FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Go down 
+33
gerard ford
šole
zokika
Sloba1
PORUCNIK
Max Blitz
puc(f)lek
jozl52
strela
Srdjan Radovanov
arcibald01
013gonzo
guster danijel
more6
ZAGORAC
Minolovac
Mikula 67
flexi
lacoš
ercov54
galapagos
mirko bratuš
dinosaurus
Pero™
Zemunac
SveJug
flado
East&West
pukovnik
Stazio
purger
milutins
bojnik
37 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next
AutorPoruka
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 11:35

Spomenuo sam na drugim mjestima na forumu da sam veliki railfan (ljubitelj željeznice) od malih nogu, pa kad već postoji ovaj podforum-svaštara ništa me ne košta da s vama podijelim jednu svoju strast. Ima i druga, no to je tema za sebe.
 
Prugama uzduž i poprijeko
 
Član sam Kluba prijatelja željeznice i aktivan na mnogim railfanovskim forumima. Zajedno obilazimo postojeće i bivše pruge, te objavljujemo opširne putopise. Umjesto puno priče stavljam nekoliko fotografija iz mojih mnogobrojnih railfanovskih putovanja.
 
Subotica 2007. (ja sam prvi zdesna):
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
S članovima Kluba u Karlovcu 2009. (ja sam drugi zdesna u zadnjem redu). Išli smo u potragu za tragovima ostataka nikada dovršene pruge Karlovac - Bihać:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Bogojevo, željeznički most preko Dunava 2009. (ja sam prvi slijeva). Imali smo sreću da nije bilo policije, jer je riječ o pograničnom području. Tu sam zaradio Contusio cruris et ATC dex. a.d. III.., jer sam se u mraku poskliznuo niz nasip, vulgo strmop.zdio se desetak metara dok nisam potkoljenicom tresnuo o neko stablo. Što sve railfan u životu ne pretrpi…
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
U proljeće 2008. railfanovsko društvo iz Zagreba i Osijeka sastalo se u Čačincima radi zajedničke ekspedicije tj. potrage za tragovima nekadašnje Gutmanove željeznice. Ovo je zajednička fotografija u kolodvoru Zdenci-Orahovica (ja sam treći slijeva):
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Specijalno za druga kapetana, pardon gospodina bojnika, link na putopis o Gutmanovoj željeznici (nije potrebno logiranje):
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 11:40

Modelarstvo
 
Modele željeznice sustava H0 počeo sam skupljati osamdesetih godina i to isključivo od pokojne Mehanotehnike (Izola). Nisu bili bogzna što, ali nekog izbora baš i nije bilo. Nakon što sam kupio vlastiti stan (1990.) ostali su kod mojih roditelja, nisam imao kamo s njima pa sam ih rasprodao. Svoju kolekciju obnovio sam tek nakon odlaska u mirovinu, no o tome kasnije.
Svaki put kad me netko pogleda kao čudaka dok čuje da sam railfan, a k tome skupljam i modele željeznica, sjetim se maestra Igora Gjadrova i njegove velike makete koja je svojedobno prikazana i na TV-u. Koliko se sjećam, vrijednost makete je procijenjena na cca 25.-30.000 tadašnjih DEM, vulgo novi Golf na cesti. Maestro Gjadrov je toliko opčinjen željeznicom da joj je posvetio i nekoliko vlastitih muzičkih kompozicija.
 
Igor Gjadrov kao dirigent:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Dao sam si truda malo prosurfati internetom da vidim tko još od celebritya voli (ili je volio) igrati se malim vlakićima i upravo me zapanjilo mnoštvo poznatih osoba. Našao sam ih šezdesetak, od kojih je većina živa i nekoliko ih je pokojnih. Ovdje spominjem samo neke od njih:
- Bojan Adamič, kompozitor i dirigent
- Yull Brynner, filmski glumac
- Johnny Cash, country glazbenik
- Winston Churchill, političar
- Eric Clapton, rock glazbenik
- Phill Collins, rock glazbenik
- Kevin Costner, filmski glumac
- Roger Daltrey, rock glazbenik
- Joe DiMaggio, igrač baseballa
- Walt Disney, filmski producent i režiser
- John Entwistle, rock glazbenik
- Hermann Göring, Reichsmarschall i zapovjednik Luftwaffe
- Tom Hanks, filmski glumac i režiser
- David Hasselhof, filmski glumac
- Elton John, rock glazbenik
- Ricardo Patrese, vozač Formule 1
- Burt Reynolds, filmski glumac
- Lionel Ritchie, pjevač
- Frank Sinatra, filmski glumac i pjevač
- Bruce Springsteen, rock glazbenik
- Rod Stewart, rock glazbenik
- Donald Sutherland, filmski glumac
- Neil Young, rock glazbenik
Obično se govori da ljubitelji velikih i naročito malih željeznica ne mogu biti loši ljudi. Dakako da postoje iznimke, valjda da potvrde pravilo, a jedna od njih je Hermann Göring (1893.-1946.). Zračni as u Prvom svjetskom ratu, najbliži Hitlerov suradnik, jedini Reichsmarschall u njemačkoj povijesti, zapovjednik Luftwaffe i ratni zločinac osuđen u Nürnbergu na smrt vješanjem (što je izbjegao počinivši samoubojstvo).
Taj monstrum je obožavao vlakove. Osim što je imao svoju luksuznu privatnu garnituru imao je i veliku maketu željeznice (koju je ponosno pokazivao svojim gostima). Ovdje ga vidimo kako se igra sa svojim modelima, a društvo mu pravi Franz von Papen:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Jedna duhovita fotomontaža. Da se propali soboslikar igrao vlakićima umjesto ljudima mnogo bi života bilo spašeno:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Rod Stewart i njegova maketa:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Frank Sinatra i njegova maketa:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
U nastavku slijedi moja kolekcija modela. Biti će u neko doba popodne, molim da me ispričate zbog obiteljskih obaveza. Nemam ništa protiv ako u međuvremenu netko upadne s komentarom.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2743
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 12:10

Sleep


bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 8:43; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 12:20

Stanko1 (citat):
Subotica 2007. (ja sam prvi zdesna)...

Stanko, pa vi ste skoro isti kao na slici iz JNA! Shocked
Znači u željeznicama je taj eliksir... Very Happy
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 15:07

Tema zaista nema veze (izravne) s JNA, ali nema ni pecanje, muzika i slične teme. Ovdje se, koliko sam razumio, međusobno družimo i upoznajemo (i) preko svojih hobija.
A što se tiče eliksira... Nisam se puno promijenio, jedino mi je malo snijega palo na glavu, imam koju kilu i dioptriju više i poneki zub manje. Plus pivski trbuh, koji prije slikanja uvučem. Formu održavam između ostalog i najzdravijim sportom - dugačkim šetnjama.
 
Iz moje kolekcije
 
Kolekciju modela mjerila H0 (1:87) ponovo sam obnovio nakon odlaska u mirovinu.
Krajem 2009., kada sam se počeo polako opraštati od svojih još-malo-pa-bivših kolegica i kolega, prijatelj iz sindikata HT-a me pitao: - Što hoćeš da ti kupimo kao poklon za oproštaj? - Odgovorio sam: - Početni set male željeznice i molim bez bedastih pitanja.
Umjesto da se pate traženjem dali su mi gotov novac, pa sam se zaputio u Vir pri Domžalah nedaleko Ljubljane gdje se nalazi najbliža trgovina željezničkim modelima. Osim startseta kupio sam i nekoliko pojedinačnih modela.
Dalje sam kolekciju upotpunjavao kupovinama preko interneta u Njemačkoj i još nekoliko puta u Viru pri Domžalah. Do sada se prikupila lijepa zbirka: 6 lokomotiva, 26 putničkih i 39 teretnih vagona. Biti će toga još, ali na kapaljku jer je namjenski fond (od otpremnine) uglavnom iscrpljen.
Vlastitu maketu nažalost još nemam, iako sam je planirao. Naravno da nisam odustao, sve ovisi od obiteljskih prilika, pa ako zdravlje posluži…
Cijelu kolekciju neću prikazati jer bih zagušio photobucket, ali dio toga ipak predočavam na uvid.
Ako netko od vas dobije napadaje želje za modelarstvom, nemojte mene kriviti.  Wink To je vrlo, vrlo zarazan ali i ne baš jeftin hobi.
 
Za početak predstavljam dragulje moje zbirke - lokomotive. Ovo je brzovozna lokomotiva serije DB 01:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
DB 57, vozila je i kod nas kao JŽ 35:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Legendarna kriegslokomotive DB 52, kod nas JŽ 33 (u BiH ih nekoliko još uvijek vozi, a u Sloveniji jedna vuče muzejski vlak):
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
ĐĐ JŽ 642, ovdje u varijanti SŽ:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Suvremena lokomotiva Herkules (voze je strani operateri u Sloveniji):
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Još jedna poput JŽ 642, ovdje pod oznakom SNCF, lokomotiva je iz startseta:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Nastavljam nakon što dovedem unučicu iz vrtića. U međuvremenu pasite ove ljepotice, a za slučaj da koji dobije duševne boli preporučam pivo Löwenbräu. Laughing

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4128
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 16:22

Tvoja 33 je vozila kao teretna lokomotiva na pruzi Zavidovici-Olovo.Stigla je kod nas nekako odmah posle drugog sv rata I nosila je natpis UNRRA(United Nations Relief and Rehabilitation Administration).Humanitarna pomoc FNRJ ,taj contingent je bio ukupno 65 lokomotiva.Nesto mi ne radi skener-kad nabavim novi skeneiracu njen vozni red.
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:07

milutins (citat):
Tvoja 33 je vozila kao teretna lokomotiva na pruzi Zavidovici-Olovo.Stigla je kod nas nekako odmah posle drugog sv rata I nosila je natpis UNRRA(United Nations Relief and Rehabilitation Administration).
Prijatelju, neće biti baš tako. Wink
Prije svega, pruga Zavidovići - Olovo je bila uskotračna (760 mm). Iako je i na uskotračnim prugama bilo lokomotiva s natpisom UNRRA, ali ne znam jesu li vozile i na spomenutoj. Uglavnom su vozile na prugama Prijedor - Srnetica - Drvar - Lička Kaldrma i Lašva - Travnik - Jajce - Srnetica. Možda si mislio na stanicu Zavidovići na pruzi Doboj - Sarajevo?
Lokomotiva na kojoj je pisalo UNRRA pripadala je seriji JŽ 38. Riječ je o britanskoj lokomotivi klase Liberation, od koje su JŽ dobile na ime pomoći od UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) 65 komada, a još 10 je proizvedeno pedesetih godina po licenci u tvornici Đuro Đaković. Ovo je JŽ 38-057, fotografija preuzeta s foruma zeleznice.in.rs:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
A ovo je lokomotiva JŽ 33, ex DR 52, preuzeto s foruma zeljeznice.net:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Time se opet vraćamo na JNA (ni ova tema ne može bez vojske). Naime, nakon ukidanja parne vuče u Jugoslaviji na zahtjev JNA konzerviran je veći broj parnih lokomotiva serije JŽ 33 i čuvan kao ratna rezerva sve do kraja osamdesetih godina. Konkretno znam da su čuvane u depoima Gračac, Knin, Doboj i Titov Veles. Bilo ih je i u drugim depoima, imaju negdje točni podaci s rasporedom i brojevima lokomotiva, pa ako nađem staviti ću.
Za vrijeme rata 1991.-1995. jedna lokomotiva serije 33 bila je aktivirana u Kninu (vladala je nestašica dizel-goriva) i neko vrijeme je vukla vlakove prema Gračacu, Drnišu i na Unskoj pruzi.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4128
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:25

Izvini,mislio sam da je lokomotiva o kojoj je rijec 76 centimetarska,tacno je da su svih 65 iz UNRRA bile uskotracne
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:36

Idemo mi dalje s mojom kolekcijom. Najprije nešto od putničkih vagona.
Talijanski proizvođač A.C.M.E preklani je počastio tržište vagonima JŽ tipa Goša Y. Modeli su prelijepi i vrlo precizno izrađeni, a uglavnom su već rasprodani:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Još nešto od novije generacije vagona (u modelarstvu epoha IV):
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:37

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Slijedi malo starija generacija putničkih vagona (epoha III). Mnogi od nas ih pamtimo; da pamtimo, vozili se u nečem takvom u vojsku i natrag.
Dobro, u ovom baš i ne:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Ali u ovakvima da. Ovaj je DB…
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
… a ovaj JŽ, još jedan dobar potez A.C.M.E:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Garnitura putničkog vlaka:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:38

Lokomotiva u ratnoj rezervi Question
To bi značilo da havarijom nekih infrastruktura te možda kakvim poremečajem dostave adekvatnog goriva parnjača bude u pričuvi? Very Happy

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:40

Slijede teretnjaci. Od cisterni izabrao sam za predstavljanje ovu (SŽ):
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Od kontejnerskih ovaj:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Još jedan A.C.M.E JŽ:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Malo sam se poigrao slaganja teretnih garnitura:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Toliko od mene (za sada) na ovu temu.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:41

Znači te makete si kupio gotove?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:45

purger (citat):
Lokomotiva u ratnoj rezervi Question
To bi značilo da havarijom nekih infrastruktura te možda kakvim poremečajem dostave adekvatnog goriva parnjača bude u pričuvi? Very Happy


Upravo tako.
Nije samo bivša Juga imala parnjače u rezervi, imale su ih i neke druge zemlje, upravo zbog eventualne nestašice dizel goriva i razaranja postrojenja električne energije.
Kada je sedamdesetih godina izbila ona poznata ''naftna kriza'' Japan - jedna od tehnološki najnaprednijih zemalja svijeta - je djelomice reaktivirao parnu vuču.

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 17:49

purger (citat):
Znači te makete  si kupio gotove?


Misliš modele? Maketa je nešto drugo (ono po čemu modeli voze).
Gotove, naravno. Pa gdje bih sam složio vagone, a o lokomotivama da ne govorim. Lokomotive su inače pokretne, tj. imaju elektromotore i kreću se po tračnicama. I vuku garniture. Kasnije ću staviti slike nekih maketa i filmiće (ako forum dopušta upload sa youtube).
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 18:11

Maketa tog modela lokomotive  Embarassed  krivo sam se izrazio.
Da, da može fimić sa youtuba!

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 19:05

Stanko, da pitam što mislite o japanskoj Shinkansen željeznici, ili ne?
Osobito onoj preko 300 km/h. Very Happy
I općenito takvim vlakovima? Evo, baš čitam da je rekord postigao Japan Rail Maglev - 581 km/h.
U međuvremenu, vjerojatno i više. Shocked To je brže od nekih aviona.
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 19:34

Max Blitz (citat):
Stanko, da pitam što mislite o japanskoj Shinkansen željeznici, ili ne?
Osobito onoj preko 300 km/h. Very Happy
I općenito takvim vlakovima? Evo, baš čitam da je rekord postigao Japan Rail Maglev - 581 km/h.
U međuvremenu, vjerojatno i više. Shocked To je brže od nekih aviona.

Mislim sve najbolje.
Naročito kada se kotrljam prugom od Zagreba do Ivanić Grada u ''brzom'' vlaku sa 60 km/h (osamdesetih godina, u vrijeme ''mrklog mraka'' - pas mater onom tko je upalio svjetlo - putnički vlakovi vozili su 120 km/h, a brzi i IC 130 km/h; provjereno u dokumentaciji, svjedočenjem strojovođa i osobnim iskustvom).
Neki moji prijatelji su se vozili po svijetu takvim brzim prugama (Njemačka, Francuska, Japan, Kina) i naprosto su oduševljeni. Kažu da su se čudili kada je na display-u pisalo 300 km/h, a oni ne osjete ni najmanju vibraciju. Jedan od njih bio je posebno impresioniran Maglevom u Kini (Šangaj aerodrom - Šangaj grad), kaže da je doživljaj neponovljiv, a brzina putovanja naprosto fascinantna.
Superbrzi vlakovi u svijetu su odavno postali velika konkurencija zračnom prijevozu, naročito na tzv. srednjim relacijama. Mlazni putnički avion leti brže, ali kada se uračuna vrijeme transfera do aerodroma, pa gnjavaže sa check-inom i kontrolom, pa transfer od aerodroma do destinacije... Uglavnom, u razvijenim zemljama i onima koje su na putu da to postanu (Kina) željeznica ima sve veću ulogu. Za razliku od ovog balkanskog jada i bijede gdje se (s djelomičnom iznimkom Slovenije) pruge i vlakovi naprosto raspadaju, a željeznica je postala predmetom medijskih sprdanja. Imam podosta saznanja o nebrizi političkih elita i korumpiranim štakorima u strukturama željezničkih uprava u bivšoj Jugi, ali da ne širimo priču...

Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 19:37

Vratimo se na temu. Kad smo već najavili…
Ovako nešto bih htio imati. Tvorac makete je g. Renato Brašnec iz Zagreba, a fotografija je preuzeta sa web stranice kzmz.hr:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
I malo filmića za ispašu očiju i eventualni atentat na novčanik (za posljedice gledanja ne odgovaram Wink):
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Maketa sustava H0 u Hamburgu, navodno najveća na svijetu:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 19:50

I onda ona moja meni kaže da ja nisam normalan jer držim doma 5-6 štapova za ribolov ispod kreveta Very Happy ,ajde i još pokoju kutiju,kutijicu.... Very Happy
Ovo da joj donesem doma expresno bi me iselila jer to skuplja prašinu No

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 20:23

purger (citat):
Ovo da joj donesem doma expresno bi me iselila jer to skuplja prašinu  No

Laughing
Ove stvarčice (posebno lokomotive) su vrlo osjetljive na prašinu i općenito nečistoću. Maketari štite i glancaju svoje makete i modele više nego moj pokojni stari svog Fiata 125S. Mnogi su izradili posebne pomične pokrove.
Ja sve svoje modele čuvam u ormaru u originalnim kutijama. Prije nego ih izvadim počistim prašinu u sobi i dobro operem ruke. Neki čak koriste one plastične rukavice za jednokratnu upotrebu.
A kada na parketu u sobi složim tračnice (tepih ne dolazi u obzir), jer lokomotive moraju bar jednom godišnje protrčati desetak krugova u oba smjera, priprema je temeljitija nego prije iskrcavanja u Normandiji. Ja nakon usisavanja i brisanja prašine još počistim parket (lakirani) vlažnom i nakon toga suhom specijalnom krpom. Nije uvijek lako biti modelar... ali je slatko.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 21:13

[You must be registered and logged in to see this image.] Imaš pravo nije lako!

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4128
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 21:52

Zajednicko modelatorima i moderatorima: Igleda da obojica puno drze krpu u rukama Smile
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 22:02

Da dobro kažeš Milutinse krpa nam je sredstvo za rad Very Happy
Inače doma je ne koristim ja sam tradicionalist lol!

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2743
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 22:03

Sleep


bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 8:44; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 22:07

bojnik (citat):
A ni mi kolekcionari odličja nismo puno bolji.  Razz


Šta brišete prašinu doma,perete pod i sl. Question

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2743
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 22:11

Sleep


bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 8:44; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4128
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 22:22

Da se malo vratimo na temu.
Bio sam malo neprecizan u procjeni "33".ucinilo mi se da se radi o uskotracnoj 760 mm lokomotivi.
 
Mene su te locomotive I zeljeznice zanimale-ali samo one erarske tj sumske zeljeznice.
Sto se tice pomoci UNNRA mora se naglasiti da je to cisto americka pomoc,ameri su to poklonili UN agenciji a ovi proslijedili nama.
Svih 65 lokomotiva su proizvedene u Pensilvaniji,jedna je zavrsila(barem je tako bilo prije 26-27 godina)u Rajlovcu,jedna ima u Doboju.
 
ps- malo da amortizujemo negativan naboj prema jenkijima

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 23:52

Pruga   Hum – Uskoplje – Zelenika (1901 – 1968)
 
Austrougarska je odlukama Berlinskog kongresa dobila pod vojnu upravu Bosnu i Hercegovinu a 1908. godine je i anektirala. Zbog vojno-strateških i ekonomskih razloga preduzela je u ovim provincijama građenje željezničkih pruga, širine kolosijeka 760 mm.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Dvojna monarhija je 1898. godine, ne obazirući se na formalnu granicu između Hercegovine i Dalmacije, započela gradnju tri strateške pruge: 1. Gabela – Hum – Uskoplje – Zelenika (155.5 km);
2. Uskoplje – Gruž (Dubrovnik)(16.5 km) i Hum – Trebinje(16.6 km). U stvari, druge dvije su samo ogranci prve, magistralne.


[You must be registered and logged in to see this image.]


Glavni austrougarski cilj je bio, bez obzira na tadašnju malu ekonomsku opravdanost, da se ova južnodalmatinska željeznica poveže sa bosansko-hercegovačkom uskokolosiječnom mrežom i vojnom lukom u Kotorskom zalivu, te Dubrovnikom kao lukom od osobite važnosti za okupirano bosansko-hercegovačko područje i Trebinjem koje je kao pogranično mjesto bilo važno zbog snabdijevanja vojnih jedinica.

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
tekst je iz publikacije “100 godina željeznice Crne Gore”
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime06.05.13 23:58

Trasa pruge od Zelenike do Sarajeva:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime07.05.13 0:03

Sa otvaranja pruge 1901.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Između dva rata

[You must be registered and logged in to see this image.]


Šezdesete (pred zatvaranje)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime07.05.13 0:08

I još nešto zanimljivo o uskotračnim prugama 760 mm:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven  Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime08.05.13 16:06

Stanko1 (citat):
Tema zaista nema veze (izravne) s JNA, ali nema ni pecanje, muzika i slične teme. Ovdje se, koliko sam razumio, međusobno družimo i upoznajemo (i) preko svojih hobija.
A što se tiče eliksira... Nisam se puno promijenio, jedino mi je malo snijega palo na glavu, imam koju kilu i dioptriju više i poneki zub manje. Plus pivski trbuh, koji prije slikanja uvučem. Formu održavam između ostalog i najzdravijim sportom - dugačkim šetnjama.

Iz moje kolekcije

Kolekciju modela mjerila H0 (1:87) ponovo sam obnovio nakon odlaska u mirovinu.
Krajem 2009., kada sam se počeo polako opraštati od svojih još-malo-pa-bivših kolegica i kolega, prijatelj iz sindikata HT-a me pitao: - Što hoćeš da ti kupimo kao poklon za oproštaj? - Odgovorio sam: - Početni set male željeznice i molim bez bedastih pitanja.
Umjesto da se pate traženjem dali su mi gotov novac, pa sam se zaputio u Vir pri Domžalah nedaleko Ljubljane gdje se nalazi najbliža trgovina željezničkim modelima. Osim startseta kupio sam i nekoliko pojedinačnih modela.
Dalje sam kolekciju upotpunjavao kupovinama preko interneta u Njemačkoj i još nekoliko puta u Viru pri Domžalah. Do sada se prikupila lijepa zbirka: 6 lokomotiva, 26 putničkih i 39 teretnih vagona. Biti će toga još, ali na kapaljku jer je namjenski fond (od otpremnine) uglavnom iscrpljen.
Vlastitu maketu nažalost još nemam, iako sam je planirao. Naravno da nisam odustao, sve ovisi od obiteljskih prilika, pa ako zdravlje posluži…
Cijelu kolekciju neću prikazati jer bih zagušio photobucket, ali dio toga ipak predočavam na uvid.
Ako netko od vas dobije napadaje želje za modelarstvom, nemojte mene kriviti.  Wink To je vrlo, vrlo zarazan ali i ne baš jeftin hobi.

Za početak predstavljam dragulje moje zbirke - lokomotive. Ovo je brzovozna lokomotiva serije DB 01:

[You must be registered and logged in to see this image.]

DB 57, vozila je i kod nas kao JŽ 35:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Legendarna kriegslokomotive DB 52, kod nas JŽ 33 (u BiH ih nekoliko još uvijek vozi, a u Sloveniji jedna vuče muzejski vlak):

[You must be registered and logged in to see this image.]

ĐĐ JŽ 642, ovdje u varijanti SŽ:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Suvremena lokomotiva Herkules (voze je strani operateri u Sloveniji):

[You must be registered and logged in to see this image.]

Još jedna poput JŽ 642, ovdje pod oznakom SNCF, lokomotiva je iz startseta:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nastavljam nakon što dovedem unučicu iz vrtića. U međuvremenu pasite ove ljepotice, a za slučaj da koji dobije duševne boli preporučam pivo Löwenbräu. Laughing
 
 
Lijepa zbirka koja me vratila u mladost. Dosta sam ih se navozio a karijeru strojovođe sam zamijenio početkom 1991. godine vojničkom jer smatrah da sam Domovini potrebniji u tenku nego lokomotivi. Evo na brzinu par uvjerenja i moja službena prsna oznaka Sindikata strojnog osoblja. Inaće imam položene ispite i vozio dizel lokomotive serije 732 "Jenbach", 642 "Đuran" 664 "Ličanka", 661 "Kenedi", DMV serija 712 Macosa i 812 Šinobus. Od elektri sam vozio serije 441, 442 "Brena" i EMV serije 411/415. I odgovor na pitanje purgera: Da, parna vuča je bila alternativa a po razrezu Ureda za narodnu obranu sam položio i za parne lokomotive serije 11 i 51 ali ih nisam vozio osim na ispitu.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime09.05.13 11:08

Zanimljivo kako je svijet mali - imamo ovdje i strojovođu. Može li se znati kojoj ste VV pripadali (možda ste i mene svojedobno nekuda vozili)?
Inače poznam nekoliko strojovođa, a upoznali smo se preko foruma zeljeznice.net. Dvojica su čak vozili Samoborček, a ostali su s normalnotračne pruge i većinom su još aktivni. Od njih sam čuo puno zanimljivih priča, neke i nisu za javnost.
Naravno da sam iskoristio poznanstva kako bih se ponekad uvalio u upravljačnicu (nagibni Rijeka - Plase i Oštarije - Gračac, Macosa Pleternica - Našice, 2044 (ex 645) Zagreb - Varaždin - Zagreb, Mađar Zagreb - Harmica...). Još me jedino nije bilo na elektri.
Jednog dana (tada sam još radio) nazvao me na mobitel prijatelj strojovođa i pita me: - Čuj, kojim vlakom ti ideš doma? - Zagorcem u… - Ja sam ti na vlaku, o'š se vozit' sa mnom u lokomotivi do Vrapča? - Naravno, još nikada nisam bio u 2044. - Nakon par minuta zove on opet: - Čuj, a kak bi bilo da odeš sa mnom do Varaždina i natrag? U Varaždinu platiš pivu i odmah se vraćamo. - Ma super, dogovoreno…
Prijatelj je bio na mjestu pomoćnika, a strojovođa je bio neki mladić. Posebno je zanimljivo da prijatelj strojovođi uopće nije rekao da ću ja doći. Pa je ovaj, kad me opazio na štengi, rekao: - Stari, neko nam se penje po lokomotivi. - To ti je moj frend, ide s nama u Varaždin i natrag. - Poslije sam pitao prijatelja: - A kaj bi bilo da se bunil, ipak je to kršenje propisa? - Nema se kaj buniti, on je još mali. - Mladi strojovođa inače nije pravio nikakve probleme, dapače je strpljivo udovoljavao mojoj znatiželji oko nekih detalja u vožnji.
 
Moja malenkost u upravljačnici 2044-004 na putu u Varaždin:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Kao klinac (1963.) vozio sam se u parnoj lokomotivi serije 11 od kolodvora Podsused Tvornica do ulaznog signala Glavnog kolodvora. A jednom sam se švercao na teretnjaku s parnom vučom od Ivanić Grada do ranžirnog kolodvora Zagreb-Borongaj. Priča je posredno vezana uz JNA, pa ću je na tenane ispripovijedati.
Bilo je to u rujnu/septembru 1973. Već se znalo da ću uskoro u vojsku. Ivanić je rodno mjesto moje mame i tamo imam puno rodbine, pa sam došao oprostiti se. Društvo mi je pravio zagrebački prijatelj Dubravko-Dudo.
Gdje god smo došli morali smo pojesti i popiti. Nakupilo se toga u nama, naročito tekućine formule C2H5OH. Bio je lijep i topao dan, pravo bablje ljeto, pa smo žeđ gasili i usputnim svraćanjima u birtije. Sreća je da smo se dobro najeli (čitaj: prežderavali), pa smo imali dobru podlogu - inače bi nas vadili iz neke grabe. I tako smo u ovoj plemenitoj misiji ispraznili novčanike. Ja sam mislio da Dudo ima još love, a on je mislio da imam ja. Već je pao mrak i što sad?
Svojim rođacima nisam htio ići, valjda iz stida, pa sam odlučio osloniti se na prijatelja iz djetinjstva Zlatka. On će nam valjda dati prenoćište (posljednji vlak za Zagreb je već otišao), a ujutro lovu za put. Do njegove kuće morali smo prijeći prugu.
Primijetio sam da je brklja spuštena. Također sam primijetio da se na četvrtom kolosjeku nalazi vlak s parnom lokomotivom serije 33, okrenut u smjeru Zagreba. Odmah sam ga prepoznao kao sabirno-manipulativni (onaj koji po usputnim kolodvorima ostavlja i preuzima teretne vagone). Vidio sam da je skretnica okrenuta ravno tj. u prolaz, što je bio znak da se čeka križanje. Zbrojio sam dva i dva i rekao: - Dudo, našao sam prijevoz do Zagreba!
Došuljali smo se negdje do sredine kompozicije i ukrcali se u kućicu za kočničara na vagonu-cisterni. Zatvorili smo se unutra da nas ne pronađu, a izašli smo na zrak kada je vlak krenuo. Ugođaj u vožnji je bio prekrasan, naročito za mene railfana - topla noć kasnog ljeta, iskre iz dimnjaka lokomotive… A onda su počele nevolje.
Vlak je stao u Dugom selu radi manevriranja vagonima, a mi smo sišli radi eliminacije suvišne tekućine iz organizma. Nismo hjeli zagaditi i obeščastiti vagon-cisternu koja nas je tako gostoljubivo primila kao spas u očajničkom pokušaju da se domognemo Zagreba. Izgleda da su nas primijetili jer smo čuli povike: - Netko je na vlaku. - Uvukli smo se u grmlje, otrpjeli komarce i gledali kako prolaze željezničari s baterijskim lampama i pregledavaju vagone. Ponovo smo se popeli na cisternu kada je vlak već kretao.
Usljedilo je zadržavanje u Sesvetama, ali tada smo već bili lukaviji - čim je vlak stao kamuflirali smo se u grmlju i tamo čekali polazak. U ranžirni kolodvor Borongaj stigli smo u gluho doba noći nakon dva i pol sata vožnje.
Skuckali smo preostali sitniš i zaključili da ga ima dovoljno za noćni tramvaj, ali samo za jednoga. Vožnju sam prepustio Dudi, jer se ujutro morao pojaviti na poslu dok sam ja bio bez obaveza. I tako sam dopješačio od Borongaja do Trešnjevke (tada smo stanovali u Zorkovačkoj kod tvornice Nikola Tesla). Već je svanulo kada sam stigao kući, a tamo me dočekao stari: - Bog ga j.ba', đe si ti? Laughing

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime09.05.13 15:59

Od 1976.godine sam bio u VV Zagreb. Nakon godine dana teretnog turnusa i položenog ispita za elektre sam prešao u putnički turnus i vozio relacije Dobova- Zagreb-Beograd (navozao sam se i Simplon i Akropolis expresa Very Happy tad su nosili oznake ako se ne varam 221 i 291). Izmjenom voznog reda 1982. godine smo nas četvorica strojovođa koji smo imali ispite za EMV 411 prešli u Bjelovar jer je Radna jedinica Bjelovar razrezom dobila par vlakova na relaciji Koprivnica-Zagreb-Koprivnica. Smjene osoblja su se vršile u Križevcima. Kad sam položio za šinobuse vozio sam na relacijama Bjelovar-Križevci-Zagreb, Bjelovar-Križevci-Koprivnica-Virovitica, Bjelovar-Križevci-Koprivnica-Varaždin i Bjelovar Križevci -Koprivnica-Gyekenyes (NR Mađarska).

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime09.05.13 18:13

pukovnik (citat):
Od 1976.godine sam bio u VV Zagreb. Nakon godine dana teretnog turnusa i položenog ispita za elektre sam prešao u putnički turnus i vozio relacije Dobova- Zagreb-Beograd (navozao sam se i Simplon i Akropolis expresa Very Happy tad su nosili oznake ako se ne varam 221 i 291). Izmjenom voznog reda 1982. godine smo nas četvorica strojovođa koji smo imali ispite za EMV 411 prešli u Bjelovar jer je Radna jedinica Bjelovar razrezom dobila par vlakova na relaciji Koprivnica-Zagreb-Koprivnica. Smjene osoblja su se vršile u Križevcima. Kad sam položio za šinobuse vozio sam na relacijama Bjelovar-Križevci-Zagreb, Bjelovar-Križevci-Koprivnica-Virovitica, Bjelovar-Križevci-Koprivnica-Varaždin i Bjelovar Križevci -Koprivnica-Gyekenyes (NR Mađarska).

Pukovniče moj, da nisi ti vozio voz-vlak čija sirena je onako tužno zvijala od Vinkovaca do Zagreba na dan maršalove smrti, kako sam opisao na drugoj temi?? Ne bi me iznenadilo?? Wink
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime09.05.13 18:18

Priče gospodina Stanka su vrh vrhova. Zatvoriš oči, a mašta odradi ostalo. cheers
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime09.05.13 18:42

Dok sam bi na službi u Črnomelju često sam sedeo ili stajao pored ove garave. Kada sam posle 17 godina ponovo posetio moj prvi garnizon, prvo sam otišao do garave.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
Barska pruga u Crnoj Gori. Voz između dva tunela.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
A Kennedy zakon??  cheers  Pukovniče može li neka pričica?? Čini mi se da je vukla "Učka expres"



Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2743
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime10.05.13 10:16

Sleep


bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 8:45; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
flado
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime10.05.13 22:24

Evo moje muke od ppredlanjske zime.Od onda je nisam pipnul zbog drugih obaveza, pa je prodajem i mozda kupim nekaj u manjem mjerilu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime10.05.13 22:41

Flado, ova tvoja maketa bi trebala biti u N standardu (1:160) ili griješim?
Na vrh Go down
flado
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime11.05.13 7:32

HO 1:87
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime11.05.13 17:41

flado (citat):
Evo moje muke od ppredlanjske zime.Od onda je nisam pipnul zbog drugih obaveza, pa je prodajem i mozda kupim nekaj u manjem mjerilu.

Bilo kuda, modelari svuda. Wink
Šteta je kaj je nisi završil, izgleda obećavajuće. Može li se znati koje su dimenzije?
Na vrh Go down
flado
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime12.05.13 7:52

podloga je podnica od kreveta, znaci cca 200x100 + ova desna izbocina
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime27.09.13 2:17

Stazio (citat):
Pruga   Hum – Uskoplje – Zelenika (1901 – 1968)
Austrougarska je odlukama Berlinskog kongresa dobila pod vojnu upravu Bosnu i Hercegovinu a 1908. godine je i anektirala. Zbog vojno-strateških i ekonomskih razloga preduzela je u ovim provincijama građenje željezničkih pruga, širine kolosijeka 760 mm.
 
Dvojna monarhija je 1898. godine, ne obazirući se na formalnu granicu između Hercegovine i Dalmacije, započela gradnju tri strateške pruge: 1. Gabela – Hum – Uskoplje – Zelenika (155.5 km);
2. Uskoplje – Gruž (Dubrovnik)(16.5 km) i Hum – Trebinje(16.6 km). U stvari, druge dvije su samo ogranci prve, magistralne.
 
 
Vlak na ovoj uskotračnoj pruzi se popularno zvao 'Ćiro'.
Evo ga prolazi kroz Herceg Novi na starim fotografijama:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo je navodno jedan od 'Ćirinih' vagona nedavno u Igalu
 
 
Bilo je prije koju godinu govora da se stara pruga djelomično obnovi i da 'Ćiro' ponovo vozi:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Je li bilo što od ovoga, možda Stazio zna...?

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4128
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime27.09.13 3:05

Nestanak parnih lokomotiva tesko mi je pao.Odrastao sam uz prugu.Odjednom,kao dekretom nestadoshe parnjace.Nema vishe piske ni shistanja,vatre i varnicenja,kloparanja,nema dima koji se dize u nebeske visine.Novi elektricni su vozili tiho,necujno.Po kome cu sada sat da navijam pitala se moja pokojna baba.
Vrijedni seljaci u mom kraju su mnoge nedace povezivali sa nestankom garavushe,kako smo zvali parnjace.Ako nekome krava nije htjela da radja govorili su "To je zato sto nema vise garavushe.Ako sljiva madzarka nije rodila opet je to bilo zbog nestanka parnjaca.
Moje komsije  putnike je hvatao strah od novih lokomotiva.Hocemo li se moci svercati u njima?Kazu ove nove dizelke imaju detektore za svercere,govorili su jedni.
Vecina je odmahivala glavom,kao da su izgubili nekog najmilijeg a ne garavushu.
A bilo je lijepo voziti se u njima,zajedno sa seljacima koji su unosili u vagone sve,kokoshke,krompir,vazda bi bila i po koja namigusha sa pundjom koja mirishe.
Nigdje nije bilo ljepse zaspati nego u vagonu parnjace koja klopara.

ps-kada bi baba zacula pisak  parnjace rekla bi"eno je cetvorka", pogledala bi na stari veker i shtimala ga da pokazuje tacno 4 sata.Niko je nije mogao ubijediti da voz kasni,da je sve uredu sa vekerom.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1881
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 75
M(j)esto Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime27.09.13 6:07

Max Blitz (citat):
Ovo je navodno jedan od 'Ćirinih' vagona nedavno u Igalu.


Nije. To je vagon normalnog kolosjeka (1.435 mm).
Kako je dospio u Igalo ne znam (bilo je o tome rasprave na forumima prijatelja željeznice, ali se ne sjećam detalja). Vjerojatno ga je netko kupio ili dobio kao rashodovanog i dopremio labudicom.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime27.09.13 9:44

Stanko1 (citat):
Max Blitz (citat):
Ovo je navodno jedan od 'Ćirinih' vagona nedavno u Igalu 

Nije. To je vagon normalnog kolosjeka (1.435 mm).
Kako je dospio u Igalo ne znam (bilo je o tome rasprave na forumima prijatelja željeznice, ali se ne sjećam detalja). Vjerojatno ga je netko kupio ili dobio kao rashodovanog i dopremio labudicom.
 
Stanko je u pravu, taj vagon standardnih dimenzija je dobijen da se postavi kao uspomena na uskotračnu prugu koja je tu nekada prolazila. Na žalost, vandali ...
Moja je ideja da se vagon rekonstuiše i postavi na sačuvani željeznički most u nekada poslednjoj stanici Zelenika. Very Happy 
 
 
Max Blitz (citat):
Je li bilo što od ovoga, možda Stazio zna...?
 

Postoji lijepa ideja ali finansijski teško ostvariva u današnje vrijeme. Sad

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime27.09.13 12:51

Stazio (citat):
Stanko je u pravu, taj vagon standardnih dimenzija je dobijen da se postavi kao uspomena na uskotračnu prugu koja je tu nekada prolazila.
 

 
Vagon standardnih dimenzija kao uspomena na uskotračnu prugu? scratch 
Pa dobro, za prosječnog znatiželjnika, vjerojatno nije važno što taj vagon zapravo nema veze s tom prugom.
Znači nije ostalo ništa originalnog ni u tragovima?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime27.09.13 13:06

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sponsored content





Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Na vrh 
Stranica 1/16Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next
 Similar topics
-
» Imate li gay prijatelje
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: SPORT, ZABAVA I SLOBODNE AKTIVNOSTI
-
Idi na: