FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Naša iskustva s poštarima

Go down 
+14
sasa staza
bojnik
Pero™
Stazio
lacoš
milutins
purger
dpuric
semsudin
BEOGRAD
pukovnik
Max Blitz
dinosaurus
Stanko1
18 posters
AutorPoruka
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 20 Nov 2013 - 19:35

Jedna druga tema - Vojnik vojniku - potakla me da otvorim ovaj topic jer vjerujem da bi se u njemu moglo naći svakakvih zanimljivosti. Jer poštari su posebna vrsta ljudi. Znam to jako dobro, ta proveo sam među njima ili uz njih 35 godina radnog staža.
 
Za uvod fotografija snimljena u proljeće 1976. godine. Na njoj je osoblje poštanskog ureda 41090 Zagreb-Susedgrad, koji se tada nalazio u Gajnicama (Ulica Lopesa Mateosa, danas Meksička). Ja sam prvi slijeva u prvom redu:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Mnogi od njih su danas nažalost već pokojni. Ostali su u mirovini. Posljednji poštar iz ove generacije s kojom sam radio (zove se Toni i stoji prvi zdesna) otišao je u mirovinu prije nekoliko mjeseci.
 
Pošta ima rigorozne propise i pravila u obavljanju službe. Točno je zapisano tko, što, kada, kako, kome i na koji način.
Od stotina i stotina poštonoša koje sam u radnom vijeku sreo ne znam ni za jednog koji je svoj posao radio striktno po propisima. Pa ću navesti neke karakteristične primjere.
 
DOGOVOR ZLATA VRIJEDI
 
Jedan od starijih poštara slovio je kao uzor drugima. Po naravi miran, staložen, uljudan, pravi gospodin. I sve radi prema propisima. Onda smo saznali da svakog jutra po izlasku na dostavu ide najprije na tržnicu i u dućan, te nekoj gospođi nosi namirnice. I za to dobiva lijepu mjesečnu nagradu. A mirovinu za neku ženu koja živi negdje na moru svaki mjesec isplaćuje rodbini u Zagrebu iako nemaju propisanu punomoć. Po dogovoru koji funkcionira godinama i nitko se ne buni.
 
SRETAN BOŽIĆ PRED USKRS
 
Na takozvanom širem dostavnom području zadatak pražnjenja uložnica za pisma - to su oni sandučići na ulici ili uz cestu - pripada poštaru (obično motorist). A poštari kao poštari, tko će ići u neku zabit izvan ruke po dva-tri pisma… Pa je pošta kasnila. Nadležni u PTT-u odlučili su doskočiti tom nemaru i izmislili su žetone od kojih se po jedan stavljao u svaku uložnicu. Poštar je bio dužan pokupiti sve žetone i predočiti ih voditelju ureda kao dokaz da je sve ispraznio. Ali to nije funkcioniralo jer je žetone u uložnice vraćao jedan od poštara, pa bi samo prišapnuo kolegi: žetoni su ti u…
Onda je iskušana druga metoda. S unutarnje strane svake uložnice stavljeni su žigovi od kojih je poštar morao uzeti otisak kao dokaz da je ispraznio kovčežić. Pa su poštari i tome doskočili, na način da su dali izraditi iste takve žigove. Pa kada im je volja isprazne, a kada nije otisnu krivotvorinu/falsifikat žiga i svi zadovoljni.
Jedan poštar, koji je radio u pošti Lučko, ispričao mi je da dugo vremena nije praznio uložnicu u nekoj vukoj.bini. Jednostavno mu je bila izvan ruke i nije mu se dalo ići tamo. Jednog dana ipak se zaputio do uložnice i pokupio brdo pisama i čestitki. Kaže on meni: - Da znaš da me bilo sram, na čestitkama piše ''sretan Božić'' a već je bilo vrijeme Uskrsa.
 
KAJ GNJAVITE DEČKA, TO JE MOJ POTPIS!
 
Potpisivanje primitka knjižene (preporučene, vrijednosne) pošiljke ili isplate novčane doznake regulirano je propisima. Točno se zna tko može ili mora što potpisati, ali propis je jedno dok je praksa drugo. S time da na praksu obilato utječu i sâmi građani - korisnici poštanskih usluga.
Jednog dana (negdje krajem sedamdesetih) moj prijatelj Vlado, kontrolor dostave u pošti 41090 Zagreb-Susedgrad, krene na rajon poštara Franceka. Zaviri on u neku od uličica i vidi Franceka kako potpisuje primatelja u dostavnu knjižicu, a primatelj je bila žena koja je upravo okopavala vrt. Vjerojatno joj se nije dalo prati ruke i napuštati posao, pa je rekla poštaru neka je potpiše sâm.
Dakle, poštar je zatečen in flagranti. I onda slijedi zabavna scena. Vlado strogo pita: - Zašto vi Francek potpisujete stranku kada je to protupropisno? - Francek se ukipio, ne zna kud bi sa sobom, a onda se javi baba: - Tko ste vi i kaj gnjavite dečka, to sam ja potpisala! - Vlado ne može k sebi od čuda, pa vidio je sve vlastitim očima, ali baba se ne da: - To je moj potpis i točka!
Francek je po povratku s dostave, naravno, priznao da je sâm potpisao primatelja jer je bio zamoljen, a naučio je da ljudima na rajonu valja ugađati. Poslušna glavica - sita g.zica…
 
TERRA INCOGNITA: NAPOJNICA (''TRINGELT'')
 
Unutar firme poštari - mislim na poštonoše ili dostavljače - su najveća gunđala. Uvijek su sebe smatrali ''potlačenom klasom'', uspoređivali se sa šalterskim radnicima i tražili da se i njima prizna (interno) srednja stručna sprema. To što su u životu prištedjeli - ili izbjegli - četiri dodatne godine školovanja za njih nije nikakav protuargument.
A ti vječni bundžije imali su u prosjeku viši socijalni status od većine radnika srednje stručne spreme. Imali su ne kuće nego kućerine, mnogi i podosta zemlje, vozili su dobre automobile, među prvima su nakupovali televizore u boji… i da ne nabrajam dalje. Ne od plaće, iako je bila (i danas je) sasvim solidna za naše prilike, već od napojnice ili ''tringelta''.
Spomenuo sam u drugoj temi da je jedan od njih u jednom mjesecu (prosinac/decembar) na tringeltu natukao još četiri svoje plaće. U jednom mjesecu pet poštarskih plaća! Prosinac/decembar je i inače bio izdašan za poštare jer je tringelt curio kao iz pipe (dvije isplate mirovina, božićni i novogodišnji praznici). I najgori poštar na najgorem rajonu navukao je bar jednu dodatnu plaću.
Poštari su inače bili iznimno osjetljivi na taj dodatni prihod. Smatrali su to svojom privatnom stvari koja se nikoga ne tiče (zapravo se itekako ticalo firme jer je dobar dio napojnica proistekao iz flagrantnog kršenja propisa, ali im se gledalo kroz prste). Prodali bi dušu đavolu za 20-30 dodatnih bodova u pravilniku o plaćama, ali kada bi se spomenuo tringelt skočili bi kao opareni. Ipak se manje-više sve znalo. Osobno sam se dosta kretao među poštarima - radio sam dugo u kadrovskoj službi - i sa mnogima se družio. Jedan od njih (A.J. iz pošte u Dubravi) pri piću mi je povjerio da u prosjeku svakog mjeseca od napojnice/tringelta navuče još dvije plaće.
Pa ni mojem nekadašnjem kućnom poštaru nije bilo loše. Samo našoj obitelji donosio je tri penzije - ocu, mami i baki. I od svakog je dobio po nešto. Pri čemu je najveći škrtac bio onaj s najvećom penzijom (stari), a najviše mu je davala baka. U svakom slučaju, samo u našoj zgradi sa 104 stana i najmanje 100 penzića taj se dobro pomogao. A gdje su još ostali na dostavnom rajonu…
Dobrim rajonom poštari su smatrali područje s puno umirovljenika srednjeg socijalnog statusa, jer ti su davali najviše. Javna je tajna i da je bilo kupovanja rajona (i do 3.000 DEM), a ''prodavači'' su bili pojedini voditelji poštanskih ureda ili dostave u Branimirovoj.
Na kraju, bilo je čestih slučajeva da poštar u vrijeme poljskih radova uzme lažno bolovanje. Za jednoga od njih (P.P. iz pošte Zagreb-Susedgrad, poznavao sam ga osobno jer smo neko vrijeme radili u istom uredu) znalo se da se ''razboli'' svake godine u vrijeme žetve. Čovjek je jedini u dijelu Zagorja gdje je živio imao kombajn, pa je onako ''bolestan'' mlatio lovu skupljajući žito po poljima svojih klijenata. Ali bi u prvih pet dana mjeseca srpnja/jula naprasno ''prizdravio'' tj. prekinuo bolovanje kako bi podijelio mirovine i pokupio tringelt. Njemu lova od penzića u džep, a jadniku koji ga je zamjenjivao za vrijeme bolovanja pisma obična, pisma od suda, razglednice i novine. Svi smo za to znali, svi smo to smatrali nepoštenim, ali u ono vrijeme tako je bilo - i nije se moglo promijeniti baš ništa.
Danas su druga vremena. Poštari praktično više i ne nose mirovine ni bilo koje druge novčane doznake, od pošiljaka prevladavaju računi i poneka opomena ili ovrha, ali je torba sve teža od reklamnih materijala i drugih tiskanica. Zlatna vremena za poštare su definitivno prošla.
 
Godine 2002. radio sam reportažu za sindikalni časopis o pošti 10010 Zagreb-Sloboština. Zamolio sam kolegu poštara da me slika s njegovom torbom. Skoro mi je odvalila rame svojom težinom, a to je bila samo polovica materijala za dostavu. Druga polovica čekala je u depou na rajonu. U torbi su uglavnom tiskanice:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Siguran sam da i mnogi od vas imaju kakvu zgodnu crticu, kakvu zanimljivost ili možda anegdotu vezano uz poštare, jer te putujuće ambasadore pisane riječi srećemo svakodnevno. Pa ne budite škrtice, dopišite i vi nešto, a ja ću možda dodati i još poneku pričicu.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 20 Nov 2013 - 19:52

Kad vidim poštara prva pomisao mi je sudski poziv za saobraćajne prekršaje...

Inače su većinom dobri i komunikativni ljudi  Cool
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 12 Feb 2014 - 17:13

[You must be registered and logged in to see this image.]

Slika bi mogla i na teme motocikala ili iz ex-Yu, ali evo je tu.  Very Happy 

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 12 Feb 2014 - 20:27

Kod mene je poštar do sredine 70-tih osim bicikla i torbe imao i trubu kojom te pozivao da iziđeš iz kuće i preuzmeš postu obzirom da tada još sandučići nisu bili obvezni.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 12 Feb 2014 - 20:59

Da li u HR jos uvek raznose penzije/mirovine ili se korisnici moraju sami da ih podignu?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 12 Feb 2014 - 22:51

BEOGRAD (citat):
Da li u HR jos uvek raznose penzije/mirovine ili se korisnici moraju sami da ih podignu?

Kako gdje, moja "sjeda" na tekući račun.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeThu 13 Feb 2014 - 1:09

BEOGRAD (citat):
Da li u HR jos uvek raznose penzije/mirovine ili se korisnici moraju sami da ih podignu?

Isplata mirovine je na račun u banci, te je po novome bilo potrebno dostaviti OIB (osobni identifikacijski broj) mirovinskom osiguranju (HZMO) da bi nekome uopće bila isplaćena mirovina.
Time se željelo stati na kraj brojnim nepravilnostima do razine kriminala.

[You must be registered and logged in to see this link.]


Novac u ruke se daje u rijetkim izuzecima:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Mirovine bi se, po novom, isplaćivale isključivo putem banaka, u kojima bi umirovljenici otvorili tekuće račune. Iznimku od toga činili bi invalidi s 80-postotnom ili većom invalidnošću, kao i oni koji žive u naseljima koja su prilično udaljena od najbližeg poštanskog ureda ili banke: njima bi poštar i dalje svakog mjeseca mirovinu mogao donositi na vrata. Umirovljenici koji ne budu htjeli otvoriti tekući račun u banci, mirovinu će i dalje moći primati putem pošte, ali uz uvjet da sami snose troškove isplate.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 57
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeFri 14 Feb 2014 - 17:16

Kod nas u Bosni pošta je izgubila na značaju po pitanju usluga koje je nekad radila a danas se je to sve svelo na slanje računa za telefon i internet i sudska pošta koju uručuju poštari na kućnu  adresu.Penzije i svaka druga davanja se obavljaju putem banaka tako da danas pošta nije više ono što je nekad bila.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeFri 14 Feb 2014 - 18:42

Stanko, interesantna tema. +
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeFri 14 Feb 2014 - 19:35

Kad god se u kvartu rodilo dijete uvjek su svi dobro promotrili poštara Smile

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeFri 14 Feb 2014 - 19:40

Postari i shumari su oduvijek uticali na porast nataliteta.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeFri 14 Feb 2014 - 20:14

Znate li kad poštari nisu na bolovanju?
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeFri 14 Feb 2014 - 20:58

Ko se sjeća?

[You must be registered and logged in to see this image.]

 lol!  lol! 
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeFri 14 Feb 2014 - 21:43

Stari poštar ide u penziju, pa kod svake kuče stane da se poslovi.

Dođe kod Fate, Fata ga pozove unutra, pohebe ga, spremi mu doručak, i kad odlazi da mu 100 maraka.

Poštar pita zašto to?

Fata kaže, pitala sam Muju šta da radim, pa je rekao: ma hebi ga, daj mu 100 maraka...eeee za doručak sam se sama setila.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 29 Oct 2014 - 2:39

Kaštel Lukšić - odmaralište PTT činovnika 1930.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 19 Nov 2014 - 4:48



[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeThu 1 Jan 2015 - 23:37


Kuglački klub 'Poštar' Split


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeTue 7 Jul 2015 - 3:43

Kosovska Mitrovica 20-te...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2744
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 5 Aug 2015 - 9:04

mali doprinos temi:

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeWed 5 Aug 2015 - 22:31

Postoji prica da vojnik ne treba da pise mnogo pisama svojoj devojci iz razloga da mladi postar ne ide cesto kod te iste devojke zbog poste,vec to predje u nesto drugo-ODE DEVOJKA ZA POSTARA-.... Sad Sad Sad
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeMon 18 Jan 2016 - 11:34

Iz povijesti:
Pula, 18.1.1903. – Objavljen je izvještaj poštanskih, telegrafskih i telefonskih usluga za 1902. godinu.
Preporučene pošiljke: primljene 86.684, poslane 88.562
Pisma i paketi koji nisu preporučeni: primljeno 32.707, poslano 110.697
Gradski telefonski pozivi: 73.738
Međugradski telefonski pozivi (Brijuni, Fažana, Porer) 740
Telegrami: poslano: 1.977, primljeno: 2.466

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeMon 18 Jan 2016 - 13:13

Max Blitz (citat):
Iz povijesti:
Pula, 18.1.1903. – Objavljen je izvještaj poštanskih, telegrafskih i telefonskih usluga za 1902. godinu.
Preporučene pošiljke: primljene 86.684, poslane 88.562
Pisma i paketi koji nisu preporučeni: primljeno 32.707, poslano 110.697
Gradski telefonski pozivi: 73.738
Međugradski telefonski pozivi (Brijuni, Fažana, Porer) 740
Telegrami: poslano: 1.977, primljeno: 2.466
Izgleda da su dobijali vise zahtjeva (telegramski) u stilu: "Posalji sto prije!" scratch

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeThu 28 Jan 2016 - 2:40

Još iz povijesti; podaci o telegrafskom prometu na području Istre i Kvarnera s Trstom i Slovenskim primorjem za 1894. i 1895.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeMon 7 Mar 2016 - 11:50

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6426
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeSat 11 Sep 2021 - 9:51

Pre tu negde dve godine, poštari se pobunili i tražili veće plate. Nedelju dana je sve stalo, pošiljke i naravno udovoljeno je. Za 7 dana su štrajkom isterali svoje i nastavili rad. To je jedna od retkih grupacija u Srbiji koja je za kratko vreme isterala ono što je naumila.
Bio je to za tih sedam dana kolaps ptt sistema. Na elegantan način su dobili ono što su tražili.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeSun 12 Sep 2021 - 5:16

Kakvo iskustvo? Drag mi je naš poštar, ali tek kad je u civilu, pa nazdravimo u kafiću. 
Ovako ga ne volim ni vidjeti. Nosi mi samo račune. Već davno niko nikome ne piše. 
Osim toga, Pošta se totalno pokvarila. Radi uštede nama u manjim mjestima poštu nose kada se malo nakupi. 
Tako mi je nedavno pismo (račun) iz banke iz Đakova putovalo 13 dana. A banka mi je udaljena 4-5 km od kuće. I ostali računi često stignu nakon datuma dospijeća. Račun za T-com mi je stigao prekjučer, ali za 7. mjesec. Za prošli mjesec valjda još putuje.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitimeSun 12 Sep 2021 - 12:24

goran9030 (citat):
Kakvo iskustvo? Drag mi je naš poštar, ali tek kad je u civilu, pa nazdravimo u kafiću. 
Ovako ga ne volim ni vidjeti. Nosi mi samo račune. Već davno niko nikome ne piše. 
Osim toga, Pošta se totalno pokvarila. Radi uštede nama u manjim mjestima poštu nose kada se malo nakupi. 
Tako mi je nedavno pismo (račun) iz banke iz Đakova putovalo 13 dana. A banka mi je udaljena 4-5 km od kuće. I ostali računi često stignu nakon datuma dospijeća. Račun za T-com mi je stigao prekjučer, ali za 7. mjesec. Za prošli mjesec valjda još putuje.
Perfidan način da te natjeraju na elektronske račune i plaćanje...
U Srbiji su ispunjeni zahtjevi, ako se ne varam, zato što je izašlo na viđelo da su mnogi primali platu od PTT, a da nisu ni išli, ni imali posao.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Naša iskustva s poštarima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Naša iskustva s poštarima   Naša iskustva s poštarima Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Naša iskustva s poštarima
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN
» Iskustva s agresivnim pticama
» Astronomija i astronautika
»  Zemun, kasarna 'Jakub Kuburović' PVO VP 3046/13
» To je nama naša borba dala...

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: RAZNO
-
Idi na: