FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Iseljenici

Go down 
+29
tomerc
013gonzo
Četni evidentičar
Gringo
Marduk
zokika
Delboy
semsudin
dinosaurus
Matrix
Pero™
lacoš
Stazio
BEOGRAD
Kemo Specijalac
pera84
dojran
purger
East&West
Gligor
ZAGORAC
bojnik
SveJug
Max Blitz
vladimir
VBČ
pukovnik
dpuric
milutins
33 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Next
AutorPoruka
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 15:04

Baziracu se na americke iseljenike,malo cu se dotaci i Juzne Amerike,bez copy,paste,licno moje vidjenje i dugogodisne iskustvo.
Podjela emigracije.
Osnovna podjela je na "bezpasosku"i pasosku emigraciju.
Druga podjela bi bila vremenska podjela-necu se doticati perioda prije 1945-e.
1.Iseljenici u periodu 1945-do 1960-e.
2.period 1960-1990.
3. period 1991-1998.
4.period 1998-do danas,najmladja i najskolovanija emigracija-iseljenici potpuno asimilizovani-najveci deo-najbolja emigracija




milutins: komentar modifikovan dana: 07.04.13 21:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 15:09

Koji su kriterijumi za navedenu podelu?
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 15:11

Nisam te razumeo-prva podela je sama sebe objasnila-oni koji su dosli bez pasosa ili sa pasosem-druga podjela je po vremenskim periodima kada su dosli.
Npr-ja licno pripadam drugom periodu,kao i tvoji kraljevcani ovdje,vecnjih je dosla 1970-mada imamo i u najnovijoj dosta njih
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 15:20

Ma ova druga podela (u 4 grupe -talasa) Podrazumeva se da je u periodu od 45- mozda 5o-tih godina iseljenistvo mahom sacinjavalo ljudstvo porazenih snaga na tlu Jugoslavije. Neki su vrlo brzo po napustanju zemlje u roku od nekoliko meseci odlazili u najcesce prekomorske zemlje, jedan deo je duze proveo u tzv. sabirnim centrima-logorima pa otisao ali ne verujem da se taj period za ovu kategoriju protezao do 1960 god.
Takodje ovaj period od 1991-1998 uglavnom predstavlje populaciju koja je odlazila zbog ratova koji suvodjeni i koji sa njima nisu hteli da imaju nista a imali su priliku da odu.
I ova grupa iseljenika od 1998 pa na ovamo verovatno predstavlja tzv.* odliv mozgova*
Ova kategorija od 196o-1990 predstavlja, verujem,onu ekonomsku emigraciju, kada su granice otvorene - tzv. gajstarbajteri.

Ako ima drugog tumacenja OK

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 15:41

Djelimicno si u pravu,mada u prvu vremensku grupu ne ulaze samo porazene strane,tu bih svrstao politicke neistomisljenike-antikomuniste.
Druga podela je manje vise cisti ekonomski iseljenici.
U trecoj su oni koji su pobjegli od vihora rata.
Cetvrta podela-iseljenici koji su mahom ucestvovali u ratnim desavanjima,po raznim zatvorima,dosli su uz pomoc crvenog krsta,humanitarnih organizacija,crkava, emigracionih biroa-u vecini slucajeva,barem 50% radi se o mjesovitim brakovima-do tada redak primer u iseljenistvu

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 16:48

milutins (citat):
Djelimicno si u pravu,mada u prvu vremensku grupu ne ulaze samo porazene strane,tu bih svrstao politicke neistomisljenike-antikomuniste.
Druga podela je manje vise cisti ekonomski iseljenici.
U trecoj su oni koji su pobjegli od vihora rata.
Cetvrta podela-iseljenici koji su mahom ucestvovali u ratnim desavanjima,po raznim zatvorima,dosli su uz pomoc crvenog krsta,humanitarnih organizacija,crkava, emigracionih biroa-u vecini slucajeva,barem 50% radi se o mjesovitim brakovima-do tada redak primer u iseljenistvu

Evo nas opet u politici i riziku zaključavanja teme pa ću se suzdržati bilo kakvog komentara iako bih imao štošta reći.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14049
ČLAN OD: : 2009-05-01

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 16:53


FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

POLITIČKI NEUTRALNA PLATFORMA
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 16:56

Pukovnice gdje vi vidite politiku ovdje.
Cega se plasite?
Zar nije iseljenistvo najveca grana privrede u novostvorenim drzavama-pogledaj malo procenat bruto nacionalnog dohodka-kolike su doznake iseljenika.
Plasite se extremne emigracije-oni su svoju utakmicu odigrali u periodu 1941-1945 i otisli zauvijek u smetliste istorije.
Ova zadnja ratna desavanja nisu bila u njihovoj reziji,niti su bili sudionici istih.
Moderatori zadrzavaju sva prava-postujem sve njihove odluke-ako sam postupio mimo pravila sluzbe sam cu sebe banirati.
Pozdrav

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 17:00

milutins
prvi post u ovoj temi pa podele.pisite kako i gde zive ljudi sa ovih prostora,cime se bave, uopsteno o kulturi i mentalitetu nove sredine. nemojte o podelama celog zivota se nesto delimo i gledamo unazad 100god.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 17:02

vladimir (citat):
milutins
prvi post u ovoj temi pa podele.pisite kako i gde zive ljudi sa ovih prostora,cime se bave, uopsteno o kulturi i mentalitetu nove sredine. nemojte o podelama celog zivota se nesto delimo i gledamo unazad 100god.

Upravo tako + stav prema zavicaju, asimilacija i sl
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 17:06

Naveo sam,kategorisao iseljenistvo po vremenu dolaska-nema reci tu o nekakvim drugim podelama-necu vise pisati ni o cemu-sinoc sam postavio izuzetno korektno pitanju u vojni forum-bez ikakve zle namjere-post izbrisan.
Odoh na "6 mjeseci dobrovoljno baniranje"sto se tice upisa.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 17:11

milutins (citat):
Pukovnice gdje vi vidite politiku ovdje.
Cega se plasite?
Zar nije iseljenistvo najveca grana privrede u novostvorenim drzavama-pogledaj malo procenat bruto nacionalnog dohodka-kolike su doznake iseljenika.
Plasite se extremne emigracije-oni su svoju utakmicu odigrali u periodu 1941-1945 i otisli zauvijek u smetliste istorije.
Ova zadnja ratna desavanja nisu bila u njihovoj reziji,niti su bili sudionici istih.
Moderatori zadrzavaju sva prava-postujem sve njihove odluke-ako sam postupio mimo pravila sluzbe sam cu sebe banirati.
Pozdrav

Vladimir Vam je lijepo i u rukavicama odgovorio u odnosu kako bih Vam ja elaborirao podjele pa ću se samo zadržati na ovom što sam boldao i reći: Osim Boga, ničega

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 21:12

milutins
volim da citam tvoje postove.ova tema je meni posebno interesantna jer moji drugovi zive u USA.Philadelphia i Canada-Toronto.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime11.03.13 21:53

vladimir (citat):
milutins
prvi post u ovoj temi pa podele.pisite kako i gde zive ljudi sa ovih prostora,cime se bave, uopsteno o kulturi i mentalitetu nove sredine. nemojte o podelama celog zivota se nesto delimo i gledamo unazad 100god.

Evo kako se Vladimir i ja možemo nekad lijepo složiti! Very Happy

Zar je takav problem pisati o ovim sociološkim aspektima života u iseljeništvu, bez obzira na nacionalno i političko?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime12.03.13 17:56

milutins (citat):
Baziracu se na americke iseljenike,malo cu se dotaci i Juzne Amerike,bez copy,paste,licno moje vidjenje i dugogodisne iskustvo.
Podjela emigracije.
Osnovna podjela je na "bezpasosku"i pasosku emigraciju.
Druga podjela bi bila vremenska podjela-necu se doticati perioda prije 1945-e.
1.Iseljenici u periodu 1945-do 1960-e.
2.period 1960-1990.
3. period 1991-1998.
4.period 1998-do danas,najmladja i najskolovanija emigracija-iseljenici potpuno asimilizovani-najveci deo-najbolja emigracija.

Ja bi, sto se Svedske tice napravio jednu malu izmenu:
2. period 1960-1972 god, posle toga je bilo skoro nemoguce doci ovde na "privremeni rad". Boravisna dozvola se dobijala samo pri sklapanju brakova ili spajanje familije (otac, majka, maloletno dete koje je boravilo u SFRJ).
Inace u ostlim tackama se slazem sa milutins.



Jedan veliki ali znatni znacaj je bio da mi u Svedsku nismo tretirani kao "Gastarbeiteri" Exclamation Mi smo od prvog dana imali stalno boravisnu i radnu dozvolu i nakom tri godine boravka ovde stekli pravo na Opstinske i srezske izbore. Nakon 7 godina sticali pravo na Svedsko drzavljanstvo. (Danas 5 god) sunny
Socijalni sistem je skroz drugaciji nego na primer u Nemacku. Mozda i zbog toga se nas zivalj brze/lakse asimiliralo ovde. Puno manji br naseg naroda se odavde vracao u rodni kraj. Smile

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2744
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime12.03.13 23:25

Dali me oći varaju, a misim da ne, auuuu brate što gumica administratora radi, nešto mi briše, ili admin ili mi je ostala ukljućena tipka delete na tipkovnici.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3584
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime12.03.13 23:29

Spusti se do SUGESTIJE,PRIMJEDBE I ŽALBE Wink
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2744
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime12.03.13 23:32

Našao, pročitao, izvinio se, sve mi je jasno, otišao sam u paketu, nema veze, bitno je da idemooooooooo daljeeeeeeeeeeeee. Very Happy

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime13.03.13 23:10

Vladimire.
Sto se tice Ontaria,ranija emigracija je uglavnom bila skoncentisana u industrijskom delu,tj u Hamiltonu,vecina njih je radila u teskoj industriji STEELCO,ili u auto-industriji. u stvari od Nijagarinih vodopada,tj nijagara city,preko missisage,stoney creeka,hamiltona-putem QEW(put kraljice elizabete).Ovaj zadnji val je donio 100 000 uglavnom u toronto,dominiraju sarajlije i hercegovci. Sjecam se ulaska u jednu zgradu-od supera Zlojutro se prezivao pa do zadnjeg stanara sve nasi.To je grcka sekcija grada,blizu York avenije,koja je istovremeno i najduza ul;ica na svetu-70-ak km.
Dominiraju Pandurevici,Bjelice(Pale)Elezi,mnogo hercegovaca-Koprivice,Govedarice,Zelenovici,kasnije cu ovo bolje obraditi ,u zurbi sam

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 0:03

svaka njima cast kako su opstali tamo.kad god zovem mog drugara i pitam kako je vreme? hladno brate -25.-30.jedino jun,jul i avgust normalno.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 0:15

Ma nije to toliko strasno-pola Rusije je sjevernije od njih.Zbog uticaja velikih jezera zna biti dosta snega,i do 5 m,ja sam jedne prilike zaglavio u Bufalu na americkoj strani u jednu takvu sneznu oluju.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 0:25

ipak bi meni vise odgovarao potez od Majamija do Philadelphije.nekako sam ljubitelj toplijih krajeva.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 1:07

Vladimire ode ti daleko-izmedju tih gradova je vise od 2 000 km.Vozio sam par puta u januaru tu distancu,od kuce krenem u dugom kaputu,rukavice i sl,dok dodjem dole vec sam u sorcu i papucama
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 1:38

Max Blitz (citat):

Evo kako se Vladimir i ja možemo nekad lijepo složiti! Very Happy

Zar je takav problem pisati o ovim sociološkim aspektima života u iseljeništvu, bez obzira na nacionalno i političko?

Mozda ste malo preosjetljivi kad ne zelite sukobe na ovom sajtu, mada mi je to razumljivo. Ali opet, moze da gusi diskusiju i gasi vatru tamo gdje je nema. Mislim da ova podjela koju je pomenuo milutins nije bila zlonamjerna. Zivim u Torontu vec 18 godina i poznajem situaciju u Ontariju. Socioloski aspekti i raznolikost zivota nasih iseljenika ovdje vrlo su usko povezani sa kategorijama koje je pomenuo (naravno, ne zalazeci u razloge zbog kojih je do iseljenja doslo ali periodi govore sami za sebe). Zbog toga su i socioloski aspekti zivota tih grupa veoma razliciti.

PS: Jedino bih ispravio milutina za ime ulice koju je pomenuo (Yonge a ne York je najduza ulica na svijetu). Ulica Pape, na koju je mislio je jedan od centara koncentracije nasih iseljenika, ima ih jos ali to je tako bilo u pocetku. Ljudi su u medjuvremenu pokupovali stanove i kuce i razmiljeli se po cijelom sirem podrucju Toronta.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 1:59

Gligor (citat):
Max Blitz (citat):

Evo kako se Vladimir i ja možemo nekad lijepo složiti! Very Happy

Zar je takav problem pisati o ovim sociološkim aspektima života u iseljeništvu, bez obzira na nacionalno i političko?

Mozda ste malo preosjetljivi kad ne zelite sukobe na ovom sajtu, mada mi je to razumljivo. Ali opet, moze da gusi diskusiju i gasi vatru tamo gdje je nema.

Naravno da ne želimo sukobe na forumu.
Ovdje je veoma raznoliko društvo forumaša sa svih strana ex-Yu, kao i vas iz dalekih zemalja. Svi ste dobro došli.
Ipak, probajte razumjeti da ovdje jednostavno o nekim temama i periodima, prvenstveno '91.-'95., jednostavno ne možemo razgovarati, kao i o ekstremnoj emigraciji. To je bespredmetno za ovaj forum. Takva su mu pravila. Na nekim drugim forumima nema ovakvih ograničenja, ovdje da. Znači netko tko se želi aktivno uključiti u ovaj forum mora u startu prihvatiti takva pravila. O tome nema rasprave.

Gdje bi sebe svrstao, kojoj grupi iseljenika pripadaš i hoćeš li se možda vratiti u zavičaj? Very Happy

Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 2:14

Ma naravno da razumijem, svi smo se nadam se nagledali i naslusali dovoljno bolesnika. Htio sam samo da kazem da nekad preopreznost moze dovesti do toga da sa prljavom vodom i dijete prospemo iz korita. Nravno, ne poznajem kakav je ko od clanova ali sam pomislio da nije bilo sa zlom namjerom, samo to.

Pa eto, sebe bih svrstao u normalnog covjeka koji je uvijek zivio po sistemu "zivi i pusti druge da zive". Dosao sam '95, skoro na kraju rata u Bosni, da ga nije bilo ne bi mi padalo na pamet da idem bilo gdje. Nisam morao, jednostavno nisam zelio da mi djeca (koja imaju srpske, hrvatske, italijanske i austrijske gene) odrastaju u toj zloj krvi tamo. Zadovoljan sam ovdje ali bih bio jos zadovoljniji da sam to sve mogao tamo. U zavicaj (Sarajevo), sumnjam da cu se ikada vratiti, ali negdje tamo, mozda, u Evropu sigurno (bar se nadam).


Gligor: komentar modifikovan dana: 14.03.13 2:24; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 2:20

Da Gligore,hvala na ispravci,gramaticka greska oko ulica Yonge,a Pape cse nisam uspio setiti imena.Znam da na njoj ima grcka nacionalna banka,tu je negdje i jako fin grcki restoran"suvlaki"se zove cini mi se.
Ja obicno idem do Hamiltona,dosta imam rodbine tamo a i sijaset kolega iz Sarajeva je u Torontu,mada je vecina njih 95-e prvo stigla u francuski deo,kasnije se preselio u Ontario
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 2:22

Za Kanadu koliko sam čuo, kažu da je uredna zemlja i da je sređeniji i mirniji život nego u SAD-u, ali da je najveći problem hladno vrijeme, na koje nisu naviknuti naši ljudi. Naravno, nije svejedno je li netko došao s mora ili iz unutrašnjosti tamo.
Navodno su bolje prihvaćeni ljudi koji se pozovu na političke razloge dolaska (čuo sam za SAD da je tako), nego da im kažeš da doma nije bilo posla ili da si dobio otkaz. Amerikanac će ti odmah reći što nisi počeo neki privatni biznis, kao da je kod nas to samo tako. Kako stoje stvari u Kanadi s tim povezane?
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 2:41

Kanada je toliko uredjena zemlja da je meni vrlo tesko navici se na javasluk i "neuredjenost" kad ponekad odem u "zavicaj". Nemoj misliti da sam neka "pokondirena tikva" ali na dobro se covjek lako navikne. Hladnoca nije nikakav problem, narocito zadnjih godina, zime su blage. Evo prije par dana je bilo oko +12 u Torontu. Ni u Sarajevu nije bilo mnogo toplije. Smile Naravno, ne govorim o sjevernijim krajevima. Ne kazem, lijepo je vidjeti onu procvjetalu sljivu u Zadru ali ne zivi se od procvjetalih sljiva. Zima jeste duza nego tamo ali zato se moze priustiti neki odmorcic u toplim krajevima da se to malo prebije. Evo bas se vratih iz Spanije u nedelju, tamo zrele narance na ulicama a ovdje zatekoh 30 cm snijega. Smile
U SAD bez velike ne volje, ne bih zivio. Ta vrsta kapitalizma mi ne odgovara. Kanada je mnogo humanije drustvo.
Sto se tice sadasnje situacije za useljenistvo, nije jednostavno ako ti prava u domovini nisu ugrozena ili ako nemas dobro zanimanje, znanje jezika i po mogucstvu rodbinu u Kanadi. Mogu da kazem iz prve ruke, (blika osoba mi je prevodilac za sudove i imigraciju), otkako gradjanima Hrvatske nije potrebna viza za Kanadu, ima mnogo njih koji dolaze i pokusavaju da ostanu (znam da ima mnogo Roma koji se zale da nemaju puna gradjanska prava u Hrvatskoj). Kao ekonomski useljenik, moze se doci samo pod uslovima koje sam vec naveo.

PS: Milutins, cestitke za cvarak. Smile

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 2:57

Iskreno ću ti reći, sad tako mislim, a ne znam hoću li misliti zauvijek tako, ja bih svuda išao i bio sam posvuda, ali bih ipak stalno živio u svojoj zemlji. Nekako se tu najbolje osjećam. Imam možda i neke osobne ograde u glavi s tim povezane, ne bi mi se sviđao osjećaj stranca, ako bi ga bilo, a vjerojatno je to individualna stvar.
Što se Roma tiče, Romi kao Romi, isti su svuda valjda, ne može njima nitko na kraj doći, a da su uskraćeni u mnogim pravima - jesu, mada ne zakonski, ali oni imaju svoj način života, država ne može tu bog zna što puno napraviti. Mada iskreno, ne vidim neki veći animozitet ljudi prema njima.

Čime se baviš, ako nije tajna? Very Happy
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:07

Pa ne bih ni ja kad bih imao svoju zemlju kao ti. Ja je nemam. Moja zemlja je najvise ova u kojoj mi je dobro. Osjecaj stranca mi se ne svidja, naravno, ali nije to ovdje toliki problem. Ovo nije nacionalna drzava kao sto su sve u Evropi. Naravno, ipak ja nisam biljka koja nije ovdje izrasla, presadjen sam. Smile Ali taj rat je u svoj nesreci donio i neku srecu jer sva moja sira porodica, roditelji, sestre, tetke, stricevi, rodjaci su ovdje. Ne fali mi ni jedna drzava tu, fali mi Evropa i evropski nacin zivota.

Nije tajna, bavim se IT menadzmentom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:21

Gligor (citat):
Pa ne bih ni ja kad bih imao svoju zemlju kao ti. Ja je nemam. Moja zemlja je najvise ova u kojoj mi je dobro. Osjecaj stranca mi se ne svidja, naravno, ali nije to ovdje toliki problem. Ovo nije nacionalna drzava kao sto su sve u Evropi. Naravno, ipak ja nisam biljka koja nije ovdje izrasla, presadjen sam. Smile Ali taj rat je u svoj nesreci donio i neku srecu jer sva moja sira porodica, roditelji, sestre, tetke, stricevi, rodjaci su ovdje. Ne fali mi ni jedna drzava tu, fali mi Evropa i evropski nacin zivota.

Nije tajna, bavim se IT menadzmentom.

Da, spomenuo si kompjutere, sad se sjećam da sam već pročitao. Very Happy

Dobro je da si se snašao i da ti je sva obitelj tamo. Europski način života, da lijepo si to rekao..... Very Happy
Koliko je u Kanadi realno prisutan 'problem' frankofonih Kanađana i kako oni to nadilaze. Quebec se kao stalno nešto želi otcijepiti, ili je to samo trik da dobiju neke pogodnosti od središnje vlade?

Što je s pravima domorodačkog indijanskog stanovništva u Kanadi? Question

Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:32

Ma nije stalno. Bio je referendum '95 bas ubrzo nakon sto sam stigao u Kanadu (ja se zezao, gdje god dodjem zemlja se raspadne Smile) ali to je propalo i to je vec odavno utihnulo. Kad je drzava dobra kakve veze ima nacija? Sve je dvojezicno i nema ni malo animoziteta, nikoga nije briga za to.
Domoroci imaju neka prava (da kupuju i prodaju alkohol i cigarete bez poreza i ne placaju porez ja mislim) ali medju njima koji zive u rezervatima veliki je procenat depresija, alkoholizma i samoubistava kod tinejdzera. Bude ponekad poneki incident sa policijom u Ontariju. U British Columbia im vracaju zemlju i isplacuju neke velike odstete ali nisu to neki problemi. Anglosaksonci to sve rjesavaju na svoj podli nacin, ko je jos s njima izasao na kraj. Ali uglavnom prava domorodaca se stalno povecavaju a njih je sve manje. Da ne pominjem slicne primjere iz ex-yu drzava da ne bismo zasli u politiku.

Tu borbu za sebe oni, za razliku od nas ne smatraju trikovima nego necim sto je sasvim normalno. Svako se bori za svoj dio kolaca i za njih bi bio glup svako ko bi se odrekao necega sto moze da dobije. Medjutim, ljudi su ovdje dobri, mnogo bolji nego sto smo mi. Mi smo divlja plemena, vjeruj mi, istina je to, nije farsa. Neka ide prvo na moj racun.


Gligor: komentar modifikovan dana: 14.03.13 3:39; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:38

Gligore,vidim da smo komsije i ovdje a i tamo u starom kraju.Pojam daljine se ovdje drugacije tretira nego li u Evropi.
Kako smo generacija,iz kojeg si dela Sarajeva?
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:39

Kosevo. Pa da, komsije smo, do NY samo 7-8 sati voznje Smile
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:41

E to malo poznajem,studirao sam na Grbavici,Vrace,Grbavica i Pofalici su mi uza specijalnost,mada sam isao cesto gore,cini mi se 14-a ili 17-ka su vozile
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:45

Ma nije to neka daljina
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:46

Dok nam ti Gligore ne postaviš neku sliku iz Kanade, evo ja ću: Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]

Very Happy
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:54

Da, moj je bio 17 a 14 je isla za Podhrastove.

Evo da nadjem neku koju sam ja napravio da ne postavljam sa net-a pa da idem u krpe da se opet sutra neko ne zali da sam uzeo bank. A ja se samo malo uzelio price sa svojima. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 3:58

Samo Gligore navrati kad god poželiš, možeš i svaki dan, ekipa na forumu je ugodna i druželjubiva, imamo svakakvih zanimljivih tema. Very Happy
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 4:06

Gligor (citat):
Ma nije stalno. Bio je referendum '95 bas ubrzo nakon sto sam stigao u Kanadu (ja se zezao, gdje god dodjem zemlja se raspadne Smile) ali to je propalo i to je vec odavno utihnulo. Kad je drzava dobra kakve veze ima nacija? Sve je dvojezicno i nema ni malo animoziteta, nikoga nije briga za to.
Domoroci imaju neka prava (da kupuju i prodaju alkohol i cigarete bez poreza i ne placaju porez ja mislim) ali medju njima koji zive u rezervatima veliki je procenat depresija, alkoholizma i samoubistava kod tinejdzera. Bude ponekad poneki incident sa policijom u Ontariju. U British Columbia im vracaju zemlju i isplacuju neke velike odstete ali nisu to neki problemi. Anglosaksonci to sve rjesavaju na svoj podli nacin, ko je jos s njima izasao na kraj. Ali uglavnom prava domorodaca se stalno povecavaju a njih je sve manje. Da ne pominjem slicne primjere iz ex-yu drzava da ne bismo zasli u politiku.

Tu borbu za sebe oni, za razliku od nas ne smatraju trikovima nego necim sto je sasvim normalno. Svako se bori za svoj dio kolaca i za njih bi bio glup svako ko bi se odrekao necega sto moze da dobije. Medjutim, ljudi su ovdje dobri, mnogo bolji nego sto smo mi. Mi smo divlja plemena, vjeruj mi, istina je to, nije farsa. Neka ide prvo na moj racun.

U potpunosti se slazem sa Gligorem-cime se mi balkanci zamaramo je obicna smejurija-pitanje cirilice i latinice,skolskog programa i tih gluposti.Da nam djeca idu u posebne skole-moja ovdje idu sa najmanje 30-ak razlicitih nacija-pa sta.Onaj se ljuti zbog Slavonije-pa zar nije Slavonija i moja,smem da dodjem u nju,mogu da kupim nekretnine u njoj,da zapocnem posao-sve mi je to zagarantovano ustavom RH.Ne mogu da glasam,ne glasam ni ovdje bas me briga za to.Vi ste tamo totalno zatrovani,pobrkali ste vrednosti

Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2013-03-13
DOB : 110

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime14.03.13 4:17

Hocu Max, salio sam se malo, nego nemam nista prikladno na ovom kompu-racunalu pa cu drugi put da stavim nesto. Divna je ovo zemlja ima sta da se vidi.

@milutins - Ma pusti trovanje i "mi - vi", sve smo to mi. Lako se vrijednosti pobrkaju i medju pametnijim i srecnijim svijetom.

laku noc i dobro jutro Evropi Smile
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime22.03.13 21:02


Jedna moja kratka pricica-prica izbrisana-slijedi dorada
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime23.03.13 22:42

dpuric (citat):
Ma ova druga podela (u 4 grupe -talasa) Podrazumeva se da je u periodu od 45- mozda 5o-tih godina iseljenistvo mahom sacinjavalo ljudstvo porazenih snaga na tlu Jugoslavije. Neki su vrlo brzo po napustanju zemlje u roku od nekoliko meseci odlazili u najcesce prekomorske zemlje, jedan deo je duze proveo u tzv. sabirnim centrima-logorima pa otisao ali ne verujem da se taj period za ovu kategoriju protezao do 1960 god.
Takodje ovaj period od 1991-1998 uglavnom predstavlje populaciju koja je odlazila zbog ratova koji suvodjeni i koji sa njima nisu hteli da imaju nista a imali su priliku da odu.
I ova grupa iseljenika od 1998 pa na ovamo verovatno predstavlja tzv.* odliv mozgova*
Ova kategorija od 196o-1990 predstavlja, verujem,onu ekonomsku emigraciju, kada su granice otvorene - tzv. gajstarbajteri.

Ako ima drugog tumacenja OK

G-dine Puricu uz duzno postovanje Vaseg misljenja ne bih se slozio sa konstatacijom da su vecinu iseljenika u periodu 1945-1950 cinili ljudstvo mahom porazenih snaga.
Posle 1945 ogroman deo inteligencije je napustio zemlju.Jednostavno ljudi se nisu slagali sa totalistickim rezimom(takav je slucaj u mojoj familiji).Desio se odliv mozgova,mozda veci nego sto smo imali 90-ih(izrazeno u %).Ko je ostao uz JBT-a,od inteligencije?Najskolovaniji mu je bio Edvard Kardelj-ucitelj .AR Leka je bio obucarski pomocnik.Takvi su pisali zakone(kao npr onaj o zabrani koza),Ustav ,krojili republicke granice i sl.Drugacije bi se odigralo tamo da se nije desio taj odliv mozgova u samom startu stvaranja FNRJ.

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime24.03.13 13:34

milutins (citat):
dpuric (citat):
Ma ova druga podela (u 4 grupe -talasa) Podrazumeva se da je u periodu od 45- mozda 5o-tih godina iseljenistvo mahom sacinjavalo ljudstvo porazenih snaga na tlu Jugoslavije. Neki su vrlo brzo po napustanju zemlje u roku od nekoliko meseci odlazili u najcesce prekomorske zemlje, jedan deo je duze proveo u tzv. sabirnim centrima-logorima pa otisao ali ne verujem da se taj period za ovu kategoriju protezao do 1960 god.
Takodje ovaj period od 1991-1998 uglavnom predstavlje populaciju koja je odlazila zbog ratova koji suvodjeni i koji sa njima nisu hteli da imaju nista a imali su priliku da odu.
I ova grupa iseljenika od 1998 pa na ovamo verovatno predstavlja tzv.* odliv mozgova*
Ova kategorija od 196o-1990 predstavlja, verujem,onu ekonomsku emigraciju, kada su granice otvorene - tzv. gajstarbajteri.

Ako ima drugog tumacenja OK

G-dine Puricu uz duzno postovanje Vaseg misljenja ne bih se slozio sa konstatacijom da su vecinu iseljenika u periodu 1945-1950 cinili ljudstvo mahom porazenih snaga.
Posle 1945 ogroman deo inteligencije je napustio zemlju.Jednostavno ljudi se nisu slagali sa totalistickim rezimom(takav je slucaj u mojoj familiji).Desio se odliv mozgova,mozda veci nego sto smo imali 90-ih(izrazeno u %).Ko je ostao uz JBT-a,od inteligencije?Najskolovaniji mu je bio Edvard Kardelj-ucitelj .AR Leka je bio obucarski pomocnik.Takvi su pisali zakone(kao npr onaj o zabrani koza),Ustav ,krojili republicke granice i sl.Drugacije bi se odigralo tamo da se nije desio taj odliv mozgova u samom startu stvaranja FNRJ.

Milutins, Kraj II sv. rata samo gradjana Srbije van zemlje je docekalo oko 390.000. Gde su gradjani ostalih delova Jugoslavije. Jedan deo interniraca se vratio jedan deo je ostao.. A sto se tice drugog dela tvog posta izlazak iz Jugoslavije u tom periodu - do 50-tih god. gotovo da nije mogao biti osim ilegalnog. Prema podacima Komesarijata za izbeglice OUN do 1957. godine iz Jugoslavije je ilegalno otislo u zemlje Namacku, Italiju, Austriju i Grcku - 18.000 ljudi.Ovo su objavljeni podaci, ako imas drugih OK.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime24.03.13 13:57

Evo da i ja nešto iz iskustva napišem. Nisam bio klasičan "gastarbajter", ali radio sam u drugoj republici i neke stvari su iste ili slične. Nije se lako priviknuti na drugu sredinu, druge običaje, drugi jezik. Stvarati nova prijateljstva i graditi svoj novi ugled. Zbog toga imam dosta razumevanja za one koji su iz ekonomskih razloga otišli od svoje kuće.

Jedni su otišli "trbuhom za kruhom" jer u svojoj sredini nisu imali načina da stvore sebi normalan život.
Drugi su otišli jer su želeli više, iako su u svojoj sredini imali sasvim pristojan život.

Svima je bilo zajedničko razmišljanje da "napolju" provedu neko vreme, zarade nešto novca i vrate se u svoj kraj, naprave kućicu i otvore neki "biznis" i pokažu se susedima. Stvarnost je bila drugačija.

Rekao bih da je 1965. godina bila prelomna. Treba znati da je privreda SFRJ tada bila u velikoj krizi. Urađena je neka polovična reforma, izvršena denominacija dinara...... Da Tito nije otvorio granice i omogućio masi ljudi da napusti zemlju moglo je doći do ozbiljnih potresa. Naravno da je tome doprinelo i smanjenje nataliteta u zapadnim zemljama, kao i ekspanzija njihove privrede i "glad" za radnom snagom.

I malo statistike:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime24.03.13 14:30

Naš mentalitet je takav da smo zavidni svima koji imaju bolji materijalni status od nas općenito.
A ljudi opet vole da im drugi zavide, to je u ljudskoj prirodi.
Stoga su gastarbajteri jednostavno vani morali zaraditi novac. Nisu se mogli vratiti kući i reći: Gledajte ljudi, nije mi išlo, propao mi je posao, dobio sam otkaz i slične priče koje su normalne među ljudima, osobito danas.
Tako im često položaj nije bio zavidan. Morao je bit mercedes u voznom parku pod svaku cijenu. Ajde, mogao je proći poneki volvo tko je radio u Švedskoj. Very Happy Tako je zaista bilo ranije.
U starom kraju su mnogi zlurado čekali da im nešto pođe krivo u stranoj zemlji.
S druge strane su se mnogi gastarbajteri zaista znali rasipati novcem i pokazivati materijalni status gdje je trebalo i gdje nije. U mnogim mjestima u starom kraju su sagradili velebne kuće kompletno namještene u kojima nitko ne živi, samo da sumještani vide raskoš.
To su sve nuspojave ovog o čemu pričamo, a nije moralo i obavezno tako biti, ima i potpuno drugačijih primjera.
Osobno ne bih nikad živio vani, rekao sam već. Može se i ovdje zaraditi novac tko želi raditi.
A Milutinse, mnogi ljudi se ovdje vrlo uspješno bave poljoprivredom, stočarstvom, ribarstvom, maslinarstvom, voćarstvom...... znam puno uspješnih i zadovoljnih ljudi u tom poslu. (Pročitao sam onu tvoju priču iz Modriče....) Very Happy

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime24.03.13 16:02

G-dine Puricu izgleda da se nismo najbolje razumeli.Ja sam samo istakao da 1945-e godine po oslobodjenju nisu samo pripadnici porazenih snaga napustali FNRJ.
Po uspostavljanju totalitarnog,jednopartijskom sistema desila se ideoloska podjela i veliki broj inteligencije zbog toga odlazi iz zemlje.
Max-pricu sam "povukao"iz razloga da je malo obradim,kako literalno,tako i pravopisno.Pisana je "direktno u etar"-cisto za forumsku upotrebu.



PS-potpisujem east-west post kompletan


milutins: komentar modifikovan dana: 10.04.13 21:11; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime24.03.13 16:20

milutins (citat):
Po uspostavljanju totalitarnog, jednopartijskom sistema desila se ideoloska podjela i veliki broj inteligencije zbog toga odlazi iz zemlje.

Smatram da je ovo 'velik broj' vrlo relativan podatak. Koliko je to prema tebi? Stotine tisuća? Nije baš tako.
Skloni smo inače nešto što smo prošli na vlasitoj koži ili primjeru vlastite obitelji preuveličavati. I dobro i loše.
Poslije rata se jedno vrijeme nije ni moglo vani ići, prema uzoru na sovjetski model. Na svu sreću Tito je (uz savjet pametnih ljudi), uvidio da je to pogrešno i mislim da su se prvi pasoši počeli izdavati oko 1954.g. (Ako griješim nije namjerno, ali je tu negdje). Tito je čak (bezuspješno) pokušavao uvjeriti Hruščova da otvori granice SSSR-a. Ipak sovjetski primjer se ne može uspoređivati s jugoslavenskim, oni nisu mogli slobodno putovati ni po vlastitoj zemlji, a kamoli vani. O ovome bi se moglo još puno toga za reći. Kasnije je jugoslavenskom društvu odgovarao određeni broj gastarbajtera koji će raditi vani (čitaj: Njemačka) i devize slati ostatku obitelji u zemlji. 60-tih i 70-tih se radilo o radnicima, puno rjeđi su tada bili oni s fakultetskim obrazovanjem.
Milutine, većina ljudi je lijepo i dobro živjela u bivšoj državi, barem većinu od 45 godina koliko je ta država trajala. O onoj jugoslavenskoj državi prije toga ne bih ovdje jer će nam se mišljenja vjerojatno jako razlikovati.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime24.03.13 16:44

Max,ja se slazem sa tobom.Narocito u jednom segmentu da nema potrebe ulaziti u nekakve diskusije koje bi nas odvele u nezeljeni pravac,exstremizam i sl-uopste u nekakav politicki obracun,na ovom poptuno apoliticnom portalu.Uostalom to je i zabranjeno.forumska pravila su jasna.
Svjesni smo cinjenice da su prisutni razlicitih nacija,vjerskih konfesija,ideoloskih ubjedjenja,naobrazbe i sl.Upravo zbog te sarolikosti moguce su povremene trzavice.
Isto tako sam siguran da svi koji diskutuju ovdje su blagonakloni i korektni.
Nadam se da su i admini svjesni toga i da "nece skakati"na svaku sitnicu.

Na vrh Go down
Sponsored content





Iseljenici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Iseljenici
Na vrh 
Stranica 1/20Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Iseljenici

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: RAZNO
-
Idi na: