FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka

Go down 
+40
Berač šparuga na utvrdama
PT104
Joca67
apatinus
Milan Vranješ
PORUCNIK
Prodanici.1
MIODRAG Mikovanovic
Zorbic
nijaz
Rojc 77
2016-03-26
rock83
Goran_1988/89
rampajrm
dejan1969
Vojnik Graničar
bog
Minolovac
HARUN
Pejnovic Branko
neven64
kulja
more6
Zoran Francuski
ianmarkk
Stefa
dpuric
Igg
SveJug
cili-vili
vladimir
Mikoyan
mornar71
purger
klasa46RM
Stazio
Jozo Trklja
radovan1969
Max Blitz
44 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime30.10.12 0:50

Zdravo drugovi mornari! Ima li netko iz septembarske klase 1986. g. na temeljnoj obuci tri mjeseca na Fizeli kod Pule? Mislim da je to bila VP 1159/91A. Nakon tri mjeseca smo išli kud koji po cijeloj obali dalje u prekomandu. Ja konkretno u Kumbor u VP 6018. Sjeća li se netko pojedinosti o Fizeli? Što je tamo danas?
Javite se tko je bio na Fizeli, bez obzira na godinu služenja, nije nas tamo bilo puno, jedna četa...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 18:34

radovan1969 (citat):
u moje vrijeme na Fizeli je bila jedna četa nas guštera i kurs za desetare

Upravo tako i u vrijeme moje obuke. Septembarac '86.
Bili smo prva četa prvog bataljona s Muzila, je li tako?
Imali smo odličan vojnički klub i lijepu okolinu na samoj morskoj obali... Very Happy
Komandir čete poručnik Zoran Dokmanović? Ne sjećam se imena onog starijeg zastavnika... scratch


P.S. Preselio sam komentar s druge teme, jer se direktno tiče Fizele. Very Happy

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 18:42

Nisam ulazio u ovu temu jer u stvari kratko sam bio na Fizeli,svega 42 dana obuke u JUNU 1988,ali sjećam se dosta dobro kako je sve to izgledalo,prelijepo mjesto,na samoj obali,iznad šuma i put kroz nju do kapije i prema Muzilu,jedna četa guštera i kurs za desetare.Oficira poslije 15 nisi mogao vidjeti(valjda zato sad lupam glavu da se sjetim imena bar jednog oficira)..ali se sjećam desetara:Krpića,(župski Aleksandrovac), Omerovića,Cvike iz Bos.Broda,imali smo i stažu al sad nikako da se sjetim kako se zvao,a bio je "prašinar",nosio smb uniformu.Sad sam opet pokušao da vidim Fizelu na satelitskom snimku i ne mogu je prepoznati,ili sam totalno promašio njen položaj u odnosu na Muzil
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 18:52

radovan1969 (citat):
Nisam ulazio u ovu temu jer u stvari kratko sam bio na Fizeli,svega 42 dana obuke u JUNU 1988...

Sad sam opet pokušao da vidim Fizelu na satelitskom snimku i ne mogu je prepoznati,ili sam totalno promašio njen položaj u odnosu na Muzil

Kako samo 42 dana?
Ja sam bio skoro puna tri mjeseca 9.-12. mj.'86.
Fizela je bila južno od Muzila, prema moru. Na suprotnoj strani je Katarina, gdje je bila mornarička pješadija.
Ne sjećaš se imena starješina? ... jer pretpostavljam da su bili isti.
Kažem ti, zapostavio sam ovu temu jer sam se bavio drugima, ali bih baš volio da se kaže nešto više o Fizeli.
Malo nas je bilo tamo, u tome je stvar. Teško je odmah očekivati klasiće na forumu, ali se i to događa (sve više).
Zato razmjenjujemo iskustva općenito, zašto ne? Very Happy

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 18:55

E sad kad pomenu mornarski klub počeše i sjećanja da nadolaze,bio je to prostor u suterenu ,bočni ulaz,sjećam se da je bilo onako polumračno i uvijek za par stepeni hladnije nego vani,tu smo bježali od ljetne vrućine,u pravu si bio je odličan klub....a još mi nešto pade na pamet:dok smo bili tamo par krava je hodalo okolo slobodno i često nam je znalo uplašiti momke na straži
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 19:02

pišemo u isto vrijeme Very Happy pa ne stižem odgovoriti...pa bio sam 42 dana na obuci kad su me prebacili u Rojca jer im je trebao čovjek koji ima iskustva u građevinarstvu,tako da sam izdvojen iz voda i posuđen u Rojc,vratili su me na dan prije prekomande tako da sam sa društvom sačekao čitanje odredišta.Čitali su nam odredišta ali nismo znali ko od nas ide na brod a ko u neku obalnu službu dok neko nije provalio podatak da oni koji razduže čizme idu sigurno na ukrcanje...i skakao sam od sreće kad su mi zatražili čizme
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 19:04

radovan1969 (citat):
E sad kad pomenu mornarski klub počeše i sjećanja da nadolaze,bio je to prostor u suterenu ,bočni ulaz,sjećam se da je bilo onako polumračno i uvijek za par stepeni hladnije nego vani,tu smo bježali od ljetne vrućine,u pravu si bio je odličan klub....a još mi nešto pade na pamet:dok smo bili tamo par krava je hodalo okolo slobodno i često nam je znalo uplašiti momke na straži

Da! Very Happy
Spominjao sam te krave na drugim mjestima.
Bila je vojna ekonomija u sklopu Muzila, i te krave su bile vojne!
Slobodno su šetale po cijelom vojnom kompleksu Muzila! Skoro po čitavom dijelu unutar ograde, a to je bio veliki prostor.
Jednom smo ih mi mornari s Fizele išli skupljati u krdo da izvrše neku evidenciju brojnog stanja uopće, jer su se bile raštrkale unaokolo. Very Happy
Razvili smo se u 'strijelce' i samo hodaj naprijed, a one bježe ispred tebe jer se malo boje ljudi.
I tako kanaliziraš smjer u kojem želiš da idu. Sjećam se da smo ih skupljali skoro cijeli dan.
Bilo je i bikova! I oni su slobodno šetali. Nekad bi ih mornari dražili, pa bi se koji zaletio, kao u koridi.
Bilo je 'bežanije' onda, da samo vidiš. Evo, sad se smijem kad se sjetim. Laughing

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 19:06

radovan1969 (citat):
pišemo u isto vrijeme Very Happy pa ne stižem odgovoriti...pa bio sam 42 dana na obuci kad su me prebacili u Rojca...

To ti je često tako!! Very Happy
Dugo nije pisao nitko, pa bi sad sve odmah kao da gori negdje! Very Happy
Polako ćemo, bez žurbe, baš mi je drago da je netko ovdje tko je bio na Fizeli...
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 19:12

a da ti nisi postavio tu temu,ja nebih ni znao da postoji ovaj forum....ukucao sam Fizela na googl,i on me doveo do tvoje teme pa i do samog foruma...ne znam ko je osmislio ovaj forum al mu čestitam....čitao sam po nešto i dopada mi se ovaj način...i daje mi neku nadu da mi na ovim prostorima možemo na normalan način pričati pa čak i o temi koja se tiče vojske
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 19:19

radovan1969 (citat):
a da ti nisi postavio tu temu,ja nebih ni znao da postoji ovaj forum....ukucao sam Fizela na googl,i on me doveo do tvoje teme pa i do samog foruma...ne znam ko je osmislio ovaj forum al mu čestitam....čitao sam po nešto i dopada mi se ovaj način...i daje mi neku nadu da mi na ovim prostorima možemo na normalan način pričati pa čak i o temi koja se tiče vojske

cheers
I baš od silnih tema nađeš forum preko jedne koja nije bila aktivna. Very Happy
Eto vidiš kakva su sve internetska čuda moguća.

Nemam fotografija s Fizele! Sad
Samo sa zakletve, koja je bila na - Muzilu! Stavio sam nešto na temu 'Svečana obaveza'.
Imam dosta slika iz Kumbora. Postavljao sam ih na tu temu, pa skokni i tamo kad ćeš imati vremena. 'Kumbor' je tema na Crnoj Gori.
E, vidiš, kumborska kasarna je za razliku od Fizele bila ogroman kompleks, pa se isto javi samo povremeno netko, a od mojih klasića još nitko, ni s Fizele ni iz Kumbora.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 20:47

Pula...

[You must be registered and logged in to see this image.]

I evo jednog mornara s neta, kaže se da je s Fizele '86. To je upravo vrijeme kad sam bio tamo. Vidi se da ima dolamicu, kao što sam i ranije rekao da smo je tad još dužili.
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 21:00

ja dolamicu nisam zadužio,plava vjetrovka kao i kod plavaca...ljeti majica i kratke hlače (to mi je malo ko vjerovao kod kuće)...Radna uniforma kaki boje,izlazna bijela i zimska plava....rolka se određivala kalendarski kad će se obući(bez obzira dali je hladno)...a čizme su nam se razlikovale od pješadijskih
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 21:09

radovan1969 (citat):
ja dolamicu nisam zadužio,plava vjetrovka kao i kod plavaca...ljeti majica i kratke hlače (to mi je malo ko vjerovao kod kuće)...Radna uniforma kaki boje,izlazna bijela i zimska plava....rolka se određivala kalendarski kad će se obući(bez obzira dali je hladno)...a čizme su nam se razlikovale od pješadijskih

Znam da nisi dužio dolamicu!
Moja klasa je bila zadnja u JRM koja ih je dužila. Razdužili smo ih prije prekomande i onda su išle u otpis. I nisu ih svi mornari tad dužili, valjda smo mi bili baš zadnji. Već sam u nekoliko navrata pričao u toj dolamici, pa su neki sumnjičavi zato što ih na drugim mjestima nije bilo već '85. ili čak i ranije.
Polako su ih povlačili iz upotrebe, nisu se šivale nove, nego su se postojeće koristile, ali se vremenom smanjivao broj mornara koji su ih dužili.
Nekad je dolamica bila i za izlaz. Nama je bila samo radna, naravno za zimu.
Nejasno mi je zašto se izbacila, a u stvari - znam. To je bio neki opći trend zbog uvođenja vjetrovki.
I šinjel je ispao iz upotrebe negdje u to vrijeme, pa su ga neki još dužili, neki ne, kako gdje.

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 21:19

vidim objavio si mapu,ali pokušaj vidjeti na satelitskoj mapi ....vjerujem da ni ti nećeš prepoznati to mjesto...a buni me i to što ne mogu tačno da se sjetim gdje je stajao betonski mol,zalazio je u more nekih 50 metara,ali jel bio ispred menze ili gdje
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 21:24

radovan1969 (citat):
vidim objavio si mapu,ali pokušaj vidjeti na satelitskoj mapi ....vjerujem da ni ti nećeš prepoznati to mjesto...a buni me i to što ne mogu tačno da se sjetim gdje je stajao betonski mol,zalazio je u more nekih 50 metara,ali jel bio ispred menze ili gdje

Upravo tako - ispred menze ravno u produžetku u pravcu Katarine. Radim još nešto drugo usput, pa ću se tim pozabavit malo kasnije. Ti ne možeš stavljat slike tjedan dana od uključenja, takva su pravila. Do tad, ako ti se da, pronađi nešto zanimljivo, pa kad pođe rok, navali...
Ako ti trebaju upute za postavljanje sliika, tu sam, a i na forum sam stavio isto neka kratka objašnjenja tko se odmah ne snalazi. Sve je to razumljivo, ima i ljudi u godinama ovdje... Very Happy

Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 21:29

svojih slika nemam (ostao sam bez skoro svih slika koje sam imao u mladosti)...tako da iz tog perioda ne mogu naći ništa,ako isčaprkam nešto tuđe na netu staviću tu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime24.05.13 21:34

radovan1969 (citat):
svojih slika nemam (ostao sam bez skoro svih slika koje sam imao u mladosti)...tako da iz tog perioda ne mogu naći ništa,ako isčaprkam nešto tuđe na netu staviću tu.

I za karte s google-a sam mislio, snaći ćemo se nekako pri prepoznavanju.
Katrinu ćeš lako skužiti, ima onaj mostić do otičića, Fizela je nasuprot na kopnu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime13.06.13 15:45

Evo što kaže google maps: Very Happy
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Prostor kasarne Fizela je označen crnom strelicom


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime13.06.13 16:34

Da,to je to....gledao sam to i prije ali me je bunila zgrada iza menze,u šumici...koliko znam da je bila menza,iza nje kantina i to je to...sad ne znam dali nam je bilo zabranjeno da idemo dalje,dali je kantina bila jedina koja nas je interesovala i dalje nismo ni išli ili je nešto treće,jednostavno ne sjećam se ničeg dalje
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime13.06.13 16:44

radovan1969 (citat):
Da,to je to....gledao sam to i prije ali me je bunila zgrada iza menze,u šumici...koliko znam da je bila menza,iza nje kantina i to je to...sad ne znam dali nam je bilo zabranjeno da idemo dalje,dali je kantina bila jedina koja nas je interesovala i dalje nismo ni išli ili je nešto treće,jednostavno ne sjećam se ničeg dalje.

U principu nije bilo strogo zabranjeno ići dalje, ali nisi imao što raditi tamo, osim prošetat se po prirodi. Bilo je krava koje su slobodno šetale unaokolo. Jednom smo ih išli sakupljati po cijelom poluotoku Muzil, da uopće utvrde točno brojno stanje. Nisu čak znali koliko ima teladi, jer su se neke valjda otelile u prirodi, tako sam bar onda shvatio...Very Happy
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime13.06.13 16:50

nedavno sam se sjetio toga,na poslu kolega iz poljoprivredne službe,kancelarija do mene,dobio neki projekat,zove se "krava-tele",pa mi jedno jutro objašnjava prednosti takvog uzgoja a ja mu kažem...čovječe to sam ja upoznao još u vojsci,na fizeli...i onda on meni "pa zar ti nisi služio mornaricu"
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime13.06.13 17:03

radovan1969 (citat):
nedavno sam se sjetio toga,na poslu kolega iz poljoprivredne službe,kancelarija do mene,dobio neki projekat,zove se "krava-tele",pa mi jedno jutro objašnjava prednosti takvog uzgoja a ja mu kažem...čovječe to sam ja upoznao još u vojsci, na fizeli...i onda on meni "pa zar ti nisi služio mornaricu"

 Laughingcheers
 Bilo je nešto smb vojnika koji su se brinuli o njima, ali zaista ne znam kako je sve to funkcioniralo. Ne bih htio ovdje reći da se oni nisu dobro brinuli o njima, ali mi je bilo malo čudno što šetaju slobodno naokolo. Bilo je na jednom mjestu nešto kao pojilište, one su valjda same znale gdje je to, pa bi došle po potrebi. Također ne znam gdje je išlo mlijeko i meso, kome, kako...Question Very Happy
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime13.06.13 17:21

pa mlijeko je išlo teladima,vidio sam da su velika telad još sisala,vjerovatno dok ne dođe novo tele...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime17.06.13 12:01

[You must be registered and logged in to see this image.]
Kasarna Fizela, spavaonice i učionice su se nalazile u srednjem objektu dolje. U objektu do njega je bio kurs za desetare.


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.07.14 1:49; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime18.06.13 15:42

Je bilo puno krava i živjele su slobodno mislim da mlijeko nije korišteno samo meso
Na vrh Go down
radovan1969
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 54
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 55
M(j)esto Laktaši

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime19.06.13 14:54

vidi se put gore kroz šumu kud smo svako jutro trčali do kapije i nazad,a ima tu i jedan grm u koji sam se znao sakriti i sačekati dok se kolona vrati pa se opet ubaciti
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime20.06.13 3:48


Polaganje svečane obaveze mornara s Fizele


[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime20.06.13 9:36

Ovaj mornar mi je odnekud poznat. Wink
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime20.06.13 22:56

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Tipična gušterska slika iz foto radnje! Laughing
 
Moj drug s Kosova i ja, na jednom od prvih izlazaka u grad. Very Happy

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime20.06.13 23:38

Malo su vam se zgužvale "crte" na pantalonama ali može proći. Wink Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime21.06.13 0:16

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Evo još jedna iz radnje...Laughing Laughing
 
Drug što stoji je mislim iz Požarevca, poslije je bio čato u Kumboru, ali ne u mojoj jedinici.
Imao je jako lijep rukopis, pa mu je to bila dobra kvalifikacija. Poslije su mu kao radne zadatka iz cijele kasarne dali da ispisuje kojekakva priznanja, plakete, diplome, svečane obaveze, svakakve dokumente, pa mi se žalio kad bismo se vidjeli da je požalio, jer po cijele dane ispisuje tuđa imena i prezimena lijepim velikim slovima. Surprised


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.07.14 1:52; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime06.07.13 20:45

Pozdrav svima koji su disali slani zrak na Fizeli.
Bio sam tamo od 30.03. do 05.08.1975. u četi KKO pod komandom poručnika bojnog broda Stojana Bodlaja. U mom vodu su komandiri odeljenja bili Blagoje Šakota (43. klasa), Radiša Nikolić (44. klasa) i moj komandir odeljenja, Mario Brguljan (45. klasa). Kraj nas je bila NGČ, a malo dalje (u šumi) je bio Tehnički vod koji je po svim karakteristikama i uslovima služenja vojnog roka predstavljao pravu malu "državu u državi" :-)
Najzad, kod nas (baš u mojoj spavaoni) je spavao i "kuvar" koji je, u stvari, bio "stalni trpezarac" jer se hrana spremala i dovozila sa Muzila, ali imao je i on svojih svetlih momenata kada je pripremao ribu i li školjke koje smo mi lovili u večernjim časovima sa obale našeg "šetališta" ili sa lukobrana ispred trpezarije.
Noću je često na Fizelu dolazio i pbb Bodlaj u ribolov. Za to je koristio čamac koji se nalazio kod stražare (uvek preko dana izvučen na suvo), a veslao je moj drugar iz Kaštel Gomilice, Joško Vuletin.
U sastavu Fizele nalazili su se i psi šarplaninci, a njihovi vodiči su bili stacionirani u Tehničkom vodu. Šarplaninci su držali stražu iza stražarskog mesta "šestice", a prema Muzilu je bilo stražarsko mesto koje je pokrivao Tehnički vod.
Mojih klasića slabo ima po ovakvim forumima (a i uopšte na Internetu), a zašto je to tako ... ko zna?
Nismo mi još toliko matori, zar ne? :-)
 
Eto, za sada toliko od mene. Pozdrav svim bivšim i sadašnjim mornarima širom sveta.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime06.07.13 21:31

Dobrodošao klasa46RM cheers 

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime06.07.13 22:20

Hvala purger, bolje te našao! Smile
Živ bio!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 1:03

klasa46RM (citat):
Pozdrav svima koji su disali slani zrak na Fizeli.
 
Pozdrav 'klaso46RM' i dobro došao na forum! Very Happy 
Bio sam dobrih 11 godina kasnije od tebe na Fizeli, a ne sjećam se tog Tehničkog voda.
Jedino ako to nisu vojnici s vojne ekonomije koji su se bavili kravama koje smo također već spominjali.
Jesi ti isto bio tamo na temeljnoj obuci??
Mi kao gušteri nismo smjeli loviti ribu.. Sad 
Kasnije sam sve to nadoknadio u prekomandi u Kumboru. Very Happy
Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 8:55

Hvala Max Blitz, bolje te našao!
Ja vidim da se mnogo toga izmenilo s organizacionog i funkcionalnog aspekta u toku tih 11 godina koliko deli naše dve klase.
Pokušaću da dam jedan kratak pregled značaja i aktivnosti kasarne Fizela iz vremena kada sam ja služio svoj rok (18 meseci) u Ratnoj Mornarici.
Fizela je u to vreme bila elitna kasarna RM u kojoj se nalazio Kurs Komandira Odeljenja (KKO) jačine jedne čete, Nastavno Gardijska Četa (NGČ) kojoj i samo ime kaže da je bila jačine čete i TM (Tehničko-mašinski) vod.
 
KKO je davao tri četvrtine vojničkog komandnog kadra (razvodnici i desetari, od kojih su neki kasnije postali i mladji vodnici) za kasarne u kojima se odvijala osnovna i specijalistička obuka pripadnika RM: IGK (Ivan Goran Kovačić) - 1. bataljon, Karlo Rojc - 4. i 5. bataljon, i Muzil - 2., 3. i 6. bataljon. KKO je takodje davao komandire odeljenja za Gardu na Brionima (gde je odlazila NGČ nakon obuke), zatim komandire odeljenja za bazu "Lora" i bazu "Kumbor", kao i neke druge manje baze, a jedan izuzetno mali deo ljudi iz KKO je odlazio na brodove RM. Na primer, znam da se jedan moj klasić nalazio na ŠMJ "Jadran", a jedan na ŠB "Galeb".
 
Što se mene tiče, ja sam nakon završetka specijalističke obuke prekomandovan  u kasarnu Karlo Rojc (komanda Mornaričkog Nastavnog Centra, komandant je bio kapetan bojnog broda Pavković), 4. bataljon (komandant, poručnik bojnog broda Petar Višković), 1. četa (komandir, poručnik fregate Šefik Filipović), 2. vod (radiotelegrafisti) koji je zbog hroničnog nedostatka aktivnih starešina bio pod komandom vojnika u činu mladjeg vodnika (prvo Zlatko Brezec, zatim Mihalj Kraljevački, zatim ja) i najzad (nekih mesec dana pre mog skidanja) je komandu preuzeo vodnik-stažista kojem se, nažalost, ne mogu setiti imena.
 
Vratimo se ostalim aktivnostima pripadnika KKO, NGČ i TM-a.
Tokom boravka na Fizeli, nakon rigorozne selekcije, formiran je (od pripadnika KKO) tim jačine odeljenja koji je prolazilo posebnu obuku i bio je deo grupe za specijalne operacije. Ja lično, nisam prošao selekciju, pa ne mogu ništa reći o aktivnostima ove jedinice koja je bila pod komandom pomorskog diverzanta, zastavnika Vladimira Beronje.
 
NGČ je veliki deo svoje obuke posvećivala strojevoj obuci i obuci za davanje počasnog pozdrava.
 
TM je bio zadužen za održavanje magacina sa municijom, oružjem i eksplozivnim sredstvima koji su se nalazili oko Fizele. U njihovom domenu se nalazila i baterija raketa zemlja-more koja se nalazila u brežuljku pored trpezarije, stražarsko mesto "petica". Stalno smo prolazili tuda i nismo ni sanjali da se trava i nisko rastinje na padini brežuljka nalaze na pomičnoj ploči iza koje se krije raketna baterija. Ovo smo saznali tokom redovnog godišnjeg remonta ovog postrojenja koji je bio negde karajen šestog ili početkom sedmog meseca (jun ili jul/lipanj ili srpanj) kada smo pošli na doručak i zapanjeni videli da nema prednje strane brežuljka, da na tom mestu zjapi otvor kao ulaz u hangar, iz kojeg su virili vrhovi raketa. Bio je to veoma impresivan prizor.
Uspeo sam čak i da udjem unutra zahvaljujući tome što je jedan od izvodjača remonta (inače pripadnik rezervnog sastava RM) bio muž moje sestre iz Pule Very Happy .
Pored raketne baterije, tu se nalazilo i skladište torpeda, a lukobran ispred trpezarije je bio pristanište za naše "mini" podmornice. Imali smo priliku da vidimo jednu kad je pristala tamo. Mornari sa nje su ručali zajedno s nama, ali nam nije bilo dozvoljeno da pridjemo blizu podmornice.
 
Što se tiče ribolova, nikada nismo imali nikakvih problema sa starešinama, pa tako nemam pojma da li je to bilo zvanično zabranjeno ili ne. Znam da smo ribu lovili i mi i oni.
Moram da kažem da je obuka na Fizeli bila vrlo naporna i disciplina je bila iznad uobičajene u Mornarici, ali smo zbog toga imali i neke privilegije, kao što je ribolov, na primer. Imali smo i svoju plažu koju smo sami uredili. Očistili smo jedan priobalni deo mora (izmedju stražarskih mesta "petica" i "šestica") od morskih ježeva i instalirali čak i jedan tuš koji, doduše, nije stalno radio, ali ... pa, nekad je i radio. Smile 
Bilo je dosta natezanja sa pbb Bodlajem oko te plaže, ali je nakon jedne izuzetno dobro izvedene vežbe najzad dozvolio da imamo i to.
 
Tako je to bilo u moje vreme.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 9:27

klasa46RM (citat):
Hvala Max Blitz, bolje te našao!

TM je bio zadužen za održavanje magacina sa municijom, oružjem i eksplozivnim sredstvima koji su se nalazili oko Fizele. U njihovom domenu se nalazila i baterija raketa zemlja-more koja se nalazila u brežuljku pored trpezarije, stražarsko mesto "petica". Stalno smo prolazili tuda i nismo ni sanjali da se trava i nisko rastinje na padini brežuljka nalaze na pomičnoj ploči iza koje se krije raketna baterija.
U dva navrata smo preslagivali kutije s municijom i sličnim sadržajima u skladištima u blizini, ne sjećam se točno gdje. Također smo dio kutija utovarili u kamione. To nam nije bio stalni zadatak, već smo bili poslani kao ispomoć, odnosno radna snaga. Very Happy Mislim da je to bilo negdje sjeverozapadno od same kasarne, odnosno trpezarije.
 
 
klasa46RM (citat):
Pored raketne baterije, tu se nalazilo i skladište torpeda, a lukobran ispred trpezarije je bio pristanište za naše "mini" podmornice. Imali smo priliku da vidimo jednu kad je pristala tamo. Mornari sa nje su ručali zajedno s nama, ali nam nije bilo dozvoljeno da pridjemo blizu podmornice.
Baš me zanima koja je to bila podmornica, jer je JRM 70-tih imala pet podmornica, dvije klase Sutjeska i tri klase Heroj, koje baš i nisu bile 'mini', kao što kažeš. Šest pravih 'mini' podmornica klase Una je izgrađeno tek sredinom 80-tih. 78-me i 80-te su izgrađene dvije podmornice klase Sava, najveće u JRM.
 
 
klasa46RM (citat):
Imali smo i svoju plažu koju smo sami uredili. Očistili smo jedan priobalni deo mora (izmedju stražarskih mesta "petica" i "šestica") od morskih ježeva i instalirali čak i jedan tuš koji, doduše, nije stalno radio, ali ... pa, nekad je i radio. Smile
Mi nismo imali potrebe za plažom, budući da sam tamo bio u jesen '86. (9.-12. mj.) Very Happy

Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 11:18

E ovako, Max Blitz:
Skladište koje ti pominješ je vreovatno skladište koje smo mi zvali "tranzitno". U njega je dolazilo (i iz njega odlazilo) oružje i municija za zamenu. Kad smo mi došli na Fizelu, išli smo u to skladište da zadužimo M48 puške, a posle nekog vremena (ne mogu se tačno setiti da li je bilo prošlo mesec, ili mesec i po dana), ponovo smo posetili isto skladište da vratimo M48 i zadužimo "papovke". Da, to je negde severo-zapadno od trpezarije.
Medjutim, postojalo je još jedno skladište (za koje ja znam, a verovatno ih je bilo više) koje se nalazilo levo (kad gledaš od mora prema kasarni/kasarnama) od kasarne KKO, odnosno čak levo od kasarne straže. Bilo je ukopano u zemlju nekoliko (mislim 4) bunkera prekrivenih zemljom i travom i medjusobno razdvojenih betoniranim rovovima. Ne mogu tvrditi sa sigurnošću, ali priča je bila da se u njima nalazi municija i mine (koja vrsta mina --- vrag bi ga znao). Ovi bunkeri su bili obezbedjeni stražarskim mestom "četvorka" (kod kasarne straže), stražarskim mestom "dvojka" (visoka osmatračnica na obali mora u liniji ispod ulaza na Fizelu) i kombinovanim stražarskim mestom u ogradjenom prostoru oko bunkera. Stražu je držao jedan iz TM-a i dva šarplaninca.
 
Što se tiče podmornice koja je bila ukotvljena kod lukobrana na Fizeli, ja se ne razumem u tipove podmornica, a mini sam stavio pod navodnice jer je meni izgledala mala, što je, u stvari, vrlo relativan pojam ako neko (kao ja) ne poznaje mere podmornica izražene brojkama.
Moja procena da je podmornica "mini" zasnovana je na poredjenju sa jednom podmornicom koju sam imao prilike da vidim u Atlantskom okeanu 1974. dok sam radio na jednom teretnom brodu.
Nije mi poznato čija je to podmornica bila, niti bilo kakvi detalji u vezi nje, ali je bila velika, baš velika, mnogo veća od one koju sam video na Fizeli.
S obzirom da su to jedine dve podmornice koje sam video "u živo" u svom životu, za mene je jedna bila "maxi", a druga "mini". Very Happy 
 
Velika je šteta što si na Fizeli bio u jesen. Proveo sam dva leta u Mornarici i mogu ti reći da je to ono što ti bude kompenzacija za sve muke vojničkog života. Jeste da smo (dok sam bio u Rojcu) na kupanje išli organizovano, u stroju, i to na vojničku plažu (što se ne da uporediti sa onim što smo imali na Fizeli), ali i to je ipak bilo nešto čega se rado sećam.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 11:46

klasa46RM (citat):
Velika je šteta što si na Fizeli bio u jesen.
 
He, ali ja sam ostatak vojnog roka proveo u Kumboru! I ljeto! sunny 
Na mjestu kumborske kasarne se upravo gradi rezidencijalni turistički kompleks za one malo dubljeg džepa.
Nije bez razloga! Azerbejdžanci su tamo 'ukrcali' pola milijarde dolara!
Preleti i temu 'Kumbor', svašta smo već tamo napisali i slobodno se uključi.
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Što se Fizele tiče, imao sam tamo temeljnu pješadijsku obuku, nešto manje od tri mjeseca, sve to nije imalo puno veze s mornaricom.
Obuka kao obuka, nemam nešto posebno za istaknuti, ali sam malo uspoređivao s onim što su pisali drugi.
Mi smo u stvari bili dosta po poligonima oko Fizele, kad god je bilo dobro vrijeme.
Bila je jesen, tako da smo kad nije padala kiša, bili na poligonu. Ostatak vremena (manji dio), u učionici.
Osim nedjeljom, nije bilo praznog hoda, bilo je to sve skupa dosta intenzivno, mada se nismo patili na -20 ili po snijegu do koljena, jer nije takvo podneblje tamo. Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 12:47

Išli smo dva puta na bojevo gađanje papovkama (većina je njih dužila na obuci) na jedan poligon dosta daleko od Fizele, sasvim na drugi kraj Pule, prema istoku. Prođe se grad, i onda negdje van grada, zaista ne znam kako se mjesto zove.
Bilo je cca 10-tak kilometara pješačenja do poligona, i toliko natrag. Recimo da je to bila fizički najnapornija stvar za vrijeme obuke, a i to nije bilo nešto nemoguće. Mislim da bi mi i sad pasalo kad bi me netko uspio natjerat na slično. Laughing
Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 12:51

Hvala na obaveštenju o Kumboru. Bio sam tamo tokom sportskih igara Vojnopomorske oblasti 1976. i mnogo mi se svidelo kako izgleda.
Nisam znao za gradnju tog turističkog kompleksa tamo. Pa, kako sam retko u Srbiji, a još redje u Crnoj Gori, nije ni čudo. Sad mislim malo duže ostati u Srbiji, pa mislim "skoknuti" malo i do Crne Gore, ali i do Dubrovnika, Splita i Novigrada (Istarskog) da vidim živi li su i zdravi neki moji klasići odatle.
Vidim, ti si iz Zagreba, je l' tako?
Interesantno je da sam u RM sreo jako malo ljudi odatle, svega dvojicu. Vlado Brujić je bio samnom na Fizeli. Sjajan momak! Ali visok, krupan i jak, i odmah mu utrapiše puškomitraljez. Nije baš bio oduševljen time, ali takva je sudbina visokih. Smile Prekomandovan je na Muzil i ponekad smo se vidjali kad smo izlazili u grad. Obično u kafe "Jadran", u centru.
U Rojcu je bio Mišo Grubić koji se starao o akumulatorima radio stanica i u njegovom "kabinetu" sam provodio dosta vremena jer smo obojica voleli da igramo šah, a to je bilo najmirnije mesto da se odigra dobra partija.

Ma, ne pominji poligone!Very Happy Jedva sam čekao da otpevam onu "Zbogom Pulo, zbogom poligoni. Nema više lezi, avioni!"
Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 12:56

Ne mogu da se setim kako se zvalo mesto gde smo mi išli na gadjanje. Pogrešiću sigurno! Ili je bio Valbandon ili Barbariga????!!!!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 13:12

klasa46RM (citat):
Ne mogu da se setim kako se zvalo mesto gde smo mi išli na gadjanje. Pogrešiću sigurno! Ili je bio Valbandon ili Barbariga????!!!!
 
Ne mogu se ni ja sjetit naziva.
Jeste li pješačili tako negdje 10-tak km?
A na čelu kolone je bio zastavnik, imao je tad 50-tak godina, i kondicije više nego mi. Laughing 
Imaš ga na slici (na našoj lijevoj strani) sa svečane obaveze koju sam postavio na ovoj temi, sijed čovjek, također se ne mogu sjetit imena. Embarassed 
U stvari, mi sa starješinama nismo imali puno posla, sve su uglavnom vodili desetari.
Komandir čete je bio poručnik Zoran Dokmanović, a on u tvoje vrijeme još nije ni akademiju bio upisao. Very Happy 
Bio je oženjen strankinjom, Britankom, pa su svi govorili da samo zbog toga neće puno napredovati u karijeri. Surprised  To je valjda bilo neko (neslužbeno) pravilo. Danas bi se to zvalo kršenjem ljudskih prava. Laughing 
 
Inače sam iz Dalmacije, u Zagrebu sam već 24 godine, klasična priča, došao na studij i ostao... Laughing
Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 13:36

Da, pešačili smo dosta. Moglo bi biti desetak km. Mislim da se radi o istom mestu. Ima ovde u Pančevu jedan moj klasić ali ga već godinama nisam video. Taj je uvek imao memoriju fantastičnu. Živa enciklopedija! Pokušaću da ga pronadjem i da ga pitam. Taj se mora sećati i šta smo kad imali za doručak.Very Happy 

Onaj starešina sa slike mi je nepoznat, ali ni to nije čudo jer sam čuo da je još tokom 1976. došlo do nekih kadrovskih promena na Fizeli. Pa, u Rojcu se u roku od samo 6 meseci, u drugoj četi četvrtog bataljona izmenio kompletan starešinski kadar ... penzije, prekomande ... Vojska je bila skoro "sludjena" zbog toga. Taman se navikneš na jedne i znaš im sve "slabosti" i "jakosti", a onda ti se dofura komplet nova garnitura, pa sve iz početka.
Ja nisam to iskusio na svojoj koži, ali pričali su borci iz druge čete.

Znači dalmatinski zagrepčanin? Very Happy Pa i ja sam požarevački pančevac, ali istinu da kažem pre bi se moglo reći da sam požarevačko-pančevački vićentinac jer dugo živim u Vicenzi, u Italiji. A sad skoro više i neznam šta sam Smile .... nit sam stalno tamo, niti sam stalno ovde. Život je čudo nevidjeno!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 13:51

Je li bilo tih famoznih krava koje su slobodno lunjale uokolo po Fizeli u tvoje vrijeme?? Laughing
Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 13:56

Ej, Max Blitz! Ma setio sam se!!!! Odjednom mi je sinulo. Kakva Barbariga, kakav Valbandon .... znao sam da grešim! U pitanju su Banjole! Tamo se nalazio poligon za izvodjenje gadjanja. Ne mogu da shvatim kako sam to zaboravio. Dva puta sam vodio ljude za obezbedjenje strelišta, i zaboravim kako se zove. Prolupao sam načisto!Very Happy 

E, krava nije bilo u moje vreme, ali je bio jedan mali neispravni tenk iza kasarne. Šta je on radio tamo ni dan današnji mi nije jasno. Nikoga nismo pitali, niko nam nije ništa rekao. Stojao tenkić tamo, a mi sedeli na njemu, pušili, pričali .... o svemu, samo ne o tenkiću. Smile 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 14:03

klasa46RM (citat):
U pitanju su Banjole!

Stojao tenkić tamo, a mi sedeli na njemu, pušili, pričali .... o svemu, samo ne o tenkiću. Smile 
 
Da, mogle bi bit Banjole, pogledat ću malo po Google maps gdje bi to točno bilo.
Nije bilo tenkića kad sam ja bio...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 14:39

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Evo, ovdje sam probao izvući da se na istoj karti vidi i kasarna Fizela i predio Banjole. Very Happy 
 
žuta strelica - Fizela
bijela strelica - Banjole

Na vrh Go down
klasa46RM
Gušter
Gušter
klasa46RM


BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2013-07-06
DOB : 69
M(j)esto Pančevo

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime07.07.13 16:07

Svaka čast, borac! Uspelo ti je da ih savršeno uklopiš!salutiranje
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime09.07.13 12:18

Bile su dvije strjeljane jedna bliža a jedna dalja i ta dalja su bile Banjole a bliža ja mislim Valdebek možda griješim
Na vrh Go down
Sponsored content





FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka   FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka Icon_minitime

Na vrh Go down
 
FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
Na vrh 
Stranica 1/8Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PT- ???
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PJT-401
» Pula, Karlo Rojc 1986/87
» VP 6766 Premantura
» Pula Katarina (pekara) 1986-1987

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
VOJNA PLATFORMA
 :: Ratna mornarica
-
Idi na: