1.
koristim priliku da se zahvalim forumašu
goranu9030 na objavi zanimljivog svjedočanstva.
I u mojim vojničkim danima na Muzilu (1998.) bila je aktualna tema tunela. Aktualna je i danas pa možda mit oko toga stvori novi turistički proizvod u Puli.
2.
- goran9030 (citat):
- 99% sam siguran da smo na vježbe dolazili na for Punta Christo. To je bilo (koliko se sjećam) kružno utvrđenje, a dodatno je bilo osigurano dubokim opkopima. Preko tih opkopa su bila barem dva drvena mosta, željezne rešetke kao vrata i onda se ulazilo u kružna dvorišta. Taj for me je uvijek fascinirao, izgledao je kao neka srednjovjekovna građevina, kao neki zamak. Tome su zaista doprinosili duboki opkopi i mostovi preko njih.
Punta Christo (ili Punta Kristo) je moja omiljena pulska utvrda. Zanimljivim postom navukao si me da napišem zašto je to tako, pa se nadam da ćeš si i ti (i ostali) dati oduška i napisati još sjećanja o tom fortu. Slikom i pričom iz Pule javlja se Berač šparuga na utvrdama:
Sve je počelo odlaskom JNA iz Pule 16.12.1991., foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]Nakon toga otišao sam posjetiti bivše vojno područje u Štinjan zbog - berbe šparuga. Tada, oko
prvog svibnja 1992.,
prvi put vidim jednu pulsku utvrdu - bila je to Punta Christo. I bila je to ljubav na
prvi pogled: ogromni rov iz kojeg izvire monumentalna utvrda izgrađena u bijelom istarskom kamenu. Moj je dojam tada bio još veći jer sam do utvrde stigao odakle su Austrijanci čekali da će doći neprijatelji (Talijani) od 1915. do 1918. - iz šikare, s obale nasuprot Brijuna. Dolje je fotka s Google Earth 3D i prikaz je onog kako se ja sjećam tog
prvog susreta, a danas je zeleni biljni svijet još više pokrio bijeli istarski kamen nego je to vidljivo na fotki:
[You must be registered and logged in to see this image.]Da skratim priču. U proteklih 28,5 godina puno se toga tamo dogodilo: bio na prijateljevoj momačkoj sa striptizetom, odlazio sa curama gledati zalaske sunca, s prijateljima na piće (kada je otvoren kafić), ljeti na kupanje i koncerte, u proljeće u šparuge...
A onda sam kupio Festung Pola, austrijsku knjigu o pulskim utvrdama iz 2003., i saznao povijest i tlocrte Punte Christo, foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]Na gornjoj fotki (iz Festung Pola), u gornjem lijevom kutu, je izgled kružne utvrde iz 1863. (netočan je podatak = iz 1857.), a na sredini je izgled od 1886. do današnjih dana. Iako, moram napomenuti, da je na lučkim portalima u utvrdi navedena godina izgradnje 1882.
Slijedi "kratak" opis razvoja moje omiljene utvrde:
prije 1835. na Punta del Christo/Punta Crocifisso (rt Proština, na hrv. j.) na samoj obali postoji crkvica naziva
Kapella del Christo, a ima je i karti do 1863. Ostatak tog poluotoka je bez objekata.
1835. - umro je austrijski car Franjo I, a naslijedio ga sin Ferdinand I. U novoj konstelaciji snaga kreće gradnja pulskih martello tornjeva, jedan na jugu pulske luke (na Muzilu), a dva na sjeveru (kraj Štinjana).
1836. - izgrađen je martello toranj Punta Christo promjera
10,4 metra, a oko njega je iskopan obrambeni rov te postavljen fiksni drveni most. Na gornjoj fotki je označen
slovom M i jasno je koliko je ta prva faza (ili
prva utvrda) minorna u odnosu na sadašnji izgled. Specifičnost: kružne stepenice unutar debelih zidova tornja spajaju podrum, prizemlje i krovnu terasu. Foto utvrde u 2D, tlocrt:
[You must be registered and logged in to see this image.]nacrt:
[You must be registered and logged in to see this image.]Nacrt utvrde u 3D:
[You must be registered and logged in to see this image.]Isti takav kružni toranj izgrađen je iste godine i na obližnjem brdu Grosso. On je ostao jedini sačuvan. Vidi donju fotku:
[You must be registered and logged in to see this image.]1851. - stari fiksni most zamijenjen je podiznim. Nacrt dok je bio fiksni:
[You must be registered and logged in to see this image.]1857. - oko martello tornja je izgrađena kružna utvrda (druga faza utvrđenja,
2. utvrda) promjera
25,5 m. Na fotki iz knjige Festung Pola je označen
slovima TF. Na donjem nacrtu vidi se, u sredini, manji martello toranj sa četiri otvora (svijetlo crvene boje) i kružna utvrda koja ga okružuje (u žarko crvenoj boji):
[You must be registered and logged in to see this image.]Donja fotka pokazuje topove iz
1857. koji su vjerojatno bili na kružnoj utvrdi Punta Christo (od 25,5 metara), koja datira iz
1857. Ti topovi su obnovljeni 2015. u Uljaniku, a čija je prva poslovna godina bila upravo
1857.
Tri godine nakon obnove ova
tri topa, Uljanik je propao, a topovi su sada u dvorištu brodogradilišta. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]
1863. - martello toranj od 10,4 m + kružna utvrda od 25,5 m integrirani su u još veću kružnu utvrdu (treća faza utvrđenja,
3. utvrda) promjera
71,5 m. Nije poznat tip i količina naoružanja u ovoj fazi utvrđenja. Ta faza gradnje obilježena je rimskim brojem na glavnom ulazu i posjetitelje krivo navodi na godinu izgradnje čitavog kompleksa. Doduše točno stoji na mjestu veće kružne utvrde iz 1863., ali kompleks kakav danas znamo datira iz 1882. Na ulazu u južno krilo (putem kamenog lučkog portala) i na ulazu u manju kružnu utvrdu (gdje se ulazilo u blindiranu čeličnu kupolu) stoji godina izgradnje 1882. (arapski brojevi). Foto ulaza u veću kružnu utvrdu:
[You must be registered and logged in to see this image.]Donji tlocrt je istovjetan onome iz gornjeg lijevog kuta iz knjige Festung Pola, iz 1863. Vidi se da je martello toranj i dalje čitav (ukrugli), a takva je i manja kružna utvrda (od 25,5 m) u kojoj je hodnik zapravo prolaz uz vanjski zid martello tornja. Zapadno od njih vide se kazamati između dva hodnika do zapadnih kaponira, ali to će sve biti srušeno u idućoj fazi nadogradnje:
[You must be registered and logged in to see this image.]Specifičnost: u obrambenom rovu bila su 4 kaponira (rovovska bunkera ili kofra). Na donjoj fotki od Google Earth 3D vidi se vanjski zidovi veće kružne utvrde i dva istočna kaponira:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Te iste 1863.
se planiraju, a kasnije izvode
deblji obrambeni nasipi s dužim glasijama. Na nekim se nasipima postavljaju topovi, ali na nasipu oko Punte Christo nisam našao niti jedno postolje za top, osim ako su uklonjeni iz gnjezda za pješake.
1882. - Veća kružna utvrda (71,5 metara) dograđena je sa dva bočna krila pa je transformirana u poligonalnu utvrdu (četvrta faza utvrđenja,
4. utvrda). Fotka rasporeda unutrašnjih prostorija i tunela (poterna):
[You must be registered and logged in to see this image.]Oko novoizgrađene poligonalne utvrde ukopan je novi duboki rov (na fotki iz Festung Pola označen je
slovom G), a u kojem su ostala 4 stara kaponira od veće kružne utvrde. Peti kaponir je dodan na sjeverno krilo (ukopan je u stijenu između dvije razine obrambenog rova, a što je najneobičniji kaponir koji sam vidio), a šesti kaponir na južno krilo. Foto rova i šestog bunkera (povezan je s utvrdom podzemnim tunelom kroz južno krilo):
[You must be registered and logged in to see this image.]U kružnom rovu vide se dva stara zapadna kaponira od veće kružne utvrde, a ravan rov štiti bočno južno krilo:
[You must be registered and logged in to see this image.]U ovoj fazi utvrđenja je izgrađen široki hodnik koji je po sredini presjekao martello toranj i manju kružnu utvrdu iz pravca istok (ulaz u tvrđavu) prema zapad (cilindričnoj prostoriji). Na donjoj fotki, u lijevom djelu je izgled martello tornja i manje utvrde kada su inkorporirani u veću utvrdu 1863., a desno je njihov izgled nakon što su 1882. probijeni širokim i dugačkim hodinikom koji vodi do kružne prostorije:
[You must be registered and logged in to see this image.]Na donjoj fotki u sredini je taj široki hodnik, s lijeve strane, u osvjetljenoj prostoriji, i s desne strane, u mračnoj prostoriji, su južni i sjeverni vanjski zidovi martello tornja koji su spojeni na unutarnje zidove manje kružne utvrde:
[You must be registered and logged in to see this image.]Između vanjskog zapadnog zida manje kružne utvrde (one od 25,5 m) i unutarnjeg zapadnog zida veće kružne utvrde (od 71,5 m) izgrađena je velika cilindrična prostorija promjera oko 10 m, u koju su, ispod blindirane čelične kupole, smjestili dva topa MKS L/35 od 28 cm (na fotki iz Festung Pola su označeni
slovima PT). Topovi su imali maksimalni domet od 13,5 km. Fotka kupole na vrhu utvrde:
[You must be registered and logged in to see this image.]Dolje je fotka bokocrta (gore) i nacrta (dolje) cilindrične prostorije ispod kupole. Skrećem pažnju na nacrt gdje je s desne strane, od vrha do dna (lijevo od žute crte), prikazan lift kojim su podizali projektile od sjevernog spremišta (crveni kvadrat) do topova. Plava linija su vrata od cilindrične prostorije do lifta. Iznad zelenih linija bio je mehanizam za okretanje postolja s topovima, a tu je danas pult za DJ-a:
[You must be registered and logged in to see this image.]Na donjoj fotki je današnji izgled rupe cilindričnog oblika bez tih topova i kupole. Iznad crvene crte je mjesto do kuda su dva lifta transportirala projektile do topova, od sjevernog spremišta koje je bilo u podrumu. Na dnu, ispod žute crte, vide se dva prolaza zatvorena bijelim vratima. To su ulazi do dva lifta. Ljubičasta crta je pult za DJ-a, a nekada je tu bio mehanizam za okretanje postolja s topovima. Iznad plave crte bio je ulaz do topova, a kojim se dolazi kamenim spiralnim stepenicama. Ispod plave crte je ulaz u cilindričnu prostoriju iz dugog hodnika koji na pola presjeca martello toranj (10,4 m) i manju kružnu utvrdu (25,5 m). Vidi se da je taj prolaz zatvoren, u doba talijanske ili jugoslavenske vlasti, na svega jednu šestinu nekadašnjeg ulaza. Između plave i ljubičaste crte, na dnu, bio je prolaz do istočnog spremišta projektila. No, dok je sjeverno spremište bilo spojeno s dva lifta, ovo istočno je ostalo spojeno željezničkim tračnicama. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]Na donjoj fotki je uski prolaz iz prostorije cilindričnog oblika do lifta, a u mraku, na dnu, je sjeverno skladište projektila:
[You must be registered and logged in to see this image.]Na donjoj fotki je otvor za lift kojim su transportirali projektile teške više od 20 kg, iz sjevernog spremišta:
[You must be registered and logged in to see this image.]Kolut kojim se kretao lanac koji je pokretao lift. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]Istočno spremište projektila bilo je spojeno s prostorijom za topove sa željezničkim tračnicama. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]Na bočna krila smjestili su 3 topničke bitnice sa 6 topa: dva KK L/22 od 28 cm (na fotki Festung Pola:
K 28), dva KK L/22 od 24 cm (
K 24) i dva KK L/35 od 15 cm (
K 15). Dolje je fotka topa od 28 cm (
K 28), a dva takva bila su smještena na sjevernom krilu:
[You must be registered and logged in to see this image.]Dojam stvarne veličine topa od 28 cm mogao se vidjeti tek kada su pored njega bili artiljerci Austro-Ugarske vojske:
[You must be registered and logged in to see this image.]Fotka prilikom postavljanja takvog topa na utvrdu Verudela:
[You must be registered and logged in to see this image.]1890. - utvrda je opremljena električnim reflektorom.
1914. - pred početak Prvog svjetskog rata utvrda je imala ukupno 16 topova jer je dodano još njih osam, od 9 cm model FK M 75/96, za blisku obranu na bokovima. Pretpostavljam da su neki od tih topova postavljeni na obrambeni nasip. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]Imala je i 21 nosač pušaka, oko ulaza u tvrđavu i u kaponirima, a jednog sam našao u sjevernom kaponiru. U oklopnim kapuljačama bila su tri daljinomjera, za mjerenje udaljenosti. Na donjoj fotki je mjesto gdje je mogao biti jedan od tri daljinomjera, ali i moguće mjesto električnog reflektora. Na dnu fotke vidi se rupa kojom se može spuštati fiksnim metalnim ljestvama do donje prostorije, a koja je izgrađena na krovu martello tornja. Pored te rupe vide se pločice koje su bile uobičajene na mjestima gdje se slijevala kišnica do spremišta vode:
[You must be registered and logged in to see this image.]Utvrda je brojila je posadu od 466 vojnika i 10 oficira, a toliko mnogo nije imala niti jedna druga pulska utvrda. Bila je najveća i najsnažnija obalna utvrda u Austro-Ugarskoj.
1915. - iz pulskih obalnih protuavionskih topova uslijedila gusta paljba kojima je srušen talijanski zračni brod Città di Jesi, u svome prvom borbenom letu. Vjerujem da su tada pucali i manji topovi s Punte Christo.
1918. - obalne bitnice gađale su talijanske MAS-ove (motorne čamce naoružane torpedom) pred lukom. Smatram da su u tome sudjelovali i topovi s Punte Christo. Dana 30. listopada, uoći ponoći, je lučki admiral Cicoli prepustio predstavnicima SHS (Narodno vijeće Jugoslavena) upravu nad pulskim tvrđavama (ali i ratkom lukom i cjelokupnom flotom) temeljem ovlaštenja koje im je dao "Nj. V. car i kralj" (Austro-Ugarske monarhije) u poslanoj depeši. Dana 31. listopada su češki artiljerijski oficiri raspoređeni za komandante svih fortifikacije kao stručnjaci u tvrđavnoj artiljeriji, a tvrđavne baterije napustili su artiljerci njemačke i mađarske narodnosti. Ostala su prazna stražarska mjesta na utvrdama gdje više ne rade niti telefoni. Dana 5. studenog Pulu preuzima talijanska vojska.
1923. - u doba fašističke Kraljevine Italije više nisu bili potrebni moćni austrijski topovi usmjereni prema Italiji, pa su srušeni sa pulskih utvrda. Foto s utvrde Stoja:
[You must be registered and logged in to see this image.]od 1930. na dalje - talijanska vojska smjestila je nove topove na najviše točke na utvrdi koju su preimenovali u Forte Punta Cristo. Položaji tih topova očuvani su i danas
. Na donjoj fotki: s lijeve strane je postolje za top iz doba Kraljevine Italije, a desno je rupa od blindirane čelične kupole iz vremena Austro-Ugarskog carstva i kraljevstva:
[You must be registered and logged in to see this image.]1943. - fašističkoj vojsci se pridružila nacistička na pulskim utvrdama.
1945. - U jednoj godini promjenile se 3 vojske: nacistička+fašistička, pa partizani te anglo-amerikanci. Prije nego su je preuzeli, anglo-amerikanci su je bombardirali kada su u njoj bili nacisti+fašisti. Tada je minorno oštećena, samo u južnom krilu. Na donjoj fotki, u gornjem lijevom kutu, vidi se poluotok s Puntom Christo, a u desnom djelu su bombe u slobodnom padu:
[You must be registered and logged in to see this image.]1947. - JNA preuzela utvrdu od anglo-amerikanaca, a vojnici koji su čuvali stražu u bunkeru-vidikovcu, na južnom krilu, ostavili su svoje potpise 1955. i 1961. godine:
[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
Evo i potpisa na u sjevernom krilu:
[You must be registered and logged in to see this image.]
1979. - osposobljen most, preko zaštitnog rova, u središnji ulaz u veću kružnu utvrdu gdje je rimskim brojevima uklesana godina 1863.
1980. - postavljen čelični portun i manja vrata.
1982. - adaptirana je za spremište streljiva i minskoeksplozivnih sredstava 139. Gardijske brigade mornaričke pješadije.
Nasipan je obrambeni rov istočno od sjevernog krila i srušen dio kamenog portala iz 1883. kako bi proširili ulaz. Na donjoj fotki, u lijevom djelu, vidi se prošireni ulaz iz 1982. u sjevernom krilu, a u desnom djelu fotke je originalan ulaz iz 1882. na južnom krilu:
[You must be registered and logged in to see this image.]1991. - JNA je napušta 27. listopada, a dan kasnije preuzima komisija "Žutih mrava". Komisija bilježi da je zatekla provaljena vrata te da su na cijelom objektu prozori porazbijani, a prekidači i utikači razbijeni i uništeni. Istog dana je postrojba Ratne luke Pula (HV) primjećena od vojnika JNA s Muzila. "Čim su s Muzila primjetili neko komešanje u Zonki i na Punta Krištu, odmah su zaprijetili i preko europskih promatrača zahtjevali da se povuku što je i učinjeno", zapisano je u knjizi Istra u Domovinskom ratu 1991.-1995. U knjizi piše i da je "svega par dana nakon toga postrojba Ratne luke Pula, pod zapovjedništvom narednika Ivice Provića, zaposjela rt Proština s tvrđavom Punta Krišto, a čime je stekla potpunu kontrolu ulaza i izlaza brodova JRM iz pulske luke".
90-ih godina - tvrđava je po prvi put postala dostupna civilima nakon stoljeće i pol vojne uprave, a tijekom koje je 78 godina nadograđivana, pa 31 godine uništavana, pa 50-ak godina bila zanemarivama. Po napuštanju vojske bila je izložena pljački kamena.
2001. - grupa mladih Puljana okupljena u udruzi Prijatelji obalne utvrde Punta Christo Štinjan započinju sa čišćenjem, održavanjem i pružanjem ugostiteljskih usluga na utvrdi. Udruga pod vodstvom Štinjanca Dalibora Dade Dabića je u naredna dva desetljeća postavila zaštitne ograde na utvrdu i na obrambeni nasip. Osigurali su električnu energiju, postavili brojne prozore i vrata.
2003. - udruga započinje s organizacijom brojnih događaja, a najpoznatiji i najposjećeniji su glazbeni festivali. Fotka nastupa DJ-a u cilindričnoj prostoriji promjera oko 10 m, na mjestu bivše blindirane čelične kupole gdje su prije više od 100 godina bila dva topa od 28 cm:
[You must be registered and logged in to see this image.]I koncert u sjevernom krilu:
[You must be registered and logged in to see this image.]te 2003. u Austriji je objavljena Festung Pola, knjiga Erwina Antona Grestenbergera o pulskim utvrdama od 1823. do 1918. Knjiga, crno-bijela, sadrži 192. stranice formata A4 i bilo ju je moguće kupiti 2020. godine u inozemnim web knjižarama po cijeni od 11,8 € do 83,14 $. Objavom knjige su široj javnosti po prvi put postali dostupni podaci o naoružanju, ljudstvu, izgledu, ... Punte Christo u doba kada je Pula (Pola) bila pod vlašću Beča. Ova utvrda je obrađena od 64. do 66. str, ali i dalje, u djelu o naoružanju i ljudstvu.
2004. - pulski arhitekt Attilio Krizmanić objavio je studiju "Fortifikacijska arhitektura Pule u okviru obrambenog sustava XIX. st do 1918.", a u sklopu knjige "Pola-Pola 3000 Prilozi za povijesnu sintezu". Tu temu obrađuje na 50 stranica formata A4, a Punta Christo je obrađena na 135. i 136. str. Fotografije su u boji. Knjiga se moglo kupiti u knjižarama 2020. godine po cijeni od 200 kn.
2008. - Krizmanić je objavio knjige Pulska kruna 1 i 2. Na 257+231 stranica formata A5, gdje su fotografije u boji, ponovno je obradio temu fortifikacijske arhitekture Pule, ali je sada obuhvatio i vrijeme prije 19. stoljeća i nakon 1918. godine. Punta Christo je opisana od 52. do 57. str., u drugoj knjizi, te na nekoliko mjesta u prvoj knjizi. Knjige nema u knjižarama već se jedino može posuditi u knjižnicama.
2010. - utvrdi je dodjeljen status zaštićenog kulturnog dobra temeljem zahtjeva pulskih Konzervatora, a prema studiji Attilia Krizmanića.
2012. - najavljeno je uređenje Međunarodnog edukativno-dokumentacijskog centra na površini od 300 m2 u utvrdi, a čiju je programsku podršku i brigu o centru trebalo voditi Sveučilište Jurja Dobrile u Puli u suradnji s udrugom "Prijatelji utvrde Punta Kristo".
2013. - službeno otvaranje bara u utvrdi. Održana izložba "Stoljeće jedne utvrde", a djeca iz štinjanskog DV "Dado" recitirali pjesme o utvrdi Punta Christo, foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]2015. - EU projektom Adriafort postavljena je edukativno-informativna tabela na hrv., tal. i engl. jeziku ispred utvrde. Postavljeni su i putokazi do štinjanskih utvrda. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]2020. - topnička bitnica na sjevernom krilu, gdje je prije više od 100 godina bio top od 28 cm:
[You must be registered and logged in to see this image.]
2021. - očekuje se izdanje monografije "Fortifikacijski sustav Pule u periodu od 1618. do 1991. godine", autora Danijela Tatića, Marija Werhasa i Tatjane Tomaić.
2036. - 200 godina utvrde Punta Christo. Za 16 godina. Taman kada ću steći uvjete za prijevremenu mirovinu ;-)
Vezano za oblik kružne utvrde s dva krila, našao sam da je osim Punte Christo u Puli, takav oblik imala i utvrda Goražda blizu Kotora u Crnoj Gori. Punta Christo datira iz 1882. godine, a Goražda iz 1886. Obje su imale dva bočna i dva stražnja kaponira, a pulska je imala i dva prednja (kod ulaza) dok je ova druga imala zasebnu građevinu s prednje strane koja je također mogla imati funkciju kaponira. Za razliku od pulske, u kojoj su fašisti uklonili gotovo čitavo željezo, u Kotoru je čelična kupola s mehanizmom za pokretanje ostala u tvrđavi zajedno s liftom za municiju i pancir osmatračnicom. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]3.
- goran9030 (citat):
- Tamo (na for Punta Christo) je bilo više ulaza u tunele. O tunelima u tom i drugim forovima se puno pričalo. Priče su bile da tuneli vode od Štinjana do Pule, pa da su ispod Pule čitave katakombe, a spominjali su se i tuneli od Pule do Briona.
Ja sam prošao te tunele (poterne) i oni vode do kaponira (rovovskih bunkera ili kofra). I samo do tamo, nikamo dalje. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]Prošao sam sve tunele i u utvrdama San Daniel i Verudela (gdje je akvarij) te u kazamatiranoj bitnici Ovina. I kod svih njih tuneli vode do kaponira.
Zanimljivo da San Daniel, kao i neke druge utvrde iz doba nakon 1880., imaju stepenice kojima se spušta s vrha ukopane utvrde do bunkera u rovu. Dok mnoge druge imaju hodnike unutar tvrđave, a kojima se spušta do kaponira.
Jedini prolaz koji ide dalje i dublje od kaponira je - odvod kanalizacije! Tamo nisam išao :-)
4.
- goran9030 (citat):
- Onda su nam uvijek servirali one "jezive" priče o vojnicima koji su ušli u tunele i nikad više nisu bili nađeni. Čak da su se koristili konopom, pa se on u nekom trenutku prekinuo. I uvijek su u tim pričama bili vojnici klasu-dvije ispred nas. I nikad nismo čuli konkretno ime i prezime vojnika.
Vjerujem da su vaši zapovjednici trebali nešto izmisliti/lagati da vas spriječe u nakani da istražite tunele.
Kada sam pitao zapovjednika o tunelima u listopadu/studenom 1998., prilikom čišćenja utvrde Muzil, odgovorio mi je da se iz radoznalosti jednom spuštao stepenicama 20 minuta u dubinu i jedino što je našao bio je prazan ormarić prve pomoći. "
Tuneli su prazni i mračni. Nema se što vidjeti", rekao mi je.
Ja sam prošao tu šetnju u
ukopanoj topničkoj bitnici Muzil, od 20 minuta, nekoliko puta 2020. godine i stekao sam dojam da je zanimljivo. Osim soba s agregatima i pogonima za ventilaciju, vidio spavaonice, spremnike vode, topničke bitnice u stijenama, spiralne stepenice do bunkera/vidikovca, blindirana vrata u slučaju atomsko-biološkog-kemijskog napada. U Vojnom leksikonu našao sam fotku tog tunela s vojnicima JNA:
[You must be registered and logged in to see this image.]U pauzi od čišćenja
utvrde San Daniel (proljeće 1999.) spustio se u jedan tunel u kojem se vidjelo svjetlo na kraju. Tu sam našao na sakriveni agregat marke Škoda iz 1909. godine. Kada sam ga došao potražiti 2020., agregata više nije bilo. Nadam se da ga je spremila HV te da ga nisu rastavili sakupljači sekundarne sirovine.
5.
- goran9030 (citat):
- Bilo je priča kako su Austrijanci nakon povlačenja iz Pule sa sobom odnijeli svu dokumentaciju i karte tih tunela i katakombi. Možda se sa ovim vremenskim odmakom može nešto više saznati o tome. Prije ili kasnije bi se trebali otvoriti i austrijski arhivi, pa bi bilo lijepo saznati da li su pulski tuneli i katakombe stvarni ili samo obična naklapanja i prazni mit?
Austrijanci su svoje kopije sačuvali u Beču, a mi nismo uspjeli sačuvati u Puli. Za Beč je to bila povijesna arhiva koju su mogli proučavati i civili, a za nas je arhiva u Puli bila označena vojnom tajnom jer su to bili podaci o objektima i područjima kojima se služila vojska. Vjerujem da je dokumentacija predana hrvatskoj narodnoj vlasti krajem listopada 1918., a onda je to preuzela talijanska vlast. I mislim da je to zadržano u Puli do 1977. kada je sjedište ratne mornarice prebačeno u Split. Naime, više nije prijetila opasnost za Pulu da će je napasti Talijani nakon što su dvije godine ranije potpisali Osimski sporazum sa SFRJ.
Autor knjige Pulska kruna 1 i 2, Attilio Krizmanić je objavio karte pulskih utvrda sa tunelima, a koji vode samo do bunkera u rovovina (i nigdje drugdje), a pritom je to nabavio od bečkog Državnog arhiva Austrije (koje je potom te preslike darovalo Gradu Puli) i od splitskog Državnog arhiva. Dakle, u Splitu su. Vjerojatno od 1977.
Foto jednog tipičnog austrijskog tunela-skladišta municije i foto s Google Earth 2D otkriva da se tunel nalazi ispod brda Monte Ghiro:
[You must be registered and logged in to see this image.]U doba fašističke Italije bio je sklonište gdje se moglo smjestiti 2.500 ljudi. Ima 5 ulaza, a dužine je 400 metara. No, u austrijsko doba bio je to strateški važan tunel-magazin municije:
- sjeverozapadno je bivši austrijski topnički laboratorij, kasnije bila kasarna JNA, a do danas je tu prometna policija.
- preko puta laboratorija je željeznički kolodvor.
- jugoistočno je bivše austrijsko skladište hrane, pekarnica i ledana, u doba JNA bila je kasarna Vladimir Gortan, a sada autobusni kolodvor i poslovno-rekreativni sadržaji.
Na karti je vidljivo da gore nabrojeni objekti nisu bili povezana tim tunelom, a niti obližnja austrijska utvrda Sv. Juraj/San Giorgio u kojoj su Englezi predali Jugoslavenima vlast nad Pulom 1947.
Drugi tunel nalazi se ispod brda na kojem je smještena Opća bolnica Pula, ima 9 ulaza:
[You must be registered and logged in to see this image.]Treći tunel je ispod brda koje je bilo "iza Arene", a nasuprot Monte Ghira. Dužine je 130 metara, može primiti 450 ljudi te ima 4 ulaza:
[You must be registered and logged in to see this image.]Pored 3 ranije nabrojene, u gradu postoji još 23 tunela te 3 u bivšim vojnim zonama (Muzil i Vallelunga). To su službeni podaci, no ja sam na Muzilu pronašao 3 betonirana tunela/skrovišta + 5 tunela/skrovišta iskopana u živoj stijeni
+ 3 utvrde ukopane u živoj stijeni
s kazamatima skrivenima pod zemljom i stijenom.
O betoniranom tunelu na Muzilu (Smokvici) objavio sam post u ovoj temi 11.06.20 u 20:26 sati, a o tunelu u stijeni (također na Smokvici) objavio sam post 11.06.20 u 23:08 sati. Predstoji mi da ubuduće prezentiram ostale tunele.
točna info o pulskim tunelima:[You must be registered and logged in to see this link.]info puna netočnosti s wikipedije (precrtao sam netočnosti, izmišljene priče, laži):
"Pulski podzemni tuneli čine 10-ak kilometara dugu podzemnu mrežu koja međusobno povezuje pulske fortifikacije. Tunele je započela graditi Austrija radi zaštite svoju glavne ratne luke, te je stvorila najveći dio pulskih podzemnih tunela. Nakon Austrije podzemne tunele gradila je i Jugoslavenska narodna armija, dok Italija, Njemačka i angloamerička uprava nisu posvetili svoje vrijeme uprave nad gradom gradnji novih tunela..."Naravno da su ih gradili i Fašisti do 1943., ali i građani Pule po nalogu Nacista 1944. i 1945. Nema tunela koji povezuje pulske fortifikacije, jer da ih ima onda bi iz zemlje izvirili sustavi za ventilaciju, a toga ima samo iznad poznatih tunela, nema toga u šumi/livadi gdje bi bili izmišljeni tuneli između tvrđava. No, između nekih tvrđava postoje nepovezani sustavi rovova za pješaštvo.