FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pula - Katarina, mornarička pešadija

Go down 
+116
damjan72
pera84
barbican
Nikica1973
oktagon
dunja963
Berač šparuga na utvrdama
vojniks
semsudin
Charapan
Jaroslav
pula84
PORUCNIK
drzarkoff
Simonoski
slonche
aries
misamld
BORKO
opatija
jun87
toni105
Kapetan56
trc 79/80
Komandni vod
taneski goran
petrovic mirko
DŠKM
Zoran.jancevski
navyblue
Suljić Irfan
zastavnik
vlado nikolovski
goran9030
beka bucan
kasup
sulja
Mile65
pulajna
Smoki
split
mornar71
Katarina 1983
scout88
Minolovac
Vojnik Graničar
Brajić
dpuric
BRKA
milutins
Radovan Radovanovic
Rasko'
Blagoje
Neša
more6
toma82
lacoš
Anes suno secondo
Djole71
Alef
marioslo
janeztrdi
damjan 72
kg-88
MUSHOKI
SveJug
flexi
missar
lutfi m
kapija
dragisa lazic
davor1
Max Blitz
Stazio
vojnik231
slisko
brioni 82
Gringo
Milan1
vickyvicky
bežigrad
vadragan
Mikoyan
milan55
vladimir era uzice
Boban88
maks
vladimir
vlade021
alexandar
Slaviša Makso
Kap. Stanimirović
generacija80
johnny b
pelister1
dragnik
marinac
mario5
slavi
rade09
vojnik1984
Korto
Prasac
m@x
Gerr
Giuliano
nesa65
bravid
mgalic2
Marduk
BUNKERMAN
purger
mad-max
VBČ
kole
madamov
120 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 15, 16, 17
AutorPoruka
jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 788
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 72
M(j)esto kočevje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime16.03.21 9:40

šparugar:

jebiga, zdaj pomladi vas morje jebe z meglo, imate nižjo temperaturo kot mi celinci 100 km od morja, tu pri nas je podobno..., je pa vseeno lepo...
lep pozdrav iz "dežele" vsem forumašem...

goran9030 and Berač šparuga na utvrdama vole ovaj upis

Na vrh Go down
Angy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2021-03-21

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime21.03.21 10:10

[You must be registered and logged in to see this image.]
Jel zna neko mog tate Slaviša Radić
PULA kasarna KATARINA decembarska 1987-1988..
molim vas javite se! trazim njegovi drugari. hvala unapred Smile

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime30.03.21 2:58

Pozdrav Angy, ja sam u to vrijeme već napustio Katarinu. 
U kojoj jedinici je bio tvoj tata? Kod kojeg komandira?

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Angy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2021-03-21

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime30.03.21 9:48

Kaze: kod Vucka i Marića
Mornaricka Pesadija
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime30.03.21 13:44

U tom slučaju smo bili u istoj zgradi, samo u različito vrijeme. Osim toga ja sam bio u vodu kap. Radovanovića. 
Nadam se da će naći nekog od svojih klasića. Inače, Vučko - ili kapetan Vučićević i danas živi i radi u Puli. Imao sam s njime par zgoda i nezgoda, ali do kraja smo ostvarili dobru suradnju. Ima skoro isti brk, samo je u međuvremenu malo obijelio. Valjda zbog mraza Smile
Pozdrav za kolegu!!

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Angy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2021-03-21

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime30.03.21 17:58

Najverovatnije jeste, zelimo vas sve najbolje Smile

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Grof 203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2021-04-16

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime16.04.21 16:32

Pozz svima. Proveo sam nezaboravnih 6 godina na otoku Sv. Katarina

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Grof 203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2021-04-16

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Pozz. Punih 6 godina dam proveo na otoku sv. Katarina. Pretražio ga uzduž i popreko, preronio..nisam naišao niti pronašao ništa minirano ili slično nešto.    Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime16.04.21 20:49

Nikica1973 (citat):
Здраво
Што се тиче мина подметнутих на Светој Катарини, ствари стоје овако. Сама Катарина је чиста у касарни, бар колико знам. Што се тиче места ван касарне, односно од главне капије удесно, читав појас је очишћен машинама, а затим је у тај појас постављено пуно закрпа, против тенкова итд. Од капије када уђете и десно, до обале ... Било је и оних са усмереном акцијом на малој капији близу мора. Нисам сигуран да је ширина појаса била давно, али мислим да је постављен у простор који је претходно очишћен. Гнездо пролази кроз маглу да су се можда налазили лево од капије у неком делу унутар касарне .. Не пишем ово јер вас ценим као државу итд. Не ценим вас и хоћу не поштујем вас .. Пишем ово ако могу да помогнем невиним цивилима, деци и женама да не stradaju.. каплар Сокочанин

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime17.04.21 1:12

Dobro nam došao Grofe!!!
Drago mi je kada god se na Forumu pojavi netko tko je bio na istom mjestu gdje i ja, bez obzira ako je i različito vrijeme. 
Zanimljiva je tvoja napomena da si na Katarini proveo punih 6 godina. Možda bi nam mogao napisati nešto o tome, postaviti neku sliku... U svakom slučaju, svaki tvoj post je dobro došao. 
Isto tako, slobodno nam se pridruži i na ostalim temama. Pretraži forum i pronađi teme koje ti se sviđaju ili otvori neku novu. Ćaskaj s nama u "ćaskaonici" ili nam opiši kako izlaziš na kraj sa Koronom u tvom kraju. A možeš jednostavno napisat neki vic ili prilog u vojnim zanimljivostima, na današnji dan ili prokomentirati neki drugi tekst ili događaj. Ako potražiš pulske vojne objekte, sigurno ćeš uočiti odlične tekstove kojima nas "filuje" Berač šparuga. 
Bit će mi drago da tu ostaneš duže vrijeme i postaneš dio ekipe koja se stalno ovdje okuplja.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama and Grof 203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Marin11111
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2021-04-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Katarina i Monumenti   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime30.04.21 13:15

Dobar dan, da li možda netko ima slike Katarine / Monumenata dok je bilo u funkciji. Hvala.

goran9030 and Grof 203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime30.04.21 20:56

Pozdrav Marine, 
slika ima dosta i na FB, ali i ovdje na temi. Svatko od nas ima još više ili manje privatnih slika. 
Međutim, konkretnih slika iz vremena funkcioniranja kasarne "1. maj" - Katarina/Monumenti može biti u nekim arhivima, jer tada se nije smjelo puno škljocati foto-aparatom. 
Da li te nešto konkretno zanima, neka posebna godina ili objekat?

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Marin11111
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2021-04-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime01.05.21 22:44

Ne zanima ne konkretno (specificno) neka godina. Nego me zanima slika Monumenata i Katarine dok je to još bilo u funkciji tj. dok je bila vojska, da li JNA ili HV nebitno. Dok je bilo u funkciji. Jer iz Pule sam bio sam na tom mjestu i dosta mi je žao tih objekata zbog devastacije itd. I još pogotovo ovaj Končar što je dobio koncesiju. Srušio je oko 6 objekata... Strašno.

goran9030 and Grof 203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime02.05.21 11:55

Marin11111 (citat):
Dobar dan, da li možda netko ima slike Katarine / Monumenata dok je bilo u funkciji. Hvala.

Ne zanima ne konkretno (specificno) neka godina. Nego me zanima slika Monumenata i Katarine dok je to još bilo u funkciji tj. dok je bila vojska, da li JNA ili HV nebitno. Dok je bilo u funkciji. Jer iz Pule sam bio sam na tom mjestu i dosta mi je žao tih objekata zbog devastacije itd. I još pogotovo ovaj Končar što je dobio koncesiju. Srušio je oko 6 objekata... Strašno.

Pozdrav sugrađanu.
Predlažem da u knjižnici posudiš knjige i u njima gledaš povijesne fotke otoka Sv. Katarine i Monumenta.

Prva knjiga: Sto godina ratnog zrakoplovstva u Hrvatskoj, broj stranica: 419, godina izdanja: 2012.
Zašto ta knjiga? Vidjet ćeš kako je tekao razvoj tog napuštenog otoka u prvu hidrobazu na istočnom Jadranu. Kako je tu bio arsenal gdje su građeni hidoplanovi... Ima puno fotki od 1912. do 1918.

Druga knjiga: Pulska kruna, I i II, broj stranica: 259+231, godina izdanja: 2008.
Zašto za knjiga? Saznati ćeš što je sve bilo i građeno na tom području od sredine 19. stoljeća do 1991.

O razdoblju JNA nisam našao knjige koje obrađuju Sv. Katarinu i Monumente, a posudio sam i pročitao puno knjiga o toj tematici u Sveučilišnoj i Gradskoj knjižnici te u onoj Saveza antifašističkih boraca.

Meni je interesantno proučavati ortofoto kartu iz 1968. i uspoređivati je sa sadašnjim stanjem (Google Earth 3D). Vidi se da je dosta objekata nastalo nakon 1968.

Svakako preporučan pogledati Studiju o utjecaju na okoliš za zahvat Nautičko turističkog kompleksa Sv. Katarina i Monumenti. Ona mi je zanimljiva je navodi funkciju svakog objekta na tom području:
[You must be registered and logged in to see this link.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime03.05.21 14:09

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime03.05.21 14:10

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime03.05.21 14:18

Evo nekoliko slika koje sam skenirao, ali problem je u tome što mi nismo slikali zgrade ili stvari oko sebe, već sami sebe. U vrijeme JNA, slikanje po kasarnama je bilo poprilično zabranjeno. Osobito ako bismo slikali neku konkretnu zgradu. Moglo je to biti prilično nezgodno, jer hajde ti odgovori - zašto si slikao skladište? Ili zašto si slikao ulaz u zgradu kasarne?
Da ne slikaš možda za neku stranu službu? Smile
Žao je meni što nismo slikali one nizozemke koje su na jahtici došle do mosta između Katarine i kopna. One nama piće i cigarete (a idućeg izlaska još ponešto), a mi njima zvijezde sa beretka ili komplet zvijezdu sa beretkom. Jedan bataljonac skinuo i dao košulju...
Pa se ubrzo sjurili dežurni iz komande, pa nas razjurili Smile 
Bila bježanija, ali srećom - bili smo mladi i utrenirani pa nas nisu stigli. A još veća sreća - puna kasarna vojske, pa nas nisu mogli ni prepoznati Smile
Eh...

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama and Jovica84 vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime03.05.21 16:48

Hvala ti goran9030 na ovim prekrasnim sjećanima. Jednog dana ću pročitati svih tvojih 2307 postova (stanje na dan 3.5.2021. u 16:45h) jer me svojim postovima jako zabaviš.
p.s.
U postu od 14:09h objavio si dvije fotke kada si posjetio Keopsovu piramidu. Znam da si bio vojnik u doba nesvrstanosti, ali nisam znao da su vas slali u Egipat ;-)

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime03.05.21 17:08

Hvala na tome da si mi danas izmamio osmjeh od uha do uha... 
Ne znam da li je u tih 2307 postova barem 5% onoga što nekome može biti zanimljivo, ima tu svega i svačega, ali tko sam ja da ti to branim?
Možda od toga jednog dana izađe knjiga sabranih djela forumaša goran9030... nikad se ne zna. 

A što se same piramide tiče, volio bih da je ona još uvijek na svom mjestu, naime ta nakupina kamenja je dio nečega tko zna kada i zbog čega izgrađenog, a gdje je stajao jarbol na kojem smo svako jutro dizali i svaku večer spuštali zastavu. 
Pored je bio i spomenik istarskim partizanima, a on je koliko sam vidio sada devastiran ...

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime03.05.21 17:22

[You must be registered and logged in to see this image.]
Evo, tu se nalazi(la) "Keopsova piramida" Smile

_________________
In medias (t)res...

Nebojša0, Berač šparuga na utvrdama, Doktor Živago and Grof 203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime03.05.21 17:30

[You must be registered and logged in to see this image.]
Više se ne sjećam šta je tu Smrček izgubio, je li to bila zvijezda sa kape ili dugme sa bluze... 
U svakom slučaju trebalo je ići na smotru za izlazak, a mi smo mu nešto tražili između kamenčića. 
Ako se dobro sjećam - slikao je Božo Matić. On je od neke od svojih djevojaka iz Švedske dobio foto aparat, pa je škljocao naokolo dok nije ostao  bez njega
p.s. - to je "Keopsova piramida" sa prednje desne strane Smile

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime16.06.21 12:53

Kap. Milomir Vučićević

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime02.07.21 14:16

goran9030 (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ova slika je nastala u proljeće '85. Tu smo na "hvatanju boje" prije nego što smo odigrali utakmicu "august '84" - "februar '85". 
Na žalost zablokiralo mi pamćenje i ne mogu se sjetiti svih imena, ali ću napisati što se sjetim:
Ovaj što se nije htio slikati je Drinčić Željko (mislim da je iz Nikšića)'84, ja sam ovaj što se popeo na prečku (o tome danas mogu samo sanjati, a i prečka ne bi izdržala Smile ).
Gornji red stoje L-> D: Andrej Ahčan- Ljubljana '85, do njega je moj klasić, Slovenac ali imena se ne sjećam Sad , Alojz Pal- M. Sobota '85, Ivan Fuchs-Maribor '85, Johman Krešimir (Gospić-Zagreb) '84, do njega je ovaj crni momak iz Beograda - iznimno pozitivan tip, ali ne mogu se sjetiti imena '84, Stoisavljević Goran (Skočko) - Banja Luka '84, Gazmend Pupovci-Peć '84 i Zoran (?) Cvetković- Vranje '84.
sjede/čuče L-D: Ivica Smrček- D. Stubica '85, Esmir Džafić-Zagreb '85, Toni Stevanovski-Skopje '85, ???? ne mogu se sjetiti imena ovog momka, znam da je sa Kosova i da je bio relejac ili telefonist '84, 
Branko (Bane) ??? ne sjećam se prezimena - u to vrijeme iz Belog Manastira '84 i Haljit Haljiti sa Kosova '84. 
Danas ovo igralište ovako izgleda:
Gledajući stare postove, naišao sam na ovaj. I sjetio sam se Smile
"???? ne mogu se sjetiti imena ovog momka, znam da je sa Kosova i da je bio relejac ili telefonist '84, "
Sjetio sam se, zove se Faik  (nadam se da je i danas živ i zdrav) a prezimena se i dalje ne mogu sjetiti. Olakotna okolnost je ta što ipak nije bio moja generacija Smile

_________________
In medias (t)res...

madamov and Berač šparuga na utvrdama vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime27.08.21 22:04

Prije par dana pronašao podatak, u talijanskoj knjizi, o tome kako se zvala kasarna na otoku Sv. Katarina u doba Kraljevine Italije. Kasarna koja se u doba SFRJ zvala 1. maj u doba između dva svjetska rata zvala se Garbarino Garassini po talijanskom avijatičaru koji je sudjelovao u bombardiranju Pule u Prvom svjetskom ratu.

Evo kratke vojne povijesti otoka Sv. Katarina:
12/1911. - Ratna mornarica A-U kupila otok za 24.450 korona (po Elmu Cveku, knjiga: Naredba broj 12), odnosno za 26.450 kruna (po Francu Ancelju, publikacija: Franina i Jurina 2012.)
1912. - otočić je proširen nasipavanjem, sagrađena je infrastruktura s hangarima i prilaznim stazama.
23.2.1912. -  na otoku svečano puštena u rad ratno-mornarička Zrakoplovna postaja Pula čiji je zapovjednik bio Viktor Klobučar u sklopu Mornaričkog zrakoplovstva.
27.9.1912. - uz obale otoka poletio je Klobučar u prvi zabilježeni probni let hidroplana u Puli.
1/1913. - u Zrakoplovnom arsenalu na otoku su sklopljena prva dva hidrozrakoplova (izviđački Donnet-Leveque/FBA Type A) koji su željeznicom dopremljeni iz Pariza. Na otoku kreće gradnja hidroplana.
5/1915.-11/1918. - na otoku Sv. Katarina smještena je jedna od 4 zrakoplovne luke u okolici Pule odakle polijeću zrakoplovi koji bombardiraju talijanske gradove ili sudjeluju u zračnim bitkama protiv talijanske i američke avijacije koja dolazi bombardirati Pulu.
11.2.1917. - poginuo je poručnik broda Giuseppe Garbarino Garassini u zračnoj bitki iznad Poreča. Inače, Talijani bilježe da je umro u Puli, a koju povezuju s njime jer je sudjelovao u bombardiranju Pule istog dana, a nakon čega je letio preko Poreča za Veneciju gdje je bio zapovjednik baze hidroaviona.
5.11.1918. - počinje okupacije Pule od talijanske vojske.
8.11.1918. - talijanski mediji pišu da Hrvati (nezadovoljni prisustvom talijanske vojske i opirući se najavi priključenja Pule Italiji) uništavaju i kradu na prostoru Zrakoplovne postaje na otoku te idućeg dana (9.11) talijanska vojska okupira otok Sv. Katarina.

U doba fašističke vladavine Zrakoplovnu postaja Pula na Sv. Katarini su preimenovali u Garbarino Garassini. Potom su srušili K.u.K. Mornaričku zrakoplovnu postaju, a kasnije i Zrakoplovni arsenal te Hidrozrakoplovnu luku. No, sagradili su 1938./39. podmorničku školu i ronilački toranj te most Monumenti-otok Sv. Katarina, u dužini od 250 m 1936./37.

Nema podataka da su od kraja 1943. do 2004. četiri različite vojske išta sagradile na otoku. Uglavnom su se koristile infrastrukturom koja je sagrađena u doba Austro-Ugarske monarhije i Kraljevine Italije.

1945. - Sv. Katarinu napuštaju postrojbe nacističke i fašističke vojske, a preuzima je Narodno oslobodilačka vojska, ali je ubrzo predaje anglo-američkoj vojsci.
1947. - Anglo-američka vojska napušta Pulu, a koju preuzima Jugoslavenska armija te kasarnu na Sv. Katarini preimenuje u 1. maj.
1991. - Sv. Katarinu napušta JNA, a preuzima je HV koja ju preimenuje u vojarna Monumenti.
2004. - napušta je i posljednja vojnik i nakon 92 godine na Sv. Katarini više nema vojske pa vandali kreću u postepenu devastaciju te uništavaju i šaraju objekte.
2007. -otok se stavlja pod preventinu zaštitu temeljem rješenja Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskog odjela Pula.
2012. - Danko Končar pobjeđuje na međunarodnom natječaju i dobiva Sv. Katarinu na koncesiju (od 2017. do 2067.) radi izgradnje nautičke marine i pratećih sadržaja na otoku. Gradnja je počela u ljeto 2020., ali još nije završena.
2015. - od te godine na Sv. Katarini se redovito održava manifestacija No Traction Weekend - natjecanje u kontroliranom proklizavanju (drift) vozila (BMW-a).

Tko zna što bi rekli svi oni vojnici Austro-Ugarske, Kraljevine Italije, nacističke Njemačke, anglo-američke, JNA i Hrvatske da su tijekom svojeg služenja vojnog roka vidjeli ove prizore kakvi su uobičajeni na Sv. Katarini već nekoliko godina tijekom No Traction Weekenda. A što bi rekli? Ništa ne bi rekli! Pucali bi iz svog postojećeg ručnog naoružanja ;-)
[You must be registered and logged in to see this image.]

bežigrad, kasup and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
bežigrad
Gušter
Gušter



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2012-03-10

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime30.08.21 19:18

Bravo Berač šparoga,
hvala ti na trudu i pronalasku podataka o "ratnom putu" Katarine.

kasup and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime12.11.21 20:37

goran9030 (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Košarkaška ekipa 9030/23 u ljeto 1985. Četiri džombe i gušter u sredini, ali dobro smo odigrali neki neformalni i na brzinu dogovoreni turnir. 
S lijeva na desno: Branko Kurilić (Beli Manastir, sada Temerin), Goran Stoisavljević "Skočko" Banja Luka(naš ćata - nakon razduženja mi je ostavio svoje uprtače), u sredini sam ja (ja sam taj gušter), Zoran(?) Cvetković iz Vranja i Duško Martinović iz Beograda.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime26.01.22 16:26

Zahvaljujem se Dunji963 na poslanim fotografijama. Danas se prošetala našom nekadašnjom kasarnom i nije propustila priliku pokazati nam kako to upravo danas tamo izgleda. 
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime26.01.22 16:26

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime26.01.22 16:28

Namjerno slike objavljujem bez komentara. Neka svatko to doživi na svoj način. 
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime26.01.22 16:29

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime26.01.22 16:30

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime26.01.22 16:31

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime04.02.22 12:25

Na današnji dan, 04.02.1985. došao sam u kasarnu "1. maj" u Puli, u popularnu "Katarinu". 
Bio sam u VP 9030/23 - komandir voda je bio kap. Radovan Radovanović, a ostali starješine su bili st. vodnik I kl Živorad Raković, i vodnici I klase Cvetko Radivojević i Božidar Sukreški. 
Desetar mi je bio Marko Logar iz Maribora. 
Da ne nabrajam dalje, nešto treba ostati i "vojna tajna" Smile
Uglavnom, tog dijela svog života se rado sjećam i danas, kao i društva koje je bilo tamo. 
Pozdrav svim "Katarincima".

_________________
In medias (t)res...

Gerr and SveJug vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
kole
Gušter
Gušter
kole


BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2010-01-03

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Bunker   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime12.03.22 18:33

Bunker
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime13.03.22 14:12

Na žalost, nisi postavio sliku. 
Jesi li mislio na ovaj:
[You must be registered and logged in to see this image.]

ili si mislio na onaj na obali ispod restorana?

_________________
In medias (t)res...

drzarkoff and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
damjan72
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2021-02-22

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime23.04.23 21:43

Dobar dan ,kao neko koje bio na katarini veci deo sluzbe u jna interesovao sam se sta je sa kasarnom i nakraju sam je obisao 2021. Obisao sam i Barbarigu i Aerodrom slike ce cerka ubaciti kasnije,puno pozdrava beracu sparuga.Na kasarnama jos uvek ima table minirano na 3 jezika hteo bih da se izvinem jos jednom gradjanima pule, ali kao sto sam napisao na forumu osim aerodroma za koji sam znao da je miniran i gde sam bio prisutan odnosno doleteo sa vojnicima level pro nivoaoa ostale 3 kasarne su samo bile u planu za miniranje.Veliku zahvalnost dugujemo gradonacelniku Pule i njegovom timu da  su sprecili rusenje teretnog aviona sa clanovima porodica oficira, da nije Pula bi drugacije izgledala.Bio sam clan obezbedjenja pregovora po celoj Istri i ovo je najbolji moguci nacin za odlazak. Snage koje su na kraju ostale da cuvaju katarinu u onom uzem prstenu su bile dovoljne za odbranu  a izvidjaci okolo u sumi rezerva. Cujemo se posle jos SRETNO

goran9030, drzarkoff and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime24.04.23 9:33

Damjane, hvala za objavu i informaciju o tome da kasarne ipak nisu bile minirane. 
Sličnu informaciju sam dobio i od kap. Stanimirovića. 
Za postavljanje slika, na žalost imaš još samo nekih tjedan dana jer je vlasnik foruma odlučio da ga ugasi. 
Pozdrav svim bivšim pripadnicima mornaričke pješadije, a osobito onima koji su to bili na Katarini. 
salutiranje

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
drzarkoff
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2017-11-28
DOB : 55
M(j)esto Skopje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime29.04.23 15:03

Баш ми је жао што читам да се затвара форум.

Нажалост, нисам пронашао никог од пекара, Музил/Катарина 1987/1988.

Поздрав из Македоније.

madamov, goran9030 and damjan72 vole ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 17 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pula - Katarina, mornarička pešadija
Na vrh 
Stranica 17/17Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 15, 16, 17
 Similar topics
-
» Mornaricka pesadija Trebinje 1988\89
» KATARINA I MONUMENTI - HOTELI
» VP 1159, VP 6030, Saura, Katarina, Vojna Bolnica, sve PULA 1977/1978
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PT- ???
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PJT-401

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: