FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 05.04.13 21:18
Ovo bi mogla biti zanimlja i zabavna tema. Sigurno ste svi surfajući netom ili tražeći po literaturi naišli na svakakva čudesa koja u široj i masovnijoj vojnoj upotrebi nisu saživjela. Mnoga su ostala samo na jednom primjerku (prototipu), a neka čak ni to.
Za početak, jedan čudnovati američki tenk, ako je uopće to:
Dosta su šturi podaci o ovom vozilu, navodno je napravljen samo jedan prototip za vrijeme II.svjetskog rata. Po nekima, ovo je trebalo biti bespilotno vozilo na daljinsko upravljanje i korišteno za borbu protiv drugih protu-pješadijskih vozila. Pretpostavljalo se da neće gubiti vrijeme na okretanje kupole u željenom pravcu djelovanja.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 05.04.13 21:44
Kako bismo mogli ovo nazvati: Avio-tenk, leteći tenk.....
Princip je sljedeći: Tenk je pričvršćen na neku vrst jedrilice (bez motora) koju u zrak povuče drugi avion. Izum je sovjetski iz doba II.svjetskog rata. Tenk se nakon nekog vremena spušta u željeno područje, odbacuje krila i nastavlja put kopnom. Sovjetski izvori navode da je izveden jedan uspješan let i prizemljenje 1941.g. Problemi su sljedeći: potreban je snažan avion koji će ovo čudo uopće povući da se vine u zrak, jako slaba aerodinamična svojstva letjelice (skoro nikakva), kao i slabe upravljačke mogućnosti. Nadalje, tenk bi trebao biti što lakši, a to znači tanjeg oklopa, i smanjenih zaliha goriva i naoružanja. Samim tim je na bojnom polje gdje 'odleti' u bitno podređenijem položaju od neprijateljskih tenkova, zar ne? Avioni predviđeni za povačenje ovog tenka-letjelice su bili Petlyakov Pe-8 ili Tupoljev TB-3, a oni su se pokazali slabi za taj zadatak. Prototip je navodno na testiranju otpušten dosta ranije od predviđene pozicije. Američki izvori navode da je cijela stvar zastala samo na ideji i da do pokusnog leta nikad nije ni došlo.
Max Blitz: komentar modifikovan dana: 10.07.14 15:06; prepravljeno ukupno 1 puta
dpuric Kapetan
NA VZ JM Pravna Služba BROJ POSTOVA: : 3438 ČLAN OD: : 2012-10-22 DOB : 58 Kraljevo
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 05.04.13 21:51
Oruzje za koji mnogi ne veruju da postoji - HARP - Ultimativno oruzje za masovno unistavanje putem manipulacije vremenskim-klimatskim prilikama
Sa vojne tačke gledišta, HAARP je oružje za masovno uništenje, koje deluje iz atmosfere i koje ima moć da destabilizuje agrikulturne i ekološke sisteme širom sveta.
U dokumentu Američkog ratnog vazduhoplovstva (AF 2025 Final Report) stoji sledeće: “pruža ratnoj strani širok spektar mogućnosti, opcija za pobedu odnosno za prinudnu promenu neprijateljskih okolnosti, na primer: izazivanje poplava, uragana, suša ili zemljotresa; modifikovanje vremenskih uslova postaće deo unutrašnje i međunarodne sigurnosti i može biti pokrenuto unilateralno… Moglo bi da služi kako u ofanzivne, tako i u defanzivne svrhe. Sposobnost da se stvaraju magle, padavine, oluje na Zemlji, ili da se menja vreme u svemiru deo je integrisanog skipa (vojnih) tehnologija”.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 05.04.13 23:42
Tortuga je oklopno vozilo osmišljeno i izgrađeno u Venezueli 1934., za vrijeme vladavine Juan Vicente Gómeza. Vozilo je sastavljeno u brodogradilištu u mjestu Puerto Cabello. Prikazano je na vojnoj paradi u gradu Maracay, i time poslana poruka susjednoj Kolumbiji. 23. prosinca 1934., Tortuga je prvi put otkrivena javnosti, u kombinaciji s dva talijanska Ansaldo CV 33 tenka.
U svojoj 'Historia de la Artillería' (Povijest topništva), poručnik Pedro Arturo Omaña opisuje Tortugu: "To je bio vrlo jeftino oklopno vozilo - čija mu je vanjska ljuska davala oblik sličan londonskom policijskom šeširu - ali bilo je vrlo teško s njim menevrirati, s gotovo nikakvom ventilacijom i gotovo nulte vidljivosti". Bio je naoružan 4B 7 mm strojnicom (0,303 cal) instaliranom u rotirajućim kupolama koje su se nalazile na vrhu ljuske-oklopa.
bojnik Poručnik
PV BROJ POSTOVA: : 2745 ČLAN OD: : 2012-11-13 DOB : 59 Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 05.04.13 23:56
Sve štima, ali me i dan danas fasciniraju ideje Leonarda Da Vinčija u pogledu vojnih stvari (tenk, helikopter i sl).
_________________ Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 06.04.13 0:08
bojnik (citat):
Sve štima, ali me i dan danas fasciniraju ideje Leonarda Da Vinčija u pogledu vojnih stvari (tenk, helikopter i sl).
To su ideje iz kojih su se kasnije razvile mnoge upotrebljive stvari. On je bio vizionar ispred svog vremena, a ipak mu je nedostajalo formalnog tehničkog znanja, barem za ono vrijeme. Ovdje sam mislio da pričamo o onome što je bio barem prototip koji se pokušao koristiti. Sjeti se nečeg bojniče. Malo sam naravno surfao u vezi toga i ima toliko stvari, da sam otvorio temu, jer mislim da bi se mogli i zabaviti i nasmijati, osim što ćemo (po svom dobrom običaju) reći i koju ozbiljnu.
purger Kapetan I klase
FS Orden NA Orden za VZ JM BROJ POSTOVA: : 4400 ČLAN OD: : 2009-11-15 DOB : 59 ZAGREB
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 06.04.13 0:12
Vidio sam negdje pušku za pucanje iza čoška Nisam nekako od traženja ali dat ću si truda jedan dan
_________________ Tko pjeva često zlo i misli
bojnik Poručnik
PV BROJ POSTOVA: : 2745 ČLAN OD: : 2012-11-13 DOB : 59 Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 06.04.13 0:17
Jedna od većih misterija II svjetskog rata i njemačke vojne tehnologije - leteči tanjur, MIT ili STVARNOST???
_________________ Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 06.04.13 0:19
purger (citat):
Vidio sam negdje pušku za pucanje iza čoška Nisam nekako od traženja ali dat ću si truda jedan dan
To je čak i donekle saživjelo! Stavljali smo već negdje neka videa po forumu u vezi toga. Zato sam mislio da slične stvari nekako saberemo da ne trpamo okolo po temama ili na 'Svaštaru'. Prvenstveno ona koja nisu otišla u masovnu proizvodnju, a stavljajte što god mislite da je zanimljivo.
alexandar Kapetan I klase
VZ VZ JM JM BROJ POSTOVA: : 4561 ČLAN OD: : 2011-06-23
Naslov komentara: Re 06.04.13 0:26
off topic... ova lepotica proba ovo "cudo" da gadja "iza coska"...
Ovaj lijepi avion je 'Kalinin K-7'. Gradnja mu je počela 1931., a prvi let je imao 1933. Raspon krila mu je bio kao kod bombardera B-52, ali uz puno veću površinu samih krila. Avion je trpio snažne vibracije navodno zbog nesuglasja frekvencije brujanja motora i aerodinamičnih strujanja oko aviona. Imao je još sedam probnih letova, dok se nije srušio, a pri tome je poginulo 14 osoba. Sumnjalo se i na sabotažu. Špekulacije idu dotle da je u organiziranju sabotaže sudjelovao nitko drugi do sam A.N.Tupoljev, jer je smatrao dizajnera Konstantina Kalinjina za konkurenciju. Kasnije su napravljena još dva prototipa, a cijeli projekt je napušten 1935.g. Konstruktor Kalinjin je stradao u staljinističkim čistkama 1938.g.
lacoš Kapetan
PV BROJ POSTOVA: : 3968 ČLAN OD: : 2012-12-07
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 09.04.13 20:30
Stazio (citat):
lacoš (citat):
Leteća tvrđava
Sumnjam da bi se ovo moglo "odlijepiti" od zemlje, jedino ako je bilo zamišljeno da bude od drveta i papira.
Leteća tvrđava - dobila je ime jer je odletjela u zrak
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 10.04.13 0:31
'Tsar's Batmobile': Ruski Netopyr (Lebedenko tenk) iz I. svjetskog rata
Rusko oklopno vozilo koje se prvenstveno pokazalo preosjetljivim na neprijateljsku topničku vatru. Nije imalo gusjenice kao tenk, bilo je u stvari 'trokolica'. Prednja dva kotača su imala radijus od devet metara, a treći kotač (od tri kotača) od 1.5 m. Kupola topova je dosezala visinu od gotovo osam metara. Vozilo je dobilo nadimak Netopir jer je izgledalo kao šišmiš okrenut naopako, ako bi se objesilo naglavce za stražnji kotač. (Kad bi se vizualizirao model tako okrenut.) Veliki prednji kotači su bili predviđeni za prelazak velikih prepreka, a imali su pogon motora od 250 KS. Vozilo je bilo veoma teško (40 t) i na mekom terenu su kotači duboko upadali u zemlju, osobito stražnji kotač. Tako se i dogodilo na testiranju 1915., vozilo je jednostavno zaglibilo u blatu. Što je 'najbolje', i ostalo je na mjestu gdje je zapelo, sve do 1923.g., kad je konačno uklonjeno i rastavljeno. Naravno, nije nikad išlo u serijsku proizvodnju. Prema nekim izvorima su bila napravljena čak dva prototipa.
Max Blitz: komentar modifikovan dana: 10.07.14 14:38; prepravljeno ukupno 2 puta
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 14.04.13 20:21
Postavio sam iz zezancije ovu sliku već na 'Auto kutak', međutim, nisam puno pogriješio jer su se ovakvi tenkići i koristili, i to kao kurirska vozila najčešće. Tako piše u nekim izvorima. I bilo ih je više vrsta i dimenzija, ali nisu bila velika:
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 16.04.13 1:23
Nije sasvim eksperimentalno oružje, ali je neobičan način primjene:
Sovjetski željeznički top TM-3-12 kalibra 305 mm, korišten u Sovjetsko-finskom ratu (1939-1940). Ovo oružje izvorno je projektirano i izrađeno za ratnu mornaricu (bojni brodovi klase Gangut, 1911.), ali je korišteno i za potrebe kopnene vojske, te za obalnu obranu. Fotografije iz vojnog muzeja u Skt. Peterburgu:
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 24.04.13 21:20
Max Blitz (citat):
Ovaj lijepi avion je 'Kalinin K-7'. Gradnja mu je počela 1931., a prvi let je imao 1933. Raspon krila mu je bio kao kod bombardera B-52, ali uz puno veću površinu samih krila....
Njemački mlazni avion proizveden pri kraju Drugog svjetkog rata. Bio je među ostalim očajničkim pokušajima Njemačke da se preokrene tijek rata. Međutim, bilo je kasno. Zrakoplov se nije stigao sasvim usavršiti, a što je veoma važno, Njemačkoj su tada nedostajali iskusni piloti koji bi mogli upravljati ovakvim zrakoplovom. Nije bio za Hitlerjugend pilote. U siječnju 1945. je njemačkoj Luftwaffe isporučeno 46 ovih aviona., a prvo vatreno krštenje su imali tek sredinom travnja 1945., dakle u zadnjim danima rata. Imali su i neke uspjehe u tim borbama. Na kraju rata, Nijemci su uspjeli uništiti većinu proizvedenih aviona, ili je ostatak pao u ruke Amerikanaca, budući da su neki avioni predislocirani na američku stranu napredovanja u osvajanju Njemačke. Vjerojatno se tu radilo i o nekom dogovoru, da netko sačuva glavu ili bolji položaj poslije kapitulacije. Nađeno je još 600-tinjak primjeraka u različitim fazama proizvodnje, tako da su ipak sve savezničke strane mogle proučavati njemačku tehnologiju proizvodnje mlaznih borbenih aviona.
bojnik Poručnik
PV BROJ POSTOVA: : 2745 ČLAN OD: : 2012-11-13 DOB : 59 Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 10.05.13 0:59
U vrijeme Hladnog rata Sjedinjene Američke Države i Sovjetski Savez natjecale su se tko će imati više i smrtonosnije oružje. Svaka je strana imala svoje skrivene adute, no Sovjeti su jednim strojem izazivali strah i trepet kod Amerikanaca. Riječ je bila o ekranoplanu KM koji je zbog svoje veličine odmah ponio nadimak Morsko čudovište Kaspijskog mora. SAD su za njega prvi puta saznale sredimo 60-ih godina prošlog stoljeća kada ga je CIA primijetila na satelitskim snimkama. Američki špijuni nisu znali o čemu se radi no znali su da je ogroman, gotovo dvostruko veći od današnjeg Boeinga 777, te vrlo brz. Službeno ime ovog sovjetskog broda, kasnije je saznato, bilo je 'prototip broda' ili KM ako se doslovno prevede s ruskog. Kada je prvi puta zaplovio Kapijskim morem 1966. godine, KM je bio najveća letjelica na Zemlji. Dug 83 metra ekranoplan je mogao ponijeti i do 600 tona tereta koje je prevozio nevjerojatnom brzinom od 500 kilometara na sat. No, bez obzira na impresivne performanse, KM nikada nije ušao u proizvodnju, a 1980. godine doživio je nesreću i potonuo, navodno zbog pogreške pilota. Međutim, preživio je njegov 'potomak' - ekranoplan Lun koji danas stoji napušten na doku u Dagestanu dok o njemu kruže priče kako ga je bilo spektakularno gledati u akciji. I sam Lun nije 'mrvica'. Težak je 380 tona i raspon krila mu je 48 metara. Iako nije velik kao njegov prethodnik njegova najveća posebnost bilo je to to što može, ili bolje reći je mogao, lansirati šest vrlo snažnih protubrodskih raketa P-270 Moskit, i to tijekom leta.
U pogon je pušten 1987. godine i bio je značajno poboljšanje u odnosu na prošli model. U službi je ostao do 1990. Nekoć strah i trepet mora, Lun vjerojatno više nikada neće poletjeti. Ekranoplani stručnjaci opisuju kao amfibijske letjelice ili leteće brodove. Riječ je o inženjerskom pothvatu koji do dan danas živi na samoj margini povijesti zrakoplovstva. Lete na visini od svega tri metra kada se između njihovih krila i zemlje stvara zračni tunel koji letjelicu održava u zraku. Kako na kopnu ponekad postoje prepreke veće od tri metra, poput stupa javne rasvjete ili planine, ekranoplani su isključivo letjeli morima. Za obične brodove Lun je bio vrlo 'škakljiv' protivnik. Mogao se prikrasti neopažen i zadati smrtonosan udarac. Bio je nevidljiv za radar zbog svog niskog leta, a rakete Moskit dostizale su brzinu i do tri maha što je značilo da se Lun našao u dosegu neprijateljske vatre 30 sekundi prije nego što bi njegove rakete potopile metu. Imao je ogroman domet djelovanja od čak 2200 kilometara, a njegova je posada o 15 članova mogla bez zaustavljanja provesti i do 5 dana. Iako nikada nije testirano, navodno je mogao ponijeti i do 900 vojnika.
bojnik Poručnik
PV BROJ POSTOVA: : 2745 ČLAN OD: : 2012-11-13 DOB : 59 Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 10.05.13 1:05
Gustav je najveći top ikad proizveden! Nijemci su ga koristili u Drugom svjetskom ratu. Upotrijebljen je samo nekoliko puta, a najpoznatija akcija mu je bombardiranje Sevastopolja - sovjetske mornaričke utvrde na Crnom moru 1942. (Prema izvorima, bila su dva topa, a jedan se zvao Dora.) Top se kretao na dva paralelna kolosijeka, uz pomoć lokomotive koju je sadržavao u sebi. Mogao je vući i vagone. Samo zatvarač cijevi topa je bio težak 110 t. Cijela konstrukcija je bila teška 1.350 t, a ukupno ju je opsluživalo 3.000 ljudi (računajući opskrbu, logistiku...).
Taktičko-tehnički podaci topa Gustav: Kalibar: 800 mm Ukupna masa: 1.350 t Dužina: 47.3 m Širina: 7.1 m Visina: 11.6 m Dužina cijevi: 30 m Težina razorne granate: 4.8 t Težina pancirne granate: 7.1 t Brzina granate: 820 m/s Domet topa: 48 km
Ovaj kotrljajući tenk je fikcija iz 1936.g.. Zamišljen je kao dvije ugniježđene sfere, a posada je u stacionarnom dijelu unutrašnje ljuske. Vanjska ljuska se sastoji od dvije polutke, koje se mogu nezavisno okretati različitim brzinama i na taj način se upravlja sferom.
Max Blitz: komentar modifikovan dana: 10.07.14 14:29; prepravljeno ukupno 2 puta
Stazio Major
Medalja za VZ BROJ POSTOVA: : 5085 ČLAN OD: : 2012-11-24 DOB : 57 HN
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 15.06.13 0:16
Max Blitz: komentar modifikovan dana: 10.07.14 14:31; prepravljeno ukupno 1 puta
semsudin Podporučnik
VZ VZ PV BROJ POSTOVA: : 1435 ČLAN OD: : 2013-03-11 DOB : 57 GRABOVAC, VELIKA KLADUSA
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 15.06.13 11:00
Je li ovo oruzje istoka ili zapada i koji mu je naziv.Nesto kao HELI-TENK.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 15.06.13 16:30
semsudin (citat):
Je li ovo oruzje istoka ili zapada i koji mu je naziv.Nesto kao HELI-TENK.
Iskreno - ne znam! Našao sam ovu fotografiju na netu, i bez objašnjenja je. Ima je na više mjesta, uglavnom po forumima, ali bez opisa. Moguće da je fotomontaža, mada ne bih da se ovdje stavljaju fotomontaže jer onda tema gubi smisao. Makar da je nešto postojalo kao stvarna ideja, pretočena u nacrt ili skicu. Ako je heli-tenk stvaran, najmanje bi me iznenadilo da je - izraelski. To mi je prvo palo napamet. Tražim dalje što se može naći o ovoj letjelici.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 03.07.13 5:09
Max Blitz (citat):
Heinkel He-162 Volksjäger
Njemački mlazni avion proizveden pri kraju Drugog svjetkog rata. Bio je među ostalim očajničkim pokušajima Njemačke da se preokrene tijek rata. Međutim, bilo je kasno. Nađeno je još 600-tinjak primjeraka u različitim fazama proizvodnje, tako da su ipak sve savezničke strane mogle proučavati njemačku tehnologiju proizvodnje mlaznih borbenih aviona.
Velika podzemna galerija bivšeg rudnika soli u Tarthunu, Njemačka. Pretvorena je u tvorničku halu za proizvodnju mlaznih aviona Heinkel He-162. Otkrivena je početkom travnja 1945. prilikom američkog napredovanja prema Magdeburgu.
Max Blitz: komentar modifikovan dana: 13.07.13 0:59; prepravljeno ukupno 1 puta
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 03.07.13 5:13
Leteća podmornica - LPL
Pokušavali su je napraviti (projektirati) i Sovjeti i Amerikanci! Nije sasvim nemoguć zadatak, iako postoje brojni tehnički problemi.
SveJug Kapetan I klase
VZ Medalja za VZ PV BROJ POSTOVA: : 4341 ČLAN OD: : 2012-12-16 Svedska
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 03.07.13 7:26
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 05.07.13 2:43
SveJug (citat):
Little David - 914 mm
Little David je američki merzer iz vremena II. svj. rata. Merzer je topničko oruđe kratke cijevi, a vrlo velikog kalibra. Početna brzina zrna je mala, a merzer djeluje slično minobacaču. Namijenjen je za djelovanje protiv utvrđenih objekata i žive sile u dubokim zaklonima. Prvobitna namjena merzera Little David je bila rušenje dobro zaštićenih fortifikacijskih objekata na Zapadnom bedemu (Westwall) između Njemačke s jedne strane, i Nizozemske, Belgije i Francuske s druge. Pred kraj rata je bio prenamijenjen u opsadni merzer, jer se očekivalo da će se američke snage sresti sa izuzetno jakim utvrđenjima tijekom invazije Japana. Kada se Japan predao, invazija je postala nepotrebna i Little David se nikada nije koristio u borbi.
'Little David' Heavy Siege Mortar (1944.)
Imao je najveći kalibar od svih topničkih oruđa - 914 mm. Dužina cijevi je bila 6 kalibara, težina oruđa 38 tona, a zrna 1680 kg. Početna brzina zrna je iznosila 366 m/s, a najveći domet 9100 m. Podloga je bila od armiranog betona težine 47 tona, i mogla se koristiti za gađanje samo sa jednog položaja.
Zemunac Vodnik
PV BROJ POSTOVA: : 404 ČLAN OD: : 2013-07-19 Zemun
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 06.08.13 8:13
purger (citat):
Vidio sam negdje pušku za pucanje iza čoška Nisam nekako od traženja ali dat ću si truda jedan dan
PV BROJ POSTOVA: : 404 ČLAN OD: : 2013-07-19 Zemun
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 16.08.13 13:47
U toku II svetskog rata, Nemci su bili opčinjeni izgradnjom super tenka . Jedan od njih je Panzer VIII Maus u prevodu Miš ali je bio daleko od miša s obzirom na svoje dimenzije : masa 188 t dužina 10.2 m širina 3.7 m visina 3.6 m
Bio je hendikepiran svojom težinom , max brzina do 20 km/h , i težina mu je onemogućavala prelaz preko većine tadašnjih mostova pa je projektovan za vožnju po dnu reke. Bio je naoružan sa 2 topa 128mm i 75mm i sa 1 MG 34. Proizvedena su samo 2 komada ( 1 komplet a 2. bez kupole)
Zemunac Vodnik
PV BROJ POSTOVA: : 404 ČLAN OD: : 2013-07-19 Zemun
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 16.08.13 15:34
Landkreuzer P1000 "Ratte
U prevodu Pacov, megalomanski projekat super tenka od 1000t. Dimenzije: dužina 35m širina 14m visina 11m oklop 150-360mm Naoružan sa 2 brodska topa 280mm, top 128mm, 8 kom Flak 38 20mm, 2 automatska topa 15mm
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 06.09.13 4:41
Northrop XB-35 i YB-35 su bili eksperimentalni teški bombarderi koje je razvio Northrop Corporation za US Army Air Force za vrijeme i neposredno nakon Drugog svjetskog rata. Zrakoplovi su koristili radikalan i potencijalno vrlo učinkovit dizajn letećeg krila, u kojem su rep i trup aviona eliminirani. Izgrađeno je nekoliko prototipova više inačica zrakoplova, kao i slični mlazni bombarderi YB-49 i YRB-49A. Zbog niza tehničkih poteškoća, zrakoplovi nisu ušli u serijsku proizvodnju, a još neko vrijeme su primat držali klipni avionski motori. Rad dizajnera Jacka Northropa nije bio uzaludan jer su se određena iskustva u izradi i ispitivanju prototipova ovih bombardera kasnije koristila u konstrukciji B-2 stealth bombardera u ranim 90-tim.
Nemački raketni lovac . Najveći napredak u avijaciji drugog svetskog rata. Po aerodinamici,brzini i visini leta je bio izvrstan.
Imao je dva ozbiljna nedostatka: - rad motora je bio kratak usled velike potrošnje goriva - nije imao stajni trap
Trap je uklonjen da bi se uštedelo na veličini i težini konstrukcije. Avion je sletao na skiju koja se izvlačila pred sletanje (točkovi su se odbacivali po poletanju) To je značilo da malo grublje sletanje može prouzrokovati eksploziju vrlo nestabilnog goriva koje je preostalo.
Iako se pokazao uspešnim u svojoj ulozi presretača bombardera, tok rata je nezaustavljivo tekao u korist Saveznika i Me-163 nije mogao bitnije uticati na ishod tim pre što je savezničko bombardovanje ozbiljno ometalo proizvodnju aviona i goriva. Prvi model serijske proizvodnje je poleteo u februaru 1944 a uveden u borbu krajem jula. Napravljeno oko 370 komada
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 25.09.13 20:06
Laičko pitanje, možda ponajprije za Pukovnika:
Koliko sam primijetio, ni jedan od ovakvih i sličnih tenkova nije prošao dalje u serijsku proizvodnju?? Obzirom na broj i kalibar cijevi, veličinu, gusjenice..... Zašto? Tenk je nekako uvijek ostao više-manje isti, naizgled tu nema nekih bitnijh promjena (iako stvarno ima). Zar je što se tenkova tiče, 'sve izumljeno'?
Zemunac Vodnik
PV BROJ POSTOVA: : 404 ČLAN OD: : 2013-07-19 Zemun
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 12.10.13 4:27
Char 2C ili FCM 2C је francuski superteški tenk proizveden krajem 1. svetskog rata. Char 2C је najveći operativni tenk ikada napravljen.
Uvedeni u upotrebu 1921. godine. Napravljeno je samo 10 primeraka . Iz propagandnih razloga dobili su imena po drevnim francuskim provincijama. (n°90 'Poitou', n°91 'Provence', n°92 'Picardie', n°93 'Alsace', n°94 'Bretagne', n°95 'Touraine', n°96 'Anjou', n°97 'Lorraine' (prvi naziv 'Normandie'), n°98 'Berry', n°99 'Champagne').
N ° 97 'Normandie' je komandni tenk bataljona i dobio je dodatni oklop pa je imao napred 90 mm a nazad 65 mm što je povećalo ukupnu masu za 10%.
Do kraja 30tih su već bili zastareli zbog sporosti i veličine. Nisu učestvovali u borbama za odbranu Francuske već su korišćeni samo za propagandne filmove gde su prikazani kao superiorni.
Kada su Nemci 10.05.1940. probili francuske linije odbrane,odlučeno je da se svih 10 tenkova prebace železnicom na jug. 15.05.je pruga bila bombardovana i blokirana pa su tenkovi uništeni (ili od svojih posada ili od naleta nemačke avijacije).
Posle rata mu se gubi svaki trag.Poslednji put je vidjen 1948. u Istočnoj Nemačkoj.Nagadja se da su ga Rusi prebacili u Muzej tenkova u mestu Kubinka.
Specifikacija
masa 68/69t dužina 10.26 m širina 3 m visina 4 m posada 12 (3 u prednji kupoli a 1 u zadnjoj) oklop 45/22 mm naoružanje top APX 1897 de 75 mm (rotation 320°, elevation -20° to +20°) i 4 MG 8 mm Hotchkiss motor 2x Maybach or Daimler-Benz, 2x 6 cylinders, 520 hp, 16950 cm3 brzina 12-15 km/h radijus 100-150 km
BROJ POSTOVA: : 65 ČLAN OD: : 2013-10-26 DOB : 55 Pula
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 0:01
Max Blitz (citat):
Laičko pitanje, možda ponajprije za Pukovnika:
Koliko sam primijetio, ni jedan od ovakvih i sličnih tenkova nije prošao dalje u serijsku proizvodnju?? Obzirom na broj i kalibar cijevi, veličinu, gusjenice..... Zašto? Tenk je nekako uvijek ostao više-manje isti, naizgled tu nema nekih bitnijh promjena (iako stvarno ima). Zar je što se tenkova tiče, 'sve izumljeno'?
Max odgovor je vrlo jednostavan. Što je tenk većih gabarita to je bolji cilj. Moderan tenk teži biti što niži i pokretljiviji,podrška je pješadiji koja ga štiti-zato i pješadinci idu ispred tenka jer tenk inače postane laka meta "lovaca" na tenkove. Sjetimo se priča o letećim tvrđavama. Bile su naoružane do zuba i bolje od toga ali su ih zeroi i luftwaffe skidali kao glinene golubove, Džaba svo to silno naoružanje kad te napadaju lovci na tenkove koje ti ni ne vidiš,dakle jednako kao i s letećim tvrđavama lovci su jehnostavno bili prebrzi i preubojiti. Zato su i dobivali lovačku zaštitu koja je preuzimala na sebe njemačko lovačko zrakoplovstvo. Masivni tenkovi su osim toga i prespori,Za njih trebaju i posebno pripremljeni putevi-nema teorije da će oni voziti po dubokom snjegu ili blatu-s tim se opekao Wehrmacht u SSSR-u. Kalibar ti malo vrijedi u sukobu sa dobro obučenom pješadijom a kod današnjih uvjeta ratovanja tenk ne izdrži ni 15 minuta u otvorenoj borbi. A za tih 15 min. bi morao prouzročiti toliko štete neprijatleju da se isplati. Masivni tenkovi su puno skuplji a vijek trajanja kraći. Zato se s njima ne ide u mas proizvodnju kao što više nitko ne radi oklopne vlakove. Prelaka su meta. Ionako su velika razaranja posao ili zrakoplovstva ili teške artiljerije.
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 0:38
Maks1969 dobro došao na forum i hvala na odgovoru.
Maks1969 Gušter
BROJ POSTOVA: : 65 ČLAN OD: : 2013-10-26 DOB : 55 Pula
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 10:20
Hvala vama na prijemu na forum.Često se sjetim vojničkih dana. Ovo je ljepo mjesto za prizivanje ljepih sjećanja a i rasprave o nekim vojnim pitanjima. EDIT:Što se tiče novina na tenkovima oni se također usavršavaju no danas smijer ide već odavno zacrtanim putem u smijeru poboljšavanja brzine paljbe,brže detekcije smijera iz kojeg se djeluje na tenk,kompjuterski se kontrolira sve veći broj funkcija u tenku, smanjenje posade ali i bolje detekcije terena ispred sebe u smislu otkrivanja minskih polja. Tenkovi se opremaju sve boljim radarima ali laserskim ciljnicima,postupak nišanjenja i korekcije je sve brži.Postiže se i 90% točnost prilikom prvog opaljenja u borbenim uvjetima... Dakle napreduje se.
Maks1969 Gušter
BROJ POSTOVA: : 65 ČLAN OD: : 2013-10-26 DOB : 55 Pula
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 10:57
Nemački raketni lovac . Najveći napredak u avijaciji drugog svetskog rata. Po aerodinamici,brzini i visini leta je bio izvrstan.
Imao je dva ozbiljna nedostatka: - rad motora je bio kratak usled velike potrošnje goriva - nije imao stajni trap
Trap je uklonjen da bi se uštedelo na veličini i težini konstrukcije. Avion je sletao na skiju koja se izvlačila pred sletanje (točkovi su se odbacivali po poletanju) To je značilo da malo grublje sletanje može prouzrokovati eksploziju vrlo nestabilnog goriva koje je preostalo.
Iako se pokazao uspešnim u svojoj ulozi presretača bombardera, tok rata je nezaustavljivo tekao u korist Saveznika i Me-163 nije mogao bitnije uticati na ishod tim pre što je savezničko bombardovanje ozbiljno ometalo proizvodnju aviona i goriva. Prvi model serijske proizvodnje je poleteo u februaru 1944 a uveden u borbu krajem jula. Napravljeno oko 370 komada
Ustvari ima još jedan kuriozitet u vezi tog i sličnih prvijenaca mlaznih aviona. Hitler je bio pozvan na demostraciju tog aviona i dok je sjedio među pripadnicima generalštaba bio je zadivljen karakteristikama mlažnjaka. No kako je bio vrlo slabo upoznat sa avionikom pitao je generale koliko taj avion može nositi bombi za bombardiraje Londona . Navodno su se svi počeli cerekati i pojašnjavali su mu da je to lovac i da on ne nosi bombe jer im je neophodno da skidaju lovačko zrakoplovstvo RAF-a i USAF. No Hitler je pobjesbio i naredio da se avion modificira kao bombarder. Proizvodnja je obustavljena i do kraja rata Njemci nisu uspjeli naprviti mlazni bombarder ali su zato propustli priliku izravnati odnos snaga u zraku pa je uskoroj 3 reich bio nepovratno izgubljen. A kao potvrda da se to vrlo vjerovatno dogodilo svjedoči nam još jedan događaj. Kad je izvršen desant na Normandiju- kad je Hitler to shvatio naredio je bjesomučno raketiranje Londona sa V1 i V2 raketama umjesto da je gađao mostobran,dok se savezničke smage još nisu utvrdile, koji su Njemci ipak mogli gurnuti u more i tako produžiti rat za još koju godinu. Ustvari konstrukcijski su Njemački inžinjeri grdno pogriješili što su se bacili u razvoj ogromnog broja prototipova umjesto da su se usmjerili na dva tri i njih poboljšali do maksimuma. Na svu sreću nisu.
Stazio Major
Medalja za VZ BROJ POSTOVA: : 5085 ČLAN OD: : 2012-11-24 DOB : 57 HN
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 11:12
Kada se danas osvrnemo na to vrijeme lako je zaključiti koliki nivo napretka je postigla njemačka tehnologija u jednoj nepunoj deceniji. Kako su to iskoristili i kolika im je bila materijalna osnova, naročito od '44, je drugo pitanje. I saveznici i SSSR su se "otimali" da uzmu što veći dio ovog "kolača" na kraju rata. Decenijama poslije su koristili znanja i tehnologije koje su tu zatekli i osvojili. Naravno, i oni su, pod pritiskom rata, postigli značajne napretke u svim oblastima ali ono što se događalo u Njemačkoj je bila prava tehnološka revolucija.
Maks1969 Gušter
BROJ POSTOVA: : 65 ČLAN OD: : 2013-10-26 DOB : 55 Pula
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 11:29
Ameri ne bi nikad stigli Sovjete u utrci za svemir da nisu imali Von Brauna a Sovjeti su mnoga postrojenja preselili iz Njemačke u SSSR. Recimo Ruski dalekozori su prizvođeni na njemačkoj tehnologiji. StG 44 je kao dizajn poslužila za nacrte za M47(oš uvijek je smatram naboljom jurišnom puškom) iako je značajno drugačije ispala od StG-a radi promjene kalibra ali i drugačijeg sistema paljbe-povratni plinovi)no vanjski oblik je vrlo sličan.
_________________ Nacionalizam je zadnje uporište hulja.
Stazio Major
Medalja za VZ BROJ POSTOVA: : 5085 ČLAN OD: : 2012-11-24 DOB : 57 HN
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 11:45
Podmornice i torpedno naoružanje, raketna tehnologija, inovacije u avijaciji, razvoj teških tenkova i oklopnih sredstava uopšte, proizvodnja nafte iz uglja, maskirne uniforme, nove taktike upotrebe jedinica u svim vojnim oblastima, ... Za pušku AK47 se ne bih usudio komentarisati jer postoje oprečna mišljenja o tome da li je original ili ipak kopija njemačke.
Maks1969 Gušter
BROJ POSTOVA: : 65 ČLAN OD: : 2013-10-26 DOB : 55 Pula
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 27.10.13 13:02
Samo dizajn(slažem se to jest sporno no sličnost je i više nego očigledna) to sam gore i napisao. No konstrukcijski-kad ih rasklopiš radi se o velikim razlikama. Inače StG 44 je prvi put upotrijebljena u akciji "Konjičev skok" desant na Drvar koja baš fala bogui nije polučila neki uspjeh no tad su partizani došli u posjed prvih primjeraka. Danas jako puno oružja vuče to konstrukcijsko riješenje. StG je imala cal. 7.9x51 ne radi na principu povrata parutnih plinova, bila je puno teža no to je riješeno sa uvođenjem manjeg kalibra u AK-47. Općenito uzevši Kalašnjikov je,sasvim je nevažno da li mu je ona poslužila kao ideja ili nije,napravio automatsku pušku koja je neusporedivo bolja od StG po svim pitanjima. I tijekom rata rađe sam nosio M72 nego FAL-ovku ili Hecklera. Nikad nisam imao problema ili zastoj. Samo redovno čisti cijev i klip zatvarača s komorom. Radi na svim temperaturama,blatnjava,prašnjava.... Neprocjenjivo. Mogu slobodno reći da je Zastavina inačica jedna,ako ne i najbolja verzija, te odlične pucaljke.
_________________ Nacionalizam je zadnje uporište hulja.
lacoš Kapetan
PV BROJ POSTOVA: : 3968 ČLAN OD: : 2012-12-07
Naslov komentara: Re: Eksperimentalna oružja iz povijesti/istorije vojske i ratovanja 23.11.13 17:50