FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pula - Katarina, mornarička pešadija

Go down 
+116
damjan72
pera84
barbican
Nikica1973
oktagon
dunja963
Berač šparuga na utvrdama
vojniks
semsudin
Charapan
Jaroslav
pula84
PORUCNIK
drzarkoff
Simonoski
slonche
aries
misamld
BORKO
opatija
jun87
toni105
Kapetan56
trc 79/80
Komandni vod
taneski goran
petrovic mirko
DŠKM
Zoran.jancevski
navyblue
Suljić Irfan
zastavnik
vlado nikolovski
goran9030
beka bucan
kasup
sulja
Mile65
pulajna
Smoki
split
mornar71
Katarina 1983
scout88
Minolovac
Vojnik Graničar
Brajić
dpuric
BRKA
milutins
Radovan Radovanovic
Rasko'
Blagoje
Neša
more6
toma82
lacoš
Anes suno secondo
Djole71
Alef
marioslo
janeztrdi
damjan 72
kg-88
MUSHOKI
SveJug
flexi
missar
lutfi m
kapija
dragisa lazic
davor1
Max Blitz
Stazio
vojnik231
slisko
brioni 82
Gringo
Milan1
vickyvicky
bežigrad
vadragan
Mikoyan
milan55
vladimir era uzice
Boban88
maks
vladimir
vlade021
alexandar
Slaviša Makso
Kap. Stanimirović
generacija80
johnny b
pelister1
dragnik
marinac
mario5
slavi
rade09
vojnik1984
Korto
Prasac
m@x
Gerr
Giuliano
nesa65
bravid
mgalic2
Marduk
BUNKERMAN
purger
mad-max
VBČ
kole
madamov
120 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next
AutorPoruka
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime01.11.20 15:30

Dunja, žao mi je što nemam više slika koje pokazuju građevine - iz razloga kojeg sam već ranije naveo. 
Pokušao sam prikazati gdje je koja slika nastala, ako je potrebno za još neku od prethodnih mogu označiti lokaciju. Na žalost, više imam ovih "derutnih" slika kako danas te građevine izgledaju. 
Nadam se da će osim tebe još ponetko vidjeti ove objave, možda se netko i prepozna na slikama ili pronađe nekog poznatog. To bi bilo super. 
Ako nekoga još nešto dodatno zanima po ovome, slobodno pitajte, a ja ću se potruditi da odgovorim onako kako me sjećanje služi. Smile

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
oktagon
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2017-05-18

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime01.11.20 21:03

Goran 9030 Haljit Haljiti
Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime01.11.20 21:09

Odi na viber
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime01.11.20 21:13

oktagon (citat):
Goran 9030 Haljit Haljiti
Pa malo je falilo da slično napišem - meni se stalno motalo ono Haljiti Haljiti... ali da ne napišem pogrešno, radije sam ostavio ime "slobodno". 
Hvala za pomoć i ispravak, odmah ću to ispraviti u objavama. 
Kako znaš za Haljita? Jesi li i ti bio kod kap. Radovanovića?

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime01.11.20 21:20

goran9030 (citat):
oktagon (citat):
Goran 9030 Haljit Haljiti
Pa malo je falilo da slično napišem - meni se stalno motalo ono Haljiti Haljiti... ali da ne napišem pogrešno, radije sam ostavio ime "slobodno". 
Hvala za pomoć i ispravak, odmah ću to ispraviti u objavama. 
Kako znaš za Haljita? Jesi li i ti bio kod kap. Radovanovića?
Jooooj  sorry ... sad sam se sjetio - PREMANTURA!!!! Smile
A čarobna poveznica - teleprinterist  Smile - je li tako?

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime04.11.20 19:59

goran9030 (citat):
Štinjanski for - ili kako smo mi to u 139.brmp kratko nazivali "Štinjan" nalazi se pored istoimenog mjesta. 
Prema napisima, tamo postoje tri!!!! fora, a ja to uspijem saznati tek 30 i kusur godina nakon odlaska iz tih krajeva Smile
Prema položaju, 99% sam siguran da smo na vježbe dolazili na for Punta Christo. To je bilo (koliko se sjećam) kružno utvrđenje, a dodatno je bilo osigurano dubokim opkopima. Preko tih opkopa su bila barem dva drvena mosta, željezne rešetke kao vrata i onda se ulazilo u kružna dvorišta. Tamo je bilo više ulaza u tunele. Taj for me je uvijek fascinirao, izgledao je kao neka srednjovjekovna građevina, kao neki zamak. Tome su zaista doprinosili duboki opkopi i mostovi preko njih.
Ovaj post forumaša goran9030 sam preuzeo s druge teme i prenio ga ovdje, u temu o Katarini, jer bih volio da i drugi forumaši koji su služili vojni rok u kasarni "1. maj" napišu svoja sjećanja iz štinjanskih tvrđava.
goran9030, molim te napiši nam svoja sjećanja o tome: "na vježbe dolazili na for Punta Christo".

Ovako to zamisli: vi ste bili među posljednjim vojnicima koji su u vojne svrhe koristili pulske tvrđave.
Moja generacija (ročnici iz 1998.) provodila je vrijeme na njima tako da ih je čistila od biljaka - prava rovovska borba s podmuklim neprijateljem koji nikad ne spava ;-)
Kada se jednog dana budu pisale nove knjige o pulskim utvrdama upravo će vaša svjedočanstva biti odlično štivo u tim publikacijama. Evo, u pulskom Pomorskom i povijesnom muzeju Istre sprema se izložba o pulskim fortifikacijama te iz mnogih knjiga sakupljaju svjedočanstva vojnika koji su služili tu vojni rok u proteklih 150 godina.

Drugo.
Gdje su bile tvrđave kojima se mogla koristiti vojska smještena u kasarni "1. maj"?
U prilogu šaljem dvije fotke.
Na prvoj, od Google Earth 3D, obilježio sam 11 austrijskih fortifikacija. Fotkano iz smjera otok Sv. Katarina (na istoku) prema Velikom Brijunu (na zapadu)
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na drugoj, fotkano s mog balkona, obilježio sam 10 fortifikacija tog istog područja.

s obzirom da forumaš goran9030 mješa pojmove kao što su kružno utvrđenje i Punta Kristo, onda valja objasniti koja je kružna, a što je sve Punta Kristo.

MG - narančasta slova - kružni martello toranj (iz 1836.) koji je uklopljen u potkovastu utvrdu Monte Grosso (ili Debea Vrv) iz 1855., a s južne strane obranjen topničkom bitnicom koja je velikim djelom srušena 1989. zbog izgradnje vodospreme. Ove tri obrambene pozicije okružene su rovom. Godine 1914. bile su funkciji kasarne i skladišta oružja. Oštećene bombardiranjem 7.2.1945. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

MG - crvena slova - (pravokutna) kazamatirana merzerska bitnica (s kraja 19. st) Monte Grosso (ili Debea Vrv) s južne strane zaštićena obrambenim nasipom. Godine 1914. brojila je posadu od 96 vojnika i 2 oficira. Najveći top bio je od 21 cm. Imala je 4 takva. Oštećena bombardiranjem 17.2.1945. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

SM - tamno plava slova - (pravokutna) merzerska bitnica (s kraja 19. st) San Maesta (ili Sv. Maištada) sa zapadne strane zaštićena obrambenim nasipom. Godine 1914. brojila je posadu od 96 vojnika i 2 oficira. Najveći top bio je od 21 cm. Imala je 4 takva. Oštećena bombardiranjem 1945.

M - žuta slovo - kružna utvrda Munide (ili Munida) iz 1856., okružena obrambenim rovom. Godine 1914. bila je u funkciji kasarne i skladišta oružja. Oštećena bombardiranjem 1945. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

PK - svijetlo zelena slova - kružni martello toranj (iz 1836.) Punta Christo (ili Punta Kristo) koji je uklopljen u veću kružnu utvrdu (1859.), koja je integrirana u još veću kružnu utvrdu (1865.), a kojoj su dograđena dva bočna krila (1883.) čime se transformirana u poligonalnu utvrda s blindiranom čeličnom kupolom i 3 topničke bitnice. Godine 1914. brojila je posadu od 466 vojnika i 10 oficira, a toliko mnogo nije imala niti jedna druga pulska utvrda. Bila je najveća i najsnažnija obalna utvrda u Austro-Ugarskoj. Najveći top bio je od 28 cm. Imala je 4 takva. Oštećena bombardiranjem 22.2.1945. Dio je korišten do 1980. Od 1982. je bila spremište streljiva i MES 139. Gardijske brigade mornaričke pješadije. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

PK - tamno zelena slova - dvije uzobalne topničke bitnice Punta Christo (ili Punta Kristo). Sudjelovale u potapanju francuske podmornice "Curie" 23.12.1914. te 14.5.1918. u sprečavanju napada talijanskog torpednog tanka s gusjenicama (ili motorne torpiljarke s gusjenicama) "Grillo". Zbog ove dvije obrane Pule, dvije uzobalne topničke bitnice Punta Christo postale su najaktivniji obrambeni položaj u Prvom svjetskom ratu u Puli. Najveći top bio je od 9 cm. Imale su 8 takvih.

V - svijetlo plavo slovo - kazamatirana (poligonalna) topnička bitnica Valmaggiore (iz 1886.) okružena ukopanim obrambenim rovom sa 3 strane. Godine 1914. brojila je posadu od 192 vojnika i 3 oficira. Najveći top bio je od 28 cm. Imala je 2 takva. Oštećena bombardiranjem 7.2.1945. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Z - roza slovo - kazamatirana (poligonalna) bočna topnička bitnica Zonchi (Žunac). Prva faza datira od prije 1820. godine. Godine 1903. brojila je posadu od 23 vojnika. Najveći top bio je od 4,7 cm. Imala je 4 takva. Sudjelovala u potapanju francuske podmornice Curie 23.12.1914. Oštećena bombardiranjem 17.2.1945. Dio je korišten do 1985.

M - crno slovo - (pravokutna) topnička bitnica Monumenti iz 1859. koju je srušila talijanska vojska 1930-ih zbog gradnje škole/vojarne za časnike i dočasnike podmorničare. Već je 1914. bila izvan vojne upotrebe.

X - bijelo slovo - Stanica za paljenje-aktiviranje morskih mina (iz 1869.) u drugom pravcu, onom Punta Grossa do punte Val de Figo. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

SG - ljubičasta slova - spremnici goriva Zonchi (iz 1914.) zapremine 48.000 m3, a sakriveni ispod debelih kamenih nasipa te pokriveni zaštitnim torpedo-mrežama i pletenim žičanim mrežama. JNA je izgradila 1958. nove spremnike zapremine 6668,4 m3.

Da zaključim, goran9030, je li "Štinjanski for", gdje ste odlazili na vježbe, bila poligonalna utvrda Punta Christo ili kružna utvrda Munide? Jer, utvrda Punta Christo prestala je biti kružna od 1883. Iako, to moram naglasiti, dio te bivše kružne utvrde vidljiv na ulazu pa je to tebe nagnalo da pomisliš kako ulaziš u kružnu utvrdu Punta Christo.


Ako vam se čini da je Štinjan bio jako zaštićen zbog ranije nabrojenih 11 obrambenih fortifikacija (možete to računati i kao 17 jer se u nekim utvrdama sačuvano nekoliko faza utvrđenja), znajte da je to samo južna strana Štinjana. Na sjevernoj strani ima ih više od 5.
I sada će netko reći da je to jako puuunno. Ali Štinjan je bio samo jedan od 16 obrambenih odsjeka u južnoj Istri. E sada, to iz Štinjana pomnožite sa 16 i eto vam što je bila vojna utvrda Pula.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: 05.11.20 0:33; prepravljeno ukupno 14 puta

goran9030 and Grof 203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime04.11.20 23:23

Moj post je poslužio kao osnova za gorni tekst. 
Na žalost, ipak je proteklo punih 35 godina od kada sam bio u tim forovima. Od svega je ostala samo uspomena, nekoliko slika i nekoliko anegdota koje pamtim. 
Prema priloženim slikama se definitivno ne mogu orjentirati. 
Na pitanje da li su u pitanju bile utvrde Punta Christo ili Munide, najbolje bi mogli dati odgovor Radovan Radovanović (moj komandir voda i forumaš koji se na žalost već dugo nije prijavio), ili kap Stanimirović koji je također prijavljen na ovom Forumu. 
Naravno, ako se netko od vojnika bolje sjeća, ima u rezervi neku "zaostalu kartu" iz tog perioda, svakako bi bilo dobro da se javi i uključi u raspravu.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime07.11.20 15:41

Hvala Dunji963 na novim slikama gdje kako naša bivša kasarna danas izgleda. 
Definitivno nije više onako kako je se mi sjećamo. Većina snimki je nastala na strani prema Dugoj uvali, odnosno prema auto-parku i stacionaru. 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovdje je nekad bio PP vod

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovoga će se sjetiti svi iz auto-voda
[You must be registered and logged in to see this image.]
E ovu sliku ne mogu točno odrediti - Ako je Dunja išla prema moru, onda je trebala naići na zgradu zatvora od koje se lijevo išlo za auto-park i stacionar, a desno za Vojnu ekspediciju koja se nalazila u zgradi 1. maj i dalje se išlo prema restoranu itd...
Međutim, nekako mi se ovo na slici čini premalom građevinom za zatvor.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...


goran9030: komentar modifikovan dana: 07.11.20 15:52; prepravljeno ukupno 1 puta

drzarkoff and Grof 203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime07.11.20 15:49

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime07.11.20 15:58

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovako to izgleda danas,
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovako sam ja to vidio prije godinu dana...
[You must be registered and logged in to see this image.]
I ovako...


[You must be registered and logged in to see this image.]
put je nekad vodio prema stacionaru
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime07.11.20 16:06

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime07.11.20 16:11

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime07.11.20 16:15

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime07.11.20 21:14

Hvala Goran..nista ribe danas
Na vrh Go down
drzarkoff
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2017-11-28
DOB : 55
M(j)esto Skopje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime09.11.20 9:06

Nista ribe, ali puno nostalgije...

Pozdrav iz Makedonije i hvala na predivnim slikama !

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime09.11.20 9:51

Pozdrav u Makedoniju. 
Bit će nam drago da se uključiš sa ponekim komentarom na ovoj, ali i na drugim temama. 
Za početak, ako imaš neku sliku ili uspomenu koju bi htio podijeliti na temi Katarina ili Muzil.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
drzarkoff
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2017-11-28
DOB : 55
M(j)esto Skopje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime14.01.21 22:17

Sretna Vam nova 2021 godina !

goran9030, dunja963 and Nikica1973 vole ovaj upis

Na vrh Go down
Nikica1973
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-02-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: U vezi mina postavljenih 91 oko Katarine   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime20.02.21 0:45

горан9030 (citat):
Берач шпарога на тврђавама (citat):

У вези са минама подметнутим око Катарине>?/????Znam gde ima postavljenihProtiv,tenkovskih .protiv pesadiskih,Pasteta itd...Ja sam ih postavljao,Bar neke
.bg Moralo je..

бежиград, 16.04.12 23:08 (citat):
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ ХРВАТСКЕ ДОНОСИЛА ЈЕ ОДЛУКУ О ПРОДАЈИ У ТУРИСТИЧКЕ НАМЕНЕ ПРОШЛЕ ЈЕСЕНИ, И ТАЧНО ОВИХ ДАНА ОБЈАВЉЕНО ЈЕ НА ХТВ ДНЕВНИК ДА ​​БИ ТО ОСТВАРЕНО У ХОТЕЛИМА.
ТАКО, ТКО ЖЕЛИ СВЕ ОВО ДА ВИДИ И ЗАТРАВИ У СЈЕЋАЊУ КАО НЕКАДА, ПОЖУРИМО, ОВО ЛЕТО КО ДОЂЕ У ПУЛУ ДА ВИДИ ...

Искористио бих прилику и питао нешто што можда није необично. али мислим да би могло бити корисно, па молим вас ако неко зна нешто о томе да напише овде, без икаквих других предрасуда и разлога, питам ово:
Постоји ли неко на форуму ко је био тамо (или зна на неки други начин) 1991. године, годину дана пре одласка ЈНА, тј. да ли неко зна да ли је касарна Монументи минирана на другој страни, тј. уз ограду која је одваја од Вала Лунге и посебно уз спољну ограду горе на северној страни и да не спомињем све по реду .. Након напуштања ХВ (а ХВ је користила само зграде и ужи део око зграда) има много цивила , брање шпарога, шетање паса итд.)
Па има ли ико из тадашње ЈНА, од пионирских инжењера или било ко други да зна војнике, мл. од. официри ... да на било који начин знамо да ли је минирано било где, чак и у другој касарни источно од Вала Лунг-а, како бисмо то могли пријавити Центру и компанијама за разминирање док неко није убијен.
Прошле су године од горње поште, а од хотела у нашој касарни још ништа. На неки начин ми је драго због тога, али није ми јасно како локална власт не успева да повуче нешто новца из фондова ЕУ и санира зграде. Био сам тамо недавно, чак сам се попео на поткровље своје зграде и морам рећи да је у готово савршеном стању, дрво мирише као да је јуче постављено и нисам приметио рупе на крову Smile
. Цео комплекс би могао да буде лепо користи и пренамењује за куће за старе и немоћне или нешто слично. Али то је друга тема, нека одговорни размисле о томе. 
Мој пост је реакција на упит о минирању. Тако сам био и у Вале Лунгију и видео сам „миниране“ ознаке. Како сам у контакту са Цап. Станимировића (многи од нас га се још увек сећају), питао сам га за то, а он ми је јасно и гласно одговорио да ниједна није постављена ни на Катарини ни на Дугој Ували. Рекао је да је требало да зна за то, али да није ни планирано шта да се постави. 
Сада су прошле године откако је ЈНА напустила те касарне и мислим да нико не би заиста изгубио круну ако би контактирао протагонисте тих догађаја, оне који могу имати такве информације и знати их из прве руке. 
Иначе, ако је тамо заиста постављена мина, подручје је толико зарасло да не бих волео да будем у кожи момака који разминирају терен. 
Поздрав свим Катаринама, ма где се налазилиSmile

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime20.02.21 15:20

Nikica1973 (citat):
bežigrad, 16.04.12 23:08 je napisao/la:
Da li ima na forumu neko ko je bio tamo (ili zna na neki drugi način) 1991, godine pred odlazak JNA, tj. da li iko zna je li vojarna Monumenti bila minirana na onoj strani tj. uz ogradu koja je dijeli od Vala Lunge i pogotovo uz onu vanjsku ogradu gore na sjevernoj strani i da ne nabrajam sve redom.. Nakon što ju je napustila HV (a HV je koristila samo objekte i onaj uži dio oko objekata) tamo se kreću mnogi ljudi civili, beru šparoge, šeću pse itd..)
Dakle ima li iko iz tadašnje JNA, od inženjeraca pioniraca ili bilo ko drugi a da zna vojnici, ml. of. oficiri.. da na bilo koji način zna da li je igdje bilo minirano, pa i ona druga vojarna istočno Vala Lunga, pa da možemo to prijaviti Centu i firmama koje se bave razminiranjem dok neko nije stradao.
goran9030
,
08.06.20 20:16 je napisao/la:
Moj post je reakcija na upit o miniranju. Dakle, bio sam i u Vale Lungi i vidio sam oznake "minirano". Kako sam u kontaktu sa kap. Stanimirovićem (mnogi od nas ga se još sjećaju), pitao sam ga o tome i on mi je jasno i glasno odgovorio da niti jedna mina nije postavljena na Katarini ni u Dugoj Uvali. Rekao je da bi on o tome morao znati, ali da nije niti bilo planirano bio što postaviti. 
E sad, godine su prošle od kad je JNA napustila te kasarne i mislim da zaista nikome ne bi pala kruna s glave kad bi kontaktirali protagoniste tih događaja, i to one koji takve informacije mogu imati i znaju ih iz prve ruke. 
Inače, ako je tamo zaista posijana kakva mina, područje je toliko obraslo da ne bih volio biti u koži momcima koji razminiraju teren. 
Pozdrav svim Katarincima, gdje god bili
Citat :
Nikica1973, Today at 0:45 je napisao/la:
П.stovani,doso sam Katarinu 17.6.1991 HAD.Komandant Major Gasovic..Haubica 105 m56..Ako ima neko ,neka se javi,Poruke Slike..Kako god Svako dobro Svima...Sokocanin
У вези са минама подметнутим око Катарине>?/????Znam gde ima postavljenihProtiv,tenkovskih .protiv pesadiskih,Pasteta itd...Ja sam ih postavljao,Bar neke
.bg Moralo je..
Pozdrav Nikica i dobro došao na Forum.U Istri imamo puno pisanih zapisa čelnika Grada Pule u vezi pregovora sa predstavnicima JNA i odlasku vojske iz Istre. Volio bih pročitati iskustva/sjećanja onih koji su bili na strani JNA. Sve me zanima: od dojma po dolasku u Bar, do sjećanja posljednjih dana u Puli... Nadam se da je HV očistila teren od tvojih mina na Vallelungi/Dugoj uvali. Ali svejedno možeš napisati koju riječ gdje si ih postavljao.

Kada si ti došao u JNA, u Pulu, ja sam završio 3. razred srednje škole, u Puli.
Iako smo ista generacija (1973.) kod nas je bio običaj da se u školu kreće na jesen 1980. (sa 7+ godina), tako da sam 12-godišnje školovanje (osnovna+srednja) završio tek u ljeto 1992. kada upisujem faks pa izbjegavam novačenje u ratnim vremenima.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: 21.02.21 12:40; prepravljeno ukupno 1 puta

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Nikica1973
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-02-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime20.02.21 19:32

Здраво
Што се тиче мина постављених на Светој Катарини, ствари стоје овако. Сама Катарина у касарни је чиста, бар колико знам. Што се тиче места ван касарне, односно од главне капије удесно, читав појас је очишћен машинама, а затим је у тај појас постављено пуно закрпа, против тенкова итд. Од капије када уђете и десно, до саме обале ... Било је и оних са усмереном акцијом на малој капији близу мора. Нисам сигуран да је ширина појаса била давно, али мислим да је постављен у простор који је претходно очишћен. Гнездо пролази кроз маглу да су можда били смештени лево од капије у неком делу унутар касарне .. Не пишем ово јер вас ценим као државу итд., Не ценим вас и не поштујем ти .. ово пишем ако могу да помогнем невиним цивилима, деци и женама да не умру ... Десетар Sокочанин
Na vrh Go down
Nikica1973
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-02-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime20.02.21 19:33

Здраво
Што се тиче мина подметнутих на Светој Катарини, ствари стоје овако. Сама Катарина је чиста у касарни, бар колико знам. Што се тиче места ван касарне, односно од главне капије удесно, читав појас је очишћен машинама, а затим је у тај појас постављено пуно закрпа, против тенкова итд. Од капије када уђете и десно, до обале ... Било је и оних са усмереном акцијом на малој капији близу мора. Нисам сигуран да је ширина појаса била давно, али мислим да је постављен у простор који је претходно очишћен. Гнездо пролази кроз маглу да су се можда налазили лево од капије у неком делу унутар касарне .. Не пишем ово јер вас ценим као државу итд. Не ценим вас и хоћу не поштујем вас .. Пишем ово ако могу да помогнем невиним цивилима, деци и женама да не stradaju.. каплар Сокочанин
Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963


BROJ POSTOVA: : 79
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 60
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime20.02.21 19:58

Kako je sada Katarina jedno veliko gradiliste, dobro je da za sada nitko nista nije nasao od tih eksplozivnih sredstava i cvrsto se nadam da nece.

PORUCNIK, goran9030 and Berač šparuga na utvrdama vole ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime21.02.21 12:39

Nikica1973 (citat):
Zdravo
Što se tiče mina postavljenih na Svetoj Katarini, stvari stoje ovako. Sama Katarina u kasarni je čista, bar koliko znam. Što se tiče mesta van kasarne, odnosno od glavne kapije udesno, čitav pojas je očišćen mašinama, a zatim je u taj pojas postavljeno puno zakrpa, protiv tenkova itd. Od kapije kada uđete i desno, do same obale ... Bilo je i onih sa usmerenom akcijom na maloj kapiji blizu mora. Nisam siguran da je širina pojasa bila davno, ali mislim da je postavljen u prostor koji je prethodno očišćen. Gnezdo prolazi kroz maglu da su možda bili smešteni levo od kapije u nekom delu unutar kasarne .. Ne pišem ovo jer vas cenim kao državu itd., Ne cenim vas i ne poštujem ti .. ovo pišem ako mogu da pomognem nevinim civilima, deci i ženama da ne umru ... Desetar Sokočanin
Hvala ti Nikica na postu.
Poštujem svačije mišljenje, pa i tvoje.
Nadam se da ću od tebe ubuduće pročitati još zanimljivih sjećanja na razdoblje provedeno u Puli 1991. godine.
Inače, po odlasku JNA očišćena su od mina sva vojna područja u Istri koje je koristila JNA, ali je tek na jesen 2020. uklonjeno iz Vallelunge/Duge Uvale (do nekadašnje kasarne 1. maj) 60 tona projektila iz doba Drugog svjetskog rata:
[You must be registered and logged in to see this link.]


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: 23.02.21 15:16; prepravljeno ukupno 1 puta

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
drzarkoff
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2017-11-28
DOB : 55
M(j)esto Skopje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime22.02.21 1:11

goran9030 (citat):
Hvala Dunji963 na novim slikama gdje kako naša bivša kasarna danas izgleda. 
Definitivno nije više onako kako je se mi sjećamo. Većina snimki je nastala na strani prema Dugoj uvali, odnosno prema auto-parku i stacionaru. 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovdje je nekad bio PP vod

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ovoga će se sjetiti svi iz auto-voda
[You must be registered and logged in to see this image.]
E ovu sliku ne mogu točno odrediti - Ako je Dunja išla prema moru, onda je trebala naići na zgradu zatvora od koje se lijevo išlo za auto-park i stacionar, a desno za Vojnu ekspediciju koja se nalazila u zgradi 1. maj i dalje se išlo prema restoranu itd...
Međutim, nekako mi se ovo na slici čini premalom građevinom za zatvor.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na prvoj slici (PP-VOD), je nasa bivsa spavaona, t.j. 1988 god.tamo su bile spavaone pekarskog voda. Zao mi je stosam video na Google Maps-u, da je cela pekara razmontirana i odnesena bog zna gde.

goran9030 and Berač šparuga na utvrdama vole ovaj upis

Na vrh Go down
barbican
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 43
ČLAN OD: : 2017-07-01

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime22.02.21 14:25

Nikica1973 (citat):
Здраво
Што се тиче мина постављених на Светој Катарини, ствари стоје овако. Сама Катарина у касарни је чиста, бар колико знам. Што се тиче места ван касарне, односно од главне капије удесно, читав појас је очишћен машинама, а затим је у тај појас постављено пуно закрпа, против тенкова итд. Од капије када уђете и десно, до саме обале ... Било је и оних са усмереном акцијом на малој капији близу мора. Нисам сигуран да је ширина појаса била давно, али мислим да је постављен у простор који је претходно очишћен. Гнездо пролази кроз маглу да су можда били смештени лево од капије у неком делу унутар касарне .. Не пишем ово јер вас ценим као државу итд., Не ценим вас и не поштујем ти .. ово пишем ако могу да помогнем невиним цивилима, деци и женама да не умру ... Десетар Sокочанин

Nema problema, glavno je da si ti odleprso u vidu magle a mine ce se ocistiti prije ili kasnije. A mogo si usput upisat i neku vecernju skolu i malo se opismeniti.
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime22.02.21 18:50

Barbican, olabavi malo s tim pozdravima.
Na vrh Go down
damjan72
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2021-02-22

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime22.02.21 20:37

Moje postovanje pre svega, bez zle krvi ali mi nismo minirali zidine oko katarine samo je ocisceno i bila priprema za moguce miniranje.Odluka je bila da se miniraju samo ulazi u kasarnu i izvidjacke patrole oko kasarne.

goran9030 and Berač šparuga na utvrdama vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 11:34

Nikica1973 (citat):
Здраво
Што се тиче мина подметнутих на Светој Катарини, ствари стоје овако. Сама Катарина је чиста у касарни, бар колико знам. Што се тиче места ван касарне, односно од главне капије удесно, читав појас је очишћен машинама, а затим је у тај појас постављено пуно закрпа, против тенкова итд. Од капије када уђете и десно, до обале ... Било је и оних са усмереном акцијом на малој капији близу мора. Нисам сигуран да је ширина појаса била давно, али мислим да је постављен у простор који је претходно очишћен. Гнездо пролази кроз маглу да су се можда налазили лево од капије у неком делу унутар касарне .. Не пишем ово јер вас ценим као државу итд. Не ценим вас и хоћу не поштујем вас .. Пишем ово ако могу да помогнем невиним цивилима, деци и женама да не stradaju.. каплар Сокочанин

Pozdrav i tebi desetaru (ili kaplare) Sokočanin. 
Ja sam vojni rok proveo na Katarini i rado tamo odem svaki puta kada nekim poslom dođem u Pulu. Uvijek prošetam starim stazama i zgradama.  Sa bivšim kapetanom Stanimirovićem (sada pukovnikom u penziji) sam nekoliko puta pokušao razgovarati o minama u našoj kasarni i iz onoga što mi je on rekao ispada da su bili napravljeni planovi miniranja, ali da službeno mine nisu postavljene. Ista stvar je i sa Dugom uvalom. Da li je netko od vojnika postavio nešto "na svoju ruku" to je pitanje. Nekako mi to ne izgleda logično jer je ipak JNA imala svoje propise i sve se podređivalo Pravilu službe. 
E sad, da li ti nekoga cijeniš ili ne - to ovdje nije bitno. U ovoj temi većinom objavljuju "katarinci" i mi imamo svoj kodeks koji je iznad nacije i politike. 
Ako si ikad bio pripadnik mornaričke pješadije, onda je (barem do mog vremena) važila izreka: jednom marinac, zauvijek marinac. 
Prema tome ne moraš nikoga voljeti ni poštovati, nego iz poštovanja prema svojoj bivšoj kasarni napiši ako nešto konkretno znaš.  

Uzgred, ćirilica je prvo pismo koje sam naučio čitati, znao sam je iz stripova i prije nego što sam pošao u osnovnu školu. Moram priznati da mi tvoj tekst izgleda kao da si ga pisao kroz "Google translate". Ovaj tekst definitivno nisam shvatio, a trebao bih, makar nisam inžinjerac. 
"Нисам сигуран да је ширина појаса била давно, али мислим да је постављен у простор који је претходно очишћен. Гнездо пролази кроз маглу да су се можда налазили лево од капије у неком делу унутар касарне "
Kakva je to širina pojasa koja je bila davno? Kakvo gnijezdo prolazi kroz maglu?
I na kraju, kod kojeg starješine si bio, koja jedinica? Jesi li bio inžinjerac, izviđač, jesi li bio u bataljonu?

Pozdrav, 
Goran 9030/23 (također desetar, komandir I odjeljenja),
 komandir voda kap. Radovan Radovanović - feb. '85.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 14:41

Nikica1973 (citat):
Zdravo
Što se tiče mina postavljenih na Svetoj Katarini, stvari stoje ovako. Sama Katarina u kasarni je čista, bar koliko znam. Što se tiče mesta van kasarne, odnosno od glavne kapije udesno, čitav pojas je očišćen mašinama, a zatim je u taj pojas postavljeno puno zakrpa, protiv tenkova itd. Od kapije kada uđete i desno, do same obale ... Bilo je i onih sa usmerenom akcijom na maloj kapiji blizu mora. Nisam siguran da je širina pojasa bila davno, ali mislim da je postavljen u prostor koji je prethodno očišćen. Gnezdo prolazi kroz maglu da su možda bili smešteni levo od kapije u nekom delu unutar kasarne .. Ne pišem ovo jer vas cenim kao državu itd., Ne cenim vas i ne poštujem ti .. ovo pišem ako mogu da pomognem nevinim civilima, deci i ženama da ne umru ... Desetar Sokočanin
Prilažem fotku s Google Earth na kojoj se vidi glavni ulaz u bivšu JNA kasarnu 1. maj - u zeleno -to bi trebalo biti ono što Nikica1973 opisuje u kontekstu "od glavne kapije udesno, čitav pojas je očišćen mašinama, a zatim je u taj pojas postavljeno puno zakrpa, protiv tenkova"

U crveno sam označio stražarsko gnjezno pored ulaza koje bi moglo biti to koje Nikica1973 spominje u kontekstu "prolazi kroz maglu".
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ipak, najbolje je čekati objašnjenje Nikice1973 jer je objavio dosta nerazumljiv post.
Citat :
[You must be registered and logged in to see this link.]
Moje postovanje pre svega, bez zle krvi ali mi nismo minirali zidine oko katarine samo je ocisceno i bila priprema za moguce miniranje.Odluka je bila da se miniraju samo ulazi u kasarnu i izvidjacke patrole oko kasarne.
Hvala ti damjan72 što si se ponovno vratio na forum, ali sada kao novi forumaš. Prilažem ti moj post od lani (08.06.20 19:58.)
Volio bih pročitati tvoje odgovore na moja pitanja:
Citat :
forumaš damjan72 ima (po meni) najintrigantnije postove u vezi KASARNE "1. MAJ" (popularno zvane Katarina)
Citat :
damjan72
Dok se moglo ici u grad isli smo bar kasom, a te desantne camce smo koristili da bi u medjunarodne vode mrsnuli one granate tenkovske sto ih nismo mogli poneti
damjan72, pretpostavljam da si mislio na ovo: "da bi u medjunarodne vode UTOPILI (mrsnuli) one granate tenkovske sto ih nismo mogli poneti U CRNU GORU".
Citat :
damjan72
gurnuli smo i u more sa litice i topove dometa 40 km ali su ih  hrvati izvadili i nasi ih opet bacil
Znam da je noć prije odlaska iz Pule (15.12.1991.) JNA s autogenim varenjem odrezala cijevi 4 topa koji su bili ukopani u stijenu iznad mora, a podno Austro-Ugarske utvrde Muzil. Potom je HV odvela te cijevi i ostatke topova u ZG. Ne znam za slučaj da je JNA ponovno bacila u more nešto što je HV izvukla iz mora.
Molim pojašnjenje - tko god da se sjeća.
Citat :
damjan72
decembar
24., 1990 - dolazak u Pulu.
novembar 1991. - magnum 357 nosio sam ga krajem '91. do '92. kao obezbedjenje pregovora kasarne u Puli, a kad sam isao u izvidjanje nocu onda ne, tamo samo nocni nisan i olifant i miruj.
novembar 1991. - seoba iz Pule.
februar 27., 1992. - napuštanje kasarne u Baru.
U Istri imamo puno pisanih zapisa čelnika Grada Pule u vezi pregovora sa predstavnicima JNA i odlasku vojske iz Istre. Volio bih pročitati iskustva/sjećanja onih koji su bili na strani JNA. Sve me zanima: od dojma po dolasku u Bar, do sjećanja posljednjih dana u Puli... Koga je volja neka slobodno piše.
Ljetos sam ronio podno ukopane topničke bitnice Muzil, tamo gdje su u doba JNA bila 4 topa u stijeni. U moru pronašao cijev od jednog topa, ali i neeksplodirani projektil težak nekoliko kg.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 15:25

Berač šparuga na utvrdama (citat):
Nikica1973 (citat):
Zdravo
Što se tiče mina postavljenih na Svetoj Katarini, stvari stoje ovako. Sama Katarina u kasarni je čista, bar koliko znam. Što se tiče mesta van kasarne, odnosno od glavne kapije udesno, čitav pojas je očišćen mašinama, a zatim je u taj pojas postavljeno puno zakrpa, protiv tenkova itd. Od kapije kada uđete i desno, do same obale ... Bilo je i onih sa usmerenom akcijom na maloj kapiji blizu mora. Nisam siguran da je širina pojasa bila davno, ali mislim da je postavljen u prostor koji je prethodno očišćen. Gnezdo prolazi kroz maglu da su možda bili smešteni levo od kapije u nekom delu unutar kasarne .. Ne pišem ovo jer vas cenim kao državu itd., Ne cenim vas i ne poštujem ti .. ovo pišem ako mogu da pomognem nevinim civilima, deci i ženama da ne umru ... Desetar Sokočanin
Prilažem fotku s Google Earth na kojoj se vidi glavni ulaz u bivšu JNA kasarnu 1. maj - u zeleno -to bi trebalo biti ono što Nikica1973 opisuje u kontekstu "od glavne kapije udesno, čitav pojas je očišćen mašinama, a zatim je u taj pojas postavljeno puno zakrpa, protiv tenkova"

U crveno sam označio stražarsko gnjezno pored ulaza koje bi moglo biti to koje Nikica1973 spominje u kontekstu "prolazi kroz maglu".
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ipak, najbolje je čekati objašnjenje Nikice1973 jer je objavio dosta nerazumljiv post.





Pretpostavljam da se misli na desno od kapije, gledajući iz kasarne. Ova stražarska kula bi prema tome bila na lijevoj strani. Ispred tog kratkog zida je parking, a općenito sa te strane nije bilo moguće doći tenkovima koliko me sjećanje služi. 
Obrana od tenkova se mogla postaviti na desnu stranu u smjeru Duge uvale i grada, iako je i tu upitno takvo djelovanje zbog ceste koja kilometrima vijuga izložena djelovanju iz kasarne. Eventualni put oklopnjaka bi mogao biti iz smjera Štinjana. 
Ali da sada ne nagađam o tenkovima, nema potrebe za tim.
Dakle, najlogičnije mjesto miniranja bi bilo "desno" - prema gradu, e sad je pitanje - da li samo unutar zidova kasarne, ili su mine bile predviđene i ispred njih. 


_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 15:27

Citat :
Citat :
Citat :
damjan72
Dok se moglo ici u grad isli smo bar kasom, a te desantne camce smo koristili da bi u medjunarodne vode mrsnuli one granate tenkovske sto ih nismo mogli poneti
damjan72, pretpostavljam da si mislio na ovo: "da bi u medjunarodne vode UTOPILI (mrsnuli) one granate tenkovske sto ih nismo mogli poneti U CRNU GORU".
Ja sam to shvatio kao mršnuli/maršnuli - odnosno bacili ili kako ti kažeš - "utopili"  granata

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 15:53

goran9030 (citat):
Citat :
Pretpostavljam da se misli na desno od kapije, gledajući iz kasarne. Ova stražarska kula bi prema tome bila na lijevoj strani. Ispred tog kratkog zida je parking, a općenito sa te strane nije bilo moguće doći tenkovima koliko me sjećanje služi. 
Obrana od tenkova se mogla postaviti na desnu stranu u smjeru Duge uvale i grada, iako je i tu upitno takvo djelovanje zbog ceste koja kilometrima vijuga izložena djelovanju iz kasarne. Eventualni put oklopnjaka bi mogao biti iz smjera Štinjana. 
Ali da sada ne nagađam o tenkovima, nema potrebe za tim.
Dakle, najlogičnije mjesto miniranja bi bilo "desno" - prema gradu, e sad je pitanje - da li samo unutar zidova kasarne, ili su mine bile predviđene i ispred njih.
Hvala goran9030 na tvom rezimiranju. I meni je zanimljivo zamišljati što su zapovjednici JNA razmišljali u jesen 1991, u kasarni "1. maj".
Sada prilažem još jednu Google Earth ilustraciju te kasarne. U zeleno sam obilježio ulaz, a u crveno stražarske kule koje su postavljene na spojevima zidova. I dalje se vidi velika livada (parking).
[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 16:26

Ne znam da li su u to vrijeme u kasarni još bili pukovnik Kodžo i ppuk Kravić, ali bi zaista bilo zanimljivo vidjeti razmišljanja i planove komande kasarne. 
Iako je opasana visokim zidovima, kasarna 1.maj nije baš bila predviđena za obranu iz nutra. Sami tenkovi bi teško došli blizu zidina, ali artiljerija bi mogla učinkovito djelovati sa okolnih "uzvišenja". 
Iz vremena mog boravka tamo, sjećam se skoro svakodnevnih uzbuna. Mene su najčešće kačile "borbena grupa" i "protupožarna", a kad je bila opća uzbuna, onda sam opet imao treće zaduženje. 
U svakom slučaju, osim kad bi bila samo provjera, pa nas digli iz kreveta do postrojavanja na pisti, nikad nismo imali tip uzbune kojim bismo se "branili" od napada preko zida. 
Mislim da je u to vrijeme takvo nešto bilo nezamislivo. Obično smo kod uzbuna išli na onaj "moj" štinjanski for ili bismo završili u Uvali Marić - mislim da je to negdje kod Barbarige (koliko se sjećam) ili smo išli do Peroja...
Bilo je još par lokacija, jednom smo čak završili na nekoj livadi kod Motovuna (eh što smo se onda pršuta izjeli i vina ispili... svaka čast Motovuncima, pamtim ih i nakon 35 godina Smile ).
Uglavnom mislim da je svaka "pasivna" obrana iz te kasarne bila osuđena na propast. Moralo se ići napolje. Nema tih mina koje bi sačuvale kasarnu.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
damjan72
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2021-02-22

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 16:45

Kad nemam sta pametno reci bolje da cutim  Very Happy istovar je bio na moru jer je hrvatska vojska sve probala da osposobi za borbu protiv nas.Topovi su bili gurnuti sa stena i oni su ih izvadili kako smo ih ponovo uzeli nisam bio tamo ali su im posle isekli cevi.Oko strazarskih kula gore je stavljena zica da nebi bacili bombe i stavljeni su mitraljezi sa tenkova, kasarna je zbog manjka vojnika bilo planirano da se brani bez auto parka na liniji prema sportskim terenima.Protiv tenkovske mine na fosnama drvenim, brdmovi i protiv avionski mitraljezi,mi kao izvidjaci smo imali ulogu samo da dignemo uzbunu na vreme.Kao obezbedjenje komandanta kasarne bio sam na pregovorima oko preuzimanja kasarni[predaja] puno je znacilo sto su gradjani pule i gradonacelnik bili razumni i shvatili da mi idemo svakako a oni ostaju sa citavom arenom.Napustio sam Katarinu u oktobru i vise sa nisam vratio obecavajuci sto puta naleto dolazim sigurno. sa postovanjem

goran9030 and Berač šparuga na utvrdama vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime23.02.21 16:54

salutiranje

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime25.02.21 10:28

S obzirom da se rasplamsala diskusija o sjećanjima na kasarnu "1. maj", vrijeme je da vas počastim kronologijom njezinog povijesnog razvoja. Ali sada ću pisati samo o kopnenom djelu kasarne (na karti ovo zaokruženo u bijelo). Neću će doticati otoka Sv. Katarina i rta Monumenti.
[You must be registered and logged in to see this image.]
1854. - godinu dana nakon što je Pula proglašenja ratnom lukom austrijskog carstva, registrirana je Barutana u miru Carboner (Friedenspulvermagazin Carbonier) na mjestu koje bi danas nazvali "plato ispred ulaza u kasarnu 1. maj", a 400 m zapadno od tog ulaza, na vrhu brda, izgrađena je kružna utvrda Munide. Slijede dvije fotke iz promatračnice kraj ulaza. Vidi se plato gdje je nekada bila barutana.
[You must be registered and logged in to see this image.]
1890. - između obale (uvale Spini) i Barutane u miru Carboner izgrađeno je deset zgrada te ograđeno visokim zidom i 6 promatračnica te stražarnicom. Prostor je nazvan Topnički laboratorij u miru. To je prostor od obale do prostora kojeg danas znamo kao igralište/poligon u kasarni "1. maj". Slijede tri fotke promatračnice kraj ulaza:
[You must be registered and logged in to see this image.]
1918. - taj ograđeni vojni prostor od Austro-Ugarske preuzima talijanska vojska.
1940. - Topnički laboratorij, s novom kasarnom, sjedište je bojne "San Marco".
tijekom 40-ih godina - izgrađen je veliko podzemno sklonište na obali nasuprot rta Monumenti, a za slučaj zračnih napada. Sklonište se nalazi podno šeste promatračnice - one pokraj mora.
1945. - Anglo-američka avijacija je bombardirala tu novu kasarnu, a potom je srušena do temelja. Nacistička i fašistička vojska napuštaju to područje krajem travnja 1945., a ubrzo je preuzima Jugoslavenska armija koja je nakon 40 dana prepušta anglo-američkoj vojnoj upravi.
1947. - Anglo-američka vojna uprava prepušta JA sve pulske kasarne.
1968. - Na ortofoto karti vidljive su ruševine kasarne iz 1940.
70-ih ili 80-ih godina - na tom mjestu je napravljen poligon (nogometni teren i staza za trčanje).
1991. - JNA napušta kasarnu "1. maj".
2004. - HV napušta vojarnu "Monumenti".

- - -

Bilo bi mi dragocjenio ako biste napisali vaša saznanja o razvoju te kasarne, a kako bi meni i ostalim zainteresiranima dali vrijedna saznanja

- - -

karta Topničkog laboratorija u miru iz 1890., bojne "San Marco" iz 1940. i kasarne "1. maj" iz 1976. (a tako je izgledala i vojarna "Monumenti"):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Citat :
damjan72
ali mi nismo minirali zidine oko katarine samo je ocisceno i bila priprema za moguce miniranje.Odluka je bila da se miniraju samo ulazi u kasarnu i izvidjacke patrole oko kasarne.
Što se tiče mogućih ostataka mina ovo je moj šaljivi komentar:
Ako je i koja mina ostala, u Puli imamo puno antiminskih bataljona. U prilogu prilažem ispitivanje potencijalno miniranog područja u kasarni 1. maj.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Inače, ova bivša kasarna, kao i sve ostale, prepuna je razrovane zemlje i otisaka kopita. Da je koja mina ostala imali bi sušionu pršuta i ostalih specijaliteta od veprovine.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime25.02.21 11:09

A sada pišem o 5 skrivenih objekata u kasarni "1. maj". Vrijedna bi mi bila vaša sjećanja ili dogodovštine o njima. Foto ortofoto karte iz 1968. i Google Earth fotke sadašnjeg stanja:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Žuti krug - ogromno protuzračno skrovište iz 1940-ih. Nalazi se na samoj obali, ispod šeste promatračnice, a nasuprot rta Monumenti. Ima dva ulaza/izlaza, a na mojoj fotki označio sam ih žutim i crvenim kvadratićem. Na obali se vidi topnička bitnica iz doba Kraljevine Italije:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Crveni krug - skladište municije/projektila/baruta iz 1890. Posebnost tog skladišta je što je okruženo visokim i debelim nasipom, a ulazi se kroz tunel:
[You must be registered and logged in to see this image.]
4 detalja iz tog skladišta: tunel, ispod nasipa, kojim se dolazi do skladišta; stražarska kućica na vrhu nasipa; pogled iz skladišta prema tunelu; neobična boca u skladištu - je li to molotovljev koktel?
[You must be registered and logged in to see this image.]
zeleni krug - sklop rovova izgrađenih tehnikom suhozida:
[You must be registered and logged in to see this image.]
plavi krug - ostaci ruševne kasarne u šumi:
[You must be registered and logged in to see this image.]


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: 25.02.21 11:53; prepravljeno ukupno 1 puta

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime25.02.21 11:37

Za sada mogu dati samo "lajk" jer sam današnji plus potrošio, ali sutra ga svakako ovdje koristim. 
Hvala ti na ovom prilogu, a ne sumnjam da će se on uskoro proširiti. 
Na žalost, većina nas forumaša koji smo (od)služili svoj rok u toj kasarni može dati samo svoja sjećanja iz kuta običnog vojnika koji je tu bio godinu ili nešto više. 
Forumaši Kap. Stanimirović i Radovan Radovanović bi mogli puno više napisati, ali se ne pojavljuju više i ne objavljuju tekstove. Koliko se sjećam, bilo je još bivših starješina iz "1. maja". 
Znam da je bivši kap. Vučićević, popularni Vučko i danas stanovnik Pule. Mislim da se nije pojavljivao ovdje. U Puli sam svojevremeno sreo i st. vod.I kl Rakovića, ali ne znam gdje je sada. 
Svi oni bi mogli dati više informacija jer su duže vremena proveli tamo.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime25.02.21 14:10

Malo su izmiješali 1.maj i Dugu uvalu, ali tko je bio taj zna. 
U svakom slučaju, nekad je tamo vrvilo životom i kasarne su bile tip-top, ne bi se postidjele niti jednog državnika da je došao u posjet. A sada, evo vidi se...

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime25.02.21 14:11

Na žalost, ove snimke su od prije 3-4 godine i sada je situacije još lošija. 

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime25.02.21 14:23


_________________
In medias (t)res...

dunja963 voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime25.02.21 14:29

Ako se ne varam, ovdje ima i nekoliko kadrova sa Muzila. (?)

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime27.02.21 17:19

Jednom me je netko ovdje na forumu pitao za ustroj 139 Bmp jer se bavi proučavanjem ustroja raznih jedinica bivše JNA. Kako su privatne poruke obrisane, ne mogu se sjetiti tko je to pitao. 
Evo, ljubaznošću Kap. Stanimirovića dobio sam odgovor. Istina, malo je potrajalo, ali ipak je tu...
Još nešto nedostaje, pa sam poslao upit i za taj dodatak (konkretno - mješoviti artiljerijski divizion). Kad stigne i to ću objaviti.
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime28.02.21 12:57

I evo obećane nadopune... Smile

Goran  zaboravio.Naravno mad na čelu sa Živkovićem.Dobro da se posle toliko godina i ovoliko sećam.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime28.02.21 14:41

goran9030 (citat):
Jednom me je netko ovdje na forumu pitao za ustroj 139 Bmp jer se bavi proučavanjem ustroja raznih jedinica bivše JNA. Kako su privatne poruke obrisane, ne mogu se sjetiti tko je to pitao. 
Evo, ljubaznošću Kap. Stanimirovića dobio sam odgovor. Istina, malo je potrajalo, ali ipak je tu...
Hvala goran9030 i veliko hvala Kap. Stanimiroviću.
Informacija o ustroju je svakako važan povijesni dokument, međutim, da bi dulje trajao trebao bi goran9030 učiniti neke promjene. Predlažem ove:
1. Položiti taj papir pod jačom svjetlošću (sunčanom).
2. Staviti fotoaparat (mobitel) pod kut od 90 stupnjava u odnosu na papir.
3. Fotkati.
4. Objaviti na ovom forumu u punoj rezoluciji, može i u postu u kojem je objavljena ranija fotka, a koju bi trebalo izbrisati zbog: male rezolucije, neoštrine u gornjem djelu fotke, nedovoljne osvjetljenosti...

Molim moderatore/administratore da ne brišu ovaj post. Znam da izlazi iz okvira teme o kasarni 1. maj (Katarina i Monumenti), ali u nastavku ću ga nadopuniti s informacijama o zadanoj temi:
Citat :
goran9030
...nekad je tamo vrvilo životom i kasarne su bile tip-top, ne bi se postidjele niti jednog državnika da je došao u posjet. A sada, evo vidi se...
Citat :
Na žalost, ove snimke su od prije 3-4 godine i sada je situacije još lošija.
Imam potrebu osvrnuti se na opće mišljenje koje vlada na ovom forumu, ali i u Puli, o tome "kako je nekada u kasarna vrvilo životom, kako su bile tip-top i kako je situacija sve lošija".

Zašto mislim da je to krivo razmišljanje:
Pula je od malog ribarskog mjesta od 600 stanovnika u svega par desetljeća, pod austrijskog vlašću, narasla na 60.000 stanovnika. U takvom rastu je glavna propulzija bila gradnja ratnih brodova, gradnja utvrda i kasarni te svih ostalih pratećih djelatnosti vezanih za vojsku. Pula je bila glavna ratna luka jedne zajednice naroda od 51,4 milijuna stanovnika, a koja je danas podijeljena na 7 država (Austrija, Mađarska, Češka, Slovačka, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina) te još djelova 6 država (Vojvodina-Srbija, Banat, Maramureš, Crisana, Transilvanija i Bukovina-Rumunjska, Julijska krajina i Južni Tirol-Italia, Boka Kotorska-Crna Gora, Maramureš, Bukovina i Galicija-Ukrajina, Galicija-Poljska). U takvoj mega državi Pomorska utvrda Pula, veličine 700 km2, bila je glavna ratna luka, a svoj puni kapacitet je pokazala 1915. kada broji 42.500 časnika i vojnika.
Jasno da 7 država + 6 djelova država nije moglo održavati tako ogromnu ratnu bazu kao što je bila Pula. a gdje je zabilježena glad tijekom Prvog svjetskog rata. Tako je suludo očekivati da će jedna malena Hrvatska to ikada uspjevati. Jednostavno, vojna ostavština sa stotinjak utvrđenih objekata te nekoliko stotina pratećih vojnih objekata osuđena je na propadanje. Vojna moć Pule nešto je značila u 19. stoljeću kada se mjerila brojem topova, nadzemnih utvrda i kasarni, a već je bila zastarijela u 20. stoljeću kada se vojna snaga mjerila u pokretnim tvrđavama (bombarderima, tenkovima, nosačima zrakoplova...) i podzemnim gradovima/skloništima.
Pula je svoj posljednji pjev kao vojna baza pokazala od 1947. do 1977. Nakon 30 godina ulaganja u nju, a pošto je bila glavna pomorska baza Jugoslavije, izgubila je taj status rješenjem granice s Italijom (1975.). No, od 1977. počinje propadanje vojne Pule, a uzlet civilne Pule.

rezime:
- Odlično je što se Venecija okrenula protiv Austrije i priključila Italiji 1848. pa je 5 godina kasnije počeo uspon Pule kada je dobila status glavne vojne luke Austrijskog carstva.
- Izvrsno je što su Austrijanci utvrdili Pulu pa su sačuvali grad od napada Francuza i Talijana tijekom Prvog svjetskog rata.
- Dobro je što su anglo-amerikanci uništili samo trećinu Pule u Drugom svjetskom ratu - drugdje su uništili puno više. Tada se pokazalo koliko je Pula zaostala vojna utvrda jer je nacistička protuzračna obrana bila nemoćna pred američkim bombarderima.
- Jako je dobro što je 1977. glavna pomorska baza preseljena iz Pule u Split pa se civilna Pula mogla razvijati.
- Veseli što je 2007. Hrvatska vojska napustila 90% pulskih vojarni i dala priliku Puli za novi razvoj te civilima omogućila pristup područjima koja su bila zabranjena gotovo 200 godina.
- I dobro što niti jedna poražena vojska nije razorila grad, prilikom povlačenja iz Pule: od vojske Austro-Ugarske, fašističke Italije, nacističke Njemačke i komunističke Jugoslavije.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: 01.03.21 9:39; prepravljeno ukupno 5 puta
Na vrh Go down
jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 788
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 72
M(j)esto kočevje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime28.02.21 17:51

goran:

kdaj smo v jugo dobili mig29, a so bili tudi v puli..., moj sošolec je vozil v puli super galeba...
Na vrh Go down
jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 788
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 72
M(j)esto kočevje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime28.02.21 18:04

goran:

kdaj smo v jugo dobili mig29, a so bili tudi v puli..., moj sošolec je vozil v puli super galeba...
Na vrh Go down
vojnik1984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2011-03-16

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime10.03.21 16:33

Dali ima ovdje daje sluzijo januarska 1984 druga ceta ili zna neko za vodnika prve klase butkovic salkana
Na vrh Go down
vojnik1984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2011-03-16

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime10.03.21 16:41

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime15.03.21 12:18

Mali foto kolaž iz Pule.
1. fotka: izgleda kao da se dim od požara podiže iznad rta Proština (Punta Christo) i rta Zonki, a u pozadini vojarne Monumenti (kasarne 1. maj):
[You must be registered and logged in to see this image.]
2. fotka: dim se vidi i iznad mora (smoke on the water) na ulasku u pulsku luku:
[You must be registered and logged in to see this image.]
3. fotka: od rta Fižela (na Muzilu) do Punte Christo širi se veliki dim koji izgleda kao tsunami koji dolazi s mora:
[You must be registered and logged in to see this image.]
... to je samo niski oblak koji s mora (Brijuna) dolazi u Pulu. A onda je bura sve očistila. Slijedi 4. fotka:
[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 16 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pula - Katarina, mornarička pešadija
Na vrh 
Stranica 16/17Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next
 Similar topics
-
» Mornaricka pesadija Trebinje 1988\89
» KATARINA I MONUMENTI - HOTELI
» VP 1159, VP 6030, Saura, Katarina, Vojna Bolnica, sve PULA 1977/1978
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PT- ???
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PJT-401

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: