FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Gospodarstvo

Go down 
+19
Majdan
SveJug
goran9030
Brkakougar
Zoran I
Doktor Živago
Sloba1
Mikula 67
pera84
PORUCNIK
Vojnik Graničar
zokika
milutins
Max Blitz
puc(f)lek
purger
arcibald01
vladimir
VBČ
23 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Next
AutorPoruka
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 11:59

Zar je toliko zdravstveno? Pa za te pare mozes kao Karingron da se lecis, jos cvece da ti donose.

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 12:46

Kukuriku (citat):
Zar je toliko zdravstveno? Pa za te pare mozes kao Karingron da se lecis, jos cvece da ti donose.
jedan dan u bolnici u USA je prosek 3000 usd  jedna inekcija tetannusa 1200usd. zdravstvo je u Usa veliki biznis. ako hoces da bankrotiras samo se razboli
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 13:10

Nikada na zapadu nisam bio bez zdravstvenog osiguranja. Hvala Bogu do sada mi nije nešto ni trebalo. Samo jednom sam zakačio bolnice (operacija žuči).
Neznaš šta nosi danas a kamoli sutra.
Osjetiš bol,zoveš hitnu ili se odvezeš!
Standardna procedura,krv,mokraća,ekg,mri,ct….
Još nisu ni pripremili ni krevet za tebe a račun je $12 do $15 hiljada.
Dijagnoza bez veze slijepo crijevo,rutinski medec zahvat.
Posle 7 dana (najviše) si kući.
Stižu računi redom od anestiziologa,hirurga,fizikalnog terapiste i drugih.
Onih prvih $12 do $15 hiljada za usluge hitne ambulante već je stiglo.
Onda račun od bolnice,sve u detalje do zadnje tablete za kontrolu bola.
Sabereš to?
Ne ispod $150 hiljada.
Moje obaveze pošto imam osiguranje su $100.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

vladimir and Popara vole ovaj upis

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 13:30

Državno osiguranje i penzija?
Pravo na odlazak u penziju stičeš sa 10 godina radnog staža i navršenih 62 godine života. To je tzv prevremena penzija umanjena za nekih 35 % od pune starosne penzije sa navršenih 67 godina.
Zdravstveno penziono osiguranje stičeš za napunjenih 65 godina/tzv Medicare.
Ja sam uzeo tu prevremenu penziju 6 oktobra ove godine.
Zdravstveno me pokriva supruga,to jest osiguran sam preko njenog posla.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

Popara voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 13:48

jedan nas iseljenik iz Californije inace moja musterija isprica mi kako je u Beogradu zavrsio u Urgentnom centru i kako su mu se svi na kraju smejali. slosilo se coveku i tu intervenise hitna pomoc lekari iz Urgentnog centra  i povrate ga sebi. kad je dosao sebi prvo pitanje mu je biol gde je kasa i kolko to sve kosta. lekari su bili prvo u cudu uopese ga nisu razumeli sta prica pa su mu objaslili da nije u marketu nego u bolnici i da ovde ne postoji nikakvaa kasa i da se za hitne slucajeve nista ne placa. i on je sam bio iznenadjen jer se u Usa to itekako placa
Na vrh Go down
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 17:30

To tamo kosta kao Svetog Petra kajgana. Samo pare.

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 19:40

Kukuriku (citat):
To tamo kosta kao Svetog Petra kajgana. Samo pare.
moj drugar koji u Canadi radi kao profesionalni vozac je  u Americi  na floridi pao u nesvest od vrucine i premora. za 12 dana provedeniH u bolnici dobio je racun na 36000usa dolara. i sve lepo pise kad je hiTna primila poziv kad su dosli kolko milja su presli kakvu pomoc su mu ukazali do koje bolnice je prevezen na kakav je aparat prikljucen. za svski dan svaka stavka je bila tu. sreca njegova sto je on u Canadi imao zdravstveno osiguranje koje pokriva celu Canadu i USA
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 21:40

Kad se sve nekako poveže, onda ispada da se bolnicama isplati duže držati pacijente, jer više kasiraju. 
Ne znam je li tako. Ali, ovdje kod mene teško da bi koga bolnica držala 12 dana zato što se onesvjestio zbog vrućine i umora. 
A, to je i razumljivo jer je sustav drukčiji i bolnicama nije isplativo držati nekoga duže nego što je potrebno.

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime09.12.23 23:42

Odluku o otpuštanju (Medical Discharge) donosi tvoj ljekar porodične medecine (Primary Physician) uz konsultaciju sa specijalistom. Naravno da u svemu tome važnu ulogu ima i osiguranje,na kraju krajeva oni plaćaju sve to. Zašto je pacijent zadržan 12 dana u bolnici možemo samo nagadjati,vjerovatno je u pitanju nekoliko faktora:
1. Nemogućnost kontakta porodičnog ljekara.
2. Isto i sa kanadskim osiguranjem.
3. Medecinske komplikacije.
Teško da je u pitanju običan toplotni udar i premor.
Teška dehidracija sa disbalansom mineralnih materija zbog gubitka tečnosti. Nema otpuštanja dok ti parametri (na,mg,fe…..) ne dodju u normalu.
Postoji procedura,bolnice i ljekari se plaše suda.
Kanadjani imaju dobro osiguranje,bolnica je to iskoristila,osiguranje nije reagovalo.
Američko zdravstveno osiguranje je financijska katastrofa (financial disaster)

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

vladimir and Popara vole ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 0:19

Ja sam se iznenadio kako malo liječnici i bolnice ovdje kasiraju od osiguranja. Tako liječnik opće prakse može kasirati samo jednom tijekom kvartala, ako je ista dijagnoza u pitanju ma koliko puta išao kod njega. Kako sad preko aplikacije imam uvid u troškove koje mi preuzima osiguranje, vidim da sam u ovoj godini koštao osiguranje čitavih 140 eura. 
Bio sam tri puta ove godine kod liječnika opće prakse. Normalno ne bih ni išao zbog prehlade ali moram da mi napiše bolovanje ako ne mogu na posao.

_________________
Bit će ovo sve dobro!

milutins and vladimir vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 0:43

Zato se ljekari ovdje (ipak je to veliki business,zaboravi Hipokrata)” trude “da ti nabace što više dijagnoza.
Ako imaš kvalitetno osiguranje skoro je pa “nemoguće ostati zdrav “. Hipertenzija,povišen holesterol,povišen šećer,gojaznost su bolesti ovog doba. Uzrokovani nepravilnom ishranom,umanjenom fizičkom aktivnošću,nervozom ali i genetikom.
Npr povišen pritisak i holesterol vrlo lako je dovesti u normalu promjenom režimom ishrane,gubitkom težine i kretanjem/fizičkom aktivnošću.
Ti si zdrav,dobra genetika,paziš na ishranu,ne pušiš,nisi uživalac alkohola.
Malo cannabis je ok 😂😂

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

vladimir and Popara vole ovaj upis

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 1:34

Još jedan bitan faktor zdravlja je i životno okruženje/ekologija.
Medecinski je dokazano da ljudi koji žive okruženi sa 30 % zelenila (šume,parkovi) u bliskom okruženju žive 2-3 godine duže nego oni koji su okruženi 20 % sa zelenilom.
Zdraviji su a zdravlje utiče na dugovječnost

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

vladimir and Popara vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 9:03

MOJ DRUGAR Mehdi  placa u Canadi zdravstveno osiguranje koje pokriva celu teritoriju Canade i USA. Pitanje je sta bi bilo sa njim u USA DA NIJE IMAO ADEKVATNO osiguranje? ko bi njega drzao u bolnici 12 dana bez osiguranja
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 9:06

u Svajcarskoj zdravstveno osiguranje placas sam. zatro agenti zdravstvenog osiguranja po ceo dan zovu ljude i nude zdravstveno osiguranje. medutim ako kazes da si invalid ili tesko bolestan istog momenta se prekida veza i vise te nikad ne zovu i ne nude nista
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 12:13

Zdravstvo ipak treba biti državno kontrolirano kao opće dobro. U suprotnom se to pretvori u profitabilni posao. 
Nema besplatnoga zdravstva jer sve košta, stoga svakome treba biti jasno da se u zdravstveno mora uplaćivati.
Od svakog prema mogućnostima, svakom prema potrebama je deviza solidarnoga osiguranja. Svatko plaća procenrtualno svojoj zaradi, a dobija ono što mu zatreba. Vjerojatno Amerima smeta ovo načelo koje posjeća na komunizam, ali načelo socijalnoga zdravstvenog osiguranja nije nastao u komunizmu već davne 1883 u Njemačkoj kad je prvi put u svijetu uvedeno solidarno zdravstveno osiguranje.

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 14:07

Faktori u zdravstvu su:
1. Ljekari
2.bolnice
3. farmacija 
4. Zdravstvena osiguranja 
Svi se bore za komad kolača od 17% GDP koliko FED izdvaja za zdravstvo gradjana.
Zakonom je garantovano liječenje svima,bez obzira ima li osiguranje,novac da plati ili ne. Za one sa slabijim primanjima država daje besplatno osiguranje. Kada se dobije taj veliki račun iz bolnice a nemate osiguranje lako se to reguliše. Bolnica vam daje tzv charity. Uslov je da ste kvalifikovani. Kod mene u lokalnoj bolnici uslov je da imate manje od $70 hiljada na bankovnom računu. Možete imati kuću,nije problem vlasništvo-dobićete charity,to jest otpis duga. Bolnica će dobiti svoj novac iz državnog zdravstvenog fonda.
Naravno poreski obveznici plaćaju to.
Šta bi bilo da Vladimirov prijatelj iz Canade nije imao osiguranje?
I dalje bi bio liječen,isti tretman.
Samo što bi troškovi liječenja pali na američke poreske obveznike.
Ovako je Canada sve platila.
Ilegalni migranti su ogroman udar na zdr sistem. Ulaze u Ameriku,žene im se poradjaju,svi imaju sve besplatno. Trump je obećao riješiti to,vidjeli smo efekat.
Veliki je ovo problem

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

Popara voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 14:20

Logika toga sustava je bolje štruca u hladu nego dvije na suncu. 
Što bi se netko zamarao osiguranjima i porezima, bolje onda ležati kad je sve besplatno.

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
gospodine
Gušter
Gušter
gospodine


BROJ POSTOVA: : 69
ČLAN OD: : 2014-04-15
M(j)esto Praha

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 17:34

Najbolje zdravstveno je u Švedskoj.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 19:00

gospodine (citat):
Najbolje zdravstveno je u Švedskoj.
pa i nije mnogi se zale na zdravstveni sistem
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 19:04

opsta blokada Ukrajinskih granicnih prelaza od Madjarske do Poljske. protest kamiondzija. jer ukrajinci rade prevoz u EU  mnogo jeftinije. plate vozaca,porezi,registracija kamiona jeftinija u Ukrajini pa je i prevoz mnogo jeftiniji. to je dovelo mnoge prevoznicke kompanije unutar eu na rub propasti
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 19:18

Opšte je poznato da Srbi u USA su glavni igrači u transportom kamionima. Interesantno je većinom Beogradjani. Rade sve od prevoza,preko logistike,brokeri.
Čitava je industrija u njihovim rukama. Dosta tih vozača stanuje u mojim stanovima,većinom Beogradjani i to oni iz kruga dvojke.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

Popara voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 19:30

milutins (citat):
Opšte je poznato da Srbi u USA su glavni igrači u transportom kamionima. Interesantno je većinom Beogradjani. Rade sve od prevoza,preko logistike,brokeri.
Čitava je industrija u njihovim rukama. Dosta tih vozača stanuje u mojim stanovima,većinom Beogradjani i to oni iz kruga dvojke.
ma zajeban je to posao. ovaj moj drugar izgubio zdravlje. negde +40 a negde -40 sve zavisi koji kraj Canade ili Amerike i nikad nisi kuci. i normalno Beogradnjanin
Na vrh Go down
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 19:34

Naporan je to posao i stalno izbivanje od kuće. Slabo se kreću, loše jedu. Zdravlje zacas ode.

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4130
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime10.12.23 23:55

Ako si profesionalac ok je. Voziš 11sati dnevno ostalo odmaraš. Novi kamioni su super moderni,udobni,klimatizovani,imaju malu kuhinju,prostor za spavanje.
Svako odmorište /service area omogućuje besplatno tuširanje.
Kao i svaki posao nije za svakoga.
Dnevno voze prosječno po 550 milja/900 km.
Ovi moji vozači stanari obično voze po 15 ak dana,dodju nazad u New Jersey odmore 5-6 dana i tako stalno

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju

Popara voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime11.12.23 5:52

milutins (citat):
Ako si profesionalac ok je. Voziš 11sati dnevno ostalo odmaraš. Novi kamioni su super moderni,udobni,klimatizovani,imaju malu kuhinju,prostor za spavanje.
Svako odmorište /service area omogućuje besplatno tuširanje.
Kao i svaki posao nije za svakoga.
Dnevno voze prosječno po 550 milja/900 km.
Ovi moji vozači stanari obično voze po 15 ak dana,dodju nazad u New Jersey odmore 5-6 dana i tako stalno
 pa ovaj moj drugar je pao u nesvest kad je izasao iz kamiona. u kamionu je konstantno bilo 25 a napolju 42. drugo umor i nagla promena temperature su ucinili svoje. kako postaviti lance na kamion kad je napolju -20 i sneg? ili sipati gorivo a napolju -30. dve godine je stalno vozio relacuju Toronto EDMONTON krajnji sever Canade na granici sa Aljaskom. zato je i izgubio zdravlje. ne moze u svakoj drzavi da se vozi 11sati. i na to treba obratiti paznju. negde je ograniceno samo na 8. ono sto je dozvoljeno u Ontariju nije dozvoljeno u Britis Kolumbiji, nesto sasvim trece je u Texasu.
Na vrh Go down
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime11.12.23 9:19

Znam neke koji to rade i znam kako je naporno. Sto Vladimir kaze, ima raznih propisa od drzave do drzave i sve se to mora da prati i postuje. Kazne nisu male i mogu da dovedu do oduzimanja vozacke. A bez vozacke oni su prakticno bez posla.

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime11.12.23 9:28

verdnije od novca koji sam zaradio su ljudi koje sam upoznao Hamza iz Alzira stvarno jedan vredan mlad covek, moj brat Naser iz Afganistana i moj bivsi gazda i prijatelj Mohamed iz Pakistana. ovi ljudi su delili samnom i parce hleba. Suad i Sead iz Novog Pazara moji bivsi gazde neverovatno vredni i posteni momci
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime11.12.23 11:44

[You must be registered and logged in to see this link.] kakvo gospodarstvo ovo je katastrofa to se nigde ne moze dogoditi samo kod nas
Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2687
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime11.12.23 17:32

PLAČE TOP MANAGERJI - 2022

Borza, lestvica najbolje plačanih menedžerjev na Piazza Affari v Italiji. Manley (Fca) v vodstvu
Za managerje je bilo leto 2022 zlato. Bruto zaslužek prvih desetih je dosegel 231,2 milijona, kar je +17 % glede na 197,4 milijona leta 2021. Leta 2020 je Covid prepolovil svetovni zaslužek

* Mike Maley - exCFA FCA - 51,18 milijonov €
* Fulvio Montipo - Interpump - 48,1 milijonov €
* Marco Tronchetti Provera - vice predsednik AD Pirelli - 19,9 milijonov €
* Muccia Prada - AD Prada - 18,14 milijonov €
* Patricio Bertelli - AD Prada - 18,14 milijonov €
* Carlo Cimbri - predsednik UNIPOL - 16,46 milijonov €
* Giovanni Tamburi - predsednik AD Tip - 15 milijonov €
* Carlo Tavares - AD Stellantis - 14,9 milijonov €
* Scott Wine - AD CNH - 14,3 milijonov €
* Marco Gobbetti - ACE AD Ferragano - 13,9 milijonov €
* Geritt Marx - Iveco Group - 5,6 milijonov €
Borsa, la classifica dei manager più pagati a Piazza Affari. In testa Manley (Fca) - 24+ (ilsole24ore.com)
Na vrh Go down
splico70
Desetar
Desetar
splico70


BROJ POSTOVA: : 267
ČLAN OD: : 2009-09-13

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime11.12.23 21:05

vladimir (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.] kakvo gospodarstvo ovo je katastrofa to se nigde ne moze dogoditi samo kod nas

Hoće li Slovenci ikad vidjet svoje novce? Vjerojatno neće.

vladimir voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime12.12.23 19:12

[You must be registered and logged in to see this image.]
48 nora b 52 ide u izvoz u kalibru 155mm sa pratecom opremom i municijom vrednost posla 311 mil  eur dobar posao za Srbiju
Na vrh Go down
splico70
Desetar
Desetar
splico70


BROJ POSTOVA: : 267
ČLAN OD: : 2009-09-13

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime13.12.23 19:29

Nešto sam pročitao onako u prolazi da Indija zahtijeva nekakve grdne milijarde od EU za plin. Zna li netko nešto više?
Na vrh Go down
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.12.23 19:48

Ja nisam cuo za te pare. Na osnovu cega?

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.12.23 20:13

Rusiji hvali 5 miliona radnika. rekordna nezaposlenost. zbog nemogucnosti iznosenja novca iz RUSIJE JER CE U INOSTRANSTVU BITI ZAMRZNUT TAJKUNI I OSTALI BIZNISMENI ULOZILI ENORMNE SUME NOVCA U RUSIJU.
Na vrh Go down
Kukuriku
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Kukuriku


BROJ POSTOVA: : 337
ČLAN OD: : 2013-03-07

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime05.01.24 15:57

vladimir (citat):
Rusiji hvali 5 miliona radnika. rekordna nezaposlenost. zbog nemogucnosti iznosenja novca iz RUSIJE JER CE U INOSTRANSTVU BITI ZAMRZNUT TAJKUNI I OSTALI BIZNISMENI ULOZILI ENORMNE SUME NOVCA U RUSIJU.

Eto zgodna prilika za nas.

_________________
Pero, stvarno ne znam zašto, valjda neki tehnički problemi. By Max Blitz

vladimir voli ovaj upis

Na vrh Go down
splico70
Desetar
Desetar
splico70


BROJ POSTOVA: : 267
ČLAN OD: : 2009-09-13

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime20.01.24 22:40

Mi sami ne znamo ni što bi ni kud bi. Uvijek kaskamo za svijetom.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 11:40

splico70 (citat):
Mi sami ne znamo ni što bi ni kud bi. Uvijek kaskamo za svijetom.
ma znali smo sve i imali smo sve pa smo to razjebali. a sad smo ko guske u magli
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 14:16

Ma šta smo imali, utopiju i privid nečeg nerealnog?

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 14:34

VBČ (citat):
Ma šta smo imali, utopiju i privid nečeg nerealnog?
ma imali smo bar mir i niko nije bio gladan. sta sad imamo? sve je prodato strancima?
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 14:40

Ima i ta mjesta. A, tko nam je kriv?

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 14:42

VBČ (citat):
Ima i ta mjesta. A, tko nam je kriv?
MA SAMI SMO KRIVI  al nam lakse da krivicu prebacimo na drugog

splico70 voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13991
ČLAN OD: : 2009-05-01

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 14:46

vladimir (citat):
VBČ (citat):
Ima i ta mjesta. A, tko nam je kriv?
MA SAMI SMO KRIVI  al nam lakse da krivicu prebacimo na drugog

Tipično balkanski.  flower

_________________
Bit će ovo sve dobro!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
splico70
Desetar
Desetar
splico70


BROJ POSTOVA: : 267
ČLAN OD: : 2009-09-13

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 16:01

Je, je uvijek drugi krivi. Ako nije susjed, je onaj iz drugog sela.

vladimir voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime21.01.24 17:20

Rusija je neprikosnoveni lider nuklearne industrije u svetskim razmerama, a usluge koje pruža su bolje, jeftinije i kvalitetnije. Drugim učesnicima na ovom tržištu biće veoma teško da konkurišu Ruskoj Federaciji
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6426
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.04.24 15:52

Prosečna zarada feb 2024:

Srbija 802€


Crna Gora 821€


Hrvatska 1.248€
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.04.24 16:27

Sloba1 (citat):
Prosečna zarada feb 2024:

Srbija 802€


Crna Gora 821€


Hrvatska 1.248€
jeste malo sutra ko u Swedskoj prosecna plata 3000eur. u HR  zakonski minimalac 910eur. u Srbiji bi svi bili srecni kad bi primali HR  minimalac iako je bruto
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.04.24 16:30

2023 god 240 000tona bakra i 7.5 tona zlata je proizveo RTB BOR . Imajuci u vidu da je cena bakra oko 10000usd po toni to je fantasticna cifra para. obzirom da je bakar trazena roba plasman uopste nije upitan. to je nesto vise od 2.5 milijardi usd obim proizvodnje. dok je RTB BOR  bio u vlasnistvu Srbije bio je stalni gubitas , a od kad su dosli Kinezi najprofitabilnija firma u Srbiji
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6426
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.04.24 16:33

I, poenta je da moji podaci tj. zvanični nisu tačni... Ne znam kako drugačije tumačiti tvoju opasku.

Popara voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.04.24 16:34

[You must be registered and logged in to see this image.]
tri svajcarska voza Stedler placena su 54miliona eur ,5 kineza placeno iste pare. na slici su novi kineski brzi vozovi
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6965
ČLAN OD: : 2011-01-25

Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime30.04.24 20:03

Sloba1 (citat):
I, poenta je da moji podaci tj. zvanični nisu tačni... Ne znam kako drugačije tumačiti tvoju opasku.
tvoji podaci su Slobo sigurno tacni samo sto ja i ti jedemo kupus drugi jedu meso a ono ispade da svi jedu kupus sa mesom po podacima.

Sloba1 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Gospodarstvo - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gospodarstvo   Gospodarstvo - Page 15 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Gospodarstvo
Na vrh 
Stranica 15/19Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: EKONOMIJA / GOSPODARSTVO I TEHNOLOGIJA
-
Idi na: