FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula LAKAVICA

Go down 
+4
Kaplar M
Gringo
ZAGORAC
MATEJ
8 posters
AutorPoruka
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime23.07.14 16:37

Živeli

Januar 86 (Bitolj VP4519/21), prekomanda maj 86 Ohrid - karaula Lakavica.
Došao 10. maja na karaulu, a iza karaule ima još snega. Inače dobro smo se proveli, teren nije bio dugačak, neki stariji zastavnik ispred penzije iz Struge. Njegova prijašnja služba bila je u Novi Gorici, pa smo pričali Slovenski - samo nas dva. Moj posao na karauliu - magacioner.

Sječam se da nam se na karauli neki Opačić povredio - ispalio metak kroz čizmu - a u čizmi njegova noga.
Isto tako neki Sarajlija čuvao malara koji je krečio magazin, pa se igrao sa čkolskim minama  - ode mu oko.
Pored granice imali su Albanci njivu krompira - kada su sakupljali, imali smo da se vidi tehnologija i naoružanje.

Ako je još neko od tada, neka se javi.
Veoma mi je poznato selo Jablanica i onaj mali dućan u selu.
Nego - iduće godine planiram sa ženom posjetiti Ohrid, Strugu, možda čak i karaulu.
Baš zbog traženja informacija dospio sam na ovaj forum. Dali je možda neko već posetio ove krajeve? Poznato je nekome više o tome?

LP, Matej
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime23.07.14 21:29

[You must be registered and logged in to see this image.]

Poznato ti je ovo?
Na vrh Go down
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime23.07.14 22:56

Bio sam par puta na ovoj krajnoj levoj tački rejona- zvali smo je Jablanička planina - više od 2000 m.
Dali je tačno ?
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime24.07.14 7:20

[You must be registered and logged in to see this image.]

To ti je sjeverno od tvoje karaule.
Crveni krug sa upitnikom je granični kamen E-27/4, crveni krug bez upitnika je E-27 gdje je završavao naš rejon,a počinjao vaš.
Da, to je iznad 2000m. Vrh gdje je E-27 se zove Raduč.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime24.07.14 14:12

[You must be registered and logged in to see this image.]

Označen E-27, tu je kraj rejona karaule Drenak i početak rejona karaule Lakavica.
Tu je završavao 31.granični odsjek Debar i počinjao 32.granični odsjek Ohrid.
Na vrh Go down
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime24.07.14 16:42

Za.ebo sam onda. Na severnu tačku ne sećam se dali smo ikad išli do kraja rejona. Jablanička planina je južno od Lakavice, taj rejon smo redovito obilazili.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime24.07.14 21:38

MATEJ (citat):
Za.ebo sam onda. Na severnu tačku ne sećam se dali smo ikad išli do kraja rejona. Jablanička planina je južno od Lakavice, taj rejon smo redovito obilazili.
Ništa se nije promijenilo od 82/83,mi smo redovito ulazili do E-27/4 u vaš rejon i 32. granični odsjek.
Svaki put kad sam ja bio vođa patrole i išao do E-27.
Za ostale koji su bili vođe patrola nisam siguran.
Kad bi došli do E-27/4 lijepo se vidjelo dio Struge i manji dio sela Jablanica.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime31.07.14 9:19

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime06.08.14 21:48

MATEJ,opiši malo dane provedene na karauli.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime07.08.14 14:31

[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo ti E-30 i primjer graničara sa lakavice. Laughing
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime07.08.14 15:31

To se zove doslovce....čuvati granični kamen!!!! lol!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime16.09.14 9:13

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovi sa Lakavice valjda prepoznaju ovo.....
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime16.09.14 9:14

[You must be registered and logged in to see this image.]

.....ili ovo. Laughing
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime12.06.15 12:13

[You must be registered and logged in to see this image.]

Strižak.....
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime16.06.15 18:41

Ne znam šta reći...
Gledajući ove slike i čitajući priče sa ovog Foruma, sve više stičem utisak da su graničari bili privilegovaniji deo JNA. Bez puno oficira, sa boljom hranom, konstantni izlasci na reon (za razliku od nas koji smo svo vreme bili unutar kasarne, izuzev terena ili uzbune) Jednom rečju, vidi se da ste uživali.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime16.06.15 21:25

Kaplar M (citat):
Ne znam šta reći...
Gledajući ove slike i čitajući priče sa ovog Foruma, sve više stičem utisak da su graničari bili privilegovaniji deo JNA. Bez puno oficira, sa boljom hranom, konstantni izlasci na reon (za razliku od nas koji smo svo vreme bili unutar kasarne, izuzev terena ili uzbune) Jednom rečju, vidi se da ste uživali.



Kaplar M, dali smo bili privilegirani ?, to je pitanje na koje nitko sam siguran nezna odgovor a u svoj toj prici mislim da je privilegija samo bila ta osobna karakterisika koja je isla uz nas a samo i osobno zadovoljstvo biti granicar mislim da vecini nije bila privilegija, negdje sam napisao da je moglo biti i nesto drugo, to gledam vrlo jednostavno kao usporedba sa KK ( komandirima karaula ), oni su jednostavno gulili, sluzili i dobivali prekomande radi nediscipline, nerada, kazni tako da je rijetko koji basa htio biti dobrovoljno u nekoj sumi bez civilizacije. Nasa privilegija je bila sto nas u to vrijeme nije napal nijedna susjedna drzava, a zna se tko bi prvi nastradao. Privilegija i je sto mozemo sada puno ili cak najvise pisati, pricati o tome, jer mali broj vojnika moze se pohvaliti sa takvim ljepim pricama, slazem se nije bilo monotono nikada. Uzivali ?, to je isto kao kad bi rasporedio svojeg vojnika na strazu u auto parku ili negdje oko kasarne, nije mu tesko bude se izlezavao prebrodio ta dva sata ali vjerujem da nije uzivao, nikad da projde ta dva sata, obaveza je obaveza. Da mi smo samo imali privilegiju biti drugojaciji od ostalih sa bojevom municijom u pusci ostati trezveni, biti u prirodi ali ne podivljati.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime18.06.15 10:19

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mislim da je to u zoni odgovornosti karaule Lakavica
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime26.10.15 11:06

[You must be registered and logged in to see this image.]

Patrole nema i civili se osilili. Very Happy
Na vrh Go down
Boris Kuhar
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-01-08

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime08.01.17 23:08

ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Poznato ti je ovo?

Halo Matej ko ti je bio kuhar na karauli ?Ja mislim dasmo bili u isto vrijeme na karauli .
Na vrh Go down
Boris Kuhar
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-01-08

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime09.01.17 12:50

Matej onda smo bili zajedno na karauli ja sam bio Kuhar najbolji nogometas prvi put je Karaula osvojila turnir samnom vezista Toso pekar Albanac zile .
Na vrh Go down
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime09.01.17 18:04

Boris Kuhar (citat):
Matej onda smo bili zajedno na karauli ja sam bio Kuhar najbolji nogometas prvi put je Karaula osvojila turnir samnom vezista Toso pekar Albanac zile .
Kao što sam napomenuo, došao sam na karaulu 10.5.1986. Ako si bio ti kuhar na toj karauli - nebih se baš ponosio umesto tebe jer sam imao ne baš najbolja iskustva sa kuharom na karauli.
Ja sam bio na karauli od 8. meseca nadalje magacioner, u 10. mesecu razbolio sam se od žutice i 30 dana proživeo u VBS Skoplje. Pušten kuči 21.11.1986.
Sećam se da je jedan xxx (klasa prije mene) skoro oslepio na jedno oko kad se krečio podrum magacina a on se igrao školskom minom, pa mu upaljač raznelo u lice.
Sečam se da je neki desetar sam sebi poslao metak kroz čizmu i naravno kroz nogu na grudobranu pored karaule - zaboravio na metak u cijevi i upalio u dobroj veri da je kalašnikova prazna. A metak u cijevi zbog toga što ga je bilo strah na rejonu.
Sečam se desetara iz Struge, koji je imao službu do 3 poslepodne, pa je onda otišao skoro svaki dan do bosanaca, koji su radili u šumi drva pa se  svakodnevno napio.
I još šta bi se našlo.
Na vrh Go down
Boris Kuhar
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-01-08

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime09.01.17 18:09

Kod tebe je bio kuhar iz Zagreba Boris Resetar kojeg sam ja zamjenijo jeste jedan je sa upaljacem povrijedio oko iz Sarajeva momak a Bosanci su dolazili kod nas gledali Tv zastavnik se zvao Bosko .
Na vrh Go down
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime27.03.18 19:58

[You must be registered and logged in to see this link.]

Evo slike od karaule Lakavica
Na vrh Go down
NEDO TANDO
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2020-03-13

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime13.03.20 17:07

Ja sam tandara bio sam od januara du juli 1986 sedam miseci na karauli lakavica
Bio mi mladi vodnik kljajic slavoljub
Na vrh Go down
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime14.03.20 12:16

NEDO TANDO (citat):
Ja sam tandara bio sam od januara du juli 1986 sedam miseci na karauli lakavica
Bio mi mladi vodnik kljajic slavoljub

Onda si bio od one bande koji su nam pokrali čitav veš kada nas je zastavnik vodio guštere na obilazak rejona, da te sretnem, ....
Na vrh Go down
NEDO TANDO
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2020-03-13

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime14.03.20 14:58

Tako je vrime tada bilo guster je uvik bio guster
Na vrh Go down
NEDO TANDO
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2020-03-13

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime14.03.20 15:01

Krivo sam zapisa ja se jucer bas mislim bio sam 1983
Jeli onaj na onoj sliki zvonimir grcic
Na vrh Go down
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime29.04.23 16:45

Pozdrav svim graničarima-pošto se forum zatvara....

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime29.04.23 17:53

MATEJ (citat):
Pozdrav svim graničarima-pošto se forum zatvara....
Malo si zakasnio... Very Happy
Pozdrav i tebi do neke druge granice.!

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content





Karaula LAKAVICA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula LAKAVICA   Karaula LAKAVICA Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula LAKAVICA
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Karaula Drenak 82/83 (drugi dio teme)
» Ohrid graničari
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: