citat):
Lenjin...

[You must be registered and logged in to see this link.]

Čini mi se da je u Rusiji svejedno tko je na vlasti, samo da je čvrsta ruka.... scratch

A i ne 'vidim' tamo nekih podjela na bivše komuniste, crvene, crne, lijeve, desne, kao ovdje.
Tamo nema liberalne opcije, ostalo je manje-više sve isto.
Putin će povremeo otići na liturgije, neće mu nitko reći ni a ni be ni ikako komentirati.

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime13.03.17 23:02

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Lenjin...

[You must be registered and logged in to see this link.]

Čini mi se da je u Rusiji svejedno tko je na vlasti, samo da je čvrsta ruka.... scratch

A i ne 'vidim' tamo nekih podjela na bivše komuniste, crvene, crne, lijeve, desne, kao ovdje.
Tamo nema liberalne opcije, ostalo je manje-više sve isto.
Putin će povremeo otići na liturgije, neće mu nitko reći ni a ni be ni ikako komentirati.

Hm,čvrsta ruka?
Neznam za podjele ali mislim da ni jedan narod  na svijetu nije toliko fizički i duhovno stradao kao Rusi i općenito ljudi iz bivšeg Sovjetskog Saveza ,mislim baš  no to vrijeme Lenjina i kasnije Stanjima.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime13.03.17 23:08

gerard ford (citat):
Hm,čvrsta ruka?
Neznam za podjele ali mislim da ni jedan narod  na svijetu nije toliko fizički i duhovno stradao kao Rusi i općenito ljudi iz bivšeg Sovjetskog Saveza ,mislim baš  no to vrijeme Lenjina i kasnije Stanjima.

Nisam bio, ne mogu ništa reći iz prve ruke kao neposredni utisak, ali imam dojam da nije tako.
Crkva je bila gurnuta neko vrijeme u stranu, ali da je nešto posebno stradala ili da je narod postao istinski ateistički, nema govora.
Kako je kod njih bilo npr. s obzirom tko je od članova partije krstio ili ne djecu, je li kako obilježavao blagdane itd, ne znam.
Ne mogu se sjetit nekih posebnih napisa o tim temama, ni iz prošlog vremena, a ni da danas to više razvlače, kako je ovdje omiljeno.

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime13.03.17 23:27

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Hm,čvrsta ruka?
Neznam za podjele ali mislim da ni jedan narod  na svijetu nije toliko fizički i duhovno stradao kao Rusi i općenito ljudi iz bivšeg Sovjetskog Saveza ,mislim baš  no to vrijeme Lenjina i kasnije Stanjima.

Nisam bio, ne mogu ništa reći iz prve ruke kao neposredni utisak, ali imam dojam da nije tako.
Crkva je bila gurnuta neko vrijeme u stranu, ali da je nešto posebno stradala ili da je narod postao istinski ateistički, nema govora.
Kako je kod njih bilo npr. s obzirom tko je od članova partije krstio ili ne djecu, je li kako obilježavao blagdane itd, ne znam.
Ne mogu se sjetit nekih posebnih napisa o tim temama.

Odmah nakon Oktobarske revolucije nastao je progon crkve  u Rusiji tako da je broj sakralnih objekata sa oko 25000 pao na svega stotinjak a na tisuće duhovnih ljudi su ubijeni ili prognani u logore .Broj žrtava ruskog komunizma(valjda Sovjetskog) u periodu od 1917-1987 g., procijenjen je od vodećeg stručnjaka prof. Rummela na gotovo 62 000 000 ljudi. To uključuje progone, pokolje i ubijanja od strane vlasti.
Od toga je bilo preko 40 000 svećenika, monaha i monahinja Ruske pravoslavne crkve.Taj progon je trajao sve do početka  drugog svjetskoga rata  i nastavio se ali ne toliko drastično u eri Hruščova.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime13.03.17 23:37

gerard ford (citat):
Taj progon je trajao sve do početka  drugog svjetskoga rata  i nastavio se ali ne toliko drastično u eri Hruščova.

Razdoblje staljinizma je specifično jer se progonilo sve i svakoga, zapravo nije sasvim relevantno u odnosu na posebno vjersko, a od Hruščova pa nadalje se stanje stiglo 'oporaviti'.
Hoću reć, Staljin će se optuživati za svašta, ali ipak ne nosi titulu glavnog progonitelja Crkve.
Bome ni Lenjin, ova vijest od malo prije što sam prenio, je u stvari izuzetak.


Btw, znači u Rusiji je bilo kao i kod nas:  Smile

Vladimir Putin otkrio je novinarima, po završetku liturgije u crkvi Preobraženja u Sankt Peterburgu, da je u tom pravoslavnom hramu tajno kršten kao beba.
"Ovo je posebna crkva za mene. Ovdje sam kršten", rekao je sinoć Putin, koji je rođen 1952. godine u vrijeme vlasti Josifa Staljina, prenosi Itar Tass.
Ruski premijer je objasnio da je krštenje obavljeno tajno nekoliko sedmica nakon rođenja 7. oktobra 1952. godine i da su ga u crkvu donijeli majka i komšinica, bez znanja njegovog oca koji je bio član Komunističke partije.
"Moj otac bio je član KP Sovjetskog Saveza. Bio je dosljedan i strog čovek. Učinile su to krijući od njega. Ili su makar mislile da su to sakrile od njega", naveo je Putin i dodao da je opijelo za njegove pokojne roditelje održano u istoj crkvi.


[You must be registered and logged in to see this link.]


E, sad, je li Putin komunist, bivši komunist, vjernik, konvertit ili je uvijek isti i dosljedan?
U Rusiji ovdje često spominjana, a ponegdje u Istočnoj Europi i provedena lustracija uopće nije tema, zato sam i rekao da je to sve 'isto', odnosno dođe na isto. Normalno je, bolje reći podrazumijeva se da će bivši komunistički dužnosnik i danas imati funkciju, i ne samo on. Promjene tu mogu nastati samo protekom vremena, u biološkom smislu, kad stari partijaši pomru.
A u nekim drugim bivšim sovjetskim republikama je to dovedeno do tragikomičnog apsurda gdje su bivši obični partijski bezlični aparatčici danas predsjednici s monarhističkim ovlastima i praktički doživotnim trajanjima mandata.
A da im 'daš' demokraciju zapadnog tipa, sve bi se raspalo.

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 13:30

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Taj progon je trajao sve do početka  drugog svjetskoga rata  i nastavio se ali ne toliko drastično u eri Hruščova.

Razdoblje staljinizma je specifično jer se progonilo sve i svakoga, zapravo nije sasvim relevantno u odnosu na posebno vjersko, a od Hruščova pa nadalje se stanje stiglo 'oporaviti'.
Hoću reć, Staljin će se optuživati za svašta, ali ipak ne nosi titulu glavnog progonitelja Crkve.
Bome ni Lenjin, ova vijest od malo prije što sam prenio, je u stvari izuzetak.


Btw, znači u Rusiji je bilo kao i kod nas:  Smile

Vladimir Putin otkrio je novinarima, po završetku liturgije u crkvi Preobraženja u Sankt Peterburgu, da je u tom pravoslavnom hramu tajno kršten kao beba.
"Ovo je posebna crkva za mene. Ovdje sam kršten", rekao je sinoć Putin, koji je rođen 1952. godine u vrijeme vlasti Josifa Staljina, prenosi Itar Tass.
Ruski premijer je objasnio da je krštenje obavljeno tajno nekoliko sedmica nakon rođenja 7. oktobra 1952. godine i da su ga u crkvu donijeli majka i komšinica, bez znanja njegovog oca koji je bio član Komunističke partije.
"Moj otac bio je član KP Sovjetskog Saveza. Bio je dosljedan i strog čovek. Učinile su to krijući od njega. Ili su makar mislile da su to sakrile od njega", naveo je Putin i dodao da je opijelo za njegove pokojne roditelje održano u istoj crkvi.


[You must be registered and logged in to see this link.]


E, sad, je li Putin komunist, bivši komunist, vjernik, konvertit ili je uvijek isti i dosljedan?
U Rusiji ovdje često spominjana, a ponegdje u Istočnoj Europi i provedena lustracija uopće nije tema, zato sam i rekao da je to sve 'isto', odnosno dođe na isto. Normalno je, bolje reći podrazumijeva se da će bivši komunistički dužnosnik i danas imati funkciju, i ne samo on. Promjene tu mogu nastati samo protekom vremena, u biološkom smislu, kad stari partijaši pomru.
A u nekim drugim bivšim sovjetskim republikama je to dovedeno do tragikomičnog apsurda gdje su bivši obični partijski bezlični aparatčici danas predsjednici s monarhističkim ovlastima i praktički doživotnim trajanjima mandata.
A da im 'daš' demokraciju zapadnog tipa, sve bi se raspalo.

Pusti lustraciju jer nositelji zabluda uvijek ostaju takvi samo se prilagode novonastaloj situaciji.
Uostalom oni su svoje suradničke kartone u Rusiji  ili Albaniji svejedno je , več odavno maknuli i sada glume demokrate i Sokrate.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 13:58

gerard ford (citat):
Pusti lustraciju jer nositelji zabluda uvijek ostaju takvi samo se prilagode novonastaloj situaciji.
Uostalom oni su svoje suradničke kartone u Rusiji  ili Albaniji svejedno je , več odavno maknuli i sada glume demokrate i Sokrate.

Nisam ja za neselektivnu lustraciju pod svaku cijenu, bilo je i čestitih i poštenih komunista, uvjerenih ateista. Itekako.
Osvrnuo sam se zapravo na tzv. aparatčike kojima svaki sustav paše.
No dobro, zavrtjet ćemo se u krug, dosta je tu već inače rečeno.

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 14:35

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Pusti lustraciju jer nositelji zabluda uvijek ostaju takvi samo se prilagode novonastaloj situaciji.
Uostalom oni su svoje suradničke kartone u Rusiji  ili Albaniji svejedno je , več odavno maknuli i sada glume demokrate i Sokrate.

Nisam ja za neselektivnu lustraciju pod svaku cijenu, bilo je i čestitih i poštenih komunista, uvjerenih ateista. Itekako.
Osvrnuo sam se zapravo na tzv. aparatčike kojima svaki sustav paše.
No dobro, zavrtjet ćemo se u krug, dosta je tu već inače rečeno.

Jasno,jasno.Neki su i dalje korišteni ili ih koriste kao špijune u tim dojavničkim krugovima za izmišljanje neprijatelja  i oni su profesionalci lišeni bilo kakve etike osim poslovne.Da,upravo tako uvijek ugledni građani bez obzira na sustav.Tu je problem relativizacije koji u konačnosti vodi do zaborava a on je u pravilu  samo jedna   nova poorana njiva za za sjetvu novih zabluda.Čini se da je Putin jedan od onih koji su evoluirali?

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 17:11

gerard ford (citat):
Čini se da je Putin jedan od onih koji su evoluirali?

[You must be registered and logged in to see this link.]

Po tom pitanju nije.
Tadašnji komunisti i današnji konzervativci s desnog političkog spektra imaju o gay temama jednake stavove i onda i sad.
Današnji tzv. ljevičari imaju malo veze s bivšim socijalizmom po mnogočemu, ne znači puno ako neki mladac ima majicu Che Guevare, to je izraz bunta.

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 17:39

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Čini se da je Putin jedan od onih koji su evoluirali?

[You must be registered and logged in to see this link.]

Po tom pitanju nije.
Tadašnji komunisti i današnji konzervativci s desnog političkog spektra imaju o gay temama jednake stavove i onda i sad.
Današnji tzv. ljevičari imaju malo veze s bivšim socijalizmom po mnogočemu, ne znači puno ako neki mladac ima majicu Che Guevare, to je izraz bunta.

A nebih rekao?
Očevi su im u pravilu bili rigidni komunisti i po pitanju gay populacije prilično beskompromisni što nije usporedivo ni sa jednim  drugom svjetonazorom u naše vrijeme(mislim   upravo tu  kod nas jer sumnjam da bi bilo koji protivnik gay parada streljao) pa čak ni onim  ultra desnim ali percepcija o toj stvari nema puno veze sa politikom  niti čak svjetonazorom .Osobno mi se ne sviđa takav svjetonazor ali nikako iz političkih nego nekih drugih egzinstencijalističkih razloga
Mladi ljevičari  se vladaju po onoj Šuvarovoj o pravo vjernicima na ljevici i  uglavnom zanemaruju nasljeđeni  politički pedigre roditelja da pritom što je  zanimljivo  jako puno pričaju o dostignuću demokracije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 17:53

gerard ford (citat):
Mladi ljevičari  se vladaju po onoj Šuvarovoj o pravo vjernicima na ljevici i  uglavnom zanemaruju nasljeđeni  politički pedigre roditelja da pritom što je  zanimljivo  jako puno pričaju o dostignuću demokracije.

U obiteljima pravovjernih komunista nekad vladao je prilično strog i konzervativan građanski odgoj, nedostajao je samo vjerski dio, prvenstveno posjete vjerskim objektima.
Današnji mladi aktivisti ljevičari, osobito studenti, su liberali, što komunisti nisu.
Međutim i kod tih pojedinih 'liberala' je primjetna netrpeljivost prema svemu desnom (što možda tebi unosi zabunu), a liberal bi trebao tolerirat valjda sve.

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 18:24

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Mladi ljevičari  se vladaju po onoj Šuvarovoj o pravo vjernicima na ljevici i  uglavnom zanemaruju nasljeđeni  politički pedigre roditelja da pritom što je  zanimljivo  jako puno pričaju o dostignuću demokracije.

U obiteljima pravovjernih komunista nekad vladao je prilično strog i konzervativan građanski odgoj, nedostajao je samo vjerski dio, prvenstveno posjete vjerskim objektima.
Današnji mladi aktivisti ljevičari, osobito studenti, su liberali, što komunisti nisu.
Međutim i kod tih pojedinih 'liberala' je primjetna netrpeljivost prema svemu desnom (što možda tebi unosi zabunu), a liberal bi trebao tolerirat valjda sve.

Slažem se,samo što ih je večina ipak po mraku posjećivala vjerske objekte tako da su i u tom djelu bili  klasićni  tkz.liberali..Današnji ,,mladi aktivisti ljevičari ,,uglavnom nemaju pojma o demokraciji niti ljudskim slobodama jer njihov ideološki stav ne proizilazi iz zdrave socijal demokracije nastale na zapadnim temeljima ili tradiciji  jednakosti ili pravde u društvu,(švedska ,njemačka itd),nego na totalitarizmu koji većina njih naprosto nasljeđuje od roditelja ili djedova  nakon prestanka bilo kakve opasnosti fizičkom  eliminacijom neistomišljenika.
Dva dokaza..
1.čvrsta ruka u predhodnim postovima o Rusiji.
2.Međutim i kod tih pojedinih 'liberala' je primjetna netrpeljivost prema svemu desnom (što možda tebi unosi zabunu), a liberal bi trebao tolerirat valjda sve.


2.Nigdje nisam iznosio svoje političke nego samo duhovne ili vjerske stavove a ti me očito  poistovjećuješ ili aludiraš na desne?
To je klasični primjer razmišljanja jednoga komunističkog liberala.
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 18:31

gerard ford (citat):

A nebih rekao?
Očevi su im u pravilu bili rigidni komunisti i po pitanju gay populacije prilično beskompromisni što nije usporedivo ni sa jednim  drugom svjetonazorom u naše vrijeme(mislim   upravo tu  kod nas jer sumnjam da bi bilo koji protivnik gay parada streljao) pa čak ni onim  ultra desnim ali percepcija o toj stvari nema puno veze sa politikom  niti čak svjetonazorom .Osobno mi se ne sviđa takav svjetonazor ali nikako iz političkih nego nekih drugih egzinstencijalističkih razloga

Ne znam zašto svaka tema na forumu, ako dovoljno dugo traje, završi kad tad na komunizmu i gay populaciji. clown

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 18:34

gerard ford (citat):
2.Nigdje nisam iznosio svoje političke nego samo duhovne ili vjerske stavove a ti me očito  poistovjećuješ ili aludiraš na desne?
To je klasični primjer razmišljanja jednoga komunističkog liberala.

Ok, pretpostavio sam da u političkom smislu pripadaš demokršćanskim konzervativcima, a oni su definitivno desnica, nisam ja to tako posložio. Smile

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 18:42


Tema je razvojena jer nema veze s vjerskim liturgijama.

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1635
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 18:46

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
2.Nigdje nisam iznosio svoje političke nego samo duhovne ili vjerske stavove a ti me očito  poistovjećuješ ili aludiraš na desne?
To je klasični primjer razmišljanja jednoga komunističkog liberala.

Ok, pretpostavio sam da u političkom smislu pripadaš demokršćanskim konzervativcima, a oni su definitivno desnica, nisam ja to tako posložio. Smile

Very Happy Zezam se,sve ok.
Uvijek mi je bilo zanimljivo saznati kako demokršćanin može biti politički desno ako znamo da su temelji kršćanstva pravda ,jednakost i  niz drugih  općeprihvaćenih vrijednosti upisanih u Bibliji a  utemeljeni davno prije lijevih političkih postulata?
Nije li politika malo neralna?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 18:58

gerard ford (citat):
Uvijek mi je bilo zanimljivo saznati kako demokršćanin može biti politički desno ako znamo da su temelji kršćanstva pravda ,jednakost i  niz drugih  općeprihvaćenih vrijednosti upisanih u Bibliji a  utemeljeni davno prije lijevih političkih postulata?
Nije li politika malo neralna?

A i ja sam za jednakost i pravdu ali nisam ni demokršćanin ni konzervativac, barem ne iz ovog spektra koji se kod nas nudi...
Ne znam postoje li vani neki 'lijevi demokršćani' i što bi to uopće bilo.... scratch

Valjda je stvar u tome da liberalizam odmah zapne na vjerskim dogmama i pravilima.... pa ne ide jedno s drugim.

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 19:02

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Uvijek mi je bilo zanimljivo saznati kako demokršćanin može biti politički desno ako znamo da su temelji kršćanstva pravda ,jednakost i  niz drugih  općeprihvaćenih vrijednosti upisanih u Bibliji a  utemeljeni davno prije lijevih političkih postulata?
Nije li politika malo neralna?

A i ja sam za jednakost i pravdu ali nisam ni demokršćanin ni konzervativac, barem ne iz ovog spektra koji se kod nas nudi...
Ne znam postoje li vani neki 'lijevi demokršćani' i što bi to uopće bilo.... scratch

Valjda je stvar u tome da liberalizam odmah zapne na vjerskim dogmama i pravilima.... pa ne ide jedno s drugim.


Demokršćani su u biti centar. Ne mora sve bit desno ili lijevo.

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 19:04

VBČ (citat):


Ne znam zašto svaka tema na forumu, ako dovoljno dugo traje, završi kad tad na komunizmu i gay populaciji. clown

Vjerovatno zato sto je takva vecina na Forumu. clown
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.03.17 19:11

VBČ (citat):
Demokršćani su u biti centar. Ne mora sve bit desno ili lijevo.

Tako bi trebalo onda bit. Mada postoji desni i lijevi centar, barem se neki tako izjašnjavaju.
Kod nas ništa što se (eksplicitno) htjelo zvat centrom, ili je to htjelo bit, a u stvari nije bilo, nije prošlo na izborima. (Možda ovaj 'Most', ali bi tu sad bila duga i druga priča.)
A za neke sad već minorne stranke, koje su u nazivu imale prefiks demokršćanske, ne znam postoje li uopće više, a važile su za izrazito desne i takvima su se i predstavljale.

S druge strane, kako ja to gledam, postoje 'lijevi konzervativci', to bi kod nas bila stranka SRP (osnovao pok. Šuvar), čiji je program najbliži onom bivšeg Saveza komunista. I zapravo nemaju veze s liberalima.
Dobiju vrlo mali broj glasova, najviše oko 0.5%.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime28.08.18 2:55

Govor irskog premijera pred Papom o crkvenim zločinima i pedofiliji
Irski premijer Leo Varadkar održao je govor pred papom Franjom te pozvao na novi odnos između crkve i države u kojem vjera više nije u središtu društva.

U govoru pred papom Franjom tijekom njegovog posjeta državi usredotočio se i na pedofiliju u crkvi.
Varadkar je izjavio da je za 21. stoljeće potreban novi sporazum države i crkve koji će odražavati "Irsku kao modernu državu kakva je postala i što je naučila iz naših zajedničkih pogrešaka".
Varadkar je u govoru naglasio "mračne dijelove" irske prošlosti: "I crkva i država su zakazale, kao i šire društvo, te stvorile gorko naslijeđe za mnoge ljude i ostavile im bol i patnju. To je povijest tuge i patnje".
"Seksualno zlostavljanje djece, domovi za majke i djecu, ilegalna posvajanja, sve su to mrlje na prošlosti naše države, našeg društva i katoličke crkve. Ljudi koji su zatvarani u mrak, pozivi u pomoć koji nisu poslušani".
Premijer je spomenuo i nedavni skandal s pedofilijom u crkvi u Pennsylvaniji, gdje je više od 300 svećenika optuženo za silovanje tisuća djece: "Ljudi u katoličkoj crkvi počinili su brutalne zločine i zatim ih prikrili da bi zaštitili instituciju na račun nevinih žrtava".
"Tragično je da nam je ta priča vrlo poznata i ovdje u Irskoj", rekao je Varadkar.
"Došlo je vrijeme da izgradimo novi, zreliji odnos između crkve i države u Irskoj - novi savez za 21. stoljeće u kojem religija više nije u središtu društva, ali još uvijek u njemu zauzima važno mjesto."

[You must be registered and logged in to see this link.]

I:
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime01.09.18 7:28

Katolička crkva u Australiji formalno je odbacila zahtjev u okviru istrage zlostavljanja djece da svećenici budu prisiljeni da prijave slučajeve seksualnog nasilja koje im je otkriveno tijekom ispovijedi.
U okviru istrage koja je trajala pet godina utvrđeno je da su desetine hiljada djece bile žrtve seksualnog zlostavljanja u australijskim institucijama, među kojima je najveća Katolička crkva.
Crkveni velikodostojnici prihvatili su većinu preporuka istrage, ali su ponovili da bi otkrivanje onoga što je rečeno tijekom ispovijedi "predstavljalo suprotnost vjeri".
"Posvećeni smo zaštiti djece i ranjivih ljudi, ali i očuvanju tajnosti ispovijedi", saopćila je Biskupska konferencija Katoličke crkve Australije.


Katolik sam, primio sakramente ali ovo ne mogu razumjeti.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime01.09.18 12:16

pucflek (citat):
Katolička crkva u Australiji formalno je odbacila zahtjev u okviru istrage zlostavljanja djece da svećenici budu prisiljeni da prijave slučajeve seksualnog nasilja koje im je otkriveno tijekom ispovijedi.
U okviru istrage koja je trajala pet godina utvrđeno je da su desetine hiljada djece bile žrtve seksualnog zlostavljanja u australijskim institucijama, među kojima je najveća Katolička crkva.
Crkveni velikodostojnici prihvatili su većinu preporuka istrage, ali su ponovili da bi otkrivanje onoga što je rečeno tijekom ispovijedi "predstavljalo suprotnost vjeri".
"Posvećeni smo zaštiti djece i ranjivih ljudi, ali i očuvanju tajnosti ispovijedi", saopćila je Biskupska konferencija Katoličke crkve Australije.


Katolik sam, primio sakramente ali ovo ne mogu razumjeti.
Mislim da po crkvenim propisima ispovijednik ne smije svjedočiti ni u slučaju ubistva, ako mu se ubica ispovijedio o tom grijehu.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime02.09.18 10:24

PORUCNIK (citat):
Mislim da po crkvenim propisima ispovijednik ne smije svjedočiti ni u slučaju ubistva, ako mu se ubica ispovijedio o tom grijehu.

Da, da. Razumijem teoretski. Ne razumije srce.

U civilnom pravu si kriv i ti, ako znaš za zločin, a šutiš.
Ne razumijem s ljudske strane. Da možda i znaš čovjeka koji se ispovijedao ili čak dolazi iz tvojih redova i još igra u javnosti Čovjeka, a ti moraš šutjeti. Još da je u vezi s djecom ili nekom tko se ne može braniti. Što se dešava u tebi, kako živjeti s tim ?! Najmanje što mogu zamisliti, da nikad više neću vidjeti tog čovjeka.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime02.09.18 15:16

pucflek (citat):
PORUCNIK (citat):
Mislim da po crkvenim propisima ispovijednik ne smije svjedočiti ni u slučaju ubistva, ako mu se ubica ispovijedio o tom grijehu.

Da, da. Razumijem teoretski. Ne razumije srce.

U civilnom pravu si kriv i ti, ako znaš za zločin, a šutiš.
Ne razumijem s ljudske strane. Da možda i znaš čovjeka koji se ispovijedao ili čak dolazi iz tvojih redova i još igra u javnosti Čovjeka, a ti moraš šutjeti. Još da je u vezi s djecom ili nekom tko se ne može braniti. Što se dešava u tebi, kako živjeti s tim ?! Najmanje što mogu zamisliti, da nikad više neću vidjeti tog čovjeka.
Kad to ne bi bila sveta tajna, zločini e ne bi ni ispoijedali.
Teško je biti svještenik i psihijatar... Svašta čuješ.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime03.09.18 20:04

PORUCNIK (citat):
Citat :

PORUCNIK (citat):
Mislim da po crkvenim propisima ispovijednik ne smije svjedočiti ni u slučaju ubistva, ako mu se ubica ispovijedio o tom grijehu.
Kad to ne bi bila sveta tajna, zločini e ne bi ni ispoijedali.
Teško je biti svještenik i psihijatar... Svašta čuješ.
 
Priznajem da nemam pojma o religijama. I Islam "poznaje i koristi" ispovijed ?!
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime03.09.18 22:41

pucflek (citat):
PORUCNIK (citat):
Citat :

PORUCNIK (citat):
Mislim da po crkvenim propisima ispovijednik ne smije svjedočiti ni u slučaju ubistva, ako mu se ubica ispovijedio o tom grijehu.
Kad to ne bi bila sveta tajna, zločini e ne bi ni ispoijedali.
Teško je biti svještenik i psihijatar... Svašta čuješ.
 
Priznajem da nemam pojma o religijama. I Islam "poznaje i koristi" ispovijed ?!
Svako se može ispovijediti bilo kome, ako ga nešto muči i tako olakša duši. Najčešće se ljudi ispovijede nekom bliskom, nekom kome vjeruju. To može biti drug, rođak, roditelj, psihijatar, vjerski "službenik"... Nekad se ljudi ispovijedaju i potpuno nepoznatoj osobi. Svaki vjernik je dužan pomoći čovjeku u nevolji na način na koji može: fizički, materijalno ili savjetom.
Ta ispovijest nije sveta tajna, osim kod psihijatra, kod kog je profesionalna tajna. A po zakonima u CG, mislim da je svako dužan da prijavi zločin za koji je saznao, jer se prikrivanje, takođe, smatra zločinom. 
U islamu, kao dio vjerskog obreda, ne postoji ispovijest, jer Bog Svemogući, Milostivi i Samilosni ionako sve zna i samo on može nekom oprostiti grijehe. Nema tog čovjeka, koji jede i pije, obavlja fiziološke potrebe i ostalo kao i svi drugi ljudi kojima je ta moć data, bez obzira na način kako živi ili koje je škole završio i knjige učio.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime05.09.18 12:40

Članak iz 2017., ali je sve to aktualno...
Država kao pijani milijarder: Za Crkvu se godišnje izdvaja više od milijardu kuna

Odvjetnik Alan Sorić je pojasnio i što konkretno uključuju Vatikanski ugovori:
"Prema Vatikanskim ugovorima, iz godišnjeg proračuna se Crkvi mjesečno daje iznos koji odgovara dvjema prosječnim bruto plaćama, pomnoženim s brojem župa koje postoje u Hrvatskoj. Tim su ugovorima pokrivene, primjerice, plaće župnika, kapelana po bolnicama,….dakle, to je nekakav paušal koji se izdvaja. No, uz to, postoje i davanja koja nisu u okviru tih ugovora, kao što su razne donacije, potpore i slično. Tu je i financiranje vjeronaučnih udžbenika i plaće vjeroučitelja, naknada za oduzetu imovinu, financiranje vojnog ordinarijata, medija, donacije zemljišta za izgradnju vjerskih objekata…. Također i neke, od preko 2000 udruga povezanih s Crkvom, dobivaju javna sredstva. To su stavke koje nisu fiksne i koje se plaćaju i iz lokalnih proračuna, a ne samo iz državnog. Upravo stoga je vrlo teško, pa čak i nemoguće, znati točan, ukupan iznos koji se slijeva Crkvi". ...

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime05.09.18 12:54

Katastrofa.  No

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime05.09.18 13:02

VBČ (citat):
Katastrofa.  No

Poruka pape Lava X. 'Antemurale Christianitatis' banu Petru Berislaviću iz 1519. se ozbiljno shvaća, nema šale.

stražar

Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime05.09.18 20:26

Max Blitz (citat):

Država kao pijani milijarder
  I ja kažem No , No ,...!
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime05.09.18 20:28


Zašto gradjani ne mijenju ništa?

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime05.09.18 20:47

VBČ (citat):
Zašto gradjani ne mijenju ništa?

Zato jer je alternativa Pernar Rolling Eyes , SDP u rasulu ili peta kolona.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime10.09.18 18:02

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime10.09.18 18:47


Hajde i nekako ako se ovo radi u crkvama. U školama - ne!

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime11.09.18 6:51

Živi ljudi... Jedno poučavaju a drugo (suprotno) rade.


SUDBINA IH SPOJILA


PODRAVINA U ŠOKU: OMILJENI SVEĆENIK NAPRASNO NAPUSTIO CRKVU JER ČEKA BEBU S VJEROUČITELJICOM! Fatalna dama s bivšim mužem ima dvoje malodobne djece!



[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime11.09.18 12:24

PORUCNIK (citat):
Živi ljudi... Jedno poučavaju a drugo (suprotno) rade.
PODRAVINA U ŠOKU: OMILJENI SVEĆENIK NAPRASNO NAPUSTIO CRKVU JER ČEKA BEBU S VJEROUČITELJICOM! Fatalna dama s bivšim mužem ima dvoje malodobne djece!

Vjeroučiteljica je laik, ona nema obavezu celibata (ne bi se smjela rastajati zbog obavljanja tog posla, osim u iznimnim okolnostima) .... ali... nakon svega ispravan i ljudski postupak, inače tajno nastavljaju raditi što su započeli.
Ovdje je za odluku svećenika o napuštanju službe presudilo što su napravili dijete, sama emotivna i seksualna veza mislim da ne bi bio razlog. Treba pozdraviti i što se nisu odlučili na opciju pobačaja, onda ne bi nitko ništa znao ni morao znati.

Crkva nikako ne voli da svećenik napušta službu radi žene, pa i djece, jer je snažna antireklama pozivu (s pravilima koji su kakvi jesu)... Tako da inače podstiče i pomaže opciju guranja pod tepih.

Moja bivša žena je bila vjeroučiteljica laik... znam pomalo i raznih tračeva koje sam čuo svojedobno. Smile

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime11.09.18 12:55

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Živi ljudi... Jedno poučavaju a drugo (suprotno) rade.
PODRAVINA U ŠOKU: OMILJENI SVEĆENIK NAPRASNO NAPUSTIO CRKVU JER ČEKA BEBU S VJEROUČITELJICOM! Fatalna dama s bivšim mužem ima dvoje malodobne djece!

Vjeroučiteljica je laik, ona nema obavezu celibata (ne bi se smjela rastajati zbog obavljanja tog posla, osim u iznimnim okolnostima) .... ali... nakon svega ispravan i ljudski postupak, inače tajno nastavljaju raditi što su započeli.

Crkva nikako ne voli da svećenik napušta službu radi žene, pa i djece, jer je snažna antireklama pozivu (s pravilima koji su kakvi jesu)... Tako da inače podstiče i pomaže opciju guranja pod tepih.

Moja bivša žena je bila vjeroučiteljica laik... znam pomalo i raznih tračeva koje sam čuo svojedobno. Smile

Razumijem ljudsku stranu događaja i ne sudim. Samo konstatujem.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime11.09.18 13:05

PORUCNIK (citat):
Razumijem ljudsku stranu događaja i ne sudim. Samo konstatujem.

Bilo bi lijepo kada bi im sada Crkva našla neke druge građanske poslove u širem okviru djelovanja kojeg obavlja, ali se bojim da će im minirati i otežavati situaciju i zatvarati sva vrata.

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime11.09.18 13:10


Imaju li svećenici dolje uplaćeno mirovinsko kad istupe iz crkvene službe?

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime11.09.18 13:14

VBČ (citat):
Imaju li svećenici dolje uplaćeno mirovinsko kad istupe iz crkvene službe?

Svećenik je za državu dao otkaz na poslu (ili bi ga dobio), a također za državu vrijede i dalje njihove diplome po osnovi VSS (visoka stručna sprema), jer su završili fakultete, za neka službenička mjesta.
Mora(ju) se sam(i) snać za dalje. Sumnjam da ima uvjete za (dobru) mirovinu.
Vjeroučiteljica bi/je rastavom prethodnog braka dobila otkaz bez obzira na ovo kasnije.

Eto, prvo mi pada na pamet da bi mogli nešto građanski raditi npr. u Caritasu.


Ovaj par se može građanski vjenčati bez ikakvih problema, a za crkveni brak bi vjeroučiteljica morala dobiti poništenje prethodnog crkvenog jer ga je morala imati da bi radila kao vjeroučiteljica (ili biti neudana, ali svakako bez izvanbračne djece).
Ovo drugo je teoretski moguće, oboje su i dalje pripadnici katoličke crkve kao vjernici, tj. mogu biti.
Čak mislim, ali je to već zaista teorija, da bi vjeroučiteljica sklapanjem (novog) crkvenog braka mogla ponovo raditi kao vjeroučiteljica, jer onaj prethodni kao da i nije bio, samo... ima djecu iz prvog braka, ne znam na koje bi se razloge mogla pozivati, morala bi npr. dokazivati teže zlostavljanje. Ide joj u prilog tome i što je, kako piše u članku, (bivši) muž otišao u Irsku.
Zaposleni vjeroučitelj na tom poslu u školi, ne može biti samo u građanskom braku, ni prvi ni "sljedeće pute", već u crkvenom ili ništa, a građanski razvod je u većini slučajeva uzrok otkazu. (To bi značilo da ga Crkva na posredan način ipak priznaje, važi se, ima težinu.)
Ovo zadnje je u suprotnosti s civilnim pravom građanina na rad, no tu se primjenjuju odredbe Vatikanskih ugovora koje su jače od nekih civilnih zakona. Također su vjeroučitelji za vrijeme studiranja (i pri samom upisu na fakultet za zanimanje katehet-laik) dobro upoznati sa svime ovime, tako da kasnije ne bi trebali biti iznenađeni.

Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime14.09.18 19:29

Katolička crkva u Njemačkoj priznala je danas "depresivno i sramotno" nasljeđe seksualnog zlostavljanja unutar Crkve, nakon što je procurila studija prema kojoj su svećenici zlostavljali tisuće djece u periodu od preko sedamdeset godina.
 Studija koju je naručila Njemačka biskupska konferencija, otkrila je kako je 1670 pripadnika klera seksualno zlostavljalo 3677 maloljetnika, većinom dječaka, u Njemačkoj između 1946. i 2014.


 Puno toga u posljednjim danima.
 Ali ništa se neće bitno promijeniti. Crkva će ostati crkva, čvrsto iza svojih zidina, a papa je samo lutka, kojemu se iskreno žao i  iskreno govori.
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime15.09.18 10:16

Uz sve simpatije do dalaj lame, Tibetance i budizam, ne mogu ih (ga) potpuno shvatiti. Dobro, ipak je to religija, sklizak teren za mene.

 14. dalaj lama, rođen kao Lhamo Dhondrub, sada Tenzin Gyatso, s dvije godine su ga razglasili za reinkarnaciju trinaestog dalaj lame
 Jasan mi je njihov izbor i traženje novog dalaj lame. Traže dječaka, koji je rođen u istu "minutu" kada je "umro" posljednji dalaj lama, jer tada duh umrlog dalaj lame pređe u tijelo novorođenog dječaka.
 Kakve testova mora napraviti, da su sigurni, da su pronašli pravog, ne znam.

 Nikako ne razumijem njegov koncept borbe, njegov dug (naglasak na stvarno dug !!) nenasilan otpor protiv Kine. Bori se već od 1959 godine, kada je morao pobjeći u Indiju, s jakim naoružanim pratnjom (uz pomoć CIE ?) !
 Možda ću biti preoštar - "glumi" medijski zvijezdu i živi po najbolji hotelima, kada je u zapadnim zemljama, a njegov narod gladuje i trpi kinesko nasilje, a Kina odmah kada zagusti skače, da je Tibet njihova unutrašnja stvar. U Tibetu sada živi već više Kineza, nego Tibetanaca. Preko 100 hiljada tibetanskih izbjeglica živi u Indiji.
 Takav otpor ide na ruke Kinezima.

 Mogu razumjeti ako je nezamjenljiv. A nezamjenljivi su bili - diktatori, možda ?! Pregruba riječ za tibetanski budizam i dalaj lamu !
 Ne razumijem baš dobro zašto mu Zapad sve jede iz ruke ?
 Želio bi čuti što si stvarno misle Tibetanci, koji još žive u Tibetu, bez cenzure, u njemu ?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime15.09.18 11:08

Tibetanci sami nemaju nikakve snage ni vojne moći odupirati se Kini.
Njihovo unutarnje društvo je na, rekli bismo, niskom stupnju razvoja i bez Kine bi živjeli kao plemenska zajednica bez tehnoloških dostignuća. Ok može se reći i da na to imaju pravo, ali u današnje vrijeme??
Bitno, ako ne i najvažnije - Tibet su osvojili Mongoli još u 13. stoljeću, a Kinezi su protjeravši Mongole (dobar dio se stopio s Kinezima) sa šireg kineskog područja 'oslobodili' i Tibet, može se ovo oslobodili staviti bez navodnika jer su dočekani kao oslobodioci. U 17. stoljeću Tibet je postao kineski protektorat sve do 1911. kada je izbila revolucija u Kini, što je iskoristio Dalaj Lama preuzevši kontrolu nad Tibetom.
1950. su Kinezi pod izlikom ponovnog oslobađanja opet zauzeli Tibet, no kada bismo gledali u više stoljeća unatrag Tibet zaista velikim dijelom vremena nije bio nezavisan.
Bez Kine svakodnevni život bi se jako temeljio na načelima kako si naveo kod izbora Dalaj Lame (vjerski obredi), zemlja bi se obrađivala ručno, glavno prijevozno sredstvo bi bilo govedo jak, bez struje... itd....
U Tibetu nije glavni problem Kina kao Kina već komunistička Kina koja je gušila vjerske sobode. Takva Kina se prema vlastitom budizmu odnosila isto ako ne i gore nego prema onom u Tibetu. Logično je da uz Mao Ce Tunga nije bilo mjesta još i za takav autoritet kao što je Dalaj Lama.
Tibet danas ima status autonomne regije.
Kakav bi bio Tibet kao nezavisna država? Meni to baš i nije jasno jer bi bio zapravo vjerska država na čijem čelu bi bio vjerski vođa biran kako je opisano, a ne demokratski izabrana vlast. (Postoji još i sustav kasti s brojnim obespravljenima kao u Indiji.) Naravno da bi i Zapad onda tu čvrsto ušao sa svojim koorporacijama, ne bi ih ostavili da mirno žive u šatorima.

Btw, u Kini osim većinskog naroda Han (92%), živi još 55 drugih naroda, osim Tibetanaca, npr. Ujguri, Kazasi, Mandžurci, Mongoli, Korejci, burmanski narodi, itd. Svi ti drugi zajedno čine oko 8% stanovništva, a mi sve stanovnike Kine zovemo Kinezi, a nije baš tako, ako se ne radi samo o državljanstvu.

Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime16.09.18 20:39

Kada sem pročitao za izbor dalaj lame prva misao mi je bila kakva glupost !
 Ali kad razmisliš tko i što se nađe na našim izbornim listama onda je ovaj potez odličan. Dalaj lama je barem školovan političar i vođa od malih nogu.

 Otac nenasilnog otpora je po meni Mahatma Gandhi, iako je počelo vrlo krvavo.
 Njemu je uspjelo postići nezavisnost za 30 godina. Dobro, na ruku su mu išla drugačija, pozitivna vremena zbog kraja Drugog svjetskog rata.
 Da sam ja Tibetanac u vezi borbe za nezavisnost bi mislio:
 1.) priznaj, da se zapravo ne boriš - da samo predstavljaš Tibet i budizam svijetu
      ili
2.) ako se boriš, potrudi se malo više - meni ide sve lošije i lošije

 Ali mislim, da su Tibet, budizam i Tenzin Gyatso zapravo potrebni Zapadu, a ne suprotno. Da si omekša dušu.
 Egzotika, meditacija protiv grabežljivom turbokapitalizmu.
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime16.09.18 20:47

Papa Franjo je na Siciliji uputio poruku mafijašima. 'Promijenite se, braćo i sestre! Prestanite razmišljati o sebi i svom novcu'

[You must be registered and logged in to see this image.]

 Papa Franjo je pozvao pripadnike sicilijanske mafije da napuste svijet nasilja i kriminala i poručio da tom otoku trebaju "muškarci i žene ljubavi, a ne časti", koristeći pritom termin koji mafijaši često koriste govoreći o sebi.
 Franjo je u otočkoj prijestolnici istaknuo kako sudionici organiziranog kriminala, od kojih mnogi dolaze u crkvu i otvoreno se mole, "ne mogu vjerovati u Boga i biti mafijaši" u isto vrijeme. U svom pozivu ih je nazvao "dragom braćom i sestrama".
 Papa je u Palermo stigao odati počast ocu Giuseppeu "Pinu" Puglisiju, sicilijanskom svećeniku kojeg je prije 25 godina ubila mafija jer je iz njezina smrtonosnog zagrljaja htio izbaviti mlade u siromašnoj četvrti.

[You must be registered and logged in to see this image.]

                                                          Giuseppe Puglisi



 Još jedan iskren nastup Pape.
 Ali na žalost još jednom više se ništa neće promijeniti. Mafija je izašla iz siromašnih sicilijanskih sela.
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime16.09.18 21:00

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime20.09.18 13:45

Je li celibat uzrok svećeničke pedofilije u Katoličkoj crkvi?
Svećenici se, prema mišljenju katoličkih biskupa, ne bi mogli bez zadrške posvetiti Bogu i ljudima kad bi bili oženjeni i imali obitelj.

... U Katoličkoj crkvi, posebno među mlađim svećenicima i teolozima, već odavno traju rasprave i prijepori o tome treba li ukinuti celibat katoličkim svećenicima ili ne te mogu li se u nedostatku svećenika zarediti katolici muškarci koji su u braku, a koje u mjesnoj Crkvi smatraju uzornim muževima (viri probati)?
Naime, polazi se od toga da celibat nije dogma, neka važna, neupitna i nepromjenjiva vjerska istina, nego promjenjivi crkvenopravni propis koji se može promijeniti na isti način kako je i donesen, što dakle znači da za donošenje takve odluke nije potrebno posebno nadahnuće Duha Svetoga, nego ponajviše papina volja. ...

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Sponsored content





Religija i društvo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Religija i društvo   Religija i društvo Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Religija i društvo
Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Religija i znanost
» Društvo i obitelj
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» KNIN

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: DUHOVNA NADGRADNJA
-
Idi na: