FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 6. april 1941.

Go down 
+10
milutins
Max Blitz
PORUCNIK
Gorica 660
Zoran I
dpuric
Sloba1
Mladjo
paketije
vladimir
14 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 11:23

To za pogibiju jednog ili dva nemca, nisam ja izmisli, te imam neugodan osećaj, kako ja nešto omalovažavam, te zato sam i pitao šta se zapravo u Bg događalo ili je živeo "neki normalan" život za to doba, tj. narod da je bio lojalan vlastima, sem komunista diverzanata, pa su onda došli partizani, i videli ko se kako ponašao i čime se bavio, te su onda organizovana suđenja na te teme, a kažu da je na hiljade pobijeno, i to onih obrazovanih ljudi...
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6171
ČLAN OD: : 2011-01-25

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 13:44

PORUCNIK (citat):
vladimir (citat):
pa da su sve republike  dale veliki doprinos u borbi protiv fasizma i nisu. Vojska kraljevine jugoslavije  u pojedinim oblastima  uopste nije mogla da izvrsi mobilizaciju rezervista za borbu protiv nemaca a i ono malo sto je mobilisala se razbezalo. zato je Tito i dosao u Srbiju 1941. raspolozenje u narodu je bilo bolje rat nego pakt.
Tito jeste dosao u Srbiju 1941. ali je iste godine i otisao,zajedno sa antifasistima spremnim da se bore, a ne da cekaju.

e moj porucnice cekali su francuzi godinama dan D  a ne ko mi izginusmo za dzabe.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 13:45

Sloba1 (citat):
To za pogibiju jednog ili dva nemca, nisam ja izmisli, te imam neugodan osećaj, kako ja nešto omalovažavam, te zato sam i pitao šta se zapravo u Bg događalo ili je živeo "neki normalan" život za to doba.

Gradsko stanovništo se može brzo pacifizirati lukavim pristupom nove vlasti.
Bitno je osigurati javni red i mir, nisku stopu običnog kriminala, redovne plaće i širu kulturnu ponudu (kina, kazališta, izložbe....) koja daje privid da je sve ok.
Brojni građani također vole gledati svoja posla i ne miješat se u tamo neke razmirice šumskih razbojnika i pačat se u "seljačka posla".

Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 13:53

Naravno da je jasno i da se vidi da nisi ti to tvrdio nego da si jednostavno čuo od nekog XY ili si negdje pročitao.

Da budem iskren ne znam kako se živjelo ni u Beogradu ni u ostalim što većim što manjim gradovima na cijeloj teritoriji tadašnje Kraljevine Jugoslavije ili kako je obično nazivaju prva Jugoslavija. Kao i u svakom ratu vjerovatno nestašica i deficit svih vrsta potrepština, što prehrambenih što farmaceutskih i da ne nabrajamo dalje. Zato je i običan narod bio možda na neki način i primoran da u takvim teškim uslovima kolaborira sa okupatorom jer mu je to bio jedini način da dođe recimo do nekog lijeka koji će možda život spasiti njemu ili nekome njegovom bližnjem.

Ima tu milion puta milion kombinacija i već sam negdje gore napisao kada bi čovjek počeo iznositi činjenice vrlo lako bi moglo doći do zakompliciranja situacije odnosno teme i ja lično da budem iskren najsretniji bih bio kada bismo ostali i dalje isključivo na Prletu, Tihiju, Mrkom, Mariji, Krigeru, Valteru i da ne nabrajam dalje.....

Mirnije ćemo spavati sigurno  Laughing Laughing

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 14:30

vladimir (citat):
PORUCNIK (citat):
vladimir (citat):
pa da su sve republike  dale veliki doprinos u borbi protiv fasizma i nisu. Vojska kraljevine jugoslavije  u pojedinim oblastima  uopste nije mogla da izvrsi mobilizaciju rezervista za borbu protiv nemaca a i ono malo sto je mobilisala se razbezalo. zato je Tito i dosao u Srbiju 1941. raspolozenje u narodu je bilo bolje rat nego pakt.
Tito jeste dosao u Srbiju 1941. ali je iste godine i otisao,zajedno sa antifasistima spremnim da se bore, a ne da cekaju.

e moj porucnice cekali su francuzi godinama dan D  a ne ko mi izginusmo za dzabe.
To stoji, ali u Francuskoj nije bilo izrazenih unutrasnjih sukoba kao u Jugoslaviji. U mom kraju je bilo takvih podjela da je, na primjer, sin iskakao i bjezao kroz prozor kad mu je otac ulazio u kucu.
Kad pogledas sadasnju situaciju ispada ono Borino: "Za ideale ginu budale".

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 20:00

PORUCNIK :
"U mom kraju je bilo takvih podjela da je, na primjer, sin iskakao i bjezao kroz prozor kad mu je otac ulazio u kucu."
..................


Sin je iskakao iz kuće kroz prozor kad je babo dolazio kući jer mu babo nije dao da dovodi curu kući prije ženidbe ili zbog razlike u ideologiji  !?   Very Happy Laughing
.................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6171
ČLAN OD: : 2011-01-25

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 20:07

ma ideologija je cudo.  za saradnju sa nemcima se nekada streljalo a danas je to vise nego pozeljno. promenila se vremena.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 20:15

vladimir :
"ma ideologija je cudo.  za saradnju sa nemcima se nekada streljalo a danas je to vise nego pozeljno. promenila se vremena."
..............

Negdje sam čuo (da budem iskren zaista se ne sjećam gdje i od koga) kako se vrijeme ne mijenja nego da se ljudi mijenjaju.


Eee sad......  scratch

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 20:31

PORUCNIK (citat):
Ispada da su u Kragujevcu streljano par hiljada ljudi (ukljucujuci i djecu) za odmazdu: hiljadu za jednoga. A Kraljevo i kaznene ekspedicije, tek onako - iz cefa.

Bilo je 100 za ubijenog njemačkog vojnika, 50 za ranjenog.
Nego, što se u Kragujevcu zaista dogodilo?
Pročitao sam otprilike sljedeće:
Dobro se znalo za tu vrst i način odmazde jer su bili plakati s obavijesti svuda naokolo.
Navodno su partizani i ostaci kraljeve vojske tada još u kakvoj-takvoj suradnji, zajedno osmislili akciju napada na njemačke vojnike s ciljem da izazovu odmazdu prema stanovništvu.
Zašto?
Zato jer je kraj bio pacifiziran (naveo gore u postu još primjer za to) a bilo je i prilične potpore Nedićevoj opciji ustroja Srbije.
Htjelo se postić da se narod zapravo pobuni protiv toga i stvori otpor i mržnja prema Nijemcima.
(U tome se u potpunosti uspjelo.)
Njemački vojnici su ne samo ubijeni u akciji, nego i vrlo brutalno izmasakrirani tako da je to stvorilo još veći bijes Nijemaca.
A stanovništvo su, iako prisilno i nerado, za odmazdu strijeljanja biralli uglavnom domaći nedićevci. Nerijetko završivši i sami pred streljačkim strojem. Nijemci su tako htjeli postići još veći untarnacionalni razdor, a bilo je i primjera da su nekim domaćima dopuštali da svoje vade iz stroja, da bi se kasnije dugo još pitalo zašto si izvukao svog, nisi mog i sl.
Također su navodno partizani i JVuO imali stav - bolje da ih (tj. to pasivno stanovništvo) sad pobiju Nijemci, nego mi zbog kolaboracije, kad otjeramo Nijemce.

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 22:02

Gorica 660 (citat):
PORUCNIK :
"U mom kraju je bilo takvih podjela da je, na primjer, sin iskakao i bjezao kroz prozor kad mu je otac ulazio u kucu."
..................


Sin je iskakao iz kuće kroz prozor kad je babo dolazio kući jer mu babo nije dao da dovodi curu kući prije ženidbe ili zbog razlike u ideologiji  !?   Very Happy Laughing
.................
Za malo Razz 
Mozda treba prebaciti u pitalice Laughing

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 22:13

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Ispada da su u Kragujevcu streljano par hiljada ljudi (ukljucujuci i djecu) za odmazdu: hiljadu za jednoga. A Kraljevo i kaznene ekspedicije, tek onako - iz cefa.

Bilo je 100 za ubijenog njemačkog vojnika, 50 za ranjenog.
Nego, što se u Kragujevcu zaista dogodilo?
Pročitao sam otprilike sljedeće:
Dobro se znalo za tu vrst i način odmazde jer su bili plakati s obavijesti svuda naokolo.
Navodno su partizani i ostaci kraljeve vojske tada još u kakvoj-takvoj suradnji, zajedno osmislili akciju napada na njemačke vojnike s ciljem da izazovu odmazdu prema stanovništvu.
Zašto?
Zato jer je kraj bio pacifiziran (naveo gore u postu još primjer za to) a bilo je i prilične potpore Nedićevoj opciji ustroja Srbije.
Htjelo se postić da se narod zapravo pobuni protiv toga i stvori otpor i mržnja prema Nijemcima.
(U tome se u potpunosti uspjelo.)
Njemački vojnici su ne samo ubijeni u akciji, nego i vrlo brutalno izmasakrirani tako da je to stvorilo još veći bijes Nijemaca.
A stanovništvo su, iako prisilno i nerado, za odmazdu strijeljanja biralli uglavnom domaći nedićevci. Nerijetko završivši i sami pred streljačkim strojem. Nijemci su tako htjeli postići još veći untarnacionalni razdor, a bilo je i primjera da su nekim domaćima dopuštali da svoje vade iz stroja, da bi se kasnije dugo još pitalo zašto si izvukao svog, nisi mog i sl.
Također su navodno partizani i JVuO imali stav - bolje da ih (tj. to pasivno stanovništvo) sad pobiju Nijemci, nego mi zbog kolaboracije, kad otjeramo Nijemce.

Istoricari tvrde da su akciju izveli JVuO, iako su u to vrijeme jos saradjivali sa partizanima.
propaganda gebelsovska je da je bio masakr, do brutalnosti da su im sekli penise i stavljali u usta. Nijemci imaju mnogu dokumentaciju i mnoge fotografije, ali takvih nema, jer se to nije ni dasilo.
Nakon uvedene odmazde JVuO je navodno i odlucila da ne preduzima akcije protiv Nijemaca, kako bi, navodno, sacuvala srpsko stanovnistvo. Partizane su poceli da optuzuju da im je bitnija "crvena Rusija" (SSSR) nego sopstveni narod i tad je nastao raskol. JVuO je proglasila partizane za glavnog neprijatelja, a s Nijemcima ce se obracunati "kad dodje vrijeme", kad Engleska dodje da nas oslobadja.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 22:45

Realno gledajući iz njihove perspektive, Nijemci su odmazdu u Kragujevcu morali izvršiti.
Jesu li je izvršili rado i jedva dočekali povod ili ne, ne znam.
Najvjerojatnije im to nije odgovaralo u tadašnjoj vojnoj ali i političkoj situaciji u kojoj su se nalazili u Srbiji i koju su htjeli učvrstiti.
I izvršili su je matematički precizno u broj da se slaže broj ubijenih (ne znam je  li bilo i ranjenih) puta 100 (ili još i puta 50).
Ako je vrlo jasno najavljena mogućnost takve odmazde zapravo im nije drugo preostalo, nisu mogli reći: je, znate ipak nećemo, eto nismo mi tako strašni, probali smo vas preplašiti na blef.
Kakve bi to posljedice po njih proizvelo?
A JVuO je uvidio da je vrag odnio šalu, i onda se primirio.

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 23:03

Max Blitz (citat):
Realno gledajući iz njihove perspektive, Nijemci su odmazdu u Kragujevcu morali izvršiti.
I izvršili su je matematički precizno u broj da se slaže broj ubijenih (ne znam je  li bilo i ranjenih) puta 100 (ili još i puta 50).
Ako je vrlo jasno najavljena mogućnost takve odmazde zapravo im nije drugo preostalo, nisu mogli reći: je, znate ipak nećemo, eto nismo mi tako strašni, probali smo vas preplašiti na blef.
Kakve bi to posljedice po njih proizvelo?
A JVuO je uvidio da je vrag odnio šalu, i onda se primirio.

Takvu odmazdu su provodili samo u Srbiji. Imali su pik na nju i zbog rezultata u Prvom svjetskom ratu.
Neki istoricari tvrde da je, nakon prelaska partizana u BiH, u Srbiji ostao samo jedan bataljon vojne policije njemackog vermahta i kvinsliske snage.
Inace, u Kragujevcu je strijeljan i brat Stefana Filipovica (Steve Kolubarca), koji je bio profesor u kragujevackoj gimnaziji. Bilo mu je ponudjeno da izadje iz stroja za pogubljenje, kao Hrvatu, ali je on to odbio. Radije je ostao i podijelio sudbinu svojih ucenika i komsija.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3646
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 23:12

Gorica 660 (citat):
Naravno da je jasno i da se vidi da nisi ti to tvrdio nego da si jednostavno čuo od nekog XY ili si negdje pročitao.

Da budem iskren ne znam kako se živjelo ni u Beogradu ni u ostalim što većim što manjim gradovima na cijeloj teritoriji tadašnje Kraljevine Jugoslavije ili kako je obično nazivaju prva Jugoslavija. Kao i u svakom ratu vjerovatno nestašica i deficit svih vrsta potrepština, što prehrambenih što farmaceutskih i da ne nabrajamo dalje. Zato je i običan narod bio možda na neki način i primoran da u takvim teškim uslovima kolaborira sa okupatorom jer mu je to bio jedini način da dođe recimo do nekog lijeka koji će možda život spasiti njemu ili nekome njegovom bližnjem.

Ima tu milion puta milion kombinacija i već sam negdje gore napisao kada bi čovjek počeo iznositi činjenice vrlo lako bi moglo doći do zakompliciranja situacije odnosno teme i ja lično da budem iskren najsretniji bih bio kada bismo ostali i dalje isključivo na Prletu, Tihiju, Mrkom, Mariji, Krigeru, Valteru i da ne nabrajam dalje.....

Mirnije ćemo spavati sigurno  Laughing Laughing

Vrlo malo znam o prvoj Jugoslaviji kao i o vojsci u otadzbini u toku II Sv rata.Gotovo nista neznam o DM?
Ovdje sam dosta toga naucio.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 23:13

PORUCNIK (citat):
Radije je ostao i podijelio sudbinu svojih ucenika i komsija.

Da, zapravo zbog nedostatka dovoljnog broja odraslih punoljetnih muškaraca, strijeljani su i učenici, ali i jedan broj lojalnih nedićevaca.
Odnosno, biralo se među sabranima po nekom 'kriteriju'.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3646
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 23:19

...............................
Dosli su neki " ljudi"
Divljo pleme sa zapada
I pobili sve one koji bi bili ljudi

Ako ti neko naredi da
Posecesh mlado stablo
Odbij naredjenje
Pokazi pravo lice

A ako ne
Pamti te nebo
Pamti te trava
Pamte te Shumarice

Pisano za vrijeme druge Jugoslavije

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime20.09.16 23:57

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Radije je ostao i podijelio sudbinu svojih ucenika i komsija.

Da, zapravo zbog nedostatka dovoljnog broja odraslih punoljetnih muškaraca, strijeljani su i učenici, ali i jedan broj lojalnih nedićevaca.
Odnosno, biralo se među sabranima po nekom 'kriteriju'.

Kako to mislis "lojalnih nedicevaca"? Kome lojalnih? Ni jedan nedicevac nije strijeljan tada. Jedan od nedicevaca je pokusao da spase svog rodjaka (ili komsiju, poznanika), a on je odgovorio: "Pucajte, ja i sada drzim cas!". Mislim da je taj profesor predavao etiku u kragujevackoj gimnaziji.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime21.09.16 0:08

PORUCNIK (citat):
Kako to mislis "lojalnih nedicevaca"? Kome lojalnih? Ni jedan nedicevac nije strijeljan tada.

Probat ću nać tekst gdje sam o tome čitao, a navedeno je da su strijeljani i neki nedićevci trenutno prisutni, jer je netko važan u zadnji čas uzeo iz stroja nekog svog, pa je falilo na broj ljudi.
Moguće neko gradsko / seosko potrčkalo, ne previše 'nikome bitno'.
Ili netko za koga su sumnjali da je lojalan.

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime21.09.16 0:16

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Kako to mislis "lojalnih nedicevaca"? Kome lojalnih? Ni jedan nedicevac nije strijeljan tada.

Probat ću nać tekst gdje sam o tome čitao, a navedeno je da su strijeljani i neki nedićevci trenutno prisutni, jer je netko važan u zadnji čas uzeo iz stroja nekog svog, pa je falilo na broj ljudi.
Moguće neko gradsko / seosko potrčkalo, ne previše 'nikome bitno'.
Ili netko za koga su sumnjali da je lojalan.

Mislim da su strijeljali jednog Nijemca, koji je odbio da puca. Nisam siguran je li to bilo u Kragujevcu, na danasnji dan, ili u Kraljevu. Za nedicevce nijesam siguran.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6171
ČLAN OD: : 2011-01-25

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime21.09.16 8:33

postoje ljudi kojima zakletva i uniforma  znace mnogo  ili sve u zivotu i zbog koje bi polozili svoj zivot.  tako je i bilo 1941 godine . uglavnom nizi  komandni kadar.  generali?  bezanija ili u sluzbi okupatora. meni nije poznato da je i jedan general vojske kraljevine jugoslavije  nakon kapitulacije  aktivno ucestvovao u borbi protiv okupatora.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime21.09.16 9:43

vladimir (citat):
postoje ljudi kojima zakletva i uniforma  znace mnogo  ili sve u zivotu i zbog koje bi polozili svoj zivot.  tako je i bilo 1941 godine . uglavnom nizi  komandni kadar.  generali?  bezanija ili u sluzbi okupatora. meni nije poznato da je i jedan general vojske kraljevine jugoslavije  nakon kapitulacije  aktivno ucestvovao u borbi protiv okupatora.
Skoraj točno, vendar ni čisto tako.
NOV se je priključil en general in trije polkovniki kraljeve vojske.  Šlo je za divizijskega generala Borisava Ristića, ki je  vstopil v NOV in bil kmalu zatem imenovan za vojnega ministra v Šubašićevi vladi. Od polkovnikov so v NOV stopili samo trije, in sicer: Savo Orović, Črnogorec, in dva Slovenca - Jaka Avšič, prvi poveljnik četniške (kraljeve) vojske v Slovenije, pozneje pa načelnik GŠ NOV Slovenije, sicer bolj znan po svojem zavzemanju za slovenski poveljevalni jezik v JLA, in Karel Marčič, inštruktor v častniški šoli pri GŠ NOV Slovenije, šef geodetske sekcije, predsednik višjega vojaškega sodišča in nazadnje načelnik geografskega inštituta JLA (1945-1953). Avšič in Marčič sta dobila “partizanski” generalski čin 1944, pozneje pa sta bila v JLA upokojena v činu generalpodpolkovnika.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime21.09.16 10:23

vladimir :
"postoje ljudi kojima zakletva i uniforma  znace mnogo  ili sve u zivotu i zbog koje bi polozili svoj zivot.  tako je i bilo 1941 godine . uglavnom nizi  komandni kadar.  generali?  bezanija ili u sluzbi okupatora. meni nije poznato da je i jedan general vojske kraljevine jugoslavije  nakon kapitulacije  aktivno ucestvovao u borbi protiv okupatora."
...........


Uz dužno poštovanje, moj djed (očev otac) je bio mladi oficir prve Jugoslavije i odmah nakon kapitulacije i svih ostalih događanja je odmah se priključio pokretu otpora odnosno partizanima, nakon rata je službovao u JNA kao aktivno vojno lice i dočekao penziju u činu majora.


Ako ima neko bilo kakvih dvojbi ili sumnji u moj tekst imam slike i iz jednog perioda a i drugog.

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime21.09.16 10:36

Tema glasi - 6. april 1941.Ne cak ni Aprilski rat  niti  pokreti otoraI td. tako da bi bilo dobro da se vratimo na temu
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime21.09.16 10:41

Ok, vraćamo se bombardovanju Beograda tog jutra i svega ostalog što je se desilo na teritoriji tadašnje KJ.

Ko ima kakve zanimljive informacije a da eventualno iz bilo kog razloga nisu ugledale svijetlost dana neka se javi, ja ih možda pribavim uskoro....
..........

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.10.16 20:08

Bombardovanje Beograda 6.,7.,11. i 12. aprila 1941 godine se vodilo pod operacijom zvanom "Odmazda".
Komandovanje bombardovanja su vodili Njemački oficiri Aleksandar Ler i Volfram fon Rihthofen. Ler je komandovao 4. vazdušnom flotom a Rihthofen 8. vazdušnim korpusom i bio je potčinjen Leru.

[You must be registered and logged in to see this image.]
...................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.10.16 20:13

..........
"U bombardovanju Beograda 1941. poginulo je 2.274 ljudi[6] (procjene: 2.271-4.000, Njemačke procjene 1500-1700[7]). Porušeno je 627 zgrada, veoma oštećeno 1.601 zgrada, djelimično oštećeno 6.829 zgrada, uključujući dio zgrade Starog dvora. Teško je oštećena Vaznesenjska crkva u kojoj je bilo vjernika koji su došli na jutrenje. Najznačajniji spomenik kulture, Narodna biblioteka sa 350.000 knjiga, uništena je već prvog dana bombardovanja. [8]


General Aleksandar Ler se 9. maja 1945. predao Jugoslovenskoj armiji. Pobjegao je i ponovo je uhvaćen 13. maja. Poslije rata suđeno mu je za ratne zločine pred vojnim sudom Jugoslovenske armije, a jedna od tačaka optužnice se odnosila na njegovo komandovanje 4. vazdušnom flotom tokom operacije "Odmazda". Proglašen je krivim, osuđen na smrt i pogubljen.[9]
.............

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.10.16 20:19

Slika bombardovanog Kraljevskog dvora u centru Beograda (ul. Kralja Milana), jedna od prvih i prioritetnih meta Njemačke avijacije su bile zgrade i objekti državnih institucija.

[You must be registered and logged in to see this image.]
...............

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 246
ČLAN OD: : 2012-03-31
DOB : 53
M(j)esto Kicevo Makedonija

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime13.10.16 14:58

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Ispada da su u Kragujevcu streljano par hiljada ljudi (ukljucujuci i djecu) za odmazdu: hiljadu za jednoga. A Kraljevo i kaznene ekspedicije, tek onako - iz cefa.

Bilo je 100 za ubijenog njemačkog vojnika, 50 za ranjenog.
Nego, što se u Kragujevcu zaista dogodilo?
Pročitao sam otprilike sljedeće:
Dobro se znalo za tu vrst i način odmazde jer su bili plakati s obavijesti svuda naokolo.
Navodno su partizani i ostaci kraljeve vojske tada još u kakvoj-takvoj suradnji, zajedno osmislili akciju napada na njemačke vojnike s ciljem da izazovu odmazdu prema stanovništvu.
Zašto?
Zato jer je kraj bio pacifiziran (naveo gore u postu još primjer za to) a bilo je i prilične potpore Nedićevoj opciji ustroja Srbije.
Htjelo se postić da se narod zapravo pobuni protiv toga i stvori otpor i mržnja prema Nijemcima.
(U tome se u potpunosti uspjelo.)
Njemački vojnici su ne samo ubijeni u akciji, nego i vrlo brutalno izmasakrirani tako da je to stvorilo još veći bijes Nijemaca.
A stanovništvo su, iako prisilno i nerado, za odmazdu strijeljanja biralli uglavnom domaći nedićevci. Nerijetko završivši i sami pred streljačkim strojem. Nijemci su tako htjeli postići još veći untarnacionalni razdor, a bilo je i primjera da su nekim domaćima dopuštali da svoje vade iz stroja, da bi se kasnije dugo još pitalo zašto si izvukao svog, nisi mog i sl.
Također su navodno partizani i JVuO imali stav - bolje da ih (tj. to pasivno stanovništvo) sad pobiju Nijemci, nego mi zbog kolaboracije, kad otjeramo Nijemce.

On October 15, Mihailovic's forces captured a German platoon. The next day, the commander of the 920th German regiment in Kragujevac sent his third battalion to free the platoon. The relief force was ambushed by both Mihailovic's and Tito's forces. Ten German soldiers were killed and 26 wounded. The Germans then began reprisal of Serbian civilians.
On October 19, 300 civilians were executed in three surrounding villages. All roads leading out of Kragujevac were blocked. All houses were searched. All males between 16 and 60 were taken to district military headquarters for identification, then to cabins overlooking the town. Civil servants were rounded up from offices, and 300 students over 16 were taken from the high school, along with 18 teachers. The roundup continued into the afternoon, with a total of 10,000 assembled.
100 men were shot early on October 20. According to the official report by Gen. Boehme, 2,300 were executed altogether.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime13.10.16 15:17

Mladjo (citat):
2,300 were executed altogether

Možda je bilo i nešto više, ali sam s okolnim mjestima i u više dana našao podatak i o 12.000 ukupno strijeljanih.

Kad se brojke puno peglaju, nije dobro.






Max Blitz: komentar modifikovan dana: 13.10.16 23:11; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime13.10.16 22:03

Sada sam pročitao ovaj podatak :

/JKRV i protivvazdušna odbrana su 6. i 7. aprila uspjeli da obore između 90 i 100 neprijateljskih aviona, dok je JKRV u samo prva dva dana izgubila 24 aviona u odbrambenim misijama i 40 na zemlji. Tako je blickrig Luftvafe spriječio JKRV da pruži organizovani otpor./


I pored toga što je KJ brzo kapitulirala izgleda da su ipak nanijeli određene gubitke Njemačkoj nacističkoj vojsci.
............

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime14.10.16 17:21

Partizani i nedićevci svesno isprovocirali sukob kako bi se desila odmazda i na taj način narod koji je bio nezainteresiran, pasivan i trom... Pa se onda razgoropadio ? Tako sam shvatio, gore objavu... Znači ako su ubili npr. 60 vojnika, onda je 6000 osoba glavom platilo.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime14.10.16 20:47

Sloba1 (citat):
Partizani i nedićevci svesno isprovocirali sukob kako bi se desila odmazda i na taj način narod koji je bio nezainteresiran, pasivan i trom... Pa se onda razgoropadio ? Tako sam shvatio, gore objavu... Znači ako su ubili npr. 60 vojnika, onda je 6000 osoba glavom platilo.

Mislim da nema ništa od te teorije zavjere  Laughing, uvijek je bilo puno generala nakon bitke pa tako i u tom slučaju, kada je se sve to izdešavalo onda je se našlo brdo "pametnih" glava koje su plasirale a i dan danas plasiraju razno razne verzije događaja.

To ti je ono....šta bi bilo kad bi bilo !
Stvar je jednostavna, kao i u svakom ratu nažalost, sve opcije su moguće i dozvoljene tako da nekom smrkne a nekom svane !
.................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime04.11.16 2:27

Sloba1 (citat):
Ima li ovde poznavaoca prilika u Beogradu u tom ratnom dobu od 41-45 g. Zna li neko kako je tamo bilo, šta se događalo, kako je narod živeo, da li je bilo borbi, ko je pogino ( čuo sam samo da je nastrado jedan podoficir od švaleracije ) i ništa više. Ili je rat vođen samo po šumama i gorama Bosne po onim ofanzivama u filmovima.

Ne bih sebe uvrstio u stručnjake za prilike u okupiranom Beogradu, ali sigurno mogu da prenesem svedočenja moje šire i uže porodice o tom vremenu. Sve se svodi na to da je narod bio zastrašen i da je svako gledao kako da preživi. Grad je bio u ruševinama, mnogo naroda je poginulo, hiljade su napustile Beograd da bi se u njega vratili, kada se situacija malo normalizovala. Većina muškaraca koja je bila u Jugoslovenskoj vojsci je bila u zarobljeništvu u logorima u Nemačkoj, tako da je glavna preokupacija njihovih porodica bila da im se organizuje slanje paketa. Bile su velike nestašice, tako da je cvetala crna berza, a narod se uglavnom oslanjao na sela u okolini. U Beogradu, kao i u drugim delovima Srbije, bilo je dosta izbeglih ljudi, posebno iz Bosne, Hrvatske i Slovenije. Nemačke okupacione vlasti su se trudile da održavaju privid normalnog života, ali to baš nije uspevalo, s obzirom na svakodnevna hapšenja, odvođenje u logore na Banjici i u Staro sajmište, zatim u razne zatvore kojih je bilo po celom gradu kao na primer u "tramvajskim štalama" u Bulevaru Kralja Aleksandra, ili u "topovskim šupama" na Autokomandi. Svima je dobro znana slika obešenih ljudi na Terazijama, koji su danima visili na banderama, čime se poslala jasna poruka svim Beograđanima šta ih čeka. U situaciji brutalne represije i opšteg starha, lako je zaključiti kakve su prilike bile u okupiranom Beogradu. Što se otpora tiče, on se uglavnom svodio na diverzije i ometanje nemačke okupacione sile, nego na otvorenu borbu. Ono što je meni poznato, iz svedočenja kako moje porodice, tako i od velikog broja ljudi koji su tada živeli u Beogradu, jedini otpor su pružali pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini, o čemu svedoči i činjenica i da je njih bilo najviše među zatvorenicima logora na Banjici. Pripadnici Komunističke partije su bili razbijeni unutrašnjim sukobima i izdajama, tako da za njih niko nije čuo sve do oktobra 1944.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime04.11.16 2:39

vladimir (citat):
postoje ljudi kojima zakletva i uniforma  znace mnogo  ili sve u zivotu i zbog koje bi polozili svoj zivot.  tako je i bilo 1941 godine . uglavnom nizi  komandni kadar.  generali?  bezanija ili u sluzbi okupatora. meni nije poznato da je i jedan general vojske kraljevine jugoslavije  nakon kapitulacije  aktivno ucestvovao u borbi protiv okupatora.

Oficiri, a samim tim i generali, Jugoslovenske vojske srpske nacionalnosti su odvedeni u logore u Nemačku. To je glavni razlog što tih oficira nije bilo u aktivnom borbama otpora. Najviše ih je bilo u logoru u Osnabriku, "Oflag 6c", više od 6000. Svako jutro starešine baraka su predavale brojno stanje divizijskom generalu Milanu Lj.Popoviću, on je raport predavao armijskom generalu Dimitriju Živkoviću, kome je bila dužnost da preda raport nemačkom oficiru, komandantu logora.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.11.16 0:24

halo 92 :
"jedini otpor su pružali pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini, o čemu svedoči i činjenica i da je njih bilo najviše među zatvorenicima logora na Banjici. Pripadnici Komunističke partije su bili razbijeni unutrašnjim sukobima i izdajama, tako da za njih niko nije čuo sve do oktobra 1944.
..................


A pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini su bili konkretno ?? scratch

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.11.16 1:04

Zar je moguće da komunisti ilegalci nisu ništa radili već čekali da dođe Crvena armija posle 4 godine... Ispada da otpor nije postojao u Beogradu od komunista ? Ja sam poprilici sluđen, svi pričaju razne priče, pa će ispasti da partizana i ilegalaca nije ni bilo i da je sloboda pala s neba i rode je donele ?
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.11.16 1:23

Sloba1 :
"Zar je moguće da komunisti ilegalci nisu ništa radili već čekali da dođe Crvena armija posle 4 godine... Ispada da otpor nije postojao u Beogradu od komunista ? Ja sam poprilici sluđen, svi pričaju razne priče, pa će ispasti da partizana i ilegalaca nije ni bilo i da je sloboda pala s neba i rode je donele ?"
........
Danas je sve moguće, zar ne vidiš druže Slobo da cijelokupna peta kolona, domaći izdajnici, kolaboracionisti i da ih ne nabrajam dalje ispadoše ustvari hrabri i neprikosnoveni borci za slobodu i zadrti antifašisti a "komunjare" i "crveni banditi" obična šaka jada koji su iz podruma izašli tamo negdje krajem 1944 i početkom 1945 godine....

Tako ti je to danas....

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.11.16 4:17

Sloba1 (citat):
Zar je moguće da komunisti ilegalci nisu ništa radili već čekali da dođe Crvena armija posle 4 godine... Ispada da otpor nije postojao u Beogradu od komunista ? Ja sam poprilici sluđen, svi pričaju razne priče, pa će ispasti da partizana i ilegalaca nije ni bilo i da je sloboda pala s neba i rode je donele ?
Slobo1, ovo je pocetak.
Jaca fasisticki (neofasisticki) pokret. Svi ce biti rehabilitovani, a mi cemo biti olos i otpad od humanih i vjerskih nacela. Ne brini sada, bice gore cheers

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime06.11.16 19:13

Pa to je ljudi strašno. Ja nemam reči, sve se obrće i okreće u smeru zamena teza i koje čega. Pa još ima živih boraca iako imaju 90 godina, ali trag postoji a ovi danas po svaku cenu vrše gomile rehabilitacija i večita tema Za i Protiv, što se i vidi po okupljanju pristalica obe strane. Sama reč. Obe strane, je veoma ružna i ukazuje da su podele i dalje veoma duboke i osećam da se neće nikad prevazići.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 0:59

Uopšte mi nije namera da polemišem o tome ko je bio na ovoj ili onoj strani u toku rata, samo sam izneo svedočenja ljudi koji su proživeli to vreme u Beogradu, a sa kojima sam lično razgovarao. Ako se pročitaju knige koje su napisane posle otvaranja dosijea devedesetih godina, mogu se pronaći i zvanični podaci koji ne odudaraju mnogo od ovoga što sam napisao. Lako je doći do tih knjiga, malo se prošeta internetom i može da se saznaju prave činjenice. Bez ideološke obojenosti. Znam da se istina mnogima ne sviđa, ali činjenice govore same po sebi. Problem je što smo mi skoro pedeset godina slušali samo jednu starnu i što nismo imali priliku da čujemo neko drugo mišljenje, imali bi mnogo janiju sliku o svemu, a naše mišljenje bi bilo mnogo objektivnije.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 1:03

Sloba1 (citat):
Pa to je ljudi strašno. Ja nemam reči, sve se obrće i okreće u smeru zamena teza i koje čega. Pa još ima živih boraca iako imaju 90 godina, ali trag postoji a ovi danas po svaku cenu vrše gomile rehabilitacija i večita tema Za i Protiv, što se i vidi po okupljanju pristalica obe strane. Sama reč. Obe strane, je veoma ružna i ukazuje da su podele i dalje veoma duboke i osećam da se neće nikad prevazići.

Bilo bi korisno i dragoceno da ti borci posvedoče o tim vremenima i da kažu gde su se to borili u Beogradu u toku okupacije, kakve su akcije sve izveli i koliko je po njihovoj proceni stradalo nemačkih vojnika u tim akcijama.
Na vrh Go down
paketije
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2016-02-29

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 9:35

halo 92 (citat):
Uopšte mi nije namera da polemišem o tome ko je bio na ovoj ili onoj strani u toku rata, samo sam izneo svedočenja ljudi koji su proživeli to vreme u Beogradu, a sa kojima sam lično razgovarao. Ako se pročitaju knige koje su napisane posle otvaranja dosijea devedesetih godina, mogu se pronaći i zvanični podaci koji ne odudaraju mnogo od ovoga što sam napisao. Lako je doći do tih knjiga, malo se prošeta internetom i može da se saznaju prave činjenice. Bez ideološke obojenosti. Znam da se istina mnogima ne sviđa, ali činjenice govore same po sebi. Problem je što smo mi skoro pedeset godina slušali samo jednu starnu i što nismo imali priliku da čujemo neko drugo mišljenje, imali bi mnogo janiju sliku o svemu, a naše mišljenje bi bilo mnogo objektivnije.

.........pa je sada doslo vreme da opet slusamo samo jednu stranu, ovog puta cetnicko-nedicevsko-ustasku, sa njihovim "zvanicnim podacima" fabriciranim stidljivo od 1987 godine, uglavnom sa sajta "pogledi", nezaboravnog autora Samardzica, koji je napisao vec jedno 50-tak knjiga na temu "Med je puno hranjiviji, i svarljijiviji od secera", i tako dok citaocu dobro ne sedne u mozak  Smile
Na vrh Go down
puc(f)lek
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
puc(f)lek


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 323
ČLAN OD: : 2016-02-29

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 14:53

halo 92 (citat):

Oficiri, a samim tim i generali, Jugoslovenske vojske srpske nacionalnosti su odvedeni u logore u Nemačku.

A kako je bilo s mobilizacijom vojnih obveznika u Wehrmacht i slanje jedinica na istočni front?
Na vrh Go down
paketije
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2016-02-29

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 19:04

puc(f)lek (citat):

A kako je bilo s mobilizacijom vojnih obveznika u Wehrmacht i slanje jedinica na istočni front?
 Hrvatski (NDH) dobrovoljci su bili u Wehrmachtu,i SS-u.Na istocni front je poslana 369.ojacana pesadijska pukovnija ,i "laki prevozni zdrug" (u sastavu italijanske armije)
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 19:40

Pa sad mi ništa nije jasno. U gornjem tekstu učešće ilegalaca je minimizirano a onda je pod znakom pitanja i drugi deo otpora oličen u nediću i četnicima. Pa ko se onda borio, ako nije bilo komunista a sumnjičavost i ka drugom pokretu otpora.
A, jel su bile bitke na Kozari, Sutjesci, Neretvi, Zelengori, Drvaru, Užička republika ili će ispasti da ni to nije postojalo... Još ima živih boraca, pa evo nek su imali 20 god tada, to znači da sada imaju oko 90 i kusur godina. Ima ih, i dok je njih niko neće moći poništiti borbu iz koje je proistekla sloboda... Igmanski marš, doktor Mladen Stojanović, jel i to nije tačno.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3646
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 20:14

Ja ne krivim politicki estabilisment sto su nakon ili prije aprilskog rata napustili zemlju.
A sta su trebali? Da docekaju Nijemce i zavrse ispred streljackog stroja?
Neki su otisli sa dinastijom u London, drugi poput Stojadinovica i ljudi oko njega su zavrsili i Argentini.
U Buenos Airesu sam upoznao barem 20 ak porodica Stojadinovica.
Posle 1945 , barem ovdje zna se ko se gdje naseljavao.
Rodoljubi su se naselili u Chicaskom bazenu, aristokratija u Ohio.
Ovdje kod mene su dosli najvecim dijelom porazene snage Koste Pecanca.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 20:52

Sloba1 (citat):
Pa sad mi ništa nije jasno. U gornjem tekstu učešće ilegalaca je minimizirano a onda je pod znakom pitanja i drugi deo otpora oličen u nediću i četnicima. Pa ko se onda borio, ako nije bilo komunista a sumnjičavost i ka drugom pokretu otpora.
A, jel su bile bitke na Kozari, Sutjesci, Neretvi, Zelengori, Drvaru, Užička republika ili će ispasti da ni to nije postojalo... Još ima živih boraca, pa evo nek su imali 20 god tada, to znači da sada imaju oko 90 i kusur godina. Ima ih, i dok je njih niko neće moći poništiti borbu iz koje je proistekla sloboda... Igmanski marš, doktor Mladen Stojanović, jel i to nije tačno.

Ako dobro razumem temu, ovde je priča o aprilskom bombardovanju Beograda, o prilikama u samom gradu posle toga i tokom nemačke okupacije. Ne vidim razlog zašto se ti borci od 90 godina ne oglase i ne kažu koje su konkretno akcije izveli u Beogradu tokom rata.
O Kozari, Neretvi, Zelengori i ostalim gorama  možemo na drugim temama.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 20:59

paketije (citat):
puc(f)lek (citat):

A kako je bilo s mobilizacijom vojnih obveznika u Wehrmacht i slanje jedinica na istočni front?
 Hrvatski (NDH) dobrovoljci su bili u Wehrmachtu,i SS-u.Na istocni front je poslana 369.ojacana pesadijska pukovnija ,i "laki prevozni zdrug" (u sastavu italijanske armije)

U Srbiji i Beogradu nije bilo mobilizacije vojnih obveznika, niti slanja na istočni front. Mislim da je i pomisao na tako nešto obična glupost. U zemlji u kojoj ubijaju 100 Srba za jednog ubijenog nemačkog vojnika, gde se vrše masovne egzekucije običnog naroda na sve strane, gde je blizu trista hiljada vojno sposobnih muškaraca odvedeno u logore u Nemačku, nikom normalnom ne bi palo na pamet da vrši mobilizaciju vojnih obveznika.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6171
ČLAN OD: : 2011-01-25

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 22:02

Sloba1 (citat):
Pa sad mi ništa nije jasno. U gornjem tekstu učešće ilegalaca je minimizirano a onda je pod znakom pitanja i drugi deo otpora oličen u nediću i četnicima. Pa ko se onda borio, ako nije bilo komunista a sumnjičavost i ka drugom pokretu otpora.
A, jel su bile bitke na Kozari, Sutjesci, Neretvi, Zelengori, Drvaru, Užička republika ili će ispasti da ni to nije postojalo... Još ima živih boraca, pa evo nek su imali 20 god tada, to znači da sada imaju oko 90 i kusur godina. Ima ih, i dok je njih niko neće moći poništiti borbu iz koje je proistekla sloboda... Igmanski marš, doktor Mladen Stojanović, jel i to nije tačno.
postojalo jeste to nije sporno. sporno je koliko je to bila borba protiv okupatora  a koliko borba za vlast, pogotovo bitka na zelengori. bombardovanje beograda je bio ratni zlocin i za to je sudjeno  posle rata. narodna biblioteka nikako nemoze biti vojni cilj.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime07.11.16 22:32

Ljudi sta uradiste od teme....!?

Sadrzaj teme odstupa od ideje i naslova , i velikim delom predstavlja tzv off!

Tema zatvorena za dalju diskusiju Exclamation
Na vrh Go down
Sponsored content





6. april 1941. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   6. april 1941. - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
6. april 1941.
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Sovjetsko bombardiranje Berlina 1941. godine
» Kijevska bitka 1941. - najveće okruženje u povijesti ratova
» Banjica April 83/84
» AJDOVŠČINA April 1981
» VP 1293 Ribnica

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Vojna Historija / Vojna Povijest / Војна историја-
Idi na: