FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Ručni raketni bacač

Go down 
+21
pera84
Sloba1
PCKOMA
taneski goran
Jozo Trklja
BEOGRAD
Zoran Francuski
janeztrdi
zastavnik
Matrix
vargas
Dino-Priboj
Gringo
Boske
Goran67
misha
antote
roker
13libero
mad-max
Marduk
25 posters
AutorPoruka
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime06.05.09 17:56

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
mad-max
Vodnik
Vodnik
mad-max


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 403
ČLAN OD: : 2009-05-01
DOB : 56
M(j)esto zagreb hrvatska

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime06.05.09 23:24

osjetio sam njegovo djelovanje 22.7.2005 u malome gradiću Al rustamyah u Iraku .
taj datum u zadnje vrijeme koristim kao svoj novi rodjendan.

vozio sam šlepera natovarenoga sa 32 palete sokova u limenkama ,
pogodjen sam za zadnje strane u prikolicu,
limenki sa sokovima je bilo 100 metara u krugu oko mene , prikolica je nestala , ostali su komadići šasije , tegljač je izgorio a silina udara me izbacila van skupa sa komadom volana i bočnim vratima .
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime06.05.09 23:37

U je... pa kako to, jesi bio civilist ili si vozio kao vojna osoba?
Na vrh Go down
mad-max
Vodnik
Vodnik
mad-max


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 403
ČLAN OD: : 2009-05-01
DOB : 56
M(j)esto zagreb hrvatska

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime06.05.09 23:56

prijevoznik koji je vozio pozadinsku robu iz giesena za američku vojsku u iraku .
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime07.05.09 18:06

I sta bi? Jesi prosao bez vecih ozlijeda?
Na vrh Go down
mad-max
Vodnik
Vodnik
mad-max


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 403
ČLAN OD: : 2009-05-01
DOB : 56
M(j)esto zagreb hrvatska

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime07.05.09 19:27

natučen junački , slomljena 3 rebra , izbijena 2 zuba , ljubičast po čitavom tjelu ko indigo i mjesec dana ležanje u vojnom stacionaru američke vojske pa onda problemi sa dokumentima (putovnica izgorila sa kamionom) , transport do baghdada na aerodrom , čekanje 4 dana , vojnim avionom do Frankfurta , opet ležanja dva tjedna ,
hr ambasada čekanje 5 dana da provjere tko sam , pa tek onda doma .

i ono šta najviše boli i šta ne zarasta nikada ,
izgoreni kamion i šlepa su bili moje vlasništvo ,
otplaćeno 80 posto kredita .
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime08.05.09 2:38

Crying or Very sad

Moj brat ne nekad davno radio u Iraku i pamti kako je to fina zemlja bila...

Zar nije bilo neko (materijalno) osiguranje tog transporta?
Na vrh Go down
mad-max
Vodnik
Vodnik
mad-max


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 403
ČLAN OD: : 2009-05-01
DOB : 56
M(j)esto zagreb hrvatska

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime08.05.09 22:29

niti jedno osiguravajuće društvo na planeti zemlji neće ti osigurati čovjeka , robu ni vozilicu u ratnoj zoni .

konvoje je "osiguravala" američka vojska , tj imali smo predhodnicu i pratnju koja bi se redovito ako se zapucalo sakrivala iza naših kamiona . zapravo su to bili kriminalci na uvjetnoj slobodi da ratuju po iraku. nisu vrijedni priče o njima .

i ovo je previše odosmo debelo u off topic !
Na vrh Go down
13libero
Gušter
Gušter
13libero


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 26
ČLAN OD: : 2009-05-19
DOB : 58
M(j)esto Cetinje - Budva

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime05.06.09 9:21

voziš li đe sad???
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 62
ČLAN OD: : 2009-06-09
DOB : 56
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime09.06.09 15:57

hehehe ja sam bio pomocnik na tome oruzju, znate ono ba ja sam nosio onu raketu, a Zlatko (slovenac iz neke Bistrice moze biti Slovenska bistrica) on je nosio onu cjevuru a ja pusku i raketu, i onda smo morali to da uvjezbavamo, malo lezeci malo stojeci pa klececi, bili smo tim u pm, on Slovenac lezo valjda pola godine u zatvoru zbog neke tuce imo 25 godina a ja rodom Bosanac koga su starci jos iz osnovne odveli u Svajcarsku, pa dosho da oduzim dug narodu Very Happy
Milion puta mi je reko da sam "glupi bosanac" jer sam kad neko vikne odmah skakao, a on uvijek kaze, polako, radimo samo ako moramo Very Happy
Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba
antote


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 111
ČLAN OD: : 2009-05-03
DOB : 57
M(j)esto SLO

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: drim-tim (dream team)   Ručni raketni bacač Icon_minitime09.06.09 18:49

HAHAHAHAHAHA

Pa vi ste bili stvarno za primer! DRIM-TIM Very Happy
Inače Slovenci smo bili poznati kao polupismeni pa čak i glupi, jer smo ćirilicu čitali veoma veoma sporo ... alien
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime11.06.09 17:53

Ja sam nosio RRB (Rucni raketni bacac) bez da sam kroz citavu obuku ikad iz njega gadjao. Ustvari nisu nam posteno ni pokazali kako funkcionira. Imao sam kao i svoga pomocnika koji je teglio neke kutije za kao rakete. Jedina stvarna namjena koju je moj RRB imao jeste, kako prije spomenuh, da sluzi kao skladiste za napolitanke i rolate kad bismo krenuli na teren. bom
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 62
ČLAN OD: : 2009-06-09
DOB : 56
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime11.06.09 18:24

Mi smo vecinom neko voce svercovali u njemu ili mladi luk ako bi negdje uz put bio, posle je on provalio da se moze i rakija u njemu nositi Very Happy
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime11.06.09 18:56

Cuj voce i luk! jocolor
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 62
ČLAN OD: : 2009-06-09
DOB : 56
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime12.06.09 7:05

Imali smo poligon za obuku 4 km dalje od kasarne, bio je smjesten u nekome polju "Bunjusevac" se to mjesto zvalo ili tako nekako, okolo su bile smjestene njive sa povrcem koje su seljaci tu sijali, i bilo je mnoooogo sljiva, nekakvih crvenif i zelenih, iz tig razloga smo ih svercovali Very Happy
Ja sam imo srecu sto sam pre vojske bio "vani" a bio sam i roker, tako da sam prvi dan upozno jednog makedonca Olivera koji je isto bio roker ali je bio dzomba, radio je u domu JNA u biblioteci, bio avgustovska klasa, on je uspio da me ubaci na njegovo mjesto, jer je zastavniku trebao neko ko je vani da bi mogao kod njega da mijenja devize, tako da sam ja imo samo mjesec i po dana obuke, druga dva i po mjeseca sam proveo u izlaznoj uniformi u domu JNA, trebo sam tu i da ostanem medjutim doslo je do neke greske pa sam otiso u prekomandu u Skoplje gdje mi je milion puta bilo bolje nego u onome domu lol! lol! lol!

Na vrh Go down
misha
Gušter
Gušter
misha


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 36
ČLAN OD: : 2009-05-19
DOB : 59

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime12.06.09 22:23

Marduk (citat):
Ja sam nosio RRB (Rucni raketni bacac) bez da sam kroz citavu obuku ikad iz njega gadjao. Ustvari nisu nam posteno ni pokazali kako funkcionira. Imao sam kao i svoga pomocnika koji je teglio neke kutije za kao rakete. Jedina stvarna namjena koju je moj RRB imao jeste, kako prije spomenuh, da sluzi kao skladiste za napolitanke i rolate kad bismo krenuli na teren. bom

Da, i ja sam bio "nisandzija" i nikada nisam pucao iz RRB-a, nesto su pricali o tome kako se ne isplati???!!!! preskupo i tome slicno. Doduse to je bilo u sklopu sestomesecne obuke prije odlaska na granicu.
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime13.06.09 11:33

Jos jedan RRB-nosac i granicar Basketball

Pomislih na jednog Mishu koji je bio samnom na obuci, ali ocito to nisi mogao biti ti, mi smo bili septembarci 89.
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime09.04.12 21:24

Ručni bacač sam nosao po brdima oko Ilirske Bistrice 86/87 godine. Gvoždjurija je imala nešto preko 9 kila. Jednom smo išli na gađanje metkićem, to nije gađanje pravom minom nego se u bacač uglavi mina koja je iznutra šuplja, kao neka cev, a u nju se stavi neka mala raketica koja izgleda kao minijaturna avionska bomba. Taj se metkić onda ispaljuje i leti kao raketa, i pri tom ispušta iz sebe plamen koji označava njen let i mesto pogotka.
Poligon je bio prekriven suvom travom, ja sam gađao među prvima. Činilo mi se da je udaljenost od mete oko 100m, međutim komandir čete poručnik Mirković komandovao je da se gađa nišanom 2, što je značilo da je meta udaljena oko dvesto metara. Meni se to činilo previše ali sam kao disciplinovan vojnik poslušao. Prvi strelac je ispalio metkić i pogodio metu, koliko se sećam, ili je bar bio veoma blizu. Drugi sam pucao ja, metkić je preleteo oko stotinu metara preko mete i pao u suvu travu koja je odmah planula. Minobacačlije koje su gađale pre nas su na našem gađanju bili protivpožarno obezbeđenje, na poručnikovu komandu su poleteli da ugase vatru, ali se plamen brzo širio a oni su imali da trče preko 200 metara. Topao vetar je brzo raznosio plamen. Uskoro smo svi pokušavali da ugasimo vatru, ali prilično bezuspešno, alarmirana je kasarna i vojska je stigla sa mlatilicama i naprtnjačama. U blizini poligona je bila šuma i malo je falilo da i ona buda zahvaćena požarom. Lomili smo boriće i njima mlatili po zapaljenoj travi, gušili smo se od dima pa smo stavili i zaštitne maske. Meni, ali i još nekima izgorele su obrve i pramenovi kose koji su virili ispod šlema. Nekima su nagorele i uniforme. Koliko je to sve trajalo, ne znam tačno, možda pola sata, možda i duže. Vatra je ugašena nešto pre nego što su stigli civilni vatrogasci iz Ilirske Bistrice.
Posedali smo da se malo odmorimo, a poručnik nas je slao da da gasimo na onim mestima gde se još izvijao dim. Izgoreo je, odprilike kvadratni kilometar. Odnekud se stvorio zamenik komandanta kasarne (zaboravio sam ime) i odmah se proderao na našeg poručnika "Koja budala je naredila da se gađa metkićem po ovako suvoj travi"
- Ja druže kapetane - odgovorio je naš poručnik. Zatim ga je kapetan odvukao na stranu i počeo da ga psuje i grdi, ali ne dovoljno daleko da mi vojska sve ne čujemo.
Nije mi bilo svejedno, ali nisam trpeo nikakve posledice, osim što su neki mangupi u kasarni nekoliko dana zamnom vikali "palikućo"!
Posle sam pitao onog vojnika koji je gađao pre mene kojim je nišanom gađao, i rekao mi je da nije poslušao poručnika nego je gađao nišanom jedan jer je procenio da meta nije udaljena više od 100m.

[You must be registered and logged in to see this image.]



Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.02.13 4:13; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : dodao sliku)
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime18.05.12 10:19

Diverzija


Ručni bacač M57 sam zadužio odmah nakon dolaska u vojsku i vuglio sam ga na osnovnoj obuci nekoliko meseci. Ovo oruđe koje je imalo protivoklopnu namenu, po meni, imalo je jednu veliku manu, da bi se iz njega efikasno gađao tenk trebalo mu se približiti na oko 150 metara. Jasno je da je na toj udaljenosti tenk veoma smrtonosan. U slučaju da sa te udaljenosti ne uništiš tenk iz prve, odmah ideš bogu na istinu.
Na poligonu za obuku smo često uvežbavali rasklapanje i rasklapanje ove skalamerije.
Sistem za okidanje sa udarnom iglom koja aktivira minu bio je u sklopu rukohvata. Da bi se taj mehanizam rasklopio morao se skinuti čitav rukohvat.
Jednom dok sam još bio gušter rasklapali smo oruđe na poligonu, a prilikom sklapanja nisam dobro pričvrstio rukohvat. Naređen je pokret i ja sam potegao RB za rukohvat a pošto zatvarač nije bio dobro nalegao udarna igla je pod silom poluge pukla, slomila se. Video sam to tek kad smo došli u kasarnu, gde smo ponovo rasklapali naoružanje.
Malo je reći da sam se uplašio. Znao sam da je za svako oštećenje naoružanja zaprećena stroga kazna. Naravno da se tu nije radilo samo o materijalnoj šteti, to se moglo protumačiti i kao teški nemar prema naoružanju koji podriva borbenu gotovost, takoreći diverzija. Uplašio sam se dodatnog maltretiranja kojega je u mojim gušterskim danima i onako bilo previše.
Mozak mi je grozničavo radio. Znao sam da u oružani ima nekoliko ručnih bacača, koje ne duži niko, ili neki od vojnika koji su na dužnosti u kuhinji pa svoje naoružanje skoro i ne vide. Uspeo sam da se ubacim na redarstvo u oružani. Sačekao sam da se ostali redari raziđu i zgrabio sam svoj bacač i na brzinu ga rasklopio, izvadio sam slomljeni deo, rasklopio sam drugi bacač, zamenio delove i ponovo sklopio oba bacača. Ruke su mi drhtale, ali mislim da sam potukao sve rekorde u brzini sklapanja i rasklapanja. Posle toga sam dugo strepeo šta će se desiti ako se to otkrije, čak sam paranoisao i da se može otkriti po broju koji svaki deo ima na sebi. Posle je bila i jedna generalna tehnička kontrola od koje sam pomalo strepeo, pošto je svo naoružanje bilo detaljno pregledano pa i ono iz magacina, ali je sve dobro prošlo. Nikada nisam saznao šta se sa tim bacačem desilo do kraja. Verovatno je završio na ovom temerinskom vojnom otpadu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-28
DOB : 60
M(j)esto Austrija

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime28.10.12 21:42

Ovo smo mi i naši roditelji svojevremeno skupo plaćali a vidi gdje sve završi. Da ne pričam o svim onim tenkovima, avionima i drugim BMS koja su uništena u ratu. Svemir i ljudska glupost nemaju granica!

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime28.10.12 23:36

Da je barem sve propalo bez da se ikad ispalilo ijedan hitac, bilo bi još puno bolje!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik
Zastavnik



BROJ POSTOVA: : 879
ČLAN OD: : 2012-10-28
DOB : 60
M(j)esto Austrija

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime07.12.12 1:46

Nekoliko drugova iz voda (ili možda samo jedan?) su dužili RB i sjećam se da je čistilica uvijek bila problem; ispadala je i nikada nismo uspjeli dokučiti kako je, na maršu npr. treba smjestiti i osigurati Mad

_________________
Živjeti znači boriti se
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba
Dino-Priboj


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 156
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 53
M(j)esto Svedska,Turska

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime08.02.14 23:18

Znam da sam duzio RRB prva tri mjeseca obuke i cak sam isao na gadjanje . Promasio sam 4 puta pokretnu metu na nekih 300-400 metara jocolor
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba
Dino-Priboj


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 156
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 53
M(j)esto Svedska,Turska

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime08.02.14 23:23

Imao sam i ja pomocnika koji je nosio mislim 4 mine i stalno sam mu morao pomagati jer je bio bas sitan i nejak.
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 374
ČLAN OD: : 2013-05-29
DOB : 55
M(j)esto Ludbreg

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime09.02.14 9:43

Dečki vi ste dužili ručni bacač mina, a ručni raketni bacači su bili zolja i osa. Razlika je 20-30 godina tehnologije.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime09.02.14 19:04

Dino-Priboj (citat):
Znam da sam duzio RRB prva tri mjeseca obuke i cak sam isao na gadjanje . Promasio sam 4 puta pokretnu metu na nekih 300-400 metara jocolor

Dino ako si gađao s RB-om a možda si pogledao samo zadnje slike nije nikakvo čudo.Ne znam dali netko može pogoditi pokretnu metu na 300-400 metara sa običniim RB-cem  scratch
 
Ako sam u krivu neka me netko ispravi jer sa Zoljom ovo teško izvedivo,Osa već da.
Ako pišeš da si imao pratioca sa 4 punjenja ili rakete ili mine onda se radi o RB-u ili Osi jer je Zolja bila jednokratne upotrebe a RB i Osa su bili za višestruka ispaljenja - razlika mina i raketa.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba
Dino-Priboj


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 156
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 53
M(j)esto Svedska,Turska

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime09.02.14 23:16

U pitanju je rucni bacac svakako,malo je moja greska,poslije toliko godina vojničina
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime10.02.14 10:45

RB M57 i RRB 90mm M79 (Osa) su tzv, kolektivna oruđa, pošto imaju nišandžiju i pomoćnika. Od njih se formiraju odeljenja sastava 4 oruđa i KO, ukupno 9 ljudi. RRB M79 je zamenio u naoružanju stariji RB M57. Oruđa su bila za višekratnu upotrebu, iz RB M57 mogao se ispaliti veliki broj mina (oko 1000 komada) bez gubitka performansi. Iz RRB M79 moglo se ispaliti oko 60 mina, posle čega se jednostavno menjala cev, a ostajao je mehanizam za opaljivanje i optički nišan. RRB M79 je bio načinjen od kompzitnih materijala i iako je bio istih dimenzija kao cev MB82, bio je 10 puta lakši, upravo zbog toga.
Za razliku od RRB M79, drugi RRB 64mm M80 je individualno oružje za jednokratnu upotrebu. Teoretski je postojala mogućnost punjenja, ali se to izvodilo isključivo u fabričkim uslovima. Ispaljene cevi su se u mirnodopslim uslovima prikupljale (na gađanjima) i vraćale u fabriku na ponovno punjenje. RRB M80 je bio u naoružanju u pešadijskim odeljenjima (osim protivoklopnih - RB i BsT), a isto tako i u odeljenjima drugih rodova, obično po 1-2kom na odeljenje.
I za RRB je postojala tzv. vežbovna varijanta, gde se koristila raketa sa umetnutom cevi manjeg kalibra (7,9 ili 7,62mm) iz kojih se gađalo sa smanjenim punjenjem. Municija koja se za to koristila imala je smanjeno punjenje, maksimalan domet od 400 i obeležavajuće zrno.
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase
janeztrdi


BROJ POSTOVA: : 547
ČLAN OD: : 2012-12-29
DOB : 54
M(j)esto Ljubljana

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime13.04.14 8:25

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase
janeztrdi


BROJ POSTOVA: : 547
ČLAN OD: : 2012-12-29
DOB : 54
M(j)esto Ljubljana

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime13.04.14 8:28

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Zoran Francuski
Gušter
Gušter
Zoran Francuski


BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-16
DOB : 64
M(j)esto Zrenjanin

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime19.07.14 13:24

Na Muzilu (Pula) i ja sam jedno vreme dužio ovo. Nije bilo nikakve obuke sa ovim oružjem. Nisu čak objasnili kako se rastavlja. Na neki način to mi je odgovaralo jer nisam morao da ga čistim.

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime19.07.14 15:34

Mi smo imali obuku za rukovanje RPG-om u srednjoj skoli. Nekako je profesor nabavio skolsku verziju istog i svi smo morali da vezbamo "gadjanje" u dvoristu skole. Very Happy 
Tokom vojnog roka to cudo nisam ni video.
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime23.07.14 20:44

Puco sam iz njega jednom prilikom ali zaboravio sam štitnike za uši i danas mi nakon 23 godine zuji u ušima
Na vrh Go down
taneski goran
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-10-23
DOB : 53
M(j)esto Beograd

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime04.11.15 23:32

Ja sam bio pomocnik na rrb ili vojna oynaka M57 a kasnije i komandir odeljena,Veoma mocno oruzje za unistavanje tenkova i zive sili Imao je domet do 400m ,Sa optickim nisanom mogo si da pogodis svaku metu
Na vrh Go down
PCKOMA
Gušter
Gušter
PCKOMA


BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2009-10-27
DOB : 54
M(j)esto Nis

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime26.02.16 2:52

Za vreme obuke na Malom Losinju 90/91 duzio sam taj RRB 90mm M79 (OSA) i imao sam cak
i zadovoljstvo sa njime gadjati i pogoditi metu ( 200 m) tenk  

Do tada sam misleo da svakodnevno setam vodovodnu cev po kasarni ali praksa je pokazala da je to ipak ubojito i precizno oruzje .
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6181
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime31.10.16 1:28

Ja sam bio drugačiji rod vojske i nisam se nešto bavio posebno sa Zoljama. Koliko sam shvatio, posle upotrebe i ispaljenja rakete, ona se baca i ne može se više koristiti. Jel, tako drugari ?
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime31.10.16 14:34

Sloba1 (citat):
Ja sam bio drugačiji rod vojske i nisam se nešto bavio posebno sa Zoljama. Koliko sam shvatio, posle upotrebe i ispaljenja rakete, ona se baca i ne može se više koristiti. Jel, tako drugari ?
Zolja da, ali ovdje se prica o "Osi".

Koliko se sjecam limit je bio 100 ispaljenih raketa ali se u praksi preporucivalo da se stane na 80. 
Obicno se bajonetom urezivala recka da bi se pratio broj.
Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 45
ČLAN OD: : 2016-10-26
DOB : 55
M(j)esto Doboj

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime31.10.16 17:41

Ја сам дужио 6 мјесеци RRB 90mm M79 (Osa) и нико није с њим пуцао јер су нам казали да ракета кошта колико и Фићо. Једном су пуцали с РБР 64мм М80   официри кад смо били на терену и после испаљивања пројектила Каравелић конадује поручнику. Укочи-испразни ! Very Happy
Кад је дошло до рата рокало се без контроле, чак смо добили и минобацач 82 мм али нико није имао појма како се користи.
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6181
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime31.10.16 17:51

To za zolju me zanimalo u smislu da je za jednokratnu upotrebu i po ispaljenju više nije upotrebljiva.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime31.10.16 19:07

NebojsaB (citat):
Ја сам дужио 6 мјесеци RRB 90mm M79 (Osa) и нико није с њим пуцао јер су нам казали да ракета кошта колико и Фићо. Једном су пуцали с РБР 64мм М80   официри кад смо били на терену и после испаљивања пројектила Каравелић конадује поручнику. Укочи-испразни ! Very Happy
Кад је дошло до рата рокало се без контроле, чак смо добили и минобацач 82 мм али нико није имао појма како се користи.

Nebojsa kako se zove ono brdo u Doboju- nije u pitanju Putnikovo Brdo.Kad izadjes iz bivseg hotela Bosna i krenes prema " Rogu"??

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 45
ČLAN OD: : 2016-10-26
DOB : 55
M(j)esto Doboj

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime31.10.16 21:40

Јесте ту су гађали војници и добојски средњошколци. Ја сам у ЈНА био у Љубљани , стално по неким теренима.
Na vrh Go down
izoljubljana
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-04-07
DOB : 53
M(j)esto Ljubljana

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime25.06.18 21:16

Rrb sam nosio u kninu 1988 majska klasa pomočnik mi bio je Bozič Ivo severna kasarna 2 put sam pucao na metu starog tenka negdje na dinari inače smo kimali ostale vezbe na crvenoj zemli
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6181
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime28.06.18 19:52

pera84 (citat):
Sloba1 (citat):
Ja sam bio drugačiji rod vojske i nisam se nešto bavio posebno sa Zoljama. Koliko sam shvatio, posle upotrebe i ispaljenja rakete, ona se baca i ne može se više koristiti. Jel, tako drugari ?
Zolja da, ali ovdje se prica o "Osi".

Koliko se sjecam limit je bio 100 ispaljenih raketa ali se u praksi preporucivalo da se stane na 80. 
Obicno se bajonetom urezivala recka da bi se pratio broj.
Da, pomešao sam Zolju sa Osom.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime01.07.18 0:16

Opnokrilci.....
Na vrh Go down
Sponsored content





Ručni raketni bacač Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Ručni raketni bacač
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
»  RČ - Raketni čamac klase Osa I
» Moderni raketni sistemi PVO
» Aerodrom Pleso, raketni sistem PVO Kub-M
» RV i PVO raketni sistem Dvina - Sremčica
» Bitola VP 4519

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: