FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Iseljenici

Go down 
+29
vladimir
PORUCNIK
Max Blitz
VBČ
jozl52
Brkakougar
gospodine
dragan miletic
Delboy
puc(f)lek
alexandar
zokika
semsudin
pucflek
arcibald01
dinosaurus
Srdjan Radovanov
KeleOMJ
pukovnik
ZAGORAC
dpuric
013gonzo
Jozo Trklja
gerard ford
Sloba1
pera84
milutins
SveJug
lacoš
33 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 20  Next
AutorPoruka
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Aug 02, 2017 2:05 pm

vladimir (citat):
zivot u Svedskoj nasih ljudi ali i samih svedjana jednom reciju bih opisao jako jako skromno. o zivotarenju nema govora. ispred kuce audi a6 a biciklom ide na posao cak i kad pada kisa. to uopste nije normalno. cene voca i povrca su i do 10 puta vece nego u Srbiji.

Vladimire, on to radi zbog zdravlja a ne sto nema para za benzin.
A kvalitet zivota u jednoj zemlji ne mjeri se cijenom krusaka i paprika.

Kad sam prije dvadeset godina polazio ovamo, imali smo orijentaciju u americkoj ambasadi. Pricalo se o svemu i svacemu, mogao si da postavljas pitanja itd. Vrlo dobro se sjecam djevojke koja je drzala "nastavu" i rekla je: ako zelite da se brzo prilagodite, uspijete i zivite normalan zivot, nemojte da uporedjujete to i ovo. Prihvatite stvari onakve kakve jesu i potrudite se da umjesto kritikujete, naucite nesto vise i razumijete. 
Znam ih nekoliko koji se poslije dvadeset i kusur godina jos uvijek cude i pitaju "koja je to budala izmislila da se po pecenju maze "pekmez". 
Nisu se mnogo pomakli (ni materijalno ni duhovno) od onog gdje su bili prvih dana.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Aug 02, 2017 2:20 pm

pera84 (citat):
Znam ih nekoliko koji se poslije dvadeset i kusur godina jos uvijek cude i pitaju "koja je to budala izmislila da se po pecenju maze "pekmez".

Meni ovakav stav mentaliteta u Dalmaciji odavno prilično smeta, iako sam od tamo.
"Ubili" bi te za ovo, i bez navodnika, dosta njih se doslovno pjeni iako si takvo jelo npr. spremio samo za sebe i ne misliš ga nikome naturati. Samo da vide da si nešto "krivo" dodao, stavio.... nevjerojatno.
Zažmirit će samo ako su turisti u pitanju, domaćima se ne tolerira.
Nemoguće mi je s vlastitim ujakom zajedno spremat nešto od njegovih upadica i zamjerki, a čovjek se baš izvervira.  Surprised Ako nije točno kako treba bit - upropastio si namirnice.
Ok, kod mlađih kao i kod svih mladih svuda ima pomaka, ali su stariji nepokolebljivi.
Možda malo pretjerujem, ali sam više puta doživio partibrejkersku situaciju bez potrebe.

Dalmacija ima izvrsnu tradicionalnu kuhinju i treba je čuvati, ali nije to poanta.

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Aug 02, 2017 3:56 pm

Max Blitz (citat):
pera84 (citat):
Znam ih nekoliko koji se poslije dvadeset i kusur godina jos uvijek cude i pitaju "koja je to budala izmislila da se po pecenju maze "pekmez".

Meni ovakav stav mentaliteta u Dalmaciji odavno prilično smeta, iako sam od tamo.
"Ubili" bi te za ovo, i bez navodnika, dosta njih se doslovno pjeni iako si takvo jelo npr. spremio samo za sebe i ne misliš ga nikome naturati. Samo da vide da si nešto "krivo" dodao, stavio.... nevjerojatno.
Zažmirit će samo ako su turisti u pitanju, domaćima se ne tolerira.
Nemoguće mi je s vlastitim ujakom zajedno spremat nešto od njegovih upadica i zamjerki, a čovjek se baš izvervira.  Surprised Ako nije točno kako treba bit - upropastio si namirnice.
Ok, kod mlađih kao i kod svih mladih svuda ima pomaka, ali su stariji nepokolebljivi.
Možda malo pretjerujem, ali sam više puta doživio partibrejkersku situaciju bez potrebe.

Dalmacija ima izvrsnu tradicionalnu kuhinju i treba je čuvati, ali nije to poanta.

Pa, stvarno, šta će pekmez na pečenju? Suspect
Negdje, oko 2000te sam sreo našeg čovjeka, koji je emigrirao u SAD i dobio državljanstvo. Za par sati, koliko smo bili u društvu, nije prestajao da se čudi:"Kako je to kod vas? Kod nas u junajted stejs je..."
Pitam ga koliko je dugo u Americi.

- Pet godina - odgovorio je.
bounce

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Aug 02, 2017 4:33 pm

PORUCNIK (citat):
Pa, stvarno, šta će pekmez na pečenju?

Probao sam u zadnjih par godina više kineskih jela u kombinaciji voća i mesa, super je meso s kikirikijem... Smile
Onda probam napraviti 'po svom' neku kombinaciju 'otprilike' tako i meni je ok.
Ne volim jake, ljute, intenzivne začine, ostalo može...

Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Aug 02, 2017 4:46 pm

Citat :
Pa, stvarno, šta će pekmez na pečenju?

Eh evo ga, Ness.
I to na mom rostilju, (kod mene u US). Laughing


[You must be registered and logged in to see this image.]


Nije pekmez (tako ga krstili yugosi) nego sos, (preljev, kako hoces...) 
Kuhana mjesavina raznih zacina i tekucina kojom se meso prelije kad je gotovo ili ponekad u toku kuhanja. 
(neki se mogu koristiti i kao marinada u kojoj meso odlezi prije kuhanja)
Moze i sa strane pa umaces po zelji.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Aug 02, 2017 5:45 pm

pera84 (citat):
Citat :
Pa, stvarno, šta će pekmez na pečenju?

Eh evo ga, Ness.
I to na mom rostilju, (kod mene u US). Laughing


[You must be registered and logged in to see this image.]


Nije pekmez (tako ga krstili yugosi) nego sos, (preljev, kako hoces...) 
Kuhana mjesavina raznih zacina i tekucina kojom se meso prelije kad je gotovo ili ponekad u toku kuhanja. 
(neki se mogu koristiti i kao marinada u kojoj meso odlezi prije kuhanja)
Moze i sa strane pa umaces po zelji.
Dobro izgleda. Mislio sam da je pravi pekmez.
Čudio sam se tipu koji je, uz rakiju jeo hurnašice. Mislio sam da je grozno probati med i bijeli luk.
U suštini, sve može da se jede.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14083
ČLAN OD: : 2009-05-01

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Aug 02, 2017 6:29 pm

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Pa, stvarno, šta će pekmez na pečenju?

Probao sam u zadnjih par godina više kineskih jela u kombinaciji voća i mesa, super je meso s kikirikijem... Smile
Onda probam napraviti 'po svom' neku kombinaciju 'otprilike' tako i meni je ok.
Ne volim jake, ljute, intenzivne začine, ostalo može...


Ja upravo volim jake i ljute začine. Kad sam na Balkanu meni je sve nešto bljutava i bezbojna hrana.

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 5:43 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 12:30 pm

da nam ostatak sveta  nije do kolena. to je potpuno tacno. i ja sam ubedjen u to.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 12:42 pm

vladimir (citat):
da nam ostatak sveta  nije do kolena. to je potpuno tacno. i ja sam ubedjen u to.

Napisi konkretno,iznesi dokaze tome.
Nemoj nesto da tvrdis tek onako-pazi ako neko tvrdi suprotno nije manji patriota .......................

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 1:23 pm

ma zezam se brate. da smo mi najpametniji na svetu bili bi Japan br 2 a ne Srbija. mi  i dan danas izmisljamo rupu na saksiji umesto da nesto sto se u praksi u drugim zemljama pokazalo dobro usvojimo. evo jedan prost primer iz Italije ko ima jednu nekretninu i u njoj zivi neplaca nikakav porez , ko ima dve ili vise porez progresivno raste.pojedinci u srbiji vise i neznaju koliko nekretnina imaju i normalno ih izdaju za pare a porez nikom neplacaju. to jednostavno nigde nepostoji.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 1:38 pm

Prvo treba napraviti drzavu,urediti je-vrlo ozbiljan posao.
Porez na nekretnine je sasvim normalna stvar,pitanje je vremena kada ce to ozivjeti na nasim prostorima.
S obzirom da sam u toj industriji , taj porez je i najveca stavka rashoda.Jednostavno se nemoze izbeci,deo kalkulacija prilikom kupovine/prodaje.
Kada bih napisao koliko placam porez na nekretnine zacudio bi se.Generalno u Evropi na zapadu taj porez je daleko manji u odnosu na vrijednost nekretnine,zaradu od iste i sl.
U svom biznisu sa nekretninama nemam partnera (osim supruge)ali mi je drzava najveci partner.Za njih mora biti.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 1:47 pm

Nisam bash 100 % siguran da se na privatnu rezidenciju u Italiji,ukoliko je ona jedina nekretnina u vlasnistvu ne podleze placanju poreza na istu.Nekako mi je to nepojmljivo za kapitalizam ???Moguce je da se prilikom prodaje  te kuce/stana namijenjene striktno za stanovanje ne placa porez na kapitalnu dobit koji nema nikakve veze sa porezom na nekretnine.
U USA visina poreza na nekretnine zavisi samo i jedino samo od trzisne vrednosti iste-nikako of imovinskog stanja,zarade,broja djece,gubitka posla "istatijaznam".Isto placa onaj koji je multimilioner ili je ispod granice siromastva.
Kada se predje starosna granica of 65 godina porez na privatnu rezidenciju (samo nju)moze se zamrznuti na nivo koji je tada,naravno da  za to se moraju ispuniti odredjeni uslovi koji variraju of grada do grada,kod mene da bi bili kvalifikovani za zamrzavanje posle 65 godina starosti godisnja porodicna zarade ne sme da predje $80 000.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 6:44 pm

sigurno je tako. taj zakon je donet u vreme Berluskonija i nijedna vlada posle njega nije se usudila da ga ukine. po meni je to posteno.
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14083
ČLAN OD: : 2009-05-01

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 7:42 pm

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]


Da, mentalitet naših ljudi (iako ne svih) je u tome kako izigrat zakon i pravila.
Jednom tako vozim auto dolje kad sam bio na odmoru i moj suvozac,
rodjak, koji takodjer živi u Njemačkoj mi pametuje što vozim ovako a ne onako.
Naime na tome raskrižju se uopće ne smije skrećat na lijevo, puna linija, znak za obveznu vožnju desno.
Reko, ti u Njemačkoj to nikad ne bi uradio, tamo voziš ko pičkica, ali ovdje udri svakako.

Doduše tu je kriva država i policija, ali i mentalitet.

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 8:49 pm

vladimir (citat):
sigurno je tako. taj zakon je donet u vreme Berluskonija i nijedna vlada posle njega nije se usudila da ga ukine. po meni je to posteno.


Izgleda da si u pravu. Talijani drzavljani ne placaju porez na primarne rezidencije ukoliko nisu u pitanju luksuzni objekti. Prilikom kupovine placaju 9 % poreza opstini plus par stotina eura katastru. Ukoliko zive duze od 5 godina u istoj prilikom prodaje ne placaju porez na  kapitalnu dobit/profit. 
Izgleda da je kod njih  jako povoljno-skoro kao u socijalizmu.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 9:39 pm

malo mi zasmetao ovaj komentar da smo mi operisani od osecaja nize vrednosti. stvarno nema nijednog razloga da se tako ja osecam a i bilo ko sa ovih prostora. po cemu bi mi bili manje vredni od bilo koga. ja uopste nisam video da su ovi svedi ili austrijanci pametniji ili sposobniji od mene bez obzira sto su i po 20god. bili mladji od mene.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 04, 2017 10:30 pm

vladimir (citat):
malo mi zasmetao ovaj komentar da smo mi operisani od osecaja nize vrednosti. stvarno nema nijednog razloga da se tako ja osecam a i bilo ko sa ovih prostora. po cemu bi mi bili manje vredni od bilo koga. ja uopste nisam video da su ovi svedi ili austrijanci pametniji ili sposobniji od mene bez obzira sto su i po 20god. bili mladji od mene.
Pitali Crnogorca:
- Bi li umio da voziš helikopter?
- Nijesam probao, ali mislim da bih.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSat Aug 05, 2017 1:53 am

vladimir (citat):
malo mi zasmetao ovaj komentar da smo mi operisani od osecaja nize vrednosti. stvarno nema nijednog razloga da se tako ja osecam a i bilo ko sa ovih prostora. po cemu bi mi bili manje vredni od bilo koga. ja uopste nisam video da su ovi svedi ili austrijanci pametniji ili sposobniji od mene bez obzira sto su i po 20god. bili mladji od mene.

Nije niko rekao da treba da se osjecas manje vrijedan, (neki) nasi ljudi su se dokazali i pokazali u svijetu.
Ali na osnovu cega si ti (i ja takodje) pametniji od svih?
Toliko tog sam se naslusao i nagledao ovdje, da nije smijesno bilo bi zalosno.
I sto je interesantno, nema tog polja gdje "zemo" nije superioran. Sport, nauka, tehnika, biznis...ma sta zamislis.

Zapad, (posebno Amerika) ima jednu vrlo dobru stranu, ako mislis da znas i mozes, bujrum, dokazi se. 
Nebo je granica, a uspjeh (pare) je mjerilo.
A one price "ma mog'o sam i ja samo da sam htio..." to moze u sitne sate u kafani.

Jedan nas (ratni, nije bitno koje vojske) general, u svom intervjuu je to sazeo u dvije recenice. 
Nas covjek je takav. Kad vidi generala, on kaze, ko ga jebe, ja ga znam kad je bio vodnik.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSat Aug 05, 2017 5:16 am

ovaj servis gde sam sad radio je proglasen 2016 za jedan od 20 najboljih servisa u Svedskoj.kvalitet jednog automehanicara gazda ocenjuje po broju uradjenih vozila. ja imam sasvim drugi kriterijum a to su pare ili kasa koliko je ko uspeo da kasira.nije BMW  i Volvo isto.Volvoa i Saaba  u Svedskoj zna i baba da popravi a u BMW i Mercedes moze samo da gleda . kad sam u Becu radio chrysler 300c svabe su se cudile sta radim a i moj alat im je bio posebno zanimljiv.alat made in USA  nikad nisu videli.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 06, 2017 9:20 pm

VBČ (citat):
Da, mentalitet naših ljudi (iako ne svih) je u tome kako izigrat zakon i pravila.

Ima jedna po meni važna stvar koja je kod nas iščezla, barem kako čujem (vidim i čitam) - nema više podmićivanja policajaca na licu mjesta za prekršaje, npr. prometne.
Bolje je ne pokušavati, a ni od njih nema prijedloga za "dogovor".
Može se odmah ili u roku tri dana platiti 50%, što se tiče malih kazni od par stotina kuna, ali je to legalno.
Za napuhavanje alkohola i veće prekoračenje brzine nema teorije da se izvučeš.

Nekad je za proputovanje kroz BiH bilo skoro pa nužno imati sitnih novčanica od po 10-20 eura kad se vidi podignuta palica, s tim je dosta toga bilo rješivo, ne znam kako je sada...

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 06, 2017 10:38 pm

Max Blitz (citat):
VBČ (citat):
Da, mentalitet naših ljudi (iako ne svih) je u tome kako izigrat zakon i pravila.

Ima jedna po meni važna stvar koja je kod nas iščezla, barem kako čujem (vidim i čitam) - nema više podmićivanja policajaca na licu mjesta za prekršaje, npr. prometne.
Bolje je ne pokušavati, a ni od njih nema prijedloga za "dogovor".
Može se odmah ili u roku tri dana platiti 50%, što se tiče malih kazni od par stotina kuna, ali je to legalno.
Za napuhavanje alkohola i veće prekoračenje brzine nema teorije da se izvučeš.

Nekad je za proputovanje kroz BiH bilo skoro pa nužno imati sitnih novčanica od po 10-20 eura kad se vidi podignuta palica, s tim je dosta toga bilo rješivo, ne znam kako je sada...

- Će se svi podavite za 10 evra - reče policajac u Srbiji vozaču, koji je vozio porodicu i imao sve dokumente i ostalo, čak bili i vezani, pa ga nije imao za šta kazniti. Mad

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Aug 08, 2017 11:46 pm

Impresije Engleza koji je odlučio stalno živjeti u Zagrebu.

Ed Alexander je 31-godišnji Englez koji je oženio našu ‘purgericu’ te odlučio u Zagrebu provesti život. Čim smo sjeli na piće na Opatovini, ponosno je istaknuo kako je dobio svoj OIB te čeka svoju novu osobnu iskaznicu. Na svom besprijekornom hrvatskom jeziku, koji je završio na studiju u Engleskoj, objasnio nam je zašto je došao u Zagreb te nas upoznao s razlikama u načinu i stilu života u Engleskoj i Hrvatskoj. Ed je u Engleskoj odlučio upisati studij hrvatskog jezika, jer kako kaže htio je naučiti neki novi jezik.
‘U Engleskoj ne možete studirati francuski, španjolski ili njemački, ako ga već prije niste učili, nego morate uzeti neki novi jezik. Ja sam manje-više slučajno odabrao hrvatski.‘ rekao je naglašavajući da mu je drago da je odabrao upravo hrvatski.
Za razliku od mjesta gdje sam živio, u Hrvatskoj je svakodnevni život bolji bez obzira na to što su plaće manje. U Hrvatskoj je teže priuštiti neke luksuzne stvari kao putovanja, ali svakodnevni život je bolji u odnosu na London.‘ zaključio je Ed. Naš nam je sugovornik naveo kako je i društveni život u Zagrebu bolji, dok su u Engleskoj ljudi više usmjereni na posao te nemaju dovoljno vremena za druženje
Ed komentira kako u Hrvatskoj vlada veći ekonomski stres nego u Engleskoj, te je potrebno više paziti na financije. Navodi kako je pozitivna strana Zagreba to što je opušteniji unatoč ekonomskom stresu u kojem se građani nalaze.
‘U Zagrebu možda nećeš živjeti bolje, niti bogatije, ali ćeš živjeti ljepše‘, dodao je Ed.
Bez obzira na negativne strane koje nosi život u Zagrebu, Ed je odlučio ostati. Ne smatra da će Zagreb biti masovna destinacija stranih državljana jer Zagreb nije mjesto gdje se dolazi zaraditi novac. Zagreb je mjesto gdje je život lijep.


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Aug 11, 2017 9:54 am

potpuno se slazem sa englezom
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSat Aug 19, 2017 7:53 pm

OGLAS ZA POSAO U SARAJEVU

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 5:15 pm

Pekli paprike za ajvar u dvorištu, a sad im prijeti zatvorska kazna

[You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 5:19 pm

PORUCNIK (citat):
Pekli paprike za ajvar u dvorištu, a sad im prijeti zatvorska kazna

Ne može doći kazna uz propisan dvorišni roštilj ili sl.
Ima puno raznih modela za kupiti.
Tko je vješt može i sam napraviti.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 6:52 pm

Moguce da su pekli u apartmanskom kompleksu gdje je u principu zabranjena upotreba otvorenog plamena, kuhanje i sl.Tesko je povjerovati da im se ovo desilo u dvoristu single family house. 
U multi apartmanskom kompleksu ugovorom o zakupu precizirano je da je kuhanje limitirano u kuhinji, nikako u dvoristu, na balkonu i sl.Obicno je to potkrepljeno lokalnim zakonom.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 7:06 pm

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Pekli paprike za ajvar u dvorištu, a sad im prijeti zatvorska kazna

Ne može doći kazna uz propisan dvorišni roštilj ili sl.
Ima puno raznih modela za kupiti.
Tko je vješt može i sam napraviti.

Nije bitan model. ako zakon kaze ne moze onda ne moze.
Nije samo pitanje drzavnih zakona nego i stanodavca i komsiluka. O tome Milutin zna mnogo vise ali u pravilu ako "homeowners association" u jednom kvartu odluci da nesto ne moze, onda ne moze. 
Imam kolegu u cijem naselju  komercijalna vozila (ako ih stanar ili vlasnik kuce posjeduje) ne mogu biti parkirana na ulici ili ispred kuce, moraju biti garazirana svo vrijeme (osim kad dolaze i odlaze) I to dobije napismeno prije nego kupi ili renta kucu.
Generalno, "nasi" ljudi vole da se prave blesavi (i cesto im to i prolazi) Komsijama je draza tegla ajvara nego cijepanje dlake nacetvoro i tako to ide godinama.
 A onda se pojavi neko kome se iz bilo kog razloga digne kita, podnese prijavu i eto price u novinama.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 7:14 pm

Naravno,nasi ljudi u principu idu logikom nikome ne smeta,sta ce se desiti i tome slicno.Kod mene u gradu je zabranjeno parkirati automobile na ulicu,samo na parking ,chak je zabranjeno u svom dvoristu parkirati na travu.Ja sam jedne prilike parkirao na livadu ispred kuce,policajac stao,pozvonio na vrata te me zamolio da parkiram u svoj parking.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 7:17 pm

Guštam čitati o svim ovim pravilima. cheers
Stvarno.

Ok, mislio sam na uredan sagrađen roštilj, ne na logorsku vatru u dvorištu. Surprised

Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 7:20 pm

Max Blitz (citat):
Guštam čitati o svim ovim pravilima. cheers
Stvarno.

Ok, mislio sam na uredan sagrađen roštilj, ne na logorsku vatru u dvorištu. Surprised

Moze ti ga i Ralf Lauren potpisati, ako pise da ne moze....
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 7:40 pm

pera84 (citat):
Moze ti ga i Ralf Lauren potpisati, ako pise da ne moze....

Ma kužim, jasno, da i ovdje netko stalno dimi susjedima, ne bi isto moglo...

Ali bi se ipak riješilo izvaninstitucionalno. Smile

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 7:43 pm

Max Blitz (citat):
Guštam čitati o svim ovim pravilima. cheers
Stvarno.

Ok, mislio sam na uredan sagrađen roštilj, ne na logorsku vatru u dvorištu. Surprised


Mozes li ti u ZG ispred zgrade zapaliti rostilj (ispravan,sa svom zastitom)ili kiseliti kupus na terasi?
Sigurno ne, takodje je to u gradskom zakonu (City Ordinances).
Ko bash nemoze bez toga neka ide u Kopanicu,Bobotu, Chavoglave i td.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 7:59 pm

milutins (citat):
Mozes li ti u ZG ispred zgrade zapaliti rostilj (ispravan,sa svom zastitom) ili kiseliti kupus na terasi?

Nemam za tim prvenstveno želje ni potrebe u stambenoj zgradi.
Postoji negdje, gdje su se stanari zgrade tako dogovorili, vanjski zajednički roštilj, samo je to vrlo teško organizirati jer će netko već nekako minirati stvar.
Imam mali električni roštilj pa ga ponekad (rijetko) stavim na balkon i nešto jednostavno i brzo ispečem na njemu, a automatski mi bude neugodno ako vjetar mirise odnese prema susjedovom prozoru. Da se tko buni(o) ne bih to prakticirao.

Što se tiče opaske na pravila, nije bila ironija, neka pravila, čim više.

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeMon Aug 21, 2017 7:48 am

Kako li će tek biti sa kurbanima, sad za bajram zatvor

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 27, 2017 3:57 am

vladimir (citat):
da nam ostatak sveta  nije do kolena. to je potpuno tacno. i ja sam ubedjen u to.

Ti si Vladimire novi iseljenik,bolje reci gastarbajter/pecalber .Trenutno si u drugoj fazi .
Faza 1.
Ushicenost,odusevljenje zapadom,kapitalizmom,novim nacinom zivota,razmisljanja su ti drugacija
.Faza 2.
Razocarenje zapadom,povrsnim druzenjima ,pada ti na pamet stari kraj,izlasci sa prijateljima,palacinci kod kuce,pecenje koje mirise ,muci te nostalgija,stalno mislis na rodni kraj.
Faza 3.
Daleko od asimilacije,(nemoguce se prvoj generaciji asimilizovat),vec se uklapas u "mikro zajednicu",najcesce etnicku s obzirom da se kod nashih ljudi posle 90 ih desila poprilicna etnicka homogenizacija,polarizacija,neznam kako to vise da nazovem. U tom period vec smo 7-8 godina van otadzbine,pocinjemo kupovati kuce,stanove,automobile-ukratko ,grcamo u kreditima.Jos uvijek pomazemo rodjacima u starom kraju koji su manje vise lenjcine ili ne zele da svoj zivot uzmu u svoje ruke.. Djeca se radjaju ,postajemo svjesni da ce losije pricati maternji jezik od nas.Radi se puno,izlasci se svode na shopinge. U toj fazi mi koji smo otisli u prekookeanske zemlje-da nazovem to trbuhom za kruhom prvi put posjecujemo ono sto smo ostavili tamo,pravimo paralele,vrzma nam se po glavi da li je sve ovo vredelo odlaska (tetkini palacinci,pecenje rakije kod ujaka,ribolov sa stricem, izlasci u kafice sa drustvom).Tu vec vidimo da ne pripadamo tamo,cudan je i neugodan osjecaj biti stranac medju svojima u svojoj zemlji,gore nego biti stranac u tudjoj zemlji.
Jos smo manje vise "ni tamo ni vamo",nismo jos postali robovi novca,jos uvijek imamo balkanske manire,mada nas tamo vec gledaju u shemi 'samo misle o parama i tome slicno (opaska na generala Alexandra) U ovoj fazi vec pravimo ozbiljnije planove,pocinjemo stedeti novac ,mastamo o velikom bogatstvu.
Faza 4.
Onaj ko je prosao fazu 3 ostaje zauvek (barem njih 90 %),opet uslovno,odnosi se na nas preko bare trbuhom za kruhom.Ovi drugi sto su otisli u Zapadnu Evropu (trbuhom za auspuhom Very Happy )imaju veci kontakt sa rodnim krajem,palacincima,pekmezom itd.
Faza 5.
Zavrsna faza,definitivan ostanak,vecina veza sa zavicajem su pokidane(osim virtuelnih druzenja tipa FB,forumi,zavicajni portal........U ovoj fazi smo prelomili sami sa sobom,svi snovi o povratku (faza 2)su se rasprsili, naveliko smo postali zapadnjaci-ako postanemo robovi materijalizma govorimo sami sebi "pa zato smo i dosli,mogli smo I tamo da prezivljavamo". Odlasci u stari kraj su manje vise prestali.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Aug 27, 2017 3:43 pm

Preskocio sam 2, 3 i 4.  Laughing
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeMon Aug 28, 2017 4:49 pm

Svi smo u pocetku (prva faza)prosli kroz isto, mada je nemoguce generalizovati. Zato sam ja tu fazu nazvao fazom ushicenja. Neko se prilagodio brze,neko kasnije,neko nikada. Nemoguce je reci da nije bilo nostalgije, niti da je bilo lako steci radnu naviku, prilagoditi se radu i disciplini, pisao sam o tome dosta godina unazad. Licno sam nostalgiju (i o tome sam pisao)lijecio odlazeci u Canadu, prilikom svakog prelaza preko Nijagarinih Vodopada imao sam osjecaj da sam u starom kraju......

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Aug 29, 2017 10:44 am

pera84 (citat):
Preskocio sam 2, 3 i 4.

Ako daješ 'dobrovoljne priloge', nema veze, ako ne, dobit ćeš konjsku glavu krevet. Cool

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Aug 29, 2017 5:40 pm

ne znam ni sam sta da kazem. moram da se vratim na posao.ni sam ne znam koliko sam puta cuo  sa nasima nista valjda smo takav narod svi se druze iz neke koristi. ja se tu uopste ne uklapam.zamolio me drugar iz Stockholma da njegovom drugaru nadjem posao u Orebro.  posao sam mu nasao u servisu gde sam radio, red je da zemljak pomogne zemljaka. svi drugi narodi se drze zajedno i pomazu jedni druge samo mi iz ex yu ne.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Aug 29, 2017 5:53 pm

vladimir (citat):
ne znam ni sam sta da kazem. moram da se vratim na posao.ni sam ne znam koliko sam puta cuo  sa nasima nista valjda smo takav narod svi se druze iz neke koristi. ja se tu uopste ne uklapam.zamolio me drugar iz Stockholma da njegovom drugaru nadjem posao u Orebro.  posao sam mu nasao u servisu gde sam radio, red je da zemljak pomogne zemljaka. svi drugi narodi se drze zajedno i pomazu jedni druge samo mi iz ex yu ne.
"Učini sevap pa frlji u voda! Ako riba ne zna, Alah će da zna."
                                                                
                                                                     Stevan Sremac

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Aug 29, 2017 7:24 pm

Max Blitz (citat):

Ako daješ 'dobrovoljne priloge', nema veze, 

Jok!
Lakse mi je izvadit' zub nego dolar iz dzepa.  smijehx
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Aug 29, 2017 7:57 pm

PORUCNIK (citat):
Pekli paprike za ajvar u dvorištu, a sad im prijeti zatvorska kazna
 

Trebali su ovako

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeFri Sep 08, 2017 8:06 pm

Ona je iz Nemačke, on iz Holandije - izabrali su srpsko selo za dom.
Sada žive od poljoprivrede, a ljudi iz cele zemlje dolaze da uče od njih - samo još uvek ne komšije.

Nemačko-holandski mladi par, Vivijen Šetler (Vivien Scheidler) i Bau Kegels (Boudewijn Kegels) pre devet godina doselili su se u selo Jalovik, u blizini Šapca, gde su započeli proizvodnju biodinamičke hrane. Na sedam i po hektara uzgajaju oko 50 različitih vrsta povrća, žitarica i lekovitog i začinskog bilja na potpuno prirodan način. Da bi proizvodi bili jedri, ona primenjuje nemački setveni kalendar zasnovan na kretanju planeta.
Vivijen je u Srbiju prvi put došla 2002. godine, kao učesnik na seminaru o biodinamičkoj poljoprivredi, i već tada je znala da će ostati u našoj zemlji. Lingvista po obrazovanju, čari sela otkrila je prvi put u Srbiji i prepustila im se bez ikakvog iskustva. Ubrzo joj se priključio i partner Bau, nesvršeni filozof i arhitekta. Kupili su staračko domaćinstvo u selu Jalovik i započeli nov život.
- Kada ustanem, prvo idem u štalu. Hranim krave, koze i patke. Onda muzem krave. Kad sve završim, vraćam se u kuću da spremim doručak i nahranim decu. Posle toga se vraćam na njivu. Ako imamo volontere, onda se posvećujem njima - priča Viv.
- Ja sam studirao filozofiju, pa arhitekturu i na kraju visoku građevinsku. Teško je učiti, ali je teško i ovo. Naučio sam da vozim traktor i na tri i na četiri noge - priča kroz smeh Bau.


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Sep 10, 2017 10:44 am

pozdrav svim clanovima foruma iz daleke Svedske. nisam pogresio sto sam dosao kod pakistanca bolji je covek od ovih nasih  deset puta
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14083
ČLAN OD: : 2009-05-01

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeSun Sep 10, 2017 8:06 pm

vladimir (citat):
pozdrav svim clanovima foruma iz daleke Svedske. nisam pogresio sto sam dosao kod pakistanca bolji je covek od ovih nasih  deset puta

cheers

_________________
Inta ilaahi, inta abuye, Inta habibi wikullil muna...
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Sep 12, 2017 9:10 pm

Ispovijest Bosanca u Americi

Uspomene i sjećanje me najvise jebu. Da nije njih, poslije ovih 12 godina provedenih ovde, bio bih pravi Amerikanac. Bio bih glup, radio bih od jutra do mraka, jeo hamburgere, gledao televiziju i štedio pare da, jednom kad napunim (ako napunim) 70, odem na put oko Svijeta...
Jebe me što mi djeca neće u Bosnu. Kažu, radije bi na Havaje, dosadno im u Sarajevu. Eto, jebe me i Bosna, i Sarajevo, i prije i sad. Jebu me i Havaji, jer se i meni jebe za Havaje. Bio sam u Bosni, do sad, osam puta. Potrošio silne pare i jebe me i to jer sam mogao mirno živjeti bez duga na kreditnim karticama, pa me sad jebe i dug. Jebe me i to što mi nije žao para, a kad mi nije žao, vidim da ću još dugo, ostati samo skoro Amerikanac.
Jebe me i naglasak, pa kad god progovorim, uvijek me neko pita odakle sam, Zato najradije šutim. Jebe se njih odakle sam ja. Vrućina na Floridi i uragani me pravo jebu. Na plaže ne idem već godinama. Od kad su zabranili pušenje u restoranima, jedem samo kući. Jebe me što ne mogu pušiti gdje ja hoću, a jebu me i cigare od kojih sve teže dišem...


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4188
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeTue Sep 19, 2017 11:50 am

Za vrijeme nesretnih 90 ih (purgerov izraz) doslo je do polarizacije u emigraciji, u smislu izlazaka u etno kafane ,crkve i sl.Na poslovima, po kucama manje vise druzili smo se kao da se nishta ne deshava. Sada je isto kao i pre-dzaba ste ratovali.   Very Happy  pitanje   lumpovanje

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7105
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitimeWed Sep 20, 2017 5:06 pm

nikad to nece biti isto kao pre
Na vrh Go down
Sponsored content





Iseljenici - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 12 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Iseljenici
Na vrh 
Stranica 12/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Iseljenici

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: RAZNO
-
Idi na: