FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama

Go down 
+15
more6
zastavnik
lacoš
pera84
Kemo Specijalac
Max Blitz
Pero™
Boske
Stazio
East&West
Rodic Zeljko
Miroslav Jovanović
Gargamel
dpuric
vladimir
19 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7547
ČLAN OD: : 2011-01-25

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime20.12.12 22:15

nije postavljano pitanje koje smo veroispovesti vec je postavljeno pitanje,, dali medju nama ima onih koji nezele da zaduze oruzije? posto takvih u mom vodu nije bilo kapetan je ispricao pricu za dva vojnika koji su bili nazareni i odbili da prime oruzije. tada sam prvi put cuo da ima i onih kojima vera zabranjuje oruzije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime20.12.12 22:49

vladimir (citat):
nije postavljano pitanje koje smo veroispovesti vec je postavljeno pitanje,, dali medju nama ima onih koji nezele da zaduze oruzije? posto takvih u mom vodu nije bilo kapetan je ispricao pricu za dva vojnika koji su bili nazareni i odbili da prime oruzije. tada sam prvi put cuo da ima i onih kojima vera zabranjuje oruzije.

Oni koji nisu htjeli zadužiti oružje nisu ni trebali dolaziti u kasarnu.
Zašto su dovodili u neugodnu situaciju oficire, ni krive ni dužne? A i druge vojnike, odnosno lojalne građane.
Trebali su lijepo doma čekati miliciju i daljnji postupak koji bi slijedio.
Već sam rekao Vladimire, trebalo ih je diskretno osloboditi vojnog roka, a pri tome im ne davati previše važnosti i ne dopustiti da se s tim hvale po medijima, kako su sad oni nasamarili državu ili slično. Sigurno bi bilo i takvih hvalisavaca.
I dalje ne znam tvoj stav o mogućim zloupotrebama, krivim predstavljanjima i simulantima.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7547
ČLAN OD: : 2011-01-25

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime20.12.12 23:13

NAS kapetan je rekao dasu ova dva momka u svakom pogledu bili za primer osim sto nisu hteli da zaduze oruzije iz verskih razloga. ja do dolaska u JNA nisam ni cuo da nazareni kao verska zajednica uopste postoje u SFRJ a verujem i vecina vojnika. izbegavanja sluzenja vojnog roka je sigurno bilo iz raznoraznih razloga uglavnom neopravdanih i to treba sankcionisati bez daljnjeg. ipak sam misljenja da ova dva momka nije trebalo osudjivati na zatvorske kazne i vuci po sudu do 30 godie zivota kao nekakve kriminalce.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime20.12.12 23:20

Zanimljivo bi bilo vidjeti kako druge države u kojima je vojni rok obavezan to rješavaju. (Izrael ili Turska na primjer)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime20.12.12 23:57

Stazio (citat):
Zanimljivo bi bilo vidjeti kako druge države u kojima je vojni rok obavezan to rješavaju. (Izrael ili Turska na primjer)

Vjerojatno dugogodišnji zatvor ili te pojede mrak. Rolling Eyes
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 0:07

Max Blitz (citat):
Stazio (citat):
Zanimljivo bi bilo vidjeti kako druge države u kojima je vojni rok obavezan to rješavaju. (Izrael ili Turska na primjer)

Vjerojatno dugogodišnji zatvor ili te pojede mrak. Rolling Eyes
Bez zezanja, možda je neki "volonterski" rad, ali stvarno, a ne kao što je bilo civilno služenje u SRJ. Recimo kopanje puteva u zabitima istočne Turske ili gradnja kibuca na palestinskoj teritoriji. To bi bilo pošteno prema ovima što redovno služe. U SFRJ je to moglo biti nešto kao što su bile radne akcije ali na duži rok. farao
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 0:20

Stazio (citat):
Max Blitz (citat):
Stazio (citat):
Zanimljivo bi bilo vidjeti kako druge države u kojima je vojni rok obavezan to rješavaju. (Izrael ili Turska na primjer)

Vjerojatno dugogodišnji zatvor ili te pojede mrak. Rolling Eyes
Bez zezanja, možda je neki "volonterski" rad, ali stvarno, a ne kao što je bilo civilno služenje u SRJ. Recimo kopanje puteva u zabitima istočne Turske ili gradnja kibuca na palestinskoj teritoriji. To bi bilo pošteno prema ovima što redovno služe. U SFRJ je to moglo biti nešto kao što su bile radne akcije ali na duži rok. farao

Ne znam Stazio, treba provjerit, ali sumnjam da u državama kao što su Izrael ili Turska može biti kakvog zezanja s odbijanjem zaduženja oružja. Pogotovo u Turskoj. Možda u nekim vrlo ekstremnim slučajevima. Izrael je još i prihvatio neke europske demokratske standarde u praksi, a Turska za sad samo u teoriji.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 0:33

Sada se sjetih filma "Midnight express". Shocked
Turska je dosta napredovala u ljudskim pravima a mi ih malo potcjenjujemo po tom pitanju. Izrael je u stalnoj "frci" i sigurno su strogi po tom pitanju.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 0:34

vladimir (citat):
ipak sam misljenja da ova dva momka nije trebalo osudjivati na zatvorske kazne i vuci po sudu do 30 godie zivota kao nekakve kriminalce.

Vladimire, Nazareni crpe svoju snagu iz patnje i trpljenja! To je bit njihove vjere.
I sigurno su ta dva momka bili vrlo cijenjeni u svojoj zajednici zbog toga što su prošli. Ispada da im je država napravila uslugu. Šalu na stranu, ali nije daleko od istine.
Osim toga, moraš znati da bi neka vjerska sljedba ili što već, bila priznata vjerska zajednica, treba je priznati država! A ne ti i ja!
Koji su točno kriteriji za to, ne znam, ali sigurno je i broj pripadnika, nije ih dovoljno par ili desetak. Također je važan kriterij postoji li u svijetu značajan broj takvih vjernika.
Do kud idu apsurdi s priznavanjem neke sljedbe kao vjerske zajednice, evo ti primjer Vitezova Jedija (da, oni iz Ratova zvijezda), koji su u SAD-u priznati, a i Klingonci su tu negdje mislim (oni iz Zvjezdanih staza).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 0:37

Stazio (citat):
Sada se sjetih filma "Midnight express". Shocked
Turska je dosta napredovala u ljudskim pravima a mi ih malo potcjenjujemo po tom pitanju. Izrael je u stalnoj "frci" i sigurno su strogi po tom pitanju.

Kod Turske me smeta što je samo Istanbul nešto što vole svijetu prikazivati kao primjer demokratizacije i ljudskih sloboda. Možda još koje turističko mjesto na Crnom ili Sredozemnom moru. Ostatak Turske je u razini Irana ili Saudijske Arabije, nema bitne razlike.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 1:17

vladimir (citat):
dali medju nama ima onih koji nezele da zaduze oruzije?

Među nama na ovom forumu? Question Koji ne bi željeli zadužit oružje? Shocked
Baš si šaljivdžija Vladimire........ Laughing
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 13:25

Max Blitz (citat):
vladimir (citat):
dali medju nama ima onih koji nezele da zaduze oruzije?

Među nama na ovom forumu? Question  Koji ne bi željeli zadužit oružje? Shocked
Baš si šaljivdžija Vladimire........ Laughing

Ne znam za koju priliku ili misliš na uopšte stav prema tome?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 23:09

Stazio (citat):
Max Blitz (citat):
vladimir (citat):
dali medju nama ima onih koji nezele da zaduze oruzije?

Među nama na ovom forumu? Question Koji ne bi željeli zadužit oružje? Shocked
Baš si šaljivdžija Vladimire........ Laughing
Ne znam za koju priliku ili misliš na uopšte stav prema tome?

Stav i prilika......................................šalim se Stazio, zar nismo svi tu u JNA dužili oružje............ Laughing Laughing
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime21.12.12 23:17

Max Blitz (citat):
Stav i prilika......................................šalim se Stazio, zar nismo svi tu u JNA dužili oružje............ Laughing  Laughing

Bila je šala, zaboravio sam dodati smajlija.  Wink
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7547
ČLAN OD: : 2011-01-25

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime22.12.12 11:34

duzili oruzije u JNA jesmo svi ali nismo svi bili voljni takvu drzavu i da branimo.pitam se kakva je situacija danas?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime22.12.12 12:21

vladimir (citat):
duzili oruzije u JNA jesmo svi ali nismo svi bili voljni takvu drzavu i da branimo.pitam se kakva je situacija danas?

Bili smo Vladimire, itekako, dok sve nije otišlo k vragu. Surprised
U Hr danas nema više obaveznog služenja vojnog roka. Samo dobrovoljno, i muškarci i žene, javi ih se par stotina godišnje, i šest je mjeseci.
Zainteresirani za profesionalnu vojnu službu, studiraju na civilnim fakultetima uz dodatnu vojnu obuku i vojne stipendije.
Neki i borave u vojarnama za vrijeme studiranja (spavaju, uče, jedu...).
Sve detalje ne znam, ima naravno na netu. study
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-28
DOB : 60
M(j)esto Austrija

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime20.01.13 0:42

Stazio:

Citat :
Zanimljivo bi bilo vidjeti kako druge države u kojima je vojni rok obavezan to rješavaju. (Izrael ili Turska na primjer)

Ne znam kako postupaju s vjerskim zajednicama ali znam da se turski državljani koji žive i rade u inozemstvu mogu "iskupiti" iz vojne obaveze. Mislim da to košta 5-6 tisuća eura. Moraš doduše, fore radi, otići 3 tjedna u kasarnu (valjda do polaganja svečane obaveze) i onda si slobodan. "Plati pa se klati" što bi se reklo Very Happy O moralnosti takve regulative suvišno je raspravljati.

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime20.02.13 15:59

Borise, ako ćemo razgovor o odbijanju zaduženja naoružanja nastaviti, bilo bi to dobro napraviti na odgovarajućoj temi. O tome smo već pisali ovdje.

boris51 (citat):
Svaka ti čast starešina! Baš si me podsetio na neke stvari za koje smo i u moje vreme u armiji imali potežkoća ali je vojnička birokratija dobro se snalazila. To je bio problem oko primanja naoružanja za one koji to nisu prihvatili. U glavnom su to bili popovi i duhovniki (župniki) kako njih nazivamo u Sloveniji! Ali bilo je rešenja i za njih. Vojsku su služili u trpezarijama, ambulantama ili kuhinji. Imali su i neka druga zaduženja npr kao kuriri ili telefonisti. Koliko se ja sećam niko nije tih momaka zezao zbog toga!

Bilo je dobro ako se kod svih problem mogao tako riješiti. Međutim, bilo je takvih koji pušku nisu htjeli niti dotaknuti, ni pod kojim uvjetima! Niti da je samo formalno zaduže, jer im se pokušavalo izaći u susret.
Što onda s njima? East&West je ranije na temi spominjao takve slučajeve.
To su oni koji su pod svaku cijenu od svega željeli raditi cirkus, da se ovako grubo izrazim, i izazivati pažnju čitave kasarne. A krajem 80-tih i medija.
Postoje i sekte kojima je muka i patnja bit vjere. Oni su žarko željeli ići u zatvor, čini mi se, njima nije ni odgovaralo da se sve riješi u tišini. Zakon o obrani nije donijela JNA, nego država SFRJ! Znači civilne institucije, i JNA je samo trebala provoditi zakon, pa se problem prebacivao na krivu stranu. Za takvu situaciju oficiri nisu bili nimalo krivi.
Katolički i pravoslavni svećenici su nešto ipak drugo, oni nisu radili velike probleme, ako su ih uopće i radili, a nisam osobno upoznat s takvim slučajevima, jer ih u mojoj jedinici nije bilo.

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime08.03.14 11:06

U Rojcu je sječam se jedan momak iz vjerskih razloga odbio uzeti pušku,i znam samo da je negdje otišao dali u prekomandu ili nešto drugo neznam samo znam da je svega par dana ostao u kasarni.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime18.06.14 22:42

E, nema u pdf-u, samo naslovnica:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Autor: Radovan Samardžić, Vojnoizdavački zavod Beograd 1984.

Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama    Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime30.03.15 18:08

Sa mnom je u Kumanovu u septembarskoj klasi '90. služio dečko koji je iz vjernih razloga odbio zadužiti pušku. Ja sam bio martovac s već prepolovljenom cifrom, a njemu je brojčanik krenuo od 730 što mi je tada izgledalo beskrajno dugo. Naime, kako nije želio preuzeti pušku, a samim time ga nisu mogli poslati na vojnu obuku, odredili su mu da umjesto 12, guli 24 mjeseca. Nisam nikad prije ni kasnije čuo za takav slučaj, ali vjerujem da je sve bilo po propisima. Dečko je inače bio negdje iz Vojvodine, razlog odbijanja oružja bio je vjerske prirode, bio je Adventist (Jehovin svjedok). Kako nisu znali što s njim, zadužili su ga da bude brico i da vodi kupaonicu.

Bio mi je fascinantan jer je uvijek bio nasmijan i dobre volje, i čini se da ga nije nimalo dirala dvostruka vojna obaveza. Inače znali smo ga zezati u stilu: „Šta je brico! Pala cifra na 500 pa se osjećamo džomba!?“

Imate li slična saznanja ili iskustva?


alexandar: komentar modifikovan dana: 31.03.15 0:10; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : spojeno u postojecu temu)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 1:35

Zoran108 (citat):
Imate li slična saznanja ili iskustva?

Pričitaj ovih par stranica napisanog, dosta ćeš saznat o tome.

JNA je trebala poštovati savezni zakon o narodnoj obrani koji nisu donijeli oficiri, nego su ga trebali provoditi i našli su se u nebranom grožđu.

Pripadnici nekih manjih vjerskih zajednica su tražili muku i patnju prolazeći kroz sve to jer su onda cjenjeniji u svojem okruženju.
I krug se otprilike tako zatvorio.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 13:29

Max Blitz (citat):
Zoran108 (citat):
Imate li slična saznanja ili iskustva?

Pričitaj ovih par stranica napisanog, dosta ćeš saznat o tome.

JNA je trebala poštovati savezni zakon o narodnoj obrani koji nisu donijeli oficiri, nego su ga trebali provoditi i našli su se u nebranom grožđu.

Pripadnici nekih manjih vjerskih zajednica su tražili muku i patnju  prolazeći kroz sve to jer su onda cjenjeniji u svojem okruženju.
I krug se otprilike tako zatvorio.


Nisam znao za ovaj topic, otvorio sam temu u "Kantini" pa je prebačena. Sad sam sve pročitao, hvala.
BTW ne slažem se da je cijela ova priča vezana uz nekakvo traženje izlika da se prolazi kroz muku kako je ti nazivaš. Da je toga bilo, moguće, ali generalno nema šanse da se sve može staviti po taj kišobran i više mi se čini da je to tvoje osobno tumačenja takvih pojava nego da govoriš iz iskustva. U mnogim vjerskim zajednicama i njihovim frakcijama postoji termin nenasilja koji uključuje apsolutni izostanak svake vrste uznemiravanja, od fizičkog do verbalnog i onoga na svjesnoj razini. Za takve ljude je udariti nekoga jednako kao i opsovati ga ili mu poželjeti zlo. Čak i prijekoran pogled prema nekome drži se nasiljem u hinduizmu i budizmu, takva odlika naziva se ahimsa, Gandhi je cijelu revoluciju bazirao na tome. Ljudi koji odbijaju oružje odriču se nasilja kao rješenja problema, nisu nužno ni provokatori niti umišljaju da će time isprovocirati nasilan stav okoline prema sebi i tako se učiniti mučenicima. U biti, sad kad razmišljam, ne znam niti jednu vjersku zajednicu koja u svojim temeljima ima takvo što. Namjerno izazivanje nasilne reakcije da bi se iskusilo patnju i time duhovno raslo? Volio bih da podijeliš neke konkretne informacije o zajednicama koje se toga drže. Pozdrav.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 14:22

Zoran108 (citat):
Volio bih da podijeliš neke konkretne informacije o zajednicama koje se toga drže. Pozdrav.

Ovdje spominjani Nazareni cijene patnju i muku, jer onda valjda prolaze Kristov put na taj način.
Ne znam o ovome puno osim internet izvora.

Probaj shvatit da za probleme takvih osoba nije kriva JNA, a pogotovo ne neposredni oficir kojem su takvi došli u jedinicu na odsluženje vojnog roka.
Zašto RANIJE nisu digli frku i paniku i obavijestili nadležne da ne namjeravaju zadužiti oružje već je to teatralno izvođeno pred cijelom jedinicom??

Zakonski je njihove probleme trebala riješiti Savezna skupština donošenjem odgovarajućeg zakona, što je konačno i napravljeno krajem 80-tih, pa su služili duplo bez oružja.

U mojem okruženju su se krajem 80-tih neki počeli sprdat s tim, pa su domišljatiji pojedinci izmišljavali kojoj sekti pripadaju da ne bi zadužili oružje u smislu zezanja, a ne stvarne potrebe.


Što se tiče pripadnika indijskih (istočnjačkih) sljedbi / filozofija / religija, sumnjam da je bio i jedan istinski takav pripadnik ovdje (u problemima), odnosno možda koji slučaj za nabrojat na prste.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 14:35

Max Blitz (citat):
Zoran108 (citat):
Volio bih da podijeliš neke konkretne informacije o zajednicama koje se toga drže. Pozdrav.

Ovdje spominjani Nazareni cijene patnju i muku, jer onda valjda prolaze Kristov put na taj način.
Ne znam o ovome puno osim internet izvora.

Probaj shvatit da za probleme takvih osoba nije kriva JNA, a pogotovo ne neposredni oficir kojem su takvi došli u jedinicu na odsluženje vojnog roka.
Zašto RANIJE nisu digli frku i paniku i obavijestili nadležne da ne namjeravaju zadužiti oružje već je to teatralno izvođeno pred cijelom jedinicom??

Zakonski je njihove probleme trebala riješiti Savezna skupština donošenjem odgovarajućeg zakona, što je konačno i napravljeno krajem 80-tih, pa su služili duplo bez oružja.

U mojem okruženju su se krajem 80-tih neki počeli sprdat s tim, pa su domišljatiji pojedinci izmišljavali kojoj sekti pripadaju da ne bi zadužili oružje u smislu zezanja, a ne stvarne potrebe.


Što se tiče pripadnika indijskih (istočnjačkih) sljedbi / filozofija / religija, sumnjam da je bio i jedan istinski takav pripadnik ovdje (u problemima), odnosno možda koji slučaj za nabrojat na prste.


Hvala, sad ću malo izgooglati Nazarene.
Što se tiče ovoga... "Probaj shvatit da za probleme takvih osoba nije kriva JNA", nisam nigdje prozivao JNA u takvim slučajevima. Samo sam napisao iskustvo vojnika koji je služio u mojoj četi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 14:44

Zoran108 (citat):
Što se tiče ovoga... "Probaj shvatit da za probleme takvih osoba nije kriva JNA", nisam nigdje prozivao JNA u takvim slučajevima. Samo sam napisao iskustvo vojnika koji je služio u mojoj četi.

Ok, nego mi se činilo da neki komentatori misle da je probleme osoba mogao riješit komandir jedinice, što nema veze.
Nije imao nikakve ovlasti za to, već je trebao provoditi zakon takav kakav je bio.

Pojedini (razumni) oficiri su čak takve osobe htjeli zaštititi na svoju ruku sklanjajući ih u skladišta i u kuhinju, ali je ipak prije toga trebalo makar na sekundu primiti pušku u ruke, i poslije više nikad, pa nisu ni to htjeli.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 14:53

Tako je bilo i u slučaju kojeg sam opisao. Pozdrav.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 15:12

Zoran108 (citat):
Tako je bilo i u slučaju kojeg sam opisao.

Ti si opisao slučaj služenja s kraja 80-tih u startu bez oružja 24 mjeseca kad je sve bilo po zakonu, bez dramatike i neizvjesnosti samim dolaskom u jedinicu.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 15:15

Yes
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 17:39

Kad je 'problem' odbijanja uzimanja oruzja izasao u javnost, Veljko Kadijevic je na TV govorio kako bi se moralo naci neko rjesenje, makar da se sluzi u nekim 'radnim jedinicama', gdje bi vojni rok duplo trajao. To bi obeshrabrilo mangupe.koji bi izbjegavali sluzenje vojnog roka na taj nacin.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 20:54

Meni činjenica da netko radije ide u zatvor nego u vojsku, nameće dvije stvari:
1) Takav vojsci i ne treba – samo problemi s njim
2) Ako radije bira zatvor, pa nakon odsluženja kazne opet dobije poziv i opet bira zatvor, stvarno trebaš biti totalno zao da ne vidiš kako je riječ o uvjerenju, a ne o mangupiranju.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 21:05

Zoran108 (citat):
Meni činjenica da netko radije ide u zatvor nego u vojsku, nameće dvije stvari:
1) Takav vojsci i ne treba – samo problemi s njim
2) Ako radije bira zatvor, pa nakon odsluženja kazne opet dobije poziv i opet bira zatvor, stvarno trebaš biti totalno zao da ne vidiš kako je riječ o uvjerenju, a ne o mangupiranju.
Morala je biti neka sankcija u to vrijeme. Inace bi bilo dosta njih koji bi izbjegavalo vojni rok, pozivajuci se na pripadnost nekoj religiji, koja ne dopusta dodir s naoruzanjem. Mozda ih je trebalo, poslije odsluzene kazne zatvora, proglasiti za nesposobne za aktivnu vojnu sluzbu, jer je zatvor bio i tezi, a i vremenski duzi od samog vojnog roka.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 21:10

PORUCNIK (citat):
Zoran108 (citat):
Meni činjenica da netko radije ide u zatvor nego u vojsku, nameće dvije stvari:
1) Takav vojsci i ne treba – samo problemi s njim
2) Ako radije bira zatvor, pa nakon odsluženja kazne opet dobije poziv i opet bira zatvor, stvarno trebaš biti totalno zao da ne vidiš kako je riječ o uvjerenju, a ne o mangupiranju.
Morala je biti neka sankcija u to vrijeme. Inace bi bilo dosta njih koji bi izbjegavalo vojni rok, pozivajuci se na pripadnost nekoj religiji, koja ne dopusta dodir s naoruzanjem. Mozda ih je trebalo, poslije odsluzene kazne zatvora, proglasiti za nesposobne za aktivnu vojnu sluzbu, jer je zatvor bio i tezi, a i vremenski duzi od samog vojnog roka.


Upravo to i jest moja poanta. Svakom normalnom zatvor je teži izbor od vojske, ako netko bira zatvor vidiš da nije nromalan. :-))
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 21:13

Zoran108 (citat):



Upravo to i jest moja poanta. Svakom normalnom zatvor je teži izbor od vojske, ako netko bira zatvor vidiš da nije nromalan. :-))
Tako je vojnoljekarska komisija konstatovala da sam lud, kad sam rekao da ne zelim sa 28 godinaa da idem u penziju, pa me penzionisala affraid

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter
Zoran108


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 59
ČLAN OD: : 2014-12-29
DOB : 55
M(j)esto Rijeka

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 21:16

A?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 21:18

Pa riješeno je, možda kasno, ali je, nećeš oružje, ok kume, onda ideš 24.mj, pa kako ti drago, kratko i jasno.

Za to sam čuo tek kad sam već odslužio vojni rok, negdje 1987., prije se nisam s tim susretao....
Ali kako rekoh, odmah su krenule neke manipulacije i zajebancija makar u spiki, ali nisam to kasnije pratio iako je bilo nešto članaka.
Zapravo je bio kratak vremenski rok da bi se izvulka dublja analčiza od tog 'dvostrukog' služenja bez oružja, a možda bi vremenom uslijedile i nove zakonske odredbe/promjene.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 21:21

Zoran108 (citat):
A?
Pa eto, imala  budala koja bi radije radila, nego u penziju. A jos iz Crne Gore. To je gore nego zatvor umjesto vojnog roka.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 21:26

Max Blitz (citat):
Pa riješeno je, možda kasno, ali je, nećeš oružje, ok kume, onda ideš 24.mj, pa kako ti drago, kratko i jasno.

Za to sam čuo tek kad sam već odslužio vojni rok, negdje 1987., prije se nisam s tim susretao....
Ali kako rekoh, odmah su krenule neke manipulacije i zajebancija makar u spiki, ali nisam to kasnije pratio iako je bilo nešto članaka.
Zapravo je bio kratak vremenski rok da bi se izvulka dublja analčiza od tog 'dvostrukog' služenja bez oružja, a možda bi vremenom uslijedile i nove zakonske odredbe/promjene.
Moglo je, na primjer, u vrijeme primanja profesionalnih vojnika u radni odnos, da im se razreze novcana kazna (ili nadoknada) u visini bruto plate profesionalnog vojnika za vrijeme od 15, kasnije 12 mjeseci, koliko je trajao vojni rok.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime31.03.15 22:01

Ko kaze da nisu mogli zajedno!? Wink 

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime22.09.20 9:39

Problem je u JNA što nije u to vrijeme postojao tzv. prigovor savjesti.
Osim Nazarena, Jehovinih svjedoka i drugih, rekao bih manjih vjerskih zajednica, iste imaju pravo na prigovor savjesti. Imaju i obične osobe, koje ne moraju nužno biti članovi nekih vjerskih zajednica, pa da imaju prigovor savjesti, npr. iz razloga što ne vole oružje, pacifisti su ili slično. Mislim da tada u JNA to nije postojalo, i po pravilima službe su oni slani na vojni sud.
Također mislim da oni nakon nekog vremena se prevode u rezervu...e sad kada i pod kojim uvjetima ne znam. Za odgovor na tu moju dvojbu više mogu reći kolege koji su bili profesionalci u JNA.
Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime22.09.20 9:43

Nadalje, Amerikanci su nedavno snimili film koji na istinit i slikovit način prikazuje vojnika koji je imao prigovor savjesti jer je pripadao nekoj vjerskoj zajednici. Također je imao vel. problema, dospio je i do vojnog suda, ali na intervenciju viših instanci mu je ipak dozvoljeno da služi u sanitetu bez oružja. Radnja je smještena u 2.. svj rat, film se zove " Greben spašenih ", vojnik se zvao Desmond Doss, i tijekom bitke za Okinawu je u toku par dana spasio 75 vojnika, bez da je ispalio i jedan metak.
Dobio je najviše američko odlikovanje Medalju časti.
Film je antiratni, i kao takvog ga pozdravljam. Rat nikome nikad nije donio ništa dobrog.
Na vrh Go down
Sponsored content





Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Odnos prema slikama drugih ljudi
» Partibrejkers-Kreni Prema Meni
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» VP 1552 Kasarna '4. juli', Voždovac - Beograd
» Graničari Gevgelija '83.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: DUHOVNA NADGRADNJA
-
Idi na: