FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 PBR-520 STRELJKO

Go down 
+8
Wustenfuchs
jovanb
ciril hladnik
Pustinjak
Minolovac
Stazio
Max Blitz
Tapavički Slavko
12 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime30.09.13 14:54

Kao regrut sam bio u kasarni Karlo Rojc 4,5 meseci , prekomandovan na patrolni brod PBR-520 i tamo odslužio 13,5 meseci.Klasa 51. voleo bih da neko od mojih klasića pročita ovo i da se javi. Da se malo prisetimo onih lepih vremena.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime30.09.13 16:38

Slavko, dobro došao na forum!
Nisam služio na Streljku, niti sam tvoja klasa, a evo tvog broda za prisjećanje i ilustraciju:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
study : navyworld.narod.ru


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 06.10.13 2:08; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime01.10.13 1:50

Hvala Max , lepo je videti brod na kome sam proveo 13,5 meseci života. Prisećam se mnogih dogodovština , likova drugova koji polako blede . Mnoga imena sam zaboravio i pomalo me je stid , ali prošlo je već više od 35 godina.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime01.10.13 2:06

Slobodno kreni s nekom pričom, uključit će se i ostali.
Pridruži se i drugim diskusijama ako želiš.
'Baci oko' na druge teme npr. u 'Ratnoj mornarici' Very Happy 
I računaj da za dočekat klasiće najčešće treba nešto vremena... Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime04.10.13 4:39

Stari isječak iz lista 'Front' o PBR-520 Streljko:


[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime05.10.13 21:51

Hvala Max , vidim da ulažeš mnogo truda da bi forum bio što bolji . Posećujem i ostele teme , čitam redovno .
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime06.10.13 2:02

Tapavički Slavko (citat):
Hvala Max , vidim da ulažeš mnogo truda da bi forum bio što bolji . Posećujem i ostele teme , čitam redovno .
 
Hvala tebi Slavko, a našao sam i ovaj članak iz SD:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime08.10.13 5:59

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Patrolni brodovi PBR klase ČO1/A i B su građeni od 1951. do 1957. u 'Titovom brodogradilištu' u Kraljevici.
Prvi brod u klasi bio je PBR-501, a zadnji PBR-524. Od PBR-501 do PBR-512 su kl. ČO1/A, a od PBR-513 do PBR-524 kl. ČO1/B.
Osnovna namjena: protupodmornička borba
Deplasman: 195 t/245 t
Dimenzije: dužina: 43 m, širina: 6.30 m
Pogon: dva MAN-ova diesel pogonska stroja na prekret (2 x D 1650 KS), brzina 12.5/18.2 čv, zalihe goriva: 15 t
Naoružanje: (pretežno američko) Topovi 76 i Bofors 40 mm L60, ježevi za izbacivanje dubinskih bombi, klizači dubinskih bombi i bočni bacači dubinskih bombi
Elektronička oprema: Decca 45 radari i američki podvodni električni locator (PEL) SQL, Sperry-jev ploter uvezan sa žiroskopom
 
Tijekom službe su prošli različite faze modernizacije.
Kao posljednji brodovi u RM ostali su 519 (novogradnja 338), 520 (novogradnja 339), 521 (novogradnja 342) i 524 (novogradnja 345), ali tada naoružani s 2 topa Bofors (pramčani 40 mm L70 i krmeni 40/L60 mm), 4 jednocijevna topa 20 mm, 4 RBU 1200 bacača dubinskih bombi, klizačima i bočnim bacačima dubinskih bombi.
PEL SQL je kasnije zamjenjen s norveškim PEL-om firme Simrad, a radar sa Decca 1226.
 
Početkom 80-tih je na PBR-521 instaliran top 4x20 mm umjesto Boforsa 40 mm L60.
Postojali su planovi za ugradnju američkih protupodmorničkih torpeda, ali se to nije ostvarilo.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Usporedba karakteristika različitih tipova (klasa) starijih patrolnih brodova


[You must be registered and logged in to see this image.]

PBR-519
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 3:22

Nije PBR-520, nego PBR-509:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Na slici iz 'Fronta' piše: 'Primirje' u Telašćici - nakon svakodnevnih podmorničkih i protupodmorničkih vježbi u dubinama Jadrana, naši ratni brodovi, podmornica 821 i patrolni brod 509 odlučili su da privremeno zakopaju 'ratne sjekire' i da narednu sedmicu provedu bok uz bok u analizi obuke i druženje.
 
PBR-509, 2006. kod Ploča: 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Brod je nešto kasnije potopljen, kako bi služio kao lokacija za ronilačke izlete.
Na ulazu u Boku Kotorsku (uvala Žanjice) je još 1983. potopljen i rashodovani PBR-512, koji je poslužio kao meta za vježbu bojevog gađanja.
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 21:16

Bilo je lepih dana na STRELJKU (kada malo razmislim svi su bili lepi).Very Happy 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 21:19

Tapavički Slavko (citat):
Bilo je lepih dana na STRELJKU (kada malo razmislim svi su bili lepi).Very Happy 
 
 
Ispričaj nam kako je izgledao neki prosječan dan kad ste bili na sidrištu, a kako onaj u vožnji na zadatku! Very Happy 
 
Što je bilo najbolje, ali i ono ne tako dobro? Question
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 21:52

Pa nisam baš neko ko ume lepo da piše , ali pokušaću.
Najčešće smo bili vezani na Katarini (Pula). Jedan dan smo držali poziciju oko Briona , drugi dan slobodni , treći dan u pripravnosti i tako u krug.Kada smo na moru 4 sata smo bili na dužnosti pa 8 slobodni. Kada smo na vezu , e to je već drugi režim. Ujutro ustajanje , malo higijene , pa postrojavanje i čitanje dnevne zapovesti. Posle toga doručak ,pa obavljanje redovnih dužnosti oko održavanje broda. Jedva smo čekali da prođe radno vreme i da starešine napuste brod , ostao bi samo jedan koji je bio dežurni tog dana. Popodnevne sate smo trošili kako se ko snađe , neko bi odlazio sa broda da bi igrao fudbal (tu sam bio i ja) , neko bi igrao šah , karte ........
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 21:58

Vidiš da ti ide! Very Happy Samo nastavi...
 
Primjetih da pored karakteristika ovog tipa PBR-a nema broja članova posade.
Pa nam sad ti reci, koliko je bilo oficira, podoficira i mornara?
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 22:22

Na ovom brodu je bilo oko 30-tak mornara i neznatno manje starešina. Ja sam bio TS-masinista , a tu je bilo 4 vojnika od kojih je jedan električar , dvoje su bili zaduženi za glavne motore ,a onaj četvrti je dužio pomoćne motore.Svako od mašinaca je imao po jednog starešinu kao svog prvog predpostavljenog.Komandant broda je bio po činu kapetan bojnog broda ,njegov pomoćnikje bio poručnik bojnog broda , imali smo jednog zastavnika i sve ostalo stariji vodnici i vodnici. Nismo imali stažista na brodu. Vojničkih činova je bilo malo samo 2-3 desetara koji su vodili vojsku na fiskulturu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 22:31

Šezdesetak ljudi nije malo...
Kakvi su bili uvjeti smještaja?
 
Općenito se provlačila priča da su bili bolji uvjeti na starijim brodovima u JRM, nego na novijim, što se komfora tiče.
Znam da su novi PČ-i tipa 'Mirna' imali klima uređaj, a stari nisu, ali da je to bila jedina prednost!
 
I iznenađuje me da je komandant broda bio KBB? Jesi li siguran?
Čini mi se previsok čin za jedan PBR...


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 18.10.13 22:35; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 22:34

Tapavički Slavko (citat):
...Komandant broda je bio po činu kapetan bojnog broda...

Shocked Previsok čin i za veće brodove koje je imala JRM, da nije neka greška, možda kapetan korvete.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 22:37

Evo, Staziju i meni je skoro istovremeno upao u oko ovaj tvoj komandant KBB... Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 23:04

Very Happy 
Da, koliko mi je poznato komandanti raketnih fregata kao i onih starijih razarača su obično bili k.f. ili k.k. Moguće da je neko višega čina bio komandant odreda ili grupe takvih brodova. scratch
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 23:09

Stazio (citat):
Very Happy Da, koliko mi je poznato komandanti raketnih fregata kao i onih starijih razarača su obično bili k.f. ili k.k. Moguće da je neko višega čina bio komandant odreda ili grupe takvih brodova. scratch
 
 
K.f. (kapetan fregate) je sigurno mogao biti komandant odreda patrolnih brodova, odnosno bio je.
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.10.13 23:58

Na brodu je bilo dve spavaone , pramčana za vojsku i krmena za starešine. Kreveti su bili trospratni ,oni sa strane na bokovima su se sklapali kako bi bilo više mesta prilikom obedovanja.Znači u istom prostoru smo spavali i obedovali.U produžetku prema pramcu je bilo kupatilo sa tri lavaboa.Od klima uređaja i ventilatora nije bilo ništa ,ali smo zimi imali el. grejalice .
Što se tiče čina komandanta malo sam pobrko pojmove. Bio je poručnik bojnog broda ,a zamenik mu je bio potporučnik bojnog broda.Da ja nebih sada licitirao , na epoleti su bile dve šire zlatne trake ,a između njih jedna uža....takav čin je imao komadant broda.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 0:01

Tapavički Slavko (citat):
Što se tiče čina komandanta malo sam pobrko pojmove. Bio je poručnik bojnog broda ,a zamenik mu je bio potporučnik bojnog broda. Da ja nebih sada licitirao,
na epoleti su bile dve šire zlatne trake, a između njih jedna uža....takav čin je imao komadant broda.
 

 
Da, to je čin poručnika bojnog broda, a ovaj potporučnik je bio samo potporučnik (bez broda za sad u nazivu čina). Wink
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 0:03

Izvinjavam se za greške koje sam napravio.........prošlo je skoro 36 godina od tada:oops: 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 0:08

Tapavički Slavko (citat):
Izvinjavam se za greške koje sam napravio.........prošlo je skoro 36 godina od tada Embarassed 
 
 
Slavko oprosti ti, ne daj se smest, malo smo te sad Stazio i ja odmah izbombardirali s nekim ispravkama. Very Happy 
 
Baš mi je drago da je na forumu mornar s patrolnog broda.
Jeste imali dosta problema s Talijanima?
Ili je granična služba bila posao isključivo patrolnih čamaca (PČ)?
I imaš li kakvih vlastitih slika, baš bi bilo lijepo? Very Happy
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 0:27

Imali smo jednom neki problem sa avionom koji je leteo prema Brionima. Tamo se održavala neka konferencija o evropskoj bezbednosti i saradnji. Avion je leteo od Italije prema Brionima , nije odgovarao na upozorenja sa patrolaca , a koliko sam svati ni onima sa Briona se nije javio. Prvo je objavljena uzbuna , motori na pola snage i izdata je naredba za punjenje topova. Međutim pre nego što se bilo šta loše dogodilo avion je promenio kurs i udaljio se od Briona.
Bio je još jedan događaj kada su neki civili sa gliserom ušli u pojas između patrolaca i Briona , što nije bilo dozvoljeno. Mi smo signalizirali da stane ,što je on i učinio.Kada smo mu prišli i pogasili motore čova je dodao gas i pobegao pema Rovinju.Pošto smo dosta spori nismo ni pokušali da ga jurimo. međutim iz Pule je isplovio neki čamac vojne policije i posle smo čuli od strešina da ih je stigao negde bliže Rovinju.
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 0:35

Mi nismo čuvali granicu , ako se dobro sećam to je bio posao patrolnih čamaca.Patrolni brodovi su držali poziciju oko Briona i to tri broda u smeni.Ponekad smo pratili Galeb kada je Tito bio na njemu.
Nešto slika imam ,ali moram da ih nađem i da naučim kako da ih prebacim na komp da bih mogao okačiti na forumu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 1:09

Tapavički Slavko (citat):
Nešto slika imam, ali moram da ih nađem i da naučim kako da ih prebacim na komp da bih mogao okačiti na forumu.
 
 
Bilo bi stvarno dobro da vidimo još slika iz prve ruke! Evo iz druge: Very Happy 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 4:58

Slavko, reci nam nešto o ovome:
 
Protupodmornički impulsni bacač dubinskih bombi, zvani jež.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Možda je na gornjoj slici baš tvoj PBR-520, ne znam sigurno, a dolje je jež izložen u Pomorskom muzeju u Splitu.
Ovako je na otvorenom, čini mi se da samo propada i da se uskoro neće puno imat što za vidjet. Surprised

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 7:48

Jedan lijepi model patrolca stoji u Lori u zgradi u luci gdje su nam bili kabineti, nasuprot podmornicama.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 11:41

Nešto kao što je taj jež neznam da sam uopšte video. Protiv podmornica smo imali neke raketne bacače na pramcu kao što se vidi na slici broda ,a na krmi smo imali neke klizače za spuštanje dubinskih bombi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 14:15

Tapavički Slavko (citat):
Nešto kao što je taj jež neznam da sam uopšte video. Protiv podmornica smo imali neke raketne bacače na pramcu kao što se vidi na slici broda, a na krmi smo imali neke klizače za spuštanje dubinskih bombi.
 
 
Raketni bacači na pramcu broda su RBU 1200. Na maketi koju je postavio Minolovac se vidi i jež, ona kutija s poklopcem. Btw, drago mi je da se Minolovac javio na temu. Very Happy 
RBU 1200 (Реактивная бомбометная установка), ruski peterocijevni bacač bombi:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Sustav RBU na korvetama klase Pauk


[You must be registered and logged in to see this image.]

PBR odjednom ispaljuje svih pet projektila
 
A jež je britanski sustav (Hedgehog launch system - Granatwaffe-Werfersystem), protupodmornički bacač bombi (granata).
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
PS: Služim se izvorima kao podsjetnikom, da nam je lakše razgovarati, tko bi to sve znao napamet. Very Happy

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 15:15

Dva ježa je imao i razarač Split. A na potrolcu (konkretno PBR 524) je bio negdje 1958/59 i moj pokojni stari. Ove dvije fotke su napravljene u makini kad su snimali neki nastavni film. Nisam čak ni siguran da je stari bio u posadi, mislim da su ih nešto skupljali za snimanje, nikad mi nije potpuno razjasnio. A bio je i na Biserki, higginsu 174, na kraju je po kazni završio u Pločama na straži u Malim Barama. Sve mi nešto poznato... ( I nije mi rekao zašto po kazni)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 15:24

Nemogu reći da jež nije bio na Streljku , ali ja ga se jednostavno nesećam. RBU smo imali , mislim da je bilo 4 komada na pramcu. Mi , vojska smo voleli da se oslanjamo o njega , pa čak smo i sedeli na cevima. Zbog toga su mnogi imali prekoredana dežurstva.
Na vrh Go down
Tapavički Slavko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2013-09-24

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 15:30

Pa Minolovac znaš kako je u vojsci bilo , ako si dobar dobiješ kaznu da nebi nešto zezno , a ako si neposlušan da bi se popravio.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 16:01

He, moguće je da Streljko uopće nije ni imao ježeve!
Zato jer je to stariji sustav od RBU-a.
Jež je razvijen na početku Drugog svjetskog rata, a RBU negdje od 1955. Znači ili ih nije ni imao, ili su kasnije zamijenjeni, ali ne znam točno koje godine.
Teško da je imao oboje!
Npr. PBR-524 je imao:
4 x RBU1200, svaki sa 5 x RGB-12 252 mm, 1 x 40/60 Bofors, 2 BDB sa klizačima DB, uz nav. radar Decca 1226 i Simrad PEL.
Nije se poklapalo sasvim isto naoružanje na svim PBR-ovima.
 
RGB bomba tj. 'rocket guided bomb' (raketa, mada to nije 'prava' raketa) RGB-12:
Masa: 73 kg
Masa bojeve glave: 30 kg
Promjer: 251.7 mm
Dužina: 1.24 m
Daljina ispaljivanja: 400 do 1200 m
Dubina djelovanja: do 350 m
Brzina: 6.25 m/s
 
Dok ne nađem pravu fotografiju RGB-12, evo nešto slično, ali novije ruske proizvodnje u službi indijske mornarice, RGB-60:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.10.13 18:56

Na prvoj strani topica se sve vidi. Streljko je noviji tip, nije imao ona tri prozora na nadgrađu, u prvo vrijeme je imao top 76 mm, kasnije Bofors 40 mm i RBU (vidi se na slikama. Sve se to vidi i u priloženoj tablici, a u njoj stoji da je samo tip 501 (najstariji) imao ježeka.
Na ovoj fotki je jedan od patrolaca sa 76 milimetarskim.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime20.10.13 0:28

Minolovac (citat):
Na prvoj strani topica se sve vidi. Streljko je noviji tip, nije imao ona tri prozora na nadgrađu, u prvo vrijeme je imao top 76 mm, kasnije Bofors 40 mm i RBU (vidi se na slikama. Sve se to vidi i u priloženoj tablici, a u njoj stoji da je samo tip 501 (najstariji) imao ježeka.
 
 
 
Eto što ti je profesionalac i oštro iskusno oko. Tko bi se s njim mogao mjerit.
Ubacit ću još štošta na temu koje će trebat korigirat i precizno reći! Smile
 
P.S. Našao sam na 'palubi' da član 'momo PT61' kaže:
"To nije jež kakvi su imali razarači već šinski bacač DB. Na 504 je bio ugrađen jež skinut sa nekog razarača i zbog veličine na pramcu nije imao nikakvo drugo naoružanje.
A bacače kakvih ima na maketi su imali svi PBR (501/519/551) dok ih nisu zamjenili sa RBU."
Znači 'momin' komentar se odnosi na sliku makete.
Griješi li 'momo' onda?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime20.10.13 2:20

Max Blitz (citat):
RBU 1200 (Реактивная бомбометная установка), ruski peterocijevni bacač bombi:
 
Pitomci - nastava u Lori na bacaču RBU 1200:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime20.10.13 2:46

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime20.10.13 2:50

Nakon kabineta, knjiga i priručnika, praksa je znala ovako izgledati: Very Happy 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime20.10.13 9:57

Iz Taktičko tehničkog priručnika se vidi da je Ježa imao samo razarač Split, a on je razrezan krajem osamdesetih, znači s njega nije mogao biti skinut. Englezi ga nisu imali. Moguće da je više komada dobiveno u sklopu pomoći pedesetih, pa su neki dobili patrolci. Po dimenzijama (cca 2,5 x 2 m) odgovara ovom na maketi. Neznam tko ju je radio, ali djeluje mi dosta precizno, na malom tornjiču na mostu je i direktor Mark 27, kao i na razaraču. zato se nebih složio da je to nešto drugo, a ne Jež. RBU nisu upitni, kasnije su ih dobili, a tada su vjerojatno i skinuti 76 mm topovi r zamijenjeni Boforsima radi prevelike koncentracije težine na provi. Nažalost kad sam došao u flotu, patrolci su već bili na zalazu, 503 je već bio opremljen kao meta. Znam da su bili šaroliko opremljeni i naoružani. A za onu priću o dubinskim bombama čuo sam slično.
Klasić Zeljković Branislav je bio na jednom od patrolaca (neznam broj) pa smo malo "pajtovali" u krmi uz pivu. Pričao sam mu o AEL minolovci (serija bombica od 15 ili 20 dkg koje se u brzom nizu izbacuju s minolovca, eksplodiraju jedna za drugom i bukom uništavaju upaljače mina koji reagiraju na zvuk) kako ih izbacujemo iznad brakova (pličine na debelom moru, kao potopljeni otoci gdje se skupljaju ribe) i poslije skupljamo ribe kojima popucaju plivajuči mjehuri pa padnu na stijene. Klasa me pogledao sažalno i prokomentirao: Amateri. A šta misliš kad mi roknemo dubinsku od 50 kg?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime20.10.13 16:54

Minolovac (citat):
Klasa me pogledao sažalno i prokomentirao: Amateri. A šta misliš kad mi roknemo dubinsku od 50 kg?
 
Ova bi trebala bit baš s patrolnog broda, tu je bilo ribe i ribe poslije: Surprised  bom 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime20.10.13 20:21

Evo u članku je baš lijepo opisano. S tim da se nacać zvao IBDB (impulsni bacač dubinskih bombi)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime21.10.13 4:46

[You must be registered and logged in to see this image.]

PBR-519 MIRAN
 
PBR-ovi koji su imali i imena bili su još: PBR-504 Napred, PBR-506 Junak, (PBR-519 Miran, PBR-520 Streljko), PBR-521 Marjan i PBR-524 Proleter.
Kako to da svi nisu imali imena?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime21.10.13 5:28

Minolovac (citat):
Streljko je noviji tip, nije imao ona tri prozora na nadgrađu, u prvo vrijeme je imao top 76 mm...
Na ovoj fotki je jedan od patrolaca sa 76 milimetarskim.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Poslužioci američkog topa 76 mm D50 pod borbenom uzbunom.
Čini se da imaju ABKO opremu. Minolovac od čega se sastojala ta oprema na većim brodovima?
Iako sam bio u mornarici, nisam se s njom susreo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime19.01.14 1:06

Max Blitz (citat):
Čini se da imaju ABKO opremu. Minolovac od čega se sastojala ta oprema na većim brodovima?
Iako sam bio u mornarici, nisam se s njom susreo.
 
I ovdje je na slici zaštitna oprema u JRM...
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
U Kumboru smo dužili nekakve kabanice koje su se sastojale iz dva dijela, gornji s kapuljačom i donji - duge hlače.
Kad bi se to obuklo i dobro steglo, bilo je nepromočivo za kišu i polijevanje valova.
Nismo koristili na drugi način ili vježbali ABKO...  Smile

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime31.01.14 19:33

Minolovac (citat):
Streljko je noviji tip, nije imao ona tri prozora na nadgrađu, u prvo vrijeme je imao top 76 mm, kasnije Bofors 40 mm i RBU...
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Posada topa Otto melara 76 mm
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Pustinjak
Gušter
Gušter
Pustinjak


BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-18
DOB : 67
M(j)esto Split

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: "Streljko"   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.05.14 9:10

Pozdrav svim 'borcima" na ovom forumu. ("borac" - termin za mornara na odsluzenju vojnog roka). Hvala lijepo na fotografiji Streljka. Na zalost nemam ni jednu fotografiju iz toga vremena. "Streljko" je bio moje prvo radno mjesto na koje sam poslan po zavrsetku podoficirske skole u 9. mjesecu 1975.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime18.05.14 11:20

Pustinjak, dobro došao.

cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime05.06.14 1:47

Max Blitz (citat):
PBR-ovi koji su imali i imena bili su još: PBR-504 Napred, PBR-506 Junak, (PBR-519 Miran, PBR-520 Streljko), PBR-521 Marjan i PBR-524 Proleter.
Max Blitz (citat):
Patrolni (citat):
...sjećam se mašine na 524...
Po jednoj priči ga je u doba ratnih zbivanja pogodila granata, i potonuo je, a poslije je izvučen i izrezan. Po drugoj priči je samo izrezan. Možda netko zna sigurniju verziju ako se zatekao tamo.

Nije bilo ništa posebno.
PBR-524 su ratna zbivanja zatekla na vezu u kasarni Kuline.
Potopljen je granatom, a poslije rata ga je izvadila dizalica Veli Jože kad se čistila luka, pa je izrezan.

[You must be registered and logged in to see this image.]

PBR-524 Proleter
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime08.07.14 0:26

Max Blitz (citat):
PBR-519 MIRAN
 
PBR-ovi koji su imali i imena bili su još: PBR-504 Napred, PBR-506 Junak, (PBR-519 Miran, PBR-520 Streljko), PBR-521 Marjan i PBR-524 Proleter.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sponsored content





PBR-520 STRELJKO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PBR-520 STRELJKO   PBR-520 STRELJKO Icon_minitime

Na vrh Go down
 
PBR-520 STRELJKO
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Ratna mornarica-
Idi na: