FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...

Go down 
+29
Brkakougar
Sloba1
milutins
vladimir
PORUCNIK
013gonzo
flexi
Gringo
guster danijel
Vojnik Graničar
Četni evidentičar
ercov54
BEOGRAD
Stanko1
lacoš
dojran
SveJug
alexandar
Pero™
Bogart
purger
Matrix
Kemo Specijalac
zastavnik
bojnik
East&West
pera84
Stazio
Boske
33 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 20:42

Matrix (citat):
purger (citat):

NAJVAŽNIJA stvar je da riba bude SUHA!
SUHU ribu na ČISTU i VRUĆU rešetku i problem je rij
ešen!

Ti kao da si na moru rođen Laughing Evo Purger je sve ukratko objasnio.Večinom svu ribu čak i stavim u kuhinjsku krpu pa je i pokrijem s drugom uz ono što smo se svi složili da gradele budu čiste i vruće.U jednu zdjelicu pomiješam sol i papar/biber sa maslinovim uljem,grančica ružmarina i kao što je Perica rekao držiš je na jednoj strani dok ne dobije koricu pa je okreneš(opet ovisi kolika je i riba).Ja večinom pogledam oči jer kad one pobijele a friška riba pukne po leđnoj peraji vadi s gradela i serviraj sa zelenilom,krumpir salatom ili kako tko voli.Meni je uz ribu najdraža mješavina blitve,radića,koromača i još nekih travurina koje mi supruga smiksa a ja sretan kao djete kad dobije lizalicu lol! Purgeru kako si me namamio s trljama pokušavao sam doći do njih ali ovo ludo vrijeme mi ih je uskratilo Laughing
Ja ih danas ulovio!!!!
U metrou lol!

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 20:47

Max Blitz (citat):
pera84 (citat):
Matrix, izem ti jarca, gdje je u tvom receptu bijeli luk????

Ja rastopim puter, dodam sok od jednog limuna i sitno isjeckan bijeli luk. Kad je riba gotova, prelijem smjesom i ostavim minut dva da upije.

Možda za riječnu ribu, ili za ribu koja je bila zaleđena. Prethodno zaleđenoj ribi se u utrobu stavlja isjeckan bijeli luk i peršin prije pečenja.
Za svježu morsku bijelu ribu, ništa osim soli, papra i maslinovog ulja. Može malo peršina. Bijeli luk je preintenzivan i kvari ukus ribe.
Sve ipak ovisi o osobnim afinitetima.



Max svaka čast,pogodi i ti jer uvijek pečem svježu ribu samo sa uljem,paprom i soli ali kao što si rekao sve ovisi o osobnim afinitetima ili kako bi kulturno rekli 100 žena dvisto sisa pa reda radi stavim na stol posudicu u kojoj je bijeli luk u maslinovom ulju.Ali kao što sam već rekao ovi mladi to deru sa kečapom i majonezom lol! .

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 20:57

purger (citat):

Ja ih danas ulovio!!!!
U metrou
lol!

A snađi se druže.Evo primjer da smo jednom prošle zime kao za vraga nitko nije imao ništa za brudet osim jednog malog ugora koji nije bio nego možda za polovnog čovjeka a vrijeme je bilo nikakvo.Kupili one zaleđene Ledove škrpine i iznenadili se kako je ispalo.Kasnije sam probao još jednom u nedaći i opet dobro,valjda se ruka naučila.Purgeru ja na Jarunskom placu vidim svježije ribe nego kod mene a škampe još trče lol! Vidio sam negdje da Stacio spominje pagara a zadnjeg sam pekao od 2,5 kg prije nekih mjesec dana i to ga je ulovio frendom iz Bosne,henti što je bio sretan a pagar ukusan.Talijani ih obožavaju a kod nas je ovoj eliti samo car riba.Možda Stacio zna što su feluni i trupi pa me baš zanima kako ih on sprema ili nadgleda.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 20:58

Ne miješam se ni ja u fiš paprikaš o kojem ne znam puno.....
Vidio sam da jedu pečene orade s kečapom i majonezom......... Žali bože tog obroka......zemljo, otvori se.....

P.S. Kad će netko otkrit konačno te tajne u vezi fiša?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:01

Matrix (citat):

Kupili one zaleđene Ledove škrpine

To nisu naše jadranske škarpine, nego neka atlantska podvrsta koja se uvozi iz Senegala. Svejedno nije loše za jest, obzirom na cijenu....
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:02

Bogart (citat):
A kako uspevate da ispecete ribu na rostilju da se ona ne zalepi? Meni se uvek zalepi za resetke bez obzira koliko one bile vrele i koliko god nauljio ribu. Sad

Možda imaš preveliku temperaturu. Riba nije mastan čevap pa da izdrži visoke temperature.

Nisam majstor pečenja ribe, kao što neki ovde jesu...ali ipak svi kažu da su moja pečenja ukusna. Za male ribe je najlakše kao što je Boske rekao i Pera okačio sliku (vidi se da je iz USA, njegova rešetka je delux verzija). Inače ja radim sve sa viljuškama, lepo polako odlepim ribu od grila, pa ju okrenem. Ide, lepo polako. Inače veče ribe ja pokrijem štanjolom, da se malo kuva i sa gornje strane, ili da ostane toplo.

A imam pitanje za znalce: kako se peču kalamari/lignji: na velikoj temperaturi ili maloj, to nikako da mi uspe, uvek jih presušim. A baš mi se sviđa ukus (barem ono što sam probao u dobrim kafanama/restavracijama)
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:08

Ovi danasnji omladinci, nemaju veze sa zivotom a kamol s ribom Rolling Eyes
A sto se tice bijelog luka (al' osuste po meni iz svih vrsta naoruzanja, da sam znao ne bih ga ni spominjao, 'bem ti luk Laughing ) ja ga volim s pastrmkom i kad dimim filete od sarana. Sta cu kad sam rodjen daleko od morske obale. Laughing

Al' zato, za riblji paprikas, e 'ajd da vidim recept s ruzmarinom lol!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:11

Pero™ (citat):
A imam pitanje za znalce: kako se peču kalamari/lignji: na velikoj temperaturi ili maloj, to nikako da mi uspe, uvek jih presušim. A baš mi se sviđa ukus (barem ono što sam probao u dobrim kafanama/restavracijama)

Svježa lignja isto samo sol, papar i maslinovo ulje. I na gradele koju minutu. Ne čisti se uopće. I kad nožem zarežeš pečenu lignju, mora ti u tanjuru sve plivat u njenom crnilu kad se razlije.
To ne možeš dobit u restoranima, jer je tamo sve iz leda. Smrznuto crnilo se pretvara u sitne kuglice i mijenja okus. Zato se smrznute lignje moraju čistit.
Svježu lignju je rijetko tko uopće jeo od kontinentalaca jer nisu imali priliku, a u restoranima podvaljuju.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:15

Koliko god sam gledao kako spremaju fiš opet ništa nisam vidio.Mislim da je slično i sa brudetom jer nije ni brudet samo onakav kakvim ga zamišljamo.Evo jedan primjer a ako je netko probao onda zna kako to izgleda i kakvog je okusa.Naravno da se nareže puno luka/kapule i malo zažuti.Na to se doda tanko izrezanih rajčica/pamidora i odmah na njih sve prekrijemo ogrcima(male okrugli pužići koji se skupljaju kad je oseka po kamenjaru) i polijemo s malo bijelog vina.Već pripremljeni i na tanke ploške narezan krumpir slažemo po već uhodanom điru.Red ribe,red krumpira.Od ribe se zna što je najbolje ali se može i improvizirati.Ja stavim još i one pasirane rajčice,još dolijem vina naravno sol,papar,par grančica ružmarina i listova lovora.Najvažnije je što manje otvarati a mješa se okretanjem teče/lonca.Ti mali pužići su predivni i uvijek dok se lagano dinsta vrše i fukciju da slučajno ne zagori.To je isto ovako neki zimski brudet i sprema se u kotliću naravno u konobi uz neizbježnu briškulu i trešetu.E sad bih mogao i nešto pojesti,ogladni pišući lol!

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:21

pera84 (citat):
Ovi danasnji omladinci, nemaju veze sa zivotom a kamol s ribom Rolling Eyes
A sto se tice bijelog luka (al' osuste po meni iz svih vrsta naoruzanja, da sam znao ne bih ga ni spominjao, 'bem ti luk Laughing ) ja ga volim s pastrmkom i kad dimim filete od sarana. Sta cu kad sam rodjen daleko od morske obale. Laughing

Al' zato, za riblji paprikas, e 'ajd da vidim recept s ruzmarinom lol!

Ajd Pero nisi ništa propustio,bar neće prehlada na tebe.E sad kad si spomenuo pastrmku toliko je volim kad odem do prijatelja u Bosnu a on je svježu onako od ruke ošine na vrućem kamenu.Znaš kako mi to legne kao budali šamar lol!

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:31

pera84 (citat):
A sto se tice bijelog luka (al' osuste po meni iz svih vrsta naoruzanja, da sam znao ne bih ga ni spominjao, 'bem ti luk Laughing )

Malo bijelog luka može na kuhanu ribu. Pogotovo tzv. landovinu. To je morski pas, morska mačka, golub, raža... Koja kap limuna prije jela, još bolje. Ne zaboravite, uvijek je uz morsku ribu obavezno pravo maslinovo ulje, bez obzira kako se priprema. Pečenu ribu politi dobro maslinovim uljem poslije pečenja, ne prije. Sirovu je malo premazati običnim biljnim uljem. Maslinovo ulje ne podnosi puno termičku obradu, jer mijenja svojstva. Koristite ga čim više na kraju pripreme jela, prije samog serviranja.
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:36

Prehlada i vampiri!

Ja volim kad spremam paprikas, ubaciti citavu glavu od ribe, obicno sarana. I servirati tako. Ljetos bili par dana kod mog gazde na "vikend farmi" pa ja spremio kotlic paprikasa. Kad je bilo gotovo, primakli se svi stolu, ja skinuo poklopac a odozdo bulji "brko"......

Da vidis vriske i isprevrtanih stolica... lol!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:41

Max Blitz (citat):
Pero™ (citat):
A imam pitanje za znalce: kako se peču kalamari/lignji: na velikoj temperaturi ili maloj, to nikako da mi uspe, uvek jih presušim. A baš mi se sviđa ukus (barem ono što sam probao u dobrim kafanama/restavracijama)

Svježa lignja isto samo sol, papar i maslinovo ulje. I na gradele koju minutu. Ne čisti se uopće. I kad nožem zarežeš pečenu lignju, mora ti u tanjuru sve plivat u njenom crnilu kad se razlije.
To ne možeš dobit u restoranima, jer je tamo sve iz leda. Smrznuto crnilo se pretvara u sitne kuglice i mijenja okus. Zato se smrznute lignje moraju čistit.
Svježu lignju je rijetko tko uopće jeo od kontinentalaca jer nisu imali priliku, a u restoranima podvaljuju.

Nego, kaži ti meni za temperaturu. Visoka ili niska?

Ono što sam probao, mislio sam na kafane iz Istre. Kad sam bio mali imali smo svoju prikolicu, pa smo dosta puta odlazili tamo, pa naravno i u kafane na večere i ručkove. Tad bar nije bilo toliko uvoza, večinom su bile sveže stvari. I da, oseča se razlika u ukusu između onog što smo tada jeli sveže i onog što se sad dobije smrznuto. Ipak mislim da bi iz smrznutog moglo dobro da se ispeče, ako je dobar majstor.

Inače što se tiče belog luka, to ja ne stavljam na ribu pre pečenja, serviram samo kao prilog izmešan beli luk/češnjak/česen sa peršunom/peteršiljem u ulju, sa malo soli. Ko voli nek izvoli, ali posle pečenja. Mi tome kažemo ''tržaška omaka''.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2558
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:47

Max Blitz (citat):

Malo bijelog luka može na kuhanu ribu. Pogotovo tzv. landovinu. To je morski pas, morska mačka, golub, raža... Koja kap limuna prije jela, još bolje. Ne zaboravite, uvijek je uz morsku ribu obavezno pravo maslinovo ulje, bez obzira kako se priprema. Pečenu ribu politi dobro maslinovim uljem poslije pečenja, ne prije. Sirovu je malo premazati običnim biljnim uljem. Maslinovo ulje ne podnosi puno termičku obradu, jer mijenja svojstva. Koristite ga čim više na kraju pripreme jela, prije samog serviranja.

Na ove naše rečne ribe stavljam preliv od maslinovog ulja, soka od limuna i sitno seckanog belog luka, sa malo peršuna?? Kolega Max jel može to da škodi? Laughing

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:49

Pero™ (citat):
Nego, kaži ti meni za temperaturu. Visoka ili niska?

Teško je odgovoriti koja točno, ali svakako bolje viša. Lignje zahtijevaju dosta kratko pečenje, bilo kako da se pripremaju. Isušiš ih zato jer ih vjerojatno duže vrijeme pečeš na nižoj temperaturi. Znači bolje viša temp. i kraće.
Na gradelama doslovno koji minut, a u pećnici doma, 15 min na 200 stupnjeva.

[You must be registered and logged in to see this image.]



Max Blitz: komentar modifikovan dana: 14.12.12 22:25; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 21:54

East&West (citat):

Na ove naše rečne ribe stavljam preliv od maslinovog ulja, soka od limuna i sitno seckanog belog luka, sa malo peršuna?? Kolega Max jel može to da škodi? Laughing

Nisam ekspert za riječnu ribu. Moj krajnji domet su tu pastrva, šaran, som i štuka. S tim da pastrvu pripremam isto kao i morsku ribu.
Ovo gore je mislim sasvim u redu za riječnu ribu. A opet ponavljam, stvar je ukusa. Bijeli luk ima zaista intenzivan okus i miris i ja sam vrlo oprezan s njim. Radije ga uopće ne stavljam. Također oprezno i s limunom. Peršin je druga stvar, njega može više. E, da, i ružmarin i lovorov list su također dodaci spremanju ribe, ali i s njima oprez, preintenzivni su! Ako je previše, ne valja!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 22:01

Max Blitz (citat):
I kad nožem zarežeš pečenu lignju, mora ti u tanjuru sve plivat u njenom crnilu kad se razlije.

Pero, ovo gore što sam ti napisao je zakon u razlikovanju svježe i smrznute pečene lignje s gradela.
To je nemoguće postići kod lignje iz leda.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2558
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 22:07

Max Blitz (citat):

Nisam ekspert za riječnu ribu. Moj krajnji domet su tu pastrva, šaran, som i štuka.


Nisam ni ja dalje odmakao, dodao bih još smuđa.Za mene je ono odličan preliv, a pitanje sam postavio više da vas oraspoložim jer vidim da ste se "raspištoljili". Laughing

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 22:22

Nema boljeg fiša od dunavskog šarana, soma i štuke, probao kod kolege i paf to treba znati napraviti, posebice kada je dodao malo bijeloga vina. Prava fešta za nepce, ali prednost dajem EL Kopitarima pig

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 22:48

Max Blitz (citat):

Teško je odgovoriti koja točno, ali svakako bolje viša. Lignje zahtijevaju dosta kratko pečenje, bilo kako da se pripremaju. Isušiš ih zato jer ih vjerojatno duže vrijeme pečeš na nižoj temperaturi. Znači bolje viša temp. i kraće.
Na gradelama doslovno koji minut, a u pećnici doma, 15 min na 200 stupnjeva.



Max, hvala na savetu, probaču iduči put da podpalim još malo vatre pa da probam da ispečem kako treba. Inače svaka vrsta mesa ima svoje specifike i traži svoju temperaturu pečenja.

Inače šteta što je sad več kraj sezone roštiljanja na otvorenom, baš mi se zajelo ovo o čemu pričamo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 22:55

Matrix (citat):
Možda Stacio zna što su feluni i trupi pa me baš zanima kako ih on sprema ili nadgleda.

FELUN ili žutej
je manji primjerak gofa (orhana) do pet kilograma težine. Felun ima žućkastu boju koja nije nalik boji odraslog gofa. Skupljaju se u veća jata, love i žive zajedno. Felun je cijenjena riba za prehranu, meso sadrži visok postotak bjelančevina, a nizak udio masti.
Priprema se pečen na žaru, na brudet, mariniran,.... kao uostalom i sva plava riba.

[You must be registered and logged in to see this image.]



TRUP ili rumbac
je dobio ime po obliku, a na engleskom se zove metak. Ima ipak vjerojatno najlošiji okus što se tiče plavih riba. Najčešće završi kao hrana tunama ili drugim većim ribama u uzgajalištima. Brz je i spretan plivač, veliki putnik. Boje su mu slične kao kod tuna, te kod mnogih ljudi dolazi do zabune jer misle da se radi o nedoraslom primjerku tune. Najveći ulovljeni trupovi imaju oko 3 kg težine, a prosječan ulovljeni primjerak ima oko 1 kg.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:08

Matrix (citat):
E moj Pero kad bi sve napisao brzo bi sve spekli Laughing Naravno da ide bijeli luk a limun nekako nisam navikao kao obično dijete uz more pa ga ni danas ne prakticiram ali je uvijek na stolu jbga ostao ja seljak.Puter se baš kod mene ne miješa s lukom nego se onim iz zdjelice maže s grančicom po ribi a kad je gotova onda se prelije sa maslinovim uljem u kojem je i bijeli luk,sol,biber.Ne znam to mi je najdraže a ovi mlađi zamješaju i kečapa kao da su u Mc'Donald'su lol!

Apsolutno sve na isti način. (bez ketchup-a Wink )
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:11

Max svaka čast na znanju.Felune sam nedavno dobio nakon dugo vremena pa smo glave i repove ostavili za dodatak brudetu a srednji dio isjekli na komadiće i bacili na gradele.Nekako u isto vrijeme smo spremali i trupe ali njih je najbolje ostaviti jedan dan u pacu pa dobiju finiji okus.Dobro si napisao da se dosta ljudi varaju i misle da je trup manja tuna a neki misle i za feluna.Možda baš zbog toga što je trupu meso malo kiselkastog okusa pa je i ukusniji kad odleži u pacu.Kako god bilo komadi od 1 kila su ipak ok.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:15

E moji dečki sada je 23 sata i 15 minuta, dok čitam ove postove, ogladnih ponovno, pobjegnem na temu Balkan, a tamo čevapi, dali da ustanem (i idem jesti a kasno je) ili da odustanem (odem plaćući spavat) pitanje je sad? pale

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:23

bojnik (citat):
E moji dečki sada je 23 sata i 15 minuta, dok čitam ove postove, ogladnih ponovno, pobjegnem na temu Balkan, a tamo čevapi, dali da ustanem (i idem jesti a kasno je) ili da odustanem (odem plaćući spavat) pitanje je sad? pale

Ribu jedi bojniče, rekoh ti već Very Happy Cool !

P.S. A da otvoriš posebnu temu a la "specijaliteti '29. novembar'"? Tu bi se dalo isto svašta za reći. cheers
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:26

Kolega Max, ma koliko se trudio neide me za ovih hladnih dana, sada je svinjetina na tapeti, ribu ću na ljeto, e a što ću opet natući kila, ma što je slavonac ispod 100 kg i bez 100 eura u džepu pirat

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:37

Uh, nikako da "pohvatam", izbacujete recepte kao da je neki kuvarski forum. Dakle hrana je, ipak, tema br. 1 kod srednjovješnih muškaraca. (o seksu sve znamo, pa nećemo...) Wink
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:40

Evo jednog recepta kojeg sam naravno prepisao sa neta:

fiš paprikaš prema baranjskoj recepturi

Za početak, ako niste ribič, trebate otići u kupovinu ribe i na tržnicu po luk, crvenu papriku, kuhanu rajčicu i naravno dobro bijelo vino. Kada ste obavili kupnju pripremite kotlić i krenite u kulinarsku avanturu.

Dakle treba nam barem tri vrste riječne ribe (šaran, som i štuka, može i meso kečige ako nađete). Ukupno vrijeme koje vam je potrebno za kuhanje je oko četrdeset + minuta, a pred kraj možete i provjeriti ribu da li je dovoljno kuhana (ne smije se raspadati u kotliću).

Ostali sastojci su: voda (mjera je ta da voda treba prekriti ribu u kotliću), pet glavica crvenog luka, mljevena slatka paprika, mljevena ljuta paprika, jedna suha ljuta paprika, dva deci domaće kuhane rajčice, sol, biber u zrnu (opcija) i jedan deci bijelog baranjskog vina.

Priprema sastojaka je slijedeća: riba se očisti, opere, rasiječe, polegne u kotlić te prelije vodom. Doda se sitno isjeckani crveni luk (može se i sitno samljeti), a možete i na samom početku kuhanja dodati nešto bibera u zrnu.

Kuha se na laganoj vatri.
Kad voda provrije dodaju se mljevena slatka paprika, mljevena ljuta paprika, sol, suha ljuta paprika (papriku možete malo rasjeći ali ne gnječiti) i domaća kuhana rajčica.
Poslije dodavanja svih potrebnih sastojaka fiš treba kuhati još dvadesetak minuta, a desetak minuta prije skidanja s vatre dodati bijelo baranjsko vino.
Bitno je da se fiš nikada ne miješa da se riba ne bi raspala, nego se kotlić lagano ljulja nad vatrom.
Servira se iz kotlića uz domaće rezance (tjesteninu) i bijeli (domaći) kruh a za popiti se nudi bijelo baranjsko vino.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:47

Pero™ (citat):
kako se peču kalamari/lignji

Trebate još nešto znati u vezi liganja, ne znam je li dovoljno jasno.
Postoji na desetke vrsta i podvrsta liganja u svijetu. I nisu sve iste kvalitete, mekoće i okusa mesa. Naša, jadranska lignja je među najcjenjenijima u svijetu po svemu. Međutim, nje je malo. Jednostavno je nema, a i ne lovi se dovoljno. Osim toga, prava sezona lova na jadransku lignju je na jesen, znači kraj rujna, listopad, studeni...
Nje preko ljeta u svježem stanju NEMA, odnosno ima je vrlo malo, i to pred kraj ljeta. Znači ono što vam serviraju u restoranima, mora biti smrznuto od prošle jeseni. Ako uopće imate sreću da vas posluže jadranskom lignjom.
Ono što kupujete u trgovinama smrznuto, nije jadranska lignja i daleko je od te kvalitete.
Najčešće se radi o kalifornijskoj ili patagonskoj lignji. Domaće lignje u trgovinama nema ni u kakvom pakiranju. Samo na ribarnici, a i to vam mora kupiti znalac da vas ne prevare. Onaj totan (ili lignjun), što piše na deklaraciji proizvoda, nije lignja. Drugačije se priprema, više kao hobotnica, jer ima tvrdo meso. Ima ga i svježeg na ribarnicama, ali obratite pažnju je li piše totan ili lignja. Vidjet ćete i po cijenama. Cijena domaće lignje zna biti i do 25 eura za kg, a cijena totana (lignjuna) je 4 eura. Arrow
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-28
DOB : 60
M(j)esto Austrija

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime14.12.12 23:58

Max mogu li se ove kako pripremiti Shocked


_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime15.12.12 0:12

Max Blitz (citat):
Pero™ (citat):
kako se peču kalamari/lignji

Trebate još nešto znati u vezi liganja, ne znam je li dovoljno jasno.
Postoji na desetke vrsta i podvrsta liganja u svijetu. I nisu sve iste kvalitete, mekoće i okusa mesa. Naša, jadranska lignja je među najcjenjenijima u svijetu po svemu. Međutim, nje je malo. Jednostavno je nema, a i ne lovi se dovoljno. Osim toga, prava sezona lova na jadransku lignju je na jesen, znači kraj rujna, listopad, studeni...
Nje preko ljeta u svježem stanju NEMA, odnosno ima je vrlo malo, i to pred kraj ljeta. Znači ono što vam serviraju u restoranima, mora biti smrznuto od prošle jeseni. Ako uopće imate sreću da vas posluže jadranskom lignjom.
Ono što kupujete u trgovinama smrznuto, nije jadranska lignja i daleko je od te kvalitete.
Najčešće se radi o kalifornijskoj ili patagonskoj lignji. Domaće lignje u trgovinama nema ni u kakvom pakiranju. Samo na ribarnici, a i to vam mora kupiti znalac da vas ne prevare. Onaj totan (ili lignjun), što piše na deklaraciji proizvoda, nije lignja. Drugačije se priprema, više kao hobotnica, jer ima tvrdo meso. Ima ga i svježeg na ribarnicama, ali obratite pažnju je li piše totan ili lignja. Vidjet ćete i po cijenama. Cijena domaće lignje zna biti i do 25 eura za kg, a cijena totana (lignjuna) je 4 eura. Arrow
U nedostatku svježih Jadranskih, meni je najukusnija smrznuta "patagonica 4", prodaje se u "tablama" od 5 i 10 kg. Neki uopšte ne prepoznaju razliku, kad se dobro spremi.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime15.12.12 0:25

Stazio (citat):
U nedostatku svježih Jadranskih, meni je najukusnija smrznuta "patagonica 4", prodaje se u "tablama" od 5 i 10 kg. Neki uopšte ne prepoznaju razliku, kad se dobro spremi.

Znam za to pakiranje, meni ipak zaostaje za jadranskom. Postoji jedna vrsta koja se od nedavno uvozi, barem u Hrvatsku, i dolazi čak u pothlađenom stanju, znači ne smrznuta. Radi se o južnoafričkoj lignji i čak je izgledom gotovo identična našoj. I okusom također ne zaostaje, međutim, ne zaostaje puno ni cijenom, oko 15 eura je kg. Neutral
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime15.12.12 0:33

U ove zimske dane rado jedem gulaš od liganja, ne znam baš recept ali mama ga sprema da "prste poližeš".
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime15.12.12 2:41

Boske (citat):
Max mogu li se ove kako pripremiti Shocked



Boske, probat ću ti odgovoriti ovako napamet, mada neke ribe od ovih na videu znam, a neke ne znam, pa ću pretpostaviti:
Dakle, idemo redom kako se pojavljuju:

10.) "Teeth" fish, sliči mi na 'morskog vuka' koji je i pod brojem 4., slična vrsta, tako da definitivno da, i to vrlo ukusna riba.

9.) Mola-mola je riba bucanj, stanovnik je i Jadrana, nije jestiv. Još je i zaštićena vrsta, zato ako se slučajno zapetlja u mrežu, pažljivo ga treba osloboditi i vratiti u more. Bucanj živi u dubinama, ali nekada ispliva na površinu i tada mu viri van leđna peraja, pa se iz daljine može zamijeniti za peraju morskog psa.

8.) Grenadiers je neka riba iz većih dubina, po obliku tijela bih zaključio da je jestiva.

7.) Gulper eel je riba iz velikih dubina, nije jestiv, samo u slučaju nužde, mada čovjek s njim prirodno ne dolazi u kontakt, njih love istraživači pomoću specijalnih mreža.

6.) Anglerfish, isti zaključak kao i pod 7.

5.) Stonefish je nešto između naše škrpine i bežmeka, dakle jestiv i vrlo ukusan.

4.) Wolf eel fish, morski vuk, vrlo ukusna i cijenjena morska riba, naraste i do dva metra u duljinu. Živi u hladnim morima kod Norveške i Islanda. Ima snažne zube, tako da ribari kad ga ulove, moraju paziti da ih ne ugrize. Njegovi zubi mogu probiti debelu ribarsku čizmu za Sjeverno more, a pretpostavljam da bi probili i našu 'domaću' JNA čizmu.

3.) Longnose, nisam siguran, pretpostavljam da je jestiva, ako nije otrovna riba.

2.) Lumpfish, slično kao i pod 3., mada sam uvjereniji da je otrovna riba.

1.) Blobfish, slično kao 2. i 3. Kad kažem otrovna, ne mislim da joj je otrovan ugriz kao kod zmija, nego da vjerojatno ima otrovnu kožu, ili jetru, kao što je slučaj kod nekih sličnih riba.


Eto, nadam se da si zadovoljan odgovorom. scratch Exclamation

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime15.12.12 13:19

TUNA ili TUNJ


Tuna je morska riba iz porodice skušovki. Često se naziva i tunj, tun i obična tuna. Ima tijelo vretenastog oblika, špicasto na vrhu glave, koje se od sredine tijela prema repu bitno sužava. Ima više vrsta tune, u Jadranu može dosegnuti težinu od 500 kg, a u svjetskim morima i do 900 kg. Naraste i do 5 m u dužinu.
Tuna je toplokrvna riba, i jedina je takva vrsta, izvrstan je plivač i živi lovi u jatu vršnjaka. Jedna je od najbržih riba u moru, prosječna brzina kojom se kreće je 12.5 km/h, a može ubrzati i do 100 km/h.
Metabolizam tune može držati temperaturu tijela čak 20 stupnjeva većom od temperature mora, neprestano se kreće, tako do životne dobi od 15 godina prepliva 1.000.000 milja.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Tuna je predator i hrani se drugom ribom, skušama, haringama, oslićima, ali i lignjama i rakovima. Najveći prirodni neprijatelj tune je orka - kit ubojica.
Tune su važan segment ribarske i riboprerađivačke industrije. Osim lova, uzgajaju se u za to posebno napravljenim kavezima. Izvoze se uglavnom u Japan, gdje tunjevina predstavlja nacionalnu i kulturnu tradiciju, također ima značajan ubio u prehrani ljudi u mnogim drugim zemljama.
Tune se love tijekom cijele godine uglavnom mrežama stajaćicama tunolovkama, a cijeni se i lov panulom (big fishing) u sportske i turističke svrhe. Tunolovcem se lovi rampama, udicama i mamcem.



[You must be registered and logged in to see this image.]

Odrezak od tune, pečen na žaru. Naizgled, odrezak od mesa kopnenih životinja, na prvi pogled uopće ne podsjeća na ribu. Zato se tuna nerijetko naziva 'morskom govedinom'.



Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime15.12.12 14:59

PAGAR (Sparidae) - parag, pagor, albun, pagur, fag, hvag

[You must be registered and logged in to see this image.]

Opis i način života: Pripada porodici ljuskavki (Sparidae). Zna dostići težinu preko 10 kg i narasti preko 80 cm. Prosječna lovna težina u južnom Jadranu je oko 5 - 8 kg. Ima skladno ovalno i spljošteno tijelo s izrazito naglašenom glavom izbočenog čela i jakim repnom perajem. Može biti crvene ili crvenkaste, do ružičasto crvene boje.
Rasprostranjen je po čitavom Jadranu i na dubinama od 10 pa sve do 160 m. Čest je u crnogorskom primorju i na vanjskim rubovima dalmatinskih ostrva. Zadržava se na tvrdom terenu i ne zadržava se u jatima. Mrijesti se krajem ljeta i početkom jeseni. Lovi se tokom cijele godine a najuspješnije u toplim mjesecima, najčešće parangalom. Meso je vrlo ukusno, kvalitetno i cijenjeno, neki ga zovu “morska prasetina”.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Stazio: komentar modifikovan dana: 15.12.12 22:24; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : greška u kucanju)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 0:34

East&West (citat):

Jedan period JNA je nabavljala riblje konzerve od proizvođača Ribarstvo Rijeka Crnojevića Crna Gora. Radilo se o artiklu "Dimljena ukljeva". Nemam objašnjenje zbog čega su svi vojnici, bez obzira na nacionalno i socijalno poreklo, izbegavali ovu konzervu. Čak šta više, bukvalno su se njome gađali i po krugu kasarne smo se saplitali o te konzerve. Valjda nisu imali naviku??
Meni lično je bila dobra. Dimljena ukljeva se i dalje proizvodi i može se kupiti u BG. Ilustracije radi, konzerva hrvatskih, marokanskih ili crnogorskih sardina je malo iznad 0,5E. Konzerva Dimljene ukljeve košta skoro 1,5E. Ponekad kupim da me želja mine i onako sa glavicom luka podseti na mlade dane.

Može li netko nešto pobliže reći o toj ribi ukljevi? Da sad ne kopam po netu, radije bih od poznavalaca saznao...... Question



Moj otac je često prije poslovno išao u SSSR, u Moskvu i Lenjingrad. Donosio je s puta razne ruske riblje konzerve, kojima smo se mi čudili jer takvih, barem kod nas u Dalmaciji, nije bilo. Razna riba za koju nismo čuli, zatim, konzervirana jetra od bakalara npr. (!), a bilo je i konzervirane ruske dimljene ribe. Eto, bilo je i u SSSR-u nečeg čega kod nas nije bilo, zanimljivo, osobito kad je riječ o hrani.
Meni je ta dimljena riba u konzervi bila baš dobra, nikad prije ni poslije to nisam jeo. Možda je to baš bila dimljena ukljeva?
Za ove konzerve u JNA ne znam, to je vjerojatno bilo ranije. Kod nas u Hr nema te dimljene ukljeve, barem ja nisam zamijetio.


Što se tiče ponašanja vojnika u JNA prema ribljim konzervama općenito, pa i prema našoj sardini, vrlo je simptomatično. Moglo bi se opisati kroz naslov poznatog hita iz 1982.g. Željka Brodarića Jappe (iz grupe 'Metak' iz Splita) - 'Majmun radi što majmun vidi'! geek

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 1:11

Ne mogu se sjetiti takvih konzervi ali mi je poznato da se dimljena prodavala nanizana na konopu. Sitna riba koja se masovno lovila, to je specijalitet sa Skadarskog jezera ali je nisam probao. Smile Mislim da su je stariji ljudi u Boki zvali "Škoranac".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Sovjetska riblja konzerva: Mad

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 1:29

Stazio (citat):
Sovjetska riblja konzerva: Mad

Stazio, ovdje moram vrlo glasno prosvjedovati, odnosno protestirati! Sovjetske riblje konzerve su bile izvanredne! Ovo na slici je fotomontaža!!!! I nije baš ok!


P.S. Našao sam jednom, u onoj 'tunjevini s povrćem' od Delamaris Izola, crveno-žuta kartonska kutija sa crtežom tune u povrću, kad sam otvorio konzervu, na sredini na vrhu, ogromnu muhu! Shocked Mislim da je to stavio netko od radnika namjerno, tako mi je izgledalo, a možda je i sama upala. Razmišljao sam dva-tri trena što da napravim, da zovem novine, radio, televiziju i napravim frku ili što? Nisam. Jednostavno sam maknuo muhu i konzervu u slast pojeo. Eto! I opet bih. cheers
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 1:36

Max Blitz (citat):
Stazio (citat):
Sovjetska riblja konzerva: Mad

Stazio, ovdje moram vrlo glasno prosvjedovati, odnosno protestirati! Sovjetske riblje konzerve su bile izvanredne! Ovo na slici je fotomontaža!!!! I nije baš ok!

Izvini, ova slika me "proganja" od kada sam je prvi put vidio na net-u, zbog nje jedno (kratko) vrijeme nisam jeo ni moje omiljene Eva filete tunjevine. Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2558
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 1:40


[You must be registered and logged in to see this image.]

Veoma jednostavno : Dimljena ukljeva i Crmničko crno cheers



Max Blitz: komentar modifikovan dana: 27.04.13 6:30; prepravljeno ukupno 5 puta (Reason for editing : uređivao sliku)
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 1:50

Ha ha, dobar vranac je čudo. Pogledaj samo trag od vina na do pola ispijenoj čaši, kao mastilo. Wink
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2558
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 2:05

Stazio (citat):
Ha ha, dobar vranac je čudo. Pogledaj samo trag od vina na do pola ispijenoj čaši, kao mastilo. Wink

Naročito taj domaći. Kod tebe Stazio čim malo mrdneš od mora ka brdima i onim malim selima svašta dobroga se nađe i ribe i vina i loze, sira i pršuta, smokava i maslinovog ulja i najvažnije dobrih ljudi. A vi dole uz vodu, samo gledate kako ćete nas ošišati Laughing Šalim se, i vi ste OK. cheers
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 2:16

East&West (citat):
Stazio (citat):
Ha ha, dobar vranac je čudo. Pogledaj samo trag od vina na do pola ispijenoj čaši, kao mastilo. Wink

Naročito taj domaći. Kod tebe Stazio čim malo mrdneš od mora ka brdima i onim malim selima svašta dobroga se nađe i ribe i vina i loze, sira i pršuta, smokava i maslinovog ulja i najvažnije dobrih ljudi. A vi dole uz vodu, samo gledate kako ćete nas ošišati Laughing Šalim se, i vi ste OK. cheers
U HN je još "šišanje" po staroj cijeni kako je u Budvi. Wink
Što se vranca i loze tiče i mi ih, na moru, pravimo ali grožđe dolazi uglavnom iz Makedonije i Srbije. Stari vinogradi su se pretvorili u apartmane i kuće. (za "šišanje" Wink )
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2558
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 2:36

Stazio (citat):

U HN je još "šišanje" po staroj cijeni kako je u Budvi. Wink

Znaš kako kod mene kažu: Kod bogatoga na glas, kod sirotinje na čast. U HN i BD samo na slikanje, a odmor i opuštanje u UL.
Ne znam da li si bio na Šaskom jezeru, onaj objekat što je koristila JNA?
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 12:02

Na žalost ne, ni u Ulcinju nisam bio 3-4 godine. Ulcinj i okolina imaju sjajne prirodne i turističke potencijale od Valdanosa do Ade, bojim se da će nekontrolisana gradnja napraviti ogromnu štetu tom kraju.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 12:50

To ti je prijatelju rak rana nama svima, betonizacija i utrka za parama, devastiraju sačuvanu prirodu i znamenitosti, umjesto da se sve to fino ukomponira, u svijetu ima bezbroj primjera.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 12:58

Ako si na ovo mislio: Sad

[You must be registered and logged in to see this image.]

"urbanizacija" Budve Crying or Very sad


Stazio: komentar modifikovan dana: 16.12.12 14:20; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 13:22

Stazio (citat):
Ako si na ovo mislio: Sad

Ova priča bi vam se dobro uklopila na temu 'Kumbor'.... Idem malo proučit što se zbiva s hrvatskom riboprerađivačkom industrijom, pa ću vas izvijestiti. Bojniče, dobro da si otvorio 'mesnu' temu, kako ne paše na forum? 'Kantina' je odlično mjesto za razgovor o ovim stvarima. Javit ću ti se uskoro i tamo..... Cool
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime16.12.12 13:37

OK, nadam se sa nekim dobrim specijalitetom. Very Happy

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Sponsored content





RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu... - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
Na vrh 
Stranica 2/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Invazivne vrste
» SVAŠTARA
» PBR-520 STRELJKO

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: KULINARSTVO I GASTRONOMIJA
-
Idi na: