FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Špijunaža u JNA

Go down 
+48
Tuki
jozl52
Doktor Živago
Mladjo
Brkakougar
gungaba
GSZN
mat jaz
gerard ford
PORUCNIK
arcibald01
Četni evidentičar
Kaplar M
dražen
SveJug
Delboy
dinosaurus
Kemo Specijalac
Matrix
BORUTUS
pera84
milutins
pukovnik
lacoš
Colonelo54
BEOGRAD
dojran
Sekeres Dragan
Miroslav Jovanović
bojnik
Stazio
vladimir
Pero™
pozdravigasokoleejsokole
Atila
missar
Rodic Zeljko
East&West
dpuric
purger
Gargamel
Boske
VBČ
Max Blitz
zastavnik64
alexandar
Gringo
ajdedadanimaajdedanocima
52 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime14.03.16 21:04

Gospodo,nisam želeo nikoga da uvredim.Jednostavno,ma koliko to teško padalo,nije svaka materija dostupna svakome.Hajde da poređamo naše suprotstavljene teze: ja tvrdim da su oružane snage bivše SFRJ bile veoma moćne,oponenti osporavaju.Tvrdim da je obaveštajno-bezbednosni sektor JNA bio u rangu najboljih službi u tadašnjem svetu,oponenti osporavaju.Probao sam da ponudim one argumente koji bi trebalo da su dovoljni (bez potezanja onog čemu nije mesto na ovom forumu).oponenti iznose da to nije dovoljno.Primer: bez obzira na visok forumaški čin Max Blitza,njegova tvrdnja o aerodromu Željava je potpuno pogrešna.Pri tome ne govorim o njegovoj današnjoj vrednosti i geografskom položaju,već u ondašnjoj SFRJ.Objavljeni su podaci o tome ko je sufinansirao izgradnju tog aerodroma i kakvi su bili hipotetički uslovi korišćenja.I šta ja da dalje pričam,ako to nije nekom dovoljno.SFRJ se ne bi raspala da nije bilo mnogo onih koji su bili za to zainteresovani.I NIKOM NIJE BOLJE nego što je bilo.Ovde uočavam prisustvo onih kojima smeta i ne valja sve što je bilo jugoslovensko,posebno armija koja je poslednja slomljena. Reci ću još nešto: Izneo sam tvrdnjo o značaju luke Rijeka.ZNAM neke činjenice,imao sam mogućnost da to znam. Verovao sam da to podelio sa osobama koje to umeju da cene,ali ovde se našao neko ko je to nazvao maltene lupetanjem.Neću više da polemišem.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime14.03.16 21:43

GSZN (citat):
Primer: bez obzira na visok forumaški čin Max Blitza,njegova tvrdnja o aerodromu Željava je potpuno pogrešna.Pri tome ne govorim o njegovoj današnjoj vrednosti i geografskom položaju,već u ondašnjoj SFRJ.

Vi miješate prošlost i budućnost, nisam ja spominjao rušenje kompleksa 1992.
A rušeno je 'džaba', jer ne bi poslije služio nikome i ničemu, osim kako rekoh UNPROFOR-u, ali nije bio nužan ni za te svrhe.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime14.03.16 22:07

GSZN (citat):
Gospodo,nisam želeo nikoga da uvredim.Jednostavno,ma koliko to teško padalo,nije svaka materija dostupna svakome.Hajde da poređamo naše suprotstavljene teze: ja tvrdim da su oružane snage bivše SFRJ bile veoma moćne,oponenti osporavaju.Tvrdim da je obaveštajno-bezbednosni sektor JNA bio u rangu najboljih službi u tadašnjem svetu,oponenti osporavaju.Probao sam da ponudim one argumente koji bi trebalo da su dovoljni (bez potezanja onog čemu nije mesto na ovom forumu).oponenti iznose da to nije dovoljno.Primer: bez obzira na visok forumaški čin Max Blitza,njegova tvrdnja o aerodromu Željava je potpuno pogrešna.Pri tome ne govorim o njegovoj današnjoj vrednosti i geografskom položaju,već u ondašnjoj SFRJ.Objavljeni su podaci o tome ko je sufinansirao izgradnju tog aerodroma i kakvi su bili hipotetički uslovi korišćenja.I šta ja da dalje pričam,ako to nije nekom dovoljno.SFRJ se ne bi raspala da nije bilo mnogo onih koji su bili za to zainteresovani.I NIKOM NIJE BOLJE nego što je bilo.Ovde uočavam prisustvo onih kojima smeta i ne valja sve što je bilo jugoslovensko,posebno armija koja je poslednja slomljena. Reci ću još nešto: Izneo sam tvrdnjo o značaju luke Rijeka.ZNAM neke činjenice,imao sam mogućnost da to znam. Verovao sam da to podelio sa osobama koje to umeju da cene,ali ovde se našao neko ko je to nazvao maltene lupetanjem.Neću više da polemišem.
GSNZ v tej zvezi samo še to: trdiš, da so bile oborožene sile SFRJ zelo močne, čemur nekateri ugovarjajo (ugovarjamo). Trdiš, da si za to predložil dokaze, ki bi morali biti dovolj za ta forum (po tvojem vse očitno ni za ta forum). Pa spoštovani GSNZ saj govoriš nekaj kar sploh ni res.  Nobenih dokazov nisi predložil, kljub temu, da si ogromno napisal. Prav tako ni res, da si trdil,  da so bile oborožene sile SFRJ zelo močne, ti si trdil, da je bila JLA ena najmočnejših vojsk na svetu, ne da bi predložil kakršen koli dokaz. GSNZ samo pisanje še ni dokaz. Jaz sem potem tvojim navedbam ugovarjal in predložil dokaze iz tuje in domače literature. Ti pa nič. Samo pisanje, ki ni dokazalo ničesar. 

Ne nameravam analizirati celega tvojega posta, ponavljalo bi se to kar sem napisal zgoraj. Ustavil bi se samo pri tvoji navedbi, citiram: "Ovde uočavam prisustvo onih kojima smeta i ne valja sve što je bilo jugoslovensko,posebno armija koja je poslednja slomljena", za kar seveda ne predložiš nobenega dokaza. Govorim v svojem imenu: realno in kritično razmišljanje o nekem času, neki državi in njeni vojski, ne pomeni, da imam kar koli proti bivši državi in njeni vojski, nasprotno trdim, da ni bilo slabo, so pa bile napake in je prav, da se na te napake opozori. 


Je pa  pisanje, ki sem ga citiral zanimivo še iz enega stališča znanega iz pretekle zgodovine vendar se ne bom spuščal v podrobnosti. 


Na koncu želim poudariti, tu se pa z GSNZ v celoti strinjam, da je najbolje to polemiziranje zaključiti.
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime14.03.16 22:15

Samo ti prijatelju "lupetaj", nemoj da te plase forumski cinovi. Laughing
Max je svoj zaradio postavljajuci slike svog prijatelja Kim Jong-una a ja rostilja i golih cica. clown
Ja sam samo rekao da nije lijepo cijeniti neciju inteligenciju, obrazovanje i ono sto danas zna na osnovu toga kakvu je pusku nosio prije trideset i vise godina. Kao sto je neko nekad imao "mogucnost da zna" ono sto je bilo nevidljivo za druge, isto tako mozda neko danas ima uvid u neke stvari.
A sto se tice razilazenja u misljenjima, nije to razlog da ne diskutujemo. Znas kako se kaze....licno misljenje je kao supak, svako ga ima.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.03.16 0:39

Mislim da visoka kotiranost odbrambenih snaga SFRJ se ne odnosi samo na JNA, ni samo na OS, nego na koncepsiju ONO,osposobljenost svakog pojedinca i svake radne organizacije da se ukljuci i ONOR, prebacivanjen na tzv "ratni kolosjek", redovnom popunom robnih rezervi (bar tri godine da opstanemo, a da se nista ne proizvede), oslonac na sopstvene snage u proizvodnji naoruzanja i u uslovima embarga, konfiguracija terena pogodna za dugotrajni i iscrpljujuci rat itd.
Sve je to ulazilo u procjenu snage jedne drzave.
Pri analizi spremnosti (citao sam dio prevoda jedne NATO analize) nije beznacajan ni strojevi korak, iako djeluje smijesno. Tu se pominjalo i to da li vojnici pozdravljaju desetare ili samo aktivne starjesine.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness

Zoran I voli ovaj upis

Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 246
ČLAN OD: : 2012-03-31
DOB : 53
M(j)esto Kicevo Makedonija

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.03.16 15:28

Ono sto smo razvili kao koncept odbrane je bio unikatan u svetu ali za odbranu od vanjskog neprijatelja ...o petoj koloni i domacim neprijatelju niko nije razmisljao ...prema procenama bili smo neka sila u evropi u obavestajnom smislu bili smo JAKI ...mosad i ostale tajne sluzbe ne samo sto su suradivali nego su i slali ljude na obuku u JNA...obavestajna sluzba i kontra obavestajna sluzba armije je funkcionisala ok za velicinu i potrebe nase zemlje ...pomenuti tajni objekti po EX SFRJ  jos postoje i neki su jos tajni deo e razruseno i van upotrebe ali dobar deo svaka nasa republika cuva jos kao tajna ...bilo je to nekada davno na brdovitom balkanu u zemlji radnika i seljaka ...
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.03.16 15:30

Mladjo (citat):
 ...bilo je to nekada davno na brdovitom balkanu u zemlji radnika i seljaka ...

Ja bilo je nekoč!
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.03.16 23:03

arcibald01 i Maxe , manite se zute stampe i linkova kojima bespotrebno stvarate mogucu neprijatnost i tenziju.

Da vas sada covek pita sta ste vi to hteli reci i pokazati linkovima , ne verujem da bi umeli odgovoriti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.03.16 23:34


Samo sam nastavio u revijalnom tonu, bitno je da npr, ovo nije žuta štampa...  Laughing   Laughing

GSZN (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.03.16 23:43

Max Blitz (citat):

Samo sam nastavio u revijalnom tonu, bitno je da npr, ovo nije žuta štampa...  Laughing   Laughing

GSZN (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]

Slobo,Slobo...zaheba amere da se naoružaju kao ozbiljna armija..
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.03.16 23:58

Max Blitz (citat):

Samo sam nastavio u revijalnom tonu, bitno je da npr, ovo nije žuta štampa...  Laughing   Laughing

GSZN (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]

Rekoh ....manite se zute stampe i linkova kojima bespotrebno stvarate mogucu neprijatnost i tenziju.

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime16.03.16 16:30

alexandar (citat):
arcibald01 i Maxe , manite se zute stampe i linkova kojima bespotrebno stvarate mogucu neprijatnost i tenziju.

Da vas sada covek pita sta ste vi to hteli reci i pokazati linkovima , ne verujem da bi umeli odgovoriti.
Kaj pa če je v rumenem tisku resnica? Tudi resnica včasih povzroča neprijetnosti. Ali naj v tem primeru članek prepišem, objavim link ali "moram" biti tiho? Samo toliko, da vem, doslej sem namreč prilepil samo en link in že je vse narobe. Imam občutek, da postajam moteč in se samo, išče nekaj, da bi me trajno "skinili" s foruma.  Virtualne čine ste mi že tako odvzeli pred časom. Zdi se mi, da smo še desetletja oddaljeni od tega, da bomo razumeli, da nekaj napisano ne pomeni, da si "proti bivši ali kateri od sedanjih držav". V razvitem svetu nihče več ne razmišlja v tej smeri in je svoboda pisanja nekaj, kar se razume samo po sebi. Če pa se napiše nekaj o nekom kar ni res pa se plača odškodnina, kar je tudi prav. Predlagam Aleksandar, da razmišljate tudi v tej smeri. Pa brez zamere, je napisano dobronamerno, kot vse kar sem napisal doslej.  Tudi link, ki sem ga objavil. Pred tem sem preveril kaj je v članku res in kaj ni. In v članku, tudi če je v rumenem tisku, je bila resnica. In kaj sem hotel povedati z objavo linka? Tudi če si bi nekoč nekaj in nekdo pred katerim so trepetali mnogi ne pomeni, da te nekega dne ne pretepe neka ulična baraba. Torej, danes si nekaj, jutri si lahko nič. To je poanta. Velja za vse. Dovolj razumljivo?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime16.03.16 18:49

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jovanka Broz o Dolancu...Partizanu od 1944 godine

 Dolanc je hteo da me se reši pošto-poto jer sam znala da je bio član Hitlerjugenda i da je radio za nemačku tajnu službu.
 Po njenim rečima, u tom vremenu je, nekada neprikosnoveni vladar, već bio oronuo od bolesti i postao puka figura kojom je manipulisao, pre svega, Stane Dolanc, tadašnji svemoćni šef jugoslovenske javne i tajne policije.

JOVANIĆ IMAO DOKUMENTE


[You must be registered and logged in to see this image.]


NAVODE Titove udovice o Dolancu kao vođi zavere potvrđuje i ispovest generala Đoke Jovanića, šefa Kontraobaveštajne službe JNA, koju je zabeležio njegov prijatelj i biograf Milan Šarac.
- General Jovanić je imao dokumentaciju o tome da je Dolanc bio član Hitlerjugenda i jedne od tajnih službi Trećeg rajha. Dolanc je saznao za kompromitujuće papire i počeo da radi na rušenju Jovanića i njemu odanih generala, ali i uklanjanju Jovanke. Ona je dobijala sve te informacije od oficira koji su obožavali Tita. Dolanc je uspeo da kompromituje generala Jovanića i Jovanku, lansirajući laž o puču koji pripremaju s ličkim generalima.
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime22.09.17 22:32

Jovanic je pao zbog Jovanke, Jovanka je sama pala sama se ubila...Tito je odlicno znao ko je Dolanc i kao takav mu je i bio potreban, zar zaista smatrate Tita za sarlatana? U ostalom da li znate ko je bio Tito, i ko je njega mogao izmanipulisati? Osim ako mu on ne dozvoli da se sam iskompromituje.
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime11.09.20 10:49

dpuric (citat):
M.Lopusina svakako je najvise pisao o ovoj temi. Pored njega jos i Dejan Lucic a i Pero Simic.Brojke koje on iznosi su takve kakve jesu, istinite ili ne. U svakom slucaju ko je citao njegove knjige moze ipak, konstatovati da je bio objektivan.
Sta reci za sledeci podatak za koji je Pero Simic rekao da mu je poznat ali ne moze da govori o njegovoj istinitosti>

Aleksandar Rankovic je na sednici Savezne skupstine 1. februara 1951. g. iznet podatak da je od 1945 do tada kroz zatvore proslo 3.700.000 ljudi a da je 686.000 likvidirano.
Prema ovom podatku prethodni je minoran.

To je sve točno. U to vrijeme partija je sve smišljala, a KOS, OZNA i Kasnije UDBA, provodili u djelo kao partijska policija.
Ogroman broj ljudi je kao nepoćudan poslije rata likvidirana, a s obzirom da su službe radile po ruskom principu, sve je jasno.
Mrtav čovjek ne govori.
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime11.09.20 11:15

Dakle, tajne su službe samo provodile državnu represiju protiv svih neprijatelja režima, neovisno da li su se oni nalazili u inozemstvu ili se nalaze u državi. Da ne spominjemo organizirana ubojstava albanskih, srpskih i hrvatskih emigranata od strane UDB-e i ostalih službi, zatvaranje nepoćudnih elemenata na Goli otok, od IB-a pa do 1989. godine, dakle do raspada bivše države, koja je hoćemo mi to sebi priznati ili ne bila totalitarna.
Činjenica jest da su nakon II svj.. rata, nastale mnoge tajne službe koje su bile pod utjecajem sovjetskih tajnih službi. One su nastale u komunističkim zemljama, Jugoslaviji, Albaniji, Rumunjskoj i Istočnoj Njemačkoj. premda, valja i to reći, da okrutnost njihovih tajnih službi nije nimalo zaostajala u odnosu na sovjetske.
Kod nas je prvo formirana OZNA- Odjelenje za zaštitu naroda u rujnu 1943. sa ciljem likvidacije špijuna,, domaćih izdajnika i petookolonaša, te za zaštitu organa vlasti.
Činjenica jest da se sveznajuća OZNA drži odgovornom za niz masovnih likvidacija kao tijekom rata, a tako i poslije( vidi gornji komentar ).
Kasnije, od iste službe, nastaje  UDBA - Uprava državne bezbjednosti, koja se u prvo vrijeme obračunavala sa simpatizerima sovjetske politike.
Njezini su se odjeli bavili crkvom, unutrašnjim neprijateljem, emigracijom, stranim obavještajnim službama, i tehnikom praćenja i prisluškivanja, a javna je tajna ( što se otkrilo raspadom SFRJ, i djelovanjem demokracije u bivšim republikama, kao i otvaranjem arhiva ), da je odgovorna za više ubojstava, većinom emigranata iz Jugoslavije, koji se nisu slagali sa tadašnjim režimom. Nestaje raspadom Jugoslavije.
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime11.09.20 12:49

No, red je da nešto napišem i o sigurnosnoj službi JNA, pod kraticom KOS - kontraobavještajna služba, nastala, netom poslije II svj. rata, 1946.godine, kao sastavni dio JNA ( JA), te se 1955. preformirala u službu sigurnosti JNA, KOS je ostao aktivan sve do 90-tih godina prošlog stoljeća.
Funkcije su joj bile protuobavještajna zaštita jedinica i oružanih snaga od prodora stranih obavještajnih službi, prevencija i gonjenje počinitelja kaznenih djela, te politički nadzor nad pripadnicima oružanih snaga.
Kod ove posljednje funkcije imala je sva obilježja pol. policije, ali njen djelokrug nije bio ograničen samo  na vojno osoblje i vojnu organizaciju, nego je obuhvaćao i nadzor nad " sigurnosno zanimljivim " pojavama u cijelom društvu.
Borba protiv tzv. unutrašnjeg neprijatelja, koja je obuhvaćala i pol. neistomišljenike bila je segment jugoslavenskog političko-policijskog sustava i tijesno je surađivala sa civilnim tajnim službama.

Post skratio PORUCNIK. Isječeni dio prebačen u ARHIVU.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime14.09.20 12:56

Molim drugove da se drže pravila foruma i da ne talasaju.
salutiranje

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime10.10.20 13:59

bojnik (citat):
E&W je napisao: "...A ja sam bojnika shvatio da je JNA špijunirala (ne špijunirana) u korist nesvrstanih (treće strane). To je izvesno, mada po mojem mišljenju u pitanju bila više politička, ekonomska, privredna nego vojna špijunaža..."

Moj odgovor: da na to sam mislio kolega u svezi nesvrstanih, a što se tiće špijuniranja unutar JNA po mome mišljenju se svodilo na čisto cinkarenje. Prava špijunaža vodila se oko Instituta u Vinči i Ruđera Boškovića, te nekih objekata od velike važnosti. Nemojmo zaboraviti korištenje naših emigranata (ekonomskih) koji su pratili rad drugih emigranata (političkih). Pošto smo bili kao treći blok, bilo je tu i razmjena informacija istok-zapad.

Slažem se u cijelodti sa Bojnikom. Od vojnika do majora je bilo više cinkarenja o nekoj špijunaži niti govora.
Oficir bezbednjak je ugl.štitio svoju jedinicu od kojekakvih upada sa strane..i svakako je surađivao sa civilnim organima sigurnosti.
Predmet špijunaže stranih država su bili R.Bošković, Vinča zbog pokušaja razvoja atomske bombe,zatim velika postrojenja JNA poput Kumbora, Visa, Željave i sl.
O upadu Bugojanske skupine Jna nije imala pojma dok nisu uslu..civilna sluzba je besto znala od svog foušnika Oskara odn. Ivice Šimunovića koji je znao za pripreme ali nije znao kada ce krenuti.
Vrlo traljavo odrađeno od strane službi,a i tetoristi su bili više idealisti nego pravi borci inače bi osim desetak poginulih na strani milicije i JNA bilo daleko više i više bi štete napravili.
No ta akcija je ipak dovela do nečeg dobrog..odn.kompletne reorganizacije sustava bezbednosti i obrane zemlje.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1588
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.11.20 13:01

Doktor Živago (citat):
Dakle, tajne su službe samo provodile državnu represiju protiv svih neprijatelja režima, neovisno da li su se oni nalazili u inozemstvu ili se nalaze u državi. Da ne spominjemo organizirana ubojstava albanskih, srpskih i hrvatskih emigranata od strane UDB-e i ostalih službi, zatvaranje nepoćudnih elemenata na Goli otok, od IB-a pa do 1989. godine, dakle do raspada bivše države, koja je hoćemo mi to sebi priznati ili ne bila totalitarna.
Činjenica jest da su nakon II svj.. rata, nastale mnoge tajne službe koje su bile pod utjecajem sovjetskih tajnih službi. One su nastale u komunističkim zemljama, Jugoslaviji, Albaniji, Rumunjskoj i Istočnoj Njemačkoj. premda, valja i to reći, da okrutnost njihovih tajnih službi nije nimalo zaostajala u odnosu na sovjetske.
Kod nas je prvo formirana OZNA- Odjelenje za zaštitu naroda u rujnu 1943. sa ciljem likvidacije špijuna,, domaćih izdajnika i petookolonaša, te za zaštitu organa vlasti.
Činjenica jest da se sveznajuća OZNA drži odgovornom za niz masovnih likvidacija kao tijekom rata, a tako i poslije( vidi gornji komentar ).
Kasnije, od iste službe, nastaje  UDBA - Uprava državne bezbjednosti, koja se u prvo vrijeme obračunavala sa simpatizerima sovjetske politike.
Njezini su se odjeli bavili crkvom, unutrašnjim neprijateljem, emigracijom, stranim obavještajnim službama, i tehnikom praćenja i prisluškivanja, a javna je tajna ( što se otkrilo raspadom SFRJ, i djelovanjem demokracije u bivšim republikama, kao i otvaranjem arhiva ), da je odgovorna za više ubojstava, većinom emigranata iz Jugoslavije, koji se nisu slagali sa tadašnjim režimom. Nestaje raspadom Jugoslavije.
Bila  je lustracija ili...Oni su valjda bili profesionalci koje su kasnije  koristile  i novo nastale države.Što se tiče teme mislim da među vojskom nije bilo političke špijunaže naprosto zbog činjenice opće političke  šutnje među vojskom i solidarnosti u svakodnevnim obvezama.Tema je nova i prilično škakljiva  pa neznam do kuda idu granice razmjene mišljenja?
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.11.20 13:30

gerard ford (citat):
Doktor Živago (citat):
Dakle, tajne su službe samo provodile državnu represiju protiv svih neprijatelja režima, neovisno da li su se oni nalazili u inozemstvu ili se nalaze u državi. Da ne spominjemo organizirana ubojstava albanskih, srpskih i hrvatskih emigranata od strane UDB-e i ostalih službi, zatvaranje nepoćudnih elemenata na Goli otok, od IB-a pa do 1989. godine, dakle do raspada bivše države, koja je hoćemo mi to sebi priznati ili ne bila totalitarna.
Činjenica jest da su nakon II svj.. rata, nastale mnoge tajne službe koje su bile pod utjecajem sovjetskih tajnih službi. One su nastale u komunističkim zemljama, Jugoslaviji, Albaniji, Rumunjskoj i Istočnoj Njemačkoj. premda, valja i to reći, da okrutnost njihovih tajnih službi nije nimalo zaostajala u odnosu na sovjetske.
Kod nas je prvo formirana OZNA- Odjelenje za zaštitu naroda u rujnu 1943. sa ciljem likvidacije špijuna,, domaćih izdajnika i petookolonaša, te za zaštitu organa vlasti.
Činjenica jest da se sveznajuća OZNA drži odgovornom za niz masovnih likvidacija kao tijekom rata, a tako i poslije( vidi gornji komentar ).
Kasnije, od iste službe, nastaje  UDBA - Uprava državne bezbjednosti, koja se u prvo vrijeme obračunavala sa simpatizerima sovjetske politike.
Njezini su se odjeli bavili crkvom, unutrašnjim neprijateljem, emigracijom, stranim obavještajnim službama, i tehnikom praćenja i prisluškivanja, a javna je tajna ( što se otkrilo raspadom SFRJ, i djelovanjem demokracije u bivšim republikama, kao i otvaranjem arhiva ), da je odgovorna za više ubojstava, većinom emigranata iz Jugoslavije, koji se nisu slagali sa tadašnjim režimom. Nestaje raspadom Jugoslavije.
Bila  je lustracija ili...Oni su valjda bili profesionalci koje su kasnije  koristile  i novo nastale države.Što se tiče teme mislim da među vojskom nije bilo političke špijunaže naprosto zbog činjenice opće političke  šutnje među vojskom i solidarnosti u svakodnevnim obvezama.Tema je nova i prilično škakljiva  pa neznam do kuda idu granice razmjene mišljenja?
Lustracija je provedena samo u Istočnoj Njemačkoj i Poljskoj. Kod nas nije i sumnjam da hoće iako je nesporno potrebno to učiniti. Ne bi ttebalo ići predaleko sa raspravom jer je iz NOV-a proizašla JNA. Mozemo pisati kritički ali ne pretjerivati. Vecina pripadnika bivših službi su usli u sastav novih sluzbi u novonastalim državama. Prije ce biti da su puno znali no sto su bili profesionalci.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1588
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.11.20 13:43

Lustracija je provedena i u Makedoniji jedinoj od svih republika SFRJ  ,ako se ne varam...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.11.20 19:25

pracenje radio komunikacija je isto jedan vid spijunaze. zato je i provera veze bila izuzetno kratka jer je radiooperatera iz Osjeka moglo cuti pola madjarske. slusaju oni nas a slusamo i mi njih. sto se tice nas vojnika mi  smo to radili cisto iz zajebancije.pojedini oficiri su se zalili na nas ali nikad nisu mogli to da dokazu.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime15.11.20 21:34

I mi smo to radili. Slusanje protivnika je zeznuta stvar. Istina,ako si znao jezik mogao si čuti iako je bilo sve šifrirano zbog kriptozaštite..šifre su i služile zato da se razbiju.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime17.11.20 9:59

Spijunaza je jedna vrsta bolesti. jednom spijun uvek spijun.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime17.11.20 10:06

vladimir (citat):
Spijunaza je jedna vrsta bolesti. jednom spijun uvek spijun.
I bolesti, i profesionalne deformacije, ali i obveze čuvanja tajne, i nakon odlaska u mirovinu.
Na vrh Go down
jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 788
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 72
M(j)esto kočevje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime21.11.20 18:03

še moja zgodba:

bil sem prijavničar v našicah, formacijsko komanda stana, a "podužnosti podćinjen bezbedjaku", kapetanu matoševiču..., imeli smo dolžnost mi prijavničarji čistiti njegovo pisarno, ampak ne samo to, v njej se je igral tudi tarok pa tudi kaj popilo, pa me neko jutro pokliče, "ko je čistio kancelariju, ja, ajde odmah dodji... uau", ko je skinuo pečat sa kase, uf ko zna???, ko je bio još u kancelariji, pa samo ja, jel sigurno, sigurno, možda sam bio nepažliv pa skinuo sa pajalicom..., ma sem se izvlekel, a drugo, "čato" je bil katoliški duhovnik - pop nekje iz kutine, to je bila cela senzacija, dobro bil je najbolj pismen u komandi stana, pa ga je st. vodnik kole - kostić postavil za čato-ta, bila sva s čatom dobra prijatelja, pa zopet kliče "bezbednjak", če vem kam hodi naš čato ko ima "izlazak u grad" a gre k našiškemu župniku, kapetan to me ne zanima kaj on počne na "izlasku", kam gre???, res nisem vedel in nisva s čatom o tem nikoli govorila,  sva pa veliko filozofirala o vseh verah, je imel res širino..., marsikaj me je naučil kot mladega mulca - klinca..., ja smo pa imeli navodila, kaj moramo početi, če bo šel mimo avto z diplomatskimi tablicami, dobro to naj bi nas obvestili ali iz smeri osjeka ali virovitice, pa ni bilo nikoli nobenih dilomatskih kola, haha...
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime21.11.20 20:27

Doktor Živago (citat):
vladimir (citat):
Spijunaza je jedna vrsta bolesti. jednom spijun uvek spijun.
I bolesti, i profesionalne deformacije, ali i obveze čuvanja tajne, i nakon odlaska u b
bas ti bivsi oficiri JNA su odali sve sto se odati moze.
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime21.11.20 21:05

Nisu svi, uvek ima pojedinaca....
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime21.11.20 21:51

vladimir (citat):
Doktor Živago (citat):
vladimir (citat):
Spijunaza je jedna vrsta bolesti. jednom spijun uvek spijun.
I bolesti, i profesionalne deformacije, ali i obveze čuvanja tajne, i nakon odlaska u b
bas ti bivsi oficiri JNA su odali sve sto se odati moze.
Odali su jer su se tako morali dokazati drugoj strani na koju su prešli..pokazivali su odanost..ili zbog love..ne znam koji bi drugi bio razlog
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 11:11

vladimir (citat):
Doktor Živago (citat):
vladimir (citat):
Spijunaza je jedna vrsta bolesti. jednom spijun uvek spijun.
I bolesti, i profesionalne deformacije, ali i obveze čuvanja tajne, i nakon odlaska u b
bas ti bivsi oficiri JNA su odali sve sto se odati moze.
Ma nisu mogli bit primljeni na VA ako nisu imali potvrdu da rade za KGB, CIA, SIGURIMI ili neku drugu stranu službu. Laughing

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 13:38

VA nije merodavna kao ni srednja vojna skola.nacionalni kljuc je bio merodavan. to je bila najveca greska JNA.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 15:25

vladimir (citat):
VA nije merodavna kao ni srednja vojna skola.nacionalni kljuc je bio merodavan. to je bila najveca greska JNA.
E, to posebno. Trebali su biti samo pripadnici jedne nacije. kao u budućoj vladi Crne Gore Very Happy

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 17:57

Druze Porucnice, zaboravio si Mosad...
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 19:00

pera84 (citat):
Nama su u Backoj Topoli govorili da izbjegavamo (u prevodu-zabranjeno) jedan popularan ugostiteljski objekat. Po prici bezbjednjaka tu su se skupljali spijuni koji su radili za Varsavski Pakt: "veoma su lukavi i u izvlacenju zeljenih informacija iz neopreznih vojnika ne prezaju ni od cega ukljucujuci upotrebu alkohola kao i zenskih cari". Shocked

Isao sam tamo vise puta, al nikad da natrcim na "spijuna", 'bem im mamu spijunsku... Mad  
Da citiram samog sebe od prije sedam i vise godina.
Prije par dana sam saznao da pomenuti objekat jos uvijek radi, pa ako iko od AVL i sluzbi bezbjednosti sadasnje vojske ovo procita, molim da mi se javi za vise informacija. 
Sifra: VOLONTIRAM.

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 20:07

nova vlada Crne Gore sta sa njom?
Na vrh Go down
jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 788
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 72
M(j)esto kočevje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 20:44

pera:
a kod nas našice je bilo isto; izbegavajte - zabranjen MALI RAJ, prčvarnica jedno 200 m od kasrne, iste fore - uzorak..., nemož mislit, tamo 72 - druge, tu su same usta-se i vrebaju, a nisam vidio ni jednog, da bi bilokako vrebao, a jednom, bijah ja več stara kuka, mi jedan gost častio piće, uau, možbit baš ovaj...

pera84 voli ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 21:29

pera84 (citat):
pera84 (citat):
Nama su u Backoj Topoli govorili da izbjegavamo (u prevodu-zabranjeno) jedan popularan ugostiteljski objekat. Po prici bezbjednjaka tu su se skupljali spijuni koji su radili za Varsavski Pakt: "veoma su lukavi i u izvlacenju zeljenih informacija iz neopreznih vojnika ne prezaju ni od cega ukljucujuci upotrebu alkohola kao i zenskih cari". Shocked

Isao sam tamo vise puta, al nikad da natrcim na "spijuna", 'bem im mamu spijunsku... Mad  
Da citiram samog sebe od prije sedam i vise godina.
Prije par dana sam saznao da pomenuti objekat jos uvijek radi, pa ako iko od AVL i sluzbi bezbjednosti sadasnje vojske ovo procita, molim da mi se javi za vise informacija. 
Sifra: VOLONTIRAM.
Ma išli tamo Ofovi, pa da se ne susreću s vojacima Laughing

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness

pera84 voli ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 21:31

vladimir (citat):
nova vlada Crne Gore sta sa njom?
Ništa. Čekamo da se formira.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 21:52

Cuj od vojnika da izvuku informacije....kakvi spijuni izgleda na NIVOU....
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime24.11.20 22:00

PORUCNIK (citat):
Ma išli tamo Ofovi, pa da se ne susreću s vojacima Laughing


Hehe, ti Porucnice k'o da si nekad nosio sapku. clown

Upravo tako.
Neozenjeni, uglavnom vodnici, potporucnici tek stigli sa VA.
One vise oficirske i podoficirske cinove su vec zgrabile lokalne udavace ako su slucajno dosli kao samci.
Umalo i ja da ostanem, al' to je vec prica za drugu temu.

PORUCNIK voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13122
ČLAN OD: : 2009-05-01

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime31.10.21 18:03

ajdedadanimaajdedanocima (citat):
Da li je neko radio spijunazu u vojsku?
Ja znam jednog koji jest.


smijehx
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime31.10.21 21:05

pera84 (citat):
PORUCNIK (citat):
Ma išli tamo Ofovi, pa da se ne susreću s vojacima Laughing


Hehe, ti Porucnice k'o da si nekad nosio sapku. clown

Upravo tako.
Neozenjeni, uglavnom vodnici, potporucnici tek stigli sa VA.
One vise oficirske i podoficirske cinove su vec zgrabile lokalne udavace ako su slucajno dosli kao samci.
Umalo i ja da ostanem, al' to je vec prica za drugu temu.

Jedva čekamo Pero da otvoriš tu temu...ne sumnjamo...da ce bit zanimljivo!! sreća

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime31.10.21 22:41

Neka  Doktore, Pero je odavno naucio da te teme ne postavlja na javna glasila. clown
Na vrh Go down
Tuki
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 41
ČLAN OD: : 2015-03-14
DOB : 62

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime02.02.22 20:18

Pozdrav svima!
     Ne znam ništa o špijunaži u JNA, ali znam nešto malo o tome kako se JNA nastojala zaštititi od špijuna i špijunaže.
     Služio sam vojni rok u inženjeriji od 15. 09. 1988. do 15. 09. 1989. u VP 6719 Čakovec. Mala kasarna sa možda oko 300 vojnika u to vrijeme. Moj komandir čete odabrao me za četnog evidentičara (tzv. "ćato"). Ubrzo nakon toga poslan sam u komandu kasarne na razgovor sa kapetanom I. klase koji se zvao Jovan Kalanj, a njegovo radno mjesto službeno se zvalo "pomoćnik komandanta za bezbednost". Mislim da je bio pripadnik KOS-a.
     Uglavnom, u razgovoru samnom nastojao je neformalnim razgovorom o raznim temama prokljuviti nešto o meni i mojem karakteru. Bilo je to malo glupavo, jer mi je nakon svakog pitanja bilo jasno kako moram odgovoriti. Završio je sa uputom da mu svakako odmah dojavim ako bilo gdje primjetim nešto "sumnjivo". Koješta, samo sam ga maksimalno izbjegavao. Kod njega je bilo čudno što je znao u kasarnu doći doslovno bilo kada, izvan radnog vremena. Ne znam da li je za njega postojala možda kakva obaveza dežuranja. Kad je tako neočekivano banuo u kasarnu, samo je malo prošetao i činilo se da ne obraća previše pažnje na događaje u kasarni. Tako je barem izgledalo.
     Osim tog razgovora, morao sam se javiti i jednoj gospođi u komandi (tzv. civilno lice na službi u JNA), koja je bila psiholog. Tako je barem pisalo na vratima, ime ne pamtim. Kod nje sam morao ispuniti neki test koji se sastojao od približno 20 - 30 pitanja. Pitanja su se odnosila na uobičajene životne situacije, i uvijek je bilo ponuđeno 2-3 moguća odgovora. Trebalo je zaokružiti jedan od ponuđenih odgovora. Dobro se sjećam da je bilo podosta pitanja kod kojih mi nije odgovarao niti jedan od ponuđenih odgovora. Tako sam u tim slučajevima morao zaokružiti odgovor s kojim se nisam slagao, dakle napisati nešto što odudara od mojih shvaćanja i načina razmišljanja. Nakon nekoliko dana imao sam priliku pa sam ponovo došao kod te gospođe u komandu, i pitao je čemu služe pitanja na koja sam svjesno dao neistinite odgovore. Odgovorila je da mi to ne smije objasniti, jer je to neka tajna.
     Budući sam ipak postao "ćato" i obavljao tu dužnost do kraja vojnog roka, pretpostavljam da sam udovoljio na ovim "sigurnosnim provjerama". Ali i danas se pitam je li sve to moglo završiti drugačije, da sam nešto "krivo" odgovorio.
     Kako god, ja sam bio samo "ćato", pa je opasnost da bi ja špijunirao, ili da bi se morao boriti protiv špijunaže, zapravo bila minimalna i stvarno zanemariva. To je znao i kapetan Kalanj.   
     Eto, ništa spektakularno, ali i to je bila jedna od metoda da se u JNA održi dobra "bezbednosna situacija".
                                     Tuki

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime02.02.22 21:09

Samo napomena. Ne moraš se potpisivati ispod komentara...nije nužno. Nsimeodmah se vidi tvoj nick name i rang. Odličan komentar..samo tako nastavi... clown
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime05.02.22 17:00

Tuki (citat):
Pozdrav svima!
     Ne znam ništa o špijunaži u JNA, ali znam nešto malo o tome kako se JNA nastojala zaštititi od špijuna i špijunaže.
     Služio sam vojni rok u inženjeriji od 15. 09. 1988. do 15. 09. 1989. u VP 6719 Čakovec. Mala kasarna sa možda oko 300 vojnika u to vrijeme. Moj komandir čete odabrao me za četnog evidentičara (tzv. "ćato"). Ubrzo nakon toga poslan sam u komandu kasarne na razgovor sa kapetanom I. klase koji se zvao Jovan Kalanj, a njegovo radno mjesto službeno se zvalo "pomoćnik komandanta za bezbednost". Mislim da je bio pripadnik KOS-a.
     Uglavnom, u razgovoru samnom nastojao je neformalnim razgovorom o raznim temama prokljuviti nešto o meni i mojem karakteru. Bilo je to malo glupavo, jer mi je nakon svakog pitanja bilo jasno kako moram odgovoriti. Završio je sa uputom da mu svakako odmah dojavim ako bilo gdje primjetim nešto "sumnjivo". Koješta, samo sam ga maksimalno izbjegavao. Kod njega je bilo čudno što je znao u kasarnu doći doslovno bilo kada, izvan radnog vremena. Ne znam da li je za njega postojala možda kakva obaveza dežuranja. Kad je tako neočekivano banuo u kasarnu, samo je malo prošetao i činilo se da ne obraća previše pažnje na događaje u kasarni. Tako je barem izgledalo.
     Osim tog razgovora, morao sam se javiti i jednoj gospođi u komandi (tzv. civilno lice na službi u JNA), koja je bila psiholog. Tako je barem pisalo na vratima, ime ne pamtim. Kod nje sam morao ispuniti neki test koji se sastojao od približno 20 - 30 pitanja. Pitanja su se odnosila na uobičajene životne situacije, i uvijek je bilo ponuđeno 2-3 moguća odgovora. Trebalo je zaokružiti jedan od ponuđenih odgovora. Dobro se sjećam da je bilo podosta pitanja kod kojih mi nije odgovarao niti jedan od ponuđenih odgovora. Tako sam u tim slučajevima morao zaokružiti odgovor s kojim se nisam slagao, dakle napisati nešto što odudara od mojih shvaćanja i načina razmišljanja. Nakon nekoliko dana imao sam priliku pa sam ponovo došao kod te gospođe u komandu, i pitao je čemu služe pitanja na koja sam svjesno dao neistinite odgovore. Odgovorila je da mi to ne smije objasniti, jer je to neka tajna.
     Budući sam ipak postao "ćato" i obavljao tu dužnost do kraja vojnog roka, pretpostavljam da sam udovoljio na ovim "sigurnosnim provjerama". Ali i danas se pitam je li sve to moglo završiti drugačije, da sam nešto "krivo" odgovorio.
     Kako god, ja sam bio samo "ćato", pa je opasnost da bi ja špijunirao, ili da bi se morao boriti protiv špijunaže, zapravo bila minimalna i stvarno zanemariva. To je znao i kapetan Kalanj.   
     Eto, ništa spektakularno, ali i to je bila jedna od metoda da se u JNA održi dobra "bezbednosna situacija".
                                     Tuki
I ja sam sluzio u malu kasarnu. I ja sam bio cato komandantu kasarne ali nisam "prosao" taj izpit kao ti, makar da sam i pre vojske ziveo u inostranstvo. Kancelariju sam delio sa Porucnikom. Jednom sam ga i otvoreno pitao zar se neplase da saznam nesto poverljivo i odam tu tajnu. 
Odgovorio mi
- Nevidis ti nista a nista i neces saznati sto je vredno. 
Sluzio u Osijek, crvena kasarna sa negde oko 80 vojnika. Verujem da i Goran i Doktor znaju za to mesto.

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime05.02.22 17:24

Kako ne bi znali..i prije i poslije raspada države, pogotovo poslije sam dolazio tamo.
Ja sam bio vezist rtg 11801 u kasarni Šamarica i prolazio sam te pismene testove i razgovor sa oficirom bezbednosti..jer sam trebao raditi na prijavnici.
I radio sam, pa vjerujem da sam uspješno položio.
Kasnije sam bio u Gospiću ( Šamarica je u Petrinji gdje smo bili na obuci 5 mj i 22 dana) i tamo sam bio određen za SCV tj.stacionarni centtar veze. Prije toga opet razgovor sa bezbednjakom majorom Desimirom Šarenac, kasnije poznat iz onih groznih događaja u BiH. Sve je dobro prošlo,ali da je bilo ugodno, to svakako nije.

SveJug voli ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime05.02.22 19:38

Doktor Živago (citat):
Kako ne bi znali..i prije i poslije raspada države, pogotovo poslije sam dolazio tamo.
Ja sam bio vezist rtg 11801 u kasarni Šamarica i prolazio sam te pismene testove i razgovor sa oficirom bezbednosti..jer sam trebao raditi na prijavnici.
I radio sam, pa vjerujem da sam uspješno položio.
Kasnije sam bio u Gospiću ( Šamarica je u Petrinji gdje smo bili na obuci 5 mj i 22 dana) i tamo sam bio određen za SCV tj.stacionarni centtar veze. Prije toga opet razgovor sa bezbednjakom majorom Desimirom Šarenac, kasnije poznat iz onih groznih događaja u BiH. Sve je dobro prošlo,ali da je bilo ugodno, to svakako nije.
Extra drago mi je da poznajes nesto gde sam proveo 9 divnih meseca. Budem li dolazio u te kraje, bitces mi vodic.  Very Happy

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime05.02.22 23:33

Nema problema. Bit ce mi čast..
Međutim, na tom mjestu je samo zgrada od crvene cigle u kojoj vise vojska ne stanuje..ni ondasnja Jna ni HV.
Sada je dio Sveučilišta J J.Strossmayera, odn.tamo je odsjek za fiziku i matematiku, čini mi se.

SveJug voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Špijunaža u JNA - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 8 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Špijunaža u JNA
Na vrh 
Stranica 8/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Осматрачница-
Idi na: