FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Iseljenici

Go down 
+29
vladimir
PORUCNIK
Max Blitz
VBČ
jozl52
Brkakougar
gospodine
dragan miletic
Delboy
puc(f)lek
alexandar
zokika
semsudin
pucflek
arcibald01
dinosaurus
Srdjan Radovanov
KeleOMJ
pukovnik
ZAGORAC
dpuric
013gonzo
Jozo Trklja
gerard ford
Sloba1
pera84
milutins
SveJug
lacoš
33 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 20  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.03.17 0:09

Ubio suprugu zbog "veze sa crncem"...

Dagan Sekulić (38) osuđen je u američkoj državi Ohio na doživotni zatvor zbog ubojstva bivše supruge Željke (37), koje se dogodilo 9.12.2015. u gradiću Massillon (SAD).
Iz bratova pištolja, koji je uzeo iz njegove garaže, ispucao je 15 hitaca u Željku pa se poslije kajao, ali to nije utjecalo na stavove suca koji mu je uskratio i pravo traženja pomilovanja. Zbog prethodnih optužbi za nasilje u porodici, na doživotnu kaznu dodano mu je još 14 godina zatvora.

Dragan je priznao da je pucao u nju, ali je tvrdio kako nije imao namjeru ubiti je. Kako je naveo, pucao je u afektu jer je doznao kako je u vezi s kolegom, a kako je riječ o crncu, "imao je prekid filma u glavi"...
Inače, Dragan je iz BiH s porodicom izbjegao u Srbiju gdje je upoznao Željku, pa su emigrirali u SAD 2002. godine. U braku su dobili dvije kćeri koje imaju devet odnosno 13 godina.


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.03.17 19:17

pozdrav  svim pripadnicima bivse JNA od meine iz Austrije,Wien.ponovo sam na privremenom radu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime14.04.17 0:26

Ivan Špehar vlasnik je mesnice "Ivan's Butchery" u Sydneyu, gdje Australci svakodnevno hrle kako bi kupili svježe meso.
"1965. godine doselio sam se u Australiju iz Hrvatske. Dok sam još živio u svom rodnom selu, jeo sam meso samo nekoliko puta godišnje, praktički sam bio vegetarijanac.
Sada imam mesa da ne znam što ću s njim", ispričao je za australsku emisiju Insight slažući ćevape koji su jedan od popularnijih proizvoda u njegovoj mesnici.
Osim različitih vrsta mesa, Ivan u svojoj mesnici prodaje i mnoge druge proizvode, poput Čokolina, ajvara, Mlinarovih smrznutih bureka, Vegete, marmelade, a tu su i Kraševe čokolade.
U mesnici rade tri generacije njegove obitelji pa tako i dvije unuke Nikki i Michelle. "Kad sam imala 11 ili 12 godina počela sam tu raditi preko ljeta. Pilila sam svinjske glave i vadila jezike", kaže Nikki čiji djed vodi ovu mesnicu preko 30 godina i namjerava ga ostaviti njenom ocu Josephu.


[You must be registered and logged in to see this link.]



Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime14.04.17 7:00

Max Blitz (citat):
Ivan Špehar vlasnik je mesnice "Ivan's Butchery" u Sydneyu, gdje Australci svakodnevno hrle kako bi kupili svježe meso.
"1965. godine doselio sam se u Australiju iz Hrvatske. Dok sam još živio u svom rodnom selu, jeo sam meso samo nekoliko puta godišnje, praktički sam bio vegetarijanac.
Sada imam mesa da ne znam što ću s njim", ispričao je za australsku emisiju Insight slažući ćevape koji su jedan od popularnijih proizvoda u njegovoj mesnici.
Osim različitih vrsta mesa, Ivan u svojoj mesnici prodaje i mnoge druge proizvode, poput Čokolina, ajvara, Mlinarovih smrznutih bureka, Vegete, marmelade, a tu su i Kraševe čokolade.
U mesnici rade tri generacije njegove obitelji pa tako i dvije unuke Nikki i Michelle. "Kad sam imala 11 ili 12 godina počela sam tu raditi preko ljeta. Pilila sam svinjske glave i vadila jezike", kaže Nikki čiji djed vodi ovu mesnicu preko 30 godina i namjerava ga ostaviti njenom ocu Josephu.


[You must be registered and logged in to see this link.]


Naravno da se meso 1965 nije jelo svaki dan u ex Yu,barem u ruralnim podrucjima.Glavni razlog nije bila neimastina nego nije bilo zamrzivaca.Meso se jelo nedeljom ,od svinjokolja pa do proleca kada se isprazne pusnice.Ja garantujem da je prosjecan radnik u ex Yu imao bolji standard nego njegov kolega na zapadu,u periodu 1975-1985.Kolege iz Slovenije mogu posvjedociti ili me demantovati da su njihove plate u tom periodu bile vece nego plate njihovih kolega u Austriji,Svajcarskoj ili Zapadnoj Njemackoj.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime14.04.17 7:34

plata od 1200eur mnogima izgleda dobro ali nije tako. stan kosta 600eur , struja i gas minimum 200eur. preostalih 400eur za zivot  je jako malo.  ako pusis  cigare kostaju 150eur, znaci za hranu i ostale potrebe ostaje ti samo 250eur. veliki broj nasih ljudi ima upravo ovoliku platu iz  razloga sto su nepismeni i neobrazovani i rade najmanje placene poslove od 6eur po satu. jednostavno zivot jednog radnika na zapadu nije lak.sasvim je druga prica ako neko ima privatan biznis.
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6426
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime14.04.17 20:07

vladimir (citat):
plata od 1200eur mnogima izgleda dobro ali nije tako. stan kosta 600eur , struja i gas minimum 200eur. preostalih 400eur za zivot  je jako malo.  ako pusis  cigare kostaju 150eur, znaci za hranu i ostale potrebe ostaje ti samo 250eur. veliki broj nasih ljudi ima upravo ovoliku platu iz  razloga sto su nepismeni i neobrazovani i rade najmanje placene poslove od 6eur po satu. jednostavno zivot jednog radnika na zapadu nije lak.sasvim je druga prica ako neko ima privatan biznis.
U Austriji znači može da ostane čisto 300 evra za najprostiji rad, kada se poplaćaju svi troškovi.
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6426
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime14.04.17 20:09

U stvari, zezno sam se, nema ništa čisto da pretekne, jer tih 300-400 evra su troškovi života.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime14.04.17 21:58

ja radim na crno ,200eur nedeljno i obezbedjen smestaj. u prevodu za 900eur mesecno  odbijem 300-400eur za troskove ostane mi 500-600eur. radim kao automehanicar pa padne i neka cast,skromno prosli mesec 80eur.medjutim najveci problem je to sto radim za budale
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime17.04.17 12:28

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 2:27

milutins (citat):
...nego moram hitno "mijenjati terminologiju", junior "otkacio orijentalku", ima novu djevojku-i to sa Suska-mosh zamislit prike.(eno stavio snajku na fb)

Smile

Koja je to već generacija iseljenika?

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 2:36

Hm,prika je rodjen ovdje u NJ  (Hoboken),njegov otac rodjen u Norveskoj, dijete moreplovca,napustili Susak kako oni kazu za vrijeme Italijana.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 13:12

milutins (citat):
Hm,prika je rodjen ovdje u NJ  (Hoboken),njegov otac rodjen u Norveskoj, dijete moreplovca,napustili Susak kako oni kazu za vrijeme Italijana.
Susak ili Sušak, samo nek se posjećuje. Very Happy

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 13:26

PORUCNIK (citat):
Susak ili Sušak, samo nek se posjećuje. Very Happy

Ne znam je li doskočica ili si se zabunio, Susak je otok, a Sušak (sada) dio Rijeke.
Ljudi porijeklom sa Suska u SAD ima 4000-5000, a na samom otoku 150.

Neke zanimljivosti s neta: navodno se Suščani vjenčavaju isključivo međusobno (vjerojatno nije tako doslovno), u SAD imaju ipak veći izbor, a navodno nekad na otoku dok je se također sve odvijalo između njih, nisu zabilježene bolesti i malformacije uslijed mogućih brakova između srodnika, dok na drugim tako izoliranim mjestima jesu.



Max Blitz: komentar modifikovan dana: 16.06.17 13:35; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 13:33

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Susak ili Sušak, samo nek se posjećuje. Very Happy

Ne znam je li doskočica ili si se zabunio, Susak je otok, a Sušak (sada) dio Rijeke.

Zato sam i napisao oboje jer nisam siguran je li jedno ili drugo. Važno je da je tu more.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 13:37

PORUCNIK (citat):
Zato sam i napisao oboje jer nisam siguran je li jedno ili drugo. Važno je da je tu more.

Milutinova moguća nevjesta je porijeklom sa Suska, da je sa Sušaka, ne bi bilo tako zanimljivo. Smile

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 13:44

Max Blitz (citat):
PORUCNIK (citat):
Susak ili Sušak, samo nek se posjećuje. Very Happy

Ne znam je li doskočica ili si se zabunio, Susak je otok, a Sušak (sada) dio Rijeke.
Ljudi porijeklom sa Suska u SAD ima 4000-5000, a na samom otoku 150.

Neke zanimljivosti s neta: navodno se Suščani vjenčavaju isključivo međusobno (vjerojatno nije tako doslovno), u SAD imaju ipak veći izbor, a navodno nekad na otoku dok je se također sve odvijalo između njih, nisu zabilježene bolesti i malformacije uslijed mogućih brakova između srodnika, dok na drugim tako izoliranim mjestima jesu.

 
Otok je u pitanju.Ti iseljenici porijeklom sa Suska su zaista specificni,izuzetno su vezani jedni za druge-za svaku pohvalu.Ovdje u okolini NYC ima ih zaista puno-kuriozitet je da su u pitanju (koliko ja znam)samo tri prezimena.Svi su vrijedni,koliko toliko odrzali su tradiciju I obicaje starog kraja.
Tesko je u iseljenistvu sacuvati maternji jezik u 3-4 generaciji,ti Otocani pricaju specificnim dijalektom,sa mnogo Italijanstine.Mnogi od njih ,barem ja sam stekao taj dojam, osjecaju se kao pola Italijani pola Hrvati.
Izuzetno vrijedan narod.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 13:48

milutins (citat):
Mnogi od njih ,barem ja sam stekao taj dojam, osjecaju se kao pola Italijani pola Hrvati.
Izuzetno vrijedan narod.

Otočani su 100% Hrvati (s lokalnim specifičnostima) baš zbog toga jer nije bilo doseljnika ni od kuda s kojima bi se miješali, zapravo rijedak primjer.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 14:01

Ma znam to da su 100 % Hrvati ,mislim da-kako da kazem -nemaju onaj nacionalni naboj kakav se osjeca kod kontinentalaca.
Ovdje je sasvim normalno da kada se djeca upoznaju,pocnu da izlaze zajedno I sl da dolazi odmah do kontakta izmedju roditelja.Dijelimo iste brige,ipak su u pitanu jako mlade sobe u "ludim godinama"
Prirodno je da se mora znati sa kime se druzi mezimac ili mezimica,da se ne upada u lose drustvo I td.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 14:09

milutins (citat):
Ovdje je sasvim normalno da kada se djeca upoznaju, pocnu da izlaze zajedno I sl da dolazi odmah do kontakta izmedju roditelja.

Ovo je i meni načelno ok, nadam se da ću moći imati takav odnos sa kćeri, ne da  u startu nešto zabranjujem, nego da imam informaciju.
Ono kako je bilo: "Neću da znam ni za koga dok mi je ne predstaviš kao buduću ženu ili muža", mislim da je loše.

Sjećam se jednom davno, imao sam 18 godina, a djevojka 17. (Bila je iz Rijeke.)
Odvela me svojoj kući na upoznavanje s roditeljima, ja lagano u šoku, a njima i njoj sve najnormalnije.
Naravno da se nisu pravili nikakvi ozbiljni planovi, a ubrzo nije ni bilo ništa od toga, ali mi je taj primjer dao dobru lekciju kako je u redu. I moji su upoznali nju, ali ipak roditelji međusobno nisu.
Navodim primjer jer smo bili jako mladi, ne da je to nešto izvanredno.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 14:19

Odgovorno tvrdim  u iseljenistvu vladaju daleko bolji odnosi medju narodima ex yu nego tamo.Vjerovatno je tome razlog sto nemamo politicare da seju mrznju medju nama.Trenutno kod mene je prava eksplozija mjesoitih brakova-narocito izmedju Srba I Muslimana iz BiH.U pocetku je bilo dosta fiktivnih brakova radi dobivanja stalnih papira,sada je sve vise uobicajenih brakova,sklopljenih iz ljubavi.
U jednoj ulici imamo 9 etno kafana,svi se medjusobno druzimo,radimo jedni kod drugih,iznajmljujemo kuce/stanove jedni drugima.
Moji najbolji prijatelji,vjerovali ili ne su Albanci sa Kim-a I iz Makedonije.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime16.06.17 14:26

milutins (citat):
Odgovorno tvrdim  u iseljenistvu vladaju daleko bolji odnosi medju narodima ex yu nego tamo.Vjerovatno je tome razlog sto nemamo politicare da seju mrznju medju nama.Trenutno kod mene je prava eksplozija mjesoitih brakova-narocito izmedju Srba I Muslimana iz BiH.U pocetku je bilo dosta fiktivnih brakova radi dobivanja stalnih papira,sada je sve vise uobicajenih brakova,sklopljenih iz ljubavi.
U jednoj ulici imamo 9 etno kafana,svi se medjusobno druzimo,radimo jedni kod drugih,iznajmljujemo kuce/stanove jedni drugima.
Moji najbolji prijatelji,vjerovali ili ne su Albanci sa Kim-a I iz Makedonije.
K'o kod nas prije demokratije.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime28.06.17 20:14

Australski ured za statistiku objavio je rezultate popisa stanovništva iz 2016. godine iz kojih se vidi da se nastavlja pad broja stanovnika Australije koji kod kuće govore hrvatski jezik. Trend je ubrzan u posljednjih pet godina.
Jedno od pitanja u upitniku na popisu stanovništva odnosilo se na jezik koji ispitanici govore u kući, a hrvatski jezik je navelo 56.885 osoba.
To je za 6.732 manje nego deset godina ranije, 2006. godine, kada je popisano 63.617 osoba koje su izjavile da govore hrvatski jezik.
Smanjuje se broj govornika i nekih drugih europskih jezika u Australiji, talijanskog, grčkog, makedonskog i srpskog.
Makedonskih govornika je na popisu iz 2016. bilo 66.019, gotovo 3.000 manje nego na prethodnom popisu.
Broj govornika srpskog jezika u istom periodu je smanjen za 1.313, te iznosi  53.801. Nešto više od 15.800 stanovnika Australije kod kuće govori bošnjačkim jezikom...


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime04.07.17 22:22

Orebro Svedska veliki broj iseljenika potice iz BIH I  svi su dosli pocetkom 1992godine. ljude koje sam upoznao  prvo je zanimalo dali sam ucestvovao u ratu i gde sam bio. to je vrlo glupo ispitivati nekog koga prvi put uzivotu vidis. a takva pitanja mi postavljaju ljudi koji veruju da je Arkan ziv i zivi na Tajlandu. jedna vrlo neprijatna situacija. ne znam kako su ti ljudi informisani i od koga oni veruju da u istocnoj bosni uopste nema muslimana iako sam ja tamo bio i moj drug ima tamo kucu i u njihovoj kuci sam bio . druga stvar uopste nisu verovali da sam ja rodjeni beogradjanin   i vrlo neobicno im je bilo da sam dosao da radim kod jednog muslimana. ja tu uopste nevidim nista cudno ni neobicno, za mene su svi ljudi isti mogu biti dobri ili losi i to je to.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime14.07.17 19:11

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime20.07.17 13:05

dragan miletic (citat):
Da na brzinu odgovorim pa se izviwavam na greskama u kucanju jer se latinicninom tastatuom retko koristim. Nisam radnik na privremenom radu, mahom su to ovde ljudi iz azijskih republika bivseg Sovjetskog savaza (ima dosta nasih ali kada bi se svi skupili opet bismo bili brojcano beznacajni), vec sam se ovde pre 7 godina ozenio i odlucio ovde ostat ostatak zivota! To gotovo sve sve sto se o Rusiji pise i govori na zapadu je cista propaganda i nema vere da li je Rusija carevina, fedudalna, socijalisticka, komunisticka, demokratska,...... ona je UVEK oznacena kao losa! Nije tako ! Ovde se osecam potpuno SLOBODAN sto je najbitnije! Ne znam sta bih ti prvo istakao od dobroga, izuzev onoga sto lako mozes naci na intrenetu, evo Metro i uopste zeleznicki saobracaj to SAVRSENO fukcionise (na relaciji Moskva-Piter usluga je fantasti : besprekorno cisto, posteljina, klima, televizor, papuce, higijenska sredstva, vecera i dorucak,  ..... ma mi to na Balkanu samo na filmu mozemo videti); zatim u prijatnom soku sam bio kada me je zakacio grip i imao temperaturu tada lekar DOLAZI mojoj kucu da me pregleda, prepise terapiju,.... i danima obilazi ); ......  Moskva je ogroman grad sigurno 15-tak miliona, iz podmoskovlja (mnogo naseljenih mesta koje gravitiraju Moskvi) sigurno jos toliko svako jutro dolaze na posao, a potom odlazi!!!!! Dnevno preko 10 MILIONA ljudi (svaki dan) ude u metro !!!! Srbe i vole i cene i licno su mi se potpuno nepoznati ljudi (sigurno 5-6 puta) kada su saznali odakle sam IZVINJAVALI i izjavili da IH JE JAKO STIDNO sto nam nisu mogli (alkoholicar Jelcin i njegovi cinovnici su bili americki placenici)  pomoci 1999-te kada nas je NATO  (odnosno 19 zemalja) bombardovalo !!!! Cene su komunalnih usluga i energije (benzin je pola evra) su manje nego u Srbiji, dok su ostale mislim obicno vece, ali ooooooggggrrroooomana je ponuda SVEGA sa sviju strana sveta ! Stalno su neki praznici, svaka profesija ima svoj dan koji se prosljava, .... postoji i Dan branitelja kao "muski dan" 23. februar i tada se muskarci daruju, a onio ceo dan proslavljaju, bance, piju, ... cesto premlate nekog ko ne lici bas na Rusa Wink (u medijima se pojavi takva informacija)...... Ne znam, toliko toga ima da ne znam sta jos da ti napisem.... Da ili Piter (Sankt Peterzburg, bivsi Lenjingrad) koji ima 4-5 miliona zitelja sa okolinom prosto sa Venecijom koja ima 250.000 ziteqa ne moze da se poredi, da sad ne vredjam Veneciju pa nista necu napisati ..... U Sibiru su potpuno SAVREMENI URBANIYOVANI KOMUNALNO OPREMLJENI SAVRSENO CISTI gradovi u dva grada sam bio i ODUSEVIO se! Jeste hladno, ali niko i ne seta ulicama, vec ozbiljnim automobilima !!!!  Ono sto mi se ne svidja je da u Moskvi stvarno ima mnogo ljudi iz tih azijskih republika, no nisam sovinista, ali mi "zapadaju za oko" jer ih mnogo ima. Takodje ima mnogo muslimana, ali su potpuno ok, savremeni, .... ma nema bitne razlike, bar je ja ne primecujem.  Zadovoljan brzinskom odgovoru (ako ne pitaj konkretno, odgovoricu ti) ? Puno pozdrava !!!

Prebacio sam tvoj odgovor ovdje, jer je bolja tema za takve razgovore, na 'Korčuli' piši o doživljajima s odsluženja vojnog roka.
Pa, moram te onda pitati što radiš, od čega živiš, ako nisi radnik na privremenom radu?!
Točno je i da vladaju predrasude kakve si naveo. Priča se i o sjaju i bogatstvima novopečenih tajkuna koji hm, baš i nisu rukama zaradili ono što imaju.
Kako živi običan radnik, penzioner?
Može li se uopće tamo ići na privremeni rad? Visokoobrazovani stručnjak vjerojatno može lakše, a radnik?
(Pretpostavljam i da je neophodno znanje ruskog jezika.)
Svi ipak hrle na Zapad za zaraditi nešto, ako mogu...

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime20.07.17 20:17

prosla su ta vremena kad se na zapadu moglo nesto zaraditi i ustedeti.sto rece jedan moj drugar sistem je takav sto ti daju to ti i uzmu.
Na vrh Go down
dragan miletic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2017-07-19
M(j)esto Москва

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime21.07.17 11:11

На "војном" делу сајта си ми поставио питање тако да сам ти ту и одговорио, тако да је у реду што си све пренео  на овај де сајта ! Проблем ми је да пишем латинским писмом, а претостаљам да је теби много лакше да га овако  читаш него ја онако пишем  ! Не знам колико моји одговори могу бити теби од користи зато што је нисам у Русију дошао да бих радио, зарадио, решио свој неки материјални проблем, .....! Мени је сада 56 година, а до пре 7 сам сам се у Србији много нарадио и довољно (радом) стекао, децу (троје) одгојио, .... тако да сам једноставно након везе са својом садашњом женом просто решио да остатак животра овде проведем и одем из "благостања" које је Србији донена западна демократија, закони Европске уније, америчка идеологија, .... ! Даље, Русија је ооогрооомна КАПИТАЛИСТИЧКА земља са опет огромним разликама између региона, професијама, људима,... тако да мислим да и ако сигурно постоје разноразни статистички подаци са све и свашта и у њих утрпавају "и бабе и жабе"  они практично мало шта говоре ! Овде, у Москви живе и најјачи доларски милијардери и најсиромашнији ткз бонжии (бескућници)! Тако да ће мој одговор бити како ја видим Русију, без намере да будеу у праву (или криву).  Када сам први пут дошао, био сам "заслепљен" и "опчињен" лепотама, величином, културом,  богатству свега што сам видео и брзо схватио да су то све ЉУДИ својим мозговима и рукама створили! (Није као код нас на "брдовитом Балкану" где нам је сам Бог подарио све те природне лепоте, а људи мало тога лепог, доброга, вреднога, .... направили!) И просто сам тада већ осетио да се ту добро осећам, да припадам и убрзо поново дошао ! Све што сам до тада видео у другим европским земљама просто није било ни прићи овоме!
"Pa, moram te onda pitati što radiš, od čega živiš, ako nisi radnik na privremenom radu?!"  Прво сам отворио сам фирму овде, али како нисам знао руски језик (учио сам у током шковања и пристојно знао немачки, а затим колонијални енглески језик) и како је Москва огромна па је нисам познавао, те како би решио те проблеме, прво сам радио као, како они кажу "менаџер", а ми би смо рекли прговински представник имао 200-300 продајних места по читавој Москви које сам обилазио бројао шта су продали, писао који документ, узимао новац,... ! Плата је била потпунно "бела" изависила од реализоване продаје и мислим око 1000-1200 евра са плаћеним свим троковима (бензин, телефон,...) и тако научио језик и стекао одличну оријентацију по Москви!  "Kako živi običan radnik, penzioner?"   Ако упоредим са оним шта у Србији видим и то што овде видим, мислим да добро живе!  Не знам колика су им нека просечна примања, али мислим да је много битније колики су раходи (цене): месечно комуналије (грејање, тола и хладна вода, одржавање, лифт,...)  за стана од 50 м2 око 50 евра; струја стаје 3 рубље КВсат а то је 0,042 евра КВсат; регистрација аутомобила од 100-нак коња 80 евра (у Србији сам за сличан ауто платио 240 евра); неограничен интернет брзине око 100 МБитасек 7 евра месечно; модилни телефом 4 Гбајта, и много бесплатих нинута позива (никада их нисам потрошио) 5,7 евра; јавни превоз о,5 евра карта, такође и метро (сња једном картом се можеш цео дан возити ако немаш паметнија посла) ..... храна је нешто скупља него код нас (али је у стварно неукусна); ... ма генерало све ОСНОВНО  што огронма већина је више него јефтино (просто не глобе собствени народ) !!! Међутим, толика је понуда свега и свачега да мислим да нема горње границе новца које се овде може за трен ока потрошити !!!!  "Može li se uopće tamo ići na privremeni rad?" Може, али ИСКЉУЧИВО преко неке "домаше" (а има видим из бивше Југославије не мало фирми), овако сам просто је немогуће због јако сложеног аднинистратирања да би  био легалан., Друго Руси највећи део радне снаге добијају повољно из бивших Совјетских република, а у последње време је стварно јако много комлетних породица из Украјне дошло са циљем да се насели, а такође стварно много људи из Украјне ради по читавој Русији (и у Сибиру их много ради) !!! Њима је поједностављена процедура запошљавања јер су рускоговерћи и из бившег СССР.  "Pretpostavljam i da je neophodno znanje ruskog jezika" Да, али мислим да није проблем толики! Основни појмови су нам буквално исти! ЗАпадни језици су нам покварили наш "старословенски" !!! Мени су пар људи рекли као говорим као њихова баба, или као да сам са села,.... јер користим речи које су они некада користили и сад их у свакодневној употреби не користе али разумеју (нпр за "очи" сада кажу "глаза",...) ! Када се полако говори 90% се све лепо разуме! Дргу, преко Урала, како ја кажем "србскије" говоре, језик им је нама разумљивији јер тамо европсска "култура" није имала неки утицај! Да још једна интересантна прича, истинита: пре не знам колико година у сибирским пространствима приликом изградње некаквих цевовода наишли су на људе, словене светле пути, који су бежећи од Бог зна какве тортуре много година живели потпуно изоловани, ..... и говорили су језиком који је најсличнији србском језику. Било је та прича у медијима пре неку годину!! Тако да, они много боље нас разумеју него ми њих ..... све до Тихог океана и Јапана Wink Леп је то осећај !!! Ето, то су одговори (најкраћи) а закључке сам извлачи ! Пуно поздрава !
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime21.07.17 13:46

vladimir (citat):
prosla su ta vremena kad se na zapadu moglo nesto zaraditi i ustedeti.sto rece jedan moj drugar sistem je takav sto ti daju to ti i uzmu.

Dosta ima istine u ovome sto nas mladi iseljenik Vladimir napisa.
Opet velika je razlika izmedju gastarbajtera i iseljenika .Pod prvim podrazumevam one koji su zaista na privremenom radu,stede novac za trajni povratak,grade tamo....
Sama rijec iseljenik je dovoljna,nema se potrebe objasnjavati.
Cinjenica je da se pre nekih 20 ak godina na zapadu daleko bolje zivjelo i zaradjivalo nego danas.Po mom skromnom misljenju glavni razlog tome je neoliberalni kapitalizam,njegovo velicanstvo profit-sve je tome podredjeno.
Sto se tice penzija (post kolege iz Ruske Federacije).
Generalno penzioneri nigdje bash ne uzivaju,ukoliko se nisu pripremili za penziju,tj izdvojili dovoljno novca u razne penzione fondove,kao dodatni izvor prihoda osim prihoda od penzije.
Ima nekoliko tih fondova u USA,IRA,ROTH IRA,401K itd.Znaci u te fondove izdvajamo odredjen procenat zarade(pre poreza).Moze se novac podici ili pozajmiti i ranije,pre penzionisanja uz odredjene penale,kamate isl.Pozitivna strana toga (osim stednje za penziju)je sto se smanjuje osnovica bruto zarade,samim tim i porezi na licni dohodak.
Koliko treba izdvojiti ?
Ako se planira ostati u USA trebalo bi sa navrsenih 55 godina zivota izdvojiti 7 godisnjih zarada.Licno sam poceo sa tim fondovima prve godine po iseljenju tj 1987,supruga takodje,stim da ce ona osim klasicne penzije tj Social Security imati i sindikalnu penziju-ja ne.
Sa klasicnom penzijom sto vi nazivate(to bi ovdje bio Social Security )nemoguce je zadrzati isti zivotni stil,navike .....
Prosto receno sa penzijom zaradjenom u zemlji zarade tesko je ziveti a da se ne mijenja zivotni standard.Ako ste npr zaradili penziju u Sloveniji lakse vam je zivjeti u Srbiji,sa penzijom iz RH lakse se zivi u BiH............
Troskovi zivota ?
Nemoguce je banalizirati .
Moji troskovi na godisnjem nivou su $140 000,plus skolovanje djece-fakulteti.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime21.07.17 14:08

milutins (citat):
vladimir (citat):
prosla su ta vremena kad se na zapadu moglo nesto zaraditi i ustedeti.sto rece jedan moj drugar sistem je takav sto ti daju to ti i uzmu.

Dosta ima istine u ovome sto nas mladi iseljenik Vladimir napisa.
Opet velika je razlika izmedju gastarbajtera i iseljenika .Pod prvim podrazumevam one koji su zaista na privremenom radu,stede novac za trajni povratak,grade tamo....
Sama rijec iseljenik je dovoljna,nema se potrebe objasnjavati.
Cinjenica je da se pre nekih 20 ak godina na zapadu daleko bolje zivjelo i zaradjivalo nego danas.Po mom skromnom misljenju glavni razlog tome je neoliberalni kapitalizam,njegovo velicanstvo profit-sve je tome podredjeno.
Sto se tice penzija (post kolege iz Ruske Federacije).
Generalno penzioneri nigdje bash ne uzivaju,ukoliko se nisu pripremili za penziju,tj izdvojili dovoljno novca u razne penzione fondove,kao dodatni izvor prihoda osim prihoda od penzije.
Ima nekoliko tih fondova u USA,IRA,ROTH IRA,401K itd.Znaci u te fondove izdvajamo odredjen procenat zarade(pre poreza).Moze se novac podici ili pozajmiti i ranije,pre penzionisanja uz odredjene penale,kamate isl.Pozitivna strana toga (osim stednje za penziju)je sto se smanjuje osnovica bruto zarade,samim tim i porezi na licni dohodak.
Koliko treba izdvojiti ?
Ako se planira ostati u USA trebalo bi sa navrsenih 55 godina zivota izdvojiti 7 godisnjih zarada.Licno sam poceo sa tim fondovima prve godine po iseljenju tj 1987,supruga takodje,stim da ce ona osim klasicne penzije tj Social Security imati i sindikalnu penziju-ja ne.
Sa klasicnom penzijom sto vi nazivate(to bi ovdje bio Social Security )nemoguce je zadrzati isti zivotni stil,navike .....
Prosto receno sa penzijom zaradjenom u zemlji zarade tesko je ziveti a da se ne mijenja zivotni standard.Ako ste npr zaradili penziju u Sloveniji lakse vam je zivjeti u Srbiji,sa penzijom iz RH lakse se zivi u BiH............
Troskovi zivota ?
Nemoguce je banalizirati .
Moji troskovi na godisnjem nivou su $140 000,plus skolovanje djece-fakulteti.
Ih, meni su, kao samcu ovdje nešto preeko 6.000 eura. Neki uspijevaju i sa manje i to sa porodicom...

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime21.07.17 15:17

dragan miletic (citat):
Не знам колико моји одговори могу бити теби од користи зато што је нисам у Русију дошао да бих радио, зарадио, решио свој неки материјални проблем, .....! Мени је сада 56 година, а до пре 7 сам сам се у Србији много нарадио и довољно (радом) стекао, децу (троје) одгојио, .... тако да сам једноставно након везе са својом садашњом женом просто решио да остатак животра овде...

Čisto sam znatiženjan, nisam ja planirao odlaziti nigdje...
Eventualno, ali nije to još tema, u nekoj poznijoj dobi - povratak na morsku obalu, od kud sam.
Sviđa mi se kod tebe principijelnost - simpatiziraš Rusiju, ne voliš Zapad - otišao si u Rusiju!
Obično nije tako, već materijano stječu na Zapadu, a govore ovako i onako o njemu.
Ipak... ne znam kako zaista žive miljuni običnih radnika u Rusiji, a njihovi 'gastarbajteri' su dobrim dijelom Azijati iz bivših sovjetskih republika, kako si i rekao. Kakav je njihov standard? Vjerojatno bolji nego doma, ali...

U tom kontekstu se kod nas pojavilo mišljenje o uvozu Filipinaca za neke poslove za koje kronično nedostaje radnika ili nitko to ne želi raditi.
Ukratko - radili bi za 500-600 eura s tim da im treba osgurati (kolektivni) smještaj i hranu, a ti ljudi bi bili ovdje na privremenom radu u punini značenja, ne bi ostajali. Ne znam ovaj čas što bih o tome mislio.  scratch

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime21.07.17 22:39

Jedan moj dugogodisnji prijatelj,stari emigrant,relativno mlad,skoro pa generacija smo ovako je  u najkracim crtama opisao istocnu obalu,neki dan u crkvi posle sluzbe dok smo pijuckali manastirku.Djole je iz jednog sela kod Kraljeva (Ratina),izuzetno intelligent,pomalo filozofski orijentisan.

Sta da ti kazem Mike-vidish i sam-kamate skoro jos uvijek rekordno niske (trazi da kupi kcerki kucu,sledi skora udaja)a ja skoro pa rekordno zaduzen.Kuca iole da valja i na dobroj lokaciji skoro pa milionce,posla za budale poput mene preko glave.Pre 25 godina kada sam kupio kucu bio sam jedini u ulici koji nije znao najbolje engleski,sada jedini pricam engleski u ulici,u komsiluku se uselili neki iz Bangladesha sa 4 djece-kona mi zamotana .BMW im ispred kuce,on radi u nekakvoj fabrici,zena sjedi kuci pazi na djecu i kolektuje welfare.
Jedino me uveseljava ovo ismejavanje Trumpa i podcenjivanje Putina-ja ih branim obojicu.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime21.07.17 23:04

Socijala je nekad bila "rezervisana" za crne. Oni su bili majstori da generacijama ne rade nista i skupljaju drzavne cekove.
Danas ih sve vise potiskuju emigranti koji vec na ulasku u drzavu bolje znaju fazone nego oni koji su ovdje rodjeni. 
A sto se tice obale i cijena nekretnina to je posebna prica. Evo me na odmoru u Charlestonu pa dok zena zvrnda po prodavnicama ja malo razgledam okolinu. Za ono sto kod mene mogu da kupim novu kucu od 2500 kvadrata ovdje se nakrivila dvjesta godina stara i pola kvadrature.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime21.07.17 23:16

Sinoc sjedim na terasi,sunce zaslo ,malo vjetrica da razbije ovu omoru-vala par dana ko u express loncu.Komsija John,Slovenac,svjetsko zahebatalo ugleda me ,mahnu-pozvah ga kod sebe.
Uz neko vino upitah ga John kako familija,novi zet amerikanac?
Ma goni ga,vec sam se uspio posvadjati sa njim,poslao sam ga u 3 pm.
Zasto John,meni izgleda OK,zezao sam se malo sa njim na svadbi,zacunjeno cu ja,malo ga bockam.
E zasto,za sve probleme okrivljuje nas emigrante,te vi odmah kupujete kuce,cijenu ste im digli u nebesa,radite ko budale i td.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 3:18

milutins (citat):
Sinoc sjedim na terasi,sunce zaslo ,malo vjetrica da razbije ovu omoru-vala par dana ko u express loncu.Komsija John,Slovenac,svjetsko zahebatalo ugleda me ,mahnu-pozvah ga kod sebe.
Uz neko vino upitah ga John kako familija,novi zet amerikanac?
Ma goni ga,vec sam se uspio posvadjati sa njim,poslao sam ga u 3 pm.
Zasto John,meni izgleda OK,zezao sam se malo sa njim na svadbi,zacunjeno cu ja,malo ga bockam.
E zasto,za sve probleme okrivljuje nas emigrante,te vi odmah kupujete kuce,cijenu ste im digli u nebesa,radite ko budale i td.
Pa emigranti su svi Amerikanci, osim Indijanaca.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 3:46

Ma dobro to je stari klise. Isto se moze reci i za Australiju,Novi Zeland. Ko zna koga smo mi na Balkanu proterali kada smo naseljavali te prostore.
Vecina drzava je nastala slucajno, nekog otkrio Colombo (opet slucajno)-drugi imali naklonost nekoga, starog Rima,Osmanlija, ruskog cara, Vatikana, NATO a.Uvijek su neki bili indijanci a drugi osvajaci.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 5:59

milutins (citat):
Ma dobro to je stari klise. Isto se moze reci i za Australiju,Novi Zeland. Ko zna koga smo mi na Balkanu proterali kada smo naseljavali te prostore.
Vecina drzava je nastala slucajno, nekog otkrio Colombo (opet slucajno)-drugi imali naklonost nekoga, starog Rima,Osmanlija, ruskog cara, Vatikana, NATO a.Uvijek su neki bili indijanci a drugi osvajaci.
Tačno. Recimo, ni u Beogradu baš ne vole doseljenike, a oni su ga i izgradili i održavaju. I svi su došli od nekud.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6426
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 6:51

PORUCNIK (citat):
milutins (citat):
Sinoc sjedim na terasi,sunce zaslo ,malo vjetrica da razbije ovu omoru-vala par dana ko u express loncu.Komsija John,Slovenac,svjetsko zahebatalo ugleda me ,mahnu-pozvah ga kod sebe.
Uz neko vino upitah ga John kako familija,novi zet amerikanac?
Ma goni ga,vec sam se uspio posvadjati sa njim,poslao sam ga u 3 pm.
Zasto John,meni izgleda OK,zezao sam se malo sa njim na svadbi,zacunjeno cu ja,malo ga bockam.
E zasto,za sve probleme okrivljuje nas emigrante,te vi odmah kupujete kuce,cijenu ste im digli u nebesa,radite ko budale i td.
Pa emigranti su svi Amerikanci, osim Indijanaca.
Ako dobro razumem, pravi i izvorni Amerikanci su Indijanci, koji su sada po rezervatima, a njihova mesta zauzeli neki drugi.
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6426
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 6:55

PORUCNIK (citat):
milutins (citat):
Ma dobro to je stari klise. Isto se moze reci i za Australiju,Novi Zeland. Ko zna koga smo mi na Balkanu proterali kada smo naseljavali te prostore.
Vecina drzava je nastala slucajno, nekog otkrio Colombo (opet slucajno)-drugi imali naklonost nekoga, starog Rima,Osmanlija, ruskog cara, Vatikana, NATO a.Uvijek su neki bili indijanci a drugi osvajaci.
Tačno. Recimo, ni u Beogradu baš ne vole doseljenike, a oni su ga i izgradili i održavaju. I svi su došli od nekud.
Ne znam kako je sada u Beogradu ali ranije tamo 1980-tih godina su Crnogorci "držali" Beograd i sva su im vrata bila otvorena po raznim osnovama...
Sada možda misliš na ljude koji su došli posle 90 tih godina sa prostora Dalmacije, Korduna i Slavonije, pa u tom smislu ih ne vole starosedeoci Beograda jer su došli sa brda i planina u urbanu sredinu. Slično je u Novom Sadu ima tog animuziteta prema tim ljudima jer nije isto ponašati se u brdu i stambenoj zgradi. Deo javnosti je ljut, pošto su neki pobegli tokom rata, a odavde nas digli da idemo braniti njihove pragove kuća ? A, oni sede po kafićima grada...
To je dosta razbesnelo narod na ovom terenu Vojvodine.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 9:27

Sloba1 (citat):
PORUCNIK (citat):
milutins (citat):
Ma dobro to je stari klise. Isto se moze reci i za Australiju,Novi Zeland. Ko zna koga smo mi na Balkanu proterali kada smo naseljavali te prostore.
Vecina drzava je nastala slucajno, nekog otkrio Colombo (opet slucajno)-drugi imali naklonost nekoga, starog Rima,Osmanlija, ruskog cara, Vatikana, NATO a.Uvijek su neki bili indijanci a drugi osvajaci.
Tačno. Recimo, ni u Beogradu baš ne vole doseljenike, a oni su ga i izgradili i održavaju. I svi su došli od nekud.
Ne znam kako je sada u Beogradu ali ranije tamo 1980-tih godina su Crnogorci "držali" Beograd i sva su im vrata bila otvorena po raznim osnovama...
Sada možda misliš na ljude koji su došli posle 90 tih godina sa prostora Dalmacije, Korduna i Slavonije, pa u tom smislu ih ne vole starosedeoci Beograda jer su došli sa brda i planina u urbanu sredinu. Slično je u Novom Sadu ima tog animuziteta prema tim ljudima jer nije isto ponašati se u brdu i stambenoj zgradi. Deo javnosti je ljut, pošto su neki pobegli tokom rata, a odavde nas digli da idemo braniti njihove pragove kuća ? A, oni sede po kafićima grada...
To je dosta razbesnelo narod na ovom terenu Vojvodine.
Govorim uopšteno. Indijanci su se asimilizovali sa doseljenicima, u Beogradu su svi došli s brda, a i Beograd je na brdima... Vojvodina je, takođe, vještački naseljavana...

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 12:50

Tema je "Iseljenici".
O indijancima otvorite posebnu temu.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime22.07.17 14:58

milutins (citat):
Tema je "Iseljenici".
O indijancima otvorite posebnu temu.
Pa o njima i govorimo. I promjenama koje donose. bounce

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime23.07.17 2:01

Deplasirano je loviti se uporno Indijanaca, ovdje se slažem s Milutinom.

Vi vjerojatno mislite da su Indijanci u Sjevernoj Americi prije dolaska Europljana živjeli u idliičnom skladu s prirodom i ljudima, što je samo površno i djelomično točno.
Stručnjaci su dokazivali kako i urođenici mogu loše utjecati na prirodu na puno načina, a što se tiče suživota ljudi, tj. Indijanaca ranije, među njima su znali bjesniti vrlo brutalni međuplemenski ratovi do istrebljenja. Neka plemena se međusobno nisu mogla smisliti i kad bi naišli na naseobinu protivnika, pobili bi sve do zadnjeg.
A onda je došao bijeli čovjek s vatrenim oružjem i konjima, jbg, bad luck.

Slično je kad se potegne pitanje ropstva novijeg doba, gdje su crni robovi bili glavna roba.
Njih su lovili i prodavali bijelim kupcima, a prije toga arapskim, također crnci u Africi, nadovezujući se na duuugu povijest ropstva na tom kontinentu koje ima višestoljetnu tradiciju prije nego je bijeli čovjek tamo i kročio.

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime23.07.17 11:48

Svedska je velika zemlja, neki kazu od juga do krajnjeg severa 1600km ,drugi 2000km a svega 10miliona ljudi  od toga 5mil su pravi svedjani.bogata zemlja ,bogat narod ali nigde nemozes da vidis da se nesto gradi kuce zgrade poslovni objekti.ovaj grad Orebro gde sam bio ,naci stan ,sobu ili kucu da iznajmis je nemoguca misija. druga stvar sve sto je od centra grada dalje od 5km nedaj boze 10-15km smatraju selom i tamo niko nece da zivi a nekretnine su tu mnogo jeftinije. lepu kucu na selu sa placem mozes kupiti za 60-70000eur.kucu iste kvadrature u gradu moras platiti 200-300000eur[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime01.08.17 5:47

Jedan moj prijatelj ovdje, pre ratnih desavanja ziveo u Livnu, izbegao u Vojvodinu-Backa, odatle iseljenje u USA. Juce me posteno iznenadio, sjeo sa suprugom u kola, iz B Palanke zapucao kod mene u selo,znao je da tamo sada nema nikoga, preskocio kapiju, napravio par snimaka, takodje i po selu, uglavnom slikao zitna polja, zna sto me najvise zanima.....

E,zemljo moja pradedovska 
Ne sme sada korov nate
Samo otrov da se prska 
Kukuruzi da se zlate. 

Sta ce biti?Stara sela?
Biti seljak nije "in "
Grad-Evropa -baustela 
Tamo nam je zivot fin.

Malo zezanja, vica, trebalo bi barem josh jedna strofa-hvata me san.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime01.08.17 12:21

milutins (citat):
Jedan moj prijatelj ovdje, pre ratnih desavanja ziveo u Livnu, izbegao u Vojvodinu-Backa, odatle iseljenje u USA. Juce me posteno iznenadio, sjeo sa suprugom u kola, iz B Palanke zapucao kod mene u selo,znao je da tamo sada nema nikoga, preskocio kapiju, napravio par snimaka, takodje i po selu, uglavnom slikao zitna polja, zna sto me najvise zanima.....

E,zemljo moja pradedovska 
Ne sme sada korov nate
Samo otrov da se prska 
Kukuruzi da se zlate. 

Sta ce biti?Stara sela?
Biti seljak nije "in "
Grad-Evropa -baustela 
Tamo nam je zivot fin.

Malo zezanja, vica, trebalo bi barem josh jedna strofa-hvata me san.
Lijep gest od njega. Postavićeš fotke?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime01.08.17 18:34

PORUCNIK (citat):
milutins (citat):
Juce me posteno iznenadio, sjeo sa suprugom u kola, iz B Palanke zapucao kod mene u selo,znao je da tamo sada nema nikoga, preskocio kapiju, napravio par snimaka, takodje i po selu, uglavnom slikao zitna polja, zna sto me najvise zanima.....

Lijep gest od njega. Postavićeš fotke?

Vidjet ćeš velebna raskošna zdanja bez stanara, tj. sad može biti netko u posjetu i obilasku.

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime01.08.17 21:24

jedna cudna stvar kod nasih iseljenika  brzo poprime mentalitet stanovnika zemlje u kojoj zive. pa za jedne koji zive u Svedskoj ,svedi su najpametnija nacija a Svedska najbolje uredjena zemlja.ovi koji zive u Austriji istu pricu pricaju za austrijance i Austriju. a nije ni mali broj onih koji na svakom koraku pljuju po svojoj zemlji i naciji zaboravljajuci odakle su dosli.

za mene je Srbija najbolja na celoj planeti.Amin
Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Forumska Spomenica 2009 Spomenica 2009
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4173
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime01.08.17 23:22

vladimir (citat):
jedna cudna stvar kod nasih iseljenika  brzo poprime mentalitet stanovnika zemlje u kojoj zive. pa za jedne koji zive u Svedskoj ,svedi su najpametnija nacija a Svedska najbolje uredjena zemlja.ovi koji zive u Austriji istu pricu pricaju za austrijance i Austriju. a nije ni mali broj onih koji na svakom koraku pljuju po svojoj zemlji i naciji zaboravljajuci odakle su dosli.

za mene je Srbija najbolja na celoj planeti.Amin

Vladimire ja zivim duze ovdje nego tamo gdje sam rodjen.Naravno da se voli zavicaj,to je neosporno.Ja volim Srbiju vise nego i jednu zemlju na svijetu.E sad da je najbolja za ziveti to je jednostavno glupost.Ako je tako zasto se velika vecina njenog stanovnistva ,narocito mladjeg zeli iseliti iz ne.Isto je tako i u RH,CG BiH?
Svejedno mi je gdje se nalazim,bitno mi je da imam normalne uslove zivota za sebe i porodicu,nekakvu perspektivu.Da li mi je komsija Pakistanac ili Srbin sa time sam rascistio onog momenta kada sam seo u JAT ovu 10 ku te preletio Atlantik.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime01.08.17 23:51

milutins (citat):
Ako je tako zasto se velika vecina njenog stanovnistva, narocito mladjeg zeli iseliti iz ne. Isto je tako i u RH, CG BiH?

Ovo je mit, pa i propaganda o želji "velike većine" za iseljenjem. Može biti i kako gdje, ne analiziram.
Iseljavaju se kao što su se i prije iseljavali. Taj proces nije nikad stao, već dugo unatrag, bar 150 godina.
Treba zaustaviti i dio mentalnog nasljeđa kako je ovdje zemlja iz koje se odlazi trbuhom za kruhom. To se kao podrazumijeva(lo).
A kome ne paše ovdje, široko mu polje, ne treba se ni osvrtati, ni slati donacije ni dotacije što se mene tiče.
Nisam nikad primio ni lipu ni cent gastarbajterskog novca, pa mi ništa ne fali.
Daleko od toga da nemamo posla za uređivanje zemlje.
Eh, da je nekako natjerati ljude na poštivanje zakona, počevši od onih koji ih donose, ne znam što se tu da napraviti.
Osim toga u Europskoj uniji bez unutarnjih granica i zamišljeno je da se slobodno putuje, seli i radi 'amo-tamo'. Treba tu zamisao do kraja realizirati, pa će nestati i gastabajteri starog tipa, onih iz 60-tih i 70-tih. Treba biti normalno i prirodno u radnom vijeku promijeniti više firmi, a ne u jednu državnu od prvog radnog dana do penzije.

Pravi problem nije iseljavanje, nego negativni prirodni prirast, a o tome se malo govori.
Ili se upetlja crkva, pa se onda "većini" ne da slušati propovijedi na tu temu.
Ali nemam ni tu rješenja, gledajući po sebi trebao bih biti prilično situiran za recimo troje ili više djece. Baš da imam novaca, životarenje cijele obitelji ne dolazi u obzir.
A opet, mnogoljudnost nije kriterij za blagostanje zemlje, potražio bih primjere bogatih srednje velikih i malih zemalja s malo stanovnika. E, pa kako je tamo tako bih tu. scratch
Spomenuta Crna Gora bi mogla biti europski i svjetski dragulj, geografski ima sve što treba, sve vrste podneblja, a malo stanovnika, male su potrebe, malo gladnih usta... kad je svega malo, treba bit i malo problema.
Irska je npr. bila pojam za siromašnu zemlju iz koje se ne iseljavalo, nego bježalo kako je tko stigao, a sad je nešto sasvim drugo.

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7055
ČLAN OD: : 2011-01-25

Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime02.08.17 6:44

zivot u Svedskoj nasih ljudi ali i samih svedjana jednom reciju bih opisao jako jako skromno. o zivotarenju nema govora. ispred kuce audi a6 a biciklom ide na posao cak i kad pada kisa. to uopste nije normalno. cene voca i povrca su i do 10 puta vece nego u Srbiji.
Na vrh Go down
Sponsored content





Iseljenici - Page 11 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Iseljenici - Page 11 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Iseljenici
Na vrh 
Stranica 11/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Iseljenici

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: RAZNO
-
Idi na: