FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Špijunaža u JNA

Go down 
+48
Tuki
jozl52
Doktor Živago
Mladjo
Brkakougar
gungaba
GSZN
mat jaz
gerard ford
PORUCNIK
arcibald01
Četni evidentičar
Kaplar M
dražen
SveJug
Delboy
dinosaurus
Kemo Specijalac
Matrix
BORUTUS
pera84
milutins
pukovnik
lacoš
Colonelo54
BEOGRAD
dojran
Sekeres Dragan
Miroslav Jovanović
bojnik
Stazio
vladimir
Pero™
pozdravigasokoleejsokole
Atila
missar
Rodic Zeljko
East&West
dpuric
purger
Gargamel
Boske
VBČ
Max Blitz
zastavnik64
alexandar
Gringo
ajdedadanimaajdedanocima
52 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime13.12.15 0:07

pukovnik (citat):
Zato su sada u Minhenu.

Smile
Onda nisu bili dobri i izvrsni.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime13.12.15 21:30

Nerijetko se povlačila teza o Stevi Krajačiću kao sovjetskom špijunu...

Potomak jednog od najbližih suradnika Josipa Broza Tita, dostavio je Blicu tajni dokument, koji je za Titovog biografa Vladimira Dedijera, navodno pisao obavještajac Josip Kopinič. U tom dokumentu piše kako je Josif Staljin unajmio Titovog prijatelja Ivana Krajačića Stevu da ubije Broza u svibnju 1948., no otkriva i da je Krajačić u posljednji trenutak odustao od svoje nakane.
"Tito je imao informaciju da je Staljin dao nalog da ga Krajačić likvidira, ali u to nije mogao vjerovati. Zato je u svibnju 1948. došao u Zagreb i nakon privatnog ručka zamolio Stevu da se odvezu do Samobora. Krajačić je bio iznenađen, jer je Tito sam htio upravljati autom. Tito je zaustavio auto i rekao Stevi: "Izvrši svoj zadatak". Stevo je bio iznenađen, desnom rukom je izvadio pištolj, stavio ga do Tita, a iz drugog džepa dao je Titu depešu koju je dobio od Staljina da ga ubije", piše u dokumentu.

Nakon što je odbio rezoluciju Informbiroa, na Tita je, prema nekim povjesničarima, bilo do 30 neuspješnih pokušaja atentata.


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime13.12.15 22:57

Malo prolistajte imena koja su se do sada vodila u raspravi i ona koja nisu.Nekako mi najviše leži ona stara rečenica koja ima svoje izvedenice u više verzija ali za ovu temu leži:Jednom špijun uvijek špijun.Danas su neki po saslušanjima,neki su umrli,neki nestali ali ne pada jabuka daleko od stabla.
Pogledajte malo po svim Ex Republikama današnje znane i neznane nazovimo ih špijune.Veliki dio su čak sinovi od već navedenih a neki prvi rod.Kako su jedni starili tako su mlade ali ipak odabrane a ne mlatimudane školovali.Njihova škola paše svakom sistemu i svaki sistem će ih uvijek trebati,bilo i biće a postoji i jedan itekako dobar film o mjenjanju strana gdje stari dobri Fazlinović Laughing glumi čovjeka kojeg svi sistemi trebaju..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime13.12.15 23:20

Matrix (citat):
Malo prolistajte imena koja su se do sada vodila u raspravi i ona koja nisu.Nekako mi najviše leži ona stara rečenica koja ima svoje izvedenice u više verzija ali za ovu temu leži:Jednom špijun uvijek špijun.Danas su neki po saslušanjima,neki su umrli,neki nestali ali ne pada jabuka daleko od stabla.
Pogledajte malo po svim Ex Republikama današnje znane i neznane nazovimo ih špijune.Veliki dio su čak sinovi od već navedenih a neki prvi rod.Kako su jedni starili tako su mlade ali ipak odabrane a ne mlatimudane školovali.Njihova škola paše svakom sistemu i svaki sistem će ih uvijek trebati,bilo i biće a postoji i jedan itekako dobar film o mjenjanju strana gdje stari dobri Fazlinović Laughing glumi čovjeka kojeg svi sistemi trebaju..
Na koji film mislis?
(Inace, Damir Fazinovic mi je sinovac. Njegov pradjed i moj djed su rodjena braca)

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime16.12.15 0:48

PORUCNIK (citat):

Na koji film mislis?
(Inace, Damir Fazinovic mi je sinovac. Njegov pradjed i moj djed su rodjena braca)



Kolega da nebi bilo zabune ovaj ti sigurno nije rođak Laughing .Napisao sam Fazlinović a to je Izet ili jedan vrhunski glumac iz stare ergele koji je vječno glumio ozbiljnog i čak večinom neke špijunsko-sigurnosne organe.Jedan od onih koji još uvijek drže kulturu glume uz nezaboravnog pok.Šovagovića,Vidovića,Serdara,Dvornika,Vujisića i.t.d. te još nekoliko živućih.Nadam se da si shvatio da pišem o Mustafi Nadareviću koji je preokrenuo svoj glumački talent u potpuno jednu osobu za koju nikad ne bi mislio da je tako kad moram reći - lud ko kupus.Njegova gluma u seriji Lud,Zbunjen,Normalan lol! pokazuje tu širinu talenta a film o kojem sam pisao je nešto drugo.Radnja filma i sama priča je mogla biti u bilo kojoj bivšoj republici jer je svugdje isto.Film se zove Priča iz Hrvatske 1991.Njemu uz rame isto tako savršeno glumi još jedan genijalac Ivo Gregurević.Radnja filma o onima koji mjenjaju sisteme jer ih svi trebaju i onima koji vjeruju u sistem.Odličan film,odlični glumci i što je najbitnije sami događaji u koje smo se svi uvjerili što uživo a nešto i pisajući na ovoj i ostalim sličnim temama,lijep pozdrav.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime16.12.15 4:26

Matrix (citat):
PORUCNIK (citat):

Na koji film mislis?
(Inace, Damir Fazinovic mi je sinovac. Njegov pradjed i moj djed su rodjena braca)



Kolega da nebi bilo zabune ovaj ti sigurno nije rođak Laughing .Napisao sam Fazlinović a to je Izet ili jedan vrhunski glumac iz stare ergele koji je vječno glumio ozbiljnog i čak večinom neke špijunsko-sigurnosne organe.Jedan od onih koji još uvijek drže kulturu glume uz nezaboravnog pok.Šovagovića,Vidovića,Serdara,Dvornika,Vujisića i.t.d. te još nekoliko živućih.Nadam se da si shvatio da pišem o Mustafi Nadareviću koji je preokrenuo svoj glumački talent u potpuno jednu osobu za koju nikad ne bi mislio da je tako kad moram reći - lud ko kupus.Njegova gluma u seriji Lud,Zbunjen,Normalan lol! pokazuje tu širinu talenta a film o kojem sam pisao je nešto drugo.Radnja filma i sama priča je mogla biti u bilo kojoj bivšoj republici jer je svugdje isto.Film se zove Priča iz Hrvatske 1991.Njemu uz rame isto tako savršeno glumi još jedan genijalac Ivo Gregurević.Radnja filma o onima koji mjenjaju sisteme jer ih svi trebaju i onima koji vjeruju u sistem.Odličan film,odlični glumci i što je najbitnije sami događaji u koje smo se svi uvjerili što uživo a nešto i pisajući na ovoj i ostalim sličnim temama,lijep pozdrav.
Znam na koga si mislio. Njegov unuk u seriji ZLN se zove Damir (glumi ga moj sinovac - Moamer)

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
mat jaz
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-02-03

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime03.02.16 2:31

ontopic
Pa eto iz prve ruke. Pošto sam mogao da slušam sve veze (telefon) Niš-BG (osim šifriranih) to sam i radio. Ali bilo je to više iz znatiželje i razonode nego zbog špijuniranja. Jednostavno ovo nam je bila zabava.
Ali mogu reči, da je bila bar za mog služenja bezbednost vrlo loša. Bar šta se veze tiče. Da sam htio, mogao bih slušat i šifriranu vezu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime03.02.16 2:46

Ne brini, kome je trebalo i ko je htio, radio je to kad mu je trebalo. Ti si samo "voajerisao" lol!

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime22.02.16 0:17

Novo izdanje....

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime24.02.16 22:18

Moram da priznam da je naziv teme neadekvatan.Obaveštajni i bezbednosni (kontraobaveštajni) rad u JNA je bio institucionalizovan kroz rad dve uprave čiji su se nazivi,pa i organizacione forme menjale tokom vremena,ali su ostale najupamćenije kao VOS i KOS u okviru vida KoV.Međutim,prikupljanje vojno interesantnih obaveštenja o pitanjima vezanim za druge države (obaveštajni rad) vršio se uz učešće mnogih drugih rodova JNA,a obaveštajno-bezbednosni poslovi su se obavljali i drugim vidovima JNA (RV i PVO i JRM),što je potpuno logično i verujem poznato.Bezbednosni poslovi su obuhvatali i rad roda Vojne policije,a svakako da su u njega bili po funkciji involvirani starešine koje su se formacijski bavili moralno-političkim vaspitanjem ili organizacijom SKJ u JNA.Pošto svaki bezbednosni sistem funkcioniše uz saradnju ostalog starešinskog sastava (kroz sistem redovnog pisanog izveštavanja,sistem posebnih izveštavanja i naravno,ponajviše kroz sitem dojava,ocena i procena).Šta se sve smatra interesantnim obaveštajnim ili bezbednosnim podatkom definisano je kroz celokupni pravni i vojno stručni sistem,počev od Ustava,Zakona o vojsci,pa do političkih (partijskih) zaključaka donetih na najvišim političkim forumima države,potom Vojne doktrine,i potonjeg niza vojno-strategijskih i vojnotaktičkih dokumenata. Naravno,znam da je ova priča zamorna,ali je stvarna.Ono što možda forumaše najviše zanima je predzavršni i završni deo sistema,a koji se odnosi na konkretni operativni rad,definisanje zadataka,formiranje timova za izvršenje i učešće saradničke i doušničke mreže.Ovde moram da napomenem da iako su naizgled obaveštajni i bebednosni poslovi veoma različiti i principski se kadrovi biraju po veoma različitom habitusu (um bezbednjaka je um policajca,a um obaveštajca mora da bude malo više ''razbarušen''),ti poslovi se toliko mnogo prepliću da se od kadrova praktično zahteva uključivanje jednog ili drugog moda, prema potrebi.Na primer,ako saznate šta obaveštajce neprijatelja zanima,vi znate koliko on već zna,a koliko ne zna.U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. Tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINITA,čak i danas postoje ozbiljni NADZEMNI objekti koji su tajna (a tajna su jer neprijatelji ne znaju).Primer za ovo je da su na potpuno slučajan način,nenamerno,niži operativci CIA,''digli'' iz parkiranog automobila nekog ''levog'' sirijskog ''nižeg'' funkcionera lap-top u kojem su našli preko 200 fotografija objekta u izgradnji,starih godinu i po.Nakon dostavljanja lap-topa u Lengli,sektor koji je pokrivao Bliski istok nije znao o čemu se radi,iako su im fotografije delovale jako poznato.Opet više slučajno,izneli su problem na međusktorskom sastanku,gde su im kolege koje su radile Severnu Koreju rekle da je reč o nuklearnoj centrali vojnog tipa kakva postoji u Severnoj Koreji.Radilo se o objektu 40 x 30 x 20 metara.Tada su shvatili da je u Siriji,ali pojma nisu imali gde.Zajedno sa Izraelcima su sve sateltske resurse aktivirali na pretrage i posle dvadesetak dana našli objekat u nekom mestu jedno 25 km severoistočno od Rake.Kasnije su Izraelci avijacijom uništili objekat.Događaj se odigrao 2007.godine. 2.Najvažniji obaveštajni podaci su se uvek odnosili na borbeni duh i obučenost vojske,jedinstvo komandnog kadra,proces donošenja odluka (brzina,prosleđivanje i stepen samostalnosti operativnih jedinica) i linije komandovanja.Naravno,u sklopu toga su uvek predmet interesovanja najviši komandni položaji.Neću više da davim,dosta toga (verovatno i mnogo bolje sistematizovanog i potpunijeg može da se nađe u literaturi).Logično je što akteri tog sistema ne žele da o pojedinim operacijama pišu na forumu,imaju profesionalnu obavezu ćutanja.Nekada metak ispaljen pre pedeset godina danas može da pogodi nekog,nehotice.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime24.02.16 22:22

Moram da priznam da je naziv teme neadekvatan.Obaveštajni i bezbednosni (kontraobaveštajni) rad u JNA je bio institucionalizovan kroz rad dve uprave čiji su se nazivi,pa i organizacione forme menjale tokom vremena,ali su ostale najupamćenije kao VOS i KOS u okviru vida KoV.Međutim,prikupljanje vojno interesantnih obaveštenja o pitanjima vezanim za druge države (obaveštajni rad) vršio se uz učešće mnogih drugih rodova JNA,a obaveštajno-bezbednosni poslovi su se obavljali i drugim vidovima JNA (RV i PVO i JRM,što je potpuno logično i verujem poznato.Bezbednosni poslovi su obuhvatali i rad roda Vojne policije,a svakako da su u njega bili po funkciji involvirani starešine koje su se formacijski bavili moralno-političkim vaspitanjem ili organizacijom SKJ u JNA.Pošto svaki bezbednosni sistem funkcioniše uz saradnju ostalog strešinskog sastava (kroz sistem redovnog pisanog izveštavanja,sistem posebnih izveštavanja i naravno,ponajviše kroz sitem dojava,ocena i procena.Šta se sve smatra interesantnim obaveštajnim ili bezbednosnim podatkom definisano je kroz celokupni pravni i vojno stručni sistem,počev od Ustava,Zakona o vojsci,pa do političkih (partijskih) zaključaka donetih na najvišim političkim forumima države,potom Vojne doktrine,i potonjeg niza vojno-strategijskih i vojnotaktičkih dokumenata. Naravno,znam da je ova priča zamorna,ali je stvarna.Ono što možda forumaše najviše zanima je predzavršni i završni deo sistema,a koji se odnosi na konkretni operativni rad,definisanje zadataka,formiranje timova za izvršenje i učešće saradničke i doušničke mreže.Ovde moram da napomenem da iako su naizgled obaveštajni i bebednosni poslovi veoma različiti i principski se kadrovi biraju po veoma različitom habitusu (um bezbednjaka je um policajca,a um obaveštajca mora da bude malo više ''razbarušen''),ti poslovi se toliko mnogo prepliću da se od kadrova praktično zahteva uključivanje jednog ili drugog moda prema potrebi.Na primer,ako saznate šta obaveštajce neprijatelja zanima,vi znate koliko on već zna,a koliko ne zna.U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINA. 2.Najvažniji obaveštajni podaci su se uvek odnosili na borbeni duh i obučenost vojske,jedinstvo komandnog kadra,proces donošenja odluka (brzina,prosleđivanje i stepen samostalnosti operativnih jedinica) i linije komandovanja.Naravno,u sklopu toga su uvek predmet interesovanja najviši komandni položaji.Neću više da davim,dosta toga (verovatno i mnogo bolje sistematizovanog i potpunijeg može da se nađe u literaturi).Logično je što akteri tog sistema ne žele da o pojedinim operacijama pišu na forumu,imaju profesionalnu obavezu ćutanja.Nekada metak ispaljen pre pedeset godina danas može da pogodi nekog,nehotice.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime24.02.16 22:40

GSZN (citat):
U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINA.
......Zajedno sa Izraelcima su sve sateltske resurse aktivirali na pretrage i posle dvadesetak dana našli objekat u nekom mestu jedno 25 km severoistočno od Rake.

Znači da se ranije nisu potrudili dovoljno, tj. obratili pažnju na sav teren, a po meni ovo samo dokazuje da nadzemni objekt ne može bit tajna (pogotovo u današnje vrijeme).
U tom smjeru su još davnih dana ponajprije Amerikanci imali satelitske slike (u skladu s tadašnjom tehnologijom) brojnih objekata JNA koje smo mi 'ponosno' mislili da su tajna.


P.S. Vi ste ovdje školski objasnili o čemu se tu radilo, i to je sve u redu nego se na temi može prvenstveno o slučajevima 'špijunaže' iz perspektive vojnika, (na razini anegdote i šaljive zgode) uz pokoju pikanteriju... tko koliko i ako želi..... imena nisu važna....
Uostalom, ne vjerujem da u vezi JNA više ima ičega značajnog što se već ne zna tj. zna.... stvar je samo u tome koliko koga što zanima i koliko kopa i traži po raznim izvorima kojih ne manjka.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1588
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime24.02.16 23:48

Max Blitz (citat):
GSZN (citat):
U prethodnim postovima na forumu sam video jedno mišljenje koje ukazuje da u eri satelita nema tajni. tu ističem dve stvari :1.Tvrdnja je NEISTINA.
......Zajedno sa Izraelcima su sve sateltske resurse aktivirali na pretrage i posle dvadesetak dana našli objekat u nekom mestu jedno 25 km severoistočno od Rake.

Znači da se ranije nisu potrudili dovoljno, tj. obratili pažnju na sav teren, a po meni ovo samo dokazuje da nadzemni objekt ne može bit tajna (pogotovo u današnje vrijeme).
U tom smjeru su još davnih dana ponajprije Amerikanci imali satelitske slike (u skladu s tadašnjom tehnologijom) brojnih objekata JNA koje smo mi 'ponosno' mislili da su tajna.


P.S. Vi ste ovdje školski objasnili o čemu se tu radilo, i to je sve u redu nego se na temi može prvenstveno o slučajevima 'špijunaže' iz perspektive vojnika, (na razini anegdote i šaljive zgode) uz pokoju pikanteriju... tko koliko i ako želi..... imena nisu važna....
Uostalom, ne vjerujem da u vezi JNA više ima ičega značajnog što se već ne zna tj. zna.... stvar je samo u tome koliko koga što zanima i koliko kopa i traži po raznim izvorima kojih ne manjka.
Max tko bi i zbog čega tebe u to vrijeme b špijunirao?'Možda jedino ako si se odvažio pišat preko žice?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime24.02.16 23:55

gerard ford (citat):
Max tko bi i zbog čega tebe u to vrijeme b špijunirao?

Naravno da sam bio špijuniran! Laughing
..... Moja OO SSOJ iz mjesta stanovanja je poštom poslala sjajne karakteristike (imam i to negdje), pa sam i na osnovu toga primljen u SKJ....      
Kao provjereni kadar sam pratio/vozio brodom Predsjednika Predsjedništva SFRJ kad je došao u posjetu Kumboru 1987.
Nije se to moglo sam' tak...  Laughing
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1588
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 0:29

Max Blitz (citat):
gerard ford (citat):
Max tko bi i zbog čega tebe u to vrijeme b špijunirao?

Naravno da sam bio špijuniran! Laughing
..... Moja OO SSOJ iz mjesta stanovanja je poštom poslala sjajne karakteristike (imam i to negdje), pa sam i na osnovu toga primljen u SKJ....      
Kao provjereni kadar sam pratio/vozio brodom Predsjednika Predsjedništva SFRJ kad je došao u posjetu Kumboru 1987.
Nije se to moglo sam' tak...  Laughing
..ja sam mislil da se imaš sa čime pohvalit ali razočarenje! pale
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 0:40

gerard ford (citat):
..ja sam mislil da se imaš sa čime pohvalit ali razočarenje!

Tebi općenito fali smisla za humor,... al' jbg, nismo svi isti, neki su uvijek smrtno ozbiljni...... glede bilo čega.... Wink

Meni je to crtica iz života, nemam se čega sramit... tako je to bilo.... poslije više nije.
Odsluženje vojnog roka sam shvaćao relativno ozbiljno, ozbiljnije nego brojni vršnjaci u to doba (uvjerio sam se tijekom služenja), a imalo je veze s tim što sam volio militariju, oružje, vojne stvari, koje nemaju puno veze s ideolgijom.... JNA je meni kao 'ozbiljna vojna sila' bila zapravo razočarenje.... no dobro, nebitno sad ....
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 2:16

Izgleda da je svako bio, na neki nacin, pracen. Za sebe znam sigurno, mada nemam ni jedan zvanican dokaz, niti sam gledao svoj dosije.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 16:39

Nije svako bio praćen,niti je za to postojala potreba.Starešinski kadar,kao profesionalni vojnici,imali su poseban status i u tom pogledu.Na primer,oni nisu mogli da idu slobodno u inostranstvo (bilo je moguće po vrlo složenoj proceduri) a morali su da prijave svaki kontakt sa stranim državljaninom,bezbednosno interesantnim licem ili pripadnikom oružanih,diplomatskih i posebno, obaveštajno-bezbednosnih snaga stranih država.(Da samo podsetim,mada nema nikakve veze sa temom,da nisu smeli da nose kišobran ili u rukama najlon kese,težak teret kada su u uniformi i slično).JNA je bila bazirana na vrednostima ustanovljenog moralno-političkog vaspitanja. To naravno znači,da bi svaki starešina ili vojnik na kadrovskom roku,GL na službi u JNA ili vojni službenik morali da se vladaju i ponašaju u skladu sa tim kodeksom.Kada bi neko iskočio po bilo kom osnovu iz navedenog bio bi predmet posebne opservacije,kasnije obrade,a ako postoji potreba i daljih koraka.Ako ne bi bilo u ponašanju takvih indikacija niko pojedinačno ne bi bio opserviran,osim u globalu,kao deo opšteg stanja u jedinici.Napominjem,profesionalni vojni kadar je dobijao redovnu ocenu u službi i karakteristiku, a ona bi obavezno sadržala i ocenu moralno-političkog statusa.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 17:04

Hteo bih da posebno malo objasnim stvarnost u satelitskim tehnologijama i ključno nerazumevanje kod većine ljudi.Davnih šezdesetih godina XX veka,u doba Hladnog rata,postojala je jedna anegdota po kojoj su Ameri Sovjetima na sednici zasedanja Skupštine OUN ''zalepili'' neku tvrdnju vezanu za vojni kompleks
koju su Sovjeti negirali.Sutradan,najveći američki dnevni list,objavi na naslovnoj stranici fotografiju terena negde u SSSR-u koja je navodno potkrepljivala američku tvrdnju,a ispod koje je stajala napomena - ''snimljeno iz satelita''. Moskovska ''Pravda'' je sutradan objavila fotografiju vrata kabineta američkog visokog funkcionera Maknamare,uz prateći komentar : '' kabinet gospodina Maknamare - snimljeno iz satelita''.
Hoću da kažem,da je već od osamdesetih godina prošlog veka uspostavljena tehnologija koja omogućava besprekoran uvid u predmete veličine pet centimetara (besprekorno se vidi vreme na ručnom časovniku čoveka koji sedi na travi u Central parku u Njujorku).Dakle,tehnološka mogućnost odavno nije sporna,ona nesumnjivo postoji,i verujem da je danas još značajno uznapredovala.Sa druge strane,međutim,treba znati sledeće:Neracionalni su geostacionarni sateliti,koji stalno nadgledaju istu teritoriju,preovlađuju oni koji orbitriraju,a što znači da tačno određeni period vremena nadleću neku teirtoriju.Nadalje oni mogu da snime milione i milione fotografija.Takođe je istina da fotografije pregledaju kompjuteri sa snažnim procesorima.Ali.softvere pišu ljudi.Ako obaveštajni sektor
nadgledane države dođe do podataka o vremenu kada su nadgledani,prestaju aktivnosti i sledstveno pokreću se kada su bezbedni.Veoma je teško od miliona fotografija izolovati one koje su interesantne, jer danas ni vojska kod Bantu crnaca nije naivna.Dakle,terenski obaveštajni rad je NEZAMENLJIVA KATEGORIJA.Primera radi,kruna obaveštajnog rada po nekom pitanju (na bazi prikupljenih informacija) je dobra obaveštajna procena.Niti jedan obaveštajni podatak nije vredan kao dobra procena.A procene prave ljudi.Stoga je jedan zavrbovani agent,dobro pozicioniran u stranoj službi vredniji od deset satelita.Istorija zato i pamti najveća ''sranja'' (obaveštajni termin za ''probušenu'' službu) u obaveštajno-bezbednosnom radu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 17:10

Sve stoji, s tim da od nedavno gotovo svatko iz vlastitog doma, pomoću Google Eartha i sličnog može gledati mnogo toga, ne trebaju više skupa vojna tehnologija ni posebne dozvole.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 17:18

Naročito želim da podvučem sledeće.JNA je sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka smatrana za petu najjaču vojnu silu na svetu,a bezbednosno-obaveštajni sektor je bio u rangu najboljih službi na svetu.Veoma često je svoje dobre usluge činio moćnijim državama.Većina strešinskog i vojničkog kadra JNA je volelo svoju državu i bilo spremno da za nju u svakom trenutku pogine.Oficirski i mlađeoficirski kadar je bio poštovan u društvu.JNA je bila dobro osmišljena armija,dobro naoružana i odlično obučena.
Naše jedinice su često dominirale na smotrama i pokaznim vežbama u inostranstvu.Vod ili četa JNA koja je na vojnim paradama gazila strojevi korak plenila je publiku i vojne stručnjake svojom spremnošću, lakoćom i čvrstinom gaženja,harmonijom i vojnom odsečnošću,te gaženjem ''pod konac''.Nikada vojska nijedne države nastale od nekadašnje SFRJ neće biti ni bleda senka JNA. JNA se služila ponosno.A danas,bilo gde u državama bivše Juge?
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 17:25

Max Blitz (citat):
Sve stoji, s tim da od nedavno gotovo svatko iz vlastitog doma, pomoću Google Eartha i sličnog može gledati mnogo toga, ne trebaju više skupa vojna tehnologija ni posebne dozvole.
Ne želim da Vam protivurečim,ali da li stvarno verujete da Vam Google Earth omogućava da vidite ono što ne treba da se vidi? Odavno je poznato da se nad bezbednosno zanimljivim teritorijama ''kloniraju'' foto teritorija koje su od negde drugde i Vi ih kao korisnik vidite oankavim kakve nisu u stvarnosti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 17:37

GSZN (citat):
Ne želim da Vam protivurečim,ali da li stvarno verujete da Vam Google Earth omogućava da vidite ono što ne treba da se vidi? Odavno je poznato da se nad bezbednosno zanimljivim teritorijama ''kloniraju'' foto teritorija koje su od negde drugde i Vi ih kao korisnik vidite oankavim kakve nisu u stvarnosti.

Osobno mogu to gledati iz dosade i blage (ne)zanteresiranosti, pa mi je skoro svejedno, a budući da sam skeptičan prema velikim teorijama zavjere....

No, sve u svemu, slike kakve se vrte danas po forumima i primjerice FB nekoć nisu bile zamislive i sijede glave iz generalštaba bi strefio infarkt.... Smile
Poneki stariji ljudi (bivša vojna lica) se danas znaju 'snebivati', vidi se po pojedinim komentarima....
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 17:51

GSZN (citat):
Naročito želim da podvučem sledeće.JNA je sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka smatrana za petu najjaču vojnu silu na svetu,a bezbednosno-obaveštajni sektor je bio u rangu najboljih službi na svetu.Veoma često je svoje dobre usluge činio moćnijim državama.Većina strešinskog i vojničkog kadra JNA je volelo svoju državu i bilo spremno da za nju u svakom trenutku pogine.Oficirski i mlađeoficirski kadar je bio poštovan u društvu.JNA je bila dobro osmišljena armija,dobro naoružana i odlično obučena.
Naše jedinice su često dominirale na smotrama i pokaznim vežbama u inostranstvu.Vod ili četa JNA koja je na vojnim paradama gazila strojevi korak plenila je publiku i vojne stručnjake svojom spremnošću, lakoćom i čvrstinom gaženja,harmonijom i vojnom odsečnošću,te gaženjem ''pod konac''.Nikada vojska nijedne države nastale od nekadašnje SFRJ neće biti ni bleda senka JNA. JNA se služila ponosno.A danas,bilo gde u državama bivše Juge?
Rolling Eyes



Da, da. To je ono po cemu se mjeri snaga jedne vojske. Gazenje strojaka "pod konac". Po tim mjerilima, folklorna sekcija bilo kojeg KUD-a je daleko superiornija od Legije Stranaca.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 18:00

Slažem se i s Pericom, nego.... interesantno je kako su vremenom iskrsle brojne slike s odsluženja JNA, slikane poskrivečki, pored te puste tajnovitosti, zabrana i kazni........
Kad sam ja bio 86/87, već smo slikali polu-javno, znao je naš komandir.... ali je po meni ispravno zaključio da ima i pametnijih poslova nego se igrat lovice..... možda bi samo stvorio neki dodatni animozitet... htio sam reć i 'atmosferu straha', ali je to prejaka riječ....
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 18:59

GSZN (citat):
Naročito želim da podvučem sledeće.JNA je sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka smatrana za petu najjaču vojnu silu na svetu,a bezbednosno-obaveštajni sektor je bio u rangu najboljih službi na svetu.
 Oprosti GSNZ, mi prosim lahko poveš po katerih kriterijih. Samo po kriteriju števila pripadnikov, oziroma vojakov bi lahko šteli JLA kot peto armado v Evropi takoj po koncu vojne, ko je JLA štela okoli 800 000 vojakov. Samo po tem in nobenem drugem kriteriju, niti prej niti kasneje se JLA ni mogla uvrstiti tako visoko. Kriterij število vojakov pa je premalo. Vidim, da GZSN poznaš materijo, pa bi te spomnil, da so pri rangiranju vojske pomembni tudi drugi kriteriji: vojaški proračun, vojaki, tanki, topovi, da o usposobljenosti sploh ne govorim. Ob upoštevanju navedenih kriterijev pa so bile pred JLA v navedenem obdobju mnoge države v Evropi, kaj šele v svetu (več o tem: The Military balance, International Institute for strategic Studies Brassey s, London). Pustima varnostno obveščevalne službe, res misliš, da je bila VO služba JLA boljša od n. pr. Izraelske, da omenim samo eno in ne govorim o Sovjetski in Ameriški.
Je pa znano, da je trditev o JLA, da je četrta ali vsaj peta armada v Evropi zelo rad izpostavljal Franjo Tuđman, seveda ni nikoli pri tem prikazal primerljivih kazalnikov, je pa nama GSNZ znano zakaj. Premagati četrto armado v Evropi pa ni kar tako, a ne. Globje v to materijo ne nameravam, ker imam za to premalo prostora in še zelo spolzek teren je. Pa brez zamere GSNZ, da imava o tej tvoji tezi nasprotni mnenji.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:12

Gospodo,ovako:
1.Postoje opštepriznati parametri merenja spremnosti i sposobnosti neke vojske.Naravno,svako ima pravo na svoje mišljenje.Strojevi korak nije lak,zna onaj ko ga je gazio u počasnim vodovima.U osiječkoj kasarni -vojarni ''Milan Stanivuković'' počasni vod je,u vreme mog služenja,davao najčešće LSARD ili četa VP iz ''Slavonskih brigada''.
2.Ne razumem baš najbolje ono za fotkanje.Ni danas (a prilično pratim stvari) nisu se pojavile najozbiljnije tajne nekadašnje JNA,ko god tvrdi suprotno moraće da pruži bar neke dokaze.I sada su nepoznati mnogi podzemni objekti ili njihovi najvažniji delovi.Da li se recimo,ikada igde pojavila fotka iz Operativnog centra Generalštaba ili Štaba bilo koje Armije.ratnog komandnog položaja ili rezervnog ratnog komandnog položaja?Fotke iz bilo koje podmornice ili specijalnih službi? To što smo se svi legalno ili ilegalno fotografisali po kasarnama ili na oruđima nije bilo nepoznato,ali se tolerisalo.
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:14

Ajde da u ovu teoremu unesemo malo matematike:

Evropa: 4
Svijet:   5

5-4=1

Znaci, izvan Evropskih granica samo je jedna armija bila jaca.
Posto sam ja "veliki patriota", glasacu za ove moje ovdje. Laughing
Sada se za broj 6 bore ostale manje drzavice npr. Kina, Indija....
Izrael, molim vas, to nemojte ni pominjati jer nema sanse... Laughing

Jel' jos iko ovdje vidi sto ja vidim ili sam ja pijan?    Rolling Eyes
Na vrh Go down
gungaba
Gušter
Gušter
gungaba


BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-04-15

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:21


Slazem se.
Na vrh Go down
http://www.gungaba.com
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:24

Matrix (citat):
Malo prolistajte imena koja su se do sada vodila u raspravi i ona koja nisu.Nekako mi najviše leži ona stara rečenica koja ima svoje izvedenice u više verzija ali za ovu temu leži:Jednom špijun uvijek špijun.Danas su neki po saslušanjima,neki su umrli,neki nestali ali ne pada jabuka daleko od stabla.
Pogledajte malo po svim Ex Republikama današnje znane i neznane nazovimo ih špijune.Veliki dio su čak sinovi od već navedenih a neki prvi rod.Kako su jedni starili tako su mlade ali ipak odabrane a ne mlatimudane školovali.Njihova škola paše svakom sistemu i svaki sistem će ih uvijek trebati,bilo i biće a postoji i jedan itekako dobar film o mjenjanju strana gdje stari dobri Fazlinović Laughing glumi čovjeka kojeg svi sistemi trebaju..


Moram sam sebe kvotati.Zar nije jedan Krajačić(vrlo blizak Stevi) bio i još je u tajnim analima i kanalima u HR a da ne nabrajam ostale kao i one u drugim ex republikama Wink

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:38

Literatura je dostupna,ima je podosta,samo treba da se pročita.Ovo se odnosi na rangiranje JNA ili još tačnije oružanih snaga SFRJ.Za sumnjala da kažem sledeće: veoma mali broj država je imao obavezno služenje vojnog roka i sistemsku,makar delimičnu vojnu obuku,skoro celokupnog stanovništva.Rezervni sastav JNA je bio ogroman.U ono vreme Indija je imala oko 600.000.000 stanovnika,ali skoro smešnu vojsku.Danas je situacija kod njih dosta bolja,ali recimo da je indijska vojska (dakle države sa 1.000.000.000 žitelja) slabija od pakistanske (država sa oko 200.000.000 stanovnika).
2.Za kolegu Slovenca:Izraelske službe (MOSAD,Šin bet i druge) su oslonjene na džinovske budžete,gigantsku dijasporu integrisanu u društva drugih država po mnogo decenija,negde i vekova.Te službe imaju determinisane ciljeve i shodno tadašnjim politikama,često su imale suprotne interese od jugoslovenskih.Šta god Vi mislili,jugoslovenske službe su veoma retko gubile,a nadam se da če se na forumu pojaviti još neko od aktera pa Vam to i potvrditi.Jugoslovenske službe su inače,podvlačim,bile veoma respektovane od najvećih država i službi,često su kursevi i obuke održavani zajednički,ili u razmeni.Pokušajte da se prisetite tadašnjeg sveta (nesvrstani,nestabilni Latinska Amerika,Afrika,Azija i Bliski Istok,blokovska podela,zatvorena i izolovana Kina).Koristeći poziciju mosta između dva sveta naše službe su bile moćne.Evo i jednog podatka.Najveći tranzitni centar za prodaju oružja u svetu u tom vremenu bila je Rijeka.A naše službe su imale kontrolu nad procesom kupoprodaje i nad informacijama.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:41

GSZN (citat):
Da li se recimo,ikada igde pojavila fotka iz Operativnog centra Generalštaba ili Štaba bilo koje Armije.ratnog komandnog položaja ili rezervnog ratnog komandnog položaja?Fotke iz bilo koje podmornice ili specijalnih službi?

Fotke iz centara VOJIN-a su izlazile u Frontu... prenio sam i na forum nešto, iz unutrašnjosti podmornica ima slika 'koliko hoćeš'.....i službenih i neslužbenih... također su po forumu...
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:51

GSZN (citat):
Literatura je dostupna,ima je podosta,samo treba da se pročita.Ovo se odnosi na rangiranje JNA ili još tačnije oružanih snaga SFRJ.
Navedi bar neke izvore.


Naravno, vanjske. Ne one koji su pisani po direktivi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 19:54

GSZN (citat):
Ni danas (a prilično pratim stvari) nisu se pojavile najozbiljnije tajne nekadašnje JNA, ko god tvrdi suprotno moraće da pruži bar neke dokaze. I sada su nepoznati mnogi podzemni objekti ili njihovi najvažniji delovi.

Rekao bih ovako - najozbiljnije tajne koje nisu otkrivene - jednostavno ne postoje.
Što se podzemnih objekata tiče, većina je napuštena, pa tko ima avanturističkog duha, može se sam uputiti u istraživanje, možda, (i po meni nebitno) je nešto cijelo i ostalo.
(Primjerice ARK Konjic je očuvan. I poslikan.)
(Moguće u Srbiji nije ista situacija jer je tamo proces devastacije objekata bivše JNA išao drugačije i ne istovremeno kao npr. u Hr i BiH.)
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 20:34

GSZN (citat):
Šta god Vi mislili,jugoslovenske službe su veoma retko gubile,a nadam se da če se na forumu pojaviti još neko od aktera pa Vam to i potvrditi.Jugoslovenske službe su inače,podvlačim,bile veoma respektovane od najvećih država i službi,često su kursevi i obuke održavani zajednički,ili u razmeni.
Drži, da je bila obveščevalna služba JLA zelo močna. Vsi ki so malo starejši in so živeli v tistem času in delali na delovnih mestih, ki so vsaj malo imela vpogled v delo obveščevalnih služb, vam bodo potrdili, da je bila  takratna družba  dobesedno "prestreljena" z razno raznimi "domoljubi", ki so o vsem in vsakem posamezniku zalagali te službe s podatki. Da pa te službe izmenjujejo podatke pa je tako vsakemu jasno, tako se je delalo, se dela in se bo delalo. Izmenjaš tiste podatke, ki koristijo drugi državi v zameno pa dobiš nekaj drugega.

Tudi s tem soglašam, da je JLA organizirala tečaje za tuje obveščevalce (največ iz nerazvitih držav), na teh tečajih so bila zelo znana imena, nekatera so se kasneje pojavila tudi v zelo odmevnih dogodkih. Imena trenutno niso pomembna, omenim naj samo kraj takšnih tečajev: VP 5000. Vsi, ki ste  v času SFRJ v rezervni sestavi (pa tudi redki aktivni oficirji) v TO zasedali položaj komandanta brigade ste spoznali Pančevo in del te pošte. 

Da zaključim: Obveščevalna služba JLA (to spet ne drži popolnoma, to uradno ni bila služba temveč organi varnosti), oziroma obramba proti obveščevalni dejavnosti - KOS (kot veste gre za dve popolnoma ločeni službi, ki delujeta (sta delovali) ločeno) sta bili kvalitetni in relativno dobro opremljeni (tudi finančno), in med ostalimi obveščevalnimi službami relativno cenjeni predvsem zaradi točnih podatkov v izmenjavi. samo zaradi tega.

Da pa je bila ta služba najboljša na svetu pa se mi zdi nekoliko pretirano.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 21:09

pera84 (citat):

Navedi bar neke izvore.


Naravno, vanjske. Ne one koji su pisani po direktivi.



Svi izvori su Perice kao i danas,narod zna ono što "oni" žele da se zna.Za bivšu državu i sve recimo tajne službe ili obavještajne i.t.d. o kojima smo tračali već davno još uvijek se malo zna.Svi večinom čim se spomene Špijunaža ili slično odmah pomisle na one tipove u balonerima,likvidacije po inozemstvu i slično a pravu pozadinu nekih službi nitko ni ne prati.Da smo imali iskusan i cjenjen kadar jesmo,da se taj kadar miješa sa kadrom Udbe,Ozne i KOS-a to neki ne mogu nikako shvatiti niti razlučiti.Ista stvar sa objektima za koje se danas zna što zbog raspada zemlje i svih ostalih popratnih stvari koje su uzrokovale da večinu pregledaju i popišu strane vojne delegacije.Večina tih objekata su ili srušeni,devastirani i oni su na tim popisima(već pisano) dok svaka ex republika ima bar još jedan objekt za koje ne znamo ni mi a ni strane vojne delegacije.Pritom za*bite satelite i ćurce palce ako su ti objekti zaštićeni od samog početka namjene i kroz raspad države a danas služe u istu ili sličnu svrhu i u njih se ulaže a opet narodu izvlače financije kroz razne usputne "režije".Bez obzira na NATO,Rusiju i ostale valjda je svima(bivšoj,sadašnjoj i budućoj vlasti)u interesu da te objekte sačuvaju.
Do nedavno ni sam nisam znao da u mojoj blizini još uvijek postoji kompletni radarski-relejni mali gradić u brdu.Ni tijekom a ni nakon sukoba nitko ih nije uništio dok ga ni pok.Roentgen nebi našao.Otprilike znamo gdje je ali pristup je odavno onemogućen zbog blizine vojnog poligona za gađanja.
Navodno je u funkciji.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime25.02.16 21:17

GSZN (citat):

Koristeći poziciju mosta između dva sveta naše službe su bile moćne.Evo i jednog podatka.Najveći tranzitni centar za prodaju oružja u svetu u tom vremenu bila je Rijeka.A naše službe su imale kontrolu nad procesom kupoprodaje i nad informacijama.


Hbga kolega da postoje plusevi dao bih ti jedan jer si se samo ovim približio stvarnom radu t.z.v. "Treće Službe" koju su također nazivali Špijunskom a njezina prava strana u biti i počinje od špijunaže i podmećanja lažnih podataka u svrhu prodaje,predaje,tranzicije u svrhu eksploatacije-za to vrijeme vrlo uspješne.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime26.02.16 22:21

Snaga jedne drzave u mnogome zavisi od jake obavestajne sluzbe. Vojska bez dobro obucenih obavestajaca je "0".
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime26.02.16 23:39

1.Vidim da ima priličan broj onih koji misle drugačije.Ovde moram da uočim da se stranim izvorima veruje više nego bivšim jugoslovenskim ,za šta nema objektivnog osnova.Stepen opreznosti prema izvorima bi trebalo da pre svega zavisi od respektabilnosti izvora.Daću primer:pogledajte savremene analize Stratfora,i videćete prilično jasno da su propagandnog karaktera,toga ima i bilo je na svim stranama.Takođe,postojale su publikacije samo za internu upotrebu,sa oznakama tajnosti i poverljivosti, u kojima se nije ''lakiralo'' i ''friziralo'' stanje.Takve publikacije nisu mogle da se iznose iz zgrade Generalštaba,a svaki primerak se po čitanju,istoga dana vraćao zaduženom višem oficiru.Podatke iz tih izvora je koristio samo vojni vrh,a stvarali su ih timovi iz obaveštajno-bezbednosnog sektora.Imao sam prilike da neke od njih iščitam i tvrdim da su bile napisane na veoma visokom profesionalnom nivou.Svet nije onakav kakvim ga mi vidimo,bez obzira što se trudimo.Takođe sam pročitao dosta memoarske građe,koja bi trebalo da bude značajan istorijski izvor,ali subjektivan, naknadno retuširan pristup je skoro redovna pojava. Zaključno,svako može da veruje u šta hoće i kako hoće.Relevantna su mišljenja onih koji su ''bar taj barut pomirisali'',sve ostalo su špekulacije.
2.Ostajem pri tvrdnji o snazi Oružanih snaga SFRJ (JNA + TO + CZ).Tako su je rangirali i strani vojni izvori.Mora da se prihvati da su pored vatrene moći, ključni parametri raspoloživo ljudstvo,stepen obučenosti i moral vojske.Šta god neko ovde mislio,do osamdesetih godina Oružane snage SFRJ su bile daleko iznad armija nekih znatno većih zemalja po tertoriji ili broju stanovnika,jer je mogla da pod oružje,za kratko mobilizacijsko vreme, stavi preko 2,5 miliona ljudi,obučenih i principijelno,dobrih vojnika.
3.Vojno privredni i vojno tehnički sektor u SFRJ je bio itekako respektabilan.JNA je bila tih godina savremena armija prilagođena defanzivnoj vojnoj doktrini na potencijalnom ratištu (domaća teritorija)
4.Da bi se načinilo kvalitetno poređenje moramo jednako dobro da poznajemo armije drugih država, objektivno i bez glorifikacija.Recimo,izučite NATO ocene o JA u sukobu iz 1999.g..Ovdašnji tenkovi su izvlačili zaglavljene u blatu britanske tenkove (kod Kumanova) nakon obustave dejstava.
5.RV i PVO,oklopi i JRM su bili prilagođeni veličini SFRJ,morfologiji terena,veličini i vrsti akvatorija,te razmerama vazdušnog prostora.
6.Elektronskim nadgledanjem se sa teritorije SFRJ bez izuzetka ''video'' prostor od (kako gde) od 1000 km od granica SFRJ.
7.JNA je imala sopstveni nuklearni program,što je i danas za mnoge države nedohvatljivo
8.SFRJ je proizvodila sopstvene avione,tenkove,artiljeriju i brodovlje.Bez obzira što je nešto od navedenog razvijano na platformama dobrih stranih originala,reč je o veoma dobrim oruđima u odnosu na cenu koštanja,robusnim,izdržljivim i lakim za održavanje.To su mogle samo moćne države.
9.Obaveštajno-bezbednosni sektor je delovao u uslovima Hladnog rata,postojanja pokreta nesvrstanih,vrlo nestabilnih područja Latinske Amerike,Afrike,Azije i Bliskog istoka.Upravo zbog vrlo dobrog političkog položaja SFRJ,obaveštajni sektor je ''probijao'' mnogo više nego što Vam pada na pamet.Zbog političkih prilika,često je bio na suprotnim stranama od Mosada i Šin Beta.Retko smo gubili,a istini za volju,baš zbog obučavanja njihovih neprijatelja često smo bili meta.Nisu se baš proslavili ovde,ali ima vremena,saznavaće se.
10.Najlakše je verovati samo u ono što oči neposredno vide.Iliti,ako nešto nema u mom selu,to ne postoji.
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime27.02.16 2:19

Skrenuli smo s teme!

ovo o cemu pricamo je vise za: [You must be registered and logged in to see this link.]

Svako ima svoje misljenje, bazirano na ovom ili onom. I to treba razumjeti i postovati,
 Ali (po mom misljenju) "dobro obucen vojnik" koji je za vrijeme citave obuke ispalio dvadesetak metaka iz papovke i "postojanje nuklearnog programa" ali bez nuklearnog oruzija, to su malo klimavi argumenti za "petu vojnu silu".
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime27.02.16 10:23

GSZN (citat):

10.Najlakše je verovati samo u ono što oči neposredno vide.

pa bom na tem mestu nadaljeval:

pomembno vlogo pri ocenjevanju ima organiziranost in zgradba sil, delovnje sistema poveljevanja, kakovost materiala in moštva ter morala sestave.  V JLA najdemo prav v teh elementih pomembne slabosti. Veliko, preveliko vojakov je bilo v nebojnih enotah. Zanimiv je podatek, da je imela JLA na dan, ko se je uradno začela vojna v Sloveniji 1400 straž, kar pomeni, da je bilo približno 20 000 nabornikov od približno 110 000 vojakov na služenju vojaškega roka na straži in jih niso mogli uporabiti v bojnih delovanjih.

Velik del oborožitve in opreme je bil zastarel in nestandardiziran. To je veljalo tako za tanke kakor tudi za zračne sile. V enotah so prevladovala sredstva, ki so jih izdelali na podlagi zamisli iz 50-tih let (kot primer navedem tank T-55 in letalo Mig 21 bis). Sredstva zvez so bila zastarela, primanjkovala pa so tudi sodobna intendantska sredstva. Kot primer navedem maskirno bojno uniformo. V drugih armadah je bila standardizirana že nekaj desetletij, V JLA pa so jo začeli uvajati komaj pred izbruhom spopadov na jugoslovanskih tleh. V svoji oborožitvi so obdržali sredstva, ki jih je razvoj vojaške tehnike in tehnologije že zdavnaj prehitel. Kot primer bom navedel mali gorski top B-1 kalibra 76 mm, ki ima majhen domet in slabo prebojno moč.

Lahko se strinjam z oceno, da je bila JLA, kljub temu, da je bila po kvantitativnih kazalnikih približno 10 vojaška sila v Evropi, v ocenjevanju bojnih zmožnosti še slabša. 
(Vir: mag. Zvezdan Marković, Jugoslovanska ljudska armada 1945-1991, Založba Defensor 2007, stran 21-22. Namerno sem uporabil literaturo domačega avtorja, da mi ne bi bilo očitano, da se tujim virom verjame bolj kot domačim, bivšim Jugoslovanskim, čeprav moram poudariti, da med tujimi in domačimi avtorji glede vsebine ni skoraj nobenih razlik).

Je pa res, da smo v času služenja JLA vsi verjeli v moč JLA saj smo imeli na voljo podatke, ki jih je prikazala JLA. Do drugih podatkov pa nismo imeli dostopa. Če pa bi jih pričeli sami iskati, bi kaj hitro imeli opravka s KOS-om in verjetno zagotovljeno prebivanje v Nišu.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime27.02.16 11:26

Dragi prijatelji! Što se mene tiče,može svako da ostane na pozicijama svojih verovanja.Pera 084 je u pravu,malo smo otišli od teme.Moja je ideja bila,kada sam pisao o snazi JNA, da povežem da je samo jaka vojska mogla da ima dobar obaveštajno-bezbednosni sektor,odnosno,da nema dobrih tajnih službi bez kvaliteta ukupnosti sistema.
Malo bih napisao koju više o odnosu ljudskog faktora i tehnologije u okviru iste službe.I danas se kod nekih autora precenjuje značaj tehnološke moći.Sledstveno,ljudski faktor je nezamenljiv i uvek će tako biti.
Za uspešnost rada svake službe veoma je važno postojanje dijaspore.A SFRJ je imao svoju dijasporu u celokupnom belačkom svetu.Delovi te dijaspore su se potpuno integrisali u politički,pa i vojni sistem država u kojima su živeli.(USA,GB,JAR,AUS i mnoge evropske i latinoameričke države).
Primetio sam da mnoge najviše zanima koliko je obaveštajno-bezbednosni rad bio zastupljen-prisutan u kasarnama i koliko se ticao života običnog vojnika.Odgovoriću na to pitanje ukazivanjem da je on bio najviše usmeren na pitanja vojno-stručne osposobljenosti i borbene gotovosti jedinica.Dakle, predmet opservacije je bilo sve što negativno utiče na borbenu gotovost.I u forumima u okviru JNA bilo je međusobnih doktrinarnih sukoba oko mere ''utegnutosti'' JNA.Recimo,po pravilu su Slovenci zahtevali opušteniji pristup,bliži standardima evropskih armija.
Bezbednosni sektor u JNA nije dozvoljavao ''vršljanja'' stranih službi.Bez obzira na veoma složene političke odnose u svetu,koji su uvek ''stimulativni'' za ''incidente'',iz JNA je bilo veoma malo prebega ili zavrbovanih za rad za druge države.Broj onih koji su, bilo armije država Varšavskog pakta izdavali, jednako kao i broj izdaja na strani NATO članica je nemerljivo veći.U tom okeanu jugoslovenske vojne obaveštajne službe su imale veoma bogate ulove.SFRJ je od jedne industrijski vrlo zaostale i prilično ratom razorene države,uspevala da dođe u posed vojnih tehnologija obaveštajnim putem,i vremenom sustigne ili i prestigne u određenim segmentima razvijene zemlje.
Blizak rođak (umro je nedavno) mi je jedan od najaktivnijih inžinjera na razvoju vojnih tehnologija u nekadašnjoj SFRJ.Ima onih koji ne cene vrednosti zajedničkog života u nekadašnjoj SFRJ,i pokušavaju da sva dostignuća omalovaže.To mene veoma ljuti,ali me neće isprovocirati da ističem konkretne dokaze - operacije,jer pravo na objavu ne pripada meni.Stoga sam prinuđen da tražim posredne dokaze u dokazivanju teza.Jedan od takvih dokaza je da bi i danas vojni aerodromski kompleks Željava bio među najmodernijima u Evropi.Uništavanje kompleksa je ono što Zapad ne može da oprosti generalu Mladiću.Da su sateliti svemogući ne bi NATO preuzeo svu osmatračku radarsku sekciju na teritoriji cele bivše SFRJ.I kao ''nezavisna'' država Srbija je morala da stavi na raspolaganje (pristup,kontrolu i delimično upravljanje) komplekse na Kopaoniku,Rudniku,Velikom Jastrepcu i Zlatiboru. Meni je ove teme za sada dovoljno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime27.02.16 13:15

GSZN (citat):
Jedan od takvih dokaza je da bi i danas vojni aerodromski kompleks Željava bio među najmodernijima u Evropi.Uništavanje kompleksa je ono što Zapad ne može da oprosti generalu Mladiću.Da su sateliti svemogući ne bi NATO preuzeo svu osmatračku radarsku sekciju na teritoriji cele bivše SFRJ.

Ex-vojni kompleks Željava se nalazi na samoj granici dviju država, tj. granica ga dijeli i sama ta činjenica je dovoljna da je neupotrebljiv u vojne svrhe, osim toga više puta je rečeno i procijenjeno da je (bi bio) rupa bez dna što se tiče novčanih ulaganja.
Manji dio bi onda možda koristio UNPROFOR/IFOR/SFOR, i napustio ga....
Da je ostao cijeli, vremenom bi bio postupno devastiran, i ne bi ništa od njega bilo....
Osim toga ne vidim, barem na teritoriju RH nigdje, ali baš nigdje stalnu prisutnost velike strane vojne mašinerije u ljudstvu i tehnici. Dođu i odu kad je neka vježba bolje rečeno vježbica.
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime13.03.16 13:56

Evo jedne,delimično objavljene tajne ''koja nije postojala'' :
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime13.03.16 17:11

GSZN (citat):
Evo jedne,delimično objavljene tajne ''koja nije postojala'' :
[You must be registered and logged in to see this link.]
Oprosti GSZN članek pa res ni nekaj kar ne bi vedeli, da ne rečem, že otroci v vrtcu in sploh ne gre skrivnost, "ki ni obstajala". Sploh ne gre za skrivnost, s tem, da je članek, blago rečeno, pristransko napisan. Upam, da GSZN razumeš kaj mislim.  

Vsi so vedeli, da poskuša SFRJ izvesti jedrski program. V ta namen je bil, mislim, da v začetku 70-tih, odprt Rudnik urana Žirovski vrh.

Da bo stvar malo bolj razumljiva bom malo tečen s teorijo o osnovnem principu jedrske bombe:

Vsaka jedrska bomba ima dva ali več kosov urana 235 (ali plutonija 239, vendar je v jedrskem programu SFRJ obstajal le uran). Vsak izmed kosov mora imeti maso manjšo od kritične mase (ta je pri uranu 235 12kg, po nekaterih virih pa 45 kg ali samo 0,242 kg, gre za kroglico s premerom cca 2,8 mm). To velja za kose urana, ki so krogle oblike, pri drugačnih oblikah je kritična masa večja.  Najprej eksplodira klasičen kemijski eksploziv, ki stisne oba kosa skupaj. Oba kosa imata nadkritično maso. To povzroči verižno reakcijo in s tem sprostitev ogromne količine energije (nastane eksplozija). Zaradi kritične mase pa jedrska bomba ne more vsebovati poljubno maso urana, ampak le tolikšno, da posamezen kos nima kritične mase.

Upam, da sem dovolj enostavno napisal, je pa pomembno pri  razumevanju jedrskega programa SFRJ. Problem namreč nastane pri bogatitvi urana. Sama SFRJ pa nikoli ni imela možnosti, da bi bogatila uran (če spremljate jedrski program Irana veste, da je sedaj po sprostitvi sankcij dovoljeno Iranu imeti jedrski program za miroljubne namene, uran pa Iran na bogatenje izvaža v Francijo ali Veliko Britanijo. In to sedaj, leta 2016, SFRJ pa v 70-tih ne možnosti ni imela niti teoretično).

Zato pisanje v članku o raketah velikega dosega sploh nima nobene zveze  z jedrskim programom SFRJ. Od že od vsega začetka je bil program obsojen na neuspeh: zaradi tehničnih in finančnih zmožnosti SFRJ. Pa kaj res mislite, da je tako enostavno izdelati atomsko bombo kot opisuje članek. Še sedaj v 21. stoletju je samo nekaj držav, ki imajo jedrsko orožje, če bi bila njegova izdelava tako enostavna kot je opisano v članku bi jedrsko orožje imele skoraj vse države na svetu.

Lahko je sicer izdelati tako imenovano "umazano bombo" vendar to je nekaj drugega in članek ne govori o tem.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1588
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime13.03.16 23:49

Jeli i ovo u okvirima teme?
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime14.03.16 0:12

Austrijanac mi pokaže značku tajne službe - koja je na žalost bila naša, a ne austrijska.

Mislio je možda da ja nisam nikada vidio značku tajne policije Austrije. To je već bio dovoljan znak da sam znao da se radi o Udbi. 


Sumnjam da se  službena legitimacija iznosila iz zemlje...na takvim zadacima
Na vrh Go down
GSZN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 47
ČLAN OD: : 2014-10-21

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime14.03.16 17:37

Namerno ili nenamerno,izbegava se suština.Polemika je počela oko moje izrečene tvrdnje da su nekadašnje oružane snage SFRJ,sa okosnicom u JNA bile rangirane kao peta armija po snazi u tadašnjem svetu.U članku koji sam citirao, naravno da nije rečeno sve o nuklearnom vojnom programu SFRJ.Nešto od onoga što je postojalo NIKADA neće biti objavljeno,ali što ne znači da nikada nije postojalo.U prilog snazi tadašnje JNA evo još jedan članak: [You must be registered and logged in to see this link.] očekujem da se iz perspektive nekog ko je služio vojni rok sa ''papovkom'' sadržinski razumeju pojmovi vojne doktrine,vojne strategije,vojne privrede i sličnih.Koga danas zanima šta je rađeno u zemunskim ''Žiroskopima'',beogradskom VTI, sarajevskom ''Energoinvestu'',mostarskom zavodu ''Soko'',trsteničkoj ''Petoletki'', skopljanskom MTZ,kranjskoj ''Iskri'',zagrebačkom ''Čajevecu'' itd,itd.... (namerno sam preskočio najznačajnije).VMA je bila među najcenjenijim medicinskim ustanovama u svetu,gde su mnogi svetski politički i vojni zvaničnici tajno lečeni.Skoro NIŠTA od toga ne bi postojalo da nije bilo,za današnje pomove,NEOPISIVO moćnog obaveštajno-bezbednosnog sektora JNA.Jeste,bavio se on i onima koji bi ispričali politički vic,ali samo na osnovu toga nije uputno suditi o tom segmentu JNA. Kako god se razvijali odnosi u današnjem svetu,NAJMANJE 50 GODINA će da prođe da obaveštajno-bezbednosni sektor vojske bilo koje države nastale od bivše SFRJ priđe makar blizu onom koji je imala JNA.
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime14.03.16 18:34

GSZN (citat):
Ne očekujem da se iz perspektive nekog ko je služio vojni rok sa ''papovkom'' sadržinski razumeju pojmovi vojne doktrine,vojne strategije,vojne privrede i sličnih

Sta to hoces da kazes? Da oni koji su sa 18 godina nosili PAP, za iducih trideset godina  nisu pomakli koraka od onog sto su tad znali??? Ja tu tvrdnju prevodim ovako: bili ste telad a sad ste goveda. Takva politika je (uz svesrdnu pomoc pendreka) prolazila u vrijeme "mocne pete sile" Rolling Eyes  danas ne.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime14.03.16 18:55

pera84 (citat):
GSZN (citat):
Ne očekujem da se iz perspektive nekog ko je služio vojni rok sa ''papovkom'' sadržinski razumeju pojmovi vojne doktrine,vojne strategije,vojne privrede i sličnih

Sta to hoces da kazes? Da oni koji su sa 18 godina nosili PAP, za iducih trideset godina  nisu pomakli koraka od onog sto su tad znali??? Ja tu tvrdnju prevodim ovako: bili ste telad a sad ste goveda. Takva politika je (uz svesrdnu pomoc pendreka) prolazila u vrijeme "mocne pete sile" Rolling Eyes  danas ne.
Pero, kot da mi bereš misli, ko zmanjka argumentov (beri: ko sploh ni nobenih argumentov) se brani (napade) z žalitvami. 

Za GSZN: nikoli nisem nosil "papovke" (če si slučajno mislil mene), ker so jo takrat, ko sem služil vojni rok komaj pričeli uvajati v oborožitev JLA, večina pušk v JLA v tistem času pa je bila M-48. In to v času (govorim o letu 1970) ko je Amerika imela v svoji oborožitvi že več kot 10 let jurišno puško M16. Pa še nekaj, moja osebna oborožitev takrat je bila M56, to je bilo nekaj najboljšega s čimer je JLA takrat razpolagala. Toliko o "papovkah", tako da, spoštovani GSZN, tvoj post sedaj lahko razumem tako: ker nisem nosil "papovke"  sem sposoben (usposobljen),  da " sadržinski razumem pojmove vojne doktrine,vojne strategije,vojne privrede it.d". Si mislil tako spoštovani kolega GSZN?
Na vrh Go down
Sponsored content





Špijunaža u JNA - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 7 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Špijunaža u JNA
Na vrh 
Stranica 7/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Осматрачница-
Idi na: