FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Izviđači u JNA

Go down 
+27
S52JT
salkomusic23
more6
slavonski brod
KODRIČ
Pero™
Gringo
BEOGRAD
semsudin
lacoš
PORUCNIK
ZAGORAC
panon
damjan 72
6330/2
pukovnik
mmm
vladimir
East&West
Matrix
dinosaurus
dpuric
zastavnik
Schvabo
Stazio
Max Blitz
Patrick
31 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime30.01.15 23:14

pukovnik (citat):
Ovo na slici nema veze sa JNA. To je trak dužnosti u Savezu izviđača Jugoslavije (danas Skauti) i nosi se na lijevom đepu izviđačke košulje. Ispod dvije crvene trake (označavaju Vođu čete, dvije žute označavaju Načelnika odreda) je i zlatna izviđačka zvijezda koja je priznanje.

Nisu li dvije bijele trake označavale "vođu čete"?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime30.01.15 23:32

more6 (citat):
pukovnik (citat):
Ovo na slici nema veze sa JNA. To je trak dužnosti u Savezu izviđača Jugoslavije (danas Skauti) i nosi se na lijevom đepu izviđačke košulje. Ispod dvije crvene trake (označavaju Vođu čete, dvije žute označavaju Načelnika odreda) je i zlatna izviđačka zvijezda koja je priznanje.

Nisu li dvije bijele trake označavale "vođu čete"?

Biće da si u pravu:

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
salkomusic23
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-02-01
M(j)esto Kalesija

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime06.02.15 22:52

Komandna baterija art.izvišač maršalka zagreb 89/90 ima li koga kapetan nam bio Gašljević Stjepan.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime06.02.15 23:26

salkomusic23 (citat):
Komandna baterija art.izvišač maršalka zagreb 89/90 ima li koga kapetan nam bio Gašljević Stjepan.

Kapetan Stipe Gašljević je vojnu karijeru završio kao brigadir OS RH.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
salkomusic23
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-02-01
M(j)esto Kalesija

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime07.02.15 22:28

pukovnik (citat):
salkomusic23 (citat):
Komandna baterija art.izvišač maršalka zagreb 89/90 ima li koga kapetan nam bio Gašljević Stjepan.

Kapetan Stipe Gašljević je vojnu karijeru završio kao brigadir OS RH.
Zahvaljujem puno za informaciju kap.Gašljević mi je bio naj lik JNA-e,drago mi je zbog njega da ga još mogu čuti.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime07.04.15 19:09

[You must be registered and logged in to see this image.]
Prizrenski izviđači na Brezovici generacija 1987/88. cheers
Na vrh Go down
S52JT
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2015-02-16

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime11.04.15 22:10

Među izviđaće slobodno možemo stavit i radio izviđaće. U Zaječaru VP 1178/4 bila je stacionirana izviđaćka ćeta koja je u svom sastavu imali izviđaćki i radioizviđaćki vod. Radio izviđaćki vod bio je sastavljen iz odeljenja radioprisluškivača - koji smo radili u radioprisluškovalni kabini, radiogometričkog odeljenja in RTG odeljenja (telefonisti i radiorelejci).
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3646
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime28.10.15 12:53

Na kursu za desetara u Kicevu,na terenu koji smo zvali crvena zemlja-negdje prema TE Oslomej izvodili smo obuku osmatranja i javljanja..I ja zaradih tezak raport kod komandira cete KIK Mileta Ilievskog.Nisam primijetio da mi je iza ledjai pocnem da javljam sta vidim,odredjeni su orijentiri"Orjentir 1,desno 2,blize 50- neprijateljski pukovnik u pretrcavanju"..Sam Gospod zna koliko sam puta bio na raportu kod njega,nahebo sam na obuci kao niko.
Na kraju zavrsene obuke on bi nas jednog po jednog primao u kancelariju i pitao gdje zelimo u prekomandu.Vjerovatno je to bila zahebancija,da izgleda vazniji pred vojskom.Kada me je upitao ja mu odgovorih"Druze kapetane voleo bih da odem na granicu",e necesh mi na granicu odgovori mi on.
Druze kapetane ja i volim da ne idem na granicu.
E ices mi na granicu,rece mi kapetan i tako ja zavrsih u St Dojranu.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime28.11.15 19:55

S52JT (citat):
Među izviđaće slobodno možemo stavit i radio izviđaće. U Zaječaru VP 1178/4 bila je stacionirana izviđaćka ćeta koja je u svom sastavu imali izviđaćki i radioizviđaćki vod. Radio izviđaćki vod bio je sastavljen iz odeljenja radioprisluškivača - koji smo radili u radioprisluškovalni kabini, radiogometričkog odeljenja in RTG odeljenja (telefonisti i radiorelejci).
Točan je navod kolega i kod nas u Prizrenu izviđačka četa sastojala se od 3 voda i to: oklopno-izviđački vod / Oklopno-izviđački automobil BRDM-2 /, izviđački vod i RIV / radio-izviđački vod / salutiranje
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime28.11.15 20:02

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nezaboravno vozilo izviđačke čete OIA BRDM-2 cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime19.01.16 12:43

Zrak Sarajevo RD-7x40

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime24.01.16 12:20

Max Blitz (citat):
Zrak Sarajevo RD-7x40

[You must be registered and logged in to see this image.]

Točno prijatelju takve dalekozore dužili moji dečki izviđači na zadatku..
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime25.01.16 16:33

ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Nije pričvršćen za opasač, označio sam njegov remen.


Na vrh Go down
M.No
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2014-07-30

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime27.06.16 21:49

Kako izgleda oznaka izvidjaca jna?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime27.06.16 21:59

M.No (citat):
Kako izgleda oznaka izvidjaca jna?

Prethodno je opisao kolega Izvidjac 1988/1989; pokušavao sam naći na netu sliku amblema, ali bezuspješno.... onaj na prethodnoj stranici je ipak od civilnih izviđača...

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Vec duze vrijeme pokusavam da nadjem oznake/amblem izvidjacke cete ali bez uspjeha. Oznake nisu bile dozvoljene da se nose na uniformi ali su bile pristutne I u ucionicama, kancelarijama oficira, hodnicima, iznad spavaona itd. Izgledale su tako da je na sredini bio veliki zeleni javorov list, na vrhu lista zvijezda petokraka a na dnu ukrstene dvije AP M70.

Na vrh Go down
M.No
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2014-07-30

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime28.06.16 10:33

Ja sam bio u izvidjackoj jedinici, a imali smo samo sivo-maslinaste uniforme.
Na vrh Go down
Jugoslovan
Gušter
Gušter
Jugoslovan


BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2017-09-06
DOB : 56
M(j)esto Dobrnič

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime14.09.17 19:50

Drugovi vojnici, podoficiri i oficiri, ZDRAVO!

Gledam ove slike (mnogo od njih je nestalo) ali nigde ne vidim nijednog izvidjaća u maskirnoj uniformi koje su imali naši izvidjači i Pirotu. Stacionirani su bili u paviljonu kojeg smo djelili haubički divizijon u prizemlju te tenkovski divizijon i izvidjačka četa u prvom spratu.

Momci su nosili maskirne uniforme u stilu ovih modernih (činovi na grudima, džepovi sa strane na nogama) i kape (oblik isti kao kod graničara i TO, samo maskirne) i rasturali su. Dok smo mi imali neku gadnu obuku od 6 meseci, oni su cepali 10 puta gore i to svih 12 meseci.

vojnik Pečar
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime14.09.17 20:03

Jugoslovan (citat):
Gledam ove slike (mnogo od njih je nestalo) ali nigde ne vidim nijednog izvidjaća u maskirnoj uniformi koje su imali naši izvidjači i Pirotu.
Momci su nosili maskirne uniforme u stilu ovih modernih (činovi na grudima, džepovi sa strane na nogama) i kape (oblik isti kao kod graničara i TO, samo maskirne) i rasturali su.

Izviđači na obuci navodno kod Požarevca (ili iz Požarevca) 1989./90.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
M.No
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2014-07-30

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime12.11.17 18:39

Kad smo se vec dotakli teme o obuci izvidjaca,ja se bas i ne secam da smo mi iz posada borbenih vozila BRDM2,u izvidjackoj ceti i imali neku posebnu obuku.Standardan rad sa oruzjem i pesadiska obuka,te naknadna obuka na vozilima.Kako je bilo ostalima,pisite zanima me.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime19.12.17 17:12

M.No (citat):
Kad smo se vec dotakli teme o obuci izvidjaca,ja se bas i ne secam da smo mi iz posada borbenih vozila BRDM2,u izvidjackoj ceti i imali neku posebnu obuku.Standardan rad sa oruzjem i pesadiska obuka,te naknadna obuka na vozilima.Kako je bilo ostalima,pisite zanima me.

Pozdrav za kolegu što se tiče obuke izviđača iz posada BRDM 2 kod nas u Prizrenu kolege su obavljali obuku vezanu uz vozila a od posebnih obuka bila je ljetna obuka / plivanje / zimska obuka / skijanje / borilačke vještine, obuka na granici / ljetne karaule / uz vozila BRDM 2. Koliko mi je poznato za razliku od izviđača kolege nisu bile zadužene s preklopnim ašovčićem jer dečki nisu imali obuku iz kopanja rova za razliku od kolega.

Rus voli ovaj upis

Na vrh Go down
Rus
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2021-12-17

Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime16.01.22 20:06

Jel ovo jos u zivotu?
Na vrh Go down
Sponsored content





Izviđači u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 5 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Izviđači u JNA
Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Beograd Topčider
» Kranj - izviđači
» Kasarna 'Maršal Tito' - Masline, Titograd 80-ih...
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)
» Tuzla 90/91 izviđači

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: