FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Špijunaža u JNA

Go down 
+48
Tuki
jozl52
Doktor Živago
Mladjo
Brkakougar
gungaba
GSZN
mat jaz
gerard ford
PORUCNIK
arcibald01
Četni evidentičar
Kaplar M
dražen
SveJug
Delboy
dinosaurus
Kemo Specijalac
Matrix
BORUTUS
pera84
milutins
pukovnik
lacoš
Colonelo54
BEOGRAD
dojran
Sekeres Dragan
Miroslav Jovanović
bojnik
Stazio
vladimir
Pero™
pozdravigasokoleejsokole
Atila
missar
Rodic Zeljko
East&West
dpuric
purger
Gargamel
Boske
VBČ
Max Blitz
zastavnik64
alexandar
Gringo
ajdedadanimaajdedanocima
52 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 2:23

East&West (citat):
Naravno da nisu slagali. Od njih bi i diplomate mogle dosta naučiti. Ipak su "pali". Osim 57-mice, svoje ubeđivačke sposobnosti za pregovore pojačao sam čuvenim Gavrom (mesni narezak Gavrilović). Da vidiš čuda i utrke koji će ih više nabrojati. I na kraju potvrđene sumnje: sve pozadinci, komanda stana, kapijaši..... Wink

I da čujemo kaznu? Question

Neka teška je bila sigurno, ipak je to bila zloglasna JNA s povampirenim oficirima neosjetljivim na ljudske potrebe... Twisted Evil

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 2:26

East&West (citat):
Stazio (citat):

Nisu oni ništa slagali. Laughing Baš sam se nasmijao. lol!

Naravno da nisu slagali. Od njih bi i diplomate mogle dosta naučiti. Ipak su "pali". Osim 57-mice, svoje ubeđivačke sposobnosti za pregovore pojačao sam čuvenim Gavrom (mesni narezak Gavrilović). Da vidiš čuda i utrke koji će ih više nabrojati. I na kraju potvrđene sumnje: sve pozadinci, komanda stana, kapijaši..... Wink
Imao sam osjećaj da priča nije završena, samo sam mislio da su "pali" na marlboro. lol!
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 2:31

Max Blitz (citat):

I da čujemo kaznu? Question
Neka teška je bila sigurno, ipak je to bila zloglasna JNA s povampirenim oficirima neosjetljivim na ljudske potrebe... Twisted Evil
Kaznili su se sami. Kad je počelo dolje da "pecka", sedam dana kristalni penicilin. Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 2:34

Stazio (citat):
East&West (citat):
Stazio (citat):

Nisu oni ništa slagali. Laughing Baš sam se nasmijao. lol!

Naravno da nisu slagali. Od njih bi i diplomate mogle dosta naučiti. Ipak su "pali". Osim 57-mice, svoje ubeđivačke sposobnosti za pregovore pojačao sam čuvenim Gavrom (mesni narezak Gavrilović). Da vidiš čuda i utrke koji će ih više nabrojati. I na kraju potvrđene sumnje: sve pozadinci, komanda stana, kapijaši..... Wink
Imao sam osjećaj da priča nije završena, samo sam mislio da su "pali" na marlboro. lol!

Hehe, kolega, radnja se odvija u Sloveniji. Wink

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 2:41

Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Naravno da nisu slagali. Od njih bi i diplomate mogle dosta naučiti. Ipak su "pali". Osim 57-mice, svoje ubeđivačke sposobnosti za pregovore pojačao sam čuvenim Gavrom (mesni narezak Gavrilović). Da vidiš čuda i utrke koji će ih više nabrojati. I na kraju potvrđene sumnje: sve pozadinci, komanda stana, kapijaši..... Wink

I da čujemo kaznu? Question

Neka teška je bila sigurno, ipak je to bila zloglasna JNA s povampirenim oficirima neosjetljivim na ljudske potrebe... Twisted Evil


Ali iskreno, najveća kazna je bila što nije bilo kazne, već neki "deal". Naravno, sve u granicama PS.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 3:15

Stazio (citat):
Max Blitz (citat):

I da čujemo kaznu? Question
Neka teška je bila sigurno, ipak je to bila zloglasna JNA s povampirenim oficirima neosjetljivim na ljudske potrebe... Twisted Evil
Kaznili su se sami. Kad je počelo dolje da "pecka", sedam dana kristalni penicilin. Very Happy

Interesantno da nisu. I stacionar je bio obaveštajno pokriven. Idea
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 15:18

East&West (citat):
Max Blitz (citat):
Stavi one koji nisu živi.
Hehehehe, ovo me podsetilo kako sam vrbovao male Rome da za mene špijuniraju.

Konačno smo na temi dobili jednu pravu priču o pravom špijuniranju u JNA, i to iz prve ruke. Hehehehe...
Inače stalno nešto samo čitamo i prepričavamo što su drugi rekli, čuli i napisali. Very Happy
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 19:25

Svaka policija svijeta demonstrira moć i snagu sistema na ljudima,a ni sami ne kuže koliko su jadni...a o demokraciji......joj..joj...ali tko ne čačka mečku Very Happy.
Jednom policajac,zauvijek policajac ma gdje bio.
Na vrh Go down
Miroslav Jovanović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 39
ČLAN OD: : 2012-01-21
DOB : 59
M(j)esto Šarbane

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime03.02.13 23:46

Mogli bi napisati i nešto iz ličnog iskustva po pitanju špijunaže u JNA. Elem "84 u čast dana republike bile neke zidne novine. Neko preko cele table napise živela ndh. Uf opasno bilo. Dolazili neki bezbednjaci sve živo prevrnuli pokupili sveske u koje smo pisali nastavu. Sutradan me zove komandir čete poručnik. Pomislih onako kao gušter najebo sam. Al šta ja imam sa ndh. Dođem tamo on sve lepo samnom. Pita jel znam šta o tome ja kazem da znam. Al tad pitanja od koga sam čuo, jesam li video, ko bi mogao da bude i sve tako. Ja onako na brzinu smislim kako da ga otarasim pa mu kazem ovako: Ma da ja znam ko je ja bi odmah došao nebi čekao da me zovete, to su naši neprijatelji koji bi nam sutra pucali u leđa. Pogleda me onako samo što ne kaže koga ti zajebavaš? Počeo priču ponovo u stilu da bi mogli da sarađujemo i bez vodnikovog znanja tj da cinkarim. Kažem nema problema ja sam spreman i da se ne bojim da javno ukažem na neprijatelje bratsva i jedinstva, socijalizma i samoupravljanja i da nema potrebe tajno raditi. Samo što mi ne reče da se nosim i skoro da me istera iz kancelarije. Nikad me više nije zvao. Dok sam bio u Postojni nisam čuo da se otkrilo nešto na tu temu. Sumnjalo se na nekog momka iz Splita onako nezvanično. E sad ko god da je to uradio imao je m..a do kolena da tako nešto uradi u ono vreme. Ja to tad shvatao više kao šalu i zajebanciju.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-28
DOB : 60
M(j)esto Austrija

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime04.02.13 0:12

Miroslav Jovanović:

Citat :
Neko preko cele table napise živela ndh.

Kod nas je u Zalužanima osvanula identična parola na fasadi kino-dvorane. Isto se bila digla velika frka, naročito kod nas u četi jer je naša zgrada bila u blizini kino-dvorane. Za dva dana su pronašli krivca. Bio je iz sasvim drugog bataljona i navodno je na zadnjoj stranici zdravstvenog kartona imao sitnim slovima napisanu istu parolu. E sad... ili je bio glup ili su mu "napakirali"!

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime07.02.13 15:19

Doček nove 1977. godine u Hotelu Park - Jovanka i Josip Broz Tito poslednji put zajedno



Ko je sve koga sve pratio na "dvorskom" dočeku. Suspect Veoma zanimljiv snimak. Cool

Na vrh Go down
ajdedadanimaajdedanocima
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 29
ČLAN OD: : 2010-11-10
DOB : 59
M(j)esto USA

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime11.02.13 23:50

Drago mi je da je ova tema pometena i dovedena u red

svaka cast!
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime23.03.13 8:31

Ova tema je zapostavljena a imalo bi toga jos reci (uz paznju de se ne udje na klizav teren)

Jedan od znacajnijih obavestajaca u Jugoslaviji bio je i Jovo Popovic. Rodjen je u Crnoj Gori, mlad pristupio komunistickom pokretu a iz rata je izasao kao oficir OZNE. U leto 1945. godine poslat je na skolovanje u akademiju NKVD *Feliks Djerzinski*. Usavrsavao je antiteroristicko delovanje. Vratio se kao ekspert za deminiranje i zaradio ogroman novac (za te prilike) unistavajuci sa ekipom silne neeksplodirane mine.Sezdesetih godina bio je u uprabi FK Parttizan.1966. godine je uhapsen zbog malverzacija sa novcem ali padom A.Rankovica izlazi na povrsinu.Potom postaje dugogodisnji direktor Instituta za bezbednost na Banjici.Na institutu su obucavani i medjunarodni teroristi Abu Nidal i Karlos. Uspostavio je vezu i sa Gadafijem pa su mnogi piloti skolovani kod nas..
Jovo popovic je bio kljucna licnost u obezbedjenju Tita. Isao je kao prethodnica osiguranja svuda gde se Tito kretao.
Glumio je i Titovog dvojnika u mnogim slucajevima (cak i 1971. godine prilikom posete Tita SAD). Tada je Jovo, obucen u marsalsku uniformu, sa obodom sapke spustenim malo nize, bio izlozen zestokim reakcijama demonstranata a Tito je sporednim stepenistem izasao iz hotela.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime23.03.13 18:55

Colonelo zanimljivo je bez daljnjega ali čini mi se ipak da tematika klipa nema baš previše zajedničkog sa "špijunažom u JNA".

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 1:49

Zaista ako se pogleda kako je zavrsio poslednji ministar odbrane , tesko je reci da li je bilo spijunaze u JNA. Very Happy
Zato je mene vodnik poslao kod bezbednjaka jer mi je u kaseti naso Mladinu. Verovatno je mislio da ce na mom slucaju da napravi karijeru jer je ulovio Srbijanca sa Mladinom. Bezbednjak je srecom bio bivsi pandur, koji se iz nekog razloga prebacio u JNA i prilicno razuman covek. Pitao me je zasto imam Mladinu i ja mu kazem da sam je kupio posto me interesuje sta u njoj pise a nikada nisam imao priliku da je citam. Popili kafu i covek mi lepo vrati Mladinu uz napomenu da mu javim ako me neko bude ponovo zajebavo za citanje iste. Vodnik jbg ostao vodnik do raspada JNA. Laughing
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 8:58

Nakon dolaska u ŠRO, po prijemu i zaduživanju opreme, smještaju i malom uhodavanju u smislu, gdje sam i kamo sada, stigao je i taj famozni poziv da se javim "bezbednjaku", u Zadru je bio smješten u AŠC kod glavnog ulaza zgrada lijevo - zapovjedništvo iliti komanda. U sobi 33 sav razgovor je protekao u smislu pitanja, koga imaš vani, razlog odlaska, i imaš li kontakta sa njima. Pošto sam nabrojao sve i dao odgovore, oficir mi je samo rekao "znamo mi to sve" i udjelio mi otpust. Dok sam silazio niz stepenice mogu reči da mi nije bilo svejedno, moj prvi kontakt sa "bezbednjacima", kasnije je bilo još par puta, ali lakše je bilo.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Colonelo54
Gušter
Gušter
Colonelo54


BROJ POSTOVA: : 46
ČLAN OD: : 2013-03-14

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 12:45

purger (citat):
Colonelo zanimljivo je bez daljnjega ali čini mi se ipak da tematika klipa nema baš previše zajedničkog sa "špijunažom u JNA".

Vidim da si mi izbrisao post, nije mi jasno zasto? napisao sam da je zanimljivo i ima veze sa spijunazom. Ne sa spijunazom u JNA, ali sa spijunazom da. Neki su na ovoj temi pisali o Stevi Krajacicu, Jovi Popovicu, klipove iz "Balkanskog spijuna" i slicno, sto takodje nema previse zajednickog "spijunazom u JNA".
A vec kada sam uzeo rec samo da dodam da niko od forumasa po ovoj temi nije nista konkretno napisao. Razgovori sa "bezbednjakom", istorijske price o Arsi Jovanovicu i slicne stvari ne spadaju u ovu temu.

_________________
Otvaraj se SMB kapijo da izadje ko je odsluzio
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 13:45

Nemojmo i od ovoga ponovo napravit trakavicu.
Pa eto sam si rekao da nema veze sa špijunažom u JNA a ovo je foruma bivših pripadnika..... a tema se zove "špijunaža u JNA".
Ako netko zna da li su Stevo Krajačić,Jovo Popović,Vinko Sindičić,Vladimir Velebit.....bili špijuni onda je ovo definitivno tema za navedene.
Eto Colononelo još jednom apeliram i molim te nemoj jer nema smisla.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 13:47

bojnik (citat):
Nakon dolaska u ŠRO, po prijemu i zaduživanju opreme, smještaju i malom uhodavanju u smislu, gdje sam i kamo sada, stigao je i taj famozni poziv da se javim "bezbednjaku", u Zadru je bio smješten u AŠC kod glavnog ulaza zgrada lijevo - zapovjedništvo iliti komanda. U sobi 33 sav razgovor je protekao u smislu pitanja, koga imaš vani, razlog odlaska, i imaš li kontakta sa njima. Pošto sam nabrojao sve i dao odgovore, oficir mi je samo rekao "znamo mi to sve" i udjelio mi otpust. Dok sam silazio niz stepenice mogu reči da mi nije bilo svejedno, moj prvi kontakt sa "bezbednjacima", kasnije je bilo još par puta, ali lakše je bilo.

Kap.I kl Saric ili major Alimpijevic- dva bezbednjaka u ASC u to vreme.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 13:51

Eto možemo rješit jednu možda nedoumicu ŠPIJUN-BEZBEDNJAK isto ili nešto različito.
Možda postoji sukob mišljenja?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 13:56

U OSS preteci CIA-e u toku drugog dv. rata i posle bilo je dosta ljudai sa ovih prostora Najsposobniji obavestajci *nase gore list* bili su Nikola Stepanovic, Djordje Musulin, Eli Popovic, Nik Lalic, Mirko Rajacic, Dzordz Vujnovic, Stiv Bizic, Nik Dragas, Dzon Milodragovic, Dzo Veselinovic... Neki su i do 80-tih godina ostali u razlicitim obavestajnim organizacijama SAD.
Prema podacima UDB-E za CIA su radili i Nikola Kavaja, Dragisa Kasikovic, braca Kajevic no na znatno nizem nivou od prethodnih.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 18:56

Taj Kavaja je mozda u CIA cistio klozete posto je u Americi odgulio nekih 20 godina robije.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 19:13

Ispusena mustikla je za bacanje.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 19:14

BEOGRAD (citat):
Taj Kavaja je mozda u CIA cistio klozete posto je u Americi odgulio nekih 20 godina robije.
Za oprost tih 20 spreman je i rođenu mater špijunirat Very Happy
Idealan profil No

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 20:08

Čitam postove o špijunaži,ima zanimljivih stvari.Ali ja sve jedno nemogu odolit a da ne pitam vas forumaše,Što se to moglo ,ili trebalo špijunirat u JNA? Question
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 20:17

Za JNA.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 20:25

U bemti, što to uradismo od te špijunaže,avione,tenkove,helikoptere,topove,atomsku bombu Question
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 20:29

lacoš (citat):
Čitam postove o špijunaži,ima zanimljivih stvari.Ali ja sve jedno nemogu odolit a da ne pitam vas forumaše,Što se to moglo ,ili trebalo špijunirat u JNA? Question

Kako ne, a razni tajni objekti npr., pogotovo ranije, ili dok su bili u izgradnji, to je bio top secret. Exclamation

Lako se nama sad s tim igrat i gledat slike i video preko Google Eartha i sličnog, prije je to bilo nezamislivo.
To je samo jedan primjer.
Mada je bilo i banalnih stvari koje su spadale pod vojnu tajnu, a svi su znali sve.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 20:38

Priča se jedna anegdota kad je Američki predsjednik došao u posjet Jugi,mislim da se radi o JFK,poklonio je Titu sliku na kojoj se vidi kako mu suradnik pali cigaru šibicom,a na kutiji od šibica vidi se natpis Drava Osijek.Toliko o skrivenim mjestima. Suspect(slika je bila slikana odozgora).
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 21:23

Kolega Dpuriću jedan od te dvojice je bio, tj. ja sam bio kod jednog od te dvojice na razgovoru. Inaće "špijunaža" se koristila u velikoj mjeri za drukanje drugova, bilo vojnika, pitomaca, oficira i podoficira, kako razmišljaju, kako dišu, jer štošta se čuje u nekim nevezanim razgovorima. A što se tiće JNA bilo je špijuniranja u korist treće strane (za potrebe nesvrstanih). Suspect

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 21:45

Spijun je rec pejorativnog karaktera.U upotrebi su razliciti izrazi poput- obavestajac, agent, saradnik, operativna veza, informator...Svaki od ovih izraza ima odredjena svojstva koja ih razlikuje od drugih izraza ali i zajednicku karakteristiku- da rade za interes odredjene obavestajne sluzbe (ponekad i nesvesno, ma koliko to cudno zvucalo)
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime26.03.13 22:51

bojnik (citat):
Kolega Dpuriću jedan od te dvojice je bio, tj. ja sam bio kod jednog od te dvojice na razgovoru. Inaće "špijunaža" se koristila u velikoj mjeri za drukanje drugova, bilo vojnika, pitomaca, oficira i podoficira, kako razmišljaju, kako dišu, jer štošta se čuje u nekim nevezanim razgovorima. A što se tiće JNA bilo je špijuniranja u korist treće strane (za potrebe nesvrstanih). Suspect
Mislim da se špijunaža uglavnom svodila na ovo što je bojnik napisao uglavnom posao u vlastitim redovima o nekakvim klasičnim (filmskim) špijunima mislim da nisu postojali bila je to ipak služba pod nekim drugim okriljem.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 22:10

lacoš (citat):
Priča se jedna anegdota kad je Američki predsjednik došao u posjet Jugi, mislim da se radi o JFK, poklonio je Titu sliku na kojoj se vidi kako mu suradnik pali cigaru šibicom, a na kutiji od šibica vidi se natpis Drava Osijek. Toliko o skrivenim mjestima. Suspect (slika je bila slikana odozgora).

Mislim da je što se tiče skrivenih objekata bila potrebna tajnovitost prvenstveno zbog potencijalno mogućih upada skupina poput 'bugojanske', a ne zbog Rusa i Amerikanaca.

bojnik (citat):
A što se tiče JNA bilo je špijuniranja u korist treće strane (za potrebe nesvrstanih).

Ipak smo mi imali poseban odnos sa nesvrstanima, bili im uzor u mnogočemu i savjetodavac, kao i prodavatelj raznih vrsta vojnih usluga (i besplatno im davali). Iskreno ne vjerujem da su nas nesvrstani špijunirali u velikoj mjeri. Možda netko na svoju ruku, ne bih rekao da je to bilo na nivou državnih obavještajnih službi.

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 22:38

Jedno od nacela obavestajnog rada je i sveobuhvatnost. U delu cilja obavestajne delatnosti podrazumeva delovanje prema SVIMA (ukljucujucu neprijatelje, prijatelje i neutralne). Tako da ne treba iskljuciti ono sto je bojnik napisao.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 22:44

Ona narodna nije bez veze:ko će koga nego svoj svoga! Very Happy

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 23:19

dpuric (citat):
Jedno od nacela obavestajnog rada je i sveobuhvatnost. U delu cilja obavestajne delatnosti podrazumeva delovanje prema SVIMA (ukljucujucu neprijatelje, prijatelje i neutralne). Tako da ne treba iskljuciti ono sto je bojnik napisao.

Ne kažem da treba isključiti ono što je Bojnik napisao, nisam to tako isključivo rekao, ali me sad ovo ponešto zainteresiralo.
To što si ti rekao Puriću je onako, po definiciji, i to isto nije sporno.
Volio bih onda čuti neku konkretnu priču kako je JNA špijunirao npr. Sadam Husein, Gadafi, Castro..., afričke zemlje i takvo društvo.
Znači mimo one službene suradnje. Jesu li pitomci iz takvih zemalja bili usput i špijuni, ili neki barem....?


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 20.04.13 3:42; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 23:22

Max Blitz (citat):
dpuric (citat):
Jedno od nacela obavestajnog rada je i sveobuhvatnost. U delu cilja obavestajne delatnosti podrazumeva delovanje prema SVIMA (ukljucujucu neprijatelje, prijatelje i neutralne). Tako da ne trba iskljuciti ono sto je bojnik napisao.

Ne kažem da treba isključiti ono što je Bojnik napisao, nisam to tako isključivo rekao, ali me sad ovo ponešto zainteresiralo.
To što si ti rekao Puriću je onako, po definiciji, i to isto nije sporno.
Volio bih onda čuti neku konkretnu priču kako je JNA špijunirao npr. Sadam Husein, Gadafi, Castro..., afričke zemlje i takvo društvo.
Znači mimo one službene suradnje. Jesu li pitomci iz takvih zemalja bili usput i špijuni, ili neki barem....?

Javna tajna je da je svaki vojni ataše usput i špijun na neki način.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 23:27

Kako je to javna tajna tako se i unaprijed znalo što mogu i smiju vidjet.
Čini mi se da lupetamo i tapkamo u mjestu Suspect

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 23:31

pukovnik (citat):


Javna tajna je da je svaki vojni ataše usput i špijun na neki način.

U pravu je pukovnik , vojni ataše-obaveštajac, jedini obaveštajac koji uživa zaštitu i imunitet kod države - domaćina.
I ti si purgeru u pravu, jurimo se u krug kao pas svoj rep. Ništa novo nismo rekli.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 23:33

pukovnik (citat):
Javna tajna je da je svaki vojni ataše usput i špijun na neki način.

To je nesumljivo točno, ali baš zato jer je javna tajno, manevarski prostor mu je ipak prilično ograničen.

Nismo li nakon odsluženja vojnog roka svi mi mogli biti potencijalni špijuni, odnosno ne baš špijuni, ali smo mogli nekom precizno ispričati što smo sve vidjeli i čuli osobito ako smo usput zapisivali, odnosno ako je to bio baš cilj.
Čitao sam nedavno neka pisma iz JNA, i u jednom mi se prijatelj zahvaljuje što sam mu potanko opisao što sam sve vidio u vojnim podzemnim skladištima oko Muzila, gdje sam bio nekoliko puta. (U svom prethodnom pismu, pa sam se pokušao sjetiti što sam sve napisao.) A bili smo znatiželjni, ništa drugo.
Napisao sam mu to iz čistog kurioziteta, a znao sam da će ga zanimati, ali stvarno ne iz loših namjera.
Da je neki bezbednjak to vidio i pročitao, sigurno bih bio pozvan barem na razgovor.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 23:48

Max, druže
Nama Rusi prodali avione, Ameri radare, Francuzi licencu za helikopter, Englezi motore za galeb, jastreb i orao. Itd, itd i o kakvim sada tajnama mi pričamo.

Osposobljenost i spremnost za borbu su bile jedine vojne tajne, odnosno predmet interesovanja potencijalnizh agresora, između ostalog i kroz špijunsku delatnost. Kratko rečeno, znali su oni šta vojska radi, ali ih je interesovalo zašto i sa koliko uspeha to radi i dokle će moći tako da radi i gde je najslabija karika, itd, itd?


A ja sam bojnika shvatio da je JNA špijunirala (ne špijunirana) u korist nesvrstanih (treće strane). To je izvesno, mada po mojem mišljenju u pitanju bila više politička, ekonomska, privredna nego vojna špijunaža.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime27.03.13 23:56

Dobro!
Ovdje pričate o krupnim stvarima.
Ja sam prvenstveno mislio na one sitne, gdje je koje stražarsko mjesto, gdje je koja rupa u ogradi, gdje su koja vrata, prozor, ulaz, koliko vojnika ovdje, ondje, imena starješina.... itd, itd.
Takve stvari bi bile korisne za diverzije i provokacije.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime28.03.13 0:04

Max Blitz (citat):
Dobro!
Ovdje pričate o krupnim stvarima.
Ja sam prvenstveno mislio na one sitne, gdje je koje stražarsko mjesto, gdje je koja rupa u ogradi, gdje su koja vrata, prozor, ulaz, koliko vojnika ovdje, ondje, imena starješina.... itd, itd.
Takve stvari bi bile korisne za diverzije i provokacije.

Za ovo si zaslužio ribež, ali oprošteno ti je jer si već "trećepozivac" cheers

Ovde sam valjda pisao kako su cigančići špijunirali za mene. Koliko vojnika?? Pa saznaš iz naziva jedinice. Ili jednostavno staneš pred kapiju nedeljom i brojiš, ako je 5-8 % odobren izlazak u grad, množiš.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime28.03.13 0:12

Nismo se sasvim razumjeli, ali nema veze. Nitko nije radio diverzije, u tome je stvar.
Mislio sam na sitne stvari i bezbrojne propuste u JNA koji nisu bili ni u kakvoj evidenciji ni po PS-u.



Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.03.13 2:36; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3657
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime28.03.13 0:22

dpuric (citat):
U OSS preteci CIA-e u toku drugog dv. rata i posle bilo je dosta ljudai sa ovih prostora Najsposobniji obavestajci *nase gore list* bili su Nikola Stepanovic, Djordje Musulin, Eli Popovic, Nik Lalic, Mirko Rajacic, Dzordz Vujnovic, Stiv Bizic, Nik Dragas, Dzon Milodragovic, Dzo Veselinovic... Neki su i do 80-tih godina ostali u razlicitim obavestajnim organizacijama SAD.
Prema podacima UDB-E za CIA su radili i Nikola Kavaja, Dragisa Kasikovic, braca Kajevic no na znatno nizem nivou od prethodnih.

Ovo je van pameti-dno dna.
Optuzivati Dragisu Kasikovica kao agenta CIA.Po podacima UDB-E.Iste one UDB-E koja je izmasakrirala Kasikovica zajedno sa sedmogodisnjim detetom,kcerkom mu Ivanom.
Sramota plasirati ovakve notorne lazi.
Moderatore kome je ovo u interesu?
ps-mozda ce ovo izazvati neciju sujetu-ideja je da se prekine sa lazima,bili oni namerni ili nenamerni-verujem da je ovdje u pitanju nepoznavanje materije i verovanje u verodostojnost podataka UDB-e.


milutins: komentar modifikovan dana: 28.03.13 3:18; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime28.03.13 0:33

Zaključavam ovu temu dok se ne razjasne stvari.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime28.03.13 0:59

@Stazio PS....
Milutine da se razumemo....dpuric kaze "Prema podacima UDB-E za CIA su radili i Nikola Kavaja, Dragisa Kasikovic, braca Kajevic no na znatno nizem nivou od prethodnih."...znaci ne tvrdi ON to niti bilo ko , vec su to bili podaci udba-e kako je i naznacio.
Kako je stradao Kasikovic i od cije ruke, .....ovo nije mesto i tema za takvu raspravu Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime28.03.13 1:17

E&W je napisao: "...A ja sam bojnika shvatio da je JNA špijunirala (ne špijunirana) u korist nesvrstanih (treće strane). To je izvesno, mada po mojem mišljenju u pitanju bila više politička, ekonomska, privredna nego vojna špijunaža..."

Moj odgovor: da na to sam mislio kolega u svezi nesvrstanih, a što se tiće špijuniranja unutar JNA po mome mišljenju se svodilo na čisto cinkarenje. Prava špijunaža vodila se oko Instituta u Vinči i Ruđera Boškovića, te nekih objekata od velike važnosti. Nemojmo zaboraviti korištenje naših emigranata (ekonomskih) koji su pratili rad drugih emigranata (političkih). Pošto smo bili kao treći blok, bilo je tu i razmjena informacija istok-zapad.


_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime31.03.13 6:31

Max Blitz (citat):
'Muzej špijunaže'

Vojnobezbednosna (Vojnosigurnosna) agencija (VBA) Srbije je prije dvije godine javnosti predstavila stalni postav, svojevrstan mini muzej razvoja vojne tajne službe u Srbiji i Jugoslaviji. Nalazi se u sjedištu VBA u Beogradu, u zgradi Starog generalštaba, u Ulici kneza Miloša, preko puta Vlade Republike Srbije. Sama zgrada je dragulj arhitekture, poznata po raskošnoj Velikoj ratnoj sali u kojoj se danas održavaju prijemi.

Nešto iz stalnog postava muzeja: Very Happy


[You must be registered and logged in to see this image.]

Odašiljač u peti cipele


[You must be registered and logged in to see this image.]

Špijunska mini kamera
Cool
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime31.03.13 13:09

"See Q for any equipment you need" (iz filmova o Jamesu Bondu). lol!
Na vrh Go down
Sponsored content





Špijunaža u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Špijunaža u JNA
Na vrh 
Stranica 3/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Осматрачница-
Idi na: