FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pula - Katarina, mornarička pešadija

Go down 
+116
damjan72
pera84
barbican
Nikica1973
oktagon
dunja963
Berač šparuga na utvrdama
vojniks
semsudin
Charapan
Jaroslav
pula84
PORUCNIK
drzarkoff
Simonoski
slonche
aries
misamld
BORKO
opatija
jun87
toni105
Kapetan56
trc 79/80
Komandni vod
taneski goran
petrovic mirko
DŠKM
Zoran.jancevski
navyblue
Suljić Irfan
zastavnik
vlado nikolovski
goran9030
beka bucan
kasup
sulja
Mile65
pulajna
Smoki
split
mornar71
Katarina 1983
scout88
Minolovac
Vojnik Graničar
Brajić
dpuric
BRKA
milutins
Radovan Radovanovic
Rasko'
Blagoje
Neša
more6
toma82
lacoš
Anes suno secondo
Djole71
Alef
marioslo
janeztrdi
damjan 72
kg-88
MUSHOKI
SveJug
flexi
missar
lutfi m
kapija
dragisa lazic
davor1
Max Blitz
Stazio
vojnik231
slisko
brioni 82
Gringo
Milan1
vickyvicky
bežigrad
vadragan
Mikoyan
milan55
vladimir era uzice
Boban88
maks
vladimir
vlade021
alexandar
Slaviša Makso
Kap. Stanimirović
generacija80
johnny b
pelister1
dragnik
marinac
mario5
slavi
rade09
vojnik1984
Korto
Prasac
m@x
Gerr
Giuliano
nesa65
bravid
mgalic2
Marduk
BUNKERMAN
purger
mad-max
VBČ
kole
madamov
120 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Next
AutorPoruka
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 13:42

Kap. Stanimirović (citat):
Drago mi je da si se javio.Da bih ti direktno odgovorio,želim i ostalim vojnicima da objasnim pravila komuniciranja u smislu upotrebe jezika u JNA.Komandovanje je obavezno bilo na srpsko-hrvatskom jeziku,što nadam se da razumete razlog.

Pitao bih vas u vezi vašeg navoda:znam da je komanda bila na srpsko-hrvatskom jer je tako bilo određeno po pravilu službe.
E sad čini mi se ili sam možda samo krivo shvatio iz posta postoji još neki razlog? Question

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 15:03

Prvo da odgovoriim imenjaku na njegov upit.Odgovor u tom smioslu može biti samo subjektivan jer verovatno postoji više razloga koji meni nisu poznati.Postojalo je neko uvreženo mišljenje kod većeg brojs starešina da su gradska deca a posebno Beograđani i Zagrebčani razmaqženi tatini i mamini sinmovi obično na višim društveno-pol.pozicijama pomalo raspušteni pa da bi se navodno disciplinovali jedini rešenje je billo odlazak u JNA,što lično smatram totalno pogrešnim stavom jer sam ja kao Beogradsko dete pa još i oficir na najbolji način demantovao svojim radom.Moram da priznam da je takvo mišlljenje predpostavljenih pomalo smetalo u karijeri ali na kraju sam postigao željeni cilj.Fore su mi samo pomogle da ih boljr razumem i preventivno reagujem u njihovom interesu.Nisam najbolje razumeo komentar u vezi sa jezikom pa molim konkretnije pitanje.

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 15:44

Nisam ni ja razumijo pa ponavljam:
Znam da je službeni jezik bio srpsko-hrvatski što mi je jasno jer tako je nalagalo pravilo službe!
Ali nije mi jasno da li je postojao još koji razlog s obzirom na ovaj navod iz predhodnog posta a koji glasi:

"KOMANDOVANJE JE OBAVEZNO BILO NA SRPSKO-HRVATSKOM JEZIKU,ŠTO NADAM SE DA RAZUMETE RAZLOG"
E sad za ovaj crveni navod postoji još nešto ili samo jednostavno to što je tako pisalo u pravilu službe?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 16:27

Razlog je jednostavan govorno područje u SFRJ JE VEĆINSKO BILO SRPSKO-HRVATSKO pa se logično moralo uvažiti i u JNA .Složićeš se da su skoro svi razumeli srpsko-hrvatski a manji broj ostale jezike.Veći deo komandnog kadra bio je iz Srbije i Hrvatske pa je u interesu efikasnijeg komandovanja ovaj jezik bio dominantan.U jedinicama TO razumljivo je da je bio dozvoljeni i ostali jezici naših naroda iz istog razloga.U slučaju prepočinjavanja jedinica TO jed.JNA komandovanje je bilo na srpsko-hrvatskom.U slučajevima kada su jedinice TO samostalno izv odile borbena dejstva komandovanje je bilo na svom jeziku osim pisanih izveštaja i drugih borbenih dokumenata radi razumljivosti.Nadam se da sam sada bio nešto jasniji.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 16:50

Da to sam sve znao,ali učinilo mi se da posrijedi postoji i nešto drugo s obzirom kako je napisan tvoj post.
O ovakvim i sličnim stvarima u ono doba nismo smjeli pričat,a Jugoslavia kao i JNA bila je stvorena od međusobno ravnopravnih naroda i narodnosti.
Malo kontradiktorno scratch

_________________
Tko pjeva često zlo i misli

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
vojnik1984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2011-03-16

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Dozvolite da se obratim   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 17:38

Hvala druze Kap. dolaskom kapetana ovom forumu znaci mnogo posebno za nas koji smo sluzili u drugu cetu jer ovaj forum sada ima smilsla kako ja vidim da smo mi naj aktvni na forumu zahvaljuci kapetana V stanimirovic. Mozda sam ja dosadan druze kapetane ali imam opet jedno pitanje.Sjecas se emisije Dozvolite ´da se obratim emisija o jna nasa ceta je ucestvolala u ovaj program imasli ovaj snimak volio bi gledati samo tako jer nemam ni jednu sliku od sluzenja vojnog roka.ja mislim da smo ucestvovali u emisuju zato sto smo bili vrlo vezbani vojnici , i jos jednom te zahvaljujem
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 17:56

Možda to tebi tako deluje,jer je ovo više vojničko tj.stručno pitanje koje se direktno tiče principa funkcionisanja sistema vojne organizacije,obzirom na princip jedinstvenog komandovanja.Kada bi to bilo drukčije ovaj princip bi bio bitno narušen što bi ugrozilo funkcionisanje ovog velikog i složenog sistema integrisanog u sistem ONO i DSZ koga pojedinci danas potcenjuju bez razloga svodeći ga na politički nivo što apsolutno neme smisla. Postavljam pitanje: Na kojim principima i načelima danas recimo funkcioniše sektor za vanredne situacije? Da zaključim, ako si pročitao moje prethodne komentare, verujem da ćeš se složiti samnom, da principi na kojima je funkcijonisala JNA ničim nisu doveli u pitanje ravnopravnost i to meritorno TVRDIM. Ako u ovu temu uvedeš političku dimenziju ne isključujem dugotrajnu uglavnom besmislenu polemiku.Uzmimo kao primer Švajcarsku.

Na vrh Go down
maks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2011-12-03

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Pozdrav   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 18:36

Pozdravljam gosp.kapetana Stanimirovica i sve druge u forumu svejedno koja klasa ili rod !!
Ja sam sluzio aug.84-kraja sept.85 prva tri mjeseca u ceti kapetana Stanimirovica (prateci vod porucnik Ranko Brajic) a kasnije u VTO-u kod kapetana Nikole Petrovica.
Veoma bih volio znati sta je sa tim ljudima i gdje su sada.A sto se tice vremena ili trenutka u kojem smo sluzili:sve je tu bilo ok i po pravilu sluzbe,bar za mene.
Ko misli drugacije neka se raspita kako je sluziti ovima u njihovim nacionalnim vojskama i dali imaju pravo kao vojnici da se izjasnjavaju ako ih niko ne pita za misljenje.
Vojska je vojska svejedno u kojem vremenu ili drustvenom uredjenju.Ja vec 25 godina zivim u Svajcarskoj i imam sina koji uskoro treba da ide u vojsku(svajcarsku) i nimalo time
nije odusevljen mada malte ne spavaju i hrane se po hotelima.
Madamova(Adamova),desetara Babica,Slavise Miljovica,Djemsiti Mentor,Munitlak Petra,Sarica iz Zagreba i jos nekih se sjecam ali ni izdaleka svih.Javite se.
Prije dvije godine sam bio u Fazani na odmoru i odem sa zenom i sinom da im pokazem Pulu.Ispred komande bivse RM sretnem druga catu iz vojske. Nismo mogli doci sebi od nevjerice.Jos jednom pozdrav svima BLAGOJEVIC MAKSIM

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 18:54

U polemike više ne ulazim ni sa vlastitom ženom obično kad me pogodi u živac odem na gemišt,kavu,sok...... ili ribolov.(tako ću i sad zaključit raspravu i prošetat)
Kažem samo da su svi JEZICI kao i svi NARODI i NARODNOSTI bili ravnopravno zastupljeni ustavom u tadašnjoj Jugoslaviji a službeni jezik u JNA ili službeni jezik komandiranja bio je srpsko-hrvatski.
Meni je to kontradiktorno.
Ne pada mi na pamet sve ovo trpat u bilokakvu političku dimenziju znam sigurno da kad bi nas dvoje došli u Švicarsku i da nam neko zabrani da govorimo materinji jezik u kafani da bi se oboje vrlo nelagodno osjećali što je dakako opet ne usporedivo s onim što želim reći.
Spominjat narušavanje,ugrožavanje.....velikog i složenog sistema mislim da stvarno nema smisla.Zbog čega?
Odoh ja u šetnju i volio bih da se ovo ne shvati kao što mi je nametnuto u "političku dimenziju"
Izuzetno mi je drago što si ovdje kao bivši oficir ali od najobičnijeg pitanja okrenut sve naopako u političku dimenziju je suludo.
Zato sam se možda i osjećao nelagodno u vojsci,a nisam od onih koji je pokušavao izbjeći služenje vojnog roka ili sl.
Eto ne bih više o tome da ne maltretiram ostale članove.



_________________
Tko pjeva često zlo i misli

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 20:20

Žao mi je ako si to shvatio kao poziv na polemiku, nije mi to bila namera. Postavio bih ti samo jedno prosto pitanje bez namere da uvredim moje vojnike ili starešine Albance, Makedonce ili Slovence. Da su ti oni bili komandiri i izdavali komande i naređenja na svom jeziku kako bi ih izvršio. Ako se slažeš promenimo temu. Pozdrav

Pozdravljam bivšeg vojnika Blagojevića. Prema mojim saznanjima kap.Petrović je u Puli, a za ostale nemam informaciju.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 20:40

Odgovor na pp bounce

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Pula, Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime26.12.11 23:53

odmah po dolasku u JNA nas kapetan nam se obratio ovim recima,, ustav ove zemlje garantuje vam pravo na veroispovest i upotrebu maternjeg jezika. u jna veroispovest nepostoji a jedini jezik sluzbeni je srpsko-hrvatski. verske simbole je zabranjo posedovati i u uniformi pripadnika JNA zabranjeno je koristiti verske objekte. kraj price.kratko i jasno pravila su pravila.

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime27.12.11 19:16

Našao sam jedan interesantan članak izvađen i wikipedije evo copy and paste:

Zanimljivosti

U JNA je od saveznoga Ustava 1963. do saveznih ustavnih amandmana (1971.) u uporabi srpskohrvatski jezik, poglavito ekavica pri pisanju službenih dokumenata, izdavanju zapovjedi te u vojnim tiskovinama. Od saveznoga Ustava 1974. godine događa se postupno oslobađanje od stege srpskohrvatskoga jezika tako što je omogućeno zapovijedanje na slovenskome jeziku i makedonskome jeziku, a bilo je dopušteno govoriti i pisati jezicima naroda i narodnosti, kao što su mađarski i albanski iako se tim jezicima nisu izdavale zapovjedi i vojni list.

Pismo u uporabi unutar JNA bilo je većinom latinično pismo, a pojedine su vojne novine od 1945. pa nekoliko narednih godina bile tiskane ćiriličnim pismom.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime27.12.11 22:54

purger
....Malo kontradiktorno


Obzirom da nema tenzije Wink moram se i ja malo ukljuciti Wink
Definitivno stoji ova tvoja primedba purgeru......Ali.....svi znamo da se jos od nastanka prve zajednicke drzave islo sa idejom da se stvori neki "jugoslovenski jezik".Ta ideja je bila aktuelna i nastankom SFRJ.Ali samo teoretski,ovde cu citirati kapetana "sto nadam se da razumete razlog".I desila se jos jedna stvar koja je kontradiktorna.Sluzbeni jezik je srpskohrvatski, a pismo latinica.Srpskohrvatski podrazumeva cirilicu Exclamation .....govorim za ono vreme od 50ak godina postojanja JNA.Cini mi se da su tu oni koji su propisali tako , pokusali da nadju "solomonsko resenje".
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime27.12.11 23:40

Ja ne znam kakav bi trebao da bude oficir uopste a kamo li oficir jednog od elitnih rodova JNA.Razumem da posle nekog vremenskog perioda i sazrevanja kazemo "oni pijani ,debeli...."kakvi su to oficiri i profesionalci Question .A sada imamo profesionalca ,strogog, revnosnog....a on "....vise spava sa cizmama..." Evil or Very Mad Neka se ovo ne shvati kao vrsta "podilazenja" vec kao stav koji sam izneo i ranije da mi je uvek bilo drago videti oficira ostrog,kome lepo stoji uniforma, koji moze da gazi strojevi korak, da prelazi pes.prepreke,da zna sve "fore"i ostale stvari ali da povrh svega bude pravedan Exclamation
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime29.12.11 0:17

Ma daj Aco kakve tenzije samo raspravljamo.
Svega tu ima svako iz svoga kuta vidi drugačije PS-e je bilo sveto pismo u JNA i tu nema spora.
A opet kad gledaš to PS-e se možda kosilo sa nekim ustavnim pravima i definitvno je ono što sam citirao iz wikipedije jedan oblik "solomunskog rješenja".
Slažem se s tobom glede izgleda,ali ne mogu svi biti apoloni lol!


_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Boban88
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2012-01-13
DOB : 55
M(j)esto Ub

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: ....   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime13.01.12 20:22

Ima li neko iz junske klase '88-me, VP 9030/34, protivoklopni vod, kod Jelenka Popovica? Pozdrav!
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime13.01.12 20:23

Pozdrav Boban cheers cheers

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
vladimir era uzice
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2012-01-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: vladimir uzice   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime14.01.12 1:57

ima li neko ko je sluzio 88 na fizeli prvi bataljon prva ceta septembarska klasa, javite se ako ima neko da mi posalje gde da vidim polozaj kasarne secam se da je bila pored mora, a pripadala je muzilu velikoj kasarni.
pozz svima
Na vrh Go down
Boban88
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2012-01-13
DOB : 55
M(j)esto Ub

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: ...   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime14.01.12 13:58

Imate li kakve informacije o poručniku Jelenku i vodniku Mauzeru?
Na vrh Go down
milan55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2012-01-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime15.01.12 21:01

Pozdrav od naj starije kuke, Pula Brioni 79-80
Na vrh Go down
milan55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2012-01-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime15.01.12 21:22

Posto sam vas pozdravio, sad da se i predstavim. Ako ima neko iz moje klase, sigurno ce me se setiti jer ja sam pravio slike i prikazivao filmove i na katarini i na Brionima gde sam bio u klubu. Pokusacu da se setim i nekih imena. Na Katarini sam bio u 3 ceti, kod stari vodnik Dosen, divasn ceovek, bas bi voleo da znam sta je sa njim, a desetar je bio cvetkovic, a secam se i jos jednog koji se zvao Usorac milos. Filmove je prikazivao Ramsak Slovenac, a ja sa njim i posle njega. Stanimirovic, moj Beogradjanin nas je najbolje na svetu vezbao pocasni pozdrav, a zastavnik Radajac je bio smesan. Posle sam otissao na Brione i u klubu mi je bio pokojni zastavnik Zika Vukovic, prava ljudina, Tu je bio i moj kapetan Milinkovic, te vodnici Vesovic, lesevic, porucnik Spasic. Bilo je i drugih, ali sad ne mogu da se setim. Tu je bio i jedan slikar Istvan Sajko koji je napravio mozaik Kardelja koji je cini mi se kada je Tito umro Pepca odnela, a ja i moj pokojni kum Djuric zoran smo napravili isti takav mozaik Borisa Kidrica koji je mislim odnet u Fazanu u fabriku stakla gde je okacen na ulazu. bas bi voleo da znam da li to jos uvek stoji tamo. Bio je tu i muzicar Rosker Damir i Slovenac Adolf Horvat kojeg sam ja naucio da prikazuje filmove i koji je ostao posle mene. Nikolin Ljubisa iz Kovacice je bio bibliotekar i znam da se i dalje bavi knjigama. Ima jos puno momaka iz moje klase koje znam i voleo bi da cujemkako su, ali svakako mnogo vise njih zna mene zbog posla koji sam radio u vojsci.
Jako mi je drago sto sam video ovaj forum i sto cu sigurno uspeti da cujem nekog drugara iz tih dana, a to je morate priznati bilo vise bratstvo nego drugarstvo, bar sam ja takav utisak stekao.
Pozdrav.

Na vrh Go down
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime27.01.12 23:27

Lijep pozdrav svima  cheers

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime28.01.12 19:30

Zahvaljujem na lepim fotografijama koje su me podsetila na vreme provedeno na Katarini.Pula je ako se može reći je moj druigi rodni grad,u kojoj sam proveo naqjlepše dane moje mladosti.Žao mi je da lokalne vlasti nisu našle neko adekvatno rešenje za ceo taj kompleks,recimo: Za omladinski kamp,slikarsku koloniju ili slično.Lično mislimda mladi u tom smislu treba da pokrenu odgovarajuću akciju kod nadležnih organa u opštini Pula.Verujem, ako budu složni i uporni da če naići na razumevanje i ovaj kompleks preurediti za svoje potrebe.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime28.01.12 20:20

Na žalost kompleks će proći kao i ostali No

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Pula, Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime28.01.12 21:11

napusteno,devastirano,neperspektivno. nazalost danas je vecina objekata JNA u ovakvom stanju kao nema se para. ranije je armija bila ogledalo drzave.
Na vrh Go down
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime29.01.12 9:24

Evo ovako bi to trebalo izgledati za nekoliko godina!Osim marine resort je trebao obuhvaćao i ekskluzivni hotel kategorije 5+ zvjezdica, podzemni wellness centar, sportski centar te kockarnicu a sve bi to bilo smješteno u obnovljenim austrougarskim vojnim zdanjima. U priobalju se trebalo graditi apartmansko naselje s selom u istarskom stilu a namjera je bila da ovaj dio resorta ne bude samo namijenjen gostima već i građanima Pule.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime29.01.12 14:13

verujem da je to ubačeno u urbanistički plan?ako je,to me izuzetno raduje jer to Pula zaslužuje.Svaka čast.Još da se izmesti boškarica? i preuredi bivša kasarna Karlo Rojc? da li je još uvek u toj kasarni mini buvljak nedeljom i prodaja polovnjaka?
Na vrh Go down
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime29.01.12 15:17

Boškaricu su sad sredili a u Rojcu još uvjek ima sajam auta!
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime29.01.12 21:52

Ako je tako što kaže Mikoyan onda je to pohvalno za dobrobit lokalne samouprave,turizma........ cheers

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime30.01.12 10:12

Tako kažu Pulske vlasti,ako oni lažu lažem i ja vas lol!
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime30.01.12 15:23

Najlepše hvala za divne fotografije.Ako imaš mogućnosti voleo bih da vidim Monte Zaro.Hvala unapred.
Na vrh Go down
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime30.01.12 17:57

Kap. Stanimirović (citat):
Najlepše hvala za divne fotografije.Ako imaš mogućnosti voleo bih da vidim Monte Zaro.Hvala unapred.


Imam dosta fotografija Monte Zara i mogu ih postaviti ako moderator odobri pošto te slike nemaju veze sa Katarinom!
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba
pelister1


BROJ POSTOVA: : 101
ČLAN OD: : 2011-08-02

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime30.01.12 18:09

mikoyan,hvala ti za fotografije,podsetio si nas na jedno lepo vreme.Dali imas slike Fazane ,posto cesto smo mi iz Briona isli tamo,kad nas je mrzelo da cekamo autobus za Pulu.Nadam se da administracija nece imati nista protiv..
Na vrh Go down
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime30.01.12 19:03

Ma lako za slike,slika ima samo da meni administracija da zeleno svjetlo pa ću staviti....jer bilo bi glupo stavljati pa da mi obrišu No
Na vrh Go down
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime31.01.12 6:53

[You must be registered and logged in to see this image.]


Slike odobrio drug Karlo Rojc lol! 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13122
ČLAN OD: : 2009-05-01

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime31.01.12 20:55

mikoyan (citat):
Ma lako za slike,slika ima samo da meni administracija da zeleno svjetlo pa ću staviti....jer bilo bi glupo stavljati pa da mi obrišu No

Zašto bi administracija brisala slike? scratch
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime01.02.12 7:12

Vojnik bez čina (citat):
mikoyan (citat):
Ma lako za slike,slika ima samo da meni administracija da zeleno svjetlo pa ću staviti....jer bilo bi glupo stavljati pa da mi obrišu No

Zašto bi administracija brisala slike? scratch

Zato što Monte Zaro i Fažana nejdu pod ovu temu....barem ja tako mislim scratch
Na vrh Go down
milan55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2012-01-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime07.02.12 21:57

Pozdrav drugari.
Hvala za slike. Bio sam tamo 1979 godine i bas se secam svega, ali se nesto moji klasici ne javljaju. Ili ne umeju ili neznaju za forum, mozda ne zele ko zna, a bas bi voleo da se sa nekim cujem. Kapetane Stanimirovicu, da li ste Vi bili u to vreme tamo, ili se radi o nekom drugom.
Pozdrav.
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime08.02.12 15:32

Na predhodna pitanja sam ti odgovorio privatnom porukom.Naravno da sam u to vreme koje si naveo bio komandir druge čete a komandiri vodova su bili st.vod.I.kl Papić Ivo,koji je umro pre par godina,st.vod. Mikša Branko i naravno legendarni zast. Radajac moj veliki prijatelj.Nisam siguran za ostale komandire da li je bio vod.Butković Salkan ili vod.kl Brajić Ranko ipak je dosta vremena prošlo pa nemogu da se setim.Mislim da smo te godine ako se ne varam proglašeni za najbolju jedinicu JNA u združenom odredu na sahrani druga E.Kardelja u LJubljani, ovo radi onih koji su bili u tom sastavu.Za ostala pitanja nemam komentar.Srdačan pozdrav.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime08.02.12 23:34

Kapetane Stanimiroviću nešto razmišljam pa mi palo na pamet jesu li aktivna vojna lica imala benificirani radni staž?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime09.02.12 10:06

Da ali ne sva,samo ona koja su bila u trupi tj.komandiri i komandanti bataljona do nivoa puka-brigada i to 3 meseca za godinu dana.
Na vrh Go down
milan55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2012-01-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime09.02.12 17:26

Pozdrav svima.
Kap. Stanimirovicu (nezamerite sto Vas oslovljavam sa kapetane, ne znam dokle ste dogurali sa cinom, a sobzirom na vojnicke kvalitete koje sam ja prepoznao sigurno daleko ili visoko) nisam dobio pp, ali svakako vam hvala na odgovoru. Secam se jedino Papica, jer sam ja bio treca ceta gde je bio st vodnik Dosen. Ja sam bio Na Katarini samo prvih nekoliko meseci dok je trajala obuka. Jedino sto sam imao od obuke je vezba za pocasni pozdrav a ostalo nisam radio jer sam prikazivao filmove u onom bioskopu na malom ostrvu pored podmornica koje su tu bile parkirane, a i svu vojsku sam slikao i pravio slike sto za bukvice sto za kuci, znate ono u srcu, na mostu i naravno sa automatima. Posle sam presao na Brione na Penedu gde sam proveo ostatak vojske koji cu pamtiti celog zivota. Tamo sam nastavio isti poso, bio sam u klubu gde je staresina bio Zastavnik Vukovic za prijatelje Zika, ljudina u pravom smislu te reci. Cuo sam nazalost da vise nije ziv.
Cudi me da jos niko nije poceo novu temu Brioni na ovom forumu, ali nikad nije kasno. Brioni su pravi raj i jako mi je zao sto nikada vise necu moci da ih vidim, ne onaj dozvoljeni urbani deo vec bas Penedu i moj klub i igraliste koje uvek bilo puno galebova i sve one silne jelene i muflone, zlatne fazane i Brionske zeceve koji su bili pitomiji od macica.
Sad bi imao jednu molbu.
Dok sam ja bio na Brionima, samnom je bio i jedan slikar, Istvan Sajko koji je napravio jedan mozaik Kardelja koji je cim je Tito umro Pepca odnela kuci, a i ne samo to, a ja i moj kum smo napravili isti takav mozaik Borisa Kidrica. U Fazani se nalazi fabrika stakla Boris Kidric, i oni su odneli taj mozaik i okacili ga na ulazu u fabriku, pa bi ja molio nekog iz tih krajeva da ako moze ode i vidi ima li ga jos tamo i da okaci fotografiju. Mnogo bi mi znacilo.
Unapred hvala.

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime09.02.12 19:15

Drago mi je da si se javio. Što se mog napredovanja tiče logično da sam napredovao, ali mi je najteža i istovremeno najdraža bila dužnost komandira čete. Pored toga što je ta dužnost najteža ona je i veoma odgovorna, ali zato ostaju neizbrisiva sećanja na mnoge vojnike i događaje. Bilo mi je zadovoljstvo sretati ih kasnije u životu kao uspešne ljude. Slažem se sa tobom da bi bilo posebno zadovoljstvo ponovo videti Brione iz našeg ugla, mislim one delove i detalje kojih nema u sadašnjoj turističkoj ponudi, nažalost. U periodu kada si ti bio na Katarini nisam siguran ko je bio KČ, mislim da je bio por.Tešić ili kap.Medaković ali nebitno. Mislim da je u to vreme na Penedi komandir čete bio kap. Stanković, ali nesam siguran. Da, Žika je bio Car, slažem se. Ja sam 3 god pre tebe bio na Penedi na dužnosti kom.2.č koja je vršila službu stražarskog obezbeđenja na Đakonima i druge protokolarne dužnosti. Da li se sećaš svetioničara sa Penede? Što se tiče mozaika možda neko drugi sa Foruma ima neka saznanja, za razliku od mene.

Na vrh Go down
milan55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2012-01-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime09.02.12 22:40

Ja sam na Penedi pripadao 3 ceti i bio mi je kap Andrija Milinkovic i njegov zamenik porucnik Spasic koji je secam se stalno isao u Pirot da se zeni, ali se nikako nije ozenio ne znam zasto. U drugoj ceti je cini mi se bio jedan porucnik koji je nagradjen zato sto je skocio u rov kad je jednom borcu ispala bomba, zaboravio sam kako se prezivao, ali bi se setio lika. Svetionicara se jako dobro secam, njegova mislim mladja cerka je cesto sedela samnom u kabini dok sam prikazivao filmove. Bila je neka prica o drugoj cerki ali neznam st je bilo. Secam se da je za komandanta bataljona dosao major Kravic i kad je otisao na male brione naredio je da se seku kaktusi sa obale koje je neke davne godine navodno Titi sadio pa kad je mislim da je bio potpukovnik Vuksan koji je cini mi se bio komandant otoka to video, velika se buka digla. Neko je vreme bilo tesko biti vojnik tamoi sve se zavrsilo tako sto vodnik Lesevic ili tako nekako se zvao nije dobio ocenu narocito se istice da bi mogao da ide na akademiju. Secam se jos i vodnika Stankovica i Vesovica, oni su bili mladi i tek su stigli a do kad su posle ostali na Brionima neznam. Vrlo cest gost u nasem klubu, bioo je i kuvar Kosta koji nam je spremao skoljke koje sam ja vadio na nasoj plazi, i to je bilo tako dobro da i sada mogu da osetim ukus onih njegovih djakonija. Od njega sam pomalo toga naucio pa i danas ponekad spremam skoljke a kad ja i zena odemo u Grcku skoro svaki dan. Tako je sad se secam, druga ceta je davala strazu na Djakonima, a treca je imala Barban i cini mi se da sam isao da im prikazem neke filmove i na Vangu. Isao sam i na Male Brione, ali ne znam ko je tamo davao strtazu. Svasta cu se ja jos setiti samo da jos malo vise pocnem da mislim o tome. Jako mi je zao sto se ne oglasi i neki klasic jer nema sanse da se mene ne seti zbog posla koji sam tamo radio.
Pozdrav.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime09.02.12 23:23

Kap. Stanimirović (citat):
Da ali ne sva,samo ona koja su bila u trupi tj.komandiri i komandanti bataljona do nivoa puka-brigada i to 3 meseca za godinu dana.

Pa koje je bilo objašnjenje zašto baš oni?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime10.02.12 10:46

Odgovor se nameće sam po sebi tj.nadam se da ti je jasno da nije isto biti u kancelariji i svakodnevno biti na obuci.Ne bih dalje o tome,ima interesantnijih tema,bar za mene.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime10.02.12 11:09

Meni ne izgleda logično ako je netko završio istu akademiju a vrijede dvostruka pravila,a kako očigledno niste spremni odgovarat na ovakva i sl. pitanja ne bih više smetao svejedno zahvaljujem na odgovoru.
Osim toga meni je ovo zanimljivo pitanje i siguran sam da takav podatak jako malo ljudi zna.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba
pelister1


BROJ POSTOVA: : 101
ČLAN OD: : 2011-08-02

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime10.02.12 14:25

Citat :
Brioni su pravi raj i jako mi je zao sto nikada vise necu moci da ih vidim, ne onaj dozvoljeni urbani deo vec bas Penedu i moj klub i igraliste koje uvek bilo puno galebova i sve one silne jelene i muflone, zlatne fazane i Brionske zeceve koji su bili pitomiji od macica.

I meni je toga zao .Sto se tice jelena i zeceva i ja sam se iznenadio kako su pitomi.Neznam dali si primetio da na Brione na vise mesta su bili postojali mali betonski bazencici sa vodom namenjeno zivotinjama.To je bilo odrzavano na civilnom delu ostrva ali ne i u vojni deo gde su bili zarasli u korov,ispucani,pa mi smo se pitali gde jeleni i zecevi piju vodu.Odgovor smo dobili nekoliko dana kasnije kad smo videli kako jeleni piju vodu iz kanalizacione cevi koji izlaze iza nase WC u moru.Iz te cevi uvek je curilo ,posto su curile i cesme i kazancici pa su dolazili tu svako vece.Srecom jednom smo nasli jedan lavor i svako vece smo ga punili vodom pa su pili iz njega.
Sad sam se setio jednog dogadzaja jednom kad smo isli na veceru.Nase spavaonice su bile na oko kilometar od Peneda (gde smo isli na dorucak,rucaki veceru).Na pola puta nalazila se jedna antena,i tu smo nasli jelena koji se rogovima sapleo za uzad koji su drzali antenu.Pa smo nas trojica drzali jelena a jedan bosanac se presekao uze i tako smo ga oslobodili.
Posto Kapetan Stanimirovic je proveo nekoliko godina na Brione ,pitao bih ga - kako ste se borili sa komarcima? Ja sam sluzio '88 i komarci su bili veliki problem,bar za nas vojnike.Jednom smo spavaonice dimili nekom plastikom ,kao da ih oteramo ali nije uspelo.Onda smo postavili ispred spavaonice bure sa vodom ,kao napicese vode pa nece da nas diraju.Pokrivali smo se plahtama ali opet te izujedaju .Pa ja sam narucio jedan aparatcic sa ultrazvukom - i to slaba vajda.I sve tako dok nismo otkrili autan,i tek tad smo resili problem.Dok na Vangi nije bilo komaraca ali je bilo bubasvaba...

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime10.02.12 15:15

Što se komaraca tiče tu u principu nije bilo pomoći nažalost.Što se tiče životinja posebno jelena i muflona o njima je vođena naveća moguća briga u svakom smislu ali je životinjski fond bio prerazmnožen tako da je i kontrola bila otežana i pored velikog truda od strane uprave a pojedine životinjske grupe priviknute na ljude,zalazile su i u vojne objekte.Ja sam u svojoj kancelarji na Kavaroli imao vevericu kao čestog gosta što me je bosebno radovalo.U moje vreme maksimalno dozvoljena brzina kretanja vozila bila je 20.km upravo zbog divljači.
Na vrh Go down
Sponsored content





Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pula - Katarina, mornarička pešadija
Na vrh 
Stranica 4/17Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Next
 Similar topics
-
» Mornaricka pesadija Trebinje 1988\89
» KATARINA I MONUMENTI - HOTELI
» VP 1159, VP 6030, Saura, Katarina, Vojna Bolnica, sve PULA 1977/1978
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PT- ???
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PJT-401

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: